PTÁCI: Čáp, kam se podíváš!

0601ale2_1Jaro je v plném proudu. Všechno kolem nás pípá, cvrčí, vřeští, kníká, tráva a listí na stromech jsou v různých zářivých odstínech zelené. Vzduch voní čerstvou trávou, rozkvetlými květy, pylem, medem a kdoví čím ještě. Na rozdíl od posledních let je letošní květen bohatý na vodu. Ano, i u nás na Jižní Moravě, no prostě nádhera.

 

 

Už dlouho jsme se s YGOU domlouvaly, že přijedu s pánečkem a bicykly na jih Jižní Moravy. Takže je přesně polovina května a my s pánečkem se jedeme podívat okolo zámku Pohansko, dál lužními lesy k zámečku Lány a potom takřka cestou necestou, jak je mým zvykem, zpět na Pohansko. Odpoledne se půjdeme podívat do lednického parku, kde nám YGA udělá zasvěcený doprovod.

Auto jsme nechali na parkovišti u vstupu do lesů, které jsou zároveň i oborou, předrrrrkotali jsme po kovovém roštu (aby zvěř neutekla) vstupní bránou a už jsme jeli vzrostlým lužním lesem. Autem se do lesů Soutok nesmí, pouze zaměstnanci Lesů nebo Povodí Moravy.

Cestu okolo Pohanska jsem si pamatovala matně, kdy jsem byla služebně, autem, až na soutoku Dyje s Moravou. To byla nádhera, zvlášť když se člověk držel volantu a mohl si zavřít okénka proti komárům. A protože už začala komáří sezóna, vzdala jsem se nadějného plánu jet až na soutok a také z důvodu časové tísně jsem vymyslela toto malé kolečko. I tak stálo za to, právě zahnízdili čápi!

 

0601ale1

 

Na prvního čápa jsme narazili v okamžiku, kdy jsme vyjeli z lesa, a před námi se rozprostírala obrovská louka. Čáp nám šel naproti pěšky, od zámku Pohansko. Rozvážně se loudal po neznatelné travní cestě, tam rejpnul zobákem do země, tuhle jeho ostrou špičkou zarejdil v trávě. Asi byl úspěšný, protože po chvíli se vznesl a přistál na hnízdě v okrajové části hradby lužního lesa.

My jsme pokračovali dál, minuli jsme řopíky hned za pohanským zámkem a hnali jsme se lesem. Nu, hnali, stále jsem zastavovala a fotila, protože je to příroda pro mě úplně jiná. Lesy jsou plné různých rybníčků, slepých ramen říček, tůní, mokřadů. Člověk přímo vidí, jak v tůních kypí život a vůbec celý les kolem je plný života. I toho hmyzího. My jsme měli ten den štěstí, foukal velmi silný vítr a to se zřejmě komárům moc nelíbilo, nepřinesla jsem si domů ani jeden štípanec.

Po menším bloudění jsme nakonec dorazili k zámečku Lány. Ten býval kdysi ruina, ale dnes je v soukromých rukou, prochází rekonstrukcí a vypadá moc hezky. Je nejvzdálenějším, nejjižnějším saletem v Lednicko-Valtickém areálu. A také poslední připomínkou civilizace, dál už pokračují až k soutoku jenom lesy.

Lichtensteinové jej nechali postavit začátkem 19. století (autorem jako mnoha dalších staveb v lužních lesích okolo Lednice je J. Hardmuth – ano, onen slavný vynálezce tužky), je v empírovém stylu a Lichtensteinové jej používali jako zázemí k odpočinku po lovech, ve zdejších rozsáhlých lesích.

 

0601ale2

 

Odtud jsme už pokračovali naslepo po zarostlých cestách, ale hned za zámečkem jsme narazili na čapí hnízdo v torzu starého dubu přímo nad stavbou nové protipovodňové hráze, která krajinu protíná jako jakási napřímená dálnice…

Za lesem jsme objevili louky s pokroucenými a zčernalými torzy dubů, nebo mohutnými živými duby a skoro každý byl obsazen čapím hnízdem. Přesně podle hesla: „Kam šlápneš, všude čáp!“ 🙂 Kolem se ozýval klapot zobáků, když jeden z páru přistál na hnízdě, aby alespoň na chvíli dělal společnost svému druhovi, nebo aby se vystřídali v sezení na vejcích.

Ten co právě zahříval, tak po chvílích vstával, urovnával a přetáčel vejce. Vítr s hnízdy ani nehnul, i když čapí peří dravě čechral. Kdyby nebylo mého muže, tak bych tam snad seděla až do večera a popojížděla a fotila a nasávala atmosféru čapího světa. Takhle jsme se pomalu sunuli zpět. U zámku Pohansko, u rybníčku, jsme posvačili a při tom obdivovali empírovou krásu loveckého zámku.

Také býval dříve ve velmi špatném stavu, ale po letech nezdařených oprav se konečně vyloupl do krajiny jako zářivý smaragd. Je v něm umístěna expozice archeologických nálezů přímo z okolí zámku. Ten stojí vlastně v místech staroslovanského hradiště.

Odpoledne jsme obešli s YGOU Zámecký rybník v lednickém parku. YGA nás vedla svými cestami, vyhnuli jsme se zámku a skleníku, cílem byl Minaret. Nádherné odpoledne, v parku plném vzácných stromů, lidí málo, neboť byl prostředek týdne, všední den. Opět čápi sedící na hnízdech. Nejenom oni, ale i volavky, kormoráni, pánečkovi se podařilo vyfotit i kvakoše. Já jsem ulovila na SD kartu potápku roháče, jak nabízí svatební dáreček své vyvolené, chutnou rybku. No prostě nádhera vodního a rostlinného světa.

 

0601ale3

 

Na Minaretu jsem, prosím, nikdy nebyla, takže jsem si s chutí vyšlápla všech 302 točitých schodů. Ty výhledy do kraje okolo Břeclavi, byly nádherné. Pod námi vlnící se masa lužních lesů, rybníky, staré koryto Dyje a její slepá ramena, v pozadí Pálava, mezi tím jako kola na vodě vítr čechral už vysokou trávu na okolních loukách.

Okolo vrcholku turecké věže kroužili ptáci, takřka stáli na místě proti silnému větru. V dálce v průhledu, přes několik vodních hladin, jako perla mezi zelení, zámek Lednice! Takové nádherné dny a zážitky musí člověk vstřebávat, jako živou vodu! A proto se ráda podělím i s ostatními.

 

Fotky z celého dne jsou tady: http://dig.rajce.idnes.cz/Krajem_capich_hnizd

 

 

Aktualizováno: 31.5.2013 — 17:59

192 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak jsem teď dorazila domů, brázdila jsem ulice centra Prahy, nábřeží už jsou zavřená vesměs všude, jsou objížďky, Botič, Rokytka a všechny malé toky jsou malé řeky, vylévají se z břehů někde až na silnici. Všude lítají hasičská auta se zapnutými sirénami, policie, DP, plynaři, elektrikáři……… většina semaforů je vypojená, je to hrozně divný pocit, jak z hororového filmu, když se projíždí pustým městem, všude jen taxíky a auta s majáčky a sirénami. Ale téměř všechny radnice svítí, takže je tam pohotovost, u nás na Praze 9 také. Jsem ráda, že jsem doma v té naší ledárně.
  Tak uvidíme zítra, musím ráno vstávat a jet už na 8.00 z domova a nějak se dostat přes Vltavu, že by se mi chtělo, to se mi nechce, ale co naděláme. Tak uvidíme, jak se to do rána vyvine dál.
  Horní Maršov je těžce postižen, jakož i vedlejší Svoboda n. Úpou. Byt mám ve 2. patře domu, sice u řeky, ale ke mně nahoru se voda dostat opravdu nemůže. Může nanejvýš vyplavit přízemí. Horší je to prý nahoře na chalupě, tam potok zasahuje do poloviny louky. Před 10 lety to bylo stejné, snad to dům přežije. Teď se tam rozhodně nedostanu.

 2. Moc myslím na ty, které voda ohrožuje – a že jich pořád přibývá. (h) U nás je to dobré, většinu dne už nepršelo a Labe ve Dvoře Králové sice úplně zarovnalo hluboké regulované koryto, ale rychle se ženoucí červená voda klesla natolik, že se v tom korytě tak tak drží. Snad tam i vydrží 🙂

 3. Moc myslíme na všechny, které ohrožuje voda. Jen si říkáme, kde to vlastně skončí, jestli se to opravdu ráno zastaví. Přijde nám, že sem ta voda jde z takových dálek, že to do rána nemůže stihnout a zase to šplouchne víc, než říkají. Snad se pleteme.
  My máme sice Vltavu takřka nadosah, ale měli bychom zůstat v suchu. Auto jsme ale odvezli, protože parkovalo v místě, kde byla v roce 2002 voda. Dům by ale měl být v suchu, ohrožený je akorát sklep, ale tam jsou taky dva byty. Přemýšlím, jestli se ještě půjdem mrknout znova k vodě, ale asi už ne, prostě to stoupá a víc nezjistíme.

 4. Moc vám všem děkuji, U nás je vody dost a dost ale Mohelka zatím zůstala na svém místě i když jsme toho preventivně na dnešek moc nenaspali. Lilo a foukalo. Pokud nepřijdou nějaké větší deště v noci tak by tam měla vydržet.

 5. Myslím na vás všechny, co jste v ohrožení vodou. Držím palce, snad do rána nebude hůř. Na TV se raději ani nedívám.

  1. (y) (y) – přeju si, abyste vy všichni ohrožení dnešní noc i následující den přežili ve zdraví a pokud možno v klidu. Myslím na vás.

 6. Nevíte někdo, jak je s Terrama? Ta Berounka vždycky hrozně zlobí. Sázava ráno ještě celkem v normě, ale cesta do Prahy poměrně dobrodružná, podmáčená pole vodu už odmítala, přes silnici potoky až bystřiny plné bahna, kamení a větví, přeplněné kanály vyrábějící metrové gejzíry, ach jo, mayský konec světa sice v prosinci nebyl, ale od té doby po světě všechno špatně. Na všechny u vody, Marska?, Karolína – Maršov, atd. moc myslím, taky jsem to už zažila velmi zblízka.
  A Vave, taky jsem takovou šupu jako dnes ráno ještě nezažila.

 7. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  Lord se baví se sluhou: „Jean, jaké počasí je dnes venku?“
  „Prší, je mlha, sire, není skoro na krok vidět.“ “
  „Skvělé počasí, Jean, pojedete s lady na lov kachen.“
  „Ale sire, to je nebezpečné! Nebude vidět, kam střílíme!“
  „Ano, Jean, proto pochopím, když si lady spletete
  s kačenou a nebudu se na vás v žádném případě zlobit.“

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný večer a hezké sny. (coffee)

  (y) Držím palce těm, co jsou ohroženi záplavami, aby škody byly co nejmenší. (y)

  1. (clap) (clap) (clap)

   Sluha lorda Cecila měl zvyk uvádět všechny hosty s nejvyšší možnou obřadností. I stalo se jednou, že celý duben mrzlo a pak celý květen pršelo a hladina Temže stoupla. Temže se rozlévá po níže položených částech Londýna. Lord Cecil nerušeně popíjí whisky se sodou v knihovně a Jean stojí u okna a zamyšleně se mračí. Temže stoupá do lepších čtvrtí. Lord Cecil poručí zatopit v krbu a sedne si s vybranou knihou do křesla. Jean stojí ve dveřích domu a poškubává si knírem. Voda bez dovolení překročila práh sídla. Jean jde vedle vlnek chodbami a když už už hrozí, že se hladina přelije přes práh knihovny, otevře před ní věrný Jean dveře, vybraně se ukloní a praví:
   „Sire – Temže.“

  2. Londýn, povodeň.
   Lord: „Žán, otevřete dveře a podívejte se, kdo je u dveří.“
   Sluha otevře, pohlédne ven a s klidem angličana prohodí: „Temže, lorde.“

   Držím palce, ať na vaše dveře neklepe Vltava, Labe, Radbuza, …

 8. Držte se všichni, co bydlíte blízko vody, a když vám vytečou nervy, lapněte montérky, svetr, spacák, nějaké to nářadí a povinně po balíku dřeva a kusu žrádla a přijeďte k nám na hory. (y)

 9. Lidi, 2 dny jsem byl mimo net, teď vidím tu hrůzu. Držím palce všem a moc na vás myslím!

  1. no právě že Richard tam není… jsou tam všechny holky a děti – ale pan odvážný Richard do věže nevystoupil…

 10. Všechny moc zdravím, číst budu až zítra, nejde mi připojení, musím řešit, teď jsem jen na chvíli připojená mimo domov. (wave)
  Všem postiženým vodou držím moc palce, myslíme tady na Vás.
  Držte se !!!! (h)

 11. Ó je, byla jsem venku s Ankou a retenční nádrž, kde v zimě bobujeme a v létě se po dne plazí malý potůček, je z půlky plná vody – hladinu hrdě brázdí párek kačenek, který se obvykle popelí na břehu potůčku. Místo malé stužky do Vltavy teče mohutný prudký potok a přestože chvíli neprší,ze svahů pádí do potoka nesčetně stružek. A to je jen jedno malé místečko. Chudáci lidi pod Prahou, tohle všechno jde k nim.

  1. Jo jo, pudlikova je prestehovana do Kralup nad Vltavou, ted jsem s ni mluvila, do vyliti vltavy zbyvaji snad 2metry. TEHDY byl jejich domek hluboko pod vodou, tak pevne verim, ze se historie OPRAVDU nebude opakovat…

  2. zapni si internet Vaví a koukni se, na to co se děje v Praze….
   Pražský Dopravní podnik kvůli rozvodněné Vltavě uzavřel osm stanic metra. Jedná se o stanice Florenc (na lince C i B), Nádraží Holešovice, Vltavská, Křižíkova, Invalidovna, Palmovka, Malostranská a Staroměstská. Vlaky těmito stanicemi pouze projíždějí, řekla iDNES.cz mluvčí podniku Aneta Řehková.

   Zdroj: http://praha.idnes.cz/uzavreni-stanic-metra-06d-/praha-zpravy.aspx?c=A130602_144055_praha-zpravy_jj

    1. Mám fotky v mobilu, ale nemohu je vydloubat, ta mrcha se sice přes šňůru dobíjí, ale jinak se na mě ksichtí, že není připojená. 🙁

  1. Bedulko, nejsi drzá, album jsem udělala v noci, když jsem dočetla krásný článek Alex….chtěla jsem přispětk čapímu námětu. jen už jsem nestihla sem dát odkaz a pak už nastala povodňová pohotovost.

   Všem, kteří bojují s vodou, moc držím palce, aby to zvládli. V Budějovicích je situace celkem stabilizovaná, přesto v některých místech voda opustila břehy, většinou břehy potoků, Vltava a Malše zatím koryto neopustily, snad to tak i zůstane, prší ale stále 🙁

 12. Zviretnikum u vody drzim palce (y) (y) (y). Mam pocit, ze treba Terrovi a LennyAewyn jsou blizko vode. Myslim na vas.

 13. 15:05 – Jedna z nejdramatičtějších situací, je v současné době v Bechyni na Táborsku. Řeka Lužnice tam během několika hodin vystoupala na výšku 585 centimetrů a lidi museli opouštět především domy u řeky. Znovu se jim vybavují povodně z předchozích let, cítí beznaděj.

  „Není to jako v roce 2002, ale prognóza je špatná. Vypadá to, že řeka ještě o čtyřicet padesát centimetrů stoupne,“ řekl Právu odpoledne starosta Bechyně Jaroslav Matějka.

  Rputinko (h) (h)

 14. Ach jo, pustila jsem televizi a jen koukám. Něco je špatně. Všichni, kteří jste u vody, držte se

 15. V Praze už začínají v různých částech evakuace.
  Fuj!!! Zažila jsem to v r. 2002 v plné síle na Malé Straně.

  1. Ano, držím palce všem, kteří jsou v nebezpečí. (y) (y) (y) Při našem nuceném stěhování jsem trvala na tom, že když už musím pryč, tak chci alespoň na kopec. Věděla jsem proč. V roce 2002 jsem na Starém Městě zažila sice jen zlomek toho, co prožívali ostatní, vytopený sklep a asi dvoutýdenní evakuaci totiž nepokládám za žádné velké neštěstí. Ale i tak to se mnou docela otřáslo. Co teprve všichni ti, kdo přišli o všechno.
   Doufám, že jste všichni Zvířetníčci v pořádku.

 16. Všem postiženým velkou vodou držíme palce. Tady v Ostravě je od rána sluníčko, tak vám ho tam posílám …

 17. vidím stále víc fotek zaplavených míst, a to i v Praze 🙁 … moc držím palce všem ohroženým, myslím na vás!!! (h) (h) (h)

  evakuační plány má připravené pražská ZOO, na náplavkách stojí voda, Čertovka je uzavřená… a to je na tom proti Praze spousta míst mnohem hůř (rain) (rain) (rain)

 18. Všem vám moc a moc ddržím palce. Tady, na severu Brna už svítí sluníčko. Ale zítra má opět pršet, ale itak bych vám přála alespoň pár hodin klid od deště, aby mohly odtéct povodňové kulminace. Ach jo ;( .

 19. Všem ohroženým v Českých zemích držím palce. Ať ta voda odteče pryč rychle jako voda. (y) (y) Paní Příroda nám ukazuje kdo je pánem na této zeměkouličce. Vypadá to že my to nejsme. Větru dešti můžeme sice poroučet ale zdá se že neposlouchají. 🙁 Bránit se ale můžeme a musíme. 😉

 20. Hm, tak u nás plave Hostinné a Dvůr ještě držela přehrada Les Království v suchu. Ale i tam už prý od oběda čekají vodu padající horními přepady a pak si zaplavou i ve Dvoře kolem Labe (a jak je tam koryto hluboko regulované!). Poplašná siréna slyšet v sedm ráno a rozhodně se to nelepší. Soused policajt právě říkal, že přes mosty se už nedá – už to pro jistotu zakázali.
  My jsme na kopci, jen čvachtáme…

 21. Najskôr blahoželám všetkým oslavencom.Včera bolo aj unas ako na samote u lesa,len deda Komárek chýbal.Ale dnes v Nitre síce trochu chladno,ale krásny slnečný deň!hm,či Pája trafila garderobu.
  Maťka držím držím palce,nevzdávaj to a rehabilituj-dajú sa dosiahnuť zázraky.
  Aj u nás je mnoho bocianov/čápov/ -bude veľa zbrusu nových detí.Fotky su bezvadné,ako decko som bola opakovane v Lednici,na minarete nie/predpokladám,že tam sa platilo zvlášť a naši uznali,že vedomosti sú síce dôležité ale prachy sú prachy.Si predstavte,že doteraz mi utkvelo,nejaký obraz šľachtičnej,co bola 24xgravidná a zomrela pred 50-kou a potom,že tam boli fešní študenti z nejakej zahrad.školy/no puberta ako vyšitá/

 22. Hmm – tak u nás na jihu Jižní Moravy je dnes taky nevlídno a sem tam poprchá, ale zaplaťpambu za ty dary, na potopu to není. Takže na rozdíl od lidí na jihu, středu a západu Čech mám starost jenom o to, jestli jet do Blavy na dostihy či jestli tam odpoledne bude pršet (s krytými tribunami je tam problém i když jinak je to moc hezké závodiště).

  Myslím na ty, ke kterým je počasí nemilosrdnější než k nám – držte se.

 23. Nooooooo – tak v Bechyni to jde k situaci 2002. Protože do včírka bylo všechno v pořádku, tak teď stojej chlapi po pás vodě a staví ponornou zeď …. Ach jo …. :O
  Nuzice (ves směr Týn je prý pod vodou, dál nevím…

 24. Musím se veřejně omluvit svému kamennému baráku v kopci. Mockrát jsem ho proklínala – že je v něm zima, že se sem nedá v zimě dojet apod. Ale neuplave!!! Ze silnice je řeka, po které se valí kameny a klády snad až odněkud z lesa, voda teče před dvorem, za dvorem, přes dvůr, ale skrz dům ne. Od včerejška nešla elekrika, teď ji konečně pustili, aspoň obživly mrazáky, než zase vypadne.
  Myslím na všechny, co bydlí u vody, nevypadá to hezky.

  1. Tak to jsem já, elektrika vypadla téměř ihned poté, co jsem to dopsala. Teď zas jde, jak dlouho, netuším a netuší to ani ty kačeny na poruchové lince, dokonce ani nevědí, kde je příčina.
   Tady tedy prší od čtvrtka s malými pauzami, od včerejšího rána nepřetržitě a dost silně. Dům naštěstí stále suchý, ale třeba přes chlév teče potok, kdybych měla krávu, nemusela bych napájet.
   Mám kamarádku v Netvořicích, v dolíku, byla vyplavená už v noci, teď nemůže z domu, je obložená pytli s pískem a kolem teče řeka (jindy potůček po kotníky).
   A pořád mám 13, začínám se bát…

 25. OT zpravodajstvi:
  Podarilo se mi naucit Rafaelka usinat a spat. Takze jsme se dostali z 12 nocnich vstavani na 1 nocni kojeni. Precetla jsem jednu chytrou knihu, kterou jsem se volne inspirovala (zadne nechat deti plakat, nene) a slo to. Sice spinka s dudlikem, ktery nekolikrat v noci nutno zasunout na spravne misto, coz musi maminka, ale to se jiste brzy taky nauci sam, takze jsem stastna, vyspana maminka 🙂 🙂 krasne spi i pres den – 2x dve hodiny, takze zvladam i neco udelat…
  Huraaaa huraaa!

  Chodime 2x tydne plavat, a to ho vylozene bavi. Je to casove docela narocne, ale bavi mne to taky, hlavne je krasne videt, jak ma rad spolecnost ostatnich deti a lidi vubec… Co furt s matkou doma, ze 😉

  1. Milá Heduš, gratuluji k nastálé spolupráci malého velkého Rafaela. (clap) Rafaelku jen tak dál, nech maminku vyspat. (happy) (yawn) a teď měl být spící smajlík ale já jej neumím. Jako by se stalo. (chuckle)

  2. myslím že v tomto věku dudlík na spaní vůbec nevadí, až bude Rafi větší, však vy ho zase odložíte (vlastní zkušenost, teda ne moje, ale od vlastního dítěte) – spánek je důležitější, jeho i tvůj (h) (h) (h)

 26. Takoveto deste jsme zazivali v tropech, ale to byly prokladany sluncem a 30 st ve stinu. Nu coz, tak slunce ma asi rauchpauzu (a navic nejsme v tropech, ze) ale je to teda sila. Bydlime pod strechou a porad jsem byla v noci vzhuru, takhle silny dest a hlavne takhle dlouhy, jsem tu nezazila (obcas to znelo, jakoby jel nad nami vlak).
  Zacala nam dokonce protekat dve okna…co je to ale proti problemum ostatnich blizko vody….

  Www rada bych se pridala do klubu – jestli uz teda neni pocet clenu limitovan a tento pocet vycerpan 🙂

  1. KPŠP vítá s otevřenou náručí každého, kdo pochopil, že mít rád špatné počasí je dnes příkaz doby. Umožňuje to žít plný a radostný život. Člověk stojí pevně oběma nohama na zemi, oproštěn od bláhového nerealného snění o nějaké slunci, které je nespolehlivé,vrtkavé!

   1. Já protestuji! Takovéto nálepkovaní musím co nejrozhodněji zavrhnout. Kdo rozhodl, že když prší, je to špatné počasí? Naše kachny jsou naprosto spokojené. Jejich rybníček zabírá půl zahrady, slimák kam se podíváš a vrabci to sbalili a nekradou jim žrádlo. Vstoupíme do klubu pouze v případě, že bude přejmenován na klub přátel deštivého počasí. Ale zato všichni. Já, kachny i bažina, která bývalá zahradou.

    1. (fubar) Nejlepší by bylo založit Klub všelijakého počasí. Tam by mohli přicházet přeběhlíci z pěkného,deštivého nebo různého počasí a naopak. Podle toho, kde by to bylo lepší.
     V politice to ti přeběhlící dělají také tak. (tmi)

    2. dovolím si dát malý návrh:
     Ponechejmež názef Klub přátel špatného počasí a nechme každému na jeho uvážení, co pro něj tento pojem představuje.
     Pro mne to třeba bude mrholení za teploty + 3°C, pro Karolínu teplota nad 25°C, pro Betku kterékoliv, jež jí neumožňuje hrabat nory pro čekaná štěňátka… atd.
     Pravdu má WWW: s přítelem (byť by to bylo fuj počasí) se lépe shodneme než s nepřítelem.

  1. Tady leje celou noc, Rputinko, a ve čtyři ráno mě vzbudila rána jak z děla, v životě jsem neslyšela takovou bouřkovou šupu. Voda tekla v provazech, strouha pod oknem byla plná vody, na chodnících stála voda a na záhonech taky. Chudáci všichni, kdo bydlí u vody. A chudáci čapíci v záchranné stanici v Makově, jsou celí zmoklí, jen statečná kačenka, nebo spíš husička? jim dělá společnost.

   Přeju všem krásný den. (h)

   1. Také myslím na všechny u vody. A co teprve na čápy na otevřených loukách u Pohanska. Dyť jim furt prší do bejváku a to už se asi vyklubala mláďata.

      1. Děkuju za informaci, milá Věro, zdáli se mi tak mokří, bylo mi jich moc líto. Ono ani tak to není žádný med pro všechny ptáky na hnízdech. 🙁

  2. Rputinko, držte se (h) (h) (h)

   Podobně dramatická situace je na Lužnici v Bechyni. Hladina se tam od sobotní půlnoci do nedělního rána zvedla o dva metry. Nyní se vyšplhala na 454 centimetrů, průměrné hodnoty tam bývají kolem 150 centimetrů. Průtok vody tam stoupnul sedminásobně na současných 366 krychlových metrů za vteřinu.

 27. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  A (rain) a (rain) – už večer zahrada čvachtala a trávník se houpal pod tíhou kroků… a od té doby prošlo kromě vytrvalého deště několik průtrží mračen…

 28. Je mi líto všech, které voda ohrožuje. Od včera cca 16.00 za volantem až do 3.00 do rána bylo fakt hodně nepříjemné. V Praze lije nepřetržitě – jedna průtrž za druhou, do toho teď přišla bouřka, hřmí a blýská se, proboha z čeho? Vedra teda žádná rozhodně nebyla. Už hodinu jsem doma a poslouchám ten déšť venku a je mi z toho všelijak! Všem držím palce, aby to rychle pominulo bez velkých škod.

  1. Viď, ta tam chodí pokecat s paní Čápovou 🙂 Ale kafe jí ještě neuvařili. Ono je tohle hnízdo skoro na zemi, protože se patrně jedná o nelétající paní Čápovou.

 29. Milí oslavenci, všechno nejlepší !!!
  A chudáci marodi, držím palce, ať se uzdravíte.

  A protože humor je nejlepší lék, tak jeden o čápech.

  Sedí čápátko v hnízdě a ptá se: „Mamí, proč tu není celé dopoledne tatínek?“ „Musí nosit děti, miláčku.“ V poledne přiletí táta, mámu vystřídá a „Tatí, proč tu není maminka?“ „Musí nosit děti, chlapče.“ Čápátko se zamyslí, počká, až rodiče usnou, a vypaří se z hnízda. Vrátí se až ráno, nafasuje po výchovném klovanci a prý: „Kdes byl, uličníku?“ „Mamí, tatí, já si užil legrace! Celou noc jsem strašil študáky na kolejích.“

 30. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  Roubitschkovi jedou vlakem:
  – Na co myslíš, Iciku?
  – Ale přemýšlím, co bude, až jeden z nás umře, Sára.
  – A na co jsi přišel?
  – Asi se odstěhuju do Berouna.

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný večer a hezké sny.
  Užijte si víkend. (coffee)

  1. Ty, JoVo, musím se zeptat, celý večer mi to vrtá v hlavě. Jak ten Icik věděl, že se postěhuje on, že se nepostěhuje Sára? :O

   1. (whew) Jó, Vave já o tom přemýšlím od té doby co ten vtip znám. Nedošel jsem dosud k žádnému rozumnému závěru. (headbang)

    1. Sára je děsně konzervativní, tak to prostě zbude na chudáka Icika. To dá rozum, ne (dance)

     1. Jo, to bude vono, Zdeni, Ty jsi na to kápla. On ten Icik je gentleman, tak to náročné stěhování vezme na sebe, je opravdu hodnej. (chuckle)

 31. Tak, tak Baty. A s tím trpajzlíkem máš asi pravdu. Výstava je pěkně udělaná, Io se věnovala malému „mužstvu“ od JJ a snažila se jim dětským způsobem vysvětlovat a myslím, že kluky i zaujala.
  Škoda, že na náměstí byl právě jakýsi hlučný cirkus, rádoby sportovní, ale ta „hudba“ byla strašná. Nakonec nám to rušilo i výstavu. To se zase radnice Brno-střed „vytáhla“. Nu a tady jsou fotky, aby se ti lépe kurýrovalo:

  http://dig.rajce.idnes.cz/Vystava_Cyril_a_Metodej

 32. Právě jsem dorazila….. z hospůdky Thália, ostatní tam ještě zůstali (beer) (d) (coffee) atd. Přetáhnu fotky a dodám důkazní materiál jak jsme se měli.

   1. Kdepak tajné Brnění, ušlechtilá vzdělávací akce – výstava Cyril a Metoděj, doba, život, dílo. Konec v Thálii přes dva rohy od Paláce šlechtičen je jaksi logický, žeáno. Akorát že ta, co to spískala, leží doma v pelechu s horečkama a antibiotiky a přávidí ze všech sil a nemůže se dočkat fotek. Já kdybych si koupila trpaslíka, že ho budu ukazovat, tak mi do rána vyroste.

    1. Co se dá dělat, milá Baty, kurýruj se, ať se brzo vyzdravíš. Výstava byla prima a líbila se i klukům, i když ta paní v pokladně tvrdila, že to pro tak malé děti není. („Tak malé děti na výstavu nepatří!“ „Ono je zakázáno je tam vodit?“ „No, to ne, ale chodí tam až šesťáci sedmáci, zbytečně vyhodíte peníze.“) Omyl. Výstava byla tak dobře udělaná, že jsme odsud odcházeli až za hodinu, a to je na ty malé tedy výkon – vyřiď pochvalu dceři. Fakt je, že Io neskutečně mákla na vzdělání mé malé gardy a já se taky snažila seč to šlo. No a na Brnění došla kromě výstavníků i Penny, Melly a Jarka s „psíčkem“ – konečně jsem pochopila, co to je, když má někdo malého psa (rolf) . Díky za zorganizování tak skvělé akce a doufám, že příště tě již choroba nepostihne (h) .

 33. OT: prosím lidičky psí o pomoc. Kamarádka hledá vhodný cvičák pro hyperaktivní fenečku – křížence labradora a setra. Potřebuje trochu vychovat – fenečka, ne kamarádka. Bydlí v Hostivaři, takže někde poblíž by bylo vhodné kvůli její časové vytíženosti. Díky moc za tip.

 34. Existuje tzv. Příjmenář, jenž podobně jako kalendář přiřazuje příjmení k jednotlivým dnům roku – aby bylo co slavit.
  A dnes slaví kdo?
  Čápovi

  A samozřejmě i Vilík (sun) a Svatulka (sun) . Všechno nejlepší

 35. Krásný článek Alex! Zvláště pak nádherná fotografie čápa mi mimoděk něco připomenula.
  Za totality, zpívala P.Filipovská svým pěkným naivním hláskem tuhle písničku:

  Kam letí ten čáp
  který u nás
  v komíně stával

  Kam letí ten čáp
  a proč je dnes na návsi nával

  Kam všichni to víme
  má za mořem dům
  Má spojení přímé a to my ne a to my ne!!

  Zvláště poslední sloku jsem si rád broukal.Viděl jsem při tom,ten dav na návsi, jak si zaclání oči a nadšeně, s trochou závisti, hledí na čápa.
  Ten si to mydlí na jihozápad , přes Rakousko, Itálii za moře. Bez výjezdní doložky, bez souhlasu celozavodního výboru ROH pro stěhovavé ptactvo.

  Cenzura tenkráte nezodpovědně zaspala, protože my jsme dobře věděli, že přímé spojení za moře už dávno existuje.
  Že milá Hano W.

  1. Máš pravdu milý WWW. Nejenom HankaW, ale i jiní Zvířetníci co jsou až daleko za loužemi.
   I když u někoho mohl pohled na letícího čápa evokovat populační explozi, že!

  2. Moc pěkné, www. Takové wéwéwéčkové. (nod) Posílám Ti jako poděkování malé točené (beer) .

  3. To mi připomnělo, jak ještě za socialismu chodil chlápek po Václaváku a tiše oslovoval lidi: „Lístky do Švýcarska. Za dva tisíce.“ A jeden z nich se ptá: „A prosímvás, jsou zpáteční?“ „Lístky do Švýcarska, za dva tisíce, blbce neberem!“

   1. Co je tam pěkného, děvčata? Něco mi uniklo? A proč nedáte vědět? – šla bych asi taky.

     1. No, když tak příště dejte vědět, že se něco chystá, připadnu si mírně zrazená – tolik let jsem se odhodlávala vyrazit na Brnění, a když jsem se konečně zapojila, nějak není zájem. No, co nadělám, asi holt nepatřím do té správné party.

      1. Ále patříš, jenže nemám Tvého mejlu a posílala jsem to okruhem z nějakého starého podniku, na kterém jsi nebyla. A vybubnovat to tady ve vhodný moment už jsem nestačila, protože mě schvátila choroba. Bude-li Ti stačit moje maličkost, půjdem spolu, já to taky ještě neviděla. A třeba se ještě někdo přidá. Udělám Ti soukromého průvodce-historika. Můj mail a telefon u Dede. Tak pla? (Pro nebrňáky – domluveno, platí.)

      2. Víš, Aido, my totiž nikdo nemáme tvého mejla. A domlouvalo se to v mejlech dost narychlo. Jsi prostě tajemná Aida 🙂

      3. Jen tak mimochodem, aida je registrovaní na Hadech, zkuste ji poslat e-mail přes fórum….

 36. Ludkovia moji milí, nedá mi nenapisať toto síce od témy, ale. Viete , že mám parkinsona a aby toho nebolo málo, dostala som slabšiu mozgovú porážku. Pritom nepijem, nefajčim, vážim 75 kil pri výške 178. Tak kde sa to svinstvo nabralo?
  Zato Astor je zlatý pes. Ani sa odo mňa nepohne! Celè dni mi leží pri posteli. Odkedy som doma zo spitala, ani von sa mu nechce. Už je to oveľa lepšie ako bolo. Často si spomeniem na Veram.
  Dávajte si na seba pozor, zdravie je fakt to najviac čo človek má.

  1. Milá Maťo – držím palce, ať jsi bez problémů (teda – pokud možno). (h) (h) (y) (y)

   Když to trošku odlehčím – jestli ono není panu Parkinsonovi smutno, že si přival i paní Mrtvici.

  2. Maťo, držím všechny palce, aby jsi se zrehabilitovala, tak, aby nebylo v dalším životě znát, co všecho Tě postihlo. Chodím ob den za maminkou na LDN a vidím kolem, co všechno mrtvice dokáže. Ale také vidím, jak skoro devadesátiletá paní s pomocí slabikáře začíná mluvit (y) . A jiná jak už chodí, napřed s chodítkem a nyní už o dvou hůlkách. Moc a moc Ti přeji brzký návrat k „normálu“ na jaký jsi zvyklá!!! (h) .

  3. milá Maťo, moc držím palce ať se dáš do pořádku co nejvíce jen to jde!!! (y) (y) (y) (h) (h) (h)

  4. Moc na tebe myslím, nedej se, to je teď nejdůležitější. Hodně síly k rehabilitaci. (h) (sun) (flex)

  5. Milá Maťo (inlove) , nesmutni. (hug) Parkinson se dá dnes léky hodně dlouho držet na uzdě a tu mozkovou příhodu jsi podle všeho ustála skvěle. (y) Teď ještě aby se konečně udělalo trochu hezky, abys mohla s Astorem ven, to bude ta nejlepší rehabilitace. 🙂

  6. (y) Držím palce, určitě to bude dobré. (h)
   Sám jsem to prožil v roce 2003 a v roce 2006 malé opakování. To abych se nenudil.
   Postupem času se stav zlepšil a od té doby se s chutí koukám na kytky shora. (f)

  7. Milá Maťo, tělo má neuvěřitelnou schopnost se léčit. Tak ať tvoje tělo a mysl dělá co může. A s takovým věrným ochráncem jako je Astor půjde všechno hladce. (dog) Pohlaď ho za mne. Přeji ti ať jsi brzy zase v pořádku! (y) (y) (hug) (inlove)

  8. Maťo (inlove) nevzdávej se – jestli jsi doma, máš se správnou rehabilitací možnost udělat moc! Astor si tě pohlídá a my ti budeme moc držet palce (h) Napiš kdykoliv budeš potřebovat podporu – tady ji určitě najdeš 🙂

 37. Milá Alex,
  to byl krásný den – s váma v parku (fotky si prohlídnu, až večer, až se vrátím z …ééé … Paláce šlechtičen – chich). Tak si říkám, že pokud pámbu a počasí dá, tak ten Soutok bysme mohli zvládnout v září … bez vichru a bez komárů (chuckle)

  Ke komárům – kupodivu a oproti všem předpovědím je letošní jaro poměrně komárů prosté (zatím) – když je teplo a slunečně, tak větr věje ani ne tak od Buchlova, jako od Jetebořic (zdravím Velkou Kočku) – tudíž moskyti zalezlí někde za bukem v závětří, a když náhodou nevěje větr, tak je zima, prší a ani psa by nevyhnal, natož komára. Ale dnes je u nás slunečno a málo větrno,ale teplo moc ještě nee – TOPÍME V KOTLE :O !

  1. Ygo, my také topíme, vždy na večer zabzdíme!!
   Tohle už možná znáte. Páneček to slyšel na rádiu Krokodýl:
   -Březen, za kamna vlezem
   -Duben, ještě tam budem
   -Květen, topím jak kretén
   To je jen malinký mustr pro JoVo, k tomu wéwéčkem navrhovanému znaku!

   1. Hi, hi, já si to přeložila jako tápeme v kotli. To se mi občas totiž stává (chuckle) . Není nad asociaci.

   1. Šlapat PET ky je škoda. Nejlepší je, nacpat do nich veškerý hořlavý odpad a přikládat. Pokud je kotel dobře rozpálený a uvnitř žhavo, jedovatý kouř se nekoná. My petky od minerálek sbíráme a vozíme do blízké vinotéky, za dvacet prázdných mamině vždy jednu stáčeným vínem zdarma naplní. Doma máme totiž dálkové topení a na chatě topíme elektřinou, protože to je v podstatě jediná možnost, jak si zajisti, abychom přijeli do tepla. Plynový kotel totiž po výpadku elektřiny bez ručního nahození dálkově spustit většinou nejde a elektřina už je levnější, než plyn.

 38. MT

  Klub přátel špatného počasí oznamuje, že počátek června se jeví velice slibně.
  Povodně a krupobití sice (zatím) nenaplnily naše očekávání, vynahrazuje to však vytrvalý a studený déšť.
  Návrhy na znak, který bude na našem praporu, zasílejte JoVovi, kterého tímto jmenuji místopředsedou.
  Doufám, že tvořivost našich členů dá vzniknout důstojnému znaku.
  Za KPŠP WWW

  1. Mě něco příhodného k současnému počasí napadá, ale stydím se to říct. (blush) (tmi) (chuckle)

  2. (fubar) Já nemůžu bejt v žádnej funkci, mám totiž z toho (rain) počasí virózu. (whew)

     1. Hele, Jovásku, víš kdy má náš prezident 1,5 promile?
      Přece když tři dny abstinuje. (chuckle)

 39. Alex, to je krásné povídání a snad ještě krásnější fotky (inlove) (clap) … museli jste mít ale asi štěstí na počasí, ne? až na ten vítr, dejme tomu – tady už nebylo slunečno ani nepamatuju, pořád šedá deka, zima a ještě do toho prší (VÍM že píšeš, to bylo v půlce května)

  ad „vstával, urovnával a přetáčel vejce“ – to opravdu dělají??? jsem barbar a neználek, ale to jsem nikdy neslyšela … ale líbí se mi to (h) (h) (h)

  1. jooooo, a Ege mi zase připomněla čtvrteční diskusi, která se protáhla až do včerejška a „obávám se“ 😉 že hned tak neskončí (rofl) (rofl)

   1. Ech – tak si říkám, jestli bych se neměla přejmenovat (chuckle) .

    K přetáčení vejcí – ano, to dělají myslím všichni ptáci – i domácí slepice a dělá se to i v umělých líhních. Snad aby se ptáčata nepřilepila ke skořápce?!

    1. aha, no vidíš to – děkuju za informaci, milá Ege (inlove)) 😉

     no, důvod to určitě má a nenapadá mě nic jiného, že je to nějakým způsobem souvisí se zemskou přitažlivostí aby vajka byla uvnitř skořápky rovnoměrně uložena 🙂

    1. od rána s tím čapím tématem myslím na tu čápici jak seděla úplně po krk zasypaná sněhem, vzpomínáte si na to někdo?? teď nevím, v kterém to bylo městě, ale bylo z toho i video … myslím hasiči jí pak hnízdo i s vejci vysvobodili ze sněhu (odkaz asi nenajdu)

 40. Skvělé fotky a prima povídání, milá Alex! (inlove)
  Já jsem začala pravidelně vídat bílé čápy až poté, co jsme se přestěhovali sem na vesnici. Předtím jsme spíš vídali – vzácně – čápa černého, dlouhé roky hnízdil poblíž naší chalupy v horách (ahoj Xerxová 🙂 )
  Jo a komáry jsem na ÚJM poctivě vlastní krví krmila taky – a taky v doprovodu Ygy! (chuckle) Ten park je nádhernej a já tam byla ještě s Nazgúlama…

  1. Čápa černého, letícího se mi podařilo vyfotit asi před třemi lety, u nás -sever od Brna. Nevěděla jsem koho fotím, jenom siluetu nějakého velkého ptáka na bezmračné azúro obloze. Teprve doma při zvětšení na monitoru ve mně hrklo, poslala jsem kamarádovi ornitologovi a ten mi potvrdil, že je to černý čáp a hned chtěl vědět, kde, v kolik hodin a tak, jsem ho viděla 🙂 .
   K těm savým sosákům. My jsme měli Velké Štěstí. Ten den byla taková vichřice, že se všichni komáři drželi zuby nehty někde v bahniskách, aby je neodfouklo. (Nu, my jsem se také museli snažit, alespoň tělesnou váhou, aby nás neodfouklo 😛 ). Bubu, by asi už neobstála….. (chuckle).

   1. U nás létá každý podvečer černý čáp, bílí čápi se tady zastavují na jaře na mokrých lukách. O dvou hnízdech víme tady v okolí.

 41. Parádní fotky! Čápa jsem viděla naposled včera, letěl kousek od nás od potoka na druhé straně vesnice- asi byl posvačit něco žab, co tady taky jiného 🙂

 42. Alex, článek výborný a fotky úchvatné. Pohansko mám ráda, je mi nějak blízké. Že by nějaké staré geny?
  Jednou jsem se i koupala v rybníku u zámečku, ale to převlékání v křoví… Stovkám komárů jsem připravila úžasnou sváču. Ono s plavkami na půl žerdi se fakt dost blbě utíká.

      1. než jsem to napsala – už unesou (inlove)

       jsou dvě a ještě dvě vajíčka, jestli dobře vidím 🙂

 43. To je moc hezké povídání a hlavně pokoukání. Já už jsem opravdu nešťastná, protože po předlouhé zimě je divně chladno a hlavně mokro. U nás prší už čtrnáct dní v kuse.

 44. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  U nás v Jizerkách hnízdí občas černý čáp. Za bílými musíme kousek do kraje – do Lužek či Českého ráje. Krásný výlet a krásné fotky.

  U nás od rána veselo, jsou tu všichni nájezdníci (inlove) Vilík přeje spolunarozeninové Svátě vše nej nej . Už jsou děsně velcí – jsou jim 3.
  Beta se včera tak rozjela, že kopala jámy na míče a hrála „golf“ jak za mlada…

  1. Svatulka přeje Vilíkovi taky všecko nejvíc nejlepší. No jo, žádný batolata, už jsou to normální děti. Od té doby, co Svatuška chodí do školky, je navíc děsně chytrá a všechny poučuje (chuckle)
   A jelikož prší, tak narozeninový výlet se smrskne na botanickou.

   1. Všechno nejlepší Svátě i Vilémovi (inlove) (party) (sun) a (heidy) (cat) (dog) (víc zvířátek pro děti jsem nenašla a ten pitomej dort neumím vypsat! (wasntme) )

  2. Jsem ráda, že je Betka akční! Vždyť ona se chová naprosto příkladně, jak se sluší a patří na pejska v jejím věku! To jenom odporníci tvrdí, že dogy stárnou rychleji! Beta má díky pohybu nádherný dozí život. Jenom společnost z dog nadělala gaučáky a luxusní předkrbáky. Ale doga je ten nejskvělejší pes (dnes už po kníračích), jakého znám (wave) !
   No, vlastně oni jsou skvělí všichni! Pejsci!

  3. Blahopřeju Svaťulce a Vilémovi k narozeninám (h) (f) :* Bohatá zvířetnická snůška z roku 2010 postupně slaví své zásadní narozeniny – páni, kdyby se tak všichni sešli najednou, to by byla parta hic! (whew) (chuckle)

   Co ježčí dort, Týno? Vydržel?

   Přeju všem krásný den. (h)

   1. Ano, mrňatům všechno nejlepší (^)

    (jsem zvědavá, jestli se mi ten dortík povede, hledám stříšku :-))

   2. Ježek zatím ježkem zůstal. Odjíždíme na ryby do botanické. Nejsme ranní ptáčata, jako Xerxovic, naše děti jsou ochrapy a když můžou, před půl devátou rozhodně nevstávají

    1. Vilém vstával po šesté, Františka asi o půl hodiny později. Bohužel od rána leje a leje a leje a tak jsme vytáhli hračky a knížky a pastelky a modelínu…
     Teď se vydali na „mejdan“ k další babičce – a tak budeme ož do odpoledne sami. Alespoň snad Beta chvilku bude spát … opravdu děsně řádí a dělá kraviny jako už dlouho ne (a že jí u toho občas upadne tělo jí nevadí – vstane a řádí dál)
     Dokonce provokuje – krade Fáně hračky i když moc dobře ví, že nesmí a chce, abychom ji honili. Ale Fáňa jí to vrací – na rozdíl od bráchy po ní aktivně „JDE“ – tahá ji za nohy, uši, ocas… a už leze docela rychle – až někdy i Kosatka zdrhá (rofl)

    2. Veliká gratulace Svatulce a Vilíkovi. (f) (^) (sun) Skvělý věk. Já nejsem moc miminková, protože se o ně bojím. Ale když děťátko doroste do věku NEPUDU NEBUDU NECÍÍÍ, tak já okamžitě ožiju. To jsou přesně děti pro mne 🙂 (dance)

 45. Alex, to musela být krása, asi by se mi taky nechtělo pokračovat (i když na kole ti to náramně sluší). A YGa byla bezesporu ten nejpovolanější průvodce.. Já naposledy viděla spousty obsazených čapích hnízd v Alsasku, ale to už dlouhá řáda let. “Výměnu partnerů na hnízdě” sleduji alespoň na zahradě, když hnízdí hrdlčky (vždy dost viditelně). Také nepoznám pohlaví, ale vždy se nejprve domlouvají houkáním, výměna trvá jen pár vteřin a pak si vystřídaná hrdlička na blízké větvi chvíli urovnává mokré, zapocené peří.

  Nechce mě to zase pustit na rajče (to se mi stává večer často), tak chvlálím celé album tady. Ta fotka kormoránů je úžasná (opravdu jejich trus dokáže zničit strom??). A skvělá je i fotka schodů na minaret.

  Diskuse u “poslapete pete” od YGy mi furt naskakuje v hlavě a chechtám se a chechtám (a já se chcetám ráda, takže jen tak dale). 😀 Xerxové opička a další. Teď, při mytí nádobí po večeři jsem si vybavila “To bude zařiť” (…Ni za řiť, za princeznu) a málem jsem nedomyla. Nebo cudná slečna od Terry, co “zavrzala židlí” – ach bóže, lidi já jsem vždy smíchem celá zadejchaná. Bohužel se tohle nedá přeložit do angličtiny a tak chudák manžel nechápe, proč se občas tak děsně z ničeho nic chechtám, a “soucitně” se směje se mnou (tedy mně). 😀 😀

  1. Hi, hi, Maričko! Ygino „slapete petke“ se mi i zdálo a tahle myslenka mě vzbudila (envy) . Teprve včera jsem dočítala ostatní diskuse a po dvacáté hodině opravdu perlily některé Zvířetnice, přímo neskutečně (chuckle) !

 46. Milí Zvířetníci,
  chtěla bych vám všem ještě jednou poděkovat za podporu, kterou jste vyjádřili Tomášovi u článku o leukémii. Někteří z vás asi navštívili jeho web, možná že se někdo šel i přihlásit do registru dárců kostní dřeně…
  Dnes jsem od Tomáše dostala dobrou zprávu – vypadá to, že se pro něj našel vhodný dárce!!! Bude to chtít ještě nějaké doplňující testy, ale je tu už velká a konkrétní naděje (h) Pokud vše bude klapat, naplánuje se termín transplantace, pak podstoupí Tomáš drastickou chemoterapii a ozařování, aby byla zničena veškerá jeho kostní dřeň a následně dostane dřeň novou, od dárce. Je to ještě dlouhá cesta, ale na jejím konci svítí naděje na úplné uzdravení (*) Tak prosím ještě o palečky, aby všechno tohle dobře proběhlo. A vy, kdo o dárcovství teprve uvažujete – doufám, že se odhodláte! Je to tak krásné, dát někomu naději na život. A tolik radosti, co to způsobí nejen nemocnému, ale jeho rodině i přátelům…

  Alex, omlouvám se za off topic. Tvůj článek je krásný a fotky také. Jezdím do Břeclavi za kamarádkou, po části parku jsem se také prošla.. ale jinak spíš brázdíme neturistické okolí a je fakt, že ti komáři tam jsou strašní – a snad i rezistentní k repelentům…

  1. Moc držím Tomášovi palce, ať se transplantace povede a dobře zvládne veškerou „přípravu“ (Y)

  2. Lucíšku! Ani nevíš jak jsem ráda, že Tomáš už má konkrétní naději. Při popisu co jej čeká, mi sice přeběhl mráz po zádech, ale věřím, že je mladý a bojovník a všechno přetrpí tak, aby se uzdravil a mohl zase žít tak, jako každý mladý muž. Bohužel po šedesátce už je trošku pozdě na dárcovství kostní dřeně, ale trošičku mě hřeje myšlenka, že kdysi sem dvakrát dávala krev. Budu držet (y) a vzpomínat (h) .

  3. Lucíšku (inlove), děkuju Ti za nadějnou zprávu, zdravím Tomáše a dál mu držím palce. (y) (h)

   Milá Alex, ke článku se dostanu později, musím něco zařídit, tak si všechno nechám ke kafíčku. (nod)

  4. Díky Lucíšku, to je nádherná zpráva! (h) Vyřiď Tomášovi, že palce držíme pořád! (inlove)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN