AKVARISTIKA: Kameny, kořeny a jiné akvarijní dekorace

0525uhl5_1Každý akvarista, byť by to byl „jen“ majitel jednoho akvária, zabrousí při své zálibě do nejrůznějších oblastí. Nejen do biologie a botaniky, ale získá různé poznatky z chemie nebo z fyziky. Musí také něco vědět o životě chovaných rybek, o akvarijních rostlinách a také něco málo o chemismu vody nebo o akvarijní technice.

 

 

Jsou akvaristé, kteří se vyloženě zaměřují na technickou stránku věci, zkoušejí nejrůznější technické novinky, které se objevují na akvaristickém trhu, stále ve svých nádržích něco mění a jejich akvária vypadají jako zkušební laboratoře. Jiní – a těch bude zřejmě většina – si akvárium pořídili proto, aby měli doma kousek přírody a mohli relaxovat pozorováním života v akváriu. Večerní posezení u pěkně zařízeného a prosvětleného akvária, když venku třeba mrzne nebo sněží, je oknem do jiného světa a má nepochybně své magické kouzlo. Takové akvárium musí být v první řadě vhodným prostředím pro živé organizmy a pak by mělo splňovat určité estetické požadavky.

 

Bohužel stále se lze setkat s tím, že někteří lidé vidí v akváriu jen tu bytovou dekoraci a to, jaké podmínky vytvoří rybičkám, pokládají za nedůležité. V březnu jsem byl na ostravské akvaristické burze svědkem, jak si někdo kupoval tři závojnatky a prodavači vysvětloval, že je má do koule. Zeptal jsem se prodavače, proč je vůbec ochoten do takových otřesných životních podmínek své ryby prodat. Nebylo mu zrovna do smíchu, že jsem ho takhle přistihl, ale vymlouval se na to, že je dnes takový „trend“, že ty pětilitrové nebo o málo větší koule všude v akvaristických prodejnách, zejména těch v nákupních centrech prodávají a tak se to vlastně propaguje. Namítl jsem, že v takové kouli může být jedna malá akvarijní rostlina a snad i krevetka nebo plž, ale rozhodně ne tři závojnatky. Dát do koule už jen jednu závojnatku je trestuhodné týrání. Nepochybně se to děje masově, protože se na burze závojnatky prodávají ve velkém a je o ně trvalý zájem (jedna rybka za pouhých 40 korun!). Co může být „dekorativního“ na utrápené rybce sevřené v pětilitrové kouli?

 

0525uhl1

 

Aby se akvárium dalo pěkně uspořádat, mělo by mít určitou velikost. 50 litrová a větší nádrž již umožňuje vytvořit z estetického hlediska dobře zařízené a rostlinami osázené akvárium. Pokud se nespokojíme s tím, že bychom měli v akváriu pouze rybky jednoho druhu a chceme mít pestřejší společenství, můžeme si do akvária pořídit ryby patřící do jedné čeledi nebo rodu. Například pětičlenné hejno teter královských, stejný počet teter červených a neónek obecných (teter neónových), což jsou všechno rybky z čeledi Characidae (characidy – tetry). Ryby z jiné čeledi nebo rodu pak takové, které se s ostatníma dobře snesou, například hejno pancéřníčků Corydoras. Pro zajímavost – víte, že blízkými příbuznými něžných neónek jsou dravé piraně, které rovněž patří mezi tetry?

 

Při výběru rybek usilujeme o to, abychom měli ryby pohybující se ve všech částech akvária. Tetry budou plavat ve střední a horní části akvária, pancéřníčci u dna. Obdobně je třeba uvažovat i u větších akvárií, kde můžeme chovat podstatně větší ryby, ale ani ve velké nádrži nesmíme chovat neúměrný počet ryb nebo dokonce ryby, které se navzájem nesnášejí. Pokud dodržíme některé základní zásady, nebudeme akvárium přeplňovat rybami, spokojíme se s menším počtem ryb a budeme společně chovat příbuzné druhy a ryby navzájem se dobře snášející, pak dosáhneme biologické rovnováhy a údržba akvária nám zabere minimum času.

 

0525uhl2

 

Akvárium bez rostlin je nemyslitelné, neboť by nešlo dosáhnout biologické rovnováhy. Pouze ve speciálních nádržích (např. pro odchov velkého množství ryb) nejsou rostliny ani žádné jiné vybavení kromě akvarijní techniky. Někdy se dokonce přikládá větší význam akvarijním rostlinám a rybek je v akváriu málo. O vztahu mezi rybkami a rostlinami a významu akvarijních rostlin si povíme jindy, je to poměrně rozsáhlé téma. Řekneme si něco málo o akvarijní dekoraci. Není snad akvárium, v němž by nebyl nějaký kořen, na dně různé kameny, úkryty a jeskyňky z kousků břidlice atp.

 

K dekoraci patří už dno akvária. Zde se v prodejnách nabízí množství materiálu. Většinou jde o hrubozrnný křemičitý písek nebo drobný štěrk. Měl by být hrubší, neboť příliš jemný písek by slehl, nedostala by se do něj čerstvá okysličená voda a časem by v něm nastaly hnilobné procesy, které se projeví černáním a zapácháním dna. Někteří akvaristé používají písek z řečiště řek a potoků. Dříve například akvaristé z Prahy a okolí hodně používali labský písek, v Ostravě chodili do pískoven a štěrkoven nebo do řečiště Opavice. Dnes se ale nabízí takový bohatý sortiment písku a štěrku, že je lépe vybrat si materiál na akvarijní dno v akvaristice. Máme pak záruku, že takový písek neobsahuje nevhodné rozpustné částice (např. vápenaté sloučeniny).

 

Vždy dáváme přednost tmavšímu dnu. Světlé dno nevypadá v akváriu přirozeně a ryby se v akváriu nikdy nevybarví tak, jak by mohly. Světlé dno na ně nepůsobí dobře. Volíme proto materiál tmavší. Je vyzkoušeno, že například neónky se nádherně vybarví v akváriu s velmi tmavým dnem a vůbec nejlepší pro neónky je pokrýt dno kousky vypraného kamenného uhlí. Jen musíme dát pozor na to, aby v uhlí nebyly kousky pyritu, z něhož by se do vody mohla dostat škodlivá síra.

 

0525uhl3

 

Kdo by si někdy z daleké cesty nebo vycházky do přírody nepřinesl na památku domů nějaký kámen? Zajímavé kameny pak zdobí psací stoly, krbové římsy, poličky nebo slouží jako těžítko. Zvlášť krásné barevné kameny si lidé vozí od moře. Do sladkovodního akvária s tropickými rybkami nejsou kameny z moře vhodné. Jednak působí nepřirozeně, jednak mohou obsahovat vodou rozpustné složky. Stejně tak jako věci nevhodné do akvária nepatří ulity mořských plžů, různé sošky vodníků nebo mořských panen a další nevkusnosti jako umělé skalky a vraky lodí, které lze občas vidět v nabídce některých akvaristik. Nedávno jsem dokonce v jednom hypermarketu v oddělení potřeb pro chovatele viděl neuvěřitelné akvarijní dekorace – vrak lodi, v němž mezi rozpadlým trupem leželo dělo a také jakési ruiny antických sloupů s umělou vodní vegetací. Že by vzpomínka na bájnou Atlantidu? Takové věci narušují přirozený vzhled akvária.

 

Z kamenů jsou vhodné jen ty, které neovlivní chemismus vody. Proto se vyhneme vápenci, byť právě různé neobvyklé tvary vápencových kamenů se zdají atraktivní dekorací pro akvárium. Vhodnými kameny do akvária jsou z nerostů zejména křemen ve všech barevných odrůdách. Z hornin pak především vyvřeliny (žula, čedič) a ze sedimentárních hornin břidlice. Kameny nepokládáme nikdy na sklo, nýbrž výhradně na vrstvu písku. Do akvária vybíráme kameny bez ostrých hran. Z břidlicových desek lze vytvořit obložením zadní stěny akvária pěkné pozadí a také různé jeskyňky a úkryty, které některé rybky přímo vyhledávají.

 

0525uhl4

 

V 80. letech jsme museli na svém pozemku zlikvidovat starou stodolu, jejíž dřevěná konstrukce se bortila. Střecha této více než 200 let staré stavby byla pokryta čtvercovými břidlicovými deskami. Tehdy nebyl o tuto těžkou krytinu zájem, takže břidlice skončila na skládce odpadu. Byla nádherná a zub času na ni nebyl nijak vidět. Několik břidlicových desek jsem si uschoval pro svá akvária a také jsem jimi podaroval své známé. Stará střešní krytina z ručně štípaných břidlicových desek je snad vůbec nejlepší dekorační materiál do akvárií, pokud jde o kameny.

 

Výbornou dekorací jsou kameny sopečného původu. V Česku se dají nasbírat na vyhaslých sopkách, ty v mých akváriích pocházejí ze starých sopek v Nízkém Jeseníku. Tuhnoucí láva často vytváří bizarní tvary. Navíc na lávových kamenech se mimořádně dobře uchycují různé akvarijní rostliny a mechy.

 

Jako jinde i zde platí, že všeho s mírou. Postačí několik zajímavě uspořádaných kamenů, mezi nimiž rybky proplouvají, nebo kde nalézají úkryt. Než kameny do akvária vložíme, je nutné je kartáčem a solí důkladně očistit a krátce ponořit do vroucí vody.

 

0525uhl5

 

Hodně parády v akváriu udělá pěkný kořen. Nejlepší jsou kořeny, které dlouhá léta ležely v rašeliništích a částečně mineralizovaly. Dají se v různých velikostech sehnat v akvaristických prodejnách. Je dobré takový kořen před vložením do akvária vykartáčovat solí pod tekoucí vodou a pak nechat několik dní ve vodě, aby z něj vyšlo hnědé zabarvení. Pokud tak neuděláme, může se nám voda v akváriu zabarvit. Zpravidla se nic zlého nestane. Vyluhování hnědé barvy pocházející ze zabarvení kořene rašelinou nebezpečné není. Někdy se dokonce výtažky z rašeliny dávají do vody záměrně, aby se zlepšila její kvalita. Pokud nepomůže filtrace, zmizí zabarvení s výměnou vody při pravidelné údržbě.

 

Kořen by měl v akváriu vypadat přirozeně. Je vhodné vsadit jej z části do dna. Někdy se může stát, že kořen nám vyplave na hladinu. Stačí jej zatížit kamenem a po čase opět nasákne vodou a bude se držet na dně bez zatížení. Rozhodně bychom neměli do akvária dávat kořeny, které jsme nasbírali v lese ani ty, které ležely v rybníku nebo v potoce. Bylo by to obrovské riziko. Dříve nebo později takový kořen začne plesnivět.

 

Akvárium v bytě je nejen obrazem vodního světa, kontakt s přírodou, objekt sloužící k zábavě, odpočinku a relaxaci, ale také součástí bytového interiéru. Na tuto stránku akvaristiky by se proto nemělo při zařizování bytového akvária, zejména při výběru jeho dekorace, zapomínat. Nejsou žádné osvědčené detailní návody nebo postupy, jen určité obecné zásady a pak vkus a um každého, kdo se do toho pustí.

 

Foto: autor

 

0525uhl6

Aktualizováno: 24.5.2013 — 18:12

104 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  Chcete-li odnaučit kočku míchat tlapkou v akvárku, až rybičky, písek a rostlinky divoce víří,
  míchejte pravidelně vodou v akvárku sami a nechte kočku, aby se dívala, jak rybičky, písek, rostlinky divoce víří.

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný sobotní večer, hezké sny a těšte se na neděli. (coffee)

  1. 😀 Ano, není nad jednoduchá řešení! 😀
   Stejně je úžasné, jak pěkně vždycky Rozverníček ladí s tématem článku! (y)

 2. Aleši, díky za další zajímavý článek! Sice nemám na chov rybiček dost trpělivosti a nadšení, ale moc ráda se dovídám nové informace, zvlášť takto skvěle podané.

  Nojono, lidová tvořivost je bezbřehá a obtížně pochopitelná. Jedno jestli v podobě vraku lodi s potápěčem na dně akvária, umělého čápa na zahradě nebo kupř. růžového plédu 😛 .

   1. Karásků netřeba (původní majitelé je tu chovali). Mi bylo divný, proč oba psíčci prosedí celá odpoledne u jezírka, chvílemi nehnutě civí, posléze cosi loví a dokonce i Benýš se potápí (což je trochu adrenalin, protože tak velký zase jezírko není a má dost vysokej břeh, a tak trnu hrůzou, že v něm Ben mezi kýbly uvízne a vyndat by ho pak dokázal jenom jeřáb). Nevím, zřejmě jsou atrakcí óbr dešťovky. Anebo nějaký jiný zvířo, o kterým snad ani nechci vědět. No, nemám to lehký, bez leknínů a kamarádů… 😀 .

      1. No jasně! Milá Jarko, máš úžasné estetické cítění; ostatně, co jiného se dá čekat od Dámy s psíčkem. (chuckle)

       1. do Žitavy jezdíme přes cípek Polska. Tam mají u silnice takový výběr plastovosádrových potvor, že mají snad i ty plameňáky. Máme přibrzdit a podívat se ?? (rofl)

        1. Xerxová!!! Nechtěj aby z Betky byla polosirota!

         Von k mýmu neštěstí bohatě stačí široký výběr v nedalekém Hraničáři (to je vobchod, kam to některý nejmenovaný jedince neodolatelně táhne). Bych dřív nevěřila, že sádrovoplastoví trpaslíci budou v konkurenci čápů, oveček, kraviček, sněhurek a pseudoantickejch soch tím menším zlem. Plameňáka maj taky :S . Ne, to není návod! (wait)

         1. Není? hmmm ….

          Škoda – si představuju zapíchnutého plameňáku ve svahu, dobytkové si hrají na honěnou, plameňák se vznese a letí a letí až do Elbe a večer to bude ve zprávách a Ty o tohle všechno chceš ochudit národ?

  1. Ten pléd Ti nějak nejde z hlavy, milá Louk, že Ty se nemůžeš dočkat? (chuckle)

   Xerxová, umyté tlapičky mě dostaly. (y) Hedvábná Betka je prostě povaha, kterou milujeme všichni. (h)

   1. Jen jsem narazila na alba ze Setkání od Asterisky, která mi předtím nějak unikla, takže dojmy jsou čerstvé (nod) .

    Áno, Lochneska nebo labský vodní olgoj chorchoj nebo cos podobného, toť mi maně proběhlo hlavou… Trefa! 😀

     1. Je to možný. Žába byla první podezřelá, a to, že jsem jí neviděla neznamená, že tam není.
      Ropušky tu jsou, jen sídlí o kus dál, u pumpy. Jen mi přišlo, že jezírkové břehy jsou pro ně neschůdné, hmm, kdoví. Je mi jasný, že registruju jen zlomek toho, co tu žije.
      Ehm, papá Betka žáby?

      1. ne – ona je estét a hnusy živé nežere… A tak trošku se jich bojí. Když skáčou po lese, tak je honí, ale dá se odvolat. Pokud jí vyskočí znenadání pod nohama, tak raději ustupuje (rofl)

       1. Betynka je prostě křehká duše. 🙂

        Ale žábu bys asi slyšela? Na Křivonosce dělaly úžasný rambajs, to jsem snad nikdy nikde neslyšela.

        1. Jen co si všimne Matylda, tak asi bude komentovat. Dlouho Matyldovi bojovali za zahrádku krásnější a vybudovali jezírko. Neuplynuly ani 2 neděle a Matylda si stěžovala, že ji budí žabí koncert (rofl) Jooo, když se někdo přestěhuje do vsi s takovým názvem, tak se kvákalky musí snažit, aby plnily své povinnosti (chuckle)

         1. Ale reybičky nasazené do jezírka (a že jsem je tam nechtěla, tam se mám koupat já!) zmenšily osazenstvo pulců na mnohem únosnější míru, ty dva páry žab mě ničily i zvukově, natož ještě populačně…

          1. Ono počáteční množství pulců vypadá vždycky děsivě, ale pak přijde nějakej žabí Armageddon a výsledek je přiměřenej zachování rodu 🙂 .

 3. Nemám ráda kořeny v akváriu. Špatně se pod nimi luxuje, překáží při lovení rybiček a tak. Nejhorší to bylo, když jsme v Hradci válčili s černou štětičkovou řasou. Zarůstala celé akvárium, ničila rostliny šílenou rychlostí a z kořenů nechtěla dolů. Vždycky jsem ty kořeny drhla a spílala jim, že příště … příště už určitě poletí.
  S černými štětičkami už nebojujeme. Při jednom čištění jsme vyměnili vodu za dešťovou, která se nasbírala v sudu pod okapem. Černá řasa zmizela jako mávnutím kouzelného proutku 🙂
  Měla bych ještě doplnit, že akvária zarůstají zelenou vláknitou řasou, která šíleným tempem ničí rostliny. Ale není to tak dramatické. Jenom v létě, když do akvárka svítí ranní sluníčko. A to potom drhnu kořeny od řas a slibuju jim, že příště … příště je už určitě vyhodím.
  🙂

  1. Dotaz Xerxova. Co je ta spousta bilych jakoby tyci na te prvni fotce? A pak se to objevilo jeste jednou. A upoliny, ty ja mela rada. Rostou taky v Jesenikach. Tady kde jsme ani nahodou.

   1. to jsou průsvitné plastové ochrany (zacvakávací ohrádka) listnatých stromečků. Oni by je jinak jeleni ožrali a bylo by po klenech, jeřábech i bucích… Je to nevzhledné, ale funkční. Je to po celých horách – hlavně tím chrání místní odolné dřeviny a nebo mladé vysázené aleje (podle většiny prastarých cest je obnovují (nod) )

    1. To je docela dobrej vynalez. A hlavne, ze osazuji i listnacema. A ze delaji aleje kolem cest. 🙂

    2. Jako fotograf to nenávidím, ale je to fakt úžasný. Těch stromků kolem cest – radost koukat (inlove) .

  2. Ách. Tak sem zavzpomínala na Jizerku a pokochala se, krása! A páník fotil dovedně, obrázky budí zdání, že jste u narcisů a úpolínů byli sami 🙂 .
   Chich, těším se na detailní popis omejvání tvejch tlapek, milá Xerxová.

   1. už je to u Dede… Je prostě blbáááááá (Beta , ne Dede (wasntme) ) prostě měla zatmění a odmítala vnímat a normálně reagovat. A tak jsem v tom nejširším možném místě (jak jinak) musela pro ni.
    Celý den topíme v krbu a pomalu sušíme boty

    1. Simtě, sandály schnou rychle 😀 .

     Hlavně že jste v pořádku. Počítám, že tvojí horalskou imunitu koupel neohrozí (inlove) .

     1. včera ráno tam bylo mínus pět a půl a tak jsem vyrazila v řádné obuvi. Já blb – kdybych měla milované samdálky, bylo by mi líp…

   1. letos byly místa zcela žlutá (nod) Ale zase jsem nenašla lýkovec. On mi ho snad někdo sežral… vždycky tam tak fotogenicky stál u cesty… a letos jsme ho nenašli

 4. OT – Ranní rozhovor.
  Osoby: Nájemník Péťa + Jack Russel terier Píďa
  Svítá. Ze schodů ozývá se pomalý tamtam ospalých kroků a šedé stíny se pomalu plouží ranním oparem. Tlap, bum, tlap, bum. Adagio…. lento ….
  V tom jakýsi svist …. alegro …. alegro molto …. alegro vivace ….. prestissimo …. tlapititlapiti hop a skok tlapititi hop.
  Domnívajíc se, že začíná pršet, hledím oknu, leč všude je sucho. Cinkne to u vchodu a vrznou další dveře.
  Vteřina ticha.
  Ňafí, ňaf,ňaf!
  —–
  Ňafíííí!
  Píďo počkej!
  Ňafííí, kník, kník!
  Píďo sakra, sedím na záchodě!
  Kník, písk, ňafíííí, písk, písk, ňaf ňaf!
  Píďo, kurňa, nejsem hadice!
  Ňafňafňaf! Kník, písk, uííí, kník, auíííí, ňafíííí, písk!
  Píďo, já NEMŮŽU !!!
  Auííííííí, ňafííííííí, knííííí, níííííík, ííííík, hauíííí, uííííí, ňafňafňaf!
  Hergot, to mám chcát u patníku ?!?! ….

  1. Cha chááá, tak už podnájemník zjistil, že jen tak lehce russlíka nezabaví a neunaví? Bych pravdu řekla, nějaké ty historky ze života s russlem jsem čekala už dřív. Přeci jen je to plemeno nezdolné a podnikavé, jak si matně pamatuju, podnájemník kupoval a nevěděl přesně, co…

   1. Zatím to až kupodivu jde, ale ještě je pořád dost malej, uvidíme dál. Ovšem jednoznačně je to neukecanější pes na světě. 😀

  2. Náhodou!! U patníku to vůbec není špatný. Patuji si to dobře, když jsem se vracel k ránu z flámu. Voni pejsci to mají náhodou vymakaný !!

   1. Pejsci to maji dobre vymakany, akorat tomu nasemu to nedochazi. Uz tak sest let cura vetsinou v podrepu jak fenka. Ale nejaka geneticka vybava tam je, tak obcas z toho podrepu zvedne packu, ale predni. Vypada, jak kdyz hajluje. A cura u toho. Nekdy zcela nahodne zvedne i tu zadni nohu, za predpokladu, ze si predem uz nepridrepnul. Coz mi pripomina, ze curat v podrepu v prirode mne jako malou holku ucil nas tata. Drepel se mnou a vysvetloval mi jak na to. Pak za nejakou dobu ucil curat mladsiho bratra vestoje To mne rozcililo a trvala jsem na tom, ze kdyz Vojta muze curat na vylete ve stoje, tak PROC ne ja. Vysvetleni, ze holky proste musi curat v podrepu mi prislo strasne nespravedlivy.

    1. Vaúúú, Hanko, ty perlíš! (rofl) (rofl) (rofl)

     Jinak, mě svého času (ehm, tak v pěti šesti letech) taky přišlo děsně nespravedlivý, že chlapečci můžou čůrat ve stoje i učinila jsem několik experimentálních pokusů. No, neosvědčily se…

     1. Jj – to takhle starší aplégr chodil do školky, kde měli poněkud prudérní pančelku a děti na záchod chodili hrpmadně, že aby jednodušší. I všiml si aplégr, že chlapčkové čuraj jinak …. a zkusil to. Ta pančelka požadovala, abychom to dítě odnaučili, neb je to perverzní. Zásadní chyba byla, že žádala to po naší babičce…Ten problém urovnat stálo mě tennkrát dosti sil….

     2. Louk, taky jsem v obdobnem veku podobne experimentovala, se stejnym uspechem. Jsem holt mela bejt kluk.

    2. Chichi, to je úžasné téma! (clap)
     Onehdy tu byl odkaz na jakýsi podivný závěsný „záchod“ s instruktážním videem. Tam mě nejvíc zaujalo, že se dotyčný zavěšuje zadelí směrem na cestu. První ponaučení, kterého se mi totiž dostalo při výuce čurání v přírodě bylo: zalez si za keříček. Pravda, kupř. na sněhových pláních se keříček špatně hledá, ale tam dotyčný přece visel na stromě! (chuckle)

     1. Vave, taky si na to video vzpominam. Divila jsem se. Nebylo to nahodpu vynalezeny v Americe? mam pocit, ze jo. (wasntme)

     2. Copak sněhový pláně, ale cesta hustě obrostlá pichlavejma keříčkama, to je problém 😉

 5. Aleši, díky. Nemám akvarko, ale rybičky mě zajímají. Píšeš i pro mne. (sun)
  Vážení, od Křivonosky uletěl už celý týden. Tak si říkám, jak máme zdatné pořadatelky, když dokázaly vymiklíkovat tak luxusní počasí. Vždyť ony dokázaly pršet jen v noci na sobotu a pak nám za patami v neděli odpoledne. BRAVÓ. Vzpomínám mocmoc. (inlove) Jste hvězdy (*)

 6. Přeji krásný den všem mým Zvířetníkům. Držím průběžně palce všem, kteří to potřebují, gratuluji všem, kterým se v poslední době něco zadařilo (maturity, zkoušky všeho druhu – že Karolíno, zlepšení zdraví atd., atd.). Čtu, ale většinou jen probíhám, máme toho nějak hodně. Jaro se od dubna prostě zbláznilo a rozhodlo se dohnat mrazivý březen, takže místo, aby se přírodička pěkně pomalu probouzela a my si dělali práce pěkně postupně, tak se na nás ta příroda vřítila plnou silou, až jsme z toho málem upadli na zadek. Když holt jeden pokusničí i venku, tak to je pak slušný záběr. A když pak do toho ještě píše nějaký projekt, tak už je to úplně na budku.A zase jsem jednou pochopila, že plány si nemůžu dělat ani na soboty a neděle, když jste byli v Křivonosce, já byla zase v robotě a starala se o kvítí.

  Aleš Uhlíř: Akvária a rybičky asi nebudou nikdy mé hoby, ale vždy si ráda o této problematice něco přečtu.

  RenataE a Marska: nevím, jak získat pudla s PP, ale zírám ani ne tak na ty ceny jako na fakt, že asi spousta štěňat se prodává opět jen do chovu a člověk nesmí být příliš upřímný. Tak si říkám, že jsem měla kliku, že mi chovatelka luxusní Amálku s jedinečnou barvou dala (teda nedala, že ale to tu nebudu rozepisovat) na mazla.

  WWW: zase jsi mi zlepšil náladu, jak to děláš? Aurora v akvárku a ještě se nesmí vynořit. Pravda, ta rána stačila na miliony lidských životů, až se jeden otřese, že by ještě vystřelila.

  Vave – krásné. Ano, každý má ucho nastavené na něco jiného. Báječné povídání.

 7. Díky Aleši za další skvělé povídání – je z něj cítit úcta k životu a nádherné zaujetí (inlove)

 8. OT: vsimli jste si, jak zas nekdo pleveli ty starsi clanky? Jen se kouknete na seznam nejnovejsich komentaru a hned je Zviretnik internacionalni. Jako nabidky jistych sluzeb z ruznych evropskych mest. (devil) Bojim,bojim, aby zas Zviretnik nespadnul.

  1. Hani, máš pravdu :O :O :O

   a ani v nich ale nejsou odkazy, tak proč to někdo dělá???? nechápu.. (shake)

 9. Právě jsme se vrátili z nákupu, páč leje a leje, tedy řečeno slušně a nikam asi nelze vyrazit. Mne při ukládání nákupu napadlo tohle :
  Kočka Mia na mně ječí
  až se chlupy strachem ježí.
  Ihned vyber ovna, služko má,
  než tě ztrestá packa má !
  Čita čučí se schodů, naval ňákou dobrotu!
  Daník staříček vrčí nerudně,
  z gauče neslezu , však máš koupelnu,
  tam si sední, lehni a ani se nehni.
  Ája ,boxeří šikulka, lovící zajíce,
  nervy mé šetří velice.
  Pískacím zajícem mává aby mně nebolela
  hlava.
  Přednosta ovladač mačká v leže
  TV programy ovládá skvěle.
  Tak vážení ,tím končí má báseń
  a já dneska taky. (angel)
  Aby se mi nezkrátily žíly , jdu vařit
  včerejší Borkův recept,
  nacpu se a jdu ležet.
  Přeji všem krásnou sobotěnku. (chuckle) (wave)
  Sóóóbotěnka idéééé, co že má je po něěé. (music) (party)

  1. Tý jo, tady jen tak obyčejně poprchává. Zjevně to na probuzení básnické vnitřnosti nestačí (chuckle) .

 10. Akvárko měl u nás za totality skoro každý. To proto, že sklárna vyráběla ploché sklo. V zámečárně za flašku rumu udělali kostru, sklo bylo k dispozici.
  Někteří ho měli krásně udělané, někteří nevkusně. Jak to už tak bývá.
  Ale nejkrásnější akvárko, jaké jsem kdy viděl, měl pan Klimeš.
  Nejsem odborník a tak nemohu přesně popsat ani rostliny ani ryby.Já vím, že v očích pana Uhlíře budu akvarijní barbar, bez kouska vkusu, ale nemohu si pomoci.
  Na dně akvárka pana Klimeše ležel věrný model Aurory, na přídi proud kyslíku vháněný do akvárka třepotal s rudou vlajkou.
  Pan Klimeš akvárko pochopitelně pravidelně čistil, ale nikdy ne na výročí Ríjnové revoluce.Je to blbost WWW říkal mi u Kance, ale já mám vždycky takovej blbej pocit, že jak Aurora voschne, tak je schopna znovu vystřelit a já budu muset jit dobývat Zimní palác !

  1. To je kouzelné vyprávění k dopolednímu kafíčku. 🙂 A hned se i vyčasilo! (clap) Děkuju, milý www.

  2. Krásná představa – to je přesně to místo, kam Aurora patří. A ten prohřešek proti estetice za to stojí!

  3. Mily WWW, ja tu Auroru pana Klimese uplne vidim, s rudou fanglickou pod vodou. Coz mi pripomnelo – kdo z vas vite, jak se rekne rusky ponorka? Lodka podvodnaja. Fakt. Nekecam.

   1. Cheche, ta představa Aurorky pod vodičkou… Muselo to být náramné. Pouštělo to fantazii na špacír. 😉 A Hana W tomu dala korunku. Podvódnaja lódka (rofl)

   2. Hano, sem myslela, že si fáákt děláš zadel a ono nééé, máš pravdu, se picnu. (rofl)

   3. Škoda milá Hano, ž Aurora nebyla ponorka.
    To by byl krásnej název na ten podvod , co odstartoval výstřelem z ní.
    Kdepak, pan Klimeš ten název neznal, ale ta intuice !!!

    1. Hele, WWW, nejakou dobu po navratu z nezapomenutelne staze v Moskve, kde jsem taky prisla na tento vyraz, jsem to pouzivala jako nadavku. Kdepak nejaka krava, co mne nastvala – lodka jedna podvodnaja.

 11. OT: Náhodou jsem narazila na internetu na tuto indiánskou moudrost. Myslím, že by klidně mohla být mottem Zvířetníku:
  Jedného dňa sa americký Indián, ktorý bol na návšteve v New Yorku, obrátil na rušnom námestí na svojho priateľa, naklonil hlavu a povedal „Počujem svrčka“.
  „Si blázon!“ odpovedal priateľ.
  „Nie, počujem ho.“ odpovedal Čerokéz.
  Priateľ namietal: „Je dopravná špička. Mesto je plné hluku a ty si myslíš, že počuješ svrčka? To je nezmysel!“
  „Áno,“ povedal návštevník, prešiel k veľkému betónovému priestranstvu pred budovou, pohrabal sa v lístí pod ním a vytiahol svrčka. Obrátiac sa k priateľovi povedal: „Všetko závisí od toho, na čo sú Tvoje uši naladené. Ukážem Ti niečo.“
  Z vrecka vybral za hrsť drobných mincí, pustil ich na chodník a okamžite sa každá hlava do pol ulice otočila.
  „Vidíš?“ povedal. „Všetko záleží na tom čo počúvaš.“
  (http://www.citaty.org/citaty-tema/cerokez/)

  1. vave-krasne.vieš sa dívať i čítať!!
   WWW ta Aurora ma zabila-
   Rybičkz nemám,ale rada si o nich počítam a zariaďovanie akvárka musá byť veľká radosť.A ako niekto píše nižšie,i prázdneho.

 12. Moc pěkný rybičkový článek. Díky. I akvaristé by měli mít vkus, tak tak.
  V malých skleněných koulích a válcích vypadají moc pěkně šutry všeho druhu , proložené jinou dekorací, třeba šiškami,dřívky, škebličkami, to vše suché a bez trápících se rybek. (wave)

 13. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dík za další „ploutvičkové“ povídání (nod)

 14. Renato, jak velkou? Pudlici trpasličí nebo královskou? Ti malí s PP a rodiči s tituly od 8.000 vejš…a taky na barvě záleží…která je v kursu. Čistě hypoteticky…teď kupovali u nás v baráku lidi toho trpaslíka, měli nabídky do 12.000,-, taky levnější,ale bez PP- ti byli za trojku.

 15. Omlouvám se za OT: pokud bych si chtěla koupit malého pudla (fenku) s PP (s vynikajícím původem, ale nechci štěňata) – kolik by tak asi stál?
  Je to úplně hypotetický dotaz.

  1. nejlepší je zadat si dotaz na stránky klubu pudlů (klubů je myslím několik). Vypsat, že nechceš chovat, ale že chceš hezké štěně s dobrým PP a rozumnou cenou. Ať nabídnou.
   Možná, že existují i u pudlajzů drobné estetické vady (bílý flíček), které jsou u výstav a v chovu vadou, ale na zdraví vliv nemají. Taková štěňata bývají levnější.
   Zkus nakontaktovat Pudlíkovou – pudlí svět zná z nás určitě nejvíc, „fláká“ se na mateřské (chuckle) , třeba ti něco nezávazně zjistí.
   Hezké úvahy – bacha – neznám nikoho, kde nezávazně zjišťoval informace a pak „neštěníkoval“

   1. a nebo si zavolej na nějaký takový inzerát a cenu budeš vědět hned. Obecně platí, že jak jsou štěníci straší (kolem 3 měsíců) jde ceny skokem dolů… protože už nutně potřebují od chovatele pryč. Bacha na množírny – i s PP – malá plemena jsou na velkochovy vhodná… Za množírnu ale nepovažuji stanici,, kde mají klidně i desítky psů různého stáří – opravdový liniový chov se na jedné čubině dělat nedá. Jde o přístup, socializaci, prostředí. Prostě aby to nebyli miminka z klece, která trávník a jiného psa ani člověka nikdy neviděla…

    http://www.cz-pes.cz/inzerat-72574-q-Pudl-trpaslici-stribrny-s-PP

    1. Pokud chceš kvalitního psa s PP pak nesmíš být pravdomluvná. Cenu se na inzerátech většinou nedozvíš, až po osobní domluvě. Potom ti řeknou, že psa jedině na výstavy a bonitace a že je nejlepší z chovu. Mám čerstvé zkušenosti. Nechtěla jsem to prezentovat ale zháníme koliáčka ,,bráchu “ pro Luxe. Už jsme dvakrát nepochodili protože neumím lhát. Asi se to budu muset na stará kolena naučit. To není z důvodu věku, protože to je pro naší Janu.

      1. Ony kolie sem tam jsou ale nemůžeš vzít všechno šmahem. Po zkušenostech s Luxem si i my vybíráme ch.s.Bez PP nechci ani zadarmo. A někde to je takové divné, připadá nám jako by si ch.s. štěňata předávaly. O chovných koliích to je známé, že si je půjčují mezi sebou-ne sice na množení ale jakoby na návštěvu. Myslím, že pes má mít jedno doma se svojí smečkou.

       1. A to já to klidně šmahem vezmu, protože jestli si CHS půjčují psy, pak je to ještě mnohem horší, než jsem si myslela. Stanice která mi neprodá psa na mazlíka je už velký byznys a možná má skvělý liniový chov, ale zaměřený na exteriér. A prodává jedině proto, aby šířila svou slávu dál a mohla prodávat štěňata dráž. Takové ty rodinné chovné stanice, kde je v domácnosti jedna nebo dvě fenky a štěňata se pořídí, aby si děti měly s čím hrát, možná nedají budoucího interšampiona, ale pokud se štěňata válí s dětmi po koberci a matky na to hledí bez zájmu, nebudu si dělat starosti o socializaci a povahu.
        A výstavy? Celé to shrnula chovatelka od které jsme si brali pudlodlaka a já slibovala, že na výstavu půjdeme. Klidně jděte, ale vy žádné CACIBy sbírat nebudete. Vás nikdo nezná.
        A jestli se tohle plemeno zúžilo jen na pár výběrových stanic a chybí ty ostatní malé CHS, znamená to, že o něj není zájem, protože už dlouho nebylo v televizi. A nakonec vymizí. Z ulic, z očí z myslí.
        A nebude první.

        1. U Světluše jsem váhavě připustila, že na výstavu možná. Ale nebaví nás to ani jednu. A u kavalírů už často v inzerátech píšou, že výstavy možné, ale hlavně jako rodinný společník. U některých inzerátů je přímo napsáno, že je to výjimečné spojení a výstavy jsou žádoucí a podobně. Tak odtud bych si já psa nebrala, když mě to nebaví. Jenže kavalíři se pomalu stávají známým plemenem, byť jsou stále ještě stovky světelných let za jorkšírem a čivavou. I bišonky a maltézáky lidi znají víc. U pudlíků bych řekla, že došlo k jakémusi vymizení z ulic.

          1. já včera – krásné štěně. A v okolí jsou ještě tři (tady doufám, ta jedna je stařičká) A kraťand je ještě víc

       2. sice si taky myslím, že pes má mít své doma… Ale často je chov založen na „půjčování“ špičkových zahraničních plemeníků. Děje se to hlavně u velkých stanic – myslím, že těm psům je skoro jedno, jestli jsou v jednom psinci, a nebo v jiném. Není to o mazlíkovi, je to o šlechtění plemene (v tom lepším případě) , nebo je to jen o penězích…

  2. Za pudlodlaka jsme před sedm lety zaplatili 9 a půl tisíce. byla na výstavách velmi nadějná, ale pak si to rozmyslela, že se vystavovat nebude a na posuzovatele nafukuje hubu 😉
   a dnes ráno koukám, že vypadá jako strašidlo 😀

    1. Nepomlouvám. Zapomněla jsem zavolat to saloooonu 😀
     protože, čistě hypoteticky, je jakákoli cena za pěkného pudlika jen zlomkem ceny. Mnohem víc stojí to, aby takovým i zůstal. Tedy, pokud jeden není pudliková, která si psy stříhá do výstavního střihu sama 😀

   1. Chichi, tak to je nás víc, co vypadají po ránu jako (bat) . Sím Tě, milá Ri, do jakého saloonu voláváš? Že bych to taky zkusila. (chuckle)

    Děkuju za pěkný článek a přeju všem krásný den. (h)

   2. Švára kdysi platil za malou jorkšírku 15 tisíc. Jsem se smála, že dal za deset deka chlupaténo nic pět tisíc, byl to ten pidi druh.
    Je to drahé, pořídit si psa s PP, ale ono držet psa (jakékoli zvíře) v dobré kondici po x let je ještě dražší. A jak už zde byla mnohokrát řečeno, „skryté vady a nedodělky“ u pejsků z mnnožíren se často velice prodraží.

  3. Vznesla jsem dotaz na dceru (naše psí depozitum) jedné chovatelky pudlů (s vynikajícím původem). Cena pudla s PP se prý obvykle pohybuje mezi 10 – 30 000 Kč. Ale Lucka říká, že to štěně za 30 000 Kč na mazla prý stejně chovatel neprodá :).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN