ROZCESTNÍK: Góry Stolowe

0516zan1_1Spojili jsme volnou středu se dvěma dny dovolené a vyrazili do Náchoda. Ale zapomeňte na Babičku a Ratibořice, naším cílem bylo Kladské pomezí.

 

 

 

Je to kousek země, kde se dějiny vyřádily, Kladsko bylo v minulosti české, později německé a po 2. světové válce polské – poslední spor o tohle území (mezi ČSR a PLR) skončil až v roce 1958!

Měli jsme před sebou čtyři dny volna, které jsme chtěli strávit pokud možno „v cizině“. Ta cizina začíná kousek za Náchodem; do městečka Kudowa Zdrój je to šest kilometrů (ano, to je TA Kudowa Zdrój, kam se jezdilo, možná ještě jezdí, na nákupní zájezdy do tržnice. Tak tam jsme nebyli).

Název městečka znamená česky Lázně Chudoba. Jsou to lázně moc hezké, úpravné a vypadají docela blahobytně. Až člověk přemýšlí, jak to tam dělají, když naproti na naší straně hranic bídně zhynula Běloves i se svojí slavnou kyselkou Idou.

 

0516zan2

 

Z Kudowy Zdróje jsme mířili do Bludných skal (Bledne Skaly). Cesta vede důsledně do kopce – Stolové hory nejsou žádné pahorky, nejvyšší vrchol je devítistovka (ještě se k němu dostaneme) a výškový rozdíl mezi Náchodem a Bludnými skalami je asi 400 metrů. Když jsme konečně kolem poledne dorazili úplně vyprahlí na místo, přivítalo nás parkoviště, několik tříd školních výletů a pár stánků; z užitečných věcí tu pořídíte vodu a vafle (všechny stánky v Polsku nabízejí vafle, dlužno říct, že výborné).

Samotné skalní město… Zapomeňte na monumentální Adršpach s lavičkami i na Broumovské stěny, které jsou vlastně takový kamenný val vyrůstající z roviny. Stolové hory jsou krásná, civilizací nepokažená krajina, kde kopce vypadají jako gigantické krabice. Krabice bývají zarostlé smíšeným lesem, pod ním jsou většinou louky. Nahoře jsou krabice kamenité, rozpraskané, takže občas vytvoří skalní město.

Takové jsou i Bludné skály – labyrint, vlastně maličký, ale myslím, že kdyby nebyl velmi důsledně značený, většina turistů už nevyjde ven. Kamenný vršek hory je rozvrásněný hlubokými štěrbinami, po jejich dně se chodí. Tak šest až jedenáct metrů hluboko. Štěrbiny jsou – různé. Úzké, velmi úzké, nakloněné, nízké…

 

0516zan3

 

Začali jsme tím, že jsme šli bokem a sundali batohy. Některými místy jsme se sotva protáhli. O místech, kde se „procházelo“ v podřepu, nemluvě. Skály jsou takhle na jaře úplně mokré, všude kape. Na konci měl Franta promočená ramena a zadek, já navíc prsa. Řekla bych, že jsem poslední konfekční velikost, která ještě mohla labyrintem projít.

Takže jsme si koupili další vodu, k tomu vafli a šli dál (čekala jsem hospodu, ale marně). Ne že bychom nebyli unavení, ale malá odbočka z trasy slibovala skanzen. Neodolali jsme. Upřímně řečeno – skanzen je miniaturní. Není tam žádná atrakce typu „autentická hospoda z Kladského pomezí vaří autentická krajová jídla 19. století“. Kromě vstupenky si tam nekoupíte ani tu vodu (vlastně ne, uvědomuji si, že tam nabízejí na prodej džemy). Ale je ve stráni a, když se vydrápete nahoru (což nám šlo už docela ztuha), je tam krásný výhled.

Domů bylo ještě strašně daleko…

 

 

0516zan4

 

Následující den jsem kupodivu nejen vstala z postele, ale dokonce i sešla dolů po schodech. Nicméně usoudili jsme, že na velký výšlap to není, a spokojili se s procházkou po okolí – k Jiráskově chatě a do Dobrošova a do údolí Peklo. Všechno jsou to krásná místa, jen s ohledem na místní terén je to stejně buď do kopce (výhled stojí za to!) nebo z kopce (podařilo se mi zaklínit si nohu mezi kořeny a spadnout hlavou dolů ze svahu; nic se mi nestalo, ale neuvěřitelně špatně se z takové pozice vstává).

Takto odpočinuti jsme v pátek vyrazili na Hejšovinu. Ta je pro Poláky něco jako Prachovské skály a Adršpach dohromady. Přístupná je jen Velká Hejšovina (Szczeliniec Wielki), která je se svými 919 metry nad mořem nejvyšším vrcholem Stolových hor. Těsně pod ní je městečko Karlow, odkud k ní vede cesta, kterou na přelomu 18. a 19. století zpřístupnil místní rodák.

No, cesta – ono je to schodiště, nějakých 650 schodů. Upřímně jsme doufali, že se k cíli blížíme z druhé strany. Což se nám podařilo, i když ten výškový rozdíl se ošidit nedá a vylézt si to člověk prostě musí (na této straně po balvanech a potokem). I tady bylo docela dost lidí – neumím si představit, jak to vypadá o víkendech nebo v létě.

 

0516zan5

 

Tohle skalní město není – když už se tam dostanete – tak fyzicky náročné. Tím, že je hodně vysoko nad okolním terénem, nabízí úžasné výhledy na okolní zvláštní krajinu i do Čech. Nevýhodou je, že člověk netuší, na co se dívá, popisky žádné nejsou a i české území vypadá z téhle strany jinak, než jsme zvyklí. Podle literatury je vidět od Krkonoš až po Jeseníky.

U východu ze skal jsme neodolali a koupili si (o tom jsem věděla z předchozího průzkumu) chleba se sádlem. Úžasná věc. Bochník vypadal na minimálně na 4 kg, chleba byl bílý a sypaný mákem, což bylo kupodivu dobré. Krajíc za 4 zloté (násob šesti) krájený ze čtvrtky byl ta velikost, které doma říkáme „brzda“.

No a šli jsme zpátky, tentokrát opravdu po oněch schodech. Upřímně: myslela jsem, že to bude horší, není to souvislé schodiště, občas se jde po rovině, schody jsou nedávno rekonstruované, žádné viklavé balvany, kvalitní zábradlí. A kolem je na co koukat.

 

0516zan6

 

Cesta domů byla celá z kopce – v lesích bych se byla ráda zastavila a fotila neuvěřitelně příkré skalnaté srázy s potůčky, jenže bylo vidět, že se otáčí počasí a nejspíš jde bouřka, takže spěch, spěch… Nakonec jsme zmokli až v Náchodě.

V sobotu celý den pršelo, tak jsme se aspoň prošli po městě. Náchodský zámek opravují, věž je pod lešením. Déšť rachotil v okapech a bylo to poněkud bezútěšné. Cukrárnu jsme nenašli. A v neděli jsme jeli domů.

 

 

Fotky zde: http://1234zana.rajce.idnes.cz/Nachod_a_Stolove_hory

A podívejte se na tyhle fantastické letecké snímky Hejšoviny, které jsem našla na internetu: http://www.shora.cz/index1.html

 

 

Aktualizováno: 15.5.2013 — 18:57

96 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc pěkný výlet i fotodokumentace.
  Nebyli jsme tam, i když moje babička pocházela z Náchoda, vlastně z Bělovse. A když bydlela v Hradci, každý rok o prázdninách jsme jezdili na výlet na Dobrošov (na rozhlednu, babička nic co se týkalo války neuznávala a prozradila nám jen to, že jim Němci v transportéru přejeli pejska, což nikdy neopomněla zdůraznit) a do Adršpachu.
  Nějak to pro mě zůstalo synonymem výletu. Skály a rozhledna. Myslím, že bych jí uměla nakreslit zpaměti.
  Tu původní, ne tu novou věžičku 🙂

  1. Líbí se mi, jak vždycky, když přijde řeč na nějaký místo, objeví se lidi, co to tam znají, mají s ním spojený vzpomínky – je to hezkej pocit 🙂 .

   1. jo vidíš zano, a já to nenapsala – jasně že z Hradce jsme taky jezdili do Pekla, do Adršpachu i do toho Náchoda… hernajs, pamatuju já si tu rozhlednu na Dobrošově nebo ne, hm…?

    a pokud píšeš „vždycky, když přijde řeč na nějaký místo, objeví se lidi, co to tam znají, mají s ním spojený vzpomínky“ – tak hlavně při prohlížení fotek jsem na to s takovým tím chápavým úsměvem vzpomínala… jen jsem to nenapsala (blush)

 2. Díky za perfektní rozcestník, Stolové hory jsem kdysi navštívil formou jednodenního výletu, tak jsem si to připomněl a mám opět další inspiraci, kam se v budoucnu se ženou a dětmi podívat.

 3. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K. 🙂

  Paní je u gynekologa na prohlídce: „Á jé, to se mi to nelíbí, paní Nováková.” „Copak, pane doktore, je to zlý?” „Ještě horší, než si myslíte. Vypadá to na operaci.”
  „No to já nemůžu, co by si moje rodina beze mě počala. Nešlo by to přece zařídit nějak jinak?”
  „Šlo, ale musela byste alespoň na měsíc vynechat veškerý sex.”
  Paní Nováková slíbila, že určitě žádný nebude. Když odešla, ptá se sestřička doktora:
  „Co vlastně bylo tý Novákový, mně připadala docela zdravá.” „Taky že je, ale předbíhat v samoobsluze,
  to se nemá.”

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný večer a hezké sny. A nepředbíhejte v samoobsluze! (coffee)

 4. Zano, tak Ti to už poloůiláté chválím a ono se mi to pořád sežrává. Díky Tobě a Georgeovi začínám znát Království a Klokánii durch und durch.
  Jo, a mějte se všichni moc krásně na Setkání a foťte, ať z toho taky něco máme!!!

 5. Že prý fouká na Vysočině a přitom nám tady ulítla trampolína o průměru 3m s ochranou sítí,lítaj polena a tak všelijak. Leteckej den. Raději si na psí vycházku vezmu těžký boty :o)

  Stávkuje mi klábosnice už nějakej čas,nejvíc mezera, píšu pěkný belbostě. Často.Nejlepší jsou pracovní věci. Tam se dost nasměju.

  1. tady taky pěkně funí – už od včerejška. Dokonce dneska Betka nechtěla být ani na zahradě, že jí ten pyl a prach a šišky a listí a větve… co padají na hlavu… vadí.
   Procházku zvládla výborně – až si říkám, jestli jsem tu Hlubokou měla rušit. Ale pak bych si nadávala, kdyby se zhoršila.
   Zítra mám dovču, jedeme pro Viléma – když už měl slíbený výletní víkend (a jeho mamina slíbený jednodítkový víkend), tak to musí být (nod) … Jen holt místo chatičky bude u nás. A místo ZOO Hluboká bude motýlí dům v Jonsdorfu a parní mašinka do Žitavy (nod) A místo soutěží s dítky půjde s Betuškou kousek do Jizerek.

   1. Tady taky fičí. Ne tak dramaticky, ale na Prahu hodně.
    Užijte si víkend a vzpomínejte na nás (inlove) .

    1. Na jihu Jižní Moravy taky fučákuje. Že povětroní na Vrbici, známém vyhnálově, mne napřekvapilo (byli jsme tam kosit trávu), ale že i v perle Jižní Moravy?! Pesy málem uletěly (to nejsou hrubky – pesa dle vzoru žena (chuckle) )

 6. Zano, opět děkuji za další virtuální výlet 🙂 fakt obdivuju lidi co si umí vymyslet kam chtějí jet a pak jednou, já umím jet na výstavu a na cvičák a na závody….(blush)

  no a zítra dopoledne jsme chtěli jet směr Křivonoska a…opět komplikace, auto stále v servisu a to se mělo původně jen přezut ;(…nicméně zítra odjedeme i kdyby čertnakozejezdil!!!

   1. aj kdybych pěšky měla dojít nebo co!! Soutěž nachystaná, cenečky připravené, úžasné bodovací kartičky a já se tam nedostanu??? Nastěnce už týden vykládám, že jestli bude vrčet (beztak bude kanálija) bude bita….

    když tak opět usednu na koště a doletím…. 😛

 7. zano, muselo to být zajímavé, fotky jsou super! (h) … no ale – co kdyby někdo opravdu neprošel? co se pak děje?? :O

  hele – a co mi říká Hejšovina???

  1. No jak píše Alex u jedné fotky – musí tam počkat, až splaskne do té správné velikosti. (chuckle)
   Tak mě napadá, že by u těch spár mohlo být značení jako na oblečení: S, M, L, XL, XXL – vlastně by to bylo bezpečnostní značení, že ano? (nod) teda, já jsem zase jednou geniální! (blush) (wasntme)

   1. (clap) Vave,to je přímo geniální nápad!!! (clap)
    Ještě by možná bylo vhodné v některých místech udávat výškové rozměry, tak jako je to u podjezdů na silnicích. (wave)

    1. Chichi, já si celou dobu představovala takový to udělátko, co mají na letištích, kde si zkontroluješ, jestli zavazadlo do kabiny není moc velký. Takovej drátěnej rám (chuckle) .

    2. Bohužel už používaný, ve městě Slavonice mají přístupný středověký kanalizační systém. Koho tam pustí na prohlídku jednodušší či obtížnější trasy rozhoduje rám s překližkou a tam vyříznutý nejmenší průlezový profil trasy. Kdo proleze ten může na prohlídku. Kdo ne tomu lístek neprodají.

     1. No, ono na tom něco je. Když jsem tak koukala na některý škvíry, kudy se mělo jít, tak by mě asi uklidňovalo vědomí, že je to rozměr, kam se vejdu. Opačná alternativa – vrátit se zpátky cestou, kde to o moc lepší nebylo – mi moc atraktivní nepřišla.

  2. No, Chet se zadrhnul v Adrspachu. Koucovali jsme ho se synovcem, at odlozi batuzek, vycouva, jde bokem, a mysli si, ze je had – at se proste protahne. On se totiz zarazil o ramena. Je to Junak Urostly. Ale prosel. (chuckle)

 8. Když už je někdo na Dobrošově tak je chybka lozit dolů. Tam se akorát projdete vykutanými tunely a dáte něco schodů. Mnohem lepší je se vydat po turistické značce na Běloves. A po cca 3 km dojdete na srub Březinka. A to stojí za to. Klub vojenské historie Náchod ho kompletně rekonstruoval a vybavil. Dokonce přitáhli až z Norska původní protitankový kanon. Mají tam i původní záchod. Vstupné dobrovolné a zážitek opravdu fantazie. Pár fotek je tady.
  http://www.brezinka.cz/

  1. Jindřichu, my to tak rámcově tušili, ale prostě bylo ukrutně málo času. Určitě se někam do těch míst ještě vypravíme.

 9. Milá Zano, s Tebou se cestuje jedna báseň! Ovšem Tvůj popis průchodnosti krzevá skáliště mě fakt pobavil. Já bych se tam asi opravdu, jak tak vidím, nevešla 😀 A to nemluvím o kolenou, kterých mám jen půl /jak mi řekla spřízněná ortopedka: „rodiče Tě špatně udělali, tak co chceš“/ a díky tomu bolej někdy více, někdy méně, v podstatě ale furt i bez 650 schodů.
  Každopádně si ve Tvých cestovacích článcích s oblibou čtu, tak ať Ti to chodí i leze do kopců i za mě.

  1. Jééé, Kaštan, to jsem ráda, že se ozýváš (inlove) .
   No, nevím, jestli si moje míry neidealizuješ (chuckle) , každopádně jsme nevrle koukali na školní děcka, jak tam lítaj – to se to lítá, když jeden měří metr čtyřicet a váží třicet kilo 😛 .

 10. Zano – to je krása!!! Věřím, že jste si to užili. Ovšem ty schody, ty by mě zabily!

  1. Petro, dobrý to bylo, fakt. Hned bych se vracela 🙂
   HCHO, to je jednoduchý – buď to napíšu hned, nebo zapomenu 😛 .

 11. všem co jedou na Setkání

  přejeme krásné počasí (což zdá se bude) a spoustu krásných zážitků (což jistě budou)

  sluníčko svítí a já vám to moooooc přeju (a MOOOOOC závidím, chicht)

  1. Krásně si to užijte. My máme v tomto termínu rally Eva a Adam, ale tam taky nejedu!
   Obě akce budou asi skvělé, ale to už je život.

 12. Tak, a mám další zářez na pažbě bez bolavých nohou. (y) Jen ty schody! (whew) Milá Zano, děkuju Ti za skvělý Rozcestník, fotky jsou také krásné, ale teď jsem je jen prolítla, víc až večer.
  Přeju všem krásný den. (h)

 13. Můj milovaný bratranec má chalupu kousek od Broumova a prý je krásný výlet kostely míru, tak až zase zatoužíš po broumovsku a okolí… Jinak putování po broumovských barokních kostelích je také nádherné

 14. Díky Zani, krásně jsem si s vámi pocestovala, ale fotky si pořádně prohlídnu až v neděli. Já totiž za chviličku vyrážím směr Křivonoska. Papa.

 15. Ten labyrint je úžasnej, až mám chuť tam poslat Anzelma! V jeho době to, podle toho, co píšeš, ještě nebylo zpřístupněný, tak o to víc. 🙂

  1. Hm, když tě vidím Io, tak musím konstatovat, že jsi mě minulý týden připravila o dost podstatnou část zbytků mého spánku. Ale neber to jako výtku, spíš naopak. Já prostě nedokázala vstát a jít spát, když to bylo tak napínavý. Četla jsem totiž Tvůj Růženec. Některé změny povah hlavních hrdinů mi sice přišly až moc radikální, ale jinak to bylo něco užasnýho. A ponechání originálních jmen mi vyhovovalo, protože originál sem četla v originálu. Chicht. Tak jsem se aspoň neztrácela.
   No a teď nemám odvahu se tam porozhlédnout víc. Tuhle jsem přečetla část Tvých letošních drablů, nebo jak se to jmenuje. A nebo to byly všechny? Ne, nepůjdu to zkontrolovat, musím prát a žehlit a uklízet a balit na Křivonosku.
   Na Křivonosce jsme měli být už od včera, ale chatrné zdraví nám to neumožnilo, ale zítra snad odjedem. Rysík dnes prohlásil, že ho nebolí vůbec nic. Pak se teda zamyslel a přiznal nějaký dopolední úraz, ale jinak nic!

   1. jen komentář ad „změny povah hlavních hrdinů“ – to bude hodně o úhlu pohledu – já jsem to totiž četla obráceně, nejdřív růženec a až pak Hrnčíře a pocit změny povah jsem neměla (spíš až někdy i pocit jestli tohle je zrovna ideální četba pro mládež, když hlavní hrdina je místama dost vejtaha a moc neumí odpouštět – ale to je taky věc názoru, jistě to je reálnému světu blíže než takovej Mirek Dušín). Stejně je to hrozně zajímavý, jak na stejnou věc lze koukat z tolika různých úhlů.
    Ať jste všichni zdraví a užijete si Křivonosku (inlove)

   2. Jo, tak to mám radost! Ne žes nespala (promiň 🙂 ), ale že se ti četlo dobře.
    Jak říká HCHO, záleží hodně na úhlu pohledu. On totiž originál je, aspoň podle mě, tak díravý, že si to každý doplní po svém. A já si vybírám hrdiny ne podle pestrých barev, ale podle toho, co dokázali a jací jsou, a tak trochu převracím tradiční pohled originálu. 🙂
    Ať se Rysík vyzdraví úplně a užijte si setkání. Mně to bohužel letos nevyšlo, tak můžu aspoň tiše přávidět. 🙂
    Jo a BH se bát nemusíš, zatím není ani jeden text tak dlouhý jako Mrtví – ergo dá se přestat jednodušeji. Ty hlavní texty, povídky, ovšem na netu nejsou všechny, protože dvě jsou na papíře, jedna na papír jde, jedna visí v soutěži, jedna čeká na disku na svou příležitost a jedna se právě tvoří. Co je dostupné, na to je v Refugiu aspoň upoutávka.
    Fakt je, že je to příběh delší než Korálky, ale není psaný tak kompaktně, takže se tam dá skákat po libosti.
    Jo a miluju, když se mi píšou komentáře pod textíky, páč když mám nějakou krizi, jdu si to tam číst. 🙂

 16. Páni, Zano, vy jste byli u nás za humny! Na Stolových horách jsme byli jednou, ale nějak nás nic nenutilo to opakovat. Zato relativně často jezdíme do Kudowy (ne do tržnice 😉 ) Je to moc hezké městečko, dobře tam vaří a mají tam pěknej akvapark.
  Náchod vlastně neznám, jen jím občas projedu, ale že je zámek v lešení, to vím. Co znám podrobněji je ruina tamní bývalé textilky – tam jsme nedávno s Berry cvičily stopování v sutinách. To ale opravdu na pozvánku k výletu nebylo (chuckle)

  OT – večer vyjíždíme s mužstvem a peststvem do Křivonosky – moc se na vás na všechny těším! (inlove)

  1. Jasně že skoro u vás, ale to vy jste byli v Třeboni 🙂
   Kudowa je opravdu pěkná, myslela jsem, že tamtudy půjdeme na Hejšovinu, ale pak nám někdo poradil, ať se svezeme do machovské Lhoty, že to je blízko. Což teda bylo fajn, protože přes Kudowu bysme to asi nedali, ono přece jenom je to zážitek i pro nohy 😛 .
   Ty ruiny jsme viděli… Děsný.

 17. Zano, kam ty na ty nápady vašich cestování chodíš. To je krásný kousek země. 650 schodů mi vyrazilo dech, mě bolí koleno ještě dnes z těch 302 na lednický minaret. Ach jo!
  Díky moc za přiblížení!!!

  1. Jo a Hejšovina na leteckých snímcích vypadá jako zkamenělé lívance, člověk by neřekl, že je taková vysoká :O .

   1. Ty stěny jsou neuvěřitelný – vysoký (píšou, že až 60 metrů) a úplně rovný, kolmý.
    Mám ráda Broumovsko, tak jsem šmejdila, co je ještě kolem 🙂
    Ale nám se líbí všude.

 18. Milá Zano – měli jste zase krásný výlet (i když v sobotu pršelo, ale co už). No a fotky – no ty jsou tradičně krásné – tvoje cesty nemají chybu.

  Přes pětset schodů – tak to je teda darda. My včera s Alex a Jurou vylezly na minaret třistadva schody a taky nám to stačilo (ovšem to bylo zase dokolečka dokola).

  Pokud se budete chtít projít po pohodlných cestičkách (až se vydýcháte z těch skal (chuckle) ) tak můžete tady
  http://yga.rajce.idnes.cz/2013_15.5._Okolo_parku_se_zastavkou_na_minaretu/

  1. Mrknu večer – snad to stihnu mezi balením. Teda na Křivonosku se těším, ale to balení – zejména takhle brzo za sebou – mě až tak nebaví (whew) .

  2. dotaz (wave) Když jsem před pár lety (no dost lety – asi tak sedmnácti) byla naposled v lednickém parku, tak tam všude hnízdili kvakoši. Takové malé tmavé volavky s dlouhými péry na hlavě. Ještě jsou obyvateli parku??

   Jinak fotky parádní (nod)

   1. Kvakoše jsme na vlastní oka neviděli, ale na infotabulích bylo psáno, že tam jsou.

    Ale jinak tam bylo ptáků moc – a kormoránů až moc.

 19. Opět krásná reportáž. Skalní města se mi líbí, momentálně mě zlobí achilovka, tak hledám měkký povrch, takže tohle nee. Tak díky, žes nás provedla.

  1. Jo, nohy při tomhle dostaly zabrat… Ale je tam překrásně. Nevím, kde jsem k tomu přišla, ale stolové hory se mi moc líbí. A výhled z Hejšoviny je vážně monumentální.

 20. Zano, díky, v labyritnu jsme nebyli, zato jsme prolezli Dobrošov a náchodský zámek (já jsem ten typ, co musí vidět, co je uvnitř). A i tyhle záležitosti stojí za vidění.

  1. Jj, užívám si tvoje povídání z interiérů, ale sama když si můžu vybrat, tak jsem raději venku 🙂 .

 21. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Na Náchodsku mám příbuzné. Trávila jsem tam vždy kus prázdnin. A do Polska mě nikdy nevzali… Ono to totiž moc tenkrát nešlo (chuckle) A tak znám Náchod a Adržbach… ale o těchto skalních městech mi řekla až Zana (nod)

 22. Zanooo! Paráda, nádhera, závidím ouplně bledě! I když ty schody by mě nejspíš zabily! 😀

  1. Výhoda je, že se můžeš zastavit a kochat. Ať už se kocháš doopravdy, nebo lapáš po dechu, nebo necháváš vydechnout kolena (think) .

  1. Ještě ke vzteklině. V Polsku a na Ukrajině je několik ohnisek a Slovensko je relativně ohroženější (od nás je nejbližší ohnisko skoro 200km – takže bezpečné). Vzteklinou nakažené zvíře ujde jen několik km – žádné dlouhé cesty nevydrží.
   A ještě k tomu případu dívky, která přežila vzteklinu. Přežila, ale s těžkými následky. Navíc to byl virus od netopýra – taxonomie virů vztekliny je velmi složitá, ale jen několik málo typů bylo kdy přeneseno na člověka a viry od netopýrů jsou biologicky poněkud odlišné. Takže „netopýří“ vzteklina v ČR patří mezi typy pravděpodobně na člověka nepřenosné, v USA (a některých státech Evropy) jsou typu, u nichž byl přenos popsán. Vzteklinu od jiných savců člověk nikdy nepřežil. V ČR byla poslední veterinární vzteklina 2002. Neuvážené importy útulkových psů a koček (ze Španělska a vůbec jihu Evropy – i Chorvatska, nyní i postižené části Slovenska) jsou ohrožení jak našich domácích, tak i divokých zvířat. Navíc může jít i ohrožení člověka (včetně dětí), protože jsme víc než 10 let bez vztekliny a pokud dotyčný nepřizná, že jde o nelegálně dovezeného útulkáře, veterinář na vzteklinu nepomyslí. Jsou i jiné choroby, které mohou vzteklinu imitovat (třeba Aujezkého choroba, kterou mají divoká prasata a při kontaktu s nemocným kusem může onemocnět i pes).

    1. Pro zájemce mohu udělat na Křivonosce „odpovědnu dotazů“ o virech a podobných potvorách. Zrovna vzteklinu jsem si musela oživit před přednáškami na přírodovědě.
     Ale samozřejmě nejsem vševěd. Je toho hodně, co nebudu vědět. A nejsem veterinář! Takže rady kolem zdraví psů nedávám.

     1. Evi, já bohužel nejedu a moc mne to mrzí! Nechci se plést do organizace Alči a spol, ale možná, by nebylo od věci, kdyby Tě někam „zařadily“. Je to fajn nápad. Je spousta hnusot, které může postihnout nás lidi (antropozoonózy), kteří se zvířaty žijeme a chodíme s nimi stále po venku do lesů atd. Už píšu Alče!

      1. Alex, teda NENÍ to dobrý nápad! Eva by měla přednášet někde, kde budou moct být i ostatní… ehm, no tak teda asi jo, nejvíc Zvířetníků pohromadě je zřejmě vždy na Setkání – a ze mě mluví jen bledá závist

       anebo to nahrajte na dikrafon a udělejte z toho pak článek!! (clap) (y)

     2. Milá Evo,
      jakákoliv aktivita v tomto směru je vítána! Moje číslo je v propozicích, takže se klidně ozvi a dmluvíme se na termínu a čase. Joj, jak já už se těším!

 23. Díky Zano, ale do cukrárny jste měli jít právě v Kudowe…tu nikdy nevynechám-tak výborný tvarožník, na který tam chodím, umí tady doma pouze Inka (angel)

 24. Milá Zano, když ses minulý týden do disluse ozvala z Polska, mohla jsem hned vědět, že jste jen tak neprolelkovali státní svátek. Zatímco jiní si vzali dva dny volna, aby mohli prolenošit více dnů pohromadě,vy jste obuli toulavé boty a šli si protáhnout nohy „do ciziny“. Náchodem jsme kdysi projížděli (chtěla jsem vidět ten „náchodský zámeček z vršku kulatýho), ale že jen o kus dál se skrývalo něco takhle zajímavého jako Stolové hory, to jsme nevěděli. Jako vždy máš nádherné, názorné fotky. Zasmála jsem se tvému konstatování, že jsi byla „poslední konfekční velikost, která ještě mohla labyrintem projít“ :). Sejít 650 schodů – tak i když dolů, musel to dát zabrat, je to asi snažší, než šlapat nahoru, ale zase dlouho „brzdit“ je také nápor na klouby. Tlustý krajíc chleba bych si dala, ale raději suchý, než se sádlem. Už jako holka jsem chleba s máslem nedokázala sníst, byl mi moc mastný a ani později jsem se ho jíst nenaučila. Ale vařím s ním ráda.

  Bedo !!! Raději napíšu sem, jak jsem ráda, že ses od veta vrátila s dobrými zprávami (tedy doufám, že i rezbor krve bude uspokojivý).

  1. OPRAVA – samozřejmě jsem chtěla napsat „chleba se sádlem“. Máslo na chleba mám naopak velice ráda !!!!

   1. A ještě do třetice – ty letecké pohledy jsou též úžasné. Jak tam vůbec dokázali na ta skaliska dopravili všechen materiál na stavbu budov ???

  2. Maričko, na zámek jsem se (pobrukujíc onu písničku) taky těšila. Tak pěkně se nad náměstím vyjímá! Jen to chtělo přijet jindy. Ale zase dobře, že opravujou 🙂

   1. Maričko, jak jistě tuším, anonym jsem já… psala jsem z práce, což normálně nedělám (halt jsem neodolala) a místní počítač mě nezná 😉 .

  3. Maričko, děkuji!!!!

   taky doufám, že – A.mastička na oči zabere a B.krevní rozbor bude v pořádku (budu vědět zítra)

   a zítra taky ponesu k vetovi bobek, pro změnu od Zuzanky, která má dlouhodobě na konci hovínka vždy krev a já už jsem z toho nervózní, takhle pořád by to být nemělo – takže palečky ještě nepouštět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN