ČLOVĚČINY: Jen tak – Podnájemníci

Ta teorie docela zapadla. Vymyslel ji Paul MacLean někdy v sedmdesátých letech minulého století, u nás se o ní pár autorů okrajově zmínilo a pak zmizela ze scény. Přitom (alespoň pro mne) poskytuje možnost podívat se na své bližní a koneckonců i na sebe samého trochu jinak. Ta teorie totiž nabídla nový a originální pohled na lidský mozek. Pokusím se ji velmi stručně převyprávět.

 

 

Náš mozek je produkt dlouhého a intenzivního vývoje. Mozky ryby, plaza a savce se od sebe zřetelně liší, v každém vývojovém stupni přibývá další nová část a ty starší samozřejmě zůstávají. Nechci zde uvádět podrobnosti, anatomie mozku je dost složitá a je právem postrachem mediků.

Pro evoluci je typické to, že starší části nezanikají, přebírají nové úkoly a lidský mozek není bezešvé spojení všech těchto postupně se vyvinuvších částí. Naopak, zdá se, jakoby v našem mozku byly mozky minimálně tři, vlastně čtyři. Samozřejmě spolupracují, ale každý z nich je tak trochu samostatná jednotka, která tu více, tu méně ovlivňuje naše chování.

 

Zajištění základních životních funkcí má na starosti prodloužená mícha a mozkový kmen. Jsou zde nervová centra pro tak základní funkce jako je řízení dechu, srdečního tepu atd. V chování člověka se nijak neprojevuje a je to něco jako to, čemu „ajťáci“ říkají firmware – programy na řízení toho úplně nejzákladnějšího a nejdůležitějšího. Proto také neurochirurgové v této oblasti zasahují jen velmi opatrně, je to chůze po velmi tenkém ledu.

 

R-komplex je ta část mozku, kterou jsme podědili po plazech (to „R“ je zkratka z reptile – plaz). Tato část mozku je odpovědná za agresivitu, územní chování, rituály a chování související se sociální hierarchií. Projevuje se v politických jednáních, v byrokratickém chování, a pokud nám někdy jednání někoho připadá „nelogické“, je to často tím, že jeho mozku dominuje momentálně R-komplex. Politické spory o naprosto zanedbatelná (často i zanedbaná) území, dodržování moderních byrokratických rituálů, ctižádostivost, to všechno má na svědomí tahle stará část mozku.

 

Limbický systém je část mozku zodpovědná za emoce. Emoce „hodnotí“ naše vjemy, výrazně určují co je nám příjemné (a většinou prospěšné) a co nepříjemné (a nejspíš škodlivé). Mají vliv i na paměť, to, co je doprovázeno nepříjemnými emocemi si zapamatujeme lépe (důležitější je vyhnout se nebezpečnému než vyhledávat příjemné a bezpečné). Většinou nás bezpečně provádějí naším životem (přesněji řečeno životem v minulém světě, kde vznikly).

 

Mozková kůra je nejmladší a největší (85 %) část našeho mozku. Dělí se na čtyři laloky s rozdílnými funkcemi, funkčně se liší i její levá a pravá polovina. Řeč, abstraktní myšlení, práce se symboly, rozpoznávací a další vyšší funkce, to vše sídlí v mozkové kůře. Rozvoj a funkce mozkové kůry jsou tím, čím se odlišujeme od ostatních savců.

 

Mozek je samozřejmě spojením těchto tří relativně samostatných částí a často se akce účastní všechny. Klasickým příkladem je sexuální chování, kde základem jsou funkce R-komplexu, výrazně provázené emocemi (limbický systém) a celé se to snaží koordinovat mozková kůra (představy, předvídání situace) – nutno podotknout, že zrovna v této oblasti zhusta nepříliš úspěšně, což jen svědčí o relativní samostatnosti nižších vrstev mozku. Ale často v lidském chování vidíme výraznou převahu té které části.

Problémem je, že naše vědomí („já“) se jakoby ztotožňuje jen s mozkovou kůrou, ty dvě starší části se snažíme jaksi potlačit a upozadit a tak trochu se za ně stydíme. Ale to nejde, ony tam v hloubce našeho mozku stále čekají, jsou jeho integrální a neoddělitelnou součástí a přihlásí se o své, zrovna, když se to mozkové kůře („nám“) nejméně hodí. Pěkným dokladem uspokojování jejich potřeb jsou okrajové žánry literatury, které zásobují a zaměstnávají náš limbický systém (červená knihovna ve všech formách a odstínech) či R-komplex (fantasy, mystická a okultní literatura).

Myslím, že podstatnou součástí duševní hygieny je uvědomit si v první řadě alespoň existenci těchto svých „jiných mozků“ a čas od času jim i dopřát jejich patnáct minut slávy. Zacházet s nimi jako s podnájemníky, které jsme zdědili a kteří u nás bydlí už velmi dlouho. Nepodceňovat tradiční rituály jako jsou svatby a pohřby, nedívat se skrz prsty na někoho, kdo se na veřejnosti směje nebo pláče. A nestydět se za sledování telenovel a studium horoskopů.

 

 

Aktualizováno: 23.4.2013 — 19:00

97 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. trochu veselší nahradníček-rozverníček/vypočuté od K.Šípa.
  I pravil Hospodin v raji Eve a Adamovi:Mám pre každého z Vás ešte jeden darček.Prvý:jeden z Vás bude môcť cikať postojačky.Adam hneď skríkol,že to berie.I stalo sa.A on šťastný a veselý začal pobehovať,tu ocikal stromček,tu urobil oblúčik dohora a tešil sa a tešil.Eva smutne hovorí Hospodinovi:A čo je ten druhý darček pre mňa? Hospodil sa s porozumením podíval na Evu a povedal:MOZOG,dieťa moje.MOZOG.

 2. Vsem Jirim, Jirkum, Jurum, George, atd. vsechno zcela nejlepsi. (h) (beer) (sun) Mam to jmeno opravdu spojene s jarem. A krom toho muj tata byl taky Jiri, jinak zvany nejcasteji Juraj.

 3. Náhradní ROZVERNÍČEK

  Povídá tibetský Láma svému učedníkovi“ „chápeš, že ty vlastně vůbec neexistuješ“??
  Ano Lámo, ano moudrý Lámo!
  A komu to tedy vlastně říkáte ??!!

  1. Ufff, tak já myslela, milý www, že to těžké téma Rozverníček odlehčí, ale Ty jsi nastolil další složitost. 8-| Teď nevím, jestli tam vůbec je ten láma. (whew)
   Každopádně za Rozverníčka Ti posílám jedno malé točené. (beer)

 4. To je tak stračně složité téma, že mi až zatrnulo.
  Chtěl jsem si jednou u Kance popovídat o lidském mozku s panem Klimešem, který byl expert přes záhady a tajemná zjevení.
  Vod toho dál WWW!! Pravil Klimeš: „i já sám v tomhle tápu, ano, nemám jasno“!!
  Tak to respektuji, protože pan Klimeš byl vopravdu kapacita!!

 5. Díky PavleŽ za velmi zajímavý článek.
  Fantasy a mystická literatura, je pro mne odpočinek. Nad Daniell Steel se nepohoršuji. Mé šedé buňky mozkové jsou někdy značně unaveny a tak o nich ráda popřemýšlím. (wave)

 6. Udolána dalších chcípem asi přežívám jen na mozkovém kmeni – ani na ty hady nemám (wasntme)
  Hlásím se k těm, co jim R-komplex utíká k fantasy 🙂 Ženské romány jsem četla v jednu dost přesně ohraničenou dobu v životě a byl to typický útěk před realitou. I tak jsem si dokázala vybírat autorky 😛 Telenovely nezvládám, ale já obecně vůbec nejsem na filmy, tak to není žádný div. Dlouhému seriálu jsem propadla jen jednou – šlo o MASH 🙂
  Ostatně všimli jste si, že na tuto teorii často naráží ve svých knížkách Terry Pratchett?
  Díky Pavle, tohle se mi moc líbilo (inlove)

   1. Náhodou, vydržela jsem podzim i zimu, ale ta strašná chřipka či co to bylo ze začátku března, co se mi zkomplikovala, se mě nechce pustit. Asi ta první atb nebyly správně zvolená a vypěstovala jsem si tak pořádný zánět dutin. Tak mám druhá a nějak přežívám v naději, že to jednou skončí 🙂

    1. Milá Dede,chcípa prožeň a hlavně je třeba pořádně doléčit. To myslím vážně,byla jsem od listopadu 3x na ATB,teď musím prášky na dýchání a to všechno kvůli nedoléčeným chcípům.
     Opatruj se !! (h)

    2. Milá Dede, jestli mohu poradit tak na dutiny si kup SINUPRET- je v kapkách nebo tbl, musí se využívat celá dávka. Vyplatí se to. Omlouvám se za radění- 60 mi bylo a v Rusku jsem taky byla 😉

     1. Díky, zkusím to – jen nevím, kdy se dostanu do města, protože mám problém řídit auto. Ta hlava je k ničemu, dnes jsem měla problém se málem trefit na silnici, tak radši zůstanu doma, než bude líp, abych ještě někoho nepřejela (wasntme)

     1. Zano teplo ano, ale a hlavně se , dede, neodvažuj vstoupit se zánětem dutin na slunce a nechtěj se s ním na slunci vyhřívat. Teplo ano, ale sluníčko je na dutiny strašný mor a děsivě se zánět rozbují. Moc tě lituju. Infačervenou lampu máš?Zánětxy dutin jsem mívala celou dobu, co jsme žili v Mostě a chgvíli pak i tady. Ale tady v bělé byly záněty spíš mou blbostí( voda z bazénu v nose) . Už dlouho mám klid, ale dobře vím, o čem hovoříš.Při těhotenství s Petruškou jsem chodila na punkce každý den , a to i o sobotách a nedělích.Na jedné straně dělali pukce v 1, na druhé straně den 2.celkem jich bylo vlevo 23 a vpravo 28. Hiorzil mi tehdy zánět mozkových plen a antibiotik jsem musela , ač těhotná, sníst obrovaká kvanta a těch nejsilnějkších. Divím se dodnes, že Petra následky nemá.

    3. Dutiny trápily moji mladší vnučku přes dva roky. Klasická, ani alternativní medicina nepomohly, pomohl až týden v D. S. 38°C teplá minerálka plus páry v uzavřeném prostoru způsobily, že po pěti dnech se hnis v dutinách rozhodl, že už toho má dost a půjde jinam. Smrkala to svinstvo půl dne, ale od té doby má pokoj. Nevěřili byste, kolik se toho do čelních dutin vejde.

     1. KRAKONOŠI, VNUČKU A TAKY JEJÍ RODIČE VARUJ.KDO JEDNOU ZÁNĚT DUTIN MĚL, STANE SE PRO NĚJ BOHUŽEL CHRONICKÝM. NEBEZPEČNÉ MŮŽE BÝT I POUHÉ PLAVÁNÍ V NORMÁLNÍM BAZÉNU, KDY SE BAZÉNOVÁ VODA , NIKOLI TA TEPLÁ NINERÁLKA) DOSTANE NEDOPATŘENÍM TŘEBA DO O UCHA NEBO DO NOSU. A POTÁPĚT V PŘÍRODĚ BY SE VNUČKA TAKY RADĚJI NEMĚLA. TO NENÍ VŠECHNO Z MÉ HLAVY, TO JE RADA MÉHO SPOLUŽÁKA- DNES PRIMÁŘE ORL ODDĚLENÍ JEDNÉ NEMOCNICE. KROM TOHO I PROSTÝ PRŮVANNEBO JEN SILNÝ VÍTR MŮŽE ZOPAKOVÁNÍ ZÁNĚTU PODPOŘIT ČI VYVOLAT. MÁ MLADŠÍ DCERA MĚLA ZÁNĚT, KTERÝ NAŠTĚSTÍ NESKONČIL PUNKCEMI. DNES NEJDE VEN BEZ SEBESLABŠÍ ČELENKY NEBO BEZ LEK HKÉ POKRÝVKY HLAVY-ZEJMÉNA ČELA. JAKMILE NA HLAVU DCERA ZA POMENE., ZÁNĚT SE HNED NÁSLEDUJÍCÍ DEN OBNOVÍ, I KDYŽ V LEHČÍ FORMĚ. ANI MNE NENÍ MOŽNO POTKAT VENKU BEZ ÚPOKRÝVKY HLŮAVY. DUTINMY JSOU PŘEVELICE HNUSNÉ A ZÁKEŘNÉ.

      1. Lenko, nic není tak černobílé – já jsem jako dítě měla zánět dutin několikrát, v dospělosti mi jednou dělali punkci. Jako dítě jsem musela nosit čepici, nosila jsem ji i jako mladá. Pak jsem se naštvala a přestala nosit jakékoli čepice, čelenky… Jen když je velký vítr nebo silný mráz, tak si nasadím kapuci, bez zavázání. Od té doby, co nenosím ty pitomé čepice, tak jsem sinusitidu neměla a kupodivu jsem i zdravější, chřipku jsem měla naposledy tak před patnácti lety, ATB jen při zánětu v puse (dáseň u moudráku).

      2. Nestane. Já ho měl taky, ulovil jsem si ho na prskoletu, a zbavil jsem se ho po několika letech také najednou a jednou pro vždy. Ono nejde ani tak o chronickou záležitost, jako o nové postižení a pokud je na něj někdo náchylný, může ho dostat klidně i mnohokrát za sebou.

       1. No to je právě ono, někdo je náchylný a čím víc se balí, tím víc je zchoulostivělý. Pak si tu čepici sundá ze zpocené hlavy, ofoukne ho a je vymalováno…

 7. Všetkým Jiřím,Jurom,Jurajom,Ďurom,Georgeovi fakt všetko šťastie sveta a ešte mnoho rokov medzi nami!!!/Výkričníky si zaslúžia/.
  A vďaka Pavlovi Ž za mozog.Vždy ma udivovali reakcie pacientov po preberaní sa z komy,ich prvé slová,spomienky./Nie že by sa nám nejak masovo preberali,ale boli aj takí/Bolo to fantastické.Spomínam si ako jedna pacientka pozdravená manželom motykou do hlavy po asi pol roku sa prebrala a fakt prvá súvisla veta bola:Kde mám ten melon.
  Jedno zúfalé OT-musím ísť polievať záhradku a bojím sa,ako naštartujem ten hnusný benzinový motor.Nejde mi ten trh.Odkladám odchod z domu,odkladám,ale už musím ísť.

  1. Na to je finta. Táhne se ten provázek až k místu, kde to jde jakoby hůř (komprese v pístu). Pak se povolí a nechá zpátky vcucnout no a pak se trhne na celou délku. Některé sekačky taky mají někde u karburátoru, většinou na boku motoru, ale někdy i vpředu, takový malý gumový balónek. ten se 10 až 20x zmáčkne (napumpuje se benzin do karburátoru). V kombinaci s první radou naskočí motor ihned.
   Jakkel

  1. Krásná malá slečna – a ten oslík se taky netváří až tak utrápeně… To je děs, vždyť já už jsem skoro zapomněla, jak vypadaly ty „naše“ první narozky… Ne, nestárneme, jen děti rostou… (f)

  2. Kytko, fotky jsou krásné a strašně to letí!!! holčičky jen kvetou, obě (h) (h)

   nevím, jestli oslík kouká smutně nebo vesele, ale na řezu kouká hlavně velmi jedle a já mám HLAAAAAAD (rofl) (rofl) (rofl)

  3. Díky za milé komentáře zde i Dede a Jenny na Rajčeti (inlove) – nějak mi nejde odpovědět…

  4. Nevím, jak vesele by ses tvářila ty, kdyby ti na zadku hořela svíčka (chuckle) . A obě vnučky jako princezničky.

  5. Milá Kytko, máš krásné holčičky. (inlove)
   Vypadá to že Kačenka toho oslíka hladí po čupřině. (chuckle) Jistě ale neváhala a ochutnala. 😛 (ten je mlsací).

 8. To je velice zajímavé, milý Pavle. (inlove) Mozek je tak záhadná pevnina … Je to sídlo duše? Dlouho se věřilo, že duše bydlí v srdci, ale prý tomu tak není, všechno je prý v mozku.
  Ale já si občas říkám, kdo ví? 🙂

  Telenovely ne (mám na mysli takové ty echt jihoamerické), ale občas na čas propadnu sledování nějakého českého seriálu, který si s nimi asi moc nezadá. Ale dá se u nich krásně šít a vůbec dělat spousta věcí, včetně odpočinku.
  Zkrátka, dá se u nich vypnout mozek. 🙂 – což je vlastně důkaz toho, že ta duše asi opravdu sídlí jinde, protože i když vypnu hlavu, duše stále zůstává. (wasntme)

  Přeju všem krásný den (h) a Jiříkům všechno nejlepší k svátku! (h) (sun) (f) (d) (music) (sun)

  1. V srdci je sice také kus nervové tkáně, ale z toho, že v něm sídlí duše bych ho nepodezíral. Jo a dnes jsme nafotili koniklece otevřené u Kadaně, navštívili zemětřeseními proslulý Nový Kostel a místo, zvané Bublák. Je to u Vackovce v údolí Plesné. V březovém hájku je tůňka ze které unikají a to ve značném množství, (až 8 tun za rok), vulkanické plyny. Voda v tůňce nikdy nezamrzá a je znatelně teplejší, než voda ve vedle tekoucí říčce. Kolega byl včera na rotopedu, testovali mu srdeční činnost, takže cestou domů absolvoval silný záchvat anginy pectoris, naštěstí měl ssebou inhalátor, takže to přežil bez následků.

 9. Tady najednou vylezlo hadů… když je toho Jiřího

  Všechno nejlepší všem nositelům tohoto krásného jména. Milí Jiří, na zdraví! (d)

  Početla jsem si, děkuju.

  1. S dovolením se k přání všem Jiřím připojím, právě jsem i všem těm „mým“ (a že jich je) taky přála. Takže – milí Jiří, vše nej nej nej!

   1. S dovolením se i já připojím.
    Jiříci, rekové udatní, všechno nejlepší !! (handshake) (d) (party) (wave)

 10. tak já teda nevím – opravdu jsme „my“ ta kůra mozková? a opravdu představuje 85% ???? nemůže se to u některého jedince třeba lišit? 😛

  řekla bych, že já mám přebujelý ten limbický systém a zdaleka ho kůra nekočíruje (chuckle) (shake) … a taky mě zaujalo tohle – důležitější je vyhnout se nebezpečnému než vyhledávat příjemné a bezpečné – hele a „odporník“ po mě chce pravý opak!!! můžu mu tohle otlouci o hlavu??? kde je zdroj tohoto výroku?????

  1. To, že kůra představuje 85% je fakt, který nic neříká o osobnostním ladění. Někdo je racionálnější, někdo emocionálnější. Oba mají 85% kůry mozkové.
   Ono vůbec využíváme jen malou kapacitu mozku, proto i po zranění nebo mozkové příhodě nezblbneme – prostě částečně funkci převezme jiná část.
   A jestli fantasy nebo telenovely? To je stejné jako cholerik nebo flegmatuk. Já telenovely také nemusím, fantasy ráda. Ale třeba nad jedním docela blbým filmem (nešlo utéci, jinak se snažím na blbé filmy nekoukat) o psech jsem si slzu uronila. I když kůra věděla, že je o blbost.
   A to, že je pro jakéhokoliv tvora důležitější se vyhýbat špatným zkušenostem? To nejde o život v bezpečí (relativním) lidské společnosti. Ale když něco kouše nebo je jedovaté, tak je dobré si to zapamatovat na poprvé, další šanci by už ten tvor dostat nemusel.

   1. no jo, no – tady jde o tzv. „expozici“ tomu blbému… asi jako že když se nechám kousnout po x-té, tak už mi to nebude tak vadit, nebo si vybuduju něco jako „protilátky“… no, možná že pokud nejde o život (a to víceméně nejde, to přiznávám), platí trochu jiná pravidla

    ale to s tou mozkovou kapacitou je hrozně zajímavá otázka, jednou jsem dokonce četla, že snad využíváme jen asi 10%(!!!!) – představa, resp. jen pokus o představu, čeho bychom byli dejme tomu schopni, kdybychom využívali větší podíl objemu, je ohromující

   2. Objemové množství je jedna věc a kvalita druhá. Samotná hmota šedé kůry mozkové, pokud v ní nejsou vyvinuty patřičné spoje, je dobrá leda k obalení a osmažení. 😀

 11. Chachááá – musím se smát, jak se tady všichni dušují, že telenovelu jen přes něčí mrtvolu … (chuckle) .
  Já vám to věřím, ale proč ta potřeba se zadušovat „já tedy nikdy, ani v přechodném pomatení smyslů …“

  Trošku mi to připomíná tu děvu v metru, jak si čte Angeliku, ovšem zabalenou v papírovém přebalu Kantových sebraných spisů …

  Na telenovelách mi vadí hlavně to, že má osmsetpadesát dílů v první sérii – ovšem to mi vadí i na Tudorovcích (chuckle) . Seriál nesmí mít víc jak dva díly, jinak je pro mne pasé.

  1. a já se teda přiznám… když jsem byla na mateřské, taky dávali jednu telenovelu typu „josé nepřijel…“ A teď si nemůžu vzpomenout na jméno, nějaký anděl to byl (z toho vidíte, jak je to dávno). A já to sledovala, hotová závislost. Je fakt, že „vykojenej“ mozek v té době nic moc dalšího už nezvládal. Tímto byla má potřeba cukerínu z telenovel zcela saturována a já se mohla dále zabývat již něčím jiným. (blush) (chuckle)

   1. ad – závislost

    v tom je právě (aspoň pro mě) ten problém… jsem zvědavá jako opice a vím, že kdybych rozkoukala, tak budu tolik zvědavá jak to pokračuje, že bych nejspíš koukala, blbé – neblbé… proto se preventivně nedívám na ŽÁDNÝ seriál 8) 😀

    1. Zajímavé tema Pavle, četla jsem ráda.
     Jiřím přeju k svátku samý štěstí a hadům i štírům teplou zem. Při jarních úklidu jsme o víkendu vyděsili slepýší rodinu. To sice hadi nejsou, ale prej jsme aspoň do Jiřího počkat mohli.
     Předpokládám,že jsme tu všichni více méně závislý na NZ. Tak zkušenosti jsou. Já v době kdy jsem přišla o job, přesto, že jsem trávila dny u PC hledáním jiného a sepisováním žádostí a snahou natrénovat Aj, znala spoustu amerických krimi seriálů. Vraždy denním chlebem. Televize v mým bydlíku není teď zapojená ani na signál ani do proudu. Když mi hrabe a chci vědět jak si stojí v ulici zajdu k ségře a při vzájemným klepání si na čelo si zapnem telku pro masy :o).
     Raptor mám nějak popletenej a Libín přebujelej, šedá kůra často jen tiše vejrá.

    2. Jsem na tom stejně – prostě nesnesu, abych MUSELA koukat na bednu… vlastně na ni nekoukám vůbec, je to ztráta času (který můžu velmi produktivně prosedět u počítače, že 😀 ).
     Co se závislosti týče, pěstuju si jinou – knihu, kterou rozečtu, obvykle týž den dočtu. Obvykle někdy nad ránem… dost zabijácká úchylka 😛 .
     Co se knih týče, přečtu všechno. Raději fantasy, ale dlužno přiznat, že loni, když mi bylo blbě, tak jsem nemohla číst knihy, který měly děj (dělalo se mi blbě). I četla jsem červenou knihovnu 😀 . Už to přešlo 😉 .

     1. Jakoby ta knížka mohla změnit obsah než se vyspíš, že jo zano. Taky ráda fantasy.Čtu hodně. Už zase. Brajgl v hlavě kdy se nelze začíst do knížky už nechci zažít. Na vejšce o zkouškovým i tu červenou knihovnu jako relax. Jeden se u toho dost nasměje. I když ty dnešní nejsou co původní. Třeba bolesti plný příběh „Magdin osud“, který jsem objevila v knihovně ještě na základce. Červená textilní vazba, knížečka do dlaně.Příběh kde vedle špatně vdané matky, nepřejících úlisných tet, oddanných strýčků narazíte i na lvy co rozsápou budoucího Magdinýho chotě. Nelze vymýtit z paměti.

  2. Tak si na mně pochutnal „kvíkly“ – dobrou chuť, ty bestie.
   Mno, nemyslím, že bych něco chtěla „balit do Kanta“. Ale na telenovelách mi vadí především naivní a snadno odhadnutelný děj, líbivě podbízivé kulisy – a délka snad až na posledním místě. Však ona taková „Píseň ledu a ohně“ (R.R.Martin) je taky velmi tlusté dílo a jeho filmová podoba je málem ještě „tlustší“ – a přesto čtu a koukám vytrvale. Závislost? Asi. Útěk od reality? Určitě. Ale to je vlastně každý příběh, který není váš… Prostě jsem ten had 🙂

   1. Zvláštní je, že u knihy mi to nevadí. Když bych se na to měla koukat, tak nevydržím ani náhodou.

   1. My sice TV pořád ještě máme, ale naposledy jsme si ji pustili na závody Oxford-Cambridge, syn byl po čase doma, navíc v jedné z posádek jel jeho kamarád. Jinak TV pouštíme jen když je tu tchýně a i tu se snažíme mírnit.
    Telenovelu (ani kousek) jsem nikdy neviděla žádnou a poslední seriál, na který jsme se aspoň letmo koukli, byly Četnické humoresky.

   2. IVO, VÍTEJ DO KLUBU.TELEVIZI JSME MĚLI MALOU CHVÍLI( CCA TŘI NEB 4 ROKY)PAK JSME SE JÍ BĚHEM NĚKOLIKA MINUTEK LEHCE ZBAVILA.UŽ MI PŘES PRÁH BYTU NESMÍ, JELIKOŽ V NÍ JIŽ SPOUSTY LET NIC NIOVÉHO, KLOUDNÉHO A HLAVNĚ SMYSLUPLNÉHO NEDÁVAJÍ . ZNÁMÝ SIC TVRDÍ, ŽE VŠECHNO JE VYPNOUT, ALE NAČ PLATIT ZA NĚCO, CO VŮBEC NEPOTŘEBUJU? MÁM ROZHLASOVÝ PŘÍSTROJ I JINÁ PŘENOSNÁ MÉDIA VŠUDE PO BYTĚ, POSLOUCHÁM NEPŘETŽITĚ, ALE PEČLIVĚ SI VYBÍRÁM, CO POSLOUCHAT CHCI.

 12. Zajímavé, logické a zábavné 🙂 Ale jak tak koukám, tak podle této teorie budu nejspíš had, protože jsem zavilý příznivec fantasy, včetně těch poněkud temnějších. Telenovelu bych ovšemť nedala… (omlouvám se přítomným příznivcům telenovel, jsou-li právě na příjmu).

  A protože jsem ten had, vylézám na sluníčko na sv. Jiří a přeji všem Jirkům, Jiříkům a Jurům v téhle hospůdce krásný sváteční den a co nejvíc toho dobrého ve smyslu hmotném i přeneseném. Na zdraví, Jirkové! (d)

  1. Ahoj hade. Taky jsem a taky vylejzám a taky mám ráda fantasy. (wave)
   A taky zdravím všechny Jiří, tuná i v zahraničí. (f)

 13. OT2 pro Týnu

  prosím tě, jesli se mihneš, něco jsem ti posílala na mail s kočičím netopejrem – ani nevím, jestli platí, ale jiný kontakt nemám

  díky moc (cat) (cat) (cat) (cat)

 14. OT – Uááááááá – VON TO DĚLÁ SCHVÁLNĚ !!!

  On, tedy Evelín. Je to kocour shazovací. Shazuje cokoli, co je v dosahu – lejstra, hrnky, desky, knížky ….
  Shazuje zejména, když panička dopouští se takových zločinů jako že prší, sněží, zebe, nenechá Evelínka, aby jí ležel na rukou či na klábosnici, když na ní chce psát, odmítá vydat vlastní večeři, aby si Evelínek pošmáknul atp…

  Vedle psacího stolu stojí malá komoda a na ní sva komínky. Jeden jsou knížky, v druhém lejstra, šanon, časopis.

  Plesk, udělá časopis na dlaždičky. Bum, letí šanon!
  Koukám …. :O
  Evelín sedí na těch knížkách. Najednou vysune se zadní nožka, natáhne se nad ty desky s lejstrem …. A ŠUP …. lestra letí na podlahu !!!
  :@ Uáááá, řvu jak buvol a zločinec prchá!
  Pak sedí na podlaze, poškubává ocáskem a dává najevo, že jedná se justiční omyl.
  „To já ne, to přece ta noha!“
  (rofl) (rofl) (rofl)

  1. „Neshazuj to!“ Zločinec se mi dívá upřeně do očí, tlapka šmátralka se ne-ná-pad-ně natahuje a jen tak mimochodem zavadí o tužku, mobil, knížku …
   „Proč jsi do toho strčil?!“ se zaťatými zuby se ho ptám.
   „Mňau? Vrk!“ udiveně odpoví, evidentně netuše, co zas řeším.

    1. hele,to jako jednou Noriska seděla kousíček od Dana a nakrucovala se a on ji fascinovaně pozoroval,jak se před ním natřásá a ješitně si myslel,že se s ním konečně bude kámošit. A Noriska kulila svoj enádherné oči a škubala pikantně pihovatým pršáčkem..a jediné,co už Dan ve své ješitnosti neviděl,byla Norisčina pacička,která mu z talíře kradla nakrájenou čabajku 😀 kterou si házela dolů na koberec, aby si ji tam slupla…všimnul si toho,až když mu kradla 6 kolečko 😀 a byl děsně dotčenej 😀

  2. Sešvagřené kočky (celkem dvě) mají přísný zákaz vstupu na stůl. Aby se dostaly k žádoucí pochutině (obvykle nějaká uzenice, kterou nesmějí), stojí na židli a jakýmkoliv dostupným podlouhým předmětem (vidlička, nůž, ba i rohlík) posunují jedlou věc tak dlouho, dokud nespadne. No co co – na stůl přece nevkročily ani drápkem… Je ovšem pravda, že sešvagřené kočky jsou bestie inteligentní, naučily se otvírat dveře a sousedku naučily zavírat okno do kuchyně poté, co je několikrát nechtěně zásobila proviantem, původně určeným pro rodinný oběd.

    1. Tak tak. V Klášterci u Vimperka je záchranná stanice pro zvířatam kde skončilo přejeté a zle pošramocené rysí mládě. Při odchytu, ač těžce zraněné, řádilo tak, že na něj museli být tři. Z klece nějak záhadně utekl, takže dostal jméno David Copperfield. Původní záměr zněl: vyléčíme ho půjde zase do lesa. Jenže lidé míní a Davídek mění. Velmi rychle přišel na to, že je lepší, nechat si zvěřinu servírovat od lidí, než se namáhat lovem, teplo v kleci je lepší, než zima a sníh v lese a nakonec, že drbání od lidí pod bradičkou a za oušky je moc prima, natož když si po dobrém jídle, (kilo masa denně) nechá pěkně podrbat cejšku! Takže rysík už se do lesa nevrátí a můžete se na něj každou středu od 9 do 14 hodin podívat, návštěvy radostně vítá.

 15. bOT pro PetruK

  podívej se prosím do mailu – takovýho toho pípacího, pokud jich máš víc

  díky moc, děkují hlavně kočky (cat) (cat) (cat) (cat)

  1. P.S.

   milí Zvířetníci, pokud někdo máte na Petru founa, mohli byste ji prosím třeba jen pro-sms-kovat, aby se koukla do mailu?

   díky díky převeliké!!!!!!

 16. Ty telenovely bych asi fakt nezvládla. Na rozvíjení limbického systému mám Žolíka a Evelína! 🙂

 17. Tak takhle je to s naším mozkem! Díky za velmi srozumitelné vysvětlení. Až se rozzuřím, budu vědět, že za to vlastně nemohu, že to ten můj R-komplex (já bych řekla, že v této souvislosti to R znamená spíš Raptor 😉 ), kdežto když se budu rozněžňovat a ťutinkat nad oztomilouckými pipusenkami, tak to nejsem já, ale můj zděděný limbický systém (chuckle) (chuckle)

  A tady pár příjemných fotek pro limbický systém – včera jsem fotila magnolie.
  http://yga.rajce.idnes.cz/2013_Podvecer_v_parku_II/

  1. YGO, TO JE FAKT NÁDHERA, TY TVOJE FOTKY. MAGNÓLIE SICE U NÁS NA JIHOZÁPADĚ NEMÁME, JEN KOUSEK OD NÁS MĚLA JEDNU VE SVÉ ZAHRADĚ STARÁ PANÍ, CO UŽ S CCA PŘED 8 LETY UMŘELA. MAGNÓLIE ZA ŽIVOTA MAJITELKY KVETLA KAŽDOROČNĚ A NÁDHERNĚ, ALE KRÁTCE PO SMRTI MAJITELKY SE UŽ NIKDY ŽÁDNÝ KVĚT NEOBJEVIL. NETUŠÍME NIKDO, CO SE STROMKU STALO.JAKO BY MAGNÓLIE NECHTĚLA DĚLAT RADOST SVÝMI KVĚTY JINÉMU.
   A JEŠTĚ SE MUSÍM TAKY POCHLUBIT SVÝM VELIKÝM PĚSTITELSKÝM ÚSPĚCHEM, BO SE MI PO ASI 5 LETECH POKUSŮ A OMYLŮ PŘI ŘEZÁNÍ JEDINKÉHO STROMEČKU MERUŇKY, VČERA TATO ODMĚNILA TÍM, ŽE POČALA NESMĚLE KVÉST. VČERA BYLY NESMĚLE ROZVITÉ 4 KVÍTKY, DNESKA JICH UŽ JE DALEKO VÍCE. JIŘÍ ZÍTRA VŠE NAFOTÍ A JÁ SE PO DLOUHÉ DON BĚ POKUSÍM FOTKY NACPAT JEŠTĚ DO SVÉHO STARÉHO ALBA NA RAJČETI. NETUŠÍMM VŠAK, ZDA TO VŮBEC PŮJDE. TAKY JSEM TO VŠE ZAPOMNĚLA DOCELA. A UŽ DÁVNO NEZNÁM SVOJE HESLO.TA ALBA NA ZELENINĚ VZNIKLA V ROCE 2009 A M PŘI JEJICH VZIKU MI RADILO VÍCE ZVÍŘETNÍKŮ. BYLA BYCH RÁDA, KDYBY SE FOTKY ZDAŘILO NARVAT NA STEJNOU ADRESU. KROM TOHO JEŠTĚ VELICE PEVBN NĚ DOUFÁM, ŽE MERUŇCE NESL PÁLÍ VŠECHNY KVĚTY A PŘÍPADNÉ PLŮDKY MRÁZ. NENÍ JEŠTĚ PO ZMRZLÝCH A TI U NÁS CHODĚJ TŘEBA I PO 25. KVĚTNU.

 18. Pavle, díky za krátký, ale naprosto srozumitelný článeček o tom co se děje v „našich hlavách“. Tak R-komplex si v poslanecké sněmovně dovedu naprosto jasně představit. Samej had!

 19. A to je zajímavé! Dobrá, všechno beru a budu se snažit. Ale telenovely ne, to fakt ne 😛
  Jirkům všechno nej!

  1. (f) (sun) Jiříčkové, všechno nejlepší ke svátku. A co dělají hadi a štíři? (sun) (f) .

 20. Aspoň vím, že mnou překládaná fantasy není jen tak nějaký blábol, ale nutný prostředek pro uspokojení potřeb R-komplexu.
  A všem Jiřím všechno nej nej nej 🙂 (h) (f)

  1. Matyldo, netuším, co zrovna překládáš, ale jako u všeho, tak i u fantasy se najdou věci vynikající a nepovedené. Sleduju tenhle druh literatury už hodně dlouho a mám dojem, že (jak je tak obecně fantasy autorů jak hub po dešti)se u nás překládá spíš jen to lepší až velmi dobré. V počátcích fantasy se bralo „fšechno“ a těch knížek, co ani zarytého fanouška a hráče Dračího doupěte moc nenadchly, bylo víc. Zdá se mi tedy…

 21. kdo jdete dneska někam do přírody, tak dávejte pozor….dneska vylézají hadi a štíři 🙂

  všem nositelům jména Jiří přeji nejen hodně zdraví,ale i pohodu,elán a spoustu příjemných okanžiků, které jim zpříjemní nejen dnešní den… (d) (rose1) (sun) (h) (hug)

   1. Všem Jirkům, Jiříkům a Jurům k svátku jen to nejlepší (rose1) (rose1) (rose1) (beer)

   2. Taky se opožděně přidávám s přáním k svátku. Všechno nejlepší Jirkové! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  1. Všem Jiříkům přeji krásný slunečný den – hlavně našemu protinožskému dopisovateli titánovému Jiřímu a taky Jurovi od Alex. Hezky si dnešní den užijte (d) (d)

  2. Ujišťuji vás že tady nic nevylejzá, ani já po tom studeném včerejšku. Měla jsem vodní gymnastiku a čekala pak 20 minut na autobus ve strašně ledovém větru. Pak jsme na poslední noční procházce s Garykem potkali zlinkovanou dámu s velikýn rotwailrem Cesarem a dalším velkým černým psem jménem Dumle. Opilým agresivním způsobem mě ta žena nutila abych tam na cestě pro kola Garyka pustila. Neustále mi kladla stejné otázky jako jestli jsem maďarka, jak se jmenuje můj pes a jak je starý, raději jsem ji opakovaně odpovídala. Vyčítala mi že jsem byla nafoukaná když mi několikrát chytila mou uprchlou kolii. O čemž jsem opravdu nic nevěděla. Buď si mne s někým pletla nebo se její mozek choval podivně vlivem alkoholem. Nevím ovšem která část mozku tak reagovala. Milý PavleŽ nemohl bys mi to objasnit?
   Dost nás ta dáma venku zdržela, neustále odepínala a připínala své psy, snaživě na ně pískala a volala na ně. Prohlašovala že Cesar nemá rád černochy když kolem jeden prošel. Zkrátka jsme stáli v té zimě příliš dlouho a já dnes kýchám a teče mi z nosu. Je to vůbec možné že bych byla nastydlá ze dne na den?
   Garyk proti setkání nic neměl, našel v Dumlem spřízněnou duši a honil se s ním ovšem stále přivázaný což pro mne bylo dost nebezpečné. Každou chvíli jsem letěla vzduchem za nimi po pořádném Garykově škubnutí.
   Ujišťuji vás že tady není po jaru ani stopy, jen protisedka má na zahradě malá žlutá kvítka a v aleji jsem viděla vylézající krokusy. Ani tráva není po téhle zimě zelená jak bývá jiné zimy.
   Je mi děsná zima a závidím vám kvetoucí Čechy a Moravu. :S

 22. Dovoluji si popřát všem Jiříkům hezký prosluněný den a hodně sváteční pohody (d) (d) (rose1) ať zaletí pozdrav k našemu panu Jiřímu do Austrálie (h)

 23. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dík za hezké čtení (nod) Moc hezké (nod)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN