PSI: Vzpomínka na minipsa Fíka

Byly mi asi tak dva roky, a určitě jsem moc chtěla psa. I když z té doby si to ještě nepamatuju. Obecně jsem ke zvířatům jakéhokoli druhu měla blízký vztah snad odjakživa.

 

 

 

Matně si vzpomínám, jak jsem asi tak tříletá čistila kotce králíkům – ti, kteří bydleli dole, tak měli o dost luxusnější bydlení, do vyšších pater králíkárny jsem sama nedosáhla. A moje mamka si pamatuje dost živě, jak jsem se v tom věku pečlivě starala i o slepice. Pod každým ramenem jednu, a nesla jsem je do kurníku, zatímco nadšení opeřenci mi zobáky mávali kolem očí.

Oblíbená rodinná historka. A věřím jí, důkazem je jizvička pod okem. Ta pod druhým okem je pro změnu prý od kotěte. Asi také chtělo běžet někam jinam, než jsem si já tenkrát myslela. Ale přes tato drobná nedorozumění byl dvorek a zahrada u babičky a dědy rájem. Jen pes tam chyběl.

Jo, a taky poník. K tomu jsem Ježíška a dědu přemlouvala celé dětství. Zkoušela jsem jezdit na praseti, ale to se nesetkalo zrovna s kladnou odezvou. Ani u prasete ani u dědy, když to zjistil. Vlastního poníka jsem se nikdy nedočkala. (Kolem koní jsem se pak chvilku motala ve starším školním věku a děda pro mě ochotně na celkem vzdálený statek jezdil, když už k přestavbě chlívku na stáj se kupodivu přemluvit nenechal.) Ale nejvíc ze všeho jsem stejně vždycky chtěla psa. A psí časy nastaly naštěstí mnohem dřív.

 

 

Bylo mi asi tak šest. K dědovi a babičce přijeli na návštěvu příbuzní a přivezli ukázat štěně. Samozřejmě doufali, že domů se vrátí bez štěněte. A co že to bylo za pejska? Inu, maminka je hladkosrstý jezevčík, tudíž štěně je taky jezevčík, ne? Skoro čistokrevnej… Co na tom, že to malé nic bylo střapaté a tříbarevné?

Byla krásná jarní sobota, Pavlínka se štěnětem na zahradě, nemohlo to dopadnout jinak. Babička o tom nechtěla ani slyšet, ale děda se přimluvil a příbuzným jejich plán vyšel. Štěně dostalo jméno Filip, ale tak nějak se to zkracovalo na Filíka a podobně, až se z něj nakonec stal Fík. Ono i to zbarvení k tomu svádělo, a že náš Fík byl minipes a že i do slibovaného jezevčíka měl daleko? To mi ale vůbec nikdy nevadilo.

Dodnes by mě docela zajímalo, kdo asi tak mohl být Fíkův táta: Fíček měl z jezevčíka přibližně asi tak tvar těla. Jinak byl opravdu maličký, hodně huňatý, a hlavně povahou s jezevčíkem nic moc společného neměl. Snad chytrost, to asi ano. Snadno se učil a vždycky se snažil dělat, co svojí malé paničce viděl na očích.

A že to leckdy byly nápady: třeba si vzpomínám, jak jsme se spolu na hřišti točili na takové té proslavené železné zeměkouli a v nikdy nedostavěném domě vedle hřiště přelézali a proskakovali nejrůznější harampádí. Nebo jak jsme spolu šli na výpravu „až k druhému lesíku“…

 

 

Uf, když si představím, že jsem se tam potulovala sedmiletá, sama jen s tímhle pidipejskem… No, babička si myslela, že jsem s holkama na hřišti. Mobily tenkrát nebyly, aby si to zkontrolovala. Na večeři jsem vždycky přišla včas, a tak nějak jsem tušila, že některými úspěchy je lepší se doma nechlubit. Celkově jsme s Fíkem měli dost společných tajemství.

Možná měl v sobě i kousek z nějakého pejska ovčáckého. Pomáhal mi totiž pást morčata. Morčat jsem v jednu dobu měla poměrně hodně a skoro všechny kamarádky vlastnily nějakého mého odchovance. Občas jsme je společně vypustili někam na zahradu nebo na louku a Fíček nejenže jim nikdy nehodlal nijak ublížit, ale jak se morče podle jeho úsudku příliš vzdálilo od ostatních, doběhl za ním a přihnal ho zpátky. Samozřejmě ho nikdo nic takového neučil, nějak na to přišel sám.

Byl to naprosto bezproblémový pohodový pejsek. Přivolání uměl předpisové, i s předsednutím, i když na povel „pocééém“. U nohy chodil bez vodítka, vydržel dlouho čekat před obchodem nebo před jakýmikoli dveřmi, za kterými malá panička zmizela.

Na nejčastější procházkové trase jsme měli příkop s dlouhou rourou – stačilo ukázat, Fík vběhl dovnitř, bleskově byl na druhé straně a celý nadšený si běžel pro pochvalu. Později už jsem ani neukazovala. Rourou se muselo vždycky. Packu podával levou i pravou – jak se mu řeklo. A to byl veškerý jeho výcvik pouze v mojí režii a metodou pokus-omyl. Škoda, že se tenkrát ještě nikde nepsalo o tanci se psem. Myslím, že Fík by bez velké námahy za chvíli tančil krásně. I když panička by mu to stejně kazila.

 

 

Ale jedna velká nectnost se přece jen našla: Fík byl hodně na ženské. Jak někde v blízkém i vzdálenějším okolí hárala fenka, nemohl u toho chybět. Často třeba pár dní nebyl doma, na vesnici se to tenkrát nijak neřešilo. Když jsem přijela k babičce a Fík měl zrovna někde rande, prostě jsem si ho tam vyzvedla. Kde bydlí jaká fenka jsem v té době měla docela zmapováno.

Procházku se mnou obvykle neodmítnul, pak se doma pořádně najedl, dospal probdělé noci a mohl opět vyrazit za dobrodružstvím. A byl ochoten a schopen překonávat lecjaké překážky. Tak například v blízkém sousedství měli krásnou ovčandu. Bydlela v podezděném, sice nezastřešeném, ale dost vysokém kotci. Nikdo nikdy neviděl, kudy se tam Fík dostal, ale že ho od ní z toho kotce několikrát vyháněli, je pravda pravdoucí.

Bohužel se mu tahle jeho vášeň stala osudnou. Šel tenkrát za bobtailkou. Že jsou mezi nimi ohromné velikostní rozdíly mu určitě vůbec nevadilo, možná měl v té své malé chytré hlavičce i nějaký plán jak je vyřešit. Při přecházení silnice se ale zapomněl rozhlédnout… Bylo mu asi šest nebo sedm.

V té době už mi pár let doma u postele lehával pes, který byl opravdu můj. Černý střední knírač, Pan Pes, vyprávění o něm by možná vydalo i na knížku. Ale Fík byl rozhodně taková ta první dětská láska – a na tu se přece také nezapomíná.

 

 

Aktualizováno: 16.4.2013 — 09:34

43 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jak vám rozumím! I Tobě i Panu psovi. 😉 Líbí se mi Tvůj blog a začnu sem chodit. Ne ovšem každý den, mám na starosti obcházet i další vymakaný a citlivý blogy. Tak zase jednou nashledanou. Ráda přijdu… 🙂

 2. Krásné počtení o Minifíkovi.
  Já dneska narazila naopak na Maxifíka.
  Seděli jsme v hospodě na večeři a dovnitř vkráčela chlupatá stodola. A hned si to namířila neomylně ke´mě. Páník nikde, pes si způsobně sedl a zíral. Na talíři už nic nebylo, takže zíral na mě. Pohladila jsem ho po hlavě, která čněla tak ještě 20 cm nad stůl a podrbala za ušima. Cosi kníkl a chystal se mi dát svou óbr packu na nohu, když se objevil páníček s tisícem omluv, abych se nezlobila, že nic neudělá, že je strašně hodný, jen se ho lidé bojí, kvůli té velikosti. Řekla jsem mu, že se ho opravdu nebojím, že ze mě cítí zřejmě mé kocourky a on se začal smát a odvětil, že jestli mám doma kočky, tak mu musím mooooc vonět, protože kočky on miluje. Nikoliv k večeři, ale k mazlení. Že prý s jejich kočkami spí v pelíšku, olizuje si je a má je jako svoje děti.
  Byl překrásný!!!!!!!!!!!

 3. Pavco, mala holka a minipes Fik a dobrodruzstvi. Jak krasne vzpominky na detstvi. 🙂 Nekdy si rikam, ze to dobre detstvi nas nejak pronese zbytkem zivota.

 4. Moc krásné psaní se vzpomínkou na dětství a prvního pejska.
  Taky mám ty vzpomínky a i ty moje jsou vzpomínané s láskou k našim všem pejskům. Díky. (h) (wave)

 5. Děkuji všem za milé komentáře, jsem ráda, že se povídání líbilo a že se mi spolu s tím mým Fíkem podařilo oživit i vzpomínky na různé vaše dávné „Fíky“ 🙂

 6. Milé vzpomínky, které trochu závidím (inlove) Já jsem odjakživa toužila po psovi, ale vyrůstala jsem s ptáky a kočkami (wasntme) Naši nechtěli o psu na pražských Vinohradech slyšet a já se jim nedivím (dnes 😛 ) – tehdy jsme nebývali doma a pes by byl chudák. Takže můj první pes byla až opravdu můj – neboli to byl jezevčík Max.
  Takže k těm koním jsem se dostala dřív než k psovi 🙂

  Díky, milá Pavčo, za hezké vzpomínání (wave)

 7. Dneska je to skrz-naskrz milé a dojemné.Fík,Mikínek I Madona Moja.Na vyváženie rozverníček-čo viac si priať.vrátila som sa z Blavy-pokúšali sa ma tentokrát internátne dovzdelať v radiofonii a manažovani NHPO/to koukáte,že/ Znamená to nehoda s hromadným postihnutím osôb.Je ten svet divný,už to je aj u nás a poviem vám,máme z toho všetci strach.Nechcem to zažiť naostro,bude to chaos,ale musí to byť profesionálne organizovaný chaos-citovala som prednášajúceho.A tie vysielačky a prepínanie režimov….Jediné,čo sa mi páčilo,bolo to americké hovorenie do goliera,kde je mikrofon.A viete čo,keď by sme boli napadnutí aj my záchranari, tak je tam režim,že vysielačka je akoby nemá,ale sníma všetky zvuky z udalosti a údajne nám prídu na pomoc.Asi vám o tom napíšem.

  1. Verenko, napiš! To mě moc zajímá (nod)
   Já jsem se dozvěděla, že jako psovod (nejen ke zkoušce!) musím nejen umět vést psa tak, aby hledal a našel koho má, ale taky musím umět poskytnout první pomoc (to snad zvládám) umět základy práce s vysílačkou a mít topografické znalosti takové, abych dokázala k případně nalezené osobě přivolat správně pomoc – tedy určit, kde jsem.
   Zatím vím jistě jediné – bez fungující GPS bych to nedala, protože když člověk kluše za psem, ze kterého v podstatě nesmí spustit zrak, tak okolí moc nevnímá a zastavit uprostřed neznámého lesa a najít se na mapě… Tak tam mám ještě hluboké rezervy (wasntme)

 8. 🙂 E O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  Jeden muž jel do Afriky. Vzal si s sebou svého psa. Pes začal honit motýly a ztratil se. A jak se tak toulal po Africe vidí, jak se k němu řití leopard a chce ho sežrat. Pes se lekne, ale všimne si kostí, co jsou kolem, usadí se a jednu začne žvýkat. Ve chvíli, kdy se leopard chystá skočit říká: „To vám řeknu, to byl ale chutný leopard, mňam, mňam! Jestlipak je jich tu víc?“
  Leopard to zaslechne a zarazí se uprostřed skoku. Odplíží se do křoví a říká si: „Fuj, ale to bylo o fous!….“
  Viděla to opice a usoudila, že tohle všechno by se mohlo hezky zpeněžit. Jde za leopardem a za mírnou odměnu mu vykecá, jak to bylo doopravdy. Leopard se rozzuří, že si z něho pes dělal srandu a říká: „Víš co, opice, vlez mi na záda a pojď se podívat, co provedu s tím psem!“
  Pes uvidí leoparda jak utíká s opicí na zádech k němu: „Co udělám teď, proboha?…“ Místo útěku si sedne zády k leopardovi, předstírá, že ho ještě nevidí a právě v okamžiku, kdy se k němu leopard přiblíží na doslech povídá: „Do prčic, kde je ta opice? Už před hodinou jsem ji poslal pro dalšího leoparda…!“

  (coffee) Přeji všem přítomným klidný večer, hezké sny a pěkně se vyspinkejte. (coffee)

  1. (f) “ Až zlatovláska jako květ
   k modlitbám pohne hříšný ret,
   až suchá mandloň rozkvete,
   zalita slzou dítěte,
   pak příjde doba šťastných chvil
   a klidný bude Cantervill. „(f)
   Oscar Wilde „Strašidlo cantervillské“

   Dneska se to docela hodí. Pokoj všem. (h)

 9. Vidím že kdekdo v životě potkal svého Fíka.
  Můj se jmenoval Miki, Mikinek, byl zlatý obrazně i doslova a byl to pekinéz. Dostala jsem ho když mi byly tři měsíce a byl stejně starý jako já. V tom věku mi převážně sloužil jako polštářek, spávala jsem s hlavou na něm a on věrně hlídal a ani se nepohnul. Mám kdesi fotografický doklad. Moje hlava musela být tíha pro takové chundelaté nic. Hlídal potom i moje sourozence a strašlivě štěkal na vetřelce kteří chtěli nahlédnout do kočárku.
  Zemřel když nám oběma bylo sedm – osm let v den kdy Němci odebírali majitelům vhodné cvičené psy větších velikostí. Dělo se to v Chrudimi nahoře za Václavem na sportovním hřišti. Nikdy v životě jsem už neviděla plakat tolik lidí najednou. Z odebraných psů byli pak psi hlídající v koncentračních táborech a tak podobně.
  Miki zemřel proto že si volně pobíhal po ulici a u sousedů spolykal zbytky ryby s velkými kostmi a ty mu propíchaly vnitřnosti. Tedy tak si to naši vykládali, tenkrát se k veterináři nechodilo. Plakala jsem nepřetržitě několik dní a nebyla jsem k utišení. Plakala jsem daleko víc než když mi pár let před tím umřela babička Barbora, moje babička po meči. Mikinek byl se mnou stále kdežto babičku jsem vlastně neznala a viděla jsem ji v životě jen párkrát. Maminka byla totiž v rodině nežádoucí chudá nevěsta.
  Kromě toho že byl Miki takový dobrý hlídač dětí tak to byl i chytrulín. Vymyslel kterak zmást velké psy svou malou postavičkou. Když venku značkoval tak se postavil na přední a ťapkal okolo sloupu. Značkoval tak v takové výšce že z toho byli po něm čtoucí a čichající psi tumpachoví. Stejně tak tumpachoví byli lidé kteří ho viděli takto očurávat sloupky.
  Sláva Mikinkovi na věčnosti. Jednou si zase zdřímnu s nosem v jeho huňatém zlatém kožíšku. (wave)

  1. Přesně takhle značkuje Olda. (inlove)
   Dává packy co nejvýš a tančí okolo. Někdy na něj okolo jdoucí pobaveně nebo užasle hledí. (chuckle)

   1. Milá Kytko, tak nevím nevím jestli se nevrátil Miki po těch letech na zem, nepřijal jinou podobu a nechal se umístit u vás. Pro jistotu Oldu pohlaď a řekni mu že vzpomínám. I kdyby to tak nebylo a nebyl to Miki bude Olda za pohlazení jistě rád. 🙂

  2. Krásná vzpomínka, Velká kočko! (h)
   Uff, ale to, jak píšeš o povinnosti za války odevzdat vycvičené psy, to je strašlivé! Na tohle téma napsal nádhernou povídku Ludvík Aškenazy, jmenuje se Brutus – to je jméno německého ovčáka, kterého jeho paní, židovka, musela odevzdat – a i kdybych ji četla stokrát, pokaždé se staženým krkem!

   1. Ano znám tu povídku a taky jsem si na ni dnes při psaní vzpomněla. Jen jsem si neuvědomila že to byl Ludvík Aškenázy kdo ji napsal.

    Hrála jsem v Aškenázyho Vendulce v Komorním divadle a byla jsem s ním na obědě, on moc rád dobře jedl. Potom s ním spolupracoval můj švagr Zdeněk Baumruck před novým vydáním knížky Putování za švestkovou vůní. Tenkrát si švagr vypůjčil můj výtisk který při úpravách popsali a už nevrátili. Psala jsem tu vzpomínku na Zvířetník a neuvěřitelné Vave se podařilo mi přesně takový výtisk sehnat.

    Můj syn dostával z Čech další Aškenazyho knížky jako Cestování s jezevčíkem a tu knížku dokonce s věnováním. Tu jsme četli až do roztrhání. Jindříšek panu Aškenázymu pak psal dopisy. V jednom psal že bude taky spisovatelem protože to není nebezpečné. (chuckle) Chlapec netušil, na to byl příliš malý (to psal už v předškolním věku). Ludvík Aškenázy pak emigroval do západního Německa kam odešel i můj synovec a tak byli v neustálém kontaktu. A můj švagr tenkrát pomáhal panu Aškenazymu dostat do Německa něco z majetku který zůstal v Čechách. Nevím jak to vlastně bylo. (shake) Už i můj milovaný švagr je za Duhovým mostem. Třeba tam připravují nová vydání knih, tentokrát ovšem vydání nebeská. (angel) (happy) (inlove)

   2. Taky Ota Pavel napsal povidku o tom, jak tatinek musel jit odevzdat jejich psa a kocku. A jak cestou na sberne misto sel oklikou a ukazal zviratkum krasy Prahy a povidal jim o tom. Dodnes nemuzu projit Staromestskym namestim kolem tech krizu ve dlazbe na pamatku popravenych po Bile Hore,aniz bych si nevzpomnela na tatinka Poppera, jak to tem zviratkum vysvetluje.

  1. Ano opravdu, hned jsem si říkala že byl milován čtyřnožci stejně jako dvounožci.

 10. Tohle by byla úžasná ráce 🙂 A vůbec by nevadilo zaregistrovat ji pod oficiálním názvem Minipes Fík!

  1. Jo, o tom jsem už tenkrát dost přemýšlela: jak vyzískat nějakého Fíkova potomka a vyšlechtit plemeno Český strakatý Fík 😀
   Ale dost brzy jsem začala tušit, že s tou genetikou to bude trochu složitější… tak to nějak nevyšlo.

 11. Krásný a chytrý pejsek 🙂
  Takový ten první pes, se kterým jsem prožívala dětství, bydlel taky u babičky a jmenoval se Kulda nebo Kulíšek. Byl to kříženec německého ovčáka a něčeho dalšího (tenkrát se říkalo, že otec byl kolie, ale dodnes tomu nevěřím 😀 ). Byl rezavě hnědý s černýma ušima a černým čumáčkem, v té době mi připadal velký, ale dnes z fotek vidím, že až tak moc velký nebyl 🙂 Taky to byl takový můj „Fík“…

 12. Taky jsem bývala u babičky, která mívala psy, ale ven mě s žádným nikdy nepustili. Takže můj první pes byl opravdu ten můj 🙂 Ale stejně na ně všechny ráda vzpomínám. Třeba na kříženku Terezku, nalezené štěně, která se později starala kočce o koťata a byla nešťastná, že jí ti malí prevíti pořád utíkají z boudy, kam si je pečlivě nosila, zatímco matka kočka už dávno někde trajdala a o kotíky se nestarala. Nebo na boxera Bena, který nás pilně hlídal včetně všech hraček písku 🙂

 13. Každý by měl mít svého „Fíka“. A běda tomu, kdo ho nemá!
  Nooo, tedy ne zrovna běda, ale o hodně přijde!
  (sun)

 14. Krásné a láskyplné vzpomínání na mrňavého Fíka mi rozsvítilo ráno. Děkuju Ti, Pavčo. (inlove)
  Přeju všem krásný den. (h)

 15. Tak postihnutých ako ty je nás tu asi hafo. Krásne rozprávanie. Čím to je,že jedni by dali život za svoje zvieratko a iní im ubližujú?
  Náš Astor bude mať o dva týždne 10 rokov. Ale chová sa ako bábätko! Kam sa tých 10 rokov podelo? (coffee) (dog)

 16. K prvnímu psovi jsem přišla v podstatně vyšším věku, ale taky to byl voříšek a taky na něj pořád vzpomínám. Moc hezká vzpomínka a fotka s kočkou mluví za vše.

 17. Mávám za Duhu Tvému Fíkovi a svojí první psí lásce, kterou byl a navždy bude Šarik a všem zvířecím kamarádům, co mne provázeli dětstvím, dospíváním a dospělostí… (wave) (sun) (rain) (h)

 18. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krásná vzpomínka na malého maxipsa Fíka. Malého vzrůstem, ale velkého srdcem (inlove)

   1. Přesně to mne taky napadlo, Moja coby Madona. Jen jsem si ani nepřidala to „chlupatá“. 🙂 (happy) (inlove)

   1. Děkuju Ti za všechny odkazy, Lásková (inlove) , Mojka působí jako Madona i jako matka rodu – vládkyně všehomíra. 🙂 Je dojemná ve svém štěstí a hrdosti. (h) Viděla jsem na jednom videu, jak sundala z miminka svou ruku, jen na zlomek času, a hned na něj položila radši ruce obě, jako by se lekla, že ho nehlídala dost. To mě dostalo, je úžasná, Mojka naše.
    Skvělé taky bylo, jak přijala na audienci Chelewu. (y) (hug)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN