ČLOVĚČINY: Jen tak – O smyslu

Každé smečkové zvíře žije ve dvojím světě. Jednak v tom fyzickém, kde řeší hlad, žízeň, horko a podobné strázně a jednak v sociálním světě vztahů s ostatními členy smečky. Obě stránky života jsou pro ně důležité.

 

 

 

Světu fyzickému čelí přizpůsobením se, vývojem různých mechanismů přežití a životu ve světě sociálním napomáhá rozvinuté chápání a předvídání toho, jak se asi budou bližní chovat a co budou asi dělat ti druzí. Moc pěkně je to vidět na psech, kteří mají velmi rozvinuté to, čemu se někdy říká „sociální inteligence“. Ve skupině spolehlivě odhadnou vůdčí osobu, ví, kdo je rozčílený, co si ke komu mohou dovolit. Tohle vše je pro psa, jakožto smečkové zvíře životně důležité. A smečkovým zvířetem par excellence je samozřejmě i člověk.

O fyzickém světě okolo nás toho víme čím dál tím víc, ale svět sociální zůstává víceméně už staletí stejný. Lidé ve starověku (jak víme z bájí a literatury) jednali stejně, jako bychom dnes jednali my, jejich činy a jednání jsou pro nás naprosto srozumitelné, ale jejich názory a představy o fungování fyzického světa jsou už jen úsměvné. V minulosti toho lidé věděli mnoho o lidském jednání a jeho motivech a ale strašně málo o tom, co je obklopovalo.

A tak, zcela logicky, si začali vysvětlovat fyzický svět jako výsledek konání jakýchsi neviditelných bytostí. V představách antických Řeků měla každá řeka, strom či hora svoji bytost, která ji zastupovala, celému světu vládl pantheon bohů vedených Diem Hromovládným, kterýžto pantheon připomínal spíše panovnický dvůr.

A rázem bylo vše docela jednoduché a pochopitelné: blesky metal Zeus, zemětřesení způsoboval jeho bratr Poseidon, který tou zemí třásl. Svět zalidněný bohy, polobohy a duchy byl sice stále stejně nebezpečný jako bez nich, ale byl pochopitelný, bozi jednali jako lidé a jsme doma, o tom přece už něco víme.

Schopnost odhadovat lidské konání je v nás velmi hluboko. A s tím, jak se celé věky tato schopnost cizelovala, se postupně vynořila otázka smyslu. Pokud se totiž tážeme po smyslu, ptáme se na motivy a důvody jednání nějaké myslící bytosti, ať už skutečné nebo smyšlené. Ptát se po smyslu něčeho, co není výsledkem úmyslného jednání totiž … ehm … nemá smysl.

Takže se lze ptát po smyslu Nové řeky, ale otázka na smysl Staré řeky nemá rozumnou odpověď. (Vysvětlení pro nevodáky a nejihočechy: Stará řeka je původní koryto Lužnice, Nová řeka je umělý kanál, vybudovaný Krčínem, který chrání rybník Rožmberk před velkou vodou)

A tak se pomalu dostáváme k otázce všech otázek: jaký je smysl našeho života? Pokud akceptujeme výše řečené, je odpověď jednoduchá. Když jsme přesvědčeni, že náš život je dílem nějaké myslící bytosti, měli bychom se zeptat jí.

Když v našem obrazu světa není pro Stvořitele života místo, nemá smysl (sic!) si takovou otázku vůbec pokládat, protože na ni neexistuje odpověď. V tomto případě nejbližší a vlastně jedinou myslící bytostí, která může do toho života nějaký smysl vnést, jsme my sami.

 

 

Aktualizováno: 2.4.2013 — 19:47

113 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Kouká, že jsem včera přišla o spoustu věcí.
  Takže – Verenko (inlove) , díky Bohu za tebe a lidi, jako jsi ty! Nemocný nebo zraněný člověk bývá hodně bezmocný a je odkázaný na ty druhé. Je skvělé, když je někdo ochoten se jeho práva bít – a ještě to dokáže i vyhrát (h)
  HankoW (inlove) , líbí se mi, že svoji práci děláš s opravdovým potěšením – ono je to viz. Verenka
  Velká kočko (inlove) , nejsi sama – zdejší smečka stojí za tebou, čeká na tvé příspěvky, raduje se s tebou a má obavy, když se neozveš. Vyješ s námi, vyjeme s tebou! (h)
  Míšo (inlove) , tvůj dar v podobě tvého syna je strašně náročný, ale ty ho s láskou zvládáš. I ty tady máš smečku, s kterou si můžeš zavýt, kdyby na tebe život tlačil přespříliš! (h)
  Jenny (inlove) , ty sloužíš své obci a jejím lidem skutečně až k osobnímu padnutí, viď? Doufejme, že u vás sníh bezpečně roztaje a budeš mít aspoň chvilku klid (h)
  Jiný Honzo (inlove) , je fajn, žes nahlédl a držím palce tobě i Rézince (h)

  WWW a JoVo – díky oběma, že fungujete (inlove) Nekončící zima stále odkládané jaro už opravdu týrá lidskou duši a s vaší pomocí se to dá přežít líp (h)

 2. Jsem radostná, že od včera se mi daří na Zvířetník ne jen juknout, upíchnout koment, pak přečíst „Jejda nepodařilo se nám připojit…“.

  Na dané tema: už se tou otázkou zabývám asi od čtrnácti a furt mi vychází něco jiného než mýmu okolí a většinou to stojí za starou bačkoru. Chvíli jsem si myslela, že by mohlo mít smysl pomáhat druhému a spolu smysl najít a….taky blbě. To proto,že přežití a rozmnožení mi přišlo vždycky podivný. Koukala jsem na děti od kterých jsem znala rodiče a viděla ty podobný obličeje jednou mladý jednou starší a přišlo mi to tak nějak zbytečný, vždycky jsem měla radary nastavený spíš na špatný co bytosti potkává a furt utejraná lítostí si říkala 80%trablů,20% radování(když to umíš najít) pořád a pořád dokola. Jak tohle někomu dát? Holt někteří nevděčníci maj dar danajskej a ještě se mu nemaj dívat a zuby 🙂 Čím jsem starší tím jsem smířenější a už se na ten svět tak často nemračím. Vono k tomu všemu ještě koukat na nas..nej ksicht do zercadla, potažmo ho nastavovat druhým taktéž tejraným je na ránu.

  A JoVo ten cvičenej pes mě tedy rozesmál. Dvakrát. Chůdě.

  Verenko dík za míň bolení pro tu paní. Maminka bývalého umřela, když jí odvezli sanitou do nemocnice,kam jí její syn s dcerou (27 a 17) odeslali záchrankou pro pomoc, ne že by jí nechtěli u sebe doma jen nevěřili, že jde o konec,brzká smrt byla naordinována již tři roky,ráno ještě s nimi seděla a mluvila. Z nemocnice jí odeslali zpět domů, kde u ní potomci jančili zoufalstvím a čekali.

 3. O tom hádaní.Musím to dostať von zo seba.Žena ročník 72 terminálne štádium onkol.gyn.ochorenia.To obdobie,ktorému ja hovorím,že ju ešte nechce Boh,ale už ju nechcú príbuzní a / a to ma s.rie/ani zdravotníctvo.Posadka RZP ju ponúka po oddeleniach a nič.Volali mi na op.stredisko o pomoc a tak som si vyhľadala tel.riaditeľa.Začala som ako nás učili s prosbou a lichotením/len vy p,riaditeľ jej môžete pomôcť a verím,že to urobíte a bla bla bla/Potom som pritvrdila a zahrnula som ho zákonmi,ktoré práve jeho nemocnica porušila-samozrejme,že čísla zákonov som len tak mhádzala,ale bola som suverénna/Zákon o zdraví obč.Slovenska číslo 244 roku 2001 Zbierky inovovaný v roku 2006,Zákon o zachr.službe a zase číslo/Nakoniec som spomenula záujem médií a vyhrala som.Tá nešťastná žena je v nemocnici a predpokladám,že bude mať nadštandartnú analgetickú starostlivosť a aký taký dôstojný odchod za Duhový most.Lenže tak to vyčerpá,že cítite ako vám tieto hnusné neľudské veci vysávajú energiu.A asi aj o tom je dnešný článok:chovať sa slušne,konať dobro-lebo len raz ideme touto cestou.No tak som sa vykecla,dám si cigaretku a zajtra zase do jamy levovej

  1. Bože můj, Verenko, to snad ani není možná. Ročník 72, to jest můj ročník, vždyť je to ještě mladá holka (aspoň si to o sobě pořád ještě myslím 🙁 )! Za tohle budeš mít v nebi místo jisté (h) (h) (h) .
   Opatruj se, myslím na tebe a přeji ti minimum takovýchto zážitků. A dej si (d) , potřebuješ to.

  2. Vis, Verenko, ja vim, ze to je k vzteku, ale ono mozna by jsi se obcas vztekla i tady. A ke vzteku by te jako doktora privadely pojistovny. Tuhle mi povidal muj ortoped, ze mel pacienta po operaci, ktery dostal trombozu ci co a musel byt na ventilatoru. Po dvou dnech pojistovna rekla, ze ma ve svych tabulkach po tomhle druhu operace ventilator max 2 dny a pacient si snad muze dejchat sam. (headbang) No, ortoped se s nema rozhadal a tez hrozil zavolanim do televizni stanice , tak udelali vyjimku. Nedavno kamaradka byla tehotna a cetla si ve sve pojistovaci smlouve, ze pojisteni zahrnuje tehotentstvi. Tak kdyz nastal cas, zajeli do spitalu – a, ejhle, mila pojistovna odmitla platit cokoliv spolecneho se samotnym PORODEM na zaklade teorie, ze tehotenstvi a porod jsou dve odlisne pojistne udalosti. (devil) A jestlize porod neni ve smlouve vyslovne zminen, je tudiz automaticky vyloucen. S pomoci dobreho pravnika nakonec pojistovna zaplatila. Do tretice vseho dobreho, kdyz jsem mela v r. 1995 slozitou operaci kycelniho kloubu a upravu druhe nohy, tak mi ortoped naordinoval, ze se mesic nesmim ani posadit, ani na chvili. A pojistovna v pohode zaplatila nemocnicni postel dodanou do domu, specialni luzko na koleckach, abych mohla v leze na kontroly, i odvoz na kontroly specialnim minibusem. Ale kdyz mne po operaci propousteli po 7 dnech ze spitalu domu (tedy k te posteli a luzku), tak rekli, ze na odvoz ze spitalu domu nemam narok, protoze za a) nemaji v tabulkach odvoz sanitkou po operaci kloubu a za b) lekarsky odbornik zamestnany pojistovnou usoudil, ze sanitka neni lekarsky nutna a ze mne manzel muze odvezt domu autem. A ted ja tak lezela v tom spitale uz se zapakovanyma vecma a hlavni sestra a chirurg se hadali po telefonu s pojistovnou, ze se opravdu nesmim ani posadit, natoz udelat krok. A Chet hystericky vykrikoval, jestli mne ma jako uvazat na strechu Caravanu. Ale ja uz jsem chtela byt doma a dat si panaka a cigaretku, tak jsem rekla, at tu sanitku zavolaji a bud fakturu zaplatim nebo se s pojistovnou dohodnu. Po asi mesici a pul jsem se nakonec dohodla, ale asi jenom proto, ze uz mne meli plne zuby a nedala jsem se v zadnem pripade odbyt. Takze ono holt vsude je neco. Ale nakonec tohoto vylevu musim rict, ze ve svem zamestnani nachazim velikou radost z toho, ze otravuju ruzne pojistovny jmenem spotrebitelu a jeste jsem za to placena a otravovani pojistoven provadim opravdu s laskou a dusledne.

   1. Zdravotní pojišťovny jsou jen zbytečný a drahý mezičlánek mezi lékařem a pacientem. Dřív nebyly a šlo to také (a většinou líp)! Jenže kdyby je někdo moudrý ze dne na den totálně zrušil, co by ty tisíce zbytečných úředníků dělaly?

 4. A jejej, to jsou pohromy. Verenko, s celou půlkou? No ono se to zase spraví. Jenny, to je děsné. Držíme pracky, pěsti ať sníh staje bez pohromy, ať se kočka najde …
  A jaký že je smysl toho všeho?
  Jestli si to dobře pamatuju, tak
  42
  (sun)

 5. POZOR pre WWW:pricestovala som z práce,som uťahaná,v hlave mi brní,pohádala som sa pre pacientov s polkou Slovenska,otvorím net,čakám na srandu od WWW a ono nič.Alebo ten ukazovaček bolo to celé?WWW Slovensko čaká!!!

  1. Milá verenka.
   Nějak mi ta sranda dneska nejde.A to jsem se pohádal jen s jednou osbou.
   Bože můj, to musí být strašné pohádat se s půlkou Slovenska.
   A já jsem tak zklamal!

   1. No jo WWW, na životě miluju tu rozmanitost „Každý den mne na….e někdo jiný“ nebo tak nějak zní ten citát (wave) To bude dobrý až to přejde napiš zase něco (nod)

    1. Mne nedokáže nasrat nikdo, jsem totálně splachovací. A rozčilovat se, znamená ničit si zdraví pro blbost těch druhých. A že blbost kvete, o tom není sporu. Včera nějaký úředník udělal ze slepé seniorky hluchou nezletilou! Normální by bylo se omluvit a chybu sám od sebe napravit, ale protože šlo o úřad práce, tak ani náhodou! My jsme chybu neudělali, odvolejte se na MPSV! Takže teď bude ta paní měsíc čekat,až se zrezavělý úřednický aparát rozhýbá a na nějaký sociální příspěvek může leda zapomenout. Kauza klokánek je to samé v bleděmodrém. Je vidět, že v Klausistánu je všechno v pořádku a naši s láskou zvolení zástupci jsou lidé na svém místě. (inlove)

 6. OT Jsem totálně zničená,od božího rána sháním traktory na vytahování zapadlých lidiček, kolem dokola samá nehoda,děti nedojely domů ze školy, musely pěšky, auta taky neprojela, silnice jsou nesjízdné, nikam se nedostaneme,nejde to odstraňovat, tie bílé enona padají a padají. Navíc fouká a něco odstraníte a za zadkem je to tam znova. Kucipísek,do prčic, mám toho dost. Ufuf. (headbang) (sweat) :@
  Přeji všem teplé pelíšky a jdu chvíli lehnout. (wave)

  1. Kamarádko milá, ani nevíš, jak je mi líto, že nemohu pomoci. Vydržte, snad už to brzy skončí. (y) (y)

  2. (fubar) Chce to zavést dokonalý pracovní řád!!!
   Práce musí být osvěžující, proto jakékoliv přepracování je trestné. Kdo se v práci zapotí bude okamžitě propuštěn.Počátek pracovní doby bude určen vedoucím, nesmí však být dříve, než v 10 hodin dopoledne, před započetím vlastní práce se podává svačina, obložené chlebíčky, chlazené víno, čaj, vše podle přání zaměstnanců.Minimální mzda zaměstnanců činí 300 Kč na hod.Při práci je dovoleno zpívat. Začne-li někdo melodii, ostatní zaměstnanci ihned nechají práce a zpívají společně.Polední přestávka je od 12.00 do 13.00 hodin. Zaměstnanec, který poruší polední přestávku, činí tak na vlastní nebezpečí a zkrácenou polední přestávku si musí úměrně prodloužit.Usne-li někdo při práci, musí být zachován naprostý klid. Ostatní zaměstnanci opustí ihned pracoviště a mají pro zbytek dne volno.V 17.00 hod je slavnostní ukončení pracovní doby, hraje hudba a vedoucí děkuje každému zaměstnanci osobně za vykonanou práci.Má-li zaměstnanec svatbu, platí podnik útraty, včetně výbavy. Svatba se odbývá v bytě vedoucího a podnik je po dobu několika dnů uzavřen – podnikové volno.Dovolená je dvakrát v roce: 8 neděl v létě a 6 neděl v zimě, je-li zaměstnanec mimo domov, postará se podnik o úklid jeho bytu.Zdá-li se zaměstnanci v noci sen o práci a může-li sen řádně prokázat, přináleží mu mzda jako za noční práci. V případě, že nastoupí další den do práce, přináleží mu též příplatek za práci přesčas. (tmi)

   1. Kdy a kde se stávkuje za tento nový pracovní řád, Jovásku? A dají se příplatky za noční práci nárokovat zpětně? (wasntme)

  3. Milá jenny, přeji vám tam všem ať už to zimní řádění skončí. To jaro přece někde musí být. Nevíte někdo jak se přivolává jaro? (think)

   1. Já vím!!!

    Když to ta příroda nezvládá, je nutné, abychom se toho chopili my, lidé.

    Po krátkém zamyšlení nad efektivní realizací bylo navrženo následující:

    – ti z vás, kteří mají „ptačí“ příjmení, popř. jména (např. Špačková, Kavková, Vrabec, Sýkora, Sýkorová, Jiříček a Jiřička… Sikorovy měkké „i“ neomlouvá – gramatika sem, gramatika tam – každý pták dobrý….. ) vylezou na nejbližší strom a začnou šveholit, švitořit a štěbetat, a jelikož simulujeme jaro, tak se samozřejmě za účelem rozmnožování u toho musí tvářit vilně, dámy poodhalí výstřihy, pánové načechrají chocholy, je povoleno stavět hnízda…

    – přirozeně Vrána, Vránová, Havran, Havranová, Vraný a podobná havěť zavřou zobáky a odtáhnou na sever, třeba lyžovat, to je jedno

    – kolegové Suchý, Suchánek, Sušák, Vysušil a jim podobní poberou lopaty, smetáky, vysavače, hadry a fény a začnou odstraňovat sníh a vlhkost, pomůže jim např. Teplý, Teplá

    – ti z vás, kteří disponují příjmením typu – Louka, Fiala, či jmény typu Květa, Jiřina, a ojedinělí jedinci jak Petr Klíč apod. se výrazně oblečou, nalíčí a na místech již ošetřených pány Suchým a spol. zahrabou své bosé nohy po kotníky do země, vztyčí paže směrem k nebi a budou se nadále tvářit blaženě

    – Ježek, Kuře, Zajíc, Králík – vylézt z brlohů, odblešit a rozmnožovat!!!

    – ostatní, s nepoužitelnými jmény jako Nykodýmová, Joura, Šilhavá,… se lehce oblečou a za tance Volání jara začnou zpívat píseň s jarní nebo letní tématikou ( Léto – I.Bartošová, Léto je léto – son of Jamaica- Helena Vondráčková, atp.), choreografie je individuální, zakázány jsou pohyby připomínající sníh, sněžení, vánoční stromek, lyžování, let na lyžích, Ježíška, soba a podobné symboly zimy, počet opakování nejméně 5x denně!

    – pány a dámy Mrázek, Mrázková, Studený, Studená, Zima, Zíma, Zímová a jim podobné je bohužel nutné obětovat………

    Jaru zdar !!!!!!!!

    (přišlo mi to mailem, ale fakt se mi to líbilo 🙂 )

  4. Tak nevím, ale za našich předků sněžilo také a o nic míň; jak to ti chudáci dělali, traktorů,sypačů a soli nemajíce? 🙂

 7. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  Letadlo se chystá ke startu. Na poslední chvíli nastoupí muž se psem a posadí se s ním na dvě volná místa vedle cestujícího u okénka, pes zaujme prostřední sedadlo. Cestující se tázavě podívá na muže se psem. Ten vysvětlí, že jsou zde služebně, zaměstnává je letecká společnost.
  „Rexe si nevšímejte, to je náš nejlepší čmuchací pes. Jakmile odstartujeme, uvidíte ho při práci.“
  Letadlo se zvedne a psovod řekne cestujícímu: „Teď se dívejte. Rexi, hledej!“
  Pes seskočí, projde uličkou a sedne si před jednu ženu. Po několika vteřinách se vrátí a položí packu psovodovi na rameno. Ten se obrátí k sousedovi a řekne: „Má u sebe marihuanu. Poznamenám si číslo sedadla a na nejbližším letišti si pro ni přijde policie.“
  „Skvělá práce!“ odpoví cestující.
  Psovod pošle psa znovu na obchůzku. Ten čenichá, posadí se u jednoho cestujícího, vrátí se, a položí psovodovi na ramena obě tlapy.
  „Tak tenhle má kokain. Poznamenal jsem si sedadlo.“
  „Ten pes se mi líbí!“
  Psovod vyšle psa do třetice. Ten prochází tam a zpátky, nakonec se u jednoho cestujícího posadí, vrátí se, vyskočí na sedadlo, roztřese se a všechno kolem podělá.
  „Co má tohle znamenat?!“ zeptá se cestující znechuceně.
  Psovod zašeptá: „Našel bombu.“

  (coffee) Letadlo se chystá ke startu. Na poslední chvíli nastoupí muž se psem a posadí se s ním na dvě volná místa vedle cestujícího u okénka, pes zaujme prostřední sedadlo. Cestující se tázavě podívá na muže se psem. Ten vysvětlí, že jsou zde služebně, zaměstnává je letecká společnost.
  „Rexe si nevšímejte, to je náš nejlepší čmuchací pes. Jakmile odstartujeme, uvidíte ho při práci.“
  Letadlo se zvedne a psovod řekne cestujícímu: „Teď se dívejte. Rexi, hledej!“
  Pes seskočí, projde uličkou a sedne si před jednu ženu. Po několika vteřinách se vrátí a položí packu psovodovi na rameno. Ten se obrátí k sousedovi a řekne: „Má u sebe marihuanu. Poznamenám si číslo sedadla a na nejbližším letišti si pro ni přijde policie.“
  „Skvělá práce!“ odpoví cestující.
  Psovod pošle psa znovu na obchůzku. Ten čenichá, posadí se u jednoho cestujícího, vrátí se, a položí psovodovi na ramena obě tlapy.
  „Tak tenhle má kokain. Poznamenal jsem si sedadlo.“
  „Ten pes se mi líbí!“
  Psovod vyšle psa do třetice. Ten prochází tam a zpátky, nakonec se u jednoho cestujícího posadí, vrátí se, vyskočí na sedadlo, roztřese se a všechno kolem podělá.
  „Co má tohle znamenat?!“ zeptá se cestující znechuceně.
  Psovod zašeptá: „Našel bombu.“

  (coffee) Vinšuju všem přítomným klidný večer. (coffee)

   1. Milý JoVo, normálně jsem čekala, že u toho druhého bude jiná pointa a tak jsem pozorně četla (chuckle)

    Ale jinak dobrý (y)

    A ten včrejší,ten je můj nejoblíbenější už dlouhou dobu (wave)

   2. Teda Jovásku, já to tady tak poctivě louskám až do druhého finále, abych nepřehlídla další pořádně fikanou pointu (chuckle) (sun)

   3. Jééééé JoVo, já listuju jak blbná v takovej knížce, abych byla „in“, ale nic jsem nenašla. Samý blbý vtipy!!
    Tak jsem si jen vzpomněla na toho kosmonauta, co letěl do vesmíru s opicí.
    A měl pokyn, že všechno bude řídit ta vopice, jen v kritický moment se rozsvítí červené světlo, kosmonaut si přečte zvláštní vobálku, kde má pokyn jak bude postupovat dál.
    A tak ti JoVo ta vopice provedla korekci letu, kontrolovala palivo, prověřila spojení, vyhodnotila několik testů.
    Von ten kosmonoaut už byl z toho ,celej nervozní, když se konečně rozsvítilo to červený světlo.
    Kosmopnaut rozlepil vobálku a přečetl si pokyn:
    “ Dej nažrat opici“!!!!!

  1. Prý že opakovaný vtip přestává být vtipem, tsss, to jsou jen kecy. (shake) Četla dvakrát, zasmála se dvakrát, a podruhé dokonce i víc. (y) (clap) (chuckle) (rofl) (y)

 8. Pavle, nedá mi to a poznamenám, že vidím určitou souvislost mezi (již dlouho) stávajícím počasím a výběrem tématu 😉 …

  Jinak díky, Tosco, podařilo se mi nacpat vyúčtování na místo (aspoň doufám, budu docela ráda, když mi někdo potvrdí, že tam fakt je 😛 ).

 9. Pavle,složitá odpověď na složitou otázku. O přichodu na svět sami nerozhodujeme a jaký má pak pro nás smysl je velice osobní a nedá se zaškatulkovat. Prostě si ho musíme najít, zdůvodnit a „upravit“ každý sám pro vlastní rovnováhu (a věřím, že je to u některých bývá sakra těžké, třeba jako u naší Velké Kočky (h) (h) ). Navíc myslím, že smysl života u každého jedince během života projde několika změnami, jak už napsal WWW – „Ale tyhle myšlenky člověka napadají až v pozdějším věku, v pubertě to po nás nemohl nikdo chtít.“ Jsme součástí společenské smečky a ta chtě nechtě silně ovlivňuje i naši představu či definici o smyslu vlastního života. Bohužel někdy ničí iluze, někdy naopak dává naději. No je to na každém z nás.

  Usmívala jsem se při čtení o psech a že …“Ve skupině spolehlivě odhadnou vůdčí osobu, ví, kdo je rozčílený, co si ke komu mohou dovolit“. Včera odpoledne jsme totiž byli s Trixie u veta na ročním přeočkování a zároveň zjistit, jestli atb na teplotu po týdnu zabrala (zabrala a navíc T. je o libru lehčí. Shodit těch extra 20lb holt nebude do týdne). Trixie návštěvu veta nemá vůbec ráda, už před budovou bojkotuje, ale nakonec, i když z ocasem na břiše, vejde. Včera se ale rohodla, že tyhle návštěvy jsou už moc časté a že tam prostě už nepůjde. Takhle paličatou jsme jí ještě nikdy neviděli, nepomohly žádné domluvy. Manžel tahal za vodítko směrem k budově, já se zezadu ohnutá snažila pohnout jejím zadkem, přibitým k zemi. Při tom jsem ten svůj (neméně mohutný)několik minut nabízela k potěšení kolemjedoucím, jelikož vet má domek u silnice. A Trixie se v naprosté tichosti, ale zatvrzele odmítala hnout. Tak jsem upachtěná šla dovnitř, požádat, jestli asistentka nemá nějakou sušenku, na kterou bych psa vlákala dovnitř. Ona se zasmála, vyšla ven, postavila se za Trixie, razně řekla „jdi holka“… a Trixie šla – skleslá, nešťastná, krůček po krůčku, ale šla. Musela zapůsobit neznámá autorita a ona věděla, že tu neobměkčí. 🙂

 10. Hlavou mi lítá plno myšlenek a asi je těžko uspořádám. Třeba mi s tím pomůžete.
  Po celý život jsem nestíhala přemýšlet o jeho smyslu. Šlo jen o přežití, opravdu jsem jen přežívala. Až teď nad hrobem mě takové myšlenky trápí.

  Potíž byla asi v tom že jsem žila jaksi mimo společnost, mimo velkou smečku. :O V dětství a mládí kapitalistické dítě které jen zázrakem mohlo vystudovat vysokou školu. Byla jsem totiž „objevena“ profesorkou Rektorisovou a doporučena ke studiu na DAMU přes to že mi před tím nebylo dovoleno vystudovat ani gymnasium. Vysokoškolské vzdělání mi v životě moc nepomohlo. Jakýsi užitek jsem ze studia měla jen 9 let. Ale i tehdy jsem se pohybovala mimo velkou smečku.

  Švédsko. Zase totálně mimo. Byla to pěkná nakládačka, zdejší strach a nenávist k cizincům vedla k šikané a mému vyhazovu z práce (za půl rok jsem „vystudovala“ na ošetřovatelku dětí ve školce). Tak se tu tyhle záležitosti řeší, jde ten trápený ne jeho mučitelé.

  Vždycky když ležím na dně tak se nakonec vyškrábu nahoru. Ale k čemu mi to je? Nic jsem v životě nedokázala jenom přežít. Je to dostačující? Smysl v tom žádný nevidím, vždyť jenom přežívám. A stále jsem mimo smečku.

  Zvířetník mi dává pocit že někam patřím. Ale možná že si to jen namlouvám právě kvůli možnosti přežít. 😉 (think)
  Omlouvám se za ten černý pohled na svět. Mám takové bolesti že se všechno přibarvuje depresemi. Tak mi to odpusťte a nechte mi ilusi že přece jen nejsem úplně mimo celý svět.

  Asi to jediné co umím je přežívat. S přibývajícím stářím je to jen těžší a namáhavější. (wait) (smirk)

  1. Už to, že teď musím myslet na to, co jsi napsala, je jasný důkaz, že nejsi mimo svět!

    1. Tohle vyjádření beze slov jsem chtěla poslat pod jednotlivé komentáře ale nebylo to přijato pro pravděpodobný duplikát.

     Takže patří vám všem : WWW, verenka, Vave, Maťa, jenny, Zdena b.p. a YGA
     Děkuji!!!

  2. Velká kočka nie si mimo svet, si s nami s každým z nás-len tvoj mlynský kameń,ktorý si nesieš na šiji je možno o niečo ťažší ako ten náš.Ale o to si lepšia!! Nezabudni na to.

  3. Milá Velká kočko (h) , princezno naše, často myslím na to, proč jsi zrovna Ty dostala tak těžký kříž. Ale mimo svět nejsi, jsi s námi a my jsme s Tebou, alespoň na dálku. (hug)

   1. Milá Velka kočka,taketo myšlienky ozaj nepomozu nikomu a vôbec nie tebe. Viem o čom hovorím, lebo mám parkinsona

  4. Milá Velká kočko, nejsi opuštěná, jsme tady s Tebou, i když po tlapce hladíme jen virtuálně. Jsi stále naše krásná princezna , nevadí, že je to dávno. Život letí jak koně splašený a tak se to vše zdá pouhý okamžik. Máme Tě moc rádi a Tvé životní postřehy nám pomáhají, moc se nám líbí.
   Piš a buď stále tady s námi. (h) (hug) (inlove) (y) (wave)

  5. Milá Velká kočko, na takové chmury měla moje babička přeslicová jedno ponaučení, které si říkám, když mě něco náramně válcuje a mám dojem že všichni kolem ani netuší, co jsou to trable. Ona říkávala:“Sousedovic zahrádka se zdá vždycky bez plevele“. Nejsi sama, Velká kočko. Opravdu nejsi sama. (sun)

  6. Tja tja tja, milá Velká kočko! Jen to, že zrovna Tvé tělo trápí nějaká bolest, Tě omlouvá, že jsi napsala ta slova. Jak to, že jen přežíváš? Ano, je velká naše škoda, že jsi nám nemohla dávat radost svým uměním déle. Ale i tak, umíš a udělala jsi toho hodně. A navíc, vždyť jsi porodila šikovného syna. A to je pořádný schůdeček do nebe. A to, že může žít svůj vlastní život, to je velké osobní vítěztví.
   Každý z nás stává na svých životních křižovatkách a stane se, že pozdě zjistí, že to vzal tou ne úplně správnou cestou. Holt, ani tady GPS nefunguje spolehlivě. Také si říkám, že kdybych tenkrát… tak bych dnes…
   Máme Tě rádi, milá A.J. a na dálku hladíme po tlapce. (rose1)

   1. A tebe jsem Pitrýsku opravdu nechtěla přeskočit a přece se stalo. Promiň! Já jsem dnes nějaká…no… Do zítřka se vzpamatuji. Vždycky se znovu vyškrábu nahoru. Fakt vyškrábu.

  7. Milá Velká Kočko, ve své podstatě všichni „jenom“ přežíváme,ale všichni tady necháme svou stopu – v dětech, v půdě (do které jsme zasadili semínko), lidech (kteří na nás vzpomínají). A ti obzvlášť nadaní třebas v soše, obraze, na filmovém plátně …

  8. Velká kočko posílám (y) pro zmírnění bolení,kéž by k Tobě dorazilo trochu tepla. A taky pro sílu zabouchnout dveře k depresi a negativnímu bilancování. Jo a hlavně ať trvá nepřetržitý přístup na net.

 11. Ahoj, lidi, tak mám chvilku času a konečně se mi povedlo dohnat Zvířetník. i když čtu postupně držím palce, foukám tlaky a blahopřeji všem jubilujícím.
  Sám jsem rád, že dýchám. Včera jsem tak nějak nemohl zvednout činku, doma jsem pochopil – s teplotou sportovat není nejlepší. Dnes jsem poněkud K.O., ale pořád doufám – že nebudu muset večer házet sníh 3 hodiny jako v neděli, že snad ten v neděli nabořený disk na předním kole vydrží a hlavně, že se nám snad vrátí od neděle postrádaná kočka Rézinka. Doposud nechyběla nikdy víc než 24 hodin. Jen doufám, že je někde v pořádku. Kdyby byl paleček… Jsou jí teprve 4 roky, je kastrovaná, nedůvěřivá k cizím…

  1. Ach milý jiný Honzo, zatínám palce pro tebe i Rézinku. (y) (y) A přibírám na pomoc i packy a drápky naší smečky. (dog) (cat) (cat)

  2. Ach jo, ztracená kočička , to je vždycky nervák. Tak ať dobře dopadne a Rézinka se vrátí. Ta tobě Jiný Honzo přeji zdravíčko (y)

   1. Taky se přidávám a tobě přeju urychlený konec chcípu a hlavně Rézince rychlého navrátila. Kéž přijde brzy a zdravá. (hug)

 12. Jsem nucen vytrhnout z článku tu větu:“Schopnost odhadovat lidské konání je hluboko v nás“. Promiňte Pavle.

  Ta schopnost někdy není po ruce, zrovna když ji člověk nejvíce potřebuje. Jindy se náhle vynoří a zachrání nás.

  Víte,že ve Francii se věčně stávkuje a demonstruje. To by zasloužilo článek zvlášť, protože v Čechách je na to obecně náhled, který je mylný. Ale, to až někdy jindy.

  Stávkovali a demonstrovali tenkráte po celé Francii také studenti ( a teď se prosím podržte ! ), kteří se připojili k demonstracím proti důchodové reformě.
  Také ve městě, kde jsme žil, tak se týden neučili, chodili s transparentama do ulic.

  Jel jsem tenkrát po jedné z hlavních ulic a najednou ulice přehražená demonstranty. Nešlo kam uhnout, ani se otočit. Jen velmi neochotně studenti ustupovali autům. Řidič přede mnou stáhnul okýnko a začal jim nadávat. Blázen!!
  Okamžitě se vrhli na auto, urvali mu anténu, kolíbali s ním, div ho nepřevrátili a myslím, že to odnesla i obě zpětná zrcátka.
  Padla na mě hrůza. Ale v tom zoufalství jsem dostal nápad. Zařadil jsem jedničku, stáhnul okýnko a ukázal prstama to slavné, vítězné „V“.

  Jak, před Mojžíšem, když vyváděl Židy z Egypta,se přede mnou to študácké moře rozestupovalo,zněl potlesk, jásavě jsem byl pozdravován, klepaní na auto bylo přátelské.
  Uf!!

  Všimněte si, že to znamení můžete dát pouze ukazováčkem a prostředníčkem.
  Palcem a ukazováčkem to nejde. Palec vypadá vedle ukazováčku jak ten přiblblej dědeček při tahu sportky, co kouká na Bolka Polívku.
  Ukazovaček a prsteníček nejste schopni dostatečně roztáhnout.Prsteníček s malíčkem, no to už vůbec ne.
  Malíček vedle něj vzbuzuje dojem, že má anorexii v posledním stadiu. Zkuste si to.

  Ale zpět. Vyprávěl jsem tohle kolegovi v práci. To je nápad WWW, děkoval mi, tohle by mě nenapadlo. Musím to vyzkoušet.
  Ještě,že jsem si toho všimnul!! Ještě že to!! Když jsme pili kafe, dívám se na jeho ruku jak drží kelímek…..Já to snad nedopíšu, já blbec jsem u toho po letech zase vyprsknul.
  Představte si von měl místo ukazováčku jenom takovej nepatrnej pahýlek !!!!

  1. Tolik k podpoře stávek ostatními. Chcete přežít? Chcete se dostat tam kam se dostat potřebujete? Tvařte se nadšeně, vykřikujte podporu a myslete si své!
   Páni „studenti“ by potřebovali studenou sprchu obecně a ti zůčastnění na ničení cizího majetku na pár dní do chládku. Jim se nechce do školy, tak si vyjdou zablokovat ulice a trochu si zařvat a když se to někomu nelíbí, tak může být rád, když se stihne v autě včas zamknout a nikde po okolí se zrovna neopravuje chodník.
   Nebýt penězovodu z Němec, tak už si frantíci dávno vystávkovali bankrot.

    1. Opravdu nemám rád lidi co si myslí, že jen protože se JIM něco nelíbí, mají právo omezovat, ohrožovat a ničit majetek ostatním. U studentů a takystudentů, kteří nikdy nic neudělali a darovaného si neváží mi to vadí ještě víc.
     Stávky ve stylu „Chceme za naši práci víc peněz, dokud nám nepřidáte, tak nebudeme pracovat“ jsou v pořádku. Sice občas vzhledem k nepřiměřeým představám účastníků ve výsledku vražedné pro tu firmu, ale přesto vpodstatě fér. Sávky, při kterých si „stávkující“ berou jako rukojmí ostatní, fér nejsou a chování nárokových sígrů zvyklých, že si všechno vyřvou to jen dobarvuje.

     1. Když se něco nelíbí 95% občanů, mělo by těch 5% ztichnout a zalézt. Alespoň v civilizované zemi by to tak mělo fungovat. My jsme v Klausistánu, máme tu klausismus, což je mimořádně odporná forma vulgárního pragmatismu, takže nějaké stávkování nepomůže, musíme jít k volbám a ten překabátěný lidský odpad z bývalé KSČ poslat tam, kam patří.

      1. Správně! Když se 95% rozhodne, že okrade 5% pak těch pět procent má odevzdat majetek! Když se 95% rozhodne, že 5% bude nosit na oblečení označení, tak má 5% popadnout jehlu a nit a pečlivě ho našít!

       1. Sorry, já zapoměl, že těch 5% je božského původu a tudíž si mohou dělat co se jim zlíbí! Jenže demokracie je vláda většiny, soudruhu!
        Takže když se většina rozhodne, že těch 5% vrátí to, co té většině ukradli, tak to těch 5% prostě bude muset vrátit, nebo jít lámat kámen do lomu.

     2. Nerad na to odpovídám na Zvířetníku, protože si myslím, že to sem nepatří.Ale jen stručně:
      Ve Fancii stávkují vlastně jen lidé, kerým v podstatě nic nehrozí (pozor, nezaměňovat s demonstracemi )!!
      Státní zaměstananci, studenti, atd.
      Pracující v soukromém sekltoru, stávkují jen v případě, kdy už mají „nůž na krku“.
      Tzn.že podnik je před zavřením, třeba proto, že se k vůli nižším nákladům stěhuje do ČR.
      Názory toho druhu,že Francouzi umějí jen stávkovat, prostě nesnáším, jsou hloupé, svědčí o neznalosti!!

  2. WWW milujem Franciu,francúzov/chvíľu v živote jedneho trochu viac/ prave pre ich savoir raison,esprit. ich štrajky boli najskôr pre mňa nepochopiteľné a potom som to milovala.teraz v službe čítavam sériu knih o Merde,dnes práve diel:celkem jde o M…a KRAľOVSKY SA BAVíM.Pagnol je na doma,na teplúčko,červené vínko…Ten ukazovák nemá chybu-tiež som vyprskla./chcem veriť,že ten Francúz vtedy tiež/

   1. Verenko, taky jsem se u toho královsky bavila….no královsky, řvala jsem jako tur (wasntme)

  3. (y) Tohle je fakt palec, milý www, ne nepovedené véčko. (chuckle) Moc krásná nevážnost se Ti povedla, zase se musím celá culit. (nod) Posílám Ti (beer) , dneska obzvlášť dobře natočené.
   A doufám, že ten zvláštní článek bude, moc se za něj přimlouvám.

 13. Smyslem psí (vlčí) smečky je blaho a přežití smečky. K tomu je třeba, aby všicni jedinci měli to, co k životu potřebují (ne aby si byli všichni rovni – to ve smečce neexistuje). K tomu je ve smečce hierarchie a s tou spojená zodpovědnost. Pkliže to funguje, je celkem spokojený i ten poslední (což neznamená, že by nemohly být rozbroje a pokusy se posunout o příčku výš.
  No a lidi si k tomu vymysleli řadu berliček. Pokud to byly víly, které hlídaly pramínky (a občas nějaká čarodějnoce cosi nebo kohosi uřkla), tak to bylo jednoduché. Jenže když se jednoduchá pravidla smečky zamlží a poruší se přirozená hierarchie, pak koluje blbá nálada. Ale ta je na každém z nás. Protože smečka má omezený počet členů a členy jsme MY, ne ONI. Takže si dělejme pořádek ve vlastní smečce, hodně tím zlepšíme pro svou smečku. Ostatním lze pomoci jen omezeně. Ale příklady táhnou 😉
  Já se zoufale snažím udržet pořádek ne ve smečce, ale v bytě s 8 štěňaty. Tak skoro nestíhám. Ty malé potvory žerou jak kyselina, odpady tomu odpovídají. A kvůli počasí je nemohu vyhodit ven. (i když… černé bych asi našla i ve sněhu). Já chvi jaro!!!

  1. Evo, já jsem kruťák – ve třech týdnech jdou maloši na terasu, postupně zvykáme na ven a v pěti týdnech šupajdí ven do boudy, ať se děje, co se děje. Jeden vrh jsme měli v lednu, dva koncem října, jeden v půlce září…, nic nenastydlo, štěňátka nádherně osrstěná, otužilá.

 14. Tohle je ma mne moc složité téma. O smyslu života by nejlépe bylo uvažovat před narozením, jestli do toho jít, či nejít.
  To nám ale, bohužel bylo odepřeno.
  Za života vlastního pak snad připadá v úvahu otázka, jak ho žít, aby to mělo smysl a bylo to trochu slušné!
  Ale tyhle myšlenky člověka napadají až v pozdějším věku, v pubertě to po nás nemohl nikdo chtít.A to už je někdy pozdě, tak já vám nevím.
  Pochopitelně mě napadla při čtení jedné věty taková pitomost, ale nebudu kazit vážnou atmosféru, když tak až na dobrou noc!

  1. Taky si leckdy říkám, proč jsem se probojovala ke zrození právě já. (chuckle) (wave)

  2. Co ty víš, třebas před narozením přesně o tomhle mudroval a došel jsi k názoru, že to smysl má 😉
   Jen si to nepamatuješ.

  3. Život vždycky stál, stojí a bude stát za to, aby ho člověk dožil. Ono se s ním popravdě ani nic víc dělat nedá. Jan Werich

 15. Pavle,to je hrozne ťažké téma.A v diskusiách je všetko,čo by som chcela k tomu povedať.A pravdepodobne by som to tak presne a krásne ani nenapísala.
  Na našej „duševnej doske“ na op.stredisku su na tento týždeň dve úvahy.Jedna o využití86 400 eu denne-čo je ako parafraza k sekundám každého dňa-autor nie je uvedený a druhá je Vyřčené slovo od Dede-vytlačili sme si to zo zvíretníku a je zaujímavé vidieť,ako sa tí mladí ľudia/operátori,hasiči a dokonca aj jeden policajt/ zamyslia a niekoľkých som pristihla ako na chodbe niekomu telefonujú.Dúfam Dede,že sme to mohli urobiť a že Ťa to potešilo

 16. Pan Horníček řekl: „Bůh miluje ateisty,protože ho neobtěžují svými problémy.“

  1. Problémy je nutno řešit hned jak nastanou, ne je ještě nafukovat, jak se u nás zhusta děje. A modlení a víra problémy spíš zhoršuje, než aby je pomáhaly řešit.

 17. Já jenom tak na okraj kousek dialogu. Víc k tomu asi nemám co dodat…

  „Přál bych si, aby se to nikdy nestalo.“
  „To chtějí všichni, kdo prožívají trápení, o tom ale oni nerozhodují. My rozhodujeme jen o tom, co uděláme s časem, jenž nám byl dán.“

  Krásné dny a brzy už to jaro… (f) (sun) (f)

 18. Nemyslím si, že by našim životům byl dán přírodou jiný smysl, než přežití a pokus o rozmnožení 😛 , takže každý další smysl musíme dát svému životu my sami 🙂
  Jinak jsem četla zajímavou úvahu o tom, že lidská mysl nedokáže trvale žít v nahodilosti a chaosu, nedokáže to akceptovat. Že podvědomě stále hledáme ve věcech nějaký řád, nějaký smysl… ne proto, že by tam opravdu nějaký byl, ale protože ho prostě potřebujeme, abychom se ze světa kolem nás nezbláznili. Dokonce tam dokazovali, že se mozek snaží vidět řád i v nahodilých sériích událostí – třeba ve výsledcích rulety, výherních automatech a podobně, což potom vede obvykle k vítězství kasin či automatů nad lidskou peněženkou 🙂 (Pokud by to někoho zajímalo, zkusím najít knížku, ze které to mám)
  Jinak bych řekla, že pátrání po smyslu života a snaha vést svoji cestu je jedna z podstatných věcí, která odlišuje člověka od ostatních živých tvorů. Je to nekončící boj s pochybnostmi a popravdě to občas dost obtěžuje a unavuje, ale člověk by to neměl vzdát. Přece jen máme nejspíš jen ten jeden pokus 😉 , tak bychom se ho měli snažit náležitě využít 🙂

  1. To mi připomíná úryvek z jedné Pratchettovy knížky: „Já nebudu nikdy pořádně připraven! Narodil jsem se v díře, Věci, v díře plné bahna! Jak můžu být někdy na něco dobře připraven? O tomhle je život, Věci! Znamená to být vždycky špatně připraven! Protože máš jenom jednu možnost, Věci! Dostaneš jenom jedinou šanci a potom umřeš a není ti dovoleno se zase vrátit, až se všechno naučíš! Chápeš to, Věci? Takže se o to pokusíme hned!“

 19. Jak že to řekl Jan Werich ?“ Z ničeho se nemá dělat věda, ani z vědy ne, natož ze života.“
  A na jihu Moravy sněží a sněží…. (envy)

  1. Pan Werich měl, jako obvykle, pravdu. Škoda, že tohle moudro málokdo zná a ještě méně lidí se jím řídí.

 20. Ještě mě napadlo.
  Nevím už kolikrát jsem si říkala, proč zrovna já musím mít syna autistu aspergera.
  Proč zrovna já musím mít tak zvláštního syna.

  Dlouho mě to trvalo, než jsem pochopila, že proto, že já s ním vyjdu. Zřejmě si nás vybral.
  A nedávno jsem si uvědomila, že mě obohacuje i on.
  Jeho zvláštním pohledem na svět. Jak ten svět vnímá.
  Někdy je to sice k zbláznění, ale někdy je to i zajímavé.

  Míša

  1. Milá Míšo,
   život je cesta a ta tvá asi není zrovna pohodlně vydlážděná. Ale jdeš po ní a nestěžuješ si, protože víš, že smysl má. (h) (wave) (h)

 21. inu závažné zamyšlení.
  Já si myslím, že se nám vše děje, tak jak má.
  Vše má svůj smysl.
  Mělo to tak být, i když si to zprvu neuvědomujeme.
  Ale čas tomu dá rozuzlení.
  Aneb jak říkala moje milovaná babička Máňa : “ Všechno zlé je pro něco dobré “

  Míša

  1. ” Všechno zlé je pro něco dobré ”

   Všechno ne. Některé věci prostě dobré být nemohou.

   1. Zlé věci sami o sobě samozdřejmě nejsou dobré. Jen jako vedlejší účinek přináší něco dobrého co často není na první zřetelné. Obvykle nás nutí rozvinout naše dosud skryté schopnosti, někdy přehodnotit náš řebříček hodnot či priorit. Je důležité ze všem zlém hledat ponaučení – můžeme tak dalším zlým věcem předejít či je alespoň přestát snáze.

   2. Můžou. I na těch nejhorších věcech se můžeš něčemu naučit a osobnostně vyrůst. Jenom je někdy moc těžký je tak vzít, třeba když ti drtěj srdíčko. (inlove)

     1. Zombík to už má za sebou, toho se ptát nebudu. Ptám se sama sebe, v těch momentech, kdy tak nějak váhám, jestli jsem se tehdy z tý narkózy měla vracet, nebo ne. 🙂

      1. By ses divila, kolik „zombíků“ je okolo nás. Ještě to tak úplně za sebou nemaj…

       1. Ajo, tidle. Tak ty zkusím a když nechytnou jiskru maximálně napodruhý, tak zdrhám, páč ti sajou. 🙂
        Jesi teda myslíme ty samý. 🙂

    1. Vydržať! Dokud nejde o život, jde o h…o. (rofl) V nemocnici mi taky vyhrožovali, že vzhledem k věku a poškozené pumpě bych se z narkózy nemusel probudit. Když jsem se zeptal, jestli je jiné řešení, než operace, řekli, že ne. Takže jsem řekl, že do toho jdu a co mám podepsat. Povidlo se, z narkózy, byť infuzní, jsem se bez problému probudil; operace se zdařila, pacient nejen přežil ale dokonce se uzdravil a je zcela bez potíží.

 22. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Fakt těžká úvaha k snídaňovému mazanci…

 23. Ufff, poránu je to dost nářez, Pavle. (y)
  Myslím si, že vždycky se musíme ptát sami sebe. Život je dar, ať už věříme-víme-tušíme, od koho, nebo to nevíme. A s každým darem se dá naložit různě, je to jen na obdarovaném.
  Dokonce si myslím, že život je dar v podobě cesty, kdy zjevně, zřetelně nejsou dané průchozí body, protože jich je tolik možných. Je to jen na nás, byť si správnost cesty čas od času ověřuje u dárce, nebo sami u sebe.
  Přeju všem krásný den (h) a hladké cesty (ovšemže ne ve smyslu včetejších jeskynních podlah (chuckle) ).

  1. A čo si, Keafalín, predstavujetě, pod pojmom: Naplněnie života Tohle je totiž příliš obecné, než aby to mohlo být o něco víc, než jen fráze. Jak si třeba představuje naplnění života pedofil?

   1. Celkem jednoduché. Život se má naplnit poznáním, budováním a krásou.
    Člověk by měl co nejvíce poznat, aby pochopil, co nejvíc vybudovat, aby předal a stvořít co nejvíc krásy, aby bylo dobře jemu i jiným.

    1. To budování mi něco připomíná. A vzhledem k linii tematu raději nebudu psát co. Většinu z toho, co jsem vybudoval technický pokrok poslal do šrotu, což je normální, protože všechno má svůj čas žití a čas likvidace. Hlavně, že jsem se při tom dobře bavil a dostal už méně dobře, ale přece jen zaplaceno. 🙂

     1. No to snad ne! Máte přece ten převratný zdroj energie, co jste si nechával patentovat onehdá. Jak to vypadá, je něco nového?

      1. Jede bez problémů už skoro měsíc. Patentní úřad (snad) koná, mají na to 18 měsíců a vyplý a zhaslý elektroměr zatím také nikoho nevzrušil. Zálohy sice zatím platím, (co kdyby náhodou), ale docela se těším na to, až dojde k vyúčtování, fracení přeplatků a pak dorazí supové z oddělení netechnických ztrát a budou čmuchat, jak tu elektřinu vlastně kradu. (rofl) Jinak: 99% toho, co jsem na dráze postavil, smontoval a oživil, už je dávno ve šrotu, telefonní ústředny I. generace už jsou těžce out, i když ta poslední (U2) přežila rok 2000. Sdělovací i zabezpečovací zařízení už na dráze vypadají úplně jinak, i když ne vždy ku prospěchu provozu. Sice se ušetřil personál, ale když napadne sníh, tak právě ten ušetřený personál velmi citelně chybí.

       1. Manželce vytrhali všechny zbylé zuby, 7 předevčírem, 2 včera, ale už se z toho vzpamatovává, zítra jde na zkoušku provizorních třetích. Taky to nemáme lehké, ale bude líp. Mamina dostane zítra klapačku, mě sundají (snad) v úterý ortézu a meteorologové (opět, po kolikáté už?) věští po víkendu oteplení. No, ono když bude přes víken -8 a po víkendu -1, tak budou mít v podstatě pravdu, že? 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN