AKVARISTIKA: Zlaté rybky, závojnatky a kapři Koi

Ryby jsou nejpočetnější skupinou obratlovců. V zoologickém systému představují několik tříd a ta největší z nich – třída paprskoploutvých má kolem 23 000 známých druhů. Paprskoploutví byli v devonu nejpokročilejšími obratlovci, takže jejich historie trvá 400 milionů let.

 

 

 

Mnoho rybích druhů nebylo dosud popsáno a prakticky je nemožné dosáhnout kompletní přehled o všech druzích, jak tomu je například u savců. Podle známého německého zoologa a ichtyologa Günthera Sterby (mimochodem rodáka ze severočeského Mostu) představuje tato živočišná skupina 40 000 – 50 000 druhů, v čemž ji překonává pouze hmyz. Jsou rybky, které dorůstají sotva jeden centimetr a giganti kolem 8 metrů (vyza velká).

Neuplyne měsíc, aby nebyl objeven nový druh nějakého „L sumce“. Už se jim nedávají ani jména, jen se přiřazují za písmeno L čísla. Tito zvláštní sumci z čeledi Loricariidae, (krunýřcovití) se v poslední době stali módní záležitostí a jsou lidé, kteří jsou ochotni za vzácné nebo nové importované neznámé druhy vynaložit nemalé finanční prostředky.

Přirozeným prostředím těchto sumců jsou především rychle tekoucí pralesní potůčky v Amazonii, a pokud nový druh pochází z nelegálního odchytu, neví se nic o jeho původu, není znám chemismus vody a někdy dokonce ani velikost dospělé ryby. Mnoho ryb pak v akváriích nepřijímá potravu a uhyne. Přitom se jedná o unikátní druhy žijící jen v malých lokalitách, které mohou být tímto drancováním v zájmu „akvaristiky“ nenapravitelně zničeny.

Smyslem akvaristiky by mělo být především nové druhy popsat, znát jejich přirozené prostředí a způsob života a dosáhnout jejich rozmnožení. Vytáhnout někde v pralese z řeky rybu, o které nikdo nic neví a která skončí v akváriu, je barbarství. Pokud ale je po takových unikátech mezi „akvaristy“ poptávka, nelze se divit, že si lidé v chudých zemích z toho vytvořili zdroj obživy.

L sumci jsou jistě z hlediska akvaristiky svým způsobem života zajímaví, nedokážu si ale představit, že by se mohli stát předmětem dekorativních námětů, jak se to stalo zlatým rybkám a závojnatkám, které stály u zrodu akvaristiky. Dobře zařízené akvárium se závojnatkami může být ozdobou bytu a samotné ryby, které jsou mimořádně zvědavé, důvěřivé a lze je snadno navyknout na krmení z ruky, přinesou svému chovateli mnoho zajímavých zážitků a radosti. Toto povídání bude o zlatých rybkách, závojnatkách a také tak trochu o s nimi úzce příbuznými kaprech Koi.

 

 

 

Zlaté rybky a závojnatky

Kdo by neznal zlaté rybky nebo závojnatky? Do Evropy se dostaly v 17. století při portugalských obchodních cestách z Jávy, kam zlatá rybka přišla z Číny, kde se jejich chovu a šlechtění věnují nejméně od 10. století. V 16. století se tam pěstování zlaté rybky stalo národním zvykem. Přes její „obyčejnost“ je na jejím původu stále něco neobjasněného.

Karas zlatý známý jako zlatá rybka (Carassius auratus auratus) a z ní staletým šlechtitelstvím vypěstované závojnatky pocházejí z karase stříbřitého (Carassius auratus), který byl v Číně chován před 2 000 lety. Je to nenáročná ryba, která bez problémů žije v zahradním jezírku ale také v akváriu. Je neuvěřitelné, že výběrem jedinců karase stříbřitého s různými drobnými odchylkami v zabarvení byly vypěstovány všechny ty početné formy závojnatek, které karase stříbřitého ničím nepřipomínají.

Pokud jde o karase stříbřitého, neví se s určitostí, zda byl východoasijský karas stříbřitý do evropských vod zavlečen, třeba i opakovaně, nebo zda jde o původní druh. Kolem karase stříbřitého, jeho původu a rozšíření je stále dost záhad.

Zlatá rybka se v Evropě rychle rozšířila. V 18. století již byla všude běžně rozmnožována a záhy se stala obyvatele zahradních jezírek. V různých velkých nádobách, které jsou předchůdci dnešních akvárií, byla zlatá rybka ozdobou salonů a je tak spojena s počátky akvaristiky. Závislost ryb a rostlin a s tím související koloběh kyslíku a kysličníku uhličitého tehdy ještě neznali, takže nádoby byly bez vodní vegetace a voda se v nich denně vyměňovala.

Když se podivujeme nad mnohdy bizarními tvary závojnatek, musíme si uvědomit, že původně byly ryby v domech chovány nikoli v nádržích dnešního typu, nýbrž ve velkých mísách umístěných na podlaze, takže se na ně dívali shora a nikoli z boku. Tak byly vypěstovány variety s ploutvemi a závoji, které vyniknou při pozorování ryb pod hladinou.

 

 

Karas zlatý se hodí do zahradních jezírek. Bez problémů v nich přezimuje, pokud jsou venkovní nádrže náležitě zařízeny (hloubka, kontrola teploty a případný ohřev vody aj.), na kvalitu vody nijak zvlášť náročný není a dokáže odolávat nemocem. Jeho odolnost a schopnost přežívat v značně neudržovaných a zanedbaných nádržích by se ale zneužívat neměla.

Je to ryba běžně dostupná za cenu kolem 100 korun. Dožívá se až 10 let a ve vhodných podmínkách může dorůst 30 cm. Chovatelé stále šlechtí nové odrůdy a za zmínku stojí nádherná forma zvaná šubunkin, připomínající svým torpédovitým tvarem a strakatým vybarvením kapry Koi.

Pokud bychom chtěli karase zlatého a jeho odrůdy chovat v akváriu, moc se to nedoporučuje. Ač jde o ryby mírumilovné, neměly by být ve společnosti jiných ryb a akvárium by pro několik menších jedinců mělo mít nejméně 200 litrů. Jsou to ryby vyloženě pro venkovní jezírka.

 

 

Pěstěním zlaté rybky – karase zlatého vznikly závojnatky čínské (Carassius auratus auratus var. bicaudatus). Je tomu těžké při pohledu na karase zlatého a prošlechtěnou závojnatku uvěřit. Jsou formy s extrémně prodlouženými ploutvemi, se silně vystouplýma očima, s tělem vejcovitého tvaru, s málo vyvinutými ploutvemi, s různými výrůstky na hlavě aj. Můžeme je chovat v zahradních jezírkách, zimu by tam ale nepřežily. Dorůstají max. 10 – 15 cm., takže jsou vhodné do akvárií. Jak by takové akvárium určené pro závojnatky mělo vypadat?

Starší akvaristická literatura z 60. let uvádí pro jednu závojnatku 10 litrů vody a jako minimální akvárium nádrž o 30 – 40 litrech. Také se nám ze starší literatury dostane ponaučení, že závojnatky jsou, pokud jde o teplotu vody, velmi odolné a bez následku snášejí nízké teploty a stačí, když teplota vody neklesne pod 15 stupňů Celsia. Něco jiného se dočteme dnes, kdy se pro jednu závojnatku často doporučuje sto litrů a teplota vody 20 i více stupňů. Jak to tedy je?

Je pravdou, že současný trend v akvaristice směřuje stále k větším nádržím. Přitom akvaristé před lety úspěšně chovali ryby v podstatně menších akváriích. Pokusy se zjistilo, že v 10 litrovém akváriu závojnatka zakrní a zůstane navždy trpaslíkem, zatímco ve čtyřicetilitrovém akváriu vyroste normálně do své správné velikosti. Akvárium kolem 50 litrů, např. klasických rozměrů 30 cm (š) x 30 cm (v) x 60 cm (d) je pro skupinu 4 – 5 závojnatek zcela vyhovující.

 

 

Na dně by měl být hrubší štěrk, nejlépe tmavší barvy a takový, který nemá kamínky s ostrými hranami. Závojnatky totiž rády prorývají dno. Rostlin spíše méně a jedině ty, které mají tužší listy, např. anubiasy. Možná se nám bude zdát, že závojnatky si jemných rostlin nevšímají, nedejme se ale tím mýlit. Jak je napadne, snad z „nudy“, dokáží bleskově proměnit akvarijní vegetaci v spoušť. Proto jen odolné druhy. A nezapomenout na osvětlení – potřebují ho nejen rostliny, ale i závojnatky.

V žádném případě do akvária nevkládat různé dekorativní kořeny nebo kameny. Závojnatky jsou nemotorné a snadno by se mohly o různé výstupky zranit. Důležité je, aby voda byla trvale filtrována, k tomu postačí obyčejný vnitřní filtr – kostka molitanu nebo polyuretanové pěny napojená na vzduchovací kompresor.

Filtrováním dochází k pohybu vody a ta se tím současně prokysličuje. Klasický kamínek vypouštějící proud vzduchových bublinek mít nemusíme, stačí filtrovat, pokud jej ale chceme mít, lze současně filtrovat i vzduchovat. Na obojí nám bude stačit jeden malý kompresor. Zatímco bublání vody v akváriu většinou působí uklidňujícím dojmem, někomu vadí stálé monotónní bzučení kompresoru.

Nemá smysl kupovat drahé a zaručeně „bezhlučné“ vzduchovací motorky. V podstatě ve všech vibruje membrána a jsou v místnosti slyšet. Nejlépe je umístit motorek někde, kde nebude svým bzučením rušit, třeba v komoře, do jiné místnosti apod. Přívodní hadička vzduchu může mít klidně i 10 metrů, na výkonu filtru se to neprojeví.

 

 

Teplota vody by neměla klesnout pod 20 stupňů Celsia, pro některé vyšlechtěné formy se doporučuje ještě o dva stupně víc. Je vhodné vybavit akvárium topítkem s termostatem a ten nastavit na určitou teplotu. V 50 litrovém akváriu postačí topítko o výkonu 25 – 50 W. Prostě za těch 40 let závojnatky zchoulostivěly a už dávno neplatí, že jde o odolné rybky, vhodné do akvárií v nevytápěných místnostech.

Na topítko bychom neměli zapomínat ani v případě, že máme akvárium v dobře vytápěné místnosti. Budeme-li někdy naše ryby léčit a aplikovat do vody léky, je nezbytné u některých léčiv teplotu vody výrazně zvýšit. Topítko s termostatem je dobré mít pro tyto případy v záloze.

Údržba takového akvária se závojnatkami vyžaduje jednou týdně odkalit dno, vyčistit filtr a vyměnit třetinu vody za čerstvou vodu téže teploty. Na to je třeba zvlášť dbát a před nalitím nové vody do akvária změřit její teplotu a porovnat s teplotou v nádrži, neboť závojnatky jsou choulostivé na náhlý pokles teploty a snížení o pár stupňů by mohlo vést k nachlazení plynového měchýře. Ryby pak špatně plavou, a pokud nemoc sama neodezní, většinou uhynou. Je to typická nemoc závojnatek.

Závojnatky mají zvláštní trávení a nesmí se překrmovat. Nejlépe je krmit střídmě a výhradně kvalitními speciálními krmivy, granulemi určenými jen pro ně. Rozhodně s potravou neexperimentovat. Závojnatky se rychle naučí brát krmivo z ponořené dlaně a zkonzumují vše, co se jim nabídne, s chutí zhltají třeba i kousek rohlíku. Jsou milé, jak chňapají po nabízeném jídle a tak to někoho může svádět k tomu, že je krmí příliš často a navíc třeba i nevhodným krmivem.

Nejlépe je zůstat u umělého krmiva, kupovat jen to nejkvalitnější určené pro závojnatky a druhy krmení střídat. Asi se nám ani při největší péči nepodaří, aby se závojnatky dožily těch 10 let, jak jejich maximální věk uvádí literatura. Zdravé a čilé ryby nám ale budou dělat svou zvídavostí a důvěřivostí radost dlouho.

V žádném případě závojnatka nepatří do různých koulí. Je trestuhodné trápit tyto ryby v kulatých „akváriích“ nebo skleněných mísách. 50 litrové akvárium je tím minimem, pod které by se jít nemělo. Také bychom neměli mít pouze jednu závojnatku, protože tato rybka osamocení špatně snáší. Pokud budeme chtít závojnatky rozmnožovat, není to složité, jde to poměrně snadno, avšak k tomu je už zapotřebí několik větších nádrží.

Karasi a závojnatky patří do zmíněné třídy ryb paprskoploutvých a v ní do čeledi kaprovití (Cyprinidae), kde je spousta dobře známých akvarijních rybek – různé parmičky a razbory. Nádherná rybka kardinálka čínská, která je u nás známá jako nepravá neonka, je rovněž kaprovitou rybou.

 

 

Kapr Koi

Už název čeledi napovídá, že do ní patří i „náš“ kapr. A kaprem toto povídání ukončíme, nebude to ale náš známý kapr obecný, nýbrž kapr Koi. V akváriu jej asi neuvidíme (může dorůst jeden metr, takže ve velkých akváriích lze dočasně chovat mladší ryby) ale nežije ani nikde volně v přírodě. Je výsledkem šlechtitelské činnosti, která z kapra obecného (Cyprinus carpio) dokázala vyšlechtit nádherné ryby.

Chov a šlechtitelství kapra má v Číně tradici dlouhou dva tisíce let, která se dostala do Japonska, odkud kapr Koi pochází. Říká se mu „brokátový kapr“, protože jeho vybarvení je skutečně nádherné. V Japonsku je chov kaprů Koi kultovní záležitostí, samurajové – jak se tam traduje – před bojem meditovali u jezírek, ve kterých tyto ryby plavaly.

U nás se kapři Koi běžně chovají asi 30 let a také z Japonska se k nám importují vysoce kvalitní vyšlechtěné ryby, které odpovídají uznávaným náročným standardům. Dá se tak koupit mladá ryba za 300 korun ale také odrostlejší půlmetrový špičkový kapr s prvotřídním zbarvením za 300 000 korun. Nejde, jak by si někdo mohl myslet, o zvířata s nějakými výrazně odlišnými schopnostmi.

V podstatě i náš kapr obecný (stejně jako karas či závojnatka) by se dokázal naučit vše, co dovede kapr Koi, tedy připlavat k chovateli, nebát se, přijímat potravu z ruky atd. Vysoká cena špičkových zvířat je dána jednak původem (kapři Koi mají doklad o původu – rodokmen) a také tím, že jeden prvotřídně podle standardů vybarvený kapr Koi je vybrán z 10 000 ryb.

Kapři Koi se chovají v rybnících a pro jejich přezimování se zřizují kryté venkovní nádrže. Na Wikipedii se uvádí, že v roce 1977 v Japonsku podle šupin zjišťovali stáří uhynulého šarlatového kapra Koi jménem Hanako (těmto rybám se běžně dávají jména). Bylo známo několik jeho majitelů a předpokládalo se stáří hodně přes 100 let. Ve skutečnosti se kapr Hanako dožil 226 let. Naprosto běžně jsou prý v Japonsku chovány ryby stoleté, v průměru se kapři Koi dožívají věku kolem 50 let.

Kolem kaprů Koi je spousta odborné literatury, jejich milovníci mají internetové stránky a svým zaměřením je to něco, co s akvaristikou souvisí jen okrajově. Bylo by ale škoda hovořit o zlatých rybkách a závojnatkách a nezmínit jejich blízkého příbuzného.

 

Foto: autor

 

 

 

 

Aktualizováno: 27.3.2013 — 18:39

93 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Příjemné čtení a zajímavý článek… kdyby jen nebylo té hrubky ohledně velikosti akvária. Nechci být nijak neuctivý k autorovi článku ale 50 litrů pro 4-5 závojnatek je opravdu málo. Osobně bych do akvária o této velikosti dal maximálně 2 závojnatky a byl připraven shánět větší nádrž.
  Také odstavec o filtraci doporučující klasický „bublifuk“ jako dostačující filtraci mi přijde poněkud zavádějící (zvláště pak pro 50l akva se 4 závojnatkami). závojnatky jsou docela vepříci a tak vyžadují výkonou filtraci, nejlépe vnější filtr s místem pro velké množství riltračního materiálu.
  Při pozornějším čtení by se možná našlo více chyb, nepřijde mi však vhodné je vyhledávat.
  Honza

 2. Dobrý den, moje zavojnatka ma na cele takovou velkou bouli co mám dělat? Akvárií 21l jsou tam i jiné rybičky

 3. Tak už jsem asi poslední gratulant – všichni oslavenci všechno dobré a nejlepší, na hodně dlouhý čas! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

 4. Opět je to velmi zajímavé rybičkové povídání, Aleši. (y)
  Až budu velká a bohatá a budu mít domek se zahrádkou, tak tam budu mít i potůček a rybníček s rybičkami. Jen pořád ještě nevím, zda to budou zlatí karasové, nebo kapříci koi? 8-| Mno, myslím, že mám času na přemýšlení ještě víc ne dost. (nod) (chuckle)
  Dobrou noc všem! (h)

 5. Jejda – tady přibylo oslavenců, jen co jsem vztáhl paty! Tak to vezmu z jedné vody na plot: užijte si všichni narozky, dejte si něco dobrého (^) (d) a všechno nejlepší do dalších let vinšuju za celou smečku…

 6. Všem moc děkuji za přání a teď jsem po návratu domů objevila ještě Aidu, takže milá „spolunarozeninová“ přeji také krásné prožití dnešního dne a zdravíčko do těch dalších. (beer) (beer) (beer)

  1. Karolíno, dík za přání (nápodobně přeju i Tobě), jen to pivo radši moc nee, piju je jen příležitostně, jako dnes (dvě stačila), radši mám dobré víno.

   1. Já také.
    Pivo po jídle, jinak dobré vínko je lék, když se to nepřežene. Takže si tu dávám skleničku, druhou a je mi fajn, kluci dostali také přípitek – vyměnila jsem jim vodu ve fontánce!

 7. Aido, Karolino, Miso, vsecicko nejlepsi k narozeninam. (^) (d) (f) (sun) A taky kousek jara. 🙂

 8. Pěkný čtení, takový příjemný – jako pohled na dobře zavedený akvárko (y) .
  Zvláštní představa – mít doma rybku, kterou pořídil prapředek…

 9. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  Když už jsme u těch rybiček. Tak to jeden rybář chytil zlatou rybku, vytáhnul ji na břeh, a rybka najednou promluví lidským hlasem: „Když mě pustíš, splním ti tři přání.“
  Rybář na to kouká jako zjara, a ještě než se vzpamatuje z překvapení, vykoukne z vody jiná ryba a povídá: „Nepouštej ji, kecá.“

  (coffee) Vinšuju všem přítomným klidný večer a hezké sny. (coffee)

  1. Milý JoVO,nedá mi!
   na brehu rieky sedí rybár,chytí rybku,dá ju vedra s vodou.Okoloidúca pani začne nariekať:Ach rybka,rybka chudinka malá,teraz skončíš na pekáčku,ach ty chudinka a furt dokola.rybar na pol úst podotkne:Milostivá,keby neotvárala hubu,tak sa jej to nestane!!
   a ešte :čo Othello? zaškrtil tu Desdemonu?,alebo to bolo inovované?

   1. Je to pravda, kdyby neotvírala hubu, tak mohla ještě dnes plavat.
    Pokud jde o divadlo. Byla to předpremiéra Divadelního spolku Kašpar. Desdemonu Alenu Dolákovou zaškrtil Jan Potměšil. Představení se líbilo.

  2. Jééééé JoVo, proč to nenapíšeš po pravdě: Určitě ta rybička řeklaů “ Hele vole“………

   1. Hele, Anežko,tohle se stalo v minulém století a to se ještě tolik nevolovalo.
    U nás byl v podniku jeden mistr a ten když řekl deset slov, tak z toho bylo dvanáct „vole.“

  3. To je ovšem zapeklitá situace! Co když kecala ta druhá?
   Jovásku, jovásku! (inlove) 8-| To se dělá? Teď jsem z toho celá zmatená, do toho ještě Anežka, že rybka řekla „vole“!
   A vůbec, estli náhodou nekecáte spíš vy, oba dva, copak ryby mluvěj? (chuckle)

 10. Další velice zajímavý článek, děkuji. A přiznávám, že název ichtyolog tady čtu poprvé, stejně jako jsem neznala dělení ryb na poprskoploutvé. Kdydkoli v nějakém okrasném parku vidím jezírko,jdu se podívat, jestli v něm jsou „zlaté rybky“. Připadá mi, že tam patří a jsem ráda, když je tam opravdu vidím. A teď jsem navíc poučena, že ty strakaté velké ryby, co jsem až dosud považovala za přerostlé „zlaté rybky“ jsou ve skutečnosti asi právě ti kapři Koi.

  Gratuluji všem oslavenkyním a narozeninám (rose1) (^) (rose1) Karolíno, jsem moc ráda, že kocourci jsou v pohodě a kéž jim to co nejdéle vydrží.(cat) (h)

  Vave jsem ráda, že audit dobře dopadl.

  Jenny (dole). Zelené pivo se v Americe dost běžně čepuje v hospodách 17.března, při oslavě sv.Patricka, patrona irčanů. Tedy především tam, kde jsou Irové hodně zastoupeni. Já ho pila v bostonské hospůdce a je to zvláštní pocit. Při zavřených očích chutná stejně (tedy alespoň mně), ale jinak si na zelenou tekutinu i pěnu při pití jeden musí trochu zvyknout (americké pivo nemá takovou čepici jako evropské, ale čepované si jí přeci jen udrží déle, než lahvové). V Bostonu dokonce ten den obarví na zeleno i vody všech městských kašen a fontánek.

 11. Vezmu to hezky abecedně:
  Milá Aido, Míšo a Karolínko, přeju každé z vás hodně zdraví, radosti a pohody a vůbec jen to nejlepší k narozeninám.
  (f) (sun) (dance) (^) (beer) (music) (f) (sun) (h)

  Vám všem, milí Zvířetníci (h) , děkuju moc a moc za palce. (f) Dneska se mnohé dořešilo a napravilo, tak je všechno o poznání lepší a lehčí. (h)

  1. Vave, to je príma (inlove) !
   A připojuju se k přání všeho nejlepšího našim oslavenkyním (rose1) (^) (rose1) (d) (rose1) (^) (rose1) !

 12. Krásný nápad!
  Na to může přijít pouze člověk s velkou představivostí.
  A tím dotyčným je WWW.

 13. Tak KOI kapry jsme dostali malé cca 10 až 12 cm, vypustili do 4 ha rybníku,
  zatím byli chyceni dva, světlemodrý a zlatý.pěkné dorostlé kousky. Zase byli dáni zpět pro radost z ev.úlovku. Foto zkusím pohledat, nevím kam jsem to dala.
  Moc hezké psaní o rybičkách,netroufla bych si na chov rybek neb nemám nekonečnou trpělivost, která je nutná. (wave) Díky!

   1. S dovolením se taktéž přidám a přeji všem oslavenkyním krásné narozeniny a pěkně si to užijte !!! (handshake) (h) (d) (f) (rose1) (wave)

 14. Takže ešte aj Aide všetko najlepšie a ak je tu nejaký utajený oslavenec-blahoželám aj jemu.

 15. Ať mi pan Aleš Uhlíř promine, není to znevažování jeho článku.

  Chtěl jsem jen napsat, co jsem dostal za nápad. Jeho využití, tímto zdarma zájemcům nabízím.Měli jsme tu malou vnučku Emmu. Má dva roky.
  Jinak v zimě často topím v krbu, ten jsem ale po dobu návštěvy nezapaloval, aby se Emma nespálila, protože nebyla k uhlídání.
  Krb je zasklený,jak zepředu, tak i po stranách.Emmě se strašně líbíl. Dostal jsem nápad.
  Nakreslil jsem malé rybičky na papír, vystřihnul a na nitě pověsil do krbu. Otevřel jsem trochu přívod vzduchu a efekt byl neuvěřitelnej !! Rybičky se třepotaly, lítaly do stran, no jako živé .
  Největší potíž jsem měl s vodníma rostlinama. Nakonec to vyřešily dvě kedlubny i s lupením z Kauflandu, které jsem položil na rošt.
  Emma byla ráno nadšená, od krbu se nehla. Dcera už míň, že prý Emmu šidím.A že jsem ji to taky určitě dělal,když byla malá.
  No jo, člověk se všem nezavděčí, hlavně, že jsem se zavděčil Emmě!

  1. Myslím, že malá Emma je šťastná holčička, protože má dědečka, který dokáže krb přeměnit v akvárium a který dokáže vyprávět krásné příběhy a pohádky. A jsem ráda, že jsou obě v pořádku, že to tehdy nakonec všechno dobře dopadlo. (h)

  2. Milý WWW – ty si ale vyhraješ. Doufám, že jsi rybičky v krbu nechal i nadále a po zapálení hranice se rybky změnily na Fénixe … anebo na pečenáče (chuckle) (chuckle)

   Nicméně gratuluju Emmičce (tak krásné jméno) k dědečkovi, který umí z krbu udělat akvárko.

 16. Milá Aido – krásné narozeniny, hodně zdraví a štěstí a spokojenosti. A splň si jedno tajné přání. (rose1) (rose1) (rose1)

 17. Karolíně jsem přála hned po ránu (h) , nejlíp jí to napsala sharka (ale nelípnu se pod ni, bo mám důvod býti nahoře, chicht), Hepča se práskla sama, tak i za ní letí moje přání všeho nej nej (h) (rose1) (^)

  a proč nahoře? podle mých záznamů dnes slaví narozeniny ještě taky Aida (inlove) (d) (rose1)

    1. Děkuju všem za přání a zároveň přeju vše nej nej nej i spoluoslavenkyním. A jak jsem se dívala na wiki, nejsme vůbec ve špatné společnosti, kromě uvedených pánů s námi dnes slaví např. i Zbygniew Brzezinsky (snad jsem to napsala správně?), Mario Vargas Llosa nebo Michael Haneke.

  1. se pod Tebe lípnu jí….všem co mají dneska narozeniny, přeju všechno nejlepší….. (h) (hug) (rose1) (^) (d)

   1. Ještě chybí pivo (beer) – za chvíli vyrážím, dcéra s jejím klukem mě pozvali na místní předvelikonoční specialitku – pivo zelené.

      1. Bylo to dobré, jen holt takové zelené. Byli jsme v naší oblíbené veslařské hospodě U Prokopů (dcéra kousek odtud bydlí) a potkali jsme tam spoustu známých, jak jinak než veslařů. I jednoho „hrdinu“, asi jsem tu o něm už před časem psala? (pokud ne, šlo o záchranu starší okradené paní), odkaz pohledám.

        1. A zde: http://brno.idnes.cz/policie-ocenila-muze-kterie-sami-zadrzeli-zlodeje-fvv-/brno-zpravy.aspx?c=A130305_154307_brno-zpravy_bor – však jsem ho taky zdravila – „vítej, vítej, hrdino náš“. 😉
         Je to kamarád, s manželem jsou členy (jak já říkám) „drážního družstva“, správně dráhové komise – vždycky na jaře staví děckám na prýglu veslařskou dráhu. Je to hrozná práce. Lana jsou dlouhá 2,5 km, dává se jich 7 (pro šest drah) a v patřičných (jen nevím jakých) rozestupech se na ně věší bójky, jednak pro zatížení, jednak pro signallizaci. Každé jaro si s tím hoši vyhrají, touhle dobou mívají tak napůl hotovo, letos se tomu zatím věnovali jednou, víc to nešlo.

  2. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)
   Aido, Hepčo iKarolíno, všechno nejlepší. Užijte si dnešní den a pohodu a zdraví po celý rok.
   (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  1. a já už jsem přihlášená heeeeeč! tak doufám, že mě nezradí zdraví nebo se něco nepotentí – a tudíž se vůbec, ale ani trošičku neteším!!!! (rofl)

 18. Milá Karolíno a milá Míšo, všechno nejlepší k narozeninám! (inlove) Ať jak ty jarní kytičky kvetete ve zdraví a radosti i se svými smečkami 🙂 (f) (h) (party) (^) (d) (dance) (f)

 19. Rybičky nám nikdy „nešly“ i když jsme se snažili je chovat podle příruček. Obdivuji, když někdo umí.
  Jinak OT. Moc se nehlásím, v práci je pořád blázinec a se štěňaty začala „doba mopová“. Začínám pochybovat o svých aritmetických schopnostech – jak může 8 štěňat vyprodukovat zhruba 37 loužiček (z toho jednu na mou ponožku navlečenou na noze?!) za cca 1 hodinu.
  Jinak se mají k světu, jsou zvědaví, živí, přítlulní. Samozřejmě žraví. Pupiny se nám rozjely do kýl, takže ještě uděláme kšefty našim veterinářům. Ale kýly se snadno a rychle spraví. A rozhodli jsme se skoncovat s tetováním – budeme jen čipovat (za tím účelem jsme už zakoupili čtečku). Ještě jich pár nezadaných zbývá, kdyby někdo chtěl pěkné zdravé štěně 😉 podle hesla – ty povahu si zamilujete a určitě se nebudete nudit.

 20. Milý Aleši, pokud jde o rybičky, jsem neumětel a – nebudu tady opakovat smutné historky – v majetku několika mnoha koček 🙂 Ale jsem taky profesí příroďák a váš přístup k akvaristice, rybičkám, jejich chovu, jakož i případnému rozmazlování, se mi líbí čím dál tím víc (y) Kdybych vaše články četl tak před dvacei lety, nevím nevím… 🙂

  1. Terro, řekl jsi to přesně i za mě – byť já vzděláním přírodovědec nejsem. V těch článcích cítím úctu k životu a jeho potřebám, tak mě taky oslovují (inlove) , byť sama se na rybičky nechystám.
   Zaujal mě možný dosažený věk kaprů Koi… Ti potom musejí být předmětem dědictví v rodinách 🙂

 21. Karolínka,Hepča a tiež J.Amos-všetko všetko najlepšie k narodkám.Karolínka,chýbajú mi veľmi rozprávania o kocúrikoch.A vôbec-ako sa vlastne majú?
  O zvieratách viem veľmi málo a o rybkách skoro nič.Sú pekné,ale mlčia-medzi nimi by som sa uplatnila,lebo mne sa h..teda pusa skoro nezavrie.Segra má akvarium,ale len ako amatér,rybky len také obyčajne,malá Tereza pri nich vydrži dlho a vrieska Nemo,Nemo.A ešte OT:prestalo snežiť-znamená to,že bude jar?alebo si len nebo dalo prestávku?

  1. Verenko kluci kocouří se mají dobře.
   Zrzínek se vyléčil z potravinové alergie, lysiny mu zarostly a pomalu přecházíme na obvyklou stravu.
   Ríša kouká na svět oběma očima zářivýma, záněty se vyléčily, je ukecaný, strašně mazlivý, baští za dva kocoury a nejraději by si celý den hrál.
   A Melíšek je stále stejný miláček, je „svůj“, tomu mazlení moc nedá, ale když, tak to stojí za to.

 22. Závojnatky jsou velmi půvabné ryby – hlavně ty s dlouhými ploutvemi.

  A kdo by se chtěl pokochat zlatými rybičkami (jestli to tedy nejsou spíš ti koi – to fakt nepoznám), tak navštivte lednický skleník, tam vám budou proplouvat pod nohama.

 23. Zlaté karasy jsme měli ve velkém akváriu ještě ve městě a byly to dost odolné rybky, jen jim vadila teplota akvária v létě, kdy voda dosahovala dost vysokých teplot, byť nebylo na přímém slunci. Nižší teploty jsem zatím nezkoušela. Ale kupovali jsme karasy na sádkách z rybníčků, tak si myslím, že by měli být odolní.
  Koi kapry mají v jezírku u firmy, kde pracuje můj muž. Množí se tam nějak samovolně, jen loni museli odlovit část těch velikých, aby nebylo „přerybováno“. Tak mě napadlo, jestli by se koi kapr dal jíst? Některé kusy měly rozhodně jateční váhu 🙂

   1. Ivo Ivo, tebe doma neučili, že na jídlo se nedělá blééé (chuckle) ?!
    Já zas kapra ráda (ze sádek), ale nevím, jestli ti koi nežijí až příliš dlouho a tudíž nejsou příliš cítit rybinou (wasntme) ?

    1. Já bych řekl, YGO, že budou především cítit drahotou 🙂 Takový kapří řízeček by mohl být dražší než fugu v nóbl japonském restaurantu (i když tedy zrovna fugu je věc, kterou bych do pusy nevzal ani omylem…)

    2. Já ti ani nevím (rofl) …My jsme byli taková zajímavá rodina, co se jídla týče – máti jedla jen hovězí a vepřové, jiné maso nee, houby a ryby také nejedla. Otec, s prominutím, sežral vše, brácha nejí houby, já nepozřu čočku na kyselo a toho kapra. No a synek nesní koprovku, nemá moc rád omáčky a kromě kapustnice ani polévky, nejí žádné vnitřnosti a pomazánky jsou taktéž bléé (ve školce dělali „chuťovky“ z kapusty, sojové šunky…). Tož tak 😉 .

     1. Jím vše, ofšemž chuťovka z kapusty a sojové šunky … , to musí být vážně chuťovka. (envy)

      1. Jó, oni jim tam fakt dělali hnusné pomazánky – z té kapusty, sojové šunky, ze syrové mrkve… Základem byla vždycky Rama, fuj, bylo to hnusný, od té doby nevezme jakoukoli pomazánku do pusy a už je to patnáct let (blush)

    3. Tak, tak, za mých mladých let žádné blééé neexistovalo,jen mírný úšklebek a už bylo zle. To hlavně doma. Máš pravdu YGO.
     Ale zase když vzpomenu na školní jídelnu a koprovku s plavající nokovou zavářkou, či připálenou sladkou rýži ve vodě od šveskového kompotu, či HO, tož taky nic moc, to se pak utíkalo obloukem. (wave)

 24. Děkuji za krásné a zajímavé povídání o zvířátkách, která mě (zatím) míjejí… (cat)

 25. Tak minimálně jednu zlatou rybku (co splní 3 přání) by si k dnešním narozeninám zasloužila dostat KAROLÍNA….
  přeju Ti všechno nejlepší, hodně zdraví a abys to všechno co máš před sebou zvládala s elegancí tobě vlastní… (h) (rose1) (^) :* (clap) (d) (dance)
  a moje chlupatá banda přeje hodně sil a nápadů, jak potěšit tvoje 3 chlapečky (cat) (hug) (sun)

  1. Děkuji za přání plně vystihující situaci.
   Zlatá rybka by se hodila, myslím, že bych jí dokázala dost zaměstnat a nevím nevím, jestli by 3 přání stačila.

   1. Milá Karolíno – krásné narozeniny, zdraví, štěstí a spokojenost a taky hodně chlupaté lásky. A vůbec dobrých lidí kolem sebe (rose1) (rose1) (rose1)

    P.s.: v podstatě by ti stačilo jedno přání „Ať se mi splní sto přání!“ (chuckle)

  2. Karolíně přeji vše nejlepší a hlavně zdraví.
   Já též dnes slavím narozeniny. I když přesně ty
   ( 47 let ) a to znamená, že je mládí je pryč a do důchodu daleko.
   Myslím, že na Zvířetníku je nás pár, co máme dnes narozeniny.
   Ze slavných lidí ještě pan Zdeněk Svěrák a také pan Bohumil Hrabal se narodil tento den.
   A pak samozřejmě Jan Amos Komenský.
   Míša

   1. Milá Míšo – taktéž přeji hodně štěstí, zdraví a spokojenosti a taky to chlupaté štěstí a ty dobré lidi kolem sebe. (rose1) (rose1) (rose1)

    P.s. jsme na tom v pdostatě stejně Mládí v hýzlu a důchodu se nedožiju

   2. I já se připojuji k přání.
    Taky mám na konci sedmičku, ovšem před ní je poněkud drsnější realita!

  3. Juhúúúú! Karolínko, naše smečka přeje tvojí smečce všechno dobré (nervy, náladu, nějakou ňamku a tak (d) ).
   Kdybych mohl, tak se snad v tu zlatou rybku proměním sám a budu ti plnit přání, až se mi bude kouřit od žaber… Ale protože to nejde, tak jen přeju krásné narozky s těmi, co máš ráda a co mají rádi tebe (h)

 26. Dobré ráno, byla jsem jsem teď týden mimo, tak začínám dočítat. Jen bych si dovolila menší OT – sněží (headbang) a je hnusně. Před rokem bylo 23 nad nulou, a to prosím v Jablonci! Pamatuju přesně, protože předevčírem měl náš chlapáček celej jeden rok a cestu do porodnice jsem absolvovala v triku s krátkýma rukávama.
  Tak a můžu si přečíst rybičky, když už jsem si zanadávala

 27. hezký zelený čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dík za další kousek rybích rozhledníků – sice nám rybičky nehrozí (v akváriu „plavou“ orchideje), ale čtení je to zajímavé.

  Mírně sněží, mrzne, těsto na vánočky – tedy mazance (chuckle) kyne (jdu dnes až před polednem, neb mám ve škole delší den)

 28. Úžasné povídání.
  Nachlazení plynového měchýře mne zaujalo. Jak se to pozná a léčí?

  1. Onemocnění plynového měchýře může mít víc příčin, především celkově nevhodné podmínky v akváriu. Nemocné závojnatky leží na dně, špatně plavou (často obráceně). V tom případě často měnit větší množství vody, silně vzduchovat a doporučuje se zvýšit pH vody. To změříme imdikátorovými papírky a pokud je pH nízké a voda je „kyselá“ (pH menší než 7), rozpustíme ve sklenici jedlou sodu (soda bikarbona)a opatrně přiléváme do akvária. Potřebujeme na 10 litrů vody jednu kávovou lžičku na zvýšení pH o jeden stupeň. Voda by měla být mírně zásaditá,pH kolem 7,5. A protože se může jednat o zánět, použít léky (popsat příznaky v akvaristice). A nějakou dobu nekrmit vůbec. Krmení je u závojnatek důležité – vždy kupovat to, které má málo bílkovin, závojnatky špatně tráví.

   1. Děkuji za vyčerpávající odpověď. Vůbec mne nenapadlo, že plave-li rybička břichem vzhůru, má naději na uzdravení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN