PSI: Svěží vichřice v naší domácnosti

Bertíkovi jsme pomohli překonat strastiplnou cestu za Duhu loni 14. září. A věřte tomu nebo ne, přesně o tři měsíce později, 14. prosince, se kdesi jinde narodilo deset krásných štěňátek australského ovčáka, mezi nimi i slečinka Nightwish Svěží Vítr neboli po domácku „Najty“.

 

 

 

Do panelákového bytu jsme vybírali malé psy. Jenže doba našeho bydlení na sídlišti je naštěstí nenávratně pryč a k domu se zahradou a malým hospodářstvím to už chce nějaké větší plemeno. Vzhledem k mé neustálé touze toulat se přírodou jsem taky nechtěla žádného těžkotonážního psa, ale spíš něco lehčího a aktivnějšího. Parťáka, kterého neporazí ani patnáctikilometrová vycházka.

Tak jsem se zamilovala do australských ovčáků. Rozpustilý výraz ve tváři, různé barevné varianty… Kontaktovali jsme více chovatelských stanic, ale kvůli našim dvěma požadavkům (chtěli jsme fenku, která bude mít dlouhý ocásek – táta prohlásil, že bezocasého psa nechce) jsme na tu pravou narazili až ve Svěžím Větru.

 

 

Přivezli jsme si nádhernou barevnou chlupatou kuličku. Už jsem skoro zapomněla, jak krásně voní štěňátko. No jo, ale dejte si dobrovolně k obličeji něco, co se vám snaží ukousnout nos a obě uši. Jinými slovy, taky už jsem skoro zapomněla, jak ostré zoubky má štěňátko.

Vztahy s Ravenkou byly zpočátku napjaté. Ravenka žárlila, malou od nás odháněla a nechtěla s ní mít nic společného. Pak byly několik dnů kamarádky a v současné době je to obráceně, než na začátku. Malá žárlí na Ravenku a taky na všechny, komu se věnujeme. A Ravenka, která byla deset let zvyklá „šéfovat“ Bertíkovi, si pomalu a nerada začíná uvědomovat, že s Najtynou to tak jednoduché mít nebude. Momentálně si naše milé dámy ujasňují své kompetence ve smečce.

 

 

Vůbec nejlépe přijal novou obyvatelku kocour Pepito. Hned se k ní choval, jako by tady s námi bydlela odjakživa. Kočička Hanička se štěněte nejdřív bála, ale po probdělé noci, během které seděla na skříňce a ze spící Najty nespustila oči, ji konečně přijala. Zato Kalíškovo pošramocené ego jsem musela dlouho léčit vypouštěním nebohého kocourka na zahradu a pořádnou dávkou oblíbených pamlsků.

Navzdory tomu, jak Najty doma dokáže zlobit (co vám budu povídat – roztrhaný pelíšek, ukradené papuče, potopa pod miskami na vodu, vyhrabaný květináč, obsah kočičích záchodů v lepším případě rozházený všude, no zkrátka je to zvídavé a hravé štěně…), jsou situace, kdy je nejistá.

 

 

Protože se snažíme ji takovým situacím vystavovat, na ledacos už si zvykla a dnes je daleko statečnější než dřív. Už se nebojí husy ani kokrhajícího kohouta, neuskakuje před projíždějícími auty, nepanikaří u ohrady s koňmi. Jen jí stále ještě dělá trochu problém chodit ven po tmě, ale i na tom pracujeme.

Najty je neskutečně chytrá. Jsou povely, které chápe téměř okamžitě. Když si chce vyškemrat pamlsek, přijde, sama si sedne, podává pac a tváří se strašně důležitě. Taky má obrovský talent na skákání. Už když jsme si ji přivezli, dokázala elegantním obloukem vyskočit z vany a z křesla lezla zásadně přes opěradlo.

 

 

Zanedlouho začneme chodit na cvičák. Později bych ráda zkusila agility a jen doufám, že to Najtynce nebudu příliš kazit. A aktivita, na kterou se v tuto předjarní dobu těším nejvíc, je již zmíněné chození po dlouhých procházkách. Takže, milí Zvířetníci, už teď se můžete těšit se mnou – třeba na „rozcestníkovo-psí“ seriál o tom, kde všude jsme s Najtynkou byly a co jsme tam viděly… 🙂

 

 

Aktualizováno: 25.3.2013 — 21:01

86 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. OT
  Lidičky mám kvalitní hysterák, protože netuším co se děje!
  Olda včera večer dostal granule a čisté maso z gril.kuřecích prsíček. Po večerní vycházce 1 ňamku.
  Ráno dostal po venčení 2 ňamky. Bobek v normálu, nezvracel. Odpoledne místo bobáše z něj vyšel lívanec dost tmavě červené gelové hmoty s kousky čehosi, co jsem nemohla bez brýlí rozluštit a za chvilku ještě trochu. To bylo kolem 16 hodiny. Od té doby nic. Neblije, břicho jako vždycky ani známka nafouklosti. Nechce pít. Hnusy nesbírá protože chodí na vodítku, z důvodu jeho výtržnické povahy. Takže toto mám pod kontrolou!
  Na veterinu jdeme hned ráno, kousek té hrůzy mám v pytlíku pro veta.
  CO TO JE TOTO???????? :O 🙁

  1. Nemůžou to být ty granule? Jestli neumírá (jakože ne), tak to snad bude dobré. Každopádně moc držíme palce!

  2. Nemohl doma něco slupnout? Klidně i předevčírem, oni většinou tráví dost pomalu, běžně 24 hodin. Pokud ale nevypadá, že mu něco je, tak se netrap předem… rozhodně držím palce (h)

  3. Podívej, největší horory jsi vyloučila, a pokud nevypadá nezvykle, asi bych neplašila. Se mi to říká, sama hysterčím taky. Nemohl fakt sežrat něco doma? Moje drahé strakatice sice nekradou ze stolu, ale co je na zemi, to je psí, a dokážou občas sežrat neuvěřitelné věci. Ty ho máš venku pod kontrolou, já je nechávám běhat na volno, a tak doufám, že ty zaječí boky a spol. jim až tolik neudělají…

  4. Šmánkote, co to je ? Prosím, hned dej vědět, to muselo být něco domácího, doufám, že to bude dobrýýý, musí. (y) (h)

  5. Olda doma nekrade a taky není dost velký aby dosáhl na linku.
   Ale teď mi došlo… od pátku jsem doma ležíc jako lazar s jakýmsi kykyrýsem. Chřipka to není, hned jsem cítila jak to jede na průdušky, bez teplot, rýma v počátečním stádiu 3 dny!!! Že by chytil nějaký vir… ALE S TÍMTO PROJEVEM?!?
   Prosím o palečky ať to není žádná katastrofa….

   1. Kytko – tak něco takového by mě také pěkně rozhodilo, takže držím palce, ať to dobře dopadne. (y) Kdysi jsem hlídala malou pudličku a ona jednou v jejich koupelně vylízala celý kelímek vazelíny. Pak z ní také lezl velice záhadný obarvený patvar. Nevylízal Olda něco podobného?

  6. Vrátili jsme se z veteriny. (whew)
   Olda dostal 4 pigára – ATB, něco na žaludek a střeva… to poslední ho muselo bolet, protože vyváděl jak kdyby jsme ho vraždili! Musím do něj během 12 hodin dostat půl litru vody s elektrolytickým roztokem a během týdne po půlkách 7 obrovských tablet Amoksiklav. Teplotu nemá, v noci spal jak Růženka. Dneska ještě hladovka a od zítra prý může rýži s kuřetem.
   Moudrá z toho tedy vůbec nejsem a myslím že ani pídrvet.
   Opravdu NIC ani venku ani doma nezhltnul. Granule má asi měsíc nové – zn. Bosch.
   Když se nezhorší, v což doufám, mám jen v pátek zavolat.
   Prosím tedy ještě o přidržení palečků.

   1. Kytko, držím (y) ať je Olda brzo fit, já krmím stejnýma granulema celou smečku a fšeci jsou v pohodě a granule jim šmakují

    1. Dík za palečky. (wave)
     Oldovi právě ty granulky taky chutnají i samotné, což tedy předtím měl problém. Uvidíme.

 2. Ivo, Najty je prostě nádherná holka!! Australáci jsou moje velká platonická láska. (h) (sun) (h)
  Přeju krásný společný chvíle. A hodně fotek pro nás. (happy)

 3. Ivano, Najty se mi moc libi. Krasny kukuc a vybarveni. Zejmena ta posledni fotka je nadherna. Urcite si spolu uzijete zabavy.

  1. Je kouzelná, takovej prototyp pejska. Tak ať vám to spolu dobře chodí!
   Těším se na Rozcestníčky 🙂 .

 4. 🙂 R O Z V E R N Í Č E K . 🙂

  Zajíc a medvěd. Stojí zajíc v lese na pařezu, a máchá kolem sebe packama v boxerkách. Jde kolem liška : „Hele, zajíci, co blbneš?“
  „No, víš, trénuju teď box, a až budu mít formu, tak namlátím medvědovi. Po chvíli jde okolo vlk a říká : „Hele, zajíci, nejsi divnej?“
  „No, víš, trénuju teď box, a až budu mít formu, tak namlátím medvědovi. Za chvíli jde kolem medvěd : „Čau, zajíci, co to tady děláš?“ „Ale, skáču tady na pařezu a kecám a kecám … “

  (coffee) Klidný večer všem a hezky se vyspinkejte. (coffee)

 5. Najty je krásně vybarvená pejska a přeji jí hodně krásných „Rozcestníčků“ a paničkou.

  Nám se tu teď až do půlky dubna střídají velice milé, ale vždy několikadenní návštěvy. Takže sice kradu chvilky k pročítání abych nebyla až tak pozadu, ale jinak moc nestíhám. Ovšem v duchu vždy gratuluji oslavencům a držím palce potřebným.

  Jinak Bedo velice vtipné sledování jara. Ano i tady se nepříjemně ochladilo, i když jako u HankyW to tady není, tedy nemrzne (ani v noci ne). Když vyleze sluníčko dost hřeje, ale fičí k tomu studený vítr. Nevadí to snad jedině Rusty, ta venku běhá jako černý králík a všechny dosavadní návštěvy si okamžitě omotala kolem packy. Vůbec se cizích nebojí, přijde ke každému, položí se dotyčnému k noze a šmajchluje se. Prostě je chováním napůl pes a napůl kočka, nestačíme se divit.

  Včera ráno odjela další návštěva a my byli odpoledne s Trixie u veta. Já měla totiž už delší dobu pocit, že jí nějak nepřirozeně natekl celý krk a hlavně podbradek. Tak jsme raději jeli na kontrolu. No a tam nám sice se milým, leč vyčítavým úsměvem sdělili, že Trixie je tlusťoch, který nutně nasadit dietu. Od loňského vážení přibrala 20 liber, což nás ohromilo, v přepočtu těch 9.7kg už tak hrůzně nevypadalo. Jenže Trixie nám nepřipadá tlustá, jen tak trochu „při těle“, ale my se hlavně radovali z toho, že má kožich bez vyrážek a je to šťastný pes. No a také jsme to asi „z radosti“ přehnali s jejími odpoledními sušenkami. Jinak má granule rozdělené na ráno a večer a dohromady je to necelá polovina povolené dávky. Přes den pak kouše pouze mrkev (tu miluje), nebo čtvereček prasečí kůže (ty kupované). Jenže já jí často granule zalévám slepičím vývarem, sice odtučněným, ale i tam prý jsou kalorie a musím s tím přestat. No jo, výmluv a omluv jsem měla plnou pusu, ale vet se nedal. Tak jsme u něj zakoupili Hill’s a Trixie bude „trápená“. Na další kontrolu jdeme příští týden , to kvůli její teplotě a jestli jí podbradek trochu opadl. Jinak udělá vet krevní rozbor, jestli to není něco jiného. Ale zatím se spšíe přiklání k „tukovému límečku“. Trixie miluje jízdu autem, ale při procházkách je nevyzpytatelná. Někdy jí baví chodit, jindy je čmuchá a její „chůze“ jsou spíše slepičí krůčky. Takže i když jsme venku skoro hodinu, moc toho nenaběhá. A v tom je asi také problém. Kolikrát jí musíme dát na vodítko jen proto, abychom jí alespoň trochu donutili k pohybu. Jenže ona je paličatá jako mezek a když nechce chodit, zapře se, my jí nechceme nutit, povolíme a ona si to namíří zpět k autu, že chce jako radši domů.

   1. Tak jsem se Maricko schvalne koukla do lednicky v praci, kde si drzim karton kureciho vyvaru, kterym redim ty huste americke polivky, co jsou jak hodne husta omacka ci kase. A mam tady low sodium fat free chicken broth, na kterem stoji, ze 240 ml tohoto vyvaru ma 5 kalorii a z toho nula pochazi z tuku. A fakt to ma jenom nepatrne soli. Jenze to nedostanes v normalnim kramu – tam maji ten Swanson anebo ty co se prodavaji pod jmenem obchodu. Ale to je dost hnus, zejmena pro psy, protoze to ma strasne moc soli a tu a tam jeste MSG, a i toho tuku je tam dost. Ale kdyz se kouknes v obchode, kde maji biopotraviny a vubec takove jako zajimavejsi veci, tak ty vyvary jsou vynikajici. A rozdil cenovy je kupodivu nepatrny. Ja to taky obcas Jakeymu smrncnu do granuli. Takze to by ta Trixie mohla.

    1. HankoW, Ivo, diky. Já si též myslím, že v odtučněném vývaru už nic není, tedy ani žádné kalorie (jen ta chuť), ale abychom byli poslušní příkazu veta, na čas ho vynechám. Já jinak používám domácí vývar. Uvařím 2 nebo 3 slepičí čtvrtky. Maso používám do rizota, slepičí polévku moc nevařím. Hrnec s vývarem dám do lednice, ztuhlý tuk na povrchu pak vyhodím a samotný vývar dám v kelímcích do mrazáku. A pak jím polévám T. granule. No fakt je, že ten den, kdy maso vařím jí ještě přidám i pokrájené kůže z masa, ale ty už jsou podle mého také bez tuku. Jinak mi tam prve vypadlo to, že vet Trixie naměřil trochu teplotu, tak jí dal atb. a proto příští týden jedeme na kontrolu.

 6. Najty je krásná (h) přeju ať se vám daří v agility i v plavání a jen připomínám, že šteňátak mívají seriál o růstu a vývinu a provedených lumpárnách (blush)

  my po zimě opět trénujeme a Nastěnka je ve slalomu šikovnější jak Terry(LA2!!!) pro nezkušené – zkušení závodní agiliťák!!! jinak je to trošku trubička ale za mlsek cokolik tedy i skáče a běhá tunelem, kočička moje (h)

 7. OT – POZDRAV A VZKAZ OD LIKY

  Milí Zvířetníci, vyřizuji vám pozdrav od Liky, která má velké problémy s připojením. Sice jakž tak může číst, ale napsat jí nějde nic, padá jí to. Lika vzkazuje, že pravidelně drží palce všem potřebným.

 8. Vítám Najty, je kouzelná, nějak nám to tu v poslední době zmedvídkovatělo. Ale je vidět, že špičaté čumáčky postupně narůstají. Hnědoočky mám tak nějak raději, z modrých očí u psa jsem nervózní. Nějak nevím, jak mám na ně reagovat.
  A pozdravuj celou kočkopsí smečku i kvokací hejno.
  A do budoucna přeji moc a moc pořádných výletů.

  1. Jéé, já jsem na tom s modrýma očima stejně, nějak mi ke psům nepasujou, ale asi jde o zvyk

 9. PROBÍHÁ INSTALACE JARA…. ███████████████░░░░░░░░░░░░░░ Průběh instalace: 44% …instalace neúspěšná. Chyba 404: roční období nebylo nalezeno. Roční období, které hledáte, mohlo být smazáno, přejmenováno nebo je dočasně nedostupné. Opakujte pokus později.

  ehm, pardon… 😉

  1. (rofl) (rofl) Bedo, ty jsi ďábel… A mimochodem, i tažné ptactvo má s tou neúspěšnou instalací porblém: v jižní půlce republiky teď můžete vidět něco, co jste ještě neviděli, a pokud se to globální oteplování nějak nezastaví, tak zase dlouho neuvidíte – hejna kulíků… elegantních ptáčků, kterých si normálně ani nevšimnete, protože přes nás pouze přetahují ze Středomoří do Skandinávie. Tak tentokrát tu cestu přerušili a zapíchli to u nás, prý tam nahoru na sever ještě neeeee! Tak tu relaxujou, doplňují zásoby a čekají, až ta instalace doběhne…

   1. na krmítku jsou teď k vidění pipiny v jasnějších barvách. Už na ně přichází jaro, jsou na něj přichystaní a přitom se chodí cpát jak v lednu.
    Letos je na naší zahradě neobvyklá situace – třeba vůbec nebyli jíkavci, kteří jsou jinak zcela standardní každodenní hosti našich „bufíků“ v druhé půlce zimy.

    1. Jestli vás jikavci tentokrát taky nevyhodnotili jako „neobyvatelnou oblast“ a nezůstali o pár metrů níž… Třeba ti kulící až k vám rozhodně zobáky strkat nebudou, ti mají za neobyvatelnou celou severní půlku ČR.

    2. já už sypu všem i těm holubům,jak mi jich je líto…a dneska jsem pověsila další lůj…a dala vlažnou vodu do misky a chodím ji obměňovat…sledujou mě a přiletěj hned jak zavřu balkon….

    3. U nás (tj. Nízký Jeseník, 600 m n.m.) jikavci letos jsou… Zrovna dneska jsem je pozorovala a říkala jsem si, že už by mohlo být to jaro a že by už mohli vypadnout 😀

  2. Tak takhle to je s tím jarem! (fubar) Hm, to vysvětluje ten severák a neustálej mráz. Na krmítku je pořád plno a já nepamatuju, že bych ještě koncem března kupovala slunečnici… (tmi)
   Tak jsem zvědavá, co se s tím dá dělat – představa restartu celého roku mi nepřipadá příliš lákavá (chuckle)

   1. Kdyby se ten restart povedl od Apríla s opravdu jarním počasím a třemi měsíci navrch, tak bych nebyla proti, opět mám dojem, že těžce nestíhám, ale to by bylo ke včerejšímu článku.

  3. Ta instalace se nezadrhla až na 44%, ale mnohem a mnohem dříve, tak na prvních 10 maximálně. Ach jo.
   Ale jinak se raději moc nesměju, co když ta instalace bude takto nabíhat furt dokola….

   1. Apino, nestraš… kde pak budeme shánět nějakého admina s dostatečně širokými přístupovými právy, žeaby „s tím něco udělal“? (call)

  4. Bedoóóó, dost dobrý (y) (y) (y) ovšem jako pouhý uživatel všehoschopný s tím nic neudělám. Nechám instalaci na odbornících |-(

  5. Ono ani v teple Jizni Karoline nic moc. Uz nekolik dnu po sobe v noci mrzne, Do prace chodim ve velmi teple prosivane bunde a fici hnusny vitr. Mluvila jsem rano s kolegou v Atlante v Georgii a tam snezilo.

  6. Roční období mohlo být smazáno?! Jen to ne (whew)

   My tady máme zmrzlý sníh a fičí takový vítr, že Ravenku na vodítku skoro pouštím jak děti na podzim draky (wasntme) A je to úplně na houby, jelikož mám venku tak zmrzlé ruce, že jsem ráda, že vůbec zvládnu na louce odepnout psiskám vodítka, natož abych lovila po kapsách pamlsky 😛

  7. Bedo – okamžitě se snaž instalovat znovu a znovu. To by v tom byl čert, aby se to nakonec nepovedlo.

   Jo a kulíci jsou asi i u nás – já teda prve myslela na hejna špačků, ale mají „divné pohyby po ploše“ – vznesou se, přemístí o deset metrů dál a zapadnou do trávy – tak to na špačky nevypadá (ty dělají divné útvary ve vzduchu a zapadnou spíš do rákosin) – tož to budou ti kukulíci.

 10. Milá Ivano, blahopřeju k novému členu rodiny – má nádherný kukuč a chytré oči (inlove) Myslím, že si spolu řádně užijete 🙂
  Koukla jsem na stránky chovatelské stanice a musím říct, že ty barvy psů jsou fascinující. Stejně jako variabilita v ocasních partiích (chuckle) Bez ocasu, s krátkým i ocasatí! Přiznám se, že já bych určitě taky brala jen ocasatého! (blush)
  Jsem zvědavá na vaše další dobrodružství, zvlášť, jestli ji naučíš hledat křeččí nory! 8) 🙂

 11. Najty, si krásná psí holčička, tak hodně štěstí a hodně krásných zážutků se smečkou. Užijte se navzájem. A jak voní štěníci, jsem už taky skoro zapomněla ale teď si uvědomuji, že si tu vůni pamatuji. Ňuňuňu, pro všechny štěníky. (inlove) (h) (wave)

 12. Tedy Najty je kouzelný plyšák a že má hnědé oči? je roztomilá. A k agility: když jsem tam chodila a byla tam štěňata, tak „skákala“ jen přes na zem položené tyčky, ale třeba takový tunel nebo kladinu, případně slalom to mohla.
  OT: V neděli jsme jsme byly s Arinkou na strakaté procházce, bylo zima, větrno, ale pár (opravdu pár)kytiček se rozhodlo, že jaro bude! http://asteris.rajce.idnes.cz/Strakaci_po_stopach_knezny_Ludmily/

  1. Ano ano, je to hnědoočko, ale někteří její sourozenci jsou modroocí nebo mají jedno oko hnědé a jedno modré 🙂

   A jarní kvítí je úžasné, byť jen na fotkách…! Už mě ta zima NEBAVÍ 🙁

 13. Ach Najty, jak ti závidím.
  Co všechno už umíš. Elegantně obloučkem z vany už asi nikdy nevyskočím. Před chilkou jsem zkusil vylézt z křesla přes opěradlo, ale začalo se převracet.
  Hus se bojím dodneška, kohouta vzteklýho taky. Před projíždějícími auty uskakuji.
  Tohle bych ti ale dopručil taky, vono Najty jde někdy opravdu o život!!

 14. Palcodržna zafungovala, prosím ještě přidržte.. (y)
  Nedávno jsme prosila pro kamarádku, co jde na operaci do SANUZU v HK o palečky, tak všem sděluji:
  Operace proběhla OK a pacientka je unavená, ale je ráda, že to má za sebou.. (h) (rose1) (sun)
  Teď jen čekáme na výsledky a pak bude rekonvalescence…. (hug)

  1. sděluji a děkuji (fubar) tam mělo být…a není (angel) chjoooo..tak díky..všem , moc… (f)

 15. Ivano, Najty je naprosto úúúúžasná psí slečna, a to muchly muchly – ňuf ňuf ňuf… bych si klidně dala i s tím rizikem, že na konci bude áááúúúú! to byl můj nos/moje ucho/můj culík… Ať se vám spolu moc dobře daří (h)
  A pokud jde o ty turistické psy – i tady na Zvířetníku se před časem mihl bernský salašnický pes jménem Barney, který s námi v pohodě „dal“ čtrnáctidenní pochodování po Šumavě a ačkoliv jeho panička tvrdila, že nesnáší vodu, jeho nejmilejší dálnicí se stal Vchynicko-Tetovský kanál…

  1. No, tak s tou láskou k vodě to bude horší… (whew) Já osobně nejsem dobrý plavec, vody se bojím a vyhýbám se jí… A Najty vypadá, že bude v tomto ohledu pravý opak. Tak možná se v létě budeme chodit koupat stylem panička na břehu a pes ve vodě (chuckle)

 16. Najty je moc hezká a šikovná:) Škoda, že znám pár silně nezvládnutých australáků, kazí mi to pohled na tohle plemeno….
  Na té poslední fotce je vidět, jak je krásně vybarvená (dog)

 17. Najty je krasavice inteligentní (a ta poslední fotka je kouzelná). A těším se na psí rozcestníky.

  P.s. už jedna australačka tady s námi byla – kdepak se asi toulá Plivnice s Cory?

  1. Tady jsem, v poslední době moc nestíhám a večer padám hmm..na ústa, takže přečtu co je nového, palcodržím už v polospánku 🙂

 18. Asi budu muset některé věci uvést na pravou míru 😉 Článek byl psán poněkud „horkou jehlou“, jelikož k tomu píšu i svůj první článek do odborného časopisu a lehce nestíhám (blush) Takže už když jsem tohle zvířetnické povídání odeslala, bylo mi jasné (pozdě), že jsem měla zdůraznit, že samozřejmě nehodlám uštvat malé štěně a zničit mu klouby (shake) „Později bych ráda zkusila agility“ znamená opravdu „později“ 😉 Jen teda radostnému štěněcímu poletování (někdy bych skoro řekla až létání (chuckle) ) moc zabránit nejde.

  Ještě se omlouvám terénním pesům všech velikostí (wave) . Totiž jedna moje známá si na delší túry bere velikého bernského salašníka, který na konci procházky už sotva leze… Ale určitě nechci házet všechny do jednoho pytle 😉 O malých turistických psech vím, Bertík byl toho příkladem 🙂 Jenže Ravenka už taky není nejmladší, takže ji nehodlám tahat po všech čertech (toivo) 🙂

 19. Tak ať spolu jdete dloubou a krásnou cestu.
  Co se týče výdrže, je to opravdu o trénovanosti. Kamarádka jezdí se spřežením českých fousků, Majda dá to, co já , je to jen o tréninku. Denně máme těch 5 km, teda já, plašanka tak 2x tolik a bez problémů. Pokud za problém nepovažuji bahno všude včetně postele, neb se včera milostivá nejprve vykoupala a posléze pět minut lítala po oranici jako debil.

 20. Ivano, díky za seznámení s novým členem smečky (h) ! Přeji Vám oběma mnoho společných let s krásnými výlety a zážitky (pozor na „příliš brzy“, jak píše EvaŽ. (wait) ).

  1. Ono v reálu je to spíš „muchly muchly, ťu ťu ťu, AUUUU, ty potvoro!!!“ 😀 Hrooozně ráda hryže do nosu 🙂

 21. Hezká psí slečna a mám takový pocit, že si ještě užijete 😉 . Nejen výletů! 15 km zvládne i malý pes, u větších podle mé zkušenosti má problém spíš člověk.
  Jen pozor na skákání. V tomhle věku to není přesně ono. Někdy se tomu nezabrání. Ale mám kamarádku, která chová Border kolie (lehčí a drobnější plmeno) a jeden její odchov a jeden od známých už si při skákání oddělali loket (až na operaci a doživotní léčbu). Divila jsem se, že tak živé a lehké, vysloveně pracovní plemeno může mít problémy z klouby – ale může (i dysplazie – z dobré chovky je malé riziko problémů, ale ani tam to není vyloučené).
  Tak přeji jen dobré zkušenosti a malé princezně hodně zdraví a spokojený dlouhý život. Lítání do syta jí neublíží. S agility bych začínala spíš pomalu. Se psy je to jako s vrcholovými sportovci. Velká zátěž v mládí se vymstí. Zdravě vysportované tělo je ideál.

 22. To je ale kukuč! (h) Milá Ivano (inlove) , blahopřeju Ti k novému přírůstku 🙂 a těším se na hlášení z výletů i z agility.
  Přeju všem krásný den! (h) A pro jistotu už dneska prosím o palce na zítřek, budu mít v práci ostrý audit, tak je budu opravdu potřebovat. Děkuju vám moc. (f) (h)

 23. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Tak ať Vám všechny společné sny vyjdou a štěníková dělá samou radost (inlove) Rozumím tatínkovi – taky se mi líbí australáci s ocáskem.

  Moc se těším na výletové rozcestníky. Pohled studovaného přírodníka proložený popisem akčního psiska bude mocmoc fajn.

  Jo, ale Betka se urazila – že prý lehké plemeno na výlety… Pche – patnáctku dávaly všechny naše dogy zcela v pohodě. Každý trošku normálně vedený pes zvládne běžné lidské výlety (jen na ty dlouhé musí být – ale to i páník – zvyklý a trénovaný) Znala jsem i turisticého anglického buldoka…

  1. Z vyprávění znám i pekinéze, který dal 50km. Srst ovšem asi ve výstavní kondici neměl (chuckle)

   1. U nás výstavní kavalíří „papučky“ byly obětovány na oltář lítání po polích a dlouhých procházek, protože na nich nosily strašně moc bahna a kudlibabek. A pak ječely, když jsme jim odtud ty pichlavé kuličky tahala. Takže srst ve výstavní kondici teda není….

    1. Hmm, Ravenka „gaučáček“ byla včera u psího kadeřníka a jelikož její srst byla ve stavu, že se už nedala rozčesat, dostala krátký sestřih (blush) Doufám, že už bude teplo, aby nemusela chudina pořád chodit ve svetru (chuckle)

    2. Jo, taky s nůžkama na „stand by“ obhlížím Beruščiny spodničky (má je zase až na paty), bačkory na tlapách a rousy za ušima. Ovšem zatím ukázněně čekám, až bude tepleji – teď se jí ten strašlivý kožich pořád ještě hodí. Až na ty chlupy za ušima – má je celé ožužlané – čím (kým) to asi může být? (wasntme) 😛

     1. Tak z našeho Daníka už je velikonoční zajíček, tlapky vybrány,mezidrápky taky,jen jsme nechali číro a praporek na oásku, ouška jem mírně zplacatělá. Konečně je trochu čistý z venku, bez koulí bláta na tlapkách. (wave)
      Jo a nežužlej prosím Berrynce uši, šak my víme, že se to svádí na druhé malé chudáčky. (chuckle) (dog) (dog) (inlove)

     2. Jo, Jakey je taky na stand by k ostrihani sukynek a zastrihnuti ocasu. Ale pred mesicem nam zacal pelichat primo epicky. Akorat z tech suknicek, tam nevypadne ani chlup. A pak ma hrivu kolem krku a tam se strasne nerad kartacovat. Tak mu to myslik taky ostriham.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN