ROZHLEDNÍK: Růže

Byla jsem nedávno poňouknuta, abych napsala něco o pěstování růží a tak tímto se o to pokouším. Sepsáno s pomocí dvou knížek – 100 nejkrásnějších – růže a Moderní zahrada + něco málo vlastních zkušeností.

 

 

 

Růže jsou jednou z nejstarších kulturních rostlin. Jsou to rostliny mírného pásma severní polokoule, převážně Evropy a Asie.

 

Botanické třídění růží je docela složité, viz Wikipedie, takže se běžně používá zahradnická klasifikace:

 

1. velkokvěté

2. mnohokvěté (polyantky)

3. keřové (sadové)

4. pnoucí

 

Na první pohled není mezi sadovými a pnoucími až tak moc rozdíl, snad v síle výhonů a jejich délce. Sadové ale mají nejblíž k původním botanickým druhům, měly by být odolnější jak na výkyvy počasí, tak proti škůdcům a chorobám.

 

A trochu jiné dělení – keřové, stromkové, půdopokryvné (plazivé) a miniaturní (zakrslé, skalkové).

 

Křížením a pěstováním nových druhů se zahradníci zabývají cca 200 let, nové druhy vznikají každoročně a odhad počtu – tisíce.

 

New Dawn

 

Než si na zahrádku vybereme a zasadíme růže, měli bychom vědět následující:

 

Velkokvěté nebo mnohokvěté růže bychom měli mít u zdi nebo plotu radši jen v jedné řadě (i když jeden z mých pramenů píše o minimálně dvou řadách…). Přesněji je to vždy dilema – dvě řady do sponu budou hezčí, ale zase se to bude hůř ošetřovat. Pokud máme záhon přístupný z obou stran, lze ve dvou i třech řadách. Je to kvůli přístupu při pletí a řezu.

Tyto růže se pravidelně stříhají a jejich výška v létě bude do cca jednoho metru.

 

Sadové (znám spíš z knih a parků) a pnoucí (ve skutečnosti pnoucí nejsou, potřebují oporu, ale pokud nejsou příliš vzrůstné, není to nezbytně nutné) mohou vyrůst klidně do tří i více metrů. Jsou krásné, ale je nutno počítat s tím, že se čas od času musí prořezat a to je akce na tlusté rukávy a optimálně motorkářské rukavice.

Vím, o čem píšu – vždy se mi velni líbila pnoucí světle růžová New Dawn. I zasadila jsem ji do svahu nad lavičku k velikému kovovému oblouku, na každou stranu jednu. Prvních pár let to bylo bez práce, ale pak… Je neskutečně pichlavá, staré výhony prosychají, je nutno ji nůžkami umravňovat, aby se dalo projít po horní cestičce…

Jednou za cca 2-3 roky je nutno vzít pilku, vyřezat u země staré výhony, vypreparovat je z toho zbytku… Prostřihat ty zbylé z jižní strany oblouku, aby ho váhou nevyvracely… Vyvázat nové výhony, které vlají do prostoru a brání průchodu… Přiznávám se, zalévá ji jen déšť, já ne.

Plyne z toho poučení, pokud pnoucí růži chceme, zajímat se nejen o to, jak je vzrůstná, tak i o to, jak je na tom s trny (správně botanicky ostny).

Mám za kaktusáriem pnoucí bílou růži jménem Máňa Böhmova, ta je beztrnná. No bílou… loni měla z nějakého důvodu část květů růžových. Že by z důvodů pro růže nevhodně mrazivé zimy? (Nikdy mi tak děsně růže nepomrzly a to jsem je měla přihrnuté kompostem – na rozdíl od letoška, kdy jsem to kvůli neskutečně mokrému podzimu neudělala). S tou problémy nejsou – prořezání je bez problémů.

 

New Dawn poupě

 

 Stručně o pěstování

 

Stanoviště: řekla bych skoro každé, nevhodný je prudký úpal (ale kde je v zahrádkách mezi domky slunce od východu do západu?), hodně větrné místo a úplný stín.

 

Půda: běžná dobrá zahradní, literatura praví, že optimální je pH6. Pokud máme malou hloubku slušné země a pak už jen jíl, opuku a tak podobně (můj případ), musí se pro výsadbu kopat větší jámy a vyplnit dobrou zeminou odjinud, vyzrálým kompostem, případně koupit pytel substrátu pro růže.

 

Výsadba: optimální je podzim, cca od poloviny října až do poloviny listopadu. I později, záleží na příchodu mrazů. Lze sázet i na jaře.

Kvalitní sazenice by měla mít minimálně tři jednoleté výhony a nepoškozené a alespoň 20 cm dlouhé kořeny. Je vhodné sazenici přes noc namočit do vody. Před zasazením odstraníme poškozené kořeny, ostatní zakrátíme. Z nadzemní části odstranímě tenké a zelené – nevyzrálé výhony. Ty zbylé při podzimní výsadbě nezakracujeme.

Přes připravenou jámu dáme lať a sázíme tak, aby místo štěpování na kořenovém krčku bylo cca 3-5 cm pod úrovní záhonu. Kořeny se v jámě nesmí ohýbat – podporuje to růst „vlků“. Takže buďto prohloubit jámu nebo zastřihnout kořen ještě o kousek. Zasypáváme zemí s kompostem, potřásáme sazenicí, aby se zemina dostala mezi kořínky. Když máme tak 2/3 jámy plné, zem přimáčkneme, zalijeme, a doplníme zem nejen do úrovně záhonu, ale trochu i nakopčíme. Před příchodem mrazů nakopčíme ještě víc – dávám 2 lopaty kompostu na růži, tj výsledná krtina je cca 12 – 15 cm. Podle literatury by to mělo být víc, 20-30 cm.

 

New Dawn květ

 

Vzdálenost mezi jednotlivými rostlinami:

Velkokvěté a mnohokvěté 35-50cm, určitě víc rostlin v řadě (nebo dvou až třech řadách do sponu). Velkokvěté mohou být různých barev s podobným květem (nemíchala bych klasické a tzv anglické).

 

Mnohokvěté – v jedné skupině by měla být jen jedna barva.

 

Sadové a pnoucí 0,8 – 1,8 m, klidně jen jedna jako solitera, u více si dovedu představit i různé barvy, ale pokud by byly blízko sebe, přimlouvala bych se za podobně velké květy.

 

 

Máňa B 2

 

Další péče:

 

V první řadě je to řez.

 

Velkokvěté a mnohokvěté růže:

Řežeme na jaře, osvědčilo se mi brát nůžky do ruky, když růže začínají rašit. Tady v Praze to bývá začátkem dubna. Podle literatury i mých zkušeností je menší chybou řezat později, než moc brzy. Pokud totiž na ořezané růže přijde mráz, poškodí je mnohem víc, než kdyby řezané ještě nebyly. Občas řežu a na koncích větviček jsou cca tří, čtyřcentimetrové výhonky…

 

Začnu rozhrnutím nakopčeného krtince.

Pak odstraním suché části a hodně staré výhony – to je někdy i na pilku. Pak všechny slabé výhonky a ty, které rostou dovnitř keře. Zbylé zakrátím – mohutné míň (klidně nechám 6 i více oček) a slabé víc (3-4 očka) tak, aby poslední očko směřovalo ven z keře. Stříhám cca 5-8 mm nad očkem.

A mohu čekat na konec května a první květy.

 

 

Máňa květ

 

A teď ještě velmi důležítá věc: pokud chceme, aby nám velkokvěté růže kvetly celé léto, je nutné odkvetlé květy odstraňovat s relativně dlouhým stonkem, až za prvním pětičetným listem. A tak, aby nový výhon rostl ven z keře. Květy se stonkem odstraňujeme hned, jak začnou vypadat nepěkně, nečekáme, až opadají okvětní plátky.

 

U mnohokvětých a pnoucích růží se odřízne odkvetlé květenství nad prvním listem. Tak praví literatura. Ale já odkvetlé mnohokvěté – polyantky řežu stejně jako velkokvěté, tj minimálně včetně prvního pětičetného listu.

 

Keřové a sadové růže:

Jarní řez se v podstatě nedělá, jen případně drobný kosmetický – odstranění pomrzlých větviček.

Hlavní řez je po odkvětu a je to v podstatě průklest. Nemusí se udělat každoročně a záleží na nás, jestli keř necháme mohutnět, nebo ho budeme chtít udržovat pokud možno ve stávající velikosti.

 

Bílá Máňa

 

Zálivka:

Růže mají kořeny dost hluboko, až 0,5 m, takže pokud zalévat, tak méně často, ale o to důkladněji.

Literatura praví 30-50 l na m2, neboli 1-2 konve na rostlinu, ráno nebo k večeru. Pokud se zalévá hadicí, tak jen zem, ne listy (mohly by se tím podpořit houby a plísně). Přiznám, že se zálivkou docela šetřím a musí být alespoň 14 dní bez deště, abych zalila.

 

Přihnojování:

Teorie praví v předjaří plné hnojivo, např Cererit 60-80mg/m2, v polovině května a koncem června hnojivá zálivka, například Kristalon.

Snažím se na jaře použít Kristalon start a pak v květnu a červnu Kristalon květ a plod. Případně nějaká podobná jiná hnojiva, která zrovna používám na ostatní květenu.

Na podzim lze přihnojit síranem draselným a superfosfátem. Důležité je se od poloviny léta vyhnout dusíkatým hnojivům – výhony by byly málo vyzrálé a tím i snáze napadnutelné mrazy a chorobami.

 

Beztrnná

 

Údržba záhonu s růžemi je trochu problém. Jsou pichlavé… Zkoušela jsem kdeco, plít, neplít a nechat zarůst trávníkem (plevelníkem), netkanou textilii, speciální drcenou kůru pro růže a nakonec jsem se vrátila ke klasickému pletí. Kombinuji to přes léto s nastýláním posekanou trávou. Jednak nezahlcuji tolik kompost, za druhé tím bráním volně loženým kočičákům, aby si v růžích dělali záchod, za třetí zemina záhonu pomaleji vysychá a přece jenom to omezuje růst plevelů. Trávu ale nikdy nedávám těsně k výhonům, vždy nechávám mezeru cca 2-3cm.

Volně ložení kočičáci škodí i před zimou a v bezmrazé zimě – rozhrabávají nakopčené krtince u jednotlivých růží. Takže řez tůjí a tisů provádím v listopadu a ořezaným materiálem přikrývám potřebné záhony, prostor mezi růžemi a skalku.

 

Škůdci a choroby velmi stručně

 

Mšice, buďto je spláchnu tlakovou vodou z hadice, nebo stříknu Pirimorem či jiným přípravkem proti ssavému hmyzu na rostlinách.

Jednou se mi vyskytly jakési housenky vyžírající poupata – byly vysbírány ručně a zatím se znovu neobjevily.

Bělavý povlak na listech i poupatech – padlí – používá se postřik na bázi síry.

Chorob a škůdců je samozřejmě mnohem víc a přípravků proti nim také, ale přiznávám, že v téhle oblasti jsou moje znalosti mizivé. V případě potřeby zajdu do příslušné prodejny a nechám si poradit.

 

Miniaturní

 

Ještě jedna zajímavost. V sousedství je řadu let zanedbaná zahrada, dům čeká na rekonstrukci a o zahradu se nikdo nestará. Nejen růže byly ponechány osudu – jsou dvoumetrové, zarostlé nesekanou trávou a přesto rostou a kvetou. Původně velkokvěté, pravidelně řezané růže se přetransformovaly v sadové… A to odhaduji jejich věk minimálně na 40 let, spíš víc.

 

Kromě dvou záhonků velkokvětých růží a několika pnoucích mám ještě jednu nízkou beztrnnou – je zřejmě z původní výsadby, prorůstá kdoulovcem, šíří se zemí výhony z kořenů (to dělá obyčejná šípková růže taky), má jednoduchý květ, dělá šípky a je moc hezká.

 

 

 

Další (a určitě podrobnější) informace najdete tady:

http://www.ruze.cz/

 

Těším se na vaše poznatky z pěstování růží.

 

 

Aktualizováno: 19.3.2013 — 17:23

144 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Dobrý den, mám dotaz.Máte nějaké zkušenosti s množením růží přímo z řezaného květu.Tady u nás bydlekla paní,ta darované růže po odkvětu dala na zahradu pod sklenici a růže se chytla a rostla.Paní se zeptat už bohužel nemůžu,zemřela.Dostala jsem krásné růže,chtěla bych to zkusit,poradíte mi?Můj e-mail hulovaj@seznam.cz

 2. Jajko, díky za systematický přehled, moc se ti povedl. A k těm škůdcům – už můj děda měl mezi růžemi vysázenou levanduli, Na běžné hmyzouše v běžném množství to funguje dobře. Jo – a podporujte svého šerifa…ehm.. slunéčka sedmitečná.

 3. Je to zvláštní, ale růže je podle všeho tak trochu „mužská“ květina.Můj děda i táta je pěstovali s láskou a ve velkém – měli víc trpělivosti než tehdy já. A nejoblíbenější odrůda? Asi vás nepřekvapím – Gloria Dei. Ta poslední tátova nás už opustila (loni vymrzla), ale růže v zahradě máme, hlavně parkové a popínavé, a asi posledních pět let máme nové oblibence – anglické pnoucí růže zvané rambler. Báječně se hodí k popnutí starých kmenů, jsou odolné a nádherně voňavé, a v naší polodivoké zahradě skvěle prospívají a nečekaně dobře vypadají… Jinak dočítám, myslím na všechny potřebné, blahopřeji oslavencům a raduji se z wéwéčka fetujícího růžovou vůni v rouše Adamově…

  1. Ahoj Terro. Tem anglickym pnoucim ruzim (rambler) se moc dobre dari u nas. Prave spekuluju, ze je zasadim ke starym a ne moc vzhlednym stromum vepredu domecku. Vykacet je nemuzu. Jednk nerada kacim stromy, pokud to neni naletove, a jednak jsou vzrostle a nutne potrebuju v lete jejich stin, protoze predek domu, vcetne nasi loznice, je na jizni stranu a kazda trocha stinu v tom horkem lete pomuze. Jedina nevyhoda je, ze kvetou jenom jednou v roce, ale zato vydatne. A jsou schopne se vysplhat do neuveritelne vysky.

 4. Jejdanáčku růže, růžičky a já tu celý den nebyla. (rose1) (rose1) (rose1) Můj manžel měl růže moc rád a na zahradě si je zasadil. U domu byly dvě popínavé, červená a růžová. A víte že ta růžová byla asi New Dawn? Uprostřed zahrady bylo pár keřů růží. Když Jindra umřel snažila jsem se mu růžičky opatrovat a docela se mi to dařilo. A zasadila jsem sama jednu popínavou krásně „čevrenou“ uprostřed zahrady. Ale pak bršlice kozí nožka převzala vládu nad mou zahradou. Přestala jsem pro rámus na zahradu chodit a tak si vlastně nejsem jistá co přežilo. Ale co říkám, vím přece že ta moje popínavá červená je vidět zdaleka když kvete. Ale manželův keřík žluté čajové odešel za ním. (think)

 5. Uplne nejvytrvalejsi, absolutne nenarocna a velmi pracovita ruze je tahle: http://hanaw.rajce.idnes.cz/Zahrada_Hopkins_duben_kveten_2011/#DSCN6360.jpg

  Uz ani nevim, jak se jmenuje, koupila jsem ji prvni rok, co jsme se nastehovali do domecku. Za 10 dollaru, ale z moc dobreho zahradnictvi podle katalogu. Byl to jen korinek a dve-tri vetvicky. Roste jak blazen a ma bohate dlouhe vetve, ktere se zakorenuji. Az se to zakoreni, tak to vyrypnu, soupnu do kvetinace, necham aklimatiozovat a sazim jinde. Taky jich nekolik kvetinacu kazdorocne rozdam. Jsou vynikajici kolem dateych plotu, na pergolu nebo nejaky stojan, do predzahradky. Vydrzi nejvetsi horko a jakmile se zaydli, tak si vystaci s vodou jen od deste, byt v lete casto sporadickou. Na mlade vyhonky na jare se obcas daji msice, ktere ostrikam smesi neceho jak Jar,ustni voda a obycejna voda. Akorat je neuveritelne trnita, zejmena kdyz zhoustne. A tak jednou za rok az dva se musi prorezat. To je fuska.

 6. Jajko dík za osvětu růžovou, na kytky jsem lempl, ale po babičce se u nás na zahradě pár popínavek růží drží. Z piety.
  Svět je hned nějak útulnější, když se www zas dělí třeba o válení v trní s ču..ním. Dozvíme se jak se daří Anežce Šejbalovic a jejímu kocourovi?

  Držím palce potřebným, včera jsem pálila bolavé svíčky a snažím se sem semo tamo procpat, většinou se mi NZ po chvíli vypne ačkoli net jde, asi jsem nějak závadnej.
  Dobrý časy a sníh klíďo suňte sem mě pořád ještě nevadí, na sjezdovce je ho třeba, loni nám připadl ještě v květnu a taky se to dalo 🙂

 7. Jajko, diky za krasny a poucny clanek. Ruze mam rada a i se jim u mne docela dari. fakt ale je, ze se snazim hledatty, ktere jsou pro nase klima vhodne. Obdivuju tvoji New Dawn. Mam neco podobneho na loubi je to New cosi, ten pravy New Dawn jsem nesehnala a v zahradnictvi rikali, ze to vyjde nastejno. Vypada zhruba takhle. Vlastne mam nejvic popinave ruze; s mensimi keriky jsem zas tolik stesti nemela.

 8. Mini pohádka na dobrou noc.

  Zahradníku, volala z balkonu princezna Žofie. Zítra chci mít na stole nejkrásnější kytici růží, protože přijede princ na námluvy.
  Ach Žofinko, kde ji mám vzít? Vždyť uz je to tenhle měsíc pátej princ.
  Ale protože tě miluji, půjdu ke kolotoči a vystřílím tam papírové růže.
  Opravsdu mě zahradníku miluješ? Já snad štěstím sebou kecnu.
  Já taky moje znejmilejší Žofinko, přejdi na druhý balkon, kecnu sebou do kapusty, abych si neublížil,mohl jít ke kolotoči a měl pevnou ruku.
  Princezna Žofie nestačila přeběhnot na druhý balkon, když se ozvalo temné žuchnutí.
  Miláčku můj, zvolala zděšeně princezna Žofie.
  Jsi v pořádku ?!
  Ach ano má lásko, kapusta taky, seknul jsem sebou vomylem, zblblej štěstím ,do kupky hnoje.

  Dobrou noc.

  1. Ještě že jsem nakoukla! Přišla bych o kouzelnou pohádku na dobrou noc, teď se mi bude mnohem líp spát. (nod)
   Děkuju, milý www, jsi ve skvělé formě. (y) (clap) (beer)

  2. Tak už se svět vrací do normálu – WWW pořádá pohádkové seance. Ještě by JoVo mohl dávat Rozverníčky, ty tu taky už delší dobu chybí.

   1. Tady se přidám. Když WWWčko píše pohádky, svět se vrátil do normálních otáček 🙂

 9. Teprve teď jsem si všimla, že mi v článku u řezu keřových růží chybí „a pnoucích“… je to taky jen průklest. A ještě mám chybu v popisu fotky červené růže, není to Máňa, ale jiná růže, ani nevím, jak se jmenuje.

 10. Jo, Epulko, dík že jste března konečně vydali 🙂 .

  Vánoční repete muselo být zajímavé. Na čí popud se natáčelo? Myslím tím, jestli se třeba jedná o seriál evropských zvyklostí?

  1. Není zač, Louk, není zač. Však Březen už měl naspěch a utíkal, až mu za patama kapalo. Takže v Portlandu od včerejška (rain) .
   Od loňského roku funguje v Portlandu česká škola, která je zařazená do projektu Česká škola bez hranic. Dokonce jsme dostali od MŠMT dvě sady učebnic 1-5 třída.
   Celé natáčení bylo na popud paní Daniely Mahoney, která tady šíří a mezi českou komunitou udržuje velikonoční a vánoční zvyky (zdobení vajíček, pletení pomlázek, vizovické pečivo, slamněné ozdoby, perníčky)
   Natočený pořad se bude vysílat po velikonocích na http://www.catvusa.com (czech-american Tv in the usa)

 11. Konečně jsem se dostala k PC…

  Maričko, fotky jsou z naší zahrady. Bělavý povlak taky znám… nakonec, pro každou zahrádku se najde něco, co tam poroste dobře.
  Ygo, klidně sázej i teď, když budeš zalévat, dobře zakoření i na jaře. Zkus vyzpovídat zahradníky, u kterých budeš kupovat, jestli nemají nějaké triky, jak na jaře pomoct.
  Rputi, děláš mi chutě svými odkazy 🙂 ještě že nemám místo… Na podzim jsem se musela plácat přes ruku, když jsem viděla sazenici růže krásně do fialova – jméno si ovšem nepamatuji.
  Růže jsou podle mne velmi skromné kytky – rostou víceméně samy na rozdíl třeba od letniček – ty pěstovat neumím.
  Ani když si sazeničky koupím, výsledek nic moc.

  Hele Louk, a co kdybys zasazené keře ochránila do začátku nejen nějakými kůly, ale i hromadami roští z prořezů – i kdyby se psovstvo řítilo skrz, pravděpodobnost polámání by se určitě snížila.

  1. Jojo, materiálu bude dost, zkusím. Ale chvílemi na mě padá zmar, protože přes sto kilo střemhlav, tam a zpátky a nanovo a zas a pořád dokola nemá šanci přežít vůbec nic.
   Děkuju, Jajko. Na jaké téma se můžeme těšit příště? 🙂

   1. Nóóó, líbilo by se mi téma bezúdržbová zahrada (rofl) .Už jsem zrušila asi 5 záhonů s trvalkami v prostoru (a přesunula je částečně k plotům) (whew) a pořád se k tomu ideálu nemůžu dopracovat. Až se mi to povede, napíšu o tom (rofl) (rofl) (rofl)

    1. Jajko, téma „Bezúdržbová zahrada snadno a rychle“ bych s dovolením vzala za tebe. Aby ses mohla věnovat podnětnějším tématům 😀 .
     Jen piš, prosím. Což takhle klematisy? Nebo obecněji – nač si dát pozor, co je příliš bujné, čemu se kde daří a nedaří atd. atd. Jenže bychom navíc ještě potřebovali tvé zelené ruce…

     1. Ále, já ty ruce zas až tak zelené nemám.
      Klematis mám jen jeden, od podzimu…
      Stihnul do mrazů čtyři krásné květy, časem poreferuji, jestli přežil zimu.

   2. Louk, co kdybys zkusila přírodní ohrádky? Dva klacky vždycky těsně za sebou, a ty dvojice od sebe tak 15-20 cm, pěkně kolem růže. Pak to propleteš dlouhými proutky, prostě uděláš proutěný plůtek. Pro hovada možná ještě zakončit omotáním bílou látkou, nebo spíš pruhem bílého igelitu, aby to viděli jako překážku v cestě.
    Já vím, já vím (chuckle) , ale zkusit se má všechno. (nod)

   3. Xerdovi jsme natloukli kolem růží nízké kolíčky a natáhly pevný špagát. Čůral na kolíčky (ne na růže) a když se asi tak podesáté přerazil o špagát a ještě byl seřván, začal „neviditelné“ ohradníčky respektovat.
    Já vím – hovada jsou dvě – ale proutek do ruky a překážku ne moc viditelnou… mohlo by to jít (wave)

    A za mlada nebyl Xerín nepohyblivý balík a kilíček měl ažaž

    1. Beňajs mě překvapil (nemám s hošíčky vlastně zkušenost, Péďa byl samostatná kapitola), že doma nezvedá nožičku anebo jen zlehka, spíš přičapává jako fenky, zatímco venku normálně značkuje.
     Chi, mmch. Jarka ho viděla po měsíci, kdy už je poloviční a jen vytřeštila oči, že prý si neumí představit, že mohl být někdy ještě víc do šířky, ony ty fotky opravdu klamou.
     Zatím je chladno, ale dýchání se mi zdá lepší.
     Stěžejní problémy s kvítím jsou dva. Jednak je po zimě všude holo a nejsou přirozené bariéry (otázka zda se třeba aspoň kapradí probere k životu). No a pak údernost dvojice, no, však si umíš představit (wave) . Holt zkusím vybrané úseky obehnat vším, co bude při ruce a uvidíme.

 12. Jajko, mávám do Prahy !!! Paráda, rady uložím a pak se ukáže. Díky za článek a parádní fota růží, voní až sem. (h) (wave)

 13. Ještě jednou vám všem děkuju za přání k narozeninám, mňo, takový až nepříjemně kulatý jsou 😛 , ale v Praze celej den azúro, krásnej den to byl, opravdu jak dárek.

  1. Jůůůů Abytko brutální, všechno nejlepší,nepodlehni klamu let, jsi stále mladá a krásná. (h) (d) (d) (d) (h) (inlove) (wave)

   1. a chytrá a skvělá a úžasná a …. no zkrátka, aby to vydrželo ještě dlouho (^) (h) (f) (rose1) …

  2. milá přítelko: kulaté nebo hranaté, jsou to narozeniny a k nim se sluší popřát. Tak tedy:
   Všechno nejlepší, hodně pokoje, krásy a lásky (rose1)

 14. (sun) svítí, sníh taje. Máme celé 4 stupně NAD nulou. Hurá – alespoň na slunných místech vykoukne kousek trávníku. Ve stínu je ještě sníh prastarý, doplněný novou várkou… A od zítřka co?? Přijde zima (chuckle)

  S Betkou jsme vyrazily na procházku, byla moc spokojená a šla dobře. Jen má smůlu, že ji nenechám hrát s jinými psisky. A ona by se tak pohonila… ale to se bojím – trysk, prudké změny směru a nějaký ten náraz kamaráda… a byl by průšvih (tmi) Stačí na ni kouknout, jak se zhorší po trysku na zahradě, který si celý řídí sama.

 15. Pěkný článek, já ho bohužel nemůžu využít v praxi, jediné růžičky, ty drobné v květináči jsem většinou utrápila. A jednou, když to vypadalo, že přežije a dokonce i pokvete znovu, tak si ji Arinka, tehdy ještě roztomilé štěňátko 🙁 dala k svačině.

 16. Růže jako květiny mám hrozně ráda. Mívali jsme je pod oknem garáže, ale postupně asi vymrzly, nevzpomínám si. Také jim neprospěla jedna dosud nejmenovaná katastrofa – důry zrzavé hrabavé, v některých končinách známé jako slepice. Občas si hraju s myšlenkou, že až nebudu pendlovat mezi kolejí a domovem rodičů, budu třeba mít i vlastní zahrádku, které budu mít čas se věnovat, nějaké si tam pořídím.

  1. Hi, hi, Erendis, znám důry zrzavé hrabavé, vypouštěné po mnoho let jen tak, po okolí, jedněmi sousedy. Kvůli nim jsme zaplocovali zbytek pozemku, neb bylo rozrabáno všechno. Také neudržuji erární pozemky vedle zahrady, nemá to smysl, všechno rozhrabou. Abychom na ten bo… neviděli, udělal už dávno manžel dřevěný plot-neprůhledný 🙁 . Jediná ochrana proti jakýmkoliv důrám, bohužel.

 17. Jajko, děkuju moc, to se mi bude hodit. Růže mám moc ráda. Babička měla na chatě spoustu krásných růží, co je s nimi teď, nevím.
  Nejradši mám takovou tu obyčejnou, co dělá šípky, ale veliké, a kvete sytě růžově až růžovofialově, několik řad okvětních plátků. Vysazuje se třeba do středových pruhů na dálnici. Roste jako keřík a umí se v průběhu času pěkně rozlézt. 🙂
  Takže až skončím se stavbou a začnu mít myšlenky na zahrádku…

  1. Jako dole, i tady jenom io. (blush) Zapomněnka zapomnětlivá, nick si přepíše a nepodívá se… děsný. Promiň eště jednou, JJ.

   1. Neva, Io, pod tohle bych se taky podepsala, protože tyto růžičky se mi moc líbí. Kdysi jsme měli nádhernou obrovskou převislou, drobnokvětou plnokvětou, která kvetla v trsech drobounkých květů rudé barvy … strašně mě mrzí, že jedno jaro už neobrazila 🙁 . Vida, dneska je smailík tématický, tak dvě rovnice:

    (rose1) -> (rose2) = ;(

    (rose2) -> (rose1) = (inlove) -> (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) …

    1. Takovouhle jsme měli u schodů dolů k brance… před lety při stavbě garáže se muselo se schodištěm hnout a rostlinstvo vedle schodů šlo do pryč. Dodnes mne mrzí, že jsem se ji nepokusila přesadit. Později jsem po takovéto růži pátrala, ale neúspěšně.

   1. Jo, to je vona!

    A já jsem teď rozpolcená mezi rugosou a stolístkou… co mně to dělaj, totok…
    Radši půjdu lepit. 😀

    1. Ta rugosa má trny na stoncích pěkně souvisle kolem dokola, jeden vedle druhého (rose1) (rofl)
     Moc držím palce při budování (y) (h) (y) (y) (y)

     1. Tak to je jasný, v tom pádě je to nejlepší volba na květinu plotovou nestříhatelnou nekultivovatelnou! (clap)
      Proč, proč jen jsem se rozhodla po letech trápení zrušit opuncii… a pořídit rugosu? (chuckle)

 18. Jajko, děkuji za poučení. Už se na růže moc těším. I u nás v horách mi krásně kvetou až do zámrzu.

  1. Do zámrzu (rofl) Přeložte si: nejpozději 15. října je po růžích (rofl) Mně všechny růže sežraly laně 🙂

 19. prosím Zvířetníky o palcodržnu (y) pro kamarádku,co jde zítra na operaci do SANUSU v HK, nález-nic moc extra a ke všemu se hrozně bojí…. takže prosím,přidržte palečky… děkuju. (hug)

   1. Kruciš, jenom io, tady i nahoře. Já zapomněla, že jsem přepsala na počítadle nick… Promiň, JJ.

 20. Jajko a ostatní, co jim kočičky ničej záhonky, stačí si někde v zahradnictví nebo prodejně pro zahrádkáře zakoupit pytlíček kakaových slupek (prodávaj se taky pod názvem kakaové mušle). Stačí hrstka kakaových slupek pohozená na místa, na kterých kočičák nemá co pohledávat, a je klídek . Kočkám tento druh odpuzovadla fakticky nevoní, a proto tam už hrabat nebo válet se nebudou. Je to jednak výtečné odpuzovadlo koček, druhak i docela prímové rostlinné hnojivo pro všechny rostlinky.
  Podotýkám a přiznávám, že tip na užití kakaových slupek mám od Jovásků.JoVo má totiž na zahrádce překrásné růže, které mu kočičáci ničili svými výkaly a močí Opravdu kakaové slupky fungují i v dešti a hlavně neškodí nijakým jiným způsobem rostlinám a zemině.Jen jsou trošku dražší na pořízení. Ty slupky máme opravdu vyzkoušené -já i JoVíci.Dříve jsem používala postřik plotu z neředěným octem, ale na ocet si toulavé místní kočky docela rychle přivykly.Když jsem našla rozhrabané všechny čerstvě oseté záhony, naštvala jsem se převelice a investovala jsem do kakaových slupek. Už je zatím skoro dva roky klídek a já si tedy dělám naděje, že na intenzivní pach slupek si kočičáci tak rychle nezvyknou.

  1. Neexistuje něco, co by podobně účinně odpuzovalo slepice? Vytrvale nám vytvářejí krátery ve všem, co není oplocené.

   1. Kamarádka to vyřešila tak, že oplotila slepice. 🙂 Teda udělala jim oplocený výběh.

    1. Hm, oplocený výběh je ve stádiu stavby (už asi dva roky), i když nikoli kvůli kytkám, ale kvůli jisté, rovněž zrzavé, kmotře. A jeho využívání je plánováno jen na zimní období, kdy kmotra chodí na návštěvy. Pěstované rostliny, nejsou-li určeny k sežrání – lidmi či zvířaty – mému tátovi mnoho neříkají.

     1. V tom případě vlastníma rukama?
      U kamarádky se tak dlouho diskutovalo o betonování soklíků, až se staříček naštvali, natloukli do země pár kůlů, na ně přitloukli latě a na ně neodkořené plaňky. Od té doby si všichni pochvalují, jaký mají od zrzek klid (a že vždycky najdou všechna vejce). 😀

      1. K tomu momentálně sbírám odvahu 🙂 Od intelektuální námahy se přece nejlépe odpočívá s lopatou v ruce (rofl) Kůly vymezující příslušnou plochu už jsou zapuštěné, je třeba natáhnout plětivo, a to tak, aby to kmotra nepodhrabala. Čili buď pořádný sokl, nebo pletivo zapustit půl metru do země. Když liška přijde mezi volně běhající slepice, vezme jednu, ostatní utečou. Když na ně přijde někam, kde nemají kam se rozutéct, zabije všechny. To se (nejednou) stalo tetě. A jakkoli mám okrasné květiny ráda, slepice jsou v tomhle ohledu důležitější.
       Závěrem se bude muset výběh zastřešit – opět alespoň pletivem. Kvůli jestřábům. Bude to sice těsně u domu, ale i odtud už nám pták slepici několikrát odnesl.
       Možná zním, že všechno líčím zbytečně složitě, abych měla výmluvu se na to vykašlat, ale výše zmíněné obavy jsou výsledkem dlouholetého chovu slepic na samotě dvě stě metrů od lesa.

       1. Ke slípkám v ohradě pořídit drsnýho kohouta, co sejme družce ze zad jestřába a vyjede i na lišáka. Pak je třeba, aby si dali bacha lidi.Dobrý mít kukaň na snášení vajec zevnitř oplocení přístupnou pro slepice a zvenčí pro člověka. Teď mi známej vykládal, že viděli lišáka jak přelezl plot 1,8m vysokej takže nahoru je dobrej ostnáč. A místo, aby se pletivo zahrabávalo do země je dobrý po vnitřním obvodu plotu položit mříž (třá kari) aspoň půlmetru širokou na zem do trávy, aby zarostla travou, chytit jí do země tyčkama pak se sice podhrabe ale vzdá to když na ní narazí.Dravej pták bude mít těžší útok když budou uvnitř oplocení keře nebo stromy. Taky jsme kousek od pastvin a lesa. OT:nedávno jsem se hodně nasmála při historce o spolknutý špejli a hledání psa v kupce sena eee v kufru auta.

        1. Kohouty máme, do jisté míry působí, ale všechno ohlídat nestačí. To s tou mříží zní jako hodně dobrý nápad, přetlumočím doma. Stromy jsou v jednom výběhu, mám strach spíš o ten druhý, tam je jen stará švestka.

         Díky za rady.

 21. Djó, růže… Tak to jsou prosím jediné kyti, které MLP nejen schvaluji, ale dokonce i jezdím vybírat. Nakupujeme tady: http://www.ruzovaskolka.cz/ Lidi, na jejich výstavu v létě stojí zato přijet. Představte si lány růží tak 300 m dlouhé, každého půl metru řádek a těch řádků je několik desítek. U toho mají stan, kde berou objednávky. Je to vždycky v létě, takže si můžu prohlédnout, jak která odrůda vypadá jako poupě-květ-uvadlina. Nevěřili byste, jaký to může být barevný rozdíl. Pro mě jsou nejkrásnější Gloria Dei a Klimeš (jenže ten nám nějak nejde – místo černé je pořád vínově červený). Ale obecně mám raději dvoubarevné jako ta Gloria Dei nebo Whisky, Ritter Tower… Z červených je nejhezčí asi Lidka, žlutá jedině Goldfinger. Už aby bylo teplo a hlavně ta výstava!
  O růže se většinou stará MLP, já jen pomáhám. Na podzim má ale hlavní slovo Cindy. Přesně pozná, že růže začínají zimovat a „ostříhá“ je na cca 10 – 20 cm. OPečlivě si vybírá jednotlivé stonky a zakracuje fakt jen ty, co už odkvétají. MLP šílí, ale Cindy to už druhý rok po sobě vyšlo!

  1. JoVo, ehm… proč je Praha stověžatá? A zkoušel jste někdy přepočítat nohy stonožce? 🙂

 22. Jajko, tisíceré díky! Za přehledné informace pěkně pohromadě, za nádherné fotky a za jarní povzbuzení (rose1) (sun) (rose1) .

  Jak jinak lnu k ryze přírodnímu kvítí a miluju zvonky, třezalku, hvozdíky, kopretiny…, tak růže jsou naprosto srdeční záležitost. Pár zanedbaných přestárlých popínavek na Cvrliky je (a ano průklest je dost brutální záležitost – pro klestitele), ale je mi to málo a zrovna několik předchozích večerů jsem radostně trávila prohlížením webů o růžích a vymýšlením kam kterou. Jasněže sáhnu po odolných, ale jinak – běda dobytkům, esli zničí. Na růžích si trvám, i kdybych čokly přerazit měla (flex) .
  Achich achich, a těch druhů. Jak vybrat, když bych chtěla všechny. I ze sadovejch a popínavejch, které vylučovací metodou zbyly, to bude móc těžký…

  1. Louk, Blesan systematicky likvidoval jehličnany a thůje, neb mu zřejmě voněly, a tak je doslova a do písmene uchcal. Do jedné! U růží je to spíš náhoda, že včas nezabrzdí. Radím sázet k domu k plotu, prostě mimo běhací trasy.

   1. Se lehko řekne. U plotů a chajdy je stín.
    No, můžou zlikvidovat (a taky tak svižně činí) skoro fšecko. A s tůjema jim i pomůžu. Pochopitelně dám keře mimo hlavní tryskací trasy a něčím obeženu. Ale jak se dobytci tknou těch několika málo (na prstech jedný ruky snadno spočítatelných) vybraných kusů, na kterých lpím, tak je vrátim odkud přišli! Dobytky, ne rostliny 😛 .

    1. Louk – nejpěknější záhon mám na nejzastíněnějším místě. 🙂
     Ale na trávník zapomeň a hlavně to chce gumové rukavice a igelitku na odhovnění – ale to už nejspíš víš 😀
     Prostě pes/psi a opečovaná zahrádka dohromady nejdou … (chuckle)

    2. Hele, on je stín a stín… Pokud se tam dostane slunce alespoň na chvíli, tak bych to riskla. Případně pokud stíní stromy nikoliv ovocné, ubrala bych pár spodních větví…

  2. Aha! Už vidím jak poeticky se budou pejsíčci koupat v okvětních lístcích voňavých růží a pak sladce unaveni provoní Loučce domeček. (chuckle) (wave) (rose1) (rose1)

   1. Tě asi zcela nepoeticky zabiju! Už proto, že máš pravdu 😀 . Nojono, vždycky mi na malou chvíli otrne a srdéčko nadějí zaplesá, než zas zhamstaj něco dalšího. Nebo než mě nějaká dobrá duše vrátí do reality (wave) .

 23. Já vám nemám růže rád. Vlastně se jich bojím. Lákají nás krásou květů a vůní, ale pak nečekaně vytasí trny.
  Mám rád prosím Vlčí mák a Čínský karafiát.Jedna stará arabská moudrost říká: “ nestěžuj si na růži, že má trny, ale těš se z jejího květu“.
  U nás se zase říká: “ mám se jako nahej v trní“.Nedovedu si sám sebe představit, jak se válím nahej v trní a blaženě čuchám k růžím.

  Milá Abyt, k tvým narozeninám Ti věnuji všechny vlčí máky, kolem kterých letos pojedeš a přeji hodně zdraví !!

   1. Milá Abytko, přeju Ti všechno nejlepší k narozeninám. (h) (f) (sun) (music) (beer) (^) Hlavně hodně hodně pohody a radosti a zdraví.
    Www, čínské karafiáty mám taky moc ráda, moje babička je taky uměla moc dobře (ona uměla všechny kytky), jenže já na ně mám moc málo sluníčka.
    Vlčí máky na kraji polí, vlčí máky na louce, a zvonky a kopretiny, to je zase louka u babičky mečové, ta krásná svoboda a volnost, ach, kdeže předpředloňské sněhy jsou … eh, zato ty letošní jsou tu furt! (tmi)

    1. Vave, dnes začalo jaro a byl krásný den. Ono to nakonec přece jen vyhraje a vůbec, bude líp neb MUSÍ.

  1. WWW – už se těším, až rozkvetou vlčí máky – máš pravdu, jsou to jedny z nejkrásnějších květin. Možná, ale opravdu jenom možná, je předčí jenom květy čekanky.

   Člověk, který se válí nahý v trní a blaženě exhaluje vůni růží, je postižen masochestetikou (chuckle)

   1. Jezuskote, už jsem se zase celej vosypal. Jen jsem to já blbec dopsal,tak jsem si začal představovat, jak se v tom trní nahej válím a čuchám k růžím.Já se znám, bude mě to držet celej den. To mám za to svý plácání.
    A ještě to má takovej šerednej název.

    1. Www,zae jsi mne rozesmál,docela plasticky Tě vidím, jak se tozvaluješ v růžích a nasáváš jejich vůni. Zdravím Jajku, Tebe i ostaní zvířetníky.Konečně u nás vysvitlo sluníčko, sníh je pryč a já jdu ven,abych si ty sluneční paprsky dostatečně užila . Přiznám bez mučení, že na začátku mého obnoveného zahradničení vznikly taky jakési růžové pokusy. Z těch pokusů zbyly jen tři nejotužilejší a nejodolnější růžičky, z nichž mám stále silnější dojem , že víceméně trápím a tejrám,, nežli jakkoli pěstuju.Touha by tu byla, ale výsledky mám nulové, tudíž jsem se časem přeorientovala na pěstování jarních cibulnatých rostlin-tulipánů a narcisků. TakY vysévám raději letničky, protože je používám jako zakrývací rostlinky pod keře a stromky bobulovin. nEOCENITELNOU službu mi takto dělají všemožně zbarvené nízké ,nikoli pnoucí,lichořeřišnice. J VýbOrně zakryjou povrch země pod keři, zdobí povrch svýn mi bohatými květy a ještě mi poslouží jako výtečn odpuzovatel mšic a jako VYNIKAJÍCÍ léčivka na výrobu lichořeřišnicové tinktury. Rostlinky lichořeřišnice se dají použít i na jarní saláty a lístečky se mohou nasekat na chlebík či dát do tvarohové pomazánky. Je to skvělý zdroj prvních vitamínů a minrálů.letničky se sic musejí opakovaně vysít každým rokem, ale na pěstování tak náročné jako růže nejsou.A letničky ani cibulnaté rostliny na své zahrádce netýrám.

  2. Plíhalovská klasika:
   Šel jsem sypat slonům zrní a on tam stál nahý v trní.
   Sloni se ho ulekli, usekli mu kule kly.

   Vida, dřív jsem si říkala, dobře mu tak, pederastovi jednomu. Teď mi ale došlo, že tam ten chudák třeba jen čuchal k růžím a takhle blbě dopad.

   Růži jsem kdysi měla krásnou a k ní zahradu, dům a mužského. Střih, ubělo pár let a byla jsem bez mužského, zahrady i růže. Ále co, zkušenost. Teda ne s růží, ale s mužským 😀
   Jinak pod růžema, který rostou jako keř se báječně daří lesním jahodám. Vydloubla jsem jednu v lese, zasadila pod dvoumetrovou růži, která pod sebou měla jen tlející listí. Dneska máme jahodovou plantáž, jahody se rozlezly do skalky vedle i trávníku. Díky tomu že plodí jak divé jim máma ještě neudělala přítrž.

   1. No vida – dle všeho už zase máš růži, zahradu i mužskýho (wasntme) . A navíc ty lesní jahody!!!

    1. Nemám zahradu a růži, za to mám ale skvělého chlapa a jeho dvě malé kopie k tomu. Ta zahrada s růží nebyla tak podstatná, ale to byla má jediná zkušenost s růží 😀
     Jahoda pod růží je u mých rodičů na chalupě, kam ráda s dětima na ty jahody jezdím.
     A milá Abytko brutální, přeji všechno nej nej nej (^)

  3. WWW, promiň. Já to četl narychlo a bez brýlí.Tím pádem jsem myslel, že se tam válíš a čůráš. Přísahám při fousu Proroka, že teď už budu číst vždy s brýlemi a pomalu.

   1. Cháááááá – některá přehlédnutí nemají chybu. Ostatně – spíš bych čekala od WWW to čurání než čuchání (chuckle) (chuckle) (chuckle)

 24. Nádhera. U nás vydrží jen plevelné rostliny. Zapomněla jsi na největší škůdce růží – štěňata. Ty mrchy mrňavý (ještě ne ty letošní, ale předchozí vrhy) nám zlikvidovaly už nejméně 2 keříky. Jeden vypadal, že by mohl znovu obrazit, ale zřejmě urazil estetické cítění Deruny, tak ho dvakrát vyhrabala. Poprvé jsem ho zasadila, Obložila tyčkami, aby na něj nemohla. Vyrvala ho znovu a pro jistotu ukousla kořen.
  Tem malým mrchám nevadí ani trny. Přijdu domů a štěně usilovně ukusuje výhonek růže i přes dvoucentimetrové trny! Popadnu štěně, vyhodím ho, během 5 minut je tam jiné. Buď bychom museli mít každou rostlinku oplocenou, nebo vzdávám okrasnou zahradu. Spíš to druhé…
  Takže krásné kvetoucí zahrady jen tiše závidím. Pár odolných jedinců (i růží) u nás vydrželo. Ale pro nás se hodí hlavně tráva a vzrostlé stromy. Kmen nepřekoušou, bobři přece jen nejsou.
  Jinak začínáme přikrmovat. Máme hejno olepených dikobrazů. Někteří už pochopili, že se to v misce dá jíst 🙂 Jiní mě nějak s jídlem spojují, ale nejsou si jistí jak, tak hledají mléko v mém rukávu a podobně. Největší pes pro jistotu miskou prošel (a kus vylil). Bylo to mokré, olizovalo se to ze srsti, ale jídlo? Od toho je máma… Ti nejtlustší přikrmování chápou obvykle poslední.

  1. Evo, u nás to je tak vždycky, ti blbouni malí se tváří, že je chci otrávit, do misky šlapou, případně si lehají…, co by jedli nějakou kaši nebo mlíko, když máma dá. Jenže loni se máma vykotila a všichni museli baštit z lahve ve dvou týdnech, takže už jim ani nepřišlo, že jídlo pochází i od někoho jiného a ve třech týdnech začali krásně z misky. Tak šikovné prcky jsme nikdy neměli… Taky jsem loni poprvé použila misku pro štěňata s vyvýšeným středem, do té se jim blbě lehalo a překlopit se ji nepodařilo.
   Jo, a stromy nám ti bobříci ohryzali, prý je potřeba v zimě trocha vitamínů (blush)

 25. Růže… růže…. Krásné kytky, někdy statečné, co vydrží jakékoli zacházení a někdy se ne a ne a nedaří. Babička měla dům na návsi, rohový a v téhle vsi byly okolo domu chodník, pak pruh trávníku a teprve pak silnice. Uprostřed trávníku se táhl záhon s řadou růží, sem tam přerušený višní nebo lípou. Bylo to tak, už když se babička s dědou nastěhovala (přestěhovali se tam na důchod). Jo a těch růží bylo víc než sto. Představte si záhon po celé délce i šířce pozemku. Kdykoli jsme tam přijeli, vyfasovala jsem rukavice, motyčku, nůžky a kýbl a hybaj na růže. Zařekla jsem se, že jestli někdy budu mít zahradu, nebude tam ani jedna růže. A co byste řekli? No jasně. Předloni jsem jich tam měla asi 30. Vloni jsem o polovinu přišla a zbytek kvetl mizerně. Letos to, doufám, doplním na původní počet i kondici.
  A musím zase sehnat tu nádhernou bujnou voňavou sadovou čajovku. Předloni z ní byl keř cca 1,5 m široký i vysoký.

  1. Všechno nejlepší, milá Abyt (inlove) ať ti život září v (inlove) v těch nejhezčích barvách a ty si to maximálně užiješ (h) (f) (sun) (party) (d) (^) (dance)

  2. Milá Abytko – hodně štěstí, zdraví a spokojenosti a dobrých přátel kolem sebe. Doufám, že si své narozeniny BRUTÁLNĚ užiješ. (f) (sun) (f) (sun) (f) (sun) .

  3. Přeji brutální oslavu a brutálně splněné nejtajnější přání, milá Abyt! (h) (rose1) (^) (d) (cash)

  4. Abytko, všechno nej nej nej a jednu růžičku. (rose1) Když se nebudeš moct rozhodnout, kterou chceš varietu, vem všechny.
   (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) …

  5. Milá Abyt, hodně zdraví spokojenosti a štěstí, hezky si užij narozeninový den! (f) (f) (f)

 26. Děkuju, milá Jajko! (inlove) Růže miluju a jsou to jediné kytky, u kterých se opravdu snažím, abych je měla a aspoň trochu jim rozuměla. Já opravdu nejsem žádný zahradník a moje rostliny musí patřit mezi ty statečné s pevnou vůlí přežít (wasntme) Moje růže takové jsou, byť rostou na mizerné půdě a na plném slunci. Výhodou pro ně je, že u nás, v podhůří Krkonoš, to s tím úpalem není zdaleka tak zlé, jako třeba na jižní Moravě nebo v Praze, ale to je tak jediná výhoda, kterou mají. 😛
  Dokonce většina z nich vydržela i naši pětiletou nepřítomnost – jak říkám, jsou to statečné kytky 😀 Předloni na podzim jsem si od Pelcových ze Sobotky přivezla pár keříků, včetně anglických voňavých a ujaly se všechny – loni jsme prostě měly s růžemi úspěšný rok – udělala jsem vzpomínkové album http://sandvika.rajce.idnes.cz/Dede_-_doma_-_vzpominka_na_lonske_ruze_a_vetrniky/
  Ovšem pořád jsem jen málo poučený amatér a tvůj stručný nástin těch nejdůležitějších vědomostí, milá Jajko, opravdu ocením 🙂

  1. Dede, krásně ti to u Vás vloni kvetlo, a věřím, že letos to bude to samé.

   Já růže nemám, ale přemýšlím o nějakých hóódně trvanlivých – potřebovala bych vysázet řádek kolem sousedního pozemku, ze kterého mají parkoviště (penzion) a věčně staví auta tak, aby čumákem stála nad mými, Jajkou darovanými, netřesky. Ani to pořádně vyplet nemůžu, a tak jsme si řekli, že tam natlučeme kůly a k těm kolkům by se růže hodily.

   Ale nevím, jestli není na sázení pozdě, když Jajka píše, že radši na podzim a taky, jestli vydrží mou péči-nepéči.

   A moc se mi líbí ty žluté.

   1. Milá Ygo, to bys asi měla nejlepší polyantky – ty moje sytě červené a žluté mám z Obi, sázela jsem je na jaře a zatím vydržely všechno – jen je musím víc stříhat, nebo by si uzmuly celý záhon pro sebe. 🙂 Přesně typ kytek, jaké potřebuješ (a já taky (chuckle) ) Jen to první jaro asi budou potřebovat víc zalévat – zvlášť u vás na ÚJM.

    Jinak díky za komentář na rajčeti – ano, Kazan na naši zahradu patří a taky už na ní zůstal na pořád (h) Kupodivu tu Daníka cítím taky, i když on fyzicky zůstal v Anglii. Ale řekla bych, že to není podstatné – vždycky bude patřit k nám.

    1. U nás v Lednici je zahradnictví na každém kroku (no, kde jinde, že), tak do některého budu muset co nejdřív vyrazit – ty růže (díky za tip, už to jméno se mi líbí) a ještě nějaké bylinky. Jinak zůstanu u trávníku a levandule – tady je nebezpečí z mé péče minimalizováno otrlostí stávající flóry.

     P.s. – Daník a Kazan jsou v tvém srdci, proto budou s tebou pořád, kluci nádherní, stateční (h)

 27. Sluníčko, je tu sluníčko! Honem, vstavejte, vylezte z kanceláří a pojďte se podívat, než nám ho zase schovají 😀
  Jajko, to je moc krásné. Růže se mi líbí, ale je to jako s velkými psy, ráda se podívám, ale zpovzdálí. Mě tady růže vymrzají a kazí se. Jen ty tři, které jsem koupila v nějakém výprodeji se drží. Každý rok jim vyhrožuju, že je vykopu, protože mi překážejí, ale nemám to srdce a přesadit se je bojím. A ony kvetou a kvetou velkými bílými květy. A měly být růžové 😀

 28. Výborně Jajko, růži mám moc rád, hned po liliích. Nejraději mám růže Gloria Dei a Erika Teschedorff. Taky s napětím sleduju boj výzkumníků o vypěstování modré růže, ale bohužel vím proč to není možné, takže nevěřím že se toho někdy dočkám. Ale od Tebe bych spíše čekal návod na pěstění podmořských sasanek, korálů a podobných věcí (rofl) .

  1. Pů, Gloria Dei je i moje oblíbená! Měli jsme ji jako stromkovou, bohužel nepřežila předminulou zimu. S ní odešly i dvě mladší stromkovky. Takže teď má MLP povolené jen klasiky a stromkové jen okukujeme.

 29. Moje babička přeslicová milovala i uměla růže. Mně se růže líbí, ale na mé panelákové zahrádce mi nejdou. Možná je to i tím, že sem vůbec nezapadají, nehodí se, tak se ani nepokouším znovu.
  Krsáný voňavý článek, milá Jajko (inlove) , děkuju Ti. (f)
  Přeju všem krásný den. (h)

 30. Jajko, máš krásné růže, děkuji za láskové povídání. Já mám růže staré, ale zjistila jsem, že i růže stolisté, které mají veliké růžové květy a trny jako bodáky (chuckle). Rostou v nadmořské výšce skoro 500 metrů. Neumím je pojmenovat, protože jsem je nesázela, ale vloni cestou na chatu jsem proběhla malé zahradnictví, ve kterém měli nádhernou růži křtěnou Marií Rottrovou, k mé smůle se nedalo u nich platit kartou.

 31. Auuuuuuu – růže – k tomu mohu říci jen to, že mám štěstí, že moje zahrada není moc velká! 🙂

  Pro zájemce doporučuji web: http://www.krasneruze.cz/
  a také: http://www.helpmefind.com/
  Nádherné Austinovy anglické růže dováží hlavně zahradnictví Havlis.
  V Baumaxu mají často i krásné německé růže Kordes nebo Tantau. A také francouzské růže Meilland. Vyplatí se počkat na zlevňovací akce na konci sezony.
  U nás „anglické“ růže pěstují hlavně Pelcovi.

  Já osobně jsem obdivovatel historických růží, na které už ale nemám místo. 🙁
  http://www.ruzeskalicany.cz/historicke-ruze/

  1. 🙂 Zrovna jsem docetla nadhernou knizku: Thomas Christopher: In search of lost roses. Cte se to jako detektivka, mozna to vyslo i v cestine. A opet zalezam za buk 🙂

 32. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Taky máme růže. Některé nesmrtelné (i 30 let staré), jiné mrchy neodolné vymrznou třeba po třech letech. Stromkové nejdou – těm je asi zima, popínavky nicmoc – vymrzly nám dvě. Jdou mi malé půdopokryvné malokvěté, kupodivu se ve skalce líbí skalkovým růžičkám – jen časem zplaněj – zmenší se jim kvítky – ale to neva.

  Teď je všude 15 cm mokrého sněhu – z růžiček nekouká nic… Betka v tom těžkém sněhu lítá, bojím se bojím…

 33. Jajko, jestli jsou u článku všechno obrázky tvých růží, tak závidím. Prestižní místo jako královny mezi květinami si růže opravdu zaslouží – stačí se jen podívat, jak nádherně a z kolika lístečků jsou některé květy složeny. Já žádné na zahradě nemám, ale vídám různé druhy u jiných domů. Ale potřebují péči na kterou já nemám trpělivost a hlavně – jak jsem se dozvěděla – ve zdejším vlhku nutně a pravidelně stříkat, stříkat, stříkat. Postřiků jsou zde plné regály, ale já bych se je asi stejně bála kvůli kočkám (které všude prolezou) používat.
  Když jsme dům na podzim koupili, byl tu jen drátěný plot a jeho dvě třetiny byly propletené drobnými pnoucími, ale děsně pichlavými ružičkami.Už byly odkvetlé a lístky suché. Dům byl prázdný skoro dva roky a o růže se nikdo nestaral. Když pak „plot“ postupně rozkvétal, byla to krása i když netrvala moc dlouho. Skoro současně se lístky začaly velice rychle potahovat nějakou bělavou plísní a než keře odkvetly, byly bílé skoro všechny lístky. A protože stonky byly dokonale propletené oky plotu, mohla jsem jen přihlížet a sem tam nějakou hodně ošklivou větvičku odstříhnout. Na podzim jsme pak odletěli do Evropy a nájemníci se dalších 6 let také o růže nestarali. Po návratu byly růžové keře navíc hustě prorostlé jinou zelení. Tak jsme to všechno vytrhali, i proto, že jsme si chtěli udělat dřevěnou ohradu. Další růže už jsem nesázela. Teď mám jen keřík „knock-out“ růžičky v květináči od bývalé sousedky a spoustu malých růžiček, když mi kvete jablíčkový šípek (plody ukládám do mrazáku a pak dělám šípkové víno). Není to ale keř (i když tak byl koupen), spíše jednotlivé větvičky, které se každým rokem podzemními kořeny rozplazí o kus dál. Ale rodí bohatě.

  Dodatečně „ať žijí Josefové a Josefky“ a gratuluji k narození malé Editky.
  Těch méně veselých až smutných zpráv tu bohužel také bylo dost – Týno, Karakal – upřímnou soustrast (a umím si představit nezacelené rány v srdcích po těch, kteří o tolik dříve, než byl jejich čas) . Hančo – zápal plic je prevít, jak už prohlásilo více úst, tak ať se brzy zase OK. Brzké uzdravení přeji i ostatním marodům – Zaně a teď si honem nevzpomenu na další (Dede už je doufám fit). Prostě nestonejte !!!!

  U nás je vedro, už třetí den musíme v autě zapínat klimatizaci, v noci to zatím jde jen s otevřenými okny. Ale má přijít bouřka právě ke konci týdne, když čekáme další návštěvu. Snad to bude jen déšť. Zatím je ale krásně, tak k vám foukám naše teplo, aby vám rychle roztálo sníh a ledové zábrany, aby „oregonské jaro“ mohlo konečně vstoupit. (sun) (sun) (sun)

 34. Růže. Taky nějaké pěstujeme 🙂 . Ale já se toho neúčastním, akorát je zasypávám chvojím z vánočního stromku. Do té doby stejně doopravdy nemrzne a ten kryt je taky spíš proto, aby nevyrašily moc brzy.
  Protože čtu a píšu až teď, tak přeji ještě dodatečně vše nejlepší Josefům k včerejšímu svátku.
  Říká se, že na Josefa se mají sázet brambory, ale u nás na placatce to letos vypadá takto:
  http://jakkel.rajce.idnes.cz/V_polabi_na_Josefa_2013
  🙂

  1. Jakkeli – snížek bílý, pole sílí – takže možná letos bude nadmíru bohatá úroda brambor i když do země půjdou o něco později. 🙂

  2. Nechápu, co pořád máte s Josefem a bramborama…. :O Možná v Polabí. U nás, ve východních Čechách se brambory sází na čarodějnice, aby vylezly až po zmrzlejch a neomrzly. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN