PŘÍRODA: Když se řežou větve, padají i hnízda

Naše zadní zahrada je lemovaná cedry a keři. Když jsme dům před 24 lety koupili, všechny stromy už na zahradě byly. Tenkrát byl dům světlý a prosluněný, protože i nízké zimní slunce putovalo nad korunami stromů. Jak rostly, postupně nás okrádaly především o zimní slunce.

 

 

V obývacím pokoji nám to až tak nevadí, chodíme si tam sednout stejně až večer, za tmy. Žijeme hlavně v kuchyni, jídelně a na zasklené verandě, skrze kterou chodíme na zahradu. Roky byla veranda v zimě prosluněná od rána až do západu slunce. Jenže rostoucí stromy nás i tady začaly okrádat. Veranda je stále jasná, ale přímé zimní slunce, které by jí prohřálo, už do ní nepadá vůbec.

S velkými cedry na východní straně se bohužel nic dělat nedá a porazit je rozhodně nechceme. Jsou hezké a hnízdí na nich spousta ptáků i veverky. Na západní straně ale byla přerostlá cesmína a za ní několik vysokých bílých cedrů – tújí. Manželovo srdce vždycky krvácí, když má něco na zahradě řezat a brání se tomu zuby nehty. Tentokrát ale i on uznal, že pokud chceme na verandě slunce, je třeba drastický zásah do porostu. Stejně nejpozději do dvou let cesmína znovu doroste.

 

 

Ptáci zde začínají hnízdit už začátkem března, někdy i dříve. Byla polovina ledna, moc času nám už nezbývalo. Pustili jsme se do práce a byla to pořádná fuška. Manžel odsouhlasil zmenšit cesmínu o polovinu, větší zásah by odstonal. Takže on řezal a já hromadící se větve po částech odtahovala pořádný kus cesty k silnici. Naštěstí zde máme báječnou městskou službu, která zelený odpad každé pondělí odveze.

Problém nastal, když došlo na vysoké větve tújí. Manžel je odřezával opatrně, jednu po druhé, aby nespadly na pumpu bazénu pod nimi. Když už zbývalo jen několik posledních, všimli jsme si podezřelého chuchvalce. Protože „přes hnízda“ jsem tu já, nejprve mě napadlo, že to může být hnízdo veverky. Jenže ty si normálně staví hnízda vysoko v cedrech. V tůjích většinou hnízdí vlhovci. Jejich hnízda jsou ale odspodu velmi podobná veverčím. Usoudila jsem, že jde o staré hnízdo vlhovců a že i oni si po návratu budou muset najít jiné větve.

Takže manžel větev uřízl. Teprve, když spadla na zem, zjistila jsem svůj omyl. Hnízdo opravdu patřilo veverce a navíc bylo zcela nové. Je mi vždycky smutno, když vidím, jak někde řežou stromy a keře právě v době hnízdění – kolik ptáků tím přijde o vajíčka, kolik ptáčat o život!

 

 

A teď tu ležela uříznutá větev s hnízdem na zemi a já se ho skoro bála „otevřít“. Veverky zde hnízdí dvakrát ročně a únor-březen je doba prvních mladých. Byl ještě leden a žádná nešťastná veveří máma kolem nás neposkakovala. Tak jsem hnízdo postupně rozbalila. A užasla nad jeho dokonalostí. Naštěstí bylo opravdu prázdné, s tlustou kůrovou vystýlkou.

Bylo to vlastně poprvé, co jsem měla možnost vidět celou tu stavbu takhle zblízka. Jindy veverky jen pozoruji při hromadění materiálu. Vidím je odkusovat listy magnolie a tahat je vysoko na strom. Nedělají to právě v tichosti a často se běžím podívat, od čeho je ten rachot a proč se větve stromu chvějí. Veverky totiž nenosí do hnízda po jednom velkém listu – nacpou si jich do pusy několik a pak s tím nákladem zápasí, jak se ho snaží protlačit spletí větviček až nahoru k vybranému místu.

Tahají tam i menší odlomené klacíky, které používají na podklad hnízda. Nejvíc je ale vidím loupat kůru z cedrů. Ta jim slouží jako měkká vystýlka hnízda. Veverka se plazí po větvi a ostrými zuby odlupuje kůru, dokud jí nemá v puse pořádný chomáč. V době tornád nebo silných větrů a dešťů někdy najdeme právě tuhle kůrovou vystýlku ležet pod stromem. Máme 5 obrovských cedrů a převážná většina z nich už má od veverek zcela oholené kmeny a větve.

 

 

 

Cedrové dřevo krásně voní a výrobky z něj se používají na odpuzování molů, mšic a podobné havěti. Z fialového voňavého středu se dělají kuličky a kolečka do šatníků, nebo i celá ramínka, papír na vyložení šuplat a řada podobných věcí. A dělají se z něj také ptačí budky. Čerstvě koupená nádherně voní, jakmile zvětrá, zmizí i vůně. Ale schopnost odpuzování hmyzu zřejmě přetrvává.

Možná to vědí i veverky, proto jsou po cedrovém dřevě přímo posedlé. Jenže na tuhle jejich vášeň doplácí nejen stromy, ale i naše budky. Žádnou nově zavěšenou před nimi neuchráníme. Prokoušou otvory, ohryžou střechy i dvířka. Snažíme se je různě opravovat, ale stejně po několika letech nezbývá, než koupit nové. Letos jsme budky zredukovali na dvanáct, polovinu ale musel manžel vyměnit za nové.

Také letos větvemi všech cedru prosvítá několik hnízd (tzv“drey“). Jsou ale hodně vysoko a není vždy snadné rozeznat, jestli je to skutečně hnízdo veverky, staré hnízdo vlhovců či jen spleť suchých větviček. Navíc si veverky někdy postaví rovnou dvě hnízda, aby v případě nebezpečí měly kam svoje mláďata přesunout. Hnízdo, které si vyberou jako „porodní“ bývá bytelnější, druhé někdy slouží jen k přespávání nebo si ho později upraví na porodní.

 

 

Bylo nám líto, že jsme veverce shodili hnízdo, ale stalo se a museli jsme doufat, že má buď v zásobě druhé, nebo si ho stačí znovu postavit. Dokončili jsme naši práci a hned druhý den s potěšením zjistili, že jsme opravdu získali skoro dvě hodiny odpoledního slunce na verandě.

Uběhl měsíc. Manžel nakoupil nové budky a pustil se do oprav těch, u kterých to bylo možné, a ty nejošklivější pak chtěl vyměnit za nové. Jednou z těch odsouzených byla i budka za seříznutou cesmínou. Společně jsme zavěsili dvě nové budky na kmeny od už dříve seříznutých polosuchých cedrů (kvůli budkám ponechaných) a chystali se sundat tu ošklivou. Jenže z dříve prázdné budky teď vyčuhovaly chuchvalce chlupů a kůry. Později pak mezi chuchvalcem protlačila hlavičku vyjukaná veverka.

Byli jsme si jisti, že je to ta, které jsme shodili hnízdo a ona si jako rychlou náhradu vybrala právě tu šerednou budku. Veverce jsme náhradní bydlení přáli, ale zároveň nám dělalo starost, co bude dál, až se mláďata narodí. Budka je přibitá na suchém kmeni, ani ne tři metry od země. My bychom se místu dokázali vyhýbat, ale co Trixie a co Smoky. Jim zahradu zakázat nemůžeme.

 

 

A jakmile se odrostlé veverušky pokusí vylézt ven, nenajdou v přímé blízkosti žádné větve, na které by přelezly. Hrozilo nebezpečí, že buď přímo z budky, nebo z hladkého kmenu sklouznou na zem, kde padnou za oběť našim miláčkům. Máme v garáži staré dřevěné štafle a v duchu jsme už vymýšleli, jak je k budce opřeme, aby měla mláďata alespoň něco, na co spadnout či skočit. Ale co bude dál?

Veverka v budce bydlela dva týdny. Asi v polovině jsem jí jednou k večeru zahlédla, jak z budky vytahuje vyčuhující chuchvalce a utíká s nimi na cedr za budkou. Druhý den jsem kousky vystýlky našla pohozené na větvích. Visely tam jen ten den, pak někam zmizely. Jenže budka zůstávala dále ucpaná. Možná se veverka jen chtěla zbavit přebytečné vystýlky a z větví si jí odnesla veverka jiná.

Po dalším týdnu ale najednou budka osiřela. A já zahlédla veverku, jak šplhá kolem jedné nové budky. Šla jsem se podívat blíže a načapala jí, jak loupe čerstvou kůru z kmene. Až příliš pozdě mě napadlo, že jsme mohla čerstvou vystýlku ze shozeného hnízda nechat někde pohozenou a ušetřit veverce práci s loupáním nové.

 

 

Musela to být ta vyhoštěná, protože budka už zůstala prázdná. Znovu jsem se pozorně zadívala do větví cedru. Věděla jsem tam o dvou hnízdech, teď tam bylo ještě třetí. Určitě patřilo té vyhoštěné veverce. Prostě jí budka z mnoha důvodů nevyhovovala a začala si fofrem budovat hnízdo nové. Možná právě do něj si přenesla část výstýlky z budky a naloupala čerstvou kůru.

Během stavby se do budky vracela, jakmile bylo hotovo, přestěhovala se. Byli jsme tomu rádi, protože jsme budoucnost mláďat z budky viděli opravdu černě. Po dalších asi dvou dnech jsem do budky nakoukla a vytáhla z ní jen zbylý navlhlý chuchvalec chlupů a kůry. Pro jistotu jsme budku i sundala, aby se do ní nenastěhovali vrabci, kteří už začínali ostatní budky okukovat.

Kolik mladých se v hnízdech na cedrech narodí, poznám tak za dva měsíce. To když se počet veverek pod krmítkem zvýší. Některé budou pohublé a hladové, to budou asi maminy. Jiné budou mít nádherně huňaté ocasy, budou se vzájemně prohánět, válet spolu kotrmelce a poskakovat. To budou nové, mladé veverky. Doufám, že mezi nimi budou i děti té nechtěně vyhoštěné veverky.

 

Fotky jsou tady http://marickac.rajce.idnes.cz/Kdyz_se_rezou_vetve%2C_padaji_i_hnizda/

 

Aktualizováno: 15.3.2013 — 16:28

180 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. OT-hlášení z Radíkova. Přežili jsme, medajli nám dajli krásnou, leč pouze perníkovou. Na mid se nás přihlásilo 7 – pět spřežení, jeden kolař a ja s kolobkou. Kolař nějak nestihl start a pak jel radši asi sprint, jeden spřežení po sobotě odstoupil (měl drsný pád) no a tak jsem byla s Alouškem slavně pátá :-). Ono by nám to běželo rychleji, jenomže na trati byly šílené ledové plotny a v sobotu na to napadala vrstvička sněhu, tak to klouzalo úplně brutálně na těch dvou kolečkách. Alí by běžel, ale mě to prostě nešlo a místy jsem byla dost potento, že se otluču. By to bolelo, tak jsem radši jela-šla-klouzala vskutku pomalu. Asi 2/3 trati byly v pohodě, ale většina sjezdů, kde jindy honíme rychlost byla děsná. Dnes, po nočním mmraze sníh zmizel a jelo se podstatně lépe. Jinak bylo super. Slunečno, pohodovo, dárečků jsme dostali všichni hromadu, pomazlila jsem si naši Cácorku takže parádní víkend :-). Akorát mě bolí nožičky. A Aloušek spí jak mimino :-).
  Dede,Vaše holky jsou skvělé, moc Vám tu radost s něma přeju!

   1. Ap, to musela být celkově nádhera a gratuluji k perníkové medajli. Album jsem sice otevřela, ale fotek je fůra, tak prohlédnu později podrobně.

    Renato (pode mnou) to je mi líto, že to nevyšlo. Ale ono se jednou určitě zadaří, tak předběžně držím palce.

 2. Milí Zvířetníci, moc děkuji za palcodržnu. Bohužel jsem asi jediná, u koho to nefunguje ;(

  1. Nevybrali Tě? Pokud ne, ať si trhnou nohou, udělali chybu. (nod) Takhle si to musíš říct! Doufám, že jde jen o tohle a ne o nic vážnějšího. Jak sem tam nestíhám, lecos mi uniká… Tak snad nejde o nějaké onemocnění nebo tak…

   1. Mě tohle martirium čeká za dva roky. Už se těším, jak se o mě na pracovním trhu – matku dvou malých dětí, toužící po půlúvazku – poperou…

  2. Co víš, třeba to funguje, třeba by ti tam bylo zle a CD pro tebe má nachystanýho něco lepšího. (h)

 3. Byli jsme se psy venku- a úplně sami, ve vichřici se asi venčí jen gaučáci 🙂 A na JJM fučí taky, že to obrací uši nejen psům. Tady jak se vítr rozběhne, tak to stojí za to.

 4. Zano, už jsem si dala do oblíbených ten norský počasový server s odkazem na Brno. Mají to hezky obrázkově udělané, němci to mají trochu moc odborně.

   1. Schválně jsem si našla Brno, a pokud ten hrozný vichorec, co tu už pár dní je, má jen tak 6-7 m/s, ani nechci vidět, jak to teď vypadá na mém milovaném Murteru (kde je to ještě asi o 10 m/s víc a který jsem si tam taky našla).

 5. OT hlášení z liščí nory 🙂 : Berry se zase směje! Jak vzala Ari na milost (a vlastně zjistila, že ten bílej skřet je vlastně pes), tak je u nás hned veseleji 🙂 Okusujou si hlavy a zpívají. Přetahujou se o hračky a venku dává Velká pozor, jestli jsme neztratily Malou.
  Dokumentace je zde 🙂 http://sandvika.rajce.idnes.cz/

  1. fotky už jsem si prohlídla v poledne (tušila jsem, že budou 😉 ) Paráda, je vidět, že jsou už dámy jedna ruka – vlastně tlapka.
   Nemůžu si pomoct, ale Malá mi připadá dost sebevědomá, jako by ani nebyla BŠO… Holt správné geny, správná smečka původní i ta nová (nod)

   1. Malé OT – Xerxová psala jsem Ti mail, nejsem si jistá, jestli mám správnou adresu, prosím došel?

    1. došel – ale koukla jsem se až teď (nechtěla jsem se podívat, kolik emailíků se o víkendu nashromáždilo (tmi) a chtěla je otevřít až ráno. Čtu je u snídaně a cestou do školy rozmýšlím odpovědi…
     Jasně že kromě tvého je tam třeba jedna rozpracovaná diplomka… (studenti nejčastěji píšou v neděli (chuckle) )

     Rozmyslím a realizuji (mám kam šáhnout, polotovarů je dost)

   2. Její máma Natálka má zkoušky z obrany 8) 😀 A Malá je dračice k pohledání, ale zdá se, že jí přece jen nechybí pud sebezáchovy – na rozdíl od většiny mých psů (samců) (chuckle) . Když se něčeho poleká, tak se tam vrací, aby to zkusila znovu. 🙂

    1. Tohlento je perfektní, to vracení se. To jsem musela u obou Černých tlam speciálně pěstovat.
     Závidím ti (teda vlastně přávidím), jak / že si holky spolu hrajou. (inlove) V Černé smečce je moc velký věkový rozdíl a Penny už nechce – nevidí, nestíhá.

  2. Dede, to jsou krásné fotky (inlove) Prohlédla jsem i ty, jak se malá rozkoukává v lese (inlove). Tedy vyfotit jak Berry drží v tlamce celou hlavičku Ari … netřásl se ti při tom nervozitou foťák? A za rok touhle dobou už nebudete věřit, že se Ari to takhle malých oranžových kšír mohla kdy vejít 🙂

   1. Milá Maričko, nebyla jsem nervózní, protože kdybych měla pochybnosti, tak k sobě takhle holky nepustím. Ale ony si někdy tuším ve čtvrtek nebo v pátek jasně vymezily pozice (to bylo kapku na nervy – Berry měla jednu chvíli malou pod sebou, ta ležela na zádech, ukazovala bříško a vůbec dávala jasně najevo, že chápe, kdo je tady šéf 🙂 ) a od té doby se vztahy prohlubují každý den. Tohle je láskyplná hra plná všelijakých zvuků – kvílení, mňoukání až lvího zařvání a obě vědí, že docvaknout zubiska je zakázáno 🙂

    1. Já vím Dede, že věděla, že nebezpečí nehrozí, u toho dotazu jsem asi měla dát smajlíka 🙂
     Můj strejda měl kdysi na chatě (kousek od naší)vlčáka jménem Akela. Když už to byl pes jak hrom, tak se ke strejdovi zatoulalo malé kotě. No a já tam jednou šla a co vidím – Akela drží půl kotětě v tlamě, že mu z ní plandaly jen nožičky a ocásek. Na Akelu jsem zařvala jako tur a pes tedy poslušně kotě vyplivl. A kotě – hlavu celou oslintanou – se začalo třít o Akelovy nohy a že jako „etěěě“. Na můj křik vyšel z chaty strejda a uklidnil mě, že si takhle pes a kotě běžně hrají. Takže oslinatné ksichtíky asi zvířata uklidňují – však naše Trixie je nejradši, když nám může olízat nejen tvář, ale strčit svůj do trubičky stočený jazyk do nosních dírek. Jenže tahle „něžnost“ se prostě nedá vydržet. 🙂

     1. Toto s jazykem do nosu je opravdu mučánkování a to s oblibou dělá náš Lux. A ještě větší ,,slast“ je když ti ráno vrazí hlavu pod deku a začne lízat nohy, Musíš chtě nechtě vstát.
      Fotky od Dede se nám moc moc líbily aje vidět jak se psí holky sžívají. Bude to přepychová dvojka.

     2. Zrzínek mi láskyplně olizuje obličej poté, co použiju pleťové mléko nebo vodu – není nad peeling kočičím jazýčkem. Ovšem takové kocouří mazlení s fousky v uších, to je opravdu rajc.

 6. Ještě jsem si, Maričko, vzpomněla na jednu milou drobnost z dětství. Když jsem chodila s dědečkem po lese a uviděla tam nějaký vykotlaný pařízek plný vody, dědeček říkával, že je to studánka pro veverky 🙂

 7. Ještě jednou přeji hezký zbytek neděle, u nás začíná.

  Mockrát všem děkuji za komentáře u alba s Rusty (bow) – teď jsou kočky venku a Rusty dělá co ?…vyvaluje se v hlíně. Smoky jí to naučila opravdu rychle. Smoky do sebe tu špínu dokáže pořádně vmasírovat a pak protestuje, když jí kožich doma vytírám mokrou žínkou (což vydrží jen dokud nejde zase ven).

  Bedo!!! Správně si pamatuješ, že u bazénu je i „kamenná Kotě“. Tak jsem extra pro tebe do alba přidala fotku (19a) jak u ní Rusty sedí.

  Xerxová, vy jste ve výletění prostě nezmaři (vlastně ani není třeba psát, že?). Jsem ráda, že Betka už zase zdárně cupitá. A jako vždy krásné fotky, z pohledu na sníh mě bylo zima i tady. ALE je tam fotka jakéhosi „totemu“ v kmeni stromu. A vypadá dost čerstvá. Do suchého kmene – nic proti tomu – ale do takhle čerstvého v lese to je škoda.

  Zimu nemám ráda, ale studený vítr je pro mne horší zlo, než mráz. Mám „suché oči“, musím si je kapat, a tím pádem i při mírném větru mi okamžitě slzí, což je děsná otrava. Proto už léta raději při sebemenším větru nosím kolem očí zahnuté čist bílé plexi brýle. Takové ty ochranné, tady pod názvem „safety glasses“. Jestli se u vás dají koupit doporučuji pro podobně trpící.

   1. Touhle dobou už kvetou, ve Velkej Fatře u Harmance od nich byl fialový sníh. Na louce ještě ležel, ale prolezly skrz něj a kvetly. V úterý je jedu zkontrolovat na Farskou louku ve Slunečné. (Českolipsko).

    1. No Krakonoši pilně foťte, u nás pod Ještědem byly takové loučky dvě a co myslíte ? Už tam stojí baráky, Asi peníze jsou mocné

     1. Výjezd byl kvůli počasí o týden odložen. A v místě, na které mám namířeno toto nehrozí, je to chráněné území. (PP Farská louka ve Slunečné) Louka hned pod kostelem.

  1. Takový chudák pejsek jsi Betko, ani suchej rohlík pod stolem venku, ti nedopřejou ! Kubišovou se Srstkou na ně!!! Ale venku ti to moc sluší a ta fotka jak ti vlají škraně i uši, ta je bezva. Ale nejvíc ti to sluší na fotce s Vilíkem, jak ho jistíš zezadu. Sluší vám to oběma!

   Nám krokusy nekvetou neb jsem je asi někdy vyryla, v létě jak jsem v zápalu boje plela.
   Vykvetly, už dávno talovíny, ale ty těď zmrzly nastojato. Mrzne tady v noci na sucho hodně.
   Dareček se nakonec rozhodl, si zalítat ve vichřici a je někde venku. Nebo je někde v závětří na sluníčku.

  2. Právě jsme se vrátili /ne z hradu ale/ z Branžeže. Překvapilo mě, že tam je víc sněhu v lese než u nás. Ale procházka ze Srbska ke Komárovskému rybníku po lesích byla báječná, už jen proto, že pes zůstal čistý. U nás je to všechno rozbahněné, jen ve stínu zůstává zmrzlé.

   1. jojo – celá utýraná… (bat) Mrcha je to. Jen je jí líp, tak řádí a blbne a skáče a na zadní se staví… a pak se diví, když občas havaruje… (tmi) Naštěstí v posledních třech týdnech kulhající nohy rychle rozchodí.
    Ona za procházku nepočítá ani pobyt na zahradě, ani házení sněhu před vraty, ani krátké večerní procházky do sídliště… Prostě jak se nejede autem, tak se nejde ven (chuckle)
    Dneska zase rvala vodítko (málem mě uškrtila, neboť ho nosím kolem krku), když jsem ho dala do kapsy, tak mě zakusovala boty (moc príma zábava – zkus udělat krok, když je do paty zakousnutá obluda) a když jsem ji nakonec chtěla u auta připnout na vodítko (aby neletěla k hájovně pořvávat na psiska lovecká), tak jsem zjistila, že oslintaná a ve sněhu vyválená karabinka na čivavím vodítku zcela zamrzla a není funkční (chuckle) Takže dáma musela k noze a chovat se slušně i bez špagátku…

 8. Otevřený dopis 12 ti měsičkům !!

  Pánové, žádam Vás o vysvětlení!! Co se to u vás děje?!

  Zahraváte si se svým dobrým jménem. Máte je v češtině tak krásná? Chcete snad, aby si vás lidé v budoucnu jen očíslovali k vůli placení složenek ?
  Vážil jsem si vás. Ten revoluční čin, kdy jste Marušce v lednu opatřili jahody a vydrbali tak s proradnou macechou, vám nikdy nebude zapomenut.

  Proč teď tak usilovně dupete po své slavné historii?!
  Víte co se o vás povídá u Kance ??
  Že březen, co má vyrážet pupence, je obyčejnej feťák na pervitinu, a slouží místo něj leden, protože je to starej dobrej trouba.
  Vzpamatujte se. Ze slavné minulosti se věčně žít nedá !!

  Zvlástě dnes, kdy jahody v Kauflandu jsou po celý rok a macechy výrazně zněžněly!

  Váš, ještě stále věrný WWW

  1. Mile www s tvym rozhorcenim se ztotoznuji a zadam mesice o okamzity navrat do prace!! Zadne flakani nekde po dovolenych (brezen si asi vyhriva pupek nekde na Bahamach)a dedek Leden, aby za nej suploval…kdo to kdy videl, zejo.

  2. Jo, pod takovou petici se podepsat prostě musím. (nod) Tak strašně moc letos potřebuju jaro, až jsem z toho celá marodná. 🙁 Potřebuju, aby už půda zavoněla.

  3. Milé www. Podepisuji také, postěžovala jsem si na práci 12-ti měsíčků dole pod Xerxovou (envy) .

  4. Joj WWW, já se prosím taky podepisuju!!! Březen je jasně zatoulanej a je to skandál! proč má leden přesluhovat, že jo?

   Eh, myslíš, že si to přečtou? (whew)

  5. Přátelé, mějte pochopení pro měsíc Březen. Je zde, na západním pobřeží, a číní se, co mu síly stačí.Jak to má stíhat, když práce je plno a on je na ni sám. Krokusy už odkvétají, před domy žlutě září narcisy. Vydržte, je to dálka, ale Březen se už chystá na cestu k vám.

   1. Podle toho, jak tady fičí vítr, se měsíček Březen fakt snaží, aby se sem od Epulky probojoval. Odpoledne jsem po zahradě sbírala několik šálů, které si španělská nájemnice z vedlejšího domu na šňůru zřejmě nepřikolíčkovala (kolíčky jsem nenašla). Víla se zajímala, jestli by si je nemohla nechat, když odněkud samy přiletěly (rofl)

 9. Krásnou neděli přeju z Prahy. 🙂 (wave) VCenku je sluníčko a za oknem vypadá svět skoro jarně. Jaká je zima v reálu, to jsem ještě neověřila, a ani po tom neprahnu. (shake)
  Maričko (inlove) , fotky Rusty jsou kouzelné. Xerxová (inlove) , mám radost, že Betka řádí. (nod) Io (inlove) , jak jsi přežila noc? Držím palce. (y)
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Radši se neptej. Pracovně. Do čtyř jsem lepila dlažbu a v šest se šla vzbudit a znovu přiložit. Ani nevím, jestli mi bylo zima únavou, nebo zimou. 🙂 Momentálně jsem v civilizaci a jdu umýt psy i sebe. 🙂 V TEPLÉ!!! vodě. :*

 10. Dobré ráno, krásné ráno! U nás 6 pod nulou, bezvětří, slunečno. (sun)
  Vypadá to velmi lákavě ale s s ATB nikam nevylezu,ani to fyzicky nejde, jsem celá na prd. (envy) (coffee)
  Přeji všem krásnou pohodovou neděli. (h) (wave)

 11. Dobrýtro (hezké dopoledne, Xerxová 😉 ), i tady je zpoza okna krásný slunečný den. Vítr zaplaťpánbu ne, doufám, že to tak vydrží.
  Io, doufám, že ses na dnešek už vyspala v teple a začíná to vypadat, že stíháš (inlove) .

 12. Dobré nedělní ráno. Sluníčko svítí, ale je ohromná vichřice, dnes fučí, (pod nulou jsou dva stupně)od východu, takže zatím je po nadějích na nějakou vláhu. Je sucho (jak jinak na JM). Pocitově to musí být venku dost nepříjemné i Darek se drží doma. Jinak by ho to odfouklo 😉 . Já to zkoušet nebudu, nevystrčím ani nos!!!

  Maričko fotky slečny R. jsou kouzelné. Ta už vyrostla!!! Je to mladá kočičí dáma!!!

  1. taky jsme „výlet“ zkrátili. Jen pár kiláčků (asi tak tři (chuckle) – fakt velevýlet) po podhůři Jizerek a kvůli vichru rychle zpátky. Místy jasné slůňo se prodíralo mezi pásy vichrem hnaného prašanu. Bučiny majestátní, na jižních svazích už místy bylo vidět krásně barevné bukové listí, jinde sníh, led, rampouchy ze žulových skal, spousta stop jelenů a srnčího.
   Betka řádila, půlhoďka v ne úplně neklouzavém a nebořivém terénu prý problém není. A doma jsme ji nemohli dostat ze zahrady, neb soused kácí staré jabloně a bylo třeba se pokusit ho vyhnat od plotu…

   1. Páni, to musela být krása. Akorát ten vítr teda nemusím, blé. Tak ať to Betynce vydrží (inlove) a dojde i na delší výletění.

    1. byli jsme jen „za humny“ – na Martinské stěně nad Kateřinkama. Autem až k závoře… a pak už lesní cesta kde nikdy nikdo není (wave) a výhledy stojí za to.

   2. Tak to byla pěkná prochajda a stačila. Ve vichřicích do lesa nejdu, aby mi něco nepadlo na hlavu nebo na celého člověka. Vítr otřásá celým domem. Mobilovala jsem s Pitrýskem a ta také naříkala na vichřici. U nás byla taková stejná v pátek, vyrvala mi na parkovišti dveře od auta z ruky a ty narazily na odpadkový koš a odřely se. Je tam „pěknej“ klikyhák 🙁 . Včera klid a dnes zase fučí (punch) .

 13. Dobré ránko! Svítíčko sluní, ptáci řvou a jaro se darebně plíží. Ten studenej vítr je docela hnus!

 14. tohle se tak nádherně čte, ani mi nepřijde,že je to o každoroční dřině na zahradě lidí i veverek….to když čtu o zahradničení LenkyS, tak mě z toho bolí celej člověk (chuckle)

  1. Sharko, to snad ne. Já mám ze zahrádky obrovskou radost.Práce na zahrádce mi před lety opravdu velicš pomohla, abych se necítila zcela zbytečná a neužitečná, když mne odveleli ve 42 letech do invalidního důchodu a já byla celé dny uzavřená doma, mezi čtyřmi stěnami bytu.m Můj manžel ale zahrádku bere jen jako nutné zlo a dělá na níjen tolik, co já opravdu nestíhám kvůli svým zdravotním problémům.Pro neju je moje milovaná zahrádka zákeřný nepřítel a je jedno, že z ní užitek máme úplně všichni a ona tam může mlsat přímo ze záhonů spousty dobrůtek. Jiří chodí zahradu zalívat, ale velice nerad. Na rozdíl od těch, co ještě stále musejí denně chodit do práce, mám času a chuti habaděj. Já si při tý práci nádherně vyčistím hlavu a získám taky spousty těch správných n endorfinů, když ryju , pleju , sázím apod.Pro men to vůbec není špatná činnost, já to miluju.
   A ještě k www: Dvojitétrojité, protestuju stále , ale zatím je nám to všem na prd a vořech. Zima zimice se drží jak přibitá a nechce se jí odejít, i když Moranu už dávno utopili v řece.Zkrátka je to zcela bezúčelné, jako protestovat proti čemukoli v toémto státě.

 15. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Mrzne, ale (sun) vstává. Mohlo by dneska uklidit další kousek sněhu. Betka včera byla celý den na nohách (v domě nás bylo 12) , odpolední pobyt na prosluněné zahrádce zneužila k hlídání a řvala na každého procházkujícího občana či psíka. Takže fakt klidový režim… Ťuk. ťuk. ťuk… Zhoršení nenastalo, zkusíme dneska krátký výlet.

  Io – To zvládneš. Musíš. Zkus ale během dne najít půlhoďku oddychovku a kochej se. Přírodou, holkama chlupatejma, sluníčkem… Dobij baterky (nod)

  1. A Götebořice jsou pod sněhem. Je to sice jen 5 cm ale na uklouznutí to stačí. Bolí mě kdeco, přidal se i levý kloub ukazováčku, nesmím jej ani ohnout nebo s ním jakkoliv pohnout. No artrosa.
   Sluníčko ten návrat zimy taky nechce vidět a po čtrnácti dnech snahy přivolat jaro to dnes vzdalo.

   Milá Io, chytila jsem čas za chvost a držím jej aby tak nepádil a ty jsi všechno potřebné včas stihla. Jestli jsi s domácím skřítkem zadobře jistě ti pomůže.
   Stěhovali jsme se tady třikrát. Z bytu v Göteborgu v roce 1970 na venkov ve Smålandu téměř na samotu, 10 km od města Alvesta. V tom naprostém tichu uprostřed lesa se tak krásně spalo. Co bych za to ticho dnes dala. Pak 1973 jsme s bolavým srdcem vyjeli ke Stockholmu, jmenovalo se to tam Vendelsömalm. Řadové domky a samý „Svensson“. Když si jeden koupil auto všichni si koupili auto a to to samé. Nezapadli jsme mezi ně, nepatřili jsme tam. A tak jsme 1976 putovali zpět do Göteborgu do vlídnější oblasti řadových domků anglického typu stavěných už v roce 1936. Stejně staří chátráme teď s domečkem společně.
   Ať domeček Makový seká dobrotu a konečně se trochu prohřeje abyste nám tam holky nezmrzly. Io představuji si tvůj domek plný tančících makových panenek, takových jako jsme si v dětství vyráběly z kvetoucích máků. Myslím na tebe a čas pevně držím a drbu za ušima aby trochu postál. (y) (y) (h)

   1. Jako prevence proti artróze se nám velice osvědčila termální voda a masáže v Dunajskej Stredě. a na bolesti zkuste Apo – Diclo (Diclofenac). Uklidňuje záněty, ale pozor! nepatrně ředí krev, takže kdo užívá léky na ředění krve, měl by užití konzultovat s lékařem. Mě před 14 dny operovali vyhřezlou ploténku, dvě hodiny na sále, po třech dnech na nohy a chodit, chodit, chodit. Takže už vesele pobíhám jako jelen, byvši do prdele střelen a v úterý balím foťák a vyjíždím na kvetoucí šafrány na Českolipsko. (rofl)

    1. No, těmi šafrány si nejsem tak úplně jistá. Včera jsem zjišťovala, jestli na velikonoce otevře Bezděz. Psal pan kastelán, že mají na nádvoří půl metru ledu… 😛

    2. Děkuji za rady, ráda bych se prohřála a nechala namasírovat v Dunajskej Stredě ale je to jaksi z ruky. A Apo-Diclo předpokládám tady nedostanu. Já zase na artrosu extrakt pobřežního šípku, musí to být právě ten druh šípku. A pohyb a pohyb.

     1. Diclofenac budou pod nějakým obchodním názvem určitě mít, zkuste se v lékárně pozeptat. Nevím, jak u vás, ale tady je k mání volně, tedy bez receptu.

   2. Takový přesně máky tam chci, babička mě z nich učila dělat přesně tyhlety panenky! (inlove) Plnokvětý!!!

    1. Stačí říct 😀 , plevel nebetyčný, nalezly mi do růží.
     Jestli mám někde na taba mail, pošlu fotky. Zkusím nějaké nacpat do květináče.

 16. Přeji všem krásnou neděli a hlavně pro Io foukám co nejvíce (sun) na rychlé prohřátí ledových zdí (sun)

  Když už jsem se zmínila o Rusty, tak tady jsou fotky, jak si venku užívala.

  http://marickac.rajce.idnes.cz/Rusty_si_uziva_venku

  Zano (Renato) děkuji za vysvětlení ohledně smrků.

  Marsko, já nevyčítala, jen jsem kladla dotaz, jelikož jsem tohle nevěděla – teď už vím, jsem poučená.

  LenkoS, pokud pak zjistíš, že písničku někdo na Youtube dal, pošli mi prosím odkaz.

  1. Slečinka taky očka navrch hlavy. (cat) No však máš v zahradě tólik zajímacích zákoutí!

  2. Z Rusty vyrostla moc krásná kočička. A ta fotka, jak číhá pod keřem, je úplně báječná (cat) .

  1. Bětulásková, to je krásné (h) (h) (h) (h) (h)

   viděla jsem včera z tohoto pobytu venku fotky, ale video je ještě lepší (y)

   proč je to jedno medvídě bělejší???????

   1. Chichi, Bedulko (inlove) , nejspíš proto, že to druhé je větší čuňátko. (chuckle)
    Krásné video, děkuju, Lásková. (inlove) (f)

 17. MARIČKO, ČLÁNEK JE MOC POUČNÝ A PĚKNÝ. A TVOJE FOTA KOUZELNÁ.
  NAŠLA JSEM SI V GŮGLU SEZNAM PÍSNIČEK LJUBY HERMANNOVÉ. NA TOM WEBU,KDE MĚLO BÝT VIDEO S PÍSNIČKOU „CHALUPÁŘKA „(= NÁZEV PÍSNIČKY), ALE BYLO NAPSÁNO, ŽE TEXT PÍSNĚ SE NEPODAŘILO SEHNAT. NEVÍM, ZDA SE TEN TEXT K AUTORŮM DOSTANE, ALE ZKOPÍROVALA JSEM TO ZE TVÉHO DISKUZNÍHO PŘÍSPĚVKU TAK, JAK JSI HO ZAPSALA..SNAD TO NĚKDO ZJISTÍ A UVEDE NA PRAVOU MÍRU. TEN TEXT JE FAKT PĚKNÝ A JÁ VŮBEC NETUŠILA, ŽE NĚKDY HERMAQNNKA PODOBNOU PÍSEŇ ZPÍVALA. TY ASI ZNÁŠ I MELODII, KTEROU JSEM ALE NA WEBU NENAŠLA. KDYŽ NENÍ TEXT, MELODIE SE NEOBJEVUJE.

 18. Od pondělí (až do zítra) zde máme milou švagrovou, tak jsem ten týden stíhala jen průběžně nakukovat. Dneska manžel i švagrová po snídani odjeli do divadla a shodou okolností vyšel i můj článek. Tak jsem rozvěsila prádlo na šňůry a teď mohu v klidu dočítat zanedbané. Švagrové jsem s lehkým srdcem přenechala svůj lístek, protože známou jižanskou hru „Jako zabít ptáčka“, kterou divadla s oblibou opakují jsem už viděla nejméně 3x, moje švagrová „zatím“ jen jednou a ráda jí shlédne znovu. Ona si může s bratrem při dlouhé cestě pokecat a já si zase odpoledne pojedu popovídat u kafe ke kamarádce.

  Děkuji za pochvalné komentáře, jsem ráda, že se líbílo povídání i fotky.

  Ano, sežezávali jsem tu „vánoční“ cesmínu, které se zde na Jihu skvěle daří a jednou zakořeněná, je snad nezničitelná. Teď právě zase kvete, takže voní a bručí to kolem ní jako v úlu. Je vždycky ještě napůl obalená červenými bobulemi a napůl novými žlutými kvítky. Tahle má oválné, hladké lístky, ale roste zde i ta pichlavá. Od ní nám na zahradě jednou samovzrostla jedna malá větvička, ale manžel jí odmítl vytrhnout. Naštěstí roste ve stínu, takže pomalu a je z ní jen asi metrová tenká větev. Ale lístků má hodně a není radno se k ní přibližovat, i ty spadané a suché zůstávají tvrdé a děsně ostré. Z téhle pichlavé cesmíny tu lidé pravidelným sestříhem získají velehusté živé ploty a to pak už není třeba mít jiné, protože celý plot je tak nebezpečně pichlavý, že jím určitě neproleže žádný nežádoucí návštěvník ani ho nepřeleze – ať už mají různý počet nohou, nebo jsou zcela beznozí. Takový plot má jistě své výhody, ale nechce se mi věřit, že je vítaným místem pro hnízdění ptáků.

  WWW, jsem ráda, že tě „moje hnízdo“ inspirovalo k tak hezkým (i když bolestným) vzpomínkám na opouštění toho tvého rodného hnízda a usazení se v novém. Prostě jako naše veverka – tvoje první hnízdo z různých důvodů také už nevyhovovalo, tak jsi mláďata sebral a přenesl do jiného, lepšího. Ano, byly doby kdy i já jsem sledovala tažné ptáky, posílala po nich pozdravy a záviděla jim volnost přesunu.

  Liko, veverky nám budky jen hryžou a ničí, tohle bylo poprvé, co se do jedné z nich veverka nastěhovala. Kdysi jsme omylem jednu veverku zavřeli na verandě a odjeli na den pryč. Veverka se sice prohryzala sítí otevřeného okna, ale měla jsem tam i pytel starých pecanových ořechů (asi důvod, proč tam vlezla). Ty byly nejen roztahané po celé verandě, ale tak poschovávané na možných i nemožných místech (včetně zahrabaných do květináčů), že na mě vykukovaly z prapodivných úkrytů ještě dost dlouho.

  Dede – jméno Ari(y) je moc hezké a bílá princeznička je kouzelná. Sžívání se svojí velkou sestrou máš krásně zdokumentované.

  Louk, nad tvými fotkami srdce jihne a plesá !!!! Tedy Ben ale má kožich!!!! Jestlipak tě to nesvádí na té příkré zahradě sáňkovat !!! Já bych asi neodolala, jen nevím, kde by jeden při takovém sešupu skončil. Výhled z ní ti neskromně závidím – jen je skoro škoda, že v teplém počasí, až na zahradě či verandě budeš moci vysedávat, teď holé stromy pak listím výhled zastíní – nebo ne?

  A dotaz na ty smrky. Proč se vám jejich vysazování v lese nelíbí? Vždyť jsou to hezké stromy? Ale možná o nich nevím to, co bych měla, tak mě prosím poučte.

  My tady máme téměř letní teplo (+26) a je to ta skvělá doba, kdy ještě nejsou komáři ani moc mouchy a tak můžeme mít dveře na zahradu dokořán. Takže švagrová se stala svědkem „vypuštění“ Rusty ven. Po 8 měsících prvně na čerstvém vzduchu. Vylezla trochu váhavě, ale když jí otrnulo, byla u vytržení. Nevěděla, co má dříve sledovat(a honit) – veverky u semen na zemi, ptáky na krmítku, zpívajícího kardinála kus od ní, křik navrátivších se vlhovců atd. Kupodivu Smoky jí venku zaujala jen chvilku, tu ona přeci už zná, ale tohle venku, to je všechno tááák nové a zajímavé. Byl na ní radostný pohled. Ze zahrady utéci nemůže (je to cvalda, který už se oky plotu neprotáhne), ale přesto první půlhodinu byla pod mým přísným dozorem, pak už jsem jí sledovala z okna a potom už jen občas vyšla zkontrolovat. Rusty krásně přišupajdila hned na první přivolání, nechala se pohladit, pošmajchlovala se a zase pelášila sledovat zahradní svět. Nadšením celá načechraná, kmitající pahýlkem na prdelce a hopsající jako králík vypadala jako černé medvídě.

  1. Maričko, nejsem odborník, ale pokusím se trochu shrnout, co jsem o tom kdy slyšela a četla. Smrk je rychle rostoucí strom, proto ho milujou všichni, kdo chtějí dříví rychle. Smrková monokultura není nic, co by se vymyslelo za totáče, smrky frčely už kvůli sklárnám apod. tuším v 19. století. Jenže za totáče to dostalo ten všezahrnující rozměr.
   Čistě smrkovej les má mraky chyb, asi je nedokážu vyjmenovat všechny. Je náchylnej na choroby (viz kůrovec na Šumavě), špatně snáší exhalace (viz téměř odlesnění severních lesů emisemi z tepelných elektráren , dnes se možná sází nějaký odolnější, mluvilo se o tom). Smrk má mělký plochý kořen, takže se snadno vyvrátí za větru. taky se kvůli tomu nehodí na stráň.
   No a jakkoliv je soliterní smrk krásnej, smrkovej les je ošklivej, tmavej, neprostupnej a nic neroste ve spodním patře.

   1. Doplním laicky severní Čechy – vysázely se tam potom snad jakési odolnější odrůdy (sousedi říkají, že sibiřské). Teď se opět nahrazují smrkem pichlavým. V okolí Dalmatinova je vidět (především ze vzduchu), že výsadba probíhala v pásech. Smrky, buky, borovice, modříny a znova. Krásně je to vidět na podzim, kdy se listnáče zbarvují.

   2. Já jsem nepsala, že se mi smrky nelíbí. Ale nepatří všude a do každé lokality. Náš les je taková příkrá stráň, která končí těsně na břehu říčky a na písčité stráni prostě smrková monokultura neporoste dobře. Odolají jen ty, které se tam sami rozsemení.
    A když jsme u těch smrků, nevíte někdo jak by se dal umravnit smrk pichlavý u baráku, je přerostlý a každý řekne jen pokácet, pořezat. Ale on je pěkný a pěkně stíní balkon od silnice.

    1. Mladé smrky se dají stříhat jako živý plot. Veliký, který máme pžed chalupou, se tvaruje sám. Když přeroste hřeben szřechy tak o pět metrů, pravidelně ho zlomí nějaká vichřice a on si vytvoří náhradní vrchol.

  2. Původní les měl jiné druhové složení (borovice, jedle, jedle-buk, apod.), ale smrk je nejvýnosnější a pěstebně nejjednoduší.
   Mj. u přirozeného lesa je výrazněji vyvinuto rostlinné a křovinné patro, které díky větší listové ploše umožňuje lepší zadržování srážek a jejich následné odpařování. Starý les s původním druhovým složením může zadržet podstatně více vody než běžná smrková monokultura. V případě, že by se z lesa stala holoseč, zadrží toto území jen malé množství dešťových srážek.

 19. Maričko, krásné láskyplné povédání i fotky (ty jsem okukovala už dřív 😛 ) – díky za ně (h) (h) (h)

  Louk, pesani jsou úžasní!!! a že se tak blbě zeptám – ona je Jess vykastrovaná? nebo jak můžeš mít spolu pesa a pesici????? (blush)

  1. dočítala jsem, že pásák aspoň opustil oko, to je moc dobře (h) tak ať se brzo odstěhuje úplně (y)
   Jinak si myslím, že podle toho prvního článku o Benovi, co psala PetraK je vykastrólovanej Ben (blush) , ale já nejsem jistě ten nejpozornější sledovatel (mám trochu moc častý áčka), tak snad se nepletu.
   Mávám do cvrdlikova (wave)

   1. no ano, Ben je (zřejmě z útulku) kastrovaný, dohledala jsem si to zpátky… a taky se tam psalo, že právě musí být kdyžtak s pesicí, že s pesy se nesnáší (nevím proč)

    máš teda obdivuhodného pamatováka, díky!!!!!

    1. spousta dospělých psů – samců nemá rádo jiné dospělé psy – samce. A skamarádit je v dospělosti – zase hlavně u některých individuálních plemen či dominantních jedinců – není snadné a někdy ani možné. U dvou fen to je často ještě horší. Výjimkou jsou „smečková“ plemena, od mládí vyladěné skupiny psů, rodinné smečky…

     Každý pes se nemusí kamarádit s každým (častá chyba lidí, kteří mají kamarádského (a často neposlušného) psa a očekávají, že i každý druhý pes je taky takový). Takový pes se „letí kamarádit“ a nechápe, že protikus se kamarádit nechce. Jeho páníček ho neumí odvolat a vzteká se, proč by to měl dělat, když jeho pejsek si jde hrát a je hodný…

     Navíc většina psů v USA (ale dnes i Anglii a jinde) je kastrována ve velmi mladém věku, takže nikdy nedospějí a nespustí se u nich ono „konfiktní“ jednání. Zůstanou hravými veselými dětmi… a protože spousta kynologické literatury se překládá právě z těchto zemí, tak se i zdejší čtenáři domnívají, že veliké navzájem si hrající smečky cizích psů v parku jsou normální a nic se nemůže stát…

 20. Maričko, já mám ta tvoje zvířeco-zahradová povídání tak ráda! Jako bych tam seděla s tebou. (inlove)

  V Makovém domečku je zima. Z nějakého podivného důvodu nejede bojler (má jet na noční proud – buď to není s elektrárnou domluvený – ještě nemám přepsanou elektřinu – nebo je něco špatně na topném tělese. Studená voda je tu poravdu studená, až z ní ruce mrznou. Topím jak divá, docházejí mi brikety. Ale mám rošt na podlahu dole! A mezi latěma polystyren, takže na polystyrenu už není tak děsná zima! A jdu na kachle. Ty musí být do zítřka do asi tak jedné plus mínus, pak musím vrátit řezačku. Tak mi držte palce.
  Pejsky se naučily chodit po schodech, skrz které je vidět a na kterých leží zákeřné kartony (nejsou ještě nijak upravované, takže kvůli ochraně dřeva). Melinka skoro hned a Penynka o něco později. Melinka se naučila jezdit různými dopravními prostředky (však jich za poslední dny vystřídala, jéje!). Nejspíš pro ni tohleto stěhování bude to, co pro Penny tehdy ten stop přes půlku Evropy – zjistí, že ať se děje cokoli, ona pořád patří ke smečce.
  Jdu lepit. Lepší se v té zimě trochu hejbat. 🙂

  1. Jéje, makovej domeček (h) to je prima, že bydlíte (h)
   Držím palce na to teplo (zima a studená voda – brrrr, znám až moc dobře – kupř mi jednou u našich netahly kamna v mínus dvaceti)
   Doporučení znalce (pokud nemáš nějakej extra spešl spacák do mrazů) elektrickou dečku do postele – když už je člověku celej den zima, tak aby se aspoň vyspal… Myslím, že pejsky (asi hlavně Penny) tento vynález taky ocení, když se s nima podělíš.
   (y) (wave)

   1. Hehe, vy si všichni myslíte, že tu mám kdovíjakou výbavu… petflašky, dečky… ten dům jsem dostala komplet holej, jenom s jedním poloshnilým žebříkem, otevřeným kartónem kachlíků, pár polínkama (asi tak šesti), aby ten krb na fotce pěkně vypadal, a jednou vykuchanou skříňkou nejspíš pod dřez nebo co (jen kostra bez dvířek), na který momentálně řežu trámky. Jinak beton, parapety žádný. OK, dveře, okna a koupelna. Schody bez zábradlí a tak. Mám tu to, co mi vešlo do dvou tašek – spacák, pracovní hadry a jídlo. Jinak nářadí a materiál na podlahy. A to je všecko. Civilizace je 4 km daleko a končí pátou hodinou, v sobotu v jedenáct dopoledne. 😀
    Čaj tu mám jen proto, že jsem si koupila varnou konvici, abych měla do žaludku aspoň něco teplýho. 🙂
    Jste moc hodní s radama na zahřátí (inlove) , ale všechny jsou bohužel neaplikovatelný… 🙁
    Ale my to vydržíme. 🙂

    1. Ioannino, nic si nemyslím a živě si to umím představit – to nebyl včera vtip, že se budeš zahřívat prací… znám to, jen ne tak daleko od civilizace, to je teda pravda!

     ale víš co? ty to zvládneš!!!!! VY to zvládnete! a postupně bude už jen líp a líp, a taky venku hezčeji a hezčeji a vše se postupně usadí a bude to moc fajn (h) (h) (h)

     1. Já vím, jste zlatí. Vždycky si říkám: kouknu se na Zvířetník. Pak si řeknu: ještě ne, ještě dodělám to a to, a potom za odměnu půjdu a kouknu se. (h)
      Trvá to na mě už strašně dlouho a je to strašně velká změna a fakt se furt trochu bojím, tak občas blbnu… A ta zima mi včera lezla na mozek tak, že jsem večer unaveně brečela, že chci teplou voduuuu! 😀
      Pejsky mi zato nalezly do spacáku a neroztrhaly ho přitom. 🙂
      Sorry, fakt trochu blbnu, je toho docela dost na jednu člověku.

      1. IO, o tom něco vím. Já mám do nejbližšího obchodu a na poštu taky daleko – 8 km, k doktorovi 13 km. Od pátku do pondělí ráno tady nejede ani žádný autobus. Bez auta je to nemyslitelné a mě zrovna plechovka moc zlobí a musí do servisu. O to to máš Ty horší, že nejsi pojízdná. Ale Ty jsi silná osobnost a všechno se v dobré obrátí. Škoda, že to je přes půl republiky.

    2. Milá Io, trošku Ti to závidím, hodně Tě obdivuju, moc Ti to přeju a úplně nejvíc Ti držím palce! Podrbej holčiny a zahřívejte se navzájem a prolívej se aspoň horkým čajem, počasí vám tedy moc nepřeje, ale nedejte se!

  2. Io, možná původní majitelé neměli tarif s nočním proudem, na co taky, když tam nebydleli…A nebo je taky možný, že nemáš „hodiny“ na dva tarify, což by byl docela prů..švih.

   1. Mám hodiny na dva tarify. Oni tu sice nebydleli, oni to řešili jako takovej černej přivýdělek – koupili skorozbor, do toho trochu nastrkali prachy, aby to vypadalo jako slušnej domek, a v prvním zákonem umožněným termínu to prodali (po třech letech můžeš prodat nemovitost k bydlení bez daně z příjmu) – ale měly by správně jet oba tarify.
    V pondělí se uvidím s makléřkou a zatraceně si postěžuju. Protože info bylo, že všechno jede. A za vejvar asi tak 800 tis. mínus matroš na správku domku by teda opravdu všechno mělo jet. 8-|

    1. Myslela jsem na tebe celý den, moc mi to připomíná dobu, když jsme se stěhovali my do nehotového domu. Stejně jako ty jsme měli jen hotové koupelny (chyběly jen baterie nad umyvadly) a dlažby v kuchyni a na chodbě, jinak holej beton, studenou vodu, jednoplotýnkový vařič a varnou konvici. Navařeno jsme měli na dva dny ještě ze starého bytu a čekali jsme, až nám truhlář doveze a smontuje kuchyň. Přežili jsme to, ale už bych to nechtěla znovu zažít. DRŽ SE!!! (h) (h)

   1. Dělám pro to, co můžu. 🙂 Včera to bylo horší, už jsou aspoň trochu zahřátý stěny – a ten polystyren v tom pokoji to taky spravil.

    1. Io, může to být jen lepší. Vydrž, stojí to za to! Jsi pistolnice a čarodějnice, ti to sice nikdy nemají lehké, ale výsledky stojí za to!

  3. Io, moc ti Makový domeček přeji a ať se vám třem holkám krásně a v teploučku bydlí. Při tvém popisu se mi vybavila píseň, co kdysi zpívala L.Hermanová. Nemohu jí nikde najít na Youtube, tak dodám alespoň slova, tak jak si je pamatuji, i když mě tam asi něco chybí. Je to nejen pro tebe, ale i pro Louk a její „chajdaloupku“. Melodie se „napsat“ nedá, ale možná píseň obě znáte, tak si představte, jak jí LH zpívá.

   Chalupářská

   Jsem ženského rodu a mám ráda módu, teď mám sklony jinačí
   A od jisté doby, mám jen jedno hobby,což mi zcela postačí.

   Z ruchu velkoměsta vím, že vede cesta,po ní dávno toužím jít.
   Proto studuju si nákresy a rysy,ptám se jak mám růže zasadit.

   Mám radost jak malá, že jsem vypátrala,co je libera a dřevolis
   ????????????,

   Ref: Já chci být chalupářkou, u lesa nebo u vody,
   Tou správnou chalupářkou, co pěstuje kytky a jahody.
   Chaloupka zasvítí do kraje a já v ní najdu svůj ráj.
   Já chci být chalupářkou, mám k tomu důvody
   Já chci být chalupářkou v náručí přírody.

   Už se v duchu vidím, bez hluku a lidí, tam kde voní jehlčí
   Zatím vím jen z knížek, že datel a čížek nervy lidem neničí

   Proto denně sháním, klíček k svému přání, chalupu o které sním.
   Takovou bych ráda, jak kreslil pan Lada, zrovna takovu si postavím.

   Ref:
   Já chci být chalupářkou….

  4. Ach Io, včera se mi třikrát smazal komentář, pak mi došla trpělivost. Chtěla jsem Ti pogratulovat k získání domečku, ale nějak z vlastní zkušenosti vím, co je to ZZZZIMA ve vychladlých zdech, prostydlé tlapky ve spacáku a moře, moře práce. Takže je vlastně dobře, že se to smázlo.
   Nám taky prodali dům s ústředním topením, rozvodem vody a bojlerem na noční proud. Hihi, nefungovalo z toho nic, a to ani po připojení elektřiny, asi po měsíci. Úžasná romantika, už bych se do toho středověku nechtěla vracet. Ale zase je co vyprávět.
   Uvidíš, přemůžeš ten svůj mrazivý středověk taky, jen se to nesnaž strhat za týden. Blíží se jaro a pak jde všechno mnohem líp.

   1. Jestli je už neděle, tak mám 8, slovy osm dní na vyklizení bytu… aspoň podlahy a linka tu musí bejt… ufff.
    Mám hrdinně skoro celej rošt v pokoji (s posledníma metrama latí se moří chudák LJ (inlove) ), mám nalepenej tvrdej polystyren pod dlažbu před franc. oknem, mám nalepený tři a něco balíky kachlí, dala jsem mikropauzu a jdu zas na to.
    Ale je tu teplooooooo!!! (sun)

    1. Mila Io, moc na tebe myslim a drzim palce!!!!
     Je skvele, ze ti pomohli JJ a LJ, protoze byt na to všechno dlouhodobe sama, musi byt na palici…

     Jaks to popsala, tak prace na makovem domecku musi byt jeste obrovska kopa…mám jen mlhave predstavy, jak se musis citit…
     Tyhle dny budou mazec (navic to stehovani-jezismarja), ale jsi nadmiru silna zenska, ktera to všechno zvladne a bude bojovat do posledniho nalepeneho kachliku (primontovaneho sroubku,nasekaneho polinka a couhajiciho dratku)! 🙂
     Jak kdysi řekl kdosi chytry: neda se zit jenom praci, ale jsou obdobi, kdy to jinak nejde…
     Takze opravdu DRZIM!
     A ty se taky drz:)

    2. Io, a jak jsi na tom s balením? už je vše v banánovkách??? já před posledním stěhováním (a doufám že to slovo poslední bude už platit definitivně) taky jezdila makat do novýho, a tak jsem nějak balení podcenila, no a pak… stěhováci měli přijet 17.4. v 8h ráno – a já 16.4. v poledne (a až do večera) horečně balila, dokonce z toho mám fotky, kde jsem si pro tu „srandu“ nastavila zobrazení času

     myslím, že ani ta linka není nutnost, jen podlahy ano, musí to být na co dát… hm, ale ani ty ne všechny, když na to dojde, „stačí“ v nejhorším jedna místnost, do které by se navršilo všechno a pak postupně dodělal zbytek podlah… tak nepodléhej panice, FAKT se to zvládne, fakt to zvládneš!!!!!! držím palce (y) (y) (y)

     1. Zítra si jedu pro banánovky. 🙂 Včera večer jsem zjistila, že podlahy stihnout prostě nemám šanci, ačkoli to dopoledne a odpoledne vypadalo tak dobře. 🙁 Zvládla jsem ještě v noci nalepit šestinu podlah, a pak jsem prostě padla.

  5. Pokud je problém v přestěhování bytu a máte zájem mohu doporučit a dát kontakt na stěhováky z Brna, mám je vyzkoušené a jsou pružní, určitě by jste se domluvili.

   1. Zatím je problém, že nestíhám dodělávat podlahy. Z Brna se toho bude stěhovat poměrně málo, nábytek skoro nemám. Ale píšu si a v krizi se obrátím, dík. (inlove)

 21. Maričko, moc zajímavé. Na ty prohryzané budky jsem tedy koukala. Asi je to méně pracné než budování hnízda na větvi. A na videa s veverkami třeba na youtube se vždycky dívám moc ráda, jsou ohromně šikovné. Vám do domu nechodí?

 22. Milá Maričko, moc krásné povídání, jste laskaví lidé a Vaše starost o zvířátka je obdivuhodná. Kéž by tak mysleli a činili všichni páni tvorstva.Díky ! (clap) (h)

  1. sem se přílípnu, Maričko krásné povídání, je z něj cítit láska ke všemu živému…

  1. Lásková, raději ani nechtěj vědět. Ještě že v TV nemohou být přenášeny i originál vůně (chuckle) .

 23. Ztráta hnízda ! To je vážné téma, tady jde legrace stranou.
  Ale myslím si, že v tomhle případě jsou na tom veverky a vůbec zvířátka o hodně lépe, než my lidé.
  Je to pud sebezáchovy, co jim úspěšně pomáhá.
  Ten my, od té doby co jsme opustili jeskyně v sobě zase úspěšně potlačejeme.
  Když jsem ujížděl noční Itálii do emigrace tak jsem měl o čem přemýšlet. Jestli jsem měl právo to hnízdo opustit, že tam zase tak špatně nebylo, že v krmítku nic moc ale hlad rozhodně ne. Jestli dělám dobře, že od toho všeho odjíždím
  V autě všichni spali. Ale v jeden moment se malá probudila, vzala mě okolo krku :“ tatínku, kdy už budeme doma, já chci svoji postýlku“. No, řeknu vám kdyby tam byl výjezd, se směrovkou ZPĚT, tak jsem vyhodil blinkr.

  Malá na štěstí hned zase usnula. Podíval jsem se do zpětného zrcátka. A jak jsem jel na západ, tak vzadu bylo černo ale vepředu, kde zapadlo slunce byl pořád na obzoru světlý pruh.Jel jsem dál.

  A pak jsem léta neměl na takové úvahy čas, bylo třeba vybudovat nové hnízdo a postarat se aby bylo co zobat.
  Ale později, jsem často na jaře stával na terase a pozoroval hejna ptáků, jak táhnou na sever a na podzim zase zpátky. Někdy jsem jim docela i záviděl, jak to mají zařízený.
  Jednou takhle na podzim, bylo krásně a já hrabal listi na zahradě. Vedle soused taky.
  Najednou se vám ze severu vracelo ohromný hejno. Přestal jsem hrabat a zasněně se na ně díval. A pak ,nevím co mě to napadlo, jsem jim zamával. „Ahóój“. zařval jsem, „co je u nás novýho „?!
  Soused přestal hrabat a vyjeveně mě pozoroval „Sa va mesje“? zeptal se.
  „Sa va,sa va, il fe bo ožurdui, že bjan manže a midi epi vuala, la vi e bel“
  Hejno letělo dál. Asi mě z té výšky ptáci neviděli, neslyšeli, nebo jsem jim nestál za odpověď.
  Začal jsem zase hrabat.
  Soused sekl s hráběma a letěl to všechno do budky vyštěbetat manželce.

  Hezký víkend!

  1. Neumím si to přeložit, milý www, ale ani to není potřeba. Je tomu dobře rozumět. (h)
   Teď je ale naštěstí jaro a Ty jsi zpátky tady. 🙂 (y)

   1. taky neumim francouzsky, ale i tak je to nádherný čtení, nevím asi bych se nikdy k odchodu nedokázala odhodlat (a jsem vděčná za to, že jsem nad tím nikdy nemusela přemýšlet)

    1. Uf, moje francouzština je neobyčejně chudá, určitě by se to dalo přeložit elegantněji, ale tak zhruba:
     Dobrý den…
     Dobrý, dobrý. Máme hezky, dobře jsem se naobědval a vůbec, život je krásný.

  2. Milý WWW, kolikrát mi myšlenky o hnízdě které jsme opustili běhaly hlavou. Asi jsem byla na budování nového hnízda příliš stará a nebo jsme se dostali do nevhodných podmínek. I Alfreda Radoka se jim tu podařilo zabít když ho vyhodili z pitomýho divadýlka Folkan. Z mého manžela vysáli všechnu sílu a i on zemřel v 62 letech jako pan Radok.
   Nevím nevim, to hnízdo jsem zkrátka nevybudovala.

  3. Ááách, fonetická francouzština, to jsem ještě neviděla!
   Jak ty to, člověče, děláš, že je to veselý i vážný současně…

  4. Jo, WWWW, ten odjezd, ten ti rozumim moc dobre. Kdyby jeden chtel byt cynicky, tak si rekne vzhuru k lepsim zitrkum. Taky jsme o tom zaslzene zertovali ten den v lednu 1981, nez jsem sedla na vlak do Belehradu. Na kraji vany s pustenou vodou, protoze prazsky byt byl odposlouchavany. Po vice jak 30 letech emigrace bych rekla, WWWW: Non, je ne regrette rien…. Ni le bien qu’on m’a fait, Ni le mal tout ça m’est bien égal… C’est payé, balayé, oublié, Je me fous du passé… (To je Edit Piaff). Jinak bysme z toho zblbli, WWW.

   1. Hani, taky bych nelitovala ničeho. Tak to je a tak to zůstane anebo ne. Teď už je možnost volby, naštěstí. Tenkrát když mi mizeli kamarádi, zvláště jeden, tenkrát to bylo nejhorší.Bylo to jakoby zemřeli, bez možnosti návratu.
    Dnes jsem šťastná, mohu s nimi mluvit jakoby seděli vedle mne a nikdo na mně nevede utajené spisy. 8) (inlove) (wave)

  5. Naše drahé WWW. Četla jsem jedním dechem a úplně se mi sevřelo na hrudi. Svoje hnízdo jsem neopustila, ale prožívala jsem tu vzpomínku s Tebou. Umíš!!!

  6. Všechny ty, kteří měli odvahu opustit rodinu, přátele, často bez znalosti jazyka, vydat se do neznáma bez možnosti návratu, obdivuji. Zvlášť, pokud už měli děti. Probíjet se jen sám za sebe je o tolik lehčí, než když má člověk zodpovědnost za rodinu… Skláním hlavu a ťukám. Krásně napsané.

  7. Hezký večer, WWW. Přejeme Ti hodně zdraví a dlouhá, klidná léta ve stávajícím hnízdě.

  8. www, vytryskly mi slzy. Necetla jsem vystiznejsi popsani emigrace.
   A jsem nesmirne vdecna, ze jsem takove rozhodnuti nemusela nikdy udelat, protoze netusim, jak bych to zvladla…

  9. Milý WWW – ty víš, že mám moc ráda tvé miniskazky a tak se směju, až se za břicho popadám. Ale dnes ne … opustit známé hnízdo, i když je malé a dírami do něj fouká a kdejaký otrapa se jím prochází, jako by bylo jeho, je moc těžké.

   Ti, kdož měli tu odvahu odejít, si zasluhují veškerou úctu. Ti, kdož měli odvahu v něm zůstat, zasluhují úctu stejnou měrou. Myslím, že většina z nás si úctu většiny z nás právem zaslouží

   Poznámka: Možná, že to hejno bylo músické, měl jsi se jich zeptat takto:
   (music) Jakpak je dnes u nás doma, jestlipak tam ještě šumí vřes, jestlipak se vznese hejno, hejno bílých hus, když ve vši štěkne pes (music)

  1. Už jsem si to přidala do oblíbených, je to docela zajímavé ale náročné na čtení a na to není ve dne čas

  2. Asi před třemi lety se na jednom obrovském pozemku u Jehnic, na takovém vidrholci, kde je strašná půda, naprosté sucho, jenom z jedné strany je ohraničen lesem, začalo něco budovat. Vznikaly jakési valy z hlíny, byly naplněné a pokryté slámou, rozebíhaly se různými směry. Potom parta mladých mužů postavila vysoké dřevěné pplošiny a na nich umístili obrovské nádrže na vodu. nu a potom to celé oplotili. Jezdívala jsem tam na procházky s Klérkou. Mezi tím během roku se valy ozelenily různými plodinami, já bych řekla, že plevelem. Omyl, byla to čerstvě založená permakultura. Ještě loňský rok v létě, když jsme se byly projít, jsem se osmělila a dala řeč s jedním mladíkem, který právě na večer vyjížděl z tohoto pozemku a potřeboval zavřít bránu, tak musel z auta. Vysvětloval mi, co má jakou funkci, dal mi odkaz na tyto stránky a já se tam letos na jaře zase půjdu podívat, jak pokračuje tohle zúrodnění.

 24. Jak já závidím všem, kteří mají zahrady, zahrádky nebo jen záhonek! Nojo, co nadělám. Doteď jsem si myslela, že mahonie je plevel, v Radlicích rostla všude, ale jen malé keříky, to je pravda. Maričko, krásné povídání a fotky.

 25. Co člověk vytvořil, musí také udržovat, viz Šumava. Smrková monokultura není přírodní záležitost, to je dílo lidských rukou a nepříliš chytrých hlav a je zásadní chybou řvát, že kůrovcem napadené stromy se nesmějí odstraňovat. bezzásahová zóna ve smrkové, ale i jakékoli jiné monokultuře je prostě nesmysl! Dalším idiotským nápadem je tzv. ochrana zeleně. Ve Zlíně chránili zeleň tak dlouho, až shnilé stromy spadly a zabíjely. Takže je nutno používat zdravý rozum a selskou logiku, ne idiotské povykování ekoteroristů. Maričko, udělali jste, co jste prostě museli a udělali jste to s maximálním ohledem ke svým spolubydlícím. Zvířátka se nové situaci přizpůsobila, ono když přijde nějaké tornádo a určitý biotop zplanýruje, musejí si s tím jeho obyvatelé také poradit a vypadá to, že všichni jsou spokojeni.

  1. No, formulovala bych to asi jinak, ale s meritem věci souhlasím.
   Pražáci si můžou připomenout krásně upravenou a už dorůstající část Karlova náměstí u Novoměstské radnice. Po rekonstrukci, t.j. kromě jiného vykácení starých, dávno přerostlých stromů a keřů a nasázení nových, vypadá přesně tak, jak městský park vypadat má.
   To se bohužel nedá říct o většinové části směrem k Faustovu domu, kde zůstala nevzhledná džungle a schovávačka pro nepřizpůsobivé. Tam se „podařilo zachránit původní zeleň.“
   Na hrůzy smrkové monokultury, v níž se proměnila velká část našich lesů, tady naříkám pomalu pokaždé, když někam vyjedeme a zase vidím, jak tam ty malý smrčky sázej…

   1. Zano, v tom s Tebou velmi souhlasím. My máme kousíček lesa za barákem a po určitých hodně letech se má les vykácet a obnovit. Přesto,že na té prudké stráni se většinou rozsemení borovice protože tam je písčitá půda tak jsme měli nařízeno tam zasadit určité procento smrkové kultury. Z těch smrčků asi 80 procent zahynulo. Není to škoda peněz a práce? Ale musíš to udělat i když víš, že to je nesmysl, jinak dostaneš pokutu. Teď tam krásně rostou buky a možná, že i borovice tam budou z náletu /ze semen/

  2. Krakonoši, nesouhlasím s Tebou. Zeleň i vzrostlých stromů se dá udržovat tak, že nemusí zabíjet. To jenom lidé zaměstnaní u veřejných zelení, v každém městě se to jmenuje jinak, si usnadňují práci. Je snadné, i ekonomicky, porazit vzrostlý strom, než o něj pečovat. Ve výsledku vznikla kolem zlínského případu takovýá hysterie, že se kácí všechno co přesáhne víc jak 5 metrů. Však až přijdou vedra,slunce a žkavé léto budou lidé vzpomínat na stinné koruny.

   1. To mi povídej… Smíchovské náměstí u růžového tanku, nyní u fontány (náměstí Kinských), zastávka autobusu směrem na Strahov. Je tam zelená plocha, na které rostly stromy a velké keře, bylo si kam stoupnout do stínu při čekání na autobus. Pak při budování fontány všechno vykáceli, s tím, že zasadí nové. Nezasadili nic, asi by jim listí padalo do fontány…
    Jediné stinné místo je za přístřeškem u stanice, pro jediného človeka. Přístřešek při odpoledním slunci nic neřeší, slunce pere přímo do něj.

   2. Ten zlínský případ moc neznám to si netroufnu soudit. Ale fakt je, že strom je živej organismus. Ano, samozřejmě, když se o něj dobže pečuje, vydrží dlouho. Ale nesmrtelný není a některým stromům to ve městě nesvědčí.
    Jinak samozřejmě vím, že se kácí rádo, o hodně víc, než sází. Jak píše dole Erendis, fanatici z obou táborů škodí.

   3. Bohužel, není znám způsob, jak zachránit strom, jehož kmen je uvnitř totálně vyhnilý. Jediné, co se s tím dá dělat, je porazit a zasadit jiný. Před dvěma roky u nás vykáceli řadu krásných, na první pohled zcela zdravých topolů v areálu školy. Bylo kolem toho spousta řevu, ale když ti uřvanci uviděli, jak ty kmeny vypadaly uvnitř a uvědomili si, že pod těmi časovanými bombami si jejich děti hrály, bylo najednou ticho po pěšině. Bohužel vždy, když emoce zvítězí nad zdravým rozumem, je to špatně. A zdravý rozum jasně říká, že přestárlý strom na veřejném místě s frekvencí chodců je riziková záležitost, zejména když v dosahu kořenového systému je solená komunikace. A pokud si mám vybrat mezi přestárlou zelení a mrtvými, je volba, alespoň pro mne, jasná. Tedy: vyvrtat sondu apokud je kmen vyhnilý, tak porazit!

   4. Nelze zabít něco, co už v podstatě mrtvé je. Lze tomu jen zkrátit trápení a chránit tím pádem lidi pře náhlou smrtí následkem např. slabého poryvu větru. A přsně o tomhle to je. Něco jiného je Boubínský prales a něco jiného městská promenáda!

  3. Problémem Šumavy – a zeleně obecně – je, že nestojí na jedné straně „ekoteroristé“ a na druhé „rozumní lidé“. Ti, co se vydávají za „rozumné“ a mají plnou hubu udržování, boje proti kůrovci, rozvoje regionu atd. atd., mají většinou také plnou hlavu peněz za smrkové dřevo a masovou turistiku.

   Zjednodušeně, pitomci, prospěcháři nebo prostě lenoši stojí na obou stranách a nejvíc řvou. Extrémy budí extrémy. Nehledě na to, že radikální názory přitahují pozornost médií, takže mají větší šanci na úspěch.

   1. Rozumný člověk by jakoukoli monokulturu nepovolil. Jenže když peníze jsou vždy až na prvním místě, což je podstata 99% veškerého lidského konání, je dobrá rada drahá.

 26. Milá Maričko, vždycky nás zatáhneš do dění u vás a já mám pocit že tam stojím vedle tebe. Způsobují to nejen tvoje texty ale i fotografie. Máš vše perfektně zdokumentováno chápajícím srdcem. (h) (hug) (inlove)

 27. Ach, taky bych chtěla báječnou městskou službu, co týdně odváží zelený odpad. Tady občas pořežou přerostlé keře a.. no, nakonec to odvezou, ale že to trvá…
  Maričko, jste moc hodní a líbí se mi vaše soužití s přírodou koelm vás.
  Fotky jsou hezké a zajímavé (y) .

 28. Kouzelný fotky, kouzelný veveruchy – já tu mám taky jednu, ale vylézá potvora, jen, když je mlha a není moc vidět. Bydlíkuje na jednom vysokánském smrku, co roste ve stráni.
  (sun)

 29. Nevím, jestli se americké veverky chovají stejně, ale české nikdy nemají jen jedno hnízdo, takže zničením jednoho se do úzkých nedostane, prostě si vleze jinam. Krásně napsáno, je vidět, že tam ty zvířátka pěčlivě sledujete.
  Louk, to je nádhera, jak ti tam tu zahradu valchují. Přemýšlela jsem o různých způsobech, jak zahradu nízkonákladově a aspoň dočasně účinně rozdělit na tankodrom a zahrádku. Nedal by se udělat plůtek tak, že se proplete trní „sloupkama“ ze silnějších větví? Trní by stačilo v horní části, dole by mohlo být jakékoliv proutí. Asi by to dalo dost práce, ale třeba by to respektovali. No a myslím, že materiálu by v okolí mohlo být dost. A než to ztrouchniví, tak se třeba trochu uklidní a kout se naučí respektovat.

 30. Milá Maričko (inlove) , exkurze do vaší zahrady jsou jako výlety do jiného světa, mám je moc ráda. (h) Jste laskaví lidé s respektem k okolnímu světu, moc to obdivuju. (clap) (f)
  V Praze svítí sluníčko, ale je stále zatrolená zima. V noci bylo mínus deset, brrrrr, teď se asi o tři čtyři stupně oteplilo. Ovšem do mého pokoje teď svítí sluníčko, je to klamavé a velice příjemné – naštěstí na téhle straně nejsou ani domy, ani stínící stromy.
  Přeju všem krásný den. (h)

 31. Maričko, já myslím, že Tvé veverky mají zásobu vizitek s adresou fakt slušnýho kempu, kde je personál vlídný a v kuchyni pořád něco k zobnutí – a rozdávají je, kudy chodí. 😀
  A na uchechtaný pesany u Louk je taky podívání…

 32. Krásné povídání, milá Maričko, zase plně tvé – plné lásky, pochopení a tolerance k potřebám jiných.
  My veverky nemáme a v době Nazgúlů jsem za to byla vděčná, protože ti šli po veverkách naprosto nekompromisně. Proto jsem si zvykla dávat psům víc identifikačních známek, aby při rychlejším pohybu trochu cinkali – usoudila jsem, že takto mohou chytit jen veverku hluchou nebo blbou. Fungovalo to, byť u Horáce (často potkávaná veverka v Limpsfieldském lese hrající se psy ruskou ruletu) jsem měla svoje pochybnosti – ale stihl to vždycky, aspoň u našich psů 🙂
  Já jsem zase letos trvala na tom, že hromada větví z té staré jabloně, co nám v létě spadla na auto, se musí spálit hned teď, tedy asi před dvěma týdny, a před spálením se musí rozebrat. To proto, že jsem zjistila, že tam trávil zimu náš párek kosů a bála jsem se, že když to uděláme později, tak už tam bude hnízdo. Kluci se na mě dívali všelijak (jak snadno by se to bylo spálilo na místě, kde to bylo k tomu účelu uložené), ale přeložili to. Kosí pár byl sice nakrknutej, že přišli o byt, ale už se asi chytili někde v okolí, protože u krmítka nechybějí 🙂

  1. Dede, s tou hromadou větví jsi mne moc a moc potěšila. Já tady vtloukám všem sousedům do hlavy, že když jdou pálit ty nasyslené hromady roští, jehličí atd, tak je musí pomalu rozebírat a přikládat do ohně po kouscích, aby tam nebyli ptáci, nebo zazimovaný ježek, postavené chodbičky i s doupaty myší a jiná havěť, která sice zemře hrdinnou smrtí v zubech našich kočičáků, ale je to přirozenější, než když je nějaký lenoch upálí za živa. K mému překvapení to většině lidí nedochází :O . Je jednodušší podpálit celou hromadu, než se s tím piplat. Ach jo.

 33. Maričko, díky za krásný článek a ještě hezčí, vysvětlující fotky. I my máme okolo domu přes třicet let vysoké stromy – černé borovice. Na tu jednu, nečernou, druh neznám, musela bych si v knihovně půjčit dendrologii,jsme loni museli pozvat ořezávací firmu. Byla jsem rozhodnuta ji porazit, ale když hoši Začali mohutný strom ořezávat odspodu, tak jsem je v polovině zastavila, protože se „dvorek“ u domu nádherně prosvětlil. Pánové byli moc rádi, že jsem rozhodnutí změnila a nakonec mi ji ještě ořezali do tvaru, který ám vyhovuje. Má totiž takový rozvlátý habitus. Od hlavního kmene mohutné větve, dlouhé až 6 m, které od kmene vyholují. Viděla jsem ji v Brně v jednom parku jako solitér, vysokou kolem 20 m, nádhernou!!! Jenomže u nás roste u domu u sousedovic plotu. Naštěstí sousedky s ní nechtějí nic dělat a když slyšely motory pil tak utekly na druhou stranu domu, aby neviděly tu hrůzu, stejně jako můj muž. Já jsem ten kdo pobíhá s nůžkami, pilami a žebříkem. Manžel když má něco vykopat, uříznou nebo oříznout tak brání rostlinu „zuby nehty“. Stejné jako u vás 😀 . Jenomže udržovat zeleň na poměrně malé ploše je nutnost.
  Prosím, chci se zeptat. Cesmína, je TA CESMÍNA, která bývá na vánoce? Ta mi u nás moc neprospívá a přitom se mi táááák líbí.

  1. U vás taky ne? Nejde cesmína? Přitom ona a ještě obzvlášť mahónie jsou mnohde považované za plevel. Tady skomírají. Že by jim bylo moc sucho a teplo? By mě zajímal důvod. Ještě je zkusím přesadit do stínu, pže by se mi hodilo, kdyby místy upevnily ploty.

   1. Cesmíny mi rostou jakž takž… Ale zvlášť ta klasická (Ilex aquifolium) má velmi pichlabé listy, které jsou časem i opadané na zemi a ty špičky se ostrostí vyrovnají jehlám… nesázet nikam, kde se počítá s i hrabáním listí od nedalekých listnatých stromů – nebo používat rukavice (já veeelmi nerada). Pokud chceš i kuličky – je to dvoudomá rostlina – tak koupit obě a nebo vyslídit, jestli jsou nějaké samčí někde v okolí.
    Potvrzuji, že mahonie je plevel, úspěšně vysévaný ptáky. Nezalévám, roste ve stínu pod bezem – vysemenila se tam a já ji nechala růst. Mohu ti zkusit zasadit do květináčů odkopky – musím ji zredukovat.
    Že u tebe nerostou – není to Ph půdy? Co v okolí, má je někdo?

    1. Mahonie roste v Bohnicích divoce všude po stráních. Zvláštní je, že jsem nikdy neviděla velkou. Spousta maličkých je v lese. ale tak po kolena maximálně. Nechápu, co se stane, když doroste do téhle velikosti – přestane růst? Zajde?
     Jo, je to tu převážně na písku.

    2. Jajko, dík, ale mám dojem, že to bude půdou (a celkově podnebím), a tak nemá cenu je nutit. Ještě zkusím přesazení stávajících a nechám to na nich.
     Právě, že v okolí nevidno. Je tu dost specifická končina a jsem tady krátce na to, abych rozlišila, co všechno je módní záležitost a kde už je to o tom, čemu se daří. Na první pohled kraj okrasných jehličnanů, rajčat, hortenzií, kapradí, zlatobýlu a bohyšek. Zaplaťpámbu za kapradí 😛 .

     1. Podnebí – Praha je už taky specifická – jak je to veliká aglomerace, tak mraky táhnoucí ze západu se před Prahou rozdělí, a za Prahou zase spojí – všude leje a tady ani kapka… O podobném poznatku psala před časem i Matylda – u ní pískovny, tady horké ulice a domy.
      Zemina – možná, že keře potřebují jen víc času (a vody), aby pořádně zakořenily a pak už porostou řádně.

  2. Šiš, co máte s tou cesmínou? Vy byste si ji dali dobrovolně na zahradu? :O Prodírali jste se někdy lesem, kde ten šíleně pichlavej prevít bujně roste? (whew) Já jo a celé dva roky jsem se těšila, až se cesmína zase stane jen obrázkem na vánočních pohlednicích 😀 Suché spadané listí je obzvlášť vypečené, mívala jsem dojem, že dokáže propíchnout i tenčí podrážku. Zlatej dřišťál nebo šípek! 🙂 (Jak mi oba doma lezou na nervy, když kolem nich musím něco dělat 😛 )

   1. No jo, nezapomeň, že tady je obvykle cesmína malinkej keříček bobeček, kolem kterýho se chodí po špičkách, aby se neleknul a nezašel 😀 .

 34. Maričko! Ó, jak vám teď rozumím 🙂 . Vůbec není lehký sladit potřeby lidí a zvířeny. Podobně jako tvé polovičce je mi líto každé uříznuté větve a přitom vím, že často není zbytí… A když už si vysvětlím, že světla a průchodů je zapotřebí a odhodlaně se chopím nůžek a pily, narazím na živočichy, kterým ničím obydlí. Holt je to o kompromisu. Nechám jim divoké kouty, keře obsypané bobulemi, úkryty ze dřeva a listí, svědomí chlácholím ptačími krmítky a „provozní“ část klestím, protože některé rostlinstvo je velmi bujaré a nelze jinak.

  Zaujala mě před časem přečtená úvaha, kterak rostlinná říše není nijak idylická, ale vládne v ní lítý boj o život. Logiku to má. My pomáháme jedněm na úkor druhých.

  Báječná dokumentace! Nemít plcha sedmispáče a několik veverek, tak vám i trochu/hodně závidím 🙂 . Okousané květy magnolií by mě mrzely, no, ale když se člověk koukne na spokojené veveruchy… Cedry jsou krásné a dodávají lesní punc, na Cvrliky jsou obdobou borovice. Ale opět je to něco za něco.
  Díky, Maričko, za zajímavé a milé psaní! (inlove)

  Ještě bych chtěla poděkovat Aleně Š za unifit a LenceS za zprostředkování! 🙂

  Taky tu mrzne až praští a po několika azurových dnech zůstane asi obloha zakaboněná. Kdyby chtěl někdo kouknout na pár přidaných fotek, tak tady http://louk.rajce.idnes.cz/07_Benikovy_prvni_fotky/#IMG_9355.jpg , ale bacha, pořád jenom mastodonti. Nejnověji uzmuli čerstvě zakoupené lojové koule pro ftactvo. Než jsem se otočila a stihla koule zavěsit, byly fuč, jen potrhané barevné síťky jsem jim vytahala z chřtánů, dobytkům jedněm.

  Příjemnou sobotu všem! (sun)

  1. Jani, díky za fotky. Psové jsou šťastní na první pohled. Horší to bude se zahradou. Ale myslím, že to půjde. Jak se začneš vrtat v zemi a vyhlásíš kultivovanou půdu za tabu, tak si dají pozor.

   1. Chichi, milá Alex, řekla bych, že máš moc krásné představy, ale Louk už touto dobou ví své 😀 Až si obestaví záhonky dva metry vysokou zdí, tak má naději, že jí do nich nehamtnou 😛
    Louk, psala jsem i k fotkám – vidět ty tvé psy šťastné a spokojené (byť tebe kapku utlačovanou, já vím (inlove) ) je nádherné a pokaždé mě napadne, jak by asi skončili, kdyby nebylo Tebe.
    Eh, jen to zahradničení bude chtít víc než obvyklou dávku vynalézavosti (chuckle)

    1. No, ono to půjde. Nejtěžší bylo opustit rajské představy 😀 . Nakonec – chtěla jsem přirozenou zahradu? Chtěla. (Ehm, je to stará známá věc, ale mě vždycky zas a znovu překvapí, kterak se přání plní, akorát že krapítek jinak, než jsme si představovali (wasntme) ). Teď jsou dobře vidět nejvíc vydusané trasy, tak zkusím nějaké odolné rostlinstvo vpasovat mezi ně. Naštěstí je zahrada letitá a pár stromů a keřů dobře zakořeněných, příliš nemám pěstitelské ambice (aneb bez celeru a spol. se dá dobře žít 😀 ), některé drobnosti strčím do nádob, pokusím se ochránit menší keříky a zbytek děj se vůle… Sekačky myslim si že netřeba, což je v tomhle terénu významné plus.

     Díky za komentáře, milá Dede (inlove) . Jak Arínberín? 😀 (Asteris skvěle trefila)

     1. Rajské představy o rajské zahradě? 8-| No však rajská je …. pro dobytky. (chuckle)
      Mahonii jsem zkoušela 3x, nakonec se chytla a na jiném místě napoprvé. Třeba Ti to taky vyjde. 🙂
      Koukala jsem teď na pěstování a píší, jak je rozrůstavá. Hmm, to mi nějak uniklo, když jsem si ji sem cpala. Asi je to tím, že ji vídávám spíš jako solitér.Takže se asi udržet na místě dá. Doufám. (whew)

     2. Loučko, Beník má tak krásně rozchechtanou hubu. Zahrada, na tom svahu bude pořádně náročná na Tvou fyzičku. Holka zlatá, moc si té práce neber, nebo se ztrháš. Stačí Ti pejsani, trochu to ohrabat a zasadit jen trochu nenáročné zeleně na údržbu, jinak budeš chudák zedřenej. :* Taky potřebuješ trochu odpočinku a opečovávání- pejsani Ti udělají kosmetiku když se posadíš do úrovně čumáků, když se položíš tak Ti provedou reflexní nebo bodovou masáž. To všechno budeš mít odměnu za péči o ně.

  2. Milá Louk, ti tví dva zahradní ničitelé se tak šťastně chechtají na každičké fotografii. Jeden sám propadá blaženství když se na ně dívá. (inlove) (happy) (h)

  3. Obě tvoje katastrofy jsou krásné a na stráních zdobí víc jak nějaká květena 😉 :* .

  4. LOUK, NÁPAD NA TO CHTÍT NÁVOD NA UNIFIT, SIC VZEŠEL Z MÉ HLAVY, ALE PŘEPOSLAT TI TO VŠE, NA TO JSEM JÁ NEPŘIŠLA, PROOTOŽE TO VYMYSLILA ALENA Š ZCELA SAMA A JÁ TO POUZE PROVEDLA.TVÍ MASTODONTI LOJO PAŽRAVÍ JSOU FAKT TAKOVÍ BORCI, ŽE SNAD JEDINĚ UNIFITY JEJICH NÁJEZDŮM A HRÁTKÁM ODOLAJ. TÍMTO HLÁSÍM, ŽE S EMÉLEK STEJNÉHO OBSAHU TAKY DOSTALA DEDE, ALE TAM ASI ODPUTOVAL DO SPAMŮ,TAKŽE BY MOHLA DEDE TROŠKUN POHLEDAT A NAJÍT. MYSLÍM, ŽE ŽIVOT S RUŠČÁKOVIC ČERNOBÍLOU LIKVIDAČNÍ ČETOU A S UNIFITEM BY BYL DALEKO JEDNODUŠŠÍ. ZDRAVÍM VŠECHNY.

  5. Louk je krásný na ně koukat!
   Beník je nádhernej, rozesmátej a šťastnej pes. Samo že i slečně to sluší! (inlove) (sun) (inlove)

 35. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Mrzne mocmoc, sníh večer ještě připadnul. Plný barák lidí a já jdu učit…

  Maričko – krásné povídání ze zahrádky na druhé straně světa (wave)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN