ZAHRADNICKÝ ROZHLEDNÍK: O kombinacích rostlin

Milí znalostí chtiví Zvířetníčci-zahradníčci, dnes přicházím s Rozhledníkem, který nebude jen o vhodných a růstu prospěšných kombinacích rostlin v „džungloidním“ pěstění, ale taky o naprosto nevhodných rostlinných sousedech na záhonech, jimž je nutné se vyhýbat.

 

 

 

Ještě dříve, než budu pokračovat dál, musím všechny pěstitele upozornit na důležitou vlastní zkušenost s výsevem semínek. Prosím, abyste si zapamatovali, že:

 

 • Pokud chcete cokoli vypěstovat ze semen, obraťte se na jakoukoli renomovanou semenářskou firmu a semínka tam zakupte;
 • než vůbec prvně nasypete do vysévacích nádobek jakoukoli zeminu, nádobky vymyjte horkou vodou;
 • koupený substrát je na vysévání semen nejlepší;
 • vlastnímu substrátu ani kompostu raději nevěřte;
 • oddělte potřebnou část substrátu, tu nasypte do hlubší nádoby vhodné k pečení, rozpalte troubu na 200 °C a plech nebo nádobu se zeminou v tom horku cca 15-20 minut pečte, takové pečení by už žádné vajíčko ani dospělý jedinec molice, mšice a jiné havěti neměl přežít, takže by se z počátku, kdy semenáčky pěstujeme doma, nemělo vyskytovat napadení klíčících a vzrůstajících rostlinek.
 • Jakmile však už vzrostlé rostliny přesadíme ven, do záhonu, staráme se o to, aby k napadení nedošlo ani zde, proto mladé rostlinky postřikujeme ředěným odvarem z přesličky nebo odvarem z cibulových slupek a stroužků česneku a vysazujeme k nim vhodné sousedy.

 

Pokud rostliny mají dále růst ve fóliovníku nebo ve skleníku, musíme ještě zcela prázdný prostor připravit tak, že v uzavřeném fóliovníku či skleníku zapálíme sirné knoty. Tím dosáhneme vyhubení alespoň části dospělců škůdců nebo i jejich v zemině nakladených vajíček.

Po vysíření vnitřní prostor fóliovníku nebo skleníku po několik hodin důkladně větráme. Pak teprve můžeme vsadit do země některé sazenice, nebo si sazenice můžeme donést vzrostlé už v nádobkách, abychom je otužovali. Síření pomocí sirných knotů lze provést i kdykoli v zimě, ale s otužováním rostlin raději počkáme na dobu, kdy se mráz hluboko pod nulu už nesnižuje ani v noci.

A dál už uvádím jen výčet vhodných a nevhodných sousedů na záhonech, takže:

Začínám zeleninou, ale podotýkám, že mezi „zemdlelinou“ lze občas úspěšně vypěstovat i nějakou tu kytku nebo bylinku.

 

Pokud jste fakt „zahradnická ucha“, začněte nejprve (třeba i na 1-2 menší záhonky) vysévat do jednotlivých řádků níže uvedené kombinace, kterými naprosto nic nepokazíte:

 

 • raná karotka + cibule;
 • pórek + pozdní mrkev;
 • mrkev + keříčkové fazole + květák;
 • pórek + celer;
 • hlávkový salát + mrkev + pažitka;
 • kořenová petržel nebo i petrželka listová + rajčata;
 • rajčata + celer;
 • hlávkový salát + raný kedluben + ředkvičky;
 • hlávkové zelí + tyčkové fazole.

 

 

Vytvoříme si nejdříve několik stejně (asi 120 cm) širokých a jakkoli dlouhých záhonů, které osázíme podle návodů takto:

 

Možnost 1:

(květák, kapusta nebo bílé zelí, řeřicha, ředkvičky, hlávkový salát)

Doprostřed záhonku nejdříve zasadíme 1 řádek raného květáku, kapusty, nebo bílého zelí. Na každou stranu řádku raných košťálovin vysejeme po 1 řádku smíšené sadby řeřichy a ředkviček. Na další následné řádky směrem k venkovním okrajům záhonu vyséváme z každé strany po 1 řádku směsi řeřichy s ředkvičkou, dá1 následuje řádek hlávkového salátu a řádky celkově ukončíme opět výsevem směsi ředkvičky a řeřichy.

 

Možnost 2:

(cibule, karotka, polníček a špenát)

Stejně široký záhon brzy zjara osejeme ob 1 řádek semeny karotky. Mezi karotku později zasázíme řádky cibule sazečky nebo vysejeme šalotková semínka. Karotka s cibulí nebo šalotkou zaručují dobrou a zdravou sklizeň, protože tyhle rostliny se nejen doplňují živinami, ale vzájemně se i výtečně ochraňují před škůdci. Jakmile v pozdním létě sklidíme karotku a cibuli, osejeme uprázdněný záhon střídavě řádky špenátu a polníčku. Tahle zelenina vydrží na záhonku velmi dlouho a dá se říci, že roste až do prvních silnějších mrazů nebo sněhové pokrývky.

 

Možnost 3:

(špenát, lichořeřišnice, rané brambory, ředkvičky)

Do středu záhonku širokého jako už je výše uvedeno a v dostatečném odstupu vysadíme 2 řádky raných brambor. Mezi řádky brambor a vlevo i napravo od bramborového řádku zasejeme 1 řadu špenátu a 1 řadu ředkviček. Na okraje záhonu vysejeme semena lichořeřišnice keříčkové, tedy nízké a nikoli plazivé!!

Lichořeřišnice bude ochraňovat vzrůstající rostliny brambor před mšicí i mandelinkou. Krom toho lichořeřišnice krásně a velmi dlouho kvete a ještě k tomu úplně celá obsahuje vitamíny a slabší formu rostlinných antibiotik. Nasekané mladé listy lichořeřišnice i se stonky poslouží k posypání namazaného krajíce chleba, květy lichořeřišnice se dají krásně ozdobit jakékoliv zeleninové saláty.

 

 

Další velice vhodné a pro všechny rostlinky výhodné kombinace s bylinkami a kytičkami uvádím níže:

 

 • afrikán vysévejte k bramborám a k rajčatům, jelikož odpuzuje háďátka;
 • bazalka u okurek láká opylovače;
 • bob zahradní sejte k okurkám, rajčatům, zelí a k celeru, protože obohacuje půdu o dusík, proto je taky výhodné použít bob jako zelené hnojivo, kterým osejeme záhony, jež plánujeme na pozdější výsev právě výše jmenovaných rostlin;
 • k celeru jsou vhodné všechny košťáloviny, jelikož odpuzují běláska zelného;
 • jakoukoliv mrkev pěstujte výhradně spolu s cibulí, aby se nevyskytla pochmurnatka;
 • červená řepa vysazená spolu s mrkví zajistí prevenci výskytu měkké hniloby;
 • česnek na jednom záhonu spolu s okurkami, mrkví, hlávkovým salátem nebo s rajčaty je prevencí proti houbovým chorobám a ještě odpuzuje myši;
 • kmín v záhonu s bramborami zlepší aroma;

 

 

 • kopr, mrkev a červená řepa si navzájem zvyšují odolnost vůči škůdcům a podporují taky klíčivost;
 • křen mezi bramborami odpuzuje mandelinku;
 • mrkev, cibule a pórek dobře odpuzují molíka česnekového;
 • pórek mezi jahodami nebo mrkví zajistí prevenci vzniku plísní;
 • rajčata a košťáloviny na 1 záhonu odpudí běláska i mšice;
 • salát mezi ředkvičkami, zelím a ředkví vyžene nebo na sebe naláká dřepčíky. Proto se taky kladou na záhon mezi tyto rostliny jako návnada hlávky salátu, obrácené listy směrem dolů, ale kořeny nahoru. Do salátů dřepčíci nalezou a poté se snadněji i s hlávkou zničí;
 • špenát vysetý na záhon s jakoukoli zeleninou nebo jako předplodina podporuje zdárný růst každé zeleniny;
 • zelí vysazené s celerem a rajčaty zabrání vzniku rzi celerové.

 

 

Kdybychom však záhony oseli níže uvedenými, naprosto nevhodnými kombinacemi rostlinek, nerostly by vůbec, zakrněly by a zahynuly. Nerostly by, i kdybychom je sebevíce zalévali a hnojili. Naše úsilí by přišlo nazmar.

 

 

Proto spolu na záhon nikdy nevysévejte:

 

tyčkový fazol a cibuli;

cibuli a košťáloviny;

rajčata a hrášek;

brambory a slunečnici;

hořčici a košťáloviny;

cibuli a česnek.

 

 

Pokud budete následně po sklizni vysévat tzv. „zelené hnojení“, které se hned po vzrůstu rostlinek rozseká a zaryje do záhonku, nikdy nepoužívejte právě ta semena rostlin, která jsou výše uvedena coby nevhodní sousedé!

 

 

Zatím a pro začátek je to ode mne o „zemdlelině“ vše, protože bych vás svými Rozhledníky nerada otrávila a odradila od pěstování čehokoliv. Jak a čím hnojit a preventivně ošetřovat rostliny proti některým nemocem a škůdcům, v jakých typech země (podle alkality či kyselosti) aspoň základní rostliny prosperují dobře, to bych nechala zas na jindy.

 

Poslední připomínka k hnojení opravdu přírodnímu, tj. hnojení chlévskou mrvou: na tento typ hnojení je již letos příliš pozdě, jelikož hnůj se do země musí zarývat hned po sklizni, při podzimním a dost hlubokém rytí, aby se hnůj do jara dostatečně rozložil a kořínky vysázených rostlin nepopálil.

Po celý rok lze bez obav hnojit a přihnojovat jen uleželým kompostem. Pokud chcete chlévský hnůj použít k přihnojení, raději si zajistěte např. čisté kobylince bez podestýlkové příměsi apod. Čistý hnůj nejdříve celé 2-3 týdny kvasíme, poté tekutinu naředíme až 1:10 podle typu použitého hnoje a touto tekutinou zaléváme jednotlivé rostliny.

Tak konec-zvonec.

 

Se zvoláním: „Zahradníkům, zahrádkám, všem rostlinám a hlavně zdravé přírodě nazdar!“ se s vámi rozloučím.

P. S. Těším se velmi na diskuzi, na všechny ohlasy a další zkušenosti od daleko zkušenějších, a tudíž i povolanějších, ale doufám, že už nemlčících zahradnických es jako Jajka, Zdena b.p., Terrovi a další, co se ještě neprojevili.

 

Aktualizováno: 12.3.2013 — 20:16

129 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Několik poznámek extenzivního zahrádkáře
  Za renomovanou semenářskou firmu lze považovat také hobbymarket. Tam, protože si vybíráte sami, máte dost času na pročtení základních informací o odrůdě a také si díky tomu nekoupíte prošlá semínka.
  Ač vyséváme papriky a rajčata každoročně, ještě nikdy se mi nestalo, že by se mi do výsevu daly mšice nebo molice, přesto že substrát nepeču. Zato jsem si několikrát rostlinky vlastnoručně utopila, usušila nebo podchladila.
  Místo sirných knotů se k čištění skleníku dají použít slepice. Tyto nepálíme, ale umožníme jim během zimy ve skleníku hrabat. Odhmyzí a odplevelí ho v dostatečné míře. Toto odplevelení hravě zmaříme přídavkem prosátého kompostu, protože trávní semena a jiný binec prohazovačka nezachytí. Ale vzrůstající pěťour (ameriku) slepice milují, takže vaše snaha nepřijde nazmar.
  Jedna větší svíčka zapálená ve skleníku přes noc dokáže zabránit katastrofě při květnovém ochlazení. V březnu nemají rajčata ani papriky v nevytápěném skleníku co dělat (jsme v polabí, ne na Floridě)
  Přestože většina zahradnické literatury paličatě doporučuje kombinaci mrkve a cibule, (protože pach cibule zahání pochmurnatku mrkvovou a pach mrkvové natě zase květilku cibulovou) mé experimenty tyto kladné vlivy nepotvrdily. V současnosti používaná odrůda květilky na mrkev kašle, naopak vlhko udržované hustou mrkvovou natí způsobuje hnití cibulí. Mrkvoví červíci se neobjeví při raném výsevu karotky, která se sklidí do června. U druhé mrkve (seté v červnu) je s nimi většinou problém, takže tu vysévám jen výjimečně.
  Pórek je na květilku ještě háklivější. Protože se zdržuje v půdě, znovu bych doporučila slepičí kůru.
  Celé roky mi prosperuje kombinace hlávkového salátu a rajčat. Letní nebo ledové salátky jdou na záhony v půlce dubna a v půlce května mezi ně přijdou rajčata. Ta saláty trochu přistíní a zpomalí. Pod vzrostlými rajčaty jsou pak už saláty sklizené.
  Jak košťáloviny, tak ředkvičky jsou brukvovité, ředkvičky vysévám brzy zjara, zelí a kapusty tak, abych je sklízela jako poslední, protože horké letní dny příliš nemilují. Nějak se mi k sobě nikdy nedostaly.
  Špenát vysévám jako druhou jarní věc a sklízím ho brzy a naráz, protože rychle vyráží do květu. Letní výsev se mi neosvědčil.
  Brambory rostou na poli. Pokud nevlastníte pole, ale máte dostatek trávy, existuje alternativa. Brambory se položí na povrch země a zastelou vysokou vrstvou shrabaného listí. Do podzima prý zlikvidují trávu kolem sebe a narostou pěkné. Tohle jsem nikdy neodzkoušela. Kdysi jsme orali kousek sadu. Bylo to v květnu a během čtrnácti dnů obrácené kusy hlíny ztvrdly na kámen. Rozbíjeli jsme je motykami a pod menší kusy schovávali brambory, aby si nějak poradily. Pak přišel můj táta a zeptal se mě, proč to neděláme jako oni kdysi. Vždyť tohle je přece taková dřina! Myslím, že tomu mulčování se dnes pomáhá tmavou textilií. Jednou to určitě vyzkouším 
  Pokud koupíte hybridní odrůdu okurek (obvykle se značí F1) nebudete opylovače potřebovat. Pokud uvážete rostliny na tyčky, nebudete tolik válčit s plísní (zejména když počkáte a vysejete semena přímo do půdy až poté, co hlavní vlna plísní přejde). Ale chce to trpělivost a hroší kůži, okurky docela nespolupracují.
  Košťáloviny běláska zelného neodpuzují.
  Česnek nesnáší přílišné vlhko. Dát ho do společnosti rostlin udržujících svými listy vysokou vlhkost těsně nad hlínou je týrání 
  Mšice nežerou rajčata. Pokud k nim některá zabloudí, zase se odstěhuje. Dřepčíci dokáží zlikvidovat každý výsev košťálovin, pokud nechcete zaútočit chemicky (kolem mladých rostlin), doporučuje se časté okopávání a přisýpání dřevěného popela. Nemám odzkoušeno. Když se nadělají v klíčících ředkvičkách dírky, použijeme postřik a zbytek roku je klid, protože pro velkou rostlinu nejsou nebezpeční.
  S chlévskou mrvou zkušenosti nemám, ale čerstvý králičí hnůj se do května, kdy jdou do hlíny opravdu náročné rostliny, jako jsou rajčata, papriky, velké košťáloviny a celer rozloží dostatečně. Brambory si poradí s čímkoli.
  Kočky v čerstvě vysetých záhoncích hrabou. Je třeba si uvědomit, že do křivých řádků se víc vejde 
  Kopr pak místo v řádcích roste v kruzích. A kupodivu voní stejně. Doma se pro eliminaci koček používají bytové skleníčky, později kliky u dveří.
  Proti rajčatové plísni je nejlepší dobrá odrůda. Pole nezastřešíme, ale vysoké rané odrůdy se dají uhájit. Vznešené keříčkové nebo polokeříčkové pozdní odrůdy, jako je Roma, Scatollone a jiné italské speciality tady porostou jen ve výjimečně suchých a teplých létech, protažených daleko do podzimu.
  Volba rané odrůdy určené pro polní pěstování je u paprik i rajčat dobrý začátek. Obecně považuju pěstování těchto velkých rostlin na záhonech snazší než v nádobách, už kvůli hospodaření s živinami a vodou.
  Na podzim je nejlepší na zahradu pustit slepice. Prohrabou záhony, provzdušní trávník, kačky dohlédnou na zimní sadbu slimáků  a jaro zase může přijít.

  1. JEJDA, RI, DĚKUJU. TOLIK JSEM ČEKALA NA NĚJAKOU REAKCI A ONA PŘIŠLA AŽ POZDĚ VEČER.ZAPOMNĚLA JSEM SDĚLIT, ALE NESÁZÍM CELÉ ŘÁDKY CIBULE MEZI MRKEV, ALE JEN SEMTAM A SPÍŠ NEPRAVIDELNĚ MEZI TU MRKEV ZASADÍM NĚKOLIK CIBULEK .SLEPICE BOHUŽEL NEMÁM KDE CHOVAT , TAKŽE JEJICH SLUŽBY VYUŽÍT NEMOHU. SLEPIČINCE JOU STRAŠLIVĚ OSTRÉ A DOKÁŽOU HODNĚ PONIČIT PŮDU, TAKŽE NA NÍ POTOM DLOUHO NIC NEVYROSTE. MŮJ POZEMEK MÁ POUHÝCH 12 X 10 METRŮ, BOHUŽEL NA VÝBĚH SLEPIC A NA KURNÍK MÍSTO NEZBÝVÁ. A SKLENÍK NEMÁM TAKY. JIŘÍ POSTAVIL JEN FÓLIÁK A MÁME PAŘENIŠTĚ Z VYŘAZENÝCH OKEN. ZAHRADA NENÍ NA MÉM VLASTNÍM POZEMKU, MAJITEL OBNOVUJE SMLOUVU KAŽDÝM ROKEM A JEN NA ROK. TUDÍŽ NECHCEME INVESTOVAT VELKÉ PRACHY DO SKLENÍKU. NETUŠÍME, KLDY MAJITEL POZEMKU PŘIJDE S TÍM, ŽE MUSÍME ZAHRADU VYKLKIDIT. TO JE TAKY VE ASMLOUVĚ, ŽE JAKMILE MAJITEL OZNÁMÍ SKONČENÍ PRONÁJMU, MUSÉ ÍME DO MĚSÍCE POZEMEK VYKLIDIT A ÚPŽ ŘEDAT HO V PŮVODNÍ PODOBĚ. A KAM BYCHOM PAK POSTAVILI SKLENÍK, ŽE? VŠE JE U NÁS UDĚLANÉ TAK, ABY SE TO SNADNO ZLIKVIDOVALO V KONTEJNERU NA PLASTY, VWE SBĚRNÉM DVOŘE NEBO NA OHNI. MUSÍME POČÍTAT ÚPLNĚ SE VŠÍM, JELIKOŽ MAJITEL MÁ DVĚ DOSUD JEŠTĚ MALÉ DCERY, ALE….

   1. To je právě to. Na větší zahradě je spousta věcí jednodušších a naopak, některé prostě nejdou. Naše zahrada není nijak extrémně velká, ale i tak, když jí člověk chce mít aspoń trochu ke koukání, zabere dost času a rostlinky vyžadující jemnou každodenní péči mají prostě smůlu. Kdo si své místo na slunci vybojuje, ten ho má.
    Naštěstí se ukázalo, že většina rostlin nemá ráda, když se jí pořád hrabu v kořenech, takže okopávám, když není zbytí a s většinou zeleniny jsem se dohodla.
    Květiny nepěstuju (v tak velkém rozsahu), protože se nedají na podzim vyndat a projet hlínu pluhem.
    Bylinky mám, ale buď musí přežít podzimní slepičí kúru a následně i zimu, nebo dosazuju kelímky ze supermarketu. V květnu to obvykle zvládá i hysterická bazalka.

  2. RI, KRÁLÍKY TAKY NEMÁM KDE CHOVAT, TAKŽE KRÁLIČÍ HNŮJ TÉŽ NEMÁM. VÍM, ŽE SE MŮŽE POUŽÍT BĚHEM VEGETAČNÍ DOBY, ALE KDO ZE ZAHRÁDKÁŘŮ NĚKOLIK KRÁLÍKŮ CHOVÁ, TEN SE O JEJICH HNŮJ S NIKÝM NEDĚLÍ. A RAJČATA KEŘOVÁ PĚSTUJU JEN RANÁ A MÁLO. JE TO SPÍŠ POJISTKA ÚROD. MÁM SPÍŠ TYČKOVÁ, BO SE LÍP A DLOUHO DAJÍ SKLADOVAT. A JEŠTĚ DODATEK KE ZMÍNĚNÉ RENOMOVANÉ FIRMĚ. ZKUŠENOST MNE POUČILA, ŽE SEMENA OD NOHELU… SKORO NIKDY POŘÁDNĚ NEVYKLÍČÍ, I KDYŽ JSOU DLE OBALU ČERSTVÁ. ASI MÁ TAHLE FIRMA PROBLÉMY S DATY POUŽITELNOSTI. JINAK SI TO VYSVĚTLIT NEDOVEDU. SEMO MÁ SEMÍNKA OPRAVDU ODZKOUŠENÁ, I KDYŽ O DOST DRAŽŠÍ NEŽ JINÉ FIRMY. SEMÍNKA OD TÉJHLE FIRMY MI VYKLÍČILA POKAŽDÉ A SKORO VŠECHNA. A TO JSEM TAKY MYSLILA DOPORUČENÍM PRODEJCE SEMÍNEK

  3. Milá Ri, zaujalo mě to pěstování brambor v listí. Mám velmi nekvalitní půdu (jíl – ta půda nejde po zrytí málem ani obrátit, protože tvoří přirozené cihly z jedné strany vlasaté trávou (tmi) ), ale mám dost kompostu. Myslíš, že by se prostě dal dát na zem kompost smíchaný s trávou a pěstovat brambory v téhle směsi?

   1. To je těžké radit, říkal mi to táta, jako starou osvědčenou metodu, bohužel až po tom, co jsme ty hroudy motykami rozbili.
    Sama na své zahradě bych pečlivě očichala ten kompost, pokud není kyselý (nepřevládá tráva ze sekačky), klidně bych ho použila. Nejspíš bych si sehnala staré listí, smíchala s kompostem, vykolíkovala klajm a posypala vrstvou listí a kompostu co se vejde, asi třicet centimetrů nebo půl metru načechraného. Na to bych roztáhla černou netkanou textilii, po okrajích přišpendlila k zemi (aby mi nastýlku neroznášel vítr a psi) a nadělala dírky pro brambory. Ty bych zanořila na samé dno, až k trávě. Pěkně se pomodlila k bohu deště a špatného počasí a ponechala tak.
    Moc velkou úrodu bych nečekala, jeden neví, kolik myší a jiných banditů takový pokus přiláká. V každém případě vlhko a tmavá textilie vykynoží trávu (vyjma pýru) a půdu zpracuje. Spíš bych si ale myslela, že nějaké brambory budou. A veliké .
    Já bych to zkusila 
    A ještě jsem našla tenhle odkaz
    http://leva-net.webnode.cz/products/brambory-pod-slamou/
    Takže asi jo, asi to jde

    1. To zní zatraceně zajímavě, jen mám ten kompost hlavně travnatej a teď na jaře těžko někde vezmu listí – na zahradě ho moc není (Martin ho na podzim rád uklízí 😛 ) Leda někde splašit tu slámu a promíchat ji kapku s tím kompostem? Dobrý nápad je ta tkanina – víš, co říkáš (puntíky a půůdl 😉 )

     1. Pokud máš kompost hlavně z trávy, musíš přidat vápenec. Normálně se prodává v plastových kyblíkách nebo pytlíkách drcený dolomitický vápenec. Zahradnictví, hobbymarkety atd.
      Kolik to neporadím, musel by se udělat rozbor kyselosti, ale řekněme lehký rovnoměrný poprašek na škodu nebude 😀

 2. Lenko, ráno jsem ti psala obdivný příspěvek o zahradničení a je pryč. Napřed tam byl a pak tam zase nebyl.
  Takže díky za Tvé rady. (y) (handshake) (h) (wave)

  1. JENNY, ČEKALA JSEM ZAS NĚJAKÉ TVOJE FANTAZIE OHLEDNĚ ZAHRADNIČENÍ JAKO MINULE, KDY JSEM SE ŘEHTALA JAK KOBYLA, ALE ZKLAMALAS MNE. TROCHU. OBDIV NEPOTŘEBUJU. NEZAPOMÍNEJ, ŽE JSEM DŮCHODKYNĚ, DĚTI UŽ SPOLEČNÉ RODINNÉ HNÍZDO DÁVNO OPUSTILY A JÁ MÁM NA ZAHRÁDKU SPOUSTY ČASU. HLAVNĚ NEMUSÍM UŽ PRACOVAT DENNĚ JAKO OSTATNÍ ZDE. ZKUŠENOSTI JINÝCH SI PEČLIVĚ ZNAMENÁM DO ZAHRADNÍHO BLBNLKU, ALE PAPÍROVÝHO, NE JEN V PC, ABY NEZMIZLY.A ZKOUŠÍM JE HNEDLE, JAK JE PŘÍLEŽITOST . MŮJ TCHÁN BYL FAKT EXELENTNÍ ZAHRADNÍK A ZAHRÁDKÁŘ . DODNEŠKA LITUJU, ŽE JSEM SE NEUČILA PILNĚJI A USILOVNĚJI. DĚTI BYLY TEHDY MALIČKÉ, NEBYL ČAS. PAK TCHÁN OPUSTIL TAKOVÝM FOFREM ZDEJŠÍ SVĚT, ŽE JSME SE JEŠTĚ DOCELA NEZPAMATOVALI NIKDO.ONA PRASKLÁ VÝDUŤ NA O AORTĚ K ŽIVOTU OPRAVDU NEBYLA. JEN TO MOHLO A MĚLO JEŠTĚ DELŠÍ DOBU POČKAT. OD TCHÁNA JSEM SE NAUČILA HLAVNĚ PĚSTOVAT RAJČATA V BUŇKÁCH, KTERÉ ZDENA BEZ PSA KDYSI PŘÍHODNĚ NAZVALA BUBÁKY. RAJČATA PĚSTUJU V IMPROVIZOVANÝCH BUŇKÁCH KAŽDÝM ROKEM, ALE PO TOM NEŠŤASTNÉM ÚRAZU, KDY JSEM SI ROZHODILA ROVNOVÁŽNÉ ÚSTROJÍ, JELIKOŽ JSEM SI ŠIKOVNĚ ZABODLA KLACEK DO LEVÉHO UCHA , UŽ MÁM RADĚJI ZAKOUPENÉ SKVĚLÉ SKLOLAMINÁTOVÉ TYČE K RAJČATAŮM A UŽ KLACKY NA BUŇKY NEPOTŘEBUJU. I KDYŽ NAŠE MLADŠÍ STÁLE PROHLAŠOVALA COSI O MÉ ZAHRADNÍ A PĚSTITELSKÉ MEGALOMÁNII , UŽ DNES MLČÍ. ONA TOTIŽ DODNEŠKA VAŘÍ STÁLE JEŠTĚ Z MÝCH LOŇSKÝCH PRODUKTŮ A MALÁ ADÉLKA BAŠTÍ, AŽ SE JÍ BOULE ZA UŠIMA DĚLAJÍ. A HLÁSÍM KRÁTCE, ŽE MI NA ZAHRADĚ ROSTE ZAS , ALE UŽ 6.! SKLIZEŇ Z VLONI VYSETÉHO ŠPENÁTU. NYNÍ SIC ZÁHON Z SE ŠPENÁTEM OPĚT ZAKRYLA SNĚHOVÁ DUCHNA( OPĚT DNES SNĚŽENÍ POKRAČOVALO A POKRAČUJE I V NOCI), ALE NEVA. ON TEN ŠPENÁT UŽ DVĚ SNĚHOVÉ DUCHNY A TAKY DOST SILNÉ HOLOMRAZY PŘEŽIL VE ZDRAVÍ. MYSLÍM SI, ŽE JAKMILE SNÍH SLEZE, BUDE RŮST ŠPENÁTU POKRAČOVAT A ADÉLKA BUDE MÍT ČERSTVOU LAHŮDKU BRZY. NEZLOMNÁ VITALITA TÉHLE ŠPENÁTOVÉ ODRŮDY MI FAKT VYRAZILA DECH. A MUSÍM SE POCHLUBIT, ŽE JEŠTĚ PŘED NIOVÝM PŘÍCHODEM MRAZU A SNĚHU JSEM STIHLA DO POVOLENÉ PŮDY ZASÍT NOVOU GENERACI TĚCHTO ŠPENÁTOVÝCH SEMEN. DOUFÁM JEN, ŽE KVALITA SEMEN ZŮSTALA NA STEJNÉ ÚROVNI. ZA OKNY MÁM HROMADY SAZENIČEK KYTIČEK, BYLINEKI I PAPRIK. ALE SKORO VŠE ZATÍM ČEKÁ VF RAŠELINOVÝCH TAV BLETÁCH . NA VYSR ETÍ RAJČAT NEPOSPÍCHÁM. TA JSOU VELKÝ PLEVEL, TAKŽE VYROSTOU VELICE RYCHLE, KDYŽ BUDOU NA MÉM OSLUNĚNÉM JIŽNÍM OKNĚJEJICH SEMÍNKA SI JEŠTĚ MINIMÁLNĚ DO KONCE BŘEZNA NEBO ZAČÁTKU DUBNA POČKAJ V SÁČCÍCH.

 3. OT – hlášení z liščí nory 🙂

  V pondělí (před dvěma dny) se proces sžívání Černé a Bílé zastavil. Berry jako by si malé vůbec nevšímala, jen venku byla maličko aktivnější. Dělalo mi to starosti, protože jsem nevěděla, proč se to tak zaseklo. Teprve další ráno mi to došlo. Vzhledem k tomu, že na mě skočil jakýsi strašný chcíp, jsem byla v pondělí úplně mrtvá, neschopná jiného, než nejzákladnějších úkonů péče o sebe a o psy. A chudák Berry, která to dobře vnímala, měla starosti! Když jsem si to zpětně promítla, tak většinou se snažila ležet u mě (nebo na mně, pokud to šlo:)) a malá vetřelkyně tak pro ni ztratila hodně ze své případné zajímavosti.
  Takže teprve v úterý, kdy jsem projevila mírně lepší životaschopnost, se věci zase pohnuly. Ráno Ari vyběhla ven a hned v úvodu her s sebou plácla na záda a ukázala pupík, což Berry velkoryse akceptovala. To mě potěšilo, protože dokud Berry malou ignorovala (tedy vlastně skoro celé pondělí), tak ta se nesnažila o smečkové chování. Potom si začaly hrát – Berry provokovala ke hře, nechala se honit a honila, až se malá občas samou snahou o trysk ve smyčkách překulila. Potom si hrály s plastovým vejcem a dalšími artefakty nalezenými na zahradě.
  I doma byl vidět pokrok, protože začaly víc času (zdaleka ne pořád) trávit spolu a ne vedle sebe. Skvělým úspěchem byla několikrát předvedená přetahovaná (o míček na provázku, o lano s uzlem), ale hru jsem musela vždy iniciovat já. Kdybych měla situaci popsat z lidského pohledu, tak bych řekla, že Berry se bavila pokaždé, když zapomněla, že by měla být vznešeně nevšímavá. Dnes to bylo to samé, jen se vzájemné vztahy zase o kousek prohloubily. Jen když přijel domů páneček, bylo jasné, co si Velká Černá myslí – jestli je panička cvok a přitáhla skřeta, tak co už. Ale pánečka, toho té malé nedá! Blokovala Ari tak důkladně, že jsem ji musela zavřít do jiné místnosti, aby se mohl Martin s malou vůbec přivítat. 🙂
  Co si ale Berry opravdu užívá, jsou chvíle, kdy je třeba na Ari houknout, protože právě provádí některé z oblíbených „fuj“ věcí, jako je okusování elektrických kabelů, nábytku, bot a podobně. Takže ve chvíli, kdy někdo hlasem mohutným zvolá „Ari, fuj!“, se okamžitě zjeví Berry, sotva chodící pod tíhou chlupaté svatozáře, a doslova z ní sálá: „To jsem nebyla já! Mě by to ani ve snu nenapadlo, okusovat židle, to VONA! Vidíte, co jste si to dotáhli domů!“ Tváří se jako Její Černá Vznešenost, ale ve skutečnosti se potměšile pochechtává.
  Malou ovšem nic nevyvede z míry. I na pořádné zahulákání jen otevře doširoka oči plné nevinnosti a ptá se: „Kdo? Já? A že něco koušu? Nikdy! Co, ta židle? Ta mi mezi zuby musela vlézt sama!“ V celém přízemí Domu se tak dávají do pohybu všelijaké zajímavé předměty, jako je např. koupelnová předložka (ta pravidelně), ručníky, utěrky, šály, mikiny, smeták či nějaká ta taška, přičemž společným jmenovatelem je hbitě couvající pevně zakousnuté štěně. Je pozoruhodné, jak vysoko už dosáhne, pokud jde o to něco ukrást.
  Naštěstí zatím žádné škody nenapáchala, protože se obvykle prozradí dřív, než stihne něco doopravdy provést – Ari je totiž štěně velmi hlučné. Její zvukové projevy jsou četné, variabilní a někdy v zápalu hry zavrčí tak strašně, že poleká sama sebe. Kňučí, bručí, vříská, vrní a zpívá, někdy dokonce i ze spaní. Zatím ještě neštěkala – to bude asi vyšší stádium, kam se zatím nedopracovala. Tento rozvíjející se hlasový repertoár má jednu chybu – ze začátku si kvíkla a já jsem věděla, že potřebuje jít ven. Ale jak to poznat teď???
  Takže stav čistotnosti na našich podlahách: pokud dávám pozor, je úplně čisto – ví, co má venku dělat a udělá to. Pokud pozor nedávám, tak holt uklízím. Stále spí v bedně u mé postele, takže v noci se jednou vyvenčí (se… no, čapnu ji a vynesu ven 🙂 ) a tak vydrží do rána. Prostě je to čistotnost uvědomělá pouze z mé strany 😀
  http://sandvika.rajce.idnes.cz/

  1. Moc hezkýýýý. Dvojka BA se dobře sžívá.
   Teď si zpětně uvědomuji, že jsem přivedla Áju II, do smečky a vůbec mně nenapadlo, že by nedopadlo dobře. Dokonce jsem je klidně nechávala od začátku sami. Kočindy Áju napravily hned od počátku, facky jen lítaly. A Daník dovede Áju taky pěkně zpucovat ale většinou drží na láskyplné Ájiny výlevy. V poslední době mu dělá pečlivou dentální hygienu a masíruje mu ochrnutou tvářičku.
   Tak ať vám to milá Dede, jdr taky stále jen dobře,hladím smečku na dálku. (h) (wave)

 4. Jsem si vzpomněla na jednu „akci“ ze začátku zimy – aneb vyprávění o Rudolfovi… Nad Libercem směrem do hor je obec Rudolfov. Asi dva roky tam místní zahrady navštěvoval kulhavý lišák (pro starou zlomeninu nohy neschopný lovu). Lidi ho přikrmovali a v červnu ho odvezli do útulku, který zároveň slouží jako záchranná stanice divokých zvířat. Na začátku listopadu poloochočený pajdající lišák zdrhnul… „Celý“ Liberec hledal Rudolfa. Nenašel. O tři týdny později se Rudolf objevil „doma“ v Rudolfově. Přešel celé město, trefil zpátky do hor.
  Zůstane už doma na svobodě. Lidi ho budou přikrmovat, do stanice Archa se nevrátí (wave)

 5. DĚKUJU, MILÁ LENKO, ZA PRIMA NÁVODNÝ ČLÁNEK. LETOS CHCI VYSADIT RAJČATA DO BEDNY POD STŘECHU K DOMU (JAKO BUBU), TAK JSEM ZVĚDAVÁ, JAK SE JIM BUDE DAŘIT. ZATÍM JSEM U NICH VŽDY PĚSTOVALA CELER A RUKOLU A FUNGOVALO TO – VLASTNĚ I S PETRŽELÍ. LETOS VŮBEC UVIDÍM, CO ZAHRADA, PROTOŽE MALÁ BÍLÁ VYPADÁ JAKO AKTIVNÍ ŠTĚNĚ A MOŽNÁ BUDU JEN ZACHRAŇOVAT ZBYTKY POROSTŮ 🙂

  1. Svým způsobem by bylo pěkné, kdyby v zachraňování zbytků porostů jeden nebyl sám.

   Dede, krásné včerejší fotky! Malé ta čipernost dost čouhá z vočíček. Tak hlavně ať jsi brzo v kondici! (inlove)

   1. Joj, milá Louk,na tvoje mastodonty nemám – naštěstí 😀 Ovšem když si vzpomenu, co se naprováděli na zahradě malí Nazgúlové, tak mě obchází horko a mráz současně a není to chcípem (wasntme) Berry jen hrabala jámy a v Anglii pečlivě vytahala všechno, co jsem zasázela – hm, opakovaně (whew) Uvidíme, co bude dělat Ari. Rozhodně už dokážu na otázku „Můžou být čerti bílí?“ zavolat mohutné „Ano, jistě!“ (chuckle)

  2. DEDE, JAK TO, ŽE NEJSI V PELÍŠKU POD DUCHNOU?
   JSEM RÁDA, ŽE TROŠKU POMŮŽU. MYSLÍM SI TAKY, ŽE ZAHRÁDKU LETOS BUDE SPÍŠ OKUPOVAT A TUDÍŽ NA NÍ ZAHRADNIČIT ARI.ONI PSI RÁDI NEJEN ZAHRADNIČÍ,ALE KOPAJ TAKY SKVĚLÝ JÁMY NA MAMUTY V NEUVĚŘITELNĚ NEPOCHOPITELNÝCH MÍSTECH ZAHRADY, ABY I TRÁVU KOSÍCÍ ČLOVĚK SE SEKAČKOU MĚL NĚJAKOU ZÁBAVU A RADOST. A NA ZNOVUZRYTÍ PRÁVĚ OSÁZENÉHO ZÁHONU JSOU PEJSKOVÉ BORCI. UŽ JSEM SI TŘEBA ZVYKLA NA TO, ŽE I KOČKY TOULAVÉ LÁKÁ OPRÁVĚ OSAZENÝ ZÁHONEK, TAKŽE OSEJU ČI OSADÍM A POHODÍM HNED POVRCH NĚKIOIKA HRSTMI KAKAOVÝCH SLUPEK, KTWERÉ KOČIČÁKŮM VŮBEC NEVONĚJ, TAKŽE NIC NEVYHRABÁVAJ.PSU JE BOHUŽEL VŠAK TOHLE MOJE OPATŘENÍ JEN PRO SMÍCH. VYHRABAL BY KDECO, KDYBYCH NEJEČELA A NEVYTŘEPÁVALA KOŽICH.

 6. Hlášení o černé smečce.
  Tak jsme se dostali ze stádia omotávání člověky kolem packy do stádia pokusů o výuku a podřízeneckýho počurávání. Takže místo hřejivýho psa na nohách jsem měla počuraný prostěradlo. Fakt dobrý probuzení.
  Jenom doufám, že ji to co nejrychleji přejde.
  Penny si už nárokuje svůj prostor a čas u člověky, už ji nebaví štěněti uhejbat… ze začátku to dělala. (Fascinuje mě, jak ty dvě vzájemně vyciťujou svoje potřeby.)

  1. Taky vedeš složený boj, ale věřím, že to uřídíš.
   Svěřená kočka, jen co jsem odjela poslední den hlídání, pročůrala své týden nepřítomné paní polštář naskrz.

   A máš to a líp si mne pečuj! 😀

   1. No, na tenhle druh protestu jsou koči fakt experti.

    Io, držím pěsti, ať se rychle posunete do suššího stádia!

  2. Milá Io, tohle je už vyšší dívčí v psíchologii (inlove) Ona to Melly ustojí a pochopí, ale ta mezifáze opravdu není příjemná. Ale až na to jedno mokro to vypadá, že si vedete v soužití s „hyperaktivním neurotickým psem (tak nějak to psali v tom útulku?) víc než dobře (inlove)

 7. PETRO K. A DALŠÍ, ZASTAVTE UŽ KONEČNĚ TU HNUSNOU ZIMU!! PŘED MALOU CHVÍLÍ JSEM SE VRÁTILA Z VENKU. ANI NEMUSÍTE HÁDAT, PROTOŽE U NÁS OPĚT CO? PŘECE SNĚŽÍ A CHUMELÍ. A TO ZAS DOST HUSTĚ. ZIMOMILOVÉ VŠICHNI, ZAHRABTE SE DO ZÁVĚJÍ A JDĚTE DO….., NO PŘESNĚ TAM.A JAKELI, PAPRIČKY MÁ PŘESNĚ TAKHLE VELIKÝ. A KYTIČEK , MAJORÁNKY, TYMIÁNU A BAZALKY MÁM TAKY HROMADU, JEN TO NEDOVEDU VYFOTIÁT A HLAVNĚ NACPAT NĚKAM, KDE SE DÁ UDĚLAT ODKAZ, PROTOŽE JSEM NA SVÝCH STARÝCH ALBECH NA RAJSKÝM ZAPOMNĚLA HESLO. MRZÍ MNE, ŽE CHUDINKY KRÁSNĚ ROZKVETLÉ RŮZNOBAREVNÉ KROKUSY TY MRAZY PATRNĚ NEPŘEŽIJOU. A YGO, NEPROVOKUJ S JAREM NEBO I ÚPLNÝ NA JJM DORAZÍ SPOROSTÁ ZIMA TAKY, ABY TI NEBYLO LÍTO.

  1. Když zapomeneš heslo, tak ti rajče vygeneruje nové – pošle na e-mail, pod ním se přihlásíš do svého účtu a pak si ho můžeš změnit

   1. IVO, DÍKY. MÁM V TOM BINEC, PROTOŽE ZMĚNOU STARÉHO PC ZA NOVÝ SE SPOUSTA VĚCÍ NĚJAK A KAMSI VYTRATILA A JÁ JE NEDOKÁŽU DOHLEDAT.

 8. Já si myslím, že nic se nemá přehánět 😀
  do misek sejeme jen papriky (letošní zde http://jakkel.zonerama.com/Photo/84091#3039636 ) a rajčata, vše ostatní přímo ven nebo do skleníku či pařníku. A vzejde obvykle dobře 😀 Zbytek hlíny po přesazení vysypu ve skleníku, a tam miska obvykle čeká na poličce až do příštího jara, kdy do ní dáme hlínu a semínka.

 9. Tyhlety ověřený ,odborný rady, to je vám ohromná věc. Člověk by strávil léta, než by se sám k tomu dopracoval, o ekonomických dopadech ani nemluvě.

  Na druhou stranu, zase nás činí pohodlnými a vlastní fantazii uvazujeme na krátký řetěz.
  Někdy pak, ač jsme se drželi odborného návodu, tak výsledek je katastrofální. Jindy zase nám pomůže náhoda, která ovšem přeje jen připraveným, jak jsem někde četl.

  Usadil se nám tenkráte ve Francii na zahradě krtek. Bylo to v těch předpotopních dobách, kdy se ještě nedalo gůglovat. V příručce jsem nenašel nic, tak jsem se vydal do obchodu. Nejvíce se mi líbily takové ty rušičky , co vypadaji jako solární lampy. Zapíchnou se do země, vydavájí i při slabém vánku pro krtka velmi nepřijemný zvuk, takže se spakuje a jde o zahradu dál.
  No, nic to nepomohlo, krtek byl zřejmě úderník, ten zvuk na něj působil jak budovatelské písně.Krtinců bylo čím dál víc.
  WWW, to je blbost povídal mi kolega v práci. Sedni si v klidu na zahradu, jak krtek začne dělat krtince, tak počkej, to už poznáš když je nahoře, to už se to jen drobounce sype.
  Pak bafni krumpáč a tou plochou stranou ho vyhrábneš.
  Bylo krásne odpoledne, všude klid, Framcouzi dělaji rádi až do večera, děti ve škole. Údernik začal hrabat. Prvni díra od krumpáče a krtek nikde. Druhá větší, zase nic. V 5 hodin byl třetí kráter a já si máčel nohu v kýbli, protože jsem se šlehnul do palce.
  Vzdal jsem to. Uznal jsem porážku.
  Pak pomohla ta náhoda. Kopal jsem sklípek. Než přistavím nad něj garáž. Krásná ,čistá půda. Rýčem jsem strany hezky zarovnával. Narazil jsem na jeden tunel větší, asi hryzec a pak na menší. Vlastně jsem je přerušil, na protější straně výkopu pokračovaly.Já to zkrátím. Když jsem si dal pivo a cigáro, seskočil jsem do výkopu, zároveň mi něco spadlo k noze. Krtek údernik, jak to mydlil tunelem, tak nezaregistroval, že je přerušený a ležel mi u nohou.
  Hrábl jsem po krumpáči, ale hned ho zase pustil. Ležel, tam s packama nahoru, jako když se vzdavá.
  Musel jsem se ho zbavit, jednat rychle,aby se zase nezahrabal.Ale vítězům zase sluší velkorysost.

  Naštěstí,narodil jsem se v Čechách, v emigraci byl krátce, nepoznamenán ještě západní dekadencí!

  Opatrně jsem nabral krtka na lopatu a hodil ho k sousedům přes plot.

  1. Kdysi jsem potkal krtka na chodníku. Pečlivě vyasfaltovaném.
   Nevím jak se tam dostal, ale zpátky to nešlo. Do asfaltu se neprohrabe, na jednu stranu svislá betonová stěna (jen tak čtyřicet čísel, pak vybetonovaný svah), na druhou pečlivě zregulovaný, taky neprohrabatelný, břeh Vltavy.
   Pobíhal tam dost zoufale.
   Lopatu jsem neměl, do ruky se mi ho chytat nechtělo, trubku, do které bych ho mohl nalákat, jsem pohozenou v okolí taky nenašel … asi tam chudák pobíhal dokud nešel kolem nějaký pes 🙁

  2. Se vsadím, že se vrátil. (chuckle) (rofl) Slušný zacházení, je slušný zacházení. (heidy) (rofl)

   1. Bezpochyby se vrátil. A vzdálené strýčky a tetičky vzal jistě s sebou 😀 .

    Díky, WWW. I za včerejší čvachtu v botách! Je moc milý moct tě zase číst.

  3. WWW, ZDRAVÍM A JSEM RÁDA, ŽE NAKUKUJEŠ A PŘISPÍVÁŠ ZAS.DÍKY ZA PŘÍSPĚVEK.A TEN KRTEK JE PŘÍMO SKVĚLÝ A ZÁVĚR TVÉHO VYPRÁVĚNÍ PŘESNĚ ODPOVÍDÁ ZDEJŠÍMU NATURELU. K MNOU POPSANÝM ZKUŠENOSTEM PODOTÝKÁM, ŽE JSEM COBY MALÉ DĚCKO ROSTLA NA VSI-TEDY V PEKLE NAD ZDOBNICÍ. DOSTALO SE MI OPRAVDOVÉHO VZDĚLÁVÁNÍ V ZAHRADNIČENÍ, ALE I V ZEMĚDĚLSKÉ OBLASTI. A JÁ SE UČILA VŽDYCKY VELICE RÁDA VŠEMU NOVÉMU. TAKY MOJE BABIČKA MNE MNOHÉMU NAUČILA. TÝKALO SE JEJÍ UČENÍ PŘEDEVŠÍM BYLINEK,TAKŽE JAKÁSI ZKUŠENOST TU JAKSI BYLA. BĚHEM DALŠÍCH LET ŽIVOTA V MOSTĚ JSEM ZASE POZAPOMNĚLA, RPTOŽE JSME ZAHRÁDKU NEMĚLI A DO PEKLA JSEM PŘESTALA JEZDIT UŽ O PRÁZDNINÁCH PŘED NÁSTUPEM DO 2. TŘÍDY ZÁKLADKY. VÍŠ, ONY TY ZAŽITÉ ZKUŠENOSTI NĚJAK ČLOVĚKU PŘEJDOU DO KRVE A V PAMĚTI SE DOCELA DOBŘE ZAKOTVÍ. NĚCO SE SICE ČASEM A MOZKOVOU PŘÍHODOU DOST OPPOZNATKŮ VYMAZALO, ALE HODNĚ TOHO ZŮSTALO DÁL. KDYŽ JSME SI NAJALI KONEČNĚ ZAHRÁDKU A JÁ ZAČALA ZAHRADNIČIT, HORKOTĚŽKO JSEM NĚKTERÉ ZKUŠENOSTI DOLOVALA Z PAMĚTI.VYDOLOVALA JSEM JE ÚSPĚŠNĚ, I KDYŽ D HODNĚ PRACNĚ. TAKY JSEM PŘÍMO NASÁVALA ZAHRADNICKÉ ZKUŠENOSTI OD SVÉHO TCHÁNA A OD SOUSEDNÍHO ZAHRÁDKÁŘE. OÉ NICH OBOU BYLO ZNÁMÉ, ŽE I KDYBY KOŠTĚ ZJARA ZASADILI, BUDOU MÍT MÍSTO NĚJ UŽ PŘÍŠTÍM ROKEM KOŠATEJ STROM. JAK JISTĚ SÁM VÍŠ, CO MOZEK DENNĚ NEPOUŽÍVÁ, ZÁLOHUJE NĚKAM DO MÍST, OKUD SE TO VŠE ŠPATNĚ A PRACNĚ DOBÝVÁ.SNAŽÍM SE TAKY ZAHRÁDKU NEPŘEHNOJOVAT, ABYCH SI SPÍŠ NEŠKODILA.PROTOŽE VŠAK NAŠE ZAHRADA BYLA ZČÁSTI LOUKOU A ZČÁSTI JAKÝMSI SKOROSMETIŠTĚM A MÁ JEŠTĚ ZCELA JASNÉ JÍLOVÉ PODLOŽÍ, HNOJIT S ROZUMEM A UVÁŽLIVĚ SE TWEDY MUSÍ. JINAK BY MI ZHOLA NIOC NEROSTLO A SNAHA BY SE ÚČINKEM MINULA. A VĚZ, ŽE JE PRO MNE VELIKÁ RADOST, KDYŽ I MŮJ SKOROZEŤ A ZEMĚDĚLSKÝ INŽENÝR V JEDNÉ OSOBĚ, NEMÍVÁ K MÉMU ZPŮSOBU VEDENÍ ZAHRÁDKY PŘIPOMÍNKY.A TRAKY MALÁ VNUČKA SI DODNES POCHUTNÁVÁ NA MÝCH VÝPĚSTCÍCH. JEJÍ RODIČE NEMUSÍ MÍT OBAVY Z TOHO, ZDA MOJE RAJČATA, PAPRIKY A JINÉ VÝPĚSTKY NEJSOU PLNÉ DUSÍKOVÝCH SMĚSÍ A ORGANISMUS NAŠÍ MALÉ HOLČIČKY NEPOŠKOZUJÍ . VÍŠ, ONO JE TŘEBA VŠEHO S MÍROU. I TY BYLINKY DŘÍVE ZMÍNĚNÉ JE OBČAS POTŘEBA POHNOJIT TROŠKOU JINÉHO HNOJIVA, KDYŽ OBYČEJNÝ HNŮJ NESNÁŠEJÍ. ZNIČILA JSEM NAZAČÁTKU HNOJEM JEDNU NÁDHERNOU , HODNĚ VYSOKOU A ROZROSTLOU ŠALVĚJ, TAKŽE VÍM UŽ DOBŘE, ŽEDO ZEMĚ K ŠALVĚJI ZKRÁTKA HNŮJ NESMÍ.JINAK TĚ MOC A MOC ZDRAVÍM. TVOJE POVÍDÁNÍ MNE HODNĚ POBAVILO, TAKŽE DÍKY.

  4. Doufám, že jsi byl jako vždy šlechetný, milý www, a krtka jsi k sousedovi do zahrady lopatou velice jemně položil. (nod)
   A vůbec, když se to vezme kolem a kolem, český Krtek je oblíbený a žádaný po celém světě, proč by si tedy neměl soused považovat krtka věnovaného českým sousedem? (wasntme)

  5. WWW, krtka na zahradě má kdekdo, ovšem krtka úderníka jsi – zaslouženě – dostal jen ty!

  6. (wave) Zdravím WWW a opožděně, ale s chutí Ti foukám na ten paleček. Musela to být hrozná bolest. Cítím s Tebou.

  1. Jj, to jsme s velkou radostí poslalí dcéři, její internetový nick je totiž kuna (celý pak „kuna nese nanuk“).;-) Kupodivu jsme živou kunu viděly s kamarádkami teď v pátek večer i v centru Brna, na Obliňáku (u hospody U čápa), běhala pod auty.

  2. BĚTULÁSKOVO, KUNÍ GROTESKA OBYLA TPRIMA. NEMÁM, PROČ BYCH SE ZLOBIT MĚLA. ZDRAVÍM A DRBU KOČIČÍ PRINCEZKY.

   1. PETRO, K, NEOVAŽUJ E ZAS ZIMU PŘIVOLÁVAT!!! MÁM UŽ JÍ FAKT PLNÉ ZUBY A NEJRADĚJI BYCH TEN SNÍH S MRAZEM POSLALA- NO VÍŠ JISTĚ KAM, ALE BUDU SLUŠNÁ, TAKŽE JE POŠLU DO ŘITI!

 10. Tohlento si založím a kouknu se sem, až zničím tu 3 roky starou trávu na budoucí zahrádce.
  Díky, Lenko!

  1. JO, NIC NENIČ, TO BY BYLA ŠKODA. POKUD JEŠTĚ NEMÁŠ HOTOVÝ PLOT, ZKUS UDYNDAT BNĚJAKÝHO MAJITELE TRAKTŮ RKU NEBO TERRY. JE LEPŠÍ NECHAT ZAHRÁDKU ZORAT. MY UŽ PLOT HOTOVÝ MĚLI, TAKŽE JSEM RYLI S JIŘÍM POSTUPNĚ ALE HLAVNĚ RUČNĚ. BYLA TO FAKT DŘINA VELIKÁ, ALE TAK KRÁSNÝ A VELIKÝ BRAMBORY, CO JSME TEN ROK NA ZRYTÉM A JIMI OPSAZENÉM KUSU ZAHRÁDKY VYPĚSTOVALI, SE NÁM UŽ NIKDY NEPOVEDLY. KDYŽ ZAHRÁDKU ZRYJEŠ NEBO NECHÁŠ ZORAT, NEBUDEŠ SIC ČEKAT NA ZÚRODNĚNÍ DÉLE, ALE NENADŘEŠ SE TOLIKA JAK MY S JIŘÍM. A TO ZRYTÉ NEBO ZORANÉ PAK OSAˇF BRAMBORAMA.O NĚ SWE MUSÍŠ TROCHU STARAT, ŮPLEJEŠ JE A PŘIHRNUJEŠ, TAKŽE ZEMÍ ÚPOŘÁD HEJBEŠ. KDYŽ BRAMBORY SKLIDÍŠ, ZEM JE MOC PĚKNÁ A HLAVNĚ BEZ PLEVELŮ A KYPRÁ

   1. Klidně ji můžu zničit zarytím (i když kousek musím nechat psům jako výběh, žejo), ale hlavně se jí potřebuju zbavit. Možná bude zarytí snazší než pokusy o sekání. 🙂
    A už vím, kde udělám kompostiště. (f)

    1. RADĚJI ZAHRADU NEJŘÍN POSKEJE, PAK TY DRNY ZARYJ DO ZEMĚ. A KOMPOSTIŠTĚ JE VÁŽNĚ MOC POTŘEBA. JÁ MÁM SICE PIDIZAHRÁDKU, ALE KOMOSTIŠTĚ JSOU NA NÍ DVĚ. JEDNO VELKÉ, ODKUD UŽ ZRALÝ KOMPOST BERU, TO DRUHÉ, MENŠÍ JE NA PŘEHAZOVÁNÍ KOMPOSTU. A JAKO ZÁKLAD KOMPOSTU JSOU DRNY FAKT SKVĚLÝ.NETUŠÍM, JAK VELKÝ POZEMEK VLASTNÍŠ, ALE POKUD JE MALÝ, STÁLO BY ZATO TAKY ODRYTÉ DRNY POUŽÍT NA ZÁKLAD VYVÝŠENÉHO ZÁHONU. JEDNAK BYS MOC NEMUSELA OHEJUBAT HŘBET, DRUHAK SE UŠETŘÍ I DOST MÍSTA NA MALÉ ZAHRÁDCE .

 11. Lenko, díky za článek a ostatním za tipy v diskuzi. Z pochopitelných důvodů mě teď zajímá, co všechno jde nacpat do všelijakejch nádob – vany, sudů, dřevěných beden, takže mě zaujaly necky u Bubu. O rajských v pytlích a kýblech vím, hrášek tedy taky… co ještě?

  Ještě k výsevnímu substrátu. Zahlídla svého času na zahradnických webech, že kvalita kupovaných substrátů se různí a mnohdy si s nimi lidi přitáhli plísně, houby a kdejaké brebery, takže riziko je asi vždycky. Ech, ale dotaz pro ostatní zkušené pěstitele – fakt fšichni výsevní hlínu (pardon, zeminu) zapejkáte? Nebo jen na zvlášť choulostivé rostliny?

  1. Louk – moje mamka s úspěchem ve starém bečáru (plastovém barelu) pěstuje měsíční jahody – zrají až do zámrzu. Jenom v něm musíš udělt v dolní částí díry, aby mohla přebytečná voda vytéct. A v malých korýtkách pěstuje výbornou majoránku – ani ji nestačíme všecku spotřebovat. Aj lichořeřišnici.

  2. LOUK, HODNĚ ROSTLIN LZE VYPĚSTOVAT V NEJRŮZNĚJŠÍCH NÁDOBÁCH. JÁ SAMA PĚSTUJU TOPINAMBURY V JEDNOM KOVOVÉM SUDU, KTERÝ JIŘÍ PRODĚRAVĚL HLAVNĚ NA SPODKU, ABY PŘEBYTEČNÁ VLÁHA MOHLA VEN. TAKY JSEM KDYSI NAŠEM SBĚRNÉM DVOŘE VYŽEBRALA PLASTOVOU A DOCELA VELIKOU JAKOUSI KONEV Z PVC. DO JEJÍHO DNA JSEM ROZŽHAVENÝM HŘEBÍKEM NADĚLALA TAKY DÍRY KVŮLI ODTOKU PŘEBYTKU VLÁHY, ALE TAKY JSEM VYŘEZALA NĚKOLIK TROŠKU VĚTŠÍCH OTVORŮ NEPRAVIDELNĚ UMÍSTĚNÝCH I VE STĚNÁCH. SUD JSEM UŽ ZJARA ZAČALA PLNIT POSEKANOU TRÁVOU A VEŠKERÝMI ZBYTKY, CO PATŘEJ DO KOMPOSTU . NAPODZIM JSEM VŠE DOPLNILA LISTÍM, TRÁVOU A NĚKOLIKA LOPATAMI KOMPOSTU( STAČÍ I DOBRÁ ZEM ODNĚKUD ZE ZAHRÁDKY). BĚHEM ZRÁNÍ JSEM SUD ZALÍVALA TAK 1-2X TÝDNĚ, ABY HMOTA NEPŘESCHLA, ALE ROZLOŽILA SE. A TAKY JSEM UŽ SESEDLOU HMOTU DOPLNILŮA ZAS T VŠEMI ZBYTKY Z KYTEK A DALŠÍCH ROSTLINEK. ZJARA UŽ SUD OSADÍM . NAHORU NASEJU ŘEDKVIČKY, DO TĚCH OTVORŮ VE STĚNÁCH NANDÁM STÁLEPLODÍCÍ PŘEVISLÉ JAHODY, KTERÉ JSEM SI SAMA VYPĚSTIOVALA ZA SEMÍNEK . A KOLEM TOHO SUDU NASYPU NA ZEM VRSTVU NADRCENÝCH VAJEČNÝCH SKOŘÁPEK SPOLU S LÓGREM Z ČERNÉHO KAFE. LÓGR SYSLÍM DELŠÍ DOBU A SKOŘÁPKY SUŠÍM TAKY.NA JAHODY BY SE TY MRCHY SIC MOHLY DOPLAZIT, ALE NA ŘEDKVIČKY NEMAJÍ NÁROK. TÍMTO ZPŮSOBEM JSEM TAKY VYUŽILA STARÝ A HODNĚ VELIKÝ AZEJMÉNA VYSOKÝ KOŠ NA ŠPINAVÉ PRÁDLO, CO KDOSI VYHODIL KE KONTEJNERU NA PLASTY. TOMU KOŠI JSEM HODNĚ VELKÝMI DÍRAMI PRODĚRAVĚLA DNO, ABY SE DO NĚJ SPODEM DOSTALY ŽÍŽALY. VE STĚNACH KOŠE JE OTVORŮ DOST. NÁPLŇ OBJEMU KOŠE JE ZCELA STEJNÁ.PĚSTUJU V KOŠI PÁR KEDLUBNŮ-GIFANTŮ. NEMOHOU NA NĚ SLIMÁCI A ZEMĚ MAJÍ AŽAŽ.DŘÍVE, VLONI, UŽ V NĚM ROSTLY RAJČATOVÉ SAZENICE. JINAK RADA DALŠÍ ZNÍ: NEJLEPŠÍ JE ZAVĚSIT DO VÝŠKY TRUHLÍKY. TĚCH SNADNO VYPĚSTUJEŠ VŠECHNY BYLINKY ( PETRŽELKU, TYMIÁN, BAZALKU, MATEŘÍDOUŠKU, ŠNYTLÍK, ROZMARÝNU.DNES SE PRDÁVAJÍ I DOCELA DOBRÉ ZÁVĚSNÉ KVĚTINÁČE A MAJÍ NEJRŮZNĚJŠÍ VELIKOSTI. JEN JE TŘEBA NAJÍT NEBO VYMYSLIT ZPŮSOB ZAVĚŠENÍ. MÁM NA ZAHRADĚ JAKOUSI KONSTRUKCI Z KOVOVÝCH A HODNĚ DLOUHÝCH LATÍ( TY TO ASI NĚJAKÉ POLICE NEBO ZBYTKY REGÁLU. TY LATĚ JSME S JIŘÍM ZABUDOVALI HLUBOKO DO ZEMĚ. MEZI UIMI MÁM VODOROVNĚ VEDENÉ ZVONKOVÉ DRÁTY A PO NICH SE PLAZÍ OKURČIČKY NAKLÁDAČKY. A NA TĚCH SLOUPKÁCH ZAS VISÍ VŠELIJAKÉ TRUHLÍKY A ZÁVĚSNÉ KVĚTINÁČE S KYTIČKAMI A BYLINKAMI. DNES SE DAJÍ SEHNAT DOKONCE ZÁVĚSNÉ PYTLE NA PĚSTOVÁNÍ RAJČAT A OKUREK .JÁ SIC BYCH ZROVNA OKURKY V PYTLÍCH NEPĚSTOVALA, ALE ASPOŇ ZA ZKOUŠKU BY TO STÁLO . VÍM, ŽE DEDE KVŮLI PSŮM PŘEŠLA NA PĚSTOVÁNÍ JAHOD A RAJČAT V KORYTECH . PRO MOU PRÁZDNOU KAPSU JE TO ALE DOST DRAHÁ ZÁLEŽITOST. JÁ SI B VYSTAČÍM S DOSTATEČNĚ HLUBOKÝMI PLASTOVÝMI KÝBLY NA RAJČATA. TŘEBA V HODNĚ ŠIROKÝCH KÝBLECH OD PRIMALEXU PĚSTUJU I PAPRIKY, KTERÉ SE MI UŽ NA ZÁHONY V MALÉM FÓLIÁKU FAKT NEVEJDOU. JEN SE MUSÍ POKAŽDÉ PAMATOVAT, ŽE KÝBLY MUSÍ MÍT DOST OTVORŮ VE DNĚ, ABY VODA MOHLA VEN . MYSLÍM, ŽE J LZE NASHORMÁŽDIT DOST NÁDOB I NA PĚSTOVÁNÍ PLODOVÉ ZELENINY.VLONI JSEM DOKONCE V KÝBLECH PĚSTOVALA KEŘOVÁ RAJČÁTKA A VYROSTL MI V NĚM I LILEK.ROZMARÝN SE ŠALVĚJÍ SE DAJÍ ÚSPĚŠNĚ TAKY PĚSTOVAT VE VELKÝCH NÁDOBÁCH. JEN TĚCH VELKÝCH KÝBLŮ BUDE NEDOSTATEK.OSOBNĚ MÁM DOMLUVU S PÁNEM, CO MÁ U NÁS NA STAROST SBĚRNÝ DVŮR. DÁVAL MI NA STRANU P VŠECHNY VELKÉ PLASTOVÉ NÁDOBY. A PŘI ZATEPLOVÁNÍ NAŠEHO BARÁKU JSEM JEŠTĚ ZÍSKLALA MNOHO KÝBLŮ DALŠÍCH, JELIKOŽ O TY NAPRASKLÉ NIKDO NESTÁL. MNĚ SE HODILY NA RAJČATA A TY PAPRIKY. I PNOUCÍ FAZOL MŮŽEŠ VYSÍT DO VELKÉ NÁDOBY. MUSÍŠ JÍ TAM VŠAK DÁT OPORU.

  3. LOUK , VÝSEVNÍ ZEMINU PRO SEMÍNKA PEČU POCTIVĚ. JAKMILE JSEM TO JEN JEDNOU NEUDĚLALA, MĚLA JSEM RAJŠ ČATA , PAPRIKY I OKURKY SAQMOU MOLICI A MŠICI. TY BESTIRE BYLY I NA PETŽELCE , BAZALCE I V TYMIÁNU S MAJORÁNKOU. TY ROSTLINKY KOŘENÍ STŘÍKAT FAKT NEŠLO, TAKŽE PEČ ZEM A JE KLID. A PODOTÝM KÁM, ŽE PEČI U TU ZEMINU NEBO I VLASTNÍ KOMPOST,CO POUŽÍVÁM K PŘESAZENÍ VZROSTLÝCH S VENKOVNÍ ADIČEK. SNÁŽÍM SE NESTŘÍKAT AN RAJČATA. PROTI PLÍSNI ZÁHONY S RAJČATAMA A OKURKAMI PREVENTIVNĚ ZALÍVÁM SMĚSÍ, KTERÁ VZNIKNE SMÍCHÁNÍM 1 LITRU ODSTŘEDĚNÉHO MLÉKA S 10 LITRY VODY. TÍM ZALÍVÁM NA STŘÍDAČL KU S BYLINNÝM ZÁKVASEM( JEŠTĚ NEKVETOUCÍ A CELÉ ROSTLINY KOPŘIVY VYTRHNU( TAK 15-20 KOUSKŮ), DROBNĚ NASEKÁM NEBO NASTŘÍHÁM A VRHNU TO DO 10 LITROVÉHO KÝBLE. KE KOPŘIVÁM NARVU KUSY KOSTIVALOVÝCH LISTŮ, KUS VRATIČE( STAČÍ I JEN NĚKOLIK LISTŮ ) NEBO I PŘESLIČKU ROLNÍ. TUHLE SMĚS ZALIJU VODOU AŽ POD OKRAJ NÁDOBY. KÝBL PŘIKREJU A NECHÁM V KLIDU ZÁKVAS UZRÁT. VŠE TRVÁ PODLE TEPLOTY VENKU AŽ 3-4 TÁÝDNY. OBČAS SMĚSÍ ZAMÍCHÁM , ALE DEKL DOST DOBŘE ZA UPEVNÍM . SMRDÍ TO HODNĚ INTENZIVNĚ , ALE JAKO HNOJIVO NA VŠECHNO JE TO NEDOSTIŽNÝ. ALE POZOR!!! ZÁKVAS TAKTO UDĚLANÝ MUSÍME ZŘEDIT CCA 1:10(LITR ZÁKVASU NA 10 LITROVOU KONEV VODY( ABYCHOM ROSTLINY MÍSTO POHNOJENÍ DOČISTA NEPOPÁLILI. POKUD CHCDEME STŘÍKAT PROTI MŠICÍ, MUSÍME ZÁKVAS ŘEDIT JEŠTĚ VÍC( ASI 1:15). „SMRDŮVKU“ ( TEN NÁZEV VYMYSLILA MÁ STARŠÍ DCERA A MNĚ SE DOCELA LÍBÍ) SMÍCHÁME JEŠTĚ S PROCHLADLÝM ODVAREM ZE SLUPEK CIBULE A NĚKOLIKA( TAK ASI 5) STROUŽKŮ ČESNEKU NA LITR VODY. TOUHLE SMĚSÍ OSTŘIKUJEM VŠECHNY ROSTLINKY. FUNGUJE TO ALE SPÍŠ JAKO PREVENCE VZNIKU A VÝSKYTU ŠKŮDCE. POKUD SE VÝSKYT OBJEVÍ TRVALE A ŠKŮDCŮ JE UŽ HODNĚ , MUSÍ NASTOUPIT RAZANTNÍ CHEMIE. MOLICE JSOU TÍMHLE ROZTOKEM BOHUŽEL NEZNIČITELNÉ.

  4. Před delší dobou asi tak 20-25 let zpět byl populární –
   jmenovalo se to UNIFIT, zkusím pohledat podrobnosti, tehdy jsem si k tomu koupila návod, ale nikdy neuskutečnila. Základem byla kovová děrovaná tyč, na ni se nasadily konické jakoby květináče na sebe a ty se
   naplnily hlínou a osázely. Tou děrovanou tyčí se k rostlinám přiváděla voda. Jestli najdu podrobnější a
   srozumitelnější podrobnosti, dodám.

   1. ALENO Š, PROSÍM, POHLEDEJ. MÁM DOMA ŠIKULU, CO SIC ZAHRADU PŘÍLIŠ NEMUSÍ, ALE RUCE LEVÉ NAMÁ. MÁ JE DOCELA ŠIKOVNÉ, TAKŽE ZA MÉHO PŘISPĚNÝ BY HOHL NĚCO STRVOŘIT. JELIKOŽ MÁM OPRAVDU PIDIZAHRÁDKU.TAKOVÉHLE PĚSTOVÁNÍ DO VÝŠKY BY MI MÍSTO FAKT UŠETŘILO. A POKDU NAJDEŠ, ZKUS SE PODĚLIT s lenka53 na centrum českém. DÍKY PŘEDEM, VYPADÁ TO FAKT SLIBNĚ.

  5. Louk – závisí na velikosti sudu, ale v podstatě všechno. Mám ve stavebních vědrech klematis – a ten má hluboký kořeny a rád vymrzá.

  6. Já ne, neboť se mi jaksi nechce a přitom tiše doufám, že nepřijdu o hodně sazeniček. A musím přiznat, že občas o něco přijdu, ale ztráty mi přijdou přiměřené nevynaloženému úsilí (chuckle) .

 12. Lenko děkuji, sice nějakou literaturu i semo tamo znalosti mám, ale nových (a prověřených) informací nemám nikdy dost 😀 a užuž mě ruce svědí a chci jít kutat v hlíně… zatím to však vypadá na návrat Paní Zimy 🙁

  K tomu kdo s kým se má na záhoně rád (nevím, zda to tu už někdo neuváděl): Indiáni už po staletí používají kombinaci zvanou „tři sestry“ – kukuřice s tykví a tyčkovou fazolí. Kukuřice slouží jako opora pro fazole, tykve velkými listy stíní půdu a pomáhají udržovat vláhu, vše si navzájem prospívá ke zdárnému růstu.

  Takže zahradničení zdar a krásný den všem (sun)

 13. Jo milá Lenko, ty tu zahradničíš a my máme zahrádky pod sněhem. Včera jsem byla na vodní gymnastice a najednou kdosi zvolal: „Sněží!“ Tedy zvolal to ne česky ale švédsky: „Det snöar!“ Nakonec to nebylo tak zlé, jenom poprašek. Je ale všude bílo. U vás je to horší. Na Chrudimsku je to prý opravdu zlé, snad se sestra nikam nevydá autem. :O
  My tu máme slunné dny a mrazivé noci. Minulá rána bylo až minus 13 ale dnes hlásil syn když šel z práce domů že je jenom minus 6. Ta zima zimice zlá se nás drží zuby nehty. Tady ve Švédsku mám často pocit že se nás drží i přes léto. :S

  ui´jý

  1. VELKÁ KOČKO, JEN POZNAMENÁM SMUTNĚ, ŽE SE TZIMA VRÁTILA BOHUŽEL I K NÁM.SNÍH VŠUDE A MRÁZU DOST.

  2. Milá Kočí, mávám po zdolání klouzačky.
   V Tvém milém městečku je to k neuvěření. Za prvé jsem se ráno doplazila na roh ulice a jak se začal chodník svažovat, opatrně jsem otočila (musíš se otáčet po pár stupních, běda naráz půlobrat) a ťapkala domů přezout nejméně klouzavé boty. Kde se dalo, keře nekeře, lampy nelampy, brala jsem to trávníkem. V centru se po dlažbě všichni pohybovali deseticentimetrovými přísuny a podkluzovali i pejsci.
   Vzduch totálně inverzní, všechny silnice ucpané a všechny výfuky naplno. Na všech příjezdových silnicích totiž popadali ti, co se nestihli navzájem šťouchnout do nárazníků, do příkopů. Všichni dojeli a došli do práce pozdě, na poště, v lékárně, na pracáku fronty lidí s křečemi v lýtkách a palcích, jak se snažili nehavarovat.
   Opravdu Sodoma a to druhý město! a to druhý město se jmenuje Chrudim.
   Teď dva dny nevystrčím nos, budu léčit virózu a nehodlám ani vynést smetí. 🙂

   1. Jo a když nezapomenu, což obvykle nezapomenu, chodím Ti hlasovat pro Donovana; když se dá hlasovat každých 24 hodin. Docela se to projevilo, ne?
    Mávám (dog) a (cat) a (cat) – u nás je fajn, kočenky jsou zdravé a hodné a zlobetka Babetka zlobí přesně podle norem.

    1. Bětuláskovo! Dneska jsem se kochala opičíma fotkama. Jsem nadšená z oranžových lidí a jejich miminko je dojemné. Ale taťka je velký fešák – je tááák fotogenický. A na jedné vypadá jako předloha Myslitele od Rodina (clap) (clap)

     1. Pady má úžasnou ofinku, takovou hned nevidět. 🙂

      A víš, že „orang utan“ ve skutečnosti znamená nikoli oranžový či pomerančový, ale lesní muž? Přesně s tímto významem je obyvatelé Sumatry a Bornea nazvali. Osoba z lesa. Půvabné.

      1. Copak ofinka, ale ty vousy! A že orangutan je v překladu lesní muž vím – ale mně se víc líbí oranžový člověk (clap)

       1. Souhlasím s Tebou, že „bytost z lesa“ jménem Padang je k pomilování. Navíc má skvělou povahu. Oranží rodině v Praze blýská na samé krásné časy.

   2. BĚTUKLÁSKOVO, TOHLE CHCE NESMEKY!!!JE TO HLAVNĚ O NEBEZPĚČÍ ÚRAZU.NESMEKY JSEM JEŠTĚ NEVYNDALA Z KAPSY ZIMNÍ BUNDY. C SICE BYLY HODNĚ DRAHÉ, ALE FUNGUJÍ SKVĚLE A JÁ CHIDÍM NORMÁLNĚ A JISTĚ I PO HNUSNÉM A NAMRZLÉM POVRCHU.

    1. To si, Leni, piš, že na nesmeky si naškudlím. Dnešek mne poučil. Před poštou stála pošťačka s pojízdnou taškou, držela se dopravní značky a evidentně si netroufla dál, kdo měl tu odvahu jít městem, držel se lavičky nebo kašny. Lidi na sebe navzájem volali, že už nemůžou dál – no dílo.
     Takhle naposled jsem klouzala někdy v první půli 80. let, tehdy všude stály 2 cenťáky vody na souvislém ledu a přemisťovali jsme se tak, že jsme se drželi ZDÍ. Dnes to bylo ještě horší, protože nebylo VIDĚT, co smekne.

  3. Teď teprve jsem si všimla a chci vás upozornit na sdělení pod mým příspěvkem. „ui´jý“ je sdělení od naší malé Daisy. Už se trochu zakulatila a není taková vyzáblina. Chodívá mi tančit na klávesnici a dožadovat se tak tyčinky. Přetlumočte si její zprávu sami, já jsem dnes nějaká zmořená a všechny moje myšlenky se soustředily v levé patě kde mám zánět svalových úponků, to vám tedy nikomu nepřeji. Artrosa v pravém koleně dnes taky vítězí, to asi to chladné a rychle se měnící počasí. Zatím co počasí se fofrem mění já se pohybuji hlemýždím tempem a tak vás rychle informuji že nejsem plž španělský abyste se mne náhodou nepokoušeli vyhubit. A to prosím ani pivem. :O

   Ale milá Alex, je jeden druh kačenek které se těmi zrzavými potvorami přiživují. Pořiďte si jich párek do zahrady. Mám dojem že je kdosi pěstuje na prodej nebo na zapůjčení i v Čechách. Zkusím to nalézt na internetu, ale já jsem na vyhledávání nešika. To by potřebovalo naši milovanou Veram. Ostatně víte někdo něco o ní?

   Milá Bětuláskovo, děkuji za nejčerstvější zprávy z Chrudimského kluziště a raději opravdu nevycházej.

   Je dnes třináctého a já to mám za 13.

    1. Indický běžec je plemeno kachen vyšlechtěné na snášku vajec. Ale slimáky loví, stejně jako ostatní kachny.

   1. VELKÁ KOČKO, HNED MNE NAPADLO, ŽE VZKAZ PSALY TVOJE ČIČINY.ONY CHTĚJÍ TÉŽ DISKUTOVAT. TAKŽE JE ZA MNE PODRBEJ, JU?

 14. Určitě některé kombinace vyzkouším, díky. Hlavně ale nesmím zapomenout do článku nahlídnout před setím, píšu si do kalendáře poznámky, na každý týden znovu. Co mě ovšem ničí nejvíc, jsou slimáci, to je teda neštěstí. S pomocí ferramolu hájím poslední pozice, jahody například nahoře v sadu jsem musela zrušit, i když tam byly hezky na sluníčku.

   1. Já vím, ale to bych si musela koupit pivovar, jsou jich v sezóně strašlivý mraky. Loňské dvacetistupňové mrazy mi mírnila naděje, že pochcípají aspoň tyhle bestie, ale kdeže.

    1. My teda taky mame slimaky, a hubim je pivem jak Iva. Fakt to funguje. Ale jsou takovi mensi, a obcas i kocour je ubezdusi – nezere je, jen je likviduje. Ale co mne naprosto zhnusilo, kdyz jsem byla posledne v CR, byli takovy velice velici, hnedo-oranzovi slimaci. Udajne tam do rodne kotlinky dosli se spanelskou zeleninou. Usporadali invazi do zahrady me sestrenice. Po jednom jsem upadla… Prechazela jsem v noci z domu me sestrenice do puvodni chaty a na kamennem chodnicku jsem na jednu takovou hnusnou potvoru slapla. Mne ani nevadi hadi, je jich tady moc a Chet mne naucil je poznavat a obdivovat, i pavouky venkovni snesu, ale ti slimaci me vytaceji.

     1. Jo, o těch mluvím. Plzák španělský, v podstatě tady nemá přirozené nepřátele. Kromě ferramolu je hubím i ručně, samozřejmě, ale je to fakt beznaděj. Po dešti jich tu vylezou doslova tisíce. Občas se dočtu, jak nějaký dobrák (většinou dobračka) je posbírala na zahrádce a útlocitně odnesla do lesa, to bych vraždila.

      1. No to já, jak sbírám enona po psech, se sem tam spletu a dám do pytlíku španěláka. Přednosta se pak diví, že se sáček hýbe. Ještě, že jsme nejeli ukázat ten úkaz vetovi. Už tak když tam přijedem, se ptá kdo se k nám zase nasáčkoval. (chuckle)

  1. Sharko, jak dlouho ji mikrovlníš a jaké množství najednou?
   Zdravím tvá kočičí veličenstva.

 15. Děkuju Ti za článek, Lenko. (f) Musím přiznat, že jsem si zatím přečetla jen začátek a konec, neb užitková zahrádka mi nehrozí.
  Ale ráda bych se zeptala na granulovaný hnůj, dá se použít teď na jaře? Vzhledem k tomu, že mám úplně jiný typ záhonů, tedy trvalky zalézající i stále zelené, a mezi tím různé cibuloviny, žádné hluboké podzimní rytí u mě nepřichází do úvahy. Když jsem rychlejší než mráz, obreju jednotlivé kytky na podzim, a pak zase na jaře, to právě hnojím tím sušeným hnojem nebo cereritem, a pak ještě v létě. Je to tak správně?
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Taky používám granulovaný hnůj. Na jaře. Vzhledem k tomu, že mám na zahradě hlavně kytky, těžko můžu na podzim zarýt čerstvý hnůj nebo kompost. Tak sypu granulovaný hnůj, trochu ho zapravím do hlíny motyčkou a řádně zaleju. Nebo nutím chlapy k přeházení kompostu a hotový prosévám do kolečka a sypu lopatkou okolo kytek.
   Ale jsou kytky, co hnůj (ani granulovaný) nemají rády. Třeba karafiáty.
   Proti plísni na rajčatech se mi osvědčilo pěstovat je v neckách, přitulené k baráku a pod střechou. Takže jim je teplo na záda, neprší na ně a slimáci nedolezou. Stříkat je nemusím a hlínu po dvou třech letech vyměním komplet (mezitím před výsadbou přidám granulovaný hnůj). Hrášek pěstuju taky v nádobách, jinak mi ho slimáci sežerou. U jahod mám jiný problém. Chodí mi na ně srna. Záhon je v sadu, co je od louky oddělen jen houštím a suchou opukovou zídkou.
   Jo a Lenka zapomněla ještě na jednu nevhodnou kombinaci. Nikdy spolu neporostou okurky a rajčata.

   1. BUBU, DÍKY ZA DOPLNĚNÍ. NETUŠÍM, JAK MI ZROVNA TOHLE MOHLO VYPADNOUT. FAKT RAJČATA SE S OKURKAMI NA JEDNOM ZÁHONKU DOSLOVA NESNESOU.NEJEN PROTO, ŽE SI PŘEDÁVAJ PLÍSNĚ JAKO ŠTAFETU, ALE OPRAVDU TAKY SPOLEČNĚ VŮBEC NEROSTOU.

  2. AHOJ, VAVE, DORAZILA JSEM TEPRVE PRED CHVILKOU. MÁME TENTO TÝDEN SLUŽBU, K NÍŽ PATŘÍ TAKY „ODSNĚHOVÁNÍ „SCHODŮ A CHODNÍKU PŘED DOMEM,TAKŽE JSEM NA TO MUSELA VYBĚHNOUT. V NAŠEM DOMĚ JE HODNĚ STARÝCH OBYVATEL, TAKŽE KVŮLI JEJICH, ALE TAKY KVŮLI SVÉ VLASTNÍ, BEZPEČNOSTI POCTIVĚ SNÍH ODKLÍZÍM. NENÁVIDÍM SOLENÍ TOHOHLE PROSTORU,JELIKOŽ TRÁVNÍK I KYTIČKY, CO ROSTOU HNED VEDLE , SE Z KAŽDÉHO ZASNĚŽENÍ A POSOLENÍ VZPAMATOVÁVAJ DOSTI DLOUHO. A NYNÍ SE POKUSÍM ODPOVĚDĚT NA TVOU OTÁZKU. PODLE RAD NEJRŮZNĚJŠÍCH ODBORNÍKŮ, ALE TAKY Z MÉ VLASTNÍ ZKUŠENOSTI GRANULOVANÝ HNŮJ V MALÉM MNOŽSTVÍ I BĚHEM VEGETACE POUŽÍT SICE LZE, ALE HODNĚ DLOUHO , SE JAKO I TEN OBYČEJNÝ HNŮJ, V PŮDĚ ROZKLÁDÁ ,TAKŽE MOC ŽIVIN BĚHEM VEGETACE NEPOSKYTNE. MÁM ALE LEPŠÍ A OSOBNĚ VYZKOUŠENOU RADU: POKUD MÁŠ NĚKDE MÍSTO, KAM MŮŽEŠ POSTAVIT KÝBL S VODOU, ANIŽ BY TI HO NĚKDO VYLIL , DEJ CCA 3-5 HRSTÍ GRANULÍ DO 10 LITROVÉHO KÝBLE A ZALIJ TO VŠE VODOU AŽ SKORO POD OKRAJ, ALE TAK, ABYS TÍM ROZTOKEM MOHLA OBČAS ZAMÍCHAT. PAK KÝBL PŘIKRYJ A NECH STÁT CCA 14-21 DNÍ.JAK UŽ JSEM PSALA, MŮŽEŠ OBČAS ROZTOK ZAMÍCHAT. PO TÉHLE DOBĚ OBSAH KÝBLE ROZŘEĎ CCA 1:6-8 A TÍM NAŘEDĚNÝM ROZTOKEM PAK SVOJE ROSTLINKY ZALÍVEJ. JÁ TO TAKTO DĚLÁM S KOBYLINCI, KTERÝCH MÁM FAKT OBROVSKÉ MNOŽSTVÍ ,A MÁM JE K DISPOZICI NEOMEZENĚ A VLASTNĚ CELÝ ROK,TAKŽE JE I KOMPOSTUJU, COŽ TY JISTĚ NEBUDEŠ, BO KOMPOST JAKSI NEMÁŠ..POKUD ALE CHCEŠ ROSTLINKÁM PROSPĚT, ZKUS CCA NĚKOLIK HRSTÍ GRANULÍ KOLEM ROSTLINEK MĚLCE ZAHRÁBNOUT. JAK VŠAK TVRDÍM, NEMÁ SMYSL ZAHRABÁVAT JAKÝKOLIV DRUH HNOJIVA PŘÍMO KE KMENI ROSTLINY ČI KEŘE, PROTOŽE STROMEK I KEŘ MAJÍ NEJVÍC „VÝŽIVOVÝCH“ KOŘÍNKŮ PO OBVODU KORUNKY, TAKŽE SE VĚTŠINA HNOJIV ZAHRABÁVÁ ČI ZAPRACOVÁVÁ DO ZEMĚ V TAKOVÉM KRUHU, KTERÝ MÁ CCA PRŮMĚR KORUNKY STROMU NEB KEŘE.
   A JINAK HLÁSÍM, ŽE I K NÁM DO BĚLÉ SE VRÁTILA ZIMA. DOUFÁM JEN PEVNĚ, ŽE TO JE JEJÍ POSLEDNÍ ZÁCHVĚV. TEPLOMĚR V NAŠEM 2. PATŘE UKAZUJE JEŠTĚ NYNÍ -6. PŘI ZEMI BBUDE JISTĚ TEPLOTA NIŽŠÍ . A SNĚHU JE ZAS CCA 10 CM. CHUDINKY MOJE KROKUSKY, KTERÉ SE ODVÁŽILY PLNĚ ROZKVÉST MINULÝ TÝDEN, PATRNĚ ZAHYNOU.
   A JEŠTĚ K RADĚ IVY. TY KELÍMKY S PIVEM JSEM ZKOUŠELA TAKY, ALE BOHUŽEL TO FUNGOVALO JEN CHVÍLI. VLASTNĚ JEN DO TÉ DOBY, CO PÍVO VONĚLO A KELÍMKY SE NENAPLNILY SLIMÁKAMA AŽ PO OKRAJ. A TAKY BYCH DALA OBROVSKÝ POZOR, KAM „SLIMÁKOVÉ „PIVO VYLÍVÁM. NIKDY BYCH TO NELILA DO KOMPOSTU!!! JSOU TAM PRÁVĚ SLIMÁČÍ VAJÍČKA , TAKŽE TAK SI SLIMÁKY V KOMPOSTU JEDINĚ NAMNOŽÍM.ZKOUŠELA JSEM PROTI SLIMÁKŮM FAKT LEDASCO, ALE NEJÚČINNĚJŠÍ JSOU KACHNY- INDIČTÍ NEBO AUSTRALŠTÍ BĚŽCI( SPRÁVNÝ NÁZEV JSEM NĚJAK POZAPOMNĚLA. TYHLE KAČKY DOKÁŽOU ZCELA VYHUBIT VEČŠKERÁ STÁDIA SLIMÁČÍ POPULACE. SOUSEDKA ODNAPROTI TYHLE KAČKY CHOVÁ A OBČAS MI JE NA ZAHRÁDKU ZAPŮJČÍ. KAČKY SE PORYJOU V MÉM KOMPOSTU A POSBÍRAJÍ VŠECHNY ZMETKY ZE ZÁHONKŮ.POKUD SE NĚJAKÝ SLIMÁK NA MÉ ZAHRÁDCE ODVÁŽÍ VYSKYTNOUT, LETÍ PŘES PLOT JEJÍ ZAHRÁDKY. PRÁVĚ OD DOBY, KDY SOUSEDKA TYHLE ZVLÁŠTNÍ KACHNIČKY DOSTALA K NAROZENINÁM , JE SE SLIMÁKY KLÍDEK.SICE PREVENTIVNĚ SYPU TROŠKU FERRAMOLU NA ZÁHONKY, ALE TO JE JEN NÁVNADA PRO TY POTVORY, CO NÁJEZD KACHEN NÁHODOU NĚKDE PŘEŽILY.

 16. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Naše zahrádka spí zimním spánkem… Mráz, poctivě 10 cm prašanu – kouzlo Vánoc navozeno. Zdravím PetruK (wave)
  Beta v tom nadělení ráno lítala jak blázen, prašan je prý príma…

    1. Sněhovými koulemi??? Příliš soft varianta. Navrhuju hrabla. Jen si, Ygo, připomeň tu smršť koled. Natuty tohle nadělení přivolala.

     Jinak u nás obdoba Xerxovic, mrzne jak blbec, sněhu do rána minimálně deset čísel. A psíčka rozmilá usoudila, že proč lenošit doma, když je takhle parádně, žejo. Hodinu sem tu sviňu ráno dostávala dom. Vrátim jí. Nebo štěkanátky budou!

      1. Mňo, nutno si připomenout, že děvenku bystrou chrání udatný rytíř Benedikt. Minimálně tím, že přes něj obtížně klestím cestu a na tu mrchu nepokrytě se tlemící nedošáhnu. Nejlepší bude, když je zardousím všechny. A začnu kočkama, kteréžto zahradničily v noci a vyhrabaly (a rozválely po podlaze) všechna čerstvě vysetá semínka. By mě zajímalo, esli má soužití se zviřátky taky ňáký plusy 😛 .

       1. Má, určitě má. Můžeš se hřát jejich láskou. Anebo z nich nadělat štuclíky a přehozy a hřát tě budou taky.

       2. Ale to víš, že má! Můžeš o tom psát na zvířetník a zvednou ostatním náladu, neb neštěstí druhých nejvíc potěší (nod) (nod) !

        A u nás už je JARO (f) (f) (f) , neb Jenda (nedbaje zlopočasných hlásání) otevřel okýnko ve sklepě a Zikmund má volný výběh – akorát že přes zimu zapoměl, že tím okýnkem může i VYLÉZT. Tudíž mňučí u dveří, já ho vykopnu (no dobře, vyštouchnu nohou, neb předníma venku a zadníma doma začne dumat, jestli fakt chce ven), aby za pět minut zas mňúkal u dvorcových dvércí. Výhodou je to, že už nemusím třikrát za večer vyřvávat na dvoře Zikýýýýý, masíííííínkoooooo.

       3. Pořiď si ještě kozu a slepice. Budeš vzpomínat na soužití jenom s kočkami a psy jako na velmi idylické časy.

        1. To mi připomíná ten vtip, jak přijde Kohn za rabínem Rabínovičem a říká: „Rebe, poraď, co mám dělat, máme baráček miniaturní, tísníme se tam Sára, čtyři děti, já, a tuhle mi Sára říká, že je na cestě další děcko, rebe, jak já to udělám, kam já nedělku uložím, ten dům má jedinou místnost, rebe, ten dům je tak malej, tak strašně malej…!“
         Rabín samozřejmě věděl, jak to u Kohnů vypadá, a taky moc dobře věděl, že není šance, aby se odstěhovali do něčeho většího. Takže pokýval hlavou, pohladil si vous a praví: „Víš co, Kohne, máš slepice?“
         „Mám,“ povídá udivený Kohn, „pět slepic a kohoutka, Adon buď pochválen, na vejce pro děti.“
         „Tak ti řeknu, co uděláš. Nastěhuj do té vaší seknice svých pět slepic a kohoutka a přijď mi za čtrnáct dní říct, jak to dopadlo.“
         Kohnovi se to nezdálo, ale nikdo není moudřejší než rabín Rabínovič, wunderrebe, nejmoudřejší z Židů po Mojžíšovi, a tak šel a nastěhoval do seknice k Sáře a čtyřem dětem pět slepic a kohoutka. A za týden přijde a děsně ajvajuje.
         „Rebe, rebe, ten dům je tak strašně, ale tak strašlivě malý! Slípky hřadujou na hambálkách, dělají Sáře do hrnců, kohout se prochází po peci, můj Izák, ten filuta, se tuhle ve škole vymlouval, že mu kohout rozcupoval domácí úkol, a dostal za to bití, ale ona to nebyla výmluva, on mu to ten kohout vážně rozcupoval, rebe, prosím tě, co mám dělat?“
         A rabín říká: „Kohne, máš králíky?“
         „Mám,“ odpoví zkroušeně Kohn. „Na maso pro malé a taky schováváme kožky pro Sáru na kožich.“
         „Tak vezmi ty králíky a přistěhuj je k těm slepicím. A za dva týdny přijď znovu.“
         Kohn smutně odchází, ale neodváží se neposlechnout. A tak se tam tísní sedm králíků, pět slepic, kohoutek, čtyři děti a Sára s břichem, že ho sotva uvleče. Děti zakopávají o králíky, kohoutek sedá dětem na hlavy, děti ječí, že to tahá, slepice hřadujou na hambálkách a snášejí vajíčka do dřeva na otop… no zmatek nad zmatek.
         „Rebe, prosím tě,“ skoro brečí zoufalý Kohn, když to po těch dvou týdnech rabínu Rabínovičovi popisuje, „to nejde vydržet, tam se nedá hnout, otáčet se chodíme na ulici, rebe, co mám…?“
         „Máš kozu?“ zeptá se rabín Rabínovič.
         „Mám,“ odpoví Kohn a šourá se ven.
         Za čtrnáct dní je u rabína zas. Koza sežrala cíchu, do které se zamotala slepice. Malý Mojše to celé zachránil (Sára už, chudák, cíchu neutáhla), takže obě zvířata žijí, ale, rebe, rebe… vždyť já už ani žádné další zvíře nemám…
         „Nic takového. Teď se vrátíš domů a okamžitě a sofort vyhodíš na dvorek kozu, králíky i slepice. A přijď zítra.“
         Kohn dorazí hned ráno, šťastný jako bleška, září jako sluníčko, div netančí. „Rebe, rebe, ten náš dům je tak velký, oj, oj, tak obrovsky veliký!“

         1. Io, bezvadný! Ani ne snad vtip, jako spíš příběh ze života. Zkrácená verze by mohla být – chceš-li večer zažít šťastné chvíle, nos celý den těsné boty 🙂 .

      1. Petro, já tě fakt ubezduším!!! Zase začíná sněžit. A to jsem za čilé asistence Trhačů dopoledne vyčistila záhonky. Já ubohá.

      2. Kdysi mi milá PetroK (inlove) – byly doby, kdy jsem tě obdivovala, kdy jsem se na tebe těšila, kdy jsem tě měla ráda – tak se mi zdá, že dnešní sněhofotkovou tečkou (po včerejších vánočních orgiích) tyto doby vzaly za své … doufám, že se napravíš a zítra nás budeš bombardovat sluníčkovými (sun) , kytičkovými (f) či kuřátkovými fotečkami (~) a písničkami (music) . Jdi do sebe! (chuckle) (chuckle)

       1. V Praze ještě večer ležel sníh všude, kde ho neshrabali. Myslím tím i centrum… GRRR :@ !

    2. Pro zvýšení účinku doporučuji koule obarvit na růžovo.

     Ať už jde ta zatracená zima do…. pryč!

    3. A co ji tak bombardovat růžovou – mašličky, srdíčka, ponožtičky… Tak jak jste se domluvily na Louk můžete rozšířit i na přivolavatelku té venkovní hnusoby.

   1. ALENO S MAXEM, TVOU ŽÁDOST VŮČI TĚM Z SNĚHOHU A ZIMOMILOVNÍKŮM PODEPISUJU. HANBA JIM!! JÁ CHCI JARÓÓ!!!

  1. Též zdravím ze zasněžené Prahé. Zde není toliko, ale je zde taktéž zasněženo, mrazivo. Což se líbí mě, líbí se to Ešátorovi, nelíbí se to mým zádům, páč sníh klóže a mráz jest prý na bolest kontraproduktivní, řikaj. Záda jedny nerozumný :D. A to je poctivě balim do turbanů a motorkářskýho pásu 😀

   1. NO, PETRO, NESTĚŽUJ SI, BO NA TO NEMÁŠ NÁROK. TVOJE PROVOKACE JSOU VELIKÉ A DRZÉ. MÁM ODPLATU, CO SIS VYKOLEDOVALA. JE JASNÉ, ŽE BOLEST TI NEPŘEJU, ALE NEPROVOKUJ, BO TĚ FAKT NĚKDO Z PRAŽÁKŮ DOJDE V TOM SNĚHU ŘÁDNĚ VYVÁLET.

     1. jsa zcela ilegální zabukistka, můžu nic netušící osobu v černém pěkně zezadu postrčit..včílkaj se boj, útok může přijít odkudkoli, jsem anonymní ničitel zimomilů 8)

      1. to je společení! Půjdete fšicí sedět a to za organizovanej zločin! (devil) (rofl)

       Nicméně – my se zabukistů nebojíme, my je přepereme! 😀

        1. ááále jo, nebála bych se. Sem přeprala i ségru, když jsem byla malá (rofl) (rofl) (rofl) a ta je o pět let starší (rofl)

         atřebas mi lupne v těch zádech a bude to gůt už potom.

         1. … se teda vzdávám, když jsi přeprala tu ségru. To já naopak jsem od své starší o 3 roky dostávala nálož. Tož sláva vítězi a čest poraženým! (rofl)

          1. LDU, TAKY JSEM MLA SESTRU. BYLA O DB VA ROKY A 17 DNŮ STARŠÍ A DÁVALA MI TO SEŽRAT POKAŽDÉ. BYLA TOTIŽ NEJEN STARŠÍ, ALE HLAVNĚ PODSTATNĚ VĚTŠÍ A TĚŽŠÍ. ALE ONO I NA KOZÁKY NĚKY BÍDA DOJDE. PŘIHLÁSILA JSEM SE V 6. TŘÍDĚ TAJNĚ DO KURZŮ SBEOBRANY A JUDA. NO, VÍTĚZSTVÍ BYLO FAKT VELIKÉ, ALE S PŘÍCHUTÍ HOŘKOSLADKOU. JAKMILE SESTRA KE MNĚ NAPŘÁHLA RUKU, ŽE MI ZAS NĚCO VYVEDE, UŽ LEŽELA NA ZEMI A NETUŠILA, JAK SE TAM VŮBEC OCITLA. PAK OVŠEM NÁSLEDOVALO VELIKÉ ŽALOVÁNÍ NAŠEMU TÁTOVI, A JÁ DOSTALA NÁŘEZ NE OD SÉGRY, ALE OD NĚHO. TOHLE SI PRÝ KE STARŠÍ A HODNĚ ZDRAVOTNĚ SESTŘE DOVOLOVAT NESMÍM. JÍ SE NIC NESTALO, BO JSEM JI JEN SLOŽILA NA KOBEREC, ZATO JÁ ZADEK CÍTILA HODNĚ DLOUHO A SEDNOUT SI MI DĚLALO PROBLÉMY.BYLO TO VÍTĚZSTVÍ, ALE SPÍŠ PYRRHOVO. ALE JAK RÁDA BYCH DNESKA SESTŘE USTUPOVALA, JEN KDYBY JEŠTĚ MOHLA ŽÍT DÁL.

          2. Zajímavé je, že má – nyní milovaná – sestřička si na žádné ústrky směrem k mojí osobě nepamatuje. Její jediná přiznaná vzpomínka se týká výprasku koženým vodítkem našeho jezevčíka Šerika, který jsme svorně schytaly od maminky, když už se prý nedalo to ječení a dupání v patře poslouchat. Taky jsem kolikrát dostala z mého hlediska neprávem,ale naštěstí to ve mně nezanechalo žádný pocit křivdy a čím jsme starší, tím se máme raději.

       1. PETRO, ZABUKISTKA NEJSEM, ALE V TOM SNĚHU BYCH TĚ ZA TREST FAKT POŘÁDNĚ VYVÁLELA. A U NÁS MRZNE A MRZNE,I KDYŽ SNĚŽIT UŽ KONEČNĚ PŘESTALO.TVŮJ EŠUS SNÍH MILUJE, ALE NÁŠ HOKIN ZCELA ODMÍTÁ CHODIT VEN. POKUD CHCI, ABY NĚKAM VŮBEC DOŠEL, TAHÁM NA VODÍTKU ŽIVÉ SÁNĚ NEBO HO HODÍM NA KOČÁREK. A NAKONEC SE STEJNĚ KLIDNĚ VYHOVNÍ V TEPLE,AŽ DOMA NA KOBERCI, JELIKOŽ VENKU JE OCHOTEN AKORÁT KRATIČCE ČŮRAT A DOST.

        1. LDU. MOJE SETŘIČKA JE UŽ 22 LET MRTVÁ. JAKMILE JSME SE TEHDY PŘEHOUPLY PŘES PUBERTU, SBLÍŽILY JSME SE MOC A MOC, TAKŽE MI STÁLE SESTRA NESKUTEČNĚ CHYBÍ. SVÝM CHLAPCŮM MÁMA SCHÁZÍ POŘÁD A MÝM DCERÁM TETA CHYBÍ TAKY VELICE. ALE TO JE ŽIVOT.

         1. To je mi moc líto. Teda, já mám sestry dvě, ale ta mladší – o 7 let, s námi přestala přes vešlerou naši snahu asi před 10 lety komunikovat, což mě neskutečně mrzí, protože když byla malá, tak jsem ji velmi milovala a opečovávala. Se starší sestrou jsme se shodly, že ji zkazily peníze – vzala si chlapa, který je dokáže vydělat v takové míře, že zapomněla, že doslova vyrostla u hnoje – na bývalé zemědělské usedlosti a jak říká moje teta, nevšimla si, že jí pořád čouhá sláma z bot.I to je život.

    1. Hele, hlavně si tam tu zimu nechte aspoň do úterka, dokud nedolepím dlažbu. Neposílejte mi to sem dřív, jo? (inlove)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN