ROZHOVOR: The Tap Tap

Nedávno jsme byli s Hřívnatcem na koncertu, který mi dobil baterky na dlouho dopředu. The Tap Tap vyzařuje tolik energie, že jsme se rozhodli požádat o rozhovor a část té energie předat i vám.

 

 

 

 

RE: Proč Tap Tap vůbec existuje?

TapTap: Kapela The Tap Tap vznikla v roce 1998, jako zájmový hudební kroužek na internátu pro střední školy JÚŠ (Jedličkův ústav a školy). Postupem času jsme se vypracovali až na takovou úroveň, že se z nepovinného kroužku stala profesionální zodpovědnost. Tap Tapem prošlo za dobu jeho historie už více než 40 členů, přesný počet opravdu neznám. Kapela je samozřejmě otevřena nejen studentům JÚŠ, ale všem handicapovaným, kteří mají zájem s námi hrát. Podmínkou je ale pravidelné navštěvování kurzu „přípravka“, který vede naše členka Jana Augustinová a učí nově příchozí členy úplným začátkům muziky, jako například základy rytmu, hrát podle metronomu atd.

RE: Co vás žene dopředu?

TapTap: Dopředu nás žene asi energie z hudby, kterou můžeme zároveň předat publiku a také to, že máme možnost ostatním ukázat, jak i handicapovaní lidé mohou být společnosti přínosem.

RE: Můžete, prosím, představit hudební nástroje, které používáte? Na koncertě jsem viděla nástroje obvyklé (např. flétna), ale i některé, které jsem neznala (různé patrně elektronické placičky). Jsou některé nástroje tzv. „šité na míru?“ Pokud ano, kdo s vámi na vývoji spolupracuje a jak?

TapTap: Těm takzvaným „elektronickým placičkám“ se ve skutečnosti říká elektronický padový bubeník a využívá ho spousta známých i neznámých kapel. Nám tento nástroj vyhovuje, protože ve své paměti uchovává spoustu zvuků různých nástrojů, rytmických i melodických. Umožňuje tak i lidem s těžkým handicapem zahrát plnohodnotný hudební doprovod pouhým lehkým poťukáním rukou či paličkou. Vždy se snažíme nástroj přímo přizpůsobit dané osobě a spolupracujeme na tom například s firmou Kytary.cz, která hudební nástroje prodává.

 

 

DE: Jak dlouho vám trvá napsat a nacvičit jednu píseň?

TapTap: Nacvičit jednu píseň nám trvá pokaždé jinak dlouho. Záleží například na tom, jak je píseň náročná. Zkoušky máme dvakrát týdně a někdy nácvik trvá týden, jindy měsíc. Se skládáním našich vlastních skladeb je to podobné, záleží na múze, atd. Hrajeme také převzaté písně, které necháváme pány aranžéry trochu předělat nám na míru, a to už pak záleží na nich, za jak dlouho bude píseň hotová. Jindy nám zase píseň složí nějaký přední český skladatel či umělec a u něj je tomu stejně.

DE: Jak si vybíráte témata, o kterých zpíváte?

TapTap: Témata si úplně nevybíráme. Když se nám prostě písnička líbí, tak ji zařadíme do našeho repertoáru. Někdy je to vděčné téma, o kterém mluví každý, jindy zase naopak něco, o čem se moc nemluví a je třeba to připomenout.

DE: V jakém maximálním počtu jste schopni odehrát koncert?

TapTap: V plném počtu, včetně kapelníka, čítá v současné době naše kapela 18 členů. Jsme schopni odehrát koncert i v relativně malém počtu muzikantů. Nebude to však plnohodnotně odehraný koncert, protože každý v kapele má svou důležitou úlohu.

RE: Kolik má TapTap  koleček?

TapTap: V kapele je nás na vozíku pět. K tomu máme také jednu členku, která se kvůli svému handicapu pohybuje na malém kole. Spočítat ale přesný počet koleček je velmi obtížné. Znáte to, někdo má občas o kolečko víc nebo míň… 🙂

DE: Co je při koncertech největší problém?

TapTap: Největším problémem bývá asi zajištění našich technických podmínek, protože je nás opravdu hodně a pár specifických požadavků máme. Samozřejmě potřebujeme nájezdovou rampu na pódium, dále také bezbariérovou šatnu, bezbariérové WC a vůbec všechny prostory, ve kterých se při akci pohybujeme. Jelikož jsme vznikli v Jedličkově ústavu, který vlastní autobus přímo s plošinou, jezdíme takto. Nejedná se pouze o zahraniční cesty, ale o všechny koncerty, které se konají mimo Prahu.

RE: Zúčastnili jste se olympijských či paralympijských her v Londýně?  Jaký máte názor na propagaci paralympijského sportu u nás?

TapTap: My jsme v Londýně vystupovali před začátkem LOH v rámci doprovodného programu, Paralympijské hry následovaly až poté. Zážitků máme spoustu, ale zrovna nevím, jaký bych měl teď vyzdvihnout. 🙂 Myslíme si, že někteří handicapovaní sportovci občas vydávají mnohem větší výkony, než sportovci „zdraví“. Leckdy překonávají i nemožné a je škoda, že se o tom více nemluví.

RE: Chtěli jste někdy zabít kapelníka?

TapTap: Jestli jsme někdy chtěli zabít kapelníka? Asi každý chce občas zabít svého šéfa, takže ani kapelník není výjimka. 🙂

RE: Proč jste se rozhodli v prezidentské  kampani podpořit Karla Schwarzenberga?

TapTap: Pana Karla Schwarzenberga jsme se rozhodli podpořit proto, že nám je jako člověk sympatický a protože on nás, jako kapelu, také mnohokrát podpořil, poskytl nám oficiální záštitu při našich zahraničních cestách. Také nám jako jediný z prezidentských kandidátů vyjádřil podporu k našemu Koncertu proti konci světa, který se konal v prosinci 2012.

RE: Jakou otázku jste nikdy nedostali a chtěli byste dostat?

TapTap: Otázek, které jsme ještě nikdy nedostali je určitě mnoho, a každý z nás by si asi přál dostat jinou, takže těžko říct. Ale možná můžeme říct, že tohle je nejtěžší otázka, kterou jsme kdy dostali. 🙂

RE+DE: Děkujeme za rozhovor, bylo nám opravdu potěšením The Tap Tap blíže poznat.

Milí Zvířetníci, pokud byste se chtěli The Tap Tap na něco zeptat, máme příslib zodpovězení otázek (mailem), takže by mohlo být i pokračování!

Na závěr si ještě poslechněte, že konec světa se opravdu nekoná. Také by se vám mohl líbit web nebo nějaké to tričko.

 

 

Renáta Eremiášová

David Hřívnatec Eremiáš

Aktualizováno: 9.3.2013 — 07:48

199 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Milá Renato, jsem moc ráda že jsi na skupinu The Tap Tap upozornila. Jsou opravdu fantastičtí. Našla jsem na internetu spoustu materiálu o nich. Poslechla jsem si je, podívala se na reportáž z jejich zahraniční cesty a přečetla jsem si interview s pedagogem Jedličkova ústavu a zároveň kapelníkem skupiny Šimonem Ornestem. Šimon je syn herečky Dany Kolářové a herce Jiřího Ornesta. Matka Jiřího Jarmila Smejkalová byla moje kolegyně a ředitel Městských divadel pražských Ota Ornest byl naším nadřízeným až do našeho odchodu ze země a je otcem Jiřího a tedy Šimonův dědeček.

  Myslím že má Šimon velkou zásluhu na tom že uměl své žáky povzbudit a nenechal je podlehnout pasivitě. Společnost se často dívá na handikapované osoby s útrpností a jako by tito lidé nemohli nic dokázat. Fysický handikap nezabraňuje dotyčným v myšlení a nápadech, mnozí vystudují vysokou školu. A lidé s porušenou činností mozku mívají jiná nadání.
  Vzpomněla jsem si na jednu švédskou skupinu. Nastudovali upravenou Carmen. Roli Carmen hrála se strhujícím entusiasmem menší kulaťoučká dívka která se narodila s Downs syndromen. Neviděla jsem představení na živo ale v přenosu televise. I tato skupina jezdila na soutěže do zahraničí a měla veliké úspěchy tam i doma.
  Všichni se narodí s určitými předpoklady a nadáním. Ne všichni ty dary dokáží využít. Členové skupiny The Tap Tap svá nadání opravdu nezahodili. (y) (h) (inlove)

  1. Milá Velká kočko,
   popravdě nevím, jakou má Šimon Ornest zásluhu na fungování The Tap Tap. Při vystoupení působí jako kapelník, který naprosto ovládá (řídí) hudební stránku koncertu. Ale náladu koncertu ovládají přímo členové The Tap Tap, je to opravdu báječný zážitek.
   Jsem moc ráda, že jsem vám všem tenhle spolek představila!

    1. P.S. Ten odkaz je úplně náhodný, je to jeden z prvních, který na mě vypadl, nicméně zajímavý je.

 2. Včera a dnes jsem noťasek ani neotevřela, přepadl mě chcíp, ale vodorovná poloha pod peřinou, kašlací čaj ve velkém a paracetamol, jej zdolali (dance) ! Teprve nyní jsem si přečetla článek, shlédla odkazy. Díky Renato, viděla jsem The Tap Tap v nějakém pořadu v TV, jsou dobří.

  Dede, celý pátek jsme s přednostou vzpomínali. Díky za fotky z přebírání štěněte. Připoměly mi, když jsme si byli skoro před šestnácti lety pro Klérku. Probíhalo to stejně (h) . Počítám, že v úterý už budeš zase dvojpsí, tedy dvojfení, protože Berry je skvělá (y) .

  Marsko, jestli budeš Luxovi zastříhávat srst na tlapkách postav tlapku na zem, levou rukou si ji přidržuj, ať nepřešlapuje, uprav chlupy co přečnívají tvar tlapky třeba kartáčem a tlapku ostříhni podle jejího tvaru. Bude nosit míň bince na tlapkách domů.

  Louk, ty chceš ňák zahradničit :O ??? (chuckle) Tuhle devastační jednotku přežijí snad jen ty šípkové keře dole, co jsi pilně nasázela. A to kdo ví jestli, protože takové kožichy by propíchly snad jenom ostny dikobraza (wave) ! A až začnou oba línat…. TO BUDE !!! Zachlupacený Cvrlikov. To bude!

  Xerxová, mám velkou radost za Betku (h) . Jste bojovníci (flex) !

 3. Renato, moc děkuji za včerejší čůánek. Je to od vás moc hezké, že jste nám skupinu přiblížili. Já je znám jen z upoutávek z televize a moc je obdivuji. Jsou to lidé jako všichni ostatní ale mají velmi ztížený život. Ta muzika jim ho určitě rozjasňuje. Ještě jednou dík.
  O.T. holky, jak je to mořné, že když před malováním skříň vyklidím, něco vyhodím a stejně se mi to zpět nevejde, poradíte někdo, co s tím ? :@

  1. Jó, to je klasické spiknutí věcí. A ještě do toho by měli zapracovat zášupšáci a nenajdeš NIC (inlove) 😀 (dance)

 4. OT: Říkala jsem někdy, že naše kočky zlobí?! Tímto se jim veřejně omlouvám, protože to, co dělají kočky, je slabý odvar toho, co předvádějí jedna tříměsíční dominantně založená australská ovčanda a jedna desetiletá, rovněž dominantní (zatím), bílá cotonka (headbang) Týden byly vztahy v pohodě, teď se holky hádají o to, kdo bude šéf (whew) Přávidím Dede, jak to jejich holky berou sportovně… Ty naše blbky asi roztrhnu (tedy neudělají-li to samy) (fubar)
  (pozn.: tento příspěvek je psán v afektu a rozčilení, nebojte se, nakonec nikoho trhat nebudu (chuckle) )

  1. Tříměsíční dominantní fenečka? Jak se to v praxi projevuje? Ehm, nechci dělat chytrou, ale není spíš trošíčku rozcapená? A desetiletá jakbysmet? Šéf jsi přece ty, ne? By mě zajímaly podrobnosti z bojiště.

   1. Jasně, že šéfové jsou lidi. Myslela jsem tím, kdo bude šéf ve dvojici Ravenka – Najty (z dvojice Ravenka – Bertík byl Bertík ten submisivní). No blbky chlupatý se pustily do rvačky (a tím nemyslím jen tak nějaké ohánění významu „dej mi pokoj“) a ani jedna se nehodlala vzdát (velikostně jsou na tom zatím stejně). Příšery byly nakonec od sebe rozehnány a zatím je klid… (dog)

    1. No, jsou to fenky, navíc štěndo cotonku brzo přeroste, takže třenice asi ještě budou.

     Poděs měl prvních několik dní náhubek. Ne že bych se obávala, že se doopravdy do krve servou (krom jednoho momentu, cca po týdnu, zaviněném mojí chybou). Ale nylonový náhubek působil výchovně, abych zdůraznila, že rvačky teda neéé. No, zrovna včera měli po dlouhé době velmi ostrou výměnu názorů – kvůli odpadkům na kompostu, idioti. Ale dali si domluvit (eh, můj slovník je v poslední době fakt strašnej (blush) ).

     Tak ať u vás brzy zavládne mír! 🙂

     1. To je jasněj důkaz toho, že jsou prostě v životě chvíle, kdy „ochjéje“ nezabere. Zemitý výraz typu „tyjednohovadobóží“ člověku uleví podstatně lépe, že? Znám to 🙂

 5. Renato a Davide, jste dobří! (y) Zajímalo by mě, jestli jste rozhovor naplánovali už před koncertem anebo to byla momentální inspirace vyvolaná zážitkem z něj?

  Milá Dede, díky za obrazové i slovní zpravodajství! Kochám se, Narinka je tak roztomilá! Štěněcí období je úžasné a ty máš navíc bonus ve formě sžívání Malé s Velkou. Začátek proběhl velmi nadějně, jsem zvědavá, jak to bude mezi batoletem a mladou dámou probíhat dál.

  Milá Louk, tvoje zpravodajství si užívám pokaždé zrovna tak. Ti psi u tebe fantasticky rozkvetli! A co mě uchvacuje, je nespočetná škála Jessiiných výrazů – z ní ta ženská mazanost přímo sálá, na první pohled andílek, na druhý liška podšitá a ponoukačka k nepravostem! 🙂 Ta nenechá Beníka zlenivět! Jinak držím palce, aby se tvé černé myšlenky ohledně Benova zdraví nepotvrdily. (y)

 6. Ahoj Dede, s napetim jsem cekala a s chuti procetla prubezne zpravy. Je krasne cist, jak se holky szivaji. (h) Skoro jako prvni a druhe dite. (h) Mnohe bylo receno, tak pridam potutelny dotaz. Jedna cerna, druha bila, obe chlupate. Jake obleceni zvolis s holkama na vylety?

   1. A co tahle šik móda, do polí,lánů a lesů jak dělaná.

    zena-in.cz/clanek/sik-po-francouzku-cernobile-saty/…/moda (chuckle)

 7. Renato, diky za tenhle clanek. O te skupine jsem nevedela, ale uz vim. (inlove) Fakt jsou dobry, i bez ohledu na handicap. Coz myslim jako extra kompliment. I pro mne to bylo inspirativni – kdyz vidim lidi, co maji jiste problemy, a nezabali to, ale naopak jdou dal a vys, tak si rikam, co si ja mam co stezovat. Asi se musim od tech deti mam co naucit.

 8. Jak tady tak čtu Benfíglí duo a Černobílé duo a jak v hlavě srovnávám dávné duo Penny-Nessy, uvědomuju si, že když je ve dvojce staruška, jsou věci jinak, a nemusí to být nutně jenom Melinkou.
  Vysledované rozdíly:
  — Nelezou si vzájemně do misek. Střídají se. Soutěžení se nekoná.
  — Když Penny nereaguje na Melininu výzvu, Melly ji nechá a naopak si poklepe packou na čelo směrem ke mně, co že mě to napadlo, copak nevidím, že staruška chce spát?
  — Melly je k Penny nesrovnatelně něžnější než ke komukoli jinému. Ona je teda něžná sama o sobě, ale tohle je prostě… Ona je lepidlo potřeštěné, ale Penynky se dotýká tak opatrně, že jí stěží počechrá chlupy nebo foukne na ucho.
  (Samozřejmě pokud na sobě nemá košík, se kterým ještě nemá cit.)
  ((Ale musela se to učit – první dva týdny to bylo samé „pozor na tu Penny!“ a „nerýpej!“))
  — Vzájemnou hru musím vyprovokovat a dozorovat já. Taky pomáhám té straně, která aktuálně prohrává. Vzájemná hra sestává hlavně z přetahování (staruška nelítá, protože je to na její šedý zákal už moc rychlé).
  — Téměř nejsou rvačky o aporty. Házím oběma současně, každé její věc, a ony to pochopily. Občas se obě vrhnou po téže věci, když jim neukážu dostatečně, co je pro kterou, a pak je to podle dlouhodobé výsledkové listiny plichta. Melly sice vidí dobře, ale Penny je mazák zkušený.
  — Melly občas uhne, i kdyby vůbec nemusela a i když to po ní nikdo nechce. Nevím, jestli je to malou soutěživostí, nebo ohledem na starušku. Mám pocit, že zvířata vědí navzájem o svém zdravotním stavu daleko víc, než o nich víme my, člověci moudří. 🙂

  1. io – dle mého pozorování spolu zvířata komunikují telepaticky, o čemž mi houby víme. Jednou se mi podařilo u toho být, ale kecal mi do toho jeden chlap, tak jsem se nemohla moc soustředit.
   A když se staral Evelínek o umírajícího Žofíka, bylo to něco úžasnýho … (inlove)

   1. Na to bych se strašně moc chtěla napojit! (inlove)
    Zatím jenom při příchodu k baráku (nebo když jdu hodně pozdě, při odchodu z knihovny) řvu v duchu a trochu i šeptem: Hooolkýýý, už důůů! 🙂
    A myslím, že to funguje u učení novejm věcem, ale neumím to kontrolovat, takže to nedovedu použít záměrně. 🙂

    1. io – problém je, že musí být „zapojen“ i příjemce. Ale oni se nám snaží rozumět, tak by to nemusel být až tak velký problém, jen se to naučit.

     1. Konec konců, třeba seznámení Evelína a Jollieho bylo naprosto evidentní. Mému hlásání: „Přivedla jsem ti kamaráda atd…“ těžko mohli rozumět, ale oba dva (Jollieho jsem znala 3 hodiny, z toho 2 prospal) přesně věděli, co chci a taky to udělali. 🙂

     2. Sheldrake dělal zajímavý výzkumy, že zvířata vědí, kdy se vracíme domů. Dal dobrovolníkům pagery a oni se měli otočit domů, když jim to píplo (v naprosto nesmyslných časech), a doma u zvířete byla buď kamera, nebo druhej dobrovolník, co sledoval reakce. Zvířata se málokdy v oznámení druhýmu člověku „už jde!“ nebo v čekání u oblíbenýho čekacího místa (dveře, okno) zmýlila. Někdy neoznámila včas nebo vůbec, ale nikdy neoznámila chybně.
      Mi to tak napadlo u toho zapojování…

      1. Ono je asi něco trochu jiného komunikace na dálku a něco jiného „rozhovor“ na místě. Tehdy komunikovala naše pejska Arinka s cizí, normálně plachou, kočičkou. Ten proud energie, který mezi nimi běžel byl nesmírně intenzivní.

       1. Když to takhle rozebíráš, uvědomuju si, že takhle přesně přivedla Penny malý nemocný kotě Kaštánka a že asi fakt takhle diktuje Melině do toho zápisníčku.
        To na dálku Sheldrake vysvětluje nějak jako smečkovým věděním. Už jsem to četla pěkně dávno, tak si přesně nevzpomínám, jenom že to má nějakou souvislost s tím, co umí a dělají i lidi (pokud se jim dovolí na to věřit) – takový ty loučení právě zemřelých a tak. Seveřani na to mají dokonce jméno a posílají tuhletu „duši“ oznámit doma, že třeba jdou domů. Aspoň podle pověstí.
        A z mojí zkušenosti, když jsem potřebovala někoho potkat, vždycky jsem ho jakoby náhodou potkala. 🙂
        Možná to je několik věcí pomotaných dohromady a možná ne.

        1. Io, v tomhle jsem s tebou: „A z mojí zkušenosti, když jsem potřebovala někoho potkat, vždycky jsem ho jakoby náhodou potkala.“ Kdyby to tak nebylo, tak bych se v tech prvnich 8 letech tou Amerikou sama samotinka proplacavala hur. Nekdy je to nahoda, nekdy je to vic. Jeden se musi kolem sebe divat a naslouchat. A mit antenu na lidi. Ja ji mam dobrou, Chet skoro zadnou. On se obcas necha utahnout na vareny nudli. To kdyz obcas tahal lidi do domecku, jako ze jsou fantasticky, tak to bylo na Grizzly a mne. Grizzly mela tu antenu jeste lepsi, nez ja. Byla spontanni ochranarka. Kdyz prisel novy clovek do domu, tak jsme museli na cloveka sahnout a rict Grizzlicce, ze je to OK. A hned vrtela ocasem a byla kamoska. Ale, byly pripady, kdy to nefungovalo. Grizzly neutocila, ale byla v pohotovosti, vcetne odhalenych dasni, a ze na ni dotycni delali opicky a chteli si pohladit pejsku nefungovalo. A vdycky ta Grizzly mela pravdu. A treba i driv, nez ja, tak jsem to na ni vetsinou nemohla prenaset.

         1. Je to zvláštní, žejo? Mě to docela fascinuje.
          Znám to vysvětlení o tom jinak páchnoucím potu, dokonce mám v jistých extrémních případech dost citlivej nos, abych něco i čichala (psi si tou dobou už určitě ucpávají fifáky, jak silný to pro ně musí bejt), a funguje to, ale není to všechno.
          Kombinuju logiku s vysledovaným faktem, že se někdo začal v naprosto nesmyslný situaci potit, a jde z toho vytáhnout hodně, ale není to všechno.
          Když fakt nevím, maluju v přítomnosti takovýho člověka mandalu. Pak se na ni v klidu podívám a když je hezká a barevná a uměřená, je to OK, když je jiná, pomůže mně si ujasnit, co se mi na tom člověku nezdálo. Ale není to všechno.
          Protože tohleto nevysvětluje, proč mám někdy chuť jít naprosto nesmyslnou odbočkou. Většinou tam potkám někoho, koho potřebuju, nebo kdo potřebuje mě – a o kom jsem neměla naprosto jak vědět, že tam bude nebo že se budem potřebovat. (Poslední takhle potkanej člověk byl před dvěma lety nebo tak nějak jeden kamarád, kterýho jsem neviděla roky, a ten ode mě potřeboval Plauta a ztratil na mě telefon, a naopak se mě zeptal, proč vlastně nejdu dál studovat, a popsal mi, jak to udělal on sám, že na té hudební vědě je.)
          A taky to nevysvětluje, jak je možný, že když člověk vznese k Universu a.k.a. CD nějakou vážně míněnou prosbu, tak se mu svět seskládá tak, aby se mu to splnilo. (Poslední taková prosba ode mě byla „bydlet na venku“ (myslela jsem původně na naší chatě) a „mít k Penny parťačku“. To druhý bylo pro CD víceméně snadný, s tím prvním se nadřela víc než rok. 🙂 )
          A taky to vůbec nevysvětluje, jak je možný, že prosby k CD se nikdy neobracejí proti člověku. Žádný „tak tu máš, a máš, cos chtěl, tak si nestěžuj“.

         2. Jé, já zas píšu romány, koukám, to se asi zase pěkně bojím… třeba toho dělání podlah… (chuckle) Se moc omlouvám a už zkusím bejt hodná, chvílu. (blush)

  1. Jak mám pejsky a zvířátka vůbec ráda, ta trička jsou naprosto úděsná, kýč jak bič. Už jsem si toho všimla dřív, jak jde o domácí mazlíčky a všelijaké výtvarné předměty s nimi spojené, lidem asi vypadne mozek z hlavy a neštěstí je hotové.

   1. Aido, pojem kýče je vždycky dost subjektivní záležitost.
    A zrovna u těchto triček si umím představit, že je někteří navléknou z recese.
    Technická poznámka pro zdejší Klub dobráků – pro mne, prosím, neobjednávat 😀 .

    1. Když si představím, že se do triček navléknou bujné vnady, vypadalo by to jako epidemie Basedowovy nemoci (rofl)

     1. Aaano, má to voči na správnejch místech trička.
      Netvrdím, že bych v tom nutně chodila do školy, ale umím si představit, že v tom jdu hrát do trempský hospody a sklízím úspěch jak stehno. (makeup)

     2. Ano Renato. Přesně s tohoto důvodu, trička s obrázkama zásadně nééénosím.
      Zažila jsem jednu dobře rostlou paní u nás v práci, která nosila tričko se Sandokanem (whew) Jakou myslíte ,že měla přezdívku ? (rofl)

      1. No, esli byla chlupatá, tak mohla být Sandokán anebo že by
       Perla Labuanu. (chuckle) (rofl)

       1. Ano jenny, b) je správně (rofl) a ještě „Sandokoz“ dnes už dávno nikdo neví,jak se ve skutečnosti jmenovala, jen stačí řict přezdívku a všichni pamětníci vědí…

      2. no já je nosit taky nemůžu, protože na mých ňádrech se každý obrázek zdeformuje ;(

    2. Ááále neboj, dyť tam stejnak néni žádný růžovoučký, to néni nic pro tebe (chuckle) (chuckle) (chuckle)

   2. a mně se ten kýč líbí 😛

    i když uznávám, že u (beztak vyprodané) jediné kočičandy by ty oči asi pásly fakt na dobrý místo (chuckle) (blush) (inlove)

 9. Aby těch OT nebylo málo, přidávám nové hlášení z liščí nory 🙂
  Polární lištička narazila v dobývání nového teritoria na nečekanou překážku. Byť Velká Černá vypadá jako submisivní truhlík, tak když jí o něco jde, projevuje nečekanou vynalézavost a jeví se být velmi slušným manipulátorem. Zvyklá na přímé psí (samčí 🙂 ) způsoby, jsem byla kapku pomalejší, než jsem její chování rozkódovala. Včera mi Berry naznačovala celým psem, že jediné, co k životu potřebuju, je ona, a když si toho skřeta nebudeme všímat, tak třeba zmizí. Když se Nari něčeho dotkla, nebo někam přišla, Berry štítivě opouštěla předmět nebo místo. Malé to vůbec nevadilo, a když ji to zrovna napadlo, tak Berry naháněla a asi dvakrát ji podběhla a podrobila zkoumání, jestli by se u ní nenašlo nějaké to mlíko. Nenašlo a Berry pak na mě vrhala znechucené pohledy – vidíš, co TO dělá? Není TO úplně blbý???
  Situace se změnila, když jsem jim podávala večeři. Nari v se v pikosekundě rozhodla, že Berry má lepší a víc, a jako obvykle se jí vrhla do misky. Místo, aby štítivě poodstoupila, vydala Berry temné zabublání. Malá odskočila takovým fofrem, že udělala přemet a celé cca dvě (!!!) minuty ji nechala v klidu jíst. Mezitím zhltla svůj podíl (jí strašně rychle – návyk ze skupiny štěňat, kde kdo zaváhá, tak nežere to, co by rád) a rozhodla se výpad zopakovat. Srandovně se plížila kolem stěny, připravena dobýt žádoucí kořist. Berry ani nevytáhla čenich z misky, jen se pomalu otočila k malé a vrhla na ni POHLED. Měl stejný účinek, jako předchozí zabublání – Nari se na fleku otočila a prchla do jídelny. Potom zjistila, že se na ni koukám (a směju se), tak zpomalila, napřímila se a šla si ukrást polínko.
  Od této chvíle vzala Berry vetřelkyni plně na vědomí a začala nová fáze – kdo uštve paničku pro sebe, vyhrává. Takže od této chvíle mám dva ocásky – černý si hlídá pozici a mazaně prokluzuje zkratkami, o bílý se zabíjím, protože je všude, kam bych ráda došlápla. Dnes ráno jsme zase o kousek dál – Berry se sice tváří, že malou nevidí, ale nějak nápadně často u ní „zapomíná“ svůj milovaný míček na provázku. No a potom ho od ní musí získat, takže nastane krátká přetahovaná. A pak ho, vybojovaný, tak nějak zase zapomene 😀
  Konečně přestalo pršet, tak jsme byly víc venku. Berry je tam o hodně bezprostřednější, hraje si s malou a už se po ní kouká, když se bílé pištidlo někde zapomene. Nari se do všeho žene zdánlivě bez strachu, a když už se něčeho lekne a uskočí, tak se honem vrací, protože vlčky, byť kapesní, se přece nebojí (chuckle)
  Rozhodně to není jednoduché ani automatické přivykání, Berry je závislák a nehodlá se jen tak vzdát. Ale nikdy malé nic nehrozilo, Berry vymyslí léčky, ale neublíží. Pokud jde o čistotnost, tak dokud dávám pozor (například nepíšu na počítači), tak jsme doma bez loužiček i bobků. Když nedávám pozor (a píšu na počítači), tak holt vytírám 🙂 Ale vzhledem k tomu, že dva měsíce jí budou teprve příští týden, to není špatné skóre 🙂

  1. beeeeeezva hlášení, děláte skvělé pokroky a Berryška je velice velmi šikovná šéfka (h) (h) (h) (h)

   ad ten POHLED – Zuzu mi tady syčela na Mikulenky, ale Nyny taky stačil pohled a už brzdily a stahovaly se… chudinečky (chuckle) (inlove)

  2. To s tou nejednoznačností / diplomatičností fenek – díky, díky! Občas je to jejich obcházení na palicu.
   Koukám, že i u štěněte je schéma vlastně stejný, ergo že dospělej novej člen vážně jede ve štěněcích kolejích: Máš mlíčko? Co to žereš? Paničkáááá!!! Ukradneš mi moji hračku, co, mrňousku?
   Nessy ještě vynikla v destrukci Penynčina pelechu (a po tomhle kousku se skamarádily).
   Melly to má těžší o to, že si staruška často uvrčí klid nebo (teď už častěji) zhnuseně odejde do klidných končin (a Melly ji tam nechodí obtěžovat).
   Jde vám to krásně rychle! (inlove) (dog) (inlove) (bat) (inlove) Hádám hádám, že není daleko den, kdy se Černá a Bílá spojí a silami společnými a packou jedinou začnou dělat vyfikulativnosti tobě. 😀

  3. Náádhera, milá Dede, tvá pozorování milášků jsou skvělá, vždycky je čtu s velkou radostí (inlove) .

   No, ony už tu jisté signály, že Berrýška je pěkně mazaná pejska, byly 🙂 . Máš velikou výhodu zkušenosti se smečkou, byť s hošíčky, tj. s přímočařejším přístupem, takže vykutálenost děvenek zvládneš. Na to, jaká je Velká černá závislák si všichni vedete výborně! Chech, lištička taky nebude žádný ořezávátko, pochybuju, že dvakrát skočí na stejnou fintu, snad raději doufej, že se výhledově nespřáhnou příliš.

   Kterak vetřelec pomůže neuvěřitelným způsobem rozvinout potenciál jedináčka mám teď denně na očích a nepřestávám se divit. Džespoděs rovněž užívá ženské, nesmírně vynalézavé a manipulativní, zbraně. No je to mrcha 😀 . Ovšem obdivuhodně nápaditá. Byla bych z ní nadšená, protože je svéhlavá, hrdá, svobodomyslná, rezervovaná, pálí jí to (samé sympatické vlastnosti 😀 ) … kdyby nepáchala takový lumpárny. A nezneužívala k tomu chuděru prosťáčka Bena.

   Dede, těším se na další dění u vás (inlove) . A snad by bylo lepší raději zavčasu, aby tě panprésorka nemusela pobízet (chuckle) . Vždyť víš, jak jsme všichni zvědaví a nedočkavě nové zprávy vyhlížíme.

  4. Dede, teprve teď čtu hlásání Black and White a vracím se dvaapůl roku zpět. Přesně tak to bylo u nás – Don se štítivě odtahoval když si k němu malý chtěl vlízt do pelíšku nebo když chtěl stejnou hračku, s jídlem to bylo zrovna tak. Ale trvalo to jen asi tři dny a kluci pochopili, že se k nim chováme stejně a bylo po ukřivděnosti. Teď si myslím, že se Luxíkovi parkrát zasteskne po Donovi, jestli to je možné tedy nevím.

  5. četla jsi ROBINa od Frýbový Dede?? Ten popis sedí na okamžik, kdy k Robinovi přibylo černé Mimi 😉

 10. OT – Dede (wait) neflákáš trošku zpravodajské služby ?? Co tvé černobílé duo ??

 11. Ještě s dovolením tak trochu souhrnem.

  Děkuju za milé komentáře! (inlove) Žití na Cvrliky je teď dobrodružný podnik. Jak vystihla kamarádka, mají oba psejčci děcákové manýry (a není divu). Džespoděs má hluboko v sobě určitou míru opatrnosti a nedůvěry, ráda spoléhá na sebe. Beňajs se stále cítí nedodrbán. Oba potřebují ujišťovat, že jsou milovaní a někam patří.
  V praxi to obnáší, že kam se hnu, mám je oba u sebe a přitom patřičně rozdováděné. Už jen obout si venku zablácené boty je na otřes mozku, občas schytám přátelský štípanec, který byl určen chlupatému kožichu. Modřiny jen kvetou. Aspoň něco tady 😛 . Neřízené střely se valí prostorem a s nimi balvany, přeražená prkna, nářadí… Asi si pořídím aspoň helmičku 😀 .

  Maričko, nevím jestli si troufnu na videjko, už takhle se snažím foťák chránit pod mikinou (pohled musí být k popukání). Ech a často si vzpomenu na Hanču a radu se samospouští. Ešče že není při ruce, abych jí mohla majznout 😀 .

  Io, vývoj u vás sleduju pozorně – jak podotkla Radka, je to i poučné, protože gerontík má svá specifika. No a občas trošíčku závidím ta lehká něžná stvoření 🙂 .

  Zdravotně – na obou je znát počáteční bídná strava (prověšené hřbety), na Jessie možná množili do úplného vyčerpání, Ben se vyzáblostí neudržel na nohou… Je to trochu časovaná bomba, ale riziko je i u vypiplaných štěníků, prostě záruka není nikdy a budeme problémy řešit až a pokud nastanou. Váhový výkyv u Bena je obrovský (není to štítnou žlázou, byl systematicky překrmován), takže se muselo podepsat. Proto zatím jen sleduji. Připadá mi, že když je odpočatý, občas velmi obtížně dýchá, „hvízdá“. JanoBa, díky, podobnou situaci jako u vás zažila JarkaF s kavkazandou Ajrinkou – několik let léky na srdíčko, stabilizováno a pak buch rakovina ;( . No, uvidíme. Pohyb a dobrá nálada ledacos zmírní.

  Omlouvám se za žvanivost a přeju příjemnou neděli všem (sun) .

  1. Milá Louk, prohlížela jsem fotky už včera a bylo mi krásně na duši (inlove) a taky jsem se musela smát a trošku tě i litovat 😛
   Krásně mi je a ještě dlouho bude proto, že ti dva ztracenci, tak velcí, že mohli být jen těžko udatelní, dostali novou šanci a nádhernej život. Tvůj tím získal… eh, trošku nové rozměry (wasntme) a spoustu adrenalinu. Přiznám se, že nemám tvoji odvahu, nedokázala bych to, co ty. Vždyť ty o tom ještě navíc píšeš tak neodolatelně, že se musím smát nahlas, byť vím, že tam doopravdy k smíchu zase tolik věcí není.
   Pokud jde o Beníka, tak s teplejšími dby by mohli přibrzdit oba… a s menší nadváhou by se to snad mělo zlepšovat. Rozhodně vám všem moc držím palce (h)

  2. Louk, já tě stejně obdivuju, na takové dva drobky bych odvahu neměla. Ale ty fotky jsou parádní a pesani jsou očividně spokojení a vychechtaní.
   U nás rozmrzlo jezírko a včera se v něm koupal jeden kos. Asi to někde vykecal, protože dneska přilítla ještě hrdlička a hejno vrabců, kteří se tam chovalo jako puboši na koupališti. Ještě že je kočka doma (cat)

   1. U nás taky rozmrzlo. Teda zčásti. Dobytci se do něj propadli skrz ledovou krustu. A od té doby se v něm koupou. Zlatí ftáci! A chceš naznačit, že tvoje chlupatice odolávají??? To bys mě zklamala!

    1. Mno, při poslední přizamrznutí do něj Borůvka zahučela- očekávala led a propadla se u schodů, kde už byl tenkej, měla sucho jen na vršku hlavy a vršku hřbetu, navíc oči jak tenisáky… naše jezírko má hloubku metr šedesát, ale na okrajích jsou skoro metr široké mělčiny, kam občas lezou. Zatím je dost zima 🙂

  3. Louk,fotoreportáž z Cvrlíkova je senzační. Myslím, že bys měla se přivázat na lano aby Tě nesmetli ze stráně dolů. Beník mi připomíná kavkazana kříženého s leonbergrem , drštičku má dobráckou. Je to kus psa. Až vylíná tak nebude vypadat tak obrovsky. Mě taky říkají, že máme tlustýho psa ale Lux má jen necelých dvacetšest kilo a ostatní je srst. Má ji za dva psy dohromady. Když pak ta paní si na něho sáhla tak se podivila, že nahmatá i kosti. Přeji nám aby to blátivé počasí už trochu přešlo. Musím Luxovi ostříhat chlupy na tlapách a nevím jak abych ho nezohyzdila, má je jako kartáče z automyčky.

 12. Přeju vše, krásnou neděli ze zavlhlých a pošmourných Modřan. (h)

  Xerxová (inlove) , Louk (inlove) , máte krásné fotky. (y) (h) Na té poslední vypadá Betka (h) hóóódně baskerwillsky. (chuckle)
  Eh, nedá mi, abych při fotkách z Kalamitových Cvrliků nevzpomněla na jistou L., která lehkovážně odmítla všechny nezdolné a silně se množící rostliny. (wasntme) (chuckle) Možná , že ještě budeš prstíčkem hrabat! :* (wave)

  1. Sem vsadila na stromy a keře. Trnité 😛 . A lámu si hlavu, kam zaparkovat pár květináčů. Asi do korun těch stromů 😀 . Io trefila dokonale, je to tankodrom. Furt sem nemohla přijít na správný výraz a ejhle, toť on.
   Nojó, možná příde den, kdy budu škemrat i o bohyšky :* .

   Ech, jestli mi dobytci vytahají čerstvě zasazené vovocné stromky… Ale momentálně mám větší vítr z ohlášených mrazů. Simpěkně, nemáte někdo zkušenost? Kořeny jsem přihrnula listím, ale co ty křehký nový (a dle návodu sestříhnutý) větvičky. Nemám na ně na ten chladný týden narazit pytel?

   1. Louk, já bych to udělala. Riskovat omrznutí netřeba. On stačí závan. Loni mi takhle omrzly květy na jabloních – ale jen někde, kam to zrovna fouklo – úplně byla vidět přesná lajna.

    1. jen se bojím, jestli pytel nebude prohlášen za zajímavou hračku… Tví psíčci se zdá být přetahovadlem nepohrdnou… (chuckle)

     Když se z vychrtliny stala koule – byl to děsný nápor na organismus. A teď hubne chudák díky Důře zase ne zrovna pozvolna, ale tryskopáděním… Taky nápor na organismus. Uvidíš za pár týdnů – ještě bych mu nechala čas. Teplo bude nápor. Bude potřebovat možná chvilku během dne i odpočívat – vysvětli to nějak Jessíííí (tmi)

     my teď protáhli Betu lesem (tedy po cestě) – hodně to klouzalo i místy bořilo, ale chodit musí a jí se to moc líbilo. Občas i do hlubokého sněhu do lesa mezi stromy se probrodila, kus stop přečetla

     1. Auvej, přetahovadlo nelze vyloučit (whew) .

      Jj, nápor si uvědomuju. Musím je průběžně zavírat a oddělovat, jinak by se schvátili do bezvědomí. Mají tak příšerné tempo, že se utaví během půl hodiny. Ale čas a teplo snad přinesou trochu zklidnění.

      No, už byste si zasloužili sucho a pevno pod nohama. Jak vlastně s letošní dovčou, troufnete si společně odjet?

      1. Dovolená má být zcela flákací – s Vilémem v apartmánu (od známých – protekční) přímo na břehu moře a v „domácím“ režimu. Navíc nás jede víc – a jak znám svoji sestru, tak ta rozhodně přes poledne u vody nebude. Já taky nee – a u eventuálních výletů bude střídačka… Takže pokud nebude úplně ouvej – měla by to zvládnout.
       Hele – září je daleko a změnit se může spousta věcí – třeba nám Vilém sdělí, že on s náma nikam nejede (chuckle)

 13. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Betka mě probudila něžně tlapátkem – strká do mě „chci hladit“ Bylo půl šestý… Hladila a drbala jsem ji do šesti – pak vstanu, obléknu se…, chci vyhnat psinu ven a co dělá psina ?? – spinká. „Betko, jdem čurat !“ Vrhla po mně zlý pohled, hodila zadkem, přetočila se na druhý bok a prý ona ještě nevstává…

  1. Xerxová, jsme na tom stejně, taky si císařovna vynutila hlazení a mazlení, dokonce si mě zalehla. Až do sedmi nám to vydrželo, ale pak už vstávala ochotně a procházka byla kouzelná.

 14. Louk, díky za další várku bezva fotek u nichž jsem se zase usmívala !!!! Jsem si jistá, že dříve nešťastná psiska už dávno na svá trápení zapomněla a užívají si radost ze života plnými doušky. Nešlo by s nimi udělat nějaké kraťoučké videjko. A ohledně Bena – nemohl by mít třeba problem se štítnou žlázou? Psi tím také dost běžně trpí?

  Domi, kamarádce držím palce a tobě přeji šťastnou cestu tam i zpět.

  A tady je jeden rébus na neděli. Našla jsem ho dneska, když jsem se snažila (dost marně)zredukovat svoje papírové hromádky nasyslených důležitostí. Je z dob dávných (proto ty značky cigaret) a pamatuji se, že mi tenkrát dal zabrat. Tak kdo nezná, potrapte se, já se o to pokusím též, už dánov jsem to zapomněla. Řešení dodám v pondělí.

  (5 barev domů, 5 různých zvířat, 5 druhů cigaret, 5 různých národností, 5 různých nápojů)

  Kdo vlastní zebru a kdo pije vodu?

  Je 5 domů.
  Angličan bydlí v červeném domě.
  Španěl vlastní psa.
  Káva se pije v zeleném domě.
  Čech pije pivo.
  Zelený domek stojí vlevo vedle bílého domu.
  Kuřák cigaret Šárka pěstuje hlemýždě.
  V žlutém domě se kouří cigarety Sportky.
  Mléko se pije v prostředním domě.
  Nor žije v prvním domě.
  Muž, který kouří Mentolky bydlí vedle domu muže chovajícího lišku.
  Sportky se kouří vedle domu v němž je chován kůň.
  Kuřák Globusek pije pomerančovou šťávu.
  Japonec kouří Partyzánky.
  Nor bydlí vedle modrého domu.

  1. mám vyluštěno. Jen pozor – „dům vlevo od… domu“ se míní pohled z chodníku na domy – nikoli z pohledu majitele koukajícího z okna…

   1. Siskote Maricko, hned po ranu…to se ani neodvazuju do toho poustet, hujer Xerxova (pozdrav Betce a podrbani, vidim, zeje lepe).
    Dekuju za prani stastne cesty, te vsak bude predchazet transport jeho velicenstva kocoura do prechodneho bydliste, coz jest snad narocnejsi, nez ma cela vyprava do neznama (whew) .
    Louk jsi statecna zena, je to ne vyznamenani..ale nevim jake je tebe a tvych zasluh hodno..co takhle Zviretnicke??? (y)

    1. Koukám, že se ti pracovně střídají lokace tak trošku za odměnu a tak trošku za trest (chuckle) Šťastnou cestu (wave)

    2. Domi, když jste s kočem zvládli cestu přes oceán, to by bylo aby nebylo. Tak ať všechno zdárně klapne, transport i služebka… a šťastně se vrať! (inlove)

 15. :O to je novinek
  Pů jestli zahlídneš: skvělý článek,díky za něj já jsem pro pravost rukopisu, tak vítám každej argument pro a ty proti ignoruji 🙂 (mmch vůbec by to nemusel padělat Hanka, třá to nějakej borec nastražil na něho)

  Louk skvělý fotky, byl to od Tebe šílenej krásnej nápad, prosím Tě uhaj pozice ať to vydrží, taky žijem na svahu-dá se to využít k nadělání terásek,pak bolej záda míň při okopávání jahod například 😉 pejskové Ti to teď pěkně zrejou…

  Dede sice jsem příjezd princezny domu propásla,ale i se zpožděním je to labůžo, tohle bude ostře sledovaný sžívání a taky se snad prvně těším až štěně vyroste do dospěláka nosatý holky budou jak dvojčata

  ioannino díky za hlášení o výuce Meli, kterou s Penny provádíte, nejsou to jen dobrý zprávy jeden se i leccos dozví o tom jak usnadnit život psí stařence, čumím co zvládáte

  Renato dík za rozhovor, zajímavý otázky, sympaticky zodpovězený, neznám kapelu, ale určitě si udělám čas je okouknout

  Bětulásko díky, odepíšu

  Xerxová s Tebou se těším, že se Beta zlepšila i když blbákuje a semo tamo si ty nohy zrasuje

  Zvířetníkům hezkej večír přeju, všem potřebným palce i tlapky zatínáme

  pokud mi to zase spadne, tak zas někdy příště, páček

  1. Pravá dolní fotka je skvostná! By jeden zauvažoval, z jaké je focený objekt planety 😀 .

   Ještě týden a pak už snad jaro přijde a i na dalekém severu sníh roztaje. A pořádně si užijete blátíčka 🙂 .

   1. Jo, ta fotka mě taky dostala! 😀 Xerxová, doufám, že vám lepší terén, aby Betku nohy poslouchaly… co nejdéle (inlove)

 16. Mili, kdyz muzete, kolegynka se dovedela spatnou diagnozu..uch a ja si rikam, kdyby bylo par palecku at je lip… moc a moc dekuju

   1. Dekuju jeste jednou, moc nerada jsme narusila tak krasne pozitivni sobotnizvietnik, ale nedalo mi to a prave, ze vi, ze to zabira!!!jste zlati a ja jsem si pustila tap tap a je mi lepe. Zitra vyrazim na cesru na Kavkaz 🙂 ale sluzebne 😉 . Moc zdravim vsechny. Louk,co moje oblibene Komody???

    1. Pisu jak hotentot 🙂 jo, taky zdravim Ioniny pejsky. Dnes jsem byla na vystave kocek v Praze. nadherne kote i dotazala jsem se na cenu. jako mazlicek nebo na vystavy? no jiste mazlicek. tak 25tis..no, asi tolik kocicka stoji, ja jsem mela vzdy nejak dodane CD gratis, tak jsme trochu cumela.

     1. Taky jsem vždycky dostala zvířo zdarma neb do 500,-. U Melinky slevili na stovku, protože jí už brzičko vyprší vzteklinová injekce.

      Už jsem ti psala jednou, že držííííím! (y) (h) (y) (dog) (y) (h) (y) , ale sežral mě Kvikly, takže držíííím teď! (y) (dog) (y) (h) (y) (dog) (y)

  1. Milá Domi, držím palce kolegyni, přidala jsem si ji na seznam potřebných (h) , který si v duchu nosím, stejně jako mládence, který potřebuje nové plíce a miminko s ledvinovými potížemi (h)

   Ty šťastně cestuj a bystře se kolem sebe dívej a foť! Ať se taky něco přiučíme, když už jedeš do takové dálky (wasntme)

 17. Dede!!! Užívej si naplno každou minutu nádherného chlupatého štěstí (h) . Než se naděješ, bude z polární lištičky vlčka jak se patří. Ono každý psí období má svoje, vztah se vyvíjí a posiluje a je úžasný sledovat, kterak mrňous dozrává v osobnost atd. Ale ňuňací plyšák je za odměnu (inlove) . Berry je šikulína. Moc se těším na další reportáže ze sžívacího dění!

  1. A co vy ?? Už je dvojka zcela vyladěná ?? Nebo ještě dáma hájí své pozice paní domácí??

    1. Krása (nod) Chudák ty a chudák zahrádka – ale ta hovada si to báječně užívají (rofl) a to je móóóc dobře.

     A raší ti líska a nemáš sníh… Betka závidí (nod)

     1. No, měla jsem zahradnickou krízi a zaplakala nad zdusanejma sněženkama, ale voni jsou ti hromdopolice jak reklama na radost… Každopádně žádnej zloděj by nenadělal tolik škody 😛 .

      Ale starost mi dělá jiná věc. Jak jsem se těšila na jaro, teď trnu, jak bude Ben snášet oteplení. Jestli zhubl, to při každodenním pohledu nevidím (nadváhu má pořád děsnou, i když určitě ne takovou jako v prvopočátku), kondice se mu zlepšuje očividně a náladu má výtečnou, ale sílí mé podezření na potíže se srdíčkem nebo dýcháním. S vetem ještě chvíli vyčkám. Nojono, riziko jsem znala. Ale i kdyby, stál by ten darovaný spokojený čas zato.

      Na vás myslím každou chvíli (inlove) . Na jednu stranu si (a vám) puga potrhlá komplikuje občasným vyváděním život, na stranu druhou, kdyby byla důstojná, asi byste na tom s pohybem byli hůř…

      1. Louk, můj předchozí golden žil se zvětšeným srdcem (Cardio megali) skoro 13 let. Denně dostával pilulku Vet-medin, chodil dlouhé tůry, normálně si hrál. Nakonec zemřel na rakovinu. V prosinci to byl rok a ještě ted mi slza ukápne, i když už tady prudí jeho nástupce.

       Jsi moc hodná ženská, že jsi dala Benovi šanci. Dík ti za to.

    2. Tvoji zahradničtí pomocníčci – zdemolujeme snadno a rychle, ani nepoznáte, co jste na tom tankodromu kdysi vysadili – mají tak parádní výrazy, že kytka nekytka, člověk se stejně tlemí kolem celý hlavy! (inlove)

 18. OT Babo raď!
  Nájemník se mi zamiloval. Hormony řvou a on z toho píská! Zvonky štěstí !!! A falešně … !!!
  :O |-( (think)

  1. Buď studenou sprchu (proň) anébo do sluchátek na plný pecky vlastní vybrané melodie (protě) . Nebo nájemníka v jednom kuse krmit. Nebo zastřelit? 😀

    1. co za nájemníka????? něco mi uteklo????????

     nebo snad myslíš to rozkošné štěňátko…..? že – píská???

 19. mám spústu nedostatkov-napr.o tejto skupine som vôbec nevedela a sú fantastickž/panebože najskôr som napísala y/,mali by bť súčasťou terapie v prvých štádiách ťažkých exogennych depresií,ďalší nedostatok: v službe sa furt tmolím na nete a zviretniku-dnes som sa valala na gauči čítajúc si príjemnú knižku“Celkem jde o Merde“ a ušiel mi príspevok Krakonoša-smola!Ďalší:nevedela som o príchode Malej bielej do rodiny Dede-ta je prítulná,krasna!Videjka Betuláskovej tc.tc asi sme fakt z opíc.no a nakoniec nedostatok :ušlo mi či sa renate E.zadarilo-pomohli palce?Čo sa pýtam:určite.Ale pre istotu nech dá vedieť.
  nakoniec asi som mala začať počasím
  :je tu nechutne teplo,ale také divne ,ako by sparno v Celziových st.okolo 15 a v brne už začína byť udajne zima,vlhko chystá sa buď dáž´d alebo sneh-hlásanie od meteorologa amatéra Tomíka/vraj to noha tak cíti/

 20. Otík. Hlášení o černé smečce.
  Mám vzorné psy. Včera na mě čekaly před pizzerkou a musela jsem je vyběhnout seřvat jenom asi 4x. Nakonec to pochopily a obě seděly. Ve dveřích, ale to už je fuk, hlavně že „na svých chlupatých prdelkách“, jak bylo veleno.
  Mám psy jasně rozlišitelné čichem. Dala jsem jim vylízat pikslu od sardinek. Penny je pořád Penny, ale Melly je sardinka v tomatě. (rofl) (think)
  Melly se snaží tulit k Penyně. Ta tvrdí něco o tom, že se sardinkou do pelechu nelez.

  1. Milá Io, včera jsem četla a bavila se nad sardinkovou Melly (inlove) , ale nějak nestačila psát – furt na mě sedí chcíp a včera to bylo vůbec výživné, tak jsem jen pasivně četla. Ale bavila se! 😀

   1. Prašť chcípa lopatkou, použij ho jako výmluvu pro vychovávání Malé Bílé a hlavně nezapomínej pít dostatek čistých tekutin – gin, vodku, slivovici… (d)

 21. Milá Dede, nečetla jsem, co napsal Krakonoš, ale pokud jsi jeho text přepsala, jistě byl pádný důvod. A naprosto souhlasím. Mně osobně mrzí, že právě kvůli Krakonošovi se už na Zvířetníku nedá o nějaké politické aktualitě či o nějakém výročí ani zmínit, jako tomu bývalo dřív. Myslím, že to fungovalo skvěle – všichni jsme respektovali, že na Zvířetník politika nepatří a nemotali jsme ji běžně do diskusí, ale také jsme věděli, že jsou občas výjimky, kdy je naopak dobré něco občansky podotknout. Musím přiznat, že mi občas chybí ty kultivované diskuse s vzájemným respektem k jiným názorům.
  Proto jsem Ti za dnešní zákrok dvojnásob vděčná. (f)

  1. A to já jsme ho četla a naprosto s Dede souhlasím. Byl velmi typicky krakonošovský.

  2. Nečetla jsem, co Krakonoš psal, ale jestli si vysloužil Dedin komentář, tak to muselo být něco. Dede, díky.

   1. Dámy, okecávat a cenzurovat můžete, jak chcete, ale to, co televizní kamery velmi jasně ukázaly, se prostě okecat nedá! Jenže ono je pořád lepší, když ten pán chrní, než když začne mluvit, viz včerejší ,,proslov“ na Novinkách. Já jen tiše doufám, že nový prezident využije svého ústavou daného práva a tuhle vládu zoufalců rozpustí.

    1. Krakonoši, to už fakt ty tvoje výlevy nikde nechtějí, že otravuješ tady? Piš o zvířatech, o zahradě, o jídle ale politiku nechej za dveřmi.

      1. Díky, Io- je to přesné a myslím, že zkratka DNFTT se mi bude líbit. V češtině NT- nekrmte troly- je sice kratší, ale ne tak malebné 🙂

  3. Taktéž jsem ten, s prominutím, blinec zastihla a jsem Dede vděčná, že se odhodlala k odkládanému a nepříjemnému kroku a smazala. Ono opravdu čeho je moc…

   Souhlasím s Vave, že je škoda, že kvůli podobným jedincům jsme v diskuzních tématech omezeni.

   1. Viď, to je jako si dát skleničku s notorikem. Ten taky nedokáže držet „glanc“.

 22. Milá Renato a milý Hřívnatče, (inlove) děkuju vám za skvělý rozhovor i za to, že jste tuhle báječnou skupinu připomněli. (y) Když jsem se s nimi poprvé seznámila v nějakém pořadu v televizi, nestačila jsem žasnout. Jsou obdivuhodní. (clap) (h)

  1. Taky jsem The Tap Tap viděla někde v televizi a čučela na ně s obdivem. Jsou báječní.

 23. O téhle skupině jsem vůbec nevěděla. Když jsi se Renato nedávno zmínila v diskuzi, že jsi byla s Hřívnatcem na jejich koncertě(a jak jste byli nadšení), tak jsem si jí vygooglila a užasla, kdo jsou její členové. Teď jsi to doplnila zajímavým rozhovorem. Díky.

  Dede, malá bílá je nádherná a podle tvé reportáže (psané i focené) je vše na dobré cestě, že smečka B&W bude skvěle sehraná. Malé Nari (a vlastně všem sťěňatům) už stojí uši? Já myslela, že takováhle „vlčata“ mají ušiska nejprve sklopená a postupně se jim staví – vždyť to tak měla i Berry, ne? A pokud jde o jméno Nari – je moc hezké, zni jako jméno bájné princezny. Ale není to ve výslovnosti hodně podobné Berry? Nebudou na volání reagovat obě slečinky najednou? Psi možná registrují především a to pak „R“ a „N“ nezní stejně. Nebo se Nari vyslovuje dlouze „Nári“?

 24. Pustila jsem si Řidiče a valila jsem oči i uši – jsem nadšená! Renato, díky za upozornění 🙂

   1. Oni mají rozhozený režim kvůli Kambě. Že je do ložnic furt otevřeno, je těžké nahnat je kvůli úklidu všechny současně mimo ložnice nebo naopak do zázemí. A tak, když se stávkuje (včera k večeru si uklidit nechali po drahné době – chudáci ošetřovatelé, těch hovínek!), krmí se, jak se dá.
    A takhle vzorně halt Bikiruška papká. V ložnicích vždy (je prý nejvzornější strávník), před kamerami dnes.

    1. Teda, Lásková! (inlove) Máte mě s Biki na svědomí – jedla tak sugestivně, že jsem se kvůli ní přejedla. 😛
     Jo, a za tamtu poznámku (y) (h) (chuckle) .

     1. To sis měla pustit i druhou a třetí a čtvrtou minutu… furt se ládovala. Ofšem – jako dáma.

      1. Právě že jsem sledovala se zájmem nejen první minutu, ale všechno. Se mi líbilo, jak měla plnou náruč jídla. 😛 (h) Tak jsem to nějak opsala, či čo. (blush)

 25. No vida! Co dokáže jedudědka vytočit. Sem tuhle na Čerťáku potkala Krakonoše a říkal,že berzo vezme jednoho co se mu se..re do mena palicí.

  1. Počký… nespěchý a nechvátý – třás mluví o gorilách. Nebo zájmenech. Nebo Malé Bílé. Nebo o muzice.
   Tady nikdy nevíš. 😉

   Máš mejl.

 26. No vida! Stačí utrousit pár drobných a hned je…

  „Tady byl komentář naprosto nevhodného obsahu. Krakonoš ví, stejně jako ostatní, že politické žvásty odmítám na tomto místě trpět. A pokud nepochopil, že tento článek je o neuvěřitelně statečných lidech, kteří dokážou navzdory svému postižení šířit radost a energii dalším lidem, tak má prostě smůlu.
  Krakonoši, nechci dávat na Zvířetníku ban dokonce ani vám, ale děláte všechno pro to, abyste ho dostal. Pochopte už konečně, že tyhle svoje názory prostě musíte šířit jinde, nebo se bez toho naučit žít.
  Dagmar Ruščáková“

  1. Kráko, Vás asi nik fčas neinformoval, že klasičtí filologové, monarchové a konzervativci k volbám nejdou, páč s přímou volbou nesouhlasej´. To budete mít na našich arších pěknej MÍNUS! A provždy UTRUM.

   Čertík v pohodě, když páník je pako?

  2. Doporučuju vám, krakoši, abyste šel ten trus skutečně trousit jinam. Jistě máte stovky kamarádů, kteří vaše moudra dokáží ocenit. A jestli ne, tak si pro ně zajeďte za hranice. Určitě na tom ušetříte.

 27. Renato, díky za zprostředkování hovoru.
  Jsou obdivuhodní a mají velké úspěchy i v zahraničí.Když jsem je viděla a slyšela poprvé,byla jsem dojatá, fakt dovedou jednoho posílit tou energií, kterou vyzařují.
  Přeji jim jen úspěchy a obdiv stále. (h) (wave)

 28. Dede ta je tak krásná!!!
  Připadala mi v Tvých rukách jako bílý plyšový méďa na hraní a bude z ní určitě nádherný pes. Když vidím pradědečka a maminku, tak to jsou opravdu výstavní živočenichové.
  Hlavně, že si Berry zvyká na novou roli „učitelky“ a bude z nich určitě skvělá dvojka.
  Přeju hodně hodně štěstí a krásných chvil s takovým úžasným novým členem domácnosti.

 29. Zrovna jsem si poslechla písničku Řiditel autobusu. Je skvělá, jak klip, tak slova. Díky za článek, jinak o skupině The Tap Tap nevím doteď.

  1. Ach,ach,och,och ! Se uvzdychám, jak je krásná.
   Black and White, nááádhera,už se těším až budou vlčit spolu.
   Dede! To byl excelentní nápad s bílou Nary.
   Pohlaď za nás doma obě vlčky. (inlove) (inlove) (wave)

  2. Milá Dede, já jenom mlčím protože to tu všichni řekli za mne. Mlčím a kochám se a raduji se s vámi. (inlove) (happy) (clap)

 30. Díky Renato. O této skupině vím z televize a z předvolebního koncertu. Vždy, když mám chuť nad něčím fňukat, vzpomenu si na ně. Musela bych se stydět, při pomyšlení na to, co dokáží. (sun)

 31. O Tap Tap jsem náhodou (fakt náhodou) věděla, no spíš mi jen uvízlo v hlavě to zvláštní jméno. Díky za představení.

 32. Skupinu The Tap Tap jsme zaregistrovala až při zaslechnutí písničky v rádiu. Nazpívali ji s Danem Bártou a Vojtou Dykem a dalšími a jmenuje se Řiditel autobusu :http://www.youtube.com/watch?v=8qacVvm-8ao
  Jinak jsem dost mimoň, pokud jde o novější skupiny, obvykle poslouchám hlavně své oblíbence.
  Díky za představení skupiny, Renato a Hřívnatče.

    1. Jo, pak jsem ho taky našla, jenže já se čtyřmi dioptriemi prostě barevná písmenka přehlídnu jak zahradu 8-|

  1. pamatuju se,jak je tv NOVA propagovala v seriálu ULICE, ale nějak mě nebrali…než pocit dání energie,jsem měla pocit,že mi ji berou…

   1. No, ono taky něco jiného je koncert naživo a televize. Z koncertů naživo chodívám nabitá tak, že málem svítím 🙂 a z CD je to jen příjemná hudba…

 33. Milá Renato, o té skupině jsem nevěděla, dokud jsi nenapsala. Díky! Jsou skvělí! (inlove)

 34. OT – další hlášení z liščí nory 🙂

  Noc byla v pohodě díky chovatelce – štěňata byla naučená spát v porodní bedně, kde už poslední dobou opravdu jenom spala – jídlo, hry a vůbec aktivní život se odehrával mimo bednu. Díky jejímu důslednému přístupu mi stačilo instalovat vedle své postele Daníkovu leteckou přepravní bednu a večer dát štěně „spát do bedny“ 🙂 Usnula a spala až do pěti, kdy si mě vzbudila. Vyběhly jsme ven, Nari udělala loužičku a co s načatým dnem? Tak holky dostaly něco málo pod zub – nemůžu Berry nedat, když malá jí, že 😛
  Berry tedy ráno učinila několik objevů: za prvé TO je doma i ráno, tedy je třeba počítat s tím, že to tu asi zůstane. Takže její pozornost ráno byla mnohem cílenější, než večer. Za druhé chvíli užasla, protože to vypadalo, že její granule se asi změnily na něco jedlého??? Když to mrně zhltlo trochu ze svých, aby se vzápětí dobývalo do její misky a vypadala POTĚŠENĚ! Tak s jistou nevírou zkontrolovala i Nariinu misku, aby zjistila, že i tam jsou granule… Hm.
  Potom následovaly hry. Berry zjistila, že před malou vetřelkyní není jisté vůbec nic! Ani Příšerný Žabák! O vožírá mu voko! Tak jí povídám – vezmi si ho, podej mi žabáka! No jo, ale jak? Berry zjistila, že jí to nedokáže sebrat a stála nad ní v rozpacích. Pak to vyřešila. Vedle ležel kus kůry, který Nari okusovala před zákeřným atakem na žabáka. I vzala Berry kůru do tlamy a ležérně ji pohodila na podlahu kousek od štěněte. Nari pochopitelně zbystřila a vrhla se na kůru. Berry se na mě ušklíbla, sebrala opuštěného žabáka a hrdě mi ho přinesla! 😀
  Po chvíli her jsem dala malou znovu vyčůrat (nechtěla) a tentokrát si vzala do ložnice obě holky. Malá do bedny, velká vedle. No, uhájila jsem asi tři čtvrtě hodiny, ale i to se počítá, ne? 🙂 Potom Berry trvala na tom, že MUSÍME ven a to ne na zahradu, ale ven. Tak jo. A světe, zboř se, naše čubička začala prvně v životě doopravdy značkovat! Občůrala si teritorium a prej dobrý. Tak jsme se vrátily na zahradu (venku je šílené bahno, zahrada je lepší – o něco) a šly objevovat. Jenže najednou se vedle v kotci probudil Max (poměrně velký kříženec) a znenadání strašně bafnul! Malá se lekla a tryskem se vracela na dvorek. Tak povídám, Berry, kde je Nari? Honem utíkej! A ona utíkala a pak jsem je našla na dvorku spolu. Teď jsem posnídala a psice hnípou kolem. Malé se už zdály divoké sny, kňučela ze spaní a tlapky jí utíkaly! Asi ten strašidelný Max – budeme ho muset prozkoumat víc z dálky 🙂
  Konec hlášení 🙂 Tak a jdu stahovat fotky – mám mraky černých hřbetů nad bílým nic, ale snad vyberu něco použitelné 🙂

  1. Dede, to je báječné hlášení, jste šikovné holky. Posílám pomazlení jak Beryšce tak Narince. Těším se moc na fotky.

  2. Myslím, že seznamování probíhá podle předpokladů- Berry je socializovaná psice, takže nad štěnětem jen nevěřícně kroutí hlavou. Jistá fáze znechucení nad tupými majiteli, kteří si přivlekli něco takového blefuj, se dá v nejbližší době očekávat, ale to odezní rychle- aspoň u jedináčka Borůvky to tak bylo, natož u Berry, která byla zvyklá na Kazana.

  3. Berry je zlatá, že to nadělení berre tak sportovně.
   A jóó, fotkýý, plyšáčka šišláčkáá.

   Až jednou budou stejně velký, stejnak bych je na Tvým místě střelila Black and White za těžký peníz: dva dlouhé čenichy, dvoje špičatá ouška… no kdo to má?

  4. Dede (inlove) , to je tak milé čtení! (h) Moc se těším na další zprávy (brzo, že ano?) a na fotky. 🙂
   Lásková (inlove) , mrňousek je kouzelně žubatej a celej krásnej – nemůžu si pomoct, ale pražská mrňata jsou opravdu výjimečná. A mladá paní Moja tuhle na obrázku byla jasná gorilí miss. (h)
   článek si dám později, teď nějak nezvládám. (tmi)
   Přeju všem krásný den! (h)

   1. Moja má první termín porodu dvanáctého. Už zas mi lítá tlak. 🙂
    Ještěže španěláci aspoň provozují facebook a vim, že tam bude zpráva ihned.

    Japa s korzárkou?

  5. Jj – z krmením mrňat je problém, protože musí jíst častěji a velké chtějí pochopitelně taky.
   Takže kdykoli se tu vyskytovala koťata, byly velcí kočičáci nápadně obézní. 😀

   Když tu byl Benji dávala jsem mu jíst v pokoji a Bleskovi na jeho místě v kuchyni. A pak už jsem jen sledovala, jak zhltli svou misku a následně lítali předsíní sem a tam. Nejdřív museli zkontrolovat tu druhou misku, jestli v ní není něco lepšího, pak jim došlo, že svou misku nechali opuštěnou a co kdyby tamten druhej v ní ještě něco našel…. Zajímavé bylo, jak to měli synchronizované, takže proti sobě letěli předsíní, občas o sebe zakopli …. a já se válela smíchy … (rofl)

  6. Panečku, teď být ta muška… eee radši ne, jako muška bych asi zmrzla, řekněme straka na stromě u Dede … a pozorovat cvrkot (dog) (inlove) (dog) .

  7. bezva hlášení (já teď ráno teprve dočetla i včerejší) – blaženě se tu tlemím (h) (h) (h) (h) (h)

  8. Aaaaa, hurá, Berry bere roli velké psice! Penny mi udělala to samé na první procházce s Melly: velice pečlivě obeznačkovala revír. Mám pocit, že všude píšou: moji lidi jsou děsný. Dotáhli mi domů vetřelce! Prý se musím dělit o plyšáky! Nenechá mě to v klidu nažrat, člověk aby hltal i ty hnusný granule! Ale lidi, teda psi, víte, když to spí, je to takový docela… no, docela to i ujde. Takže náhradní smečku asi, nevím, no, ale asi nehledám. (wasntme)
   Narjinka je parádně plyšatá.
   Celkem si říkám, kdy se projeví efekt snížené viditelnosti černého psa na úkor bílého. 🙂 Oni tak nějak černí víc splývají s pozadím…

 35. Právě jsme přišli z procházky (na cestách led, ve stínu sníh, na odtátých místech bahniště – jedno lepší než druhé (tmi) Ale Betka si to užila, zvládala to dobře.
  Jedeme za chvilku směr Praha (Fáňa má svátek), tak doufám, že Dede podá ranní hlášení (chuckle)

   1. Každé další Kičinčino dítě je bystřejší a rychlejší a schopnější a vůbec KRÁSNĚJŠÍ!
    Netuším, jak to ta holka dělá. :*

  1. Nádherné video… ten maličkej je neodolatelnej a mě napadá obratnost a postřeh kameramana – že ten záznam vůbec je (inlove)

   1. Já, malý Nuru, budu jednou Váš guru! 😀
    To natočila jedna gorilomanka včera přes sklo u výlohy (čerstvě přemyté), když se Kička rozplácla s mimísem takhle pěkně v dohledu.

 36. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  O tomto hudebním seskupení kupodivu vím. Proč kupodivu?? Protože kulturní akce a aktéři mě tak nějak míjejí a přehled v této oblasti mám prachmizerný. V každém případě jsem ráda, že jsi udělala další ze série velmi pěkných a zajímavých rozhovorů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN