BTW: Jak chutná a bolí samostatnost

Naše Berry byla odjakživa velmi spokojená fenka. Jako maličká přešla z péče svého velikého otce Yogiho pod ochranu takřka nekonečně trpělivého Kazana, takže svět objevovala bez bázně a zaváhání.

 

 

 

Popravdě jí bylo deset týdnů, kdy za Kazanem skočila z nízké loďky do rybníka a měla jedinou kliku, že jsem byla ostražitá a nepustila ji z vodítka. Nechala jsem ji uplavat pár temp, než jsem ji vylovila, aby si aspoň zafixovala, že se s vodou dá vyjít. Na dně loďky se potom rozpleskla jak žába, protože jí štěněčí kožíšek nasákl vodou a ona ho neunesla. Chvíli jsem měla obavy, jestli se vody nebude bát, ale kdepak. Kazan zjevně vodu miloval a nic mu neudělala, tak proč by měla dělat něco Berry, že?

A tak to pokračovala dál. S Kazanem za zády se naučila skákat (s rozběhem) do potoka, přeskakovat vlny v moři, potkávat psy, koně, cyklisty, auta i (původně) opravdu děsivé dětské kočárky. V devíti měsících absolvovala cestu z Anglie domů via auto, námořní loď a několik vlaků, včetně přestupu na narvaných nádražích v Rotterdamu, Amsterodamu a Berlíně. Doma bez váhání zaplula do denní rutiny a sekundovala Kazanovi při hlídání.

 

Berry

 

I když to je, obávám se, trochu nadnesené tvrzení. Berry s ním lítala kolem plotu, když běhal on, a štěkala, když štěkal on. Navenek vypadali stejně. Mému zkušenému oku však neuniklo, že Berry v podstatě neví, proč to dělá a rozhodně do toho nevkládá srdce. Bylo mi jasné, že Berry podlehla stejnému mistrovskému efektu jako kdysi Daník – Kazan hlídal s takovou radostí, nasazením a přesvědčením, že ten druhý u toho bylo tak nějak… zbytečný. Něco jako princip „podrž-podej“.

Dobře to fungovalo skoro rok a čtvrt. Jenže potom se projevily dva dlouhodobě působící faktory. Prvním byla zcela nedostatečná socializace mezi psy. Kazanovi už jiní psi dávno nechyběli, měl svoji Berry coby družku a jediné, co ze svého pohledu musel řešit, byla její bezpečnost při setkání s cizáky. Popravdě ho přestaly zajímat i hárající feny (byť nebyl kastrovaný, ale věrnost je věrnost že 🙂 ), ale zase jsem musela předcházet případným konfliktům s procházejícími psy – samci, kterým se chtělo harašit. Hrám obvykle nebránil.

Ne, že by se to stávalo často. Žijeme na malé vesnici, prakticky denně chodíme na vycházky do okolních lesů, občas po loukách (tam je ale prý nuda, říkají psi, tak se to bere jen jako náhražka lesa) a s výjimkou houbařské sezóny na naprosté většině našich cest nikoho nepotkáme – ani lidi, ani psy. A pokud psy potkáme, bývají to ti vesničtí s osvícenějšími pánečky, kteří tuší, že psovi jenom dvorek ke štěstí nestačí.

 

foto: Marek Ruščák

 

Jenže takoví psi nebývají pouštěni z vodítka. Jednak proto, že nemívají dobré přivolání a v lese utíkají, a jednak proto, že většina vesnických psů je málo socializovaná a zároveň silně teritoriální, takže jen výjimečně vnímají druhého psa jako partnera pro hru a ne jako hrozbu nebo konkurenta.

Druhým faktorem byl postupně se zhoršující Kazanův zdravotní stav. První větší zakolísání bylo v červnu 2012 a skutečný zlom k horšímu nastal začátkem října téhož roku. V obou obdobích bylo možné na Berry vidět, jak ztratila jistotu, byť mezi červnem a říjnem se vylepšila – stejně jako Kazan. Od října, kdy Kazan skoro ochrnul a trávili jsme spoustu času na veterině, se Berryščin stres zjevně prohluboval.

Jak vždycky ráda aportovala, tak v těchto měsících se z ní stal skoro maniak – zjevně si nevěděla s nastalou situací rady a upnula se k „bezpečným“ činnostem. Kupodivu do těchto činností zahrnula i stopování – možná proto, že na stopy s námi Kazan nikdy nechodil, takže jí tam nechyběl.

 

Berry, lední pes

 

Když nakonec 17. ledna Kazan umřel, propadla Berry depresi. Nejedla dva dny, dokonce ani pít nechtěla. Stala se z ní smutná černá kožešinová předložka. Jen ležela, nespala, hlavu měla položenou na tlapách a koukala před sebe. Snažila jsem se ji s sebou brát všude, kam to jenom šlo. Zjistila jsem, že se nejen chová plaše ke psům, ale vyhýbá se i lidem, což se mi líbilo ještě míň.

Měla jsem sice pochopení, ale nehodlala jsem ji v tom nechat. Po dvou týdnech jsem dokonce radikálně omezila i házení aportů, protože jsem došla k názoru, že je nejvyšší čas, aby se taky chovala jako pes a ne jako aportovací stroj. Trávily jsme hodně času v lese i ve městě. Byla se mnou nejen v rádiu, ale i v bance, drogérii, zahradnických potřebách a u ševce. Po třech nedělích začalo být zjevné, že se lepší.

Začala být sebevědomější a po mnoha týdnech ticha, kdy ani neštěkla (jak Kazan míň slyšel, tak míň štěkal a ona bez něj neštěkala vůbec) začala na zahradě štěkat aspoň na duchy – rozuměj, štěkala ve chvíli, kdy ostatní psi v okolí mlčeli a upírala zrak na prázdnou louku (tedy z mého pohledu prázdnou 🙂 )

Minulý týden jsme měli jednak výpravu do Hradce a jednak do Prahy. V Hradci jsme si užily hodinku v rámařství, kde Beruška předvedla mimořádně hodnou a trpělivou fenku, která, ležíc v uličce, dovolila pár procházejícím zákazníkům, aby ji směle překročili. Potom jsme na náplavce u Labe potkali mladého vižlu – maďarského ohaře. Nebál se ani on, ani jeho panička, tak jsme je tam nechali lítat v divoké honičce, samy jsme pro jistotu stály opřené o zeď nábřeží, aby nás nesmetli. Berry byla nejen přátelská, ale poprvé po dlouhé době nedávala najevo žádné obavy.

 

 

Berry v ČRo Hradec Králové (foto: Milan Bajak)

Potom jsme šly opět do rádia a na Berry mě zase potěšila – nesnažila se vypadat neviditelná a na vrátného se vesele zasmála a zamávala přátelsky ocasem. Když jsme vyjely do vysílacího patra, tak se jí nechtělo ke křeslům pro hosty, spíš vypadala, že by prozkoumala newsroom a vůbec, se zúčastnila místního dění. Ta změna byla tak výrazná, že si toho všiml i editor, takže mi a úsměvem navrhl, jestli nechci vzít Berryšku do studia, aby to naštěkala ze mě.

Popravdě si nejspíš říkáte, co je na tom za vědu – vždyť tak by se choval každý normální zvědavý pes. Jenže tím Berry kvůli stresu z horšícího se Kazanova stavu už pár měsíců nebyla. A tak jsem měla velkou radost a doufala, že jí to vydrží. Vydrželo. Krátce poté jsme jely do Prahy na Pražení, a jak ve vlacích, tak venku a v hospodě se chovala jako dáma bez bázně a hany 🙂

Také začala víc štěkat za plotem, byť ne lidi. Ale na procházející rotvajlerku už tuhle ječela parádně, i hřeben chlupů na hřbetě zvedla, takže vypadala jako rozzuřený buvol. Když ji v noci pouštím ven, tak se často zastaví na kraji terasy a vrčí. Co tím chce říct, netuším (nejspíš se ve tmě potuluje nějaká zvěř), ale vypadá to impozantně 🙂 Na lidi za plotem však stále vrtí ocasem a dívá se na ně jako potenciální házeče míčků.

 

Před stopováním (foto: Vít Paula)

 

Jak jsem podotkla výše, chuť ke stopování naštěstí nebyla psí depresí dotčena. Od začátku roku jsme s Berry měly několik zajímavých akcí. Nejdřív jsme trénovaly v Trutnově – za mrazu a na zledovatělých cestách. Hledali jsme malou holčičku, která se ztratila s tatínkem – naším trutnovským kolegou Zbyňkem. Pachovým předmětem bylo pyžamko, stopa začínala na hlavní ulici na kraji města a vedla po svažitých uličkách do centra. Pohřešovaná osoba se skrývala na poště – jednak z cvičných důvodů (budova a frekventované místo) a jednak Anička už to dopoledne kladla třetí stopu a já nechtěla, aby někde mrzla 🙂

Berry šla moc hezky, dokonce se dokázala ukáznit a znovu najít stopu, když jsme přímo na důležitém lomu potkali pána se dvěma psy, z nichž jeden se snažil Berry svést na scestí – v tomto případě vlastně doslova 🙂 Jak jsme se blížily k cíli, tak Berry zrychlovala, takže na poštu jsme vpadly ve velkolepém stylu a psice skutečně označila jako hledanou osobu Aničku a nikoliv Zbyňka, byť jeho, na rozdíl od děvčátka, znala. Eh, zkusili jste někdy házet míček ve foyer na poště? No vidíte, a já musela 😀

Další, dvě hodiny starou stopu v lese v hlubším sněhu a za silného mrazu jsem v závěru Berry pokazila já, protože jsem na ni promluvila ve chvíli, kdy šla už spíš po tušení, než po stopě. Šlo o cestu v prudkém kopci stoupající z doliny od potoka, s podivným prouděním vzduchu, když hledaná osoba už nějakou dobu byla těsně za jeho hranou a pach tak byl těžko čitelně rozptýlený v okolí.

No a jak jsem na ni promluvila, tak ztratila soustředění a nakonec jsme se strašlivě motaly, než jsme skoro zmrzlého Vítka našly. Nález byl komplikovaný tím, že Vítek skutečně ve sněhu ležel, na břiše a se schovaným obličejem. Bylo vidět, jak moc to Berry v první chvíli zmátlo. Proč nestojí? Není to nebezpečné? Vždyť nic nedělá! Tak jsem jí uznala nález až poté, co se přiblížila a čenichem Vítkovi dloubla pod schovanou tvář 🙂

 

Berry, hledej! (foto: Vít Paula)

 

Potom jsme měly společné cvičení s naší hasičskou kynologickou jednotkou v Náchodě, v obrovských ruinách továrních hal zkrachovalé textilky Tepna Náchod. Základní množství přidělených hasičů poschovávali kolegové pro cvičení sutinových psů a já si potom vybírala z těch nalezených a posílala je kolem, aby Berry cvičila hledání nových lidí. To bylo úžasné, mít jednou k dispozici dostatek cizích osob ochotných se někde schovat, aby je Berry mohla najít! 🙂

A tak jednou jsme hledaly mladého kluka, který se nám šel ztratit kolem frekventovaného Lídlu. Potom nám jiný prvně vlezl do sutin a já čekala, jak se bude Berry tvářit na pohyb v tom strašlivém binci, tvořeným rozbitým betonem, sesypanými cihlami, zbytky rozbitého skla a čehokoliv, co nestálo za odvoz. V halách byly nejroztodivnější průvany mezi otvory po dveřích a oknech, v podlahách různě velké jámy, některé stále ještě se stopami olejů a mazadel. Berry vypadala, že to nevnímá – tak byla ráda, že zase něco děláme.

První stopa v sutinách byla snadná a udělala ji rychle, druhou jsem jí zase zkazila já, protože jsme nebyli s kladečem dokonale domluvení – on šel po rozbitých schodech do patra (kam jít neměl) a když Berry opakovaně kroužila pod schody, tak jsem myslela, že je ztracená, zatímco ona v těch průvanech nedokázala určit, že hledaný je nad její hlavou. Ale vedla si statečně – nakonec nám hasič sešel dolů, my ho našly, já ji pochválila a sobě vynadala.

No, a aby nekončila problematickým výsledkem, uspořádali jsme s vedoucím sutinářů ještě jednu stopu, kdy se nám mladá žena ztratila tak, že vlezla z uličky mezi budovami oknem do jedné haly a schovala se uvnitř, kus zpátky směrem, kterým venkem přišla. Berry tak měla zajímavý úkol přejít to, že ji cítila dřív, označit správné okno, skočit dovnitř budovy a tam si ji, schovanou za sloupem, dohledat. To se jí krásně povedlo a byla pochválena velice velmi 🙂

 

Našla, Berryška, našla! (foto: Vít Paula)

 

Potom si chvíli hrála s ostatními psy z brigády (tosa-inu, beauceronka a pitbulka), jeli jsme společně na oběd a cestou domů jsme se zastavily v lese. Obě jsme byly strašně zaprášené, tak jsme se proběhly sněhem a trochu si vylepšily pocity 🙂

Další stopy dělala Berry v budově našeho obecního úřadu, protože potřebuje trénovat hledání uvnitř budov. Dana se schovala třikrát – jednou to bylo v přístěnku pod schody, dvakrát musela Berry označit dvoje různé dveře, aby se k ní dostala. Nejdřív nevěděla úplně přesně, co od ní čekám, protože poprvé pracovala na volno – bez stopovačky. Jakmile pochopila, o co jde, úžasně se bavila. Vždyť to bylo lepší, než když doma hledá plyšáky!

Zatím poslední stopu šla Berry ve Dvoře Králové – byl to 1 600 m dlouhý okruh vedoucí od obchodních center za město, kolem psího útulku a pastvin zpátky do ulic města, po lávce přes potok, kolem něho a potom skrz další obchodní centrum k cíli. První část šla Berry bez váhání a nerozhodil ji ani poník na jedné z pastvin, který po délce svého plotu klusal s námi. 🙂

Potom bylo prudké stoupání ulicí navazující na planinu, po které jsme přišly a tam nastal problém – vlastně stejný, jako onehdy v tom lese. Zastavily jsme se asi ve dvou třetinách stoupání a Berry najednou nevěděla, jak dál. Kupodivu ignorovala psy štěkající v okolních zahradách a snažila se hledat v kruzích. Potom jí, paradoxně, pomohl protijdoucí psík – jak se k němu nezvedeně vrhla, najednou zachytila pach a zbytek stopy (na kopec, k potoku a tak dále) došla parádně, přestože se střídaly povrchy a posledních sto metrů bylo opět velmi frekventovaných – lidi i auta.

 

 

Jsem moc ráda, že Berry nabývá sebejistoty a chová se jako normální pes. Protože to bude potřebovat, a nejen ona! Od pátku jí totiž přibude další zodpovědnost – k Velké Černé totiž přijde do rodinné smečky Malá Bílá  (inlove)  Už se nemůžu dočkat, až si v pátek od chovatelky vyzdvihnu bílého medvídka, jinak fenku bílého švýcarského ovčáka zatím do průkazu pojmenovanou Narya White Ancilias. Ať už malé Nari budeme nakonec říkat jakkoliv, moc doufám, že bude pro Berry bezvadnou společnicí, která jí připomene, že i ve třech letech je pořád ještě čas na blbnutí a hry. Ostatně, my to potřebujeme zjistit taky 🙂

 

 

Medvídek lední? Ne, to je malá Narya White Ancilias:))

 

Fotky rodičů Malé Bílé a štěňat najdete zde http://www.ancilias.szm.com/litter_natalka_2013.htm Nari je v tabulce označena jako „bílá“

 

 

Aktualizováno: 3.3.2013 — 21:41

100 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Juuuu vy budete taky cernobili?? 😀 Vyborna kombinace (nod) tu doporucuju (chuckle)
  Moc moc gratuluju, nadherna mekka bila hunata naplast… (h) A Berryska je statecna a ted uz samostatna mlada dama, ktera za chvili prevezme roli te starsi, vychovavajici, vyucujici.. Ten zivot je 🙂 no dost filosofovani 😉
  Mam z vas radost!

 2. Tak a je to tady! Už jsem chtěla několikrát vznést dotaz, jak snáší Berry samotu, ale nechtěla jsem se rýpat v ráně, protože vím, jak je to těžké nejen pro lidi,ale i pro psího sirotka. Moc se těším na hlásání z vaší domácnosti. Malá Bílá je úžasná!

 3. Jéje, já to rozečetla už odpoledne, ale nebyl čas dočíst do konce a teď teda koukám. Dede bude mít Black and White smečku. Tak to je super zpráva. I to, že Berry už se vzpamatovala ze ztráty svého ochránce. Teď bude moct být tou správně sebevědomou šéfovou, co bude učit bílou mrňavku. Jdu si přečíst diskusi, třeba se dozvím, proč zrovna tahle mrňavka a ne choďanda.

 4. Jé, tak už je to konečně tady, vždyť jsi nám to, Dede, prozradila už na předčítacím Brnění. To bude krásný přírůstek do smečky (rofl) a Berry bude mít kámošku pro blbnutí. (h)
  Tak ať černobílá dvojka prospívá (sun)

 5. O.T.- dotaz. Beta leze do falešky. Začíná nalívat mlíkárnu, začíná hrabat. Nejvíc blbnout bude za měsíc (zatím je to jen takové lehké hledání vhodných míst na hrabošení) Pomůže jí hrabání jako vhodná rehabilitace, nebo ji to zase v pohybu srazí??
  Berte to jako řečnickou otázku – obě varianty jsou možné… bojím se bojím, jak falešku zvládneme…
  Jinak víkendové „výletění“ přežila v pohodě. Jen ten sníh ze zahrady bychom potřebovali odstranit. Dnešní celodenní (sun) se snažilo, ale výsledek nicmoc

  1. a jé!! naše Nastěnka zatím ani po 3!! hárání nic, ještěžetak, nicméně vyhnat z hlavy falešku Betce je velký oříšek, taková mrňavá Nasta by se vzala hezky běhat u kola ku příkladu ale Beta?

   držím (y) při rychlém vyhnání štěníků z hlavy Kosatky (z)dravé 🙂

  2. Existuje jakási hormonální injekce, která by měla falešku zastavit. Já ji Penyně dala jednou, je fakt, že se faleška zastavila po týdnu a něco, ale znovu bych to neudělala. Musel to být děsnej nápor na tělo: srst zhrublá a bez lesku, pes unavený a bez nálady.
   To abys měla další možnost k těm destruktivním zastavovadlům. 🙂

  3. Xerxová, my jsme měli s naší Ejšou (matkou Giny)strašné problémy s faleškou. Po každém hárání mohla odkojit 10 štěňat, dokonce měla náběh na mastitidu a já jí musela oddojovat a mazat cecíky Mastisanem pro krávy, abych ji z toho dostala.Nakonec jsem se musela zatvrdit, omezila jsem jí striktně žrádlo i pití, uklidila hračky a honila ji po venku, teda honila jsem se spíš já.A nesměla k nám do postele, ona teda s námi nespávala, ale v sobotu a neděli ráno k nám na chvilku mohla, takže i tohle jsme jí zatrhli. Ale nakonec šla stejně na kastraci. (envy)

 6. Huráá! Plyšák! A jaký nádherný (h) .
  Tak ať Berrynka a Narinka dělají všem jenom radost (h) .
  Gratuluji, Dede, je ještě krásnější, než jsem si představovala po tom Brnění, kde se něco takového naznačovalo 😡 .
  No, ale jednu věc nezávidím: na bílém psovi bude úžasně vidět jakékoliv tmavší bláto, zatímco na černém se bude neméně dobře vyjímat jílovice, stavební prach a sníh. Zkrátka nebude procházky, ze které byste se vrátily čisté 😉 .

  1. na rozdíl od dětí jsou psi poměrně samočistící… (chuckle) Fakt. Z výletu se vrátí zaprasená Betka – nahrubo vykartáčuju (tj. rozmažu bahno), psice oschne a je zase zářivě bíločerná. Koupu výjimečně (už asi 2roky nee, když nepočítám moře na Gargánu) a to spí s námi v posteli… a fakt nespíme v bahništi…

   1. Prosím, prosím, Xerxová, vynalezněte tam u vás na univerzitě samočistící děti – nebo aspoň samočistící oblečení na ně 🙂 . Jestli jsem dobře pochopila ten včerejší článek o předení (moc pěkné počteční (inlove) ), možná by je stačilo naplácat před odchodem z domu lanolinem …. 😉

    1. Tak ono už něco takového existuje, stačí si zadat do Googlu samočistící textilie….

 7. Tak se mi u toho čtení sice zamlžily brejle, protože i u nás jsou ztráty příliš čerstvé, ale Berrýška je mladá šikovná pesíška, která nejenže až dosud perfektně zvládla tolik životních změn, že by to některým dvojnožcům parádně zamotalo šišku, ale hlavně je to chytruška, co rychle pochopí, že bílá Narrýška bude pro ni skvělou náplastí na bolest po Kazánkovi. Moc vám malou bílou přávidím – kanadský ovčák je taky jedno z velkých plemen, o kterém si sním, ale nikdy si ho nemůžu pořídit, protože na velká plemena prostě nejsem ta správná alfa |-(

  1. nemyslím, že ve velikosti je rozdílná výchova… Takový miniraslík bude většinou (výjimky jsou) asi hůř vychovatelný a vycvičitelný, než Narya. Bílý ovčáci jsou citliví psi, spíš klidnější a opatrnější… Nic nezvladatelného – pokud mají dobrý původ (bacha – někdy jsou až labilní, hlavně neuchovnění bez PP).

   1. Naprostý souhlas! Nejhorší na výchovu byl erdel, ale největší spratek je velectěný raslák Pikoslav! A kupodivu Norce ani nemusím moc zdůrazňovat, kdo je taky pánem. A to je mezi nimi rozdíl 55 kg!

    1. Přesně 🙂 Já se přiznám, že třeba na teriéra bych si netroufla – nemám na to povahu 😀 Ovčáci jsou zlatíčka, proti teriéřímu temperamentu (většinou, samozřejmě 🙂 ) a podle mých zkušeností byl na výchovu největším oříškem malý jezevčík… (wasntme)

 8. Přečetla jsem už včera večer, ale zrovna, když jsem se chystala napsat komentář, vypadl internet. Celý včerejší den tu foukal děsně silný (a studený) vítr, tak to asi bylo tím, naštěstí dneska ráno už zase spojení funguje.

  Dede, móóóc Malou Bílou přeji jak Berry tak i vám všem. Na díru v srdci po Kazanovi ta nejlepší – jemná,chlupatá „záplata“. Ani jsem tuhle rasu neznala – jsou to nádherní psi. Až půjdeš s touhle kombinací po ulici, tak snad nebude hlava, která se po nich neotočí. A Malé Bílé přeji stejné stopařské nadání, jako má její Velká Černá sestra. Je neuvěřitelné, co vše už Berry dokázala, kde všude už zazářila (clap) Vybrala jsi pro ní (i sebe) tu nejlepší zábavu, aniž jsi tušila (tedy předpokládám), jak jsi se s jejím talentem trefila do černého. Krásné povídání s krásnými fotkami.

  Fotky bílých štěňat jsou prostě ňuňu (inlove) – no jako fotky všech stěňat. Líbí se mi, jak každé štěndo dostalo svého vlastního plyšáka. Takže malá Nari sedí u bílo-černého „Snoopy“? A to pozadí fotek v přírodě – tak to je nádherná krajina. Kde to je? Je chovná stanice někde na Slovenksu?

  Io – ty máš též krásnou psí dvojku? (inlove)

  MMCH – já také věřím, že nám Dixie poslala Rusty. Dixie umřela loni v květnu. O rok později v červenci se tu ukázalo kotě Rusty (Dixie jsme našli také v červenci). Rusty byly 2 měsíce, takže se narodila v květnu !!! Jsou to jen náhody ???

  1. Oprava. Dixie umřela už předloni v květnu (v r.2011). Já zapomínám, že už se píše rok 2013. A Rusty přišla v r. 2012, takže stejně „do roka a do dne“.

 9. Zrovna jsem nedávno poslouchala znova rádio Dede – Hobitín, jak jste se jeli podívat na Beryšku a říkala jsem si, že to je jako včera a teď čtu, že brzo bude další člen smečky malé bílé medvíďátko (inlove) To je dobře (h)

 10. Ách, to je krásná štěnda (clap) . To je dobře, že Berry už nebude sama. Jsem zvědavá a těším se na podrobné zpravodajství (inlove) .
  Dál držím všem potřebným, nedejte se (y) !

 11. Strašně se na to bílé medvídě těším. Asi proto, že jeden krasavec bílý je moje láska. Když se s ním potká, tak moji kočičí plyšáci žárlí právem 😉 A moc ráda čtu o tom, jak obě děláte stopovací pokroky. (*) (*)

 12. Dede!!! To je bomba! (inlove) Tak Nari a Beryška, já čučím.
  Těšííííím se !!!! S tebou !
  Přečtu celé až pozdě večer, chvátám ještě mám jakési sezení.
  Nichce se mi ale musím. Budu se těšit na čtení ! (h) (wave)

  Jste (*) (*) !

 13. Dede, jsem se tak začetla, že mi chcípl ohěn v krbu….ale to neva rozděláme znovu 🙂

  moc gratuluju k budoucí další hvězdě záchranářské, to už se teda můžu ztrati úplně v klidu 🙂

  naše Nastěnka je taky nesamostatná, vždy je minimálně s Terrym, jednou už byla sama asi hodinu, přežila….taky je taková nesamostatná, ale na výstavy už jezdí dlouho sama…..

    1. a že uhádnu podle čeho, jen Pája z Pasek může 2x napsat to stejné, prostě a jasně naše hvězda je naprosto nesamostatný a co je důležité si přiznat velice rozmazlené psisko 🙂

     no už si mě to počítadlo pamatuje 🙂

 14. Toho bílého medvídka Vám moc přeji, a přeji Vám také, aby se pejsinky brzy zkamarádily a aby na sebe nežárlily.
  Dovolte ještě jednu malou osobní poznámku. Kousek Vašeho vyprávění, to o tom, jak byla Berry po odchodu pejsčího přítele smutná, potvrzuje to, co všichni víme: že pejskové jsou velice podobní nám a my jim.
  Snad je to tak i dobře…

 15. Milá Dede, vzpomněla jsem si na Berry častokrát, jak se asi vypořádává s Kazanovým odchodem. Tušila jsem, že jí nejspíš parťáka nebo parťačku pořídíš a přemítala jsem, jestli to bude zase choďák. Tak teď už to vím! Černá a Bílá budou nádherná dvojka! (inlove)
  Jestli jsem správně počítala, tak je dnes štěňatům 7 týdnů, to už si pro Malou Bílou asi brzy pojedete. Těším se na zpravodajství a mocmocmoc přávidím! (inlove)

 16. Děkuju za komentáře a za to, že se těšíte se mnou 🙂 Jsem na cestách, tak jen nakukuju, u počitadla bude zase zítra odpoledne.
  Jinak já doufala, že Malá Bílá bude ještě i s Kazanem. Když se štěňata narodila, tak mi chovatelka volala, že pro mě bohužel holku nemá – jestli nechci kluka. Tak jsem řekla, že ne, že to Kazanovi nemůžu udělat 🙂 No a za tři dny Kazan umřel a chovatelka volá, že nějaká paní nepotvrdila rezervaci a jestli fenku nechci? Byla jsem zrovna celá nešťastná a najednou tohle… Tak že ano, že ji beru (h) A říkám si, že nám ji poslal Kazan (inlove)

  1. Určitě jo. (inlove) Musel vidět, jak je dáma jeho srdce bez spolukožicha smutná. (hug)
   Koukla jsem na fotky a Malá Bílá už pomalu začíná vypadat jako pes!
   Ale zapomněla jsem, jakou že má barvu plyšáka?

     1. Io, to té vaší smečce fakt moc přávidím a jen tiše doufám, že se mi podaří tu novou smečku, na kterou se chystáme, taky tak krásně sžít (h)

      1. Hurá, Laďka je tady! Zdravím a mávám (inlove) .
       Tak přece jen budou psíčci? Velmi moudré rozhodnutí. Piš a referuj, znáš to, sdělená radost, dvojnásobná radost 🙂 .

      2. Já si tak nějak myslím, že je to i tím, že si vlastně holky vybraly podle čuchu samy. Několik kandidátek mi Penny zamítla. Jasně, tohle jde dělat u útulkáčů, ne u štěňat, ke štěňatům člověka s cizím psem nepustěj (jak mi připomněla Dede, když jsem se jí ptala, jestli vybírala Berrýška). To je jedno z pozitiv útulkáče.

       Piiiiiiiš o svojí smečce!!! Prosím!!! (inlove)

       1. JJ a Io! Zatím jsem ve stádiu vybírání po netu, ale ten útulek má psy v kotcích jen při prvotní karanténě. Jinak jsou pohromadě, takže se budu snažit vybrat si ty, co se mě a majitelce útulku budou jevit, že si vzájemně nevadí (inlove) Určitě napíšu, jak nám to bude fungovat (dog) (dog) (dog)

  2. Hi, hi, ty předposlední fotky, jak jsou venku na sněhu s mámou, jsou nádherné. Zepředu mají bílí plyšáci tři černé tečky a zezadu jednu pod ocáskem (happy) ! Jsou kouzelní!!!

  3. Ano, jsem přesvědčená, že Malá Bílá je Kazanův poslední dárek, stejně jak byla Malá Černá dárek Daníkův.

   Dnešní povídání bylo krásné – ze začátku trošku smutné, ale čím dál ke konci veselejší a optimističnější. A moc mě těší, že je Berry tak dobrý stopař.

   A nejvíc se mi líbí Berrinčina fotka ve sněhu s klackem v tlamě.

 17. Mláďátka přicházejí do nových rodin, jaro je za dveřmi (sun)
  Tak Berruška už bude „ta velká“ 🙂 Holkám (všem třem 😉 (inlove) )to bude spolu slušet

 18. Dede, moc a moc přeji, aby Malá Bílá byla zdravá a celá rodina si s ní a Berrynkou užívala šťastné chvíle.
  Tu práci na stopách s Berry, Ti stále dost přávidím 😉 . Vypadá to, že si je děvče užívá a vylepšuje se.

 19. Dede parádní povídání!! A s Malou Bílou jsi mi vyrazila dech! Ta štěňata jsou úžasní medvídci a jejich matka je překrásná fena (h)
  Velmi sobecky se budu těšit na povídání o sžívání a fotky fotky fotky (f) (inlove)

  Průběžně držím všem potřebným palce!!!!!!!!

 20. Mila Dede, ja to tusila, ze dlouho nezustanes jednopsi. (h) A budou holky nadherne kontrastni. A urcite si Berry pamatuje, jak ji Kazan zaskoloval do psiho zivota, a tak bude mit co predat z te lasky a starostlivosti. Tvuj popis, jak Berry byla smutna, kdyz Kazan odesel, mne rozesmutnil. Ale bude lip s lednim medvidkem.

 21. Uuuuuž je to tady, uuuž je to tady!! A Dede bude zase dvojpsí!! I když chvíli možná spíš dvojmedvědí, páč jak ten mrňous bílej, tak Berrýška na té třetí fotce vypadají spíš jak medvídci, než štěkafci. Mám radost, že je Berry lípějc na duši. Škoda, že nevyšlo sražení se v Prahé, Ešátor by kapek její chmury rozptýlil, si myslím.

  Dneska je, odhaduju, ale rád, že nikdo doma nerozptyluje jeho :D, dostal kapánek do těla o víkendíku. A to se ještě nestačil vzpamatovat z pobytu na horách. V sobotu byl navíc naprosto zmatený pes, neb pánik vymyslel, že se půjde vítat slunko a v šest ráno jsme vyrazili do teréna, když se nám tak dlouho sluníčko nechtělo ukázat, tak ať nepropásnem jeho nástup. CHápejte v šest ráno v sobotu?? To by vstával jen blázen 😀 takže v bydlíku seděl péf, co tloukl špačky a zároveň se připravoval na výpravu :D. Ovšem ledva se katapultoval na Kozácích z kufru, byly spánek i ospalky ty tam a prostorem kmitala zrzavá šmouha s kládou v hubě 😀

  1. a kdy jindy se chodí na výlety ?? RÁNO (nod) (wave) My často v šest… Jen v létě je to (sun) už v šest vstanutý…

   1. Ráno v šest chodí jen cvoci :D, my normální – teda já (rofl) – chodíme tak jako dopoledne, po snídani. Ne že se vystřelim z peří a ešče než vychladnu už rovnou i mrznu /páč ráno mrzlo jako sviň/. Ale nicméně ano, to ranní výletování má svou poetiku. Jen teda před tím člověk nesmí jít spát až tak po jedný hodině ranní, to se pak těžko vystřeluje z peří (rofl)

    1. Ráno v šest chodí ještě ti cvoci sovy, co mají psa skřivana a ten je v těch šest vytáhne od počítače, nad kterým ti cvoci celou noc seděli, vynutí si procházku a pak se nahlásí do denní směny, zatímco člověka jde spát. (chuckle)

     1. A co denní řád tvých mnichů ?? (wave) Ráno raníčko se v klášterech vstávalo… (nod)

      1. Teda Xerxová, jestli považuješ shodně s mnichy půl čtvrté za ráno, tak já fakt nee (shake) Než to, tak už je pro mne schůdnější, nejít spát vůbec (yawn) (sun) Jednou jsem toužila po žánrové fotečce „východ slunce“, než mi napad ženyjální nápad. Když vyfotíš povedený západ, tak to rozliší jen místní znalci, podle okolí. (dance)

       1. Oni náhodou byli chytří – vstávali hodinu před svítáním, v létě půl hodiny. Což znamená, že v zimě spali podle sov!
        Já, extrémní sova, jsem to zkusila a potvrzuju, že vstávat za tmy je schůdnější, než vstávat denně v šest. Nechápu proč, jenom vím, že mě ty dva měsíce práce ve skleníku a pak ještě večerní práce v knihovně nezabily – a ve skleníku se začínalo s východem slunce, čili jsem jela prakticky podle regule.
        (Až na to, že oni v tom měli pauzy na modlitby, takže nebyli *tak* ztahaní. (chuckle) )

 22. Dede, odkdy má Berry na jazyku diamantový piercing? Fotky jsou krásný, Markova zlváště. No a o zvířatech samotných ani nemluvím – jsou jedna hezčí než druhá! Gratuluji a moc bych chtěla být u toho, až budeš v časech příštích Bílou odbahnovat.

 23. Jupíííííí, gratulujeme! Maminka je ale pěkná nosatice! A ušatice! Ta by se líbila našemu Toníkovi – ušatonosatému hladkému foxovi 😀 no ona by se líbila všem, Burdě, Pikanovi i Blaženě! (h) a mimičko taky.

 24. U Berry jsem si všimla, že když je nejistá, vyžaduje míček nebo aspoň klacík. Podle mě je to tím, že ho dostává jako odměnu. Takže pokud si ho vynutí, když chce Dede, aby dělala něco jiného (třeba kamarádila s cizím psem), tak ji vlastně odmění za něco, co neudělala! A Berry se utvrdí v tom, že jde paničku „ukecat“. Nejistota mladšího psa, když je bez své „opory“ (a to i když opora sotva leze a nic by nevyřešila) je normální. A jediné řešení je vzít občas mladého psa samotného. Trvalo skoro rok, než byla Derča ochotná pracovat bez dohledu holek. Teď je schopna si hrát se psy, které zná a chovat se normálně i bez mámy za zadkem. Takže časem pozor na výchovu malé bílé princezny. To není nedostatečná socializace, to jsou zvláštnosti chvání psa ze smečky (byť dvoučlenné). (Jinak o bílé jsem věděla a taky neřekla.. )
  Jiak OT naše štěňata: Vše stejné, tedy celkem dobré. Ginny nejde ve výkopových pracech zabránit (museli bychom vybetonovat celou plochu zahrady a to se nám nechce). Osprchování není řešení – na mokrých chlupech by toho přinesla řádově víc. Trochu omést se ji snažím, ale na tlapách zůstane dost. Jediné možné by bylo ji nepustit ven – ale nepoznám, jestli se potřebuje venčit nebo hrabat. Občas se nejdřív vyvenčí, pak ještě zahrabe. Hrabaly všechny. Jenže 2 vrhy jsme měli v lednu – bylo zamrzlo a moc jim to nešlo. Ostatní vrhy byly podobné. Jen Ginny je o něco důkladnější, než byla Ája, tak je hlíny víc a máme štěně, u kterého odchov na hlíně vadí. Takže uklízím, lepím ranku a doufám, že se nic nestane.

  1. No, to mi teda uniklo, že kdyby mladá chodila občas ven sama, že by to s ní bylo lepší a nehrála by furt štěně. Ale v poslední době jí vstoupil do hlavy rozum v mikroskopickém množství, takže se s ní dá trénovat odložení. Synchronní je teda výrazně jednodušší 😛 Jinak zvládá běžné kousky typu sedni, lehni, dej pac, tam ne, pár prvků z tance se psem, ale to odložení teda fest nešlo, pořád byla jak pérák. Jo a taky obě psice hůř reagují na „nechte ty myši sakra na pokoji!“, ale to je asi na jaře standard. (whew)

  2. Aha, takže když chci mlaďasku něco naučit, musím nechat starušku někde jinde? To je dobrý vědět. Já měla zatím dojem, že mlaďaska poctivě opisuje a prakticky spí se svým zápisníčkem pod tlapkou. 🙂

 25. Malá Bílá vypadá jak z hračkárny (inlove) Moc vám to všem přeju. Berry potřebuje partačku jako prase drbání. A je tuze šikovná.

  Malé OT – naše malá černá Róza má dnes rok. V sobotu jsme pořádali procházku „tři sestry“ – přijela chovatelka se dvěma fenkama ze stejného vrhu (jednu si nechali a jednu měli na hlídání) a bylo to velmi zajímavé srovnání. A Róza byla pochválená.

  1. Tak Rózince k narozkám hóodně dobrůtek (^) Proč tu není ve smajlících nějaká vhodná kostička?? A taky přiměřenou shovívavost se strany celé smečky. Je to pořád ještě poberťačka (chuckle)

 26. Když na tom začal být Bertík špatně, Ravenka se kupodivu sama tak nějak osamostatnila a tudíž ji Bertíkův odchod prakticky nezasáhl. Bertík pro ni už nějakou dobu nebyl tím správným aktivním parťákem, tak se včas naučila jednat sama za sebe.

  No, já chtěla chvíli tajnůstkařit a pak napsat rovnou nějaké povídání 😡 , ale když ona Dede si začala (chuckle) … Už třetí den máme smečku zase kompletní 🙂 Nový přírůstek a Bertíkův nástupce je holka 😀 , má cca 3 měsíce, je to australský ovčák barvy blue merle s pálením, jmenuje se Nightwish Svěží Vítr a s naším zvěřincem se ještě otrkávají. A nejhůř její příchod nese veličenstvo Kalíšek (cat) .

  Bílou švýcarskou ovčandu měla moje nejlepší kamarádka ze střední školy. My tři (fena, kamarádka a já) jsme toho společně spoustu zažily. Bohužel, s odchodem na VŠ se naše cesty rozešly. Ale vždycky, když takového psa potkám, na všechny naše zážitky si vzpomenu 🙂 O to víc se těším, co spolu budou vyvádět „Berrýška s Narrýškou“ (clap)

  1. Božínku, jak jí říkáte? Nightwish Svěží Vítr…. Že bych tohle volala v polích si neumím představit 😉
   Přeju ať je vám spolu dobře.

   1. No, Bubu, naše třeštidlo je Hvězdný Třesk, dá se to také přeložit jako Výbuch. Taky dobrý, co. Výbuch teda je, hvězdný se mi nezdá, ale stejně nechápu, proč chovné stanice vymýšlejí takové ptákoviny.

    1. To máš těžký, taky jsme vymýšleli. Naše chovka se měla jmenovat Sunny Hill (bydlíme na kopci, Slunečná ulice), ale bohužel už má někdo tento název registrovaný v zahraničí. Takže jsme Mont de Soleil, což neznamená úplně to stejné, může se i vykládat jako „čára života“ při věštění z ruky 😉

     1. Cheche, jména psů jsou různá a jiná 😉 Jeden známý byl postižen tvůrčím vanem a když si přinesli štěně baseta, pojmenoval ho Rum. Nějak mi to bylo jedno do chvíle, než jsem potkala jeho dceru ve veeelmi pokročilém stupni těhotenství, jak se řítila parkem a křičela:“ Rumeee, Rumíčkuuu“. (rofl)

 27. Jak tu zvířecí depresi znám. Když jsi popisovala Berrýščin smutek, měla jsem před očima Micánka, jak bezvládně leží v koupelně. Hned jsem měla slzy v očích. Ale poradila sis s Berry výborně. Je prima, že dokáže dobře pracovat, že se neustále něco učí. A Malá Bílá ji naučí, jak převzít vůdcovskou roli. Ta černobílá kombinace bude něco neuvěřitelného. Už se těším na zprávičky – třeba o rozkousaných pantoflích nebo jak Velká Černá vchovává Malou Bílou.

 28. malá bílá Narinka je nádherná a Beryška moc šikovná pejsková.
  To stopování musí být prima zábava.
  U nás v kočkoidním domově se stopuje jenom dobrý žvanec. Když někdo klapne hubou, stojí mu Honás před nosem a žebrá.
  Ten jeho výraz ubohého hladového malého kocourka je k nezaplacení.
  Míša

  Míša

 29. Moc se mi líbí medvídkova maminka. Malá Bílá bude taky tak ušatá. Nejvíce to přeji Berry, Garyk by taky potřeboval kamaráda. Takhle poňouká kočičky, mlátí do nich tlapou a neuvědomuje si že jsou malinké (jako dvouleté měly 2,5 a 3,5 kg). A strašné ho rozčílí když běhají nahoře po skříních a to pak na ně řve.

  Milá Dede přeji vaší smečce mnoho radosti s Malou Bílou. (inlove) A už je to za pár! :O (clap)

 30. Jsem zvědavá, co bude velká Ćerná na Malou Bílou říkat- no, úplně jásat ze začátku nemusí, ale zvykne si. A bude na ni muset dohlížet 😛 Borůvka si to užila, než to štěně společně s námi trochu vychovala, a i tak vidím, jak do ní Světluška při běhu občas potměšile drcne, zatímco při mém nadávání, že zas někde hrabou a Světluška se loudá, jí Borůvka jde zahuhlat za ucho, aby teda pohnula. Těším se, co bude Dede hlísit 🙂

 31. Žjóva! Black and White! Paráda!
  Gratuluju ke zvládnutí depky a moc to Berýšce přeju!
  (sun)

 32. Nádherný lední medvídek, škoda, že z toho vyroste ovčoun, já ty špičatý čumáky prostě nemusím. Vůbec jsem zjistila, že po tolika letech s fufáky mám trochu komunikační problém s jinými psy. Též bychom potřebovali nějakého kamaráda, jinak se obávám, že co nejdříve budeme mít doma ondatru, jen co ji Majda dohoní. Blahopřeji k úspěchům, sice bych nemusela až tak tolik, ale nějakou tu prácičku bych též s Majdou dělala, ona je ovšem jiného názoru.

  1. No už aby a koukejte ji pustit,když ji jde zvát domů… jsem zvědavá, kde bude bydlet…ale jak znám Vaše domácí zviřátka, tak si něčí postel najde :-), ale zase je malá, tak se s ní bude i dobře spát… (chuckle)

 33. Berryška (h) je hvězda a bude z ní skvělá teta. Už se moc těším na vyprávění o hrátkách Malé a Velké. 🙂 (h)

  Držím palce všem potřebným, Bedulce i tomu mládenci, který čeká na nové plíce, Io a vůbec všem. (h) (y) (h) (y) (h)
  A dovolím si poprosit taky o kousek palců, potřebuju cosi dotáhnout pracovně a nějak se nedaří a nedaří, až je z toho Barbucha. 🙁

  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Jeden (y) protibarbuší a ještě pár (y) (y) (y)
   za včerejšek pro marody, koukám, že se toho sešlo hodně(sun)

 34. Ale to je mi novinka! Nejenom, že Dede bude mít bílýho ovčouna, ale taky že přešla na holky. Tak blahopřeju předem, hlavně malé bílé k bezva paničce i kamarádce.
  A prý zanedbaná socializace – co bych měla říkat já. Je to takovej můj flek na svědomí, z toho jsem u Maxe tedy se ctí nevyšla. I když jsem se snažila, ví bůh, že ano. Civilizaci zvládá, brala jsem ho a beru do měst i do Prahy, ale na psy zvyklý není. Nenašla jsem nikde v rozumné vzdálenosti žádnou možnost kontaktů se psy. A potom, co ho před dvěma lety v rychlém sledu za sebou pokousali tři psi, už by to byl o to větší problém. Mrzí mě to.
  Jo a k malé bílé – když mi umřel Míša, hodně jsem po tomhle plemeni toužila. Míša totiž byl dost netypický voříšek, nejvíc ze všeho vypadal jako asi poloviční BŠO. Jenže tehdy to byla vzácnost, říkalo se jim ještě tuším americko-kanadský ovčák.

 35. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  No konečně (rofl) Lidičky jak já jsem ukecaná… a nic neřekla… O bílé čubině vím od snad už listopadu, kdy Dede začala hledat druhou holku na stopařinu. Čekalo se na vrh, pak jestli zbyde fenka, pak umřel Kazan a ten den se Dede dozvěděla, že psí holčička na ni zbyde (je ze stanice, kde je na štěníky pořadník)… A od té doby prohlížím fotky a těším se snad víc než Ruščáci.
  Moc jim tu bílou pohromu přeju (chuckle) .
  Narya – prsten ohně měl v lidech probudit to dobré, co v nich je a povzbudit je. Tak ať probudí dokonale celou smečku (inlove)

  1. Jej, tos hezky vystihla s Naryou (nod) . S dovolením se k přání přilípnu (inlove) .

   Berrýška udělala v posledních týdnech veliký pokrok. Postavila se na vlastní tlapky, dospěla, takže příchod ledního meďouše určitě zvládne. A ve smečce bude veselo. Těším se na reportáže! 🙂

   1. Jé, mám vás tady pod sebou děvčata. Tuhle jsem měla sen,Džespes a Ben mne naháněli na těch kaskádách u Louk. Dostihli, oslintali a pustili. U domečku spočívaly Beta a Louk. Beta na sófa, Louk na židličce?! A obě měly mordu (teda pusu ) (chuckle) od ucha k uchu. Normálně se mi tlemily. To by mi teda nevadilo, ale víte jak mne rýáno bolely nohy (whew)

      1. (chuckle) Betka by asi na kanapátku nespočinula, ta by štvala Důůůůru a byla protivná…

 36. Dede v článku jsem se dostala až k Pražení , stopy nechám na zítra jsem z nich vždycky ztahaná jak pes. No není to lehký,taky smutním ještě za Daníkem natož za Kazanem. Se nedivím Beryšce. Bílý klůbo ji z toho vyvede. Krásnej blackendwhite nápad.Těším se s Váma

  A tímto hlásím zatnutý palce pro Bedu , hochu s plicí na změnu i miminku co je mu to třeba.

 37. Přejeme černobílé smečce všechno nejlepší a ať to holkám klape a ať si spolu hrajou až do úplného uhrání sebe i svých lidí. (inlove)

  1. nervní ze závažnýho rozhodnutí? Držím palec aby směna dopadla jak kulovej blesk s Hrušínským-tedy k plné spokojenosti a Makovej domek vyšel a byl tou správnou volbou,vždyť kromě zvířetníků Ti i CD drží (y)

   1. Docela dost. (blush) Krom toho i z toho parádního tance nad propastí bez záchrannýho lana. (angel)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN