ROZHLEDNÍK: Něco o vlně a předení

Vlna je živočišné vlákno, které nám na ovečkách roste, ať chceme či nechceme. Existují i další živočišná vlákna, nejznámější je samozřejmě hedvábí, ale také různé druhy srstí – kašmír, mohér, lamí srst, spřádat lze i psí srst. Spřádat jdou koneckonců i lidské vlasy, kolikrát když stojím někde v tramvaji vedle kluka nebo holky s krásně vlnitými jemnými vlasy, úplně mě svrbí prsty, jak bych si na ně sáhla a zkusila jemnost.

 

Dovolím si na začátek malou vsuvku – dnes se toho spousta namluví o obnovitelných zdrojích, zamořujeme pole plevelem a rychle rostoucími dřevinami, které je vyčerpávají, aniž bychom do půdy dodali zpět organickou hmotu, která drží pohromadě sorpční komplex. Vlna je jedním z nejpřirozenějších obnovitelných zdrojů. To, že se k ní chováme jako k odpadu, je smutné. Není to zdaleka jen vina nezájmu spotřebitelů, naopak poptávka po kvalitní vlně stoupá. Cosi napovídá i to, že prudce roste produkce vlny v Číně.

Vlastnosti vlny jsou závislé na plemeni, ze kterého ji získáváme, na pohlaví a stáří zvířete. Zní to asi málo srozumitelně a příliš odborně, ale určitě jste se setkali třeba s pojmem lambswool – velmi jemná jehněčí vlna, která se stříhá ze zhruba půlročních jehňat.

Plemena a druhy vlny z nich získávané by vydala na dlouhý článek, ale jen velmi stručně – na jednom pólu stojí vlna merinového typu, vlna velejemná, na druhém pólu pak hrubá vlna primitivních plemen, vlna cápová. Jemnost vlny se měří na mikrometry a odhaduje se podle počtu obloučků, které vlákno tvoří na centimetr délky. Co se týče pohlaví zvířat, zpravidla jemnější vlna je z ovcí, hrubší z beranů. Píšu zpravidla, protože i tady existují výjimky.

Není druh vlny, který by byl na vyhození a odpadem – pokud není poškozená zacházením chovatele, špatným skladováním či nemocí zvířete. I z hrubé, kousavé vlny lze vyrobit vlákno a z něj utkat koberečky, tašky a další předměty, které poslouží.

Primitivní plemena ovcí s hrubou vlnou mívají zajímavé zbarvení, bývají skvrnitá, barevná od bílé přes krémovou, rezavou, hnědou, modrošedou až po černou, což je zajímavé pro výtvarné zpracování příze, a tyto různé odstíny spolu vždycky ladí. Některé druhy vlny se více hodí na předení, jiné na plstění. Vybere si každý.

 

 

 

Takže co s vlnou? Střihač ostříhal ovci a my máme v ruce rouno. Drží pohromadě jako křehký kožíšek. Vlna z břicha, kolem genitálií, z nožiček a hlavy se odstraní, zbytek vyklepeme od přestřižků a kousků a čisté rouno volně stočíme do ranečku, tak aby rouno z jednotlivých ovcí bylo skladováno odděleně. Podle plemene a velikosti ovečky máme z jednoho zvířete asi 3 – 5 kg potní vlny.

Co je to potní vlna? Je to vlna tak, jak ji ostříháme z ovce. Je mastná (lanolín), zaprášená, slaná, občas se v ní najde bobek či „kudlibabka“, každopádně rostlinných příměsí v ní bývá hodně. Z potní vlny stříhané nejlépe na podzim, z vypasených, vypršených ovcí se dá příst rovnou, bez praní. U barevných vln, zvlášť u skvrnitých ovcí, je to přímo žádoucí – vzniká vám přímo přirozená samovzorovací příze. Pokud vlna není moc mastná a slepená, přede se z ní naopak lépe, než z vyprané vlny.

Když není možné z vlny příst rovnou, musí přadlena prát. My malovýrobci pereme většinou ve vaně či ve škopku. Napřed vlnu namočíme do přiměřeného množství teplé vody. Vlna, pokud ji nechceme cíleně zplstit, by neměla utrpět tepelný šok. Namáčíme ji tedy do vody příjemné na omak, asi 40 ˚C. Necháme z ní odmočit nejhorší nečistoty, opatrně ji probíráme a odstraňujeme případné hrubé nečistoty, bobky, kaštany, větvičky.

Vodu slijeme – tato voda je výborná na zalévání! Hodně špinavou a zaprášenou vlnu namáčíme i vícekrát. Pak přijde prací lázeň – používáme různé prostředky, většinou se pere v běžných tekutých prostředcích určených k praní vlny (které my všechny dámy nosíme na různé společenské příležitosti v kabelce, abychom demonstrovaly, proč máme svetr jako nový 😉 ) a velmi jemná vlna se dá prát i v šamponu na vlasy.

Důležité je dodržovat teplotu vody a i při následném máchání použít teplou nebo jen o málo chladnější vodu. Do poslední máchací lázně se může přidat trocha octa nebo aviváže, ale není to nutné. Účelem praní není vlnu úplně odmastit, odmaštěná vlna je na zpracování velmi nepříjemná.

 

 

Z toho, co jsem napsala, nepřímo vyplynulo, že nejlépe se pere vlna v létě, na zahradě venku. Praní v panelákové koupelně je záležitostí pro silné jedince a nepřispívá k soudržnosti rodiny 🙂  Také následné sušení vyhání ostatní členy rodiny z domova. Naopak na zahradě, na skládacím sušáku, pěkně ve stínu, si vlna může pomalu odkapávat a nikdo nevrčí, že nemůže do vany a že to v koupelně divně smrdí.

Usušenou vlnu skladujeme tak, aby nám ji nenapadly breberky (moli, kožojedi a další škodlivci). Kromě pevných obalů nemají rádi levanduli a kupodivu taky kaštany, takové ty z parku, jírovec maďal.

Vypraná vlna je částečně zplstěná, slepená do chumáčů a je třeba ji vyčesat. V domácích podmínkách můžeme použít kartáče, které vypadají jako velké kartáče na vyčesávání psů, ale je to dřina a po vyčesání vlny na jeden svetr z vás bude Rambo. Nebo vás to odradí od dalšího zpracování vlny, což je pravděpodobnější.

Proto používáme bubnovou česačku, kterou poháníme klikou, či u vymazlenějších (a také přiměřeně dražších) česaček motorem. Česačka seřadí vlákna jedním směrem a vyčistí vlnu od kratších, potrhaných kousků a jemných rostlinných příměsí, které zůstaly po praní. Vlnu proženeme česačkou několikrát, až nám zůstane po posledním vyčesání tzv. česanec.

A po vyčesání celého vypraného rouna máme krabici jednotlivých česanců, krásných, voňavých, hebkých, a už se těšíme, až si konečně budeme moci sednout ke kolovratu. Tu nepříjemnou část tvorby máme za sebou a můžeme začít tvořit.

 

 

Kolovrat údajně vynalezli taky Číňani, tak jako skoro vše, před tím se předlo na vřetánku. Do zaostalé Evropy se dostal kolovrat o několik století později, údajně měl na jeho úpravách pracovat i Leonardo da Vinci. Princip je ale pořád stejný. Pedál, ruka nebo u novějších motorek pohání kolo, které přes převod roztáčí cívku.

Přadlena jednou rukou drží česanec a druhou rukou z něj vytahuje pokud možno stále stejný pramének vlny, který si kolovrat vtahuje do vřetene. To je hlavní pracovní část kolovratu, která vlnu odebírá a zároveň stáčí. Na rychlosti pohybu kola (= šlapání) a rychlosti, jakou přadlena podává vlnu do vřetene, záleží, zda je vlna více nebo méně zkroucená.

Každý, kdo se učí příst, projde několika stadii. První klubíčko je zpravidla „umělecké“, buklé, tak nepravidelné a zkroucené, že téměř nejde vlákno natáhnout. Ale na každém kurzu, který jsem zatím s přadlenami (a přadláky) absolvovala, stačily dva dny intenzívní výuky a frekventanti se mohli chlubit krásnými hladkými tenkými přízemi.

Když je cívka kolovratu plná, jsme v polovině úkolu. Máme plnou cívku jednonitky, která se při odmotání stáčí a není ještě moc pevná. Pokud byste na tom hodně trvali a pletli z jednonitky, bude se vám úplet stáčet „do vrtule“, tak jako laciná asijská trička, která nejde vyžehlit.

Proto pro pletení či tkaní používáme přízi seskanou z více vláken – dvojnitku či trojnitku. Existují sice i další způsoby skaní, ale tím vám nebudu motat hlavu. Až tedy upředu i druhou cívku, upevním si obě plné cívky do stojánku a do kolovratu vložím prázdnou cívku, na ni přes vodící nit navážu oba konce jednonitky. Kolo kolovratu roztočím opačně, než když jsem předla, a na cívce se mi postupně začne ukládat hotová příze.

Původní S závit se pevně spojil s druhou přízí a vytvořil pevný Z závit. Tomuto procesu se říká skaní. Hotová příze, pokud jsme předli správně, by měla být pevná, stabilní, neměla by se stáčet. Zajímavé je, že když už se naučíme pořádně příst a umíme pěknou hladkou tenkou přízi, musíme se znovu učit třeba to prožluklé buklé nebo nopky, když začneme zkoušet příst efektní příze.

 

 

Jakmile je cívka plná, odmotáme si ji, a buď smotáme rovnou do klubka, nebo ji navineme na motovidlo (ano, pokud vám maminka v dětství říkala, že jste motovidlo, nebyla to nadávka, motovidlo opravdu existuje!) a stočíme do přadena. Pokud jsme vynechali operaci praní a česání a předli jsme rovnou ze surové potní vlny, zajistíme si teď přadeno převázáním na čtyřech místech a přízi si vypereme.

A těšíme se tím, jak se nevábný mastný provázek při usychání stává pěknou nadýchanou přízí. Tento okamžik mám obzvlášť ráda. Je samozřejmě také možné uplést výrobek z neprané vlny a vyprat až hotový nebo ho neprat vůbec. Součástí některých lidových krojů byly podkolenky, návleky či punčochy z neprané vlny, které využívaly lanolínu jako impregnaci proti vlhkosti.

Tyto vlastnosti neprané vlny využívali v prehistorické době mého mládí i horolezci, kluci by za ponožky z neprané vlny dali cokoliv. Jestli někdo znáte kouzelnou knihu Ivana Baja Smiech na laně, v kapitole o výbavě horolezce amatéra je část, kde si trpce stěžuje, jakou práci to dá před manželkou či přítelkyní ponožky první aspoň dva tři roky schovat, aby unikly prací lázni. Tyto ponožky se po sundání z nohy postavily do kouta, kde stály až do dalšího použití 😉 ).

 

 

V poslední době se u nás chovají nejen bílá plemena, ale i barevná, například čokoládově hnědá. Pokud nám ale přirozené barvy vlny nestačí a toužíme po barevném výrobku, lze vlnu velmi dobře barvit. Můžeme použít přírodní barvy nebo barvy vyrobené chemicky. Přírodní barvy dosažitelné pro české přadleny jsou zpravidla rostlinné vývary či výluhy.

Jsou krásné, ale bohužel na světle časem vyblednou. Musíme s tím počítat. Krásnou rezavě hnědou barvu získáme z listů ořešáku, klasika jsou slupky z cibule, asi nejvíc možností máme při barvení na žluto. Většina zpracovatelů vlny si na zahrádce pěstuje bylinky na barvení a mění si mezi sebou sazeničky a semínka.

Při barvení vlna prochází většinou varem v barvícím roztoku. Ha – psala nám tu, že vlna nesmí projít teplotním šokem a teď ji vaří! Jak je to možné? Je to možné. Musíme ale vlnu vložit do chladné nebo vlažné barvící lázně, přivést pomalu k varu, vařit po určenou dobu a pak zase postupně nechat vlnu v barvící lázni vychladnout.

Pokud barvíme vlnu bylinkami či listím, buď si uděláme dopředu vývar či výluh, nebo bylinky uzavřeme do hustého obalu (plátěného pytlíčku), aby nám neznečistily vlnu a nepřidali jsme si zbytečně práci. Stejná pravidla platí i pro barvení umělými barvivy. Barvit můžeme vypranou vlnu před česáním, přadena příze i hotové výrobky.

 

 

Tyto informace jsou velmi povšechné, pokud vás zpracování vlny zajímá, je vhodné navštívit některý z kurzů pro začátečníky. Vyvarujete se chyb a špatných návyků – to ze mě mluví moje vlastní zkušenost! 🙂

 

 

Aktualizováno: 1.3.2013 — 13:31

213 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Velice Vám děkuji za užitečné a přehledně sepsané informace a poznatky, pro mě do začátku zpracování vlny.
  Ráda bych plstila suchou nebo mokrou technikou. Vlnu mám z našich ovcí, černou ze skopce. Zatím jsem ve fázi praní (zkoušela jsem i v pračce na šetný program vlna, ale výsledek nebyl moc čistý ;/.
  Peru také ručně venku na zahradě ve škopku s dešťovou vodou.

  Stojím teď před otázkou nákupu bub. česačky, je celkem drahá (Ashford jemná 72 hrotů 10 627,- Kč) nebo kartáče
  Ruční kartáče 220x125mm 72 hrotů (pár) 1 307,- Kč. Vlny mám 2 pytle jeden bílé druhý černé.

  Dala by se někde sehnat použitá či levnější česačka? nebo je možnost i zapůjčení?

  Předem Vám děkuji za odpověď a těším se na další počtení

  1. Dobrý den, já mám tu česačku od Ashfordů, a vyčesat na ní tři pytle vlny je práce zhruba na týden. Vůbec si nedovedu představit, jak by dlouho trvalo česání ručními kartáči. Ve Vašem případě bych si asi nechala vlnu vyčesat u některého z výrobců, kteří dělají deky a mají krampl. Napište mi prosím na mail pko.schok zavináč atlas.cz, zkusíme se domluvit na nějaké kontakty.

 2. mirko, to jste napsala moc hezky a zajimave. nedavno byl v anglicke televizi hodinovy dokument o zpracovani vlny, ale to bylo prumyslove zpracovani, s velkymi stroji, ani me nenapadlo ze je mozne to delat vicemene doma. kolik mate ovci a prodavate taky vlnu?

  1. Ano, začínáme být zvyklí, že některé věci se doma nedělají, třeba jogurt, chleba, nebo to předení. Nedávno jsem v televizi slyšela zástupce firmy, co dělá jogurt údajně s životem v každém kousku, jak je škodlivé si dělat doma jogurt. A pekaři se vztekají, že si lidé pečou chleba doma radši sami. Moje babička i prababička pekla chleba a rohlíky naprosto běžně a nikdo se nad tím nepozastavoval. Bydlím v bytě, takže ovce sama nechovám, ale jako firma chováme asi 80 oveček – matek a 30 koz. Takže si mohu vlnu vybrat, ale kromě toho mě moje práce seznamuje denně s chovateli a tak si mohu zajímavou vlnu i domluvit. Zatím vše, co jsem spředla, pohltila početná rodina, další přadénka čekají na upletení, radši předu než pletu, ale už se rozjíždím!

 3. Určitě se budu opakovat, článek je moc zajímavě a srozumitelně nepsaný. Zkoušet to asi nebudu, možná v příštím životě (nod) .
  Díky (y)

 4. Děkuju autorce za velice zajímavý rozhledník, tohle bych někdy chtěla zkusit, jen si nejsem jistá, jestli se toho v tomhle životě dožiju. (wasntme) Každopádně léta jsem věci, které obsahovaly vlnu byť ve stopovém množství pro nesnesitelnou kousavost nenosila, dokud jsem nedávno neobjevila funkční prádlo firmy icebraker z tenulinkého merina, od té doby jsem naprosto unešená (happy)
  Všem potřebným držím palce a oslavencům přeju aspoň takhle dodatečně všechno nejlepší a hodně zdraví(wave)

 5. Nestíhám, socializuju a cvičím jak o žvot, jenom průběžně držím palce sešívance a oběma klukům, velkýmu i malýmu. (h)
  A to bych o vlně povídala moc ráda, mně tyhlety starý dovednosti fascinujou…
  Lidi, myslete na mě zejtra, akce Domek dospěla do stádia „vzdávám se současnýho, nemám ještě jistý budoucí“. Já jim věřím, že to mají ošetřený dobře, smlouvy jsou OK a všechno klape, jen je to divnej pocit.
  Taky je divnej pocit stěhovat se někam, kde to člověk vůbec nezná…
  Ale holky mi pomůžou. 🙂

 6. OT Naprosto mimo Zvířetnické dění. Tady se taky dějí věci, Garyk by vám mohl povídat. Jistě by vám vyprávěl jaký byl dnes hrdina. Nemohu to potvrdit, nesměla jsem u toho být, ale zvuková kulisa o hrdinství nesvědčila.

  Mám problém stříhat Garykovy drápky. Pomáhal mi syn, ale Garyk se chová tak že toho měl Jindra dost. A tak včera v obchodě Arken ZOO při nákupu dráhy Grazy tunnel pro kočenky jsem si objednala pro Garyka čas k ostříhání drápků. Dostali jsme čas na příští den t.j. 3/3 2013 ve 13:00. Opravdu mystická čísla, nemyslíte? Dorazili jsme a slečna Anna si ho odvedla do zadních prostor krámu a pak už se odtamtud ozývalo jen naříkání, kvílení a kňučení. Podle těch zvuků se jeden mohl domnívat že tam Garyka mučí. Protože on se vždycky brání a já nechtěla platit ošetření pokousané slečny řekla jsem ať Garykovi dá košík. Garyk nic takového na tlamě neměl(pokud mu nedali košík u veterináře kde byl operován) musel být dost zděšený. Pochopitelně nevím jak s ním energická slečna zacházela, neměla jsem tam přístup. Garuš odtamtud vyšel dost sklesle a na mé otázky mi slečna řekla že začal kvílet jen vzala kleštičky do ruky. Sotva jsme vyšli z krámu Garyk na újmu zapomněl a pečlivě očůrával každý stromek který jsme po cestě míjeli. Nechodíme tím směrem často a tak bylo značkování nesmírně důležité. A nebo to možná byla sdělení typu: „Varování všem pejskům!!! Do toho krámu na rohu nikdy nechoďte! Jde o mučírnu.“

  Ale jestli nepřemluvím syna aby se znovu ujal kleštiček (máme takové co jsou jako malá guillotina) tak nevím jak často můžeme za slečnou Annou zajít. Stálo to 125 SEK Garykův děs v to nepočítaje.

  1. Nojo, máš to těžký, že je Garyk takovej plašan… 🙁 Takhle byla / je schopná vyvádět mátina Nesina.
   Na druhou stranu, pes se na manipulaci dá přivyknout. Je to nesnadný, ale dá se. A zrovna drápky nebolí, teda pokud sebou pes necuká a člověk nezastřihne, žejo. 🙂 Jenomže plašani plaší – a některé Nesinky zas rády hrajou dííívadlo. 🙂

 7. Ohromně zajímavý rozhledník, jenže při mé šikovnosti jen teoretický.
  OT zpráva z bedny. Štěňta se cpou jak nezavřená. Jeden pupík je už zahojený. Druhý, ten zašívaný, se rozjel. Tenká kůžička neudrží prudce rostoucí bříško (štěnda přibývají 70-90g denně – dnes nebo zítra budou mít už dvojnásobek porodní váhy. Ale břišní stěna drží. Jen má holka na bříšku malý kráter, který je ale čistý a nehnisá. Ovšem Ginny se rozhodla zřejmě postavit na zahradě metro (menší z děr jsme dnes zaváželi – 7 koleček se tam vešlo) a hrabe a hrabe a nosí domů hlínu v kožiše a na tlapách. Takže denně vymetu z bedny lopatku hlíny, což moc hojení neprospívá. Proto pořád lepíme pupík a feny se furt snaží náplast odlízat. Náplast vydrží tak 16-24 hodin. Je to souboj a zatím nemáme vyhráno. I když malá baští a je skoro největší z vrhu. Takže celkově poškozená není, jen ta tržná ranka ji ohrožuje. Pořád prosím o přidržení palců. Postupně aktualizujeme stránky a sem tam i nějakou fotku tam máme. Ale zatím nejsou ani moc zajímaví, ani fotogeničtí.

  1. Milá EvoŽ, držím vaší největší malé holčičce palce. (y) (y) Ať se jí rána na pupíku rychle a dobře zahojí. (inlove)

  2. Držím holčičce palce, aby to zvládla. Ginny je truhlík hrabací. Asi není šance ji utřít, vždycky když jde domů, že?

  3. Palce štěňátku držím a přemýšlím… když jsme kdysi přistavovali místnost… kolikže je kýblů na kolečko? Myslím, žs byly čtyři… To tedy musela být jáma (whew)

  4. Držím palce zašívané holčičce (h) když tak krásně bojuje a roste, tak ať to zvládne a rychle patří do kategorie „prospívající výtečně“ (inlove)

   Jámy… 7 koleček! A veliká fena, kterou nemůžeš x krát denně strkat do vany. (whew) A jsi si jistá, že zavážení jámy bude fungovat? Aby nezačala vedle (blush)

 8. Děkuji za zajímavý Rozhledník – sice mne vlna kouše a boj s moly ve starém bytě nemá vítěze, tedy má, ale já to nejsem… Škvíry v parketách a tak. Třeba jednou to bude jinak – po čepici z angory jsem kdysi toužila…
  A zvídavost, jak se co dělá, mne neopouští 🙂

  OT – slezla sněhová nadílka z minulého týdne:
  http://jagri.rajce.idnes.cz/talovin_je_plevel

  1. Jajko,kdyz ten talovin kvete, tak je moc krasny, vesele zluty. Jak to vypada, kdyz to odkvete? A snezenky miluju, skoro bych je pohladila, jak jsou pekne.

  2. Já jsem talovíny zasadila- a nic. Neobjevily se. Tak mi zatím kvetou krokusy a sněženky mají poupata.

  3. Jo, Jajko, boje s molama ve starem prazskem byte pamatuju. Zejmena, kdyz nam v byte u Vaclavaku menily stoupacky a elektriku ze 120 na 220 – coz je malo znamy znamy fakt, ze na casti Prahy 1 a 2 bylo az do poloviny 70.let napeti 120. Coz bylo komplikovany, protoze jsme zili na transformatorech, neb novejsi spotrebice na 120 se uz neprodavaly. A pak zas az bylo tech 220, tak jsme transformovali funkcni 120 spotrebice. Ze jsme nevyhoreli bylo velke stesti. Diky tomu mam taky v JK remosku, ktera byla zakoupena kratce pred zmenou, posleze peclive ulozena mou sestrenici ve skladovacim kamrliku na chate u Prahy a privezena mym synovcem asi pred peti lety do JK. V Americe je vsude 120, akorat na tezke spotrebice je specialni obvod na 220 – jako susicka na pradlo nebo sporak. Ale zpatky k tem molum. Jak se ty steny ve stare budove porusily, tak nam moli litali vsude. V moji olomoucke, resp. puvodem prostejovske rodine (Prostejov se rovnalo latky a saty) se tradovalo, ze kdyz se uskladnene vlnene saty a latky prolozi cigaretama, tak to moly odpudi. Prokladali jsme na pude radu krasnych vlnenych kostymu a,ano, i nakulačených par štůčků, napred Lipama a pak Startkama, a docela to fungovalo. Akorat se ty cigarety musely casem menit. Jak vycichly, tak uz to zas tak moc nefungovalo.

   Jo, a jeste jsem si vzpomnela na dva krasne obchody s vlnenyma latkama v Praze. Jeden byl v Melantrichove ulici a druhy, nepletu-li se, v Celetne. A byly to prevazne latky vyrobene v Ceskoslovensku – mozna dost v Krnove???? – a i kdyz jsem ne vzdy koupila, tak jsem se na ne rada divala a sahala si na ne a predstavovala si, co by se z toho mohlo usit. 🙂

 9. Nastřihanou nebo ostříhanou vlnu přímo z oveček používám na zimu k ucpání krmícího otvoru v horním nástavku včelího úlu.Krásně absorbuje vlhko, hřeje a zase vlhko pustí.
  Milada

  1. Jmenuju se Nuru (světlo) a jsem světélkem příslibu pro svou rodinu i pro vás všechny – že zase bude líp.

 10. Včera Betka se zájmem pozorovala mizející srnky na ranní procházce. Dneska jsme ji vzali na „velký výlet“. Mezi zámky Hrubý Rohozec a Sychrov je Červený dvůr. Bývalý poplužní dvůr, pak zemědelci zničená ruina, dnes perfektně obnovený objekt s vkusně vkomponovanou původní barokní bránu. A hlavně od objektu vede cesta do polí, kde je měkko pod tlapátky, zajímavé výhledy (kdyby tedy nebylo šedo, mlžno a slabě nesněžilo)… Ale s čím jsme nepočítali, bylo množství srnčího. Malé stádo v dáli (to nám nevadilo), velké – dvacet kusů poblíž (to Betka registrovala, ale dala si říct) a třetí líné mrchy odpočívající zalehlé na cestě přímo před námi (ty nás nechaly dojít až opravdu blizoučko – Betku jsem raději přidržela, když neochotně vybíhaly). Takže během třičtvrtěhodinové procházky jsme neustále byli obklopeni kopytníky… Betka aktivní, běhací, čenichající, stále zaujatá srnčím, ale vzorně „pod vlivem majitele“
  Chůze proti lednu skvělá, do normálu nám ale ještě kousíček chybí (wave)

   1. A ještě jedna malá poznámečka /když se neurazíš/ Je tam poblíž ještě tajemný hrad Frýdštějn

    1. proč bych se zlobila ?? Jinak hrad známe (i Betka (nod) ) , ale poplužní dvůr byl ovlivněn rody ze Sychrova a Rohozce – proto jsem je zmínila. Vrátíme se tam, až pokvetou trnky a jabloně…

  1. Jsem moc ráda, že se Betynce líp chodí. Srnčího a prasat je po polích moc. Na Rohozci toho bylo vždycky hodně už před lety, když jsme tam chodili z přidruženky na pole. K nám chodí pomalu až k baráku. Máš štěstí,že máš vychovanou pejsku a že Betka neutíká To náš rapl Luxík by neodolal a vzal kramle. Musí teď chodit na 15 metrové stopovačce. On je hodný a poslušný ale když si ho nejvíc pochvalujeme tak si to pokazí.

   1. Marsko, u nás je černá zvěř VELMI přemnožená za těch pětatřicet let to nepamatuji. Slyšela jsem, že se podařilo už padesát kusů odstřelit, ale při tom zahynuli tři lovečtí psy, kteří se dostali prasatům pod „zuby“. Je to škoda, ;( spousta práce a piplání se psem a takhle to dopadne. Vím, že jenom jedno evropské plemeno se dokáže postavit divočákovi – bulteriér, byl na ně přímo vyšlechtěný, ale před lety jej neznalci zařadili do nebezpečných plemen (fubar) . Třeba se myslivci vzpamatují a tohle plemeno znovu vytáhnou na světlo, k účelům, ke kterým bylo šlechtěno. Ale to stejně bude trvat dlouho a zatím se divočáci množí a množí.

    1. ne evropské, ale na prasata dokonalé plemeno – argentinská doga. Myslivci ji ale nechtějí pouštět do honiteb, neb není zařazena mezi lovecká plemena… Jen tam, kde je znají a pracují s nimi si je nemohou vynachválit

    2. Manzel sestrenice me mamy byl velky myslivec a chodil na honitbu ve Chřibech. Mel doma sbirku kancich zubu a nektere vypadaly primo hrozive. Ale, takovy divocak na smetane s knedlickem…. Chet dodnes vzpomina, ze jedno z nejlepsich jidel co mel, byl divocak ve Strilkach. Ovsem skoda dobrych psu, kteri zahynuli. Tady pokud vim, ta tzv. bojova plemena zakazana nejsou, ale jsou jine prekazky. Napr. nektere pojistovny vam nenapisou pojistku na dum, pokud mate to tzv. bojove plemeno, ktere si mimochodem definuji sami. Je to proto, ze soucasti skoro vsech pojistek je i nahrada skody, utrpene ve vasem dome nebo na pozemku navstevama. A ono je to dost prusvih, protoze kdyz neni pojistka, tak vam nikdo neda hypoteku. Takze nase mile pojistovny to reguluji docela efektivne.

  2. Xerxová, je prima, že i na takovém mizerném podkladu se Betka lepší a jste skvělí, že s ní jezdíte na takové výlety, které jejím tlapátkům vyhovují. Znám tohle všechno od Klérky ;( . Možná, že je lepší, že musela být kvůli srnčímu „pod dohledem majitele“ aspoň se tak nenamáhala. Stále držím palce (y) , aby se do jara tlapátková situace ustálila. Večer mrknu na týdeníček, nyní jedu za maminkou do LDN.

  3. U nás je míň srnčího, ale zato zajíci naprosto tupě čumí. Včera jsem daleko od civilizace potkala rodinku, které se jezevčík škrtil na flexe. Borůvka k němu udělala pár kroků, že by se šla očuchat a pak jen zmateně koukala, protože majitelé na mě vztekle řvali, že není na vodítku. Světluška se držela u nás, ale Borůvka vždycky jde jako první „zkontrolovat terén“. Nešla k nim pak dál, protože jsem jí velela, ať vypadne, ale zmateně zírala. Ten řev byste měli slyšet.

   1. Nu to je škoda, že takové dobré, všestranné lovecké pracovní plemeno skončilo v rukou lidí, kteří z něj dělají hračku, nedokáží jej ve většině případů ani vychovat. To byl jenom jeden z příkladů, se kterým jsi se setkala. To víš, co kdyby jej Borůvka třeba napadla a podkousla 😉 ??
    Včera u nás byla na návštěvě jedna příšerně rozmalená dlouhosrstá jezevčice. Kdyby alespoň byla potichu, ale ten její ječák už rval jednomu uši. Cvičí s celou rodinou. Když se jí nechce jít na prochajdu, tak se zastaví a nikam nejde. Lidi se otočí a jdou domů. Nechce „kamarádit“ s pejsky (podle slov majitelů) atd. Nakonec jsem to už ani neposlouchala.

    (y) Ale dobrá zpráva je, že se opět objevují zajíci!!! (y)

    1. My chodíme se psem na volno, ale jakmile vidíme, že lidi mají psa na vodítku, tak si dáme pejsku bud taky na vodítko – většínou – nebo ji držíme u nohy. A nenecháme ji, aby šla k psovi na vodítku si ho očuchat, pokud majitelé nesouhlasí. Nevím, co je na tom divného.

     1. Šla mi u nohou, ale pak udělala pár kroků k nim a hned jsem ji slovně brzdila. Pak jsme ji chytila za obojek a nsměrovala zase k nám. Reakce mi prostě přišla neadekvátní situaci. Druhá věc je, že máme velký, ale opravdu velký problém s tím, že tady není psům dovoleno se ani očuchat a majitelé jim v tom brání někdy až drsným způsobem. Což zase odpovídá tomu, co se stalo.

     2. taky nemám ráda, když (speciálně teď, když Betu zlobí záda a nechci, aby blbla) se k Betě někdo řítí. Ale řešit to hysterickým řevem nemá smysl – jen to vyblázní psy i lidi. Borůvka je ovladatelná – stačilo říct…
      Já Betu na „volný“ kontakt nepouštím a chytám si ji za obojek – protože spousta psů (i lidí) se bojí. Pouštím jen na „staré známé“ – teď ani na ně.
      Proto chodíme do polí daleko od civilizace… protože staří známí si stále myslí, že je Beta nerozbitná hračka…

      1. Asi je problém v tom, že strakatic se nikdo nebojí a obzvlášť děti se k nám hrnou a prosí, jestli si je smí pohladit. Chytnuje za obojek a nechám děti, aby si je pohladily, nicméně dozírám na obě strany. Ani psi se jich nebojí a chovají se veskrze přátelsky- pokud je jim to dovoleno. Dneska se směly očuchávat s berňákem Cézarem, to byl skoro svátek, předtím s jedním voříškem- dvě očuchání za procházku, to je opravdu hodně.
       Navíc Borůvka se k jiným psům nežene, jde opatrněji-jednak je malá, druhak si je vědoma toho, že tam má Světluši a musí pozorně posoudit situaci- prostě šéfka mladší feny.
       Ale zřejmě to byla moje chyba, měla jsem toho jezevčíka v trávě na dálku vidět a tenkou flexinu se svými dioptriemi opravdu přehlídnu. Holt si budu dávat větší pozor.

       1. ze svých zkušeností bych tvoji poznámku interpretovala ještě jedním způsobem – doufala jsi, že psi budou moc aspoň očuchat, že se trochu socializují. Tvoje holky přece nejsou žádné příšery ani vlčáci, aby se jich lidé na dálku báli. A jsou poslušné. tak jsi byla zklamaná, že nedovolili jezevčíkovi ani čuchnutí, což ochudilo všechny zúčastněné psy. Tak bych tvůj povzdech viděla já – protože tu situaci znám. Nám se s Berry povede tak jedno čuchnutí za měsíc, když je dobře. (taky si ji beru k noze, když máme někoho potkat) Ale řekněme, že Berry je velká a černá, což obojí je v očích lidí diskvalifikující. Ale tvoje holky?

       2. Já to nemyslela zle, ale vím, že majitelé většinou ví, proč co dělají. My máme taky fenku, která je pohodová, většině lidí se líbí (chundelatá atd), ale prostě někdy se míjíme se psem a když se ptám majitele toho druhého psa, jestli by se nemohli psi očuchat, tak většinou vysvětlí, proč ne a proč psa nepustí z vodítka.

 11. Dovolte mi, abych při příležosti tohoto článku poděkoval mamince jisté Radky Hrdinové, která (ta maminka) již několik let před vánocemi dodává našemu zpívacímu sboru pytel ručně pletených vlněných ponožek. Ač se jedná o dámu věku značně pokročilého, nebojí se nadstandartních barevných kombinací. U nás doma patří k nejoblíbenějším tuším předloňská kombinace neonové žluté s brčálově zelenou.

  1. Lapile, ta pletací paní má moje hluboké sympatie – pruhované ponožky (a podkolenky) třeskutých barev jsou moje slabost 🙂 Jedny jsem dokonce omylem „oblékla“ k baroknímu kostýmu a přišlo se na to až z fotek… Soudím, že paní dobře tuší, jaká zima bývá o vánoční mši na kůru. Mám pro ten účel k varhanám (protože na ně se nedá hrát ve válenkách) jedny super tlusté, barvy: černá – neonově růžová, trávově zelená 🙂

   1. Chichi, Terro-san, vidím, že sdílíme stejnou ponožkou úchylku (chuckle) když jsem trávila podzim na zubařském křesle (dohromady asi 10 návštěv), tak jsem okouzlovala pídr a sestřičku duhovými barvami svých ponožek – a na závěrečnou seanci jsem přišla v jasně červených zdobených bílým letadélkem i s kondenzačními stopami… (dárek jedněch aerolinek) 😛

 12. Zdravím od žabek a držím paleček všem potřebným.
  Na JJM svítí sluníčko, tu a tam jsou cáry bílých mráčků. Včera se v předzahrádce objevily první krokusy a žlutě mi rozsvítily den- jaro bude! (sun)

  1. Bude, Matyldo. Na krokusy je u nás ještě brzo, ale talovíny a sněženky šílí a kočičí smečka líná o překot. Chlupy, chlupy, chlupy… hit těchto dnů (f)

 13. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h) A že jich zase je (u)

  Tady dneska slůňo nevstává, naopak máme nový poprašek sněhu…

 14. Milá Mirko, dík za připomenutí následujícího: „Tyto vlastnosti neprané vlny využívali v prehistorické době mého mládí i horolezci, kluci by za ponožky z neprané vlny dali cokoliv.“ Nejen ponožky ale hlavně podkolenky a svetry. Nikdy se to nepralo, odpuzovalo to sníh a vodu, hřálo i když to bylo mokré a nemožně to kousalo holou pokožku. Jo a vážilo to, svetr 3kg. Toto vše se po použití jen usušilo, odstavilo až do doby dalšího použití. Nepranou spředenou vlnu jsme získávali přímo ze zdroje na jedné salaši, kterou jsme tajili.

 15. Maričko, musím ještě reagovat na Vaši poznámku o palci, pysku a noze, protože s tím já bojuji po celou dobu, co předu, pokaždé, když se někde posadím s kolovratem. To je totiž zásadní historický omyl, který stále mezi lidem přetrvává! 😀 Ty přadleny z pohádky totiž předly len, ne vlnu! Len má dlouhá, suchá vlákna, která se strašně blbě vytahují a stáčí. A protože jsou suchá, musí si přadlena slinit prsty, z toho ten pysk. Četla jsem, že přadleny lnu u sebe mívaly ošatku se sušeným ovocem, které žvýkaly, aby měly sliny, ty méně ovocem zásobené alespoň cucaly pecku ze sušené švestky. Zato vlna, jak je trochu mastná a kratší, se vytahuje a stáčí skoro sama a mimochodem, po některé vlně byste si prsty fakt neolízli 8)
  A ještě ke psí srsti – zatím jsem spředla jednoho psa, staroněmeckého ovčáka, příze byla moc hezká, ale mě z toho svědí nos a kýchám, musela jsem příst venku, v bytě to nešlo. Každý jsme alergický na něco jiného…. Jinak ale i po vyprání příze ze psa je po zmoknutí cítit jako zmoklý pes, zvlášť ze psů – kluků. Je to logické, ovce je cítit ovcí, pes psem a třeba králík králíkem.

  1. No vida, já se zmíním o pohádce a dozvím se další velice zajímavou věc (clap) . Takže místo velkého palce na ruce se Mirko můžete chlubit jemňoučkými ručkami promaštěnými pravým, čistým lanolínem. Vlastně by to mohla být skvělá reklama proč se naučit příst – jak známo, ruce a krk na ženu nejvíce prozradí její věk, to se nedá ani plastikou moc oklamat. A těmi promaštěnými ručkami by si přadlena mohla masírovat unavený, strnulý krk – a hned by celá omládla 🙂

   Kdysi v dávnověku jsme byli v Maroku. Na trhu ve Fezu nám jeden tamní mladík přímo vnutil čepičku z velbloudí vlny, kterou přímo před námi velkým háčkem a velkým fofrem uháčkoval. Byla dost malá, mělká a vlastně nepoužitelná. Ale vlna to byla zajímavá na omak a měla opravdu velbloudí barvu, takže asi přírodní, nebarvená. Ale nevzpomínám si, že by měla nějakou vůni (smrad). Doma jsem čepičku zkusila vypárat, ale šlo to špatně, drhlo to. Získala jsem takové tlustší „chlupaté“ vlákno a měla jsem pocit, že kdybych více zatáhla, přetrhne se. Asi vlna byla jen sčesaná a jednou spředená. Bylo jí opravdu málo, takže jsem si z ní jen tak z roupů uháčkovala asi 20x20cm čtvereček, který byl též k ničemu, ale uháčkovala jsem si ho já a z velbloudí vlny ! Určitě ho ještě někde doma mám zašantročený.

   Přeji všem hezkou neděli a fest držím palce potřebným.

   1. Teď jsi mi, Maričko, připomněla pláště z velbloudí vlny. Měly takovou „camel“ barvu, ale jestlipak opravdu byly z velblouda?

    1. V 70-tych rokoch som si v Brne niekde okolo Orlí ulice kúpila velbloudí látku farby camel,-tak Reni cenou bola ozaj velbloudí a pešo dovezená z oblasti vzniku-doma ma skoro zabili.

     1. Jojo, tenkráte frčely zvonové sukně dlouhé do půl lýtek, taky jsem si na ni velblouda koupila (padlo na to prospěchové stipendium 8) ). Nosila jsem ji celou VŠ a celu tu dobu jsem si říkala, že si ji musím podšít, protože taky pěkně kousala, ale bylo v ní teplíčko. Tu jsem si užila.

  2. Je vidět, že čtenáři pohádek je vcelku jedno co, hlavně , že se přede…mimochodem, já si pamatuju,že Tři přadleny předly len, ovšem v tomto ohledu vede Krteček a jeho kalhotky s kapsami 😀

  3. Mirko, díky, to bylo moc zajímavé povídání, už proto, že naši v šerém dávnověku chovali angorské králíky právě na vlnu a já si dodnes pamatuju, jak heboučké pleteniny z toho pak byly… A k té vůni vlny – ovce voní ovcí a pes psem, ale dosud mi nikdo nevysvětlil, proč jedno moje sako z hrubě tkané vlny (nosila jsem ho, dokud se nerozpadlo) kdykoliv zmoklo – vonělo jako mokrý pes… Že by? (chuckle)

   1. No, tak to jsou taky věci mezi nebem a zemí 😀 To opravdu nevím.
    Velblouda jsem předla jednou, v zoologické zahradě mi přinesli hrsti různých srstí, abych ukázala, že příst jde cokoliv, ale u toho velblouda to moc nešlo. Ošetřovatel místo podsady, která je jemná, přinesl pytlík pesíků z hřívy, tvrdých jako dráty. Sice jsem to spředla, ale pěkné to nebylo.
    Krtečka a kalhotky pouštíme na kurzech pro začátečníky jako instruktážní video, to je opravdu nepřekonatelné.
    Moli jsou problém, každé jaro obkládám byt návnadami a kromě toho veškeré zásoby příze kropím levandulovou vodou. I tak mi zase jakýsi darebák vykousal pár dírek v podpaždí oblíbeného svetrokabátu s kapucí, naštěstí to šlo zašít. Musí s tím člověk počítat a být „furt ve střehu“. Větrat, prohlížet a vyklepávat. Jakmile se začne třepetat motýlek, už je většinou pozdě.

 16. Celý den jsem byla pryč, teď koukám, co je tu ohlasů… Něco k poznámkám – já jsem taky nenáviděla kousavou vlnu a hlavně jsem nesnášela angorové svetry, které nám dvěma holkám pletla maminka. Protože maminka ostříhala za dramatických okolností králíky, poslala někam srst a vybrala si hezké barvy příze, kterou nám mají poslat, a celkem spolehlivě přišla jedovatě růžová nebo brčálově zelená. A ani jednu můj tehdy pubertální vkus nedokázal vydýchat 8) Asi bych to nedala ani dnes… O mnoho let později jsem si podobnou zkušenost přečetla v knize Vejce a já Betty Mac Donald, takže to bude asi celosvětový problém.
  V družstevních dobách byla cena vlny dotovaná a proto se veškerá slušná vlna prodala. Ty zbytky, co ve výkupu nechtěli, se zpracovávaly doma a ty tedy opravdu nekousaly, ale žraly. Vlna v té době u nás získala velmi špatné renomé a vleče se to s ní dodnes. Koneckonců jako skopové maso, protože to, co přišlo v té době do řeznictví, bylo ze starých vlnařských „hajter“, na kterých nebylo skoro žádné maso a naopak spousta loje. Proto dodnes slýcháme nesmysly o závějích česneku a žhavých talířích. Je samozřejmé, že se teplé jídlo podává na teplém a studené na studeném talíři. Ale „znalci“ skopového nám nevěří, že děláme z ovčího masa stejky, jemnou svíčkovou, rostbíf, studené kuličky z mletého masa… To přece musí smrdět!
  Kousavost vlny závisí na hrubosti a na druhu vlny – i hladká listrová vlna si kousne. Ale zase jsou tu další vlastnosti – vlna vstřebá tolik tekutiny, kolik sama váží, a při tom stále hřeje. I mokré vlněné ponožky hřejí. Mám to vyzkoušené 🙂

  1. Článek je výborný.zajímavý. A nadějeplný. Pro mě. Vypadá to, že sehnat česačku na kliku a nějakej ten čas mohla bych v domácích podmínkách každý rok vyrobit několik přadýnek. Jj plánů já mám habaděj. Ovečky také nějaké máme a většinou vlnu necháme střihači. Ovečky tu jsou, aby spásli trávu co jiná zvířata nechtějí. Vozívali jsme vlnu do výrobny kde jsem za ni po doplacení rozdílu vyfasovali nějakou tu ponožku nebo prošívanou deku na spaní nebo vlnu a ta tedy docela kousala. Mě. Osvědčené výrobky,deka na spaní lepší než péřová,ponožky dokud se nezlikvidujou praním nejlepší co jsem nosila.

  2. Jéje – napřed jsem napsala o králících a tady si čtu, že jste byli „postiženi“ stejně 🙂 Jen stříhání králíků mi nepřišlo tak dramatické a protože vlnu zpracovávalo nějaké malé asi místní družstvo – detaily nevím, bylo mi tak 5-6 let – barvy nebyly nijak děsivé. Dodnes vzpomínám na angorového kulicha a šálu, které byly světle šedé s lila proužky…

   1. Moje maminka měla králíčky angoráčky a taky vlnu kamsi posílala k zpracování. Dostala jsem tenkrát bledě modrou přízi měkoučkou, heboučkou. A upletla jsem si svetr, čepici a palčáky, vše ozdobila růžovými vyšitými srdíčky. Tu soupravu jsem milovala a tak si dobře pamatuji jak vypadala. Co člověk neuchovává v té své paměti. Mnohé důležité věci si nepamatuji a tuhle malou nevýznamnou vzpomínečku mám přímo před očima. No ale co je vlastně důležité a co není? Asi byl ten nebesky modrý svetřík vlastnoručně vyrobený pro mne důležitější než jsem si kdy myslela. (think) 🙂

 17. Já prosím o pokračování palcodržení pro mladého muže, který čeká na transplantaci plic. Vypadá to, že ho budou budit z umělého spáku, je v něm už dlouho! Děkuju!!! Jeho příbuzným má zpráva o tom, že mu drží palce a myslí na něj a sílu posílá mnoho hodných lidí, udělala velikou radost a vehnala slzy do očí, tak za to všem moc děkuju, jste úžasní!!! (h)

 18. OT – dnes jsem strávila neobyčejně výživné čtyři hodiny snahou koupit Víle jarní boty. Slečinka vyzkoušela v šesti obchodech asi 40 párů. Pravděpodobně je to jediné dítě v Praze, kterému nesedí vůbec žádné baleríny. Nakonec jsme jedny botky sehnaly, ale vzpamatovávám se z toho ještě teď (rofl)

  1. Renato, s Kačkou jsem řešívala totéž. Momentálně to není o moc lepší, ale už si je chodí kupovat sama, což mě smířilo se situací 🙂

 19. Milá Bedulko , všechno nejlepší k narozeninám a hlavně fakt to zdraví. Zatrapenej neřád v oku ať dá co nejdřív pokoj. Posiluj prosím imunitu a také by to chtělo trochu klidu a teplíčko. Napřed musíš být zdravá ty, aby si mohla dalším pomoct. Myslím na Tebe. (hug) (h) (h)

 20. Moc hezky napsáno a velmi, velmi zajímavé. Jak je tam trochu techniky a nejen ruční práce, hned je to pro mne čtivější. Jinak moje ruční práce za 5. Ale vlnu mám ráda, jezdím si pro vlněné ponožky do Rajnochovic,přímo ke zdroji, koušou jen malou chvíli a pak to přestane, bezvadně izolují nožky při psích procházkách.

 21. Gŕŕŕ, sežralo mi to komentář, tak ještě jednou: Bedě vše nejlepší k naŕozkám a hodně síly k boji s pásákem. Držím i nadále palce všem potřebným, i Půově kamarádce překladatelce. A mimísek, pro kterého jsem prosila o držení palců, to potřebuje i nadále, protože se sice sešlo konzilium, ale konečný závěr zatím žádný. Chlapečkovi nefungují záklopky(?), které brání navrácení moči zpět do ledvin. Má z toho těžké záněty a musí brát antibiotika, prý až jeden rok, než budou moci něco udělat. To je šílené, důsledky si vůbec neumím představit, nejsem z oboru. Informace mám od babičky a prosím o držení palců i pro maminku, aby to celé zvládla…

  1. Kloučku malý, taková bitva hned na začátku života, zvítěz v ní. Lékaři ti jistě pomohou. (y) (y) (y) (y) (h)

  1. No jo, koukám u vás ještě čistokrevná zima zimice… Tak ať Betě tlapky držej (y) .
   Co je to ta divná cihlově vypadající věc na poslední fotce?

   1. v noci všechno zmrzne, a vrstva sněhu je velká a tak ani dnešní sluníčko ve stínu led nenarušilo… Fakt ani odpoledne povrch nezměknul…

    Les Opičák (kde se název vzal – netuším, ale je prastarý)koupili ochránci přírody (zůstal tak nevykácen mezi letištěm a průmyslovoobchodní zónou). A nějaký místní umělec tam z mrtvých stromů pseudolužního lesa (pro Liberec zcela atypický) sochá sochy… ta co se ptáš je kočka v silně nadživotní velikosti. Taková puma… Betu víc zajímaly srnky. Živé…

     1. Zano, tradičně pškné obrázky. Tady ráno chumelilo a slůňo šlo svítit někam jinam. Včera nás akorát pěkně naladilo.

 22. OT Právě jsem objevila že se pořádají soutěže psí krásy nejen na výstavách ale i na internetu.
  Vzpomínáte jak byla papillonka Chiki pokousána a přes to se vzorně starala o svá štěnátka? Jejího dnes osmiměsíčního chlapečka Donovana (jinak taky Vánek, Vanísek) přihlásil jeho majitel do takové soutěže. Pejsek je jako by mamince z oka vypadl. Jestli se vám líbí jako mě tak mu přidejte hlas. Esemeskou mu můžete přidat dokonce 80 hlasů, jestli jsem to dobře pochopila. Tady je odkaz :
  http://www.nejlepší pes.cz/karta-psa/11284-donovan-ivan-vyskocil

  Je to pěkný pejsánek, nemyslíte?

 23. Dnešní článek je velmi zajímavý a hezky se čte. Asi mnohem a mnohem větší námaha než napsat o vlně je její zpracování. Mám ráda vlnu, nekousavou, hebkou. Mám letitý svetr vlastnoručně upletený z vlny – tenkrát se jmenovala Valaška. A mám moc ráda ,,ovečkové ponožky“ Jsou jemné a teplé. A nedá se to srovnat se syntetikou ,,z Číny z Pet lahví“Obdivuji se vám Mirko, že dokážete vlnu zpracovat.

  1. Z Valašky mám dosud dlouhý tlustý svetr a počítám, že ho taky budu nosit až do „poločasu rozpadu“ 🙂 Pokud mě paměť neklame, dobře se z ní pletlo…

 24. Tak ke spřádání čisté vlny a všemu co tomu předchází se asi nedostanu. Ale článek je to úžasně zajímavý, děkuji Mirko. Jak jsem to zpracování četla, vybavovala se mi pohádka O třech přadlenách … jedna velký palec u ruky, druhá velký pysk a třetí rozcapenou nohu. No jo je to pracné 🙂

  Mám vlnu ráda, jenže tady je na její nošení moc teplo. Mám dva klasické irské svetry, obleču je jednou za uherský rok, ale nechce se mi je dávat pryč. Už tenkrát jsem je koupila hezky volné, takže se do nich stále vejdu a vzor je to nestárnoucí. Podobně se nechci zbavit typické rakouské zelené perelíny, koupené kdysi v Alpách. Je z té jejich „vařené vlny“ (boiled wool) či jak se tomu správně řekne. Tu v zimě občas vezmu jako kabát do divadla i když jí mám na sobě jen než přejdeme z parkoviště do budovy.

  Všimli jste si dole u odkaze od Xerxové tohodle článku? Tedy chudák beránek – nosit na těch svých nožkách 27kg vlny navíc 🙂

  http://valika.org/blogs/entry/zajimava-fakta-o-merino-vlne

  Bédo – gratuluji k narozeninám a zároveň držím palce. (^) (y) (rose1) Vím, že pásové opary, ať kdekoliv na těle jsou velmi bolestivé. Ale u oka (či i v něm), tak to musí být hrůza, o tom slyším poprvé.

 25. Moc zajimavy clanek, a pro mne, kdo vlnu rad, jeste tuplem zajimavy. Ne kazdou vlnu, ale ty jemne hebke. Jako treba muj soucasny nejoblibenejsi vlneny doplnek je sala ze Skotska, v barve jakehosi klanu – je to prevazne zelenozlute. 75% lambswool a 25% angora. Kdyz mi to Chet dal na vanoce, tak jsem to mela u postele a furt jsem to musela hladit, jak je to hebke. A pak mma dva rolaky z merino vlny a ty jsou tak tenke, ze to vypada spis jak hedvabi, alev zizme v tom neni zima, a kdyz je teplejc, tak se v tom jeden nepoti. A taky jsem mela jeste v Ceskoslovensku 2 pary podkolenek z hrube vlny na bezky z Valasska. Sice jsem je prala, ale stejne nepromokly. Fantasticka vec. Takze diky za osvetu – aspon vim, jak se to priblizne dela.

 26. Ja bych tady mohla mit ted soukromou přádelnu. Jakey, ktery je dost velky pes, je prevelice huňatý a pred asi tydnem se jeho teleso rozhodlo, ze zasadne vylina. Tolik v zivote nelinal. Jemu se uvolnuji hrsti mekke plsti samovolne z kozichu – staci jen hrabnout, vubec to nemusim vytahovat. Jeste ze mame prevazne dlazdicky a parkety, protoze z toho se to lip zamete, tak skoro kazde tri hodiny. 😀 Takze ted Jakey vypada jak nedokonceny ovcopes (chuckle) – ty boky a kyty ma jak ovce po strihani, a nad tim se tyci na hrbete mohawk (šíro???). Cekam co samovolne vypadne, abych to pak dokoncila furminatorem. Ale dnes prsi, tak to nemuzu delat venku a doma se mi to fakt nechce. Posbirala z neho a kolem neho velikanskej napakovanej pytel. Studovala jsem, jestli nema neco na kuzi, ale nema – proste se samovolne extremne odchlupuje… Ale stejne mysim, ze vyslu Cheta s Jakeym na veterinu.

   1. Dik, vzdy se rada poucim. Ze by to vzeslo od Cherokee?? Ted si nejak nemuzu vybavit, jestli Cherokees nosili tyhle vycesane vysoke vlasy.

  1. Hani, ona kolie jednou za čas vylíná extrémně. Jednou jsem se na to ptala veterináře. Choďandy mé kamarádky taky takhle línaly, ona vždycky říkala, že jsou jako mokré krysy. Hladím kamaráda Jakeyho na dálku.

 27. Zajímavé čtení 🙂 Vždycky (hlavně jako dítě) mě zajímalo, kde se berou věci, které denně používám, tak teď vím trochu víc o té krásné dece z ovčí vlny, co mi ji Ježíšek nadělil pod stromečkem (i když ta asi nebude tkaná z příze, budu to muset prozkoumat (wasntme) )
  (wave)

 28. Omlouvám se dopředu, nechci tady z toho dělat inzeráty, ale prosím o pomoc pro mou kamarádku, pokud byste třeba někdo někdy někde potřebovali schopného překladatele, ať už písemně nebo simultánně po telefonu (osobně to nejde), tak se na mně prosím obraťte já vám takového, resp. takovou zajistím. Její materština je francouzština, státnice má ze španělštiny, katalánštiny, finštiny a češtiny a problém jí nedělá ani angličtina. Žije v oblasti kde je hodně žádána ruština ale ta jí jako na potvoru moc nejde. Děkuju a omlouvám se ještě jednou.

 29. Předeme předeme zlatou nitku,
  někomu bodláčí, někomu kytku…
  😀
  Moc pěkný článek, díky za něj.

 30. Kdyby někdo potřeboval materiál an psí vlnu, nabízím merinku. Teda melinku. 😀

  Bedulko, krásné narozeniny a pásáka prašť a pošli pryč! (f)

  1. Io, my máme bezkonkurenční množství psí vlny z jednoho psa ! Až začne Lux pořádně línat tak je z něho půl popelnice na jedno vyčesání. Pokud budeš mít zájem tak Ti k melince přidám vlnu zn. Luxkoly a můžeš spřádat za dlouhých letních večerů před Makovým domečkem. Beztak se nudíš se dvěma pejsinkami.

 31. Hodně jsem v životě upletla, vlnu jako materiál mám moc ráda. A dnes je taková spousta krásné barevné vlny na pletení. Mám doma malou zásobu nakoupené pletací vlny. Nakupuji i když vím že moje artrosa prstů mi plést asi nedovolí. Ale ještě to jednou zkusím než to vzdám nadobro. No jinak moje zásoba bude něčí dědictví. Vlna je jediný materiál který mne opravdu zahřeje. (happy)

  Za války maminka dostala vlnu ze které se myslím že v Hlinsku vyráběly koberce. Upletla nám dětem svetry a ty pane kousaly. Nic takového jsem už nikdy později nezažila. :S

 32. Děkuju moc, milá Mirko (inlove) , tohle mě moc zajímá – jako všechno, co stálo na prapočátku lidského vývoje a dokáže člověku zajistit přežití.
  Tedy ne, že bych se chystala příst nebo plést – úplně stačí, jak se Marek s Martinem lámou smíchy nad mým pokusem uháčkovat růžový čtverec pro jistý, již delší dobu nezmíněný projekt (chuckle) Ale sliby se musejí plnit, tak se snažím 😛

  1. Sice se nezmiňuje, ale doufám, že se mé milé zvířetnice i zvířetníci činí a vyrábí růžové čtvercové dírkované obláčky. Však já to zase připomenu (nod)

   A nevím, proč se pánové lámou smíchy – klidně jim vraž háček do ruky (ééé ne abys mě vzala vážně, on se háček špatně vytahuje) a ať se pánové ukáží … (chuckle)

    1. Čítávala jsem malému Jindříškovi. Bylo to velké potěšení i pro mne. (happy)

  1. Ne, že by všechny mé jupky a svetříky kousaly avšak vydatně je krmím, máme to v rodině, syn taktéž krmí od mala a vnučka je po něm velmi zdatná krmička svetříků. (rofl) (wave)
   Pohádka je senzační, řadím do repertoáru při akci, čteme dětem. Díky. (y) (handshake)

  1. Nejenom Anežka Česká, ale i Anežka Šejbalová (f) (f) (f) ! Starej se Anežko Š., starej o našeho dvojitéhotrojitého, ať zase něco napíše (wait) !

  2. No jo Aneška má svátek (f) (sun) (f)
   a virtuální dort (^) pro virtuální anešku
   škoda, že už tak dlouho nic nenapsala

  3. Všechno nejlepší k svátku, milá Anežko. (inlove) (f) (sun) (beer) Pozdravuj Bimba, pana kapitána i WWW a řekni jim, prosím, že nám tu chybějí.

  4. Milá Anežko Š., přijmi moje nejsrdečnější blahopřání, chybíš mi tu (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)
   (tobě určitě smajlíkový kytky nevaděj).

  5. Anéško, všechno nejlepší a doufám, že jsi si užila vítězný únor. (chuckle) (rofl) (wave)

 33. Moc ráda jsem si početla, děkuji. Setkala jsem se kdysi se svetry pletenými z irské vlny, a byly prostě ú-žas-né! Počasí nepočasí, člověk vždycky přišel suchý a v teploučku. Taky jsem si ho chtěla pořídit, jenže vážil pár kilo, ceně odpovídala kvalita a nechat si ho posílat… ach ouvej. Ale ten byl, juj!

  1. To jsem nevěděla že existuje něco jako nepromokavý svetr či ponožky. :O Přesně to co bych v upršených Götebořicích potřebovala. Musím se poohlédnout. 🙂

 34. milí Zvířetničkové

  děkuji vám všem za přání zde i došlá jinými cestami, omlouvám se že moc nezvládnu odpovídat… v neděli večer mě odvezli (zase) do Hradce hlídat tátu – a ve středu večer už mě vezli zpět do Prahy s pásovým oparem v oku na na xichtě

  je to lahůdkové, krásné, po včerejšku na infekčním i ďubkatě zelené, takže vypadám krom oteklého oka jako když mám ještě lepru… no a celkem to bolí, grrrr… tak možná si k narozkám přeju kousek palečku, jestli můžete věnovat 🙂

  jak dlouho taková věc trvá, nevíte někdo????

  1. Milá Bedulko (inlove) , všechno nejlepší přeju a hlavně, abys byla brzy zdravá. (h) (f) (sun) (party)
   Jak dlouho takový hnus trvá netuším, ale vím, že je to potvora úporná a je třeba nasadit všechny prostředky pro uzdravení. Takže moc držím palce, myslím na tebe a na hnusobu se odporně šlebím (envy) – vypadni a nech naši Bedu na pokoji! (flex)

   🙂 (wave)

  2. Milá Bedo, drž se a doufej v dobrou imunitu. Pokud si tělo nevyrobí protilátky, tož to bude trvat a bolet. A moc záleží na dobré psychice, a tady je nejlepčí zvířetnická palcodržna (y) (y) Vydrž, přejde to, já to sice měla jen na zádech, ale několikrát. (sun)

   1. no, mě hlavně zajímalo, jestli to není přenosný na micinky (cat) (h) – prý ale ne (doufám, že je to správná informace!!!)

    bohužel nafouklé mám „čtecí“ oko, takže např. nedočtu Tvířetník, brejlím taky na to jedním okem skrz lupu… zas ale pro pohyb v prostoru je to možná lepší, než kdyby koukalo jen to hodně krátkozraké (rofl)

  3. Milá Bedo, nejdříve vše nejlepší k narozeninám. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

   Měla jsem před lety pásový opar ale na těle. Nedostalo se mi ošetření okamžitě a tak se mi to dost vleklo. Ale co jsem pochopila byla jsi ošetřena hned na začátku a tak si myslím že tě trápení brzy opustí. Zvláště když ti tu všichni držíme palce. 😉 (y) (y) (y) (y) Pacinky a drápky se přidávají. řrčéderssssssssssssssssssssssssssujik Tady je prosím důkaz. (chuckle)

  4. Bedulko, ježkovo voko, tedy herpes voko!!! Já bych Ti mohla o herpes virech udělat přednášku jako naše Brno. Hlavně, že už se léčí, doufám, že Ti předepsali nějaká antiviretika. A ještě, že se to vysypalo na nervu pod okem a ne přímo v oku! TO BY TEPRVE BYLA KATASTROFA!!! Bolet to bude tak necelý týden, záleží jaké máš prášky. Posuší se to do čista, do čista, tak do deseti a až 14-ti dnů. Buď ráda, že se vysypaly vesikuly a přišlo se hned na to, že jde o herpes! Bude to dobré!!!! Neboj!!!!!

   1. Alex, ono to asi částečně v oku je (a pak levá půlka čela a až do vlasů), bo pandr napsal, že je na rohovce počínající herpetická léze – asi proto mě tahají na oční na kontroly obden (taky první začalo bolet oko)

    ano prosím, mám antivirotika – lokálně do toho oka každé 4 hodiny a k tomu ještě atb, no a pak jsem dostala na infekčním celkově tablety Zovirax 800mg každé 4 hodiny

    s těmi časovými údaji jsi mě uklidnila, to není tak hrozné, jsem zvyklá na horší věci 😀 … děkuju!!!

   2. Alex, nebuď takovej sobec, co bys to vyprávěla jen Bedě…nám to povyprávěj – ještě lépe, napiš nám o tom na Zvířetník (chuckle) (angel)

  5. Jéžiš, chuderko, i Pusinka se tváří ztrápeně. Tak ty narozky oslavíme ještě jednou za tejden, až se ta hnusota zlikviduje, ne? (y)

  6. Milá Bedulku, moc moc držím palce, ať tu hnusotu co nejrychleji vyženeš z těla!!! A Mikulenky ti posílají velikánskou fůru léčivé energie!!! (Až je to nějak zmohlo a chrní každá v jednom rohu sedačky, poté, co vymlaskly každá mističku kotěcího mlíčka (chuckle) ) A k narozeninám Ti přejeme hodně radosti z kočičích i lidských přátel a pevné zdraví, které se rychle vypořádá s každým bacilem!!! (f) (^) (d) (h)

  7. Bedulko, vsechno nejlepsi k narozeninam. (hug) (h) (f) (cat) (cat) Ohledne toho pasoveho oparu s tebou soucitim. Mela jsem to svinstvo uz 2x, naposledy kolem rtu a brady. Nechalo to trochu tmavsi flek, ale vicemene si toho vsimnu akorat ja. Normalne to pry lidi dostanou jen 1x. Prvni tyden je otravnej, pak uz je to lepsi. (y) (y) (y) (y)

  8. No jejda, to teda je „dárek“ k narozeninám!
   Tak moc držím palce na brzké uzdravení (y) (h)

  9. Milá Bedo, všechno nejlepší k narozeninám, hlavně hodně zdraví. Držím moc palce a Kuba tlapky ať se Ti podaří opar co nejdříve zlikvidovat

  10. Bedo, všechno nej nej k narozeninám (^) (f) A hlavně držím palce, ať se brzo uzdravíš.

  11. Bedo Preji vse NEJ a hlavne to zdravi pro tebe bych tam nahore prosila!!
   Moc drzim palce,at jsi brzy v poradku!

 35. Milá Bedo, hodně zdravíčka, trochu štěstíčka a radosti aby to stačilo ke spokojenému životu (h) (rose1) (h)

 36. A za stálého míchání …
  Jeden z důvodů proč mě už v mládí na podzim a v zimě bolela záda byly úžasné, teplé, krásné, pletené vlněné šály. Dyk to kouše jak piraně! Ano, později jsem zkoušel i nějaké to merino nebo jakého čerta. Kouše to furt.
  Zlatý akryl, viskóza a další umělá hmota! Člověk si konečně může omotat krk něčím, co hřeje a nekouše, a přestat se pokoušet zalézt do bundy jak šneček do domečku.
  Nezbývá než doufat, že mou milovanou sestru nenapadne začít se bavit zpracováním vlny!
  Nechcete někdo krmítko pro ptáčky? Krásné, dřevěné, ručně vyrobené … ona sestřička strašně ráda krmí ptáčky, tak to přece musí bavit každého. Přinejhorším řeknu, že mi spadlo z parapetu. Nebo ho někdo ukradl. Nebo ho sežrali termiti.

 37. Najskôr blahoželám Bede-všetko,všetko naj.naj a dlhé roky medzi nami.Lenže a čo Anežka Šejbalová?-www-čko jej to asi odovzdá a chcela by som,aby sa k nám vratila.
  U nás je prekársne asi 4 celziové stupne a slniečko od skorého rána.Periem a vešiam na dvor.

 38. Beda má narozeniny (^)
  my máme přání jediný (e)
  štěstí zdraví, štěstí zdraví (h)
  hlavně to zdraví (rose1) (d) (f)
  Kluci (cat) Melíšek, Ríša včele s oblíbencem Zrzínkem
  no a já taky!!!!

  1. Hodně zdraví (h) jsem Bedě (hug) už popřála..ještě,že to nebrala ironicky (chuckle) a dárky až bude fit…pásovce nechci….. (shake) (shake)

 39. Moc zajímavé! Já bych potřebovala tak dva životy na to, abych se naučila všechno, co bych chtěla umět. Spřádání vlny by tam asi patřilo taky- jo a taky se naučit plést tak, aby mi jeden svetr netrval pětiletku. Případně aby krajkový vzor tvořil oka 😀 Prostě s pletením jsme se potkali, zdvořile pozdravili, trochu spolu pobyli a uznali, že občasné letmé styky budou stačit. Ale letos jsem upletla čtyři šály) bambulkové a volánkové), tak mám plus. (whew)

 40. Článek je zajímavý, já mám nitky moc ráda, ale příst neumím a chtěla bych se to naučit,těch chtění je však tolik,že nestíhám, tak si kupuji vlnky hotové, pletu, tkám, ale domácí niť je určitě lepší (sun)

 41. To je pěknej JARNÍ článek (sun) . Za okny azuro a sluníčko, pravda i poslední zbytky sněhu na trávě. Ale už to vypadá nadějně :* .
  Rozhledníčky obecně jsou skvělá věc, chválím a chválím. A mám dotaz: v textu se píše „Vlna z břicha, kolem genitálií, z nožiček a hlavy se odstraní“ … co se s ní dělá?

 42. Ajta, krajta – k tomu jsem se, bohužoužel, nikdy nepopracovala, ale vždycky moc zajímalo!

 43. Beda má narozeniny! Přejeme hlavně zdraví, pak štěstí, pohodu a samé hezké věci! (inlove) (sun) (cat) (h) (*) (^) (d) (inlove)

  1. Bedo, všechno nejlepší přeje celá smečka, a speciálně Tě pozdravuje Sazinka/Suzinka, kterou jste loni s dcerou obhlížely na výstavě (wave)

 44. Aha, tak už konečně vím, že když mi v tramvaji nenápadně někdo osahává vlasy, není to úchyl-je to PŘADLENA! (chuckle)

  1. Milá Týno (inlove) , jenže Tvé vlasy keltské princezny jsou přitažlivé nejen pro ochyly a předleny. (wasntme)

   Milá Mirko (inlove) , děkuju za velice zajímavý článek. Musí to být krásná práce, když z nevzhledné hromady vznikne krásná vlna. 🙂

   Bohužel já patřím mezi ty,které kouše všechno, utrpením jsou pro mě i všechny nášivky uvnitř oděvu, všechny „ostřejší“ nitky na švech, takže vlněné oblečení pro mě není.

   Bedulkóóóóó! (h) (h) (h) Přeju Ti k narozeninám všechno nejlepší. (^) (f) (sun) (music) (dance) (f) (sun)

  2. Asi budu muset nastudovat nějaké termity … tahle výmluva se může hodit … (eche eche eche slint)

 45. Ano, ano, ano, tohle je téma které mě moc zajímá. Technologii už mám teoreticky zvládnutou perfektně 😉 a teď bych ještě chtěla vlastní ovečku a moře času 😀

 46. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Hezký rozhledník. A pečlivě napsaný. Přiznám se, že jsem ho začínala číst s obavou, co že se to o textilu dozvím (chuckle) (profesionální deformace 😉 ) , ale opravdu chválím (nod)

  Opět vše zamrzlé… Betka je chudák – do zmrzlého sněhu se boří (její kila krusta neudrží) a sněhu máme stále 20 cm. Takže se jí špatně drží rovnováha (i když je opravdu nyní „ve formě“) a navíc má pořezané nohy od ledu… Ale každý den chodíme na procházky na vodítku po vysolených holých chodnících a ona je spokojená, že klidový režim „skončil“.

 47. Skvely poucny clanek! Diky moc za nej!!
  Nicmene jsem se nedozvedela, proc jsou vlnene veci tak „kousave“ 🙂
  Koupila jsem Rafaelovi kuklu z merino vlny a ten taaaak plakaaaaal. Vyresila to bavlnena cepicka pod, ale stejne by mne to zajimalo 🙂

  1. vlna má na povrchu maličké šupinky – je „drsná“ (ale zase se dobře plstí) Šupinky mají různý tvar i zakončení (zkusím pohledat nějaké snímky z rastrovacího mikroskopu) a působením tepla, vlhkosti (a chemické úpravy vlákna) se špičky šupinek odchlipují… No a pak záleží taky na každém jednotlivci, jak má citlivou pokožku. Někoho „žere“ všechno, jiný stejný svetr (čepici), klidně nosí a nechápe…

    1. Xerxová, tak díky, už vím, co mě tak strašně škrábe. Když si kupuji nějaký úplet, tak prvně si jej přikládám na krk (doh) . Bohužel už od dětství vlnu nemůžu ;( . Ale velmi ji jako přírodní vlákno uznávám. I se mi líbí svou strukturou a o výrobcích ani nemluvě.

   1. Jiný nechápe … Taky mám takovou zkušenost. Naštěstí my patříme mezi ty nechápavé skoro u všech druhů vlny 😀 i když v poslední době na skutečnou vlnu člověk náhodně nenarazí, musí hledat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN