ROZCESTNÍK: Kratochvíle na australském outbacku

Australský outback je velká země, kde obloha visí člověku těsně nad hlavou, aby se na vzdáleném obzoru setkávala s nekonečnou krajinou. Cesty jsou zde prašné a mnohdy i dosti divoké a tak je dobré pohybovat se ve vozidle, které se nebojí hrubšího terénu.

 

 

Že je vhodné mít sebou zásoby paliva, vody a jídla, včetně výbavy na přespání pod hvězdami, je pro poutníky touto krajinou jaksi samozřejmé. Může se stát, že po několik dnů nepotkáte človíčka a ujedete několik set kilometrů, než dorazíte k další křižovatce, nebo odbočce. Záleží na tom, v které části této velké země se právě nacházíte.

Proto přijde tulákovi vhod, když tu a tam narazí na známky civilizace, označené jménem „osady“. Zde to obvykle znamená „roadhouse“. V tomto establishmentu je zkondenzováno vše, co by v osadě mělo být. Obvykle to je seskupení několika budov, tedy dřevěných koster pobitých vlnitým plechem, několika nádrží na dešťovku se střech, velké nádrže a pumpy na palivo, zde obvykle naftu. Na benzin se v těchto končinách nejezdí z několika důvodů. Nafta nechytá a nehoří tak lehce jako benzin a navíc se nedá inhalovat, což je oblíbená kratochvíle některých domorodců. Vozidla zpravidla ujedou na dané množství nafty více km než na benzín.

„Roadhouse“ také poskytuje poutníkovi toalety a zpravidla i sprchy, obchod, jakýsi koloniál, kterému se zde říká „general store“ a kde je k dostání „všechno“. Tedy vše, co tulák v této krajině může potřebovat, včetně základních potravin, pár náhradních dílů na vozidla, základní nářadí a výbava k táboření v divočině a podobně. Ty větší výspy civilizace oplývají i koutem opatřeným licencí k prodeji alkoholických nápojů a tak si tam jeden může svlažit hrdlo i chladným pivem nebo i kořalkou.

V blízkém okruhu několika set km mu stejně nehrozí, že by byl zastaven k dechové zkoušce. Také je zde u pultu pošta, odkud můžete poslat pohled kamkoliv na světě. Posádku této výspy civilizace obvykle tvoří dva, v lepším případě i tři či čtyři provozovatelé. Elektřinu zde vyrábí dieselagregát, který umlká jen na pár hodin v noci, jinak by v mrazácích roztál led a zmrazené potraviny.

 

 

O poznání větším civilizačním střediskem na australském outbacku je „town“. Tedy město. Průměrnému Evropanovi spíš připomíná maličkou vesničku uprostřed ničeho, nebo zapomenuté kulisy z natáčení nějakého westernu. Obvykle to je shluk několika budov, spíš chatrčí, ve kterých jsou poskytovány služby pocestným. Vozovky zde mají zpevněný povrch, aby se tolik neprášilo, nebo když jednou za uherský rok zaprší, aby jeden nezapadl po kolena do bláta.

Service station nenabízí pouze palivo pro vozidla, ale i základní servis či opravu pro to samé. Pošta i „general store“ mají svoje vlastní budovy a největší, nejhonosnější a nejvýstavnější stavbou ve „městě“ je PUB. Tedy místní hospoda, které se zde říká hotel a která obvykle nese honosné jméno. Ano, nabízí i pokoje na přespání, jednoduchá jídla k zahnání hladu a pak u baru překvapivě bohatý výběr alkoholických nápojů, kde se tulák může zlinkovat pod obraz. Takže takový „Royal hotel“ je budovou nejnavštěvovanější.

Tato městečka jsou zde známa pod názvem „remote community“, čili zapadákov. Díky jejich odloučenosti přijde vhod jakákoliv událost, která oživí společenský život a tím i obchod v městečku. Zmíním se zde o dvou, která jsem navštívil a která spolu vlastně sousedí. Je mezi nimi pouze 390 km, které vezmou zhruba 6 ¾ hodiny jízdy po prašné a nevábné cestě, kde po dešti, který tu je velice vzácný, může vaše auto zapadnout až po nápravy do bahna.

 

 

Jako první navštívíme městečko Windorah. http://en.wikipedia.org/wiki/Windorah V řeči místních domorodců jméno znamená „Velká ryba“. Nachází se v západním Queenslandu, zvaném „Channel country“, pouhých 1 200 km od hlavního města Brisbane. Přímo v městečku žije zhruba 60 obyvatel, aby stejný počet žil na okolních (v okruhu 150 km) dobytkářských farmách. Ti ve městě ve většině pracují pro místní správu, nebo opravují nejdelší plot na světě který zde nedaleko prochází, dingo fence. Za normálních okolností to je ospalý zapadákov, kde se nic neděje. Přesto městečko oplývá všemi možnými výhodami civilizace, jak už je u klokanů zvykem.

Takže: Když nechcete spát v pěkném hotelu jménem „Western Star“, tak je možno se ubytovat v místním karavan parku. Vaše vozidlo zatím ošetří a tekutinami opatří v service station, informace co kam a jak, jsou hojně k dispozici v informačním středisku. O místní historii vás poučí v muzeu a knihovně. Pořádek zde a v okolí udržují po 24 hodin denně a 7 dnů v týdnu policisté co zde mají svoji stanici.

Se světem lidičky spojuje poštovní úřad, aby o zdraví občanů pečovalo zdravotní středisko vedené vysoce kvalifikovanou a zručnou zdravotní sestrou. O vzdělání několika dětí z městečka a jeho okolí pečují ve školičce. Místní správa udržuje cesty, park a jiná veřejná místa a zařízení, včetně toalet, které jsou bez poskvrnky čisté, vším potřebným vybavené a k použití zdarma. To jako mimo těch co jsou v hospodě a v service station.

Pro agilnější jsou zde k dispozici tenisové kurty a pro ty co sport raději sledují, místní dostihové závodiště, které jistě nesmí chybět. Umělecká galerie zdejších umělců doplňuje místní civilizační vymoženosti, zrovna jako letiště co spojuje městečko se světem. Nedaleko jsou také zemní vrty. Nejen na artéskou vodu ale také na naftu ve zdejších naftových polích.

Nedaleko tohoto zapadákova je také experimentální „solární farma“ jak se zde nazývá fotovoltaika. Tato zde funguje od roku 2008 a za slunných dnů, kterých je přes 300 ročně, dodává celému městečku elektřinu. Ve dne tak pokrývá veškerou spotřebu městečka a ušetří za rok 100 000 litrů nafty, kterou by bylo třeba hnát dieselagregát. Tento jede jen v době když fotovoltaika nestačí, což není přes den často. Spíše to je naopak.

Fotovoltaika to není ledajaká. I když zde jsou v sousední poušti Simpsonově (176 500 km²) rozlohy, že by se daly solárními panely pokrýt prostory větší než několik Českých republik (78 866 km2), tak u osady Windorah se na třináctimetrových sloupech tyčí jen PĚT solárních parabol. Každá má 123 metrů čtverečních vysoce výkonných zrcadel a otáčí se za sluníčkem jako slunečnice. Všech pět vyrábí dohromady 180 kilowattů elektrické energie, a když to je zrovna více než je spotřeba, tak se přebytečné paraboly prostě od sluníčka odvrátí. Tento styl HI-TECH fotovoltaiky se nazývá CPV, tedy Concentrated Photovoltaics, koncentrovaná fotovoltaika. http://en.wikipedia.org/wiki/Concentrated_photovoltaics

V tomto případě jsou použity malé, vodou chlazené solární panely o vysoké účinnosti, které mění sluneční energii přímo v elektřinu. Toto vše postavila soukromá firma Ergon Energy za 4,5 milionu klokaních dolarů. Federální vláda však přispěla jedním milionem.

 

 

Čím však je toto městečko vyhlášeno, jsou každoroční závody raků. Je to největší událost v tomto zapadákově. Tato událost se odehrává v září, ve středu před víkendem, kdy se v sousedním městečku Birdsville pořádají známé koňské dostihy. Návštěvníci jedoucí na tyto dostihy se tedy nejdříve pobaví sázením na závodech raků ve Windorah, aby pak to, co jim zbylo, prosázeli na koních v Birdsville.

Račí závody mají svoje honosné jméno. „Windorah International Yabby Races“. V tento den se události zúčastňuje více jak 1 000 návštěvníků, divoce sázejících na favority závodů. Na ubytování takových davů nestačí kapacita místního hotelu a ani karavan park a tak se na březích nedalekého Cooper Creeku rozvine divoké, avšak malebné kempoviště stovek návštěvníků jen tak pod hvězdami.

Zhruba týden před závody si jdou trenéři nachytat svoje favority do okolních potoků a tůní. Pak tyto drží v ohrádkách a trénují je na kousky beraního a hovězího masa. Každý závodní rak dostane své jméno, obvykle po nějakém místním obyvateli a nadějní závodníci jsou potom draženi zájemcům o závod. Někteří jsou vydraženi za více jako 1000 klokaních dolarů.

Výtěžek dražby jde na zaplacení cen vítězům a zbytek peněz jde na zvelebení městečka a příspěvek na Royal Flying Doctor Service, tedy instituci, která v době potřeby letecky dopraví doktora k pacientovi, nebo i pacienta do regionální nemocnice. Takže celá akce je zaměřena na finanční pomoc místní komunitě a RFDS, potažmo bohulibou činnost. Žádný profit nikomu a veškerá práce kolem akce je dobrovolná bez nároku na odměnu. Vše je tak připraveno na středu večer.

Hlavní třída, tedy náves, je uzavřena. Soustředné kruhy jsou vyznačeny barevným sprajem na asfaltu této ulice jako závodiště a davy se vyvalí z hospody, aby jim nic ze závodů neušlo. Sázky jsou uzavřeny a nastává čas, aby byl odstartován první ze čtyř závodů. 12 závodících raků je umístěno do výsečí kruhové ohrádky asi 60 cm v průměru, ve středu asi 6 metrů velkého kruhu.

Jakmile je ohrádka vyzdvižena dav zahučí a začne neskutečným řevem povzbuzovat, každý toho svého raka na kterého vsadil, v některých případech i 500 A$. Start se v tomto případě nevyznačuje kalupem závodících k vnějšímu kruhu značící cíl, ale závodníci jen velice pomalu a rozvážně začínají svůj račí pochod. Ne všichni tím správným směrem. První rak co za neskutečné mely a ohromné srandy překročí cílový kruh, vyhrává svému majiteli 2000 – 3000 A$.

Po tomto extempore je třeba svlažit vyprahlá hrdla a nahradit ztracené tekutiny v těle a tak hospodský nestačí točit pivo. Někteří návštěvníci jdou pod silnými dojmy spát až k ránu.

Po tomto vyčerpávajícím večeru a s nezapomenutelnými zážitky většina návštěvníků ve čtvrtek vyjíždí až po poledni, ráno odpočívá, aby se vydali na 390 km dlouhou cestu po prašné cestě do sousedního městečka Birdsville, kde se budou v pátek a sobotu odehrávat vyhlášené koňské dostihy.

 

 

Městečko Birdsville se nachází se v západním Queenslandu, zvaném „Channel country“, pouhých 1 593 km od hlavního města Brisbane, na okraji Simpsonovy pouště. http://en.wikipedia.org/wiki/Birdsville Přímo v městečku žije zhruba 120 obyvatel, aby stejný počet žil na okolních (v okruhu 150 km) dobytkářských farmách. Ti, co žijí ve městě, povětšinou pracují pro místní správu, nebo služby a obchody. Tento zapadákov je o trochu větší než ten předešlý a tak poskytuje i více služeb jak místním tak i pocestným.

Také zde končí známý a populární, 517 km dlouhý „Birdsville track“. http://en.wikipedia.org/wiki/Birdsville_Track Nyní to je docela slušná prašná cesta sjízdná i konvenčním autem. Spojuje Birdsville s městečkem Maree v Jižní Austrálii. Vznikl roku 1860 jako cesta kudy se hnával dobytek z velkých dobytkářských farem v Queenslandu a Severním Teritoriu k nejbližší železnici k přepravě na jatka.

Potom začali tuto divokou cestu používat i pocestní dobrodružného zaměření. Až do třicátých let minulého století byl „sjízdný“ pouze pro dobytek. Tedy hovězí, koně a velbloudy. Dále potom až do let osmdesátých pouze v bojovém vozidle s velkou světlostí a náhonem na všechna kola co mělo, jak můžeme s kamarády dosvědčit. Potom cestu projeli skrejprema, upravili a tak Klokánie přišla o další atrakci pro dobrodruhy. Ovšem když zaprší, tak mnohdy je třeba počkat, až voda vyschne a bahno zmizí, nebo by v něm zmizelo vozidlo i s cestujícími.

Zapadákov Birdsville má další raritu. V jeho blízkosti je v Klokánii jediná geotermální elektrárna, která zásobuje městečko elektřinou. Tedy pokrývá pouhou jednou třetinu potřebnou energii osady. 98°C horká voda k pohonu elektrárny je získávána z 80 let starého artéského vrtu a tato se prohání výměníky tepla a po ochlazení je používána jako pitná voda.

Jak jsem se už zmínil, Birdsville leží nedaleko pouště Simpsonovy a tak podnebí je zde trochu drsné. V zimě není nouze o ranní mrazíky 1 – 2°pod nulou, aby v létě byla teplota nad 40°C po několik týdnů v jednom kuse, jako zrovna toto léto. http://au.news.yahoo.com/world/a/-/world/15952445/heat-sparks-earlier-start-to-birdsville-cricket-clash/

Několikrát zde naměřili 49,5°C ve stínu. To obvykle zafuní z pouště, přijde prachová bouře a jeden má dojem že se otevřely brány pekelné. S vodou to zde také moc slavné není, průměrné srážky tu jsou 133mm za ro k, avšak někdy za rok naprší jen 14 mm jako v roku 1914, aby jindy za rok napršelo milimetrů 659 jako v roku 1917.

http://www.brisbanetimes.com.au/environment/weather/thongs-melt-on-the-ground-as-birdsville-withers-in-the-heat-20130108-2ceub.html

Pro všechny tuláky je ovšem nejatraktivnější místní historická hospoda jménem „Birdsville Hotel“, co slouží pocestným od roku 1884. Tato sice byla ke své škodě, v posledních pár letech „zmodernizována“, zmizela romantika, osobitost a atmosféra „outback pubu“ ale stále poskytuje vandrovním to, co je důležité, nyní už ve „standardním“ provedení jako všude jinde v Klokánii.

 

 

 

Zajímavá je snad její poloha. Nachází se na rohu hlavní třídy, tedy návsi Birdsville a jen přes ulici je místní letiště, kde jsou vidět zaparkovaná letadla hostů. Takže zákazník to má z „watering hole“, jak se zde také hospody nazývají, ke svému vzdušnému dopravnímu prostředku jen zhruba 50 metrů.

Jinak je tento zapadákov ospalé městečko, kde se nic neděje. Tedy ono se vlastně v poslední době děje, ale ponejvíce v intimním soukromí, jak nám praví tento odkaz. http://www.abc.net.au/local/stories/2013/02/11/3687923.htm?site=westqld Teda vážení, když v osadě o 120 obyvatelích za posledního půl roku otěhotní hned 6 mamin, tak se zde něco evidentně děje, i když to tulákovi zrovna moc patrné není. Nevím, nejde-li zde o zázraky neposkvrněného početí, protože když se jedné maminy zeptali čím to asi je, tak odpověděla: „Oh gosh, I don’t know… I don’t know what’s caused it!“, Páni, já nevím….já nevím co to zapříčinilo“.

Ovšem největší atrakcí roku jsou „Birdsville Races“, tedy výroční koňské dostihy. http://www.birdsvilleraces.com/About/races Tyto jsou dnes „světoznámé“ jak dokazují přiložené odkazy, tak jsou brány vážně všemi koňáky. Sázky i ceny vítězům jdou do desítek tisíc klokaních dolarů, jak nám dokazuje program dostihů z minulého roku. http://www.birdsvilleraces.com/Races2008/RaceProgram

 

 

Tento rok se budou dostihy odehrávat v pátek a v sobotu 6. a 7. září. Vlastní dostihové závodiště je zhruba 3 km od městečka a je to prašná záležitost pokrytá rudým pískem. Na tuto událost se do městečka a jeho okolí sjedou tisíce aut s posádkami. Populace městečka prudce vzroste. Ze 120 duší se zde najednou pohybuje 7 – 10 000 bujných diváků a hlavně sázkařů.

U ranveje letiště je zaparkováno několik stovek malých letadel těch, co mají málo času a tyto dostihy si nechtějí nechat ujít. Ovšem nejvíce z toho má městečko, které tak získává peníze na zvelebení a také místní podnikatelé, včetně hospodského, kterým se obchody zmnohonásobí. Piva se zde za dobu dostihů vypije mnoho hektolitrů, jako tom svědčí i fotky z okolí hotelu.

Vše dokumentuje a vysílá rozhlas a televize ABC, přiletí i The Rulettes z RAAF a předvedou svoji leteckou akrobacii a večer z pátku na sobotu vyhrávají různé kapely. Hlavně však je u toho všeho nehorázná sranda, jak mnohé fotky napoví. https://open.abc.net.au/posts/where-the-dust-never-settles-83nc6ul

http://www.abc.net.au/news/2011-09-04/birdsville-races/2869668

http://www.abc.net.au/local/photos/2012/09/03/3581963.htm

http://www.abc.net.au/local/photos/2012/09/04/3582559.htm

Shlédněte video a proklikejte fotky na odkazech, odkud jsou i nějaké fotky na mém albu na Rajčeti.

V neděli začnou účastníci dostihů, diváci a hosté mizet zpět do svých domovů, aby v pondělí už zase bylo Birdsville tichým zapadákovem kde se nic neděje. O bujarém víkendu snad svědčí jen hory prázdných plechovek a láhví od piva, které se do ohromných hromad vrší za „Birdsville Hotel“.

Fotky najdete zde: http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Mestecka_na_australskem_outbacku,_Windorah_a_Birdsville

 

 

 

Aktualizováno: 25.2.2013 — 21:40

73 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuji za kladné přijetí mých veselých historek z natáčení 🙂 Mám jich do zásoby ještě pár, tak až zase budeme mít depresi, tak je vybalím. Já jí totiž taky včera měla, ale dostaly mě z ní vaše reakce 🙂 a Norinka – byvše včera ráno načutnuta – poslouchá jak hodinky….už celý jeden den! (dance)

 2. Jo tak tenhle clanek se mi moc libil. Maji tam v te Klokanii na venkove takovy podobny bordel jak u nas v nekterych osamocenejsich mistech. A i ty veselice se dost podobaji nadsenim a navstevnosti podobnym akcim tady na venkove. Akorat ty vzdalenosti. Jizni Karolina je asi tak veikosti CR, ale neni tak protahla, tak se to vsechno da sject dost fofrem. Vylet by to byl krasny, ale zit takhle moc daleko od vetsiho mesta bych asi nemohla. Mam pocit, ze by mi z toho brzo zacalo šíbat v hlave. Jeste tak, kdyby to bylo v horach. Urcite ma pravdu Kastan, ze si tam lidi musi videt uplne do vseho. Zase jsem si vzpomnela na ty detektivky s napoleonem Bonapartem.

  1. Ahoj Zdeno,omlouvám se za email, ale potratil jsem adresu na Jirku Švehlu po mém přestěhování. Můžeš mi pomoci? Honza Kula- jankula41@gmail.com-děkuji Ti
   P.S.Vím, že měl prefix -moraváci-, ostatní jsem si nezapamatoval.

 3. Milý Jiří, přečetla jsem. Velmi zajímavé. Ještě se k Vašemu psaní určitě vrátím . Podrobněji zkoumám Klokanii. Asi emigruji, už toho mám tady v Česku dost. Ach, jo. (inlove) (wave) Strašně se trápím. Ještě, že jste všichni tady v té hospůdce,kde se může jeden zretýrovat. (inlove)

  Pisatelky dnešních zážitkových balíčků mně dostaly,jen nevím čím se dřív připojit. Denní zážitky s Ájou II., by se téměř vyrovnaly s prožitky chovatelek expertek.

  Wwwéčko včera. Myslím, že se dobře pobavil příspěvkem od Yetti . Yetii určitě vystihla co si všichni myslíme o tom datu a nevadí, že to www pojal pejorativně i mystyifikativně zároveň,v tom je právě ten půvab nechtěného.Určitě smál pod fousy. (chuckle) Není třeba nad tím bádat. (wave)

 4. Malé OT:
  Miroslav Bobek
  podle aktualniho sdeleni vita lukase u kamby vse v poradku, je aktivnejsi, pouze ma trochu zvysenou teplotu.

  Viděla jsem pár krátkých videí z dnešní návštěvy jedné fanynky: Kamba si stlala obrovskou hromadu dřevítky a Shinda si podobnou hromadu přitáhla k ní a bydlila si u ní většinu dne. Šubry jsou otevřené, aby všichni mohli kdykoli svou hodnou tetičku navštívit.

  1. Aha, já jsem to chápala tak, že k ní ostatní z rodiny nemůžou, že se jenom vidí přes pletivo. Tak snad bude uzdravování plynulé a bez komplikací! (h)

   1. Kamba je v jedné ložničce – to je zamřížovaná kóje. Mohou se dotýkat skrz ocelové pruty o rozestupu asi 10 cm.
    Je to proto, že Kamba je riziková pacientka, musí se hlídat, hlavně, aby si netahala za stehy. Také jí byly ostříhány nehty, což je snad poprvé, co byly vůbec nějaké gorile široko daleko zkráceny. Už jen pár dní, snad týden, pokud nenastane komplikace (to její srdíčko) a může hupsnout do náruče rodiny.

 5. Omlouvám se na úplně nevinné OT : kamarádce se narodili brabantíci, papíroví, krásní, znám maminku i babičku, obě skvělé fenky, výstavně šikovné,povahově vyrovnané,naší Nastěnkou milované tak kdyby někdo toužil po mrňavém zdrcnutém čumáčku…..

  fotky zde: https://picasaweb.google.com/GoldieRed2009/BrabosatkaI2013Picasa#

  jinak minuý týden mám úžasný zážitek – sepíšu ať se s váma podělím

 6. Milý Georgi, doufám, že promineš, ale musím napsat, že dneska nejvíc zabodovala Maggie (inlove) , a hned dvakrát, následována Louk (inlove) (placky je mi moc líto, ale to podání! uáááá!) a hned pak Inkou (inlove) . Děvčata, jste lepší než antidepresivum. (y) (clap) (chuckle) (rofl) (whew)

  A teď ke Klokánii: Georgi, zase je to moc zajímavé vyprávění a fotky jsou úžasné, ale neláká mě se tam podívat. Je to moc velké, moc horké, moc placaté. Jsem prostě beznadějný pecivál. (blush)

  1. Tak to mně se článek taky líbí a do Klokánie bych jela, protože tam mají i hory 😉 … jenže je to děsně daleko a letecky bych neměla a po svejch to asi nepůjde 😛 .
   Dobře že George fotí (y) .

  2. Je na bíle dni že příběhy které jsme nalezli mezi dnešními diskuzními příspěvky se musí uchovat na chvíle zlé a těžké. Jsou totiž zaručeně povzbuzující a nahražující „lyckopiller“. Ve dnech zvaných „blbec“ se nesmí opomenout vzít zvětšenou denní dávku.

   Zase stávka smajlíků.

 7. Krásný článek a spousta zajímavých informací, ostatně, jako vždy Georgi.
  Bydlení na outbecku by mě ovšem asi zabylo. Lidé si tam totiž určitě vidí dál, než jen do talíře a to já nemám ráda. Soukromí druhých mě nezajímá a stejně tak je mi protivné, pokud někdo šťourá v tom mém. A tam se tomu, z nedostatku jiných možností, asi člověk těžko vyhne…

    1. KAŠTÁNKU, ZAJÍMALO BY MNE OPRAVDU MOC, JAK TO DĚLÁŠ, ŽE TĚ JAKO ANOŇOUMU ANTISPAM PUSTÍ. ŽKDYŽ BYCH TOTIŽ NĚKDY ANOŃOMA BÝT CH ĚLA, ANTISPAM JE NESMLOUVAVEJ.A VČERA POD BYLINKA JSI TO BYLA TAKY TY? MÁVÁM A ZDRAVÍM DO KAŠTÁNČÍ SKOŘÁPKY.MÁLOKDY JE TĚ VIDĚT.

     1. MILÁ LENKO, ANI SAMA NEVÍM, JAK SE MI TO POVIDLO. POSLALA JSEM PŘÍSPĚVEK A NAJEDNOU JSEM BYLA ANONYM. A VČERA JSEM TO PROSÍM PĚKNĚ NEBYLA JÁ, PROTOŽE JSEM SE DISKUSE NEZŮČASTNILA. NECHTĚLA JSEM BUDIT POHORŠENÍ, NEB PRO MĚ JSOU KYTKY, BYLINY A JINÉ ROZSTLINSTVO – TY BESTIE ZELENÝ A POKUD MĚ CHCE NĚKDO HODNĚ NAŠTVAT, NEDÁ MI RŮŽOVÝ FUSEKLE JAKO PETŘE K., ALE KYTKU V KVĚTINÁČI. TA SE MI PAK V ZÁPĚTÍ ODVDĚČÍ TÍM, ŽE CHCÍPNE…
      TVŮJ ROZHLEDNÍČEK JSEM SI ALE POCTVIVĚ PŘEČETLA, ŽE TŘEBA JAKO SE TO SE MNOU PŘENESE DO PŘÍŠTÍHO ŽIVOTA 🙂

 8. Poslední: akce erdel. Táta se vrací z práce, přide domů, přívítá se s mámou. Za chvíli máma: „táto,kde je erdel??“ Táta:“ že ten šmejd zase utekl??“ – vyběhne ze dveří a volá na psa. Pes nikde. I naskočí s mámou do vozu picku-up a jezdí po celé obci a hledají erdela. Pes nikde. Táta s mámou nadávají. Nejvíc táta. Že je pes debil! Pes nikde. Táta se našte a obrátí to k domovu. Jak je naštvaný, nedodrží rychlost na přejezdu a auto hrozně nadskočí. Zezadu se ozve „huehuhueeeeeeee HAF!“. Máme se otočí. Táta se otočí. Erdel na ně kouká z okýnka a zvědavě je pozoruje, komuže to tka nadávají… táta zavřel erdela po příjezfu do auta a zapomněl na to….. (f)

  1. Maggie, uf, zničíš mě, takhle nahlas jsem se nesmála ani nevím.
   No nejsou ta žvížátka loztomilá? (headbang)

 9. Georgi to je zase rozprávanie-mám 24-ku,tak si to počastiach čítam a vytešujem sa. A stále si hovorím,že MUSÍM konečne pre teba niečo urobiť-už to mám premyslené,neprekecnem sa neprekecnem…Bude to prekrápko/tak hovorili naše deti v útlom veku/
  A ešte jedno OT,ale asi už viete, dnes nad ráno zomrel Bob Frídl spevák mojej a snáď našej mladosti z JM.Mala som ho rada,tak si moravaci spomente nanho.R.I.P.

  1. O Bobovi jsem nevěděla – nedávno slavil narozeniny – tak vždy naladěné struny, tam za Duhovým mostem … (rose2)

 10. Zase jedna australská paráda a nádherné fotky. Jak to, že na outbacku nebo v pusztě má člověk dojem, že dosáhne na nebe, případně, že dotyčné na něho brzo klesne a přimáčkne ho?

 11. Jéje – ztratil se mi komentář :O .

  Moc se mi libí dnešní povídání, ale fotky nemají chybu – nádherné barvy a to vysoké nebe a vůbec, skvěle zachycená atmosféra australského venkova. Bravo (clap) (clap)

  Dotaz – jak dopadnou račí závodníci po posledním startu – jdou do potoka nebo do kastrólu (think) ?

  1. To záleží na nátuře majitele. Já bych asi závodního raka kterého jsem koupil za 20 000Kč nesežral.

 12. Obrázky rozkvetlé pouště jsou fascinující, jaj, je to nádhera. Jakož i ostatní fotky a další zajímavé psaní přibližující Klokánii. Díky, Georgi!

  By se mi život v zapadákově líbil. Jen by tam musely bejt kopečky, stromy, voda… a když už padesát celsiusů, tak radši pod nulou.

  S prominutím ještě OT. Dobytci (psí i kočičí, tlapami společnými) mi zavraždili domácí noťas, tak se omluvuju za případné prodlevy s odpovědmi na maily a tak vůbec z odpo-večerní účasti.

   1. Bys nevěřila jak snadno. Nejprve kocour Čenda Bedřich s Benem shodili prístroj ze skříňky na zem, a pak, při mých pokusech přimáčknout rozklížené díly k sobě, dokonal dílo zkázy Poděs, zvrhnoucí hrnek kafe do klávesnice.

    Mňo, odpolko pro změnu telefonovali sousedi, že psíčka milená volně pobihuje po vsi. Poděs poté odloven a rekonstrukcí událostí zjištěno, že Benedikt, patrně ve snaze se megery aspoň na chvíli zbavit, pomohl jí odkopat balvany ze suché zídky pod plotem a šťastně ji vypustil na muflony. Váhám, zdali pro sebe zakoupiti valeriánské kapky či soudek rumu, anebo rovnou džampnout z útesu střekovského. Zjevně by mě to ušetřilo mnohého 😛 . Drahé psíčky bych mohla někomu z vás za odměnu odkázat 😀 .

    1. No, v tom případě přidávám do banku drahou Burdici Nordici. Má děvenka před háráním a drží dietu, takže dočasně ohluchla. Ráno jsem lítala v půl šesté po lese s výhružně naraženou natáčkou na šošoli (razím teorii že lesní zvěři natáčka vadit nemůže a nikoho jiného takto brzy snad nepotkáme) a řvala jsem jak na lesy, slečna nikde. Samozřejmě se cpala u krmelce suchym chlebem pro srnky. Jak jsem řvala na Burdici, Pikáček se styděl. I střídavě jsem ječela „Noráááááá, ke mně. Počkej čůzo, až tě chytím!“. „Pikánku ty ne, tebe chytat nebudu, ty jsi hodný“. „Kráčo, ke mně! Nebo bude zle!“. „Pikáčku, ty se neboj, ty jsi hodný pejsek“. No prostě – někdo mě pozorovat, šupajdím do blázince natotata. Doma byla obluda doseřvána a lehce přinačutnuta, nicméně si nedělám iluze, že to zabralo!! (envy)

      1. Ááách, to je takový blaho… seznámit se s děním jinde 😀 . Maggie, eštééé, povídej. Přehánět snad ani nebude třeba (rofl) .

       1. No, toho by bylo! Když nezlobí Burďa, zlobí Pikánek. Nebo zlobí oba. Tak třeba akce šplejlák. Hlavní role: Pikánek. Vedlejší role: dementní panička (dále jen DP), starý ocko, špíz masovozeleninový, jezevčík Blažena. Speciální host: několik významných veterinárních klinik. Děj: Starý ocko sedí u stolu a jí oběd. Dementní panička: „taťko, nenechávej ten talíř tak blízko okraje stolu!. Ocko:“ Neboj“. Pikan. CHRAMST. DP:“ ježíšmarjá, ten pejsek snědl ten špíz i s tou špejlí!“. Ocko: „volej veterinu“. DP bere telefon a třesoucíma se rukama volá veterinu: „Haloo, prosím vás, co mám dělat, pes snědl špíz i se špejlí!“. Veterina:“ máme rozbité sono, volejte 1234546, tak ho mají funkční“. DP: volá další veterinu: „dobrý den, pes snědl špejli, co máme dělat? Pomoc, potřebujeme sono“. Veterina:“bohužel končíme, volejte…..“ – původní naší veterinu. DP:“dobrý den, já už volala, pes snědl špejli, další veterina nemá ordinační hodiny, co mám dělat?“. Veterina: „jóóó´, to jste vy s tou špejlí, nic s z toho nedělejte, já mám doma taky debila, co žere špejle. buď přijeďte na operaci, nebo vyčkejte a hlavně ho nakrmte něčím, co to obalí. Zelím!“. DP: poděkuje, zavěsí a jde pro zelí. Vezme kilo zelí, nacpe ho do prvotřídního guláše a nacpe to do udiveného JRT Pikáčka. Pikáček se napapá, s vyvaleným bokem se usadí za stůl a se zájmem sleduje dění kolem sebe. DP:“veterino, už je nacpanej segedínem co dál?“ Veterina:“to se má, zmetek. Pozorujte ho. Kdyby něco,okažitě sem jeďte“. DP:poděkuje a celou noc porozuje spokojeně spícího Pikáčka. Ráno se zelená DP odebere ke snídani,kde sedí u stolu spokojený Pikáček. DP na něj zkoumavě hledí, když tu náhle zpozoruje jezevčici Blaženu, která se se zamyšleným výrazem v obličeji NOŘÍ ZPOD STOLU S NAPROSTO NETKNUTOU ŠPEJLÍ V TLAMICE!!!!! DP si jde dát několik VELKÝCH PANÁKŮ velmi tvrdého alkoholu!!!! The end! (party)

        1. Nás podobný chlamst stál 40.000, protože špíz nebyl pod stolem, ale skutečně propichoval vnitřnosti štěněti. Stěně rozpáráno od krku po zadek a špejle nám byla za těch čtyřicet tisíc vrácena. Eště ji máme schovanou .Jo a štěně máme taky.

        2. MAGGIE, ŘVU SMÍCHY, I KDYŽ VÍM, ŽE BYCH SE SMÁT NEMĚLA. TO JSOU FAKT STORRY JAK SCÉNÁŘE GROTESEK.ŽIVOT S TAKOVÝMI EXPERTY OOPRAVDU NEBUDE JEDNODUCHÝ.ZDRAVÍM VŠECHNY, CO TAKY PŘISPĚCHALI DO DISKUSE. TAKOVÁ VELKÁ TELÁTKA JAKO MAJDA A SPOL JSOU JISTĚ TÉŽ NA MRTVICI.ALE POBAVILA JSEM SE VSKUTKU DOBŘE. ŠTĚSTÍ, ŽE MÁM POUHÉHO MALÉHO KŘÍŽENCE JEZEVČOURA.

        3. Maggie, vyčerpána po dnešních šesti hodinách angličtiny jsme se řehtala tak, že jsme slzela a škytala, hlavně nad představou Pikana nacpaného segedínem, který tě spokojeně pozoruje 🙂 Rozjasnilas mi večer 🙂

        4. Maggie pro změnu z kočičího soudku.
         V hluboké noci,je právě 01.13 hod, mě probudí hlasité mlaskání u mého ucha.
         Honás se olizuje tak, že mám dojem, že se sežere.
         Za chvíli se začnou ozývat dávivé zvuky.
         “ Honási tady ne !!!!!!!! “ zařve manžel a ubohého kocourka rychle vynáší do obýváku na plovoucí podlahu.
         Nestihl. Kus koberce v ložnici poblit.
         Přibližně za hodinu mě probudí opět dávivé zvuky.
         Hepča se přišla k nám do ložnice pozvracet.
         Proč by to udělala v předsíni na dlažbu nebo v obýváku či v kuchyni na plovoucí podlahu.
         Ať žije koberec v ložnici.
         Tož tak.
         Míša

       2. dyť sem Ti psala, že bych našeho Luxánka taky přizabila. No, chvíli nic nic, je moc hodný pejsánek a najednou lup! v kebuli a je v pr …ávě někde. Naučil se hoch chodit lesem po cestě za voňavou kamarádkou a pak dělá, že nic, Co to máme za branku, která nejde z venku otevřít protože nemá kliku a jak se jeden chudák pejsek má dostat domů, žejo. A panička řve jak protržená přehrada. (envy) K lesu nemáme nic oploceného tam se uteče ale domů se chodí jako spořádaný občan pes, domů se chodí brankou. (dog)

    2. Já bych byla pro soudek benediktky, to je takový stylovější. 😀
     Máš kreativní smečku, to teda jo! A jak umí spolupracovat!

     Maggie: joooo, odkud to znám? 😀 Zrovna včera jsem upgradovala nácvik chůze u nohy o házení vodítkem, abych neděsila vzornou starušku permanentním řevem…

      1. Hele, to jsem netušila, že veterinární věda tak pokročila a už i pséci jsou zařazeni do transplantačního pořadníku. Auu, nebít (rofl)

    3. To práve bola doba na na slová:Benedikt,Benedikt s neveriaco-užialeným a smutným pohľadom!!!

  1. Abyses necítila tak sama a divná, přidám též: O Majdě srazivší se s ondatrou jsem se už letmo zmiňovala. Od té doby jsou naše procházky značně stereotypní: Majda nabere kládu a letí na mostek. Tam buď potká nebo nepotká ondatru. V každém případě zběsile lítá po březích a čuchá v místech, kde hafo ondater leze z vody ven. Při spatření hlodavce se vrhá do vln, což je problém v noci, kdy mne máčí v posteli. Po půlhodině přemlouvání, hartusení, přivolávání a nadávání je konečně ochotna navštívit hnojiště, na kterém požere trochu vyvezené siláže a ve zbytku se vyválí. Ona která zeleninu z misky nevybírá nýbrž čeká, až do poslední nitky odstraním z krmné dávky…Nechcete někdo malého kapesního značně rozmazleného foundláka???

 13. Aha. Milé drahé dvojitétrojité, už jsem přišla na to, kdy kde a jak, jsi byl málem vyhozen z našeho společenství. Doufám, že se Tě to nijak nedotklo a jak níže podotýká Xerxová, jistě se zase ozveš a HLAVNĚ sepíšeš nějaký článek, aby jsi rozčeřil umňoukané a uštěkané vody na hladině Našeho Zvířetníku. Sím, sím. Snad jsi už neobrostl krušnohorským mechem??? (chuckle)

  1. Jak pravila o něco níže Xerxová – dvojité trojité by mělo mít lepší docházku 🙂 Takhle tu může být novějšími členy hospůdky zaměněno za jakéhosi exota…bohužel je jich na různých fórech trochu moc :@ a kdo se v tom má vyznat. Problém je i v tom, že jeho blog „wéwéčkoviny“ už nefunguje – byl na „bloguje“, a to, jak známo, skončilo. Chtělo by to něco s tím udělat, ale je to ode mne trochu hraběcí rada, protože nemám nápad co, jak ani kdy…

 14. Georgi, tak jsem s mým Jiřím přečetli článek a prohlédli fotky. Jako obvykle skvělé. Momentálně čtu detektivku, která se odhrává v Západním Queenslandu, tak mi přišly Tvoje fotky vhod, že mám před očima ty „zapadákovy“ 😉 . Fotovoltaika je pro nás, občany mrňavé zemičky, v současné době za…… fotovoltaickými objekty, velmi citlivé téma. A jak je zde zvykem,např. nevyřešené likvidace po dosloužení těchto lahůdek atd. Takže tuto část článku jsme raději s přednostou jen přeběhli. Ale ty „deštníky“ jsou zajímavé!!

 15. Milý Georgi, moc ráda Vás čtu.
  Vždy se dozvím něco zajímavého o Klokánii.
  Krásně píšete a fotky jsou povedené.
  Do Austrálie se nepodívám, je to poněkud z ruky.

  A navíc já jsem duší i tělem Evropan.
  A po Evropě vyrážíme s manželem ponejvíce.

  Míša

 16. Teda musím říct, Georgi, že na těch fotkách mě v současné době zajímá hlavně to teplo a sluníčko, protože tady tají mraky sněhu a já mám věčně v trekovkách vodu, když beru psy ven, což fakt nemám ráda. Dámy v šatičkách a kloboucích na holém písku jsou báječné- když dostihy, tak se vší parádou 🙂 A nadchla mě fotka s rozkvetlou krajinou- já už chci jaro, zimy už tu bylo dost, ta sobotní sněhová kalamita mi zkomplikvala plány víc než důkladně.

 17. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dík za další australský dílek do skládanky světa protinožců (nod)

  Četla jsem , že naše milé trojité dvojité je tu už tak exotické, že ho vyhánějí někteří z naší hospůdky (rofl) (rofl) Má mít lepší docházku (chuckle)

  Venku stále sněhu dost (tak 25 cm) – je to mokré, těžké… ale drží se to. Betce se v tom hůř chodí, ale snaží se

   1. Včera, pod Lenčiným zahradnickým rozhledníčkem. Myslím si,že by neškodila od WWW jednou zase nějaká pohádka, mám je ráda.

  1. U nás je už takřka po sněhu, jdu do toho zbytku rozhodit na trávník vápno. Vydržte, bezsněžno dorazí i k vám a Betce se bude líp chodit!

    1. Vysvitlo, ale bahna je dost a snhěhu jen zbytky. Dneska jsme psicím umývala i hlavu, protože v tom bahně se tak báječně hrabalo :S

   1. ALEX, CHTĚLA JSEM TRÁVNÍK POVÁPNIT PO TVÉM VZORU, ALE U NÁS JE NA NĚM STÁLE CCA 20 CM SNĚOVÉ ČEPICE, TAKŽE NIC. BUDU VÁPNIT POZDĚJI

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN