ČLOVĚČINY: Moje cesta, tentokrát pod vodu

Aneb i v moři žije dalmatin, ale je malinký a o podrbání by určitě nestál. Je to nahožábrý plž a jmenuje se Peltodoris atromaculata neboli Hvězdnatka leopardí.

 

 

 

Moře mne vždycky fascinovalo. Ale máme ho trochu z ruky a tak jsem o něm alespoň ráda četla. Od verneovek – 20 tisíc mil pod mořem 🙂 až po cesty osamělých i jiných mořeplavců…

 

 

Někdy kolem roku 1964 jsem poprvé u moře vyzkoušela masku a šnorchl a propadla potápění, i když dnes bych řekla spíš šnorchlení. A taky četbě knížek pana Cousteau. S ploutvemi jsem plavat neuměla, ale nebránilo mi to potopit se se svým žabím stylem i do nějakých pěti, šesti metrů pro nějakou škebli. Teprve nedávno jsem zjistila, že vyrovnání tlaku – aby uši v hloubce nebolely – pro spoustu lidí není samozřejmé – já to tak nějak uměla odjakživa…

 

 

Užívala jsem si dny, kdy jsem se tu a tam dostala k mokrému modrému živlu. V přiměřeně teplé mořské vodě vydržím libovolně dlouho, hloubka pode mnou mi nevadí, ale mnohem radši pozoruji podmořský život nedaleko břehu, nejen rybky. Jednou jsem jsem se k čemusi světlému potopila a dole se ukázalo, že je to zářivě žluté! Dnes vím, že to byla Houba komínová – Aplysina aerophoba.

Život šel dál, vdala jsem se, přišly děti, rodiče odešli za Duhový most. Pak jednou v práci slovo dalo slovo… Zrovna jsem nastoupila do nového zaměstnání a ten první podzim se šéf vrátil z dovolené a chvilku povídal o tom, jak se na té dovolené potápěl. Povzdechla jsem si, že tohle byl kdysi můj sen a jeho odpověď byla – tak proč si neuděláš kurs?

Nechala jsem se vyhecovat a ve věku nikoliv nejmladším si udělala potápěčský kurs přístrojového potápění. Osvěžila jsem si fyziku a naučila se zacházet s technikou, která je k pobytu pod vodou potřebná. A také jsem se naučila na stará kolena plavat s ploutvemi 🙂 Dřív mi ploutve připadaly jen jako zbytečná zátěž do zavazadla.

 

 

 

Vždycky jsem taky fotografovala, někdy víc, někdy méně, od černobílých fotek doma dělaných přes barevné diapozitivy k barevným pozitivům. Když jsem si před několika lety vybírala vlastní digitální fotoaparát, už jsem počítala s tím, že k němu budu chtít příslušné podvodní pouzdro.

Takovéto pouzdro je velmi mazaná záležitost, dají se ovládat všechna tlačítka a páčky fotoaparátu. Někdy se to docela hodí, už jsem taky ve vodě promazávala kartu – šla jsem si jen tak zaplavat a fotit z hladiny a narazila na rybky hodující na zbytcích kraba v okamžiku, kdy mi došlo místo na kartě… no, nevyfoťte to!

 

 

Jinak ale ryby většinou nejsou moc vděčný fotografický objekt, dost často je na fotce jen jakási šmouha, nebo kus ocasu. Lépe se samozřejmě fotografují pomalejší živočichové a někdy jsou opravdu zvláštní. Využívají zmenšené tíže a dopřávají si tvary, které by jim nad hladinou neprošly.

Zpracování podvodních fotek je kapitola sama pro sebe – málo světla, zkreslené barvy, s bleskem zase odrazy na každém ždibečku planktonu.

 

 

Tak tedy jezdívám na potápěčské výpravy a mám ráda okamžik, kdy klesám modří někam dolů, každodenní život je najednou někde daleko a uvědomuji si, jak nepatrnou částečkou vlastně jsem. Jak stárnu, mám stále větší respekt ke všemu živému a mořské ježky bych tedy dnes už opravdu nelovila.

P.S. Voda je můj živel, ve vodě nejsem nemehlo 🙂

 

 

Něco z toho, co jsem viděla a povedlo se mi vyfotit pod vodou i nad vodou někde mezi Trogirem a Visem:

 

Jadran 2005-2008

 

A ještě malounko fotek z Trogiru:

 

Trogir

 

http://jagri.rajce.idnes.cz/Jadran_2005-2008/

 

http://jagri.rajce.idnes.cz/Trogir/

 

 

 

 

 

Aktualizováno: 20.2.2013 — 18:00

147 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. SPEŠL pro HCHO – chjo – ultrazvuk…
  Máme v rodině takovou anomálii – rodíme se za 260 dnů. Co já vím, tak moje babička, táta, teta, já, a obě dvě moje dcery. Všichni donošení a OK.

  Když jsem byla těhule s tou druhou, byla jsem matka postarší a tedy bedlivě ultrazvukem sledovaná. Pandr mi těch 260 dnů nechtěl věřit a neustále argumentoval právě tím ultrazvukem, že aplégr se vyvíjí zcela dle foršriftu.

  Jaksi samozřejmě předpokládal, že kdyby se ten vývoj měl urychlovat, tak to půjde nějak průběžně po celou dobu těhotenství. A ono HOUBY!

  Do 7 měsíce všechno běželo standardně a najednou to udělalo „hop“ – a pandr. to dvakrát přeměřoval, jestli se mu nerozbil ultrazvuk.

  Zajímavé je, že pak už to zas běželo „normálně“ dál, jakoby se nechumelilo, jen nějak aplégr „přeskočil“ ty tři týdny….
  :O

  1. 🙂 řekla bych, že nikde v medicině není tolik věcí nejasných a nestandardních jako právě kolem placenty a těhotenství 🙂
   My třeba máme v rodině vždy ob generaci dvojčata, je to jev standardně popisovaný v knížkách, že to tak bejvá, ale nikdo neví proč to tak je…

   Ten ultrazvuk se považuje za lepší, protože dost žen nemá pravidelný cyklus a někdy se třeba podaří otěhotnět úplně mimo cyklus (třeba při kojení). Ale jistěže ta variabilita daná čistě přírodou je velká.

   Doufám, že noha tolik nezlobí (wave)

 2. Jajko, překrásné fotky a máš krásného koníčka (a též rodinu, která jak se zdá tě v této zálibě podporuje). Já bych se asi do velkých, tmavých, neznámých hlubin ponořit bála, ale takhle z “druhého oka“ se na tu podmořskou nádheru kouká s radostí. Také jsem si před třemi lety prvně zašnorchlovala a tak to tvé nadšení úplně chápu. Stejně je to skoro zázrak, jak se může v naprosté podmořské tmě vyskytovat tolik barevné nádhery. Jak je to vůbec možné? Jestlipak ty barvy vidí mezi sebou i ryby, nebo jen lidské oko, když si je osvětlí? Nějak je to nad moje chápání.
  Dneska jsem jela s manželem do vedlejšího města, kde choti odstranili zákal z pravého oka, takže já ho pak odvézt domů. V čekací hale běžela TV a zrovna tam mluvili o „lionfish“, na pohled takové krásné, pruhované závojnaté rybě a jaký prý je to pro floridské pobřeží pohroma. Tahle ryba je invazní, děsně se rozmnožila, protože lidé je do moře vypouštějí, když už se o ně nechtějí doma starat. A ona pak v krátké době zdevastuje podmořskou obživu ostatním místním rybám. Tak bylo doporučeno je co nejvíce chytat a konzumovat, jsou prý velice dobré.
  Všem potřebnýcm (lidským i zvířecím, velkým i malým) držím palec
  A ať žijí Lenky (veřejné i ty utajené).

  1. Tma je jen při nočním ponoru, jinak je vidět. Akorát ty barvy ukáže jen baterka nebo blesk. Tak hluboko, aby byla tma i ve dne, se rekreační potápěč nedostane.
   Podpora rodiny – MLP mi tohoto koníčka spíš trpí, sám vodu nemusí a čte černou kroniku…

 3. Vezmu to všechno dohromady:

  palce držím sestře Bětuláskové i švagrové Heduš (Heduš, to je plánaové hromadné zalidňování? (chuckle) ), i Bobešovi a Macešce, i tomu mladému muži od Bláži, a všem dalším potřebným. (y) (h) (y)

  RenatoE, jaké je rozluštění spodní hádanky?

  Aido, jsi žvíře! (chuckle) (y)

  Bětulášková, děkuju Ti za aktuality ze ZOO, slonička je ježatě sladká. (h)

 4. Milá Jajko (asi nevíš že na mne doma volali Jajko když jsem byla malá (chuckle) ) tenhle mokrý svět co nám tady představuješ by pro mne zůstal utajený kdyby nebyli tací jako ty. Je to opravdu nádhera, člověk se nemůže vynadívat a dost nabažit. Z fotografií je dobře vidět jak tě ten svět pod vodou blaží, proto jsou tak krásné.
  Děkuji ti za rozšiřování mých obzorů. (bow) (happy)

  1. Náhodou, pamatuji si, že jsem Tvoje jmenovkyně 🙂
   Jo a můj brácha s rodinou žijí ve Švédsku…

    1. v Astorpu u Helsingborgu, psáno A s kroužkem. Synovec s rodinou bydlí někde u Goteborgu a neteř v Lundu. A zase ty samohlásky by měly být všelijak ozdobené, ale to neumím (whew)

 5. Eh, jeden nahlédne a honem a držel všechny palce, co má (inlove) Tak pro všechny (y) a zejména pro to mimi, co se mu ještě nechce, zatímco doktoři si myslí, že to vědí líp – aby na ten svět přišlo zdravé a moc nestresované (h)

  Ostatně, proč se vlastně musejí vyvolávat porody, když matce nic není? Mně to přijde strašně drsný zásah do celého procesu… co když jen špatně spočítali datum porodu? Chápu to v různých situacích, kdy je problém s matkou nebo dítětem. Ale když je žena prostě spokojeně těhotná a jen přetahuje termín, to nechápu. Ví to někdo?

  1. Protože placenta je přírodou zamýšlená jen na určitý čas.
   Může dojít k infarktu placenty( nedokrvení určité části a k úmrtí dítěte.
   Prosím, znám manželský pár, kteří se těšili na druhé miminko a mladá paní přenášela. Při kontrole na gynekologii jí bylo doporučeno, aby zůstala rovnou v nemocnici. odešla domů s tím, že přijde druhý den na kontrolu. Bohužel už miminko nežilo.

  2. Datum porodu je většinou vypočítáno podle ultrazvuku hned ze začátku těhotenství a bejvá spočítaný dobře.
   On je mechanismus porodu velice složitej a dost neobjasněnej a někdy se stane, že miminku přestane ta placenta (jako dodavatel kyslíku a živin) stačit a ten porod se sám neaktivuje (a těhotenství skončí porodem mrtvého plodu). Protože tenhle stav je častějí u „přenášených dětí“, tak se provádí indukce porodu…
   A s častějšíma císařskýma řezama – v našich končinách je zvykem přistupovat v porodnictví k věcem, které by mohly být při normálním porodu potenciálně problematické, radši aktivně – tj. císařským řezem (díky tomu máme celosvětově jednu z nejnižších perinatálních úmrtností a óbr kliku bojovníků za přirozený porod 🙂 )
   Infarkt v placentě je celkem běžná záležitost a pokud není rozsáhlej (že by zabíral třeba třetinu placenty) tak to je věc, která miminko významněji neovlivňuje.
   Já snad ten rozhledník o placentách opravdu napíšu (ale potřebovala bych, aby pak Dede vybrala nějaký dobrý datum, kdy nebude nikdo těhotnej(chuckle) )

  1. AIDO, TAKY SEM PŘIDÁM JEDNO OT,PROTOŽE ASI MÁLOKDO Z NÁS VÍ A VĚDĚL, ŽE ZROVNA DNES NA DVOJCE ČESKÉHO ROZHLASU , V RÁDIU JUNIOR SVOJI ZVĚŘ VČETNĚ POVÍDÁNÍ O TROJICI RIKI-TIKI-TAVI PŘEDTSAVOVALA LUCKA V. KDO MŮŽE,CHCE MÁ MOŽNOST MRKNOUT DO ARCHIVU ČRO A VYHLEDAT SI TO, I UVIDÍ HODNĚ. A BYLO TO MOC ZAJÍMAVÉ HLAVNĚ PRO DĚTI. POKUD POSLOUCHALY. JÁ ANO A POZORNĚ, AČ DÍTĚ UŽ DÁVNO NEJSEM.

 6. Maceší hlásání- žere jak parní mlátička, furt kulhá, ale myslím, že břicho trochu oplasklo- je dost vidět, jak je kvůli kulhání naježená(prostě není v pohodě) a kožich má jak lední medvěd- holt polovenkovní kočka.
  Jajko, moc hezké povídání, četla jsem si ho ještě v noci a prohlížela si fotky, když mě vzbudil Kuba, že ho bolí ucho. Tak jsem si šla počíst tebe a staré články od Abyt, abych si navodila lepší náladu.

  1. Macešce držím palce, ať se brzo zvetí.
   Co je s chudákem Kubou? Nemůže to být následek té choroby, co včil prodělal? Nebude to na ORL? Jemu držím palce taky, a moc (y) (y) (y) (y) .

 7. Tak konečně jsem se dostala k PC.
  V první řadě držím palce všem potřebným, na počtu počet nohou nezáleží. (y) (h)

  Děkuji za pochvalu fotek i krátkého povídání.

  Jiný Honza – Taky mám brejle. Taky mám cylindry. Pod vodu mám kontaktní čočky… Jenže bych potřebovala alespoň bifokální a na mou vadu se takové nedělají. Nějaký speciálně vypečený astigmatismus.
  Naštěstí foťák má dva přednastavitelné režimy, tak hlavně přepínám mezi nimi (makro s bleskem a normál bez blesku). Nastavení se pod vodou změnit dá, v okamžiku změny jsou čísla na display veliká, ale s ostřením se musím spolehnout na automat.

  Abyt
  K fotkám – úhořovec – si byl v té rouře jistý, vykukoval pořád. Popovylezl, pak se zase trošku stáhl… Jojo, kdyby tam dole bylo víc času

  1. Milá Jajko,
   moc pěkný článek, krásné obrázky a vůbec :).
   Co je strašně zajímavé, je to, že příroda opakuje stejné strukury v makro i mikro měřítcích: jako korál vypadají například nanostruktury uhlíku na křemíku a jako „podmořský dalmatin“ nanozlato na uhlíku. Škoda že nemám čas dát fotky na net 🙁 .
   Ad kontaktní čočky pro „podivný astigmatismum“: dělají se, ale jsou za ně palety. Napřed musíš absolvovat vyšetření na WASCA analyzéru, který odhaluje i aberace vyšších řádů (laicky řečeno drobnější poruchy, jejichž součet se základními poruchami může pěkně doničit kvalitu vzniklého obrazu (proboha, snad to nečte oftalmolog, ale přesně to tu psát nechci)). Pak by ti na základě takového vyšetření mohli vytočit čočky „na míru.“ Analyzér mají v Brně u sv. Anny na očním, jinak bych doporučila MUDr. Jakuba Ventrubu, Ph.D. z kliniky Lexum, kde dokonce inzerují, že umí multifokální čočky vyrobit. Je to optické pohodlíčko, ale jednak musí přesně vědět, jaké vady korigovat (proto ta vyšetření), jednak si začni už teď odkládat do prasátka, ale doporučuji do sebe investovat, bude to ještě na dlouho 8) .
   http://www.lexum.cz/

   1. Jojo, JJ, ale točí voni i kontaktní čočky? Protože pod vodou jsou ti brejle celkem na dvě věci: nejdřív uplavou a pak je musíš hledat… 8-| (makeup)

    1. Brejle jsou OK, tam problém nemám. Multifokály na ven,
     office do práce (PC/blízko) a jedny na blízko na pohodlné čtení a jiné blízkosti.
     Kontaktní čočky, které mám, mi korigují v podstatě spíš dálku, mohu s nimi řídit. Taky se dá vlepit do spodní části masky jedna malá čočka na blízko, to jsem ještě nevyzkoušela.

     1. Tyjo, oni to fakt umí, udělat sundávací kontaktní čočku na šišatý oko? Mně kdysi tvrdili, že to nejde, protože ta kontaktka se po oku pohybuje, takže celý přesný počítání by šlo do pryč, jakmile by se poposunula a pootočila… Kdyby to uměli, to by byla paráda! Když mám dobrej rok, nosím taky čočky (a poznávám pak lidi na ulici 🙂 ).
      Ty, co se voperovávaj do očí, jsou jiná třída, ale ty nepotřebuju, žejo. 🙂 Tak blbě je na tom zatím ze smečky jenom Penny. 🙂

 8. Lenkám zjevným i skrytým všecko nej, hodně radosti, spokojenosti a zdraví (inlove) (rose1) (^) (inlove) !
  Jajko, máš nádhernýho koně a jsem moc ráda, že se o něj podělíš.
  Taky mám kalendář (v práci, doma je nevěším, protože je tu neužiju). Murénu taky extra nemusím – vona potvora kouká dost zavile 😉 .
  Fotky z Trogiru jsou překrásný…

 9. LIDIČKY, NĚKDE NÍŽE KDOS ANONYMNĚ PROSIL O RADU . SHÁNÍ SPECIALISTU NA PSÍ UŠI, PRÝ NEJLÍP BRNO A OKOLÍ. ZATÍM NIKDO NERADIL. VÍTE O NĚKOM TAKOVÉM. PÍŠU TO NAHORU, JINAK SE DOTYČNÝ ANONYM NEDOČKÁ RADY.

  1. Já mám v Brně oblíbenýho veta Snášila, ale jestli je specialista na uši, to nevím.

 10. Jajko, tak jsem se konečně dostala ke Tvým fotkách a kochala jsem se. Psala jsem spontánně přímo k fotkám, ale bylo toho tolik krásného…. Ten podvodní svět je tak zajímavý. Máš velké znalosti o veškeré té žouželi, klobouk dolů a už máš i velké zkušenosti s focením v těchle světelných-nesvětelných-zamlžených podmínkách. Přeju Ti ještě hodně ponorů a krásných fotografických úlovků (y) .

 11. Jajko! Nádhera! Jsi borec! Denně koukám na kalendář od tebe, jsem moc ráda, že ho mám. Voda je můj živel. Ale ostatní příroda taky.
  Jen dumám, až dojedete,tedy doufám, že ano, co předvedu, na tvoje zážitky z moře nemám, tak vymýšlím suchozemské pokochání. (wave)

 12. taky se pyšním Jajčiným kalendářem!!! (inlove)

  potápění mě vždycky lákalo, ve vodě jsem taky doma – ostatně jsem ryba i jako znamení zvěrokruhu, takže jsem si krásně početla a hlavně prohlídla obrázky (h) … Jajko, máš zajímavého koníčka

  a těch nádherných barev v hlubinách – žlutá, červená, zelená, oranžová… ovšem jen jsou-li osvětleny – to mě zaujalo v popisu alba: „Bez blesku jsou zkreslené barvy, čím hloub, tím víc. Dole už je jenom modrá“ … tajemný modrý svět…

 13. Jajko krásný článek a krásné fotky. Tvůj kalendář, který jsem získala v dražbě, u nás obdivují všechny návštěvy.

  A prosím o držení palců pro našeho Bobeše. Přestal jíst, což je u něj neklamné znamení nějakého vážnějšího zdravotního problému. Dneska s ním Juniorka byla na veterině… A vyšetření ukázuje na kalcinozu sliznic. Zatím nevíme, jak to budeme řešit, všichni máme obavy.

  1. Bože, to je frmol, chtěla jsem jen stručně popřát Lenkám a tímto i přeji (rose1)

   – ájenže jen sem nakouknu, hned se hrne za problémem problém. Bobeš a Maceš; Heduščina švagrová – už to je za náma?; Rozárka korzárka…
   Ještě že odmlky zaplňuje několik šťastných ksichtíků – Melly a Benedikt jsou příkladem.
   Prostě houpačka.

   Nepoprosila jsem v úterý a asi jsem měla. Sestra byla na operaci, která se sice zdařila, ale pacient (né, nezemřel, huš kanado!) se zanítil. Přidejte paleček pro mou sestru Evičku, která už třetí den celá zanícená trčí na JIPce a hledají se ta správná antibiotika, co ten hnus umoří, díky.

   OT. … jen shrnutí ze světa zvěře.
   Kamba ještě nerodí. Původní max. termín 3.3. se protahuje až na půli března. I když se sotva kutálí, je pořád dobře naložená. Palců ale bude potřebovat něúrekom.
   Kijivin syneček, narozen 22.12., bude křtěn 3.3. Je to absolutně nezdolné dítko a už se pokouší stát a věčně se kroutí a máma s ním má svatou trpělivost.
   Orangutanka Mawar se stále tak bojí o dítko, že nejsou ani nové fotky. Mrně ale krásně prospívá, jen potřebují klid a čas.
   Slonička pražská je stejně úžasná jak ostravská Rashmi.
   = ABSOLUTNĚ úžasná. Jen se na ni podíváte, musíte se usmívat.
   Podívejte se tady a všechno důležité a všechny nejhezčí fotky tam jsou:
   http://www.facebook.com/zoopraha

   1. Milá Lásková, všechny palce a tlapky pro moji jmenovkyni držíme.
    Bobíka se budeme snažit udržet co nejdéle to půjde, ale prognóza není nijak veselá.

   2. Milá Bětuláskovo držím palce tvé sestře Evě. (y) (y) (h)
    Ať jí najdou ta správná ATB na zánět a rekonvalescence může probíhat už doma. (h)

  2. Teprve teď se přidávám k držení palců. (y) (y)
   Tak ať je všechno jak má být. Už se na na kloučka moc těšíme. (inlove)

  1. Karolín/-k/a,nezostávaj za bukom,chýbaš mi a chýba mi Tvoje rozprávanie o chlapcoch kocúrích,ako sa majú,čo sa s nimi deje,a tak….Ja sa na hadoch nejak špatne orientujem,dostať sa tam viem, ale potom je to bieda,vôbec som nepochopila systém,furt mi tam niečo bliká a ja ako blbka to neviem otvoriť.Napíš niečo aj sem pls/to pls vraj znamená please a je to cool takto skracovať a je to znamka toho,že som moderná a nie kača priemerná-tak mi to vysvetlila kolegova dcéra

  2. Milé Lenky všechno nejlepší k jmeninám! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

 14. A jen jsem se chtela jeste podelit o myslenku na kterou stejne nesezenu odpoved, ale…..
  Byly jsme 4 tehotne- ja, Pudlikova, nase sestnice a danova sestra- a normalne porodila (mysleno bez jakychkoliv vnejsich zasahu a prirozene) jen jedna-pudlikova. Pritom jsme vsechny zdravim kypici, sice trochu „stare“ rodicky vsechny pres 30, ale kde se deje chyba…..? Ja a sestrenice cisar- u ni dokonce akutni. Danova segra musela na vyvolani a na vysledek a prubeh se „ceka“ 🙂
  Jedna se o nahodu? Civilizacni vlivy? Vliv porodnice? To uz nejsme schopne ani normalne rodit????

  1. …sice trochu “stare” rodicky vsechny pres 30… – no právě. Ženská má mít první dítko do 25. Neplatí to samozřejmě stoprocentně, ale podmínky se po třicítce už dost zhoršují.

   1. Jo, vek je samorejme jednim z nejdulezitejsich faktoru, ale Pudlikova byla z nas všech nejstarsi 🙂

    1. Spousta hormonů (z antikoncepce) ve vodě prý má vliv na snižování mužské plodnosti, ale tohleto nevím…

     1. Zrovna včera jsem četla ve švédských zprávách že mnoho chemických prostředků silně ovlivňuje hormony v tělech lidí i zvířat. Vzniklá nerovnováha se projeví obezitou nebo cukrovkou a podobně. Nevím jestli to správně tlumočím, nemám článek před sebou a začínám být babča zapoměnka a popleta.
      Vede to i k tomu že některé druhy živočichů vymírají. Část nebezpečných látek tam byla dokonce jmenována. Možná že bych měla ten článek zkusit přeložit a dát na Zvířetník. Uvidím jestli to zvládnu. (wait) (think)

    2. heduš, já jsem poprvé rodila v 31 – bez problémů a po druhé v 45. Tam byl císař, ale jen proto, že aplégr se moc vrtěl a pupeční šňůra spadla dolů – jinak by to šlo taky normálně.
     Takže ono to jde, ale raděj čerta nepokoušet.
     Prostě platí, že čím mladší rodička, tím líp, přírodu neokecáme, mladý tělo je mladý tělo.
     Ono je vždycky něco za něco – prodlužujeme život a strašně se divíme, kde se bere tolik demencí a jinejch divnejch chorob – a vůbec nás nenapadne, že dřív se té demence dožilo jen málo lidí.
     A zrovna tak s porodem – že jsme si vymysleli, že budeme rodit později? Tak za to platíme komplikacemi – on porod není žádná sranda.

  2. Při přednáškách na gynekologii mě zaujala věta panpresóra-lékaře praktika, že žena je gynekologicky stará už v 25 letech. Biologie člověka se nemění i když máme počítače a různé chytré founy.

  3. No, Heduš, mým dětem je 16 a 18 a obě vyvolávali. Mně bylo 24 a 26, tak věk by byl ideál. U prvního se sekli ve výpočtu, druhej měl pupečník kolem krku. Prý jsme přenášela obě, přitom první vlastně bylo o týden dřív. Já si myslím, že problémy kolem porodů byly a budou, proto bylo dřív tolik úmrtí rodiček.

  4. Já jsem měla obě děti po třicítce (33, 39) bez problémů. Fakt je, že jsem si zaplatila nejen pokoj, ale i porodníka, abych minimalizovala riziko jak duševní, tak tělesné újmy 🙂

    1. Teda děti po třicítce, tenkrát snad ani nešlo si zaplatit individuální péči, natož samostatný pokoj…

 15. OT: Mohli by jste mi prosím poradit veterináře – specialisty na uši – opakované záněty u psa, nejlépe z Brna a okolí. Děkuji

 16. Jajko, to je parada!!!! Neskutecne krasny konicek a mas muj hlubokosklon, zes do toho sla a plnis si sve sny 🙂
  Ja svet pod hladinou miluji, jsem schopna travit ve vode hodiny a hodiny a snorchlovanim jsme s Danem uplne posedli. Po predlonske dovolene, kde jsem potapeni vyzkousela a byla jim naprosto fascinovana, jsem byla presvedcena, ze si udelam kurz….no a prd:) ale je to muj velky sen do budoucna (spolu s tim vlastnim konikem nekdy….).
  Fotky jsou paradni!!!! A vratily mne na mnohe plaze a do podvodnich svetu, ktere jsem zazila :))
  Diky moc!

  …..a chtelajsem poprosit o nekolik palecku pro svagrovou, ktera prenasela stejne jako ja, dnes sla na umele vyvolani a uz ji zacaly kontrakce, aby bylo vsechno v poradku a jeji velmi ocekavany kloucek vystrcil nosik co nejdrive a bez dalsich komplikaci!!!!

  1. Jasně! (y) Honem, kluku malej, koukej vylézt na tenhle svět, je tady docela švanda, tak pojď za náma! (h)

  2. Zatim jsou zpravy takove, ze kontrakce ustaly. Zitra se bude vyvolavat znovu a jestli se nebude opet nic zasadniho konat, tak v sobotu cisarsky rez….

 17. Jajko, úžasné!!! (y) Přávidím, až se mi z hlavy kouří. Taky jsem vyrůstal na knížkách a filmech Jacques-Yvesa (jak se to sakra skloňuje?) a jeho Calypso. Jen to potápění mi šlo o dost hůř, takže si vystačím s brýlemi a maximálně ploutvemi. Když přidám svých -6D s cylindrem, tak ani to focení nehrozí (i kdyby bylo s čím) a tak jsem odkázán na fotky a filmy jiných. A ty tvoje jsou prostě parádní! Díky za krásný pohled pod hladinu. (h)

 18. Jajko, to je tak nádhernej průhled do světa, kam se já nedostanu, protože jakmile zanořím hlavu, začnu panikařit. 🙂 Můj styl je prostě „paní radová“ nebo „koukáme se na oblohu“. Obdivuju tě, že se nebojíš v moři. Já před ním mám respekt, ono je strašně silné a hrozně jednoduše člověka odtáhne tak daleko, že odtud už nedoplave.
  Pana Cousteaua znám (z knížek samože jenom) a strašně miluju, on píše tak báječně!
  Taky děsně miluju scifi z podvodního světa.
  Ale tvoje fotky jsou fantastičtější!

 19. Všem Lenkám zdravíčko, štěstíčko a stále dobrou pohodu (rose1) (f) (rose1) (f) (rose1)

 20. Děkuji moc za přání a přeji též všem Lenkám všechno nejvíc nejlepší (inlove) (f) (sun)

 21. Jajko, nádhera! Kochala jsem se fotkami už v noci a teď si dávám druhé kolo. Překrásnej a tajuplnej je podmořskej svět, oproti souši úplně jiná dimenze. Takže tvou fascinaci jím naprosto chápu a jsem moc ráda, že jsi se k němu oklikou dostala a že se s námi dělíš.

  Jako holku mě vůbec nemohli dostat z vody a byla jsem spíš pod hladinou než nad ní. Vždycky až poněkud násilím, promodralou (holt výsepní vody) a sčvrlkou, mě dostali ven. Chich, až dodatečně jsem naplno pochopila máminu hrůzu, když seděla na břehu a sem tam zahlídla jen patu, sama neplavec (whew) .

 22. tak ještě zpětně

  Matyldo, moc moc držím palce Macešce!!!!!!>/b> (h) (h) (h) … jj, nebolestivé nafouklé břicho je i moje noční můra, že by to NEMOHLO postihnout dospělou mladou kočku je blbost, jen u koťat a pak už hodně starých koček, které už mají slabou imunitu, je výskyt častější… ale snad to bude něco úplně jiného, ta noha mi k tomu taky nesedí

  ptáčci Kubíci – moc hezký článek a krásné fotečky (clap) (h) (h) … jinak taky nic neporadím, Kubík Druhý opravdu odešel velmi mladý, něco tam asi bylo, ale nevím jestli to zpětně dohledáte, jestliže jste nedali dělat pitvu… držím palce, aby u vás už brzy nebylo bezpernatě smutno… ba možná přece! na „naší“ veterině (Praha) je jedna paní doktorka cíleně ptačí 8)

  do Makového domečku se mi po několika lamích lapsusech podařilo vložit komentář, tak uvidím co se bude dít dál (a jestli já se to dozvím, že se něco děje – je to přes gmail, tak třeba mi přijde mailové avízo)

  terrovými „vnucená“ morčata a jejich vliv na paní domu mi vyvolalo procítěný úsměv na tváři (inlove) (h) (hug)

  Loučí smečka je taky skvělá a fotky mě moc, moc potěšily!!!!! jsem ráda, že přece jen (po počátečních částečných výmluvách) pilně dokumentuje (h) (h) (h)

  1. Zpráva od černé smečky: jseš v klubu.

   Krátká zpráva od černé smečky: psice se střídají při aportu (každá svoje). Když Melly hračku pustí a jde se radši mazlit, Penyna udělá výchovný ksicht a nechá si nařídit, aby Melyninu hračku donesla.
   (To je poprvé, co Penny vidím, že je ochotná se dělit o aport. Ani s mátinou Nessy se nedělila – vždycky musela vyhrát.)
   Dneska ráno Penny za mojí asistence neskutečně trpělivě učila Melly, jak se přetahovat. Melly zatím nechápe, že je potřeba se zakousnout a držet, ale je na dobré cestě.
   Penyna se k ní začala chovat jako k pitomýmu štěněti, co je potřeba rychle všechno naučit, aby s ním byla sranda.
   Pořád ještě na sebe nežárlí (zubama). Tak to už asi nezačnou. (inlove)
   Byly tu včera samy a vůbec nic neprovedly! (sun) Dneska budou zas, jdu číst ty děsný ligatury ve Flores.
   (Podrobněji v Domečku.)

 23. Všechno nejlepší všem Lenkám, Blažolenkám a Lenkám S. (inlove) (f) (^) (d) (dance) (music) (sun)

  1. Všechno nejlepší všem Lenkám zahradnicím (f) , ať jim svítí (sun) a prší (rain) podle přání,
   všem Lenkám medvědicím (hug) , ať jim konečně vysvitne (sun) , jak mají medvídci rádi
   a vůbec všem Lenkám na celým světě a zejména tady!
   (sun) (sun) (sun) (sun)
   (f) (f) (f) (f) (f)

  2. Se s dovolením připojím,chodím teď později a tak potom mnohé propásnu.

   Všechno nejlepší všem (*) Lenkám, (handshake) (f) (f) (sun) (wave)

 24. Krásné fotky! A obdivuju každého vodomila. Já osobně teda vodní živel nejsem. A maximální množství vody, ze kterého ještě nemám strach, je napuštěná vana (chuckle) I když i tam by se dalo utopit… Plavat jsem se naučila až coby náctiletá, ale koupání jsem nevyhledávala ani předtím, ani potom. Ve škole pro mě byly nejhorší všechny hydrologické předměty a když jsme na jedné exkurzi museli brodit řeku Bečvu, bylo to pro mě doslova překonání velké fóbie… (whew)

 25. Tak jsem se dočkala 🙂 Jajko, to je úžasný svět. Díky, že jsi se s námi podělila. Fotky si nechám na odpoledne ke kafi (sun) Taky se mi tu vychechtává zelená obluda z tvého kalendáře. Ale v mých očích je to krasavice mezi murénami. Vždyť se koukněte, na její módní barvu a stříbrnou rozchechtanou tlamu :*
  Já si pověsila tvůj kalendář vedle pecka a denně si na tebe vzpomenu, protože nejde nekoukat. Taky jsem dost kalendářová. V kuchyni mám od Ivy Hutnerové. Když už vařit, tak s dobrou náladou. (sun)

 26. Všetkým Lenkám/hlaavne Lenke s. a Bláže-o iných neviem/ všetko šťastie sveta a k tomu kúsok neba prajem.Jajka to je úžasné a farebné a vôbec!!
  Ja sa s vodou moc nekamaratim-som plavec-vytrvalec s osobitným štýlom,kde bezpodmienečne platí,že hlava je celá nad vodou/štýl pani radovej/,takže podmorský svet mi je neznámy.

 27. Jajkoooo, to je nádhera! Narozdíl od jiných informovanějších jsem netušil, že máš takového „maxikoně“. Díky, všechny ty příšerky jsou bezvadné, a dokonce ani proti murénám nic nemám 🙂 A ty jsi fakt dobrá.

 28. Krásné fotky. Fakt paráda. Moře a vodu miluju, ale s potápěním mám problém. Nějak neumím přepnout na dýchání jenom pusou.

  1. Když jsem měla na čumáku prvně dejchák, tak jsem se držela s průvodcem za ruku a v duchu mlela mantru: „DEJCHEJ, dejchej, můžeš dejchat, nááádech, výýýdech“ a tak stále dokola. (chuckle)

 29. Jajko, já jsem asi taky duší ryba, plula jsem si tou nádherou tvých fotek a ani se mi nechtělo ven. Dík.
  Na toho úhořovce v rouře si čekala nebo povykoukl náhodou?

 30. OT – týno, nahlédnout do písemky

  omlouvám se, ake nebylo mi nejlíp, tak teprve dočítám… já nejsem zrovna odvážná, ale taky jsem jednou tento proces podstoupila, bylo to při Kačky přijímačkách na gympl

  vše mi řekla, jak napsala, a nezdálo se mi, že má tak málo bodů z matematiky (ne že by byla takový lumen, ale věděla jsem co měla dobře a co špatně), tak jsem také požádala o nahlédnutí – a skutečně tam při opravování udělali chybu

  na základě tohoto se na školu dostala!!!!!!!!!!!!!!!!! (jinak byla pod čarou) tak držím pěsti i tobě – a dej pak vědět, jak jsi dopadla

 31. JAJKO, TVOJE POTÁPĚNÍ TI DOCELA NEZAKRYTĚ ZÁVIDÍM. JAKO MALÁ JSEM MÍVALA TAK ČASTÉ ZÁNĚTY STŘEDOUŠÍ, ŽE SE MNOU ORL ODBORNÍK VYRAZIL DVEŘE MÁLEM I S FUTRY, KDYŽ JSEM SE ODVÁŽILA ZAŽÁDAT O PROHLÍDKU KVŮLI POUHÉMU SPORTOVNÍMU POTÁPĚNÍ, TEDY SPÍŠ ORIENTAČNÍMU PLAVÁNÍ TĚSNĚ POD VODNÍ HLADINOU . TEHDY NA MNE DOKTOR ŘVAL TAK STRAŠLIVĚ SILNĚ, ŽE PACIENTŮM V ČEKÁRNĚ TUHLA KREV V ŽILÁCH. DOKTOR ZUŘIL STRAŠNĚ A DKONCE PO MNĚ HODIL MOU VELICE HUSTĚ O POPSANOU ZDRAVOTNÍ DOKUMENTACÍ. KDYŽ HO POSLÉZE VZTEK PŘEŠEL, STÁLE DOST HLASITĚ, ALE JASNĚ A POLOPATICKY MI VYSVĚTLIL DŮVOD, PROČ JÁ SE TEDY ANI NÁHODOU POTÁPĚT NEMOHU. NO, MOHLA BYCH, POKUD BYCH SE BRZY CHYTALA POD KYTIČKY, COŽ SE FAKT NECHYSTÁM.TLAK V UŠÍCH BÝVAL DOST NEPŘÍJEMNÝ, I KDYŽ JSEM SE POTOPILA JEN DO NECELÝCH 3 METRŮ.UŽ RADĚJI SVOJE DĚRAVÉ A ZJIZVENÉ BUBÍNKY V UŠÍCH NEPOKOUŠÍM A PLAVU JEN U NA POVRCHU.JAKO HOLKA JSME POPRVÉ MOHLA ŠNORCHLOVAT V JUGOSLÁVII, ALE MOCKRÁT NE, JELIKOŽ JSME TAKOVÉ PRIMITIVNÍ PLOUTVE , ŠNORCHL A BRÝLE MĚLI JEN JEDNY, KDEŽTO NA NĚ JSME BYLI ČTYŘI ČLENOVÉ RODINY. A SESTRA MI TEHDY NECHTĚLA USTUPOVAT VŮBEC, TAKŽE JSEM TOHO POD HLADINOU MOC NEVIDĚLA.ZDRAVÍM TĚ A DĚKUJI ZA ZPROSTŘEDKOVANOU NÁVŠTĚVU POD HLADINOU MOŘE. ČLÁNEK I FOTKY JSOU ÚŽASNÉ.

  1. Lenko, vše nejlepší k svátku.
   Omlouvám se, že jsem neodpověděla na mail, ale článeček jsem opravila a zaslala Dede. Můžeš poslat další kousky.
   P.S. Vše nejlepší k svátku samozřejmě přeju i všem ostatním dnešním oslavenkyním.

   1. AIDO, MNOHOKRÁT DÍKY. ANI JSM NEČEKALA ODPOVĚĎ, TAK PŘECE ZNĚLA MOJE PROSBA A NAŠE DOMLUVA. DOUFÁM, ŽE TO BYLO ASPOŇ TROŠKU NENUDNÝ A ČTIVÝ,ABY MNE ZVÍŘETNÍCI NEROZNESLI NA KOPYTECH..

 32. Jajko, Tvoje fotky si vychutnám v klidu, až na večer. Jsem za Tebe moc a moc ráda, že jsi si mohla, i když Tvými slovy „na stará kolena“ 😉 , splnit svůj dětský sen (h) (y) . O to víc si Tě vážím!!

 33. Jajko, perfektní vyprávění! A ty fotky jsem si mimořádně užila 🙂 V reálu se ryb opatrně straním a z potápění mě bolí uši – prý následek četných dětských zánětů středních uší (obou! 😛 ).
  Máš oko a cit pro focení, patrně i trpělivost. Líbí se mi, jak si svého koníčka umíš užít a díky, že se podělíš (inlove)

 34. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krásný koníček (nod) krásné fotky (nod)

  Tady je moře sněhu, hory sněhu… největší nadílka za celou zimu…

  1. I u nás je nejvíc sněhu za celou zimu (sněžilo na sníh, nikoliv do bahna, jak bylo letošní zimu zvykem), což znamená, že prvně budeme moct jít na běžky v okolí domu 🙂 Ráno bylo -9 a bylo hezky 🙂
   Xerxová, jak ti je? Už máš cukání uklízet sníh, nebo to radši zaspíš? (inlove)

  2. Můj přednosta poznamenal, že podle předpovědi další nadílku ještě dostanete. U nás je asi 5 cm celkem, v noci připadl poprašek a KONEČNĚ svítí slůňo (sun) a je pod nulou celé 4°C (sun) . Domarodit chřipajznu přijeď k nám! Beze sněhu a odhazování.

   1. Má pravdu, přednosta (wave) .
    Ledva sem se proházela závějema (slunce svítilo, romantika jak blbec), zatáhlo se a začalo poletovat znovu. Nejni to hezký, vůůbec to nejni hezký 😛 .

    1. no já jen trnu, co to množství sněhu udělá s Betuší. Tento týden si užívá kondice nejlepší od ledna a tak bych nerada, kdyby jí ty závěje měly zase zhoršit… Brodí po hrudník… nohy tahá ze sněhové pláně…

    2. LOUK, KAM SES TO ODSTĚHOVALA, NA SIBIŘ? U NÁS TAKY KONEČNĚ CHVÍLI SLŮNILO , ALE BYLO DOST POD NULOU(-8 I KOLEM POLEDNE. NEJRÁSNĚJI JE PODLE HOKINKA JEN V TEPLÝM PELECHU A U KAMEN.

 35. Každý den si na tebe, Jajko, vzpomenu. A už se těším na březen, kdy tu poněkud záludnou útočnou únorovou potvoru z kalendáře vystřídá březnová černá krajková hvězdice 🙂 Tvůj podmořský kalendář má čestné místo – každoročně na něm visí ten nejlepší kalendář, který dokážu sehnat. Vloni jsme studovali filmové plakáty Káji Saudka, předtím několikrát fascinující i zábavná díla M.C.Eschera.
  Anketa pro Zvířetníky – kde najdete naše designové kalendáře? Nápověda – náš byt nabízí 7 možností. Ve všech místnostech se vyskytují obrazy, grafiky atd. Místnosti: obývák, ložnice, dětský pokoj, kuchyň, koupelna, WC, předsíň.
  Všechno nej přeju Bláže i ostatním Lenkám (h)

  1. Nejčestnější místo u Eremiů? 8-| Bych řekla, že to bude kuchyň. 😛

   Milá Jajko (inlove) , moc se mi líbí, jak o svém víc než koníčku píšeš, o fotkách ani nemluvím. (y) U nás je jediné místo na nástěnný kalendář na chodbičce. Musím přiznat, sice visí nad kočičím záchodem (blush) , ale zas na druhou stranu kolem něj projdu denně x-krát, kdykoli procházím bytem. A letos tam visí ten Tvůj nádherný. (h)

   Milá Blážo (inlove) a všechny ostatní Lenky-zabukistky, přeji vám k svátku jen to nejlepší. (^) (f) (sun) (music) (d)

   Přeju všem krásný den. (h)

    1. i ode mě přání všeho nej zdejším Lenkám, provařeným i případným utajeným (h) (h) (h)

  2. Jojo, u nás se únorová muréna taky nesetkala s obdivem… Mladší (24) pravila, že se jí bojí 🙂 .

   1. Mně se náhodou muréna líbí; výhrady mám proti únoru jako takovému. (wasntme) (chuckle)

  3. Já myslím, že je na záchodě – tam má člověk nejvíce času na detailní zkoumání (wasntme)

  4. Tipla bych wc (chuckle) Tam je možné kalendáři věnovat nejvíc soustředěné pozornosti 😀

   Všechno nejlepší nejen našim Lenkám, Blažolenkám a LENCE S
   (inlove) (h) (f) (f) (f) (f) (wasntme) (sun) (party) (d) (^)

   1. DEDE I VŠUICHNI OSTATNÍ. DÍKY ZA PŘÁNÍČKO. JAK VIDNO, JSME SPOLU, DEDE NA STEJNÉ LODI. TAKY DĚRAVÉ BUBÍNKY, TUDÍŽ NEMOŽNOST POTOPENÍ SE DO VĚTŠÍ HLOUBKY?

    1. Já bych řekla, že to není až tak o bubínku, ten může být maximálně zjizvený, ale o průchodnosti Eustachovy trubice, kterou potřebuješ propustit tlak vzduchu, který máš v plicích, na vnitřní stranu bubínku. Aby byl z obou stran bubínku stejný.

      1. JAJKO, MÁM JEDEN BUBÍNEK ZJIZVENÝ HODNĚ, VE DRUHÝM JE PODLE ORL ODBORNÍKA DÍRA JAK VRATA,TAKŽE TO FAKT NEŠLO. DODNES JSEM NA ŘEV TOHO ORL DOKTORA NEZAPOMNĚLA.

   2. Všem Lenkám, Leničkám jakož i Blažolenkám všechno nejlepší a ještě lepší! (h) (rose1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN