ROZHLEDNÍK: Emu, pták, který nelétá

Jak mnozí optimisté hlásali, tak konec světa co měl nastat 21. prosince 2012, se nedostavil. Asi si spletli datum, rok, nebo století. Ono to není jen tak synchronizovat starý mayský kalendář s naším Gregoriánským. Takže chybička se asi vloudila, mrška jedna malá. To ovšem ještě neznamená, že každým rokem na naší kuličce Zemi navždy nekončí, nebo chcete-li, nevymírá, celá řada živočichů.

 

 

I když pštrosovi Emu zatím vyhynutí nehrozí, tak se krokem jarým k tomuto neveselému konci blíží. Proto mě dovolte, abych o tomto, po africkém pštrosovi druhému největšímu ptáku na světě nadatloval pár řádek. Nutno předeslat, že psaní není určeno odborníkům, jako zoologům, veterinářům a podobně, ale těm, kterým tento pták připadá tak trochu exotický.

Před evropským osídlením Klokánie žilo na tomto jižním kontinentu a přilehlých ostrovech sedm druhů emu, či Dromaius novaehollandiae, jak jsou známi ornitologům. Dnes jich zbývají pouze druhy tři. Dromaius novaehollandiae novaehollandiae žije v jihovýchodní Austrálii a má v době páření skoro bílý nákrčník. Dromaius novaehollandiae woodwardi žije v severní, tropické Austrálii, je štíhlejší a světlejí než předešlý. Bílý nákrčník však nemá. Dromaius novaehollandiae rothschildi žije v jihozápadní Austrálii je naopak tmavší a když se páří, bílým nákrčníkem neoplývá.

Ti, co po zemském povrchu již nepobíhají, byli: Dromaius novaehollandiae diemenensis, žil na Tasmánii a vyhynul v roce 1850. Dromaius novaehollandiae ater, žil na ostrově Král, tedy King Island a byl co do velikosti jen poloviční než ten z pevniny. Tohoto vyhubili námořníci a lovci tuleňů už v roce 1805. Dromaius baudinianus žil na Klokaním ostrově, Kangaroo Island, a vyhynul v roce 1827 kvůli lovu a požárům buše. Dromaius ocypus, je jediný vyhynulý prehistorický druh emu. Tento žil v době pozdního pliocénu a je známý pouze ze zkamenělin.

 

 

Emu je v řídce osídlených oblastech Austrálie běžný. Jejich počet značně kolísá v závislosti na příznivosti prostředí a hlavně vodních srážkách. V období sucha, které může trvat i 7 let, jak jsme se na vlastní kůži přesvěčili, spadne jeho stav až na 200 000 kusů, aby v době kdy zaprší, a je dostatek potravy, byl kolem 1 000 000 kusů. Typické průměrné číslo je 500 000. V hustě osídlených oblastech na východním a jihovýchodním pobřeží a v oblastech s rozvinutým zemědělstvím, se emu nevyskytují. Zato se rozšířili v suchých, polopouštních oblastech, díky artéské vodě používané k napájení dobytka.

Emu je velice dobře přizpůsoben prostředí, ve kterém žije. Jeho měkké, hnědé peří mu poskytuje skvělou tepelnou izolaci. Jak v mrazivých zimních nocích, tak za žáru poledního slunka v letních měsících, mu umožňuje dobrou termoregulaci.

Dosahují až dvou metrů výšky, nejčastěji však 150 – 180 cm. Mají dlouhé, štíhlé krky a nohy. Zpravidla překonávají značné vzdálenosti na cestách za potravou. Toto se děje energeticky ekonomickým klusem. Když třeba, tak dovedou na kratší vzdálenost sprintovat rychlostí 70 km/hod. Při tom měří jejich krok až 275cm. Váží 18 až 60kg. Samice jsou v průměru o něco větší než samci a mají podstatně širší zadní část. Prostě ženské, že ano.

 

 

Jsou to toulaví oportunisté, kteří se živí různými rostlinami, semeny a hmyzem. Vydrží však až několik týdnů bez potravy. Polikají také kameny, skelné střepy a kousky kovů, které jim pomáhají rozemílat potravu v jejich voleti a zažívacím traktu. Pijí nepravidelně, vydží dlouho bez vody ale, když mají možnost, tak jí vypijí velké množství.

Za horka si sedají do vody a také dobře plavou. Pokud za horkých dnů nenajdou vodu, tak se chladí podobně jako psi, prudce dýchají otevřenými zobáky. Při tomto režimu dýchání jejich plíce pracují jako výparníkové chladiče. V suchém avšak chladnějším vzduchu pouště dýchají nosními otvory.

Jejich velké nosní dutiny jsou opatřeny četnými záhyby, které vdechovaný vzduch, než dorazí do plic, ohřejí a samy se tak ochlazují. Z vydechovaného vzduchu je v těchto záhybech kondenzací získávána veškerá vlhkost a absorbována zpět do těla ptáka. Tomu se říká efektivní využití vody. Díky těmto adaptacím a vlastnostem jejich opeření mohou žít v prostředí až -5°C chladném a naopak až 45°C horkém.

 

 

Jsou to velice zvědaví ptáci. Následují a pozorují jiná zvířata a také lidi. Nespí nepřetržitě jako člověk, ale v několika krátkých úsecích, sedíce na zemi. Svoje silné pařáty s velice dobře vyvinutými drápy používají k osobní obraně – dovedou rozpárat nepozorného psa nebo i člověka. Jejich nohy patří ve zvířecí říši k nejsilnějším. Dovedou jimi roztrhat i pletivo drátěného plotu.

Mají ostrý zrak a bystrý sluch, který jim umožní v jejich okolí velice brzy odhalit jejich nepřátele. Jejich opeření je zbarveno podle prostředí kde žijí, poskytuje dobrou kamufláž a je převážně v odstínech hnědé barvy. Samce a samici jde velice špatně rozpoznat. Pokud vydávají hlasité hrdelní zvuky pomocí jejich nafukovacího hrdelního vaku, potom je rozpoznání snadné a zvuky samic jsou také hlasitější. Zvuk samce a samice je rozdílný a připomíná dunivý zvuk velkého bubnu, nebo také chrochtání v nízké tónině. Je slyšet na vzdálenost až dvou kilometrů.

Doba páření emu je v květnu a červnu a nejsou monogamní. Samice se dovedou o samce mezi sebou pořádně porvat a je to častým jevem. Tato dámská rvačka může trvat i 5 hodin. Pak se několikrát páří a po čase snesou v jedné sezoně několik snůšek vajec. Ve snůšce je zpravidla 6 – 7 vajec. Za sezonu tak snese samice průměrně 20 vajec. Tato jsou průměrně 134 mm dlouhá a 89 mm široká, a váží mezi 700 až 900 gramy.

 

 

Jak samci, tak i samice ještě před dobou páření přiberou značně na váze. Vejce pak vysedí exkluzivně samec, a hnízdo dovede udatně bránit. Kuřata se začnou z vajec klubat po osmi týdnech, po které sedící smec nic nežere, nepije a nekálí. Z vajec sedící samec vstává zhruba 10x denně jen aby je zobákem převrátil. Pak zase na ně usedá. Za tuto dobu dovede ztratit přes 40 % své váhy. Takže obézním pánům, kteří se chtějí zbavit nadbytečné váhy, bych radil, sedět na vejcích jako tento jejich ptačí protějšek.

Zrovna tak po vylíhnutí se o kuřata stará a krmí je samec. Kuřata jsou po vylíhnutí velice aktivní a za několik dnů jsou schopna hnízdo opustit. Jsou v tuto dobu zhruba 12 cm vysoká a jejich opeření vykazuje podélné světlé pruhy, které pomáhají kamufláži. Za 6 měsíců dorůstají mláďata plné velikosti, ale zůstávají s otcem do příštího období páření o šest měsíců později.

V divočině se emu dožívají 10 – 20 let. Loví je psi dingo, orli a káňata. S dingem se dovede emu poprat a škaredě psa kopnout, někdy i fatálně. Proti orlům a káňatům je jeho jedinou obranou útěk a kličkování.

Pro domorodé obyvatele byli emu zdrojem potravy po tisíce let. Zrovna tak chutnali i prvním bílým osadníkům. Proto se dnes emu chovají na farmách. Jejich maso je libové a chutné, připomíná drůbeží. Zužitkovává se však i kůže na výrobu kabelek a peněženek, kůže z nohou připomíná ještěrčí a dělají se z ní i pěkné boty.

 

 

Oleji z emu se připisují léčivé účinky a jde dobře na odbyt jako antiseptikum a drobné rány hojící mazání. Má také bolesti tišící vlastnosti a používá se na bolavé klouby, svalstvo a drobné zhmožděniny. Peří je vděčným zdrojem k dekorativním účelům a vyfouknutá vejce, jedno vydá za 12 vajec slepičích, jsou používána v umění škrábacím.

Škrábou se podobně jako kraslice na Moravě, ale díky přirozenému temně zelenému zbarvení vajec je není nutno barvit. Navíc, skořápka je zhruba 1mm silná a čím dále od povrchu tím je barva světlejší až do bílé. Takže hloubkou výškrabu se tak dociluje i gradace zvolené grafiky.

http://www.emu-shop.com/

http://www.redoakfarm.com/index.htm

Fotky najdete zde: http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Emu/

 

 

 

Aktualizováno: 18.2.2013 — 19:03

106 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. O.T. – info k mladému pacientovi s velkými komplikacemi po asi chřipkovém bacilu – neznám přesné podrobnosti, ale je to velmi vážné, mám jen zprostředkované informace, ale …včera se sešlo konzilium a rozhodlo, že se pokusí nemocnému transplantovat plíce, dělá se to minimálně, je to prý hodně náročná operace, ale je to poslední možnost…pokud se najde vhodný dárce
  Nemocnice v Č.Lípě je bohužel nechvalně proslulá svou nepéčí, nechci však generalizovat…
  Prosím, držte dál!!!!!!!!! (h) (y) (h) (y)

  1. BLÁŽO, DRŽÍM TOMU MLÁDENCI, CO MOHU. MOJE SETRA UŽ PŘED 17 LETY TAKOVOU KLIKU NEMĚLA. ALE ONA POTŘEBOVALA TRANSPLANOTOVAT PLÍCE DOHROMADY SE SRDÍČKEM. TEHDY TOHLE NAŠI DŘI JEŠTĚ NEDĚLALI,BYLA BY MOŽNOST,ALE ZA VELIKÉ PRACHY A VE FRANCII. NEMĚLI JSEM NA TO NIKDO, TAKŽE SESTŘIČKA UMŘELA. DNES UŽ TO DŘI UMĚJ A DĚLAJ A VEDE SE. JEN, ABY SE SEHNAL TEN SPRÁVNÝ A VHODNÝ DÁRCE. SNAD BY STAČILA I PLÍCE JEDNA, ALE NETUŠÍM , BO NEJSEM DOKTOR.HLAVNĚ, ABY TEN MLÁDENEC PŘEŽIL VŠECHNMO. ŠKODA MLADÉHO ŽIVOTA.NEJHORŠÍ JE, ŽE SI TUHLE SITUACI CHUDÁK NEZAVINIL.

 2. Zdravím!
  Předem bych chtěla upozornit, že průběžně držím všechny své palce, smutním, raduji se a směju se spolu s vámi.
  x krát jsem se chtěla zapojit do diskuze – školství, národní hrdost, molly, řízení aut, zjišťování reálií, profesor piškot, atd. atd.
  Jenže já čtu zvířetník naprostou většinou v noci, když kojím, takže pak buď usnu nebo je nutné Rafíka odnést do postýlky, a to už se zpátky nevracím. Zvířetník mi ale prosvětlil mnoho prokojených nocí, to si pište :)))

  Moc mne ale mrzí, kolik našich přátel nás v posledních měsících opustilo a kolik jich je nemocných 🙁 nějaký divný čas to je….

  Rafaelovi byly v sobotu už celé 2 měsíce!!! Je to velký kluk 🙂 váží cca 6 kg a měří 60cm. Už jsme toho spoustu zažili – např. jsme léčili rýmičku a ekzém na hlavě + po celém těle 🙂 Spánek se už docela stabilizoval, dokonce je na mne tak hodný, že párkrát do týdne usne v 21 a vzbudí se kolem 3 ráno na kojení, a pak až v šest. Není to ale pravidlo a taky máme vstávání třeba 5x za noc. No a přes den si, jako každé jiné malé miminko, hraje a spí a pláče a spí a kadí, a tak furt dokola. Krásně už žvatlá a když mu zpívám, tak se snaží taky 🙂
  Co je ale děsně na palici je, jak člověk zůstane doma „sám“ (počasí, chřipky, nachlazení, věk miminka). To mi na tom celém asi vadí nejvíc, ta izolovanost „ze dne na den“. Jasně,že s ním chodím ven, telefonuji na všechny strany, ale i tak… Strašně se těším na jaro, až budu trávit venku víc času a i Rafík bude větší a bude si to víc užívat.
  Ještěže mám Pudlíkovou a můžeme se s našimi kluky navštěvovat 🙂 Toliko hlásání z mléčné fronty!

  1. Jejda, Heduš, to už jsou dva měsíce? To to letí. (inlove)
   Chich a přiznejme si to, vona mateřská trošíčku leze na mozek. Ale ono to k tomu patří, holt je pozornost upnutá na prazákladní věcí a tak to asi má být. S jarem určitě bude veseleji 🙂 .

   1. Neopisuj Louk (wait) Já to napsala první (mm) A posílám děsně krásné blahopřání k pesopřírůstku (dog) (dog)

  2. To už jsou dva měsíce??To letí…
   No jo Heduš, to jsou ty mateřské radosti. Já byla de fakto tenkrát v cizím městě, kamarádky s miminkama jsem si našla až později. Taky jsem s dětmana byla co nejvíc venku, ale ta „pakárna“ když se nemohlo ven (puke) A ještě větší byla, když třeba bylo krásně, léto a dětičky byly s ATB doma. To nevím zda jsem víc litovala je, nebo sebe (wave)

  3. Rafík (inlove) je na tebe hodnej, že tě nechá i chvilinku vyspat!
   Vydrrrrrž, bude jaro, stráně se zazelenaj, z bytu vylezeš… 🙂

   1. IO, já jsem asi natvrdlá. Tvůj popis, jak se dostat do Makového domečku, je barvitý ovšem, já nevím co kam mám napsat ;(

    1. Tak si to zjednoduš a udělej si ten LJ.
     http://www.livejournal.com/ napravo nahoře je světlemodrej obdélník a v něm Create a new account – a dál tě to povede, potřebuješ jenom mejl.
     Nick Akden je sice zabraný nějakou Ruskou, ale když k tomu něco přidáš, čísýlka nebo písmenka nějaký, určitě najdeš kombinaci, která zadaná není.

     1. Děkuji. Ovšem ta mrcha mě vede nějakou divnou řečí a moc si nerozumíne (whew) To ale nebude Tvoje chyba (tmi)

      1. Englicky. 😐 Uvidíme, buď se probojuješ, nebo – holky mě ukecaly, abych dávala zkráceniny i jako OT sem… nevím, jak budu umět krátit, jsem ukecaná…

       1. To sem si všimla (rofl) Sem tam něco pochytím, ale u toho přihlášení se jí furt něco nelíbí, nick prošel.U hesla má nějaký problémy a já netuším jaké, pak se jí zase nelíbila mejlová adresa (whew) No nic, třeba tu zkusím znova a nebo se budu těšit na zprávičky tady. (wave)

        1. U hesla chce aspoň jednu číslici a aspoň jedno velký písmeno, a pak to chce celý opsat ještě jednou stejně, aby se předešlo překlepu. Potom se opíšou šišatý písmenka. Pak to pošle zprávu na mejl, aby si ptvrdil, že ten mejl patří k tomu nicku. V té zprávě se klikne na odkaz, co v ní bude, a hotovo.

    2. Nó, taky mi to trvalo – to místo, kam máš napsat jméno je úplně nahoře vlevo (vyjeď si kolečkem nahoru). Tam napíšeš uživatelské jméno, které máš na gmailu nebo na některém z dalších uvedených, heslo nevyplňuješ a pak zvolíš, pod čím máš ten účet – buď fejsbůček nebo vybereš šipkou. Dál tě to vede samo.

  4. Velmi typické prožitky, milá Heduš – a to jsou ty hezké (inlove) Neboj, ono se to fakt srovná. ten začátek je náročnej a mimi potřebuje pravidelný režim, aby si na ten svět snadněji zvyklo 🙂 Ovšem tu potřebu aspoň někdy mluvit na někoho dospělého o čemkoliv jiném než kojení těžko chápe někdo, kdo to nezažil. (chuckle)

 3. Pěkný článek, Georgi, moc ráda se poučím.
  Jinak pštrosi,kteří se i u nás chovají na farmách, se líhnou v líhních, což znamená, že vejce se prostě tomu samci musí doslova ukrást. A je to nebezpečné, takže prý se po výběhu buď jede autem a z auta se ta vejce kradou, nebo někdo musí odlákat samce pryč a druhý sebere vejce.
  Vím přímo od majitele asi 3 samic a jednoho samce, že i samotný vstup do teritoria pštrosů je nebezpečný.Tento člověk váží zcela jistě přes cent a dostal od pštrosího samce kopanec do hrudníku,což podle jeho vlastních slov byla taková rana, že se probral asi až za čtvrt hodiny.

  1. Tyjo! A jak Marička přepočítala, že to váží a měří jako ona (a jako já – jsem ještě o fousek menší)… radši si takový vybírání vajec nepředstavovat. (tmi)

   1. Io..Ehmm (blush), nedá mi to, musím upřesnit. S tou porovnávací mírou to platí, k váze by pštrosová (když jsou větší) musela ještě deset kilo ztloustnout. Tu váhu udávala lehounká HCHO

    A bezva básnička..zkusila jsem si říci jen to „pštrosoškola“ 5x a poplivala jsem Trixie čumák jak tu při tom pokusu na mně zvědavě koukala. 🙂

    1. Ony určitě budou rozdíly i mezi „průměrnou pštrosicí“ a „reálnou pštrosicí po kafíčku a dortíku“, vsaď se. 🙂
     Jó, když jazykolam, tak jazykolam! (rofl) Že se Trixince omlouvám za poprskání. (dog) 🙂

 4. Opravdu zajímavej článek 🙂 taky se mi jako Zaně vybavila říkačka a stejně jako Marička si říkám, vždyť to váží a měří jako já! A s Louk, že tomuhle bych neutekla 🙂 Je legrační, jak nás všechny napadají stejný věci (chuckle)

 5. Georgi, díky za další dílek australské skládačky.
  Hm, takže „Šel pštros s pštrosicí a malými pštrosáčaty“ (opakuj 5x)… je vlastně pěkná blbost, protože s pštrosáčaty chodí jen taťka pštros, zatímco madam pštrosová někde v módes róbes posedává s kámoškama u kafe (chuckle) .

  1. (rofl) (rofl)
   Ánébo!
   Šla pštrosice na kafíčko
   s kámoškama v módes,
   za ní pštrosák s pštrosíčaty,
   pštrosoškolka? Houbes!

   Představiti pštrosoděti,
   tam náš pštrosák cílí.
   Pštrosomáma snad si najde
   v kavárničce chvíli.

   (heidy)

   1. Chichi, hezký (clap) – teď ještě mandalu s pštrosem – ta hlavička by se dobře kreslila 😉

    1. A mohla by to bejt mandala se pštrosem na zasněženým kopečku? Nějak se mi ty resty hromadí… (blush) (makeup)

     1. No vidíš, a mně se chvilku zdálo, že už mandalu se pštrosem, i když nevylíhlým, máš. Koukala jsem na ten (nádherný!) mandalový strom, jak jsi na něj dala odkaz dole, a pod ním jsem, ale fakt jenom chvilku, viděla vejce ptáka emu. 😀

 6. Jirko, jako vždy, velice zajímavý článek. Já měřím 164cm, takže kdybych stále vedle vzrostlého emu, při pohledu do jeho očí bych musela zvednout hlavu !!! (wasntme) Žasla jsem též nad tím, že se samice dokáží o samce prát až 5 hodin. No ale na druhé straně, když jim pak jejich vyvolený v tichosti sedí 8 týdnů na vejcích (a stará se i dále), zatímco dáma si někde v poušti klevetí – tak jim ty případné rány z boje určitě stojí za to 🙂 A líbí se mi, že když už toho ptáka musí zabít, zužitkují téměř všechno.

  Matyldo držím palce krásné Macešce !!! Asi blbý dotaz, ale nemůže být kočka nafouknutá od „zaražených větrů“ jako u lídí. Třeba způsobené jejich hromděním po tom neznámém nárazu ? U lidí to dokáže sakra bolet i když nevím, jak by se tomu u kočky odpomohlo, fenyklový čaj by asi těžko vypila.

 7. a padá a padá a padá … celý den a zdá se dle radarů, že bude padat i celou noc. Jestli ono to není proto, že sněhomilní Ešusovic jsou tento týden v Jizerkách… (chuckle)

  1. V Praze rovněž padá a rovnou taje. Přes noc to zjevně zmrzne. Únor bílý, silničáři šílí…

   1. Hehehe, to se ti povedlo, to neznám! (rofl)
    A o víkendu prý má mrznout, já se těšííííím! Vezmu psy do lesa a vrátí se čis… OK, čistší než kdyby bylo bláto. 😀
    Tady taky padá, dokonce to i zůstává.

 8. No, jak už zmínila Lika. Taky mám před pštrosy respekt (jsou v kategorii hus a labutí) a jak se přiblíží, mizím, ba prchám do bezpečné vzdálenosti, tj. dáálekóó. Ale článek samozřejmě zajímavý, děkuju, Georgi. A zrovna tak odkaz, který dala Terra-san – díky!

  Hele, Io, taky na tvé černé duo hodně myslím a do Makového domečku se mi registrovat nechce, pže jej považuji za příliš intimní zónu, ke které mi klíč nepřísluší. Bych se proto přimlouvala, abys šupla, třebas osekanější, hlásání i sem. Tipla bych, že nejsem sama, kdo to takto vnímá. To zvládneš nadatlit 🙂 .

  1. Tyjo, já se časem dopracuju v Kterak Penny do současnosti (teď jsem někde ve čtvrtým roce jejího života), ale kdy…? A v ótéčkách mám strach ze svý ukecanosti – nerada bych převracela diskusi pod perfektními články druhejch lidí na černou dvojku…

   Néni to tam zas tak strašně soukromý, jenom vo něco soukromější než úplně otevřený Refugium. Docela naprosto soukromý věci řeším mejlama. 🙂

 9. Je to ten pštros, co na něm jezdila ta děcka ve Dvou rocích prázdnin?
  Vajíčko je zajímavý, úplně vidím ty kraslice.
  Ale velikost… vzpomínám na Návštěvníky. „Kolik vajec chceš k snídani?“ „Jedno.“ „Cože? Jedno celé vejce?“ (rofl)

  Hlášení o černé smečce budu asi radši dávat do Makového Domečku, takže je hledejte tam. 🙂

  1. Dva roky prázdnin bych nebrala jako vzor zoologické literatury (chuckle) Tam se setkala na jednom ostrově zvířata z celého světa (třeba medvěd s kapustňákem…)

   Na afrických pštrosech se jezdí, jestli i na těch „malých“ (emu, nandu), to netuším.

   1. (blush) Nojo, ale když já ho jinak neznám, ptáka jedneho. (blush) (bat)
    Takže je pro mě vlastně stejně reálnej jako mantichora. (makeup)

  2. Io, prosím pustíš mě do Makového domku? Když já su na smečku tak zvědavá a nevím, jak se tam dostanu!

    1. Lidičky, protože jste hrozně fajn a zajímáte se o černou smečku, sepsala jsem tam návod, jak se dostat ke klíčku.
     Nezlobte se, že chci mít Makový domek zamčený – jsou to už docela osobní povídání a já bych nerada, aby to bylo úplně veřejný. Vás všechny tam uvidím moc a moc ráda. (inlove) (h) (inlove) Akorát mi promiňte, že s tím čtením máte o něco víc komplikací, než s většinou úplně veřejným povídkovo-mandalovým Refugiem… Není to o nic komplikovanější než Hadopasi, možná i trochu jednodušší. 🙂

      1. To jsem ráda! (inlove)
       Půjčila bych ti hrst času, ale taky mi schází… nejvíc zrovna žere černá dvojka. 🙂 (bat) (bat)

       1. Io, uz jsem psala odu na cernou dvojku ( an na tebe jako hlavni, to je vlastne trojka!!!), ale byla potupne sezrana, oda ne trojka!!! a na dalsi jsem uz nemela, tak jen, mas muj hluboky dik a obdiv amoc mam rada mandaly… (inlove) . Pozdravuj ty dve krasavice inteligentni a prosim pis o vas.

        1. Mandaly… mandaly…! Mandaly! Musím namalovat listopadovou, prosincovou, lednovou, ńorovou, Zanovou… Šiš! 🙂 :^)
         Dík, Domi (inlove) ! Určitě nevydržím zůstat zticha. 🙂 (blush)

          1. Tady je Tvé černé svědomí, Io 😛 . Mandaly máš předkreslené na celý rok, http://ioanna-ioannina.livejournal.com/86091.html, takže napřed herbáře (wait) . A podle hesla hodně much jednou ranou z toho udělat i článek pro Zvířetník (inlove) .

           Radši nechám toho špičkování a půjdu makat na tom, co živí mě 😀 .

          2. Mé černé svědomí má pravdu, přecedo. 😀
           Nejdřív herbáře, pak pět mandal. 🙂

          1. M-m, volnej to neumí, enem seznam a gmail… 🙁
           Dede mě právě ukecala, budu sem dávat zkrácený minireporty. Fakt hodně zkrácený… proti Makovejm… ale aspoň něco.

 10. Před pštrosy mám respekt, i v zoo. Jakmile se mi zahledí do objektivu, dekuju se… přece jenom má dlouhý krk 😀
  Zajímalo by mě, co způsobuje zabarvení těch vajec. Chlorofyl to asi nebude.

    1. Ráda vyřídím, že se článek líbil. Ono není nad zpětnou vazbu, když už člověk něco takového páše 🙂

     1. Jen ještě dodám, že je to použitelné a poučné pro každého, komu doma nějaké ptactvo občas snese vejce, takže i pěstitelům slepic.

   1. Přečetla jsem začátek a momentálně nemám sílu na víc, ale určitě dočtu. Taky se mi to moc líbí.

 11. Díky za zajímavý článek. Od takových pařátů, jako jsou vidět na fotce, bych se držela hodně zpátky.

 12. Blážo,prečítala som si na včerajšom príspevku o mladíkovi z Č.Lípy-držím palce ako sa len dá.Nevinte nemocnicu,vinný je ten zmutovaný virus.Mladý organizmus veľa vydrží,dobre to skončí,určite.
  Na výjazdoch sa desím takýchto horučnatých stavov-liečba nijaká,väčšinou na čaji a ACP to za pár dní prejde,len každý rok v každom regione je jeden takýto,kde je to hnusný virus.HCHO by nám o tom vedela povedať viac.
  Teraz na rozhraní zimy a jara sa to tu hemží samými Jobovkami-takže držím palce permanentne.

  1. Jen velmi stručně (prolétám mezi zanedbanými papíry).
   K mladíkovi s chřipkou – držím palce, ale trochu bych přeci jen varovala. Chřipku (tu pravou, ne rýmu a kašel a s tepltou do 38) hodně lidí podceňuje. Přitom může být závažná. Letos běží už od vánoc a virus není výrazně jiný, než v předchozích letech (rozhodně není letos nijak zmutovaný). Ale převažuje ten typ, který „umí“ virové zápaly plic a to už není legrace. Podceňují to nejen pacienti, ale často i doktoři. Při tom když se zasáhne při prvních známkách dušnosti, dá se to léčit. U nás umírali jen lidé se spoustou chronických nemocí. Ale mezi tím byl i jeden čtyřicátník, který se rozhodl to „vyležet“ doma – už ho živého nedovezli. Mladí se většinou chytnou a přežijí to. Ale není to banalita.

   Jinak dík za zajímavý článek – emu je zajímavý, možná ještě zajímavější je jeho bratránek kasuár. Australská zvířena je unikátní.

   1. omlouvám se za stokrát omletou otázku, jak ale může i doktor zasáhnout v případě pravé chřipky hned zpočátku…? děkuji.

    1. Účinná antivirotika? Nejsem doktor, ale když jsme byli v Anglii a prvně přišla tzv. prasečí chřipka a můj muž ji chytil, dostal ihned Tamiflu, nejspíš právě proto, aby se předešlo těmto komplikacím. A bez doktora se člověk k těmto lékům nedostane, pokud vím. Druhá otázka samozřejmě je, jestli to lékař na tu horečku a potíže opravdu předepíše.

     1. No právě… jak lékař odliší chřipku, kterou lze vyležet a chřipku, která si urychleně žádá antivirotika…Ještě jsem se s tím v okolí nesetkala.

      1. Syna v NYC doktorka ani nevidela, po telefonu jsem ji popsala priznaky (velke bolesti hlavy, svetloplachost, horecka) aprohlasila, dejte Tamiflu ( nastesti jsme meli doma, radila praseci chripka) akdyz nezabere, je to zapal mozkovych blan, okamzite do nemocnice. Fuj, zabral docela rychla, byla to „jen“ ta svina praseci 🙂 . Ale moc se s tim Mudr nemazala….

    2. Rozhodně nejsem odborník (to EvaŽ v tomto oboru jo). Myslím, že je nejdůležitější nezanedbat jakýkoliv obtíže charakteru dušnosti a takovýho pacienta hospitalizovat (tj. řešit pod kontinuálním dohledem).
     Jinak musím říct, že bohužel si ta letošní chřipková vlna v počtu obětí nijak nezadá s tou „prasečí chřipkou“. Většinou to odnášejí takoví ti chronicky nemocný pacienti, ale taky jsme tu měli jeden případ úmrtí z takřka plnýho zdraví. Opravdu to není moc legrace (sweat) o to víc držím palce…

 13. Milý Georgi, paráda – jsou zajímaví, tihle emuové, jen bych se od nich ve volné přírodě nejspíš radši držela dál.
  Díky za další prima čtení (inlove)

 14. Hm, nevím, jestli bych si místo slepic neměla pořídit emu. Jak to tak čtu, je z nich mnohem větší užitek a hlavně, kuny a lasičky by měly po ptákách.

 15. Georgi, díky za napsání poutavého, naučného článku. Připoměl mi léta mého mládí, kdy jsem docházela do brněnské ZOO každou neděli do Kroužku mladých biologů. Za odměnu jsme mohli po hodinách čučení do mikroskopů chodit do ZOO „zezadu“, což znamenalo v doprovodu ošetřovatelů do ubikací zvířat a přípraven krmení, kde jsme byli opět využiti jako pracovní síla. Ale já ty neděle milovala, dostala jsem se tam, kam běžní návštěvníci nee. Museli jsem zachovávat maximální opatrnost, ale stejně se jednomu emu (proto ta vzpomínka) mě podařilo štípnout, naštěstí byla zima a já měla silnou bundu. Ta byla procvaknutá jako kleštěmi (happy) . Po letech jsem od jednoho kamaráda ošetřovatele dostala vejce emu, přesně takové jaké je na Tvé fotce. Manžel měl co dělat s jeho vyfouknutím. Po mnoha letech jasná, zářivá barva dostala šedavý nádech.

 16. OT- další hlásání o Macešce- včera byla už bez prášků na bolest, takže se ráno opět odmítala postavit na nohy a tahala je jako Meresjev, musela jsem jí pomoct. Celý den prospala v Kubové skříni a koši s prádlem. Pohybovala se silně kulhavě, s nahrbeným hřbetem a nafouklým břichem. Vet večer při kontrole konstatoval teplotu na hranici horečky, nebolestivé nafouklé břicho a dal jí další atb, protože v podstatě na ní nemohl nic najít. Na FIP je prý stará, postihuje mladší (Maceš má 3-3,5 roku). Dneska ráno je lepší, chodí, i když opatrně, a břicho trochu splasklo.

  1. Pořád držím… (h) Co takhle zkusit vedle léků i lehkou dietku na zažívání? Jedí i kočky rozvařenou rýži s mrkví a libovým masem? V kočičích dietách nemám zkušenosti…

   1. V tomhle je nutné vyhovět kočce. Všechny naše tři kočky, které jsme měli nebo máme, by jako praví masožravci raději umřely hlady, než pozřít mrkev nebo rýži, možná by ještě vypreparovaly to maso. Spíš bych to viděla na vařené kuře bez přísad. Hlavně doufám, že Maceška bude v pořádku, takhle podle popisu to vidím na nějaký zánět, buď v té noze, nebo v bříšku nebo v obojím. Doufám, že atb zaberou.

  2. Macešce držím moc palce, ale ohledně FIP (nemyslím, že ji Maceška má, tam je něco s nohou) nemá doktor pravdu, mně na ni umřela kočička šestiletá….byla to mokrá forma.

   1. Mno, původně jsme tam minulý týden šli se zvracením a lehkým kašlem, noha se přidala o čtyři dny později.

  3. Drzim Macesce palce, at je to jen ta noha. (y) (y) (y) Jak jí chutná, baští dobře? Můj Barnabáš začal jedním zvracením, pak kulháním a vypadalo to, že ho bolí záda. Hodně spal, zalézal si do krabice, do přítmí. Potom náhle přestal jíst.

   1. Jsem si na chlapečka vzpomněla,jak Matylda popisuje Macešku a sevřelo se mi srdíčko….. ;(

 17. Emu znám jen ze zoologické, ale zrovna v té hodonínské jsem ho slyšela i „bubnovat“. Vlezlo jim do výběhu prťavé paví kuře a emu z toho byli dost vyplašení. A jeden z nich i „bubnoval“, dodnes si pamatuju ty zláštní zvuky vycházející z hrudníku ptáka, byť obřího ptáka.

 18. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dík za další australské úterý (nod)

  Sněžííííí

  1. Emu je fakt zvědavý, v ZOO sleduje, jak ho fotím, a předvádí se u toho. (nod)
   Georgi, děkuju Ti za zajímavý článek. (f)

   Přeju všem krásný den. (h) A Xerxová (inlove) , doufám, že ten sníh i sebe necháš ležet. (nod) (chuckle)

   1. Nenechala! (devil) Nemohli byste si , vy všichni milovníci sněhu, nechat tu hnusnou bílou hmotu u sebe? Já ho nechci!!! :O
    Asi to všichni znáte, slovenština není nejlepší, ale přednes to vynahradí. Vždycky si na to tohle vzpomenu, když mi kolem proházeného výjezdu os stodoly projede „ten sviniar s pluhom“.
    http://www.youtube.com/watch?v=e7sapA36szE

    Vypadá to, že se dnes budu několikrát prokopávat aspoň ke slepicím a do dřevníku.

    1. Čosi podobné som čítala na nete už skorej, ale americkú verziu. „Postihnutý“ žil niekde v Skalistých horách (štát si nespomínam), a na jar sa sťahoval na Floridu (rofl) .

    2. Aleno, to je přesné! (rofl) (rofl) (rofl) Našemu traktoristovi zatím pořád mávám, ale ta zavalená brána a branka… (chuckle) Jsem zvědavá, co mě napadne, až ho příště uvidím…

  2. Dobré ráno, sněží též.
   Xerxová, mám dotaz, mohu-li. Mám právo vidět svou písemku? Proč se ptám – psali jsme zkouškovou písemku, dlouhou, rozepisovací a popisovací. Když jsem chtěla vidět, co mi nebylo uznáno, tak mi bylo řečeno, že pan Ing. nemá povinnost ani čas hledat mezi stovkami písemek zrovna tu moji. A mně se nezdá, že bych to napsala tak blbě. A nejen mně, je nás docela dost, kteří jsme přesvědčení, že zadání a požadavkům jsme vyhověli.
   Mám trvat na tom, že ji vidět chci?

   1. ano – máš právo vidět svou zkoušku. Pokud ti nevyhoví zkoušející, požádej o nápravu jeho šéfa (garanta předmětu, vedoucího katedry). A pokud se na tebe vybodne i on, pak proděkana pro pedagogické záležitosti. Zkoušku zahodit nesmí – i kdyby tě měl posadit k „hromadě sběru“ ať si ji najdeš…

    Je fajn si přečíst Váš studijní a zkušební řád – určitě to tam řeší a je fajn pak argumentovat slovy: podle článku… odstavce… mám právo se informovat… Řád byste měli mít vyvěšen i na webu…

    1. Dík, myslela jsem si to, řády jsem si včera stáhla. Jen jsem se potřebovala ujistit, než budu odvážná. V pondělí jdu na další termín, tak to z něj vydoluju. Nevadí mi, že jsem to neudělala napoprvé. Vadí mi, že nevím, kde jsem udělala chybu a co mi neuznal.

     1. Jen pro povzbuzení do boje: existuje nejméně jeden případ úspěšného protestu. Tehdy do byl test typu odpovězte A – B – C, a já razil teorii, že navržená odpověď umožňuje dvojí výklad. Tehdy mi ten jeden pidibod chyběl k připuštění do další fáze, a pan profesor nejenomže mi protest uznal, ale i následně zkoušel naprosto korektně. A nakonec to dopadlo dobře.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN