BTW: Bezstarostné vlastenectví

„Proč už zase tohle?“ zasténal synek, když zaslechl známé tóny Elgarova populárního marše. „Hraješ to už nejmíň po osmdesáté a musíš to znát zpaměti. Nemůžeš si kapku změnit repertoár?“ No, nemůžu. Tedy spíš nechci. I když připouštím, že Pomp and Circumstance March No. 1 se Edwardu Elgarovi mimořádně povedl, tak hudba není hlavním důvodem, proč si právě tohle video z YouTube tak ráda pouštím.

 

Jde o záznam ze závěrečného koncertu populární série BBC Proms ze září 2012 a než skladba začne, tak obecenstvo naprosto zaplněné Royal Albert Hall skanduje hip hip hurá na počest dirigenta. A tím dirigentem je Jiří Bělohlávek, který v průběhu koncertu bravurně diriguje nejen hudebníky, ale při přídavku i nadšené obecenstvo.

Ostatně obecenstvo je další důvod, proč si to video tak ráda pouštím. Výše zmíněný Elgarův pochod je totiž zpěvnou oslavou britského vlastenectví a lidé, kteří vlastně přišli na koncert vážné hudby, si ho s radostnou vervou užívají. Tam, kde se má zpívat, zpívají, jindy se pohupují v rytmu a prakticky celou dobu většina z nich mává nějakou vlajkou, nejčastěji, vcelku pochopitelně, britskou. Fascinuje mě zejména lehkost a bezprostřednost jeho projevů, protože od nás jsem zvyklá na úplně jiný přístup.

Oficiální vlastenectví je v naší zemi buď nejisté, nebo útočné, potemnělé vždy pohotově s vynořivším nacionalismem. Což ostatně platí i pro onu zvláštní odrůdu vlastenectví sportovního. Neoficiální, osobní vlastenectví bývá utajené, udupané čtyřiceti lety oficiálních lží, a rozhodně vykvete snáz, žije-li daný jedinec v zahraničí.

Nedá mi to a zkouším si představit nadšené obecenstvo mávající českými vlajkami, až bude letos v červnu Jiří Bělohlávek dirigovat Mou vlast na zahajovacím koncertu Smetanovy Litomyšle. Já vím, že jiný kraj má jiný mrav, ale… nebylo by krásné se pro změnu radovat z toho, kdo jsme?

 

Video najdete je tady:  http://www.youtube.com/watch?v=Vvgl_2JRIUs

Aktualizováno: 17.2.2013 — 19:07

127 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jen zdravím všechny,číst budu až zítra, padám únavou.
  Všem přeji teplé pelíšky. Brou,brou. (h) (wave)

 2. Hlášení o černé smečce.
  Přestály veta. Naší veti mají Penynu moc rádi, hned ve dveřích nás vetka vítala slovy: „Aha, to je ten pejsek s tím drenem.“ – pamatuje si, jak Penny zlatě držela po tom pokousání, takže se jí všecko dělalo zaživa, nemusela se vůbec přispávat. Melly statečně opisovala (však taky o nic nešlo, jen jsem je chtěla zkontrolovat) a vetka si ji zřejmě zapsala jako dalšího spolupracujícího psa. Kéž nám to tak vydrží.
  Protáhla jsem je čtyřhodinovou procházkou přes kopec a teď mám dva utahané spící andílky. 🙂
  Melly je kupodivu jen o dvě kila těžší než Penny. Ty chlupy děsně klamou. (makeup)

  1. No vida, 3 šikulky 8-| (dog) (dog) .
   Ten krk je bez nálezu?
   A drzý dotaz: jsi po čtyřhodinovém špacíru ještě schopná duševní práce (wasntme) ?
   Dobrou vespolek (h)

   1. Na ten krk jsem si vzpomněla, až jsme byly venku. Typická schodová moudrost. 😀 Řešila jsem u Penyny drápky, tu lysinu na tlapce, nádorek u cecíku a výtok, u Meliny podezření na blechy (nenalezeny) a ty uši. Ty můžou být ze zapaření pod dredama, když nejsou ty blechy. (Jsem ráda, že nejsou, protože představa odblešování dvou domácností… (envy) )
    Na procházce jsme potkaly bezvadnýho pána se skvělou variantou retrívra retrívr na kachny, cosi z Kanady, malej (na retrívra), rezatej, APORTUJÍCÍ!!! klacek, takže Melly zjistila, co je aport, a právě si tu začala hrát s plyšákama.
    Duševní práce… no, udělám si véču a čaj a uvidíme.
    Děvčata dožírají druhou misku granulí a prý mám přisypat. 😀

 3. Zdravím všechny a zas jsem tady jen na otočku. Milá Dede, moc hezký záznam, děkuji! Co se mě a vlastenectví týče-snažím se kupovat alespoň naše výrobky, hlavně potraviny, aby nezmizelo z naší krásné krajiny úplně všechno zemědělství…A když běžky, tak jedině naše SPORTENY 😉 .
  Děkuji ještě jednou za palce pro Punce. V sobotu dostal ještě dávku ATB, ale vypadá to dobře Mám dojem, že ho přestalo bolet spousta jiných věcí. Zas na chvilku. Prošla jsem si záznamy. Úplně stejné potíže a léčbu měl na den přesně v roce 2010. Pak po dvou měsících to propuklo znova, ale to vet řešil jen potlačením bolesti a dělal se rentgen, který toho ukázal dost, ale nic řešitelného. A pak měl dlouho Puncík vcelku klid Doufám, že teď bude kopyto dobré na dél, než 2měsíce…

 4. Moc prosím o intenzivní palcodržení!!!
  Pro jednoho mladého člověka, co šel s příznaky chřipky a s vysokými horečkami v České Lípě do nemocnice a tam ho pustili domů, že horečku může vyležet doma. Druhý den ho už vezli do Liberce, dali do umělého spánku kvůli špatně fungujícím plicím. Asi po 10 dnech ho převezli do Prahy, stále je v umělém spánku a plíce nechtějí fungovat. Je to opravdu velmi vážné! Prosím!!!!!! (h) (h) (h)

  1. Držím palce ze všech sil. (y) (y) (y) (y)
   Kéž v Praze napraví co v České Lípě zvorali.

 5. Touhle dobou už se dá těžko napsat něco objevnýho… Dede, dobře, že to připomínáš.
  Snad jen maličkost – jméno Hlávka. Josef Hlávka. Obdivuhodný člověk, kterého se podařilo skoro vymazat z povědomí, jeden z těch, na které bychom měli být hrdí.
  Louk, ať se vám daří!

 6. Uf, tak jsem přečetla zajímavou, názorově rozmanitou diskuzi pod zajímavým článkem. Ano, “Last Night of the Proms” je už téměř lidová tradice. “Promming” – tedy nejen jít na tenhle poslední koncert, ale vydržet celou dobu stát v aréně pod jevištěm, zpívat, pohupovat se a mávat vlajkou – to už chce odolného jedince. Ona tahle hudba má schopnost pohnout lidskou duší a člověk se v ten moment cítí “patriotem” té svojí země i když ta je třeba někde úplně jinde. Patriotismus má své místo, ale nesmí zdegenerovat na konstatování “já jsem lepší než on” a proto jsem i lepší patriot. Pak je to nezdravý nationalismus a v Americe se v posledních letech ten zdravý patriotismus zvrtnul a vyšrouboval až do nebezpečných (ba vražedných) výšin a extrémů (např. Hankou zmíněné Tea Party).Mám dojem, že snad polovina Američanů se minula rozumem a ztratila soudnost. Přesto tady žiju ráda. Kdysi jsem musela na žádosti pro české vizum vyplňovat – “národnost – česká”, “příslušnost – československá”. Tak teď bych asi už psala příslušnost americká. Ale do kolébky jsem dostala národnost českou a ta mi už zůstane. Dede to napsala přesně s tím, že vlastenectví ”rozhodně vykvete snáz, žije-li daný jedinec v zahraničí”. Přiznávám, že v pražském bydlišti bych si asi po bytě nerozestavovala chodskou keramiku a podobné věci, které mi domov připomínají. Ale co se mi vůbec nelíbí je to, co tu vyvádějí s americkou hymnou. Neznám jinou zemi, kde by si s hymnou takhle “pohrávali”. Vždyť je to hezká melodie sama o sobě, tak proč se jí kde kdo snaží při (hlavně sportovních akcích) všemožne a nemožně prznit podle svého „umění“. Je to často jak tahání kočky za ocas a vzhledem k tomu, že zpěvák zpívá uprostřed ohromného stadionu u mikrofonu a diváci (fanoušci) zpěv slyší s patřičným zpožděním přes mohutné reproduktory – je to většinou děs a vůbec mi to nepřijde jako hymna, na kterou buch měla být pyšná.

  Apina zase přesně napsala, že “Vyšší sebevědomí jedince probouzí i hrdost na svou vlastní zemi” Když se dříve na Západě “zjevil” někdo z východního bloku, byl většinou litován a pohlíželo se na něho div ne jako na někoho z rozvojové země. Při tom spousta běžných lidí (ti vzdělanější věděli své) vůbec neměla přestavu, jak se tam žije. Pro ně jsme byli “z poza železné opony” a trpěli div ne pod jhem negramotnosti A přitom ten dotyčný “východní chudák” velmi brzy zjistil, že takovou chudobu, v jaké stále ještě žijí lidé v té západní bohaté zemi, by v té jeho ubohé a chudičké vychodní jen tak nenašel. O možnosti vzdělání ani nemluvě. Navíc tenkrát lidé kolikrát ani nevěděli, kde že to na mapě jsme (ještě tak pomohlo “vedle Německa”¨). Teď už je situace trochu lepší na mapě by nás našlo víc, ale ten štempl “z bývalého východního bloku” často přežívá dál.

  Děkuji za včerejší odpovědi na “marmeládový dotaz” a jsem ráda, že alespoň u Terrovic mají podobně postižené kočky

  A Louk, mohu se těšít na podrobnější povídání? Tohle jsou sice skvělé a úžasně pozitivní „momentky“…ale já ci víc !!!!

  Velká kočko, z některými tvými pocity se dokáži ztotožnit, ale je mi opravdu líto, že jsi se se svojí adoptivní zemí nesžila (možná bys jí ani adoptivní nenazvala). Máš tam ale hodného a starostlivého syna, Garika a kočičky – a oni ti snad smutek přeci jen pomáhají zahnat.

  1. Ahoj Maricko, mam radost, ze na jiste veci nahlizime stejne. Tech nekdy nebezpecnych, nekdy jen zabavnych cvoku se tady v poslednich letech vyrojilo presprilis. To clovek obcas jen zira. Ale rozebirat to dal by uz bylo nad ramec dnesni diskuse. Zrovna tak s tou chudobou. Zejmena kdyz jsem se pristehovala na Jih, tak to byl sok. Nemuzu rict, jestli je vetsi, asi v nekterych mistech ano, ale taky je uplne jina. Ale to je rovnez OT. Mavam (wave)

 7. Hodně zajímavé téma, milá Dede. Se přiznám, že vlastenectví není pojem, ve kterém bych běžně uvažovala. Přijde mi za sebe samozřejmé, že mám ráda tuhle krajinu, mateřštinu. Že je tu plno všemi směry talentovaných lidí. Necítím mindrák, a proto obtížně chápu vlezdo ééé podlejzání komukoli a zrovna tak nacionální vášně. Se mi vždycky vybaví V+W „Tys bratr náš…“

  Nemám osobní zkušenost ze zahraničí. Ale zrovna nedávno jsem ve vlaku zapředla hovor s velmi sympatickým manželským párem, který žil třicet let v Rakousku. Hovor proudil a tak jsem se osmělila po nějaké době přeptat, jestli nelitují, že se vrátili. Pravili, že ne, že jsou tady doma. Ale jsou rádi, že jejich děti mají rodiny „venku“. Pak přišla řeč na elementární slušnost, ohleduplnost, respekt k cizímu vlastnictví, a to bylo téma poněkud skličující. Když jsme o tom později mluvily s Alex, dala trefný příklad – stačí se podívat na přeshraniční cyklostezku vedoucí podél vinic. Na rakouské straně bez plotů, obsypané hrozny, na naší navzdory všelijakým bezpečnostním opatřením prostříhané ploty a orvané víno. Podobných příkladů uvedli i manželé plno. A to je pak těžké, aby trochu nedolehl jakejsi obecnej stud.

  Oproti tomu záznam z Royal Albert Hall hřeje na duši (inlove) .

  Ech, mmch., jaks to myslela s odstrašujícím příkladem Louk smečky?!? Přece jsi nemohla znát aktuální dění 😀 .

  1. Hele Louk to je fakticky telepatie. Já právě koukám do mapy, turistické na Cvrliky. Hnedle nad nimi je naučná stezka, jsou tam ňáké vodopádky a těch výhledů na obou březích také několik. Musí tam být krásně. Jak dopadl první pracovní den s dvouhlavou psí smečkou??? Určitě jsi škytala, jak jsem na Vás všechny myslela.

   1. Pracovní den evidentně v klidu prospali. Doma jsou ještě trochu třenice, ale venku už začali hlídat oba a blbnou pospolu. Poděs nenechá Beníka chvíli na pokoji, neustále ho štípe do zadku a chce skákat a lítat. Trochu to připomíná některá manželství (chuckle) . Ale pohyb majestátovi neuškodí, a když toho má právě tak dost, umí ji umravnit.
    Afšak vyrazili jsme na společnou vycházku. Psejci pokojně čmuchali… dokud jsme nenarazili na místního voříška a následně na běžce. To, co žádný z nich sám za sebe neřeší ve dvou nabralo zcela jiný rozměr. Rychle vytvořili smečku, jen co je pravda. Nejspíš se budou miláčkové střídat, si tak myslim.

    Jojo, výhledy a vůbec místa jsou tu krásný, ale vzhledem ke krpálům bude záhodno obstarat postrojek a využít tažné energie, jak navrhovala Zana 🙂 . Však doufám, že se vypravíte do hor a zastavíte se cestou (wave) . Zn. půjčím i psíka do zápřahu 😀 .

    1. Louk, díky! Ale mne nyní zajímá, o který sloup jsi zakotvila, aby jsi spřežení zastavila (chuckle) ! Měla by jsi nosit nástroj podobný cepínu a ten operativně zatnout do země a držéééét, se.
     Jinak radu při stoupání do krpálů se zápřahem, mohou dodat Dana a Ap. Na Danu pozor, by mohla předat i zkušenosti negativní (chuckle) .
     Nu vidíš, včera jsme o tom dokonce i mluvily, že vytvoří smečku a pozor, ta už se chová jinak než jeden pes. Budeš muset na alfa samici důsledně trvat.

     1. (rofl) Máš barvitou fantazii a mraky zkušeností, žejo. Se pozná.
      Nááhodou sem ustála bez sloupu a na sněhu a jsem na to hrd a pyšen. Ale jsem si vědoma, že o nic nešlo. Kdyby na nás vystartil nějaký větší pes, tak by nastala mela. Musím si je vzít do parády každého zvlášť a posílit drahoušům kázeň.
      Chich, se zápřahem by mi Dana nepochybně poradila.

      1. Alex má pravdu – je to velký rozdíl, a bohužel nepomůže cepovat každého zvlášť, protože spolu se budou chovat jinak. Ty naše krásky jsou jednotlivě zlatíčka, dohromady je to banda, kterou by člověk nejraději uvázal u prvního stromu a utekl.

    2. Louk, ty jsi úžasná!!! Ty sis ho vzala!!! Bena sis vzala, že jo?!!! Jdu to hledat. A děkuji a skláním se až k podlaze! (h) (h) (h)

  2. To mas Louk pravdu s tim respektem k cizimu vlastnictvi. Ale ja si myslim, ze i to se prezije casem a ze uz je hodne lip. Doufam. Tady to taky, v nekterych oblastech, neni idealni. Ja jeste pochopim, kdyz nekdo neco ukradne. Ne, ze bych to schvalovala, ale nabyl jiste materialni hodnoty. Ale co absolutne nepochopim, je vandalismus bez nabyte hodnoty – jen tak pro zabavu, ci co? Tady na venkove pubertalni burani v pickupech v noci obcas rozbijeji postovni schranky, co stoji u silnice, aby to tam postak jen soupnul z auta. My uz jsme asi na 4. postovni schrance. (headbang)

   1. Onehda v jednom z tech desitek detektivnich serialu co tu v televizi bezi resili pripad prave na tomhle zalozeny. „Deticky“ si hraly, bejsbolkou z auta srazely dopisni schranky, az se nekdo nastval, udelal si schranku betonovou a ta uz pod bejsbolkou neuhnula. Podrobnosti si nepamatuju, ale bouchač to nerozchodil.

 8. Mám tuhle zemi ráda, s jejími přednostmi i nedostatky. A je jedna věta, která mě kdekoli a kdykoli zvládne spolehlivě zvednout z metaforické židle. (devil) To někdo vypráví příhodu, kterak se nějaký náš spoluobčan zachoval jako vzor nectnosti, a má potřebu zakončit prohlášením: „A když jsem to viděl, styděl jsem se, že jsem Čech.“
  „Proč?“ chce se mi vyletět. Proč se stydí za své češství a ne za češství toho druhého? Jako by vládlo přesvědčení, že všechny ty špatné vlastnosti jsou Čechům vrozené a být Čechem je být hajzlem.

  Z jiné stránky, nedávno jsem si překládala jednu píseň od Mádžidy ar-Rúmí, velmi slavné libanonské zpěvačky. Jde vlastně o zhudebněnou (a upravenou) část básně rovněž velice slavného arabského básníka Nízára Kabbáního. Básník i zpěvačka v ní mluví/zpívají o Bejrútu. Říkala jsem si, kolik takových básní/písní máme my? (Lidovky nepočítám.) Kde by slavná osobnost projevovala svůj cit k rodné hroudě nebo obecně mluvila/zpívala o ní? Pár mě jich napadá, ale slávy Nízárovy/Mážidiny „Bejrúte, ty Paní světa“, myslím, se netěší.

  (Kdyby si někdo chtěl poslechnout: http://www.youtube.com/watch?v=nlrh2V5mc3U )

   1. Jo! To je jedna z těch, co mě napadly „Opánku tvrdě ochozený, v úvozu nebes pohozený, ty nejsi ztracen poprvé“ Jobova noc se to myslím jmenuje.

     1. Ten Siktanc mi bohuzel nejak usel. Jako vim o nem a tak, ale nic jsem od nej necetla. Budu muset vyslat jednoho z ceskych synovcat, aby to opatril.

   2. A vzpomněla jsem si na Jaroslava Seiferta Píseň o rodné zemi

    Krásná jako kvítka na modřanském džbánku
    je ta země která vlastí je ti,
    krásná jako kvítka na modřanském džbánku,
    sladká jako střída dalamánku,
    do nějž nůž jsi vnořil k rukojeti.

    Stokrát zklamán, rady nevěda si,
    znovu navracíš se domů,
    stokrát zklamán, rady nevěda si,
    k zemi bohaté a plné krásy,
    k chudé jako jaro v čerstvém lomu.

    Krásná jako kvítka na modřanském džbánku,
    těžká, těžká jako vlastní vina
    -není z těch na něž se zapomíná.
    Naposledy kolem tvého spánku
    padne prudce její hořká hlína.

  1. Rodem i srdcem do X-tého kolena Pražák, přidám jednoho Nezvala : Tebe,Praho, je tak těžké opouštět, Tvé Hradčany a Tvého Mikuláše… Nezval sice spáchal přehršel socreal šíleností, ale já se občas tvářím, že o nich nic nevím. I kdyby napsal jen tohle a pak Manon… 🙂

 9. Tez souhlasim, ze patriotismus je dobra vec, a rekla bych, ze i nutna k preziti v podstate v kazde zemi. Ale kdyz se ze zdraveho patriotismu vyklube nacionalismus, to pak se muze zvrtnout, jak vime z historie. Jenomze on ten nacionalismus je jednodussi – na jedne strane jsme MY a na druhe strane ONI. A my jsme nejlepsi, nejchytrejsi, a co oni nam maji co rikat. A tim vubec nemyslim treba CR, ale nacionalismus v kazdem historickem kontextu. Mne nevadi byt ceskoslovensky patriot (coz jsem), ale zaroven i americky patriot a mam pocit, ze se to navzajem nevylucuje. Krome nejakych tea party cvoku a podobnych nikdo nepovazuje za nepatrioticke kdyz nekdo kritizuje nejaky zakon, nebo politiku nebo urciteho politika. Ne vsechno, co v tom kongresu uvari, je dobre. Prijde mi, ze v tom je ta zakladni podstata americke demokracie. Nemusim souhlasit se vsim ale mam ustavou garantovane pravo to rict. A jestli uz kusnim blbiny nebo ze sebe vyvalim neco vic uceleneho je druhotne, pokavad to zustane v ramci jisteho vzajemneho respektu.

  1. Hanko, naprosto se to nevylučuje, proč by mělo? Na rozdíl od nacionalismu, může být horoucím českým vlastencem a patriotem (jaký je mezi tím vlastně rozdíl? To by stálo za diskuzi 🙂 ) i Hotentot, pokud v Čechách žije a má je rád. Dokonce zůstává vlastencem i ve chvíli, kdy nadává na politiky, případně se za ně stydí. Vlast je víc než politika a národnost! Proto, ač to některým uším bude znít rouhačsky, mohli být i Němci čeští vlastenci, když tu po generace žili a měli tu zem rádi. Do nějaké národnosti se obvykle narodíme, vlast si musíme zamilovat tím, že si to na daném místě odžijeme v dobrém i zlém. Proto ty můžeš mít dvě, stejně jako třeba Marička a George…

   1. Rozdíl mezi vlastencem a patriotem? Vlastenec zní možná kapku víc starobyle, ale jinak bych mezi těmi dvěma pány velký rozdíl neviděla 🙂 . Patria = vlast.

  2. Milá Hano, vlastně vám to závidím, všem vám kdo mají dvě země na které jste hrdí. Mně to tak nevyšlo a já vlastně nevím proč. Jestli snad proto že to nebylo moje rozhodnutí odejít z rodné země? I když stejná situace to asi byla pro mnohé z vás.
   Tato země mne však nepřijala a nepotřebovala mě. Nikdo tu nepotřeboval moje vědomosti a zkušenosti. A já se neuměla vnutit. Byla jsem tu mimo společnost jako jsem byla v ČSR to dítě „kapitalisty“. Zažili jsme si tady hodně ústrků a ponižování až k té šikané a kvůli ní vyhazovu z práce. To je zdejší spravedlnost, ten kdo je bit půjde ať je klid. Ti kdo bili zůstanou. V té době mi ke všemu zemřel manžel a najednou při mně nikdo nestál.
   Ale vždyť jsem si zažila horší věci v rodné zemi. Často myslím na to že doma jsem ale věděla kdo je nepřítel a že od nich mohu očekávat to nejhorší. Když jsme přijeli sem byla jsem zřejmě naivní když jsem nečekala nůž do zad. Doma jsem věděla odkud nože létají a byly to nože od lidí kteří patřili k mému národu. Tedy patřili…patřili? Tady ty kudly házeli „cizí“. Mohla bych si říci že jsem měla zkrátka smůlu. Ale to co jsem viděla kolem sebe o tom nesvědčilo. V zemi která tak fandila Hitlerovi, kde měli ústav pro rozlišování ras snad desetiletí po válce, asi není tak divné že taky byli rasisti. Proto mnou otřáslo když jsem přijela zpět do Čech a slyšela slovo rákosníci o Vietnamcích a osočování cikánů, nyní rómů (změna slova nezmění vztah lidí k určité skupině). Já tady byla „jävla invandrare“ – ďábelský přistěhovalec (doslovný překlad přesně neříká co to tu opravdu vyjadřuje) vím jak to člověk zažívá a co to s ním udělá.

   Já se omlouvám, Dede psala jsi ódu na vlastenectví. Asi bych můj podivný příspěvek měla smazat, ale nějak nemohu. Potřebuji aby o mém uvažování někdo věděl. Ale jestli si milá Dede myslíš že je opravdu nevhodný, tak jej smaž.

   1. Velká kočko, proč to mazat? Je to trpká zkušenost a možná leckoho přiměje k tomu, aby ocenil to, jak a kde žije. Možná je z toho taky znát, jak je pro člověka důležité, aby se zemí, ve které žije, tak nějak srostl, protože mu to dává pevnou půdu pod nohama.
    Moc mě mrzí, že zrovna ty ji nemáš (hug) Můžu ti aspoň nabídnout místečko tady u nás – ve Zvířetníkově (inlove) tady se můžeš cítit doma a myslím i v bezpečí (h)

    1. 🙂 Děkuji moc Dede. (hug) :*
     Však je taky Zvířetník moje oasa a jediný kontakt který mám, jediný rozhovor který vedu. Tady mám jen syna ale to vlastně není jen „jen“. Mám velké štěstí že ho mám nablízku. (happy)

 10. Tak si vzpomínám (nezažila jsem, vykládali mi), že se kdysi za socíku dávala Glagolská mše. http://www.youtube.com/watch?v=wdZIBOnV4Bw Byla předpremiéra, na předpremiéře v hledišti černo jeptiškama a jak tam jsou ze startu ta slova Pochválen Pán Ježíš Kristus, tak jeptišky jako jedna žena povstaly a odvětily: Až na věky, amen.
  Prý z toho všechny přítomný tajný kleplo a až do konce představení od nich byl klid. (chuckle)

 11. Ako niekto podomňou písal,žerie ma tiež to zamenenie slov vlastenectvo a nacionalizmus-odkiaľ je pre mnohých len krôčik k ďalšiemu zameneniu k šovinizmu.A tých mnohých myslím „novinárov a reportérov“ komerčných televízií,ktorých jedinou kvalifikáciou je,že písali „pekné slohy“ a sú vizážou cool./ ešte,že pri reportáži dychčia-ako profesionál mám chuť okamžite previesť na kardiotesty.Len viete čo,často si kladiem otazku ,kto to riadi,kto je tá šedá eminencia,ktorá cielene riadi to,že generácia za nami sa hanbí,že je Slovák/krpčiar/Čech,Poliak….kto nám vtlka do hlavy,že je korektné byť europan?Musí to mať nejaký zámer./ a dojedeme naň/

  1. Verenko, podle mých zkušeností to tak mladí necítí a ani se ve světě „nerozpouštějí“. Naopak, dnes se dostává hlasu i menším národům, takže klidně dojde i na hrdost Moraváků, že jsou Moraváky (inlove) Tedy zase mohu mluvit hlavně o mládeži, která se učí, cestuje a myslí – ti fakt bývají se svým vlastenectvím v pohodě 🙂

 12. Ja se chci pochlubit, ze jsme tam s Chrisem byli Dede. ani nevim jakym stestim se mu povedlo sehnat listky, protoze jsou vyprodane prakticky okamzite.
  Byl to skvelej vecer a Royal Albert Hall je uvnitr moc krasny.

  1. Takže chápeš, že je tu třetí, osobní důvod, proč to video miluju – kvůli Royal Albert Hall, tomu prostředí a atmosféře. Zpívání jsem tam zažila dvakrát – jednou se zpívalo při Mesiáši a jednou při „koledách při svíčkách“, kdy jsme na sedadlech našli jako pozornost podniku list se slovy všech zpívaných skladeb. V obou případech to bylo až nesnesitelně nádherné 🙂 Jo, po tom se mi stýská (inlove)

   1. Jo, to mě taky, Dede! Ta atmosféra tam tě vysloveně vstřebá, stud tě opustí. Byli jsme všichni jeden obrovský chor a já jsem s pomocí veliké obrazovky s textem zpívala až se mi huba třepila, jak říkávala naše babička. Krása!

 13. Bývaly doby, kdy si Češi na ulici pohvizdovali předehru z Dona Giovanniho 🙂 Ne, ale vážně – ten záznam je úžasný.

  Pokud jde o vlastenectví, mám dojem, že nám bylo v minulosti (a to bych vzala z gruntu, někde od Sálců a Štaufů)často znechucováno, vytýkáno, zazlíváno… Třeba proto, že jsme nebyli dost povolní, dost hloupí, dost ustrašení. Že naši vojáci byli od raného středověku vyzdvihováni a žádáni pro statečnost a důvtip (i těmi Štaufy… 🙂 ) Že jsme měli svou hlavu, byť jsme ji ne vždycky používali diplomaticky (celé stavovské povstání bylo – alespoň podle toho, co se o něm lze dočíst – hanebně dilpomaticky „prokaučované“). No a v poslední době, kterou už pamatuji jaksi na vlastní hlavu, se vlastenectví nejdřív nenosilo vůbec neboť jsme byli všichni třeskutě internacionální. Pak se drobnou machinací zaměnilo vlastenectví za nacionalismus, nacionalismu se dodal ten správně hanlivý podtext… a byli jsme v tom zase. Být hrdý na svou zem,, na Čechy s vlastní chytrou hlavou a šikovnýma rukama, na sousedy a kamarády, kteří jsou stejně dobří nebo lepší než ti „venku“ je už zase fuj. A zadními dveřmi se nám sem sune zpátky internacionalismus. Jen se mu říká jinak, a vane tentokrát od západu. Naštěstí to vypadá, že ne všichni na tuhle manipulaci ochotně skočí. Konec konců, jsme přece Češi a máme vlastní hlavu, ne? 🙂

  1. Ano, máš pravdu, čeští stavové to povstání hanebně prokaučovali, protože nebyli ochotni za svou věc jít až „do statků a hrdel“. Takže nakonec ta svá hrdla ztratili a místo povstání jsme měli tu „ošklivou rebelii“. Dějiny holt píší vítězové. Koneckonců, ty jejich tehdejší spekulace, že by nám mohla přijít na pomoc Anglie docela připomínají předválečné spojenecké smlouvy s UK a Francií. Nějak to nedopadlo ani jednou.

  2. Dvě písně mne (mimo naši hymnu) dostávaly a vždy dostávat budou… Motlidba, při které se mi třásl hlas i brada,když jsme ji zpívali na Václaváku v listopadu 1989 a pak Ktož sú boží bojovníci, kterou jsme zpívali společně s Danem Landou na zaplněném zimním stadionu, při koncertu Bouře…..

   1. Jo, a zrovna z toho Landy a jeho fanoušků jde na mě hrůza, to už není žádné vlastenectví, ale něco hodně divného…

    1. Jo, Aido, z toho cloveka na mne jdou taky mrakoty – a strach. Tam uz jde prave o ten nebezpecny nacionalismus. I kdyz Sharko, choral samotny je nadherny. O tym zadna.

     1. Na druhou stranu Hano, je jedním z mála, co ho dají celej… neumím si představit,že by se zpíval na koncertu božského Káji….

    2. Tak zrovna Landu mám docela naposlouchanýho z nosičů a asi bych i lecjakou jeho odrhovačku dala, ne pro jeho názory, těma jsem se nikdy nezabývala, ale pro ten temnej a podmanivej způsob projevu.Jeho Krysař byl úplně nejlepší muzikál co jsem viděla. A když jsem se náhodně dostala na jeho koncert(kamarádčina maminka byla od ní zvaná, krutě onemocněla a kamáradka nechtěla jít sama a potřebovala rozptýlit) tak můžu říct, že tolik příjemnýho a slušně, hezky se chovajícího muzikanta jsem nezažila.

     1. Čert ví jak moc jsou to jeho názory a jak moc je to mediální konstrukt. Když tak člověk čte česky psané německé noviny, tak má občas pocit, že na to, aby se stal odporným nacionalistou, stačí vyvěsit v den státního svátku vlajku.

     1. Ne, Sharko, nejde na mne z tebe hruza, to prece musis vedet. Ale proste mam vyhrady vuci jistym projevum, ne hudbe. Ale to je spis na soukromou diskusi na emailu – mas-li zajem.

 14. Nevím, zda je to až tak úplně k věci, ale tenhle článek mi připomněl jednu angličtinářku u nás na VŠ. Je to rodilá Američanka, takže jsem si u ní v prváku zapsala anglickou (tedy spíš americkou (chuckle) ) konverzaci. Vytrpěla jsem jeden semestr a pokračování už jsem si nezapsala. Protože moje vlastenecké já neustálo její řeči typu „čeština je sexistický jazyk, protože máte TEN stůl a TU židli, tak jací asi musí být ti Češi“, „u vás se na Díkůvzdání nedá sehnat ani pořádný krocan“, „vy byste to měli dělat jako u nás v USA“… :@

  1. Ja by som dotyčnú Američanku poslala do Nemecka. Tam by sa len čudovala, keby zistila,že Nemci majú TEN vežu a TÁ mesto (rofl) .

  2. Ta se měla potkat s mou dávnou němčinářkou. Ta razila „teorii“, že Všechno krásný je rodu ženského a Všechno kvalitní je rodu mužského, přečasto samozřejmě s dodatkem typu Ale dům je rodu středního.

  3. A já jsem doufala, že tahle stvoření už ve zdejším prostoru neoperují… 🙂 Vyrojily se jich mraky kolem roku 1990, těch povýšených radilů, kteří měli dojem, že jsme až do jejich spásného příchodu seděli hladoví na borovici a Archimédův zákon pro nás bude svěžím objevem. Bavilo mě vyvádět je z rovnováhy – a že se dali, a že bylo čím! Pomalu ale jistě se ze mě stával patriot…

  4. Bréca hloupá to byla, nic víc. Jo a chování stylu: to máte ale štěstí, že jste konečně přišli do civilizace a tohle je mikrovlnná trouba jsme si taky užili. Od hlupáků – většinou. Naučila jsem se pár způsobů, jak vzdorovat. Rozumně tam, kde se dala čekat průměrně myslící entita, mírně podpásově tam, kde se čekat nedala. 😛

 15. K tomu vlastenectví – bohužel projevy vlastenectví se u nás jaksi historicky „nesluší“. Samozřejmě je to mnohem komplexnější otázka než se tu dá vůbec napsat. Řekla bych, že toto už pochází někde z dob Bílé Hory, kdy jsme přišli o velkou část naší původní šlechty. Buď stihla vymřít ještě těsně v předbělohorském období (to bylo hned několik velkých rodů) nebo jako nekatolíci museli odejít do exilu. Zůstali někteří věrní císaři a dokázali se přitom pěkně nakapsovat. Přičemž stigma „nepohodlného království“ jsme v evropském kontextu měli od husitských dob. Dosazení nové šlechty znamenalo jisté problémy v jejich sžívání se s českými zeměmi, i když později se často již cítili jako patrioti. Ale vždycky jsou to ti lídři, kteří utvářejí hrdost národa, protože z nich se rodili ti, na které může být historie nějakým způsobem hrdá. Nevolník se holt moc daleko neměl šanci dostat. Navíc nové elity se mohly zvditelnit v rámci Rakouska, což se později ve 20. stolení moc nenosilo (třeba maršál Radecký). Samozřejmě postavení českých zemí v rámci Rakouska a později Rakousko-Uherska také nebylo vždy úplně jednoduché. Taková Marie-Terezie nikdy nezapomněla, že noví „čeští“ šlechtici dokázali složit hold Albrechtovi Bavorskému. Pokud jde o 20. století, to už je jeden převrat za druhým a komunismus tomu dal samozřejmě další ránu. Sebevědomí lidí u nás bylo zašlapáno až někam pod zem. Tak jak se tedy máme viditelně projevovat?

  Ale – díváte se někdo na novoroční koncerty vídeňské filharmonie? Jak při Radeckého marši to distingované publikum nadšeně plácá do rytmu a poslouchá dirigenta a nejmenší gesto?

  A ještě – když jsem byla poprvé v Itálii, byl to pro mě samozřejmě nový svět. Postupně jsem ale zjistila, že neumím méně než oni. Že mé schopnosti jsou přinejmenším vyrovnané a leckdy i lepší než jejich. A to je i o sebevědomí, že tam za hranicemi nejsou lepší než my tady. Vyšší sebevědomí jedince probouzí i hrdost na svou vlastní zemi. Tak jen doufám, že dnešní mladá generace si to všechno pořádně procestuje a zjistí, že nejsme o nic horší než ostatní a snad se ten patriotismus časem „proklube“.

  1. A já myslím, že se vlastenectví v mladé generaci klube…. Pozoruju to na Juniorovi a jeho vrstevnících. Oni mají možnost srovnávat a nemají naše „závaží“. A tak bývají vcelku hrdi, že jsou Češi.
   Že není na co? Omyl. Je! Oni zmetci se najdou všude, ale chytrých a schopných lidí je víc. A je lepší být pyšný, že mám stejnou národnost jako tenhle chytrý a šikovný člověk, než se stydět, že sdílím zemi s podvodníkem.

   1. Ano, mladí už jsou na tom líp. Jsou sebevědomější, netahají za sebou zátěž lživě podaných dějin (no, někteří tu zátěž nemají žádnou, ale těch zase není tolik 😉 ), snáz se domluví, mají úplně jiné zkušenosti s cizích krajů, tak si nenechají kde co nabulíkovat.

    Ještě k těm dějinám – těžko se dá věřit ukvíleně přepsaným Jiráskovým románům, což byly české dějiny, jak třeba byly předkládány mojí generaci. Kolik se v dějinách vynechalo fantastických lidí, na které bychom mohli být pyšní, jen proto, že se nevešly do onoho uměle vytvarovaného obrazu dějin? Jednou ti Češi mluvili německy (jako ostatně takřka každý na našem tehdy bilinguálním území), příště neměli ten správný původ nebo se rozhodli žít mimo komunistickou klec.

    No a dnešní média se taky moc nepředvádí. Nejzajímavější portréty nezahrnující tzv. celebrity nebo donekonečna herce (proč pořád lpíme na hercích?) ještě nabízejí „dvojky“ – televizní i rozhlasová, + Vltava nebo Leonardo. Někdy se pochlapí i regionální stanice. Ale kolik lidí sleduje zrovna tyhle zdroje informací?
    A pokud se objeví v těch čtených médiích něco o třeba skvělých úspěších naší vědy, bývá to napsané tak hloupě, že odborníci citovaného oboru nevědí, zda se radovat (ano, psali o tom), nebo plakat, co tam bylo zase nepřesností…

    1. Jirásek zrovna není můj vzor, ale je pravda, že mi dost dlouho trvalo než jsem se těch jiráskovských dějinných schemat zbavila. U té šlechty to vidím asi takto – v Anglii od Viléma dobyvatele – památná bitva u Hastingsu 1066 – si vždy drželi svou šlechtu. Samozřejmě poté, co Vilém zatočil s tou původní. Pravda, občas se navzájem vyvražďovali jako třeba ve Válce Růží a občas i nějaký ten král přišel o hlavu (Karel I., ale to byl koneckonců katolík), ale to bylo tak řečeno mezi svými. Tak Angličané mají už skoro 1000 let na čem stavět a je to vidět. DOkonce už celkem věcně zkoumají období římské nadvlády.
     České království podobné zemětřesení prožilo v bitvě na Bílé Hoře o nějakých 554 let později, kdy se také vyměnila celá šlechtická garnitura (čili ať tak či tak ta v průměru vzdělanější a především mocnější vrstva), navíc to bylo korunováno 30letou válkou a obecným zbídačením země, což i s ohledem na snížení obyvatelstva asi o polovinu (někde se tvrdí i 2/3) vedlo k upevnění nevolnictví a výšení roboty. Etablování nové šlechty a nové inteligence prostě asi i z pocitového hlediska běžných lidiček nebylo jednoduché. Myslím, že nelze nevidět, že to trvalo několik desetiletí než se země opět dostala do přijatelnější kondice.

     Co nám v posledních dvou stoletích strašně ublížilo, jsou ty nacionalistické vášně. Když si to vezmu u sebe – z máminy strany věrní poddaní císaře pána, z tátovy strany legionář a bojovník za Československo. Jedni hrdí na Rakousko-Uhersko, druzí na vznik Československa.

     Myslím, že je opravdu třeba té nové generace, která se na tyto věci dovede podívat nesentimentálně a být hrdá na to, že jsme ze země, která dala světu spoustu šikovných lidí a vlastní šikovností přispět k novému pocitu hrdosti na svou zemi.

 16. Dede, díky za článek. Video jsem dostala někdy koncem minulého roku a věř, že mi při jeho shlédnutí naskočila husí kůže. Z jakéhosi dojetí a radosti s lidmi, kteří se tak od srdce radují. Posílala jsem jej svým známým s podobným, ale kratičkým komentářem, který píšeš Ty, protože to cítím naprosto stejně jako Ty (h) .

 17. Patriotismus se musí pěstovat. Což je u nás těžké, když člověk čte jen negativní zprávy o všem, co se čekých zemí týká. Od chování politiků (ne že by nebylo děsné, ale podívejte se třeba do Itálie nebo Řecka, není to tam o moc lepší), statistiky, pracovitost, vše je u nás podle novin a řady lidí nejhorší. V tomhle má růst patriotismus? Vybuchne jen při úspěch sportovců, to je „společensky přijatelné“. Ale jinak? Úspěch našich studentů na nějaké mezinárodní akci musí být hned sražen nadáváním na školství. Pokud se posuneme dopředu v evropském srovnání čehokoliv, je za tím ihned „Ale….“ Mám pocit, že je v modě pouze sypání popela na hlavu. Přitom si myslím, že nejsme ani zásadně horší, ale samozřejmě ani lepší, než většina zemí. Jsme trochu v roli dítěte,kterému rodiče (učitelé – osaďte podle svého) od mala vštěpovali, že je neschopné a nevěříme si. Jen v opravdovém průšvihu (třeba povodně) se objeví zdravé jádro. Ono na každém stromě jsou jablka zdravá a shnilá….
  My se totiž za jakýkoliv projev vlastenectví stydíme…

  1. Ještě bych si chtěla přihřát s tím jak stále posloucháme jaký jsme odpadkový koš Evropy co se potravin týče, jak máme na krámech ty největší hnusy…… Naše firemní matka je ve Švýcarsku a sestry v Německu a Anglii. Speciálně s němcema máme 30% portfolia surovin stejný, vyrábíme podle stejných receptur, dokonce i stejné výrobky. Pokud si dobře vzpomínám, neměla naše země roky žádnou potravinovou aféru na rozdíl třeba těch němců, kteří zpracovávali několik let staré mražené maso. U nás zakázal dozorový orgán i prodej takového masa jedné firmě pro zvířata. Většinou se v různých testech srovnává i nesrovnatelné, jen aby naše produkce vyšla horší. Jsem patriot a velmi mne mrzí, když okolo vidím jen ty, co se snaží najít jakékoli smítko a nafouknout ho do velikosti kupy hnoje.

 18. Eh, malé OT: co není doma Kazan coby potravní konkurence, vedeme s Berry vleklá vyjednávání na téma: Jsou granule opravdu nejedlé? (whew)
  Upozorňuju, že servíruju dobré, za studena lisované, podle obrázku na pytli i s lákavým obsahem. Vždy je bez problémů jedla. Momentálně jsme se dostaly do stavu, kdy je ochotná je pozřít za předpokladu, že je poleju acidofilním mlékem (!) Maso z konzervy slupne bez problémů, nechutenstvím netrpí – jen mlsotou 😛
  Je to kompromis nebo mě už vede na vařené nudli? (wasntme)

  1. Dede, u nás je to to samé, co není Don, tak se náš Luxíček dá prosit. Nejdřív obhlédne zda je to jedlé, potom ochutná jestli na tom je kapsička nebo masíčko a pak to teprve vyjede. A někdy si jde říct o přidání ale pak to důkladně přebere a granule nechá. Jak byl hladový když k nám přišel! Proto si řekl o jméno, Lux-vysavač.

  2. No, ona Berry není hubená, nemocná ani březí. Já bych zkusila se zarvrdit. Ony jí 2-3 dny půstu neublíží a granule jí začnou připadat jedlé.
   Já bych spíš věřila, že si tě vychutnává a zkouší, kam až jsi ochotná zajít. Kompromisy se psem dělám občas také, ale tohle mi moc nepřipadá jako kompromis (kompromis je, že musí slevit oba- takže to, že nenutím psicím salát, který opravdu nežerou, a ony zblajznou skoro cokoliv jiného, je kompromis. Abych hledala, co madam bude ochotná sbaštit – to je z její strany snaha si zlepšit postavení, ne nechutenství. Kdyby měla opravdu hlad, sežere všechno.
   A ještě jedna připomínka – vůdce nepodstrojuje podřízeným. Podřízený sežere, co na něj zbyde… A když nezbyde, má smůlu. A když nechce, má také smůlu. (Zní to možná tvrdě, ale nezapomeň, že po odchodu Kazana se dělá nová hierarchie ve smečce. To, že Berry nejde frontálně neznamená, že si nechce polepšit. Ona není ušlápnuá chudinka a má vás přečtené.)

   1. Jo, to je přesně to, co mě napadá a proč jsem to sem napsala. (blush) Musím přitvrdit. Ta bestie ví, jak na mě a já se musím hlídat, abych nedopadla jako smečka u Louk – samou láskou přivedená tam, kde ji chce někdo mít 🙂

    1. Tak asi něco dělám špatně. Amálka si nás vodí do kuchyně, když chce papinkat a musíme tam s ní být, dokud se nenapapinká. (wait) Ona to potvora samozřejmě umí sama, ale proč by to dělala, když nemusí být u toho sama a ještě ji třeba někdo drbe na zadečku (chuckle) . Granulky si vezme sama, ale s kapsičkami takhle vyvádí. Na druhou stranu jídlo opravdu není její prioritou, společnost má raději než jídlo.

     1. Ehm… Kalíšek taky jogurtek na talířku nepapá, zato když ho někdo krmí lžičkou, je to ta největší pochoutka (blush) (chuckle)

      1. Chicht, ta představa je neodolatelná – u obou (inlove) Ovšem ve vašem případě jde o kočky, byť velké, a ne poměrně silného psa, který by mě – kdyby chtěl, snadno „přepral“ a udržování hierarchie je způsob, jak spolu bez nesnází vycházet. Takže já se budu muset zatvrdit a když budu chtít Berry přilepšit, musím vymyslet nějakou ptákovinu, kterou ona udělá a pak si to užijeme. Ale s tím žrádlem to asi jinak nepůjde…

       1. No, jen si mysli co chceš…Na míse lžička rýže, maso tří druhů v té úpravě, v jaké je madam pojídá. Lososový olej a kvasnice jako každý jiný den. Madam čučí do mísy jako bych tam nakydala kamení. Vydrželo to až do odpoledne kdy přijel Kuba a ona nevěděla, jestli je s ním Lin. Ten úprk na dvůr a rychlá likvidace omrzlin a oschlotin.
        Malý nebohý trápený kocourek dostává zatmění při pohledu na kapsičku v misce k večeři. Odchází ven… S ránem se vrací a vdechne kus srdce a dvě spodní kuřecí stehna. Kdyby tam byla stále ta kapsička, tak to s ním asi pleskne.

      2. Když ony ty bestie kočičí si někdy z krmení dělají přímo obřad, a nějaké to krmení lžičkou nebo z ruky vyžadují prostě proto, že je to baví 🙂 To nemá s hladem vůbec nic společného a s vybíravostí taky ne, to jsou prostě klasické, poživačné, rozmarné a svéhlavé kočky. Jedna víc, druhá míň…
       A ještě něco – myslím že Marička pod minulým článkem se podivovala, že má Rusty ráda marmeládu. Hlásím podobný případ, ještě navíc spojený s tím shora zmíněným rituálem: Célina olizuje marmeládu z piškotů a palačinek – ale musí jí být nabídnuta a přidržena u její urozené tlamičky.

       1. Ty myslíš, že jen ,,kočičí bestie“? Náš Luxíček ráno se mnou snídá tak, že polovinu housky namažu máslíčkem a nakrájím na čtverečky. A luxíček koukne jestli je to opravdu namazané a kostičky z ruky pojídá. Nějak jsme ho socializovat museli, ne? 😀

  3. U nás Burďa vdechuje cokoli,co je v misce (včetně výjimečně podaných garnulí), Pikánek děla u granulí Bardota. Tož jsem žena tvrdá a pokud nezačně jíst, než to Norka dovdechne, odebírám mu to a má šmytec. Jednak by se Norďa přežrala (bojím se torze) a za druhé by si chlapec moc vymýšlel. No a funguje to…. 😀

    1. No, tohle by dělal, kdyby dostal diamantový náhrdelník 🙂 Takhle dělá drahoty, že MÁ TY HNUSNÝ DIVNÝ VĚCI, on chce svoje masíčko a čerstvou zeleninku a celé to kapánek okořenit těmi úžasně smrdutými zelenými dršťkami, ňam ňam. U nás se taky ještě říká „dělat Zogorku“, zajímavé je, že „dělat Zagora“ se neříká. Na to je asi ten Bardot (angel)

  4. Penny dělá dtto. Vet mi kdysi řekl, že zdravý pes vedle misky granulí hlady nezemře. Takže Penny v tom punktu ignoruju a ona si zvykla, že doma oddaně zírá mně ho húst, když jím, nedostane (skoro) nic a jde si sežrat hnusy v misce. Kdekoli jinde s tím svým kukučem vysomruje dost, aby jí hnusy připadaly nelákavé. Pak trucuje dva nebo tři dny, že si ty hnusy mám sežrat sama, a pak je zas chroupe.

   Aspoň si Beruška uchová figuru. 🙂

   1. Borůvka kdysi mívala snahu nad granulemi ohrnovat svůj vznešený čenich, ovšem co přišel do domu mrňavej skřet-vetřelec Světluška, je nutno misku vyluxovat střelhbitě, protože brzy zjistila, že kdo zaváhá, nežere. Pak tyhle sklony mívala Světluch, jenže té jsme zas vždycky misku sebrala, aby se Borůvka ještě unesla (kdyby po ní pravidelně dojížděla žrádlo, byla by jako koule). Teď se každá na svou misku vrhne, jako by šlo o život a nezvedne čenich, dokud není prázdná.
    Berry dělá ofuky, protože vidí, že tě to trápí. Já bych jí do granulí maximálně kydla lžíci té ranní konzervy a zamíchala s ní. Pokud tohle nepomůže, tak ať vyhládne.

 19. Je mi líto, že by se u nás nenašla skladba, kterou by obecenstvo na koncertu vážné hudby dokázalo zpívat s takovou vervou a nadšením. Pomíjím to, že atmosféra živého koncertu je taková, že dokáže strhnout k poměrně nevídaným emocím (nevěřila jsem, dokud jsem to nezažila). Nevím, co by u nás dokázal zazpívat dav.

  1. (music) Proč bychom se netěšili, proč bychom se netěšili, když nám pámbu zdraví dá, zdraví dá, zdraví dá … (music)

   1. Onehdy jsem byla na koncertě (pan Bělohlávek dirigoval) a stařičká paní za mnou spustila spolu s filharmonií „Když Zdeněk můj ve svatém nadšení…“ Přece jen mě to dost rušilo, ale to bylo tím, že jsme nespustili všichni… 😀

    1. To by mohl být ten důvod (nebo další důvod), proč tu lidi na koncertech nezpívají. Oni se vyzpívají dost doma, na koncert si přišli poslechnout uměleckej přednes.

   2. 8) No, když Prodanka, tak spíš 8)
    (music)¨
    To pivečko to věru je nebeský dar,
    vše psoty a trampoty vede nazmar
    a sílí a dává kuráže,
    ejchuchu!
    Bez pivečka by člověk smutný byl zde host;
    jet starostí na světě beztoho dost –
    a blázen, kdo na ně se váže,
    ejchuchu!
    (music)

    Dede, moc pěkné zamyšlení a krásná diskuze.

  2. (blush) Já si zpívám hymnu… (blush) ale jednočlennej dav ti to asi nezachrání… (blush)
   I když jsem tuhle zažila, že si dav na náměstí zpíval hymnu, co se to tehdy jenom…?

  3. Zažila jsem odzpívané skoro všechny sbory z Rybovy České mše vánoční 🙂 Tedy, pokud budeme asi tak stovku lidí brát jako dav. Ale buráceli pěkně, až po „… s tebou se dítě milostné zde loučíme…“
   Ale přesto mám dojem, že u nás dav moc nezpívá, jednak chytlavých a typických melodií mnoho na vybranou nemaje, jednak moc dobře neznaje ty, co existují.

 20. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Hezky se to čte, přestože tak trošku smutně.

  Venku je krásné zimní ráno, lidičky, jak já bych šla na dýl ven…

  1. Xerxová (inlove) , Ty jsi celá Betka. Jen bys trajdala lítala po všech čertech. (chuckle) :*
   Jen hezky s Betkou pelínkujte, ajť jti fit na sezónu. (nod)

  2. Chudák přednosta Xerxovic! (chuckle) Musí držet zpátky nejen tryskuchtivou leč pajdající Betku, ale i domácím vězením postižené toulavé nohy své ženy… (tmi) (inlove)
   Vydrž, milá Xerxová, ono to uteče… co takhle zkusit hru na housle? (wasntme)

   1. To tedy má co krotit, takové živly-tryskomyši, to aby je zalehl nebo přivázal. Ještěže nechumelí, ta dvounohá by určitě šla házet sníh v pantoflích 😉

  3. Prdlajz, Xerxová, koukej bejt v pelechu a vykurýruj se! Ty jseš totiž na tom báječně – ty víš, že za týden to půjde! :*

 21. Milá Dede , dovedeš si to představit? Na koncertě vytahuješ vlajku, vlastenecky jí zamáváš – a vzápětí Tě vyvede pořadatel. Uffff.

  Ale máš samozřejmě pravdu. Ten záznam je úžasný a v člověku se střídá ono „pyšen a hrd“ se závistí.

  Přeju všem krásný den se srdíčkem – zas mi nejdou obrázky.

 22. Po shlédnutí tohoto a podobných videí jsem moc rád že jsme letos už 45 let poddaní jejího veličenstva QE2. Po té době už jaksi patříme k „nim“, zvláště když se mezi nimi tak dobře cítíme.

 23. Už si to pouštím podruhý a zas mě dostal ten úsměv pana dirigenta na začátku a to jeho „nebudeme přece končit tak brzo, dáme si to ještě jednou“ na konci. Řekla bych, že si to neužívalo jenom obecenstvo. 🙂
  Ohledně patriotismu jsem na tom podobně jako Vilém z Baskervilu ohledně herezí. Když koukám zevnitř, vidím chyby. Ale jakmile někdo začne moji vlast (nebo rodiště) napadat (nebo chválit), je ze mě ten nejzarytější patriot! 😀

  1. Angličané, jak jsem je poznala já (většinou onen typ střední třídy zahrnující vzdělané lidi vypracovavší se vlastním přičiněním slušného postavení – nedělám si srandu, taková třída tam fakt je a tam jsme byli za našeho pobytu zařazeni – vysvětlila mi přítelkyně, učitelka angličtiny) bez zábran před námi kritizovali svoji vládu a poměry v zemi, podobně jako to je u nás. Královna, to je ale jiné kafe! O té se mluvilo s úctou, humor ji zahrnující (samozřejmě existuje) byl spíš láskyplný. Kritické poznámky se spíš týkaly širší královské rodiny, s určitou výjimkou Williama a Kate, Harry je taky populární. Ovšem bacha, kdyby je chtěl kritizovat nebo se jim nedejbože vysmát cizinec! Tak to tedy ne…
   Vlastenectví je tam velmi přirozené, historie jim nevadí, jako u nás – nejspíš proto, že ji prostě berou i s těmi ošklivějšími kousky, aniž by se za zvěrstva, které jejich předci taky dokázali spáchat, tak nějak cítili osobně zodpovědní – možná proto se na to dokážou dívat s odstupem. Jejich chyby jsou jejich, ale ostatním do toho nic není – protože oni jsou Angličané. Popravdě většina z nich jsou v tomto ohledu dost snobi, ale roztomilí – oni necítí potřebu se na vás vytahovat, protože oni prostě vědí, že jsou nejlepší (chuckle)
   V pojetí celé Británie je to složitější, tam se necítím oprávněna se ani dohadovat 🙂

   1. Možná jim ty (více či méně) zvěrstva furt někdo nemlátí o hlavu (zdravíme Andyho, herr Doleschala a podobné), zapomínaje zásadně na zvěrstva předcházející. Prohlašovat, že češi jsou nejhorší na světě patří v jistých vrstvách k dobrému tónu.

   2. Alžbětu jim těžce závidím, v tom se fakt nemusí vytahovat, v tom jsou fakt nejlepší! (inlove)
    Tyjo, to zařazení… naprosto chápu, je to skvěle logický… a zároveň :O Ať žije společnost s jasnýma škatulkama, která si poradí i s naprosto nejasným případem! (clap)
    Kdo z mých předků mi to říkal: Jsi takový šlechtic, jak se chováš? Babička nebo dědeček. A hele, ono to v náležitém prostředí funguje.

    1. Jenže tam je přestup z jednoho chlívečku do druhýho zatraceně těžkej, ne-li nemožnej. Nelíbilo by se ti to – po první fascinaci, že to ještě někde funguje. A my tam přišli z absolutně rovnostářského Norska… to byl kapku šok 🙂

     1. Však já se tam nehrnu, já je jenom pozoruju a obdivuju. 🙂 Kdybych se někam hrnula, tak do toho Norska, tam je v některých místech ještě únosný počet obyvatel na km2 – víc sobů než lidí. (chuckle)
      (Jsem měla z tvých zpráv dojem, že ti Anglie sedla víc než Norsko – ale asi to bylo tou řečí.)

      1. Měla jsi správný dojem a nebylo to jen tou řečí 🙂 Já to tam (Surrey, musím dodat) milovala. Ale to bylo tím, že jsme tam žili, jak jsme tam žili.
       Když ale vezmu v úvahu tamní školství, jak vrství společnost – kdo nemá peníze na dobré školy – od školek, kdo na to netlačí, na řeč, vzdělání a znovu dobré školy, toho děti nemají šanci překročit stín svých rodičů. Tedy dostat se z té nižší třídy výše je velmi, velmi těžké a přijde mi to nespravedlivé k těm dětem a zároveň na tom tratí společnost. Protože i chytré děti pak nemají šanci – nebo jen pár takových, kterých se třeba někdo ujal, vynikají v něčem, co jim třeba zajistí stipendium. U nás mi to pořád v zásadě přijde spravedlivější.

  2. Připojuji se k Io a verence – svoji zemi si budu kritizovat jak já chci – ale nekecjte mi do toho, prosím, a nenuťte mě omlouvat se celé zeměkouli i za vyvraždění Vršovců (a že by tedy bylo za co…)

   1. No jo, ale když lidi trpící pocitem viny se tak krásně ovládají!
    Tu se z nich vymámí příspěvek na hladovějící černoušky (a možná z něj i něco do Afriky doputuje a zlikviduje tamní zemědělce), tu příspěvek na uměnecké ztrvárnění utrpení kohosi, tu se jim zvýší nebo zavedou daně (někdy se jim říká třeba desátky), … Vždyť na tom už dva tisíce let funguje celé křesťanství! Narodil ses? Vina! Chutnal ti oběd? Vina! Spíš v teple a na měkkém? Vina!! Ohlédl(a) ses za samičkou/samečkem? Vina!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN