KOČKY: Rusty a červené světýlko nejen pro kočku

Naše Rusty už dávno není maličké zrzavé koťátko. Na první pohled byste řekli „obyčejná černá kočka“! My bychom si dovolili toto suché konstatování pozměnit na „krásná černá kočka“. Jenže její černá barva není jen tak obyčejná. Je chamelonská.

 

 

Vlastně si nejsme zcela jisti, zda se Rusty už s konečnou platností dobarvila. Kožíšek se na první pohled leskne jako naolejovaný, ale na denním světle se její černá barva záhadně mění na čokoládovou hněď. Manžel barvě paličatě říká „zrzavá“, když už podle ní kotě jednou pojmenoval. Dixie byla také černá, ale žádný odstín hnědé v ní nebyl.

Rusty rozhodně netrpí nechutenstvím, láduje se několikrát za den. Je z ní dělová koule, ve svých osmi měsících váží přesně 4kg. Velikostí už připomíná dospělou kočku, nadšením ze hry je to stále kotě s úžasně milou povahou a velkými výmluvnými kukadly. V popisu manské kočky se píše, že se tahle rasa často chová jako pes. Rusty svoje předky rozhodně nezapře. Ještě nikdy jsem neměla takhle společensky založenou kočku. Jen výjimečně jí najdeme spát někde osamoceně, natož abych musela hledat, kam se ukryla.

Na svoje jméno slyší dokonale. Stačí krátce zavolat a v momentě je u nás. Při příchodu domů nás v předsíni vítá leháním u našich nohou a pak za námi všude cupitá jako štěně. Musí být tam, kde jsme my, mít nás stále na očích. Sotva se přesuneme někam jinam, kočka se tam objeví stejně rychle jako my. Někdy mám pocit, že ji mám neviditelným provázkem či gumičkou přivázanou ke kotníku – kam se vrtnu, tam je Rusty.

 

 

Její nechtěné přišlápnutí nebo nakopnutí bývá vo fous. Já sama kolikrát vybalancuji pád jen na poslední chvíli. Jako Dareček od Alex, i Rusty nám vypíná počítač a provádí kouzla na monitoru. Protože ona se nutně musí vtěsnat mezi klávesnici a monitor. Mohu klávesnici odsunovat ze stolu sebe blíž k sobě, Rusty ten prostor zvládne okamžitě vyplnit.

Je úžasně přítulná a mazlivá, muchlání si vyprosí sama. Sedím třeba na židli, Rusty přijde, natáhne se oběma packami na moje koleno a svým výmluvným pohledem žebrá „zvedni mě“. Samozřejmě jí vyhovím a ona mi pak na klíně spřádá nekonečnou zlatou nit.

Velice ráda si s něčím hraje, ale musí u toho mít lidské obecenstvo, jinak jí to nebaví. Svoje oblíbené klubíčko, pírko, řetízek nebo kousek kožešinky si přenese tam, kde jsme my a aniž by od nás vyžadovala spolupráci, hraje si. Když jí hračku odhodím, běží pro ni a přinese si jí zpět na původní místo.

Každý večer před spaním si spolu takhle hrajeme na posteli. Nejčastěji s husím brkem. Chvilku s ním šťourám pod přikrývkou a Rusty chytá. Pak brko odhodím z postele jako papírovou šipku a v ten moment zmizí i Rusty. Během vteřiny se zjeví zpět na peřině, brko v zubech. Je ochotná pro hračku seskakovat do nekonečna, ale protože se chystám spát, „potrápím“ jí pouze několikrát.

 

 

Od příchodu Rusty se nám také začaly záhadně ztrácet, nebo přemisťovat drobné věci. Třeba manželovy docela těžké hodinky, které ještě ráno ležely na nočním stolku, jsem o něco později našla ležet uprostřed chodby, dobře o tři metry dál. Nechápala jsem, jak se tam dostaly, opravdu jsem myslela, že choti spadly z ruky. Podobně levitovaly jiné menší předměty, dokonce jsem Rusty načapala, jak se snaží za smyčku stáhnout z linky můj kapesní digitál, který i přes malou velikost není pírko.

Zachytila jsem ho na poslední chvíli, pochybuji, že by přežil pád na dlaždičky. Nebo manžel dva dny postrádal špunt do vany v jeho koupelně, musel si půjčit můj a nakonec si koupil nový. Ten jeho se našel o pár dnů později, zasunutý mezi botami v šatně. Dodnes se usmívám při představě, jak Rusty nese v puse špunt za kroužek jako dudlík a hledá, kam by ho zašila. Když teď něco nemůže jeden z nás najít, běžná odpověď na dotaz „nevíš, kde je…“ teď bývá „asi to ukradla Rusty“.

Je to také první kočka, která se nejen neleká vysavače, ale je pro ni zdrojem zábavy. Na lehčí vysávání používáme malý nabíjecí vysavač, a když ho spustím, Rusty si užívá. Vždycky mě o kus předběhne, zalehne a pak čeká, až k ní s vysavačem dojedu. Mohu s ním do kočky šťouchnout, klidně jen popoběhne. Nebo si vyskočí na křeslo či židli a tohle zvláštní mručící zvíře s velkým zájmem pozoruje. Vysávání se zúčastní od začátku do konce a vypadá zklamaně, když hra skončí.

 

 

Se Smoky jsou stále zadobře. Starost jsme měli týden koncem listopadu, kdy byla Rusty na kastraci a po dnu stráveném na veterině se vrátila domů. Přestože jsem jí okamžitě vytřela kožíšek teplou žinkou, Smoky na ní zle syčela a utíkala pryč. S menší averzí jsme trochu počítali, ale tahle reakce nás zaskočila a lekli jsme se, že budeme začínat zase od nuly. Tak jsme na pár dnů kočky oddělili a já s Rusty i spala ve vedlejší ložnici. Naštěstí se po týdnu zase vše ze dne na den urovnalo.

Rusty kastraci zvládla skvěle. Během několika dnů byla nejen zcela v pořádku, ale snad ještě aktivnější, než dříve. Teď už se kočky zase kočkují, i když ne tak často. Důvodem je zřejmě i to, že Rusty vyrostla a přibrala na váze. Když teď na Smoky nečekaně zezadu žuchnou čtyři kila živé váhy, není divu, že se jí to ani trochu nelíbí. Smoky pak mručí, hudrá a snaží se od Rusty utéci. Většinou ven na zahradu, kde má zajištěnou svoji oázu klidu. Je to jeden z důvodů, proč zatím Rusty nepouštíme ven, i když jsme to po kastraci plánovali. Počkáme až do jara, nebo i léta, snad se Rusty do té doby trochu zklidní. Zatím nevypadá, že je uvnitř nešťastná.

Jsou-li kočky v náladě, přátelsky se mordují, radost pohledět. Děje se tak v naprosté tichosti a zřejmě i bezbolestně na obou stranách. Často si jejich společného válení po zemi všimnu, až když jdu náhodou kolem. Rusty má v kočkování výdrž, je to vždycky Smoky, která už má dost a zápas ukončí.

Možná proto, že Rusty nikdy neměla vlastní ocásek (a asi ho neměla ani její máma), ten Smokyn jí stále fascinuje, k velké nelibosti jeho nositelky. Jenže čím více Smoky ocasem dožraně švihá, tím víc jím Rusty provokuje. Třeba si Rusty myslí, že si ho tam Smoky přivázala jen a jen pro její pobavení.

Zatím tu máme mírnou zimu a v krbu jsme topili jen několikrát. Všechny naše kočky plápolající oheň alespoň ze začátku přitahoval. V případě Rusty začínám váhat, jestli nám jí opravdu přidělila CD, nebo jí k nám vyšoupli z toho druhého, teplejšího konce. Tahle kočka se totiž ohně ani v nejmenším nebojí. Jakmile mě večer viděla odstavovat ochrannou síť, už se ode mne nehnula. V krbu zatápím výhradně já a dělám to moc ráda. Rusty byla hned od prvního zatápění z téhle aktivity tak nadšená, že se její pahýlek ocásku jen kmital.

Manžel seděl o kus dál s knížkou, ale jak se plameny zvětšovaly, nedokázal se na čtení soustředit. Když viděl kočku poskakovat kolem ohně jako pohádkový Kinkaš Martínko, jeho nervozita stoupala úměrně s výší plamenných jazyků. Vážně se obával, že nám Rusty chytne a vyčítal mi, že s přisunutím ochranné sítě schválně otálím. Samozřejmě měl pravdu, jenže mně bylo líto kazit Rusty radost.

 

 

Začátkem loňského září jsme dostali balíček od manželovy nejmladší sestry. K hlavní zásilce bylo přibaleno i několik hraček pro kočky. Jednou z nich byla maličká dvojúčelová baterčička – klíčenka. Bílé světýlko pro lidi, červené pro kočky. Když byly Dixie a Smoky malé, nabídla jsem jim takové to laserové ukazovátko, které měl manžel doma. Na bílý pruh světla tenkrát kočky chvilku zvědavě koukaly, pak je hračka přestala zajímat. O nějaké červené „létací tečce“ jsem tenkrát nic nevěděla a pak na všechno zapomněla.

Když jsem teď baterčičku vybalila, Rusty se mi zrovna motala u nohou. Tak jsem dárek hned vyzkoušela. Na její reakci jsem rozhodně nebyla připravená. Kočku při zahlédnutí prchající červené tečky jakoby vystřelil z děla. Znáte dotaz v dopisech „jak vám dupou králíci?“ Nám teď jeden černý dupal domem rychlostí geparda. Na to, že Rusty hopsá jako králík, dokáže vyvinout až neuvěřitelnou rychlost a na kobercích bylo slyšet jen mlaskání jejích drápků. Až jsem se bála, že jí z toho klepne. Smoky na světýlko nereagovala vůbec. Několikrát po něm otočila hlavu, když jsem jí jim mávala přímo pod nosem, ale víc nic.

Přestože baterie v hračce mají dost dlouhou vydrž, už 4x jsme kupovali nové, protože Rusty světýlko dodnes miluje a domáhá se své honičky i několikrát za den. Tak, jak si umí říci o mazlení, řekne si i o světýlko. Hned po ránu se mi motá kolem nohou, trhavě kroutí hlavičkou s pohledem k zemi a kratičce pomňoukává.

Brzy jsem pochopila, co ode mne chce a většinou jí vyhovím ještě v noční košili. Jakmile vezmu baterku do ruky, Rusty vystřelí do obýváku, protože tam, na Trixině polštáři si se světýlkem hraje nejraději. Tedy tam s hrou pouze začneme a pak světýlko honí celým domem, včetně zdí, na které umí vyskočit překvapivě vysoko. Světýlko má hodně dlouhý dopad, takže já se při hře neunavím, zato Rusty ano.

A to je na celém švagřině dárku to nejlepší. Když totiž musím kočky před příchodem Trixie zavřít do ložnice, snažím se, aby si Rusty alespoň částečně vybila energii a svoje „uvěznění“ v klidu prospala. V době před světýlkem to nebylo zase tak snadné. Tehdy jsem nejméně pět minut lítala s provázkem po domě jako blbá a na konci hry jsem byla utahanější než Rusty. Teď stačí, abych s baterčičkou udělala jen pár promyšlených kroků, zatímco Rusty nalítá kilometry. Z ložnice pak není slyšet ani mňouk, a kdykoliv tam vejdeme, kočky spokojeně a v klidu leží vedle sebe.

 

 

Když světýlko tolik zaujalo Rusty, proč ho nevyzkoušet i na fence Trixie? I stalo se. No to jsem si dala!!! Je totiž velký rozdíl mezi kočičími drápky a mezi těmi psími. Trixie na červenou tečku míhající se po koberci zareagovala stejně, jako Rusty. Byla jako pominutá a po několika minutách funěla jak lokotka. Náš dům není velký a prostor pro takovéto psí běsnění zcela nedostačující. Takže pokud jsme nechtěli mít vyrvané koberce z podlahy, převrácené židle a psa s vnitřními modřinami, musela jsem Trixie tuhle radost rychle překazit.

Jenže venku za světla nebylo červené světýlko ani v zelené trávě vidět. Ale za tmy ano. Tak když jsem šla večer znovu pro Trixie, vzala jsem baterčičku s sebou. Trixie jako vždy radostně vyběhla z garáže a když jsem do tmy rozsvítila světýlko, nastal „psí tanec“. Měla jsem zrovna štěstí na úplněk a mohla se stát svědkem toho, jak se Trixie změnila v chrta.

Funící černá šmouha lítala po trávníku dokola a křížem krážem, tak jak jsem nechala ohnivou světlušku tancovat. Po chvíli – stejně jako u Rusty – jsem přeci jen dostala strach, aby Trixie nevypustila duši a zábavu jsem ukončila. Do domu se mnou přišel dokonale vyběhaný pes, který sebou plácnul na polštář a na chvíli zcela ztratil zájem i o svoji večeři.

Rusty světýlko až dosud neomrzelo, Trixie časem její počáteční nadšení opadlo. Přesto večer, když jdu pro Trixie, beru světýlko s sebou. Někdy má Trixie na honění náladu, někdy ne. Ale každopádně mohu tuhle hračku vřele doporučit k vyzkoušení i na vašich psech. Pokud zabere, ujišťuji vás, že se vám i z krátké večerní procházky vrátí domů ufuněný a zdravě vyběhaný pes.

 

Zde je album fotek, ale tentokrát také dostk videí. Rusty se totiž uvnitř domu mnohem lépe filmuje, než fotí.

http://marickac.rajce.idnes.cz/Rusty_a_svetylko_nejen_pro_kocku/

 

A našla jsem český odkaz na stejnou baterčičku jako mám já

http://www.faberasystems.com/en/products-and-services?page=shop.product_details&category_id=148&flypage=&product_id=2902&vmcchk=1

 

 

Aktualizováno: 5.2.2013 — 19:13

114 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Maričko,nemôžem písať aký milý článok to je a aká je Rusty krásavica.Práve som sa dozvedela,že náš Tomík-sestrin syn mal úraz v Rakúsku na lyžovačke.Nevieme podrobnosti,jeho frajerka nám z rozčúlenia nevedela povedať aniv ktorej nemocnici je,len že ho operovali pre porušenie asi ciev.Prosím o palcodržnu-fakt to pomáha.Zajtra sa pokúsime s ním spojiť a dozvedieť sa viac.Dúfam,že to bude mať šťastný priebeh,ale mám také zlé tušenie až strach.

  1. Probíhám kolem včas, držím! (y)

   (Co to s lidičkama a psama je teďka, kva furt…)

  2. Milá Verenko,moc držím palce aby vše dobře dopadlo

   Nechce mi to otiknout obrázek palečku, tak si jich představ celou řadu !!!!!

  3. Ach Verenko – doufám, že noc proběhla u Tomíka v klidu a že to bude dobré (y) (y) (h) (h)

 2. Novinky.cz – nejdelší kocour na světě – 123 cm, mainská mývalí, zemřel na rakovinu. Náš Čertík se svými 84 cm má co dohánět. Ale ještě poroste v červnu mu budou tři roky.

 3. Tak jsem dočetla a dokoukala a vzdychla, jé, to škoda, že už to končí. Moc milý článek a krásné fotky a videa.
  Milá Maričko, z toho všeho prýští neuvěřitelná pohoda.
  Díky. (inlove) (wave)

 4. Maričko, vaše Rusty je vtělená radost – je tak potěšující se na ni dívat! (inlove) Mám dojem, že tu ti CD nadělila za zásluhy o dobro všeho zvířectva (chuckle)
  A že se v její blízkosti ztrácejí věci? (wasntme) No, ono je to prostě něco za něco 😛

  1. Seš (*) . Díky, Zano! (wave)

   Teď ještě nastěnku a budeš mít pro únor vyděláno 🙂 .

     1. Na Nástěnce to už je a díky, milá Zano (inlove) Dovedu si představit, jak to to občas musí za ty roky lézt na nervy, ale děláš to dál – fakt klobouk dolů (h) (sun)

 5. Maričko, krásné čtení! Je vidět, že Rusty se u vás má jako v bavlnce a že si to užíváte! Krásná videa!
  Včera jsem absentovala, tak aspoň dodatečně chválím prima článek i diskuzi (a Emtesce držím palce na zotavení).
  No a zrovna tak moc myslím na rodiče jiného Honzy! Nezbývá než vytrvat, cpát do všech vůkol (včetně sebe!!!) vitaminy a doufat, že se to zase otočí na tu lepší stranu.

  1. Zani, lípnu se pod tebe (inlove) Maričko, máš nádherné pyšandy. A Rusty se moc povedla a CD dobře ví, proč ji distribuovala k vám (sun) Prostě ji máte za odměnu. (hug)

 6. Milá Maričko, Rusty je moc krásná kočička. Není možné se do ní nezamilovat. Trixie je vyjímka ale té musela nějaká kočička udělat něco nepěkného. 🙁
  Dobře si našla Rusty své poddané a ještě k tomu kamarádku Smoky. Roste vám holčička do krásy a do váhy. To já mám pidikočenky, při kastraci ve svých dvou letech měla Tindra 3,5 kg a Daisy ani ne 2,5 kg. Jsou jako pírka, princezničky moje. Mávají vám svými bílými pacinkami. A my s tím poděšením Garykem se přidáváme. (wave) (wave) (wave) (wave)

 7. moc pěkný článek a fotky maričko. na jednom videu s krbem jsem myslela, že se rusty chystá přihazovat dřevo do ohně.

  1. No, to by blbého nenapadlo aneb pán objevil nový světadíl, tuším, že se mu říká Amerika? Občas některý díl shlédnu a pokud zabrousí do oblasti potravin živočišného původu, často povídá nesmysly. Ale myslí to určitě dobře, to jo, osvěta je potřeba.

  2. Jo, přesně to je důvod, proč si müsli už dlouho sama míchám ze surovin, které si zvolím. S dobrým bílým jogurtem a trochou domácího medu to je skvělá snídaně (i když ne vždy pro mě – mám ráda změnu 😛 )

   1. A znáš tu variantu v troubě pečenýho myš-li?
    Vemeš vločky, hodíš na plech, přidáš ořechy, med, cukr, skořici, sušeniny ovocový, co tě napadne, pomícháš, dáš do mírný trouby, trochu v tom vrtáš, aby se to neslepilo. Ono to udělá karamel.

    1. Domácí müsli vyrábím od doby, co jsem vdaná (a mám vlastní troubu), kupované nekupujeme, stejně jako všelijaké buchty, sušenky a pišingry, vše si děláme domácí, aspoň víme, co v tom je. Buchtu ala müsli (recept jsem sem tuším psala) vozívám na závody jako povolený doping, jeden pidimidi čtvereček má asi tak 1000 kalorií.;-)
     Ale jo, já vím, že ten Vaněk je užitečný, spousta lidí u nás jsou naprostí ignoranti co se jídla týče, jen mi to holt občas přijde hodně legrační.

    2. Znám, ale nedělám, protože je v tom ten cukr navíc a ten já fakt nepotřebuju a Martin ho taky nemusí. Snažím se vybírat i neproslazené sušené ovoce, pak dávám plátkované mandle a různá semínka 😛 (ten je olizovací 🙂 ) Je to taky energeticky vydatné, ale zasytí to na delší dobu.

     1. My, v poslední době dáváme hodně např. houbové špaldoto, červenou burger čočku ak tomu různé přílohy, hlavně smíšané se zeleninkou. Moc mi to chutná. Mňam.

 8. Moc děkuji všem za komentáře (i u alba na rajčeti), ale bohužel musím za hodinu na delší dobu z domu. Ale teď jsem dočetla diskuzi – takže:

  Jak ráda čtu, je nás tu dost, kteří máme kočky (a psi) milující světýlko. Jak teď Rusty zase povyrostla, tak po světýlku na zdi vyskakuje stále výše (přímo se tam vymrští), až si říkám, že jí to musí bolet do tlapek. Ale zeď jí přitahuje.

  Též mě těší, že kočky-zlodějky (a sekretářky) žijí ve vice domácností (Sharka68, Apina, Alex, YGA, Terrovic atd). Rusty si v poslední době oblíbila koš na odpadky. Ten stojí na zvýšené židličce a ona do něj “vidí” z linky. Na tu si vyskočí a kolikrát jí z koše kouká jen ten její rozkošný pahýlek a div tam nezapadne celá, jak čmuchá, co by se dalo z útrob koše vytáhnout.

  Xerxová, my v domě podle potřeby normálně topíme (horkým vzduchem od stropu). Oheň v krbu je pro večerní potěchu, topíme až tak do 7 (do 11)

  Liko – Rusty si zatím nepřipálila ani chlup (možná opravdu proto, že jí „nepřekáží“ ocásek), já jí mám stále pod dohledem a jakmile polena začnou střílet jiskry, přisunuji kryt.
  V extra ložnici mám stále rozložené žehlicí prkno. Jednou jsem žehlila a Rusty, že mi pomůže. Jak jsem se bála, aby se nespálila (nebo neshodila horkou žehličku na koberec), tak jsem proti ní otočila rozpálenou žehličku (asi15 o jejího nosu). Rusty se doslova zamračila, jaký udělala ksicht, cukla hlavou dozadu, zakmitala fousama a utekla. Po chvíli se vrátila a já výuku opakovala. Od té doby, když žehlím, drží si odstup (ale rozvalovat se na „volném“ žehlicím prkně jí baví dál)

  Rusty má na zádech takový skoro čistě černý pás, ostatní tělo právě hází tu hnědavou barvu (hlavně na břiše, kde má i o žďibec delší zvlněnou srst) a protože má i černo-čokoládové „pruhování“, ta barva je opravdu proměnlivá.

  Rusty je krásná, miloučká, něžná, přítulná, roztomilá..(h) (h) (h) prostě naše zlatíčko

  A VELKÝ HONZO – rodičům (hlavně tatínkovi) přeji dokonalé a brzké vyléčení, letos chřipky řádí i tady, je zasažená téměř celá Amerika.

  1. Maričko, konečně jsem se dostala k videjkům a je to radostné pokoukání, díky!
   Uff, ovšem Rusty u krbu je dost adrenalinový zážitek.

 9. tady je dneska parádní zimní den. Poprašek sněhu, jasno, (sun) , krásně. Užíváme si to jen na zahradě, protože včera Betka chodila hůř než o víkendu, tak má zaracha (asi ten pondělní trysk kolem plotu nebyl až tak bez následků) Blbý je, že na kratičké procházce na zahradě není poznat, jak na tom vlastně ten který den je. Včera chodila hezky doma i na zahradě a „v terénu“ to nebylo dobré. Je to taková houpačka, ale zatím zdá se pomaličku zlepšujeme – ten hup zpátky nebývá až tak zlý. Ťuk, ťuk, ťuk

  1. No, u nás ráno největší kalamajka za celou zimu. Během dvou hodin nachumelilo snad dvacet čísel, auta v pankejtech, kiksla městská doprava… Ňáko v úrodných nížinách sníh neumí.

   Vydržte! A ať se houpačka kývá jen mírně (inlove) .

    1. Neboj, zase je větší změna počasí a ona na to nejspíš reaguje. Kazan byla taky od jistého času jako spolehlivý barometr 🙂

 10. Maričko! To je krása! Moc hezky se to čte a mooc pěkně se na to kouká, sedím tu a usmívám se. Dík za hezké odpolko.

 11. Lidi, tak jsem zase tady. Poslední dobou mám nějak víc a víc napilno a nestíhám a nestíhám. A když už jsem začal jakž takž stáhat, chytil můj drahý tatíček chřipku, kterou přechodil (po infarktu a mrtvici), takže teď je na kyslíku a vypadá to všelijak. No a má matička, jak tak o něj pečovala, chytila tu chřipku taky, takže jsem jí dnes vezl do špitálu s fibrilacemi. No, naštěstí jí to rozehnali, je doma a v klidu (snad). Prostě samá radost.
  Jak jsem tak projížděl tu dobu, co jsem tady nebyl, tady je to také všelijaké… Lidi, co udělat, ať se to zlepší?

  1. Vítej, Honzo, a vydrrrrrž! Ono se s většinou takových pohrom nic jiného udělat nedá. A snaž se tu chřipku nechytit ještě ty.

  2. Ahoj Honzo, zrovna jsem si rikala, co je s tebou. Taky mam nekdy pocit, ze bych mlatila hlavou do zdi. Ale pak zas slunko vstane a jedeme dal mocalem cernym kolem bilych skal. (sun) Rodicum drzim palce, ale nekdy tomu nepomuzes. Jako treba moje mama se letos rozhodla, ze nepujde na injekci proti chripce, protoze „furt stejne je vetsinou doma“. 😡 A mama je tvrdohlava po Hanacich, a v 85 letech se s ni skoro nema cenu hadat.

   1. Taťka je mladší než tvoje maminka, ale vyrukoval na mě letos se stejnou teorií. (headbang) Jenže co naděláš s tvrdohlavým rodičem, že? (inlove)

   2. V 95. roce jsem přestal jezdit MHD, neb jsem vyfasoval služební auto. Od té doby jsem chřipku neměl. Teď zas pro změnu mezi lidi nechodím, pokud vyloženě nemusím a chřipka se mi uctivě vyhýbá. 😀

  3. Milý jiný Honzo, držím tvým rodičům palce ať se rychle uzdraví. (y) (y) To jsou starosti, viď? Všechno dobře dopadne, uvidíš. (sun) (h)

  4. „Co udělat, ať se to zlepší?“ — Bohužel asi nic, musíme to prostě přežít 🙁 Já vím, nic moc rada, ale my se „plácali“ v problémech celý loňský rok, takže tak nějak tuším, jak je to vyčerpávající, a plně chápu ten dotaz. Držíme tlapky, ať je brzy dobře a pohoda.

  5. Hanýsku (inlove) , držím palce. (h) (y) (h)
   Musíme doufat, že s jarem se to všechno zlepší. A jako už je naštěstí docela blízko. (nod)

  6. Honzo, moc držím palce! Letošní chřipka je obzvlášť vypečená, tak radši počítej s tím, že se z toho budou rodiče hrabat trochu déle. (h) (y)

  7. Přidávám se k palcodržičům pro rodiče – mamka je sice proti chřipce očkovaná, přesto ji chytila a dobré tři týdny se z ní kurýrovala. Tak se držte celá rodina a doufám, že to bude dobré (y) (y) (h) (h)

  8. Lípou a meduňkou pokud možno s echinaceovým sirupem a s medem do toho čaje nic nezkazíš – myšleno na zapíjení k lékům, co už berou. Lípa jde na pocení a moč – tělo se zbaví svinstev rychleji, meduňka uklidňuje, echinacea podporuje imunitu, med je prostě všelék a hlavně on je ten čaj sám o sobě takovej bléé trochu. 🙂 Klidně i s kolečkem citronu.
   Držím. (y)
   Pokud jde o očkování proti chřipce… můj skromnej názor je, že je lepší prevence posílením celkový imunity. Očkování je pro tělo zátěž, a když pak přijde jiná varianta chřipky, hm… 🙂

 12. Mankote, hned bych ji zmuchlovala, jak je kouzelná (h) pro černé kočičky mám slabost

  1. Vetsina mych kocek byla a je cerna – tu a tam strihnute troskou bile barvy. S vyjimkou Glenna, ktery byl jak filmovy negativ, ac ze stejneho vrhu. Nekde jsem cetla, ze uplne cerne kocky se spatne umistujou skrzeva povercivost jiste casti populace. Ale mne se libi. I kdyz nejaky mourek by nezaskodil – ale fakt v poulicnim zivote zde nejsou k videni.

  2. Ha, Jani, k nám se nedávno přistěhovalo zvíře, momentálně pracovně zvané „cizí kočka černá“. Nechceš? 🙂

   1. Děkuji, nechci, máme doma vlastních deset kousků a jeden z nich je celočerný Rocky 🙂

 13. Maricko, (inlove) cervene kmitajici svetylko potesi i u nas. Nejvetsi milovnik svetylka byla Grizzlinka. Ovsem Kuliferda taky nepohrdne. Pepa Navratil, ktery stravil hodne casu venku, ale ted si rad zalehne na noc do postele, je ostrileny bojovnik, a kdyz presne nevi, co to je, tak se najezi a pozoruje to a vyhodnocuje to. To je vlastne dost sranda pozorovat. Jakey the Dog po chvili ohrne nos s vyrazem – uz jsem to videl… Kazdej je jinej.

  Ovsem Rusty je krasna okata kocka a jeji vypady na stenu za svetylkem jsou neskutecne. 🙂

 14. (rose1) Ten otevřený oheň – to mi přivolává smutné vzpomínky na našeho Kocoura, nebožtíčka. |-)
  Já měla vždycky – mám dodneška – šílenou hrůzu z idiotské představy kočky pádící bytem s hořícím ocasem. Možná pitomost, ale pro mne nepřekonatelná fóbie. Takže styk Kocoura s otevřeným ohněm se zúžil pouze na vánoční, resp. Štědrovečerní svíčku na jídelním stole, o níž si Kocour v mládí pravidelně připálil fousky. V posledních letech bylo zapálení svíčky jediným spolehlivým způsobem, jak z naleštěného skla a stříbra, naaranžovaných květin, naškrobených ubrousků a slavnostního porculánu vypudit páchnoucího, pelichajícího starého černého Kocoura, který byl vždy připraven s námi slavnostně stolovat.
  Ale ne každá kočka se poučí – kamarádka měla nádherné kotě, Bertíka, pitomečka, který nikdy, nikdy nepochopil funkci hořáku na sporáku a několikrát týdně si spálil fousky. S ním to bylo o strach, protože on ve své hlouposti vždycky zapomněl, že na sporáku je to horké a taky to byla jediná kočka, která shazovala věci se stolu jen proto, že se mezi nimi nedovedla proplést. On s sebou praštil na jídelní stůl a aby se vešel, tak bez rozpaků strčil těma nataženejma packama do hrnku s kafem – to obvykle opařil návštěvu, naštěstí ne sebe.

  Jó kočky, ty miluju.

 15. Na videjka a fotky musím kouknout až doma, ale už z doprovodných obrázků u článku je vidět, jak je Rusty krásná, milá a nadmíru šikovná 🙂 . Pyromanka 😀 .

  Jj, červený světýlko u nás taky frčelo, vlastně do doby, než se odrostlá kůťata vrhla do dobrodružství venkovního světa. Péďa byl nad věcí, podobně jako peršani u Terrů. Chich, ale ukázat laser Jessie, na to bych fakt nenašla odvahu. Bo bych pak taky mohla bivakovat v závěji, domku nemaje.

  A otevřený oheň, to je taky kapitola. K zajímavým chvilkám stačí hořící svíčka. Oba koči rychle pochopili, že připálené fousky nejsou to pravé a k plamínku už čumce nestrkají. Tento empirický poznatek však nezabránil občasně doutnajícím chvostíkům (whew) .

 16. (f) Rusty je nádhera sama – ta se vám tedy povedla!

  Laserové světýlko – jo to známe, to jsem používala jak na kocoura, blahé paměti, tak pak na štěně. Štěně svou razancí kocoura vždycky odstrčilo, takže s kocourem a světýlkem jsem si hrála, když někdo Bonynku venčil.
  Dodneska se toho světýlka naše čubizna, česká strakatá slečna Bony, domáhá na chalupě, když je tma. A bez něj by se večer snad ani nevyčurala. A né každý jí vyhoví, jen někteří vyvolení jednici to umějí, někdo se může snažit jako blázen, šmejkat světýlkem ze stromu na strom, a čuba nic. Bestyje strakatá jen hlavičku kloní a čeká, potvora, čeká, až vezmu světýlko do ruky a VSTANU z lavice. Pak je ochotná za ním běhat! Chvíli. Né dlouho, doma je přeci jenom líp, zejména v posteli. Ale jako štěně se s tím ohromně vyblbla.

 17. Maričko, díky za další hebké povídání z vaší smečky. Rusty je šššííííkovná košiška s technickými vlohami a duchem vynálezce. A navíc vynálezce krásného a elegantního…
  Laserové světýlko u nás neuspělo, možná proto, že nebylo speciálně pro kočky, alébrž ho „velký kocour“ terra používá jako ukazovátko. Nebo to bude kočičáky – peršové mají pocit, že by si nějakým zběsilým pobíháním zadali (taky už jim, holomkům, je mezi 7 – 8 lety a to se očekává mezi námi kočkami jistá důstojnost, že). Pro Dalího a Ruby je nejlepší hra, když se mohou vzájemně vraždit, nebo se pokoušejí rozebrat šplhací strom. A Ruby miluje koulodráhu. Když k nám přišla, koupila jsem jeden díl, na který se nadšeně vrhla – teď v pracovně pro samou koulodráhu není kam šlápnout. Ta věc se dá nastavovat a přikupovat další díly, dokonce i všelijak zvlněné a svítící, což je opravdový mor 🙂
  A pokud jde o barvu, tak Ruby – až dosud předpisově britská černá dlouhosrstá – letos na zimu přechlupila do podivné barevnosti, které se u psů říká „blue merle“ – střídání černých a světle šedých chlupů ve více méně nepravidelné kresbě. Jak se tomu říká u koček, nevím, nikdy jsem to neviděla :O Okraje „límce“ kolem krku má téměř čistě bílé, taky srst kolem uší – pracovně tomu říkáme „hranostaj“, uvidíme, jestli to třeba s letní srstí zase zmizí…
  Naše smečka přeje vaší smečce krásné dny a co nejvíce společného tepla u krbu (wave)

  1. Milá terra-san – tak to by chtělo fotku Rubinky v blue-merle kožíšku, ať máme představu.

  2. „blue merle“ – modrá mramorovaná existuje i u koček, tuto barvu má náš Pepito (cat)

   1. Díky za info – takže modrá mramorovaná… hmmm, počkáme, jestli z toho vyroste. V PP má „černá“. Pravda je, že taťka kocour je modrý.

    1. A nemůžete do PP dopsat „černá, v zimě mramorovaná“? (chuckle) Třeba se nějak přizpůsobuje prostředí (mimikry) – nezměnili jste třeba tapety nebo tak něco?

     1. 😀 Ježkovovoko – jako že by třeba mohla být Ruby i květovaná? Ne, žádné změny se nekonaly, spíš než chameleon je to opravdu ten hranostaj… 🙂

 18. Maričko, ani nevíš, jakou jsi mi udělala radost o informacích o Rusty.Je přesně jednou tak stará jako náš Dareček a přesně odlišná nejenom barvou, ale i povahou. Je to proti tomu našemu zbojníkovi zlatíčko. Dareček má zítra, v pěti měsících 3,5 kilo. Má razanci dělové koule pořád v jakékoliv situaci. I u nás levitují věci, poměrně těžké, nebo z kovu, ale i z poschodí do poschodí. Začali jsme si všechno pečlivě uklízet a zamykat do skříněk na zámek, protože pokud není něco zamčeno, tak se vždy dostane dovnitř. Také se mi Darka osvědčilo natáčet na video, protože tak akční kotě na fotkách není to pravé. Mávám podrápanou rukou za velkou louži (wave) .

  1. Ruby se u nás uvedla tím, že způsobila levitaci a posléze dokonalou zkázu starožitného zrcadla po terrových prarodičích… Dost jsem se divila, že „velký kocour“ neudělal z Rubišky na místě čtyři koťátka, když jsme tu spoušť na schodišti zametali… Od té doby ji raději nevystavujeme pokušení a podobné věci odstraňujeme včas (no, vždycky taky ne, tuhle jsem Ruby našla spící v secesní míse na ovoce…předstírala, že je zvláštní chlupatý druh grapefruitu).

  2. Milá Alex – co se týká stěhování věcí, tak věz, že věkem kočičáka to nebude! Ziki byl od malička velice pořádkumilovný (chuckle) a zastával teorii tabula rasa – čístý stůl – tudíž na vodorovných plochách do rána nezůstalo nic. Hodinky, tužky, knížky, tv ovladače – všecko pod stolem (když jsme měli štěstí) anebo někdě úplně jinde.
   Teď se převeksloval na sekretářku a všecky najduvší papíry pečlivě proděruje – snad aby je následně mohl vložit do pořadače?

   1. Tak Céčka rovnou provedou skartaci. Ona taková faktura, ozdobená asi 10 cm pruhem jemných třásní (které původně taky byly faktura)…nevím nevím, jestli by mi ji berňák uznal jako „kopii dokladu“.

 19. Potvrdzujem, červené laserové ukazovátko je TOP medzi mačacími hračkami. Levica nedávno zistila, že aj PC myš má červené svetielko, tak teraz sa snaží uloviť toto 😀 .
  Na skrývanie vecí bol expertom vořišek mojej svokry – Benny. Jednej zimy bolo v LM neúrekom snehu a pravidelným čistením chodníka vznikla monumentálna hromada. Všetko, čo Bennyslav „ulovil“, zahrabal do tejto hromady snehu. Keď sa na jar sneh roztopil, zostala na záhrade ďalšia hromada- ale odpadkov ( hračky, kosti, kúsky jedla, drievka a neviem čo ešte) 😉 .

  1. 😀 , Benny byl pašák. Představuji si, jak s odtávajícím sněhem začaly vykukovat ztracené poklady.

 20. Někteří černí kočičáci mají podsadu bělavou, někteří tmavě šedou a někteří rezatou a ti pak pochopitelně podle úhlu osvětlení vypadají do hněda.

  1. Tuhle neurčitou barvu měl Taz, takto podle „papírů“ perský černý kocour. Byl spíš jako hořká čokoláda nejvyšší kvality, za černého se dal prohlásit jen z jistých úhlů – taky proto nebyl chovný, neb barva nebyla čistá. Jinak to byl výstavní kus a být kočka, přetrhnu se, aby si mě ráčil všimnout 🙂

  2. Naši černí mňoukálci se s létem mění v černozrzavé a na zimu opět černají. Ovšem Čandar černá zajímavým způsobem: hodně dlouho mu zůstává černorezavé „bolerko“, které končí za předníma nohama.

 21. K těm ztrátám věcí z koupelny. Amálka je pracovitá kočička – dokázala odtáhnout dřevěný kartáč s rukojetí z koupelny až do obýváku. Následně jsem ho několikrát našla v předsíni, a pak už ji to asi nebavilo, končil na koberečku před sprchovým koutem. To už bylo jen ze sportu, abych věděla, že to umí. Kromě toho je zdatná montérka – dokázala odšroubovat kolečko, které ve sprchovém koutě přidržuje dveře v kolejničce. Dodnes netuším, jak se jí to povedlo. Našla jsem ho v několika součástkách v předsíni. No není to povaha, kterou si zamilujete?

  1. Apino, ano, znám dobře. Darek je také tak podnikavý montér. Kdyby byli tak šikovní a podnikaví jejich lidští kolegové, hned by se snadněji žilo nám neprofíkům 😉 .

  2. mě šroubujou propisky…zatím vítězej, vždy je rozebráno na prvočinitele, ale je fakt,že to jde složit, jen ty ksichty-hele,vona z toho zase dělá tu nezajímavou věc….
   (fubar)

 22. Moc jsem se těšila na článek o Rusty, čokoládovém králíčkovi 🙂 K tématu kočky a krb bych měla tento příspěvek http://www.garfield.com/comics/vault.html?yr=1980&addr=800121

  (wasntme)

  A ještě mírné OT ke včerejšímu krásnému článku o koních: včera jsem si uvařila oves (místo rýže, je to mňamka), a Bílomour se mi násilím vnutil do talíře a prohlásil, že je to mňamka i pro něj. Tudíž dovozuji, že Bílomour je křížený s koněm.

 23. Náš Kalíšek vyrezne přes léto, když tráví celé dny venku a vyhřívá se na sluníčku. Přes zimu pak zase trochu zčerná 🙂 Možná za to může charakter srsti, že některé kočky zůstávají zcela černé a některé ne, nevím… Každopádně Kalda má v papírech napsáno „černá“ 😀
  A k tomu záhadnému ztrácení a padání věcí… Onehdá jsem našla dálkový ovladač na televizi utopený v misce s vodou. Museli si dát opravdu záležet, raubíři jedni (chuckle)

  1. Mně aktuálně některý z našich kočičích fetišistů zašantročil takové ty domácí chlupaté ponožky… jsem zvědavá, kde vyplavou – a hlavně KDY.

   1. Tak naše kočičí holčičky Mia a Nur mi minulý týden někam zasely obě služební USB Flashky. Bezva, jsem zvědav kdy a kde to vyplave. Zatím hledání bezvýsledné.

    1. 🙂 Omlouváme se za opožděné odevzdání závěrečné zprávy. Zpoždění nastalo v důsledku uloupení elektronické formy konečné verze textu kočkou… kočkami… :). Ne, já vím, že to není k smíchu. Může to být docela i o nerv – záleží na obsahu. Tak ať najdete co nejdřív.

   2. KDY? Na to netřeba se ptát, odpověď je nasnadě: Přece v létě. (chuckle)
    Uloupené USB taky nemá chybu. (chuckle)

 24. Maričko to je moc hezké povídání o šikovné a krásné kočičce.
  Ta laserová baterka je dobrý nápad. Zkusím se po ní podívat.
  U nás je teď v oblibě stará mašlovačka. Kočičáci jí milují. Hepina jí zbožňje od kotěte. Musím tu co používám před ní schovávat. Starou jí občas věnuji.
  Ale i Honás si s ní hraje.
  Prohání jí a nadhazuje jí do výšky.

  Míša

 25. Laserová tečka… Z naší Áji se stal závislák. Musela jsem úplně skončit, protože Ája večer co večer kvílela u skříňky, na které bylo ukazovátko a byla úplně šílená. Měla všechny známky závislosti. Museli jsme skončit. Ještě po skoro 7 letech jsem zkusila tečku pustit a vrhla se na ni jak tygr. Derča by si také dala říci, Ginny má k tomu vztah vlažnější, i když nějakou chvíli ji také chytá. Jenže by byly demoliční četa. A psi mají dobrou paměť, vědí, kam ukazovátko dávám a dokážou žebrat o svou drogu jak starý narkoman. Takže tahle hračka je u nás už tabu.
  U koček to vzhledem k jejich velikosti a obratnosti bude zřejmě méně demoliční zábava.
  Rusty je hezoučká, okatá holka.

  1. Evi, takhle se z Klérky stal závislák na balonek na šňůrce. Jeden čas jsem měla rozervané bundy, jak se neurvale snažila dostat do kapsy na balonek. Také jsem ho musela přestat nosit ven na hraní. Napřed jsem jí musela ukázat prázdné kapsy a potom jsme mohly pokračovat v procházce.

 26. Krásný a milý článek o krásné a milé kočičce, Maričko. (h) Všechna videa teď nestíhám, ale několik jsem jich viděla a fotky taky, paráda. (y) 🙂
  Přeju všem krásný den. (h)

 27. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  krásné čtení o alabamské smečce. Vy moc netopíte, my zase ráno vymetaly sníh… Ale letos je zatím zima poměrně málosněžná – co napadne, většinou postupně odtaje. Je sníh zatím kam házet.

  1. U nás do rána napadal jenom poprašek a nyní úspěšně odtál.
   Včera jsem četla o Vaší liberecké technice (wave) . Hned jsi mi naskočila Ty (clap) .

 28. Jak mívám u kočičích článků dojem, že kočce v životě neporozumím, tak tady ne. Asi je fakt příbuzná se psem. 🙂 Je to nádherná kočička a nádherný povídání – a vybrala si nádhernou smečku, ať už k té smečce přišla od CD, nebo od konkurence.
  Fotka kočky v krbu je ovšem něco!

  Ví někdo, proč červený světýlko?

  (A OT pro JJ: Jedu do Rajhradu. Knihovník vstal z chřiplých a mně lehce hoří termín… Ještě že jsem tu chytila net a nemusím se táhnout ráno do knihovny zjišťovat, jestli mi náhodou nenapsal!)

   1. Pokud se do příštího týdne nevyjasní L z K, mohli bychom ve středu či čtvrtek jít do B-K spolu s M – prý půjde ráda. (e) domluvíme detaily (sun) .

 29. Rusty je jak straka. Manžel momentálně víc jak týden postrádá železný pilníček na nehty – zatím se nenašel. A to ho měl zastrčený v kalíšku vedle umyvadla. Na noc teď raději zavírá dveře do své koupelny (ta je součástí ložnice), protože jinak se odtamtud ozývají různé zvuky, jak Rusty šmejdí, co by ukradla nebo přesunula jinam – a my nemůžeme usnout.
  Jízda na županu, toť kočičí večerní záliba. Župan sundám a Rusty mi stepuje u nohou. Takže župan trochu složím a táhnu po podlaze. Rusty naskočí a veze se přes celou chodbu až kam to jde, aniž bych musela zatočit. Při otočce seskočí, ale potom znvou nastoupí a veze se.
  Já vím, těch videí je hodně, ale Rusty se opravdu lépe natáčí, než fotí. 🙂

  1. Maričko, když byla Pitina malá, uchmatla v Praze u Věrušky a Dana špunt z vany a uklidila si ho u nich tak dokonale,že ho do dnešního dne nenašli. (chuckle) a to už budou 4 roky (angel)

  2. Jo špunt od vany – to asi fascinuje hodně koček. Dokud jsme bydleli v bytě, tak noc co noc hrál Zikmund ve vaně se špuntem hokej … nakonec jsme měly ty zátky čtyři, protože se záhadně ztrácely – většinou pod koš na špinavé prádlo či pod pračku.

   Teď už jeho noční aktivity utichly – ani ne proto, že by si přestal hrát (a to je mu už pět ročků), ale proto, že začal pracovat – chytá myši a vrabčáky a žížaly a tak buď v noci loví nebo zaslouženě odpočívá (nod) . No – a taky ve vaně nemáme klasický špunt.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN