AKVARISTIKA: Miniakvária – jejich možnosti a meze

Není snadné napsat zde pro čtenáře na téma akvaristika něco opravdu nového. Prošel jsem si články pana Jiřího Růžičky a je mi jasné, že tento zkušený akvarista a v tomto oboru profesionál pojednal postupně ve svých článcích, když ne o všem, tak skoro o všem.

 

 

Od založení akvária přes jeho údržbu, akvarijní rostliny, vodu, filtraci, krmení a další obvyklá i méně obvyklá akvaristická témata. V diskusi tam kdosi poznamenal, že si ty články vytiskl a používá je jako akvaristickou příručku. Jedno téma tam ale není, a to jsou dnešní rozšířená a módní miniakvária, pro které se také používá název nanoakvária. Je to pochopitelné, protože vlna zájmu o tyto miniaturní nádrže je poměrně nedávná.

Ve skutečnosti ale nejde o nic nového. Mnoho těch, kteří se kdysi dávno s akvaristikou setkali, si jistě vzpomene na své první akvaristické experimenty s desetilitrovými elementkami. To byly lité skleněné nádrže, které se dokonce vyráběly do velikosti 50 litrů. Měly zaoblené rohy, dost zkreslovaly a někdy při neopatrné manipulaci praskaly. Mnoho pozdějších akvaristů začínalo s takovou malou elementkou nebo dokonce s pětilitrovou lahví od okurek na okenním parapetě, v níž se proháněla paví očka.

Dnešní miniakvária jsou ale něco jiného. Často to jsou zkušení akvaristé, kteří se pro nanoakvária nadchli a snaží se vytvořit v několika litrech vody prostředí pro vodní rostliny a někdy i pro živočichy. Dokonce se pořádají soutěže nanoakvárií. Pro představu: v akváriu, které nemá ani 6 litrů (25 x 15 x 15 cm) je štěrkové dno, pět druhů rostlin, kámen a spolu s 15 krevetkami Neocaridina heteropoda 5 živorodých rybiček Micropoecilia bifurca. Nebo nanoakvárium s názvem „nanobažina“, kde v šestilitrové nádržce osázené rostlinami je pět razbor skvrnoocasých, což je poměrně náročná akvarijní rybka a pak ještě dva druhy krevetek. Zde je cílem vytvořit efektní akvarijní mikrokosmos v pár litrech vody.

 

Pokud někdo nezkušený taková kouzelná miniakvária, vypadající jako čarovný podvodní svět uvidí a zatouží něco podobného mít na svém pracovním stole, nemusí to dobře skončit. Tyto skvosty jsou totiž předváděny v tom stavu, ve kterém jsou připraveny na soutěže nebo na různé internetové prezentace miniakvárií a jejich udržování v tomto stavu je velmi náročné. Jde o křehké systémy, kde sebemenší chyba, která by se v 50 litrovém a větším akváriu obešla bez následků, celý systém zahubí.

Nechat takové nanoakvárium s rybičkami dva týdny bez údržby a jen tam sypat krmení, to by byl nepochybně jeho konec. Ti, kteří se tomu jako svému hobby věnují a mají takových nanoakvárií více, vědí, o čem je řeč. Ty nádherné vodní mikrosvěty vyžadují trvalou péči a bez chemie se to neobejde. Pořád se do takové „kouzelné“ scenérie musí přidávat chemické přípravky, aby se systém udržel a jak se zažehná jeden problém, je tu hned druhý a znovu nastupuje chemie a tak stále dokola.

Známý mi vyprávěl, jak u jednoho takového nadšence pro nanoakvária viděl jeho výbavu, se kterou na to „jde“. V rukavicích a se sadou různých nerezových pinzet a dalších nástrojů, kterými se denně ve svých nanoakváriích šťourá, vypadá spíš jako chirurg než akvarista. A k tomu krabice lahviček s chemikáliemi. Hobby to je jistě zajímavé a výsledky obdivuhodné, jak můžeme na prezentacích nanoakvárií vidět.

Otázkou jen je, zda toto aranžování vodního světa a soutěžení o nejlepší dekoraci apod. je ještě akvaristika v klasickém pojetí. V jednom svém článku na Zvířetníku pan Růžička použil v souvislosti s pro ryby nevhodnými akvárii slova „rybí koncentrák“. Pokud má být šestilitrová nádržka trvalým domovem hejna razbor skvrnoocasných, je toto pojmenování trefné.

 

 

 

 

Na druhé straně jsou ale takoví, kteří s akvaristikou chtějí začít a na větší akvárium nemají prostor nebo přímo chtějí menší akvárium, třeba na svůj pracovní stůl jako kousek přírody vedle počítače. Nelze proto miniakvária paušálně zatracovat. I v malé nádrži se dá, pokud se na to jde rozumně, vytvořit kousek vodního světa.

V obchodech se dají koupit hotové akvarijní sety nanoakvárií zhruba od 8 do 30 litrů. Set je výhodou v tom, že je tam prakticky vše potřebné včetně filtru, osvětlení, vzduchovacího kompresoru aj. Druhá možnost je nechat si podle svého přání udělat takové akvárium na míru a vše si poskládat sám, což vyjde podstatně levněji. Není rozumné začít s menší nádrží než 12 litrů, protože už akvárko této velikosti (např. d. 30 x š. 20 x v. 20 cm) nebude problém někde umístit a najde se pro ně místo i na pracovním stole. Jeho plocha zabere zhruba asi tolik místa, kolik papír A 4 položený na stole.

Pokud se rozhodneme nekoupit hotový set a necháme si akvárko vyrobit na míru, pak potřebujeme osvětlení. Dají se koupit hotové lampičky, které se přichytí na kraj nádrže nebo si můžeme zhotovit osvětlení sami z úsporných žárovek 7 W nebo 9 W (teplé bílé světlo). Při vlastní výrobě je dobré nechat si poradit od někoho, kdo s tím má zkušenost, jinak je lépe koupit si akvarijní osvětlení hotové.

Elektroinstalace musí být perfektní, neboť jde o bezpečnost naši a všech, kteří se kolem akvárka budou pohybovat. Na 12 litrové akvárium jedno osvětlení 7 W bude stačit a víc než 10 W by bylo už příliš, v přesvětleném akváriu by se rychle tvořily zelené řasy a také rostlinám by přesvícení spíš uškodilo.

 

Pokud se spokojíme s tím, že budeme mít takové miniakvárko na stole a v něm pouze rostliny, žádné další technické vybavení nepotřebujeme. Vystačíme s osvětlením. Na dno trochu štěrku podle vlastního vkusu. Bohatě nám vystačí jeden dvoukilový balíček štěrku z akvaristiky, doporučoval bych spíš tmavší. Z rostlin ty, které mají malý vzrůst.

Mohou to být například různé echinodory, velmi dekorativní a přitom nenáročná je řasokoule (Cladophora aegagropila), která je běžně k dostání nebo obojživelná kapradina hnědovka křídlatá (Microsorium pteropus), kterou je vhodné připevnit na kořen, dobře se rozrůstá a brzy kořen obroste. Dekorativní jsou také různé mechy, např. Vesicularia dubyana známý jako jávský mech, který obrůstá kameny a kořeny a dodá akváriu přirozený vzhled.

Nebudeme potřebovat ani filtr, vzduchovací motorek a dokonce ani krycí sklo. Stačí jen dolévat odpařenou vodu a čas od času opatrně hnojit hnojivem pro akvarijní rostliny a to tak, že při doplňování vody se přidá jeden nebo dva mililitry koncentrovaného hnojiva pro akvarijní rostliny. A jednou za 14 dní magnetickou stěrkou odstranit ze skel řasy. A hlavně svítit, bez osvětlení nebudou rostliny prosperovat. Pokud na akvárium svítí světlo z venku, mělo by se zastínit, aby se nádrž z přemíry světla příliš nezařasila zelenou řasou.

Efekt a dekorativní působení takové nádrže s rostlinami můžeme umocnit tím, že do ní dáme i takovou akvarijní rostlinu, která je schopna vyrůst z vody. Zejména některé anubisy při dobré péči a dostatku světla vyrostou nad hladinu a vykvetou. Dolévání vypařené vody, občasné odstraňování řas magnetickou stěrkou, opatrné hnojení (doslova „po kapkách“), odstraňování odumřelých listů a přebujelých rostlin (vodní vegetace se nám bude rozrůstat) bude představovat údržbu takového miniakvária s akvarijními rostlinami.

 

Jiné to bude, když budeme chtít v našem miniakváriu o 12 litrech chovat živočichy. Zde bych se přimlouval za bezobratlé, dobrou volbou jsou vodní plži. Třeba „vodní šnek“ zvaný ampulárie (Ampularia australis), který se chová v různých barevných formách, zejména jsou oblíbené ampulárie s citrónově žlutou ulitou, ale i přírodní forma s hnědou pruhovanou ulitou je pěkná. Ampulárii (víc než jeden kus chovat v miniakváriu nelze) krmíme tabletami pro ryby přijímající potravu ze dna, ale nepohrdnou ani jiným krmivem pro akvarijní rybky.

Je dobré vložit na dno malý kousek sépiové kosti. Nesmíme zapomenout na krycí sklo – ampulárie je schopna dýchat nejen ve vodě, ale i nějaký čas mimo vodu a mohla by z akvária uniknout a uhynout. V takovém akvárku již bude vhodné používat malý filtr, kupříkladu malou molitanovou kostku poháněnou tím nejmenším vzduchovacím kompresorem.

Údržba bude spočívat v tom, že kromě čištění skel od řas budeme zhruba jednou týdně nebo za dva týdny měnit polovinu vody za čerstvou (téže teploty a několik hodin odstátou). Rostliny je lépe nehnojit, protože v tak malé nádrži by hnojivo pro akvarijní rostliny působilo na ampulárii (a na každého bezobratlého živočicha) jako jed. Navíc krmení ampulárie a její výkaly budou jako hnojivo dostačující.

Kromě ampulárií jsou v akvaristikách běžně k dostání i jiní zajímaví plži, takže s živočichy do malého akvárka nebude problém a je z čeho vybírat. Jen pozor na plže Clea helena. Je velmi atraktivní a v akvaristikách jej nabízejí za cenu kolem 30 korun. Pokud jej budeme mít, nesmíme k němu dávat již žádné jiné plže. Tento krásný plž totiž dokáže usmrtit i podstatně větší ampulárii a každého jiného plže. Jinak je neškodný a přijímá krmení pro akvarijní rybky.

 

V poslední době jsou oblíbenými chovanci akvárií různé druhy sladkovodních krevet. Ty je nejlépe chovat – pokud chceme, aby se nám množily – samostatně bez dalších živočichů, neboť i drobné rybky mohou počet mláďat krevetek notně zredukovat. Obecně to ale neplatí a některé krevetky se úspěšně množí i ve společném akváriu s rybičkami.

Nesmí se ale zapomínat na to, že krevetky jsou mimořádně citlivé na čistotu vody a při jejím zkažení (např. rozloženou potravou) rychle hynou. Akvárium s krevetkami by mělo být hodně zarostlé, zejména porost jávského mechu lze pro jejich chov doporučit. Je lépe i vodu v akváriu s krevetkami filtrovat malým filtrem a každý týden třetinu až polovinu vody v akvárku vyměnit.

 

A nyní se dostáváme k rybičkám. Nelze zastírat, že 12 litrové akvárko je pro rybičky skutečně malé. Přesto lze i v takovém prostoru nějaké rybičky chovat. Chce to jen dodržet určité zásady, zejména správný výběr akvarijních rybek. Možná to někoho překvapí, ale oblíbené paví očko bych do takové malé nádržky nedoporučoval. Mnohem vhodnější je živorodka endlerova (Poecilia wingei) nebo živorodka trpasličí, zvaná formoska (Heterandria formosa). A při volbě z těch dvou jednoznačně formoska.

Někteří ten název možná slyší poprvé, před 30 a více lety to u nás byla běžně dostupná akvarijní rybka. Hojně se u nás v akváriích chovala dokonce již ve dvacátých letech minulého století. Z nabídky akvaristických prodejen byla bohužel vytlačena množstvím větších atraktivních barevných rybek, stále se ale dá na různých akvaristických burzách sehnat, protože jsou akvaristé, kteří si ji oblíbili a pokračují v jejím chovu.

Přitom formoska je nádherně vybarvena, jen její nepatrná velikost (sameček 1,5 až 2,5 cm, samička maximálně 4) ji zatlačila do pozadí, kdyby měla 8 nebo 10 cm, patřila by mezi ty nejatraktivnější rybičky. Její domovinou je Florida, kde žije nejen v říčkách, ale i ve stojatých vodách.

Na rozdíl od ostatních živorodek a jiných rybiček se v akvárku s formoskami obejdeme bez filtrace, přesto je lépe i v takovém malém akvárku malý filtr poháněný vzduchovacím kompresorem instalovat a občas vodu profiltrovat. Uvedené rybky jsou jen příkladem, jistě lze nalézt i jiné vhodné rybičky do nanoakvárií, například ve dvanáctilitrovém akváriu lze chovat jeden pár rybiček Dario dario (ostnáč červený).

 

Nejsem rozhodně propagátorem dvanácti nebo dokonce šestilitrových nanoakvárií. Jako hobby zkušených akvaristů a ukázka toho, co lze – mnohdy s pomocí chemie v malé laboratoři – v tak nepatrném prostoru vytvořit, je to náročná činnost. Pokud ale někdo chce s miniakváriem a akvaristikou začít, měl by znát možnosti a meze malé nádrže. A to je smyslem tohoto textu.

 

Aktualizováno: 29.1.2013 — 19:01

42 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak, konečně si to můžu v klidu přečíst. 🙂
  Já mám akvária ráda. Je to takový klidný pomalý svět, akorát na koukání. Vždycky jsem se snažila mít nějaké v ložnici, abych se měla na co koukat než usnu. Jasně, že čím větší, tím lepší. Neodradily mě ani nějaké ty povodně (chuckle) prostě je třeba mít na paměti, že i malém padesátilitrovém akvárkuje pět velkých kbelíků vody. A viděli jste někdy v bytě převržený kbelík?
  A ani práce s tím zase tak moc není. Jednou za čas vysosat dno, upravit rostlinstvo, očistit řasy …
  Nanoakvária jsou úžasné malé klenoty. A jsem ráda, že jste mi potvrdil, že jsou jenom na výstavy, že tam doopravdy ryby nežijí. Asi na nanoakvaristiku moc nevěřím (chuckle) i když některé jejich nástroje, jako dlouhé pinzety a nůžky ráda používám i při úpravě normálních akvárií

 2. mám pocit, že dneska bychom mohli mít rybičky po celé zahradě. Tedy nějaké zimomilné (chuckle) Všude je voda a voda a sněhová kaše. Cesty a chodníky se zbytky uježděného či ušlapaného ledosněhu úžasně kloužou. Betku jsme sice do lesa vyvezli, ale po té, co jsme se na cestě klouzali a testovali svoji rovnováhu všichni tři, jsme se raději brzy vrátili k autu.

  1. Takhle to vypadalo u nás včera, tedy na cestách za sídlištěm. Dnes tam ale nebylo po sněhu ani stopy. Samosebou je trochu blátivo, ale pokud bude pořád takhle foukat, tak počítám, že zítra už to bude i schůdné. 🙂

   1. tady jsou lijavce teď večer opravdu silné – ale sníh ještě drží (je to břečka děsivá) a pod ním se skrývá často louže či bahno, ale bohužel na řadě míst led… Veselo je na cestách i zahradě…
    Ještěže za tohoto počasí nechce Betka vystrčit ven ani nos (chuckle)

    1. K večeru se tu zvedl veliký vítr, který mlátí vším, i kočičím okýnkem a leje moc. Včera tu byla kalamajka podobně jak v Modřanech. I kočky tvrdí, že v takovém počasí se na obhlídku nechodí. Jen se vyleze a na otočce se fofrem vyčůrá
     (chuckle)

    2. Hm, potvrzuju hlášení o počasí. U nás je na pohled ještě bílo, ale vody jak na tuleně s lachtany dohromady. Brrr. Pod tím bahno (louky, pole), nebo led (cesty). S chromými zády jsem si netroufla klouzat na vycházku – po dlouhé době nebyla Berry v lese, jen ji Marek s Nikolou míčkovali na rozmáčené louce. 🙂 Jo, taky bych uvítala, kdyby nechtěla vystrčit nos, ale naše princezna má zimní kožich a počasí nevnímá 😛

 3. Aleši, tohle bylo moc zajímavé čtení. Sice by mne přímo nanoakvária asi nenadchla, a to ne kvůli pracnosti, ale prostě nemám tenhle způsob rád – upřímně se mi příliš nelíbí ani bonsaje, a to i velice dobře vedené… Ale jenže – z vašeho článku si zároveň člověk odvodí limity pro případ, že by snad chtěl někdy mít malé akvárium, a to mi přijde moc užitečné. Jinak oceňuju, že používáte české botanické názvy (Cladophor jsem potkal v minulosti už hodně, ale řasokouli jen výjimečně 🙂 ). Ona je ta čeština v oblasti botanického a zoologického názvosloví krásná a malebná až běda – taková kržatka vrásčitá, loupavka vápencová nebo hladýš andělikový, to je přece nádhera, ne? A ani jeden nemusí vědět, jak to vypadá… 😀 Takže díky za bezvadné čtení…

  1. Přesně tak, čtu a vzpomínám, jak to akvárium bylo krásné a uklidňující na pohled (za ta léty už poněkud vybledly vzpomínky na věčně zarůstající skla a zejména na potopu málem biblických rozměrů).
   Kdo ví, třeba ještě někdy? Taková padesátka už umí být docela soběstačná…
   Aleši, díky.

   1. Padesátilitrové akvárium se dá dobře zařídit, aby bylo dekorativní a také se v něm dá dosáhnout určité biologické rovnováhy. Velikost nádrže pak člověk ocení při havárii. Nedávno mi známý vyprávěl, co u nich vytrpěli, když se jim v noci rozpadlo akvárium s 300 litry vody. Mi se velké nádrže moc líbí a měl jsem je, nakonec jsem si ale dal takovou mez – 100 litrů a dál nejdu, i když bych zaplavil „jen“ sklep pode mnou.

  2. Cítím to úplně stejně terro, nanoakvária neee. Stejně jako bonsaje neee. K tomu Tvému včerejšímu článku: krásné laskavé počtení, které hladí hedvábnou tlapkou. Jak jsem ráda, že Její Výsost Molly má svůj pravý domov jako Dorotka, ne že by se neměla u Vás špatně, to ne 😉 .
   Georgi, opět jedno krásné zastavení s australskými bajkami.
   Na JM taje a taje, všude tečou potoky a potůčky vody a Tryskové Kotě Darek nechce do té vody chodit ven a energii si vybíjí na nás (flex) (cat) (bat) .

    1. My budeme v Brně na výstavě oba dva dny. Samozřejmě v kruhu u fletů. Tentokrát tam budou jen dva zástupci, Derča a Blekýs, ale povezeme všechny holky, protože je nemám kde nechat.

      1. No, ženský se čtyřma velkejma černejma psama by sis všimnout mohla 😉 . I když zrovna v kruhu u fletů to možná nebude tak nápadný 😀 .

 4. dovolím si jedno OT – přátelé a podporovatelé pomoci venkovním kočičkám, jukněte prosím do sekce Pelíšek a kastrace

  děkuji (inlove)

 5. Pěkný článek. My se snažíme spíše o akvária soběstačná, kde se nemusí ideálně celé měsíce zasahovat. To však musí být akvária velká a hodně osázená rostlinami. Nyní máme jen dvě malá, ale ne nano 🙂 . To menší z nich (50x25x25 cm) je na fotkách http://jakkel.rajce.idnes.cz/Rybicky
  8)

  1. Milý Jakkeli, akvárium je pěkný, ale kam se hrabe na zrzavé bandity! (rofl) Jo a ten načechraný obláček chlupů na židli je opravdu strašlivý půůůdl? 😛 (inlove)

  2. moji milovaní Cipískové!! jak jsou nádherní,velcí a spokojení…..děkuju, já o víkendu nafotím Majolenku…aby bylo něco do rodinného alba (chuckle)

 6. Díky za zajímavý článek. Na rybky v akváriu se dívám ráda, je to úžasný barevný mikrosvět. Sama jsem rybičky nikdy nechovala, protože udržovat akvárium je docela náročné a chce to hodně trpělivosti. A pak s rybkou se člověk nepomazlí. Na to jsou zvířata chlupatá.

 7. Rybičky, ahoj!

  Zkouška spojení – Luci má hrozné potíže se Zvířetníkem, testuju to za ni (whew) No, její IP adresu nevyzkouším… Dede

 8. Pozorně si budu muset článek přečíst až večer, teď jsem ho jen prolétla. Mám z něj dojem, že starat se o mini akvárium je jako pěstovat bonsaj. 🙂 Plno drobné nepřetržité práce s půvabným výsledkem, pokud se to umí.
  Ale stejně si myslím, že víc vody mají rybky raději, alespoň iluze svobody a volnosti…
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. To Vaše srovnání miniakvária s bonsají je výstižné. Je v tom hodně práce a trpělivosti. Rozdíl je jen v životnosti – zatímco jsou bonsaje staleté (viděl jsem nedávno na fotkách bonsaje pěstované v Japonsku od 17. století), životnost většiny miniakvárií bývá krátká.

 9. Krásná záliba tyhle rybičky. Je to pro trpělivé, pečlivé chovatele. A těch druhů rybek a rostlin,obdivuji !
  Bohužel rybka neumí hřát zmrzlé nohy či záda a já tohle potřebuji.
  Pane Aleši, klobouk dolů nad Vašimi znalostmi, ráda obdivuji tajemně svítící akvaria. (wave)

 10. Milý Aleši, díky za další skvělé čtení. (inlove) Ryby nemám a ani nejspíš mít nebudu, ale ocením skvěle napsaný článek, s logicky uspořádanými informacemi. Když jsem to četla, tak mě fakt na chvilku napadlo, že to jen rostlinné akvárium… možná? Prostě umíte nadchnout.
  Těším se na další rybičkové povídání 🙂

 11. Na rybičky nemám talent. Psi u nás prosperují, akvária jsme měli, dokonce i odchovali sem tam nejaké rybky, ale pokaždé jsme si nakonec zavlekli s kupovaným krmením (nítěnkami) nějakou infekci a nakonec to vzdali. I když pohled do krásného udržovaného akvária je úžasný a uklidňující. Neumím to a asi se to už nenaučím.
  Můj osud jsou psi.
  Jen informace pro všecny, kteří se sází, zda si nechám čtvrtého psa. Pokud to bude jen trochu možné – nenechám. Není v plánu, nemám docvičenou Derry a tři psi stačí. U Derry jsem váhala od začátku. Teď jsem srdce zatvrzelého. (a nechci se rozvádět 😉 ). Zítra půjdu v klouzavé břečce venčit všechny sama, tak mě to opět utvrdí, že 3 jsou maximální počet

  1. Jj, já si sama netroufnu jít ani s těmi třemi hyenami, co máme. Ale byla jsem načatá, poslední štěně bylo úžasné, exteriérově nejlepší z celého vrhu, velmi inteligentní, temperamentní, mělo jedinou vadu – byl to kluk 😉 .
   Jinak – kdyby se Ája nepřidala ke krmení štěňat, mám dobrou zkušenost s mlékem Brit Care Puppy milk, cenově mnohem lepší než od Beaphar, dvě kila stojí cca 500 Kč, štěňata po tom dobře přibývala.

   1. Za normálních okolností jsou tři holky na venčení v pohodě. Jenže teď to tu klouže tak, že mám problémy i bez psů. Holt bude větší drezůra. Za městem mimo dosah dopravy (cca 10 minut chůze) je už pustím, tam už není problém. Přivolání mají i ve smečce. Ale ten první kousek na ledě se třemi natěšenými blázny je riskantní.
    Holky první týden až 10 dní uživí s přehledem i 10 štěňat (Áji druhý vrh byla desítka, byla na to sama a přikrmovali jsme až od 14 dnů, od 17 dne už mají maso). Ale člověk nikdy neví, díky za tip. Zatím mi stačila ředěná Tatra a jen tak jedna krabička mléka pro štěňata. Ovšem když je nález „víc než 8“, nelze vyloučit ani hodně vysoké číslo. Pak by se rada velmi hodila. Cena mléka pro štěňata je hnusná, vzhledem k tomu, že jde stejně o jen mírně upravené kravské mléko.

 12. Vážený pane Aleši, děkuji moc za článek.
  Rybičky jsem nikdy nechovala a chovat nebudu, ale moc ráda si o nich čtu a obdivuji každé akvárium. Připomíná mi maličký uzavřený mikrokosmos a stále nepřestávám žasnout, jak se může člověku podařit zařídit funkčnost toho všeho.
  Těší mě, že má pan Růžička zdatného nástupce a doufám, že si od Vás ještě něco počteme.

 13. My jsme od malých akvárií rychle přešli k větším, ale období akvaristiky je už za námi. Teď řešíme spíš kočku, co nechce žrát, psy, co běhají jak tryskomyši a v tomhle počasí nechtějí jít ven.

  1. Mám dojem, že je průšvih v tom, že má trávu pod sněhem a ona se doma ničeho zeleného nedotkne. Takže má pupek plnej chlupů a navíc hubne do plavek. Dneska jsem jí koupila pastu Gimpet Malt a vnucovala jí to- dívala se na mě, že ji chci zabít. Tak jsem jí s tím opatlala čenich, aby to musela slízat. Nemá mě ráda. Ale něco málo žere (při její velebné váze se zas tolik neděje), pucuje se, leze mi na stůl a každou chvíli se tváří jako uražené božstvo. Když Světluch v pět ráno cosi oštěkává venku- ignorujte to, když se tu vykrádají domy- a já nemám chuť v tom mraze stát deset minut v otevřených dveřích, aby se rozhodla, vztekle mi pobleje něco granulema. Tak asi tak.

    1. Doma nechce nic, prostě zelené se okusuje jen venku. Navíc to potřebuju řešit teď, ne za týden, až vyroste ječmen. Maceška má o chodu domácnosti vlastní představy.

 14. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Akvária se mi líbí, ale neměla bych na ně trpělivost. A navíc, s rybkou nepokecáš (chuckle)

  Tady (rain) a (rain) a (rain) – Betu jsem vytáhla na venčení v pět ráno, aby se s nikým nepotkala a klidový režim byl dodržen. Stejně to otočila hned po bobku domů, že v té mokré sněhové břečce chodit nebude…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN