ROZHLEDNÍK: Dreamtime story – Tři sestry

Před dávnými a dávnými dobami žily v Modrých horách tři malé domorodé sestry. Jmenovaly se Meenhi, Wimlah a Gunnedoo. Jejich otec byl šaman Tyawan.

 

 

 

Také zde žila jedna bytost, které se všichni báli. Zlý duch Bunyip, který žil nedaleko bažiny v hluboké díře. http://en.wikipedia.org/wiki/Bunyip Jen projít kolem této díry bylo velice nebezpečné. Proto, když Tyawan šel při hledání potravy kolem, tak nechával svoje dcery v bezpečí na útesu za skalní stěnou. V tento osudný den zamával Tyawan dcerám na rozloučenou a slezl útesem do hlubokého údolí.

Mezitím na útesu se před Meenhi objevila velká chlupatá housenka, které se dívka velice polekala. Vzala kámen a hodila jej na housenku. Kámen však pokračoval ve své cestě a skutálel se s útesu, aby s rachotem dopadl na dno hlubokého údolí. Toto rozlítilo Bunyipa v jeho díře.

Skalní stěna za Meenhi, Wimlah a Gunnedoo začala praskat a tak tři sestry uvázly na úzké skalní lavici na samém vršku útesu. Všichni ptáci, zvířata a lesní víly zkameněli hrůzou když rozlícený Bunyip vylezl ze své hluboké díry aby se podíval kdo ho to ruší. Vysoko na útesu na úzké skalní lavici spařil tři velice vystrašené dívky.

Rozzlobený Bunyip se vydal k dívkám. Když toto spatřil jejich otec Tyawan, tak je chtěl ochránit před hrozícím nebezpečím. Ukázal na ně kouzelnou kostí a proměnil je ve skály.

Toto Bunyipa ještě více rozzlobilo a začal Tyawana pronásledovat. Tento se pochvíli octl v úzkých a aby Bunyipovi unikl, tak sám sebe proměnil v nádherného ptáka Lyrochvosta. Při tom však upustil svoji kouzelnou kost. Nyní byli Tyawan a jeho tři dcery před Bunyipem v bezpečí.

Bunyip brzy ztratil zájem a zmizel zpět do své hluboké díry. Tyawan se vrátil a začal hledat svoji kouzelnou kost, kterou v tom zmatku upustil, ale už ji nikdy nenašel.

A tak nádherný Lyrochvost od těch dob stále hledá kouzelnou kost. Tři sestry stále stojí jedna za druhou jako skalní věže, tiše shlížející do hlubokého údolí, doufajíce, že jednoho dne Tyawan kouzelnou kost najde a vrátí jim pak jejich původní podobu.

 

Když navštívíte Tři Sestry a budete pozorně naslouchat, tak můžete uslyšet Lyrochvosta, Tyawana, jak stále v buši hledá ztracenou kouzelnou kost.

 

 

 

A zde je druhá verze této domorodé legendy.

 

Podle této ve velkém a hlubokém údolí Jamison žily před dávnými časy tři sestry, Meehni, Wimlah a Gunnedoo z kmene Katoomba. Tyto krásné dívky se zamilovaly do tří bratrů z kmene Nepean, ale odvěký zákaz tabu jim zakazoval se spolu oženit.

To se bratrům nelíbilo, rozhodli se zákon překročit a násilně sestry odvléct do svého kmene. Toto jejich neuvážené chování vedlo k velké bitvě mezi kmeny Katoomba a Nepean.

Během kruté bitvy byly ohroženy životy i třech sester. Aby je před tímto nebezpečím ochránil, šaman z kmene Katoomba je proměnil ve skály.

Po skončení bitvy chtěl šaman dívkám vrátit jejich původní podobu, ale sám byl v bitvě zabit. A protože jen on sám mohl tak učinit, vrátit dívkám jejich dřívější krásu, sestry proto zůstávají jako nádherné skalní věže čnící po věky nad údolím, připomínající všem následujícím generacím velkou bitvu mezi kmeny Katoomba a Nepean.

Fotky najdete zde: http://hillbilly.rajce.idnes.cz/3_sestry/ 

 

Do češtiny převyprávěl George Švehla

 

Aktualizováno: 29.1.2013 — 06:44

31 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tady se program najednou nechtěl se mnou bavit, prý posílám zprávy (ve skutečnosti jednu jedinou)příliš rychle. Takže znovu
  Moc pěkná vyprávění, milý Georgi. A když si čtenář ještě prohlédne fotografie a přečte odkazy, spojené s některými jednotlivostmi článku, stojí to opravdu za to.
  Díky, autorovi i dalším…

 2. Jak pravili předřečníci, první je nadějnější a hezčí (i když, jak by se chudáci kamenný sestry srovnávaly s tím, že už nejsou kámen? Co vlastně cítí takovej člověkokámen?) a ten druhej je inspirativnější. Zejména pro zvrhlíky jako já. (Co přesně se stane, když umře čaroděj, pominou jeho kouzla, nebo ne? a jestli jo, tak proč a která?)
  Mám ráda snový příběhy! (inlove)

 3. Milý Georgi, hezký příběh, hlavně ten první (inlove) Líbí se úsporný styl, jakým jsou tyto pověsti vyprávěny a za jejich českou podobu ti moc děkuju (inlove)
  Doufám, že už tě záda trápí trošku míň, a brzy se zase podíváš do buše (inlove) (y)

 4. Líbí se mi kamenné setry i příběhy, hlavně ten první. (nod)
  Georgi, děkuju Ti za návrat Dreamtime. (h)

 5. To jsem ráda, že se Dreamtime story vrátily!
  Pěkná legenda, skalní věže jsou fascinující.

 6. Mně zaujala především ta housenka.
  Řekla bych, že je to jediný výskyt tohoto živočišného druhu v jakékoliv pověsti vůbec.
  Říkám to furt, Austrálie je země nevídaných možností. (wave)

   1. Gerogi, to jsou moc pěkné pověsti. Však i u nás, třeba ve SKALNÍM MĚSTĚ ČESKÉHO RÁJE NEBO V ČESKÉM ŠVÝCARSKU NA SEVERU ČECH existuje velký počet jednotlivých , buď zcela osamělých, nebo nejrůzněji seskupených, skal . A těch pověstí ohledně jejich vzniku existuje též hodně.
    Abyt, v prvním příspěvku chybu nemáš!! Správnost tvaru skloňovaného zájmena JÁ lze ověřit pomocí zájmena TY. Tedy: mně se líbí=tobě se líbí.Tudíž tvar širší – MNĚ – je zcela správně, jelikož „TĚ“ se líbí“ by asi sotva někdo použil. Ale SPRÁVNÉ jsou v tomhle mluvnickém pádu zájmena já tvary dva- MI i MNĚ,protože lze užít taky líbí se TI A LÍBÍ SE MI.
    Georgi, omlouvám se za tuhle gramatuickou odbočku pro abyt a zas mizím za buk.

     1. AHOJKY, HANI, RÁDO SE STALO. TOHLE MNE NAUČILA NAŠE SKVĚLÁ ČEŠTINÁŘKA UŽ NA ZŠ, A SPOLU S TÍM DO NÁS DOSLOVA VBUŠILA POUŽÍVÁNÍ SPRÁVNÝCH TVARŮ JINÝCH ZÁJMEN, Z TAKŽE MÁLOKDY SE MI STANE, ŽE NAPÍŠU VIDĚLA JSEM JÍ NEBO DÍVÁM SE NA NÍ, KDYŽ TAM MÁ BÝT JI NEBO NI. NEVÁHÁM, JAK NAPSAT TŘEBA S NÍ, ALE STOUPNU SI ZA NI, PROTOŽEB TADY JE ZASOMŮCKOU UKAZOVACÍ ZÁJMENO TA. TAKŽE :JDU ,LI S NÍ, UKÁŽU A ŘEKNU JDU S TOU, ČILI DELŠÍ TVAR PRODLUŽUJE PRÁVĚ TO Í.a STOUPÁM SI ZA TU,TEDY ZA NI.V TOMHLE SE CHYBUJE VELICE ČASTO A PRAVOPISNÉ CHYBY VIDÍME DĚNNĚ V NĚKOLIKERÝCH NOVINÁCH A DOKONCE BOHUŽEL I V DĚTSKÝCH KV NÍŽKÁCH A ČASOPISECH. JAK MAJÍ TY CHUDINKY DĚTI „MÍT PRAVOPIS V OČÍCH „, KDYŽ NA JEDNÉ STRANĚ JAKÉKOLIV DĚTSKÉ KNIHY NEBO VĚTŠINY PERIODIK SE NAJDE I PĚT AŽ ŠEST NEJEN GRAMATICKÝCH , ALE I STYLISTICKÝCH CHYB.MNE NAUČILI NA ZÁKLADCE ČEŠTINU FAKT SKVĚLE, ALE S MATIKOU TO BYLO VŽDY DALEKO HORŠÍ. BOHUŽEL JSEM ČASEM HODNĚ ZAPOMNĚLŮA SLEDOVAT VEŠKERÉ PRAVOPISNÉ ÚPRAVY, TAKŽE NĚKDY UŽ DĚLÁM TAKY CHYBY PRÁVĚ Z NEZNALOSTI NOVINEK.

 7. Úžasný fotky, úžasný místo. Díky…
  Stejně je na skalních věžích něco, co dráždí lidskou fantazii.
  Odkud je braná ta fotka u článku? Podle rajčete se mi zdá, že je nějaká skála trochu předsunutá, ale vypadá to skoro na letecký snímek…

 8. krásné povídání (nod)
  Znám taky jedny kamenné tři sestry. Jsou v Údolí nářků (Glen Coe) ve Skotsku.

 9. Jo jo, první je hezčí a ta naděje v tom hraje velkou roli. Původně jsem se na galerii dívat nechtěla, ale po Mariččině poznámce sem se musela jít podívat, jak ta obluda vlastně měla vypadat. A je fakt šeredná. Ta kočka by byla hezčí, ale jak už poznamenala Yga pod obrázkem, ta první je v Austrálii pravděpodobnější.

 10. Je zajímavé, jak skalní věže přitahují lidskou představivost – a to snad na celém světě. Určitě se všude najdou pověsti o zkamenělých lidech (třebas na Pálavě tři bílé věže jsou podle pověstí buď dcery hradního pána nebo tatarská princezna se svými služkami).

  Doufám, že lyrochvost svou kouzelnou kost najde a tři sestry se zase vrátí …

  Díky za to, že nás bereš do časů Dreamtime

  1. Ještě, že jsem si přečetla všechny příspěvky. Doplňuji Ygu příspěvkem, který už mám nadatlovaný:

   Tedy, ta naše zeměkulka je tak malá! Určitě žádný z lidí, kteří vyprávěli báj o zkamenělých sestrách, nebyl na Pálavě. A naopak. A přitom pověst, trošinku jinak vyprávěná je známá i tady. Jen hledám pohled na Pálavu od Novomlýnských nádrží. Právě od nich jsou tři kamenné bělounké skály dobře vidět. Tři skály, tři sestry. Slyšela jsem ještě jednu verzi; Ty tři sestry shodil z hradební zdi jejich otec, hradní pán, když viděl, že se Děvín neubrání tatarskému útoku. A tak, než aby je nechal zneužít vítěznou hordou, raději je sám zabil.

   http://brnensky.denik.cz/serialy/u-devina-stoji-tri-kamenne-zeny-pravi-povest-20120820.html

   Díky za krásné čtení. Už se těším na pokračování.

    1. A vite, defcata, ze kdyz jsem Georguv clanek cetla vcera vecer, hned jsem si na ty Divci sklay na Palave vzpomnela? 🙂

     1. Ale safra, cele jsem to poplantala. Divci je hrad, skaly jsou sestry. Ale znam to tam. Akorat ta pamet na jmena…

      1. Jenom bych dodala pro neznalé – zakleté sestry je krásně vidět z vlaku. Pokud pojedete z Břeclavi do Brna, za Hustopečama uděláte vlevóhleď a pod prvním Pálavským vrchem (na kterém stojí zřícenina Děviček) je zřetelně uvidíte – tři krásné bílé sloupy. Vždycky hledám toho psíčka, který prý skončil jako jeho paní – zkameněl.

         1. V Hustopečich na to skloňování, je taky víc názorů (think) proto mne to zajímalo (inlove)

 11. Tak nevím, která verze se mi líbí více, asi ta první. V ní se nebojovalo a bratři z kmene Nepean asi taky nebyli pro sestry žádné velké terno. Navíc je to povídání „s nadějí“. Zůstává totiž naděje, že nádherný pták Lyrochvost jednou přeci svoji kouzelnou kost najde.
  Ale že byl ten Bunyip šereda.

 12. Nedalo se odolat. Přelouskala jsem i další Dreamtime. Díky Georgi za další nakouknutí do klokaních pověstí. Zvláštní že v obou verzích vede ke zkamenění děvčat snaha je ochránit. Podle pohádek tady vocaď by alespoň v jedný verzi zkameněly třeba za vzájemnou hádavost. Čemu nerozumím,že ty věže nevidím na fotkách, to mi k článku od Georga nesedí i když jde o dreamtime.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN