KONĚ: Krátká zpráva ze severu

„Dej kokosku!“ „Nedám, měl jsi už dost!“ „Dej mi kokosků! Nebuď zlá!“ „Nedám! Zkazil by sis zuby.“ „Dáš kokoskůůůů!!!“ „Anebo žaludek. Už nic!“ „KO-KO-SKU!“ „Měl jsi jich nejmíň šest. Přestaň loudit.“ „Dvě, jen dvě jsem měl! Myslím… Tak dej. Z kapsy. Je tam! Vím to!!!“

 

 

„Nech mi tu kapsu! Tady máš, na…“ „Eee, mrkev… Podraz! Kokosku chci!“ „Tak mrkvička ti nevoní?? Ty mlsoune jeden.“ „Dyď mám narozeniny, jsi říkala! Tak dej tu kokosku!“ „Punci, ty dědku, vždyť slavíš už od vánoc! A netvař se jak týraný kůň.“ „Jsem týraný! Šidí koníčka na kokosce!“ „Tak na, ale poslední dneska! Víc ze mě nevyloudíš.“ „Mňam, mňam, mňam. Jsem věděl že dáš… A ještě máš???“

Tak nějak to u nás vypadá celý leden. Punc má opět narozeniny, další, už dvacáté deváté. A díky jeho věrné fanynce Petře Ešusové jsme si vzpomněly, kterak loni objevil mlsku svého života – kokosové cukroví. A naše fest kokosové pusinky, ty mu chutnají velice. S mamčou mu tedy podstrojujeme od vánoc. Od vlastní huby jsme si urvaly. No, a když má ty narozeniny (18. 1.), tak jsme pro něj napekly další dva plechy jeho osobních kokosek.

 

 

Mrkev, pečivo či originál pamlsky se můžou jít zahrabat. Kokoska je jednička a dědouš se díky ní naučil loudit, lustrovat kapsy a dýchat člověku do obličeje, pokud mu dotyčný kokosku ují. Dokonce za náma po ohradě chodí jako pejsek. Kokosku nemaje, Punc stojí jak dřevěný a vyčkává, co mu doneseme až pod nos. Smutně kouká, když jeho malá pažravá kamoška Zorečka taky vyloudí kokosku. Ona teď přece narozeniny nemá…!

Jenomže ona je tak pažravá, že by byla téměř nepříčetná, kdyby mlsal pouze Punc. Naštěstí pro Zorču kokos není číslo jedna a spokojí se s jakýmkoli soustem, hlavně, že to chroupne mezi zuby. Ovšem ona zas miluje mentol, pro ten by snad i panáčkovala…

 

 

Puncíkovi přesně k narozeninám přišel voňavý balíček až z Prahy. Včetně gratulace. Zodpovědně jsem koníkům večer ve stáji přečetla vzkaz a podělila je kokosovím. Punc říkal, že taky dobrý! Do třicátého roku svého bytí vstoupil zvesela a s elánem. Díky větru u nás bylo konečně dýchatelněji, díky sněhu příjemně měkko, tedy správná konstalace. K tomu se koně v ohradě bez pastvy celý den mírně nudí…

Vzaly jsme koniska na lehkou projížďku. Na louce s bezpečným povrchem mamča nedokázala (a nebo nechtěla?) udržet svého důchodce v klusu a on to rozpálil jak za mlada. Tož jsem Zorce popustila otěže a už jsme si to metelili. Sníh odletoval od kopyt, koně odfrkávali, obloha večerně temněla nad zamrzající štěrkovnou… no prostě romantika jako za mlada. Alespoň chvilinku.

 

 

Potom jsem bohužel musela být zas ta rozumná, zavelet stop a zbytek projížďky vést v tempu přiměřeném věku a terénu. Abychom si těch radostných chvil mohli pospolu užívat ještě nějaký čas. Protože Puncík sice vypadá jak žebřiňák, navzdory hromadám krmení, které dostává, občas ho zlobí opotřebované nožičky, ale jiskru v oku má pořád a dokáže si užívat života.

 

 

 

Aktualizováno: 23.1.2013 — 19:05

121 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuji všem za milá a povzbudivá slova. Ještě mě napadlo, jestli není u Kubíčka problém v nedostatku slin. Potravu do tlamky vezme s chutí, nemám dojem, že ho něco zabolí, ale nedokáže ji posunout dál a tak mu zase po chviličce vypadne. Jako u hodně starých lidí, kteří mají problémy třeba s polykáním. Tekutiny i studené Kuba polyká zcela bez problémů. Nevím, co by se s tím dálo dělat. Proto jsem sondovala, jestli nejsou nějaké výživné nápoje pro pejsky, našla jsem jen pivo pro psy. Nevíte někdo, jaké je (kromě toho, že je drahé)?.

 2. tak sa mi zdá, že moj komentár prepadol do stratena. Neopúšťajú nás len naše zvieratká, ale aj ľudia: p. Melania Oláryová – speváčka populárnych piesní z r.60-tych,
  p. herec Jozef Dóczy. Dospelejší členovia zvieratníku si na nich budú spomínať.
  Odkaz pre P. Krakonoše: Že niekto nevie spievať, to chápem . Ale aby kandidát na prezidenta nedokázal aspoň ODRECITOVAŤ slová vlasnej hymny, to je vo držku.
  A pre všetkých:
  Ja som zarytá ČECHOSLOVAKISTKA a dodnes som sa nezmierila s tým, čo vysrstili páni Klaus a Mečiar.
  Totálne nas…. Zuzana Yetti.

  1. Ono by bylo jednodušší vyjmenovat, co vše tento dědula zvládá, ale obávám se, že by toho bylo tak málo, že to ani nestojí za to. Možná snad vyměšování a ani tím bych si nebyl zcela jist. Ještěže jsou u nás k mání pampersky pro dospělé. A pokud jde o Klause, alias Tuneldědka, alias ukradpero: 7. 3. skončí v úřadu, nasedne na letadlo a v USA přesedne na přímý spoj na Bahamy, jinak by letěl ne do ciziny, ale na Mírov. Trestní oznámení za to, že jako ministr financí nechal rozkrást, v rozporu s tehdy platnými zákony, 92 miliard z rezervních důchodových fondů je stále aktuální.

 3. jejda, jak to tak po sobě čtu, vypadlo mi koukám jedno slovo: její 😀 … tedy myšleno kobylčina dcera (wasntme)

 4. Přeji Puncíkovi aby jeho jiskra v očích nevyhasla a chuť vyvádět různé „koniny“ neustala (rose1) (rose1) (rose1) . Sice konítka nemám ,ale každý den když se mrknu na staroušky haskouny (Monty,Arvik Aron a Kimča ) bude jim 15let někdo by řekl nic moc věk .Monty již 14let trpí epilepsií a já jsem vděčná za každý den kdy jsou čilí ,mazliví , nic je nebolí (klouby už moc neslouží)a mají tu jiskru v očích.Přeji si aby tu s námi byli ještě v rámci možností dlouho nejen naši hafani ale i všechna zvířena okolo nás a dělala svým páníčkům jen a jen radost.Peti samozřejmě že opět se dělím o křeslo u PC s Cácou a už mě bolí … z toho jak sedím na krajíčku jo a Cáca děsně chrápe opřenou hlavu o opěrku a řeže jak starej chlap 😀

 5. Ap, mám přítelkyni, která měla kobylku 30 let, teď má dceru a chystá se na vnučku…. Přeji Puncovi ještě spoustu chuti na kokosky 🙂

 6. Ach jo, Laďko a Alex, je mi moc líto, že vás potkal takový smutek hned takhle z kraje roku, přeju, ať je jeho zbytek mnohem lepší!

 7. Tak to se ještě stačím přihlásit k Puncovým fanouškům. Koníkům nerozumím ale ráda se na ně dívám. Puncíčkovi bych ty roky nehádala, vypadá mladicky když se dívám na jeho oči.
  Když jste tu psali o věku koně hned mě napadlo : „Zeptám se brášky co kladrubští koníci.“ Ale už se Ferdíka nezeptám. Možná že tam za Duhovým mostem ošetřuje zase koně. Těch tam musí být. (happy) Věřím Puncíku že s tebou se Ferda ještě dlouho nepotká. (inlove)

  1. ach Velká kočko, to mě mrzí, že to Ferda vzdal……. ono je toho někdy na jednoho moc… (hug) (rose2) (u)

 8. Milé dámy, všem Vám velice děkuji za milé a pochvalné komentáře a krásné přání Puncíkovi! Už dnes jsem mu řekla, že je mediální hvězda, zítra mu povím, kolik členů má jeho fanklub 😉 . Na dotazy, jak dlouho žije kůň už delší čas odpovídám, že netuším a až to jednoho dne starý pán zabalí, vím že budu mít naprosto čisté svědomí, že ten důchod měl krásný. A taky vím, že mě tím hrozně překvapí, i když v podstatě každý den čekám, co bude.
  Zorka a mentolky-nevím, kdy jsem to zjistila, ani jak. Ale Zorča si ode mě vezme cokoli a většinou to sežere. Ja miluju hořkou čokoládu a mentolky v čokoládě jsou prostě mňamka veliká. Asi jsem jí dala někdy ochutnat a tak to vzniklo. Na rozdíl ode mě, ona miluje také tvrdé větrové bombóny všeho druhu. Holt má zuby na blažené chroustání. Potom stojí s tupým pohledem a cucá si jazyk…Že možná touží po voňavém dechu může být trefa. Miluje taky jehličí borovic, hlavně těch přivandrovalých s jemnýma jehličkama. Po tom jí skutečně dlouho a krásně voní dech. Jaksi nechce slyšet, že jehličňany jsou prý pro koně jedovaté…

  1. Jak dlouho žije kůň, to nevím. Ale jedna naše kobyla lipicánovitá dožila 36 let a byla furt veselá. A škodolibá. A kradla dědovi párky s křenem a chodila si sama do kuchyně na rohlík a k smrti vyděsila pošťačku. A já o ní snad napíšu

   1. Týno, napiš, prosím!!!! Lipicán je považován za dlouhověké plemeno. Ale ČT? Navíc ojeté ČT?? 🙂

    1. Napíšu. Ona pro mě byla zásadním koněm, i když k nám přišla na pár týdnů, na dožití. Děda ji vykoupil, když ji chtěl jeden pán šoupnout na jatka, že je odepsaná. Tak u nás prožila svých posledních 15 let.
     A jeden jetej ČT u nás taky bydlí, jako že na důchod. Ale proti Puncíkovi je to mlaďoch, blíží se mu 21, to už může na drink i do Ameriky.
     A několik dalších komoňů různého věku, pohlaví, národnosti a velikosti by se taky našlo. Asi je zlehka představím, časem.

     1. Už se těším!!!
      A všem tady přeju dobrou noc a ještě jednou velký dík za Puncidlo. Kočeny mají hlad a plný záchod, myšky chtějí zrní a smečka rezavá musí na zahrádku čůrat a kakat. A pak upadnu do pelech aji ja. Dobrou noc, palce potřebným a pohlazení smutným (toivo) .

  2. Háló, hlásím se do fanklubu báječného Puncíčka i jeho paničky (wave) . A přeji vám ještě mnoho krásných a ve zdraví společně prožitých let (h) .

  1. Milá Laďko (hug) a chápu (h) Šestnáct let je na pejska hodně a Polly se s tebou měla krásně, ale když ono to hned nepomůže, viď? (u)
   A já doufala, že ta smutná série už končí…

   1. Leden je děsnej měsíc. Sil ubývá, nejen lidem. Ale ! jenom ještě únor (je krátkej) a v březnu už zima couvá, a občas už je jaro ve vzduchu. A začínají kvést sněženky.

    1. JJ, leden je drsný měsíc, letos obzvlášť. ;(
     Abytko, ale s tím únorem musím nesouhlasit, je to jeden z nejdelších měsíců (nod) , naštěstí světla přibývá, a březen je už víc než jen příslib. (sun) (f) (rain)

  2. Ach jo, ja doufala, že svíčka za Větra (rose2) bude třetí, poslední. A ona další pejska přeběhla za duhu…O to víc si musím vážit Puncova každodenního humoru. A radovat se ze společnosti mojí-nemojí malé Ua, teda Cuprum, která mě teď právě nechce nechat psát na noťasu.

   1. Taky jsem doufala, že třetím to skončí (rose2) .
    (u) (hug) (u)
    A souhlasím s tím, že únor je strašně dlouhej…

  3. Co napsat? Je to smutek. A krasavice byla náramná. Laďko (hug) Měla s vámi báječný hafuší život. (u)

  4. Milá Alex, prosím Tě, vyřiď Laďce mou účast. (u) (hug) Dopřála Polynce krásný život.

   Za Duhovým mostem začíná být nějak moc plno, doufám, že už je konec smutných odchodů. (rose2)

   1. Bohužel asi ne. Smrt se zastavit nedá, leda v pohádce a biologické zákony jsou neúprosné. Jediné, co můžeme, je, postarat se, aby naši miláčkové měli teplý pelíšek, plné misky, dost lásky a zábavy a netrpěli, až jejich čas nadejde. ;(

  5. (u) ach jo (u) další psí babča…

   Ten proud kamarádů za Duhu začal na Silvestra náš Riček a nějak to nechce přestat (tmi)
   (wait) Už dost !!

  6. (rose2) Letos je to všechno nějaké divné už od začátku roku (u) Snad už konečně bude líp!
   Byla krásná a milovaná.

  7. To už by mohlo stačit, za Duhovým mostem už snad nemůže být místečko ani pro jednoho pejska, Polynko (u) , Laďko (hug)

  8. Laďko, je mi to moc líto, musela to být úžasná fenečka, jen jsem ji znala jen z fotek, (hug) . Dej o sobě někdy vědět, třeba přes mail či telefon, nemáš to k nám daleko (h) .

  9. Starouškové odcházejí ale zanechávají nám naději že za nějaký čas tu bude plno mladých psíků.
   Přeji všem kdo přišli o psího kamaráda aby tu bolest unesli. Oni ti pejsci stejně zůstali s nimi v srdcích a myšlenkách. To je přece ta pověstná psí věrnost. (think)
   Laďko (hug) (hug) (hug) (h)

 9. Ještě hodně kokosek, koníku Puncíku 🙂 Krásný věk, jen co je pravda. A nedokážu si teda představit koně, co je na mentolky 🙂

 10. Krásný článek, který mi avizovala Petra K.Také se chci připojit ke gratulantům a posílám Puncíkovi pohlazení po krásně sametové hlavě(i když by jistě raději přijal jednu kokosku navíc.I Ešík je přes dobroty).Přeju mu ještě hodně „kokosových“ oslav, Vám mnoho krásných projížděk na něm nebo Zorince a hezkých chvil s nimi.Škoda, že jste tak daleko.

  1. Ja si hned myslela, že je to tady spoludárkyně kokosoví od Petry Ešusí. Puncík velmi děkuje! Ještě trochu v krabičce máme. Dávám jim vždycky při odchodu ze stáje pár kousků. Přála bych Vám oběma vidět a nebo ještě lépe na prstech cítit, jak hebce a téměř obřadně si Punc ten kousek cukroví bere. Doslova něžně pysky obejme špičky prstů a kokosku vtáhne do huby. Je to kašpar (h)

 11. Nojo, kokoskovej doping – krásně dědulín somruje. Tak ať mu chutná a je pořád takovej jura.

 12. MIlá Ap! Co dodat, Punc je úžasný kůň, ale není to jenom o životním kořínku, je to i Tobě! Moc a moc si Tě vážím, že jsi mu dala spoustu let spokojeného koňského života.
  Kamarádka Eva dochovala kobylku ČT do 28 let! A to dala během svého života 6 krásných hříbat! Také měla jiskru v oku až do konce. To děláte Vy, milující lidé!
  Přeji Puncíkovi ještě hodně kokosek a hodně pohlazení Tvých laskavých rukou a milovaného úsměvu (h) !

  1. Tak sem se s dovolením přilepím. Stejně krásnější přání nevymyslím. Ale, že mu to sluší, frajerovi kokoskovýmu 😉
   Dlouhé roky v pohodě a zdraví Puncovi, mentolkové Zorince a všem vám ve smečce (sun) (f) (f) (f)

  2. Taky se sem přilepím, Díky milá Ap za Punce i ostatní zviřátka a taky se přimlouvám za častější koňské povídání

  3. Přesně tak. Všem tvým svěřencům je u tebe dobře, Ap. Ještě hodně kokoskových oslav (inlove) !

 13. Puncíku, koníku, at ti to ještě dlouho běhá, nejradši s kokoskou v hubě a s větrem o závod!

 14. AP ste zlatá, že sa tak staráte o konského seniora 🙂 .Inak je pravda, že dobre opečovávaný domáce zvieratá sa dožívajú vysokého veku. Za bývalej ČSR, keď ešte nevládli v TV telenovely, som rada pozerala (bývalo to v nedeľu poobede), preteky v parkúrovom skákaní. Raz tam pretekala 24-ročná kobylka a skákala milá radosť.Ešte som rada pozerala steeple-chase, až na ten Taxisúv příkop. To je barbarstvo, nútiť zvieratá, aby skočili prekážku, pri kt. im hrozí úraz alebo smrť. Tak isto neznášam rovinné dostihy. Džokeji tam štvú zvieratá pod bičom, tesne vedľa seba, z čoho neraz vznikajú aj smrteľné úrazy. pre koňa aj pre človeka.
  Ja som skorej za technické konské disciplíny: drezúra,parkúr, hipoterapia, nanajvýš hon na líšku (teda Hubertova jízda), a celkom nanajvýš military.

   1. Yetti děkuji. Jen si dovolím oponovat ohledně těch koňských sportů. Není to tak černobílé. Ono jde v úplně každém jezdeckém odvětví napáchat na koních strašné škody. Záleží, jak se ke zvířeti chová trenér, jezdec i majitel. Dokonce spousta hobby koníků musí trpět doslova jako zvířata skrz lidskou blbost a přehnané ambice. Bez použití zdravého rozumu a respektování potřeb zvířete to nikdy nemůže dopadnout dobře. Pro toho koně. Těžké steeply jezdí pouze starší, zkušení koně. Kdyby neměli v pořádku nohy a hlavu, nikdo by si neriskl na nich letět třeba právě nad taxisem. Ani v rovinových dostizích nemusí nutně koním odcházet šlachy. Ale to nesmí být hlavní motivace touha po vítězství, co nejdříve, ať to stojí cokoli. Dostihy běhají plnokrevníci, nebýt dostihů, nejsou ani oni. A že je to baví není pochyb. Nemůžu si pomoct, pohled na dostiháky v akci mě uchvacuje…
    Na sportovních kolbištích nedochází většinou k viditelným těžkým zraněním a smrti koní. Ale kolik koníků odejde na šlachy v ranném věk, protože se nikomu nechce čekat, než se přetažená noha pořádně zahojí, jaké jsou metody tréninku parkůru, když se koníkovi nechce skákat, škoda psát. A voltiž, to by mohl Punc vyprávět. Byl mistrem republiky ve skupinách. Po zádech mu skákalo celé hejno cvičenců. Měl sedmnáct, když jsme ho kupovali, dávala jsem mu dva roky, v tak hrozném byl stavu a tak zoufale vypadaly jeho nohy. Bohužel není jediným vysloužilým voltižákem se zdravotními problémy. Ti další, které znám byli o hodně mladší. On má v krvi plnokrevníka, vůbec má skvělý původ, tak asi proto je teď takový nezdolný dědek. Ale úplně se mu změnil u nás režim. Zvláštní je, že třeba na olympiádě a vysokých soutěžích vítězí zkušení, starší koně. Jsou zdraví a umí. U nás se ve „sportu“ dost často desetileté zvíře považuje za odepsané a přestárlé. Cosi je špatně. Koně měli bohužel těžký úděl po celou dobu, co si je člověk k sobě připoutal. Ja nikdy neměla sportovní ambice a koně prostě mám ráda, Zorka je splněný sen a Punc pak přišel. Dělám co můžu, aby se měli dobře. Snad se mi to daří. Obdivuju všechny, kdo mají koně pro sport a při tom respektují jejich potřeby. Není tady LuckaV 🙂 ? To je ženská hodna obdivu!

    1. Milá AP, ja sa tak až do koní veľmi nerozumiem, ale videla som v priamom prenose, ako koník pri rovinných dostihoch spadol a predná nožička mu zostala visieť len na koži.
     Tak čo s ním asi potom urobili???
     Moji starí rodičia využívali na poľnohospodárske práce voly, ale nikdy neštvali svoje zvieratá na smrť.
     Zvieratá boli majetok, s ktorým sa muselo zodpovedne nakladať.
     Bohužiaľ, dnes sa nakladá so zvieratami, ako so strojmi.
     Keď sa opotrebuje, zlikvidovať.

     1. Oni vrcholoví sportovci na tom nejsou o nic líp. Už několikrát jsem z různých stran slyšel v podstatě totéž: Kdo chce dělat vrcholový sport a mít výsledky, musí do chemie. A ještě perlička: S Martinou Navrátilovo jsme chodili do stejné ZŠ. Ale jinak… My ostatní jsme přišli za školy domů, taška s učením letěla do kouta a hurá ven. Ona rovnou na kurty a do toho kulatého nesmyslu mlátila s malými pauzami celý zbytek každého dne! Děkuji, nechci, ani za trojnásobek toho, co vydělala ona.

 15. Téda, takhle šikovnej koník v tomhle věku 🙂 Aby ne, když užívá kokosový doping (chuckle)

 16. Eště že je Punc takový kliďas a nepoužívá při loudění zuby 🙂 Přeji kokoskovému Puncovi mnoho šťastných mil pod kopyty (wave)

 17. Moc se omlouvám za zcela „bezkoníčkové“ téma, ale potřebuju poradit.Mám v péči pejska-starouška(20 let)a v poslední době je to u něj horší a horší s kousáním a polykáním. Určitě ho už nebudu trápit žádnými vyšetřeními, ale hlady taky ne. Nevíte někdo, jestli existuje pro pejsky něco jako Nutridrinky pro lidi? Pije hodně a bez problémů, takže tekutá výživa by šla.

  Koníček má bezva život a moc mu ho přeju.

  1. A což mu žrádýlko mixovat a naředit? Doplnit taurinem, omega 3 mastnými kyselinami… jen tak nastřeluji nápady. Starouškovi držím (y)

  2. Já bych ho tedy přinejmenším základním vyšetřením u veterináře „potrápila“, rozhodně lepší půlhodinka na veterině než celé týdny trápení doma! Může mít špatný zub (nebo několik zubů), to opravdu hodně bolí a navíc bakterie ze zánětlivého ložiska se můžou dostat do srdíčka a nadělat tam velkou paseku. Vytažení zubu je jednoduchý zákrok a psu se děsně uleví, může tu být ve zdraví třeba i několik dalších let.

   1. Přesně tak!! Určitě bych k vetovi zašla, může to být i něco jednoduše řešitelného. A jinak, jak píše Lika – co to mixovat?

   2. Jenže taková oprava zubů se dost možná neobejde bez narkózy, ze které už by se takový stařeček nemusel probudit…
    Jinak když už byl Bertík na konci života a nechtěl jíst, dostali jsme od veta nějakou speciální seniorskou konzervu… Už si nepamatuju výrobce, ale byla to nějaká hodně jemná paštika, snadno sežratelná a dost výživná… Tak možná bych se zkusila podívat po něčem takovém…

    1. Což se ovšem bez vyšetření težko dovíme.. Nehledě na to, že se dá přece vyšetření v narkóze odmítnout a pochybuji, že ho vet doporučí, pokud bude mít jakoukoli pochybnost. Jednoznačně jsem pro nalezení příčiny, nikoli odstraňování následku. Gerontíkovi držím palce!

    2. U rozumných kliďasů se dá ledacos udělat i bez narkozy jen s místním umrtvením.
     Takže pokud je to starouš a kliďas, tak by nějaký ten zub mohl jít ven i bez narkozy.

     1. Už jsem kdysi psala, že dědouška Kubíka jsem „podědila“ před rokem a půl po osobě, která přišla v exekuci o dům a do druhého dne zmizela neznámo kam. Pes zůstal stát před domem…Že neznal vodítko ani žádné „civilizované“ pokyny, mi nevadí, je stejně už zcela hluchý a téměř slepý,že evidentně nezažil pohlazení, to mi vadí už víc, ale se mnou spí už dávno v posteli a mazlí se a mazlí. Horší je, že není zvyklý na vůbec žádné zacházení od lidí, už jen pouhé očkování byl dost děsný zážitek. Nedá si otevřít tlamičku, natož do ní sáhnout, srdíčko mu buší a utíká jak splašené. Kubíček propadá děsu a i když je dokonce němý (asi věkem odešly už i hlasivky), dokázal zanaříkat tak, jak jsem ještě nikdy neslyšela. Už pro něj chci jen klid a mír, lásky má u mě dostatek, teď jen ještě to jídlo a nechat ho tiše odejít…

      1. Tak to bych možná doktorovi zavolala a zkusila konzultace po telefonu…. A rozhodně bych problédla držtičku, pokud to je třeba zánět dásní, pozná se to už na pohled. A holt bych zkusila papku nahrubo pomixovat, třeba to zabere… Držíme palce!

      2. Já bych to – pokud nemá bolesti zubů a to spíše nemá zuby – nijak drasticky neřešila. Asi bych nějaké ty kašičky a husté masovorýžové polévky a pokud by ani to nepomohlo, asi bych volila cestu poslední. Ale pokud má stále chuť do života, určitě si vlažnou polévku či řídkou kaši dá. Je to zvláštní, ale Brášulka bez zubů likviduje kotěcí granulky jedna báseň. Držím palce, aby to ještě vydrželo

      3. Nojo, to je jiná. Tak mixujte a vyrábějte kašičky a muchlete, ať má dědoušek ještě nějakou tu radost ze života.

       Já mám hodnou kliďasku, co si nechá líbit všechno a od mala je zvyklá. V létě 2011 jí při lokální anestézi veterinář dloubal z ramene bradavici a zašival tu ďouru. Bára má epilepsii, tak se vetovi do narkozy nechtělo. Všechno v klidu, bez kňuknutí a cuknutí. Jenom vet byl asi půl roku zmetek, od kterého ani piškot nechtěla.

      4. tak ho po té držtičce kde jdou zuby hlaď prstem, přejížděj mu tam, jak bude cukat, jsou to v 90% zuby…konzervy pro psí seniory najdeš na http://www.zoohit.cz
       jinak mletý maso uvařený v páře nebo uvařený maso namletý,upečená sekaná bez koření a soli…se žloudkama a vývar…klidně v tom rozšmelcovaná i zelenina a rejže….

       1. Konzervy najdeš na int. i ve Spokojeném psovi a celkem za slušnou cenu. Jeden den objednáš a druhý den máš a bez placení předem ne jako u Zoohitu. Dostaneš SMS a mail o odeslání zásilky.

        1. Také fandím „Spokojenému psu“. Naše banda je, vlastně od jejich vzniku, spokojená zákaznice. Prohlížela jsem, po večerech, další e-shopy s produkty pro zvířátka. Ale, řekla bych, že ve SP je nejširší nabídka a nákup nejlevnější. Pokud někdo nejdete levnější, dejte, prosím, vědět. Z krmiv používám už několik let Royal Canine. Jak u pejsků, tak u Mňoučka. U SP jsem spokojená také se širokým výběrem z jednotlivých granulí značky RC. Jenom Shelmince musím kupovat u veta Hills r/d. Její zažívací problémy nic jiného nedovolí.
         Violo, nezkusila bys pejskovi, lehounce tu tlamku otevřít? Třeba, když bude spinkat. To nebude tak ostražitý.
         Možná se mnou mnohá z Vás nebude souhlasit, ale psík si, od pánčičky prostě musí nechat nahlédnout do tlamky. Jsou momenty, kdy mu to, fakt, může zachránit život. Třeba zabodnutá tříska atd. A navíc; láska je láska, ale, Ty jsi velící. A drobet láskyplného „násilí“ musí pejsek od Tebe snést. On Tě napadá, když mu sáhneš na hlavičku? Zkus to s hlazením, kdy se budeš prsty pomalu přibližovat tlamce. NEUSPĚCHAT! V žádném případě, nesmíš před pejskem projevit, že se bojíš. Můžeš postup k tlamce zastavit, ale nesmíš uhnout. Potom se dotknout nosní houby, přejíždět po pyscích. Potom je odhrnout a jsi vlastně v tlamičce. Prostě, hošíček musí vědět, že i když to dosud nezažil, nebezpečí od Tebe nehrozí. Ježkovo oko, tak málo prostoru na takové téma.

         1. My se celá smečka přidáváme k fanklubu Puncíka a přejeme mu ještě dlouhý život když se dostal do tak dobré rodiny (inlove) Moje polovička má koníčky velmi rád, za mlada je doma mívali a dokáže na ně velmi pěkně vzpomínat. Třeba když přišel do maštale a kůň nedostal dobrůtku, tak se otočil, chytil ho za košili a košili mu utrhl. Nebo když na něm jel a koníkovi se nechtělo dál tak se na silnici otočil a už mastil domů. Dodneška se rádi chodíme dívat na koně na blízkou farmu.

      5. Violo – tak to chápu, to je o něčem zhola jiném. A myslíš, že by si do té tlamičky nenechal kouknout aspoň od tebe?

  3. já se také přikláním k tomu, že to budou zuby.
   Zažili jsem to s naším kocouřím staříčkem nedávno.
   Jeden mu vytrhl vet hned a další po sedaci, nebyla to úplně narkoza jen umrtvení. Ale stejně se mu po ní nohy kudrnatily.
   Honáskovi to vytržení zubů moc pomohlo.
   Dobře mu žere a je z něho teď sebevědomý kocour.
   Skáče jako kotě a žere o 106.
   Míša

  4. Nie som odborník na pesov,, ale tiež si myslím, že sú to „žuby“. Takže šup,šup k vetovi, a pokiaľ je pesík kľudný, dá sa to vytiahnuť aj s lokálnou anestézou.
   Ja mám doma skutočnú minilevicu, a keď sestrička zbadá, že som tam s ňou, tak okamžite uteká po rukavice 🙂 .

   1. No ono stresovat starého pána koukáním do huby když má problém i s očkováním – já bych to nedělala. Naše atletka je navyklá na ledacos, ale sama si vyňoumá ledy, bubáky a podobné. Kožní problém odnesl veterinář málem rozbitou hlavou, jak se madam zmítala. Prostě je netykavka, u štěňátka to zanedbali a po dvou letech jsme s Kačkou rády, že má kožůšek vyčesaný bez boje. Pokud pejsek není navyklý na manipulaci, a to není, je v jeho věku stres velký problém.

    1. Je to bohužel přesně tak. Česat nelze, jakákoliv jiná manipulace než hlazení taky ne. A to hlazení přišlo až tak po půl roce intenzivních pokusů, teď už si ho móooc užívá. Byl to „pouliční“ pejsek, v dědině ho znali, auta se mu snažila vyhýbat, živil ho kdekdo, jeho panička asi ze všech nejmíň.K lidem se přibližoval tak na půl metru, blíž ne, sama považuji ze velký úspěch, že je to teď,jak to je.Komplikací je taky to, že jsem na práci kolem zvířátek sama,nemá mi je kdo přidržet, tak to bývá pro jedny ruce docela problém.Jinak děkuju za všechny podněty a rady, zatím jsem zakoupila jedno balení instantní stravy pro rekonvalescenty Royal Canin, kdyby to přijal, tak by to občas šlo koupit.

     1. Royal Canin je vynikajúca značka, od mládeže až po seniorov, ale poriadne drahá. Keď som ešte pracovala a mala na to, tak som mojim kočičákom kupovala len granulky od RC. Žerkali to ako kyselina a nič iné nepotrebovali.
      Ale toho havíka rozhodne zoberte k vetovi. Nemám v tom veľké skúsenosti, ale ako som videla v mnohých dokumentárnych filmoch, v Afrike odchytávajú veľké zvery tak, že ich celkom neuspia ( slony,nosorožce), len omámia, a také „pripité“ ich potom nasáčkujú do debničky a naložia na terénne auto.
      Skúste sa spýtať veta, či by to nešlo aj pri Vašom havíkovi.

     2. Violko, dlouho jsem uvažovala, co napsat poté, co jsi přesně vylíčila, co má pejsek za sebou. V jeho věku a za podmínek, že od člověka snese maximálně pohlazení, bych ho skutečně už ničím nestresovala. Nabídla bych mu mixovanou trochu řidší stravu, držela ho v teple a pohodlí. Ať vet zjistí cokoliv, co s ním může udělat? V jeho věku může být i přispání problém a stres bude problém určitě – a veliký. Pokud máš dojem, že se ještě na život směje, pokračuj takhle. Až se smát přestane, víš, co je třeba. Někdy prostě nejde léčit za každou cenu a něžná láskyplná péče je pak k nezaplacení (a jediná možnost).
      Jsi skvělá, že ses bezprizorného stařečka ujala a naplnila jsi mu poslední rok (roky?) péčí a láskou. Musí to být obdivuhodný pes, že v popisovaných podmínkách tak dlouho přežil. (h)

      1. máš pravdu. Nikam psího dědulu netahat, maximálně konzultovat. Riček taky dožil skoro bez zubů – měl každý večer namleté syrové či vařené včetně dušené zeleniny a rýže či housky. Strojek na mletí masa stále v provozu. A jak mu chutnalo 😛

       Dneska jsem se zastavila na veterině pro další léky – taky bez psa. Zatím ji nechceme „klepat“ v autě, a tak se ordinuje na dálku. Stejně nechci ani CT ani MR s ní podtupovat, přesná diagnóza nám nepomůže. Beta opět o kousek lepší – tj. bláznivější a divočejší a klidový režim je v … Ano, až tam…

       Jo a pro Betu skvělá zpráva – paní doktorka ví, že její klouby drží jen dobrá kondice – tudíž nechce dlouhý (všude doporučovaný) klid, aby se děvenka nerozsypala jinde. Takže pokud se nezhorší zvýšeným blbnutím do víkendu, máme ji příští týden začít pomalu „rozcházet“.

       1. Xerxová, tak to se velice těším na popis, jak jste Betu „pomalu rozcházeli“ (rofl) Jinak stále přidržuji (y) , ale už v podstatě blahopřeji.

        1. tentokrát je nejhorší za námi – ale bacha – neurologické problémy se asi budou opakovat. Jde o to, udržet míru a četnost na snesitelné úrovni. Uzdravit se to nedá…

         1. Něco o tom tuším (whew) Hlavní bude jakás-takás pohoda, dokud to jde 🙂 Já jen že mi spojení Bety a pomalého rozcházení připadalo jako oxyomorón 🙂

       2. To mi spadl kámen ze srdce, budete jí muset to její řádění opatrně dávkovat, ale vy si poradíte. Držím palce, aby se to neopakovalo moc často

      2. Dede, napsalas to úplně za mě a mnohem krásněji. Mixované krmení a klid a jistota domova. Víc pro dědouška nejde udělat…A ono to není zas tak málo, jak se může zdát.

     3. Viete čo, to hlazení je tiež relativní. Videla som v telke reklamu na „hladiacu“ gumenú rukavicu a ako bola kočkanda s ňou spokojná. Tak som bežala do obchodu a rukavicu zakúpila. VYSLEDOK??? Moji kočičáci mali z tej rukavice panickú hrúzu (puke) . Prvé vyčesanie ešte ako-tak zvládli, ale potom, jak som si navliekla rukavicu, nemala som doma ani jednu mačku 😡 . Tak som vzala rukavicu ku priateľke, kt. mala 2 dlhosrstých pesanov. Výsledok bol rovnaký a rukavica skončila v koši na odpadky.
      Takže nie „fšetko“, čo sa ponúka v reklamách je pre našich štvornožcov dobré 😉 .

  5. Měli jsme od veterináře takovou výživnou pastu v tubě, ale už si nevzpomínám, jak se jmenovala. Stačilo dát třeba na prst a nechat olíznout.

  6. Macínek, jako většina pejsků malých plemen, má potíže se zubním kamenem. V pátek jsme byli na čištění a chudák malý přišel o 5 zubů. A to už z dřívějška neměl všechny. Krmím granulemi pro citlivé zažívání a namáčím je teplou vodou. Než ráno vyvenčím, granule se pěkně rozmočí a Macínek žere granulovou kaši. Chutná mu to tak, že je schopný se o ni s Rupíkem pořádně servat.

 18. … Šidí koníčka na kokosce!“……

  (rofl)

  Puncíku – jistě!! Jistě, že šidí koníčka na kokosce!!! Já to vím a pohlídám si to ,neboj, můj milůvanej koníku, zkrátka nepřijdeš 🙂
  Ještě jednou mu takhle na dálku posílám všechno nejlepší a hudlana (kokosovýho 😀 ) na šnupáček. Ať mu to pořád běhá, ať má pořád tolik elánu a užívá si s Tebou. a že mu zas nějaký balíček vyrobím a pošlu 🙂

  Peti – naprosto ho vidím, ty jeho kukadla šibalský 😀 a jak funí do obličeje.

  a dík za moc krásný čtení. Sedím tu s hubou kolem celý hlavy při předsavě obou.

 19. Už v noci jsem přečetla tento milý článek. „Ščúřila“ jsem se od prvních písmenek. I oko dojetím zvlhlo. Vzpomenula jsem šibalské jiskřičky v krásném oku při „pusince“. Holt je to ještě pořád chlap.
  Však, jak jméno napovídá, je to kvalita. Punci,ještě moooc krásných vyjížděk i plechů kokosoví. Ať ti šmakuje život.

  1. …. Vzpomenula jsem šibalské jiskřičky v krásném oku při “pusince”. Holt je to ještě pořád chlap……

   přééééééééésně!! To je přesně napsáno.

 20. Milá Ap, tvoji koně, psi i kočky vyhráli nádherný život (inlove) Punc je úžasnej koňskej dědek – chybí mu jen fajfčička a placatá čepice, aby se dorovnal literárním vzorům 😀
  Přeju oběma koníkům ještě hodně snědených kokosek a mentolových bonbónů, lehké nohy a jiskru v očích (sun) (f) (f) (ty jsou tu za ty jedlé kytky 🙂 )

   1. Jo, tak to bývá 🙂 Ale jen si nestěžuj, kdo ví, jaké pitomosti bys dělala, kdybys měla víc času? 😛 (inlove)

    1. Psala bych na Zvířetník? Brousila sklo? 😉 Ja se nikdy nenudila. Dnes jsme si s mamčou daly počtvrté naši tříkilometrovou trasu na běžkách s tahouny. Super! Mamina konečně ani jednou nespadla! Psi byli spokojeni velice. Ani nám nevadilo, že už zas máme smogovku (puke) …

     1. Pozdravuj mamku, je skvělá 🙂 Jen počkej, až ten čas najednou budeš mít, tak ti to bude líto – tedy aspoň ze začátku (inlove)

      My zase máme málo sněhu – všechny sněhové mraky nás obíhají. Co jde ze západu, spadne nejpozději na Xerxovou, co jde z jihovýchodu, to ani neuvidíme. ;( A příští týden má být výrazná obleva, tak sleze i to málo, co tu je. Letos to tu na běžky ještě nebylo ani jednou…
      Chudák já! (angel)

      1. Pozdrav vyřídím. A však ja vím, že mě jednou bude chybět i ten trouba sarý rezavý, o Zorečce ani nemluvě. Ale teď je to všechno tak nějak nakupené, že nemůžu vyjet ani na milované hory. Haůů! Ani zítra na Brno třeba. Ale dobře vím, že mám třeba to, po čem jiní marně touží. Pokoušela jsem se sehnat rozumnější ustájení, ale v dosahu nic použitelného není.Tak holt budem bojovat dál.
       Toho sněhu u nás je na klasické běžkování taky málo. Navíc teď je pod trochou čerstvého ledová krusta z pondělka. Jenomže když nás táhnou psi, jen stojíme a svištíme :-). Někdo občas v zatáčce upadne… 😛 . Ale mamča je bojovnice, ta se nedá.

 21. Zdravím, milá Ap, a vzpomínám na moc pěkné předvánoční setkání, kdy jsem Tě viděla osobně. Konečně povídání o konících, to už tady dlouho nebylo (h) .
  Punc je úžasný, v takovém věku mít ještě tolik energie na loudění i běhání, klobouk dolů. A ta fotka s pusou na pusu je taky úžasná.
  Přeji Vám ještě mnoho kokoskových a mentolových oslav a piš častěji (inlove) .

  1. Ahoj, ráda jsem potěšila. Psala bych psala, ale kdy a kde 🙁 ?! V práci musím pracovat a doma to je složité jaksi. Nějaké koňské povídání jsem měla už na starém zvířetníku na neviditelném psovi. Určitě bys ho našla, jestli si chceš počíst. A tady v archivu taky něco bude.

   1. Díky, Ap. Víš, ledaskdo by rád doma koně, ale kde ho zaparkovat v paneláku? (think) Tak o nich aspoň moc ráda čtu, hlavně když jste všichni tak krásně v pohodě. (inlove)

 22. krásné povídání.
  Puncíkovi velká gratulace s přání hodně zdraví a kokosek.
  A ty zvířátka jsou všechny stejná.
  Za mls by život položili 😀 .
  Míša

 23. Tohle je zpráva, nad níž se člověk musí usmívat od začátku do konce – a to nejen proto, že je krásně a vtipně napsaná. (clap)
  Prostě „dědek“ Punc je jednička a Ty s maminkou taky, milá Ap. (h) Přeju vám ještě hodně příjemných kokosových vyjížděk a radosti na pastvině. (h)
  Přeju všem krásný den. (h)

 24. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Gratulace k narozeninám veliká. V kondici skoro třicetiletý „velký“ kůň. Smekám před paničkou (nod) Dík za hlášení ze severomoravské sekce (wave)

 25. Vida je, seveřany zabučinové. To je dobře, že je dobře (inlove) .
  Puncíku, tak dodatečně všechno nej a spoustu plechů kokosoví! A nebuj, kdyby se jim nechtělo speciálně pro tebe píkat, za jedenáct měsíců tu máme zasejc Vánoce 😛 .
  Chich, váchni kokosové bych rozuměla, ale mentol mi bzum bzum, nejde na rozum. Ale vlastně, proč by Zorča nemohla oblibovat průvan v tlamičce, že 🙂 .

  1. Mentolky má ve velké lásce pejsek Cipísek, který má v opatrování babičku MLP. Mentolku dostane do misky, podrcenou louskáčkem na ořechy a jak si pochutnává. Po konzumaci má svěží dech 🙂 .

   Ap, máš krásné koňské kamarády. Fešákovi Puncovi přeji hodně zdraví a dlouhá léta (rose1) (rose1)

  2. Looouk – Zorča je přece dáma, je jasný, že nechce, aby měla v hubajzně jak v polepšovně 😀

  3. Ad mentol: občas si kápnu mátovou esenci do húst a zjistila jsem, že tím dokážu vypudit kocoura zpřed monitoru. Můj dech očividně vnímá jako jedový a urychleně se odebírá do bezpečí.

   1. já občas koupím kočkám mátový kuličky od Gimpetu..chroupou je ochotně a voněj jim držtičky… ovšem na valeriánky to nemá, smrad ukrutnej,kočky na vrcholu blaha…..

    1. Nepochybně jde o koncentraci 🙂 Valeriánky jsem si občas dávala na spaní, kočky se pak hezky přitulily :-))

     1. jéééé, že bych to zkusila?? :O … ale odvahu stříknout si do pusy to, co dávám čičinám na hračkyapod., bych si asi netroufla, to by mě porazilo, zdá se mi to hrozně silný (plus je to teda myslím ředěný ve špiritusu)

      1. Bedo, pro sebe jsem kupovala kozlíkové kapky v lékárně 🙂 Jsou ovšem taky s lihem, ale účinkovaly velmi dobře.

       1. sušenej kozlík tak taky funguje a smrdí stejně a ono se to kapalo do vody a pilo nebo na cukr….

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN