AKVARISTIKA: Jak si doma pořídit kousek Amazonie

Většina těch, kteří se rozhodli mít akvárium, si do něj vybírá rybičky bez ohledu na jejich původ z té či oné zeměpisné oblasti. Pokud se určité druhy akvarijních ryb majiteli akvária líbí a lze předpokládat, že rybky se navzájem budou dobře snášet, pak spolu mohou docela dobře žít ryby pocházející z různých částí světa.

 

 

V takových akváriích mohou být kupříkladu vedle ryb, jejichž domovinou jsou řeky Indonésie a jiné z hlediska akvaristiky bohaté oblasti Asie také ryby pocházející Afriky, Austrálie a Ameriky. Musí se jen dbát na to, aby v akváriu byly vytvořeny podmínky, které rybám z různých biotopů budou vyhovovat. Když se třeba někomu líbí hrotočelec indický, jehož domovinou jsou řeky Indie, Pákistánu a Nepálu a chce jej v akváriu mít, pak na dně nádrže musí být silná vrstva jemného písku.

Tato ryba dorůstající 20 centimetrů a připomínající hada se totiž ráda zavrtává do dna. Akvárium pouze s hrotočelci by bylo v podstatě „prázdné“, neboť tyto nádherné ryby vydrží přes den ležet celé hodiny zavrtané v písku, odkud pouze vykukují, v klidu a bez pohybu pozorují dění kolem sebe a ožívají teprve v noci, kdy se vydávají za potravou. Do takové nádrže se již nebudou hodit ryby, které jsou zvyklé při hledání potravy ustavičně přerývat dno ani malé rybky, které by hrotočelci mohli považovat za potravu.

Naproti tomu spousta větších akvarijních ryb původem z Afriky nebo také z Amazonie, např. skalára amazonská, se do takového akvária hodit budou. Jen musí být pamatováno na jeho velikost, která by neměla jít pod 200 litrů. Ale i v podstatně menších nádržích kolem 50 litrů můžeme chovat ryby z rozdílných biotopů, pokud budeme respektovat jejich nároky. Stačí se při výběru osazenstva akvária a volbě jeho velikosti řídit informacemi, které jsou dostupné nejen v akvaristických příručkách, ale v hojné míře i na internetu.

Lapidárně by se dalo říct, že ve společenském akváriu by se ryby neměly navzájem napadat a měly by mít shodné nároky na kvalitu vody, její teplotu a také na krmivo. Také by nemělo dojít k přeplnění akvária rybami. V každém případě se lépe vyjímá akvárium, kde budou tři druhy akvarijních rybek po pěti exemplářích od každého než přeplněné nádrže, kterým se nelichotivě říká „rybí polévka“.

 

Neonka obecná

 

 

Zvláštními akvárii jsou takové nádrže, které nám představují určitý biotop. Nejvíc chovaných akvarijních ryb má svůj původ v rozsáhlých tropických oblastech povodí Amazonky, což je území o rozloze dvou třetin Evropy. Amazonka se svými přítoky a pralesy je z hlediska akvaristiky stále terra incognita, kde o překvapení, spočívající v objevech nových druhů ryb, není nouze.

Pokud by někde měl být ráj akvarijních rybek a akvaristiky, nejspíše by to bylo povodí Amazonky, sahající od peruánských And až k Atlantickému oceánu. Odtud pochází nepřeberné množství akvarijních rybek. Je to domovina nádherných ryb a všem známé ryby jako jsou neonky nebo skaláry, které symbolizují akvaristiku, pocházejí právě odtud. Snad proto je mezi biotopními akvárii nejvíc takových, které jsou zařízeny tak, aby svou dekorací, rostlinami a živočichy představovaly určitou amazonskou oblast.

V biotopním akváriu se proto dekorace, ryby a rostliny volí v souladu s přírodními podmínkami určité oblasti. Cílem je akvárium, které co nejvíc odpovídá tomu, jak to vypadá v určité lokalitě. Jde vlastně o napodobeninu přírody. Hejno deseti stříbřitě zlatých skalár vysokých (nezaměňovat se skalárou amazonskou a jejími četnými mutacemi!), zdobených černými pruhy, majestátně se vznášející v 1000 litrovém akváriu (200 litrů je minimem pro jeden pár) mezi spletí kořenů a větví je takovým unikátním biotopním akváriem. Musím se přiznat, že jsem takové akvárium neviděl jinak než na fotografiích. Na spočítání chovatelů skalár vysokých v Česku by nejspíše stačily prsty jedné ruky. Podobně jako jsou akvaristickou ikonou skaláry, jsou jí i mnohem drobnější neonky. Tak jako skaláry, zná i neonky každý.

 

Hejno neonek obecných při krmení

 

I když jsem za dobu, co mám akvária, měl ryby z tropických oblastí celého světa, nejraději jsem měl ty, jejichž domovinou je Jižní Amerika. Především různé druhy teter (i neonky patří mezi tetrovité ryby) a jihoamerických sumců od těch větších až po drobnější pancéřníčky.

Když jsem před časem předělával 93 litrové akvárium, které je v provozu nepřetržitě od roku 1988, vzpomněl jsem si na svého otce. Měl jedno velké společenské akvárium a několik menších akvárií a jednou řekl, že nejkrásnějším akváriem by byla nádrž s hejnem neonek. Rozhodl jsem se, že se o něco takového pokusím.

Nejsem příznivcem ustavičného předělávání akvárií. Spousta na různých internetových stránkách prezentovaných nádrží, jak je vidět na první pohled, má krátkou životnost, jsou „vyšperkovány“ jen pro tu „prezentaci“ a dlouhé trvání mít nemohou. Domnívám se, že jednodušší řešení nádrže je vždy lepší než různé „efektní“ dekorace se spoustou druhů ryb a rostlin. Snažím se podle svých zkušeností akvárium zařídit tak, aby nějaký ten „pátek“ vydrželo a dalo se na ně koukat nejen po jeho založení, ale i za 2 – 3 roky. Měl jsem nádrže, jejichž interiér bez větších změn vydržel 20 i více let, takové ambice ale už nemám.

Ze starého zařízení jsem použil jeden kořen, několik kusů břidlice a sopečné kameny, které jsem kdysi nasbíral na svazích jedné sopky v Nízkém Jeseníku. Na dno jsem dal vrstvu tmavšího štěrku a do pozadí umístil větší kořen sahající ode dna až skoro k hladině. Někteří akvaristé si kořeny vyhledávají sami v potocích, pokud ale takový kořen nebyl dostatečně dlouho pod vodou, není do akvária vhodný. Naštěstí v akvaristických prodejnách je velký výběr různě tvarovaných kořenů, které již nebudou „pracovat“ a plesnivěním tak akvárium neohrozí. Kořen jsem důkladně propláchl horkou vodou a pak na něj nasypal sůl, vyčistil ho kartáčem a znovu umyl v horké vodě.

Dno jsem osadil několika druhy echinodorů, pocházejícími z oblasti povodí Amazonky, použil jsem ale i rostliny z jiných oblastí. Jako ve svých ostatních akváriích, i zde jsem dal do rohu vodní čerpadlo Atman-200 napojené na filtrační pěnu Bioakvacit částečně zahrnutou štěrkem a průtok čerpadla nastavil na minimum. Pozadí akvária jsme namalovali s vnučkou akrylovými barvami na kus tvrdého papíru z krabice od počítače. Tak jsme si představovali změť různě tmavých kořenů propletenou v temné zeleni, jak by mohla vypadat v tropické pralesní říčce.

 

Dva pancéřníčci panda hodují na tabletě

 

Váhal jsem, zda do akvária dát neonku obecnou (Paracheirodon innesi), které se také říká tetra neonová nebo neonku červenou (Paracheirodon axelrodi). Neonka červená se někdy nazývá „pravou“ neonkou, obě neonky jsou ale krásné, což vynikne v hejnu. Nakonec jsem se rozhodl pro neonkou obecnou. Důvodem byla určitá choulostivost neonky červené, zejména v tom, že tato rybka vyžaduje teplotu vody minimálně 24 stupňů Celsia na rozdíl od neonky obecné, které svědčí spíš nižší než vyšší teploty a optimální je teplota vody kolem 19–20 stupňů. Řídím se zásadou, že čím méně různé techniky, tím lépe. Takže používám v akváriu topné tělísko jen tehdy, je-li to nezbytné. Teplota v místnosti, kde je akvárium, kolísá od 21 stupňů v zimě do 24 v létě a toto rozmezí bude neonkám obecným vyhovovat.

Akvárium je umístěno daleko od okna, takže na ně nedopadá přímé světlo. To je výhodou, protože neonkám nesvědčí příliš světla. Z toho důvodu jsem zvolil i neobvyklé osvětlení nádrže pouze dvěma 15 W zářivkami red tropical. Světlo není tak zářivé jako u zářivek, které odpovídají slunečnímu světlu, přitom toto „temné“ světlo s načervenalým nádechem je vynikající pro růst rostlin v akváriu. Spínací hodiny jsou nastaveny tak, že se v akváriu svítí od 9 hodin do 21 hodin s hodinovou přestávkou od 12 do 13 hodin. V ostatních akváriích se svítí stejně dlouho, jen bez polední přestávky.

U neonek jsem se rozhodl pro hodinovou přestávku z toho důvodu, že to jsou ryby, které vyhledávají stinná místa. Jejich přírodním prostředím jsou pralesní potůčky, kde protéká čirá, ale místy také hnědě zabarvená voda. Ostatně blízká příbuzná neonky obecné, neonka červená žije o tisíce kilometrů dál směrem k Atlantiku v přítoku Amazonky Rio Negro (Černá řeka), jehož pralesní vody jsou pověstné černým zbarvením. Zde je vidět, že i „napodobování“ přírody má své meze. Cílem vytvořit „dokonalé“ biotopní akvárium nemůže být nádrž, v níž by se rybky ztrácely ve vodě, zabarvené půdou a tlející vegetací.

 

Postupně jsem do akvária dal 18 neonek obecných. Do akvária jsem je vpouštěl vždy po šesti v rozmezí několika týdnů. Neonky dokonce v akváriu nakladly jikry. Chov neonek ale vyžaduje oddělenou nádrž a zvláštní péči o jikry, takže se nakladené jikry rozpadají. Prvním rybkám trvalo nějakou dobu, než se naučily na lehké zaklepání na krycí sklo připlouvat na místo krmení. Je zajímavé pozorovat, jak se nové rybky k těm starším obyvatelům akvária připojují a jak se od nich rychle všemu učí. Na klepání, signalizující blízké krmení, nereagují připlutím jen ty „zkušenější“, ale i ty nové, které ve všem své starší druhy napodobují.

Po čase jsem do akvária dal čtyři pancéřníčky panda (Panda corydoras). Je to – podobně jako neonka – také hejnová ryba, žijící ale především na dně. Tento nádherný malý sumeček (5 centimetrů je maximální velikost) pojmenovaný podle medvídka pandy, kterého svým zabarvením připomíná, byl v horním povodí Amazonky objeven v roce 1969. Ještě počátkem 80. let byl akvaristickou raritou a ve Velké Británii byla jeho cena (za jednu rybku) 40 liber. Díky zdařilým odchovům se u nás prodává přibližně za cenu od 30 do 50 korun.

Přestože neonky obecné i pancéřníčci panda pocházejí z horního toku Amazonky, z oblasti peruánských And, do dokonalého biotopního akvária tomu mnoho chybí. Je to především akvárium na „koukání“. Jak se ale obecně říká – a mnohé to v životě potvrzuje – některé nepravidelnosti a nepřesnosti mohou být prospěšné. Zatím to vypadá tak, že soužití neonek s pancéřníčky panda je naprosto bezproblémové. Osazenstvo nádrže, mezi které patří také jeden vodní šnek Ampullaria australis, rovněž domovem v tropech Jižní Ameriky, je tak kompletní a o další druhy se již rozšiřovat nebude.

 

Plž Ampullaria australis

 

 

Neonky krmím Tetraminen jednou, někdy i dvakrát denně a vždy takovým množstvím, které ryby zkonzumují do dvou minut, takže žádné krmivo nestačí klesnout na dno. Občas jim dám pro změnu rostlinné krmivo Flora. Pancéřníčkům dávám jednou denně tabletu (zatím stačí polovina) určenou pro ryby, které přijímají potravu ze dna. Akvárium s čistým množstvím vody kolem 75 litrů, hejnem neonek a skupinou 4 pancéřnířků panda velkou údržbu nepotřebuje. Stačí jednou měsíčně vyčistit přední a boční sklo a vyměnit asi třetinu vody. Zadní sklo od řas nečistím. Ani polyuretanový filtr Bioakvacit jsem dosud nevypral. Odebranou vodu nahrazují čerstvou vodou téže teploty, do níž přidám maximálně 5 ml hnojiva pro rostliny.

 

Ať pozorujeme neonky zblízka nebo z dálky, kdy jejich hejno vypadá jako zářící svatojánští broučci, vždy nás pohled na takový zázrak přírody uchvátí. Není divu, že neonky patří mezi ikony akvaristiky.

 

Foto autor

 

 

 

 

 

 

 

 

Aktualizováno: 13.1.2013 — 20:50

38 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Aleši pěkný a zrovna se mi hodící článek, je to 2 dny co z místního 60l akvarka Štětinka několik hodin lovila binec aby se zas skvělo krásou a klidem. U akvárka je nejoblibovanější stůl restorantu. Na akvarku dělává dekoraci Růža kočka z Obi, lidi jí nevěří bezhybnost a chodí zkoumat jestli je živá. Jak se rybky co akvarko v téměř neměnné sestavě obývají jmenují nevím, ale jsou různobarevné,pěkné a stále rostou. Je to prima televize, jen vždycky doufám, že s tím myšlením jsou fakt jen „hele tady něco plave-je to k jídlu? a uděláme děti?“ a že je ten omezenej prostor netejrá.

 2. Tak konečně píšu z počítače a ne z mobilu 🙂
  Články o rybičkách se mi moc líbí. Máme akvária spoustu roků, jen taková malá domácí. Mívali jsme špicplaty, rájovce, čichavce, skalárky a dokonce jeden čas měl páník i tlamovce. Dnes máme jen malé akvárko a neonkami a červenými tetrami. No a s kočkami 🙂
  http://jakkel.rajce.idnes.cz/nova_kotata/#IMG_6273.jpg
  A ještě. Spolu s neonkami máme červenohlavé tetry. Ta zářivka red tropical se pro ně hodí taky? Je tam sun-glo a zdá se mi trochu přesvětlené.

  1. A jako všichni, i my jsme experimentovali s rybičkami ve venkovním rybníčku. Jenže já chtěla rybníček s leknínem a vypěstovala jsem komáří líheň. Tak jsem tam vypustila rájovce.Někteří asi padli za oběť kočkám, ale ostatní to nacvičili, chodili si pro krmení, dávali pozor na kočky a do podzimu tam žili společně s žábou. Myslela jsem, že nepřežijou přesun do vyhřívaného akvária k tetrám žhavým, ale pořád vypadají spokojeně. Ale stejně si nemyslím, že jsou to ty správné rybníčkové ryby 🙂

   1. Já pro změnu zase viděla v akváriu raka. Chlapi si ho přinesli do práce ze slepého ramena Labe. Žil si celkem spokojeně přes celou zimu, jen zlikvidoval veškeré rostliny. Byl to velmi odolný jedinec, který přežil i tak praštěné nápady, jak byla sekaná k obědu. A přišlo jaro a rak šel zase zpátky do Gráda.

  2. Neonky a tetry červenohlavé, to je výborná kombinace. Oba druhy jsou mírumilovné, snášenlivé rybky. Pokud jde o osvětlení akvária, jsou tetry červenohlavé na přesvětlení velmi citlivé a příliš světla jim škodí. Lépe svítit slabším světlem, nebo zkusit zářivku red tropical.

 3. Moc hezké a zajímavé počtení. Rybičky v akvariu si vždy užiju neb jsou krásné a tajemné. Tvary a barvy rybiček jsou fascinující. Neuvěřitelné množství druhů.
  Díky za poutavé psaní.

 4. Milý Aleši, já a rybičky se míjíme od dob, kdy jsem jako malá holčička chtěla rybičky tak moc nakrmit, až jsem je zahubila. od té doby doma rybičky nebyly a já se přiznám, že mi nechybí – jsem spíš na ty chlupaté tvory. (wasntme)
  Ovšem velmi oceňuju zasvěcenost a lásku, s jakou o rybičkách píšete a těším se, že budete psát dál (inlove)

  1. Já když čtu o rybičkách v akváriu tak dostanu špatné svědomí. (sweat) A to z toho důvodu že jsem sousedům zavraždila zlatou rybku či co to bylo protože jsem jako ty milá Dede rybičkám příliš přála. Rybičku jsem ani spořádaně nepohřbila ale jenom spláchla do záchoda. 🙁 Voda v akváriu se silně zakalila a já musela volat na pomoc jejich dceru. A sousedi už mne nikdy nepověřili abych hlídala jejich rybičky. :O A mě se tak moc líbily.

 5. Aleši, velmi zajímavý článek, děkuji za něj. Já mám jedno asi 50l akvarium a v něm 4 dlouhoocasé tetry, jediné to rybky, kterým se pod mojí „péčí“ daří. Vždycky si řákám, že až umře poslední tetra, akvarka se zbavím, ale pak je nám té opuštěné líto a zase dokoupíme alespoň dvě nebo tři nové. A také už jsme si na tenhle pohyblivý obraz v jídelně zvykli, že by nám tam chyběl, takže k jeho likvidaci asi nikdy nedojde. Překvapuje mě, jak rychle se voda vypařuje a skoro 2x týdně ji dolévám nejméně tři litry. Jednou za čas ale z akvárka odeberu asi třetinu vody a doleji čerstvou. Zároveň otřu i tři stěny. Mám v akváriu i mrňavé šněčky, kteří se úspěšně množí a pomáhají udržet stěny jakž takž čisté. Šněčci nemají příliš dlouhou životnost a tak i když je jich tam někdy opravud hodně, najednou se počet sám zredujuje a na dně leží jen prázdné ulitky. Dřívě (když jsem měla i o trochu větší akvarium) jsem měla dno pokryté kamínky a vyparáděné. Pak jsem s údržbou zlenivěla (ulity a jiné dekorace moc zelenaly) a práci si ulehčila. Teď už mám hustší rostilnný porost (ale umělý) jen v jednom rohu, stejně jako kamínky, dvě třetiny dna jsou prázdné. Usazený odpad se mi tak lépe vycucvá ze dna, protože filtr nepoužívám. Tedy vodu el.přebublávám a okysličuji, ale s filtrem se mi to zdálo pomalé, tak jsem ho vyndala Jinak koukat do akvaria považuji za velmi relaxační a vůbec by mi nevadilo mít nějaké obří akvárko třeba i přes půl stěny. Taková tu jeden čas pařila (a možná ještě patří) do „in“ domů movitých, často tvořily dělící stěnu místností. Jenže tito lidí si pak zajistili a platili i pravidelnou službu, která se jim chodila do domu o akvárko starat, takže oni s tím starost neměli, mohli se jen těšit z průzračné vody plné krásných rybek. Ale mně dělá radost i to moje malé.

  1. Voda se v takovém množství z akvárka odpařuje zřejmě proto, že tam není kryt a hladina je otevřená. To nevadí,hodně akvaristů nemá na akvárku krycí sklo, stačí jen trochu snížit hladinu, aby nebyla po okraj a nehrozilo vyskakování rybiček z akvárka. Odpařování je dokonce prospěšné, alespoň v bytě není suchý vzduch. Jen ty umělé rostlinky – dekorace to je pěkná, ale k biologické rovnováze nijak nepřispějí. Možná by nebylo špatné dát tam pár plovoucích rostlin, třeba egerii densa.

    1. Na akvariu kryt je (a pod ním zářivka). To odpařování je zřejmě způsobené zdejší teplotou, už jsem si na to dolévání zvykla, mě jen překvapuje to množství a rychlost. Pokud jde o živé rostliny, tak jsem je také kdysi zkusila, ale moc se jim nedařilo – možná právě tím krytem (i když „osvětleným“) nevím, ale vždy vypadaly nadějně, ale pak prostě zašly. Já vím, ty umělé moc hodnoty nepřidají, ale zase jsou furt zelené. Možná to zkusím se polepšit a rybičkám dodat trochu živé přírody.

 6. Díky Aleši za nakouknutí do světa, kterému nerozumím. Je to opravdu dávno, co jsme měli poměrně veliké akvárium. Tenkrát ještě nebylo celoskleněné, ale ve „vinglové“ konstrukci. Dlouhé roky s námi bydlely tři dvojice čichavců a několik šneků. Po jejich postupném odchodu jsme akvárium s vybavením přenechali dětem od sousedů. Otázka, jestli nedělám něco špatně, mě doprovázela celý jejich život.

 7. Moc ráda čtu o rybičkách a ráda se na ně dívám, kdykoli mám příležitost. Děkuju Vám za rybičkový seriál – je to seriál, že ano? 🙂 – a těším se na další díl. (nod)
  Jo, a neonky patří mezi mé oblíbené rybičky, okouzluje mě jejich barevnost.

 8. Alesi, moc pekne a zajimave pisete. Taky jsem az do nedavna mela akrarium s hejnem neonek a jednou dole zijici potvurkou, kdyby se mi vsechny nenakazily od nove koupenych rybek, tak bych je mela dodnes, ale byl to tak traumaticky zazitek, ze jsem se jeste neodhodlala.
  Kolik mate akvarii?

  1. Jsem rád, že se Vám text líbí. Akvárií moc nemám, jen tři. To nejmenší má 83 l. a největší něco málo přes 100 litrů.

 9. Akvárko jsme měli, jeden čas i dvě (kdysi jsem tu psala, jak to skončilo potopou (whew) ). Líbí se mi to, ale nějak si už nevěřím.
  Nicméně na rybičky ráda koukám a ráda o nich čtu, díky!

 10. Shodou okolností jsme se včera byli podívat na Staromáku v paláci Kinských na výstavu „Pod hladinou Vltavy“. Web hlásal všemožné ryby včetně velkého sumce ve spoustech a spoustech litrů vody.

  Hezké rybky, ale popisky na akvárkách (dle přítele)ne zcela odpovídali,a když jsem viděla velkého kapra, jak plave akvárkem (stejně širokým jako on a cca pětkrát tak dlouhým), kde byl s cca 6ti dalšími rybymi, tam a zpět a očividně hledá, kde nechal tesař díru, bylo mi jich spíš líto… ;(

  Tak trochu bych si přála, aby mne teď pan Uhlíř ujistil, že to bylo úplně v pořádku, ale obávám se, že spíš ne…

  1. Zřejmě z důvodu, že nejde o trvalou expozici, pořadatelé zvolili malé nádrže. V pořádku ale to, co popisujete, není, ryby by měly mít dost prostoru pro pohyb.

 11. Díky za informace z podvodního světa. Mám strašně málo informací, naposledy tu před vámi psal pan Růžička, teď tu máme další už se dá říci seriál. Asi si na rybičky nikdy netroufnu. Péči o akvárko bych asi nezvládla, těch parametrů na hlídání je moc a udělat prostředí tak, aby bylo rybkám dobře, není jednoduché. Jen by mi bylo líto, kdyby zahynuly. Předpokládám, že mé kočičí víle Amálce by se ale akvárko velmi líbilo. Atrakce by to jistě byla veliká. Vzhledem k její síle, slušné inteligenci, schopnosti se posadit na zadní a pracovat předními,a tím schopnosti ten kryt odsunout, bych si nebyla jistá tím zakrytím shora. Mohla by přijít na to, jak kryt odsunout a tlapičkou by jistě ráda rybičky proháněla a možná i lovila. Ze stejného důvodu nemůžeme mít třeba andulky, které jsem kdysi dávno mívala. Prý mohou dostat infarkt jen, když se na ně kočka dívá a z klece by nešly vypustit. Podobně nebudeme mít nikdy křečky, myši nebo morčata. Holt děvenka zůstane na kapsičkách, masíčku a na granulích.

 12. Moc pěkné čtení, děkuji. Můj strýc míval neonky, dokonce si je množil (pamatuji si na soustavu akvárek, v nichž plavaly různě velké rybičky) a v obýváku měl velké akvárium místo televize (vždycky tam byl narozdíl od bedny dobrý program). S andulkami se rybičky snášely výborně 😛 .
  Děkuji i za připomenutí milé vzpomínky (h) .

 13. Takové povídání ve mě budí chuť si nějakou tu zdobnou rybku pořídít. Obávám se ale, že by mi z toho nic pěkného asi nevzniklo 🙂
  Tak se dál budu kochat tu 🙂

 14. Mé první akvárium byla kulatá sklenice, na dně písek, pár rostlinek, pár kamínků a 2 rybičky. Mrňavé rybičky.
  Pak jsem tam nacpala 2 šnečky. Výsledek byl desítky šnečků, žádné rostlinky, posr…. písek a kamínky, udušené rybičky. Tak to jelo do pryč.
  Pak jsem měla klasické čtverhranné, na dně písek, pár rostlinek, pár kamínků a několik rybiček. Mrňavých rybiček. Šnečky už jsem tam necpala. Výsledek byl opět ponurý – rybičky pomřely, kytky uhynuly, sklo zezelenalo a bylo po akvaristice.
  Ale miluju akvária a považuju každého úspěšného akvaristu za umělce, který musí opravdu dobře porozumět svému koníčku.

 15. Díky za článek. Ryby nepěstuju, ale dovedu se nadchnout vědomostmi lidí, kteří svému koníčku rozumí a své znalosti umí předat dál.
  Ony se ryby nedají pohladit ani pomuchlat, ale když soused prodal své velké akvárium, o které jsem se mu v dobách dovolených starala, připadal mi dům prázdný. Měl akvárium v podpodlažním pokoji a já, když jsem scházela dolů po schodech, jsem vždycky volala Ryby,voběééd! a než jsem sešla, všechny byly nahoře, rejdily a čekaly. Pak už byl barák smutný, donesla jsem jenom poštu, nakoukla dolů a skoro mi ukápla slzička. I ryby si člověk zamiluje, i když nejsou jeho.

  1. S dovolením se přidám. U známých vydržím koukat na rybičky dlouho a fascinovaně, ale doma jsme akvárko nikdy neměli.
   Moc mě baví vlastně jakýkoli obor, je-li téma podáno zajímavě, se znalostmi a nadšením, což je přesně případ domácí Amazonie (nod) . Díky!

 16. Aleši, tohle bylo skvělé čtení, díky vám (y) Přiznám se, že mi akvárka jako „dekorace“ nikdy moc neříkala – lákala by mě právě ta ekosystémová, a to spíš kvůli možnosti vyzkoušet si „stvoření ekosystému“ a jeho fungování v mini rozměrech – já vím, 1200 litrů není zrovna mini, ale co je to proti Amazonce… 🙂 A protože jsem tak nějak tušil, že to není nic jednoduchého a prostě jsem k tomu stvoření ekosystému nenašel dost kuráže, nezbývá mi, než si číst zkušenosti těch, kdo tu kuráž měli. Třeba vaše. A taky mi nikdy nebylo jasné, jak bych do toho ekosystému domácnopsti s rybičkami začlenil kočky…

  1. Ekosystém se dá vytvořit i v 50 litrovém akváriu, jen to chce opatrně vybírat rybičky a mít tam hodně rostlin. Máte pravdu, že akvárium a kočka současně je problém. Kočky jsou vodou s rybičkami fascinovány. Pokud ale je akvárium větší a těžší (to 50 litrové může mít tak kolem 80 kilo)a je zakryté, jeho převrácení nehrozí. Nebezpečná jsou menší akvárka a nádrže bez krytu. Vím to z vlastní zkušenosti. Rodiče měli akvárium a velkého siamského kocoura. Ten si všímal své misky s vařenými filetami z tresky a akvárium ho nezajímalo.

   1. Mno, tak takhle jednoduché by to bylo nejspíš jen s Céčky. Konec konců jsou to peršové a kde leží, tam krášlí… 🙂 Jenže jak znám Ruby, ta by byla ochotná chodit i do posilovny, aby se do akvárka dostala. A vést luxusní rybí restaurant pro kočičí klientelu (čti: zahradní jezírko s ozdobnými karásky) už jsem zkoušel. Je to nevděčné, smutné a dost drahé…

    1. Mě rybí restaurant čeká na jaře- Mušketýr si to nenechá a nenechá vymluvit. Asi si to musí zkusit- nebo věří, že ty ryby uplavou do hloubky…

     1. Ale tak dost často i uplavou – ono není nikde psáno, že rybky z jezírka zmizí za týden. Ale kočky jsou trpělivé… moc trpělivé. A šikovné, takže do konce sezony většinou bylo sloveno (takových 10 kousků). Je pravda, že jsem nikdy nezkoušel žádnou mechanickou zábranu kolem vody, kromě kočkourů jsou na zahradě i ježci, a na ty by to byla spolehlivá past, to bych jim nemohl udělat. Třeba bude mít Mušketýr více štěstí, přeju mu to.

      1. Vidíte to realisticky. Mína byla taky velmi trpělivá a svědomitá rybářka. Jezírko u sousedů ob zahradu vylovila 3x. Věděla jsem to, protože je neobyčejně chlubivá a každou rybičku dotáhla až domů. Bála jsem se o dobré sousedské vztahy, ale majitel tu můru nikdy nepřistihl. Dokonce soused, přes jehož zahradu vlekla úlovek, vznesl dotaz, jestli jsem té kočce konečně opatřila rybářský lístek :@ Ale Mínu neprozradil. Po třech smutných pokusech se majitel jezírka dal s velkým úspěchem na pěstování leknínů. (blush)

      2. My jsme mechanickou zábranu kolem jezírka měli. Nevím, kdo vlastně ty ryby sežral, ale též se nyní úspěšně věnujeme pěstování leknínů a stulíků (oboje roste samo).

     2. Když Micánek sedával na břehu jezírka, kde měl soused násadové rybičky. A čekal a čekal, a pak ve vhodném okamžiku zanořil pacinku, podebral rybičku a vyhodil ji na břeh. Stejně tak to dělalo kočičí osazenstvo z širého okolí. Hlavičky rybiček zůstávaly panu sousedovi. Ale koneckonců tyto rybky žádný slavný osud stejně nečekal. Možná, kdyby Mušketýr zkusil alespoň ty násadové rybičky, aby pak moc nenaříkal.

 17. Aleši, ten Váš podvodní svět je úchvatný. Kdysi dávno, dávno jsem měla zájem o akvárium, nu nedošlo k realizaci, tak se alespoň kochám všude, kde to ke kochání je. Jsou to velmi zajímavé věci, co píšete.
  Nikdy jsem netušila, že z různých světových kontinentů lze chovat rybky v malé mikroskopické kapce vody, což akvárim je, pohromadě. Co se týká amazonie, pokud vy akvaristé sebou rychle nemrsknete 😛 , tak budou leckteré druhy nadobro ztracené, tak jako mnoho jiných přírodních zajímavých věcí. Dál nebudu rozebírat, nechci se rozčílit (devil) .
  Díííky za článek!

 18. Po nádrži s velkým hejnem neonek můj muž toužil. Teď už se mu touha nesplní, při stěhování jsme s velkým akváriem klepli a je z něj kytkoskleník.
  Přiznávám, že akvárium pro mě vždycky byla pohyblivá dekorace, opravdu mě zaujalo jen v době, kdy jsme měli tlamovce, kteří neustále přebudovávali dno nádrže. Já jsme se vždycky starala spíš o tu část živočichů v domácnosti, která měla peří a chlupy. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN