PŘÍRODA: Avšak co jezevec?

V pohádkách z českých luhů a hájů často vystupují zvířátka, zde též pobývající. Takže odtud víme, že liška je mazaná, mraveneček pilný, medvěd a sova moudří jsou, zajíček vykutálený, straka je zvědavá, lasice lstivá a zlatý kapřík přání plnící.

 

 

Co však víme o jezevci? V českých pohádkách nevystupuje, pouze v příslovích a podobenstvích bývá používán coby nevrlý, věčně zalezlý a povětšinou zlý podivín.

Podivné to zvíře je ale také krásné. Ten prouhatý čumáček! Proč se v žádné pohádce nepraví, odkudže ty záhadné pruhy získal? Mimikry? Pche! Určitě tyto záslužné lampasy obdržel od Lesů Pána za velmi významný a nepochybně hrdinský čin.

Jezevec je totiž dávný obyvatel rozlehlých, vzájemně propojených nor a jeskyní pod kořeny staletých stromů. Bůhví, co všechno ví a pamatuje. Jest on dozajista zvířecí templářský rytíř a strážce prastarých lesních tajemství.

 

 

Kdysi byl zvíře denní, ale soustavné lidské pronásledování změnilo jeho životní rytmus. O čemž svědčí, že k jeho hubení byla vyšlechtěna celá jedna psí rasa – jezevčík. Svého času se totiž z jeho hřbetních štětin vyráběly nejkvalitnější štětky na holení. Též různých receptů na úpravu tohoto jsem se dopátrala. Jezevec na zelenině, jezevec špikovaný, s důrazem na to, že jezevčice jsou chutnější. Holt musíme všechno sežrat.

Zřejmě proto je fatálně mylně označován za škodnou. Hubí jen ty jezevčíky. Je všežravec, žere houby, šneky, drobné hlodavce, vyhrabává kořínky a nepohrdne mršinou. Mláďátka se rodí, což mi obzvlášť dojímá, zcela bílá, oči a ouška otvírají ve třech nedělích a proužky na čumáčku obdrží až po biřmování, tj. asi v sedmi měsících. Jezevčí rodiny obývají promyšleně konstruované nory, včetně zvlášť vyčleněné bobkovací místnosti, která je odvětrávána.

Tak proč – smrdí jak jezevec? Prostě úmyslně budovaná špatná pověst. No pravda, jezevec je harémista, ale kdo není, že. Když však stařešina věkem unaven jest, předává po úvaze a bez boje velení nejstaršímu následníku. Tak to zas tak běžné není, dokonce ani u lidí. Pak se povaluje na vejminku a přijímá návštěvy. To jsem si nevymyslela, leč odborně dočetla, oni se opravdu rodinně navštěvují.

Tak co tedy proti jezevcovi vlastně máme?

Puoč ho níííkdo, nííkdo nemá lád?

 

Odborné námitky a naučení očekávám a vítám.

 

 

Aktualizováno: 10.1.2013 — 19:35

165 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Přišel k nám na zahradu, už byla tma a náš dvouletý rhodéský ridgeback se nesmírně vyděsil a proštěkal v pelíšku celou noc. Byl to mimozemšťan? Zahlédli jsme podivné zvířátko a vydedukovali, že to byl jezevec, snad si pochutnal na našich všudepřítomných slimácích. Úžasný tvor, snad jej náš pes moc nevyděsil a žije s rodinkou dál v nedalekém lese. Jak je ta příroda úžasná. Nechme tyto tvory žít. http://naszviretnik.net/wp-content/plugins/smilies-themer/Skype/01.gif

 2. Tak tenhle článek mě moc potěšil!!! Strašně bych chtěla potkat jezevce naživo, je to krásné zvíře.
  A dneska byl o nich na čt2 dokument, nádherný!!!

 3. Moji milí, děkuji vám všem za vyjádření soustrasti s naší ztrátou. Brášku už nic nebolí a netrápí. (h)

 4. Abych se tu taky zapsala…takže k tématům – jezevec: s jezevcem jsem se nikdy tváří v tvář nesetkala, bohužel. Za to ho od malička miluji, jelikož jsem jako malé dítko četla knížku „Jezevec Frydolín“ a doma máme krásnou, hebkou, plyšovou hračku – jezevce. Co se týče jezevce z Vysočiny, tak toho nevolíme…a k tématu nejsmutnějšímu – Velká kočko, myslím na tebe a zapaluji svíčku az tvého brášku. Toť na nějakou dobu vše od Sušený poblífky.

 5. Nepatří to k tématu ani k atmosféře diskuse.

  Moji milí, můj bratr Ferdinand to dnes po páté hodině odpoledne definitivně vzdal. Dej mu Pán Bůh lehké odpočinutí. Nečekala jsem to, nemyslela jsem že někdo z mých mladších sourozenců odejde první. Nemohu plakat, asi jsem tu zprávu zcela nepochopila a nepřijala. Ani Götebořice nepláčí, slzičky jim zamrzly a proměnily se v sněhové vločky.

  Prosím vás věnujte mu malou modlitbičku nebo myšlenku na jeho cestu za Duhový most. Bude zase s maminkou a tatínkem jako když byl malý. A když nebyli nablízku oni hlídala jsem ho já. Maminka ho vytrhla smrtce z náručí, když byl maličké miminko. Dnes ale nebyl nikdo kdo by mohl udělat to samé. (rose2) (u) (rose2)

  1. To je mi moc líto, milá Velká kočko. Upřímnou soustrast! (rose2) Zapálím svíčičku…

  2. Zapálili jsme svíčku za Tvého brášku ! Upřimnou soustrast moje milá Aglaio (hug) Objímám Tě do Götebořic…

  3. Milá Velká Kočko – neumím vyjádřit, jak je mi to líto. Objímám tě a hladím po tlapce.

   (rose2)

  4. To je mi moc líto, Kočko. Dneska tu tak posněžívá, takže si za každou tou vločkou představím jednu zmrzlou perlovou slzu pro tebe a tvýho bráchu a pošlu ti je po plamínku svíčky. (rose2)

  5. Drahá Velká Kočko,už ho nič nebolí,je so svojimi.Zapálim sviečku,pomodlím sa zaňho,budem veľa myslieť na Teba.R.I.P.

  6. Je mi to moc líto, milá Velká kočko. (hug) (u) (hug) Tyto dny jsou pro žití nějak příliš těžké.

  7. Velká kočko ! Objímám a hladím po tlapce,jsme všichni s Tebou, zapálím za bratra svíčku. Je mi to moc líto. ;( (u) (hug) (hug) (hug)

  8. Milá Velká kočko, to je mi moc líto. Pro tebe alespoň na dálku objetí a bratrovi světýlko na cestu. RIP (u)

    1. Milá Velká kočko, objímám tě. Poslední dny se těch špatných zpráv vyrojilo moc. Upřímnou soustrast. R.I.P. (u) (rose2)

  9. Velká Kočko, upřímnou soustrast (h) Zkus myslet na to, že tvého bratra už nic nebolí a trápíte se už jen vy, jako rodina, on už ne. (rose2) Objímám tě (hug)

  10. Drahá Velká Kočko, na dálku Ti posílám ochranné objetí. Moc bych si přála, aby aspoň trošinku pomohlo od bolesti. I když vím, že si to vytrpět musíš.
   Také jsem přežila mladšího bráchu, tak vím…

  11. Upřímnou soustrast, milá Velká kočko, ve vzpomínkách nám naši blízcí zůstávají nablízku pořád (u) …. myslím na tebe (hug) .

 6. Nerozumim tomu zaverecnemu, zoufalemu zvolani.
  Jezevec z Vysociny, podle posledniho pruzkumu v prezidentskych volbach vede.Pravdepodobne vyhraje a vstoupi na hrad.

  1. Průzkumy vyjadřují spíš zbožné přání jejich zadavatele, než realitu. A kdokoli, s výjimkou Hajaji, bude lepší, než Ukradpero, i když Zeman o moc ne. Co nás ale překvapilo, byl nezvykle vysoký zájem, plná volební místnost, (u plent fronty) a nikdy dříve nevídaná účast důchodců, hlavně s franckami. Dokonce i přilehlá nálevna V. cenové skupiny, jindy o volbách pná, zívala prázdnotou.

   1. No jasně, Krakonoši. Lidi Tvého typu mají pré a dívadlo.

    Já zásadně nesouhlasím s přímou volbou. Natož coby úlitbou voličům. Za prvé.

    Za druhé jsem si z kandidátů nevybrala. Ergo kladívko nejdu volit.

    Obvykle volím já a 60 až 70% voličů si válí šunky a pak se hlasitě podivují.

    Dnes volí šunky.

    JÁ SE PODIVOVAT NEBUDU. Mne už žádná šunka nepřekvapí.

    1. My jsme volit byli. Nechceme, aby na Pražském, tedy našem hradě, chrápal nějaký ,,von“. A volili jsme Dienstbiera. Pokud se dostane do druhého kola, půjdeme znovu. Pokud se do druhého kola nějakým omylem protlačí Šláfenberk, budeme volit jeho protikandidáta,ať je to kdokoli. Z většiny obecních zastupitelstev byly pravicové mafie vypráskány. Letos došlo i na Senát, teď je na řadě Hrad a za necelé dva roky parlament. A je moc a moc dobře, že se dosud mlčící nasraná většina přestala spoléhat na boha a blanické rytíře a zvedla zadky. Zlodějen a lumpáren už bylo dost a tuneldědkova amnestie tomu dala korunu. Je třeba to, co fungovalo poopravit a vrátit, nakradené zabavit a zloděje zavřít! Skutečně demokratická vláda vládne v zájmu většiny a ne do kapes hrstky darebáků.

      1. Od vás to beru jako vyznání obdivu. Ubozí jsou spíš ti, kteří si myslí, že normální je krást a lhát. A vysoké účasti ve volbách se po tuneldědkově amnestii vůbec nedivím. Řečeno slovy mého oblíbence V Párala: Hladina sraček už vystoupila nad anténu.

     1. (headbang) Milý Krakonoši, v Tvých vyjádřeních už chybí jenom, aby nám někdo zakroutil krky. (headbang)

      1. Nemám důvod. Do háje půjdou spíš jiní. A už by měli začít pomalu balit. Předlistopadoví komunisté udělali dvě zásadní chyby: 1/ měli nechat otevřené hranice – disidenti by odtáhli a škodili jinde a 2/ měli hned po r. 1948 odloučit církve od státu – byli bychom už dávno prvním ateistickým státem nasvětě a nějaké restituce se nemusely řešit.

       1. Krakonoši, buď tak laskav a změň téma. Tohle není politický server – ne proto, že bychom neměli názory na politiku, ale jasným rozhodnutím, že sem se politika (pokud možno) netahá. A proč? Protože aspoň někde musí být místo, kde to člověk nemusí řešit. Takže buď to ber, jak to je, nebo změň lokál a drž se svého tématu. Je to na tobě.

  2. Neklesejme na mysli – třeba si někdo uvědomí, koho by jako svého nástupce viděl stávající prezident. V současné době jeho nepřímé doporučení nutně musí působit přesně opačně. Alespoň v to doufám. 8-|

   1. Tohohle mediálního divadla na způsob společné večeře či Superstar se účastnit nebudu. Až leda kdyby mi někdo odsekával ruku. Pak zahraju cokoli.

   2. Ještě štěstí, že prezidenta si můžeme zvolit sami, i když výběr kandidátů je asi stejně kvalitní, jako nabídka ve většině obchodních řetězců, t. j. plíseň, červi a prošlá lhůta použitelnosti. Jenže když si představím, koho by zvolil parlament…

    1. Pane Krakonoši,Vaše hrubost se nehodí na naše stránky. Buď budete slušný a nebo raději odejděte z našeho Zvířetníku.

    1. Joo, to byla dobra kampan WWW for President. Sice jsem u toho osobne nebyla, ale ty fotky si pamatuju. 🙂

 7. Po prolítnutí diskuse se mi na ret neodbytně dere páteční chvilka poézije:

  Běží Yga přes kopečky
  (z jihovýchodu až na severozápad)
  v báglu má růžové dečky
  (hmm, poněkud sebevražedný nápad : (
  a taky trochu pepře
  (to kvůli Haně W – Louk by radši kus vepře)

  A dál už mi bohužel dochází fantazie, resp. nedokážu zrýmovat vzteklé zaryčení obdarované osoby, rachot těžkého kulometu, tělo nebohého posla kutálející se ze srázu do Elbe…

  1. Louk ji pěkně setře
   (že nedovalila toho vepře)
   až se YGA koulí z kopce
   „Že já místo deček nevzala jsem skopce!“

   1. Ech – to jsou slova do pranice. VYHLAŠUJU RŮŽOVOU SBÍRKU!!! Jsem ochotná (avšak nevím, zda-li schopná) tu růžovoučkou maskáčovou příšeru zcelit! Je mi jedno, kolik a jakého tvaru budou kusy a s materiálem si taky hlavu nelámu, hlavně aby toho bylo hodně, asi tak NA DVĚ SÍTĚ!

    Předpokládám, že na nádvoří v Hluboké bude radostné a slavnostní předávání (rofl) (rofl) (rofl)

    Pilným včeličkám děkuju předem i zadem, dokonce i bokem (happy) (happy)

    1. Ygo, děfčico drahá, mám pro tebe velkou slabost a spešl tobě bych nerada působila jakoukoli újmu, tak mě k tomu, simtebe, nenuť :* .

     1. Moje milá, já za to nemožu … vyřiď si to s Jarkou, neměla si s tou slaďoulinkou hajzldečkou zahrávat … trhá mi sérdce, když si představím, jak se potácíš na onu strategickou místnost mrazem a závějemi, aniž bys byla od zimy chráněna šikézním přehozem. A v duchu vidím, jak usedáš na trůn, unavena a uondána zlým okolním světem, víka ti znaveně spadnou a co tě ochrání před osudem Hanče a Vrbaty? Růžovoučký plédek s láskou právě pro tě štrikovaný.

      Neofrňuj se a ber! Nekteří lidi jsou strašně nevděční (a navíc, eště ho nemáš na hrbě, teda za krkem, vlastně v rukách)!!!

    2. Sim pěkne Ygo, napiš mi, prosím, na epulka na seznamu. Potřebuji vědět, kam mám doručit příspěvek do růžové sbírky :-). Takové výzvě se nedá odolat

     1. Sím, YGO, výsledkem po zcelení by měla být růžová maskovací síť? Takže vyrábět růžová oka občas zaplněná kouskem látky v ladícím odstínu růžové? A jakou velikost? Zvířetník je spolek veliký, takže proč se piplat s kousíčky na přehození kadibudky … to chce růžové loubí od dveří až ke kadibudce včetně (rofl) !

      1. Řekla bych, že představivosti a píli a množství a tvaru a vůbec ničemu meze nekladu – čím víc, tím líp, já se s tím nějak popasuju. Myslím si, že řetízek umí každý (teda i já) a tudíž klidně může být některý kousek i hooooodně díravý – však jiní, kteříž s háčkem či jehlicemi umí lépe zápasit, dodají kus spíš hutnější. Jediné, na čem si dovolím trvat, je barva pink. A ještě, kdybych mohla poprosit, vždy v násobku dvou (mám pro to své vlastní dobré důvody (wasntme) ).

       Děcka, já si myslím, že Louk si od nás dárek zaslouží (nod) (nod) (nod)

       1. (rofl) (rofl) (rofl)
        Technická: „v násobku dvou“ – Ty se chceš ještě někomu pomstít?
        Ale jinak volám: Za pět let Yga na hrad!

        1. Mno, tak mě napadlo… aby tě ten humór nepřešel.

         Ygo, Hanč s Vrbatou výborný argumenti, smekám (y) . Ale ráda bych připomněla památná slova Zdeny bezpsí o mém pradědovi ledním medvědovi. A tak vůbec, vážně si tolik štěstí nezasloužím 😛 .

         1. Ale jóóó, ty jo! (nod)

          Dědeček byl ledním medvědem z donucení (nemaje plédu), ty se můžeš během chvilky změnit v medvídka koalu 😉

 8. Už se to nevejde dolů, tak sem- milá JJ, u té písničky mám slzy v očích (vždycky). Já jsme totiž bydlela nedaleko a ke Svitavě, do Těsnohlídkova údolí a až do Bílovic, jsem chodila s dětmi na výlety, po cestě jsme udělali piknik a došli pak někam na nějakou dopravu. Oni z té strany řeky, kde je Těsnohlídkovo údolí, udělali cyklostezku do Bílovic. Jednou jsme na ni s dětmi zkusili jít jako chodci a nešlo to. Plno cyklistů a lidí na inlajnech. Museli jsme se vrátit. Vím, že bych mohla jít po druhé straně řeky, ale tam není obřanský lom, na kterém někdo v rohu namaloval bránu Morie a pečlivě tu malbu udržoval, není tam kovárna, studánka a zřícená zahradní restaurace… prostě mi to sebrali kvůli pitomým kolům. Myslím, že to byl první impulz, proč jsem se odstěhovala z Brna pryč. Tam jsem to milovala a už jsem tam nesměla. A na rozdíl od cyklistů mě tam vozili prarodiče ještě v kočárku, vodili mě tam na procházky a pak jsme tam s dětmi chodila i já. Do Koutů (do Kótů), jak říkával děda. Je to vlastně jediné místo, u kterého mě mrzí, že jsem ho opustila. Ale i kdybych v Brně zůstala, nic by se nezměnilo. Už tam nesmím, pokud si nevezmu kolo, a já tam chci jít pěšky.

  1. Naprosto chápu, Matyldo (hug) . Jestli prosadí obchvat Bystrce při dostavění R43, dopadnu stejně … 🙁 .

 9. Musím se pochlubit, jezevce jsem naživo viděla, a přímo na svém pracovišti (chuckle) . V onom úžasném řečkovickém areálu, který ústil do polí a lesa na Babě, byl totiž zoologický ráj. Zajíci, divocí králíci(!), bažanti, křepelky, koroptve, poštolky, kuny, veverky, … všecko nás to považovalo za vetřelce, které je nutno ignorovat, případně si pomstychtivě počkat, až nastaví foťák, namáčknou spoušť, a v tu chvíli poodskočit o dva kroky dál a zase pózovat … |-( 😀 … takže fotky nemáme, ale i jezevec tam byl, žral pod smrkem žampión a jeho jediná starost byla, jestli mu ho nechci sebrat (chuckle) .

 10. Abyt, hezké zastání se jezevce, ovšem tvůj strohý komentář (dole)…“ No přesně. Kdyby ze mě kdysi vyráběli holicí štětky, taky bych si to geneticky pamatovala” 😀 😀 😀 tak ten mě rozchechtal, až jsem se zakuckala.

  Já znám výraz, že je „někdo někde zalezlý jako jezevec“ ale o smradu to znám s tchořem „smrdí jako tchoř“ (a při tom nevím, jestli tchoř smrdí).

  Jako skoro všichni diskutující, také jsem se s jezevcem nikdy nesetkala i když ono asi o bližší setkání není moc co stát. Byla bych spokojená, zahlédnout ho třeba jen z povzdálí, prostě ve svém prostředí. Ono je to přeci jen zvíře, které už svojí velikostí a takovým „buldočím“ postojem budí respekt. Ale hezký na pohled bezesporu je a nevidím důvod ho zbytečně zabíjet. V Americe též žijí – ano, angl. je to „badger“ a dost běžný je výraz „don‘t badger me” a znamená něco jako nerýpej do mne, nepopichu, prostě neotravuj.

  1. Tchoř, pokud se nejmenuje fretka a není po operaci, má pachové žlázy s velmi účinným a dlouho působícím sekretem a umí s nimi, tedy s jejich vývody překvapivě dobře mířit. Jezevec je (prý) podobně vybaven také, ale přesně to nevím.

 11. Milá abyt, díky za pěknou úvahu o docela běžném zvířátku našich lesů. Diskuse je náročná (rofl) .
  Osobně jsem bohužel nikdá neměla tu čest, ale jednou mne maminka mé kamarádky mazala jezevčím sádlem (její tatínek byl fořtem u Rosic). V lidovém léčitelství se používalo při spáleninách (já sletěla ve cvalu s koně a jak jsem jela po zemi i po kamení, tak jsem si spálila celý bok). Kůň přiběhl z lesa první, já se dobelhala až za ním a když panímáma fořtová uviděla to nadělení vytáhla jezevčí sádlo. Nevím jestli to mělo lepší účinek něž nějaké běžné masti. Ale ona vychovaná a žijící na samotách v lesích tomu věřila. Vím, smutné setkání s jezevce.
  Je fakt, že ani plyšáků a jiných hraček není moc jezevčích.

 12. Šmánkote, taková krásná diškuz a já chybím. Abyt, tys rehabilitovala jezevce v očích zarputilé veřejnosti. (handshake) Ostatní se krásně připojili.
  U nás jsou taky jezevci ale bohužel i jezevčíci, on je to krásný zvíže i ten pes je boží ale nesmí mezi nimi být ten myslivoň. Mnó, tak každý to vidí jinak, že áno.

  Milá Vave,, ty jsi moc hodná a laskavá osoba. Napsala si to móc hezky ale my pesimisti to vidíme opravdu jinak.
  Liška utíká k Táboru, páč ten zázvor čórla.
  Není to však liška ale lišák a proto ten ježek
  slibuje těžkou pomstu.
  Zajíc se nechal jen a jen napálit, původně chtěl taky krást ale teď je nabádán aby zloděj chytil zloděje.
  Prohnaný lišák se schoval a smál se naposled.
  Nakonec dostal amnestii. Pak byl viděn nééé v Taboře ale po Zlaté stezce prchl do Passau,lup tam úspěšně prodal
  jistému Rýbrcoulovi a takto ho přechytračil. (inlove) (wave)

  1. Tož tak to je – Rýbrcoul nakupuje v Německu za levno od českých šmelinářů dávno prošlý a poškozený tovar.

   Hlavně, že mu šmakuje (chuckle) (chuckle) (chuckle)

   1. Madam, jste totálně mimo mísu! Kdyby si někdo v Německu dovolil zlomek toho, co tady, půjde na několik let bručet a pokutu budou splácet ještě jeho pravnuci, nemluvě o tom, že pokud tam inspekce najde něco závadného, je to okamžitě zabaveno a na náklady prodejce ekologicky zničeno. U nás to zakážou prodávat, udělí symbolickou pokutu, (aby to firmu moc nebolelo), vyhodí někoho, kdo za to nemůže, závadné zboží se přebalí, převeze jinam a prodá. Ale proti gustu žádný dišputát, pro nás je to vždy jednou za měsíc příjemný výlet, zdravotní potíže žádné, přestože si dopřáváme co hrdlo ráčí a kulatá sumička na 4% spořicím účtu, každý měsíc stoupající, také není důvodem k pláči. A když mám za stejnou cenu na výběr kapra, nebo lososa, tak si toho lososa dám mnohem raději. A komu se to nelíbí… (Může jezdit také, hranice v podstatě neexistují a úspora je tak markantní, že se to vyplatí i když místo našich 2 x 150 km ujedete 2 x 300). A v Německu jsou pro osobní auta dálnice bezplatné.

 13. Nikdy jsem jezevce neviděla, ale doufám, že na to dojde. Když bydlíte na kraji města u lesa, máte z první ruky tu tlačenici, jak se divá zvěř stěhuje do města. Zající a divočáci už dávno, sojky, straky, žluny a bažanti průběžně. I tu srnku jsem už viděla („malovaná srnka pije asfalt z hrnka“).
  Takže, Abyt, už se těším na jezevce.

    1. Ty jsem tam neviděl, ale nedivil bych se tomu.Muflon je v podstatě špatně ochočená ovce.

 14. Pro mne je to takové „teoretické zvíře“, které jsem viděla jen na fotce a vycpaného v depozitu místního muzea. Prostě krásný plyšák na leštěné destičce. Já totiž pátrala (ještě v době předinternetové), co se mi zabydlelo na skalce. No, velikostně to bylo jen asi 1/3 jezevce, ale i tak jsem se kapku lekla, když jsem toho škodiče žravého vyplavila. Byl to křeček polní. Docela macek. (tmi)

 15. (chuckle) Znám jednoho jezevce a ten sídlí na Vysočině. (chuckle)
  (tmi) Jen nevím, jest-li se každému líbí. (tmi)

 16. Tak nevim. Neměl by ehm někdo, v rámci rovnováhy, rozvinout úvahu o škodné a zlodějských krvelačných smraďoších? Nebo přihodit nějaký ten jezefčí recepis do mlsotníku, když už máme pátek? (wasntme) Aby autorce nebylo líto, že přišla o filipiku (chuckle) .

  Abyt, krásně napísaný! (y) 🙂 Jj, udatný pruhovaný rytíř našich lesů…
  Je mi nesmírně líto všech zvířat, která doplácejí na lidskou rozežranost, skutečnou i pomyslnou. Ale zbytečné oběti hlouposti, pověr a předsudků, všichni ti sýčci, ropuchy, hadi, černé kočky…, to už je úplně šílený.

  Mmch. by mě zajímalo, kdo vymyslel důmyslný textík dětské písničky Běží liška k Táboru. Představa těch tří zúčastněnej, kterak se do krve hrdlí o zázvor (nemluvě o vidině ježka dusajícího za Bystrouškou) je vskutku nevšední. Že by autorem byla stejná osoba, která ježkovi na hřbet přimalovala jablko? Každopádně znalec 😛 .

  1. V tomto případě se jedná o jasné nábádání k trestnému činu. Jedině, že by stíhací ježek chtěl to jablíčko vyhandlovat. A vůbec, vypovídá to o zlých časech, charakteristických nedostatkem zázvoru.
   Ježek byl portrétován v nešťastné situaci, kdy se právě vzbudil pod jabloní.

  2. No tak to rozebereme:
   Běží liška k Táboru – liška je nadšená táboritka
   nese pytel zázvoru – pravděpodobně jde o lišku-léčitelku, táborité jsou zřejmě nachlazení a mají rýmičku
   ježek za ní pospíchá, že jí pytel rozpíchá – ježek zjevně není táborita, naopak chce, aby liška zázvor poztrácela a táborité aby se ukýchali k smrti
   Běž zajíčku, běž za ní – antitáborita nabádá nebohého zajíce k odcizení léčivého zázvoru v úmyslu udělat z něj spolupachatele
   Liška se mu schovala, ještě se mu vysmála – ale liška-táboritka se mu mazaně ukryla a smála se nejlépe.

   Ovšem chybí tu závěr, donesla-li liška zázvor do Tábora a vyléčila nachlazené Tábority, nebo nedonesla-li ho tam?

   Taky mě napadá, že k Táboru nemusí nutně znamenat do Tábora. Klidně mohla běžet na ostrůvek k Sezimově Ústí, kde žili adamité; tím by se vysvětlilo to nachlazení a tudíž zvýšená potřeba zázvoru.

   Jo, tak to asi bylo, jojo. (chuckle)

    1. Už chybí jen Hrbolek a Hrdobce. Mimochodem, ví někdo, co chtěl tímto slovem básník říci, tedy pokud vůbec něco takového chtěl? 😀

   1. Dekuji Vave za objasneni smyslu zahadne pisnicky. Ptala jsem se jako ditko naseho taty, proc ta liska nese do Tabora zazvor. A tata moudre pravil, ze tam nese zazvor, aby se to dobre rymovalo. Ze treba pepr by tam nosit nemohla. (rofl) Jeho vysvetleni mmne tehdy neuspokojilo.

    1. No co, Hani, by liška zdrhala pro změnu k sestře 😀 .

     Vave, nepřekonatelný! (y) 😀 Liška táboritka mě má při dnešku na svědomí 😀 .

   2. Já nevím, Vave, ale moc se mi to nezdá (think) . Za husitů nejspíš zázvor byl celkem obvyklá komodita. Dobu, kdy by se občani-zvířátka o něj porvali, si na rozdíl od husitů osobně pamatuju (chuckle) 😛 .

    1. Nojo, Zano (inlove) , ale považ! CELÝ PYTEL zázvoru, to už je i za husitů něco meducíny. (chuckle)

  3. Textík vymyslel Leoš Janáček, když psal libreto své opery O lišce Bystroušce podle Těsnohlídkovy knihy. 20. léta minulého století. Ty jsi nedávala ve škole POZOR!
   😀
   Krom toho Bystrouška měla levičácké manýry a mimo jiné vyhnala z nory i JEZEVCE!

   1. Asi sem zrovínka tou dobou doplňovala hladinu nikotinu ve školním parčíku (blush) .

    Bystrouška vyhnala z nory jezevce??? Abyto, slyšíš to? Teda, vidíš to? Bysme mohli založit dva tábory, resp. fan kluby. A pak si dát příležitostně po čuni. By mě zajímalo, kdo by se ke komu přidal. To by bylo dilema, panečku, esli liška nebo jezevec. Tipuju, že nejtěžší rozhodování by měla Yga, zrozená v Jezevci, s ikonou Bystroušky (chuckle) .

    1. Správně, a budeme se jmenovat „Brutální Lišky“ (Brutal Fox) a „Brutální Jezevci“ (Brutal Badgers) a kmen, který přežije, sní ten druhý. Kmen.

     (Zlatý ponravy teda, a hlásím se k Jezevcům. Jezevec je prokazatelně více méně více mé krve.)

     1. No, nejni to lehký, ale totemové indicie hovoří jasně – Cvrliky se staví za Brutal Badgers.

      1. Liška byla levičák? No jasně, když byla táboritka. (chuckle)
       Jednoznačně se stavím do týmu bébé. (nod)

        1. No přece Abyt- když tak skvěle rehabilitovala jezevce. Další článek bude o lišce (a nebude se líbit těm, co jim liška zakousla slépky, ale Abyt to zvládne).

        2. Nedá se svítit, my z kraje moudrých lišek musím hájit barvy krajanky 🙂 . Třebas jen za tu nádhernou mluvu líšeňskou, jen si to spolechněte:

         „„Ty gambáču zhnilé, syrovče syrové, vražedníku nad Šlosárka, co já ti dělám, že mě mlátíš? Zavazím ti, špinavče špinavé, že mě klučeš? Les je tak velké, ale hde,
         vzpomene si milostpán, že nikdo nesmí ani okolová jeho oken umazanéch. Já bych tě měla dát k slavnému sódu, ale kdo by se s tebó mazal? Stojíš ty mně za to? Abys ty ale věděl, tak to nenechám ani za živé svět. Rovnó du včilka k bytové komisí. Šak ti páni povijó, budeš-li ty se roztahovat v té své kuti. Aţ tě vykvindujó, to uvidíš,
         co je to nemít stropu nad hlavou, sprostáku hlópé!“ …
         „Každé kósek obrac a vyfóké. Je teplé a popálil by sis ruky. Vida, umíš to, mohl bys do Brna na prácu, rádi by tě tam zametačem udělali. Ešče nemáš plyskéřů?““

         Celé povídání o tom, jak liška vystěhovala jezevce, je tady, začíná na straně 28: http://web2.mlp.cz/koweb/00/03/35/04/83/liska_bystrouska.pdf
         a dohledejte si k tomu ještě kouzelné obrázky od Stanislava Lolka.
         Milá Abytko, moc půvabné čtení (inlove) .

          1. Já taky. A mám ji na vinylu v archivu. Časem ji zdigitalizuji a přes Skype pak můžu zájemcům poslat, samozřejmě jako plnohodnotné CD, nikoli zoufalost zovoucí se MP 3.

          2. Akorát já (zrozená do jiného nářečí), jsem dumala, proč Rezek opěvuje kožešiné farmy (módrou lišku jsem totiž překřtila na modrou lišku).

    2. A nemohli bychom je zkamarádit? Mně je sympatická i liška i jezevec, tak mám dilema. (think)
     A u Holyně v lesíku prý bydlí jezevec, říkali mi místní a pokousal už několik psů, dodala jedna paní. S Arinkou jsme našly noru – nevím jestli jezevčí nebo liščí. Arinka moc chtěla na návštěvu, ale nevešla se „do dveří“ a protože není hrabavá, tak se šla radši honit s kamarádkama. (chuckle)

    3. No já nevím, proč by si rozšafný pan Jezevec nemohl vzít za ženu moudrou slečnu Lišku (inlove) ? Dítě z tohoto požehnaného svazku zrozené by bylo buď Liškovec (ON) nebo Jezeška (ONA) … aha, tak já jsem teda Jezeška – že bych si pozměnila nick (wasntme) .

     Já myslím, že je zbytečné, aby kmen Lišek a Jezevců se mezi sebou hrdlil, vždyť oba dva jsou dětmi matky Země … (to jsem ale poetická … (chuckle) )

     1. YGOOOO! (inlove) (rofl) (whew) Četla jsem Jezedeška a lekla se, jak jsi nebohou dceru míru nazvala. (tmi) Ufff, to se mi ulevilo, že jsem jen slepý bubec. 🙂

     2. No tak jo, máš praudu. Oba jsou loztomilý. A pokud liščí kmen nebude Fridolíny odnikud vystěhovávat, proč bysme se vlastně nemohli přátelsky domluvit. A tlapkami společnými natřískat někomu jinýmu 😀 . Kupř. si počíhat na nějakého toho pomateného myslivoně (chuckle) .

 17. Proč by jezevec nemohl mít špatnou pověst? Pomluvy se nevyhnou nikomu. Já bydlím v lese a měla jsem možnost pouze dvakrát v životě jezevce spatřit. Za naším lesem jsou rokle a tam se říká V jezevčinách – čili, že tam jezevci jsou, tam jsem ho nikdy neviděla. Ač sousedovi se do nory dostal jezevčík a musel pro lopatu a krumpáč a milého jezevčíka vysvobodit. Ale poprvé jsem ho viděla běžet přes silnici když jsem se sousedkou jela před lety večer z oslav MDŽ – no nikdo nám to nechtěl veřit. Před třemi lety jsme s Doníkem a Janou také jeli z procházky a na sklizeném poli jezdilo čtyřnohé autíčko, tolik nám ho jezevec připomínal. Asi hledal něco na zub. Koukali jsme na něj dost dlouho. S plašanem Luxem bychom dlouho nekoukali, ten by ho vyštěkal. Jezevec byl nádherný.

 18. Jako dítě (cca před 30-35 lety) jsem měla knížku „Jezevec Fridolín“. Úplně ji vidím, žlutý obal… Nebyly to pohádky, ale příběhy jezevčí rodiny a díky téhle knížce mě láska k jezevcům už neopustila. Bohužel se mi je nikdy nepodařilo vidět v přírodě.

 19. Jezevce jsem viděla jen jednou – bohužel skoro tak, jak ho viděla Ivana 🙁 Ležel zraněný v lese a sotva se hýbal. Jak se tam mohl dostat – na pěšinu, kolem nikde nic, zraněný, ale ještě živý – mi není jasné. Tak jsme k němu zavolali „záchranku“ – lidi z útulku pro divoká zvířata – a drželi mu palce, aby se z toho vyhrabal. Ale moc bych ho chtěla vidět někdy za nějakých normálnějších podmínek…

 20. Ještě k tomu, proč NĚKTEŘÍ nemají jezevce rádi – asi proto, že je to vlastně taky lasicovitá šelmička.

  JEDNA tady onehdá tvrdila, že lasicovití se jí nelíbí, neb mají krátké nožičky a dlouhé tělíčko (ale já si spíš myslím, že se jí nelíbí proto, že jsme odhalily, že vrahem NENÍ zahradník, ale jistý Lasice a Kolčava k tomu!). No – nemá ty slípky inzerovat, že jo (shake) .

  A předpokládám, když je nějaká slípečka tak říkajíc přímo na talíři (nebo před čenichem), že ani jezeveček nepohrdne, ba si přímo poslouží (rofl) (rofl)

 21. :O Tak to já nevím, jestli mám jezevce ráda. Bydlel u nás ASI pod v tújemi, byly přes 40 let staré, polehlé, likvidovali jsme je a byly pod nimi NORY, SOUSTAVA NOR přímo, pěkně udělané to bylo… 🙂
  Jezevec bezpochyby stále obývá nějaké blízké končiny u chalupy, resp. u chalupy sousední – když soused likvidovat staré, přestaré dřevníky a kdysi uskladněné dříví, jezevce vyplašil. Chudák soused, špatně vidí, a původně si myslel, že se mu tam potuluje naše strakatá slečna Bony. Tak na nás volal, ať si psa odvedeme, a tedy dost koukal jako blázen, když k němu manžel přišel k plotu a po boku manžela běžela naše Bóňa, celá natěšená, co soused má zajímavého.
  No já fakt nevím, jestli ho mám ráda. Asi takhle: NEVADÍ.

 22. Ale jo, já je mám také ráda. Jak Dede píše, v Norsku se pohybují ve vilových čtvrtích a nikdy jsem neslyšela, že by se pustili se psem do křížku.
  Při jedné noční procházce nám jeden přeběhl přes cestu a můj předchozí retríver se za ním radostně pustil. K mému zděšení zmizeli v něčí zahradě a tak zahrada nezahrada, vlítla jsem tam vyděšená za nima, připravená postavit se psovi po bok a bojovat do poslední kapky krve. Ti dva stáli proti sobě, vyhodnocovali svoje šance a psovi se viditelně ulevilo, že mohl se ctí odejít. Kámo, sorry, vona by ji ranila mrtvice. Je měkkota, tak až zase někdy!
  Jedno léto jsem je krmila na terase těma lojovýma koulema pro ptáky. Nejdřív jednoho, pak to řekl doma, paní jezevcová přestala vařit a chodila s ním na koule.
  Jsou to hezká, prdelatá zvířátka a ráda se dívám, jak rychle šupajdí a šmejdí ve snaze najít nějakého tučného brouka.

  1. Si myslím, že to řekl doma až poté, co mu paní jezevcová udělala scénu – se s tím vařím a von to nežééére! To asi chodíš někam na lepší co? :^)

    1. a pak paní jezevcový došlo, že si vlastně může ušetřit práci a ešče jí vezme táta do společnosti 😀

      1. Jeden můj známej má teorii, že jezevci nosej na zádech baťůžky, v nichž mají baterku a rezervní ponožky a do těch baťůžků sbírají vše jedlého co najdou a doma pak pečlivě třídí. Ale já myslím, že přehání, protože on dokonce vášnivě tvrdí, že se s těma baťůžkama na zádíčkách i rovnou rodí.

       1. …se nám to komplikuje.
        Jezevec se narodí s batůžkem (což jsem teda nikdy neviděla, ale je to dost pochopitelný, protože jsem nikdy neviděla ani toho jezevce), naopak na každým obrázku je vyvedenej ježek s jablíčkem na zádech, který tam ale doopravdy nenosí, poněváč je nežere.
        A ještě do toho ty koně… (whew)

        1. Baťůžek? možná tak na břiše a v Austrálii, tam je to běžný zvířecí módní doplněk. Jenže pokud vím, tak u Georgů jezevci nežijí, i když by mohli být trochu spřízněni s tazíky.

 23. Jemináku jejdamáku, tak tady to naopak vypadá, že jezevce má KAŽDÝ lád! To jsem tedy sama láda.
  Jsem myslela, že budu muset nasadit vášnivou filipiku a až na ty norský, co vylupujou školky 😀 , zatím samé sympatie.
  (clap)

 24. Něco se muselo stát s našimi jezevci ve Fräntorpu. Často jsme je potkávali na našich procházkách. Někdy jsem ho viděla zezadu jak před námi uhání do skrýše. Někdy byl docela blízko a jednou se mi pral s Brumlou. Ale už roky po nich není vidu ani slechu. Při tom boji zvláštně štěkal.
  Měla jsem a mám k nim respekt protože mě zdejší varovali že může pokousat i člověka. Ale hlavně jsem se bála o psy.
  Jsou moc krásní a nečekaně velcí. Je mi líto že už je tady asi nemáme. 🙁

 25. Myslím, že špatná pověst jezevců u nás spočívá v jeho neochotě spolupracovat s myslivcem na svém ulovení, a na jeho schopnosti zle zřídit psa, anžto jezevec je bojovník a není tak snadné ho sejmout, jako zajíce, bažanta nebo srnku. 😛
  Já mám s nimi osobní zkušenosti z Norska, kde se někteří jedinci nesnažili zůstat neviditelnými lesními zvířaty, ale nastěhovali se do blízkosti lidí na těch nekonečných domečkových předměstích, živí se převážně loupežemi a baví je bafat na psy. Jsou to opravdu dost velká zvířata jezevčíkovitého tvaru a Nazgúly přiváděli k šílenství (chuckle) Jednoho jsem viděla za plného světla v letní podvečer, an se vybral přes velkou louku veřejného parku loupit v odpadcích zdejší mateřské školky. Své divoké podstatě zůstal věren akorát tím, že nešel po asfaltovém chodníku, ale asi metr vedle něj (wasntme)
  Nebylo snadné vedle nich žít (se psy šťastně vyhledávajícími možnou bitku, které já byla odhodlána za každou cenu zabránit, přesto ke třem střetům došlo – jednou byli psi dokonce na flexivodítkách!), ale byli krásní 🙂

 26. …..Puoč ho níííkdo, nííkdo nemá lád?….

  MÁ!!
  Já třebas a od malička. U nás na chalupě byla rodina. Bohužel, myslivci jí tam jaksi nechtěli :-(. Já beru jezevce jako moudrý zvíře, šikovný a hodně věcí znalý. A že je škodná, je holej nesmysl.

 27. Mně se jezevci moc líbí a taky nechápu, proč jsou považováni za škodnou – možná, pro ten systém nor, kdy je nebezpečí, že se do některé propadně povoz i s koněm (chuckle) .

  A jsem nadšená z toho, že má odvětrávanou kadibudku (jen jestli má růžovou dečku na deklíku (think) ) – tak to je úžasné.

  A s těmi pruhy až po maturitě – no však i malí dalmatini jsou při narození jako padlý sníh (narozdíl od koní běloušů, kteří jsou při zrození černí).

  1. No, každý bělouš není při narození tmavý, pouze bělouš vybělující. Třeba lipicán se rodí bílý. No a černý bělouš se rodí černý a černý zůstává. Do barev koní není radno příliš zabředat

   1. „Černý bělouš se rodí černý a černý zůstává.“ :O
    Proč jsem si u této věty vybavila povídku, ve které rozhorlená babička běsní: „Solnohrad je hlavní město Solnohrad, Afrika je hlavní město Afriky, paní Popperová je hlavní město paní Popperové…“ (chuckle)

  2. Králíci stříbrňáci se taky rodí černí, až později začnou stříbrnět. Nejdřív maska a potom postupně zestříbrní celý.

  3. To stojí za úvahu s tou dečkou, Ygo. Možná, že jsou jezevci považováni za škodnou, právě proto že zločinně zcizují deklíkové skvosty.

   1. Ta myšlenka otevírá vysloveně nové estetické možnosti. Protože rčení o starém chrápajícím jezevci bude jistě starší než myšlenka splachovacího záchoda, vychází mi, že prajezevci museli růžové dečky krást v kadibudkách. A takový růžově opletený kadipoklop… Možná to zkusím v létě navrhnout jako táborový úkol týdne…

 28. O jezevci mám zafixováno jen to, že „chrápe jako jezevec“. Tak nevím, jestli jezevci chrápou. Ale třeba aspoň tvrdě spí? Jenže které lesní zvíře tvrdě spí? No, i když v té sofistikované noře možná může 🙂

  1. A nemyslí se tím třeba zimní spánek…? 🙂 Já měla jednou to štěstí vidět jezevce na živo, tedy spíš na mrtvo… Byl na silnici, sražený autem. Živého v pravém slova smyslu jsem taky neviděla.

 29. Jezevec, krásné pruchaté zviřátko a já mám pro pruhy a moury slabost …také mám zafixováno,že smrdí (je to jezevec ne?)a že je zákeřnej,protože stáhnul jezevčíka do nory a zavalil ho. (trilogie s Tomášem Holým o Šumavě) Ale nebrání mi to již v tom, že ho mám za statečného krasavce a že jsou velice společenští a potrpěj si na rodinu,to jsem nevěděla, ale je to nádhera. (clap)

 30. Taky se mi hrozně líbí a ráda bych se s ním potkala v přírodě. Měla jsem to štěstí vidět hodně zvířat in natura, ale zrovna jezevce ne. Je to velký krasavec

 31. OT. Kdyz mate ty volby, tak jsem si vzpomnela na volebni rceni ze Chicaga v divokych 20. letech minuleho stoleti. „Vote early and vote often.“ Velmi volne prelozeno: „Bezte volit rano a pak jeste nekolikrat za den.“ A mimochodem, Jizni Karolina je jediny stat v USA, kde se ve volebnim dnu nesmi prodavat tvrdy alkohol. Asi aby lidi z tech nabizenych mozznosti nezblbli. 😡

  1. Haninko, ale tady se přeci dlouhá desetiletí při volbách nesmělo pít. V opilosti se dá ledacos vyřvávat, např. Liquééére ! Protože důvod, že by člověk v ožralosti měl „bordel“ v lístcích nehrozil, MOC JICH ( těch lístků) NEBYLO ! 🙂 I když přímou volbu prezidenta pokládám trochu za šaškárnu a naplnění druhé poloviny hesla „Chléb a hry“ jsem vlastně ráda, že si vyzkouším i tento nástroj demokracie. Zcela v duchu… jaký si to uděláme takový to budeme mít… Takže Karle jdeme na to ! 😉
   A jezevce mám moc ráda, jsou to obříci se statečným srdcem, krasavci se záviděníhodným sociálním cítěním.

 32. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  jezevec je úžasný i tím, že prostě o něm nevíme. A přitom to není žádný vzácný tvor. Jen svým způsobem života se dělá „neviditelný“

  1. No přesně. Kdyby ze mě kdysi vyráběli holicí štětky, taky bych si to geneticky pamatovala. :@

   1. A co si má geneticky pamatovat české bílé ušlechtilé prase, ze kterého se vyrábí zabijačka, nebo zdroj bifteků – hovězí??? (rofl) Jezevci se za škodnou považují v bažantnicích, kde decimují snůšky, totéž dělali i koroptvím a křepelkám. Koroptve a křepelky už u nás prakticky nemáme, stejně, jako tetřevy a tetřívky, (škoda, oboje lze chovat stejně, jako slepice, ale to by asi pravověrní myslivci/lovci nepřežili), takže ,,přirozeným“ vývojem se škodlivostní potenciál jezevců značně snížil. Ono je to bohužel o tom, že s výjimkou přemnožených a stále oprsklejších divočáků, se kriticky snížily stavy prakticky veškeré zvěře.

    1. „malá zvěř“ nic moc, ale nesouhlasila bych s nízkými stavy u srnčího či jelenů. Taky lišek a jezevců přibývá.
     O ptačích druzích kolem nás nemá cenu hovořit – každý rok se nějaký opeřenec přidá…

     1. Potenciál srnčí a jelení zvěře likvidují řepková pole; řepka je pro tuto zvěř vražedně jedovatá, (slepota, otrava krve a následný rozpad vnitřních orgánů, specielně ledvin), bohužel ozimá řepka je v zimě pro tuto zvěř jediná jakž takž dostupná potrava. Takže v lesích a horách, kde se řepka nepěstuje, je vysoké relativně dost, zatímco jinde pomalu vymírá. Káňata se naučila, že je mnohem jednodušší čekat na stromech u silnic na přejetá zvířata, než se namáhat s lovem myší na polích. A co udělá městské prostředí s divokými zvířaty? kdo můžete, zkuste se podívat do okolí Podolské vodárny. Stačí dát té verbeži decentně najevo, že máte ssebou něco k snědku a budete se divit i ušima, jak jsou všichni ,,plaší“

 33. Fakt jsou celá bílá, ta miminka jezevčí? 😡 Jééé! (h) To je moc zajímavé, milá Abyt. (inlove) A potřebné. (nod)
  Já mám z různých rčení a zmínek v dětských příbězích vtisk, že jezevec je samotář, který nemá rád vyrušení, pak je nerudný a brblá. Taková v podstatě spřízněná duše. (chuckle)
  A prosím, on je to nakonec bodrý chlapík, připomínající dávného souseda babičky přeslicové. Ten zaskočil jen se na něco zeptat, něco donést či odnést, a zastavil se mezi dveřmi na verandě na půl slova. Po dvou hodinách nás už všechny bolely nohy, neb soused opakovaně odmítal se posadit; kdepak, děkuju, já pospíchám, už běžím. Nepomohlo ani, když se babička zoufale odsunula do kuchyně, že musí vařit. Soused hbitě změnil furta a pospíchal dál. (whew) Ale to sem vlastně nepatří.
  Sem patří heslo dnešního dne: Jezevcům a pátku zdar! (y)
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Dtto, milá Vave (inlove) . O běloušcích jsem taky neměla tůcha, nerudnej samotář je jasnej (chuckle) a i shoda se sousedem by se našla. Akorát že naší babičky spěchající soused se kliďánko opíral i o futra koupelny a neřešil, zdali někdo sedí na míse, kterážto se jen symbolicky ukrývala za nízkou pokachlovanou zídkou (wasntme) .

  2. Samotář, nemá rád vyrušení, je nerudný a brblá, brblá …
   Áno, jasně spřízněná bytost. Odhalila´s to, v mém případě naprosto přesně. (wave)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN