ČLOVĚČINY: Dopis Ježíškovi

To je přece jednoduché. Dítko napíše dopis Ježíškovi, strčí ho za okno, vy si ho v noci vezmete a zařídíte se podle něho. Ale ono to zas tak jednoduché není.

 

 

 

Malé děti se neumí vyjadřovat písemně, svá přání kreslí. Nejhorší období je éra „hlavonožců“. Tam vůbec nedokážete určit, kterou z virtuálních či televizních postaviček by si vaše dítě přálo najít pod stromečkem. V dopisu Ježíškovi se tak můžete orientovat pouze podle barvy kresby.

Základní podmínka však je, že dítku poskytnete široký sortiment pastelek či fixek. Pokud dítěti strčíte do ruky obyčejnou tužku, chci vás vidět, jak se rozhodujete, zda dotyčný hlavonožec reprezentuje Barbínu nebo Spidermana (i holčičky milují Spidermana).

Vynikající strategie pro tvorbu dopisu Ježíškovi je dohled staršího sourozence, nejlépe toho, který už ví, jak to s tím Ježíškem vlastně je, a přitom je ochoten tu hru s vámi hrát. Sourozenec s mládětem pilně konzultuje podobu konkrétního hlavonožce a vám potom práskne, jestli je to B nebo S. U jedináčků vám nezbyde nic jiného, než dohlížet na dopis Ježíškovi osobně a potřebné informace pochytat cestou.

Od hlavonožců do puberty je snadná cesta. Dítko se naučí psát, vytoužené postavičky nebo předměty už umí srozumitelně nakreslit… zkrátka Havaj.

V pubertě nastává další zlom. Potomek do dopisu Ježíškovi uvede vtipná přání. „Milý Ježíšku, moc bych si přál kilo černých oliv. A taky ňákej semtex by se hodil, kdo se má na ty zprávy v telce koukat.“ Neváhejte a přání splňte.

Puboš bude zírat na osm plechovek s olivami a kartón energydrinku. Někdy vás ale puboš dokáže přechytračit a dostane přesně, co chtěl. Olivy spráská, než skončí Pyšná princezna a Semtexy si vezme na vánoční hokejový turnaj 🙂

 

 

Aktualizováno: 8.1.2013 — 20:35

106 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zaně k narozkám a ostatním pro informaci hlásání od ledníčků. Pusťte si krátké videjko v článku, už se mrňousci krásně batolí.

  http://brno.idnes. cz/ledni-medvidata-z-brna-0uv-/brno-zpravy.aspx?c=A130109_154011_brno-zpravy_bor

  mezera mezi idnes. a cz

 2. Keď som mala asi 5 rokov, hrozne sa mi páčil ťahací kohútik na kolieskach. Veľmi som ho chcela. Ale mama mi vysvetlila, že sme chudobní. Že u nás pracuje len ocko (mama bola domáca) a že my nemáme dostatok financií, aby mit to kúpili. Odvtedy som NIČ od mojich rodičov nežiadala, aby mi to kúpili. Mala som troje hábov, čo som nosila na gymnázium, jedny šaty na nedeľu. Keď som chodila na VŠ mala som 550 KČS sociálne štipko a 250 KČS prospechové štipko. Z toho som dokázala mesiac vyžiť.
  Keď som začala pracovať, dostala som 1750 KČS na mesiac.
  Čo bolo,bolo. Ale teraz by som chcela slušnú prácu, aby som mohla za ňu živiť seba a svoju Levicu.

 3. Jé to mi připomělo,postpubertální dcera si přála odstranění dost velké oční vady,pojištovnou nehrazenou. Ovšem, jak dáte pod stromeček operaci? Jednoduše, dostala pod stromek 2 cukrové oční bulvy, modrou a zelenou,z Kaufu v ceně cca 20kč za jeden ks. (inlove) Ovšem po zjištění, co nás ta operace bude stát, vypadly bulvy zase nám 8-|

  1. S laserovým odstraňováním očních vad bych radši doporučovala posečkat déle (než v postpubertálním věku) – dost často se po porodu vady zhoršujou. Kamarádka takhle dala spoustu peněz za operaci a teď má po dvou dětech zase zpátky brejle. Rozhodně dobře prohovořit s očařem…

   1. Právě očař( a ne jeden) nám to doporučil.Měla 17 dioptrií a má voperované i fakické čočky( tuším že se to tak jmenuje)Zatím po 5 letech a 1 porodu ( císařem ) se zdá všechno v pohodě. Ťuk, ťuk snad to vydrží.

    1. Tak na 17 dioptriích to určitě má smysl i s tím rizikem, že by se po porodu ještě na 1 nebo 2 dioptrie dopracovala, to je fakt nesrovnatelný… Ale právě, že jsem měla zkušenost, že strkali do operací lidi s vadama do 5 dioptrií a to si fakt myslim, že nemá smysl. Někdy mám pocit, že se různý privátní pracoviště snaží na zdraví lidí vydělávat i poněkud nedobrým způsobem (a poněkud mě to štve…).

     1. No při 5 dioptriích bych do toho taky nešla, jenže dcera od 10 let nosila čočky a v 17 letech jí už hrozily čočky a brýle a tak v 19 ti letech šla na tu operaci. To riziko, že bude mít třeba později brýle s přijatelnými dioptriemi,brala v úvahu. Zatím jsme pořád na nule.
      Ale taky jsem se setkala s lidmi, kteří laser podstoupili a nic moc.Takže chci veřit, že jsme měli to štěstíčko…

 4. Ježíškovi nepíšem. Penny to má jasný – ideálně chce nějakou další hračku do sbírky. A já si prostě část pořídím vlastníma silama a to, co nezvládnu, o to si řeknu.
  A teď bacha: on mi fakt nadělil!
  Kódovaný sdělení č.1:
  BŘEZEN – DO DOMKU VLEZEM!!!
  (party)

  1. Jupíííííííí!!! Ono to vyšlo!!!!!!!!!!!!!!!!!!! (dance) (dance) (dance)
   Přijdeš podat v sobotu podrobné hlášení?

   1. Asi jo, pokud ti nebude vadit, že to budu prokládat kecama o chybách v diskusi včetně latinskejch termitů k nim… se učím filosofii… 😀

  2. Lidičky, eště furt pro sichr ty palce nepouštějte, jo? Dokud nebudu mít klíče… Ono je to škatulata hejbejte se mezi pěti škatulema, z nichž ta moje je poslední… huh.

  3. Io, jeste se s tebou uplne neraduju; misto toho primerene drzim palce az do finale. To pak teprva bude radosti. (party)

  4. Milá Io pampeliščí dítě, zatím se tiše raduji a dál palce mačkám. (y) (y) Až bude vše vyřízeno, podepsáno a předáno zaburácí mé hurááá! (happy) (sun)

 5. Nikdy jsem Ježíškovi nenapsala a tak se mi mnoho mých přání nikdy nesplnilo.
  Jako třeba za války kdy jsem nedostala tu malou panenku v krabičce se zásuvkami ve kterých bylo celé její vybavení, plno krásných šatiček. A co jsem se na ni nakoukala a o ní nasnila. Co já se tam nachodila kolem malého hračkářského krámku na rohu kam se šlo dolů po schůdkách. V ulici která vedla k mostu přes Chrudimku ke Kateřinskému kostelu. Jak se ulice jmenovala už nevím a je to tam teď všechno jiné, domy zbourané a nové vystavěné. Krámeček už není. A domek blízko staré nemocnice už taky neexistuje, tam se narodila moje sestra a já byla při tom.
  Achich já vám z toho nevyrostla a je mi to líto dodnes že jsem tu panenku nedostala. ;( Je to vůbec možné? Prostě taková zamrzlá lítost jako třeba zamrzlá puberta. (chuckle)

 6. Eh, hlava-mapa! (fubar) Zapomněla jsem pochválit pěkné téma, Renato. (inlove)
  U nás se taky vždycky psalo Ježíškovi, hodně dlouho. Resp. se malovaly obrázky s popiskami, nejdřív rodičovskými, pak vlastnoručními. A letos kluci také malovali, jen ty velké se mi nepodařilo donutit. 8-|

 7. 2xOT

  Jednak hlášení, že v Lííídlu mají těstoviny ze semolíny za rozumnou cenu 13,40Kč. Ozkoušeno, jsou dobré, hodně se navaří a nerozvaří.

  Druhak – ten Žolík je fakt popelnice. Zblajznul srbský fazole i „s talířem“ a teď se tu blaženě válí, hrabe, třepe všema čtyřma ve vzduchu a prý nic tak dobrého v životě nejed.
  Fazole s protlakem…. :O

   1. Semolina je mouka z tvrdé pšenice (Tritica durum), dělají se z ní „italské“ bezvaječné těstoviny.

   1. Zatím ještě zažívací potíže z ničeho neměl a zblajzne cokoli. Teď je přežranej a strašně chrápe 🙂

  1. Bobeš zdraví Žolíka. Prvně jmenovaný je schopný pozřít úplně všechno a v jakémkoliv množství. Jeho poslední kousek byl, že u snídaně překonal svá kila, vyskočil a vyškubl mojí mamince poslední kus rohlíku z ruky.

   1. Poslední kus rohlíku je u nás samozřejmostí – ani se Žolíček nemusí namáhat ….. 😉 😀

   1. Zatím se nic neděje a ani já potíže nemám. Normálně dlabe i čočku a taky problémy nejsou. Jak říkám – prostě popelnice.. 🙂

 8. U nás se dopisy Ježíškovi nepíšou a mě to mrzí. Jenže co nadělám, když mužstvo (včetně taťky mínus Marek) je přesvědčeno, že jakmile jednou přání vysloví, tak už to není přání, ale požadavek (což se nedělá) a tudíž žádné překvapení?
  Tak musím vymýšlet a někdy se holt nestrefím (angel)

 9. Moc děkuji za přání (inlove) .
  S tím zdravím to malinko pokulhává, od včera bojuju s nějakým (doufám zcela banálním) chcípem 😛 , takže jsem doma, plejtvám loňskou dovolenou v naději, že to vyležím).
  Zvláštní, u nás doma se Ježíškovi nepsalo, mělo se za to, že ví. Což mělo za následek, že v pubertě jsem prohlásila, že prosím, aby se se mnou dárky konzultovaly předem, neboť překvapení je pěkná věc, ale šoky ráda nemám (chuckle)

  1. Milá Zano (inlove) , ze srdce přeju všechno nejlepší, hlavně to zdraví! Ať se ti splní každé přání, které je pro tebe dobré a ta méně vhodná jen měkce vyšumějí (h) (h) (party) (f) (sun) (f) (d) (dance)

   Jo, u nás doma je taky morové doupě – nejdřív Nikola, pak Marek. Vysoké horečky, potom rýma a kašel doprovázející zdevastovaného jedince. Pořád doufám, že to nechytnu (whew)

   A s tím vánočním překvapením si můžeš potřást s Markem ruku – zastává stejnou filozofii 😀 Já mu obvykle vyhovím, protože ho chápu, přestože mně překvapení obvykle nevadí 🙂

  2. Mila Zano, vsechno nejlepsi, hlavne to zdravi a hodne vyletu pred tebou. (h) (rose1) (beer) (^)

   1. S dovolením se připojím.
    Hodně zdraví , milá Zano !!! A díky za střežení pokladu celoročně. (handshake) (y) (d) (h)

 10. Taky píšeme Ježíškovi, všichni. I ti, kteří se do rodiny přiženili 🙂 Máme to rádi, je to hezká hra. Letos psala i devítměsíční Ema. Sice to nikdo nerozluštil, ale myslím, že zklamaná nebyla

 11. Kilo černých oliv na posezení a ještě ve ,,vlastní šťávě“? Chtěl bych vidět toho, kdo to do sebe naláduje a bez následků přežije.

  1. Zřejmě jste si při svých extravýhodných nákupech nepovšiml, že minimálně polovina obsahu konzervy oliv je nálev, který se nekonzumuje. Takže půl kila oliv se dá sníst bez jakýchkoli následků

   1. Na mě by bylo i půl kila moc, a to olivy miluji, ale kluci v pubertě mívají kachní žaludky 😛 .

   2. V textu byla použita nadsázka, co se týče rychlosti konzumace. Nicméně 8 plechovek skutečně obsahuje 1,04 kg čistých oliv, pečlivě jsem v krámě násobila 130×8 (rofl)

 12. U nás se píše Ježíškovi stále, dítě, dospělý… není nad to vědět, co by obdarovanému udělalo radost a za tu chvilku zastavení nad papírem to stojí! A mám schovaná ta první malovaná přání (inlove)

 13. U nás se Ježíškovi kreslí zcela konkrétně a podepsaně (Áňa) , zcela nekonkrétně, ale hodně barevně (Sváťa) , mimouchovi je to šumák (zatím) . Navíc se musí k dopisům za okno přikládat i balicí papír, aby to měl Ježíšek do čeho zabalit a hlavně aby poznal, kam to patří.

  A Svátin třetí den ve školce probíhá snad taky stejně dobře, jako ty dva první. Včera ráno byl boj o opuštění postele, protože do školky půjde, ale až se vyspí. Holky jsou ochrapy, spí rády a hodně. Áňa sice taky trpí vstáváním, ale už je školkovej mazák a i když má ranní kecy, vstává na třetí povel.

  1. Jé, spací děti (inlove) , po tom jsem vždy toužila. Honza bral spaní jako trest, poo nechtěl spát už v roce a půl, takže byl nemilosrdně šoupnut do postýlky, aby si alespoň chvíli odpočinul (byl alespoň chvíli na jednom místě).

   1. Jedna z mála věcí, co mají po mně. Hned v porodnici jsem jim vysvětlila, že spát se musí, v noci vstávám maximálně jednou, tak že by se mělo pořádně pít přes den a nejvíc k večeři. Pochopili to všichni a tak si společně spokojeně chrupeme.
    Třeba teď zrovna mimouch usnul, takže můžu začít psát seminárku, kterou už dlouho odkládám a v pátek musím odevzdat. Tož tak

    1. Spací děti! :O Myslela jsem, že něco takového se vyskytuje jen v pohádkách… 😉 Mě to rozhodně nepotkalo, naši kluci začali milovat spánek až někdy od puberty (wasntme)

     1. Spací děti existují 🙂 Od narození jsem jim vštěpovala, že je mi jedno, jestli budou usínat v deset-jedenáct večer, ale rozhodně nechci vstávat v šest. Povedlo se. Akorát se jistou dobu trochu míjely se svými kamarády, naučenými na režim „spím v půl osmé, vstávám v půl šesté“. Teď už se to srovnalo, ti druzí už k ponocování dospěli taky (rofl)

      1. Ještě na gymplu jsem dobrovolně sama od sebe chodila spát večer už v 8 hodin. Pokud je to možné, tak si dám šlofíka po obědě dodnes. Synek byl a je po mně, takže jsme si v tomhle směru vycházeli velmi vstříc.

       1. Kim, dlouho jsem Tě tu neviděla, takže mávám do Prahy. Svetříky jsou prima, ještě jednou díky, snad se v únoru sejdeme, pokud něco bude. Zdravím i maminku, samozřejmě. (wave)

  1. Milá Zano, přeju ti všechno nejvíc nejlepší! (h) (sun) (inlove) (dance) (d) (^) (f) 🙂

  2. Všechno nejlepší, milá Zano, hlavně aby zdraví nadále dobře sloužilo, nožky šlapaly a oko a ruce krásně fotily. 🙂 (h) (hug) (f) (sun) (beer) (music) (sun)

  3. Milá zano (inlove) – přeji ti hodně zdraví, štěstí a spokojenosti, taktéž pevné botky a dobré světlo.

   A splň si jedno tajné přáníčko.

   A ještě jedno sobecké přání – ať ti to stále dobře počítá a ať máš s námi svatou trpělivost.

   (f) (f) (f) (f) (f) (f) (f)

  4. Milá milá Zanko, všechno nejlepší a žádné marodění. (hug) :* (inlove) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  5. Nejlepší betě na světě všecko nejlepší!

   (f) (sun) (f) (sun) (f) (sun) (f) (sun) (f)

   Málo otravů!!

   (bug) (rain) (bug) (rain) (bug) (rain) (bug)

   A vůbec kopec až kopanec dobrý nálady!!!

   (heidy) (^) (heidy) (^) (heidy)

 14. No, v období hlavonožců si ode mě děti nechávaly do dopisu Ježíškovi napsat větší specifikaci- ten kočárek ještě větší, než má Anitka! Později se to už nějak dalo poznat a pak už psaly. Ale Ježíškovi píšeme všichni, protože jak má chudák Ježíšek vědět, které servo do letadla Mušketýr zrovna potřebuje a podobně. Já už si teda nepíšu o auto s řidičem, to jsem zvládla vlastními silami, ale budu muset vymyslet jiný, podobně „snadno“ splnitelný dárek 🙂

 15. náš dvouletý vnuk Samuelek také ještě nepíše Ježíškovi.
  Jen když jsem mu ukazovala malý betlém s Ježíškem v jesličkách prohlásil : “ Spí „.
  No ano Ježíšek spí.

  Míša

 16. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dopis se u nás ještě nepsal (Vilík ještě není ve stádiu hlavonožců) Jéééžíííšek je miminko s oslíkem a klavičkou, má maminku Marii (Josefovi nemůže přijít na jméno (chuckle) ) a taky jsme se dozvěděli, že Jéééžíííšek má žlutý klobouk (chuckle)

  1. My jsme taky ještě nepsali. Co Ježíšek přinese, dobře přinese 🙂 .

   Rodinnou historii Ježíškovu už máme zvládnutou, dokonce máme zdůvodnění, proč naděluje, proč se má nadělit i zvířátkům (Josef Lada: Mikeš), a taky rozdělení vánoční nadílky na regiony (Kdo je to? To je Děda Mráz.Co to nese v tom pytli? Dárky. Dárky přece nosí Ježíšek. Jenom u nás, všechno by nestihl, tak panu Ivanovi do Ruska donese dárek Děda Mráz. A kdo je tohle, s těmi soby? … atd. atd. až do zblbnutí rodiče 😀 ).

   Horší bylo, že kluci viděli v kostele kromě betlému taky pietu a prý, co to je. To je Ježíšek, když vyrostl, a jeho maminka. Honem pryč, než si všimnou ukřižovaného. Velikonocům se pokusím ještě nějakou dobu říkat svátky jara, po duchovní stránce nám dají ještě zabrat … (whew)

   Hezký den všem.

   1. Proč? stačí dětem říci, že je to jen taková pohádka, v podstatě prapředek počítačových her, je to mnohem lepší, než v nich pěstovat dojem, že je to pravda pravdoucí a pak jen bezmocně zírat, jak zoufale bojují s realitou a nevědí, čí jsou.

    1. Drahý Krakonoš,vieš,že ťa vlastne ľutujem?ten internát sa na tebe hrozne podpísal.A fakt bez ironie Ti prajem,aby si nikdy,nikdy nemusel hovoriť:Bože daj mi silu,podopri ma,pomôž.
     Vieš,ešte stále píšem ježiškovi,ten tajuplný večer a noc má pre mňa neprekonateľné kúzlo,som rada,že nám to naši dali do citovej výbavy.

     1. Verenko milá (inlove) , s dovolením se přilípnu pod Tebe. Taky si myslím, že Krakonoš je v životě o mnohé ochuzen, byť umí tak výtečně nakupovat, a vůbec se o sebe dobře postarat. Jenže to není zdaleka všechno.

    2. Milý Krakonoši, já neříkám, že je to pravda pravdoucí. Počítačové hry, tak to ještě neznáme, a až poznáme, bude aspoň z počátku rodičovská kontrola velmi důsledná stran obsahu i formy.

     Teď spíš jen přemýšlím, že na úvahu o něčem tak složitém, jako je oběť a zmrtvýchvstání, mají ještě spoustu času. Faktem je, a s tím nikdo nic nenadělá, že evropská kultura vychází z křesťanství, a proto by se s ním měl obeznámit i ateista. Záleží pak jen na něm, jestli ho přijme za vlastní, anebo ho bude považovat za podivné dědictví předků. Až je to začne zajímat, kluci ode mne dostanou informace, pokud možno nezaujaté a nezkreslené, a sami si budou mít právo vybrat, co je osloví nebo neosloví.

     1. Nejhezčí je období, kdy dítko už zjistí, že Ježíšek není, ale respektuje, že jeho rodiče a starší sourozenci na něj věří. A také zmíněná situace, kdy starší dítě už ví, ale hraje s námi.

     2. Evropská kultura sice do značné míry opravdu vychází z křestanství, ale naštěstí nejen z něj a naštěstí začala církev ztrácet sílu ještě včas, aby Evropa stihla převzít od arabů dědictví Antiky dřív než je zničil tam sílící islám. Napětí mezi antickou adorací života a těla a křesťanskou adorací smrti a duše pak pomohlo udržet Evropu ve snesitelných mezích.

     3. Já bych řekla, že si děláš zbytečně velký starostě. Děti jsou přirozeně morbidní a příběh o tom, jak někdo umřel, ale vlastně se pak zjistilo, že ne, skousnou docela v pohodě.
      To až dospělým z toho trne za krkem, páč si už umějí představit tu bolest.

      1. Io, máš pravdu. Můj tatínek jako dítě bydlel ve vsetínské nemocnici,kde byl jeho otec primářem. Po rodině se nesla historka jak se tenkrát ještě řádové sestřičky ptávaly tatínka kam jde a malý Pepíček odpovídal, že se jde podívat na mrtvoly a taky chodil. Následky to na něm nezanechalo. Děti rády poslouchají morbidnosti, vždyť v pohádkách je jich plno. 🙂 (wave)

   2. Byli jste u Tomáška, že? Tam mívají Betlém pod tou krásnou pozdně středověkou Pietou, která je ve všech našich dějinách umění, prof. Kutal o ní napsal velkou studii.

    1. Ano, ta pieta je opravdu nádherná. Krásnou madonku mají v Levoči, přímo od mistra Pavla, vydržela jsem tam na ni koukat a koukat, dokud mě nepoklepal na rameno nějaký pán, že mu to přijde až divné, jaké prý mám úmysly. Těžko vysvětlovat, že se jen kochám (chuckle) .

     1. 🙁 asi nám klepal na rameno ten samej pán 🙂 jen já měla v očích slzy, protože jsem si právě s tou Levočskou Madonkou povídala beze slov…tak se pán omluvil a odešel, ale to souznění a rozhovor nám přetrhnul 🙁

     2. Jednou jsem vzala Cheta na Slovensko a Levoca byla vysoko na programu prave kvuli tomu oltari. Taky jsme tam stali velmi dlouho v uplnem okouzleni.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN