PSI: Bony – všední příhody

Tak co je u vás novýho? Co manžel, co děti, co pes? Ehmmm – ani nic. Všechno dobrý. Fakt. Nic novýho. Opravdu? Manžela a děti vynechám, to jsou vcelku nezajímavé postavy, u nichž opravdu, ale opravdu nic nového není. A pes?

 

 

 

Naše čubizna, česká strakatá slečna Bony, teď například dospěla k závěru, že zima je pryč a je jaro. Tedy začala pouštět zimní srst, takové ty péřové jemné chloupky na kejtičkách a bůčcích. Náš byt vypadá podle toho, pochopitelně, všechny ty zimní chlupy máme doma volně ložené. Když to smetu, tak by se denně morče oblíklo… Když jí chceme vyčesávat, tak musíme na balkón – tam nemá kam utéci. Samozřejmě si po třetím hrábnutí kartáče sedne na ten tlustej línající zadek a tváří se, že NE–VÍ o co jde. A že to rozhodně nemíní pochopit.

Tady si vždycky vzpomenu, jak mi paní chovatelka, když jsme od ní brali Bonynku před více jak osmi roky, říkala, že máme pravidelně vyčesávat a že už štěňata na kartáček zvolna zvykala. Taky se jí něco nějak nepovedlo, naše čubizna nesnáší vyčesávání od malička. Takže: nic novýho.

Byli jsme na horách, kde – jako posledně – nebyl sníh. Led, to jó. Hodně ledu. Spousty ledu, zejména na příjezdové cestě. Víc ledu, než jsem kdy toužila vidět najednou. Taky nesnášíte cesty horami, když se před vámi leskne ledovka, po jedné straně máte sráz s horskou bystřinkou a šutráky velikosti prádelníku a po druhé straně les, z něhož tu–tam vybíhá divá zvěř? Já z toho mám pokaždý pocit, že mi vyskakují žaludeční vředy. Takže: nic novýho.

Na horách byli, jako obvykle, naši kamarádi s rotvajlerkou. Ta rotvajlerka Brita je moc milej, přítulnej a poslušnej pes, myslím si. Nemyslí si to však naše slečna Bony. Ani rotvajlerka neoplývá láskou k naší strakatici. A tak musíme obě psí dámy držet důsledně od sebe. Letos to majitelé rotvajlerky nějak podcenili a Brita, dáma v letech, předvedla opakovaně několik mohutných skoků a naši strakatou čubičku si pěkně sešlapala pod sebe. Krev netekla, kosti ani klouby nepraskaly, takže: nic novýho.

Po návratu domů jsme se šťastně sešli na poli se starým kamarádem borderákem, shodou okolností jménem Brit.

Jen mezi námi – nepřipadá vám, že v tom pojmenování psů zas tak moc kreativity není? No nic, my se taky nemáme čím chlubit. Ona naše Bonynka je celým jménem Bona–Rosa s tím, že to měla být Růženka… Ale páníčkovi se Růža nelíbila a jednoznačně rozhodl, že to bude Bony. Sousedi na chalupě nějak přeslechli jméno Bona–Rosa a už léta jí říkají Bonita. A ona na to slyší.

Zpět na začátek roku, psi se šťastně sešli na poli, plném bláta, kaluží a mazlavé hlíny v jamách vyrytých divokými prasaty. Nadšeně se okousali, navzájem sebou plácli do toho marastu a prošmejdili přilehlá křoviska, odkud naštěstí nic zásadního nevyplašili, sem–tam nějakého bažanta, ale to se za nebezpečné zvíře nepočítá. Oba spokojení, že všechno zas funguje, jak má – ráno vycházka, pak snídaně a pak pěkně dlouhé pospávání, než se páníčci vrátí z roboty a půjde se zas ven. Takže: nic novýho.

 

 

Aktualizováno: 7.1.2013 — 21:54

58 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Zdravím strakatou sestřenku,u nás nově na osmileté strakaté hlavě Argově miniaturní trsík bílých chloupků na líci tlamky, je to apartní doplněk ne že by se šedivělo.

  1. Jojo, stáří na naší Bóňu taky doléhá, zatím nešediví, ale zloběj‘ ji klouby.
   Tak pac a pusu všem příbuzným! (inlove)

 2. Milá Zdeno, taky jsem vděčná za normální dny a v tvém podání jsou neodolatelné (inlove)
  Něco mi připomněla ta pasáž s česáním – co má Berry zimní kožich, tak při spatření hřebenu prchá a jsouc chycena a česána, tak žalostně vyje. (tmi) Výchovu k česání jsem prostě nezvládla – vyvádí tak odmalička (blush)

 3. Milí Zvířetníci a Zvířetnice (nevím, jestli jsem vásoslovení v rámci genderové spravedlnosti oslovit jinak -omlouvám se, neboť jsem ze staré školy). Minulý rok přibyla do naší početné zvířecí smečky složené z majestátního a uctívaného retrívra a 6 koček kakaově zbarvená milá a veselá retrívřice. Narozdíl od původně kavárenského povaleče Garpaje to stvoření bezprostřední,vítací žravé, kradoucí a ničící vše, co mu přijde pod ruku (tedy tlamu). To by nevadilo, to zvládneme. Prosím o radu, jak ji odnaučit válení v každé louži, kančích exkrementech, bahně a blátě. Nezabírá vlídnost, mírnost, prosby , výhružky ani tělesné tresty – je jí 9 měsíců a už jsmez toho zoufalí. Děkuji za každou radu. Baba v´úctě

   1. Děkuji za porozumění, budeme to řešit antidepresivy a abxiolytiky, nebo alkoholem , protože je to strašný Baba

    1. Radu a hlavně útěchu snad poskytne, až se sem dostane, majitelka dvou dekorativních, podle všech příruček gaučových kavalírů Matylda. Cosi o osobní revizi všech místních louží, hrabacích pokusech navštívit našeho George u protinožců jakož i o optimálních značkách mršinových parfémů by i mohla vědět.

    2. Milá Babo, já měla taky čuněcí psy (hlavně Daníka) a Maggie má v podstatě pravdu (whew) Ale utěším tě, s lety se to lepší (trochu 😛 )

    3. Anka je taky prase, které občas neodolá řádnému „parfému“, fůůůůj, bleeeee. 🙁 V létě jí bude dvanáct a nechci to zakřiknout, ale možná je s věkem méně marnivá. O trošičku určitě. (wasntme) (chuckle)

   2. Smířit se s tím a být ve střehu je asi nejlepší.
    Dádulka se parfémovala furt a korunu tomu nasadila už jako cca 8letá, když našla poněkud uleželého ježka. Užila si to a já tehdy opravdu myslela že mě klepne Josefa. Mají to v sobě. Olda tuto potřebu nemá – naštěstí!!! (wave)

  1. Milá Babo, máme doma čubu, jmenuje se Róza, patří k rodu retrívrů (černá labruše) a je jí 10 měsíců. Ačkoli je to aristokratka s rodokmenem delším než jistý prezidentský kandidát, chování má vskutku plebejské. Do louží vlítne jako tajfun, párkrát chlemtne a lehne si k tomu. A když na ni zařvu, tak se převalí na záda, že jako vona nic, vona je hodné štěňátko. Proti blátu a loužím nezabírá nic. Utěšuji se, že z toho vyroste, neb Barunka (labruše, skoro 9 let) z toho taky vyrosla. Dnes důstojným krokem louže a bláto obchází a na Rózu kouká s povytaženým obočím.
   Na oblíbené trase máme i hromadu hnoje, tam na Rózku funguje trénink přivolání, sedni, dej pac, popros, najdi si… to vše za mohutné piškotové podpory.
   Takže klid, ta čubinka je naprosto normální.

  2. Ještě mě napadlo – JanaBa by mohla vyprávět! (rofl) Jejich retrívří junior Scott je taky pěkné číslo! (a taky má rodokmen až za dva rohy (chuckle) )

  3. Radu nemám, ale jak to chápu.
   Nemám psiska, ale dítky čuňátka. Myslím si ale, že některé prvky výchovy jsou stejné. Nechce-li rodič, aby potomek vyváděl to co chce a rodiči se to nelíbí, musí mu nabídnout jinou atraktivní činnost.

   Takže: Na špacír vyrazit s kapsou lahůdek a kabelou zábavy. Být jasnozřivá a všimnout si zdroje nečistoty jako první. Psisko přivolat, nejlépe šustěním pytlíku s odměnou. S psem fixovaným na dobrotu obejít nečistotu širokým obloukem za velkého povzbuzování, že je hodný, sajrat je fuj, pejsek je hodný, dostane dobrotu … a dát mu ji, jen co jste dost daleko od onoho svinstva. Aby se neotočil a nevletěl do toho s rozběhem, je třeba ihned po pohlcení dobroty nabídnout oblíbenou zábavu pro mozek: přetahovanou, házení házedla vpřed nebo co ten psék rád dělá. A tak celou procházku. Jak se zasviní, žádná lahůdka, žádná zábava, naštvaná panička. U dalšího sajrajtu zopakovat uvedený postup, chválit (nebo se naštvat) o to víc.
   Je to na prášky, ale na děcka by to fungovalo … přeji hodně úspěchů ve výchově (dog) (inlove) .

   1. Jo a pokud jde o děti, tam jsem vyměkla, občas obula holínky a nechala je v těch kalužích vyráchat. Když se mohli vyráchat za vlídného dohledu, spojili si kaluž-holínky a přestali tam lézt ve slušném oblečení, protože stačilo vydyndat holínky a jít se ráchat bez řevu…. a časem to ztratilo své kouzlo, protože to bylo dovolené. 😉

  4. Moje dvě gaučové povalečky kavalírky to mají rozdělené- jedna prolézá všechny kaluže (ta s delší srstí, aby to mělo grády), druhá si musí z kaluže aspoň líznout a žere hnusy, preferuje trus zajíců a podobně. Pomáhá zařvat, ale aspoň kousek musí. Když se k ní rozběhnu, stihne to určitě spolknout. Pokud jde o žraní hnusů, trochu mi pomohlo dávat jí jako pamlsek sušené vnitřnosti (smrdí to děsně, ale vědí, že to dostanou doma), ovšem účinek je jen částečný. Pomohlo vymytí tlamky mýdlem po sežrání exkrementů z kočičího záchoda (jsem hnusná, vím to). Na válení v hnusech pomáhá jen to, že nechci, aby se ode mne vzdalovaly a musí přiběhnout na zavolání (a taky nesmí samy do lesa, to jsem do nich pracně nahustila), ale přiznávám, že naposled se v čemsi válely včera. Stačí místo, kam si myslivci odložili zastřelenou zvěř. Fakt je ten, že moje hlasové fondy jsou značné a některé věci jim dneska už za ten řev nestojí. Mladší je rok a půl, starší čtyři.
   Takže pokud se v kaluži válí retrívřice, neřešila bych to, smířila se s větší spotřebou vody ve sprše a naučila ji stejně jako moje psice stát jako ovce a podávat po jedné tlapky na umytí.

   1. Jednu dobu jsem měla ušité šusťákové bačkůrky. Ty jsem obouvala na špinavé tlapy, protože učuněná čuba musí projít kusem obýváku a kuchyně, než nastoupí do sprcháče. Tam se nechají umýt, netváří se nadšeně, ale došli jsme tak daleko, že Bára se oklepe ve sprcháči a pak až utřená. Ovšem po šamponování zůstává uraženě ležet na osuškovém prostěradle a tváří se jako by ji šampon způsobil akutní ochrnutí. Rózku zatím musím po vystoupení ze sprchy přiklopit osuškou, jinak bych měla nahozenou celou koupelnu. Ale zase není po šamponování uražená.

    1. U nás je šamponování provázeno ukřivděným pohledem, protože jim ničím parfém Smrad No.5, že ano. Ale jen znechuceně stojí. Koupelna je hned vedle předsíně a jde se tam kousek po dlažbě. I když sundám obojek a vodítko, na povel „umýt packy“ nakráčí obě do koupelny a počkají, až budou umyté, utřené, aby mohly následně schnout prouděním vzduchu, protože se honí po trase předsíň- kuchyně- obývák- předsíń… Vytírat zbytky vody smí jen o pelech a to ví moc dobře. Jinak zas nastupuje řev….

     1. Bobešových 5 a půl chlupu je vyšamponováno vcukuletu a bez postranních pohledů. Na Kubovu koupel mám v Amerikově dobrou vychytávku. Existuje tady zařízení Umyj si, za velmi mírný poplatek, psa sám. Takže jednou za měsíc zajedeme do „psí myčky“na kompletní očistu kožichu včetně aplikace protiblechátoru.Zde je k dispozici psí vana se schůdky a sprchou, velký výběr šampónů a kondicionérů, nahřátých osušek a nakonec fén.
      No a běžné umývání tlapek a pupku Kuba nevyhledává, ale ani neprotestuje

      1. Umyj se vypadá jako věc snů. Já to chci. Postupně bych je tam zavedla všechny a jelo by se domu voňavě. Argo děsně dlouho schne, Dan se po jakémkoli očištění tak dlouho omývá pokočkově jazykem, že je pak den dva pro mě alergenem č.1 a Šmudlu musím dlouze rozčesávat a kadeřit, blbej program na celej dlouhej večer. Voni si to myslej taky

     2. Olda NEMUSÍÍ vodu vůbec takže trpí, když ho po vycházce špinavého a mokrého nesu, prokristapána, ještě do sprcháče. Včera po několika dnech mokrých vycházek to už psychicky nezvládl a projevil svůj nesouhlas hodně hlasitým Vauvauvauvau… (inlove)

 4. Milé trakaté povídání jsem četla už přes den, ale nějak jsem se nedostala k reakci, tak chválím alespoň s večerem. (y) (clap) 🙂 (h)
  Máš pravdu, milá Zdeno, žádné zprávy jsou dobré zprávy. A tak jsem ráda, že slečna Bony je stále ve formě, stále půvabně strakatá a paličatá. 🙂 (chuckle)

  Přeju všem krásný podvečer. (h)

 5. Hezky se to četlo, hezky. Moje babička přeslicová říkávala:“Žádný zprávy – dobrý zprávy.“ A já to nechápala. Už mi došlo (blush) …po půl století. (tmi)

  1. Taky to říkám. A mám radost, že je všechno při starém a tedy v pořádku.

   Si pamatuji, jak v dobách dřevních bezmobilových jsme si s babičkama psali (obě babičky byly více jak 100 km daleko). A pokud jsme po přečtení dopisu mohli říct, babi si dělá starosti s tím, jak jí pod balkonem Pepíček od Nováků majznul lopatkou Jiříčka Dvořáků, a druhá zase řeší, že má Sejkorka nový šaty, ale naprosto příšerný, tak jsou obě v pořádku, zdravé a mají čas na blbostě. 🙂

 6. PetroK! Já to opravdu obdivuji, Tvoji práci s klikrem… Já na to nemám sicflajš. prostě jsem na to líná, musím se veřejně přiznat. :*

  1. Zdeno – u toho se člověk právě vůbec nenadře. Všechny iniciativa přichází od psa a ty mu jen klikrem de-facto vybíráš to chování, které potřebuješ upevnit. Všechno vychází z toho, že zvíře opakuje chování, které mu něco vynese :-). Klikr oblibuju velice, protože krom toho, že se s ním u zvířat dobře pracuje, tak krom práce je to pro obě strany i zábava. Zábava bylo i tohle klikání spojené s kleštičkama, protože co ten potrhlec u toho provozoval a vymyslel, to mě dostávalo na koberec :D. Kupříkladu varianta – „Dobře jak chceš, já si teda sednu a zvednu tu nohu, ale… BUDU U TOHO SEDĚT K TOBĚ ZÁDY, JO?“ tak jako že „Vlk se nažere /pánčička chce, abych seděl a zvednul tlapku/ a koza /já nebohej péf/ zvostanu celej a nic mi neutřihnou!“ 😀 a nakonec přišel sám s výbornou iniciativou, že si na to radši lehne – asi aby kdyby umřel, tak aby se při tom umíracím pádu neuhodil, až to s ním fláne vo zem 😀 :D. Nicméně to vymyslel moc dobře, protože takhle se to stříhá líp.

 7. No to to začíná brzo … už mám na faceboooku první vyhozený vánoční dárek. Psí miminko, asi 6 týdnů staré. Což tedy vlastně … to by mu byly na vánoce tak čtyři týdny, to mi přijde hooodně malé.

   1. Taky jsem zabrousila náhodně do olomouckého útulku, už jsou tam min. 3 štěňata. (headbang)

 8. Ono to někdy není na škodu, když není nic novýho. V podstatě. Jsem ráda, když se něco děje, stejně jako Ešátor, ale, když už něco novýho, tak ať je to příjemný.
  U nás vlastně také vše při starém – pes je stále stejně střelený, takže taky nic novýho. Stejně jako u vás – v sobotu se v polích zabíjeli se sousedovic mladou ovčandou tak, že jsme tam se sousedkou zahleděně tvrdly asi půl hodiny v dešti, neb… není lepší tydlevíze, než dívat se na hrající si čoklidy a jejich vysmátý hubajzny.
  Vlastně ne!! kecám, hrozně kecám! Je u nás novýho!! Ne že není.A to jako hodně významně novýho. Alespoň pro Hošikuse teda. Nikdy nějak nebyla potřeba stříhat drápky – ani u Murphyho, ani u Ešusa, vždycky si všechno obrousili pohybem. Takže tohle jsem Ešátora nějak nenaučila – moje chybka. Loni došlo i na nás (asi že se moc nepohybujeme po tom asfaltu, či co) , ovšem to by Hošikus nesměl bejt hysterik, který tuhle proceduru považuje za útok na svůj holej život. To co předvedl, ač jest od malička učen na různou manipulaci s tělem, mě trošku zaskočilo. Takže jsem se teď na konci roku rozhodla, že na to půjdu ne od lesa, ale od mého oblíbeného klikru. Desenzibilace – tedy v jeho případě bych to nazvala spíše desenzedebilací 😀 😀 zahájena minulé úterý, prvního. Pěkně hezky v klidu, aby si on sám rozhodl, že to dáme, že mi tu tlapu nabídne sám. A ve čtvrtek už jsme stříhali první drápek tak, že Zrzavohubec (práávda s šíleným komentářem na téma „Co všechno si musí nechat líbit nebohej, skoromrtvej péf, pro to aby dostal to kliknutí a následně kus žvance!!“ 😀 ) sám ulehl vedle mě na záda, udělal veverku a nastavil útrpně tlapku, že teda: „Střihej, ale rychle, ať mám tu smrt za sebou co nejdřív!“ (rofl) (rofl) . Takže jo, u nás novinka je, a převeliká 😀

 9. Zdravím a sděluji, že u nás taky nic nového. Zaplať pánbu. (chuckle)
  Bona Rosa, hezké jméno,tady na vísce jsou všichni psi – on, nerozlišují dle pohlaví( hlavně starší generace). Takže naše Ája II. je taky ten pes.
  Máme dopolední volníčko, přišli jsme z prochajdy,je tam zmrzlo a bílo, taky začínají tádýdádá zajíci. Ája se za nimi vydala na pole za mého mohutného sprostého řevu, oni se ale tak nějak rozpojili a utíkali každý jinam. Ája si sedla na zadek a čučela jak ušatý torpédo, nemohla se rozhodnout za kterým se vydá, nakonec se vrátila KE MNĚĚĚĚ!!! (dog) (clap) (angel) Sláááva. (wave)

 10. Milí Zvířetníci, dlouho jsem se zde neobjevila a ani jsem dlouho o naší smečce nic nenapsala… Možná proto, že u nás není taky „nic novýho“. Ale UŽ BRZY k nám dorazí taková novinka, že budete všichni koukat (a my doma budem taky všichni koukat (chuckle) ). Očekávám totiž, že to bude pěkně akční, divoká, ale zároveň roztomilá novinka 😉 😡 Těště se, já se taky těším 😀

   1. Skoro Ravenku… Jen bude v dospělosti trochu větší (dog) … Bude taková… Australská a ovčácká (chuckle)

 11. U nás taky vše při starém- snad jen ta kočka po mně leze víc než obvykle a vyčítavým pohledem zpoza dveří mi obvykle říká, že tam už dvacet vteřin sedí a jestli bude ještě sedět, tak tam přimrzne a to se hodným kočičkám nedělá, tak je nechat zmrzat, atd atd…
  U žabek sněží jak o dušu. Takže za chvíli půjdu odhazovat a to mám odpoledne vyjet do města- ach, to bude….

 12. AD “ Sousedi na chalupě nějak přeslechli jméno Bona–Rosa a už léta jí říkají Bonita.“

  Chichi – to moje tchyně odjakživa říká Toye Tojota a za třináct roků nepochopila (ani tchán), že je to ONA a ne ON (chuckle)

  1. Copak Tojota,to je docela pěkná záměna. Ale před mnoha léty se náš soused ptal na jméno našeho štěněte. Hrdě jsem mu řekla, že je to Black. Podíval se pobaveně a řekl – dobrý-Bejk. A bylo rozhodnuto. Black neprotestoval a na zavolání Bejku slyšel.

   1. … Black neprotestoval a na zavolání Bejku slyšel…..

    (rofl) (rofl)

    aby ne, kterej chlap by nebyl hrdej, když o něm řeknou, že to je pěkněj bejk! (rofl)

    1. Jeden hodně známý spisovatel si zjednodušil život a oslovením „ty bejku“ poctil každého mužského. Média – nemédia. 😀

  2. No, YGO, ona mne ta Toyota taky kdysi napadla, abych pravdu rekla. (rofl) Zejmena proto, ze jedna moje kamaradka je vyznavacem Toyot aut a rika jim Toya. Jsem ji naucila Toyenku. Ovsem plest si, jestli je to on nebo ona…. 😡 I kdyz nase Marinka, uz v Alzheimeru, kdyz se narodil synovec Risa, jehoz rodice nejakou dobu bydleli u nasich, se nedala presvedcit, ze Risa neni holka. A kdykoliv Risa zaplakal, tak Marinka chodila bytem a oznamovala nam, ze „malá plače“.

 13. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  tady taky vše při starém. Každý den procházka, každý den okusovačka s paničkou. Změnou jsou dítka – ne dítka víkendová, ale „trvale“ bydlící. Betka už má od čtvrtka rána (to přijeli) spánkový deficit (chuckle) , ale stále ještě musí být u všeho. Já čerpám starou dovolenou, a chodím jen na zápočty a zkoušky. Taže užíváme prázdniny.
  Jen to počasí je proti nám. Vilík toužil po sněhu a sáňkování a prd (ehmmm – jeho oblíbené slovo)…

   1. No, nevím, kam koukáš, ale v Liberci prý mrholí.Ten bílej hnus padá od půlky Vysočiny směrem na Moravu. Už budu muset jít odmetat, to bude čóro – ten malej trouba Dirk mi bude viset na koštěti a bude u toho vrčet 😉

    1. Nevím, jak kde, ale ten bílý sajrajt padá u nás, na JJM … a silničáře to OPĚT zaskočilo (nod) – nu, kdo by čekal sníh na začátku ledna (shake)

     1. No a ještě na Moravě k tomu. U nás včera solili naprosto suchou ulici, dnes, když sněží, tak je není vidět (myslím tím slavné Technické služby města Přerova).
      Je to ale nehorázná nespravedlnost, po sněhu bečely v Čechách a sněží na Moravě 🙁

   2. sněžilo silně, ale mokře. Takže to skoro všechno tálo. Je hnusně. Ale byli jsme s Vilajzem venku dlouho. Však taky hezky poo spinká

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN