ZE VZPOMÍNEK ZOOTECHNIČKY: Telení

Vždycky jsem ráda telila. Samozřejmě nejradši, když šlo všechno, jak mělo, většinu práce udělala kráva a narodilo se zdravé, čilé tele. Nebo dvě, a dokonce i tři. (Z jedné krávy, samozřejmě). Vůbec nejlepší bylo, když člověk našel tele už narozené, jak se plantavě staví na nohy a zkouší první krůčky. Nikdy mě to nepřestalo fascinovat, i když jsem za svoji kariéru otelila nebo aspoň ošetřila stovky telat.

 

 

K ideálnímu porodníkovi mi ovšem chyběly dva zásadní předpoklady. Tělesná síla a asi tak o15 cm delší paže. Opět trošku na vysvětlenou. Za normální porod krávy se považuje takový, kde síla potřebná k vybavení telete nepřekročí sílu dvou dospělých mužů.

Většina telení probíhá v noci, kdy je klid a krávy neruší ruch ve stáji – traktory vyhrnující podestýlku, krmení, dojení, veterinář, inseminátor a další. V noci míval službu v kravíně noční hlídač, který byl zkušený porodník a obvykle si poradil sám. Pokud měl problém, zavolal na pomoc vrátného, pokud to nezvládli ve dvou, volali mě. Nebo v dobách dávno minulých pro mě taky přijeli traktorem, protože zavedení telefonu byl za totality neřešitelný problém.

Byla neděle večer a my s MLP jako obvykle byli plavat v krytém bazénu v městečku10 kmod bydliště. Když jsem se v šatně převlékala z plavek, mrkla jsem kontrolně na mobil. Nepřijatý hovor. Družstvo. Tak polonahá volám zpět, co se děje.“ Nějaké špatné telení, šéfová, máte hned přijet. Už volali i veterináře, ale on nechce přijet, dokud mu nezavoláte vy.“ To byl obvyklý problém. Veterinář zásadně odmítal přijet, pokud mu volal „pouhý manuál“, musel mu zavolat zootechnik.

Narvala jsem na mokré tělo šaty a popohnala jsem MLP, aby mě odvezl do družstva. V kravíně mi přišel naproti noční hlídač. „Je to nějaký divný,“ povídá,“ nerozumím tomu.“ Aniž jsem se převlékla do pracovního, běžela jsem k řadě, kde jsme měli uvázané čekatelky na porod. Kráva ležela a z ochodu trčely dvě nožky. Na první pohled zadní nožky.

„Jak dlouho to trvá?“ ptám se. „No asi hodinu. My jsme to s ženskýma zkoušeli vytáhnout, ale nešlo to.“ To bylo špatné, při zadní poloze plodu je důležité vybavit jej rychle ven, než se tele zadusí tlakem na pupeční šňůru. Ale tady byla ještě další věc. Ani jsem se nedivila, že to nešlo vytáhnout. Byly to sice obě zadní nohy, ale každá jiná. To už jsem ležela na gumové zástěře na zemi za krávou, svlečená do půl těla, ruce naolejované a snažila se prohmatat do krávy. Téměř to nešlo. Suché porodní cesty a v nich zaklíněné ty nohy.

Jakmile je jakákoliv část telete v porodních cestách, nic s tím nesvedete. Musí se to zatlačit zpět do dělohy (hrozná práce, protože tlačíte proti stahům krávy), tam zjistit, kde je hlava a kde nohy, jestli je jich tam víc, tak je rozplantat, aby hlava a nohy patřily jednomu každému teleti, no a potom to vytáhnout.

Sevřel se mi žaludek. Byla to dvě telata smotaná v perfektním kozelci (kozelec je terminus technicus pro plod v nefyziologické poloze), no a od každého telete jedna zadní noha venku. Snažila jsem se nacpat ty nohy zpět a přitom jsem bohužel zjistila to, co jsem předpokládala, totiž že obě telata se nehýbou a jsou tedy mrtvá. Teď šlo o život a zdraví krávy, která toho začínala mít už taky dost.

Mám celkem štíhlé paže, tak se mi podařilo vsunout do krávy obě a snažila jsem se prohmatat přes jednu zadní nohu telete ke druhé, ale prostě to nešlo. Furt se mi tam cpalo i to druhé. Nos jsem měla zabořený v kravské řiti, tvář v kravinci, ale ruce šmátralky šmátraly marně. Zachytla jsem vždycky jen pazneht té druhé zadní nožičky a pak jsem se dotkla hlavičky. Konečky prstů mi po ní jen sjely. „Proč, ksakru, nemám ty ruce delší !!!“ zoufale jsem řvala v duchu.

Chtělo to odbornou pomoc. Doktora jsem už předtím zavolala, jenže jel z Břeclavi, a to chvíli trvalo. Navíc jsem měla oprávněné obavy, že službukonající, jinak velmi hodný pan doktor důchodového věku, který celý život ošetřoval prasata, bude mít s tímto případem problém. Měl. Sotva přijel a uviděl krávu, řekl mi: “Já se vůbec nebudu pokoušet, zavolejte Laďovi.“ Laďa byl náš obvoďák, ale tuto neděli neměl službu, tak jsem mu volala poněkud s obavou. Zbytečně, čekal někde na srnce a tiše šuměl les.

I zkusila jsem třetího veterináře ze čtyř, kteří si vzájemně o nedělích a svátcích pomáhali. No nadšený nebyl, neděle večer, v televizi fotbal, ale když jsem mu popsala problém, přijel s patřičným nádobíčkem. Je to starý skoťák, asi metr devadesát měřící, štíhlý, s rukama dlouhýma jako šimpanz. Přijel, podíval se na krávu, z jejíž vulvy opět trčela teď už jen jedna zadní noha, a na uvítanou pravil: „No to je nadělení.“

Zalehl za krávu, razantně zatlačil tu hnátu dovnitř, chvíli hmatal, a pak zavelel: “Hák!“, podala jsem mu dlouhý porodnický hák, který vsunulo krávy, po chvilce vytáhl správnou zadní nohu a opět zavelel: “Provazy!“ Nasunula jsem na obě nohy porodní provázky, s hlídačem jsme popadli každý jeden, zatáhli, a jedno, bohužel mrtvé tele, bylo venku. Doktor šmátral dál, potichu si pod nos klel a po chvilce na mě zavolal: „Hlavovej špagát.“ Podala jsem mu hlavový porodní provaz (má nestahující se smyčku), chvíli s ním v krávě manipuloval, pak vytáhl konec a přikázal: „Držte!“ Držela jsem, on zatím otočil v krávě přední nohy druhého telete do patřičné polohy, navlékl na ně porodní provazy a společně jsme je vytáhli ven.

Škoda, byli to dva mrtví býčci, kteří podle doktorova názoru museli být v krávě mrtví už několik hodin. Krávu, která při celém zákroku už jen apaticky ležela, jsme převrátili na druhý bok, dostala kapačku s vápníkem a fosforem, antibiotika a vitaminy.

Když jsem se s už umytým doktorem loučila, pobaveně mě přejel pohledem a pravil: „A to jste to vážně chtěla vytáhnout těma svejma párátkama?“ Samozřejmě, že jo, vždycky jsem se snažila dělat pro moje zvířata to nejlepší. Někdy to ale ani při nejlepší vůli nešlo. Bohužel.

Kráva přežila, ale jak už to u těžkých porodů a porodů dvojčat bývá, řešili jsme retenci sekundin (zadržené lůžko) a po ní obvyklou endometritidu. V tomto případě úspěšně.

 

 

 

Aktualizováno: 28.12.2012 — 21:18

200 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děvčata, děkuju za tip s lasičkou, ale moc jste mě nepotěšily 😛 Vážně dokáže přehryznout krk vejpůl? A navíc se mi na rozdíl od vás ani nelíbí, mám radši zvířata s delšíma nohama. Kdyby to mělo pokračovat, asi bych ty slepice fakt musela vzít domů, nebo aspoň do dvora.

 2. Milá Emtesko, píšeš krásně.
  Já si užívám poslední týden pobytu u rodičů, za pár dní začínám balit kufry (doufám, že se mi tam všechno vejde 🙂 ). Do zítřejšího dne a večera přeji všem Zvířetníkům a jejich chlupatým kamarádům klid, pohodu a co nejméně bouchání a rámusení.

 3. Už to začíná bouchat. O Daníka se pokouší mrtvice, Ája to nese taky špatně, protože neví proč to Daník dělá, kočky vysublimovaly, akorát Pepina řve jak najatá,rozsvítila jsem lustr a ona si myslí, že vyšlo slunce zlaté. Ach, jo, to budou nervy. Jdu se přikrýt deklem. (party) :@

  1. Chůďatko Daník – je jako jeho jmenovec… (h) U nás se Berry nebála, ale strašil ji Kazanův strach. Tak doufám, že když Kazan neslyší, že by mohl být klidnější a Berry s ním (angel)

 4. Já se s dovolením ještě vrátím ke své mrtvé slepici a k tipovací soutěži. Dřív jsem se k jejímu zpracování nedostala. Takže nebožka měla jen ten dokonale a čistě překousnutí krk, žádné jiné zranění, kousance, škrábance, nic, i ta hlava jí na kousku kůže zůstala. Tím pádem odpadají draví ptáci, ale oni by se do zahrady stejně nesnesli, jsou tam stromy skoro vedle sebe, to by museli leda přijít z louky pěšky. A kuna, tchoř liška – proč, kdyby měli takový hlad, nechali slepici ležet celou noc ve křoví? Že by si ani neukousli? Tak nevím. Jenom doufám, že o ně nepřijdu o všechny, jsou to letošní kuřata. Dneska jsem je celý den chodila hystericky přepočítávat.
  No a teď jdu pro změnu škubat bažanta, taky prima zábava. Dostala jsem ho jako vždy od sousedů, protože „oni to nejedí“. Válku na ně, řekla by moje babička.

  1. Psala jsem níže, že by to dle našich ochránců přírody mohla být lasička kolčava, která proleze i dírkou pro myšky a jen zakousne a vypije krev.

   1. Jasan, jedině lasička se vsouká do minidírky a zakousne a vypije … je to takový upírek našich luhů a hájů (nod) . Sice majitelé slepiček ji moc nemusí, ale mně se líbí …

    1. V létě byla jedná mladá lasice u nás na zahradě a hrála si ve skalce. Seděli jsme jako přibití, ani nedejchali, aby neutekla. Jít pro foťák nemělo cenu. Je fakticky hezká.

      1. Hihihi,tak to mi připomíná jak jsem kdysi poptáváním zjišťovala co jsou to ty ukradené muštélky z večerníčku o Krakonošovi,jak si je ten záporák ( dnes spořivý klaďák) zavřel doma. Až jsem ji našla – mustela nivalis ale rodové mustela patří i jiným,podobným zvížatům, Lasica tam teda nebyla. (rofl)
       Pak jsem ale bádáním zjistila , že muštelky se na Krkonošsku
       říká ondatrám, tož nevím. (chuckle)
       Nejaké to zvíře to bude. (rofl) (wave)

  2. S tím bažantem jsi mi připomněla moje novomanželské první Vánoce. Naklizeno, mráz a já v 7. měsíci. Tenkrát jsme nechodily v teploučkých kalhotech a tlustých svetrech. Tenkrát (léta šedesátá) chodily těhulky ve vlajících šatech a punčochách. Úžasně nás záblo (doh) A jako dar – nedar jsme od kamaráda dostali 2 bažanty. V životě jsem to neškubala, ale bylo mi jasné, že pokud chci tu kuchyň zachovat uklizenou, tak to musím oškubat venku. No, ve finále jsem milé bážuly z péřových kabátků svlékla, abych ten dar neodstonala. Jsem srab, už jsem nikdy přípravu bažanta neopakovala. :@

 5. Emtesko, skvělé povídání, jako vždy (inlove)
  I já jsem zcela vážně chtěla na veterinu a taky to bylo v době, kdy praxe s malými zvířaty skoro neexistovala. Naši mě to rozmlouvali (kvůli fyzické síle, koneckonců jsem malýmu psovi po kotníky, no :S ), ale nechtěla jsem poslouchat. Až když mi to vysvětlil zbožňovaný trenér na jízdárně, nerada jsem poslechla. Ale dnes vím, že měli pravdu, těžko se tehdy předpokládalo, že všechno bude jednou jinak 🙂
  Piš, prosím, dál, jsem stále zvědavější (blush)

 6. O.T. Tak už nějaký trotlík začal odpalovat rachejtle, vzápětí zuřivý štěkot z vedlejší ulice a Kora odchází do koupelny zahrabat se pod dlažbu 🙁 To si zítra užijeme! :@

  1. To je jedna z mála chvil, kdy jsem vděčná za to, že Kazan skoro neslyší (angel) – i na naší vísce se už trotlové probudili. A já doufala, že pro ně budou rachejtle drahé (wasntme)

   1. Bohužel nebude.
    Když jsem se u místních ťamanů dívala na ceny těch dělbuchů a rachejtlí, tak to zase tak převratné nebylo.
    Takže se máme na co těšit.
    Naštěstí v tom dvoře tady bývá celkem klid.

   2. Mě letos překvapil zatím nebývalý klid. Jasně že to občas práskne, ale není to tak strašné jako jindy. Zítra to bude jiná…
    Naštěstí Beta to moc neřeší – jen přes největší půlnoční šílení bývá neklidná.

   3. Tak, tak, Klérka je už hluchá a slepá, takže i záblesky ji nebudou vadit. Ale bojím se, jak bude reagovat Darek. Nechám otevřené skříňě, aby měl schovávací možnosti :O .

 7. OT: ohledne Facebůčku. Prednosta na tom zije. Obcas se kouknu, na co on kouka a najdu fotky vnoucat nasich kamaradu, obcas najdu i neco hlubokomyslneho. Ale nejak nemam pocit, ze musim vysilat do celeho sireho sveta, co mne prave napadlo. Na to mi staci Zviretnik. 🙂 Ale pred nekolika mesici jsem mela pocit, ze bych mela mit svuj facebůček. Byl k tomu nejaky konkretni duvod, ktery lec s odstupem casu se neprojevil jako nutny. Brzo jsem zapomnela heslo. Tak jsem si zadala jine. Uz zas nevim jak to je. Ovsem i kdyz mam na facebůčku nulovou aktivitu, tak mi chodi skoro denne na gmail pripominky od FB, ze uz jsem dlouho svuj ucet nepouzila. Jsou skoro jak urazeni. (chuckle) Krom toho mi chodi pres gmail od FB, ze ten ci onen chce bejt muj kamarad. Lidi co neznam, lidi co znam, ale nechcu s nema nic mit, lidi co znam, a mam rada, jako napr. rada Zviretniku nebo spoluzaci z Holice. Ovsem v poslednich tydnech mne zacali žangat o pratelstvi lidi proti kterym vedu spravni rizeni. Nevim, jestli si chteji precist, kde jsme byli v sobotu vecer anebo jake politicke nazory sdilim. A uplnou korunu tomu dal pred svatkama jeden pravnik, ktery zastupuje podnik, proti kteremu nas urad vede spravni rizeni a ja jsem za svedka. Takze mne mohl vyzpovidat na zaznam pred rizenim. A prvni otazka byla: Vas Facebook neni aktivni, mate co skryvat? (devil) (headbang) Chet mi zrusi Facebůček. Hlavne proc to pisu, je aby se Zviretnici na FB neurazili. Pro mne to proste neni.

  1. Ten „bůček s (občas) lidskou tváří je jenom dalším příkladem, kde – snad??? z původně dobře myšleného záměru vyšel paskvil, ve své podstatě velmi snadno zneužitelný. Mám též, ale velmi uzavřený- nejsem také zvědav na spoustu vnucujících se individuí. Ostatně, štěpení atomu byla též dobrá myšlenka- kromě dobrých způsobů využití existují velmi problematické. O psychologické možnosti zneužití – „vo tym žádná“!

   1. Naprosto souhlasím. Já se na FB přihlásila z jediného důvodu. Jeden můj vnuk je výtvarně nadaný. Vždy se mi doneslo, co zase udělal, ale neměla jsem šanci to vidět, alespoň na fotce. Tak jsem na FB pod jménem babičky přeslicové. Ví to jen pár nejbližších a já mám šanci nakouknout, co podnikají vnukové. (inlove)

    1. Jj, mám to stejně – kvůli klukům. Ale jinak ho vůbec nepoužívám.
     Ovšem Hanko, ten právník byl zralej na přeshubu… (bat)

     1. Mám to úplně stejně, pár ale opravdu jen pár přátel a hlavním smyslem mého trvání na FB je „šmírování“ mých vlastních dětí, ale psssst… oni se radují, že je maminka moderní a progresivní, pravý důvod jim (páč jsem fikaná) zatím asi uniká :-))

   2. Mate pravdu, Kadlusi. Ono je to problematicky – na jednu stranu fantasticka moznost komunikace, ktera jen pred nekolika lety byla nemyslitelna – jako skoro sci fi. Na druhou stranu ztrata soukromi. Babo rad („d“ s hackem, nemuzu ten hacek nad „d“ najit.

  2. Hm, jsem na tom podobně, kdysi jsem se přihlásila, pak se začali vnucovat „přátelé“, tak jsem začala dělat neviditelnou…

  3. Já také nemám FB (a nechci) i když chápu některé jeho výhody.Když jsem na pozdim, při návratu z Prahy v Atlantě stála frontu u pasové kontroly, za mnou stál starší pár, který se vracel z Maďarska (a možná i odjinud). A paní si stěžovala, že jediná Kathy nereagovala ani jedním „Like“ na její „denník z cesty“ který na FB dávala. Prý asi proto, že jim tu cestu záviděla, či co. Ale to že je její problém, oni prý také nemají vše, co ona (Kathy) – třeba koně apod. No paní se zdála opravdu uražená za ten nezájem. Ale právník, kterého Hanka zmiňuje asi není zase tak moc se svým komentářem vedle. Četla jsem totiž, že tady teď zaměstnavatelé (doufám, že jen někteří) od svých zaměstananců (nebo případných uchazečů) přímo vyžadují přístup na jejich FB, aby mohli dotyčného mít pod kontrolou, co mimo prácovní dobu dělá (tedy jestli nedroguje, nepije atd – prostě nežije dvojí život). A těm, kteří FB nemají a odmítají mít se vyčítá přesně to co řekl ten právník „Vy se za něco stydíte, máte co skrývat“?

   Bedo – moc krádné fotečky Mikulenek a vím, jak Ti asi je. Ale u Jitči se budou mít skvěle a jistě nejen Ty, ale i my ostatní nebudeme o fotky z jejich dalšího života ochuzeny. (h) (h) (h)

  4. Hano, taktéž sdílím Tvůj názor. Já už tam jednou byla a tak mně s..l, že jsem se odhlásila, letos jsem tam vlezla znovu, bo jsem hledala přítele , který žije desítky let v Nemecku a já ho skoro 40 let neviděla,ztratili jsme shodou různých okolností na sebe kontakt.Je fakt,že se mi za 3 dny po „hledám Tě“ ozval, teď už komunikujeme mimo FCB. Takže jsem tam ale nevšímám si ho, upozornění vyhazuji,čtu pouze jednu naši Zvířetnici, protože mně zajímá její pohled na dnešní dění v ČR. (wave)

  5. Já jsem se chtěla jednou podívat, co to vlastně FB je. Přihlásila jsem se pod vymyšleným jménem (chytré), ofšem uvedla jsem email, který používám (debilní). Nevím, jak to zrušit. Sem tam se se mnou chce kamarádit spousta lidí.
   Jednou jsem četla, že účet na FB nelze zrušit, tak jsem to ani nezkoušela. Pokud to ale jde, prosím o radu, jak to udělat. Děkuju předem z celého srdce. (f) (nod) (y)

 8. Bedo, jsou nádherný, si připrav šnuptychl, to bude slziček.Ale zase víš kam jdou, budou v dobrých rukách.

  1. Také si myslím.
   Jsou překrásné. Díky Bedo a Zvířetníci.
   Bude smutno ve Tvé domácnosti až odejdou, ale v novém domově jim bude určitě moc dobře.

  1. Ten je peknej. 25 let, co mam kocky, tak jsou/byly uplne cerny, nebo cerny strihly bilym postrikem. Krom jednoho, Glenna, ktery byl bily s tu a tam cernou skrvnou. Ne, ze bych si je takove vybirala. Proste se naskytly. Treba jak ty Mikulenky. (h)

   1. A to ještě kdybyste viděly, kdo sedí Nelince za oknem, samí krasavci kočičí si ji vybrali. (cat) (cat) (h)

 9. skvělý článek, dostala jsem se k němu až dnes – napínavé, dobře a poutavě napsané, i když pro telátka to konec šťastný tentokrát nemělo… určitě piš dál!!!! (h) (h) (h)

  já od rána balím Mikulenkám batůžek, pilně tu snáším jejich nejoblíbenější hračky tady, sepisuju „zdravotní kartu“ a taky „kuchařku“ (sharka jim naobjednala kvalitního papání asi za 3tis., aby náhodou posluha nekoupila něco špatného – teda po dohodě s ní samozřejmě!), před chvílí jsem je vážila… Babetka se dostala přes kilo!!!! (clap)

  jsem rozrušená jako když jsem vdávala dceru!!!!! Jitčovi přijedou někdy mezi 14 – 15 h, takže se nám to opravdu už fofrem krátí

  asi úplně poslední fotky:
  http://meda-beda.rajce.idnes.cz/Adelka_a_Babetka/#SN850597.jpg

  1. Bedulko, udelala jsi s Mikulenkama zazrak. (inlove) (h) Ale jsou jak mala tornada, takze Jitcovi si uzijou. 🙂

  2. Bedulko (inlove) , děkuju Ti za skvělou péši. Mikulenky vypadají úžasně … a značně živě. (chuckle) Jitčovi budou mít na Silvestra pěkné kino. (cat) (cat) (chuckle)

  3. Bedo jsou to náherné a vypiplané kočičí slečny. Máš 1 s (*)

   O tom že jdou k prima páníčkům nepochybuji. Ať se mají už jen dobře! (h) (sun) (h)

  4. Bedo, můj hlubokosklon (bow)
   Schválně jsem se podívala na první i poslední fotky v albu. Je skvělé, co jsi s Mikulenkami dokázala.

  5. Tak Bedo jak je? Tvoje holčičky si asi oddechnou i když už to vypadalo že se začínají sžívat s pohromou. Ale co ty? Není u vás děsné ticho a klid? Jsi fantastická, neuvěřitelné co se ti s miminky podařilo. Díky za ně. (inlove)
   A teď bude živo v novém bydlíku. Ale teprve až se rozkoukají, ale to jistě nebude trvat dlouho než se zabydlí. Mnoho štěstí Jitčovi. To bude fantastický nový rok. (y) (happy) (inlove)

   1. Bedulí, asi ti je sladko-hořko-kysele, viď? Udělala jsi pro ty plyšové čumáčky maximum a budou z nich nádherné mňaudámy. O tom nepochybuju. A mají velikou kliku, že jdou spolu. Zvyknou si mnohem rychleji. Bedo, veliký dík. (sun) Hale, někdo tady říkal, že se u Nyny a Zuzu koná veláký oslavný mejdlo (rofl) (rofl) (dance)

    1. Chacha, živě vidím, jak se (cat) a (cat) nejdřív opatrně plíží bytem a zlehka nakukují do každé spáry, jestli na ně ty čertice přece jen odněkud nevybafnou. Pak se nejspíš vrhnou sobě do náručí a – jak byla pravila Zdena – uspořádají mejdlo. (chuckle) (h) (h)

     1. Chicht, Zuzu a Nyny uspořádají mejdlo nad popotahující Bedou (inlove)
      Bedulko, viděla jsem ta koťata, jak byla zubožená a tohle jsou úplné jiné kočky – jsi dobrá (h)
      A Jitčo, doufám, že podáš hlášení! (inlove)
      (Jo, máš u mě tác zpod beránčího dortu – jak se domluvíme na předání?)

  6. Bedulko, pohla%dte za mně Mikulenky, jsi moc hodná o dpovědná Kočka. (inlove) (wave)
   Holčí se budou mít určo dobře i Jitčů, hlavně jim dej teplé šály a papučky ať nedostanou rýmu. Díky Ti. (h) (handshake) (h)

  7. Tak Mikulenky se dneska stěhovaly, když to čtu, to už jsou v novém domově. Bedo, vypiplala jsi z nich krásné kočičky. Bude se ti po nich stýskat, viď. Bez nich musíš mít doma nezvyklý klid.
   Novým páníčkům přeji, aby se holčičky rychle zabydlely a oni si nimi užívali plno radosti 🙂

   Tady je pár nových fotek mých nalezenců
   http://raven60.rajce.net/Vecerni_foceni

  8. Dala jsem to na Hady, ale dám to i sem – zatím jen v rychlosti: Mikulenky cestu po prvních deseti minutách tichého mňaučení prospaly, cestovaly v přepravce synovi na klíně zakulené v jeho bundě, vzbudily se 500 m od nového domova. Po příjezdu hlavně Adélka prozkoumala obývák, pak spucly každá mističku nakrájeného kuřecího, Adélka se i vzorně vyčůrala do záchůdku, pak si zalezly do svého stanu a tvrdě usnuly. Spaly asi dvě hodiny, probraly se, Babet dorazila zbytek masíčka, také se vyčůrala do záchůdku, a pak začaly objevovat nový svět – i jídelnu, kuchyni, sedačku, hurá škrabadlo – po jeho prvním zdolání jsem musela Adélku sundat, tvářila se trochu nešťastně, pak už sama, první parapet ze sedačky, stromeček (!), pak útok ve stanu, Adélka si krásně pohrála s jejich chrastícím míčkem, pak bezva zábava s druhým – „kuličkovým“ škrabadlem, a teď řádí ve zase stanu: Adélka uvnitř, Babet z venčí, a bojují jako o život ! A vypadá to nakonec na pořádnou honičku…. Jo a Adélka už ke mě přišla na zavolání , obě se pomazlily s manželem, no a syna už Babetka stihla i trochu kousnout do prstu přes stan – v domnění, že je to Adélčin ocásek . Jsou kouzelné, fotky dodám zítra…

 10. Krásný slůňo den všem!
  A je to holka-jalovička 😀
  Bude se jmenovat Dýně, už nám letos při 30tém teleti prostě došla inspirace se jmény. A už dnes se bojím, že nám v roce 2013 dojde inspirace hooodně rychle, budeme totiž pojmenovávat na písmeno E…

  1. Gratuluju k Dýněti 🙂 Hele, vyhlaš tady konkurs na jména od E a uvidíš, co Ti jich zvířetníci vymyslí. Třeba aby to bylo k dnešnímu tématu…Emteska by šla né??
   Emtesko, sím do hlavy né (wasntme) (wasntme)

  2. Tak já to zkusím! Jména na E:
   Eva, Ema, Ela, Eda, Ebbi, Edit, Edna, Elba, Elis, Eliza, Ester, Elena, Elsie, Evelína, Eulalie, Elvíra, Esmeralda, Evita, Eržika,

      1. Renátě je to šumák, protože spávná varianta je Jeremiáška (rofl) Ale nějak jste zapomněly na býčky: Edgar, Eduard, Emil, Ethelred, Etanol a pro toho nejbujnějšího Ekrazit.

  3. Nightlily, ty bys taky ale mohla psat o chovu zvirat a o starostech a radostech s tim spojenyma. Pokud se nepletu, tak chovas krome kravek i jina zvirata?

   1. No – což o to, jména zajisté inspirativní a vznešená, jenom si nedovedu představit, jak Nightlily na českých pastvinách volá na stračenu ELIZO des Terres de la Rairie – než se dovolá, srazí se jí mlíko (chuckle)

    1. náhodou (chuckle) to je dobrý přijmení. I Betky tatík je z této obrovské chovatelské stanice dog. Sídlí na zámku v kraji Bordeaux – mají vznešený původ po linii psí a lidské (nod) A že tam těch čoklů mají…

  4. Vidíš Nightlily, já řikala že tady se pomocníci najdou. A máš se jmény příštích přírůstků vystaráno (wasntme)

   1. Děkuji Vám Sudičky 😉
    My si to vymýšlení jmen ještě samozřejmě komplikujeme, aby každé jméno alespoň trochu sedělo ke jménu matky, buďto podle zvuku nebo podle jiných asociací. Kromě toho, sem tam se nám narodí taky nějaký býček 😀
    Včerejší mamina je Máňa, mladá je vlastně Dýňa…
    A Sharko – u nás je považováno za poctu, když někdo má kravku jmenovkyni. Když jsme začínali se jmény podle abecedy, jedna slečna Klára si u nás „objednala“ jméno, a aby nemusela dlouho čekat, tak jsme použili Claire…

 11. Milá Emtesko, díky za zajímavé písání, vždy si moc ráda přečtu Tvoje zážitky a zkušenosti. Piš prosím dál,jsou to věci veselé i smutné a to k životu patří. Díky !
  Jsem tak nějak průběžně mimo PC a tak dočítám. Všechny moc zdravím a přeji všem Zvířetníkům a zvížatům teplé pelíšky.
  (inlove) (hug) (inlove)

 12. SOS: potřebujeme nutně telefon na Kubišovou! Nebo žádáme o politický azýl u někoho z laskavých Zvířetníků. Jednalo by se o 3 klidné, hodné, dobře vyhované, čistotné, pravda trochu mlsné kocourky, kterým hrozí velké nebezpečí. Dneska ráno živitelka už v posteli divně pokukovala. Pak pronesla cosi o Novém roce a bordelu a chlupech. Že nás vzala při snídani u mističek furminátorem, to bych se nezlobil, už jsem to potřeboval a Ríša taky. A mám česání rád. Ale že pak zase vytáhla tu obludu a začala uklízet, to už mě fakt nebaví. No dobře, jednou za čas to v poličce přežiju. Ale aby nám někdo sliboval, že vezme depilátor a nadělá z nás naháče, to snad je silný kafe, ne? A my jsme přitom táááák krásní a chundelatí, kožíšky se nám lesknou….
  Tak kdyby náhodou někdo věděl, vzkažte mi za postel, kam jsem zalezl, abych se vyhnul tomu holení.

   1. Mnó, nejste sami s domácími ukrutníky. Přednosta sliboval mojí malé Miušce, že ji vyholí zadel, jestli se nebude pořádně pucovat. Mia ho ale seřvala a zajela do masírovacího boxu a vyječela si thajskou masáž kombinovanou s otáčením těla dle potřeby.Po výkonu nezaplatila ani kačku,lehla masérovi na záda a usnula. (chuckle) (wave)

 13. Právě jsem zjistila, kolik z nás uvažovalo o tom, stát se veterinářkou/zootechničkou. Včetně mě, ale mně to nikdo rozmlouvat nemusel, já jsem si to rozmluvila sama, když jsem si představila, jak řežu do živého. A byla bych bývala měla střední veterinu u ruky, v Kroměříži byla tehdy jedna z mála, ne-li jediná v republice.
  Ale když tak čtu o kachnách u Ri, mám dotaz. Něco mi žere zvířata a netuším, co by to mohlo být. Nejdřív mi to odneslo králíka, starého samce, který dosloužil a dostal na důchod volno – bydlel v nízkém otevřeném kotci a chodil si podle libosti. Jednou ráno nebyl a zcela evidentně ho něco vyvleklo z jeho domečku (kam se asi chudák utekl schovat). A asi před dvěma dny zmizela slepice, samozřejmě nejlepší nosnice. Během dne nebo maximálně brzy zvečera, na noc slepice zavírám, ale někdy k nim dojdu až za tmy. Pozemek je oplocený, díra v plotě není, ale plot se přelézt samozřejmě dá. Co to může být? Kuna ani liška se mi moc nezdají,pochybuju, že by byly tak hladové, aby si troufaly až tak blízko k lidem. Mladé nemají, sníh není a myší je dost. Nemáte někdo nápad, co by to mohlo být?

  1. lišek je všude hodně. A jsou nesmírně oprásklé a lidi jim nevadí. Před pár lety postupně „vynosily“ všechny plameňáky z ostrůvku v naší ZOO…
   Ještě mě napadnul jestřáb – to je pan lovec a zajíc i slepička by mu chutnala… A to je lovec denní

   1. Tak jsem právě přelezla ploty do parcel pode mnou a našla jsem slepici, čistě překousnutý krk, hlava visí jen na kůži, jinak zřejmě nedotčená. Hodlám ji oškubat a uvařit aspoň psům, tím pádem zjistím případná další zranění. Takže z hladu to asi nebylo. A je fakt, že menší pes se zřejmě protáhne jak pod plaňkovým plotem, tak Maxovým „okýnkem“ do dvora. Max je teď většinou doma, i přes noc. Nikdy nechtěl být vevnitř, ani jako štěně, vždycky mu bylo horko, letos poprvé si o to vyloženě řekl. Tudíž mě na vetřelce neupozorní. Na dravé ptáky to nevidím, v zahradě je hodně stromů. Docela mě to štve, bojím se, abych nepřišla o slepice všechny. Leda si je vzít domů taky…

     1. My jsme jednou chovali (nedobrovolně) tchoře v kůlničce se senem. Chodil si pro slepičky do kurníku hned vedle dle potřeby (měl to pěkně all inclusive), ani nevím, kolik mu jich nakonec definitivně padlo za obět(už to je dávno), akce skončila až k jaru, když jsme se k milému tchoři dobyli postupným vybíráním sena…
      Tak držím palec, ať to je milosrdnější u vás i u Ri

      1. Koukám, koukám, že se mi povedl hezkej překlep – můžete si vybrat, jestli tam mělo bejt za oběť nebo za oběd (rofl) obojí je správně.

      2. Připadala jsem si jako forenzní znalec z televize. Vyměřovala jsem oblouk čelisti, hloubku kousanců, velikost a vybarvení modřin …
       Potvora neodnesla nic, zakousla dvě drobné kachny (smaragdovou a čárkovanou … grrr ), potrhala tři velké pekingské (taky by se dalo říct všecky) a nesežrala ani soustečko. Nažraný rozjívený kokršpaněl, řekla bych. výborně se pobavil a odjel s pánečkem cvičit vyhánění kachen z rákosí 🙁 .
       Původně jsem si myslela, že to byla liška, ale jednak tu nebývají (jsme v polích) a dvojak, liška by sháněla jídlo, ne zábavu.
       kde já teď seženu smaragdovou kačenku ? Fňuk

    1. Včera jsme jeli domů. Na stromech podle silnice jsme viděli sedět několik – za těch asi 70 km možná pět – jestřábů. Čekali…

     1. to, co sedí na stromech u silnic bývají káňata. Každou zimu je jich tu mocmoc – kromě našich zde zimuje severoevropská a ruská populace… Moc je od sebe nepoznáš – ale na otevřených prostorách je to káně, jestřáb je pánem lesa a ven se chodí případně jen „napapat“. Nečechrané káně je veliké – ale škodu nenadělá. Má krátké drápy, které mu umožní ulovit jen minikořist (myši). Špatná pověst vraha zajíčků a srnčat ho doprovází proto, protože je mršinožrout a často hoduje na uhynulých kusech.

       1. chytrá knížka mi říká, že rozpětí samice (u dravců ta větší z rodiny) je u káněte 130 cm, u jestřába 120 cm… Prostě jsou více méně stejní

        1. Tak u silnic sedávají káňata? Onehdy jedno sedělo na krtinci, aby bylo na vyvýšeném místě- myslela jsem, že třeba jen na chvilku,ale když jsme jeli z nákupu, bylo tam furt 🙂

         1. Snaží se vydávat minimum energie. A tak pokud neloví nebo není vyrušené… sedí jak pecka. Zima je pro ně těžké období.

   2. Kvůli liškám a kunám nemám slepice í když bydlíme na venku, jenže u lesa. Lišek a kun je mnoho a jsou opravdu oprásklé. Alenko, to určitě byla liška. Na dnešek v noci dělali kravál všichni psi ve vesnici včetně našeho v ložnici, Jsem jak po flámu. Ven jsem se ho bála pustit aby neutekl do lesa, od lesa nemáme oplocené a normálně tam neuteče. Jen když ho vezme nějaký rapl a jde po čerstvých stopách, za chvíli se sám vrátí. Ale jak je ta chvíle dlouhá… a jaký má člověk strach! Ono to jeho zabarvení a ocas by mohlo inspirovat ,,nemyslivce – myslivce“.

  2. Ali, ve dne se přidávám k jestřábovi. Na okraji naší vísky u dálničního přivaděče likviduje lidem slepice pravidelně už dva roky.
   Přimlouvám se i za lišku a kunu. Kuny si chodí označovat svoje teritorium na naše prahové rohožky u domu (ráno čerstvá kuní hovínka) a liška mi před lety odnesla pět slepic najednou. Pachatel identifikován podle stop :O . Od té doby slepice nemám.

  3. Myslím, že by to mohla být kuna nebo lasička kolčava. Kuna sežere i maso ale lasička pije krev a zbytek nechává. U lasičky je obvyklé, že se protáhne nepatrnou dírkou i pro myši.
   Taky nalézám zakousnuté bažanty, hlava zvlášť,oni v noci hřadují na stromech a tak většinou je to nějaký noční uchvatitel. (wave)

 14. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Slůňo vstává do jasného dne, trávník křupe, leknínový rybníček je slabě zamrzlý. Bude krásně (wave)

 15. Milá Emtesko, kde jinde bych se takhle nesmírně zajímavé věci dozvěděla, když ne od „dámy od fochu“. Moc a moc za to děkuji. Na tvém krásném povídání je znát, žes měla svoji práci ráda, i když tentokrát byl konec šťastný pouze pro krávu. Ale dobře, že alespoň to a jak už napsali jiní – takový je život. Tak prosím piš dál. Na zdejších pastvinách se telátka rodí rodí asi jen přirozenou cestou, někdy jsou na pastvinách těch telátek desítky, takový černí mrňousové, někdy pak ti větší spolu vzájemně skotačí – to je krásný pohled. Ale bývají dost daleko od silnice, asi si je tak mámy chrání, i když pastviny jsou samozřejmě oplocené. Jen jednou jsem viděla blízko silnice v trávě ležet černé maličké telátko a bylo mi divné, že je tam samo, bez mámy. Tak jsme zastavili a já se šla podívat. Telátko bylo bohužel mrtvé a tak ho máma asi po určité době opustila a přidala se ke stádu. Ani nevím, jestli ho kdy farmář odvezl, nebo nechal za potravu zdejším supům.

 16. Moc hezké povídání 🙂 Od útlého dětství jsem měla blízko ke zvířátkům,děda s babičkou měli záhumenkovou kravku, kozu, ovečku – porody byly bez problémů . šli jsme třeba jednou dopoledne sáňkovat a když jsme se vrátili, ve chlívě bylo telátko. Párkrát si ho nechali na pozdější prodej, byly to býčci a jména dostali podle dne narození, jeden byl Mikuláš a ten druhý Silvestr. VŠZ, obor zootechnika jsem měla napsanou jako druhou školu a byli by mě vzali bez přijímaček, ale dopadla škola první, humanitní. Moje babička by to vyřešila úplně jinak, vždycky říkala „Janinko, když máš tak ráda zvířata, vem si veterináře.“ (rofl) Taky to nedopadlo …

 17. Emtesko, dík za opět výživné téma (y) – dnes mi obzvláště sedlo do noty, právě se nám zdárně otelila letošní poslední čekatelka. A to dokonce v den termínu! Ještě ale vůbec nevíme, jakého pohlaví je krásné bílé telátko, protože mamka je na volno a je poněkud nervózní, musíme počkat, až ji trochu hormony vyšumí a pustí nás k teleti 😉
  Krásnou noc všem! (*)

  1. No vida. To je pěkné, když se zadaří 🙂
   Nám se týden před vánocema něco vloupalo do zahrady a zakouslo kačeny. A další počochnilo 🙁 museli jsme je zabít ( a při tom se teprve ukázalo, jak moc byly pokousané). Pár jich přežilo, nejspíš skoro ve zdraví (kačeři, jak jinak ), tak jsme hledali – a našli – díru v plotě. Ale škoda už se stala.
   No, stane se.

  1. No jo, na Helfenburk jsme to už v létě nestihli 😛 . Zimní Ostré je ale parádní. Dobře jste výletili (y) !

    1. pochopitelně že to je doga. (wait) Německá doga, s úžasným rodokmenem. To snad není poznat ?? (rofl) (rofl)

     Náš létající Čestmír má spoustu fotek, kde je křížená s netopýrem (bat) či jinou žouželí…

     1. Děkuji za odpověď, byla jsem trošku na vážkách (chuckle) Samozřejmě že znám netopýra dozího, jenže na tédle fotce je boží a ještě navíc je tam úžasně „vytlemená“

      1. však jsem tuto fotku rozeslala jako PF po univerzitě (chuckle) s textem – s úsměvem a elánem do dalšího roku. Některří slovutní páni profesoři to asi těžce rozdýchávají (chuckle)

       1. Tsss, já bych si takovou považovala (nod) Koukám na ní od božího rána a tlemim se stejně 😀

     2. Chichi, důstojná slečna Beta vypadá na té fotce spíš jako ušatý torpédo. (chuckle) Tak ať jí to tak krásně hupká i po celý příští rok. (h)

  1. OT že Tě vidím, chtěla jsem dodatečně poděkovat za předvánoční hlášení o Darlence a Elišce, jsem moc ráda, že se jim vede dobře (wave)

   1. Jojo, pánečci Sýkorovi – to byla óbrklika, lepší nový domov snad ani holky najít nemohly…

    1. Hi, hi díky holkám má pan Sýkora výborné vínečko (d) (dance) ! Chodíme na něj do vinotéky v Krpoli u Zagrebu.

   1. Cokoli, my si to přebereme.
    Jsme totiž zvědaví zvířové …
    🙂
    No já vím, kolem chlupatých miláčků bývá spousta hnoje (rofl)

 18. dotaz: V Burgundsku měli všude ty obrovské bílé kudrnaté krávy, o kterých jsem se dočetla, že se špatně telí, neb bývají telata obříci. Taky nikde pastviny nevypadaly, že jsou pro březí kravky „na volno“. Všude byla stáda telátek, býčků, krav s malými telátky nebo speciální ohrady s jedním velebýkem. Ale březí krávy byly zřejmě pod dozorem.
  Ale ve Skotsku byly krávy na pastvinách volně i s býky – některé s minitelátky, jiné evidentně březí. Jsou plemena krav, která jsou schopna i dnes rodit převážně bez pomoci a bez velkých ztrát (na telátkách i kravkách)?? Třeba ten skotský národní náhorní skot??

  Článek zase mocmoc zajímavý (nod)

  1. Xerxová, jsou plemena krav, která mají malá telata-třeba zrovna anglická masná plemena jako Aberdeen Ungas nebo hereford, tam je telení naprosto bez problémů, naproti tomu třeba belgické modré, tam se telí zásadně císařským řezem, protože to plemeno je charakteristické abnormálním vývinem hýžďového svalstva. Francouzská masná plemena, podle Tvého popisu se asi jedná o plemeno charolais, mají kupodivu telátka malá, obzvláště velmi krásné plemeno limousin.Navíc, v posledních desetiletích se plemenní býci testují na „snadnost telení“, což samozřejmě platí i pro dojná plemena. Výhodou masných plemen je i to, že se neustále pohybují venku, a to má blahodárný vliv na březost i průbeh porodu.

 19. Emtesko, takova prace zjevne potrebuje silnou naturu a lasku ke zviratum. Fakt te obdivuju. (bow) Tesim se na dalsi zazitky. (h)

  1. Ano, holt to vždycky nedopadne na 100 % a o tom ten život je. Je hrozně fajn, když přes tohle všechno člověk nezahořkne a dělá svoji práci stále s takovou láskou (h) a o tom se pak opravdu moc hezky čte. Díky (rose1)

   1. Děkuji děvčata za optání. Nic moc, učím se chodit o berlích, protože ložnice je v patře. Noha bolí, ale to má ještě nárok. Jinak jsem si předsevzala rychlé hojení 🙂

 20. Jojo, delší ruce by se šikly. Ale i tak jsi skoro veterinář.
  Se budu muset našeho veterináře optat, jak to dělá. On je totiž dost prcek (175 cm) a je to klasický venkovský veterinář – dopoledne krávy a prasata a navečer mazlíčci.

  Škoda telat, ale i to se stává.

 21. Emtesko, jsi hvězda (*) . Kráva Ti musela být neskonale vděčná, že tenhle porodní horor přežila.

  Mimochodem, jak časté jsou u krav vícerčata?

  1. Dvojčata jsou běžná, ale není žádoucí, pokud jsou rozdílného pohlaví.Pak zpravidla jalovičky bývají neplodné, buď jim chybí děloha nebo nemají vývodné pohlavní cesty.
   Měli jsme asi třikrát za mou kariéru trojčata, ale jen jedenkrát všechna přežila, v ostatích případech přežilo jen jedno tele.

   1. Díky, Emtesko,
    s těmi sourozenci je to zvláštní, maně mě napadá, proč nemají v tom případě reprodukční problémy i býčci …

    1. Protože během nitroděložního vývoje se nejdříve tvoří samčí pohlavní orgány a teprve potom samičí, tím pádem se negativně ovlivní vývoj těch samičích. (envy)

 22. ;( no jo,život je takovej…tak Díky za tu krávu,když telátka odešla za Duhu ještě v ní…..

 23. Přistihla jsem se, jak při četbě „pomáhám“, zatínám svaly a různě nedýchám. Emtesko, jsi (*) , tuhle práci obdivuju – vyžaduje celé nasazení, schopnost se rychle rozhodovat, a (h)
  Kdysi jsem chtěla být veterinářkou, ale naši mi to vymluvili, že je na to potřeba jedině chlap. No, bylo to v dobách, kdy veterináře volali k psovi jen podivíni (o kočkách nemluvě). Ale ono je všechno relativní. I na případu, který popsala Emteska, je vidět, že i když je veterinář chlap od přirození, nemusí to stačit. Leckterá ženská může mít víc síly nebo delší paže, je to kus od kusu.
  Ještě jednou Emtesce děkuji (i za tu krávu, která se z toho zvetila 🙂

  1. Teď mi dochází, proč má naše Emteska takovou krásnou sportovní postavu … to je zřejmě důsledek posilování v kravských porodních cestách (chuckle) .

 24. Na drama je zaděláno coby dup. Emtesko, ne aby tě napadlo přestat psát (inlove) Moc prosím, já chci EŠTĚĚĚ (hug) (sun) (f)

 25. OT – fotky našeho posledního plyšáka. Je to velmi akční štěně, rozený „trhač“, pokud bude chodit na cvičák, bude to hvězda obran. Jen se zatím nenašel nikdo, kdo by s ním na ten cvičák chtěl chodit. Nemít tři feny, tak bych si ho nechala, šikovnější štěně jsme asi neměli. http://montdesoleil.rajce.idnes.cz/Dirk_-_9,5_tydnu

 26. teda tak to byl opravdu fičák.
  Klobouk dolů .

  Za mlada jsem studovala ekonomku se zemědělským zaměřením.
  A v prváku jsme ještě měli praxi v kravíně a na poli 😀
  Takže jednou z dálky pozorovala porod krávy. A stačilo mě to na celý život.
  A to jsem byla hodně daleko.
  Míša

 27. Ještě k těm dárkům pod stromečkem. Odjakživa mě fascinují magnety, vydržela jsem si s nimi kdysi hrát celé hodiny, a tak když se tu před delším časem probíraly magnetické kuličky neocube, utkvěly mi v hlavě. Až o letošních svátcích však na ně došlo. 216 stříbrných zmagnetizovaných kuliček, ze kterých by se měly dát sestavit nejrůznější tvary a obrazce. Prý stimulant prostorové představivosti, kreativity a tvořivosti (není to totéž? 😛 ) . Po pár dnech stimulování je jasné, že mají kouzelnou moc. Z flegmatiků vyrobí cholerika snadno a rychle, choleriky vytočí do nepříčetna… A ten slovník!!! Ty malý mrchy se přicucávají zcela jinde, než si zrovna přejete, přitahujou a odpuzujou se naprosto svévolně, dělají si co chtějí. Takže bysem ráda opravila reklamní slogan na: neocube je úžasný stresový a antirelaxační prostředek. A fascinující zábava teda taky 😀 .

   1. Radostné a překvapivé je, že kliďas Jarka je s magnetky výrazně sprostší. A to se zatím nepustila do eiffelovky. Ani si nechci představovat, co ještě budu muset vyslechnout.

    Obě máváme k Žižkovu (wave) . Třetí balení je samozřejmě připraveno a před prvním jarním dnem bude šťastně distribuováno brutálnímu oslavenci :* .

    1. No, já jsem si s tímhle nesmyslem hrála u neteřky, když jsem ji připravovala na přijímací zkoušky z angličtiny. Nevěřila bys, jak dobře to uvolňovalo napětí, když jsem z pubošky šílela 🙂

     1. Matyldo, to bych fakt nevěřila! Pochopila bys, kdyby se kolem tebe neustále ozývalo cosi o kurovi, kterej snáší vajíčka (rofl) .

      Dík, že ses ozvala, je prima vědět, že na někoho hračka působí tak, jak má 🙂 .

      1. Tuhle hračku máme taky a trvalo nám dost dlouho, než jsme ji pokořili. Vypadalo to u nás chvílemi jak na e55, co jich tam bylo. Mám jedinou radu – nesnaž se ty kuličky přeprat, je potřeba jim vyhovět.

    2. Mě, cholerika, chtěj zabít ještě před dosažení zaslouženého důchodu! A v používání sprostejch slov jsem už teď přeborník. Za co, za co?, no, vy jste se věru hledaly! (headbang)

     1. Abytko (inlove) , však Ty je dostaneš! Půjde Ti to skvěle – a pokud ne, tak jim to v žádnym připadku nesmíš prozradit. (wasntme) (chuckle)

       1. Abyt, Ty, taková inteligentní jemná dáma, bys na to šla hrubou silou? Dokup si u Neomagu ocelové kuličky stejného průměru, jaký budou mít magnety, circa polovinu magnetů zaměň, a jak Tě to bude krásně poslouchat a držet to pohromadě … (rofl) (rofl) (rofl)

  1. Nu, něco na tom bude, že tahle hračka je nějak divná. Při včerejší návštěvě u Jarky jsem kvůli magnetům vylila kafe na Danu a na sváteční ubrus a v nastálém zmatku Dana ve stresu smuchlala obě hračky dohromady, takže vytvořila obrovskou kouli. Ale, že by Jarka sakrovala, když všechno posléze rozplétala? Zatímco já žvanila a žvanila, Jarka tiše rozpletla óbrkouli a vytvořila krásné krychličky a to vše NAPROSTO POTICHU, ANI NEMUKLA, natož aby použila nemravná slova (shake) . Teď mně napadá, že se uklidňovala z toho mého žvanění :O !! Jano, budeš muset změnit svůj slogan a vrátit jej do původního znění (wait) ! Hračka UKLIDŇUJE!

  2. Mrkla jsem na webovky, o čem je zde řeč, a té skládající slečně na firemních videích to jde, jako když bičem mrská. Ovšem na druhou stranu jsem si všimla, že ta videa jsou bez zvuku – chápu proč 😀

   1. Alex, máš jen částečně pravdu, stimulovala a kreativovala jsem poměrně trpělivě poměrně dlouho, ale – po několika hodinách mě fakt ti prevíti předělali z flegmatika ukázkového na cholerika rovněž ukázkového!

    Lika: Ad Tvůj odkaz tuhlevá na Annie Lennox – God Rest Ye Merry Gentlemen: špica, parádně dobíjí, dík!

    1. Jarko, mě ten klip trefil přímo na komoru, přesně to jsem potřebovala. Jsem ráda, že tohle keltské zvěstování novin oslovilo i další 🙂

 28. Emtesko, tentokrát to úplně nedopadlo, ale jsou to moc zajímavé příběhy ze života. Kdysi jsme měla cukání jít na veterinu, ale pak převážily ty jazyky… no a ve škole, kde jsme pak učila, mi kolega (původním povoláním veterinář, pak učil ekologii) vysvětlil, že u dobytka to je fakt o děsné fyzické dřině. Ale čte se to moc hezky 🙂 Kdysi jsme byla v teletníku se aspoň podívat a ta mrňata telátka byla krásná. Pár jich tehdy měli v takových ohrádkách s vysoko nastlanou slámou, už se ani nepamatuju, proč nebyla u matek…

 29. Milá Emtesko (inlove) , to bylo zase drama! (whew) Bohužel se špatným koncem, ale tak to holt v životě bývá. Klobouk dolů, tohle povolání sice přináší velkou radost, ale je to taky o velké dřině a nepohodlí. Chce to holt srdce, a to je cítit z každé věty – dělala jsi to povolání s láskou. (h)
  Přeju všem krásný den. (h)

 30. Emtesko, díky, že se dělíš o vzpomínky! Dnes bez happy endu, ale právě i o tomhle je život, nejen veterinární. Jsi opravdu takovej náš Herriot (inlove) , prosimpěkně pokračuj!

  Musí být nádherný, když porod probíhá tak jak má a prťavý tele (nebo hříbě anébo i kolouch) se staví na nejistý kudrnatý nožičky… Ráda bych někdy byla u toho, ale zatím jsem neměla štěstí a příležitost.

  Příjemnou sobotu všem! (sun)

 31. Emtesko, díky za další přímý přenos ze života velkých zvířat. Ano i o tom je život se zvířaty, zvlášť s těmi hospodářskými, ne vždy je vše v souladu s přírodou a pak už lidé jenom bojují o život matky. Měla jsi víc než zajímavé povolání i když nesmírně těžké. Když procházím areálem dnešní brněnské veterinární fakulty a vidím 90% éterických děvčátek, tak si opravdu vzpomenu na příhodu, kdy jsem ležela u koňského zadku, samozřejmě ležícímu v rohu boxu, na počůrané slámě a nejenom počůrané 😛 a snažila se zpět vecpat malá koňská kopýtka, abych je narovnala do správné polohy. A to vše proti nápínkám půltunové maminky. Ale nakonec se podařilo, i hráz jsem zachránila, narodil se hřebeček Lusien a já se po prcku slivovice od vrátného – rozbrečela. Potom teprve dorazil Jiří s doktorem (clap) . Ten už jenom zavázal, porodil a prohlédl placentu (y) .

  1. Alex, veškeré porody kobyl, které si pamatuji, a nebylo jich málo, proběhly v noci bez jakékoliv lidské pomoci. Takže na jedné straně skvělé, na druhé lituji, ale nemám s porody kobyl žádné zkušenosti, pouze jedenkrát klisna odmítla přijmout hříbě a byla agresivní, to jsme měli strach o hříbě i o sebe, ale naštěstí jsme ji dokázali asi se třemi chlapy zafixovat a podojit. Pak už se začala chovat normálně. (sun)

   1. Já jsem takovou kobylku, které po porodu cvaklo naštěstí nezažila. Ale na co si pamatuji, jak jsem ujídala už většímu, ale ještě neodstavenému hříběti mlíko. Když jsme přijeli všichni tři z vyjížďky, zavřela jsem se s kobylou do boxu, hříbě uvázala na chvíli venku, nadojila jsem si plecháček mléka a potom ho opustila také ke zdroji 😛 (olizující se smejlík).

  2. Éterická opravdu nejsem, citlivka přečistotná taky ne, umanutá jsem až moc (chuckle) … co myslíte, měla jsem na tu veterinární medicínu velkých zvířat opravdu jít? (rofl)

 32. Za chvíli vyrážím trsat do Pešti, takže všem zvířetnicím a oběma zvířetníkům přeju šťastný nový rok! 🙂
  (A štěkavcům a mňoukavcům dobré nervy než lidem dojdou bumajzle.)

 33. Jj – když mě bylo 14, tak jsem měla jakési veterinární cukání a byla jsem odmrštěna argumentem, že jsem jak zagroškudla a jak prej s tím chci rodit krávy. Ona tehdy veterina malých zvířat byla jen okrajovou záležitostí a tak jsem měla smolíka… 🙁

  1. To je zajímavý, s těma dvoumetrovejma veterinářema s třímetrovejma rukama … přesně takovej, rodinný přítel, mi mé nadšení pro veterinu v obdobném věku zarazil dost podobnými slovy, jen to přirovnání bylo poněkud drsnější. (chuckle)

    1. Rputi, já chtěla na veterinu, strašně moc, a všichni mě zrazovali, jak to není pro ženskou, jenže ta zootechničina je ještě horší, to nejsi nic než to ho..o. Veterináři na nás koukají skrz prsty, pro ošetřovatele jsme příživníci, a přitom to je dřina jak po tělesné, tak po duševní stránce. (envy) Je to pro ty, kteří k těm zvířatům májí opravdu vztah. (sun)

 34. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Já to časem přečtu. Vážně. Protože dneska v poledne zůstaneme sami (nod) Tady už je živo, Vilík je asi po mně (chuckle) ranní ptáče

  1. Tak to, že máš doma parťáka pro příšerné rannmí hodiny, mi došlo už dávno. Aspoň nebudeš tak vopuštěná, když ani Beta nevyznává tento koníček. Moc ti to přeju. 😉 😀 (inlove) (chuckle)

 35. Já si vždycky tak hezky vzpomenu na mládí, děkuji. Porody byly moje specializace, neb jsem coby reprodukční technik měla na starosti 1100 krav v našem kravíně a posléze veškeré potenciální matky v našem JZD. Telení byl můj doslova denní chleba. Bohužel zařízeni na císařské řezy byli jen v obdobném družstvu asi 10 km od nás, ale ti cizáky nebrali a i když nemocnice nebyla daleko, málokdy zrovna tenhle zákrok dopadl pro všechny zůčastněné dobře. Přivolaný veterinář často nedorazil, náš byl jednu dobu vášnivý ornitolog a pokud na 10km trvající cestě uviděl volavku v poli, hodinu ji vydržel pozorovat. Dva výři na stromě u nás v parku ho spolehlivě vyřadili na celé dopoledne.
  Vždycky jsem tvrdila, že zrovna v reprodukci kráva jako člověk, takže když se opřekot drala Kačka na svět poté co jsem ji tři neděle přesvědčovala o nutnosti vykouknutí na svět, přesvědčovala jsem porodní asistentku o tom, že mnoho času nemáme marně. Neslyšela ani na argument, že mám těch porodů na triku asi tak jako ona. Takže Kačka přišla na svět na hekárně neb když už jsem přesvědčila, bylo na všechny akce pozdě

  1. Moje specializace byla taky reprodukční zootechnička a začínala jsem na VKK se 6-ti sty kravami, prostě přesně podle věty z úžasně stupidního televizního seriálu Druhý dech – láskou ke koním to začíná a velkokapacitním kravínem to končí.
   A s těmi lidskými porody mám podobné zkušenosti jako Ty, i já jsem přesvědčovala ty slepé hluché doktory a sestry, že moje dítko přijde na svět o 14 dní později, než mi předpověděli podle svých debilních tabulek.Nedali si říct a vyháněli ji ze mě způsobem, na který nerada vzpomínám. U druhé dcery jsem byla chytřejší a nehorázně jsem blafovala. Výsledek ? Jana přišla na svět naprosto přesně. 😀 😀 😀

   1. Tak to náš barák byl dvakrát větší takže dvakrát více bab. Ta “ obyčejná “ zootechničina mne taky neminula, ale ta reprodukce měla hodně do sebe, když se to dělalo s láskou, daly se dělat zázraky. Když jsem toho mamuta nakonec šéfovala tak už to taková sranda nebyla. Ale ta reprodukce měla hodně společného s tou veterinou, kterou jsem původně vystudovala a opravdu mne to bavilo. Kdeže loňské sněhy jsou

 36. Šmarjá Emtesko to byla detektííívka. Švagři (oba) jsou vetové a jeden se jmenuje Láďa a má ruce dlouhý jako šimpanz. Pamatuju se jak se mu asi před deseti lety na Silvestra rozhodlo telit asi 6 krav najednou, tenkrát to všechny matky i s potomky naštěstí přežily. Já blbec nemůžu spát, protože jsem co ? Protože jsem čuně a snědla jsem asi 4 kusy štóly bohatě posypané cukrem ( já se to snažila oprášit) a ten cukr dělá divy. Dneska bych dala „Čomolungmu“ jsem rozjetá jak Leo expres.Ve kterém se mimochodem včera netopilo a v Praze mu šly otevřít jen asi dvoje dveře. Docela zážitek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN