BTW: Konzervy štěstí a pohody

Je ráno prvního svátku vánočního, a pokud šlo všechno podle plánu, měli byste mít v rodině konečně opravdovou pohodu. Doma je čisto, voňavo a navařeno, takže i hospodyně si může oddychnout. Děti pod dojmem Ježíškovy návštěvy obvykle ještě nezlobí a v domácnostech tak na chvíli zavládne nezvyklý klid. Tedy je nejvyšší čas vytvořit si konzervu štěstí a pohody.

 

Že nevíte, co taková konzerva je? Tak já vám to vysvětlím. Nejdřív musíte zažít něco krásného, dojímavého, veselého, nezapomenutelného. Eh, no právě. Tady je právě problém. Spousta věcí se na první pohled jeví nezapomenutelnými, ale pak přijdou chvíle temna, a kdepak ty krásné zážitky najednou jsou? Správně, k nenalezení. A tak je třeba se připravit.

Nejdřív si v tu pravou chvíli uvědomíte, že prožíváte něco milého, cenného, možná neopakovatelného. Kdepak, to není samozřejmé! Divili byste se, kolika lidem už tahle první fáze dělá potíže. Potom si dovolíte pár sekund, nebo i minut skutečně plného prožití. A poslední fází je samotná konzervace této vzpomínky.

Konzervantem je tu vnitřní poděkování za to, že se vám této chvíle dostalo. Pocit radostné vděčnosti se totiž dobře vrývá do paměti, protože je to emoce, kterou má náš mozek rád. A duše ostatně taky.

No, a když přijdou chvíle, kdy jde všechno zadkem napřed nebo nás zaplaví temnota beznaděje, smutku či zoufalství, máme kam sáhnout. Protože i v takových chvílích je třeba především hledat cestu sám v sobě – pomoc zvenčí je skvělým bonusem, ale nelze se na ni spoléhat.

To si potom poplácáte na imaginární kapsy – kam jsem to jen dala… aha, tady to je! A otevřete si v hlavě konzervu štěstí a pohody. Nevyřeší to problémy, ale dá sílu k boji. Nebo obraně.

Přeju vám radostné a požehnané svátky. A abyste nikdy neměli hluboko do kapsy pro nějakou tu konzervu 🙂

 

PS: A nakonec něco méně filozofického – co vás včera pod stromečkem opravdu překvapilo? A potěšilo? 🙂

 

Aktualizováno: 24.12.2012 — 19:56

50 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Konečně jsem se dostala k PC 🙂 Já dostala od Ježíška podobnou konzervu o jaké Dede píšeš – trilogii Slunce, seno…paráda a ještě mi ji budou dávat v tv, dobiju si baterky (dance) (sun)

 2. Joj ! Hurrááá. Díííky !!!! Celému týmu ještě jednou velký dík ! (y) (handshake) (y) (hug) (inlove) (wave)

 3. Jaj, to je báječné, můžeme léčit absťák 🙂 . Veliký dík všem zúčastněným! (y) (happy)

  Mávám z pravotočivé zatáčky a dobrou noc přeju.

  1. Ivo, bezva a dočasnému sirotkovi a všem prťáčkům malým ať se daří u nových lidí. (h) (wave)

  2. Ivo mám takovou radost, že choďáčci mají své doma. A pro toho posledního malého se doma brzy najde, protože choďáci jsou bezva kamarádi. (h)

 4. Skvěle, zdá se, že to (zatím) funguje. Ovšem těch skoro 700 komentářů zadržených bývalým antispamem (mezi nimi byly i komentáře k tomuto článku) je též minulostí.
  Takže se omlouvám všem postiženým a pokud sem budou chtít něco k tématu znovu napsat, budu potěšena 🙂

 5. Zkouška příspěvků. Vypnul jsem původní antispam a nahradil jsem ho jiným, byť ne tak účinným. Uvidíme.

  1. Finrode, jsi poklad :* , uvidíme, jestli to projde, ku podivu jsem nebyla doteď ve spamové nemilosti, tak uvidíme, třeba zrovna budu (angel) .

 6. Milý Zvířetníci, obávám se, že o svátcích se zlepšení nedočkáme, takže porucha bude trvat tak dlouho, než přijdou Američané do práce a konečně to opraví. Nevydám nový článek, protože by to nebylo fér k autorovi. Ale věřte, že mě ta porucha strašně … štve (devil)
  Doufám, že se tu všichni potkáme, jakmile to půjde (blush)

 7. Omlouvám se čtenářům, ale opět selhal server, který nám odchytává spamy, takže nám to z nějakého důvodu nepouští příspěvky. Ale přijel Andy, tak s tím třeba něco dokážeme udělat…

 8. Dobrá, dobrá, s tím naklizenem jsem to přehnala, ono to nebylo ani u nás (blush) Ale chci tím říct, že v tyhle dny už pominul ten duševní tlak na zlepšování věcí domácích a přišel čas sklízet – dobroty, klid a pohodu, ať si ji představujete jakkoliv. My třeba jdeme do lesa se psima 🙂

 9. Už ráno. Sluníčko a relativní teplo. Dnes je sice pod nulou, ale sluníčko se snaží, kocourek se mazlí a vrní, v debilbedně běží pohádky a to ostatní je naprosto bezvýznamné.

 10. Někdy mám dojem, že neschopnost se zastavit, uvědomit si krásné okamžiky a s radostným vděkem za ně vnitřně poděkovat a uložit si je na horší časy, je mor a cholera dnešní doby. O to cennější je Zvířetník, kde je zdatných konzervátorů plno a ještě se dokáží o své zásoby podělit (h) .

  Ech, pro mě byl celý letošní rok nadmíru překvapivý, takže jsem kvitovala s nadšením, že na Štědrý den už se žádné překvapení nekonalo. A přesto, srnečka, která takřka jí z ruky, šeřík před oknem obalený sýkorkami a dalšími opeřenci, domácí dobytci, spokojeně spočívající na jedné hromadě u kamen… Čisto a navařeno teda zrovna nebylo, spíš chlév (chuckle) . Ale útulnej a pokojnej.

 11. ahoj všem, docela opožděně, ale zvěř na mě byla milá a nechala mě hajat – a já si teda budík fakt nenařídila (chuckle)

  Štědrý večer proběhl v poklidu a příjemně a dárečky myslím na všech stranách udělaly radost… a konzervu můžu mít z celého večera, rybí polívkou počínajíc (h) (h) (h)

  jinak – obě Mikulenky včera kolem poledne blinkaly – ony se hrozně ládujou a vůbec nekousají, takže v podobě jaké to pozřely, tak to vrátily… doufám, že je to opravdu jenom tím, jak to zhltaly… a dnes Adélka hned po „snídani“ šla metat kozelce a za chvíli se opět poblinkala – ale asi za půl hodiny pištěla že chce jíst, tak dostala ještě kotěcí konzervičku, sbad v ní zůstane… bohužel vyblila i léky – chjo, no co s ní????

 12. Krásné zamyšlení, milá Dede. (h) Když dovolíš, shovám si ho do konzervy. 🙂
  Jestli mě včera něco překvapilo? Ano, překvapilo. Nebylo to pod stromkem, ale venku, na vycházce s Ankou. Vrátil se mi „můj“ pramen, který mi na jaře rozjezdila a zadusala těžká technika, použitá při úpravě potoka. Už dlouho jsem nedostala tak nádherný dar.
  Přeju všem krásný den. (h)

 13. Hmmm, ano, člověk si musí vážit radostí a umět si na ně vzpomínat. Konzervovat 🙂
  Štědrý den nám letos vyšel hezky, pohodově. Ještě jsme se odpoledne stihli vydat na dlouhou procházku.
  Asi nejvíc mě překvapilo, jak mám málo masa 😀 . Ještě večer jsem přidělávala 😛 .

 14. Čisto? Možná, když se nepočítá rozmetaná krabice kostek a vrstva škubnutých papírů a tak.
  Navařeno? Bylo, ale Ferda s holkama posnídali a máme nenavařeno. Ještě, že jedem za chvíli k našim.
  Zůstává nám voňavo, když se nepočítá stůl připálený od františka (rupla podložka a františek si smrděl klidně dál, až se prosmrděl ubrusem )
  A pod stromečkem mě překvapil masomlejnek. Když jsem se ptala proč, když jeden krásnej mám? , tak jsem se dozvěděla, že nemám, protože ten starej těžkej krám se vyhodil (devil) . Sám se vyhodil. Chápete to? Milá paní mi vyhodila masomlejn od Porkerta. Chjo, co já komu udělala (punch) ?
  Ale jinak se máme vánočně krásně, balíme a frčíme

  1. No to snad ne, Porkert se nevyhazuje (shake) … už z úcty k jistým zdejším lidem (nod) . Mám a chráním jako oko v hlavě, zítra s ním bude mlít zbytky na karbanátky!

   1. Já to přece vííím, dostala jsem ho kdysi dávno a i když jsem ho moc nepoužívala, všude se se mnou stěhoval. A to jsem ještě netušila, že k němu mám mít úctu. Vždycky jsem si říkala, že ho v případě nouze můžu vrhnout po násilníkovi. A navíc byl krásnej a zdobil a jmenoval se Bedřich a měla jsem s ním vážnej vztah. Kde já teď uženu jinýho Bedřicha? Ha?

    1. Mám na chalupě dva Bedřichy.
     Tak jeden může být klidně Tvůj Bedřich.
     Ale až na jaře.

     1. Ja mam relativne zanovniho Bedricha Porkerta, zakoupeneho asi pred 12 lety primo zde v Jizni Karoline. A nedam na nej dopustit.

 15. „Doma je čisto, voňavo a navařeno“

  Co to jako je, tohleto? Kde se to vyskytuje? 🙂
  S nateklou haxnou toho jeden moc nenaklidí, takže se snažím courat po baráku bez brejlí – co oči nevidí, to srdce nebolí, že jo? 😉
  A konzervy? Jo to znám!
  „Mňááááuuu, haf haf, mňaááááuuuu, HAF! Dej konzervu, dej!“
  😀

   1. S tím brejle nemají co dělat! Pokud se kácím, padám a přerážím, tak výhradně o nenadálé chlupaté překážky, které přišlápnu. Spíš je to o infarkt než zlomeninu. :O

  1. A on je nějaký racionální důvod k mimořádnému blbnutí s úklidovými prostředky? Vysavač se po bytě projede jednou za týden svátky nesvátky a okna se budou mýt na jaře, až bude hezky a teplo. A kocourek se v rámci tréningu bojových dovedností, (hop, chňap, packou plác), o úklid postará. Návštěvy nečekáme a také žádné nedorazily, (přijďte zas, my k vám taky nechodíme) 😀 Takže nač se stresovat a honit si triko? Losos na másle včera k večeři neměl chybu a byl levnější, než kapr, binec žádný, hotovo za pár minut a s minimální námahou. Plastový stromeček s nehořlavými svíčičkami postavený za několik minut, (po Třech králích půjde zpátky do škatule a do sklepa) a z nějaké poezie vánoc už jsme oba dávno vyrostli, jediné, co uznáváme je, že vánoce mají být svátky klidu a pohody a ne o uklízecím a kuchticím blbnutí.

 16. Prekvapilo a potešilo ma,že za 24 hodín sme nevytiahli päty zo stanice-absolutne nič sme nemali!!!Tc,tc,ya čo mňa vlastne platia?
  A ešte ma prekvapilo ,koľko ľudí na mňa myslí-dostala som spústu sms.
  A ešte krasna knižka pod stromčekom Dallas 63.
  A ešte,že cestári napriek kapitalizmu nevyšli na cesty!

  1. Ale to je přece normální! Oni jsou na zimu připraveni, ale jen tak dlouho, než ta zima opravdu přijde. Jak vidno, ač dva státy, v mnoha věcech jsme stále staré dobré československo.

 17. hezké sváteční úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dede, dík (nod) Konzervovat chvíle radosti a pohody a krásy se musí (nod)
  Dnešek je u nás klidem před bouří. Jdeme k našim na oběd, ale jinak klííídek a pohodička vánoční. Od zítra nás ale doma bude 14 a půl a dva psi… (chuckle)

 18. Překvapilo i potěšilo mě to, že nám neshořel stromeček. Po mnoha jedlových letech máme borovičku a ony jsou ty větvičky takové hodně ohebné 🙂 A kde by jedle hrdě vzpínala svíčku i prskavku, tam se borovička snaží své zatížení láskyplně sdílet se sousední větví (rofl)
  Abyste si trochu potrénovali hlavy, tak v našem letošním betlému jsou dokonce čtyři hádanky http://renatae.rajce.idnes.cz/Betlem_s_hadankami

  1. Renato, betlém je úžasné dílo! Ráno si ho znova projdu důkladně a popřemýšlím nad hádankami s výjimkou čtvrtého pana hádanky, který je úplně jasný – kníže Karel! 🙂

  2. Betlém je jako vždy úžasnej. Fakt kníže, myslíte?
   Eurochlív je kouzelnej 😀 A dotační titul je jasnej – Program obnovy venkova, přece (clap)

 19. Jsem tu dneska první, což se mi opravdu ještě snad nestalo.
  V programu TV jsem letos marně hledala Rybovu mši. Prostě není ani v jednom ze svátečních dnů. Možná mne opravíte a najdete ji, já to štěstí neměla.
  Moc bych jí postrádala. Pro mne by měla být jedním z hlavních Štědrodenních programů, asi jsem fakt už stará a lpím na těch tradicích víc, než je zdrávo. Klidně bych vynechala jiné, poněkud už okoukané pořady……….
  Svátky z různých důvodů letos trávíme v Praze a ne chalupě, kde je obrovská zásoba CD i klasických černých kotoučů s různou hudbou, koledami a Rybovu mši máme snad ve čtyřech provedeních v nahrávkách z různých let. Ovšem jaksi se pozapomnnělo na to, vzít aspoň jedno CD do Prahy, když se chalupa na podzim zazimovávala.
  Dneska jsme šli na dlouhou procházku centrem, přes Staré Město, Karlův most, Malou Stranu a kousek od Staroměstského náměstí jsme objevili velký obchod s CD a vstupenkami na různé koncerty. Tak nás napadlo se zeptat, jestli třeba nemají i Rybovu mši.
  Měli. Nejen na CD, ale i na DVD, přímo živě nahranou v roce 1986 v kostele v Rožmitále p.R., domově J.J.Ryby.
  Tak jsme jí za tři stovky koupili a vzájemně si jí nadělili. Byl to nádherný zážitek, součástí toho DVD jsou ještě koledy z Podkrkonoší, koledy z doby husitské a koledy lidové.
  Ten překrásný zážitek z pohody u té hudby a dobrého vínka byl lepší, nežli dárky za tisíce.

  1. Rybova mše zněla včera večer v rádiu, myslím, že to byla Vltava – a zněla krásně. A dnes bude zahrána v malém kostelíku u nás doma na Vrbici. Prý to bývá vždycky moc krásné, ale letos ji maminka neuslyší, neb z jistých důvodů tráví svátky s námi v Lednici … možná, že bude znít i v lednické zámecké kapli, kam se chystá napoledne.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN