MLSOTNÍK: Proč je důležité dělat chyby

Možná si pamatujete, jak jsem kdysi popisovala radosti s chlebem. Musím hrdě prohlásit, že jsem postoupila na vyšší level, k Chlebu 4 – kvasovému. Ovšem neudělat botu, nedošlo by k tomu.

 

 

To bylo tak. Po řadě experimentů s těstem a především s Troubou Jankem Paličem jsem konečně dospěla do fáze, kdy zadělat a nechat vykynout těsto se stalo rutinní činností a Trouba Janek Palič byl zpacifikován: dostal na dno rendlík s vodou, takže mi bochníky začal připékat odspodu teprve poté, co si vyvařil vodu v rendlíku. Zjistila jsem, jakou velikost bochníku Trouba Palič stihne propéct uvnitř dřív, než ji začne zvenku, hlavně shora, měnit na uhel.

Taky jsem přišla na to, že babiččin návod na potírání pekoucího se bochníku slanou vodou není tolik kvůli kůrce, jako kvůli tomu, aby se bochníku dal oddychový čas od Trouby Janka, mohl se zchladit a měl při návratu do Paličovy sféry vlivu na hlavičce něco, co se bude muset nejdřív vypařit, než začne hlavička hořet. Tak nějak podobně, jako když si člověk namočí vlasy, než vběhne do hořícího domu pro kočku.

Přestala jsem z lenosti zadělávat v míse (kdo se s ní má mýt, že) a vyvzpomněla si, jak mě babička učila udělat si na vále mísu ze samotné mouky. Naučila jsem se odhadnout rukama, kdy těsto požralo mouky tak akorát, aby ani nelepilo, ani nebylo moc hutné. Chlebíky, ač stále individua při tvoření, začínaly vykazovat společné rysy po dokončení a já na sebe byla čím dál hrdější a hrdější.

A při práci neopatrnější a neopatrnější, jak už to bývá, když se člověk neoprávněně považuje za mistra světa. Takže došlo k tomu, k čemu dojít muselo.

Jednoho večera, kdy se mi povedlo být tak unavená, že jsem už ani nevnímala, že jsem unavená, jsem se rozhodla zas jednou pro změnu stvořit chlebík dvoukilový. Vyrobila jsem moukovou mísu, udělala kvásek, vlila do moukové mísy kvásek, nasypala sůl a kmín, přilila jeden půllitrák vody… všechno pořád dobré… druhý půllitrák…

… a mísa povolila. Kvásek, voda, mouková břečka, všechno si to vesele teklo na zem, k velké radosti Penynčině, jež miluje cokoli, co jen trochu smrdí kvasnicemi, a tak se ten večer z čistého černého psa proměnila v Psa s kvasnicovou maskou.

Vyrvala jsem z linky pohrdanou mísu. Nastrčila ji do cesty chlebové potopě. Pochytala do ní, co jenom šlo. Povytírala, co pochytat nešlo. Vysvobodila psa z kvasnicové masky. Vysušila psa. Znovu vyprala psa, protože se mu bůhvíčím ještě slepily uši. Vytřela koupelnu od zbytků Kvasnicové masky a chlupů asi tak na dva psy. Koukla se na mísu. Seděla si tam na polepeném vále jakoby nic a modře a plastově se mi vysmívala do očí: víš, kolik je ve mně vody a kolik mouky? No? Nevíš. Dobře ti tak, měla jsi mě vytáhnout včas!

Konečně mi došlo, že jsem asi trochu moc unavená, je jedenáct v noci a fakt nemám na to, abych se další tři hodiny paplala s chlebem, o kterém si neumím spočítat, kolik v něm čeho je. Nalila jsem do milé mísy ještě trochu vody, aby v ní vzniklo moučné bahýnko a zbytečky kvasnic mohly pohodlně žrát a nechcíply mi, a nechala ji jejímu osudu. Do rána se to přece nezblázní. Ohó, omyl!

Do rána se to samozřejmě zbláznilo. Kvasnice, tedy ty z nich, které nebyly pohltány pomoučeným psem, se velmi zaradovaly, že mají tak báječné množství žrádýlka, stylem Hrnečku, vař vyplnily celou mísu a vydaly se na výzkumnou výpravu na vál. Dál dolézt nestačily. Dostihla jsem je, ještě se zalepenýma očima jsem je vařekou nahnala zpátky do modrého plastu.

Než jsem si stihla očiska trochu opláchnout, byli už výzkumníci znovu na cestě. Trestná akce s vařekou se opakovala. Říkám jim: Kamarádi, nemáme další mouku. Je od vás pěkné, že se snažíte si pro ni dojít, ale nechtěli byste nechat mě, abych ji přinesla? Bude to rychlejší a neumažete si nožičky a nikdo vás po cestě nerozšlape. Jenže, přátelé kvasnice, to byste – laskavě – museli – aspoň na dvacet minut – laskavě! – zůstat – v míse!!!

Oni prý, my dávno nejsme nějaké uťapané kvasnice, my jsme kvas! A koukej si s tou moukou pohnout, nebo ti zalepíme dveře. Co mi zbylo. Koukla jsem si pohnout. Vyzbrojena protipovodňovým pytlem další mouky jsem se pak postavila kvasové záplavě. A užasla.

Pracovat těsto hodinu? Ale kdepak! Bochníček se stvořil skoro sám ani ne za dvacet minut! A byl hladší a vláčnější, než kterýkoli z těch kvasnicových před ním. Koukám na něj a říkám mu: Kynul jsi už dost? On prý, že ne. Tak jsem ho ještě nějakou chvíli nechala.

Výsledný Chlebík 4.1 byl milionkrát dobřejší než všechny předchozí verze. Byly v něm ty správné velké díry. Byl nadýchaný. Byl nakyslý. A jak se ukázalo při tvorbě Chlebíka 4.2, dal asi tak polovinu práce! Stačilo večer nahrubo smíchat bahýnko, a ráno bylo hotovo za půldruhé hodiny, a i z té se o sebe většinu času chlebík staral sám.

Od té doby dělám už jen a jedině Chlebík 4. Kvasový. A nedám na něj dopustit. Když vylezou ze chřtánu Janku Paličovi, jsou si dokonce vzájemně ještě podobnější, než bývali ti Kvasnicoví, blahé paměti. A tvrdím, že je důležité dělat chyby.

Pokud má člověk odvahu si s tím chaosem, co hned po chybě zákonitě vznikne, nějak poradit.

 

 

Aktualizováno: 20.12.2012 — 19:39

95 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Přeji dobrý předsváteční den všem,
  také jsem prošla různými pokusy o dokonalý chléb. Nakonec ke mně připlul recept na chléb, který nemá naprosto konkurenci a je velice jednoduchý, potřebuje jen čas, kdy těsto pracuje samo a my se můžeme poflakovat. Pokud by byl zájem, ráda recept pošlu. Stačí napsat požadavek na dixzavináčsek.cz A věřte, budete s takovým chlebem vyrážet všem dech….
  Přeji všem pěkné svátky vánoční a do nového roku jen samé dobré zprávy.

 2. Milá Io – tvé chyby naše potěšení (hlavně při čtení se jedna baví). Díky – a jak jsem tuhle viděla, jde Penny kvasnicová maska k duhu, vypadá čím dál líp – že bych si taky nějakou lípla?!

  „Moje žena si tuhle dala na obličej tu bahenní pleťovou masku. Tři dny vypadala báječně, ale potom bahno opadalo!“

 3. Dalmi je po operaci a děkuje vám za palce. (h) Byla jsem v divadle, tak dávám zprávu až teď. Zítra se možná ozve sama. 🙂

 4. Ahoj Io,
  to se ale hezky rozvinula diskuze. Níže je fundovaný návod na výrobu chleba, ale rýpnu si: co si příště ušetřit mytí modré mísy, prostě ji špatně vyškrábat, trochu těsta shrnout na dno a nechat do příštího pečení někde v chladu? Večer pak dát do tepla, přidat vlažnou vodu a mouku, uplácnout bahýnko, z kterého se do rána zrodí kvas (odvolávám se na H.a E.Škodovy, Už vím proč). To bys ještě navíc ušetřila za kvasnice a Penuška by si nemohla dělat kosmetický salón (chuckle) .

  Zvířetníci milí, držím palečky všem potřebným, už nemaroďte nikdo, je toho víc než dost, přeji všem brzké uzdravení. (h) (h) (h)

 5. To jsem netušila, že kynuté těsto může být až tak veliká psina (rofl) Já se kapku kynutému těstu vyhýbám. Nemám na to mechanizaci a moje hrábě to sice zvládají, jen v noci po bitvě s těstem děsně protestují. Ale ty jsi skutečná pekařka výzkumnice. (clap) (flex) (pi)

 6. (wave) Milá IO, na dnešním písání mně nejvíc potěšilo, jak my Češi jsme takoví kreativní, žádný chleba 30/10 a vánočka narovnaná,tím jsme vlatně dali najevo, co si myslíme o byrokratech z EU.
  Co se peče, neuteče. Teda milé Io, nikdy. (chuckle) (rofl) Penuška to jistí. (inlove)

  1. Jenny, kdyz te tady vidim, tak hlasam, ze za par minut ti prijde email. Mam urgentni predvanocni dotaz. 🙂

 7. Ioannino, jsem netušila, že jsi takový pekař,-ka. Chlebík 4 je už jistě ten konečný a musí náááramně chutnat.
  Já místo pečení jsem dnes zápolila s kaprem, který měl přes tři kila. Ale už je pěkně naporcovaný v lednici, svlečený z šupinového brnění. Darečkovi málem vypadly kukadla, když jsem to mrtvé zvíře mrskla na pracovní stůl. Vše dobře dopadlo, žádný konec světa se pro něj nekonal, má všechny čtyři šmejdivé tlapky, uši, nevypíchnuté oči i ocásek sebou radostně mrská. I když měl tu a tam namále 🙂 .
  Držím palce Dalmi (šmánkote, to je nadělení) to bude rehabilitace!

  Beda-trpělivá ošetřovatelka koťat – je to dobré jak jde jenom o rýmu. Mikulenkám gratuluji ke zdolání kuchyňské linky.

  Matyldo, držím, Borůvka asi něco zbaštila, hlídej ji, zítra to bude určitě lepší, musí to holt strávit, když to už nevyblila. Dej vědět!!!!

  1. To moje trdlo se nejspíš ráno nacpalo trávou, protože z ní lezla horem i spodem, ale už se zdá být lepší.

    1. Tak v tom případě byla úspěšná 🙂 A teplota ještě trochu klesla, vodu už pije ze lžíce sama, nemusím to do ní lejt. Miska je teda zatím fuj, ale aspoň nezvrací to, co vypije.

 8. nejdřív zpravodajská povinnost – info z veteriny

  Babet – nepatrné poslechové zbytky HCD, výtok vodový, bez teploty
  Adél – dýchání čisté, poslechově bpn, výtok z nosu ještě trochu hnisavý

  obě dostaly ještě pigárko + dvě na doma, tj. 3krát ketofen inj. … ten Noroclav máme těch asi 5 dní ještě dobrat

  prostě zápasí s kočičí rýmou a nic moc jiného (dalšího) se nedá udělat – je to teď na nich… vitaminy do nich budu pumpovat teď 2krát denně

  a pídr jim vyčistila ouška (po Strongholdu, svrabík), a ty uši si ani nepočítala… byla tam jiná, ale moc milá, mladá a příjemná a brala je do ruky převelice jemně

  poprosila jsem pídr., aby mi vytiskla zprávu a ona že mi je pošle mailem – před chvílí to přišlo a já dostala záchvat smíchu – píše se tam u Adélky: neposlouchatelné, vrní (rofl)

  joooooo, ještě něco!!!! dnes v noci ve čtvrt na 3 koťata pokořila kuchyňskou linku – resp. to škrabadlo vedle ní, už uměj vyšplhat (clap) (inlove) (Jitčo, máš se na co těčit)

  1. Berunky usmrkané, to už bude dobrý. Pusinka taky přišla z ulice takhle usoplená a trvalo skoro měsíc atb, než jsme tu chřipku tehdá umořily.

   Vrnění provádí Běta při každoroční kontrole: jakmile jde doktorka poslouchat, rozpřede se. Evidentně v sebeobraně. Zkoušela jsem ji poťupkat po zadečku, potřepat kůží za krkem, promluvit na ni, nemluvit na ni – nic nezabírá, je absolutně neposlouchatelná.

 9. OT. Přišla jsem domů a polila mne hrůza. Babetka divně polosedí v pelíšku, tlamičku nakřivo pootevřenou, hlavičku pokleslou, ani nehlesne. Šmarjá – křeč? Mrtvice? Obrna? Přeopatrně osahávám hlavičku a vono to naše trdlo nabralo zoubkem nit z prubanu na hrudi a pružná smyčka kolem zoubku samozřejmě táhla čelist dolů. Z toho plyne ponaučení, že rekonvalescenty je třeba střežit a střežit. Za chvíli jdeme na kontrolu, doufám, že už se dneska budeme moci svléknout.

  1. držím jmenovkyni „mojí“ Babetky palce, určitě bude v pořádku… ale je to potvůrka, že tě takhle vylekala… hihi, no jo Zuzanka si ten pruban taky olizovala (chuckle)

   1. Jeden steh se zanítil, tak i když ostatní šly vyndat, ještě pár dní holka stráví v pyžamku a budeme se mazat mastičkou. Dobře, že jsme tam zašly, takhle se zahojíme lípěji a dřívěji.

    1. Držím palce své kmotřence. (h) Halt bude ještě pár dnů za hodnou baletku. (chuckle) Ale s tím prubanem v zoubku jsi mě vylekala, Lásková. (inlove)

 10. Milá Io, tímto Tě pasuji na Dame Alexander Flemming 🙂

  Hromadně přeji všem marodům méně i více chlupatým brzké uzdravení, oslavencům udržení zdraví.
  A Hedušátku a Pudlíkátku jen to nejlepší do vínku, daly svým maminkám krásné dárky pod stromeček (inlove)

 11. Co si budeme namlouvat, chyba je důležitá věc. I v genetice. Kdyby byl pámbu pořádnej inženýr, tak by celá ta legrace s DNA fungovala v souladu s projektem a nedělala chyby zvané mutace. A byly by tu ještě bakterie jedna jako druhá, a to kdoví, jestli by svět dospěl tak daleko.

  A kdyby ten trumbera Roentgen nevyvolal neexponované fotky, tak možná dodnes nevíme, že máme kostru :-).

 12. Tak jsem v mixéru zadělala na vánočku. (whew)
  On to tak krásně promíchá a zpracuje, že je radost pohledět. Ovšem kdo těsto, které v mixéru i kyne vyndá a uplácá alespoň mazanciodní tvar, to fakt netuším. Ale žádné protivenství mi nezabrání mít vánočku!!
  Po týdnu je levačka šikovnější a prý se tím i vydatně trénuje mozek! 😉

 13. OT. Konec světa už nastal !!!
  Podle vědců NASA začalo kolem 9:30 našeho času v oblasti Tichého oceánu velké stmívání. Bude postupovat přes Čínu a Rusko a na území České republiky neodvratně dorazí kolem 16. hodiny. Zároveň se ochladí. Dočasný jev skončí zítra kolem osmé ráno a v klidnějších dobách se mu říká noc.
  Jinak další termín konce světa je již znám. Všechny Windowsí kalendáře končí rokem 2450.

  1. no jo, na tom něco bude – kolem 16h je už opravdu dost tma… ale každý den, ne pouze dnes (rofl) (rofl) (rofl) (rofl) (rofl)

 14. Pokud by měl někdo zájem si vyrobit kvásek, mám zcela jednoduchý postup, žádné složitosti jak se uvádějí na různých pekařských fórech. Origoš recept je ze čtvrt kila mouky, ale to je docela dost. Takže vezmeme 100 g žitné chlebové mouky (NE celozrnnou), 100 ml vlažné vody (cca 40 st), přidáme 1/4 nastrouhané cibule, zdá se mi lepší přidat 1/2 PL rumu nebo 1 Pl šťávy z kyselého zelí. Vše necháme tři dny pod fólií. Nic mezitím nepřidáváme, nemícháme. Pak použijeme jako startovací kvásek do receptu („kvásek od minule“)
  Recept na chleba:
  KVÁSKOVÝ CHLÉB I

  na kvásek – 2 odměrky žitné chlebové mouky
  300 ml teplé vody – asi 40 st.
  kvásek od minule
  vše smíchat a nechat 4-6 hodin

  na chleba – 2,5 odměrky hladké mouky
  2 čl soli
  1 čl sušeného droždí
  2 PL lepku
  1 PL kmínu
  100 ml vody (i více podle vlhkosti mouky)
  ze vzešlého kvásku odebrat na příště asi 100g (2 velmi plné lžíce), dát do ledničky,
  přidat ostatní suroviny, péci na základní program, největší velikost

  Odměrka (k pekárně) = 240 ml, čl =čajová lžička, PL = polévková lžíce (odměrky k pekárně)

  KVÁSKOVÝ CHLÉB II

  na kvásek – 1 odměrka žitné chlebové mouky
  150 ml teplé vody
  kvásek od minule

  na chleba – 3,5 odměrky hladké mouky
  2 čl soli
  1 čl sušeného droždí
  1 PL kmínu
  1 odměrka vody (i více podle vlhkosti mouky)

  ze vzešlého kvásku odebrat na příště asi 100g (2 velmi plné lžíce), dát do ledničky,
  přidat ostatní suroviny, péci na základní program, největší velikost

 15. Něco podobného jsem zažila při tvorbě mé první vánočky a od té doby jsem to dělala takhle pořád a měla jsem ji lepší než tchýně a švagrová, které byly expertky na vánočku.

 16. OT – nutné palce pro Dalmi

  Dalmi si velice pochroumala nohu – zlomený kotník, vazy v háji, za chvíli jde na operaci. Prosím vás o palce.
  (h) (y) (h)

  1. A sakrblé – držím palce, ať se operace podaří a Dalmi si ustele pod stromečkem. (h) (y) (h) (y)

   1. Držíme, držíme, všechno co máme. Prý si obula nové botičky a flákla sebou o zem hned před barákem.

  2. a doprčic (shake) To budou bolavé Vánoce… Tak ať operace dobře dopadne a Dalmi dobře nohu rozchodí.

  3. Ach milá Dalmi, držím palce ať se operace zdaří a ať tě to moc nebolí. Všechno bude v pořádku, uvidíš. Ale budeš muset trochu bojovat a po zahojení nějaký čas cvičit. (y) (y) (y) (y) (h)

  4. Ale kruciš! Kosti srostou (většinou), ale ty vazy jsou lumpárna největší… Dalmi, drž se, my taky držíme – tobě, všechny palce a tlapy, co se doma najdou! (y)

  5. Držím, moc! (h) Skoro nejsem u netu, díky Bubu za aktivaci po sms 😛
   Všem mávám, budu zase zítra večer. Poslední dobou jsem strašně rozběhaná 🙂

  6. Spolutrpitelce Dalmi držím palce, ať se operace podaří!!! (y) (inlove) (y)

   Já se zatím operaci vyhnula! Ťuk ťuk ťuk !!!! Pan doktor po prozkoumání CT obrázků pravil, že schůdek je dost malý (necelé cca 2 mm) a že si není jist, zda by operace byla řešení. Tak jdu zase 28.12 na rentgen a vyslechnu si zřejmě definitivní ortel… věnujte mi prosím též tichou vzpomínku.

   Držím palce všem potřebným – lidičkám i chlupáčům – mějte krásné vánoce a už nikdo nepadejte!! (inlove)

  7. Taky nádhera. Člověk se probudí, zaraduje se, že ještě není konec světa, a vy tu na mě takhle.
   (y) (y) (y)

  8. Jesus, nějak nestíhám, a sotva nakouknu, hned taková nepříjemnost! Palce držím, ať vše hodně dobře dopadne! (y) (y) (y)

  9. Chudinko Dalmi, taková ohavnost. Tak hlavně ať brzo a správně pospravovaná ležíš se sádrou u pohádek a práce halt počkají na jiný svátky. (y)

  10. Ach jo, Dalmi, to je teda smula smulovita. Drzim palce a posilam pres Atlantik pozitivni myslenky. (h)

  11. jéje, dalmi – to sis pořídila na svátky nepříjemnou věc… moc držím palce!!!!! (h) (h) (h)

 17. Uáááá, komunikace s kvasnicemi a následně s kynoucím chlebem je úúúžasná, slzím tu smíchy, naštěstí dnes je v práci hodně málo lidí, takže na mě nikdo neklepe, ať se nesměju tak nahlas….. (rofl) (rofl) (rofl)
  Já peču chlebíky v pekárně, ale ze začátku to taky byla sázka do loterie – bude to jedlé i pro lidi nebo pro jen pro slepice?

 18. Moc hezkej popis, milá Io (nod) .

  Ehm, afšak s těma chybama všeobecně, bych myslela, že je to přeci jen taky otázka míry. Aby jeden nedopad’ jak strýc František 😛 .

 19. Máš, pravdu, milá Io. (inlove) Však prý i my (mám na mysli lidstvo) jsme vznikli jakousi chybou. 🙂
  Ovšem Ty svou chybu popisuješ báječně, (y) skvěle jsem se pobavila. (chuckle) (clap) A ještě navíc jsi mi připomněla, že už jsem hodně dlouho nezapnula svou pekárnu. 8-|
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Zrovna nedávno jsme se bavili s kolegy, že kdosi vyzkoumal, že inteligence je vlastně genetická porucha.
   Tak proč se chyb bát? 😉

   Io, žádnej učenej z nebe nespadl a blbce jak kdyby shazovali. Takže studium a praxe a je tebe pekař. Docela bych takový chleba koštla. Udělat dobrý chleba je kumšt!

 20. Ot- poprosila bych o palečky, Borůvka nežere, nepije (vodu do ní leju stříkačkou), večer asi zvracela (nebyla jsem doma, tak nevím, která to byla, ale Světluše je v pořádku), venku při procházce četla pesemesky a poklusávala, ale taky na každou přečtenou pesemesku učůrla. Tak nevím, co jí vlastně je, nekadila, takže průjem asi nemá a spala v klidu celou noc. Večer případně zajedeme k vetovi, to jsem domluvená, ale zatím je jen taková divná a nežrací (nechce ani piškot a ten by mi normálně urvala i s rukou).

  1. Matyldo,nemohla někde sníst třeba rybí kost nebo něco eklhaft?? Držím palečky, aby to nic nebylo a zas byla zdravá…. (y) (h)

  2. Takhle u Bety začínala viróza, když byla mladinká. Nežrala, nepila – pak jí vyletěla horečka (a užjsme jeli směr veterina). Tam nás uklidnili, že řádí viróza a přidá se časem průjem. Za dva dny bylo po všem – ale ten začátek byl dost rychlý…

   Tak ať to není žádný velkýprůšvih (h)

  3. Matyldo, myjsme něco podobného řešili v neděli – Fleur úpně zvadla, nejedla, nepila, kalné oči….Vzali jsme ji domů a odměnila se nám tím, že dvakrát ohodila pracovnu, do rána jí bylo dobře.

  4. Holky, co nám to děláte, Borůvko, drž se. (hug) (hug) (h)
   Matyldo, ještě písni, jak je. (whew)

   1. No, po trochách do ní leju vodu, dost pospává. Ale pokud se moc pohybuju po baráku, dojde se podívat. Na chvíli se se mnou prala o plyšáka, protože se prala i Světluška. Dopoledne ještě vyblinkala trochu sežrané trávy. Bouřlivější projevy to nemá, jen jen skleslá a nežere a nepije. Včera dopoledne něco sežrala na okraji dětského hřiště a nevím, jestli to byl kus trávy nebo něco jiného, byla rychlejší.

    1. možná bych jí pro jistotu změřila ještě teplotu

     jinak držím palce, ať jste zdraví!!!!! (y) (h)

  5. Matyldo, to bude dobré, jestli Borůvka sežrala nějaký sajarajt, tak se toho potřebje zbavit. Uvidíš, co udělá teplota. (y)

 21. Tak si představte, že za dveřmi najednou zazvonil zvoneček, ale za dveřmi nikdo nebyl. Zato pod stromečkem byla spousta balíčků a prý jsou všechny pro nás. Mysleli jsme, že Ježíšek letos vůbec nepřijde. V balíčcích byly krásné puzzle, dřevěná stavebnice – z té vám se toho dá tolik postavit!, plyšový pes s modrým šátkem, takže Fido má štěně. Máme velikou radost!!!
  Přejem všem našim kamarádům ze Zvířetníku pohodové vánoce, štěstí a zdraví v novém roce. Vaše Myšata (h)

  1. Krásné vánoce všem Myšatům a Fido ať se o štěně dobře stará, jinak si to s ním zajedu vyřídit. O medvědy se staral vždycky dobře.

 22. to by jeden nevěřil, jak se může u pečení chleba pobavit 😀

  PŘEJU VŠEM KLIDNÝ /v rámci možností/poslední předvánoční pracovní den a poté předvánoční čas. Užijte si pohodu.

 23. to by jeden nevěřil, jak se může u pečení chleba pobavit 😀

  PŘEJU VŠEM KLIDNÝ /v rámci možností/poslední předvánoční pracovní den a poté předvánoční čas. Užijte si pohodu.

 24. hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Vzpomněla jsem si na Robinzóóóna, jak dělával chleba na pustém ostrově (nod) Jseš lepší (nod)
  Cítím vůni vycházející z Janka Paličovic, Betka tu slintá, chce asi ochutnat… (no, chce můj doma pečený (ale v pekárně) chleba s máslem domácí jahodovou marmeládou) (chuckle)

 25. Zdravim vsetkych a prajem krasne sviatky Vam aj zvieratkam. A dakujem za vsetky vianočné želania. Mata

 26. Milá Io, jsem ráda, že se ti chlebíček nakonec povedl k tvé plné spokojenosti, věř, že se dovedu vžít do toho pocitu zadostiučinění. Ano, tak to u receptů často bývá, že z původní chyby nakonec vzejde recept „pro další generaci“. Také já jsem si zde prošla „zkouškami ohněm“ (a manžel dělal trpělivého pokusného králíka), než se mi povedlo najít ten správný recept na dobrý žitný chleba. Nechci se nijak vnucovat, ale protože jsem četla tvoje dřívější zápolení s těstem, třeba ti někderé moje zkušenosti z pečení příjdou dobudoucna vhod. Kdysi jsem o chlebě psala ještě na NP a možná jsi to nečetla. Ještě to tam je.

  http://neviditelnypes.lidovky.cz/mlsotnik-domaci-zitny-chleba-diq-/p_zviretnik.asp?c=A100107_163456_p_zviretnik_dru

  A shodou náhod jsem zrovna dneska odpoledne pekla další dva bochníky. Jeden jsme skoro celý snědli jako studenou večeři, protože takhle čerstvý je nejlepší. Druhý zítra dostane moje kamarádka spolu s velkou vánočkou (právě jsem dvě vyndala z trouby) a miskou br.salátu. Tohle trio jí dávám každý ro, jen chleba dostává pravidelněji, často si ho domů veze ještě horký.

 27. (rofl) (rofl) (rofl)
  Tedy Io, ty jsi expert na pečení. Jsi poklad, odcházím spát s veselou myslí 🙂
  (flex)

  Blíženko moje, zrovna jsem dopsala příspěvek, kterak já
  experimentuji s cukrovím. My jsme fakt jedné krve.
  (rofl) (rofl) (rofl) .

  1. Holky zlaté, já to tvrdím furt – vy dvě jste se tak dlouho hledaly, až jste se zákonitě musely na Zvířetníku najít (clap)

 28. OT: někdo tu před pár dny nanesl téma delfíního cirkusu. Internetová petice je nanic (až naprd), pochopitelně, ale přináším článek, který problematiku rozebírá lépe a u jedné autorky spolehlivě vím, že je fundovaná funďa:

  http://jdem.cz/w6bd5

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN