PSI: Základy fyziky pro lovecké psy

Vážení přátelé, všichni víme, že práce loveckého psa je po všech stránkách náročná a obtížná. Kromě trpělivosti, tolerance k páníčkovým nápadům, fyzické zdatnosti a spousty dalších vlastností musí správný lovecký pes být i vzdělán v řadě vědních disciplín. K těm patří kromě biologie, navigace atd. bezpochyby i základy fyziky. Rád bych je v následujícím příspěvku shrnul.

 

 

Akustika

Šíření zvukových signálů ke psům podléhá zvláštní zákonitosti: nezávisí ani tak na síle signálu jako na jeho původu. Tak např. povely „ke mně“, „k noze“ apod. se šíří velmi špatně a často již po několika metrech jsou naprosto utlumené a nepostřehnutelné. Naproti tomu šustění igelitového pytlíku, zvuk přehrabovaných piškotů a podobné zvuky jsou dobře slyšitelné i na značnou vzdálenost.

 

Archimédův zákon

umožňuje psům plavat. Občas někteří nevzdělaní jedinci, kteří nic netuší o existenci tohoto zákona, se do vody bojí, poskakují na břehu, piští a vůbec dělají ostudu. Zde bych rád proto apeloval na páníčky, aby tento naprosto fundamentální zákon vysvětlovali už i malým štěňatům, a to nejlépe vlastním příkladem. Velkou předností tohoto zákona je, že funguje i kdy o něm nevíte.

Dalším důsledkem Archimédova zákona je to, že aportovaná kachna je ve vodě mnohem lehčí než po vynesení na břeh. Začátečníci jsou pak překvapeni, jak kachna najednou ztěžkla, odloží si ji a podrobně zkoumají, co jim kdo s kachnou provedl. Páníček buď řve hned (při výcviku) nebo jenom koulí očima (na zkouškách) a řve až později.

Zvláštností je, že Archimédův zákon bůhvíproč neplatí pro postřelené kachny. Taková kachna najednou přestane plavat, zmizí pod vodou a za chvíli se objeví někde úplně jinde. Strašně těžko se pak loví.

 

Elektřina

Jednou z nepříjemných možností, jak se s účinky elektřiny setkat, je elektrický obojek. Je to ďáblův vynález, který umožní páníčkovi psa praštit i na značnou vzdálenost. Většina psů to rychle pochopí a s obojkem se chová naprosto vzorně. Po odepnutí obojku následuje úleva a vše se vrátí do starých kolejí.

Další nepříjemný elektrický vynález je elektrický ohradník. Je velmi záludný, je to jakási neviditelná příšera, která najednou praští jako hrom a není jasné odkud a proč. Slabší jedince to může úplně rozhodit. Páníček pak často povykuje „Vidíš, já ti říkal, abys tam nelez‘“, ale proč, když tam nic nebezpečného nebylo?

 

Aerodynamika

My psi s aerodynamickými jevy nepřijdeme téměř vůbec do styku (nepočítám plandání uší za silného větru, které u páníčka často vyvolává dětinskou radost). Ale bažanti a kachny, naše hlavní aporty, létají. Bažanti dost mizerně, takže občas lze ze vzduchu stáhnou hloupého bažanta, který pozdě odstartoval.

Důležitým poznatkem vyplývajícím z aerodynamiky je fakt, že na zkouškách se mrtvou kachnou či bažantem nedá hodit moc daleko. Zkušení zkouškoví matadoři jdou pak po stopě rozhodčího, a když stopa skončí, pokračují ještě kousek ve směru a tam aport většinou bývá. Dá to mnohem méně práce, než jej hledat všude možně jako pitomec.

 

Těžiště

Tohle je, prosím, naprosto zásadní problematika, jejíž zvládnutí je pro loveckého psa nezbytné. Jde totiž o to, jak aport správně chňapnout, aby vám nepadal a nekroutil krkem na stranu. To chce zkušenost a nacvičit to. Někteří vědečtěji založení jedinci totiž k aportu přijdou, důkladně si ho prohlížejí a snaží se polohu těžiště nějak vypočítat. Většinou se jim to nepovede napoprvé, tak aport odloží, provedou zpřesňující výpočty a zkusí to znovu. Páníček reaguje stejně, jako u odložené kachny (viz výše) – buď řve hned, nebo až za chvíli. Uznávám, že u velkých králíků na zkouškách je s těžištěm problém, nejlepší výsledky přináší postup chňapnout to takňák v prostředku a mazat s aportem zpátky.

 

Setrvačnost

Přestože princip setrvačnosti popsal Galileo Galilei již v šestnáctém století, mnozí psi v tom dodnes tápou. Co, tápou, oni se často i vymajznou! Prostě nemají zažité, že těleso (musíme si uvědomit, že i pes je vlastně těleso) pokračuje v rovnoměrném přímočarém pohybu, pokud na něj nepůsobí jiná síla. Dostat se do pohybu není pro loveckého psa žádný problém, ale ta síla ke změně směru občas zoufale chybí. Tlapičky hrabou naprázdno či po kluzkém podkladu (třeba ten mizerný led) a setrvačnost s nimi pak pěkně někam praští. Páníček se někdy nevhodně směje, ale při honění zvěře či psího kolegy nezbývá čas na složité fyzikální úvahy. Pes si tu zkušenost prostě musí do sebe namlátit sám.

 

Kvantová mechanika

I když lidské učebnice fyziky tvrdí, že kvantově mechanické vlastnosti pozorujeme jen u těch nejmenších objektů, jako jsou atomové částice, není to pravda. Zejména tzv. Heisenbergův princip neurčitosti se u psů projevuje velmi výrazně. O co jde? Pokud je pes vypuštěn v terénu, nemůžeme současně přesně určit jeho rychlost a polohu. Pokud určíme rychlost („lítá jak blázen“), máme jen neurčité informace o jeho poloze („před chvílí tady byl“). Pokud se jeho rychlost dále zvýší nad určitou mez, o jeho poloze pak už nevíme prakticky vůbec nic („a je v háji…“).

 

Termodynamika

Také tato vysoce abstraktní část fyziky má pro lovecké psy svůj určitý význam. Podle této teorie je přechod uzavřeného sytému z uspořádaného stavu do stavu méně uspořádaného samovolný a přirozený a je doprovázen uvolňováním energie. Lovečtí psi jsou s přírodou úzce spjati a mají tudíž pochopitelnou tendenci přírodě napomáhat. Proto např. pokud je pes uzavřen v bytě (tvoří s ním vlastně ten uzavřený systém), je přechod z uspořádaného do neuspořádaného stavu bytu podstatně rychlejší, než kdyby v bytě žádný pes nebyl. Po skončení tohoto procesu je také pes plný energie, která je většinou odčerpána z páníčka (zákon o zachování energie). Ten po spatření bytu jen sedí na okousané židli zcela bez energie a šeptá „ježíšmarjá, ježíšmarjá…“ Podobně jsou součástí přírody i děti.

 

Tak to byly opravdu jen základní poznatky z fyziky, které by měl zvládnout každý cti dbalý lovecký pes. Pokud někdo nedával pozor, tak ať se nediví, když si pak někde natluče kokos nebo něco horšího, protože fyzikální zákony (na rozdíl od těch lidských) platí pořád a nejdou ošidit!

 

 

Aktualizováno: 18.12.2012 — 17:57

142 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. No konečně, konečně můžu přestat být zoufalá, že buď mám blbého psa nebo jsem nemožný cvičitel. 😀 Jsou to fyzikální zákony a s nimi nic nezmůžu. (rofl)

 2. Take jsem se uz nekolikrat pobavila. Misto poklidneho sezeni v kanclu v adventnim case mame prace jak na kostele. Tak k odpocinku si obcas znovu prectu vybrane pasaze. 🙂 Vynikajici.

 3. Milé Dáši, Dede a terro-san, všechno nej a ať se vám splní, co si nejvíc přejete! (rose1)
  Milé Veram nejvíc ze všeho zdraví, zdraví, zdraví a aby se vrátila mezi nás! (h)

  Dnes jsem se u článku bavila královsky, on teda flet má ve standardu napsáno, že je všeobecně nadaný, ale fakt jsem netušila, že je až takový talent i na fyziku! 🙂

 4. OT Dede, šel majlík s vánočním příspěvkem do mlýna. Snad to není tak hrozný aby to bylo vydatelné.

 5. 😀 … no konečně to někdo takhle pěkně a přehledně sepsal … 😀

  Díky za pěkné počtení.

 6. (rofl) Tak jsem se už dlouho nechechtala (rofl) Dííííky Pavle Ž. Nemám zkušenost s loveckými psy, ale mnohé z výše uvedeného, lze aplikovat i na kočičí jedince. Např. test hluchu Míny, které bude 3.4. už 14 r. Slyším, že ve vedlejší místnosti spí (od mimina spí s takovou silou, že zloději mažou jinam v domění, že chovám medvěda). Jdu do ledničky, Mína spinká. Vyndám taveňák … ještě spinká. Přeopatrně natrhnu staniol a Mína je u mé nohy a MEČÍ. Ona prostě poslední roky nemňouká, ale mečí. A zkuste jí z té chechtavé krávy nedat spravedlivý díl :@

  1. Naše kočky sice namají dostatečně vypilovaný sýrový test sluchu, ale i ony (jako jejich panička) chechtavou krávu s velkou chutí papají ( navíc jsou to jediné trojůhelníčky, které zde koupím). A když tuhle pochoutku bastí, chechtám se já jim. Je opravdu komické (tedy pro mne) sledovat jejich mimiku, když se jim kus sýra napíchne na zuby, nebo když jim sýr slepí celý chrup. 😀

   Ráno zmiňované teplo (jsem přes deset stupňů nad normál) způsobilo o pár hodin později houkání tornádových siren a docela solidní bouřku. Teď už jen leje.

   1. Tady taky bylo vedro, posledni dva tri dny pres 20 stupnu,akze jsem byla v praci v letni hedvabne kosili. Osem nastal navecer zvrat a jde k nam ten system, co u Maricku pusobilo tornadovy poplach. Zatim teda akorat leje jak z konve, z cehoz v te predvanocni doprave se stala docela husta cesta autem domu. Sterace ten lijak skoro nebraly, a vzhledem k tomu, ze za tmy blbe vidim, tak to bylo skoro dobrodruzo. nalila jsem si doma neco rumove dezinfekce, co mam na peceni.

    1. Hanko, zdravím, psaly jsme skoro současně. Já si také dala „rumovou desinfekci“ – dopila jsem rum, ve kterém jsem máčela rozinky do vánoček. A též jsem už dělala tvoje rumové kuličky (upoutalo mě v nich to, že tam není máslo, ve zdeším teplo takové náplně rychle měknou. Díky za recept, jsou moc dobré, ale nechávám je uležet, snad do toho štědrého večera vydrží netknuté.

  1. Milá Ivo – klobouk dolů! Takhle nafotit štěňata – to máš hned na kalendář (inlove) A je to krásný vrh! Mají krásně vybarvené znaky, to není úplně obvyklé. Řekla bych, že je v tom kus dědictví po Kazanově tátovi (nod) A jak bojují se smetákem! Ta statečnost! (chuckle)

   1. No, Fleur i Vief mají Freda v rodokmenu, potomci jeho dcery Brity jsou poznatelní minimálně do třetí generace. Pokud jsou barevní, vypadají stejně jako Fleur.

  2. Milá Ivo, já jsem unešena skupinou statečných sladkých čumáčků odvážně se vrhajících na ježaté koště.
   Máš krásné fenky a překrásná štěňata. Ať na všechna čeká ta nejlepší smečka.

 7. Milí moji, děkuju všem za milá přání k svátku (inlove) – moc jste mě (jako obvykle (angel) ) potěšili.
  I když se přiznám, že jako malá jsem našim trpce vyčítala úplně špatné načasování – mít v jednom měsíci narozeniny, svátek a Vánoce mi přišlo kapku nefér! (wasntme)

  1. Dede, opožděně taky přeju vše nej nej nej!
   A totéž platí i pro ostatní oslavence a novorozence minulého měsíce, vždycky jen nakouknu, ale ta přání jaksi nestíhám. Ať jste všichni zdraví a spokojení.

  2. Bodejť že je to nefér!!! Já měla v dětství pocit nespravedlnosti, že mám svátek spojený s Mikulášem a tudíž o dárek míň! (think)

   1. Můj manžel měl narozeniny dva dny po Ježíšku, dostával zbytkové dary a proto neměl vánoce rád. Ten pocit neslýchané nespravedlnosti mu zůstal po celý život. 🙁

    1. Velká kočko, byla jsem na cestách, tak ještě prosím přijmi blahopřání ke svátku – ať tě nezrazuje zdraví a máš co nejvíc sluníčka, na nebi i v duši (inlove) (sun) (f) (sun) (f) (party) (h)

 8. Milý Pavle, ten článek jsem si užila už natřikrát. jednou, když jsem ho dostala, podruhé, když jsem ho připravovala na vydání a potřetí dnes ráno, kdy jsem neodolala a přečetla ho znovu (inlove) Taková fyzika, jak ji podáváš, je hluboce prožitá! Za roky s Maxem i s Nazgúly jsem specialista především na: (wait) kvantovou mechaniku, setrvačnost a jistěže – akustiku (whew) (rofl)
  Díky za chytrý a vtipný článek a neskromně volám – ještě! (party)

 9. Vynikající psaní. Dávám samé smějící se jednóšky s hvězdičkou. Zahřálo mne to.
  Přilezla jsem zmrzlá a rozčilená od rybníka, Ája II.opět vysublimovala, tentokrát to bylo kratší dobu, asi šla do sebe. (chuckle)
  Tak přidám taky jeden zákon. (wait)
  Pokud pes něco provede, sublimuje a tato pevná látka se přemění v neviditelný plyn. Pokud otevřeme ledničku skupenství plynné se změní opět na pevné, což je skupenská přeměna, při které se plynná látka mění zpět na pevnou ,tedy psa, tzn. desublimuje, bez předchozí kondenzace. (rofl)

  1. Vosobo, Ty studuj hlavně kapitolu Setrvačnost! Až budeš zase pokračovat v rovnoměrném přímočarém pohybu do dřišťálu 😀

   1. Mňo, závažnějším tématem jeví se mi býti akustika. To umí být taková sfiňa, zvlášť když se podcení neobvykle silné šíření zvuku v kopcích. To tahle v údolíčku hrubě spíláte mouratému kocourovi, který se motá pod nohama a o vašem bohatém slovníku má realistickou představu půl vsi. Horní půlka, jistěže. Ale právě tam bydlí stálé osazenstvo 😛 .

    Jo, milá Jarko, ty si radši zopakuj počty do pěti a pravidla setrvačnosti rovněž oživ. při letu ze schodů platí zrovna tak :*

 10. Skvělý článek. (clap) (clap)
  Ovšem ten konec termodynamiky,ten mě tedy dostal. 😀 Schválně jsem si ho četla několikrát, jelikož smíchem, který protřásal celé moje tělo jsem energii naopak načerpala a to na celý den. 😀

  …“Po skončení tohoto procesu je také pes plný energie, která je většinou odčerpána z páníčka (zákon o zachování energie). Ten po spatření bytu jen sedí na okousané židli zcela bez energie a šeptá „ježíšmarjá, ježíšmarjá…“ Podobně jsou součástí přírody i děti.“… 😀 😀 😀

  Gratuluji oslavenkyním Dede a Terra-san (^) (rose1)

  U nás den teprve začíná a bude zase teplý !!!! Včera tu bylo +22 a mě stale dorůstají papriky na záhoně. Ale příští týden se má ochladit.

 11. Prohlížím zpětně články a komentáře a co nevidím!

  HEDUŠÁTKO už je na světě. Gratulace HEDUŠ k Rafaelu udatnému ať se dobře daří mamince i miminku. Máte to ale krásný svátky 2012, tvoji a Pudlíkový rodiče musí být u vytržení. Přeju ať se Vám všem malým, velkým i čtyřnohým dobře daří.

 12. Pavle tahle psí fyzika je mi mnohem bližší než ta školní.Zrovna včera jsem si ozkoušela kapitolu o setrvačnosti, kdy mě bráchovo černý tele (převlečený za psa Ričiho) se všema mýma kilama odneslo do louky a tam se mnou prásklo do roztátého sněhu. Velmi se divilo co, že se mi nelíbí.

 13. Mila Dede a terra-san, vsechno nejlepsi k svatku. (^) (^) (rose1) (rose1) (sun) (sun) (h) (h) Hdne zdravi, spokojenosti a dobre pohody. (h)

  1. Hanko, muzu se jeste zeptat ohledne receptu, ja vim, ze jsem straslive tupa, ale za ty roky co v Cesku neziju, jsem si odvykla pouzivat dekagramy. Prelozite mi to do gramu? Bylo to 5 1/2 dkg; 9 1/2 dkg; 3 1/2 dkg
   diky moc
   vendulka

    1. aha, diky moc. ja jsem myslela, ze mozna 1 dekagram je 100 gramu, protoze 1 decilitr je 100 mililitru.
     takze 5 1/2 dkg je 55 gramu?

      1. diky moc jendo za vysvetleni. uz to zase chapu. me se to za tech 18 let co varim z anglickych receptu a jednotek nejak popletlo v hlave. spis teda uplne vypadlo.

 14. Milí Zvířetníci, moc děkuji za všechna přáníčka k svátku – máte pravdu, jdu si to užít, ale už teď si to vlastně užívám, přece s vámi… (wave)

 15. Já to neměla číst, respektive neměla jsem to číst v práci místo oběda. Teď se směju skoro nahlas a nadřízený si bude myslet, že mám bezva náladu a vůbec jsem v pohodě a bude tlačit na pilu, protoževá se toho musí ještě tolik stíííííhnout. Hláška „… Vy jste tak optimistická…“ už proběhla 🙂 A přitom za to může něco tak jednoduchého jako fyzika…

 16. O.T., ale hezké. Milí Zvířetníci všichni, naše hejnická paní referentka, která s námi v roce 2010 vyřizovala všechny povodňové a následné vánoční aktivity, se stejně jako loni ozvala s krásným přáním všeho dobrého do nového roku a hezkých Vánoc. Máme na severu lidi, kteří na nás myslí.
  (wave) (h)

 17. bože, já nestíhám číst, pořád jen lítám kolem těch koťat (rofl)

  Mikulenka hlavně Adélka maličká pořád pčíká a teče jí z nosíku, včera jsem volala pídr. Gregorové a zítra půjdeme zase na kontrolu, jinak jsme zatím protáhly ty atb Noroclav

  takže jim ještě beruškám pořád držte palečky (h) (h) (h)

 18. Móc hezký článek (handshake) Ale ještě vysvětlit levitaci bysem potřebovala (pes na konci zahrady – cvaknutí dvířek od lednice – pes u lednice, to vše v absolutní tichosti a během několika attosekund???

  1. A taky ještě chybí gravitační zákony. Podle mých zkušeností přitažlivost roste se čtvercem smradlavosti. (chuckle)

   A jinak výborný. Můj ranní čaj se šířil rovnoměrně všemi směry bez ohledu na směr vyprsknutí.

  2. Nádhera, s takovým učitelem bych celé mládí doma neslyšela variace na školní větu, vrcholící tatínkovou pamětihodnou reakcí „nojo, státnice z historie za jedna, běž se radši učit fyziku, ať už ji jednou umíš“. Seděla bych stejně jako vaví pěna a chápala!

  3. Ha – a co takhle levitace na druhou. Pes hluboce spí u dveří na terasu, v kuchyni se natáhnu pro hrneček na čaj, pes stále hluboce spí u dveří na terasu, na stole chybí chleba se sýrem.

  4. To není levitace, to je subprostorový přesun.
   Většina psů dokáže bleskově vytvořit dvojici černých děr mimoprostorově propojených tzv.dírou psí (v lidské astrofizice chybně nazývanou červí).
   😀

 19. O.T. – Darlenka a Eliška Li
  – z mailu od nových pánečků:
  Naše psí dámy se mají skvěle. Asi jim zimní počasí svědčí víc než jiné roční období. Každé ráno mi hlasitě připomínají, že je čas na procházku, takže musíme chodit i když je počasí „že by psa nevyhnal“…

  1. (hug) to j eprima, že se holkám tak dobře daří…. fotku psic by ještě mohli poslat..no jo,jsem neskromná (chuckle)

    1. Li musí mít ohromnou radost, když ze shora pozoruje jak se mají holky nádherně, jak jsou spokojené, huňaté a ve smečce milujících lidí.

     1. Taky mne to napadlo, když jsem se šla podívat na fotky: huňáčky huňaté jak se usmívají…

  2. Díky, to moc potěší! Zrovna na Mikulášské se někdo ptal, jestli nevím, jak se mají. Ještě si tak vzpomenout, kdo to byl (snad si to přečte (chuckle)

 20. Milý PavleŽ., základy fyziky pro lovecké psy jsou skvělé a názorné 🙂 Ale plyne z nich, že patrně máme doma loveckou kočku – tedy alespoň pokud jde o setrvačnost, kvantovou mechaniku, termodynamiku a patrně i akustiku, i když povely (mizející) a šustoty (zesílené) jsou diametrálně odlišné. Kocour Cedrik dlouho bádal nad tím, proč když vyskočí s rozběhem na skleněný stolek, setrvačnost ho na druhé straně nekompromisně shodí zase dolů. Princip neurčitosti nejlépe ovládá highlanderka Ruby. Naše smečka přeje vaší smečce krásné svátky, konec konců, všichni jsme jen zvířata 🙂

 21. Na akustiku jsme si vzpomněla před chvílí, když jsme na vojtěškovém poli plném myších děr řvala na Světlušku s Borůvkou- ke mně! Nechte tu díru! Vykašlete se na tu myš!
  A dámy byly hluché jako poleno, až když jsme k nim došla, tak zvedly zabahněné čumáky z vyhrabané díry s výrazem- tys volala? A určitě nahlas?

 22. Šmánkote, Pavle, tak to jsem se zasmála!! Do každého vědního oboru jsem si ve vzpomínkách dosadila sebe a Klérku. I když tehdy ještě nebyly takové vymoženosti jako elektřina (ohradníky byly ze dřeva a o elektrickém obojku jsem si mohla já – nechat jenom zdát). Takže Klérka hojně využívala toho ostatního (chuckle) . Dííííky za krásný start do dalšího dne. U nás u Brna, po mnoha hnusných dnech je dnes NÁDHERNĚ.

  1. Eee, tady v Praze je po mnoha hnusných den překvapivě další hnusný den 😛 .
   Tak si to užijte (inlove) !

 23. Pavle,ako hovorí môj strýko šofér na dôchodku:dcérenka my doktori a šoféri sme klasa!
  Drahé oslávenkyne:Všetko,všetko šťastie sveta a k tomu kúsok neba Vám prajem.

   1. BĚTULÁSKOVO, OZVI SE MI PROSÍMNA lenka53 NA CENTRUMU ČESKÝM. UŽ TO PÍŠU ODRUHÉ, NEMÁM NA TEBE KONTAKT A POTŘEBUJU S TEBOU NĚCO DOMLUVIT. JINAK MÁM DOST SMUTNÝ O.T.: PROSÍM PŘIDŽTE PĚSTI NÁM VŠEM A HOKINKOVI OBZVLÁŠTĚ. ZHORŠIL SE NÁM MOC, PSALA JSEM O TOM NÍŽE, ALE OPAKOVAT TO NEOHU, BO JE MI SMUTNO. VŠE NEJLEPŠÍ VERAM A VŠEM DAGMARÁM.

  1. Všechno nejlepší, milé dnešní oslavenkyně! (^) (d) (f)

   A taky dodo gratulace Velké kočce ke včerejším jmeninám! (rose1) (rose1) (rose1)

  2. Připojuji se ke gratulantům, všechno nejlepší k jmeninám milé Dagmary, pěkně si to dnes užijte. (h) (f) (d)

 24. No prosím, pak že fyzika je něco složitýho. Jen to chce správnej výklad (clap) .
  Pavle, paráda – ona taky ta fyzika ve větší smečce tak nějak líp vynikne, že 😀

 25. Milý Pavle,
  to je nádherné čtení. Bavím se a přikyvuji, tohle je do tvora třeba vtloukat od mláděte (bez ohledu na počet nohou 🙂 ).

  Učíte-li psa plavat, doporučuji školit vícesmyslově, tj. strkat do vody za recitování básně:

  Já mám tisíc newtonů,
  bojím se, že utonu.
  Neutoneš, neboj se,
  Archiméd tě vynese.

  Aspoň tyto jistoty v dnešní proměnlivé době platí 😀 .

  1. Hezký, JJ 😀 Moc hezký. Ve fyzikálních říkánkách mám očividně mezery. Ale plavat umím, protože jak se praví v článku, „Archimédův zákon funguje, i když o něm nevíte“…
   😀

  2. Pavle Ž, bavila jsem se, ale mám nyní jedno smutný OT. JJ, TO JE PRIMA VERŠOVÁNKA, ALE PRO NAŠEHO hOKINA NEBYLA NUTNÁ. ON PLAVAT sice UMĚL a umí, ale do vody nikdy nešel sám od sebe. To, že plave ,nám s Jiřím dokázal před několikla lety na Berounce. Šla jsem si tehdy zaplavat sama, Jiří hlídal na břehu psa.Podle Hokina mi trvalo vše moc dlouho, takže aniž by to Jiří postřehl, vydal se Hokinek dobrovolně záchranařit. Přeplaval i přes docela silný proud dprostřed řeky, kde jsem se cachtala, vrazil do mne čumákem, jako by se potřeboval ujistit, že všechno je O.K ,a já se netopím. Pak mi jasně dal najevo, že je třeba přestat dělat blbiny a jít na břeh. No, zkoušeli jste někdy plavat, když vám józefčík visí na ruce a nehodlá vás pustit dříve ,nežli na břehu? Jó, tak tohle už jsou jen vzpomínky. Náš staříček je na tom velice bídně. Zcela odmítá chodit ven a včera dokonce udělal to, co ještě nikdy neudělal. vykakal se VEČER do vlastního pelíšku, i když předtím byl venčen. Vůbec se mi to nechce líbit. Už ho ani nebaví čmuchání a čtení PESEMESEK, na vodítku se venku vzpouzí a nejraději by se jen vozil v kočárku. Vím, je mu už víc jak 17 let, ale zbaběle zatím váháme. Moc sil stál našeho straříka ten sníh, led a mráz dnů minulých. b Bojím se, že budeme brzy na konci.Pokud to ale bude pokračovat takhle dál, musíme zbabělost překonat a nechat Hokinka odejít.Držte nám všem pěsti, abychom tu sílu k činu našli.

   1. Milá Lenko,
    držím palce, čerpejte sílu ze všeho toho hezkého, co jste spolu prožili. Co by za to někdy dali lidi, kdyby mohli odejít ze světa snadno … buďte stateční, až poznáte, že už přišel ten čas, za všechno pěkné, co vám dal si nezaslouží se trápit. Doufám, že se Hokinek ještě zvetí a bude s vámi dlouho (y) . Myslím na vás a objímám (hug) (y) (h)

    1. Je to moc těžký rozhodnutí ale Hokinek si zaslouží odejít v klidu. Myslím na vás! (hug) (h)

   2. Milá Lenko, Hokinek je už asi na konci své cesty a myslím, že jasně poznáte chvíli, kdy už nebudete moct čekat. (h) Je to strašně smutné, ale dali jste mu nádherný život a tys ho svým i bylinkami a péčí nejednou dostala zpátky na nohy. Věčně to bohužel prodlužovat nelze. Objímám tě a přeju ti sílu zaplatit tu trpkou daň za lásku. (hug)

    1. Milá LenkoS, až teď jsem si tohle přečetla a Dede snad dovolí, abych se pod ní přilípla. Ta odvaha se v takovéhle smutné chvíli hodně špatně hledá a moc bolí. (h) (hug)

  3. To je fyzikální lidová z Československa, z poloviny sedmdesátých let minulého století (blush) .

 26. Všechno nejlepší k svátku milé Dagmary a jak se ještě ve zdrobnělinách nazýváte. Doufám že stačíte slavit v předvánočním shonu. 😉 (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  A děkuji moc za všechna přání k mému svátku kterými jste mne včera zahrnuly. (hug) :* (inlove)

  1. Milá Velká kočko,
   tak přijmi jednu gratulaci opožděně, zdraví, štěstí, pohodu (rose1) (rose1) (rose1) .

   A vám taky, milé Dagmary, vše nejlepší (h) .

  2. Všechno nejlepší Dagmarám!
   Všechno nejvíc nejlepší naší veram k narozeninám, zdraví a sílu!!! (h) (inlove) (sun) (f) (*) (rose1)

    1. Tak sem se taky přidám. Hodně moc zdraví a síly a trpělivosti a dobré mysli a … co se tak ještě dá přát někomu jako je veram? (h) (h) (h)

   1. Naše zlatá sluníčkově usměvavá a vesmírná veram všechno nejlepší k tvým narozeninám. Přeji ti hodně síly potřebné k uzdravení. Ještě jsem tě nepotkala ale ten tvůj úsměv jsem viděla na všech tvých fotografiích. Tak si představuji anděla strážného. (angel) (sun) (*) (*) (*) (inlove) (h) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

   2. Milá Veram, co jsi teď mimo náš dosah, doufám, že se povede aspoň trošičku navázat kontakt (inlove) . Přeju ti zdraví a sílu (h) (rose1) (h) (rose1) (h) !

   3. Veram má narozeniny, tak ať je hodně zdravá a zase se na nás všechny směje..včera jsem mimoděk vzala do rukou jí vyrobenou jmenovku na Dubení, s perníkovým srdíčkem..a tak mě zarvalo u srdce… moc mi chybí… (h) (hug) (*) (sun) (rose1)

   4. Všechno nejlepší Dagmarám, i naší Dede a terra-san, a taky veram sluníčkové (sun) (f) (^)

   5. Milá veram, přeji ZDRAVÍ, ZDRAVÍ a dotřetice ZDRAVÍ, protože jak mi to psala v přáníčku Laďka, to ostatní si správný Čech zařídí po známosti (rofl) 😀 (y)

   6. milé Dagmary i naše milá veram – všecičko jen to neje nej (f) (f) (f) (f) (f) (h) (h) (h) (h) (h)

  3. Veram přejeme zdraví a sílu (h) (h) (h)
   ať je brzy zase s námi.
   A Dagmarkám krásný svátek (rose1) (d) (^)

  4. Milá Velká kočko, přeju Ti dodatečně všechno nejlepší k Tvému svátku, omlouvám se, včera jsem to nezvládla.
   (hug) (h) (f) (sun) (f) (h) (hug)

  5. Velká kočko, gratuluju se zpožděním, ale ze srdce, stejně jako všem Dagmarám (h) (rose1) (^) (d) (f)

  6. Velká kočko samý štěstí a zdraví k svátku, který jsem propásla ať Tě zvířátka a bolístka netrápí.

   Hezký sváteční den přeju taky Dede, terra-san i ostatním Dášám, samý radování a veselení.

   A pro veram do eteru, kdyby ho snad mohla zaslechnout, buď zdráva tai-či babičko moc na Tebe mysím. Ačkoli máme den ošklivý, ráno bylo hvězdný. Neteř na bus s pejsky doprovázíme za tmy a dnes jsme si hrály na hvězdáře, tolik Ti přeju podobný pohled.

 27. Je možné tiše řvát smíchem? JE! Při čtení „Základův fyzikálního přírodozpytu pro štěkavce“ určitě. Ještěže jsem neměla kafe při pc, ušetřilo mi to dost práce.
  Už vím, co budu dnes opakovaně číst.

 28. Dneska mám až do šesti dálkaře (ehmmm zítra taky), tak vyrazím do pracovního procesu později. Chtěla jsem jít hned po ránu s Betuší do lesa, ale raději chvilku počkáme. Ona totiž včera večer přišla mlha hustá a k ránu přituhlo a mlha namrzla. Je tu krásné kluziště… V lese to půjde, ale abychom k němu došly celé…

 29. Milé Dášenky a vůbec další stěňata (mm) všechno nej nej nej (rose1)

  Pavle, to jsem si smlsla.Úžasná přenáška…jenže to se nedělá takhle bez varování (wait) Čekala jsem fundovaný odborný výklad a teď mám kafe kde? Všude 😀

 30. Jj – taková Praktická fyzika pro psy je hrozně důležitá!
  Ještě bych přidala zákon o neprostupnosti hmoty – jako např., že když je ve dveřích páníček, tak tam nemůže, ale opravdu nemůže, být pes! 😀

  1. Pozor, Rputí, kvantová mechanika umožňuje vyjímku (wait) !
   Existuje tak zvaný tunelový jev, který umožňuje objektu s dostatečnou energií překonat bariéru, za kterou by se teoreticky neměl dostat. Nepochybuji, že pes (případně i dítě) je objekt s dostatečnou energií, takže těmi dveřmi protuneluje i přes ucpávku z páníčka (angel) . U dětí to někdy dost bolí (wasntme) .

  1. Všechno nejlepší, milé Dáši, Dášenky, Dagmary a Dede. (h)
   (f) (^) (music) (d) (h) (f) (sun)

  2. Nojo, holky, vše nejlepší k svátku (rose1)
   Většinou nestíhám přát. Ale tohle prostě musím (h)

  3. Milá Dede (inlove) , milá Terro-san (a případné dalšíé netušené Dagmar), oslavte si svátek aspoň chvilkou zastavení v předvánočním shonu (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) !
   Všechno nejlepší, zdraví a splněná přání (d) (^) (d) !

 31. Milý Pavle Ž (y) (inlove) (clap) , jsi první (a obávám se, že na věky jediný) učitel fyziky, při jehož výkladu jsem s napětím a radostně sledovala každé slovo. Celou dobu přednášky jsem byla tiše jako pěna, pravda, poněkud prskající a kuckavě se chichotající pěna. A teď něco neuvěřitelného: já si to i pamatuju! I ten Hej … Haj …, no ten princip, jak je pes v háji; ostatně, ukázalo se, že z praxe ho znám dávno. (nod)
  Děkuju Ti za bezvadný start do posledního předvánočního čtvrtku (f) a přeju všem krásný den! (h)

 32. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  (rofl) (rofl) (rofl)
  Já si myslela, že se fletí páníček živí medicínou. A vida – on fušuje JJ do řemesla (chuckle) a jde mu to móóóc dobře. Nebo že by fletky byly tak dobré učitelky fyziky ?? (wave)

  1. Páníček se živí vším možným, medicínou, houskou se salámem, čokoládou… Ale stará láska nerezaví

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN