MLSOTNÍK: Koule LJ od JJ

Před pár dny vyšel příspěvek o vánočním rodokmenu, a tak jsem se rozhodl podělit se s vámi o něco z rodokmenu svého. Musím přiznat, že je to z té kategorie, na co si troufá muž, pro něhož není vaření a pečení zrovna zálibou, avšak na druhé straně to odmalička patřilo mezi všemi našimi druhy cukroví k mým nejoblíbenějším; tedy z hlediska konzumenta.

 

Budou to koule LJ od JJ – 2 druhy. I když je pojmenovávám svým jménem, musím objektivně konstatovat, že je to opravdu z mého rodokmenu (o těch druhých vím, že ten recept je minimálně po babičce, možná z doby ještě dřívější). Samostatně jsem je začal realizovat, když jsem se seznámil se svojí manželkou, a chtěl jsem přispět s příslovečnou troškou do mlýna k vánočním oslavám.

 

Tak tedy na koule LJ od JJ (recept I) si nachystáme

 

1osminku (čili 125 g) másla,

360 g moučkového cukru,

100 g kakaa (práškového),

2 bílky (podle původní receptury by měly být 3, ale mám ozkoušeno, že 2 stačí)

a 150 g kokosové moučky, té i něco navíc na obalení.

 

Smísíme prachové součásti, a poté do nich vmícháme změklé máslo, a nakonec i bílky. Mícháme, dokud se nám nevytvoří tvárná hmota. Z té potom uždibujeme kousky, které v rukou šouláme do kuliček, kteréžto nakonec obalíme vyválením v kokosu. Můžeme umístit do papírových košíčků, anebo také ne, podle svého gusta.

 

K tomuto musím dodat jeden praktický postřeh. Jeden rok, shodou okolností mé poslední Vánoce za svobodna, jsem nemohl nikde sehnat strouhaný kokos. Marně jsem oběhl několik hypermarketů, a nakonec jsem zoufale koupil celý kokosový ořech. Vyřezal jsem dužinu a pomlel ji ve mlýnku na strouhanku. Takový kokos se však ve směsi choval úplně jinak než ten sušený a hmota vůbec nedržela pohromadě.

Takže nakonec jsme na poslední adventní neděli odpoledne vyrazili s mojí tehdy budoucí ženou ke mně domů (namísto procházky na vánoční trhy či něco podobného), MLP na sebe natáhla montérky, které u mne měla, neboť v té době jsme již můj byt připravovali na to, abychom v něm mohli spolu po svatbě kulturně fungovat (a po deseti letech obývání samotný chlapem bylo co kultivovat) a koule jsme upravovali následovně:

vzali jsme dětské piškoty, rozdrtili je a postupně vmíchávali, dokud nebyla hmota tvárná tak, jak má být. Z toho plyne poučení, že není kokos jako kokos.

 

 

A nyní koule LJ od JJ (recept II): zde budeme potřebovat

 

kokosovou moučku

a stejné množství moučkového cukru (já dávám 100 + 100 g).

K tomu rybízový džem, jedna běžná malá sklenička bude stačit.

A nakonec krystalový cukr na obalení.

 

Smícháme cukr s kokosem, a pak přidáváme džem, a to tak dlouho, dokud nám nevznikne tvárná hmota. Z té obdobně jako v předchozím receptu uždibujeme kousky, šouláme kuličky, které obalujeme, pro změnu v krystalovém cukru. A též zde platí, že můžeme či nemusíme umístit do papírových košíčků.

Těm, kteří se rozhodnou některý z receptů vyzkoušet, přeji příjemné tvoření, a všem bez rozdílu pak příjemné prožití svátků vánočních.

 

 

Aktualizováno: 13.12.2012 — 21:07

165 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. tak Hedušánek už je na světě, nakonec se na svět podíval císařským řezem, všichni jsou v pořádku a je ho tedy fakt velký kusanec :* má 54 cm a váží 4,3 kg (party) (inlove)
  viděla jsem foto a je fakt nádherný !!!
  jsme štastní, že to už mají všichni za sebou a děkujeme za palcodžnu !!! (h) (sun)

  1. Hergot, to je kus chlapa. Tak at se na neho slunicko a andelici a sudicky usmivaji. (sun) (inlove)

  2. Tak sláva (party) nazdar (party) už je tu (party) Se nedivím že nechtěl ven, chudák mamina (whew)

  3. Hurrrá, sláva! (party) (clap) (h) Děkuju za dobrou zprávu, milá Pudlíková (inlove) , pozdravuj maminu Heduš, prosím, a ať jsou oba zdraví, stejně jako Ty s Pudlíkáčkem. 🙂 (h) (h) (h)

  4. Tak sláva a nazdar – ať se ti na světě líbí, milý Hedušku. Přeji tobě a mamince hodně zdraví. Nechť jsou k tobě sudičky milostivy – a to ony budou, k nedělňátku.
   (h) (h) (h) (h)

  5. Hurá! To je (party) (dance) chlapík (h) , nedivím se, že s ním měla mamka takového trápení. Tak ať na to rychle zapomene a jsou oba zdraví (inlove) Heduš i Hedušátko, přeju vám oběma všechno nej (h) (f) (f) (f) (f) (f)

  6. Rodičům gratulace, Hedušánkovi (sun) do celého života a Heduš speciálně přání, ať je po císaři brzo fit (přece jen, je to velká břišní operace, ať si kdo chce co chce říká). Takže za nás palečky pro oba, ať jsou OK a jsou na Vánoce doma (y)

  7. Moc gratuluji, to chápu, že takovému chlapákovi to ven nešlo. Tak ať se oběma daří a co nejrychleji se vzpamatovávají a už je další těžkosti nečekají. (h) (party)
   Druhý pokus

  8. Gratulujeme, to je teda kousek (toivo) Neteřka byla stejně velká a přirozenou cestou to prostě nešlo. Tak ať už mají jen radosti 🙂

  9. Hurá sláva!!! Přeji všechno nej nej nej Hedušce i Hedušátkovi, ať si ve zdraví mohou užívat jeden druhého a dělat radost všem okolo… (f) (sun) (h) (h) (h)

  10. Slávááá!!! Ať se oběma daří co nejlépe, mají hodně mlíčka a spaní a sestřičky nenutí maminu hned druhý den otáčet na břicho (auvajs, to je zážitek).
   P.S.: S tím císařem jsem tu provokovala před pár dny jen z legrace …. (think)

  11. Gratulace veliká, hlavně ať jsou oba v pořádku a na vánoční svátky už doma! (h) (sun) (h)

 2. Práve som sa vratila zBrna/nie z Hradu/.Cesta bola príšerná.A po návrate som nejako zrušila svoj Skype a neviem ho znovu spustiť,neviem heslo,nejaké nové neviem inštalovať-budem musieť volať nejakého počítačologa,aby mi vratil všetko do pôvodného stavu.
  teraz:1.Blahoželám Myške-fakt moc a moc.
  2.Držím palce všetkým potrebným-snáď to malé ľudské mkláďa už prišlo medzi nás.
  3.Brnenie bolo fajn a fajn a fajn-sestra mi závidí také možstvo kamaratok/ale veď mohla prísť so mnou,nie?/
  4.Na psovi je fantastický članok od našej zviretnice o kúpe zvieratka pre deti no a úplne uvalená je diskusia pod ním.
  Knižku od Dede mi chceli zabaviť-ale som ju ubránila.
  A pre Jenny:rozpravala som o Tvojich aktivitách/a že teda rozprávať viem/ jednej starostke z malej dediny pri nás a chcela by sa s Tebou mailom spojiť,bude to možné?
  Na to najdoležitejšie:toľko som rozprávala,že som zabudla dať Dede peniaze pre potrebných/Veram a najdúchov kočičky/,takže ich ešte do Vianoc pošlem cez ten IBAN,ak sa mi to zadarí.

  1. Milá Verenko,moc mně mrzí, že jsem nebyla s Vámi všemi na adventním Brně,musela jsem splnit dlouho daný slib , že se zúčastním vánočního koncertu ve vedlejší obci, nešlo to odříct. Koncert byl krásný a zpívala tam přerovská kapela Entuziasté , hrají velmi pohodové skladby ,mimo popík,vánoční pásmo bylo moc hezké a starožitná sokolovna vedlejší vísky měla , světe div se, úžasnou akustiku, což si pochvalovali i hudebníci.
   Tvoje starostka ať mi klidně brkne nebo e-mailuje, ráda s ní dám řeč.

 3. Tak predevsim obdivuju nazev clanku. (chuckle) A pridavam moje oblibene rumove koule s historkou z nasi svatby. Navarila a napekla jsem asi pro 60 lidi a veselka byla vskutku vesela (a hudebni). Jedna ze sladkosti byly rumove kulicky. Velmi rumove. A moje tchyne si je ihned oblibila a ladovala se. Coz pro mne predstavilo moralni dilema, protoze tchyne, nabozna baptistka, je nazoru, ze kdyz clovek poziva alkohol, tak mu bude nebe odepreno. I rikala jsem Chetovi, at ji upozorni, ze je tam hodne rumu. Ale Chet ne. Ale co kdyz na to prijde, ze je tam rum, pravila jsem. Chet moudre pravil, ze na to bud neprijde, anebo kdyz prijde, tak o tom nemuze mluvit, protoze kdyz tvrdi, ze alkohol nikdy nepozila, tak jak muze vedet, ze je to rum???? A tak tady je recept – jako s radou kulicek, je to vicemene bajvoko.

  200 gr mletych vlasskych orechu, 200 gr praskoveho cukru, 200 gr rozinek, rum na potopeni rozinek, asi tak 100 gr rozpustene cokolady na peceni, mlety kokos na obaleni. Rozinky namocime v rumu a nechame je zrestituovat zpet do stavnanosti. Treba pres noc. Pak je trochu nasekame, aby kulicky nemely rozinkove boule. Cukr, orechy a rozinky smichame, pridame vlaznou cokoladu. Kdyz treba, tak necim zahustit, kdyz huste, tak naredit rumem. Obaluju v kokosu, protoze natahne vlhkost. Nebo v namletych orechach s krystalovym cukrem.

  1. To zase moje tchýňka, šila,pletla, háčkovala a čas od času si řádně dzungla. (d) Jednou jsme obírali všichni ty malý tmavý kuličky černého bezu a že se bude dělat velmi, velmi léčivý likér z bobulí a Starorežné prostějovské. Přednosta šel 3 x pro režnou než se dostala do likéru a tchýňka padla za vlast na kanpíčko. (party) Když ji šel navrátivší se její manžel budit, při zjišťování příčin brzkého usnutí zjistil, že je jehodrahápolovička na šrot. (chuckle) Výroba musela být odložena. (rofl)

   Ája II. zalehla do pelínku,zbukvicovala pozdní večeři a ani neotravuje s hračkama páč tuší jak jsem nakrklá,ještě klopí uši když se na ni mrknu. Už jsem klidná, jsem klidná, jsem klidná a jdu hřát punč. Díky za povzbuzení. (h)

   1. Mila Jenny, taky dobra historka. Coz mi pripomnelo, proc se u nas doma v Oomouci rika rumu dezinfekce. To takhle jednou mama zavarovala na chate v Jesenikach marmeladu z rybizu a mela s sebou vnucku, tehdy asi 4letou. Jako apatyrka, mama vzdy dezinfikovala sklenice na zavarovani lihem. Ale lih nebyl po ruce, tak pouzila rum. A Verunka koukala, jak babicka prelivala rum ze sklenice do sklenice a ptala se co ze to je. Mama ji rekla, ze je to dezinfekce a nejak ji vysvetlila, co dezinfekce je. No a kdyz mama vyplachla vsechny sklenicky, tak to, co zbylo z vyplachovani vypila. A Verunka se dala do kriku: pomooooc, babicka pije tu dezinfekci. (chuckle) (rofl)

    1. Milá Hano, tady je jasně vidět jak my tady na té Moravě a z té Moravy , umíme léčit a desinfikovat. No, není to radost,zvlášť v rukou odborníků apatykářů. (chuckle) (rofl) (h) (wave)

 4. sím držte dále,
  Heda ještě neporodila, Rafulka se drží bříška a nechce se mu na svět!!! Lékaři jí dávají hodinu a pak jde po tom všem na císaře!!!!!!

  Držte prosím palce
  (h) (rose1)

  1. Držím, držím, i když hodina už to byla, tak snad je vše na dobré cestě, nebo už hotovo. (y) (h)
   Šla jsem si sem speciálně pro zprávy o Heduš a takovou jsem teda slyšet nechtěla. Tak šup, ať je tu napsáno, že je všechno v pořádku. (y)

  2. Ach jo, chudinka. Taky mě nechali trápit a pak byl takový fofr, že řezali dřív, než jsem byla zcela uspaná….šňůra omotaná kolem bříška a utažená kolem nožky. Přežila jsem a Honza je normální, ale někdy stačí málo a nedopadne to. Snad už je Hedoušek na světě a v pořádku.

 5. Krásný zbytek adventní neděle přeji všem Zvířetníkům. (inlove) Budu myslet na všechny potřebné a držet palečky nastávající mamině. (h) Taky všem zvížatům, které to potřebují. (h) Poslední dny jsou pro mne hektické a stresující neb musím všechno řádně ouředně vyúčtovat a odeslat vyšším byrokratům a tak můj čas není mým časem,asi je to leckde stejné ale mně to s přibývajícími léty nejde tak lehce jako dříve. (headbang)
  Vrátila jsem se psy od rybníka, Ája II.tam najednou zmizela asi něco viděla a cítěla v poli.Hodinu jsem ji přivolávala se slzami vzteku a bezmoci. (whew) Nakonec v naprosté tmě tmoucí přišla ke mně , uši stažený dozadu, v podřepu mi lehla u nohy.Už jsme doma, nebavím se s ní.
  Ohřívám si punč, zapálila jsem svíčky a přemýšlím co s tím psem udělám,než ho přetrhnu vejpůl. (wave)

  1. Milá Jenny, jak tě chápu! Mám bohaté zkušenosti s čekáním, objížděním kraje autem a troubením, hledáním a jen občasným nalezením. Když Nazgúlové stáhli čas útěků pod půl hodinu, to bylo štěstí kolem! (whew)
   Takže vydrž, ono ji to, troubelinku, časem přejde. Ale ty nervy! Já vím (inlove)

  2. Stejně už s ní touhle dobou mluvíš, s beruškou malou neposednou. Na to bych dala krk, milá Jenny (wave) . Trocha měkkosrdcatosti a spousta punče dělají divy. Nebo naopak? 😀

 6. Prosím věnujte mi pár volných palečků…. zřejmě jediné letošní náledí jsem bez úhony nepřečkala. ;(
  Při ranní vycházce s Oldou jsem padla jak podťatá a pravá ruka těsně nad zápěstím to nezvládla. 5 hodin na chir. ambulanci mě psychicky rozložilo a budu opravdu šťastná když mě mine operace. Během chvilky všechny plány v čudu vánoce nevánoce. Ach jo…. (bat)

  1. Ach Kytko, to ti nepřeji. Copak o to ruka se zahojí ale trvá to dost dlouho. A jeden je jak zcela bezruký i když má jednu ruku k disposici. Zažila jsem si to dvakrát. (whew)
   Tak ať stačí jen sádra a ono bude zase dobře. (y) (y) (h)

  2. To Tě lituju (toho se děsím, když musím jít na klouzák), tak se halt musíš nechat opečovávat. Chuderko.

  3. Milá Kytko, to je ale strašná smůla! Lity lity a foukám na packu – ať řádně srůstá a moc tě netrápí. (h) (hug)
   Pět hodin čekání! To je šílené – bylo tam tolik polámaných mravenečků nebo to byla dezorganizace? (fubar)

   1. Dorazili jsme kolem 9 hodiny, v čekárně bylo pár lidí a jedna otevřená ordinace. A pak nastal masakr, jedna sanita za druhou, lidiček plná čekárna. Otevřeli druhou ordinaci a za asi další 2 hodiny ještě jednu. Ta reportáž na Nově byla odtud a to jste neviděli všechny trpící. Kdybych byla bývala mohla utekla bych!!!
    Zřejmě mi byl čert ještě tohle dlužen a už se mu nechtělo čekat.
    Děkuju za palečky. (h)

    Dneska už mám po třetí 12 – že by znamení?

    1. Čerta vem čert (headbang) hlavně ať se hojíš a nebolí to. Já sebou řízla včera, naštěstí docela dobře,asi se mnou čert nemá nevyřízený účty a nebo si to schovává (wait)

  4. Držím palce (y) , milá Kytko (inlove) , aby to nebolelo a aby se to rychle hojilo. A neboj, Vánoce budou, i když nestihneš všechno udělat. (nod) (h)

   1. Jak říká moje milá kolegyňka – co už včíl. Musím to přijmout jak to bude. 😐

    A děkuju všem za palečky. (h)

  5. ity lity. Milá Kytko, před pár lety jsem si takhle před vánocema zlomila prostředník. Vlastně to nebyly špatný vánoce, vůbec nic jsem nedělala – a světe div se, šlo to.
   Tak se snaž zapomenout na tu ambulanci (br, vím, o čem mluvíš (punch) ) a zkus si ty vánoce užít i tak (inlove) . Olda je hodnej, s ním ty vycházky půjdou i tak a snad už aspoň nějakej čas nebude náledí.

   1. Jejdamane, tos měla extra výživnou neděli, uff. Tak zdárné a rychlé hojení. A ať máš s pryséry vybráno, nejen letos (y) 🙂

 7. Betí týdeníček vyšel.
  http://drporkert.com/dogy/images/beta/1212/index.html

  Dneska už sníh ztěžknul, přesto si (bat) ráno vyřvala výlet alespoň do Rudolfova. Že ten Pilzberg nemůže zůstat bez dozoru (chuckle) Lítá a řádí a blbne… stále stejný blboň…
  Jo a v rámci předvánočního úklidu už peru druhou (a tedy poslední) pračku psích plyšáků… Nějak je budu muset probrat…

 8. Prosím o palcodržnu!!!

  Heduš začaly o půlnoci kontrakce, nyní je má po 5 minutách a čeká, že pojede do porodnice (podruhé), poprvé jí poslali domů, že má ještě počkat :O
  Jsme všichni napjatí a přejeme jí, aby měla vše co nejrychleji a s co nejméně bolesti za sebou a narodil se jí krásný synek!!! A byli všichni zdrávi!“!!! (h) (h) (h)

  1. No tedy – a já už se bála, že jsem něco prošvihla – a ono si zatím mimi dávalo na čas (nod) . Palce držím co to dá, ať je děťátko rychle a hlavně zdravé na světě a maminka se může šťastně usmívat!!! (y) (y) (y)

  2. Držím palečky, ať to jde rychle. Vím, jak je to k nevydržení, když jsou „poslíčci“ po šesti minutách pět nocí (a pět dní, ale ve dne to bylo tak po dvaceti minutách, to se mezi tim dalo i trochu spát). Nikomu to nepřeju, tak ať je to rychle všechno za nima a Heduš už neni dva v jednom, ale dva :).
   BTW, dneska rodila i jedna moje kamarádka, ale ta už ráno, už má kloučka u sebe.

  3. Chlapečku čeká na tebe netrpělivě nejen maminka a celá rodina ale i Zvířetnická parta. Chceme tě už přivítat!!! Dej si záležet!!! (y) (y) (inlove)

   1. sím držte dále,
    Heda ještě neporodila, Rafulka se drží bříška a nechce se mu na svět!!! Lékaři jí dávají hodinu a pak jde po tom všem na císaře!!!!!!

    Držte prosím palce! (h) (rose1)

  4. Doufám, že už je mimčo na světě, ale pro jistotu držím (y) (y) ,to nikdy nemůže škodit. (sun)

 9. hezkou třetí adventní neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Venku trvá obleva – asi ze 40 cm prašanu máme 15 cm mokrého sněhu. Betě se v tom špatně chodí – prašánek po pupek byl prý lepší. Klouže to tak nějak normálně – jako když na ušlapaný sníh prší…
  Včera jsem po asi tak pětadvaceti letech byla v kině :O Na Hobitovi ve 3D (wave)

  Jdu na všechny fotky – od těch rezavých kočičích brášků až po Brnění

  1. Stál Hobit zato, Orlíku? 🙂 Že bych taky po pětadvaceti letech vyrazila?

   Jinak díky všem brňodokumentaristům! Z fotek sálá veliká pohoda (inlove) .

   1. Tolkienovy knížky znám dobře. I „nečitelný“ Silmarillion jsem přečetla – a ne jednou. Dokonce už v roce 1995 jsme si zažádali o chovnou stanici dog se jménem Silmarillu – neprošlo nám to – už byla obsazená (chuckle) Ke knížkám se vracím – čas od času mě to chytne a přelouskám to celé.
    Jasně – filmy (ani v prodloužených verzích – mám všechny tři díly Pána prstenů koupeného v té doplněné verzi) nemůžou obsáhnout vše a vidění režiséra se nemusí shodovat s pohledem mým. Ale tak, jako mě neurazily předchozí filmy, tak se mi líbil i Hobit. Utíkalo to dobře – rozhodně jsem se nenudila a nekoukala po hodinkách (když pominu povinnou půlhoďku reklam…)

    1. Martin prý ze začátku pospával (než se sešli všichni trpaslíci u Bilba) a Markovi se to moc líbilo 🙂 Takže bych to celkově brala jako doporučení – pokud nejste moc unavení 😛

 10. Děkuji všem za slova chvály a uznání a doufám, že alespoň někteří (či spíše některé, neboť mužů je zde poskrovnu a v dnešní diskusi myslím kromě mne žádný) z vás to vyzkouší a největší odměnou pro mne bude, když se to dostane do i do něčího vánočního rodokmenu. A slibuji, že zde budu publikovat i nadále, a to i příspěvky z jiného soudku. Tedy především z jiného soudku, kdybych měl náměty omezovat na své kuchařské umění, tak bych tady toho moc nenapsal. 😀

  1. No jo, my jsme spíš na jiný soudky 😉

   Ale letos to vypadá, že otestuju cukroví tak z šesti rodin … mí tangostudenti se rozhodli, že když už máme lekci 22.12. večer, tak je potřeba to oslavit a sejdem se všichni u jednoho z párů na kafe a cukroví. Naštěstí až po tanci … to bysme se nehli 🙂 Jen nevím co donesu já … že bych uplácal nějaké z navrhovaných kuliček?

 11. Milý LD od JJ – tak za prvé! recepty jou fajn, hlavně ten první mne oslovil (ale nemám doma kokos, to je blbý – s vlašákama by to asi nebylo to pravé ořechové (chuckle) ).
  za druhé! pchááá – to se vám to dělá vánoční cukroví, když máte tak zdatné pomocníky (včerejší vanilkové rohlíčky byly exelentní – jak chutí, tak tvarem … chlapíci se vyznamenali (clap) )
  A za třetí! tvůj recept je psán svěže a lehkou rukou … piš častěji. A nemusí to být jen vánoční recepisy

  1. Já myslím, že pravé ořechové by to bylo, milá YGO. (wasntme) (inlove) S pravým kokosovým by to ovšem nemělo pranic společného. (chuckle)

 12. LJ od JJ – to vypadá velice dobře, stejně jako další uvedené varianty nepečených kuliček.Možná jedny vyzkouším. A přidám recept na sušenky, které jsem asi před hodinou dopekla. Na mém letitém receptu jsou pod jménem švédské mandlové (nevím, jestli Velká Kočka zná). Jsou to jednoduché sušenky, když zrovna nemáte chuť na nic spojovaného náplní. Pracné to není vůbec.

  Tady fotka

  http://marickac.rajce.idnes.cz/pernicky#Svedskemandlovesusenky.jpg

  A tady recept

  Švédské mandlové sušenky

  Hrnek = 220 ml

  ¾ hrnku cukru, ½ hrnku změklého másla (8 pol.lžic), 1 vejce + 1 žloutek (uchovat bílek),1 ½ lžičky prdopeče, lžičku strouhané cit. kůry….Vše el.šlehačem vyšleháme do hladka (asi minutu). Pak postupně přidáme 1 ¾ hrnku hladké mouky. Asi polovinu zašleháme, zbytek pak vpracujeme rukou (šlehat už to jde špatně). Na vále rychle zpracujeme v hladké těsto, které dáme asi na půl hodiny do lednice ztuhnout. Vyvalujeme na 2x (druhou půlku nechat v lednici). Vyválíme na trochu tenčí placku a vykrajujeme tvary. Na plechu pomažeme zbylým zpěněným bílkem a posypeme cukrem se skořicí. Doprostřed se má vtlačit bílá, loupaná mandle (já zrovna neměla, tak jsem dala strouhané mandle co dávám do vánoček). Ale je to dobré i jen posypané. Pečeme na 180´C asi 10 min, nebo až sušenky mírně chytí barvu. Sušenky jsou křehoučké a krásně křupavé, časem trochu zvláční (ale ne moc). Já z tohoto množství upekla 68, asi 5cm sušenek.

  V receptu je na posypání kromě skořice i mletý hřebíček, ale ten já moc nemusím, tak ho nedávám (manžel ho sice rád, ale protože neví, že tam má být, tak nehudrá. Hlavně když je skořice!!!)

  Jinak – gratuluji Myšce, dobrá zpráva od Vave a bezvadné fotky od Alex. Na Mikulenky dále myslím.

  1. Maričko, jednak děkuji za recept, který stojí za vyzkoušení, a za druhé děkuji za definitivní (pro mě) určení, co obnáší míra „1 cup“. Dosud jsem narážela na velmi rozdílné názory, ale Tvůj beru jako etalon.

 13. Tyjo, koule vypadají velice jedle!

  Přejeme Myš, aby měla celý rok dostatek sýra. (pi)

  Brnění bylo super! Penuša prohlásila, že granule si můžu nechat. Nemám iluze proč. 😀
  (Io se na tý fotce mračí určitě proto, že věděla, jak blbě tam bude vypadat. 😀 )

  Hlášení pro Vave a Zanu: Dorazila čokoláda! (^) Teda řeknu vám, takovýhle psaní se fakt vyplácí!
  Hlášení pro Dede: dneska jsem tam majitelku hospůdky chytla a ujistila se, že o akci ví. Takže to máš jistý. Čokoládu asi nezajistím, ale viděla jsem tam přípravy na nějakou soukromou akci – normálně ubrusy na stole, vyskládaný skleničky od vína… takže si říkám, vymysli si, jak chceš, aby to vypadalo, oni se přizpůsobí.

  1. Ale depa, nevypadáš blbě a to spontání video o neřízené střele Io, to je bezva! Do toho mně zaháčkovala JJ 😛 .

   1. Neřízená střela je super a srandovní a snad je i pochopitelný, proč furt ještě vypadám, že mám v puse banán našíř! 😀
    Polštářek byl nacpán, hozen na Záhořovo lože a oválen psem (položila si na něj svou unavenou hlavičku, potfora, zatímco já vrčela: Ten je můůůj!), takže už je u nás úplně doma a přivolává nám Domešek s Postýlkou místo Záhořolože. 😀

    1. Moc ti to na tom videu sluší (party) , doufám, že se na mě nezlobíš za ty pokyny Alex, aby to točila … . No, máte teď s Penny na co hlavu složit, ještě aby to bylo co nejdřív pod vlastní střechou … (h)

     1. Ne, vůbec, vobrázky v pohybu jsou lepší než fotky. (A úplně nejlepší jsou fotky v masce. 😀 )
      Hlava se bude skládat pouze pod podmínkou odsolení a odbahnění tlap! To je zácnej polštářek, na tom se mi nebudou žádní černí psi vyvalovat, jak je napadne! (party)
      Abys věděla, máme vymyšlenou postýlku snů – koukni a uvidíš, že se k polštářku hodí jako stvořená: http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/S19849960/

 14. OT: Fotky ze včerejšího Brnění. Konečně se mi podařilo protlačit fotky na Rajče. Šlo to hrozně pomalu. Na konci je video, neřízená střela Ioannina 😀 . Zpočátku je slyšet mohutná kakofonie hlasů, tam něco zaslechnout je umění. Však jsem také chraptěla, když jsem dorazila domů (chuckle) !
  http://dig.rajce.idnes.cz/Brnoautogramiada.

 15. OT: Kočičky budou mít za chvíli čtvrt miliónu. Po drobkách; tak připomínám. Vim, že nesmim utrácet, ale také jsem si jednu vybrala. Bez dárku potřebné kočí bych neměla vůbec žádné vánoce. 🙂

  http://www.kociciprani.cz/

  1. Bětulásková, já jsem tam nakoukla včera večer, tedy v den, kdy byla akce spuštena – a jen jsem zírala, kolik kočiček je už obdarovaných!!!!! za chvíli nebude komu přispět :O (clap) (inlove)

 16. Tak za tohle se omlouvám, jsem nepozorná, poprvé jsem tohle přilípla pod gratulace pro Myš.Tak ještě jednou:
  Včerejší Brnění se opravdu zadařilo, sešlo se spousta lidí. Kromě moravské sekce, přijeli Ri s Jakkelem a přivezli Asteris. Zo zahraničia se účastnila verenka, z emeriky Epulka, ze severu Moravy Ap a naši milí Ruščákovi. Dede mi právě poslala SMS, že zdrávi dojeli domů, uff bylo to o fous, když je všude takové náledí. Fotky jsem stihla jenom stáhnout z foťáku. Kocourek Dareček se stará o mé zaměstnání. Dopoledne skočil do kbelíku se saponátem, tak jsem musela bojovat o osprchování čistou vodou. Přibyly další škrábance na rukou. Ale pěkně to šplouchlo, kocour zaječel a už všechno kolem plavalo. Jak z animovaných grotesek.

 17. Tak jsem si dneska měla užít krásný varhanní koncert a sváteční obídek, bohužel, díky náledí z toho sešlo.
  Inu vrhla jsem se čistě prozaicky na domácnost.
  Chlapečkové kocouří zřejmě na podzim usoudili, že zima bude krutá, takže se pojistili krásnými kožoušky, jenže u ústředního topení je halt poněkud tepleji a tak se ho zase rychle zbavují. Odchlupuju odchlupuju a vzpomínám na diskuse o pletení svetrů ze srsti našich domácích mazlíčků. Myslím, že po dnešku už by na jeden bylo!

  1. Hlásání kmotře: Babet medituje v závěsném koši na topení, nad ní dozoruje Pusina na plyši a ve vláčku za Pusou Bětuš na osušce. Hotovej svatej obrázek. (blush)

   Jestli měli Brníci na chodnících to, co tam máme my dnes (pošta, knihovna, nákup, domů jsem dosmekala s křečemi v nártech, palcích a vyplazeným jazykem), tak možná ještě nedoklouzali dom. Japak Tvoji marodi?

   1. I na Placatce je venku terén na rychlobruslení. Chodit se na tom nedá. (wasntme) Tak si uvaříme brambory a jdeme kouknout na pohádky.

    1. Cccc, co máte s tím náledím? :O 😉 . V Přerově se včera oteplilo, v noci ani nemrzlo, teď tam máme krásné čtyři stupně a sníh už je skoro pryč. To jsou ty „výhody“ Moravské brány – buď valí zima od severu nebo teplo od jihu. Ale jsou to skoky, ze středy na čtvrtek u nás bylo jednu chvíli – 18.

     1. V jedné ruce nákup, v druhé knihy, záda roztřeštěná, nohy celé v křeči, abych nesklouzla, ťupinkáním jsem se přes některá místa přemisťovala, kde to šlo, jsem to brala po silnici, ty jsou jediné schůdné – pršelo na mne, zoufala jsem si, že nedojdu, a tak jsem skoro vyřízená sebou plácla na poslední zastávce na nádraží, před sebou ještě kopec do domů.
      Přišli ČTYŘI lidi, na jinak prázdném nádraží, a ptali se, kdy to jede do Nasavrk a do Hlinska a kolik je hodin.
      Já visím z lavičky s vyplazeným jazykem a uvažuju, nakolik morbidní by bylo zavolat si taxík. Kdybych bejvala měla s sebou mobil – to mi došlo až doma, že ho nemám.
      Všem vysvětluju, že jsem tu upadla z únavy a stejně se ještě jeden kluk vrátil a měl další dotazy.
      Ivo, já Ti gratuluji – ale tadyma se dnes chodit nedalo. Leda POSUNOVAT.

      1. Já jsem to nemyslela zle, máme výjimečně štěstí, že se oteplilo dřív, než začalo pršet.

  2. Brneni bylo krasne. Seslo se nas hodne, prijela Verenka , Jakkel, Ri, Dede s Martinem. Jednou z ozdob vecera byla Penny od Io. Prostredi salonku v Plzence prijemne a pani cisnici se snazili. Proste krasny vecer 🙂

  3. Děkuju vám za hlásání Brnící i kočetijsky vrnící. 🙂 (h)
   Jsem ráda, že má kmotřenka Babetka jest vzorný pacoš. Jestlipak Babetka našlapuje jako baletka, stejně jako to dělala Korzárka? (wasntme)
   Jinak řady marodky jsem posílila já, Anka už ATB nebere a rána se jí pomalu zavírá. Bertíkova očka jsou lepší (léčíme ale zatím víceméně následek) a u Rózinky se u uvidí po neděli, jak ATB zapracovaly.
   Je fajn, že Brnění bylo takové mezinárodní a povedené, závidím :* a těším se na fotky. (nod)
   Milá Alex, Dareček Ti chtěl asi pomoct s úklidem – nečetla jsi Ty mu, jak pejsek s kočičkou vytírali podlahu? (chuckle)

   1. Áno, našlapuje jak Táňa Timofejevna před nástupem do labutího ózera. Je tak podezřele klidná, že jí furt šahám na čumík, jestli nemá teplotu – nemá. Je to tím prubanem. Je z prubanu totálně uhodněná (rozuměj: hodnější).

    Posíláme kmotřičce na usoplený čumák tři kočičí a jednu člověčí: :*

    1. „Babet medituje v závěsném koši na topení, nad ní dozoruje Pusina na plyši a ve vláčku za Pusou Bětuš na osušce. Hotovej svatej obrázek.“

     Bětulásková, to je tak krásně napsáno!!!! ach, škoda že jen napsáno – nějaký opravdu obrázek pro nás ostatní by nebyl? třeba i jen z mobilu jestli nemáš dobrý foťák… už dlouho jsem neviděla svou oblíbenkyni Pusinku (inlove)

      1. Leda byste mi koupili fotící mobil!

       😀

       To je vtip, přirozeně. Nepotřebuju fotící mobil. Dnes se mi na noze rozpadly kozačky, potřebuju boty. Strašně ráda bych pro Tebe fotila, Bedo, ale kvalitní mobil je to poslední v seznamu.

    2. Dík za půvabné hlásání, Lásková. (inlove)
     Trošku jsem zakřikla Rózinku; identifikovala jsem, že poblinkává ona. Vypila fůru vody a zjevně jí není dobře. mňauká a zalejzá a leží trochu napjatě. Uvidíme, co se z toho vyvrbí. 🙁

     1. Díííík, děvčata! (f) Nechci nic zakřiknout, ale konečně se Rózička jeví líp. S napětím jdu do ní nacpat ATB. (whew)
      Lásková, to jsi měla teda ale vycházku! Na ledovce bez klobouku, bos, ójéjéjébědoš! (tmi)

      1. Holka nezbedná Rozárková.
       Pečuj mi o ni!!

       Jo, to byla vycházka jak bejk. Žralok přes celou nohu. Chodila jsem jak ti komičtí britové s medvědem na hlavě. Sun a výkop, sun a výkop. Všechna potkaná voda v botě.

       Nebejt koček, tak podlehnu totální depce, ale dobře: nebudu se smát tomu, že někdo po mně chce fotky, když každej měsíc vydloubávám poslední drobný, abych si zachovala připojení na internet. Když můj prastarej mobil unese tak dvě volání a klekne.

       Začíná mne jímat vztek, nejvyšší čas se odepnout.

 18. Moc všem děkuju za přáníčka. Dnešek je pro mě hodně pracovní den už od šesti hodin, co se mi Sisska posadila na břiše a usoudila, že je vhodné jít číst pesemesky. Bylo to dobrodrůžo a ona se každou chvíli otáčela, když jsem balancovala a u toho ječela, ten její pohled říkal vše. Ale jí se tlapásky taky hodně rozjížděly. Tak pěkný den všem a ještě jednou děkuuju. (blush)

  1. Mila Mys, uplne vsecko nejlepsi ti preju. Mas muj neutuchajici obdiv za praci, co delas s detma. (happy) (to mel byt smajlik se svatozari). (h) (bow) (f)

 19. Aha, tak i u Xerxových (inlove) je v oblibě podobný vynález. 🙂 Ale stejně je to nejlepší ze zbytků lineckého, viď?

 20. Přidám další variantu: 200 g cukru, 100 g změklého másla, 100 g kokosu 30g kakaa – urputně smíchat. Urputně proto, že to vcelku nemá jak držet pohromadě, toho másla je málo. Ale stačí (nod) .
  V Praze prší (doh)

 21. Tak přidám ještě jedny velmi jedlé kokosové kuličky:
  10 dkg másla, 10 dkg ovesných vloček, 7,5 dkg moučkového cukru, 3,5 dkg kokosové moučky, 1 lžíce vanilkového cukru, 1 lžíce kakaa, 1 lžíce studené vody. Zpracujeme ve hmotu, tvoříme kuličky, obalujeme v kokosu.

  1. Nemůžu se na holčičky vynadívat – a jaké už mají krásně čisté ksichtíčky, jen tak dál. (y)

  1. Milá Myško, hezky si to užij (inlove) a ať se ti ten příští rok co nejvíc vydaří (rose1) (^) (rose1) !

  2. Všechno nejlepší, milá Myšičko (inlove) , hlavně hodně hodně zdraví, pohody a sluníčkových dnů. (h) (f) (sun) (music) (^) (f)
   A velký dík za zachráněného pejska. (y) (clap) (h)

   Praha se zabalila do ledu, ufff. Musela jsem do lékárny, sotva jsme se dostali od nás a auto jsme pak nechali kousek níž a došli pěšky. Ten náš vršíček za zatáčkou je celý ze skla. (whew)

   Milý LJ, Tvůj recept mi připomněl „zbytkové koule, aneb vánoční překvapení“, které vždy byly v rodině oblíbené, ačkoli každý rok chutnaly jinak. Dělávala jsem je v samém závěru pečení. Hmota spolykala rozlámané cukroví (dokud byly u pečení děti, žádné nezbývalo), Be-be sušenky, případně sušenky máslové nebo piškoty, strouhamé ořechy, ořechový krém, zbytky džemů po slepování, zbytky kokosu, zbytky čokolády po mazání – no prostě všechno ve stylu pejsek a kočička. Tato hmota se tvůrčím způsobem nastavila podle potřeby a chuti máslem, cukrem, kakaem, rozpuštěnou čokoládou (ano, opět P+K) a pak se jí obalovaly mandle, lískové či vlašské ořechy a kandované ovoce. Vzniklé koule se ještě oválely ve strouhaných piškotech/kokosu/čokoládě/oříškách a nastrkaly do košíčků. Úspěch zaručen, chichi, někdy jsem pekla i plátky lineckého těsta, abych mohla „zbytkové“ koule vyrobit. 🙂

   Přeju všem krásný den. (h)

   1. Milá Vave,
    to mi připomíná naše zbytkové koule, akorát se dělaly až po Třech králích z toho, co se nesnědlo (no, moje maminka a babička píkávaly jak pro regiment, takže i když jsme se snažili, leccos zbylo), a tam byly hlavním pojivem máslo a rum (chuckle) . Úžasná věc (h) .

    1. Moje máti má narozeniny 25. ledna, tak se vždycky snažila, aby trocha cukroví zbyla a nemusela péct tolik zákusků… někdy se i zadařilo 🙂

  3. Všechno úplně nejlepší naší Myšce (rose1) (rose1) (rose1) (sun) (hug) (^) (d) (music) (dance) :*

  4. Včerejší Brnění se opravdu zadařilo, sešlo se spousta lidí. Kromě moravské sekce, přijeli Ri s Jakkelem a přivezli Asteris. Zo zahraničia se účastnila verenka, z emeriky Epulka, ze severu Moravy Ap a naši milí Ruščákovi. Dede mi právě poslala SMS, že zdrávi dojeli zdrávi domů, uff bylo to o fous, když je všude takové náledí. Fotky jsem stihla jenom stáhnout z foťáku. Kocourek Dareček se stará o mé zaměstnání. Dopoledne skočil do kbelíku se saponátem, tak jsem musela bojovat o osprchování čistou vodou. Přibyly další škrábance na rukou. Ale pěkně to šplouchlo, kocour zaječel a už všechno kolem plavalo. Jak z animovaných grotesek.

  5. Myšičko naše, všechno nejlepší, hodně zdraví a síly a kdybych Ti mohla udělat čímkoliv radost, ozvi se. Nebo se ozvi i tak, co nového (h) (f) (^) (sun) (inlove) .

 22. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Taky dělám nepečené kouličky (maličké – aby ladily se zbytkem cukroví). Vezmu drobky lineckých placiček (protože na malé cukroví potřebuji málo těsta, zbytek vyválím, nevzhledně pokrájím a mrsknu upéct. Po vychladnutí nadrobím a použiju na základ kuliček. Lze nahradit podrcenými piškoty) , dost namletých oříšků (polovička moje namá ráda kokos), trošku marmelády, trošku másla, zbytek cukru po obalování vanilkových rohlíčků, zbytky krémů a polev, rum… a uhňácám hmotu. Zatím světlou – pokud zbyla čokoládová poleva – musí počkat. Hmotu rozdělím na dvě části. Jedna zůstane světlá, do druhé přijdou zbytky čokolády a kakao.
  Malé světlé kuličky obaluji v nastrouhaných loupaných mandlích – jsou krásně bílé (jako kokosové).
  Tmavé kuličky obaluji v nastrouhané hořké čokoládě (patlá se na ruce, musí se koulet v misce) a nebo v kakau.
  Ňam 😛
  Koukám, že jsou dítka od JJ vykořisťována dětskou prací (chuckle)

   1. Kuba dneska taky maloval perníky, vykořisťujeme i dospívající. Jo a kuličky dělám z tatranek, prý letos musím zas a tu višni v rumu, co jsem loni strčila dovnitř, mám vynechat.

    1. Kuličky z tatranek zní též velmi inspirativně, že bychom se někdy rozšoupli na ještě více druhů? Zkusil bych varianty s višní i bez, pokud se nám na naší jediné višničce něco urodí, tak to do rumu (respektive po vstupu do EU do Božkova tuzemského či jiného tuzemáku) nakládáme a snad ve spíži ještě něco máme.

   2. A já k tomu jen dodávám,že co jiného by mělo být doménou mužské části rodiny, než právě tento druh cukroví. 🙂

 23. LJ od JJ, ani nevíš, jak jsi mi kápl do noty. Mám letos za úkol nadělat spousty nepečených kuliček a tyhle okamžitě zařazuji.

 24. Jj (přelož si „jo jo“), není kokos jako kokos. A myslím, že mletí čsrstvého kokosu na mlýnku na strouhanku může být velmi zábavná akce (zábavná pro publikum). Každopádně oceňuji urputnost LJ (rofl) A po zkušenostech z letošní aukce si myslím, že LJ a JJ se správně sešli (rofl)

  1. Jo jo, urputnej, to on je (chuckle) . Palici má tvrdou jako ten kokos, když si do ní něco vezme, vytrvá (rofl) . Což je někdy strašně prima a jindy na zabití, co si budeme povídat. A když už ho tu tak pomlouvám, tak ty koule šoulá napřed menší a koulaťoučké, pak větší a ještě větší a nakonec velké a šišaté, čert ví, podle čeho si bere mustr (blush) . Snad to rozchodí, až si to přečte (chuckle) .
   Ale jinak je to poklad (h) (h) (h) .

   Mimochodem, LJ, je dobře, že jsi se konečně rozhoupal, moc pěkný článek (clap) .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN