AKVARISTIKA: Obyčejná i neobyčejná živorodka Endlerova

Paví očka, mečovky nebo platy jsou jako všechny podobné živorodky většinou pokládány – ve srovnání s pestrou nabídkou akvarijních ryb v prodejnách – za příliš „obyčejné“. Znají je i ti, kteří akvárium nikdy neměli, a začínal s nimi asi každý akvarista. Překvapením v akvaristice byl poměrně nedávný objev nové živorodky, pro kterou se u nás vžil název „endlerka“. Ve starší akvaristické literatuře bychom ji marně hledali.

 

 

Poprvé byla sice objevena ve Venezuele v 30. letech minulého století, pak se ale na ni zapomnělo a teprve v roce 1975 ji na severovýchodě Venezuely v oblasti Cumaná znovuobjevil Dr. John Endler. Vědecké jméno Poecilia Wingei má teprve od roku 2005. U nás se jí také říká živorodka Wingeova, většinou ale živorodka Endlerova, krátce endlerka.

Endlerka se v přírodě vyskytuje pouze ve Venezuele, a to na jediném místě zvaném Laguna de los Patos. Zřejmě tam kdysi byla i na jiných lokalitách, ty však zhoršením životních podmínek patrně zanikly. Ostatně i na tom posledním místě je její existence ohrožena. Jižní Amerika už je prostě jiná než v době, kdy tam do neprobádaných oblastí před sto lety vedl své výpravy Alberto Vojtěch Frič.

RNDr. Roman Slaboch, který místo v roce 2004 navštívil, popsal Lagunu de los Patos jako místo, kam se vyváží z města komunální odpad. Voda teplá až 30 stupňů Celsia je neprůhledná, plavou v ní plastové lahve, na hladině jsou olejové skvrny a saponátová pěna. Do původně sladké vody proniká slaná mořská voda, takže lokalita s přírodním výskytem endlerek je ohrožena.

Rybky tam původně žily v mnoha varietách, jejich počet se ale snižuje a znečištění lokality odpadem ve spojení s pronikáním slané vody zřejmě povedou k vyhynutí tamní populace této rybky. Nebudu ale psát o tom, co si každý zájemce může vyhledat na internetu. Rád bych se podělil se čtenáři, popřípadě akvaristy a zájemci o chov endlerek o své zkušenosti.

V únoru 2012 jsem předělával jedno volné akvárium a rozhodl jsem se, že v něm budu chovat endlerky. V akvaristických prodejnách jsou běžně k dostání a jsou doporučovány do tzv. miniakvárií, které mívají kolem 10 nebo 20 litrů a chovají se zpravidla ve společnosti malých krevetek.

Když jsem zašel do blízké akvaristiky a tam prodavači řekl, že chci endlerky dát do 100 litrové nádrže, překvapilo ho to. Mezi velkými akvárii v prodejně bylo jedno asi 20 litrové a v něm čile mezi houštím jávského mechu proplouvaly endlerky. Sameček dorůstá 2,5 cm a samička tak 4 cm. Také tam byla paví očka (Poecilia reticulata), s nimiž se endlerky bez problémů kříží.

V akvaristice mi slíbili opatřit od chovatele čistou přírodní formu, která by měla pocházet od rybek, které v Laguně de los Patos nalovil a do Česka přivezl Roman Slaboch. S živorodkami jsem skončil kdysi dávno a přešel na jiné ryby a tak mne celkem bavilo vyzkoušet si po letech opět chov živorodek, konkrétně endlerek, které měly být jedinými rybími obyvateli akvária.

Nejdříve bylo nutno akvárium připravit. Na dno jsem dal vrstvu jemného přírodního štěrku, který se v akvaristických prodejnách prodává s označením Natural a vodu napustil pouze do dvou třetin (výška akvária je 40 cm). Do zadního rohu nádrže jsem umístil ponorné čerpadlo Atman-200 a do něj napojený biofiltr z polyuretanové pěny zčásti zahrnul štěrkem. Filtr jsem zakryl větším kořenem, který vystupuje z hladiny. Průtok jsem regulačním šroubem nastavil na minimum. Z dalšího vybavení jsem použil jen akvarijní teploměr a topné těleso 80 W s termostatem.

Asi po 3 dnech jsem nasázel do dna rostliny a na kořen nití přichytil rostlinu, která je schopna ke kořenu přirůst a pokrýt jej jak pod vodou, tak zarůst jeho část nad hladinou (hnědovka křídlatá, Microsorum pteropus). Jako plovoucí rostliny jsem do akvária dal pár odnoží doušky (Egeria) a tzv. vodního moru (Elodea). K tomu malý trs jávského mechu. Na dno poblíž filtru jsem položil dva malé kousky štramberského vápence.

Nádrž byla přikryta sklem a osvětlena jednou zářivkou 18 W red tropical. Protože to osvětlení působilo tmavě a moc toho v akváriu vidět nebylo, doplnil jsem osvětlení dvěma led žárovkami 4 W s velkým úhlem rozptylu světla 120 stupňů.

V akvaristické prodejně mi od chovatele „zaručeně čisté, přírodní formy“ opatřili jednoho samečka a dvě samičky. Když je prodavač lovil síťkou z akvária, podařilo se mu chytit dva kousky potěru a ty jsem dostal gratis. Měl jsem tak pět endlerek (za 45 korun).

Po vpuštění do stolitrové nádrže (množství vody přibližně 70 litrů) se endlerky ztratily. Společnost jim tam dělala jedna ampulárie, což je – pro nezasvěcené – druh vodního šneka. Spínací hodiny rozsvěcovaly osvětlení v 9 hodin a vypínaly je ve 21 hodin. Po čase odešla zářivka red tropical, kterou jsem nahradil akvarijní zářivkou 20 W s přirozeným denním spektrem světla. Najednou bylo světla dost i bez led žárovek.

Rostlinám se dařilo skvěle, rychle se rozrůstaly a dokonce anubis vyrostl nad hladinu a vykvetl. Plovoucí elodea se zpočátku také rozrůstala, po čase se ale – jako rostlina příliš nevhodná do teplovodního akvária – rozpadla. Z plovoucích rostlin prospívaly egeria a jávský mech. Topení jsem vůbec nezapínal a teplota vody se pohybovala od 20 stupňů na jaře do 28 stupňů v letních měsících. Na podzim jsem termostat nařídil tak, aby nedošlo k poklesu pod 22 stupňů.

První vrh mladých jsem zaznamenal asi po měsíci. Potvrdilo se, že endlerky – na rozdíl od jiných živorodek – svá mláďata nepožírají. Alespoň jsem to za celou dobu nikdy neviděl. Svou roli zde ale může hrát velikost nádrže a množství vodní vegetace se spoustou úkrytů.

Počátkem prosince 2012, tedy po 8 měsících chovu jsem počet endlerek odhadl na nejméně 80. Zajímavé je, že oproti jiným chovatelům, podle nichž je v chovech více samečků než samiček, je to v mém akváriu přesně naopak. Samečci jsou ve výrazné menšině. Vodu nijak neupravuji. Je vodovodní a pochází z beskydských Šancí.

 

 

Rybky jsou velmi zvědavé, což je problémem při údržbě. K odkalovači se vždy nahrnou a před vylitím kbelíku je nutno jeho obsah důkladně prohlédnout a skleněnou fajfkou vylovit ty, které proud z akvária vysál. Vždy se to alespoň jedné podaří. Při vložení ruky do nádrže rybky automaticky připlouvají do ponořené dlaně.

Dosud žádná rybka neuhynula, alespoň jsem to nezaznamenal. Počet narozených rybek z jednoho vrhu je poměrně malý, odhaduji jej na něco kolem pěti. Rybky dospívají ve 2 měsících. Podle literatury samičky po 3 až 4 vrzích hynou, toto jsem ale nezpozoroval, což bude nejspíše tím, že voda má spíš nižší než vyšší teplotu a také krmení rybek je střídmé. Při čištění odstraňuji magnetickou stěrkou řasy pouze z čelního a jednoho bočního skla. Na nečištěných sklech se vytvořil hustý povlak zelené řasy. Pokud se vynechá krmení, nic se neděje a endlerky se na porostech řas doslova „pasou“. Ostatně neustále při plavání uždibují řasy na listech rostlin. Myslím, že by tak vydržely bez problémů dlouhou dobu, jen by jich asi nebylo tolik.

Rybky krmím jednou denně. Střídám TetraMin a zelené krmení Flora. O některých víkendech, kdy jsem nebyl doma, byly bez své denní dávky krmiva. Jakmile před krmením vypnu filtraci, aby se hladina nepohybovala, všechny rybky se nahrnou na místo, kde se bude na hladinu krmení sypat. Voda se tam tím hemžením doslova „vaří“. Krmení dávám tolik, aby ho spotřebovaly do dvou minut a pokud možno nic nespadlo na dno.

Ani údržbu nijak nepřeháním. Polyuretanový filtr jsem dosud nečistil. Někteří sice tyto filtry často promývají v odsáté akvarijní vodě (to aby chlorovaná voda nezabila bakterie, které napomáhají čištění), podle zkušenosti známého z akvaristické prodejny je to ale zbytečné. Takové filtry mohou běžet bez údržby roky. Musí jen nepřetržitě pracovat ponorné čerpadlo, jehož případná výluka by neměla být delší než 12 hodin. Při delším přerušení filtrace je nutno filtr důkladně vyprat v čisté vodě a uvést znovu do provozu.

Kromě čištění skla stěrkou (jednou týdně) vždy jednou za měsíc při odkalování dna vyměním čtvrtinu vody v nádrži. Dolívám vodu z vodovodu bez jakékoli úpravy, jen o stejné teplotě jako je v nádrži. Vždy do čerstvé vody přidám malé množství hnojiva pro rostliny (asi 3 ml). Nikdy jsem nebyl zastáncem časté výměny vody a používání chemie. Měl jsem akvárium, kde jsem měnil vodu minimálně, ryby byly zdravé a sumeček trnovec pancířnatý tam žil 23 let.

 

 

Kdysi jsem se díval na různá internetová diskusní fóra o akvaristice, byl jsem ale zklamán – většinou se tam probírají naprosté nesmysly. V akvaristické technice se jistě mnoho věcí změnilo, zásady však jsou stejné a seznámení se s několika akvaristickými publikacemi autorů jako Petrovický, Zukal aj. dá víc, než nekonečné diskuse o „užitečnosti“ hnojení kysličníkem uhličitým nebo jak často se má měnit voda.

Karel Polák ve svém ABC Akvaristy z roku 1954 napsal: „Příliš úzkostlivá péče o nádrž a její čistotu v akvaristice spíše škodí, než prospívá. Mít dno nádrže jako zametené, není účelné. Z čeho by pak žily rostliny? …Ba ani rybkám naše časté zásahy do nádrže nesvědčí! S rostlinami také nehýbejme, kdykoli se nám zlíbí! Prostě dopřejme nádrži klid. Klid, to je pravá tvář akvaristy. Sedí u nádrže a dívá se, pozoruje a učí se dění svého malého moře…“

Mezi zelenou vegetací vypadají endlerky jako malé skvosty. Těla drobných samečků mají různobarevné plochy. Je tam oranžová, černá, zelená, svítivě modrá a střed ocasních ploutví, které jsou zdobeny malým mečíkem, je průsvitný. Šupiny samiček se stříbrně lesknou s jemným modrým nebo zeleným nádechem.

Pokud někdo chce mít malé akvárium a mít z rybek radost, pak jsou endlerky dobrou volbou. Již malé akvárko o 20 litrech, kde se vystačí s úsporným osvětlením, několika plovoucími rostlinami, trsem jávského mechu nebo malým echinodorem a miniaturním filtrem (pak jen krycí sklo a akvarijní teploměr) poskytne několika endlerkám vše, co potřebují. A při minimální údržbě bude radost z pozorování jejich života.

 

 

Aktualizováno: 12.12.2012 — 21:14

61 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Pěkný článek, který mě motivoval založit si doma nádrž s Endlerkama. Mají 270 litrů a jako společníky Otíky, Sekavce, modré neonky, šneky růžové a dva druhy krevetek. Je to fantastická podívaná a neskutečně to uklidňuje. „Na to vemte jed!“ 🙂

 2. Míly Aleši, článek je skvělý, moc dobře se čte a ještě mám do budoucna užitečný návod jak zavést akvárium. Chovat rybičky, které ve volně přírodě asi brzy přestanou existovat musí být zvláštní pocit.

  Před pár lety mi uhynuly všechny rybičky, některé z nich měly přes pět let, kvůli tomu, že jsem pár nově koupených nedala do karantény a nakazily se všechny ostatní, se 100% úmrtnosti. Byl to dost hrozný zážitek, a ještě jsem se neodhodlala do nového akvária.

 3. Rád jsem si přečetl o rybičkách a těším se i na další články. Dřív jsem míval více akvárií a některé i takové střední velikosti 200 l. Nyní dvě malinké asi 40 a 70 l. Máme tam směs tetrovitých ryb, pár pancéřníčků a v tom větším ještě rájovce, co v létě bydlí venku v rybníčku. No on ten rybníček je vlastně nádoba na maltu s leknínem 😀 .
  Jako jedny z prvních rybek jsem měl samozřejmě Poecilia reticulata. Jako kluk jsem je dostal od kamaráda, byla to ustálená varianta s krásně žlutým ocáskem s černými skvrnami a černým proužkem nahoře a dole.

   1. Aha, tak tuhle podivnou vosu jsem měla v létě doma taky. Začala svoje blátíčkové hnízdo stavět za jedním obrazem. Obraz jsem sundala, blátostavbu odstranila, vosu vyhnala. Někudy se vrátila a když byla u třetího obrazu, tak mě to přestalo bavit a vosu jsem rozplácla. Což mi připomíná, že bych ty obrázky měla pověsit zpátky (rofl)

 4. To je bezva, kdy jsme tu měli naposledy vyprávění o rybičkách 🙂 Jsem ráda, že nám rozšíříte obzory. Už se těším na nášup. Že bude? Že jo (sun)

  1. Taky se rádapoučím. O rybičkách nevím nic, já jenom o rybách 😉 Ačkoli posledně mi u rybářů vnucovali okouna vhodného tak leda do akvárka a ne na talíř. (chuckle)

 5. OT (autor i rybičky prominou):

  Kdo si chcete zítra užít trochu fyzikálně vánoční nálady, přijďte na Fyzikální kavárnu. Podávat se budou pokusy z elektrostatiky, hudební soutěž a naše rodinné vanilkové rohlíčky 😛

  Podrobnosti viz
  http://www.physics.muni.cz/kof/kavarna.shtml
  , loučím se, jdu šoulat a péci :* .

  1. Musíte vy ty akce vždycky pořádat, když mě lvice zaúkoluje něčím, z čeho se nemůžu vyzout?
   A pak máme naplánováno opíjení se s kolegy…
   Kva!!!

 6. Rada si prectu clanky o vecech, o nichz moc nevim, ale ktere jsou napsane nekym, kdo veci rozumi, je z ni nadseny, je to odbornik a umi to podat tak, ze i laik pochopi. A to je preste ten dnesni clanek. Takze dekuju moc. By mne zajimalo, kolik akvarek pan Uhlir ma. 🙂

  1. Děkuji za pěkné hodnocení. Akvárek moc nemám, jen 3. Jedno 100 litrů (s těma endlerkama), jedno něco přes 80 litrů a to poslení 93 litrů. Takže žádné obrovské nádrže.

   1. Šmánkote Aleši, já si to představuji, kdyby to prasklo …takže žádné obrovské nádrže … (chuckle) .

 7. Jé, tak snad se zase občas bude objevovat nový povídání o rybičkách (clap) .
  Živorodky jsme mívali – je to fakt nesmírně vděčnej život, i když spíš živej obraz než kamarád (no ale – rybky, co se přijdou podívat na ruku ve vodě 🙂 ).
  Jinak se omlouvám za absenci chorobovou, už mám dočteno, Abyt a Sharku hladím po tlapkách, chválím články a tak vůbec.

  1. Tak teď bych mohla zanu zase skoro opsat.
   Rybičky má bráška, tak je tu v článku pro mě spousta zajímavejch informací, např. jsem ráda, že se to s krmením nemusí přehánět, protože občas je chodím krmit o jejich dovolenejch a to mají pak rybičky trochu dietku. Ráda na ně koukám, ale moc neuvažuju, že bych si je pořidila – je tu blbá voda, bráška to má celý zarostlý takovejma černejma řasama a nedá se toho zbavit…
   Jinak mám (jako zana) taky absenci chorobovou. Ještě dočítám, palečky přidržuju… (h)
   ještě OT – už jste si kupovali v baru knížku? Je to docela zajímavej zážitek 🙂 To se takhle přijde do Radioklubu, pěkně se pozdraví a pak se praví: Dala bych si jedny Nedopovídky 🙂 Už se těším na čtení…

   1. Milí marodi, vlastně milé marodky – no, to asi už vůbec ne (chuckle). Zkrátka, naše milé nemocné, držte se, opatrujte se a brzo se uzdravte. 🙂 (h) (y)

 8. Tak jsem si hlavně díky fotkám uvědomila, že jsem asi správnej akvarista – věčnej začátečník, protože tyhlety rybizny nejspíš mám. Já teda nevím, co v tom akvárku mám, mě uspokojuje, že je to barevný a živý a nevyžaduje to moc velkou péči. 😀
  Zároveň jsem pochopila, proč chudinky rybizny v mé péči stále ještě nechcíply, přestože je celkem zapomínám krmit a vodu jim jenom tak nějak přilívám… akorát vobčas vyměním… a filtr jaksi taky neto… ale mají spoustu kytek a ty rostou rychleji, než je rybizny stihnou ožírat. 😀

  1. Tak to jsi správný akvarista dle Poláka. Doufám, že se i patřičně kocháš (angel) .

   Moc pěkné povídání, o akvaristice mnoho nevím, ale těšilo by mě, kdyby se tu objevovalo více povídání o rybičkách. Píšete hezky a srozumitelně, pane Uhlíři (inlove) .

   1. Nejvíc se kochám, když se jim vypaří čtvrtka akvárka (nemám ho zakrytý). To pak nadávám slovy: Zas jste si vychlastali všecku vodu, co? (devil)
    (A mám 6+9 . To bude kvůli tomu smajlíku se jménem devil, určitě.)

 9. situace se nám bleskem zkomplikovala – ještě včera tu obě holčičky lítaly jako poděs, ale dnes ráno Babetka neměla zájem o jídlo (doteď žraly jak mlejn) a nějak to „nebyla ona“… bohužel jsem měla nějaké pochůzky a když jsem se asi v půl 2 vrátila, pořád byla přešlá a zase nejedla… pak se jí začaly dělat u nosu bublinky a když jsem jí změřila teplotu, měla 41° C … no, tak jsme pádily k vetovi, tam dostala injekčně atb plus něco na tu horečku, a ještě Celaskon

  Babetka má ale nález na plicích i průduškách, bohužel já nemám auto, tak ji musím venku vozit MHD… bojujeme, držte berušce palečky moc – je ještě strašně maličká a tam je to vše rizikové

  doufám že se to podaří a dobře to dopadne (h) (h) (h)

  1. Bedulko (inlove) , samozřejmě držím všechny palce, co jen mám.
   (h) (y) (h) (y) (h) (y) (h) (y) (h)

  2. Babetka zabojuje….když je konečně v Ráji na zemi,tak z něj nikam neodejde..to peklo už má za sebou,bylo by to nespravedlivý!!!!! (y) (h) (hug)

  1. chudák malej,tak asi nebudeš odčervovat,až po ATB…že by nějaká viroza??
   držíme palečky, vím, jak to děsný..snad to nedostane i Adelka (y) (y) (y) (h) (hug)

 10. Děkuji za krásný článek, svou poznámkou jste mi evokoval vzpomínky na akvária a fotky pana Zukala, které mi přes strejdu dlouhá léta patřily do života. Taky nebyl formalista, přes všechnu preciznost.

 11. Pane Aleši, u vás by se mi chtělo být rybičkou. Nádhernej bejvák, starostlivá péče, úklid v ceně, pravidelná krmě … 🙂

 12. Přiznám se bez mučení: přilákaly mě sem tentokrát rybičky… Akvárium u nás doma bývalo dlouho, a nějaký čas i v mé péči (obvykle se v něm nacházeli různí čichavci). Jenže tu péči začalo časem vyžadovat příliš mnoho věcí a tvorů, a protože rybičky jsem tak nějak spíš „podědil“ – na můj vkus byly asi málo chlupaté 😀 – akvárko s posledními rybičkami a komplet výbavou jsem daroval dětskému domovu, kde o něj moc stáli, leč na nové v rozpočtu nebylo… Nicméně si o rybičkách dodnes rád čtu, takže děkuji, pane Uhlíři, za moc příjemné počtení a seznámení s novinkami (i když pro mne jako akvaristu je „novinka“ všechno mladší tak 10 let). Rád bych si početl znovu, tak doufám, že nejste na Zvířetníku naposled.
  Jinak zdravím všechny Zvířetníky po dlouhé době, ale věřím, že teď už to bude lepší. Byli jste tu hodní?

  1. Ale to jsou k nám hosti! Zdravím a mávám (wave) !
   Je celkem v řádu věcí, že šéfa kočičí smečky přilákaly rybičky – budeme asi muset zavést nějaké komentáře v rybštině, abychom ho tu udrželi.

   1. Smečka zdraví baty (wave) Já doufám, že cizí jazyky se kvůli mně nebudete muset učit. Ostatně, ty zlaté rybičky ve venkovním jezírku jsem nelovil já, nýbrž kočenky ze širokého okolí. Tak jsme rybičky zrušili – tedy, zrušily je kočky, my už jsme pak jen nekupovali žádné nové, protože se nám zdálo, že vlastně vedeme velmi luxusní rybí restaurant…

 13. Aleši, pro mne neznámý vodní svět , ale Vámi podaný jako úžasně dobrodružná detektivka. Musí to být velmi zajímavý přírodní obor a je vidět, že jste v něm odborníkem, promiňte mi ten výraz, ale u mne znamená uznání, „se selským rozumem“ (y) . Ne vše nové je vždy dobré a to platí i v chovatelství.

 14. To je moc zajímavé povídání. (nod) Nasměruju na něj dceru, na rozdíl ode mě je jejich rodina rybičková. Chodím se k nim okouzleně kochat, ale sama po akváriu neprahnu, ačkoli se mi rybičky líbí a ráda o nich čtu. Doufám, že tohle není poslední akvaristické vyprávění,pane Uhlíři. 🙂
  Přeju všem krásný den. (h)

 15. Chovat rybky v akváriu už nechci- poté, co jsem na tabulce rybích chorob málem i spávala a s děsem v oku studovala odstávající šupiny, krvavé skvrny a podobně, jsme přešli na chov zlatých karasů. Nejdřív v tom velkém akváriu, ovšem při stěhování jsme s ním asi někde klepli a už nemáme odvahu do něj nalít tu spoustu vody. Tudíž jsme z něj vyrobili něco jako skleník. Zlaté karasy můj muž hodlá pořídit do zahradního koupacího jezírka, prý kvůli vyváženému biotopu- no, podle mě budou spíš vyvážené všechny kočky v okolí včetně té naší, jak se budou usilovně snažit vyvažovat přecpaná břicha, ale vyzkoušet se to asi musí, že?

  1. Máte pravdu, že nemoci rybiček se špatně léčí. Někdy stačí v akváriu zvýšit teplotu a po výměně vody přidat sůl a je po nemoci, jindy nepomůže žádná literatura ani speciální léky se širokým spektrem. Zlatí karasi jsou krásní, ale chce to akvárium minimálně 1000 litrů, proto je vhodnější chovat je v rybníčku. Mohou dorůst až do 30 centimetrů.

  2. A počítej s tím, že u vás budou smrdět rybinou i obě psice; Maceška se přece s kámoškami rozdělí (chuckle) .

 16. Protože musím mít vždycky něco extra, tak mne co dítko podaroval manžel naší hospodyně dvěma sumečky … jenomže vyrostli …. moc … Takže jako o akvaristovi se mně zrovna mluvit nedá… 🙂

 17. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dík za výpravu do akvária (nod) To už tady dlouho nebylo…

  Celou noc padalo a padalo – jdem házet…

 18. Pane Uhlir, prominte OT pro Bubu. Bubu, dneska rano jsem namichala dve davky zehlici babovky, ale dala to na velky plech. Upeklo se to nadherne, nakrajela jsem na ctverecky, pocukrovala a nesla to do prace na vanocni mejdan. Zaujala mne napred tvoje poznamka „metodou žaves“. A melo to uspech. Akorat jsem nemela po ruce dost vlasaku, tak z pulky tam byly pekany a pridala jsem neco kardamonu a citronove kury. takze dekuju – to vypada na stalici. 🙂

  1. Hani,je nějaká česká buchta, co se u Vás v Karolíně neujala??? Já se fakt ptám….nedělám si legraci. 🙂

  2. Hano, já jsme na nakrájenou bábovku rovněž v placaté podobě pleskla něco ušlehané pařížské šlehačky. Bylo to báječné…

  3. JÁ to tedy neodflákla (wait) a žehlící bábovka, byla fakt bábovka. Sice se jí moc nechtělo ven potfoře, ale jinak superňam (^)

   1. Já taky ne a ze silikonové formy (jednou jsem ji dostala jako bonus k nějakému internetovému nákupu a dívala jsem se na ni dost nedůvěřivě…) vypadla jedna radost. Jenže pak nějak strašně rychle sublimovala 😛 (cat) v tom nejel (rofl) .

  4. Jsem moc ráda, že se žehlící bábovka (ať už ve tvaru bábovkovém nebo placatém) ujala. U nás se taky peče často. jojo, chlapci rádi ořechové….
   A metodu žáves jsem tu odposlouchala (= žádný velký sr…).

   1. Jj, metodu žaves tu já rád (wave) O silikonové formě vážně uvažuju, slyším jen chválu.
    A žehlící bábovka? Už jsem tu myslím psala,že když oznámím název poživatiny odkoukané ze Zvířetníku,rodina padá do mdlob (wait) ovšem výsledný produkt hovoří za vše.Zmizí (clap)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN