ZE VZPOMÍNEK ZOOTECHNIČKY: Embryotransfer

Jedno z období mojí praxe, na které velmi ráda vzpomínám, je několikaletá spolupráce s Vysokou školou veterinární v Brně, konkrétně Katedrou reprodukční medicíny. Umožňovali jsme budoucím veterinářům vyzkoušet si v praxi u nás vyšetření dojnic i telat, vždy samozřejmě pod dozorem jejich pedagogů.

 

 

Byla to oboustranně výhodná spolupráce, protože já jsem měla k dispozici perfektní vyšetření, ošetření zvířat a léky zdarma a studenti mohli získat tolik potřebnou praxi přímo v terénu. Studenti k nám jezdili vždy rádi, a nejen proto, že na konci semestru jsme je vzali do družstevního vinného sklepa na košt.

Jezdilo k nám jedenkrát za čtrnáct dní tak pět, šest studentů se svým asistentem, a já jsem pro ně měla vždy připravenu na vyšetření kolekci krav s různými reprodukčními problémy. Tomuto vyšetření se v zootechnické hantýrce říká sterilita, protože vlastně odhaluje důvody, proč se u krav neprojevila po určité době po porodu říje, případně když byla, tak proč přešla potichu, proč kráva i po několika inseminacích nezabřezává, zda jsou na vaječnících cysty nebo jiný problém.

Trochu na vysvětlenou. Pohlavní cyklus u skotu je 21denní, podobně jako u koní a prasat. První říje po porodu přichází zhruba za 20 dní, ale to se ještě kráva nezapouští, může se zapustit nejdříve ve 40. dnech po porodu za předpokladu, že je zdravá a říjový hlen, vytékající z pochvy, je čirý a bez známek hnisu. No, a když jsem tedy některou krávu nepřistihla do 60 dnů po porodu, že se běhá – to je zootechnický terminus technicus pro říji u krav (klisna žádá a prasnice se bouká), vybrala jsem ji pro vyšetření.

Vyšetřuje se rektálně, ruka se vsune do konečníku, přes střevo se uchopí děložní krček a postupuje se opatrně dál až k děložním rohům a vaječníkům. Veškeré stavy jednotlivých orgánů mají svá odborná pojmenování, takže moje záznamy v sešitu byly následující:

83 225, 51 pp, DIII, LV cysta, PV CL pers., apl. in.DIR, kontrola za 10 dnů.

Přeložím: kráva číslo 83225, po porodu 51 dnů, děloha velikosti 3 (zvětšená), na levém vaječníku cysta, na pravém žluté tělísko persistující (přetrvávající), aplikován injekčně Dirigestran, zbytek je jasný.

Vyšetřoval vždy odborný asistent, pak si sáhli za jeho přísného dozoru studenti a ověřili si diagnózu. No, a sáhla jsem si i já, protože mě to velice zajímalo a měla jsem jedinečnou možnost se hodně naučit.

Jak praví ústy svého šéfa v knize To by se zvěrolékaři stát nemělo James Herriot: „V kravském zadku se naučíš víc než ve velké encyklopedii.“ Pokud přijeli studenti šestého ročníku, vybrala jsem pro ně i březí krávy a jalovice, protože to už byli studenti, kteří měli za sebou praxi a nebála jsem se je nechat vyšetřit i gravidní zvířata.

Někdy s nimi přijel na vyšetření i pan profesor Luboš Holý, vynikající kravský a hlavně koňský gynekolog, zpěvák BROLNu a skvělý člověk. Nezapomenu na to, jak, maje paži až po rameno v kravském rektu, na celý kravín zahlaholil: “A tož cérky, kerú si dáme, nějakú horňáckú?“ A začal, svým krásným zvučným hlasem, na celý kravín. No, a protože jsme na břeclavské dědině, všeci sa přidali, i já. A krávy stály, ani se nehnuly.

 

S jídlem roste chuť. Chtěla jsem vyzkoušet v našem chovu přenos embryí, neboli embryotransfer. Proč? Jednak mě to zajímalo, pracovníci VŠV byli ochotní ho udělat v rámci studijního programu zadarmo, a já bych mohla mít od vynikající plemenice víc telat najednou.

Generační interval u skotu je totiž dlouhý. Když vyberu plemenného býka pro svoje krávy a jalovice, musím počítat s následujícím. Kráva zabřezne, 9 měsíců nosí tele, otelí se, narodí se jalovička, dalších 15 měsíců roste, než ji mohu zapustit. Zapustím ji a čekám dalších 9 měsíců, než se otelí a začne dojit, neboli, výsledek mého snažení, tedy zda jsem vybrala správného plemeníka, zjistím až po 33 měsících. Je to nevděčná práce.

No a embryotransfer nabízí částečné řešení, minimálně to, že od vynikající dojnice získám vícero potomků najednou.

Dárkyni jsem měla dávno vybranou: vynikající původem, vlastní užitkovostí i charakterem. Příjemkyně byly jasné. Příjemkyněmi jsou vždy jalovice, aby jejich pohlavní orgány nebyly ničím pozměněny. A musí jich být poměrně dost, tedy na jednu dárkyni alespoň 25 jalovic. Pohlavní cyklus dárkyně i příjemkyň se musí naprosto přesně sjednotit, provádí se to hormonálními přípravky a jednotlivé inijekcese musí aplikovat v přesných časových intervalech.

Velmi, velmi zjednodušeně popíši postup. U dárkyně se hormonálně vyvolá polyovulace, tj, místo jednoho vajíčka, které každých 21 dnů dozrává na vaječníku, dozraje na vaječnících vajíček více. V patřičný čas se kráva inseminuje, neboli uměle oplodní. Za několik dnů, kdy za normálních okolností oplozené vajíčko sestupuje do dělohy, aby se v ní uhnízdilo, se krávě děloha vypláchne, a nastává nejnapínavější děj – pod mikroskopem se hledají oplozená vajíčka. Ta se potom pipetou vloží do děloh příjemkyň. No, a pak už se jen čeká, jak to vše dopadne, zda se embrya uchytí a kolik telátek se narodí.

Takže jsme všechno nachystali, podle instrukcí Dr. Holého „napíchali“ dárkyni i příjemkyně, inseminátor kravku inseminoval, no a v den D přijel hvězdný tým. Naprosto jedinečný tým, který by mi tehdy mohli závidět leckde v Evropě, v čele s profesorem Holým, Dr. Lopatářovou a dalšími.

A já, která se týdny nervovala, chystala zvířata, počítala hodiny, píchala injekce, já se s nimi přivítala a rozloučila zároveň. V den, který měl završit moje několikaleté úsilí, jsem se jela naposled rozloučit s mým tatínkem, který před několika dny náhle zemřel a přesně 26. 2. 1992 měl pohřeb.

Hvězdný tým naprosto nezklamal, bylo nalezeno osm embryí, které byly přeneseny do děloh připravených příjemkyň. Zahnízdilo se jich šest a také se šest telátek narodilo, samozřejmě i zde platil zákon schválnosti, ze šesti telátek byli čtyři býčci a jen dvě jalovičky. Ale dárkyně sama při další přirozené říji po inseminaci zabřezla a narodila se jí jalovička.

A to byl první a poslední přenos embryí, který se u nás v družstvu uskutečnil. S výměnou vedení podniku a změnami, které v 90. letech v zemědělství nastaly, skončila i spolupráce s Vysokou školu veterinární.

Rok 1992 byl pro mě rokem tragickým, protože tři měsíce po náhlé smrti tatínka zemřela i moje maminka, oba relativně velmi mladí, bylo jim66 a64 let. Letos jsem vzpomínala, je to 20 let od mého embryotransferu, a také od smrti mých rodičů.

 

 

Aktualizováno: 30.11.2012 — 17:02

87 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Emtesko, clanek jsem cetla v patek v noci, ale jak jsem uz poznamenala, stravili jsem sobotu na cestach. Moc pekne se to cetlo, zajimave a horkosladke, jak ten zivot. A Lubose Holeho jsem mela rada z radia; ovsem nevedela jsem, jak vysoce byl uznavany akademicky. Myslim, ze prvne mne na to navedla aida, kdyz pan profesor zemrel. Tesim se na pokracovani. Alobouk dolu pred tvym reditelem v Napajedlech – nejvic prave v dobach tezkych poznas, do je dobry clovek.

 2. Slibene hlaseni o Kulicce – uhrinevskem koteti (cat)

  Odblesovani se blizi zdarne ke konci, ted uz je to pry cca 1:1 😀 Horsi je ten zbytek, kotatko ma snad vsechno, co mit muze, tedy brutalni zanet ocicek, chycene prudusky, svrab neuveritelny, zacerveni jeste horsi. Snad to zvladne… Jo a je to Liza Kulicka 🙂
  U veta desne nadavala a protestovala, vuli k zivotu kazdopadne ma (inlove)

  Venceni bylo tradicne prima, jen letos hodne malo pejsku, zato dost omladiny 🙂 Pocasi bajecne, piskvorky uplne uzasny a Puntiku! vydrazena kabelka je jeste krasnejsi nez na fotkach, stejne jako polstarek od Vave (inlove)

  Padame na usta, Kulich uz davno v risi snu opet proziva venceni a kocouri ho otupkavaji a ctou si na nem vsechno, co zazil a kde byl 🙂 Dobrou Zviretnici 🙂

  1. Dík za zprávu o Líze Kuličce (h) , milá Boxíková (inlove) – našla jsem ji až teď. A taky Ti děkuju (f) za zajištění hospůdky, bylo to bezva setkání. 🙂 (clap) (h)

 3. To je bezva, že jste se měli dobře, ale závidím vám to.
  A Louk i Dede přeji vše nejlepší, fotky z venčení prohlédnu asi až v úterý a zase mizím…

  1. Parádní fotky i komentáře, proti slunku to vyšlo nádherně, kotě, co nemá rádo psy je zlatý a dalmatin v pohybu je super, ty uši!

  2. krásné fotky (nod)

   Bedo, jak se ptáš v komentářích u fotek, kde mám bundu a jak můžu jít jen ve svetru. Odpověď je jasná – bundu mám na sobě (chuckle) Svetr Kama (česká firma) je sice upletený ze směsi vlna-PAN, ale pod podšívkou má membránu jako sportovní zimní bundy. Zima mi opravdu nebyla (chuckle)

 4. Vse nejlepsi oslavencum!!! Myslela jsem na vas vsechny, jake mate pekne venceni. A povedlo se. Co nove kote?

 5. Milá Emtesko, pokračuj, prosím, jsou to skvělé články! Zajímá mě všechno (kdysi jsem se nechala přemluvit, abych nedávala přihlášku na veterinu) a ty píšeš moc pěkně. (inlove)

  Prozrazeno pod čarou: píše! Už mi došel další díl 😉

 6. Přátelé, mockrát děkuju za všechna milá přání! (inlove)

  Přidávám se s gratulací dnešním spoluoslavenkyním a dodatečně všechno nej i (rovněž postřelené (chuckle) ) Janě Ba (rose1) (inlove) (rose1)

  1. Milá Louk, taky ti přeju všechno nejlepší – ať se ti podaří všechno, co doopravdy bu (sun) deš chtít (inlove) (party) (f) (f) (f) (sun)

   Jo a musím se přiznat, když už jsi ta moje sourodkyně (chuckle) , že mě až straší, kolik toho máme společného, byť jsme vyrůstaly v hodně různých prostředích. Že by na těch hvězdách něco přece jen bylo? 😉 🙂

 7. Emtesko – ve sluchátkách Luboš Holý (díky Aido) a já zažívám tvůj článek. Čtu ho a v duchu slyším, jak bys ho sama vykládala. Díky a těším se na další.

  Vzpomínání hořkosladké … tak jak už to tak bývá. (hug)

 8. už jsem taky doma.
  Fotky má Vavís i zana krásný – těším se na další autory

  Já trošku zimnější obrázky … http://drporkert.com/dogy/images/beta/1212/index.html

  poznámka pro Bedu – ta kočička v Betím týdeníčku se chodí venčit spolu s kníračem. Jen před cizími psisky ustupuje z cesty a čeká v trávě, až zase bude cesta volná pro kočičopsovské výletění. Páník na ni volá „Kačenko“

  1. Teda to je neuvěřitelné, že tohle jsou fotky ze stejného dne. :O Tolik sněhu! A koukám, že zaskočil i slimáka – jen Betynku ne. (y) 🙂 (h)

   1. padat začalo ve čtvrtek večer (to je ta blbnoucí Beta s míčkem – fotka nad slimákem) Slimák (byl úplně ztuhlý, nechala jsem to na přírodě, nevzala jsem si ho domů (chuckle) ) a nesluníčkové fotky jsem fotila včera ráno na procházce. Ty slůňové (sun) jsou z dnešního rána.

    Mrzne tu, až praští. (*) (*) svítí, ráno bude asi zíííímička

 9. Letošní Mikulášská byla skvělá, děkuju všem. Fotila jsem stále, leč foťákem, který byl nastaven úplně mimo jakýkoli program. A já jsem mu nadávala, že neumí zaostřit, jenže ten chudák nevěděl vůbec, co má dělat. Přesto jsem naplácala snímků hromadu a i když jsem jich dost vyházela, pořád ještě to vyšlo na přecpané rajče, omlouvám se.
  http://vave-ri1.rajce.idnes.cz/Mikulasske_venceni_2012

 10. Milí Zvířetníci, tak jsme doma (už odešli i sousedi, kteří neprodlešně přišlo 🙂 ) a tak se těším a obcházím tu krabici plnou přátelství. ještě nerozbaluju, jsem unavená, musím jet ještě na nádraží pro mladé, takže to nechám na zítra, až bude denní světlo a já budu moct pořádně fotit. (inlove) Ovšem některým věcem jsem neodolala – zjistila jsem, že pořád ještě (nebo zase?) dokážu propadnout kouzlu plyšáků! (chuckle) Milá Jitčo, tisíceré díky za skvělý beránkový dort – přežil ve zdraví těch 130 km v autě, jen já byla kapku zelená od travního kokosu. Teď se vzpamatovává v lednici a moc se těším, až ho ochutnám (wave) Xerxová, vovpravdová syrová vovec je v lednici a hodlám ji udělat po anglicku na mátě 😛 (ten je olizovací!)

  Moji milí, zase jste mě dostali a dojali a jsem velmi šťastná. S Vaším přístupem se dá zvládnout i to trochu děsivé číslo (blush)

  Celá akce byla bezvadná, malá rysata jsou obdivuhodně hodné a vychované děti – a Rysík je statečný kluk! Když byl občas nějakým nadšený psem povalen, ani nepípl a statečně na svém odrážedle zdolal celou cestu. Byla to spousta bezvadného popovídání, počasí nám vyšlo vstříc, pejsci si to užili a jídlo bylo výborné. Co si víc přát? Snad abychom se příští rok zase ve zdraví sešli (inlove)

  1. vovec měl záruku až do 2014… ale obávám se, že ani noviny a procházka v mrazu ho nenechaly ve stavu hlubocezamraženém. Tudíž doporučuji spotřebovat.

 11. Emtesko, moc pěkně píšeš, i když je tohle pro tebe hořkosladké povídání, těším se na další. (wave)
  Oslavencům přeji všechno nejnejnej a hodně zdraví!

 12. To je velmi zaujímavý článok.teším sa Emteska na ďalšie.To musí byť príhod!!
  Oslávenkyňám prajem všetko šťastie sveta./ ako vždy/Užite si mikulášské venčení,zapálte sviečku pre Lídu i za nás-pospomínajte.A ozaj:dajte si nejaké dobré pití/sakryš,dala by som si tiež/

 13. Emtesko, ještě ráda bych dodala:
  piš dál o Tvé profesi a také napiš něco z Napajedel (wait) !!!

 14. mtesko, díííky za krásný a zajímavý článek. On embryotransfer probíhá podobně i u lidí 😉 . V tehdejší době jako první v republice prováděli umělé oplodnění v porodnici v Brně na Obilňáku a měli první úspěchy.Brněnská veterina s nimi spolupracovala.
  Měla jsi zajímavé profesní mládí a tak ti ho přávidím 🙂 !

 15. K narozeninám jsem zavrhla postupně medvědí, sloní a nosorožčí dort a vybrala tendle. Užijte si den! (rose1)

  http://www.idorty .estranky.cz/fotoalbum/atypicke-dorty/dort-se-zirafami/zirafy-pro-zoo–9-.html

  (mezera za idorty

 16. Přeji všem oslavenkyním i oslavencům krásné narozeniny. (h) (rose1) (d)
  Dnes budete mít kouzelný sluníčkový den na venčení, i když trochu chladný.
  Užijte si Mikulášské venčení, (dog) pilně foťte a mějte se tam všichni moc hezky, budu na Vás vzpomínat, snad někdy příště mi to vyjde.

 17. Dneska se narodila Dede, Louk a prasinec. 🙂 Všem přeju všechno nejlepší.
  (party) (h) (sun) (f) (music) (^) (d) (h) (sun) (dance) (clap)

  1. já se připojuji – a dodávám ještě taky LOUK!!! (h)

   všem jen to nej, nej, nej (inlove) (clap) (y) (h) (^) (d) (dance) (sun)

   a já mám za tři dny nedočtené články i diskuse, snad mi nic podstatného neuteklo (Hady čtu poctivě, snad je většina piklení tam (chuckle) )

  2. Milé dámy (h) !
   Přeju vám, aby to, co je ve vašich životech dobré a krásné, zůstalo zachováno, a to ostatní se polepšilo.
   (rose1) (rose1) (rose1)

   Pokojný advent vám všem.

  3. (f) (sun) (d) všem co dnes něco oslavují, zvláště narozeniny, přeji krásné slavení a hodně hodně zdraví.

  4. Milá Dede a milá Louk, všechno nejlepší k vaším narozeninám. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  5. Vave,som ja len blbeček!!! Až teraz som pochopila,že okrem našich oslávenkýň sa dnes narodil prOsinec.Furt som rozmýšľala,vzhľadom na „zvieraciu“komunitu,kto je tu ako Clooney a chová prasce.Som blbec!

   1. Ale ne, Verenko, prosinec je označení relativně nové, bohemisti by to věděli přesněji, ale ještě třeba u Zikmunda Wintra jsou vánoce v prasinci :). Nebo stačí kouknout na desku pražského orloje, čím je tam charakterizován poslední měsíc v roce. Taková poslední sklizeň letošní „setby“ (chucle).

    P.S.: Má tu někdo prase?

    1. Toťkaj jsme měli reinkaranci prasete – to když se Brůča vyválela v kejdě (puke) , ale in-natura prasátko už ze dvacet roků nevykrmujeme …

     A jinak i já byla (jako Verenka) tošku zmatená … četla jsem totiž (ovlivněna článkem), že svátek má Dede, Louk a prasnice (fubar)

     1. Prase ne, ale dneska jsem si po dlouhe dobe dal jelito. Na vánočním trhu na Andělu. Mělo jednu chybu … já jelito si dal jen jedno, pojedl jsem cestou na autobusák a byl línej se vracet pro druhý. A pak že lenost způsobuje tloušťku.

 18. Emtesko, to jsou úžasný vzpomínky. Chápu, že zároveň trochu smutný – ale kousek smutku halt ve vzpomínkách najdeme všichni.
  Díky, pro mne jsou to naprosto exotický záležitosti a moc ráda tě čtu (inlove)

 19. A Dede má taky narozeniny! Všechno nejvíc nejlepší! A všechno ať se daří! (h) (inlove) (sun) (f) (h) (cat) (dog) 🙂 (*)

  1. Milá Dede – tož taky zdraví, štěstí, spokojenost … a splň si jedno tajné přáníčko! (rose1) (rose1) (rose1)

   A dúfam, že teho čtrnáctýho si pořádně štrngneme … náco, pětadvacet je nam maximálně desetkrát za život (nod) !

 20. Krásný sluníčkový den!
  Hlásání! Louk má dnes narozeniny, tak přeju všechno nejlepší, zdraví, štěstí! (h) (inlove) (sun) (dog) (cat) (*) (dance) (d) (^) 🙂

  1. Nééé – anóóóó, milá Louk – hodně zdraví, štěstí, spokojenosti, dobrých lidí kolem sebe a vůbec … to, co si nejvíc přeješ.

   Přijdi zase mezi nás, ty s Jarkou chybíte … vždycky jste potěšily a nikdy nezarmoutily.

   (f) (f) (f) (f) (to jsou už reminiscence na barborky)

   1. Tý, Ygo, zjevně jsi zapomněla na ohrožení brežněvem v Podmitrově, žejo. Jarka je momentálně v časovém presu (důsledek výzvy, jak jinak), ale vzkazuje cosi o kobře a bosé noze 😀 .

 21. Jé, to je hezký. O mě se zemědělství jen otzřelo- byli jsme na gymplu experimentální ročník, kterému se rozhodli udělit nějakou odbrnost, a tak jsem ve třeťáku a čtvrťáku měla 4 hodiny týdně zěmědělského pokusnictví a technologie- a mám z toho i maturitu za dva 🙂

  1. Jak vám všem závidím! Proč já jsem měla akorát psaní na strašně „tvrdém“ psacím stroji na čas a na překlepy (pak nás z něho poslali na IQ 151 a řvali na nás, že do toho moc mlátíme a pleteme si y-z)? Můj nejoblíbenější pan profesor měl matůru z technologie výroby čokolády, a to po čtyřech letech sladké praxe 😛 .

   1. Tak nevim. (Vý)dobytek techniky zvaný IQ 151 jsme na gymplu měli taky (první rok), rovnou ve třech (h)různých verzích se třemi (h)různými klábosnicemi a nenapadlo by mě, že by bylo možné to toho mlátit moc. Mě všechny verze přišly tak tvrdé, že kdyby byly tvrdší, tak už by člověk potřeboval kladívko a majzlík. I když úplně nejhorší byla asi ta verze s kulatýma klávesama čouhajícíma skrz plech … tam stačilo zmáčknout mírně šikmo, klávesa se zasekla a než se člověk nadál tak měl tři řádky toho samého písmenka.

 22. Milá Emtesko (inlove) , doufám, že Tvých vzpomínek bude ještě mnoho a mnoho, protože jsou nesmírně čtivé a velice zajímavé. (y) (clap)

  Praha hlásí klubající se (sun) , vypadá to na trošku chladnější, ale krásný den.

 23. Emtesko moc děkuji za hodně zajímavý a i melancholický článek. Ač není ani trochu vánoční, svým laděním mne donutil chovat se adventně. Tedy rozjímat.

 24. Že já jsem nešla studovat veterinu, když mě tak zajímá. Jenže kdyby u toho nebyla často ta krev, řezat do živýho bych nezvládla. Tak si o tom aspoň s chutí čtu.

 25. s metodou přenosu embryí a s umělým oplodněním u koní, jsem se setkala v roce 1990, v Mněticích u Pardubic u Zdenka Mullera…a můžu říct, že trpělivějšího člověka jsem nepoznala…. (f)
  Děkuju Emtesko za pěkné sobotní počtení…. (sun)

 26. na cestu pro všechny:

  Žena přinese domů kocoura, muž se s ní pohádá, že to zvíře půjde z domu, že nepatří do bytu. Vezme ho pod paži, zanese o tři bloky dál a pustí ho do parku.

  Vrátí se a kocour už sedí přede dveřmi.
  Naštvaně ho naloží do auta, zaveze za město a vypustí v lese.
  Vrátí se domů a kocour už zase sedí přede dveřmi.
  Chlap je z toho na prášky, opět ho naloží do auta, odveze nějakých dvě stě kilometrů do druhého okresu a vypustí v nějakých bažinách.
  Asi za půl hodiny volá ženě: „Kocour je doma?“
  „Ano před chvílí přišel“.
  „Dej mi ho k telefonu, kurva, já jsem zabloudil!!“

 27. Jéje, díky za pěkný článek i vzpomínky. Prof. Holého jsem měla moc ráda, byl to můj oblíbený pedagog, doc. Lopatářovou si pamatuju ještě jako mladé děvče a v době, kdy jsem chodila na svou alma mater, metodu embryotransferu právě vyvíjeli.
  P.S. Kdo si budete chtít zpříjemnit den, najděte si na youtube něco od pana profesora, zpíval moc hezky. Ukázka (k dohledání je tam i druhý díl a spousta dalších věcí): http://www.youtube.com/watch?v=s5_lj421-eI

 28. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Krásně se to čte (nod) Je moc dobře, že jsi se rozhodla své vzpomínky napsat (nod)

  Tady spousty sněhu, mrzne, hvězdičky svítí. Borovice přišla o další větev… achjo

 29. Týjofka! Že se něco takového děje jsem věděla, ale takhler „naživo“ je to jiný kafe! (sun)

 30. Je to nespravedlivé. Úplně každý si mohl studovat zemědělku a já ne 🙂
  U nás asi vůbec žádná nebyla

  1. Já ji taky nesměla studovat, vlastně na žádnou vysokou školu jsem ani neměla pomyslet. Schovala jsem se po maturitě do hřebčína v Napajedlích jako ošetřovatelka koní a odtud jsem se po roce hlásila na VŠZ do Brna, už coby dělnický kádr s perfektním doporučením ředitele hřebčína. Dodnes nezapomenu na jeho slova : Já Ti udělám tak červenej posudek, že Husák zezelená ! (rofl)

    1. To je nádhera, Emtesko, pan řiditel byl formát. A ty jsi taky formát, krásně se čteš a navíc se člověk jen tam mimochodem dozví spoustu zajímavých informací (h) .

   1. Jééé Napajedla – tak doufám, že jeden díl bude i odtud! Pěkně prosím a smutně koukám (clap) (clap) !

 31. Emtesko, díky. Mi se takovéhle věci čtou jako detektivka a navíc děsnej nervák 😉
  ještě máme schované pokračování?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN