ČLOVĚČINY: Před adventem

Mží. Listopad, jako když vyšije. Ráno mi dorazila domů zcela mokrá kočka. Když jsem jí vytírala kožich ručníkem, vyčítavě si mě prohlížela, jak ji můžu nechat naprosto nezodpovědně venku v takové slotě? Jo, děvenko, kdyby ses obtěžovala do jedenácti dorazit domů, bílé kočičí postavičky za prosklenými dveřmi bych si všimla, obzvlášť když jistou Macešku celý večer vyhlížím.

 

Psice jen zaslechly pleskat kapky o terasu a zacouvaly do kuchyně. Ven jsem je musela vystrkat skoro násilím – zdržely se tam asi dvě minuty – a následně mi doma nosily pískací hračky na házení aportků s vytrvalostí pracovních psů, protože venku se vážně nedá být (a taky tam není ani sousedovic kocour, na kterého by se dalo ječet).

Onehdy jsme s mužem uklízeli harampádí v garáži (máme garáž na dvě auta, ale pak už jsem měla potíž vecpat do ní jízdní kolo). A při té příležitosti na mě vykoukla taška s girlandou na balkón a věncem, kterým zdobím vstupní dveře. Uvědomila jsem si, že zanedlouho budou potřeba, a začala v paměti lovit všechno, bez čeho se neobejdeme. Ořechy, formičky, koření do perníku… mikulášská nadílka.. no dobře, nějaká ta čokoláda… adventní kalendář. Nač? Děti jsou už vážně velké!

Cestou kolem pokojů, kde bylo jedno dospělé a druhé dospívající dítě ponořeno do světa internetu, Skypu a bůhvíčeho ještě, jsem vznesla otázku: „Letos adventní kalendář už není potřeba, ne? Jste velcí…“ A zatímco dotaz na cokoli musím zopakovat třikrát, tentokrát byla odpověď okamžitá: „Jak není potřeba? To je snad tradice, ne? A ty se mají dodržovat!“

A tak jsem šla hledat plstěné pytlíčky s čísly vyrobené v jejich batolecích dobách, protože cokoli jiného je jen chudou příbuznou dotyčného kalendáře a nestojí za povšimnutí (tento názor sdílejí kupodivu oba a asi s tím dost štvali babičky, které kupovaly adventní kalendáře s vylupovací čokoládou).

Už proběhlo i několik dotazů na téma adventního věnce (a několikrát mi s gustem připomněli, jaká to byla tehdy zábava, když vzplanul komplet celý), a tak o spory na téma, kdo zapálí svíčku v neděli, bude zřejmě postaráno.

Advent se blíží. Dá se to poznat podle přeplněných parkovišť před supermarkety a podle čokoládových Mikulášů, kteří na mě už od října jukají z regálů v potravinách – zřejmě abych byla informována včas. A já se zase začínám těšit. Na vůni cukroví, na svíčky a světýlka všude kolem, na ten sváteční pocit, kdy se rodina s radostí schází v neděli navečer a děti vytahují CD s náležitou hudbou, „abychom se naladili“.

Z mých odrůstajících dětí nakonec vypadlo, že advent mají radši než celé Vánoce. Protože je jen náš, bez nutnosti návštěv u příbuzných, kam se jim třeba až tak nechce. Tak ať je advent taky jen váš a takový, jaký si ho přejete mít.

 

 

Aktualizováno: 25.11.2012 — 20:00

145 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Moc krásně jsem si početla 🙂 . Advent je v našich končinách myslím relativní novinka, z dětství to neznám. Ale mám ho ráda – i když, přiznávám, z trochu jiných důvodů… pomáhá mi překlepat ohavně krátký, tmavý listopadový dny a začátek prosince. Mám moc ráda adventní trhy – i když v Praze je dost problém najít nějakej hezkej, ale ta světýlka ve tmě a vůně svařáku (inlove)

 2. Můj názor na vánoční šílenství je stále stejný: kdo uklízí průběžně, nemusí padat únavou pod stromečkem. To mě fakt nikdy nestresovalo. Nepeču. Jednak to neumím a taky to nikdy nikdo nejedl. Prý to nebylo jako od maminky, tak co já se budu namáhat. Dárky už dneska nekupujeme, jen symbolicky. Advent si užívám přiměřeně se svíčičkami, ale ty mi hoří doma celý rok, takže žádná změna. Bývaly doby, kdy pro mne vánoce znamenaly nejkrásnější čas v roce. To se v posledních letech změnilo a tak je prožívám jen jako dny volna a dobrého jídla. Silvestrovské juchání upřímně nesnáším. Opít se můžu kdykoliv, tak proč zrovna 31.12.? A kdyby platilo, že „na Nový rok po celý rok“, tak půlka národa vymře na alkoholismus. Rachejtle a dělbuchy upřímně nenávidím, hlavně na horách, kde si to ta zvěř opravdu nezaslouží. A šílenství v supermarketech mne nechává ledově klidnou. Proběhnu za účelem nákupu dle papírku a nezdržuju se zbytečnostmi, pokud mi zrovna ten řetězec nezmění všechny regály a tam, kde byla drogerie je koření apod. To taky nesnáším! Cíleně tak nutí zákazníka hledat a přitom nacházet to, co vlastně vůbec neměl v úmyslu koupit. Obecně teď pro mne platí, že vánoce by klidně mohli zrušit.

  1. Silvestrovské juchání letos absolvuji za zvuků bujarých písní typu „Quiero ver te una vez más“ (Chtěl bych tě ještě jednou vidět“, „La última curda“ (Poslední opice [alkoholická]), „Como se muere de amor“ (Jak se umírá láskou), „¡Dejame así!“ (Nech mě být), „¿Quien tiene tu amor?“ (Kdo má tvou lásku?) a dalších odpalovaček … http://www.danubetango.hu/
   K tomuhle roku se hodí 🙁 Leda že by …

 3. Milá Matyldo, díky za hezké adventní psaní.Taky na mně už jde ta nálada. A ten kdo má v chaloupce zvížata má přece tak nějak naklizeno pořád. Každou chvíli je někde pozůstatek po přežrání něčeho zvenku či od domácích, kadibudky kočičí se musí taky uklízet každou chvíli, zalehnuté deky a polštáře vyžadují stálou údržbu, Tak to tak nějak ozdobíme, zavoníme a můžeme s těma jéžíškama chlupatýma slavit.
  My máme v úterý , hned po Praze, adventní koncert, pak jedem zkouknout Olomouc vánoční,v Přerově máme babskej adventní sněm. Výstavu vánoční máme už tento týden s motivem „Tichá noc“ bude skoro celá v bílém a stříbrném.
  Těším se na voňavý punč,trdelníky,zpívánky, koledy s přáteli.
  Jaký si to uděláš…. a to máš stoprocentní pravdu. (h) (wave) Pohlaď za mně vaše zvířectvo. (dog) (dog) (cat)

  1. Se můžeš cestou stavit u nás, potřebuji socializovat, než začnu z těch všech psů štěkat 😉

 4. OT (promiň, Matyldo):
  Potřebuji mail na ri, jakkela a MaRi – musím rozeslat výhry z aukce. Vave, díky, vše došlo, je to snad ještě hezčí než na fotce.
  Obecně: moc se omlouvám, těžce nestíhám, dočítám s cca týdenním zpožděním.

  1. A to nejdůležitější jsem zapomněl: hlaste se na hansha na seznamu českém.
   Jinak jsme všichni OK a hlásím nové přírůstky.

   1. Děkuju za zprávu, Hanýsku. (inlove) A mám radost, že se Ti to líbí. Adresy Ti pošlu.
    A JAKÉ PŘÍRŮSTKY? Bude článek? Prosím! (f) 🙂

 5. Krásnou adventní dobu jsme si nejvíce užívali v Německu. Za pobytu ve Frankfurtu jsme bydleli v centru a adventem ožilo celé město. Moc se nám to líbilo a užívali si tu atmosféru skoro každý večer. Procházeli jsme tradiční vánoční trhy s horkým svařákem v ruce a zastavovali se k poslechu zpívání koled na živo. A chodili do kostelů nebo na otevřená prostranství poslouchat krásné adventní koncerty vážné hudby. Člověk se při nich opravdu tak nějak povznesl nad denní starosti a hon.

  V Německu jsem si také poprvé přinesla domů adventní věnec. Jenže tuhle tradici jsem dodržovala jen asi první dva roky. Koupila jsem krásný věnec z čerstvého chvojí a svíčkami, takže byl dost velký. A byl problém, kam ho dát? Na kuchyňském stole mi překážel, když jsme chtěli jíst, musel jinam. A když jsem ho dala jinam, byl mimo můj denní provoz v domě. Navíc jsem zapomínala zapálit svíčku(y), nebo, když hořela, tak jsem si tu krásu a vůni nevychutnala, protože jsem kolem věnce nechodila.

  Myslím, že v rozzářeném a pulzujícím městě krátké zimní dny rychleji ubýhají a během svátků ve vyzdobeném městě je snažší nechat se vtáhnout do vánoční atmosféry. My advent nijak viditelně neprožíváme, na dveře jsem pověsila vánoční věnce, vnitřek domu vyzdobím až opravdu na svátky. Jsem ale ráda (a s potěšením čtu), že v jiných rodinách se snaží z téhle předvánoční doby udělat tradici, která se přenáší na další pokolení. A podle článku patří Matyldo tvoje rodina právě k takovým – děkuji za to.

  A je mi Io hrozně moc líto, že jsi prožila tolik trápení „s někým“ a moc bych ti přála, abys v tom tvém „bezzonovém“ domečku už navždy zavládl klid a pohoda.

 6. Advent a Vánoce bývaly spolu s narozeninama nejhnusnější dny roku. Narozeniny to pak vzdaly, ty adventovánoce vydržely strašít o něco dýl. Pradobu, která spočívala pouze v řevu střídaném výčitkami, že *někomu* kazím Vánoce a jsem zlá, nepočítám. Zábavnější byla ta další fáze, kdy se právě ten *někdo* zhruba od konce října nebo tak snažil vší mocí líčit osidla, abych si myslela, že je možná nějaká změna, načež se nejpozději na Štědrej den zase zplna hrdla vyvyčítal a vyřval.
  Loni byly asi nejhezčí Vánoce za hrozně moc a moc let, protože jsem se na toho *někoho* totál vyprdla a odjela na chatu. Tam jsme měly s Penušou haluz pověšenou od stropu, oheň v kamnech a bramborovej salát s cibulí a sádlem a bylo nám dobře. Samozřejmě že si *někdo* pořádně zařval, když jsem se po svátcích objevila s dárkem a vyslovila přání, že bych si teda vyzvedla ten dárek, co vím, že jí pro mě každoročně posílá její milenec. *Někdo* mě seřvala, vyhodila a stvořila Zakázanou zónu.
  A od té doby mám klid.
  Když budu mít štěstí, ponese se letošní adventní úklid v duchu „prvně si udělej dlažbu, pak ukliď prázdný obaly od dlaždic a těch sypkejch sajrajtů“. Když budu mít štěstí a budete mně trochu držet palce. 🙂 Pak si zase pověsíme s Penušou větev od stropu, zapálíme si oheň v krbíku – a budem na místě, ze kterýho nám nikdo nebude moct udělat Zakázanou zónu, jelikož ten *někdo* ani nebude vědět, kde to je a že tam jsme.
  A pak už by to mohlo snad bejt trochu normálnější. 🙂

  1. Io, já ti někdy nevím, co na tohle říct. To je hrozný. Ale potom chápu, že chceš zmizet, aby se o tobě v jistých kruzích nevědělo.

   1. Nic. (inlove) Když už o tom můžu mluvit (a psát), tak už v podstatě provádím adventní úklid a řez do znisanýho vředu v jednom. 🙂 Už to není *tak* zlý, když se o tom konečně dá mluvit.
    A ďýk. (h)

  2. je mi líto, io…abys věděla, tebe nelituju, ale máš můj obdiv – protože tebe to posílilo a zocelilo tak, že tě asi už nic v životě nedostane na kolena. je mi líto té prazvláštní osoby, která to nemá v sobě porovnané tak, aby dokázala vůbec cítit, jakou má nadanou,pracovitou, vnímavou, úžasnou dceru… znám tě ze tvých stránek, z mandal, co tvoříš a z toho, co vyprávíš v Hospůdce a takhle tě vidím. posíláme ti za smečku pohlazení a mávání tlapičkami a hodně tlapkodržení, aby se tvoje a Penuší tajné hnízdo podařilo zútulnit tak, jak si představuješ a byl to domov a pevný hrad pro Vás obě – a nejen na Vánoční svátky 🙂 (f) (*) (sun)

  3. Milá IO, kdybych měla takovou dceru jako jsi ty, byla bych šťastná. (inlove)
   Ty už budeš mít brzo klid a pokoj, přeji Ti hodně sil abys mohla dokončit, to co nejvíc potřebuješ. (y)
   Ten Někdo, však musí žít se svou povahou a zlobou a to je trest největší, protože si už teď zkazil jedinečný život, sama sobě. (headbang) Musí to být hrozný život. (bat)

  4. Milá Io – tady jsou slova uz zbytecná. Objímám te a držím palce, abys o Vánocích už byla s Penny ve své Ochranné zóně. (hug) (hug)

  5. Ty (y) samozřejmě držíme, ať to vyjde. A v rámci světlých bodů adventu se těším na 14.12., kdy zase pokecáme (inlove) .
   Lidi, jak já se těším …

   1. Holky, proč nejste blížejc |-) Já bych s váma tak ráda pokecala, IO , Tebe pomuchlovala / teda ve vší počestnosti (wait) /
    Ať máte s Penuškou, krásnej advent a vůbec všechno (nod)

    1. Holky, jste všechny zlatý a děsně se na vás těším a vůbec!
     A když vám palce zbudou, tak mi na domešek trochu držte, dík.

 7. Tak jsem to asi moc přechválil. Freďáčka už oplakáváme. Udělala se mu na té bolavé noze velká tvrdá boule a začal krvácet ze střev. Veterinář diagnostikoval sarkom na kloubním vazivu a pravděpodobně i nádor v břiše. Už nás nepustil domů, že pes musí hrozně trpět. Dnes jsme ho pohřbili. Jak neustále překážel, tak teď všude chybí. Jo odcházení je smutné i když jde o zvířátko.

  1. Statečnost Vašim myšlenkám a srdcím a vzpomínky na to pěkné s kloučkem psím. Ferďáčkovi přeju nekonečné louky tam za Duhou. (hug)

  2. ;(

   Ferdáskovi už je dobře. Vy budete teď mít smutné dny – ale měl se u Vás krásně (inlove)

  3. Freďáček měl s Vámi krásný život. A teď pláču s Vámi. ;(
   Freďáčku pozdravuj za duháčem naše zvířátka. (hug) (u)

  4. Je mi to moc líto, Astere. (u) Byl to skvělý parťák, moc dobře si pamatuju Vaše dávná vyprávění o Fredovi s vlastní hlavou. 🙂 (y) Díky těm vyprávěním zůstane Fredy už napořád s námi, stejně jako s Vámi – s Vámi zejména.

  5. posíláme pohlazení za celou smečku… je to smutné, ale kožíškovi už je dobře…a ta vybraná společnost, co tam na něj čekala! měl krásný a bohatý život a vy s ním… (rose1)

  6. Astere (hug)
   Fredy … (u) … měl jsi skvělou smečku a skvělý život (a tys to věděl). Pozdravuj tam za Duhou.

  7. Astere, je mi to moc líto. Ale Feďáček se měl s Vámi opravdu skvěle a teď už ho nic nebolí. Myslím na Vás (hug) Já vím, je to smutek veliký.

  8. Astere! Fredy už musel jít – a je zase mladý a řádí za Duhovým mostem. To jenom vás bolí srdíčko – je mi to líto (hug) (hug)

  9. (h) Je to těžké hlavně pro vás – Fredyho už nic nebolí, protože jste zaplatili svoji daň z lásky – ušetřili jste mu trápení. Bude vám moc chybět, ale časem se na něj bude vzpomínat snáz a veseleji… (hug)

   1. Ne všechny vánoční dárky jsou radostně očekávané. Naší sousedce zemřel v sobotu přítel na rakovinu a s tím spojené selhání jater. A tolik se na vánoce těšil, chtěl si koupit novou televizi. V nemocnici jí řekli, ať je ráda, že měl metastázy v kostech a takhle umřel bez bolesti a v klidu. Kdyby ho chtěli udržet léčbou jater naživu, umřel by max. o měsíc později a v příšerných bolestech.
    BTW: Právě jsem vyhodil podvodníka, který mektal cosi změnách vyúčtovacích podmínek u PRE a Pražské plynárenské; prý to za nás zařídí, samozřejmě za úplatu! Pokud bude někdo takový otravovat i u vás, pošlete ho kamsi, jinak budete platit jak mourovatí za něco, co naprosto nepotřebujete!

  10. To je mi moc líto, měl u vás krásný a spokojený život umím se dobře představit, jak je bez něho prázdno, je to těžké, myslím na vás.

  1. S přimhouřením očí máš v zásadě adventní věnec taky. Sice černej, ale s mašličkama…

 8. OT – tak jsem právě viděla zimní krtečky, Cora si zrovna přerovnávala děti, to je klika.

 9. A sakra, věnec. Já tak nějak furt měla pocit, že to je letos třeba „až“ v prosinci a von je prosinec za dveřma. To abych někde sehnala chvojí na dva věnce (dělám i pro tchýni). Ale perníčky jsme upekli už v sobotu. Jinak je pro mne advent bohužel spíš stres. Dědictví z dětství a tak vůbec. No zkusíme to letos pojmout pohodověji, ale nevím, nevím. A Rysík pořád ještě nenamalova nic lepšího než buben, tak to mu toho Ježíšek moc nepřinese (ale dva dárky už máme schovaný a buben to neni a jeden z nich si moooc přeje, jen to pořád ještě nenakreslil). Tak já jdu něco poklidit, než se mi zvěřinec vzbudí.

  1. Já pojímám advent podle hesla „jaký si to uděláš, takový to máš“. Pokud jde o úklid,tak s dospívající mládeží je to stres každý týden, chovají se, jako bych je nutila gruntovat, takže jsem silně otrlá, a velký úklid si stejně nechávám na jaro, kdy mám pocit, že k tomu pučení a tak potřebuju udělat průvan i v domě 🙂 A v zimě okna nemeju, to až na jaře a na podzim, až skončí „sezóna much“. Meju jenom dveře na terasu, kde do skla mlátí psice zabahněnými packami, abych je pustila domů.

  2. Karakal, vydrž! A nenuť to dítě ubohé kreslit dárky, oni jsou naši miláčci ve vztahu ke kreslení různí. Vnučka je stejně stará jako Rysík, dárků nakreslí, kolik chceš, ale výlučně zabalených v pravoúhlých krabicích s mašlí. Šmytec. Tuhle mi ctí a darem a nakreslila obrázek – perfektní tabulku přes celou stránku výkresu, v horních kolonkách iniciála mého křestního jména, ostatní tu a tam vyplněny tlustými čárkami, vše v barvách vyvedeno. Kočičku, panáčka, cokoli se odmítá učit kreslit.

   1. Kdyby kreslili aspoň krabice! Jeden zvládne postavu, druhý se věnuje abstaktnímu malířství – udělá čáru a vysvětlí, co to je. 🙂 🙂 Ale velká tiskací písmena zkoušejí oba – jen je k poznání jen T, A a O 😀 .

    S úklidem to přehánět nebudeme (jsou trošku pořádnější než štěňata, ale stejně), ale někde musím najít ten zpěvník s koledami …

     1. Nedělají. Než to dopadne, chytnou to trenky (chuckle) .

      P.S. Myslím, že děti i štěňata nám už spějí k čistotě. Máš ale krásné děti, Fleur. Psí mamině už dobře?

      1. Mamině je už dobře, jen nám trochu zvlčila – když jí bylo nejhůř, tak jsem ji měla doma v pracovně a ona si nějak myslí, že to bude na věky věkův.

 10. Přiznám se, že mám ráda advent, mám ráda zelený věnec na domovních dveřích, a především mám ráda čas pozastavení, který přichází… Že nepřichází, že lítáme jako pometla, advent neadvent? Jenže (alespoň podle mne) to pozastavení není kolem nás, ale v nás. Čas se nemá, čas se dělá, říkával jeden můj kolega – a čím více ten čas letí, tím víc mu dávám za pravdu. Jo – a advent, prosím, vůbec nepřišel z Němec, ani teprve nedávno. Hele – jeden odkaz za všechny:

  http://www.chytrazena.cz/advent-dil-1-puvod-adventu-3719.html

  Přeji všem pohodu a dobrou vůli zastavit se a rozhlédnout. Protože i to je advent. Nejen příšerní Santové v obchoďácích :@

  1. Podle mě se tu směsují dvě různé věci dohromady. Advent vnitřní – doba očekávání, zklidnění, dříve půstu, zkrátka doba příprav, a v pojetí hospodyněk také doba úklidu a postupného pečení.
   A potom advent vnější, zdobný, předčasně koledový, blýskavý – tohle nejspíš přišlo někde zvenku.
   Letos se hodlám soustředit na ten vnitřní advent, sice i bez obyčejného věnce skrzevá košky, ale také bez hospodyňkování, neb to si naděluju letos pod stromeček jinak. 🙂 (clap) (y)
   Jinak s tím časem, který se musí udělat, máš naprostou pravdu, milá terro-san (inlove) . Když se člověk zamyslí, tak čas na věci, které opravdu chce dělat, nakonec čas vždycky má. A pokud říká, že ne, tak ty věci doopravdy z hloubi duše dělat nechce.

    1. Díky Io, zrovna jsem si říkala, že se po nich musím podívat. Loni jsem si je tu hrála, když mi bylo moc ouvej. (sun)

  2. Samozřejmě, že advent jako takový jsem nepřišel z Německa a teprve nedávno, ale z Německa a nedávno jsme přišel adventní věnec v domácnosti a věnce na dveřích nebo dokonce světelné girlandy. To s původním významem adventu nemá celkem nic moc společného. Ale ono taky dneska u nás je vůbec hodně málo lidí, kteří vnímají Vánoce jako křesťanský svátek a tím pádem advent neznají vůbec nebo v té jeho současné podobě.

  3. Jejda, moje poznámka dopadla jako dezinformace. myslela jsem jen ten adventnětrhový rachot a dekorativní domácí zvyky – jako starý, zkušený tmář se sama orieeeeentuju, ale měla jsem přidat poznámku navíc. Díky za doplnění odkazem. Mávám smečce! (wave)

   1. Ale jasně, však se dohodneme 🙂 Já jsem člověk vůči cingrlátkům, svítícím sobům a šplhajícím Santům poměrně odolný, u nás chodil ještě nedávno Ježíšek (třeťákovi už ale pravdu, že mu musejí lidi s těmi dárky hodně pomáhat, už neutajím…). Tak jsem si to tak nějak nepospojovala dohromady. Jingle bells vyřvávající v nákupním centru už o Dušičkách, považuju za vrchol nevkusu…
    Smečka zdraví baty a mává (wave)

  1. Uááá, pardon, nejsu posedlá potomkama, fakt nééé
   Jak jsem si to zkopírovala, nějak se mi tam ten odkaz dostal znovu (headbang) , technika si ze mě dělá prču

 11. Článek o Adventu mi připomněl naše každoroční domácí kutění – přetváříme běžný adventní kalendář na kalendář s bílou čokoládou (nedá se koupit a alergické dítko by mělo tudíž smůlu) – koupíme běžný adventní kalendář (50 gramů čokolády, takže téměř nic uvnitř), manžel opatrně otevře nouzový východ ze spodní strany, vytáhne plastovou část plněnou čokoládami. Zodpovědně je zbaští 😀 Mezitím já roztavím tabulku výborné bílé čokolády s kouskem máslíčka a předám manželovi, který kalendář naplní a nouzový vchod opět zalepí, aby nebylo nic poznat.
  Musím říci, že obdarovaná dorostenka si ráda každý den vyšťourá svoji čokoládku (heidy)

 12. Všem opravdu všem přeji klidný Advent, nebo cokoliv co za něj považujete. Ten čas, kdy nás zima zpomalí už jen tou tmou. Osobně se tu budu opakovat, ale mám z Adventu stažený žaludek. Jeden z nejkrásnějších pohledů z mého kancelářského okna na Staroměstském náměstí se změní na hnusný, odporný adventní kýč, na masakr všeho v co jsem dlouhá léta věřila. Postaví tu zmrzačený, mrtvý nádherný smrk a ověsí ho změtí blikajících světel. Postaví stánky s největšími kravinami. Ráno nalejí do vařičů nejlevnější červený krabicák, dají do něj spoustu koření a cizinci si ho za euro až dvě budou vychutnávat v tlačenici a změti všech…včetně čiperných kapsářů. Postaví stage, na které budou vystupovat malé, polonahé holčičky. Maminky si je budou fotit, aby poslaly fotku babičkám, že Lucinka letos tančila na spartakiádní hudbu Michala Davida na Staromáku. Kromě maminek si je ještě budou fotit pedofilové a jiní filové. Přísambůh, že je na první pohled z okna poznám, dělá se mi z nich šoufl a tak už k tomu oknu ani nelezu. Taky každý den asi tak 800x budu poslouchat : „Jéééžíííšku pááánačkůůů…“Neustále blikající stromek mi celkem brzy přivodí první epileptický záchvat. Jak je možné, že tak jemný a mírumilovný člověk jako já, chytne najednou tak jedovatou a zlostnou slinu ? Nevím moji milí Zvířetníci, ale advent po pražsku je strašná věc. To mi věřte 😀

  1. To není jen v Praze, takový už je dneska svět. Nejvíc mě mrzí, že člověku úplně zprotiví koledy, které jsem vždycky měla ráda.

   1. A co se divíte? jediný bůh, který opravdu existuje, o čemž se každý může velmi snadno přesvědčit, jsou přece peníze! A o ničem jiném dnes, až na několik málo velmi vzácných výjimek, lidské konání není.
    A na tržišti duchovno nehledejte, tržiště je o kšeftu za každou cenu, ne o rozjímání. 🙁

  2. nemůžeš, Leny,vydupat na zaměstnavateli, že by po adventní čas pracovala z domova? :-)máš pravdu, o tomto advent opravdu není…jak bylo oproti tomu, co popisuješ, úžasné Brno a jeho adventní trhy na Zeláku… je to tak dva roky, co jsme tam byli na výletě, protože kamarád tam prodával gotické sklo. strašný mráz, ale nálada skvělá.

   1. Potvrzuji, navíc v Brně jsou trhy i na Moravském náměstí (trošku konzumnější – dlabanec a tak 😛 , ale jsou tam i poníci a dřevěný Betlém) a na Zelném trhu (loni byly Ladovské, senzační, moc jsme to tam s kluky prochodili a koupili Ježíškovi zvoneček).
    A vánoční strom přišel taky z Brna a dá se říci, že umřel pro dobrou věc. Více budou možná povídat v pátek tady:

    http://www.rozhlas.cz/vltava/literatura/_zprava/rudolf-tesnohlidek–37652

    nebo se stačí začíst do Těsnohlídkovy soudničky Pod vánočním stromem o osudu malé Lidušky:

    „…Našli jsme ji loni v předvečer Štědrého dne pod osamělým smrkem v bílovických lesích. Šli jsme hledat vánoční stromek, maličkou, drobnou jedličku pro dvě velké stárnoucí děti, jichž duše nestárnou svou láskou. Bylo pozdě. V malé dědině se již rozžíhala světla, protože se všady pilně uklízelo před svátky, soumrak hluboký, teskný, rozléval se hlubokým údolím, svahy dlouhých strání, hluboké lesy, vše se černalo tmou, řeka temná, černá, tlumeně hučela, jak by hovořila s mrazivým větrem. …“

    (nemám tu trpělivost opsat povídku celou, najdete ji například ve sbírce 141 soudniček, čte se na jedno nadechnutí). Za výtěžek ze sbírek pod vánočním stromem se postavil již v 30.letech Dětský domov Dagmar.

    Procházka po Bílovicích je kouzelná i v tomhle nečase, potkáte tam Lišku Bystroušku i Liduščin památníček.
    A jestli vzpomínání patří k adventu, věnujte prosím vzpomínku vynikajícímu spisovateli a nešťastnému člověku … (h) (u)

  3. Bohužel, potvrzuju, je mi tě moc líto, Staromák je neskutečně hnusnej… To fakt není nic než mucholapka na cizince.

   1. Nejen Staromák. Václavák a Malostraňák je o tom samém. Já jedu příští týden do Dobříva za ségrou; pokecáme, já jí přivezu pár A trojkových fotek z přírody, (vlastní výroba), dostanu směs na vánoční mušle a tím veškeré vánoční blbnutí skončí. Další týden Drážďany, čili obvyklý nákup na celý měsíc, tím pádem nic vánočního, jen obvyklá rutina a do poloviny ledna šmytec. Veškerý program bude klídek, pohoda, rozmazlování kocourka trochu internet, trochu TV.Elektrárna Mělník dodá dálkově teplo a elektřinu a venku ať se třeba žení čerti. Zimu oba nemusíme, takže se snažíme co nejvíc připodobnit zvířátkům, které zimu prospí.

 13. Tož jsem zkoukla reakce a jedno je jasné – aby byl ten advent opravdu adventem, je třeba víry. Třeba ne zrovna v Boha, ale určitě v lidské dobro. Jináč je to opravdu jen o tom materiálnu. Jenže ten advent přichází v době, kdy den je tak krátký a tolik věcí se musí o světle udělat. Měla jsem čtvrtek a pátek dovolenou a tak jsme si s Mařkou užívaly delší procházky a zjistila jsem, že nejvíc času světelného jsem strávila se psem. Jestliže začlo být vidět o půl osmé, vyrazily jsme do devíti a odpoledne ve tři a v půl páté jsme se vracely pomalu za tmy. Takže třetinu času jsem courala po venku. Tak to je naše příprava na čas sváteční

  1. nevím, nevím (wasntme) Rozhodně nejsem ani věřící, ani přehnaně „věřící“ v dobro. Mám pocit, že stojím dost pevně nohama na zemi. Přesto mám advent ráda (možná raději než samotný Štědrý den… Když už jsou ty nejkratší dny, tak je fajn si je trošku „zhezčit“.
   Neblázním s úklidem ani dárky na poslední chvíli – vždyť je ten předvánoční čas dlouhý dost a stihnout se dá vše v klidu – i s těmi dlouhými procházkami s čoklicí… naplněním všech krmítek… (inlove)
   A jak Betka ráda peče cukroví a vánočky (chuckle)

   1. ano ano, čas všechno stihnout je, jde jen o to si to rozhodit dopředu a pak si užívat. A u nás je také pečení ve velké oblibě. Teď jsme si s Náčelníkem Zrzavou hubou v pátek střihli zkoušku při výrobě Vanilkových vídeňských rohlíčků, kteréžto jsem v průběhu procesu postupně přejmenovávala na:

    * Vídeňskou vanilkovou drobenku (to když se mi těsto odmítalo spojit a setrvávalo v drobenkové podobě :@ )
    * Vídeňskou vanilkovou dělostřeleckou kouli (to když mi těsto přes noc neuvěřitelně ztvrdlo :@ )
    * Vídeňské vanilkové zvony (to když těsto konečně po pěti hodinách, kdy jsem v pátek stihla vyvenčit dvě hodiny Ešusa, dvě hodiny uklízet a hodinu se dívat na dokument o Africe (rofl) ) a já mohla těsto alespoň vyválet a vykrajovat, když tvarovat se nedalo :@
    *Vídeňské vanilkové drobení (to když půlka prvního plechu pojala k plechu takovou příchylnost, že se odmítala z lásky k němu odtrnout :@ ) naštěstí jsem zjistila, že když budu oběma palci na zvonek tlačit, povede se mi ho posléze vystřelit do vzduchu. Když jsem byla šikovná, chytila jsem ho, když ne chytil ho Ešus 😀
    *Vídeňská vanilková připálenina (to když se mi druhý plech – již prosíravě na pečícím papíru – trochu přičmoudnul :@ )
    *Vídeňská vanilková matlanina (to když se mi posléze při namáčení zvonků do rumu a následném obalování v cukru, polovina zbytku rozpadla) :@
    Po úporné námaze mám tedy aslespoň talířek VÁNOČNÍCH VANILKOVÝCH ZVONKŮ (y) (y) a k tomu hromadu zážitků 😀

    1. Šišmarjá… miluju pečení, jediná chvíle kdy si i přes čoud z trouby vlastně hraju a vůbec, ale vůbec nezlobím. Jak trefně jsi popsala svou cestu za talířkem rohlíčků ! Gratuluju ! (y)

     1. já mám taky pečení ráda – jsem tedy zatím povětšinou jenom pomocná síla, páč prostě s těstem já nejsem moc kamarád. Takže stejně coby dítka malá mohu jenom vykrajovat a hlídat troubu. Vytváření těsta a natož jeho vyválení, to se mi svěřit nedá. 😀 A proto jsem si řekla, že se prostě pokusím o samostatný projekt 😀 , bože jak jsem se bavila 😀 😀 a máma jak se bavila, když jsem jí to popisovala.

      1. 😀 pořád říkám, že člověk má rozvíjet to co skutečně umí (rozuměj, když ví, kde je jeho místo). Je-li Tvé místo u trouby coby Hlídače či u válu coby Vykrajovače, volám: „… do toho Petro…, do TOHO“. Nechci, aby to znělo nějak blbě, ale já má ráda lidi na svých místech. To mi ten Svět připadá takovej snesitelnej … :*

      2. (rofl) jsi fakt vynikající pecařka (rofl) Stále hodna své pověsti paličovy dcerky – alespoň jeden plech ti musel zuhelnatět (rofl)

 14. U nás doma se advent neslavil. Poznala jsem rozsvěcování adventních svíček a adventní kalendář až tady ve Švédsku. Nedostala jsem se sem z vlastní vůle a tak mám ke všemu švédskému jakýsi odstup a zábrany přejímat zdejší zvyklosti. Slavení adventu jsem pokládala za švédský zvyk a k mému srdci nepronikl.
  Můj život tady se nepodobá tomu doma v Čechách. Tady jdou dny jeden jako druhý nepřetržitě za sebou šedé a stejné. Asi bych potřebovala nějaké mezníky, přerušení nekonečného toku dní. Ale vyčerpávající bolesti mi nedovolí hazardovat se silami které nemám. Dělám už mnoho let jenom to nejnutnější a všechno zjednodušuji. Před mnoha lety jsem ještě chystala vánoce a zdobila obydlí. Ale už tenkrát jsem před sebou viděla jak to všechno budu muset zase sklízet a najednou jsem nechápala smysl toho všeho.
  Takže vám všem bohapustě závidím jak si připravujete ten klid kolem svátků ať už vánočních, velikonočních či jiných.
  Krásně si to užijte i za mne, pěkně prosím. (happy)

 15. pardon, doplním

  podívala jsedm se znovu lépe jak je přesně to znění vzkazu… tak teda je tam – Zkraťte touto nádhernou tradicí Vaší kočce čekání na Vánoce

  teda nevím jak vaše, ale moje kočky hnípou a určitě nepotřebují nic zkracovat, bo na nic čekají (inlove) (headbang) (rofl)

  1. Fotky jsme zodpovědně prohlídla už včera a musím říct, že tam bych se asi neudržela a kotě nekotě bych si něco koupila 🙂
   Polárka zalízala ke kmeni vánočního stromku a číhala tam, nic stromku neudělala. Zjistila jsme, že když ji odtud budu tahat, nadělám větší škody, neř když ji nechám odsud vylézt samotnou, tak jsme se na to vykašlala. Maceška je dospělá dáma, ta si energii vybíjí venku a domů chodí spát, jíst a zdobit 🙂

  2. V Drážďanském kauflandu mají Echeverie. Vypadá to jako netřesk, ale mají to vyšlechtěné prakticky do všech barev duhy. A co mne úplně dostalo, byly minaturní orchideje, tedy přesně to samé, co mají i tady, (dendrobium, cypripedium a t. d.) ale ve třetinové velikosti a samozřejmě kvetoucí.

 16. Matyldo, jak Ti závidím předadventní přemýšlení a chystání. Já už také hodila očko do krabic s ozdůbkami na věnec a jiné zdobení, ale zatím jsem s Jiřím ve při zda stromek a věnec na stůl či neee, když máme doma mladé kočičí nadělení (cat) 😀 . Já jsem pro nic nezdobit, maximálně něco zavěšeného od stropu, přednosta trvá na tradicích a že ano, a že všechno musí bejt. No, nevím, ale já se jeden rok bez všeho obejdu, protože stromku dávám životnost dva dny a adventnímu věnci na stole taktéž. Naše bílá atomovka už má zase černou hlavu, protože i přes opatření, která přednosta provedl opět zrevidoval krb (chuckle) .

 17. milí Zvířetníci – KALENDÁŘ

  dovolím si přihřát polívčičku a zároveň posloužit i vám… koukněte se i na druhý dnešní článek, kde je nabídka zvířecího (letos kočičího) kalendáře na příští rok

  distribuce na Mikulášské a zřejmě i na Brnění je už zajištěna (inlove) (clap) … když to jen trochu půjde, vypomůžu s tím i jinde sama osobně (nod)

  pomozte opuštěným zvířatům (h) (h) (h)

  http://naszviretnik.net/2012/11/26/zprava-charitativni-kalendar-kocici-nadeje/

 18. Já advent miluju, protože si ho užívám podle své nálady (a nikam nemusím – kromě návštěv, na které se těším). Normální i „likvidační“ úklid už mám za sebou (něco šlo do charity, něco přímo do popelnice), na pečení mám naštěstí lidi (mne to nějak nebaví a je ano, jejich děti už jsou přejedené, takže jim dělám radost, když si část odnesu a pak jim to pochválím). Tak se jen těším, že si už na tento víkend udělám výzdobu, budu si večer zapalovat svíčky a relaxovat. Naštěstí dárky už mám a tak si vánoční trhy (které taky miluju) jen tak projdu a dám si tam maximálně nějaký dobrý čaj.

 19. Nejsem věřící ani příliš zdobící, takže advent v té klasické podobě se u nás nekoná, ale mám ráda čas, kdy se dá zabrzdit a přemýšlet. V prosinci už zahrada v podstatě spí, tma je tak brzy, že se jednomu večer nikam nechce (obzvlášť u nás, na jen velmi spoře osvětlené vsi) a tak ujíždím na světýlkách a hudbě.
  Děkuju Matyldo za bezvadné zamyšlení (inlove)

  1. „tma je tak brzy, že se jednomu večer nikam nechce“ … no to by mě zajímalo, co si o mě myslí sousedi. Teda pokud si všimli. Minulý týden … středa: odchod z bytu – cca21:00, příchod cca 3:30 ráno, čtvrtek: odchod cca 20:30, příchod už 00:45, pátek: odchod 19:20, příchod (skoro jako slušný člověk) cca 22:30, sobota: odchod 21:30, příchod 3:05 ráno, neděle: odchod 20:15, příchod 23:40.
   Flamendr jak vyšitej 😉

   1. Jendo, že ty to máš jako v té písničce od Žentouru (music) protancujem celou noc, tma už letí na pomoc, nechce se spát (music)

 20. áááách ne!! Já jsem tady sepsala takový pěkný předadventní vyprávění o mém první pokusu vytvořit Vídeňské vanilkové rohlíčky a!!! Vono mi to sežraloooooooooooooooooo :@

  ADVENT MILUJUU, NEJVÍC ÚPLNĚ. Juž mám pochopitelně vysmýčený byt a příští víkend začnou mé zdobící órchije. Svíček už mám připravené tuny, tetkon jsem prubla i to pečení. Advente, advente, moc se na tě těším.

 21. Nejsem věřící a čas vánoční mi upřímně nic moc neříká. Snad je to tím, že doma jsme nebyli nijak moc slavící ani zdobící. Vzhledem k tomu, že jako dítě jsem musela vystát frontu na našich 5 kaprů, dovlect to domů, později i připravit, do toho úklid a večerní pečení cukroví v pidipanelákové kuchyni – nakonec na Štědrý den maminka musela být v práci minimálně do dvou a dovolenou si brali jen odvážní – nějak jsem si ty Vánoce moc neužívala. Nicméně přeji ale nezávidím těm, co si to dovedou užít a doufám, že my budeme mít tento čas v klidu a pokoji

  1. U rodičů se advent taky nedržel, jen Vánoce, a nijak zvlášť se nezdobilo. To jsou záležitosti, které se líbily mně a zavedla jsem je do své vlastní rodiny.

   1. To nebyli jen Vaši rodiče, adventní výzdoba tu nemá vůbec žádnou tradici, je to novodobá věc, která jsem přišla z německých zemí. Na jednu stranu je to hezké, na druhou stranu, když začnou opravdu Vánoce, spousta lidí už jich má trochu plné zuby. Úplně se ztratila ta slavnostnost Vánoc, kdy se sice dopředu uklízelo a peklo, ale slavnostní výzdoba a koledy patřily opravdu až svátkům.

    1. Lído, upřímně, celý rok se honím jako blázen, pracuju vlastně do noci. Takže advent mě v tom nějak zabrzdí, uvědomím si, že je taky fajn být doma a umím si to užít. Štvát mě můžou nanejvýš ty koledy všude, jenže mě vadí hlasitá hudba v obchodech obecně, takže je to úplně jedno, co hrají. A navíc se supermarketům v období adventu vyhýbým, co to dá :)A právě proto, že lítám pořád s jazykem na vestě, jsou mi tři dny Vánoc málo. Ale Vánoce jsou stejně jiné, jsou vrcholem toho všeho, ono to rozechvělé čekání má hodně do sebe 🙂

    2. Já si třeba právě tím adventem ty Vánočky prodloužím a můžu se o to dýl těšit. Od první neděle se prostě už nedělá nic, jen si užíváme volnýho společnýho času.

  2. Inko – o ten klid a pokoj jde podle mě především. Já jsem tedy zase naopak vánoční maniak – v tom smyslu, že všechno okolo Vánoc fakt miluju. Celý ten čas. S tím, že se ovšem nenechám zpovykat takovou tou hysterií kolem. Těším se vždycky už moc dopředu, vánoční úklid neberu jako nutný zlo konaný na poslední chvíli, ale jako příležitost to jednou za čas vzít tak nějak víc od podlahy a protřídit, vyházet a hlavně to udělat na etapy a dost předem. Páč nesnáším honění se. To stejné s dárky, celý rok monitoruju, co kdo potřebuje, co by se mu líbilo a pak nenápadně tak nějak v průběhu podzimu začnu zaplňovat moje místečko na dárky, kam nikdo nesmí. No a celý ten předvánoční čas beru jako dárek a možnost si udělat víc čas na svoje nejbližší. Pro letošek jsem naplánovala na druhý adventní víkend, že si s mámou a ségrou uděláme výlet hysterickým vlakem na Křivoklát a vánoční jarmark, který se tam koná. Už se hrozně těším. JUCHÉ.

   1. Kdysi dávno jsme si udělali o některém, (už nevím, který to vlastně byl) adventním víkendu ,,výlet“ na Václavák, což pro nás obnášelo cca 20 minut v metru. Když jsme viděli, co to obnáší, jak pokud jde o zboží, tak o ceny, znechuceně jsme se otočili a jeli domů. Takže výlet o adventu letos ano, ale za hranice, jako ostatně každý měsíc. (celková bilance za rok 2012 – 102.000 Kč plus!) A jinak vánoce pro nás neznamenají absolutně nic. Trvanlivý plastový stromeček se vytáhne z krabice ve sklepě, navěsí se na něj pár cingrlátek, elektrické, tudíž nezapalující, svíčičky, z mrazáku se vytáhne kus lososa, (kapří minikostičky opravdu nemusíme) a nebýt koled v debilbedně, byl by to pro nás den jako každý jiný. Vlastně ne tak docela; na Lucii je slunovrat, čili správně začátek nového roku a prodlužování dne, to je asi tak jediné, co je na těchto svátcích opravdu podstatné.

     1. Hani, nekruť hlavou a zkus počítat (rofl) Jestliže krakonoš je 102 000 v plusu a podle mých zkušeností na nákupu v zahraničí lze ušetřit maximálně 20% (rozdíl v DPH plus nějaká ta akce), pak jeho roční výdaje za potraviny a spotřební zboží činí cca 500k za rok, řekněme 40k měsíčně. Pokud paní Krakonošová vaří k snídani, obědu i večeři bifteky z pravé svíčkové, probiftekuje asi 15k za měsíc. Z toho mi vyplývá, že ten zbytek krakonoš vydělává obchodem s doma vyráběnými cigaretami (rofl)

      1. Naše zkušenosti jsou takovéto: Mléko plnotučné 3,5% – 1l u nás 36 Kč, v NDR 12 Kč. Olejovky – u nás 23 – 27 Kč, v NDR 12,50 Kč. 800 g vynikající bramborové polévky – 13 Kč! (tři porce). A takhle by se dalo pokračovat ještě dlouho. Kompoty, brambory, olej, zelenina – vše za poloviční cenu než u nás v Albertu. Za cenu dvou rolí hajzlpapíru dostanu v NDR balík s deseti rolemi. Ten tabák už je jen třešnička na dortu. I to kočičí papání a stelivo je tam za třetinu české ceny! Jde jen o to, vědět kam jet. V příhraničí, nebo v bývalé SRN je dráž.

     1. Kvůli nostalgii. A neradi, ale kdyby přišla nějaká návštěva, asi bychom byli pěkně zdrbáni. Jinak nebýt toho trvanlivého a jehličí nepouštějícího Made in China plastu, koupeného v r. 1991 v tehdejším Máji, tak bychom se na nějaké kupování předražených košťat raychle raz dva tři!

 22. no já už včera pekla perníčky.
  A v sobotu už nazdobila v kuchyni okno.
  Mikulášskou nadílku připravuji nejen pro vnoučka, ale i pro manžela a dospělé syny.
  Neodmítne nikdo.

  Míša

  1. Nepečeme, neuklízíme, neblbneme. Proč slavit, tedy zejména blbnout, jednou v roce, když si můžeme udělat radost kdykoli nás napadne. Jan Amos Komenský blahé paměti, kdysi řekl: Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest! A já jsem si jist, že tím kvaltováním měl na mysli nejen obecný spěch, ale tohle předsváteční blbnutí. (honem dárky, honem všechno vysmejčit, honem tohle, honem tamhleto…) My nic takového neprovozujeme, vánoce, víkendy, svátky, narozeniny – prostě nic, klídek, pohoda a děláme jen to, na co máme chuť. (Hele, dneska je hezky, co kdybychom si vyjeli někam na výlet? A kam? No, v severních čechách právě kvetou koniklece! Fajn, tak jedem. Vzal sis foťák?) (rofl)

   1. No, krakonoši, když jsem tenhle článek psala, přesně na tahle vykřikovaná tvrzení z vaší strany jsme si vzpomněla. Jenže spoustě lidí vyhovuje mít rok rozdělený svátky, tak jako příroda má čtyři roční období. Člověk na naprostý chaos stavěný není a ta vaše vzpoura vůči všemu a všem je poněkud… pubertální.

    1. Jakápak vzpoura? proč mít svátek jen občas a v den, kdy to někdo ,,nařídí“ když ho mohu mít kdykoli, kdy na něj mám náladu? Já si, na rozdíl od vás, násilí nedělám. Mám chuť kutit – kutím. Mám chuť se cournout po okolí – jdu se cournout. Dostanu chuť posedět v hospůdce u sodovky – jdu do hospůdky. Přesně tohle je svobodný život Havajských domorodců, který jsem v podstatě praktikoval od té doby, co jsem opustil školu, i když s tím, že jsem občas musel chodit do práce. Ale tam jsem si také dělal především to, co mi vyhovovalo.

   2. Milý Krakonoši – ano- jaký si to uděláš, takový to máš. Takže pokud k tomu přistupujete tak, že šmarjá, vytáhne se plastovej stromeček, vověsí se cingrlátkama a šmidra, tak se pak nedivte.Ne každý to vnímá jako Vy. Vánoce taky můžou být tak trochu o něčem jiném než jen o dárcích. Jsem člověk, který dává dárky rád a celý rok. malý, maličkosti, ale ráda se dívám, jak ten dotyčný má radost. Ale Vánoce jsou o splněných /dětských i dospělých/ přání a tak se pod tím stromkem pokaždé hrozně ráda dívám, jak je dotyčný obdarovaný překvapený, že jsem „uhodla“, to co by si nejvíc přál Stačí lidem celý rok naslouchat a velmi snadno se zjistí, co by komu udělalo radost. Nesnáším dárky pro dárky. Nicméně to hlavní na Vánocích pro mě je, spousta času, které mi Vánoce darují. Pro moje nejbližší. O tom ten svátek je – o svátečním společném čase. Je prostě jiný, než v normálním čase. Samotný Vánoce jsou totiž tím dárkem. A pokud si ten dárek nepřejte – tak proč si na Vánoce hrajete – se stromkem a cingrlátkama? Máte – pro mě – divný nazírání na věc.

    1. Mimoděk jste to uhodla. Ano, stromek ne kvůli tomu, že je jakýsi, poněkud vzhledem k datu nepatřičný svátek;takzvaní pohané slavili slunovrat a tím vlastně nový rok na Lucii, ale proto, že si prostě trochu pohraji. Stromku s krabice vytažení, stromku od prachu otřepání,stojanu sestavení, stromku ze dvou dílů kompletace, svíčiček a cingrlátek navěšení, zástrčky do zásuvky zasunutí a je hotovo. (Kdysi dávno, když jsem chodil do práce, se stejným způsobem normovaly pracovní postupy). Kocourek vykulí kukadla, našpicuje ouška, naježí fousky, očmuchá a tlapkou osahá nejníže visící ozdoby, načež pod stromeček ulehne a je rád, že má novou schovávačku. Dárky řešíme jednoduše; dvěma synům a čtyřem vnoučatům, včetně jejich manželek každému po tisícovce v celkem dvou obálkách, (přijeďte si, máte u nás ježíška) a: přijďte zas, my k vám také nechodíme. My máme sice času dost, ale oni ne, na rozdíl od nás totiž musejí pracovat.

 23. Pevně věřím, že moje košky by měly z adventní výzdoby, zejména pak ze svíček obrovskou radost. (whew) Mně asle stačí každodenní boj o nesmělý květní stvol jedné z orchidejí, i o každou kytku ve váze. (tmi)
  Ale advent mám ráda, je to doba, kdy se blíží Slunovrat a před ním Lucie, která noci upije. Většinou už není tolik inverzních dnů, jak je obvyklé v listopadu. A ve vzduchu je naděje. (sun)
  Ještě bych asi měla říct, že posledních letech pro mě advent začíná Mikulášskou poutí do Dráčkova. Letos to vychází časově opravdu skvěle. 🙂

  1. Pro mě je advent začátek svátečního času s celou tou světýlkovou a třpytivou parádou, duchovní význam v něm nějak nevidím, ale je to báječný čas, úplně jiný než zbytek roku a neproběhne cvalem jako Vánoce během tří dnů.

   1. Máš pravdu, ani u nás ten duchovní význam není. Nejsme věřící. Ale přesto je tahle doba jiná. To těšení je znepokojující a příjemné. Jo, máme pilno, ale stejně si to ujít nenecháme.

  2. no jo – košky!!!! (h)

   já mám už něco přes týden doma KOČIČÍ adventní kalendář :O :O :O … a to prosím ne kalendář S koškami, jak to pochopil můj zeť, ale PRO kočky!!! ano prosím, to už se taky vyrábí

   přijde mi to jako zhůvěřilost a ne, nekoupila jsem to, přišlo mi to jako dárek navíc s nějakou objednávkou krmení … je tam opravdu klasických 24 okýnek a v nich jsou prý umístěné nějaké kočičí pamlsky… a dokonce bylo v „pokynech“ napsáno, že je to, aby „se vaší kočce zpříjemnil čas čekání na Vánoce“ (rofl) (rofl) (rofl)

   přijde vám to taky naprosto praštěný??? mají vaše zvířátka nějaké pnutí ohledně čekání na Vánoce? (chuckle)

   1. Nemají- jejich čekání se týká jen lítačky venku a případně odměnky za to, že si nechaly rozčesat kožich 🙂

   2. Pnutí nemají, teda měly by, pokud bych vytáhla stromek – to by pnutí měly – huráááá konečně něco kloudnýho do domácnosti…stačilo,jak ho likvidovala Pitina, a teď mám koček 8…a kdybych na něj dal aty krásný slaměný ozdůbky, to by bylo haloo.. ni cnebude – až se zasklí do dvou let jedna lodžie, tak ho ustrojím a zavřu na ni..bude dělat parádu za oknem ….uvidím na něj já i kočky a kolemjdoucí….
    teď jen zavěsím na konzoli girlandu pseudojedlových větví, nazdobím ji a budu se kochat….venku zapálím v lucerničkách svíčky a to bude moje vánoční radost.. a adventní kalendář jsme zahlídla u vánočních dárků pro naše mazlíčky…no, sice jsem se zamyslela, že by…ale pak mi došlo, že bych to musela brát x8 a myšlenky jsem se rychle vzdala..stejně je to jen chytrý obchodnický tah…včera bylo Kačenky, tak jsem podarovala kočku Kačku pamlskem a dala i ostatním. nevím, jestli kočky vnímají vánoce, ale když byl Šarik, tak o nich věděl..to jsem ještě měla krásnou velkou palmu,kterou jsem vánočně nazdobila a on pod ní lehával. K štědrovečeři dostal obloženej talíř masem a oloupaným kapřím řízkem bez kostí, pak vyloudil pár kousků cukroví místo piškotů a uvelebil se vedle mne na gauči a čučeli jsme spolu na pohádky a já mu máčela kožich slzama,když jsem se u nějaké dojímala….ve váze jsem měla živé smrkové větve a on k nim chodil vonět… Silvestr jsm etrávili v koupelně, kam mne zavlekl, protože nesnášel ten randál a světelné efekty. Tam jsem seděli na podlaze, on se mi narval do náruče a tak jsme vítali každej Novej rok, v umakartový boudě, co nás od těch salv a světel chránila…kočky sice dostanou k štědrovečeři kus kapra, ale na pohádky se mnou nekoukají,hrabou ve vánočních papírech a válej se v nich. Když začnou rachejtle, Pitina nastoupí na okno a komentuje to, asi byla u dělostřelectva v minulým životě. když salvy skončí,komentuje to sprostě,protože nemá dost…větve do vázy už nedávám, neb váza byla vždy vylita a větve roztahány….

   3. naše kočky také slastně hnípou a advent a vánoce jsou jim ukradené.
    Jen na štědrý den, když obaluji kapra a řízky, tak Honás pobíhá po kuchyni jako baleťák a řve a řve. Premiové kapsičky se však i on nakonec dočká.
    Hepinka si lehá po stromeček a tváří se dekorativně.
    Říkám jí, že je ten největší dáreček.
    Stromečku si ani jeden nevšímá a ten nám vydrží až do 3.králů.
    Letos zvažuji, že jim Ježíšek přinese koulodráhu.

    Míša

    1. hlavně aby ti taky poradil,že ji na noc musíš uklízet nebo z ní vyndavat tu kuličku (angel)

   4. Bedo – tak abych se přiznala, tak jo. U nás pnutí ohledně Štědrého dne tedy v zrzavé makovici je. Jakmile Hošíček zjistí, že se snáší do tajemný skříňky, není pro něj klidu (rofl) (rofl) . Pokaždé když se dostane do pokoje se skříňkou, stojí u dvířek, kníká, funí a přešlapuje. A je to stejné i letos. Už to začlo 😀 . Ovšem je mi jasné, že ani psí adventní kalendář, by toto pnutí neodstranil. Dopadlo by to tak, že by Zrzavohubec (dnes již téměř Bělohubec 😀 ) běhal bytem střídavě od kalendáře ke skříňce, kníkal by, funěl a přešlapoval tu tam , tu onde 😀 😀 😀

   5. ejch tak ještě jednou.
    Bedo – přiznávám, že u nás pnutí tedy je. Převeliké . Hošikus jak zjistí, že jest snášeno do kouzelné skříňky, která požírá všechny ty dárky, tak od toho momentu stojí před skříňkou – kníká, funí a přešlapuje pokaždé, když se do pokoje dostane. Ovšem jsem přesvědčená, že ani psí adventní kalendář, by tohle nepořešil. Dopadlo by to tak, že by pes lítal od skříňky ku kalendáři, postával před jedním, či druhým – přešlapoval, funěl a kníkal. (rofl)

 24. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm , co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Vůně jehličí, svíček, čerstvě pečeného cukroví… a taky světýlka za oknem i venku na zahradě. Taky se těším. Naplnit doma šitý adventní kalendář má vždy za úkol babča – neměla ho těm vnoučatům kdysi šít (chuckle) Jen ten Lídy už bude mít pytlíčky naplněné pro Vilíka…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN