VZPOMÍNKY STARÉHO ZBROJNOŠE: Zimní výšlap v okolí řeky Oslavy a Chvojnice, prosinec 1965

Po dvou letech prezenční vojenské služby naší tehdejší socialistické vlasti v Šumavských hvozdech, jsem se na podzim roku 1965 vrátil zpět do svého rodného Brna coby celý, čtyřiadvacetiletý, muž.

 

 

 

Ke svému oblíbenému moravskému vínu jsem v hospodě u Kulaté báby v Janovicích nad Úhlavou přišel na chuť jantarovému moku Gambrinus a podomácku vyrobeným lahodným likérům kastelánem nedalekého hrádku Klenová v jeho temných sklepeních. Akorát si už moc dobře nevzpomínám, jestli nás kastelánova společnost lákala protože to byl bývalý Brňák, který vyráběl chutné mazivo na hlasivky, nebo proto, že měl mladou, pohlednou a hlavně přátelskou dceru.

Za tyto dva roky se mnohé změnilo. Jak v mém rodišti, tak i v horolezeckém oddílu Spoj Brno, kterého jsem byl členem. Z původních členů zbylo v oddílu jen pár ze zakládajícího jádra a ti ostatní v roce 1964 založili nový HO Jiskra Medlánky. Takže jsem se vrátil do oddílu, kde byla většina kamarádů nových. Po rozštěpení oddílu jsem tehdy moc nepátral a neuvažoval a raději se věnoval lezení po skalách. Později, a prakticky až tady u klokanů, se mě toto vše začalo v kebuli jaksi třídit. Ať už oficiální pohnutky byly jakékoliv, já tuto událost vnímal následovně.

 

 

 

HO Spoj Brno byl vytvořen romanticky založenými dorostenci, co se rádi toulali přírodou a podnikali mnohdy dosti tvrdé pochody, zvláště ve Slovenských zimních horách. Toto byl turistický oddíl Spoj Brno, který zhruba v roku 1958 rozšířili členové z turistického oddílu z Královopolské, co k nám přestoupili spolu se svým vedoucím Zdeňkem Kašparem – Kasprem. Tito všichni byli tehdy ve své většině vyučení, pracovali nebo se ještě učili v Královopolské strojírně. Původní členové turistického oddílu Spoj Brno se společně toulali přírodou od první poloviny let padesátých.

Byla to tehdy taková podivná doba. Mnozí z nás si ještě pamatovali na vzrušující zážitky ve Skautu a v Sokole, než nám soudruzi zavřeli oboje, včetně našich vedoucích. Takže ve zmíněné době se jaksi pod pokličkou dávali dohromady lidičky, co zbyli z obou bývalých organizací, a tito s jistým rizikem pod hlavičkou ČSTV budovali turistické či gymnastické oddíly jako jejich vedoucí. Znám důvěrně oboje. V tuto dobu jsem už s gymnastikou skončil, jaksi to přes úrazy a tělesnou schránku nevyšlo, tak jsem se začal věnovat své druhé lásce, volné přírodě.

A kde lépe než v partě stejně praštěných teenagerů pod vedením podobně praštěného vedoucího. Nutno dodat, praštěného tím správným směrem. Tito vedoucí dobře věděli, že svoji lásku ke sportu nebo přírodě musí svým svěřencům podávat obezřetně, avšak zajímavě a poutavě. To druhé uměli, byli ještě ze „staré“ školy a to první se z nouze naučili, neboť byli inteligentní, nyní převážně manuálně pracující dělníci v průmyslu, avšak s akademickými tituly, jak v té podivné době bylo zvykem.

V roce 1961, nedlouho po založení HO Spoj Brno k nám přestoupil zkušený horolezec a cvičitel Ing. Mojmír Tichák – Kazimír. Tento sebou přinesl jiného ducha vnímání lezení a velehor, které bylo tomu našemu jaksi cizí. Tuším, že tehdy se začaly vzájemné vztahy v oddíle polarizovat, i když jsme si to sami dobře neuvědomovali. Ti, co přišli z Královopolské s Kasprem se semkli kolem něj, a ti co tvořili turistický oddíl před jejich příchodem mnohem snadněji akceptovali nově příchozího instruktora – cvičitele Kazimíra.

Na všechny z nás hluboce zapůsobila smrt Kaspra v roce 1962. Skupina „Královopoláků“ byla zvlášť zasažena. Osiřela. A právě z jejich řad se počínali vyčleňovat noví cvičitelé a instruktoři. Ovšem vždy někteří chyběli, nebo se vraceli díky dvouleté prezenční vojenské službě. Kazimír tak v oddílu dominoval. Jak věkem, tak i odborností a zkušenostmi.

Mnozí to vydejchávali jen velice obtížně, zvlášť proto, že jeho jiný přístup k našim lezeckým i mimolezeckým aktivitám se stal atraktivním pro nové, vesměs mladší členy již jiného ražení. Většina jich nyní byla studenty středních nebo vysokých škol s odlišnými názory, a vztahy k tomuto sportu a potažmo životu. Už na podzim roku 1963, kdy jsem po čtyřletém odkladu odcházel na vojnu, byly tyto jevy patrné, i když jen náznakově.

A tak jsem se po dvou letech vrátil do HO stejného jména, ale kolektivu zcela jiných lidí. Ano, měli jsme společné zájmy, ale jejich „psychological make up“, tedy psychologická podstata byla jiná. Navíc v oddílu byly i páry, a to byla také novinka. Nezbývalo mě, než se s novými členy co nejdříve seznámit a sžít, aby všecko klapalo, i když už ne tak, jako dříve.

 

 

A tak jsme jednu neděli v prosinci 1965 podnikli kondiční zimní výšlap do údolí kouzelné řeky Oslavy a Chvojnice v této nové sestavě. Jak bývalo tehdy zvykem, sešli jsme se brzy ráno, ještě za tmy, na „roli“, tady hlavním Brněnském nádraží a courákem se přesunuli do Oslavan, odkud jsme se vydali mrazivým ránem a sněhem proti toku Oslavy jejím zimním údolím. Počasí nám přálo, bylo skoro jasno, ale samec, takže jsme pak několikrát přecházeli zamrzlou Oslavu po tenkém ledu.

Kupodivu nikdo nezahučel a nemusel se sušit. Zcela plánovitě jsme si tak zvyšovali hladinu adrenalinu v krvi, který nám v údobí, kdy jsme moc nelezli, jaksi scházel. Já se věnoval fotografování a se mnou ještě jedna „novočlenka“, Věrka Kepáková, která byla na tomto výletu se svým tehdejším partnerem Edou. Celý tento cirkus vedl, jak už jinak, Kazimír.

Sestava byla tentokrát neveliká: Kazimír – Mojmír Tichák, Míša – Michal Kryštof, Věrka Kepáková s Edou – Eduardem Maděrou a Yetti – Jiří Švehla. Z Oslavanského nádraží jsme šli nejdříve po mírně zasněžených a umrzlých polních cestách, abychom zanedlouho narazili na Oslavku. Přes tuto zde byla zbudována pěkná dřevěná lávka pro chodce, která byla v tento den náležitě kluzká. Ještě, že měla na jedné straně zábradlí.

 

 

Nad tekoucí vodou Oslavy přišlo náramně vhod. Údolí řeky se krásně vine krajinou a chodník vede tu na této a tu na druhé straně řeky, kterou je nutno překročit. Hladina je nyní pokryta tenkým, praskajícím ledem a tak to je při každé cestě přes řeku „zábava“. Jde vždy jen jeden a to VELMI opatrně, Věrka si dokonce pomáhá vyplazeným jazykem. Zadařilo se a nikdo se nevykoupal.

Často je led tak tenký, že se nedá po něm na druhou stranu přejít a tak se hrabeme po zarostlém, místy skalnatém a těžko schůdném břehu, kde cesta nevede. S okolních skal visí ledové rampouchy, a i když už dopoledne pokročilo, tak stále vydatně mrzne. A tak jsme došli až pod „Ketkovák“, tedy Ketkovské hrady,  nebo jak se dnes říká, zřícenina hradu Levnov. Až ke Ketkovickému mlýnu jsme však nedošli.

Na břehu řeky jsme se na sluníčku nejdříve posilnili a pak jsme začali vystupovat velice příkrým svahem na asi 120 metrů vysoký skalní ostroh, na kterém je vlastní zřícenina. Protože jsme byli, co jsme byli, tak jsme pak pokračovali po umrzlých a klouzajících skalách hřebenu. Byl to přece kondiční výlet horolezců, ne?

 

 

Skály jsme zdárně zdolali bez uklouznutí, pokochali se výhledy po kouzelném kraji a nedaleko za zříceninou hradu jsme se sesunuli prudkým a klouzajícím svahem do údolí říčky Chvojnice. Byli jsme rádi, že jsme opět v údolí, i když o zábavu stále nebyla nouze.

Říčka nebyla zamrzlá a její zdolávání z jednoho břehu na druhý, jak vedla tehdy cesta, bylo nadmíru zajímavé. Zvlášť, když se přecházelo po umrzlém a klouzavém kmeni upadlého stromu. No co kdyby snad někomu klesla hladina adrenalinu v krvi? A navíc se při tom cvičila rovnováha, že ano.

A tak jsme v pohodě a všeobecné spokojenosti došli k polní cestě, co nás přes umrzlou krajinu zavedla až na nádraží do Rapotic, odkud nás vláček couráček dovezl zpět domů do Brna, kde jsme se octli už potmě.

 

Další fotky najdete zde:

http://hillbilly.rajce.idnes.cz/Zimni_vyslap_v_okoli_reky_Oslavy_a_Chvojnice,_prosinec_1965

 

 

 

Aktualizováno: 5.11.2012 — 20:18

13 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Vyrazte tam, (všichni ostatní, co tu občas pobýváte), koncem dubna až začátkem května,kvetou tam orchideje, mimo jiné.

 2. Jiří, díky, díky, za další přiblížení Tvých energeticky nevyčerpatelných lét mládí. A také za fotodokumentaci, krásných míst, která znám už ze současnosti .

 3. Dobře, tak znova. Omlouvám se, pokud tu snad náhodou bude tenhle komentář nakonec dvakrát – jak pravila včera Io, antispam je stále při chuti.
  Milý pane Jiří, jestli vám na vašich zápiscích něco opravdu hnusně závidím, je to fotodokumentace. Fotil jsem rád, ale nikdy, opravdu nikdy jsem s sebou na vandry nevozil foťák. Asi proto, že se mi už nevešel do „usky“, a já jsem sveřepě odmítal brát si jiné zavazdlo 🙂
  Pokud jde o ten rozklad oddílu, myslím, že byl zákonitý. Každý oddíl občas podlehne generační změně a člověk s tím nic nenadělá. Zažil jsem to v šermu, a to dokonce dvakrát – podruhé ukončil trápení můj přestup jinam… Vždycky to mrzí, špatně se chápe, k čemu tu vlastně došlo (opravdu asi až zpětně), i nějaká ta ublíženost by se našla…
  Přeji všechno dobré do Klokánie a díky za další vzpomínky – schovávám si je (teď ale budu muset postahovat a uložit všecno, co mi za posledních 9 měsíců uniklo).

  1. S tím generačním rozkladem různých klubů, spolků, a oddílů to je svatá pravda. A su moc rád, že jsou opět na „lajně“, vítejte! By the way, nepoznali v šermu nějakého Ladislava Dolníka z Brna? Jeden nikdy neví, náhoda je blbec.

 4. Tak to ja jsem zas castecne na rozpacich, kdyz se mam cesky vyzvejknout o pravnich vecech. A to jsem to tam vystudovala i s doktoratem. Ale tech let, co to delam v anglictine, a navic s ceskyma kamaradama se o tom zas tak moc nebavim, tak mi to dela problemy. Ale je pro mne osvezenim pameti, kdyz se muzu bavit se svym nejstarsim synovcem, ktery prava v Praze vystudoval a pak stravil dost casu u nas jako na douceni, kdy jsem ho dala dohromady s nejvyssim spravnim soudcem v JK, ktery ho zas predstavil jinejm lidem, a pak jsme se synovcem sedeli dlouho do noci a bavili se, jak to funguje tady i v CR. To se mi naraz ta ceska slova dostavala z hlubin mozkovych zavitu napovrch. Ale zase uz zapadla. (chuckle)

 5. Jirko, ty tvoje vzpomínky na vele akční mládí jsou úžasné a navíc je máš doložené fotkami, což ti přímo závidím. Nevím jak moc umí vaši dva kluci česky. Ale byla by škoda kdyby si tvoje rozsáhlá vzpomínání nemohli přečíst v tvé jadrné češtině. Nevím jak ty, ale já z vlastní zkušenosti vím, že se mi nikdy nepodvede přeložit (převyprávět) ať už moje psaní, nebo jen nějaký zážitek z mládí do angličtiny tak, aby to mělo stejnou „šťávu a cit“ jak to cítím já ve svém rodném jazyce. Vždycky to vyzní tak nějak tvrdě, uměle – prostě přeložené. A to myslím anglicky umím za ta léta docela dobře (dokonce se mi občas i v angličtině zdá). Prostě vložit do překladu „autorovo cítění“ je velké umění. Tak si to alespoň vychutnáváme my, kteří si rozumíme.

  1. Milá Mričko,

   o to tu jde. O ten cit. V angličtině umím docela slušně psát pracovní zprávy a technické popisy a v češtině zase ty ptákoviny kterým rozumí ti, kterým podobně zobák narostl. Však jsem se nad současnou češtinou v českém tisku zamyslel a nadatloval úvahu. Asi brzo tady vyjde.

     1. Psali jsme splečně 🙂 No ono se to anglické snění dostavilo časem nějak samo. To prý znamená, že už mám angličtinu „pod kůží“. Ale nezdává se mi tak pravidelně a co mě na tom zlobí je to, že třeba ve snu mluvím s maminkou a hovoříme spolu anglicky!!! Tak to už pak vůůbec nevím, kam patřím!!!

   1. Jirko, díky za odpověď. Přesně jak píšeš a těším se na písemnou úvahu.

    U nás den pomalu končí, u vás je myslím už útarý v polném proudu,asi o 14 hodin vpřed,ne? Nebo to je mezi Aust.a Evropou?

    1. fčíl tu máme 14:00 v úterý. Máme letní čas a jsme o 10 hodin před Prahou. Před vámi to bude asi 15.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN