PSI: Beta a děti

Betka je rozcapený jedináček. Vlastně všechny naše dogy byly rozcapení jedináčci… Jak se tváří (či tvářily) na dětskou konkurenci??

 

 

 

Arona to měla s dítky jednoduché – vyrůstala nejen se skautským oddílem, ale hlavně s dítky rodinnými – nejstarší neteřce bylo deset, nejmladší dva roky. A Lída byla devítiletá, když ta malá žíhaná potvůrka vstoupila do naší domácnosti. Bylo normální, že se děda „pral“ současně se třemi vnoučaty a jednou dogou.

Xerxes byl doga přesně dle standardu. Klidná, důstojná, všechno a všechny milující. Když si ho kdokoli chtěl pohladit, tak měl dogouš radost a uměl se přitulit. Ve vztahu k dětem byl úžasný – kamarádky holčička se o něj poprvé stavěla na vlastní nožky a jeho vztah k „šoušedce“ Terezce byl tady několikrát popisovaný. Ne, ani u Xerdy se děti neměly čeho bát.

 

 

S Betou to tak jednoduché nebylo. Je hodně nevyrovnaná. Její divokost a dravost se pere s bázlivostí. V pubertě dokonce zkoušela „preventivně“ vrčet na lidi, kteří šli proti nám. Pochopila, že pak se k ní nikdo nadšeně nevrhá a nechce si ji pohladit. Dětí se bála. Nevěřila jim a hlazení (pod kontrolou) pro ni byl spíš trest než radost. Zvířetníci ze srazů vědí, jak dokáže ze strachu vrčet a hlazení od dítek (speciálně předškolních) odmítá.

Když ale přišla návštěva s dětmi k nám domů, chovala se normálně. Nebyla sice nijak nadšená – hrátky s dítky nevyhledávala, ale neodcházela, nevrčela. Žádná agrese ani přehnané žárlení. Pokud jsem s kamarádkou a jejími dětmi vyrazila na procházku, za chvilku dítka zahrnula do smečky a na volno běhajíce se klidně nechala i pohladit. Ale potřebovala se rozkoukat.

Když Lída otěhotněla, věděli jsme všichni, že žádné podstatné změny v chování vůči psovi nenastanou. Žádné zakázané místnosti. Žádná hysterie ze strany rodičů ani nás. Normální pes žijící v rodině by měl být schopen automaticky dítko ve smečce akceptovat a správně zařadit. A taky jo. Beta nepotřebovala žádné použité plínky na seznámení s pachem mimíše (doporučováno v literatuře), nepotřebovala jíst pamlsky z použitých plínek (spojení dětského pachu s příjemnými prožitky) prostě věděla, že je to Lídy „štěník“ a že je to tabu.

Nijak nevyhledávala kontakt – jen čas od času mimíše přiblízla a vrtěním chvostíku jasně hlásila „koukejte, mám ho ráda“. Ale byl to signál pro dospěláky, ne pro to dítko. Když Vilík byl kvílík – raději preventivně odcházela do vedlejší místnosti (asi aby ten brek nebyl na ni). Když jsme ho začali odkládat na zem na deku, snažila se lehat s ním.

 

Žárlila. Ne přehnaně, ale žárlila. Pokud někdo choval mimíše, hned se nacpala pod ruku k někomu jinému. Často mě vybízela ke hře, když se to nejméně hodilo. Takže v náručí mimino a do rukávu zakouslých 65 kilo dogy. Nedělala jsem z toho vědu. Někdy jsem si šla hrát a předala dítko někomu jinému, jindy houkla na Betu, že nic nebude a někdy jsem se přetahovala a zároveň chovala…

Dětské hračky ji lákaly mocmoc. Ale věděla, že nesmí. A většinou to dodržovala. Další lákadlo přišlo, když na půlroce nastal čas polívčiček a příkrmů. Zlaté časy pro Betku. Maso se zeleninou, ovoce s piškoty – to všechno ona ráda a přebytky byly její. Pochopila, že jídlo v dětské ručičce se jí vůbec netýká. Že musí počkat. Když ale skoro roční Vilém sebral ze stolu buchtu a mamina na něj houkla, že to nesmí (nejedl by ji, jen drobil), Beta hned přiskočila a  „nebezpečnou“ nedovolenou věc mu odebrala… A ihned spolkla, pochopitelně.

Hlídala jsem je hodně. Dokonce jsem asi já „své“ psí holčičce věřila nejmíň. Ostatní byli klidnější. Nevěřila jsem, že ve své zbrklosti by nebyla schopná na zemi ležící dílko přišlápnout, kdyby třeba zazvonil zvonek. Nebo že by nenarazila do kočárku, pokud by ji chytlo lítací šílenství (nás umí smést z povrchu zemského bez zaváhání).

Kosatka dravá ale chápala, že Vilém je hájený a že se mu nic stát nesmí. Raději držela odstup, pokud jsme s ním blbli, tak si nedovolila velké zapojování do hry a spíš se šla přitulit a pomazlit k někomu jinému.

 

 

 

Když se z mimíše stalo batole, nic se nezměnilo. Beta ho neobtěžovala, nelovila ho, piškot z dětské ručky nebrala. Vrtichvostěním ho pozdravila, oblízla mu obličej (brzy dopředu zavíral oči a úžasně se ksichtil :o)) , ale že by mu dělala chůvu, co se od něj nehne, to rozhodně ne. A přišla skoro roční pauza. Mládežníci odletěli za Velikou louži a zase žádné dítko široko daleko.

Jako by ta pauza nebyla. Beta nadšeně přivítla mládežníky a k Vilíkovi se chovala přívětivě s rozumným odstupem (moc dobře ví, že blbnout kolem divoce nesmí). A on, přestože k zvířátkům má silnou nedůvěru (bojí se žáby, ježka i všech psů), tak se k ní taky choval přívětivě s rozumným odstupem. Přesto změny byly.

Například mladý muž zjistil, že co nechce k jídlu, stačí nabídnout se slovy: „Beto, na“. Zpočátku nešťastná slintající psice očima hledala povolení ode mne či Lídy, teď už „povolenku“ nepotřebuje a poživatiny odebírá velmi rychle. Prsty má zatím chlapec všechny.

Na procházkách a výletech jsme s Vilémem pomalí chodci. Betka si užívá čmuchání a čenichání, ale někdy by ráda zvýšila rychlost. Pokud se mladík někde zapomněl (zajímavý klacík, šiška), neměla tendenci se pro něho vracet a spíš nás „popoháněla“: „pojďte, zdrhneme mu“.

Příchod Františky proběhl hladce. Beta ji oňuchala, přiblízla a nadšenou oháňkovou mluvou ji Lídě pochválila a přijala do smečky. Kouzelné je, že když Fáňa spí v postýlce, tak Beta pokaždé, když postýlku míjí, zavrtěním ocásku Františku pozdraví. Vnímá ji, ale neřeší. Od toho jsou ve smečce jiní.

 

 

 

Velký zlom ve vztahu Viléma a Kosatky přinesla společná týdenní dovolená. Oprásknul se především chlapec. Nejen že provokuje u její misky (ví, že se to nesmí a tak to zkouší), ale Betku i pošťuchuje. Klacíkem pošimrat – opravdu pošimrat, ne třísknout (to Betě nevadí, naopak mu klacek hbitě odebere), piškot ukázat a nedat (psice ví, že jí dám jiný), ocásek přidržet (pche – síla její oháňky chlapce hravě smete)…

Co ale hlídám je vyrušování Bety, když odpočívá. Začalo to právě o dovolené. Psice spí na kanapi, mladík se potichu blíží a blíží, obličej k čenichu jí dává, až ona nevydrží a hlavu vztyčí. Pohledem prosí o vyřešení situace, neví, co má dělat. A Vilém vítězně ječí „už vstáááváááá“. Postupně to dotáhnul až k tomu, že jí dával nos na nos. Snažíme se nereagovat moc ostře, aby Beta neměla pocit, že by snad mohla příště vše vyřešit sama a jednu „mu bouchnout“ tlamou či tlapou. Takže Vilíka ihned odvelet s tím, že se to nedělá a Betku pochválit a pohladit, ať klidně spí dál.

Pravda – hlídáme, hlídáme a stejně jsem minule zaslechla „Betuško, vstááávej“ a když jsem doběhla, tak ji Vilík oběma ručkama zvedal hlavu. Kosatka na mě naštěstí zamrskala špičkou ocásku, že se nic neděje a že klííííd… Má děvenka naše černobílá celou řadu různých pelíšků a ví, kam se případně uklidit, kdyby měla všeho opravdu dost. Ale stejně, raději se nenechat ukolíbat a vždy ve střehu…

Betka se opráskla ve vztahu k jeho hračkám: „Měl jsi balónek? Už ho nemáš, je v mé zavřené tlamě. Chceš, balónek??“ A poskakuje provokativně kolem natahujícího dítka.

 

 

Taky venku skončila doba, kdy chlapce spíš přehlížela. Najednou ho klidně „loví“. Naštěstí zcela přiměřeně věku a váhovým poměrům. Rozeběhne se, Vilík preventivně křičí „nedělej mi tóóó“, protože běh útočný je zcela jiný, než normální a i to dítko to pozná… zastaví se krok před ním a jen pohybem čumáku ho shodí na zadek. A nadšeně se řítí přepadnout mě či páníka.

V Dánsku se před každým spaním četly pohádky. Vilík měl svoji postel, Betka ležela se čtoucím páníkem na druhé. Když se dočetlo, děda odešel a Beta zůstala v pokojíčku. Přišla za námi, až když Vilík usnul.

Minulý týden mládežníci měli společenskou akci a my hlídali obě dítka. Mamina pravidelně probíhala, protože Fáňa je kojeňátko, ale Vilíka jsme už uspávali bez rodičů.

Takže pohádka byla na mě. Ale v jeho pokojíku nejsou dvě postele, je tam jen jedna. A tak psice hop na postel a uvelebila se Vilíkovi v nohách. Chlapec byl unavený, pes byl unavený a tak svorně usnuli, ještě než jsem dočetla.

Za nějakou chvilku mi to nedalo a šla to nahoru zkontrolovat. Fanynka spala jak panenka, ale Vilík seděl v koutě postele, dudlík svíral v ručičce a v polospánku mi sdělil: „Tady všude je Betuška. Vilík nemá postýlku“. A opravdu – Beta spokojeně rozvalená na dece spala jak špalek. Tak jsem ji vyhnala do její (tedy naší) postele a uložila kluka (ten se snad ani neprobudil).

Beta moc dobře ví, že se s příchodem dítek nic podstatného nezměnilo. Že je pořád náš rozcapený psí jedináček. Že se chodí normálně na výlety a na procházky (jen je nás víc a víc). Že se do hor dá chodit s krosničkou s Vilíkem i s kočárkem s Fáňou.

Že má piškoty i tatranky výletní jisté. Že je vždy dost rukou na hlazení. Že ji nikdo odnikud nevyhání. A protože je normální pes, tak moc dobře ví, jak se musí chovat k mláďatům ve smečce…

 

 

Aktualizováno: 4.11.2012 — 20:02

105 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Bára

  Hledáme hodné majitele pro fenku Báru.
  Je to hodná, velmi přítulná asi devítiletá fenka, kříženec ovčáka s drobnějším psem (24 kg). Asi před dvěma lety jsem si ji vzala z útulku, hodně si na mě i celou rodinu zvykla, je velmi kamarádská. Ze závažných rodinných důvodů u mě však už nemůže zůstat, proto pro ni hledám hodné majitele.
  Barča moc nemá ráda ostatní psy, proto je třeba při vycházkách pevnější ruky (nikdy ale nekousne, jen ráda „straší). Se psy v rodině se ale bez problémů snese. Rozhodně se nekamarádí s kočkami.
  Je velmi ochotná poslouchat (jen někdy se neovládne). Má ráda dlouhé vycházky, nejraději běhá po poli a hledá myši (nikdy ale nic nechytí). Dříve byla zřejmě zvyklá na zahradě, teď si ale zvykla v bytě, vzhledem k jejímu věku by bylo lepší už to neměnit. Nejlepší by tedy pro ni byl domek, kde by měla své místo, s možností výběhu na zahradu. Vydrží sama doma naprosto bez problémů, ale nerada, má hodně ráda společnost. Nehodí se k velmi malým dětem. K větším ale naopak ano – je hodně aktivní a hravá.
  Ráda bych jí našla hodné majitele, kteří na ni budou mít čas a budou se jí věnovat (vycházky, aportování tenisáku, …), protože alespoň ze začátku jí bude určitě smutno.

  Kontakt:
  Simone Sumelidu
  simonesum@yahoo.com
  605 475 832
  Brno

 2. …..už vstáááváááá“. …..„nedělej mi tóóó“, …….„Tady všude je Betuška. Vilík nemá postýlku“. ……

  (rolf) (rolf) (rolf)

  Xerxová, díky, jsem pod stolem 😀

 3. Jé, malé děti a pes, to mě baví! (h)
  Taky holkám vtloukáme do hlavy, že pejska mají nechat v klidu, když žere a odpočívá (popravdě toho moc nenaspí, když jsou u nás, a dohání to pak v pondělí 🙂 ). A stejně jsem neuhlídali Kristýnku, která si došla osobně prozkoumat Denisovy granule v misce, zatímco pes nad ní stál, tvářil se nešťastně a čekal, až to někdo vyřeší. Zajímavé je pozorovat, jak se vztah dítěte a psa vyvíjí. Štěně Denis považoval lezoucí Aničku nejspíš taky za štěně, dorážel na ni, občas i štěkal, šťouchal do ní, ale jakmile začala chodit, pochopil velmi rychle, že do tak nemotorně se pohybujícího človíčka se nestrká ani není žádoucí se s ním tahat o hračky. Dnes už je schopen klidně sedět, když ho Anička drží na vodítku, nebo chvilku klidně jít, když ho vede. A taky je zapojován do společných her, se střídavými úspěchy. Celkem bravurně zvládl roli psa, který cestuje autobusem, když mu bylo ukázáno, kde má sedět. Ale vozit na hřbetě plyšáky vydržel tak asi půl minuty, pak zdrhnul. Na to mu chybí trpělivost velkých klidných a rozumných psů.
  Betce s Vilíkem to jde skvěle, Beta zaslouží jedničku s hvězdičkou za velkorysost!

 4. včera www, dneska terrovic rodina, to se nám to schází (nod)
  Jen tak dále – nastává doba dlouhé tmy, pošmourného počasí, tak je ta zdejší hospůdka plná (happy)

 5. Hlásím se do klubu, věta o tom, že Betuška je všude, je opravdu NĚCO. A článek a hlavně výchovné metody na člověky i pejsky rovněž nemají chybu.

 6. Pááni, tady toho je (inlove) . Tak
  1) báječný čtení o Betě a Vilíkovi, úplně se mi cukaly koutky. A mělo by se to přednášet v rámci těhotenský přípravy!
  2) EvoŽ, moc blahopřeju, je vidět, jak se vám zúročuje všechna péče a práce.
  3)Terrovi, jsem moc ráda, že vás vidím, a doufám, že se to bude opakovat!
  4) Kazanovi furt dál držím (y) , snad kombinace toho všeho zapůsobí
  5)rovněž tak držím Pikanovi od Maggie a Jitčinýmu kocourovi.

  1. Maggie, pokud je boulička pod kůží volně pohyblivá, tak by to ošklivost být neměla – rozhodně držím palce (inlove)
   Jitčo, tobě a tvému kocourovi taky… nemám tyhle zkušenosti, tak neporadím, tak aspoň ty palce. (h)

   Naše kočky kdysi byly venkovní, ale to nebyl problém – Mia byla buď v dřevníku nebo na střeše, a Čita nikdy nešla dál, než na louku před dům, aby v případě ohrožení mohla bleskově vlítnout pod Nazgúlí ochranu (ať si o nich jinak myslela cokoliv 😛 ) Obávám se, že právě kočičí mizení mě odrazuje od dalšího pokusu s kočkou – nemám na to nervy (whew)

 7. OT – Kazaní hlásání: ráno byl pes veselejší (dávám atb), ale tlapa stále oteklá. Pořád mi vrtala hlavou možnost, kterou naznačila LenkaS – tedy nějaké hmyzí bodnutí a alergická reakce. Volala jsem vetovi, co si o tom myslí a jestli mám zkusit mu dát antihistaminikum. On pravil, že jak chci, uškodit by to nemělo. Ale že si myslí, že to bude nějaký problém s cévami, s prokrvením… Tak jsem zatím tabletku odložila, využila toho, že po injekcích Kazana nebolí celej pes a vytáhla ho na tři kratší vycházky, vždy tak s jedno až dvouhodinovou pauzou – a dovolila mu být víc venku, když odpoledne vysvitlo sluníčko a bylo celkem hezky.
  Nechtěla bych chválit den před večeří 😛 ale tlapa vypadá líp, rozhodně je v oblasti zápěstí mnohem pohyblivější.
  Takže zase nic nevím – účinkují atb? (má je dnes 48 hod) Pomohl ten pohyb? Ale ať pomáhá cokoliv, jsem za to vděčná (inlove)

  1. Jestli zánět, možná z namožení, tak jak tak vzpomínám na svý trápení s kolenem, může být a) i b) – zánět polevil, tělo přestalo dělat kloubu dlahu a pohyb rozhejbal lymfatickej systém a trubky rychleji uklízí… Držte se. 🙂

  2. Dede, stále držím oba palce, jen chvílemi při domácích pracech je pouštím, ale to by vadit nemělo (y) !

 8. Terrovi, moc vás tu vítám, mám moc radost, že jste zase na značce a v plné sestavě (inlove) Bylo to dlouhé, už jste nám tu moc chyběli (sun) (f) (f) (f)

 9. Terrovi, nazdáááár!!!
  Četlo se to krásně, Xerxová, Vilíkova hláška o plné posteli Bety je světová. Vzpomněla jsem si na dnes osmdesátiletého kamaráda, kterému při porodu ochrnula maminka a strávila ještě dlouhý zbytek života na lůžku. Kromě bony ho v mimiším, batolecím a předškolním věku hlídaly a vychovávaly a se světem seznamovaly dvě dogy-harlekýni, jaké byly za první republiky na zahradách velkých vil v módě. Stihly to vydržet na světě akorát do jeho první třídy, pak už si musel poradit sám, ale superpsí je dodnes.

 10. Terrásci milí (h) , jsem moc ráda, že už konečně můžete chodit na Zvířetník, že důvod nechození pominul. (y) (clap)
  Io – 17.11. Pražit nemůžu, mám chlapečky.
  Jitčo – držím palce, aby se kocourek vrátil co nejdřív.
  Karakal – odrážedlo Ance nevadí a děti taky ne, je zvyklá
  EvoŽ – blahopřeju, mám takovou radost, že se váš přístup k chovu dobře zúročuje
  Rputinko – co noha?
  Milí zabukisté – vítám vás. 🙂 Doufám, že se brzo víc dozvíme o vašich zvířatech (nod)

 11. Terrovi,opakovaný pokus:je to BÁJEČNÉ,že ste tu!!!!!U nas je hnusne,prší -v robote blbé adresy,ale teraz je mi prijemne.
  Rozprávanie o Betke je kúzelné,tak si predstavujem súžitie so psom.

 12. Dnes musím za článek poděkovat „nahlas“. Ostatně Beta je moje zvířetnická favoritka, a dnešní téma pro mě velice aktuální: v dohlednu také čekáme mládě, v naší rodině první po dlouhé době a jsem hodně zvědavá, jak to vysvětlíme našich hovawartovi. Doufám, že to taky takhle pěkně zvládneme.

  1. pokud je to normální rodinný pes a vy jste normální rodina, tak mu nemusíte nic vysvětlovat 😉 Pochopí to sám (inlove) Jen musí vědět, že nic z jeho jistot není ohroženo a že i když mimíšek bude důležitější než pes, tak ho budete mít pořád stejně rádi.

   A představení psíka je kde?? Článečků není nikdy dost (wait)

   1. tak ta normálnost závisí na úhlu pohledu 😉
    Psisko brzy oslaví desáté narozeniny a čím je starší, tím častěji si tak nějak stojí za svými názory… tak uvidíme. Já se rozhodně nebojím, že by hodlal mimčo sežrat, spíš jak jsem psala: není vlastně můj, jsem s ním poslední dobou docela málo, ten kontakt není takový, jak bych si představovala, prostě ho nemám tolik přečteného. Váš přístup ke psům se mi strašně líbí (a taky Evy Ž. a Dede a Matyldy i dalších) – moc ráda čtu vaše články i komentáře a čerpám informace 🙂 Děkuju.
    A něco někdy zkusím napsat, pár nápadů mám, ale realizace nějak pokulhává… třeba se konečně polepším.

    1. já usekla odkaz hned za .cz a do políčka „hledej“ na stránkách jsem dala kód zboží (to koncové šestičíslo) A vylezla úžasná fotbalová souprava pro venčení psů zcela jistě dokonalá (chuckle)

 13. „Tady všude je Betuška. Vilík nemá postýlku“ (rofl)
  Náramně se to četlo, Xerxová (sun) A bylo to opravdu poučné.
  Apino, ty bys někdy chtěla na Micánka zapomenout? (inlove) Já mám taky lásku, na kterou vzpomínám. Krasavec to byl a něžný a hrdý. Mr. Zrzavý. (h)
  Jitčo, nepodceňuj bytového kocoura. Je veliká naděje, že se objeví. (y)

  1. To víš, že nezapomenu. Micánek byl prostě zlatíčko právě proto, že s námi neustále komunikoval. Je zajímavé, že na něj vzpomínáme mnohem více než na Micinku. Ona holt byla taková madam. Kromě toho, chudáček, odešla těsně po tátově pohřbu a my s mámou asi byly v takovém šoku, že se to svezlo dohromady. Jenže, když jsem si vybírala kočičku a uviděla Amálku – ta je za dlouhou dobu barevně i chlupy Micince nejpodobnější ze všech kočiček, které jsem viděla, plemeno samozřejmě ne – tak bylo jasno, musela k nám. Prostě to v srdíčku nějak jinak nešlo.

 14. Ráno jsem prošmejdila zahrady obou sousedů – naštěstí máme dobré vztahy, a nic, na silnici jít nemohl – k nám vede jen slepá ulička, končí tři baráky za námi, a za ní je řeka, mostek je dost daleko, tak na hlavní snad neměl šanci dojít, zahradu máme hodně do strmé stráně, za plotem ještě pás křoví, a pak trať (hodně vedlejší), skála, pás stromů a pole… Myslíte, že se ten náš trumpeta může za těchto okolností ztratit a netrefit domů a nebo se jen někde klepe strachy a až bude mít opravdu hlad, zkusí se vrátit? Psa jsem zavřela na dvorek, aby mu nebránil v přístupu, a nechávám pootevřené jak dveře u syna v pokoji, kudy asi utekl, tak kuchyňské, kde okolí dobře zná. Mimo to každou chvíli halekám z obou vstupů naučené formulky k návratu domů – jak jsem ho přivolávala z jeho ranních procházek kolem kuchyně… Ach jo, musí mu být pěkná zima a je určitě celý vyděšený… Jsou mu tři roky a je kastrovaný…

  1. držím palce.
   Nemohli jste ho omylem někde zavřít?? Třeba v kůlně, sklepě, garáži?? I normálně „povídavá“ zvířata můžou v nestandardní chvíli zmlknout a neozvat se. A sedí a čeká…

   1. To jsem si také nejdříve myslela – dostat se do našeho sklípka je cílem jeho života (chuckle) , ale ani při opakované prohlídce sklepa, garáže a uhelny nebyl nalezen – ani dnes ráno, a to věřím, že už by se pěkně naštvaně dožadoval vypuštění k plné misce a do teplého pelíšku, tedy, co to říkám, nejspíš do mé postele – tam nejraději tráví chvíle odpočinku – pelíšky důsledně ignoruje… Utěšuji se, dyť některé kočky se dokážou vrátit domů i z velké dálky, tak sakra, jak daleko mohl utéci – maximálně někam za plot, dál už ho pes odehnat nemoh, a on se veku fakt dost bojí… Jdu zase vyvolávat…

    1. Zřejmě se pod vlivem úplňku 🙂 či čeho konečně osmělil a vydal se dohnat ty tři roky. Neboj, přijde, vyčerpán leč šťasten. (nod)

     1. Mr. Zrzavý, jako roční mlaďoch zmizel. Naposledy byl spatřen sousedem v pondělí k večeru, jak si s ním vyřizoval spory místní „ranař“ největší kocour. Soused zrovna přijel a vykládal z auta nákup. A pak byl objeven ve čtvrtek dopoledne. To vyděsil chudáka souseda, když se katapultoval z KONEČNĚ otevřeného auta. Soused mi to přišel okamžitě prozradit, protože věděl, že jsem po Zrzavém vyhlásila pátrání. Když jsem si sečetla, jak dlouho byl kožich arestovaný, tak jsem se chopila kbelíku a dezinfekce, ale byla jsem postavena před záhadu. Ten kocour neudělal ani loužičku, ani bobek. Nechápu. A to auto nebylo celou dobu otevřené.

  2. Jitčo, kdysi kdesi jsem četla, že se kočka má hledat v noci, kdy je všude ticho a asi v okruhu 60 m od domova. Volat, poslouchat a případně řehtat mističkou s granulema. Nevím, jestli to funguje, ale předávám dál.
   Také lze požádat sousedy o prohlédnutí jejich sklepů a pod.
   Doufám, že brzy uslyšíš vyčítavé mnau a kočka se jakoby nic zhmotní (cat) . Držím palce.

   1. Dobrý nápad, dnes v noci vyzkouším s pixlou granulek – ten zvuk dobře zná – dokáže ho probudit i z tvrdého gaučového spánku…

  3. Podle toho, co píšeš, kocour má okolí okouknuté. I když se příliš nevzdaluje od domu, určitě ví, kde ten dům je a měl by být schopen se vrátit. Ale jak radí Xerxová, podívej se všude, kde by mohl být zavřený. Jak s vámi komunikuje? Je spíše tichý nebo upovídaný? Tichý se nemusí ozvat i po dlouhé době, upovídaný by o sobě dal časem asi vědět. Jistě víš, že kočka se dokáže schovat ne nejrůznějších místech. Mohl skončit třeba i ve skříni, za jakýmikoli dveřmi. Také bych požádala sousedy, aby zkontrolovali jejich sklepy, garáže, kůlny a podobně. Mohl tam zalézt třeba otevřeným okýnkem a oni si ho ani nemuseli všimnout.

   1. Tak jsme se vrátili z hledání, a zatím nic… Soused prohledal kůlnu, složené dřítí, půdu, garáž, zkrátka vše, co ho napadlo a kam by se kocour mohl natěsnat, sousedka z druhé strany také prohledala kůlnu a přilehlé okolí, dokonce s pomocí svých dvou psů, a ani ty nic nezaujalo (jezdí sem jen na chalupu a zrovna dnes na chvíli dorazila), my se synem prošli celé naše údolí, pročíčali a provolali se pár set metrů na obě strany – přivolali jsme si dokonce dvě cizí kočky, ale kocour nikde… Barák znovu důkladně prověřen – dokonce i trouba, pračka, lednička, mrazák byly podrobeny důkladné prohlídce – už několikáté, ale pro jistotu, skříně jsou zotvírané, sklep a ostatní příslušenství také znovu prověřeno, ale nikde ani kočičí chlup (tedy obrazně řečeno). Kocour je všeobecně velmi tichý, ale když mu např. zavřeme dveře do obýváku, nebo mě ráno chce dostat z postele, dokáže se opravdu hlasitě ozvat, jak mňoukáním, tak škrábáním, a dobře ví, že na tenhle povel se dveře rychle a většinou s omluvou otevřou, proto si myslím, že už by po skoro 24 hod. nebyl zrovna potichu, ať už by byl kdekoli. Jedině venku, kde by se bál, by asi seděl jak pěna… Ach jo, už nás nic nenapadá, jen čekat. A venku je fakt ošklivo, mokro a zima, a náš Čičík je zvyklý na teplo, sucho a vůbec pohodlný život… Kde jen ten trumbera může být…

    1. Jitčo, vím, že už to začíná být docela dlouho, aby se kocour neozval, pokud je v dohledu, ale dovedou opravdu skoro nemožné. Třeba Amálka se mi dokázala v domečku na několik hodin schovat do papírové krabice, kam nikdy předtím nevlezla – jen kvůli „Hujerům“ a jejich psovi. Micinka blahé paměti zase dokázala vlézt do proutěného košíku s víkem. Normálně si to víko odklopila a když za ní zapadlo, nikdo nevěděl, že v košíku může být kočka. To se jí pro změnu nechtělo do Prahy a viděla balení v domečku. Přišlo se na to skoro náhodou. To nevymyslíš. Prostě dokážou mít nápady, že tomu jeden nevěří, dokud to nevidí.
     Takže tvůj kocourek opravdu může být někde schovaný a možná i zavřený – tam to šlo, zpátky ne. Pokud je volný, tak přijde, hlad ho dožene.
     Moc a moc držím palce. Vím, že máš o něho velkou starost.

     1. Moje předchozí kočka Polárka se chodila schovávat do úložného prostoru postele, kam asi protékala pod lehounce zvednutým roštem pod hlavou, byla tam mezera tak na myš a ne na kočku. Dlouho jsme nemohla přijít na to, kam ta kočka mizí a ze začátku jsme šílela, protože na to, jak byla uječená, tam byla zticha jako pěna. Hledej důkladněji. Ale taky uměla zmizet na tři dny a vrátila se s výrazem „kde se ten catering fláká?“ , takže nezoufej.

  4. Jitco, on i prevazne bytovy/domovsky kocour se muze venku schovavat dost dlouho. A kocky se umi zasivat perfektne. Nas Kuliferda obcas zdrhne a vydrzi mu to nekdy az dva dny. Coz mne dela nervni, protoze on neni nauceny na co si davat pozor, jako byly a jsou nase castecne venkovni kocky. Vetsinou ho vycmucha pes Jakey, a nekdy si kocurisko i vyskoci na venkovni okenni ram a zoufale se na nej vrha – pokud mozno tak ve tri v noci. Drzim (y) (y) (y) (y)

  5. Xerxova, to se tak pekne cetlo. 🙂 (sun) A nejen cetlo, proste to pomysleni harmonickeho souziti je moc fajn.

  6. Držím (y) , ať se u vás brzo ozve hladový řev, jak si kocour staví služebnictvo do haptáku (inlove)

 15. A ještě OT: Jak najít zatoulaného bytového kocoura? Doma byl viděn naposledy včera kolem 19 hodiny, těsně potom zřejmě proklouzl synovi dveřmi z pokoje na zahradu, postrádat jsme ho začali kolem 23 hodiny, když jsem šla spát, a on nikde nebyl. Nejdříve jsme prohledali celý dům, má kupu schovávaček, ale ty už znám, a večer většinou na zavolání přijde – dostává mňamku a snaží se mi nacpat do ložnice, ale teď nepřišel ani nebyl objeven, tak jsme začali pátrat i venku, syna jsem v jednu zahnala do postele – musel dnes do školy, já s manželem jsme ho venku volali do dvou, pak jsem vstala ještě několikrát za noc a šla ho přivolávat, ale marně. Ven normálně nechodí, jen ho ráno pouštím kuchyňskými dveřmi podívat se na zahradu – zůstává tak v okruhu 5 m a většinou se vrátí na zavolání domů, když ne, nechá se chytit a odnést, nemá sklon se toulat, a je dost bázlivý a lekavý. Večer asi vyběhl ven synovi, který si ho nevšimnul, zavřel, a pak ho možná objevila naše fena – myslím, že by mu neublížila, znají se, ale mohla ho vyplašit a zahnat za plot, a tam se asi někde schoval a teď se bojí vystrčit nos.

  1. Našemu dědovi se kočka vrátila po třech týdnech do Prahy až z Horšovského Týna a kocourek naší tchýně byl nezvěstný tři měsíce. Takže snad nic není ztraceno. Náš Čertík má na chatě volný výběh, kterého v noci pilně využívá; ve dne ven nejde, protože ruch v okolí nemusí. Ale pokud vypadnu z chaty po setmění, jde mi u nohy jako vzorně vycvičený pes a občas hodí záda, řekne Mňau a chce podrbat cejšku. A včera večer se přišel pochlubit s ulovenou myšičkou, za což byl pochválen a řádně poňuchán. Od pátku odpoledne do pondělí ráno zbaštil, jako obvykle přes půl kila syrového hovězího a teď trucuje, protože dnes odpoledne byl ulapen, vložen do přepravky a odvezen domů. :*

 16. OT – v neděli jsme si s mámou udělaly malý výlet, holt tak, aby to bez problémů zvládala, čili žádná Xerxovina. Tak jsme jely na Levý Hradec, první historicky známé sídlo Přemyslovců. Tak jsme to tam prošly, ale proč to povídám, na místě, kde bylo druhé hraidště (tedy vlastně „podhradí“) a dnes je tam louka jsme uviděly s mámou Micánka. Tedy samozřejmě to Micánek nebyl, byla to pěkná statná černobílá kočka, která se mu podobala. Přesné pohlaví se na tu dálku poznat nedalo, ale vypadal spíše kocourovitě. Ale bylo to šťastné zvíře, na té louce si lovilo myšičky a my jsme s mámou evidentně vyrušovaly, tak si nás prohlédl a pak se pro jistotu vzdálil. Jestli já na toho našeho bobečka někdy zapomenu…

 17. Krásný článek a moc důležité téma. Také všechny moje psiny si musely na děti zvyknout – nechtěla jsem riskovat. Některé to měly vrozené (naše čermá labradorka v roce 1990 – byla první v okrese, nikdo ji neznal, každý se ji bál, a ona milovala všechny (shake) ), jiným jsem to musela trochu vštípit (belgičanda Polla – hodně sebevědomá, ale zase ten vztah dotáhla k dokonalosti – děti mohly všechno, naše i cizí, a bránila by je do roztrhání těla), a je krásné sledovat to soužití, když se povede… (h) (h) (h)

 18. Jo a xerxové článek úžasný. Já si myslím, že to je ten správný způsob, důvěřuj, ale prověřuj. Beta je báječná, ale prostě potrhlo. Ono je to i ve vztahu větší x menší dítě. Rysík Rysinku miluje, ale samou láskou jí občas srazí na zem, nebo dost neuměle vláčí. Pořád mu to zakazujem, ale on prostě nechce své hry omezovat. Tak musím být ve střehu.
  Jo a já a psi, to je vlastně podobný vztah, jako Rysík a psi. Mám je ráda, ale nevnucuji se jim. Navíc mé alergie způsobují, že pokud se nemůžu jít hned umýt, tak je většinou ani nehladím. Tak jen sedím a kochám se, ale je mi v jejich společnosti dobře i tak.

 19. Jojo, lituju, že nemáme žádné zvíře, tak socializaci provádíme jen občas. Ale Rysík přistupuje ke psům opatrně, tam se nebojím. Zato Rysinka zrovna začala chodit i venku sama a tam si teda jistá nejsem a musim chytat, aby se k cizímu psovi nerozběhla. Učím děti, že prostě nesmí sami chodit k cizím psům. Co se týče spřízněných pejsků, tam jsou trochu drzejší, ale stejně to neni tak strašné, nevrhají se na ně. Tetina pejska (hovawart) je celkem hodná, ale z dětí na větvi neni, tak je tam oboustraně v pohodě, jen mi děti občas umeje.
  V kolektivu lidí a psů, kde ty lidi aspoň trochu znám, spoléhám na to, že majitel svého psa zná a když tak mě varuje, kdyby k němu děti nesměly. Což jen tak na ulici nejde, tam jsou i majitelé idioti, kteří nechají volně pobíhat i nezvládnuté psy. Takže u zvířetníků prostě udělám Vaškovi přednášku předem a pak tomu nechám volný průběh, protože vím, že on sám to nikam do krajnosti nepožene a zvířetničtí psi a majitelé jsou celkem v pohodě. Pokud si jde lehnout k psovi pod stůl, tak se majitele zeptám, jestli to psovi nevadí, protože lože pod stolem považuji za hájený pelíšek. Mám v příbuzenstvu jednu nezvládnutou dvojku dítě a pes (křiženec yorka a to druhé nevím co). Dítě bylo ponecháno, ať klidně obtěžuje psa na pelíšku a pes si klidně dovolil na dítě vrčet (co mu zbývalo). Míst, kam by dítě za psem fyzicky nemohlo tam moc nebylo. Mé opatrné přípodotky, že to není uplně dobře, byly odbyty, že si to musí vyříkat mezi sebou.
  Těším se na venčení, akorát pořád nevím, jestli může Rysík jet na odrážedle (s měkkými koly, tedy tichém), nebo ne. Zareagovala jen Asteris, že to nevadí. Tak to budu brát tak, že kdyby to někomu vadilo, tak to řekne. Jinak povolení od MLP máme, stejně nebude doma. Tak jen musím vymyslet logistiku opožděného oběda a Rysinky (Rysík je v pohodě).

  1. Pokud vím, tak odrážedlo vadí jen Borůvce (a ta se jen vyhýbá, neštěká, nevrčí, jen se odklidí do bezpečné vzdálenosti). Ale my letos nepřijedeme, protože to nestihneme, tak pokud to nevadí nikomu jinému, neměl by být problém.

  1. no – ona hlavně Kačka nebyla zrovna typický předkolák (chuckle) Třeba na Janičku od Jiného Honzy vrčela a letos v Podmitrově se jí vůbec nelíbila malá Abytka – vrčela na ni taky…
   Naštěstí je to vrčivec … takže varuje a odrazuje dostatečně. I ta dítka ten děsivý zvuk zažene…

   1. Proč myslíš, že na malé děti (tedy ty nevlastní nesmečkové) vrčí? Ublížilo jí za mala nějaké?

    1. Dítě jí neublížilo žádné. Přinesli jsme si ji hodně maličkou z dobrého prostředí. 7 týdenní štěník snad ani blbou zkušenost s dítky si odnést do života nemůže.
     U nás se jí nikdy nic špatného nestalo – a nikdy s dětmi sama nebyla.
     Souvisí to s její bázlivostí. Na hodně cizích a neznámých a nepříjemných věcí preventivně vrčí. Děti jsou „nebezpečné“ – je to rozbitné, lidi se o ně bojí (to psice moc dobře vycítí i z mého chování), neví jakou reakci od nich čekat… a pokud nemůže svobodně zmizet a odejít, tak je vrčením „zahání“. Úplně stejně reaguje i na feny, pokud je nezná a nechce si s nimi hrát. Vrčením varuje ať jí dají pokoj, ale dál nevyjíždí a nejde do útoku. On si zatím každý její varavání umí přebrat (chuckle)
     Pokud jsou ale děti u nás doma na návštěvě, tak si je jistější, asi má i větší pocit zázemí a opory v nás. Navíc je na volno a může odejít pryč (ale to by jí mohlo něco uniknout – třeba chlebíček nebo koláč, takže raději zůstává ve společnosti). Ale necítí se ohrožená.
     Na volno ji na ulici (nebo v Podmitrově) nenechám, asi se pak na vodítku v takových chvílích cítí nejistá a možná má i strach, že bych ji mohla nutit se kamarádit. Moc dobře ví, že když zabrumlá, tak ji do kontaktu tlačit nebudu (proč bych to dělala, pak vyjede a já si budu nadávat, že jsem jí neposlechla (wait) ) a tak toho zneužívá.
     Asi by to šlo odstranit, ale nějak necítím nutnost. Proč ji lámat, že musí být s každým tulivec, když jí to není dané (tedy od cizích – doma je tulivec děsnej). Doma jí stačí na rozkoukání chvilka – i kolegyně dcerky brzy otravovala hračkama a chtěla drbat – ale musí mít čas a musí být v známém prostředí. A musí být na volno… A musí chtít ona…

     1. Dík za vyčerpávající rozklad. 🙂
      … já si budu nadávat, že jsem ji neposlechla … jojo, to je přesně ono, to by si majitelé velkých psů měli tesat!

 20. Ahoj vespolek, OT: včera jsem Pikanovi našla bouličku pod pravou přední nožkou. Je to pod kůží volně pohyblivé, ale stejně – bojím se bojím. Pes lítá jak zběsilej, žere za dva, veskrze všechny štve (včera se Norka prala s foxanem Tondou o tlačenku a Pikan nezaváhal a vrhnul se do boje s cílem Norku zachránit), tak jenom doufám, že to snad nebude nic zlého. Každopádně prosím o držení palců – ve středu jdeme k vetovi.

 21. Ahojky, já jsem tu, prosím, taky. Nakonec byla ta moje chorůbka poněkud sveřepější, než to zpočátku vypadalo, ale slavně jsem prošla „výstupní kontrolou“ a všechno se vrací do rozumných kolejí. Terrosmečka se dodatečně omlouvá všem, kterým neodpověděla, jejichž úspěchy a vernisáže prošvihla, a bude se snažit nebýt nadále neviditelnou. Jenom tu svou absenci musíme dohnat, abychom byli v obraze… A taky smečka děkuje všem, kdo na nás mysleli, když jsme byli s osudem „ve válečném stavu“.

  1. Hele, hele, já vás tu vítala a antispam mě žežral. 🙂 Pořád při chuti, potfora.
   Takže znovu, ahoooooooooj, Terrovi! (dance)

  2. Huráá, Terrovic jsou tady. Tož vítejte a poseďte tu s námi také chvilku, abyste nevynesli dobrou náladu. Moc doufám, že všechny problémy už máte za sebou. Držím palce, aby už jste byli v pohodě. (y)

   1. Apino, kdykoliv můžu, dřepím a dočítám… A protože to beru systematicky odzadu (tedy od včera), zrovna před chvílí jsem slintal nad Krakonošovým řízkem. Mlsnej chlap je prostě zjev sui generis… 😀

 22. Ahoj, Zvířetníci, konečně si mohu pořádně vynahradit abstinenční příznaky, zaviněné vaší dlouhou nepřítomností v mém životě 🙂 Jsem tu a hodlám tu zůstat.
  Jinak k povídání o Kostace Bětě a vůbec o soužití psů a mláďat – je to bezva, když to takhle funguje. Jste všichni (*) .

 23. Tady všude je Betuška – to je krásný! 😀
  A taky ty fotky, jak si Beta vede Vilíka za ručičku a Vilík to vůbec neřeší. Obdivuju velký psy, jak dovedou být neuvěřitelně jemní, když chtějí; i takový potrhdíla jako některé „typické“ 😉 dogy (Betuško, promiň). Oni to umí i ti malí, ale u nich to není tak zřetelný.

  Včera jsem tu nebyla – díky za gratulace! Jo, je to dobrej rok, až se trochu děsím. 🙂
  Tak pojďte toho sedmnáctýho zapražit, jestli chcete! Tamta akce skončí v šest a jestli mě odtud někdo odvede za ručičku, abych se neztratila… 🙂 Aspoň se Zana nepotáhne s těžkou taškou domů a na mikulášskou (pokud se teda nějaká těžká taška sejde – haló, Brňáci, nechcete poslat nějaký věci z dražby do Prahy?

  Kazanovi a Rputi držíme, ať můžou co nejdřív skákat přes kaluže. Nebo závěje.

  1. Díky, ale není potřeba- svěřila jsme to ještě před aukcí České poště, služba Balík do ruky. Dojde do druhého dne, byla jsem celkem spokojená.

  2. Ahoj Io,
   Epulku a YGU bohdá potkám na Brnění-Epulčení, spíš jak naplánovat Nightlily (think) … třeba se ozve sama nebo vyšle emisara na Epulčení či do Prahy, uvidíme, zatím si s tím nedělej starosti (h)

 24. Báječné povídání a Betuška je vzorně vychovaná doguška. Prostě ví, že tahle štěňata nejsou její a tak se stará tetičkovsky. Samozřejmě, že s Vilíkem je už větší legrace.

  Což mi připomnělo příběh, který tu byl zveřejněný před několika měsíci, kdy pes ošklivě ranil malou dcerku páníčků a až zpětně jim došlo, že jim dával spoustu signálů, že se dostával do situací, které neuměl sám řešit a pak holt jednou „vyjel“. I když to byl případ, který snad nakonec v rámci možností dopadl dobře, že psovi našli vhodnější páníčky. Myslím, že je dost důležité, aby pes měl také zastání, aby věděl, že se může na své páníčky spolehnout, že mu pomůžou vyřešit situaci. Myslím, že Beta a Vilík jsou vzorem pro ostatní.

  Já vidím u Amálky, jak musím citlivě balancovat mezi něhou (já bych ji umuchlala!), legrací, hrou, přísností, dodržováním elementárních pravidel – tedy, že nemá cenu se mi snažit pomstít za „příkoří“. I když u téhle kočky zatím nehrozí, že by skočila po někom jiném, než po mě. Cizích se bojí a skrývá se. Ale právě v tom skrývání vidím, kolik nejistoty v ní je a zatím si s tím nevím úplně rady. Ale jestli se jednou dostane do úzkých, to může skončit ošklivě… Uvidím, jak zvládnu vysvětlovat těm našim malým dětem, že ji mají nechat na pokoji a nezahnat nikdy do kouta.

 25. „Tady všude je Betuška. Vilík nemá postýlku“. – to je prostě božííííííííííí (chuckle) (inlove) (clap) (rofl)

  Xerxová, báječný článek a je vidět, že máš Betku důkladně „načtenou“… pséko u nás nikdy nebylo a nevím, jestli bude, s kočkama se když bůh dá jednou uvidí… v tom se mi hrozně líbil přístup JanyBu, když přinesla domů maličkého Míšu – a seznamovali se s kocourem Míšou

  http://kocky-online.cz/rate/?action=show&id=35927

  tady u článku se mi kromě povídání taky líběj i fotky – hned ta první jak společně hajaj, na druhé mě fascinuje ta ruka v tlamě (chuckle) a ta třetí vypadá jako když Vilík vede koníčka (inlove)

  1. ta druhá fotka si vymýšlí (rofl) Ta psí huba je celá před dítkem, jen kouzlo okamžiku a povolený pysk Betí hubajzny způsobují dojem „odkousnuté“ ručičky (tmi)

   1. Ale nemá chybu, milá Xerxová (h) … jste všichni úžasní 🙂 „Tady všude je Bětuška“ … už dlouho jsem se tak nezasmála (sun)

 26. Xerxová, dííky, dííky za velmi poučný článek. Stálo by za to jej uveřejnit v „širokospektrých“ médiích. Mně osobně se zase potvrdilo,(to musím z nostalgie zamáčknout slzu v oku), že dogouši jsou OPRAVDU ti nejlepší rodinní psi, i když je jedinec nepatrně nevyrovnaný. Až přijdeš domů, prosím, vyřiď Betce ode mne pohlazení.
  P.S. Pan doktro Tvůj článek četl?

  1. pohlazení vyřízeno

   Do České články neposílám, obávám se, že i tak mají poštu poměrně plnou. Možná se uvidíme v sobotu na podzimní bonitaci. Pan doktor posuzuje a do Boleslavi to máme blízko – že bychom provýletili pro změnu kus Českého ráje

 27. krásné čtení .
  My to máme o kočičkách a vnoučkovi Samíkovi.
  Ještě před rokem, dělal kočičce ají ale občas přešel v nadšené plát.
  To jsme mu zakazovali.
  Nyní už jim říká čičík a hladí je velice něžně.

  Kočky už ze Samíka tak nadšené nejsou, ale trpí ho.
  Překvapila mě Hepina, která pro facku tlapou nejde daleko.
  Samíčkovi nic neudělá. Ovládá se a drží.
  A my zase Samíčka učíme,že ke kočičkám musí být jen hodný.
  Míša

 28. Příhodu „tady všude je Betuška…“ mi Xerxová líčila do telefonu a já jsem prostě usoudila, že tohle nesmí zapadnout a hned jsem vyžebrala článek (inlove) Dopadlo to skvěle, jako vždy – Xerxová, mám ráda tvůj praktický a přitom citlivý přístup k živým tvorům. Ať už zvládáš Kosatku nebo lezeš za mikroskop pro zmateného zapadlého rorýse (h)
  Taky jsem prošla výchovou malých dětí a psů a můžu potvrdit každé tvé slovo. Jo a Matylda má pravdu s cizíma dětma – jen málokdy jsou rodiče rozumní a na dítě dohlédnou. Zkrátka majitelé psů při interakci s dětmi musí vzít za vlastní heslo Nicka Cartera „Vždy ve střehu“ 8)

  1. hele chyba (chuckle) – v té laborce jsem tenkrát lovila (úspěšně) brhlíka. A jednou rehka. Rorejs to fakt nebyl (ten by alespoň nevzlítnul sám, lovil by se líp)

   Co Kazan ??? (u)

 29. Xerxová, moc hezké písaní. (clap) To by mělo sloužit jako návod k socializaci pesa a dítek. A ještě tak pěkně napsáno, paráda. Užila jsem si to. (h)
  Naše boxerky byly k dětem ohleduplné a nikdy s nimi nebyl žádný problém i když každá měla nějaké to specifikum. Např. Denynka, první boxerka naší rodiny, jen synátor vystrčil patičky z kolíbky už byl její,jejich hrátky jsem musela mírnit a to spíše s ohledem na psa než na syna. Zato, strašně ráda strašila lidi, kteří se jí báli a pak se smála až to bylo pěkně na ní vidět.
  Naše Ája II., čtvrtá boxerka rodiny, asi poslední, byla ještě v Podmitrově rozcapený nevychovaný jedinec ale chtěla jsem ji trochu dopřát svobody a důvěry v lidi, vždyť se teprve zotavovala po předchozím žití. Teď se z ní stává pejska, která chápe co se od ní vyžaduje,opatruje Daníka a děti by nejraději adoptovala . Mám ráda takový přístup jako ty Xerxová ,dovolit ale být stále obezřetný. (wave)

 30. Malé děti v širší rodině nikdo nemá, ale vzhledem k tomu, že strakatice vypadají jako plyšové hračky, obvykle se k nim hrnou místní děti všech velikostí, i batolata. Samozřejmě je nechám pohladit a podobně, jen dohlížím na to, aby reakce z obou stran byly přiměřené- nemám ani tak strach o to, co by provedly psice, vím, že jsou trpělivé a případně hledají pohledem zastání u mě, spíš mám někdy trochu obavy z nešikovných dětských tlapek- příhoda s odrážedlem me poučila, že ve střehu musím být já, rodiče obvykle nejsou. Vím, že když je větší děti na návštěvě moc muchlají, tak se prostě sbalí a poodejdou si lehnout mně k nohám. Ony totiž bezpsí děti neumí to, co Vilík- neumí číst psa a obvykle jim nedochází, že strakatice nejsou hračky…

  1. Ze strany chovatele – Majda je jako obrovský plyšový medvídek, spousta dětí ji zná visící ze vrat a ženou se k ní i venku. Málokteré se zeptá a než se naděju visí Majdě na krku. Stále se bojím, že se něčeho lekne a zatne, protože lekavka je a bude.
   Ze strany matky – Kačence byly dva roky, když mi při placení na chalupě vyběhla ze samoobsluhy. Honem jsem makala ven a vidím dítěnko navěšené na krku dogy, která měla kebuli položenou na její hlavičce a paní za mnou mi vydechla na krk: “ ona je strašně zlá “ Proč měla zlou dogu uvázanou bez náhubku nebylo stejně v tu chvíli adekvátní se ptát, neb moje dítě viselo na doze a mělo být někde u mne. Buď se doga vylekala bezprostřednosti dítěte nebo prostě poznala, že Kačenka je z ní nadšená – nevím a nic se nestalo. Vysvětlit Kačence, že tohle nelze a všechna zvířátka nejsou jako náš Gaston bylo složité a nikdy to 100% nefungovalo

   1. Inko, tobě ale dítě uteklo – Matylda mluvila o rodičích, kteří se na nevhodně se chovající dítě dívají a nezasáhnou… moc dobře to znám. Popravdě, někdy se hloupě chovají i dospělí. Max nesnášel, když na něj cizí lidé sahali a po prvním varování (následovalo po té, co odběhl, ale dotyčný psovi nedal pokoj) byl ochoten a schopen kousnout. Bylo strašně těžké vysvětlit, že ani malý jezevčík není plyšák na hraní. Ovšem děti toleroval s neuvěřitelnou trpělivostí 🙂

    1. Náš Max bol taký istý, hlavne ako starší už nemal rád, keď na neho niekto siahal. Ale našťastie sme stretávali väčšinou len „uvedomelých“ rodičov s deťmi, ktorí sa najskôr opýtali, či ho detičky môžu pohladkať. A tak som vždy odpovedala, že môžu skúsiť, ale musia nechať Maxíka, aby prišiel k nim. To potom väčšinou dieťatko čupelo s natiahnutou ručičkou a s napätým výrazom v tvári a šťastne sa rozžiarilo, keď Maxík prišiel a nechal sa pohladiť 😀

  2. „strakatice vypadají jako plyšové hračky“ – já jsem prostě infantilní a taky bych se na ně vrhla (blush) (think) … i když už jsem odsud ze Zvířetníku „vychovaná“ že bez dovolení ne-eee … ostatně mám tento problém u vícero psů – je těžké nepodrbat si ho, když se ke mně sám žene a očichává si mě… oni ze mě psi asi často cítěj moje mňaudámy a fakt si mě choděj skoro všichni očmuchávat 😉 … když se upamatuju, tak si nejdřív řeknu a až potom muchlím (chuckle)

   1. Psala jsem tu kdysi o Bele, která mě po psím způsobu adoptovala (inlove) . Díky ní jsou pro mě psi většinou čitelní – a kteří nejsou, těm se vyhnu.

    A stran diskuze dítě – pes: Jednou jsme dojeli, zrovna když Bela měla štěňata. Bylo mi předem vysvětleno, že se ke mě možná ani hlásit nebude, protože bude mít hodně práce s malými, a že v žádném případě nemám zkoušet štěňata brát. Odkývala jsem to s pochopením, už jsem asi měla i trochu rozum.

    Výsledek: Jak nás Bela uviděla, nevystartovala jako obvykle, ale zvedla hlavu, zabubnovala ocasem o zem a zakňučela něco ve stylu: „Nazdááár, hned jsem u vás, jen co děti dojedí.“ A potom je rychle a zdatně umyla, složila na hromadu, přikryla houní a vlítla na nás, jak u ní bylo zvykem.
    Zeptala jsem se domácích, jestli můžu k té psí hromádce blíž. Oni, že radši ne, že na pošťačku byla Bela dooost ostrá. Bela na mě koukla, sáhla do hromady, vytáhla největší štěně, strčila mi ho pod nos k očichání a opatrně mi ho složila do náručí (úplně jsem cítila, jak ho pustila, až když jsem měla v náručí plnou váhu). Vzápětí podělila celou naši rodinu. Domácí zírali (h) .

    Při pozdějších návštěvách už lítala štěňata po zahradě a já byla Belou vybízena, ať na mladší sourozence taky trochu dohlídnu (h) . Zlatá holka moje, vzpomínat asi budu pořád.

    1. … jak ho pustila, až když jsem měla v náručí plnou váhu… – a pak že se tlamou nedá pracovat tak přesně jako rukama. 😀
     (h) Suprovej pes. (h)

 31. Krásné povídání. Ano, pokud je pes normální, přizpůsobí své aktivity dětem. Je to jako se štěňaty i tam pes přizpůsobuje intenzitu a dravost her věku a hmotnosti a u dětí i šikovnosti. Naše holky rozlišují děti podle velikosti a k malým jsou velmi opatrné. Už i Derča si zvykla a před dětmi neprchá (kvílení jí ale pořád vadí).
  Suma sumárum, Beta je naprosto normální, výborně vychovaná doguška se zdravými instinkty. Proto je to bez problémů. Za ocas nemůže (i o našich psech tvrdím, že jsou nebezpečnější zezadu, než zepředu). A je nádherné pozorovat, jek Beta „přitvrzuje“ hru, jak se z mimča stává kluk (mláďata se přece musí vychovat i v bojových uměních) a jak naopak Vilík pozná, s jakými úmysly se k němu psice blíží. Je to pro něj ideální škola neverbální komunikace. A jsi prozíravá, že pořád hlídáš. On i výchovný štípanec od psa může být do krve – lidská mláďata mají tenčí kůži a pes může ublížit i nechtěně. I když u vás se ta pravděpodobnost snižuje. Jak Vilík bude umět „číst“ Betu, tak pozná, kdy ona myslí „napomenutí – zavrčení“ vážně.

  Jinak OT. Byli jsme na výstavě v Praze a setkali se s Luckou – veterinářkou a Bodym. Body je samozřejmě báječně socializovaný pejsek – hezoučký kavalírek.
  Tia získala oba dva dny výborná 1 a CAC, Derča byla s vobotu 1 bez titulu (panu rozhodčímu se nelíbilo předvedení) a v neděli V1 CAC. O CACIBa jsme už neměli šanci, holky nejsou dost vyspělé. Tia už má splněno pro Junior šampiona a obě si rozdělaly šampiona ČR (Derča už je letos už pátý čekatel českého šampiona z našeho chovu. B a C pesani jedou…). Tak jsem moc ráda (i když zážitek roku byl stejně Rožmberský pohár s Elwoodem, výstavy takové nervy nejsou).

  1. Milá Evo, moc blahopřeju (inlove) Máte dobře našlápnuto na nejlepší chovnou stanici, co? Moje škoda, že netoužím po fletech – od tebe bych brala štěně i se zavázanýma očima 😀

  2. Evo, gratuluji, to je báječné a ještě báječnější je vědět, že se tvé odchovy mají dobře. Je vidět, že máš krásný a zdravý chov a můžeš být maximálně spokojená.

   Pokud vím, ani Déčka nejsou zase tolik pozadu – i tam už byl alespoň jeden výstavní úspěch, že? Na to, že to jsou ještě psí dětičky to přece není špatné.

  3. nejprve gratulace (nod)

   K té komunikaci. To je důvod, proč pes má být doma a ve smečce (a ne v kotci mimo veštěré dění). Pak si rozumíme i beze slov. Její žádost o vyřešení problémů (nabízené jídlo, které dřív nesměla… náhlé přiklopení její hlavy papírovou krabicí se zvoláním „Betuška nééénííí a kuuuk – tady jéééé“… ) je tak markantní (wait) Jen se musí chtít jí porozumnět a musí se její nejistota vyřešit. Jídlo už má povolené (to pochopila velmi rychle 😛 ) , a že přiklopené hlavě se nesmí divit (chuckle) taky pochopila. Prostě klííídek – nic se neděje. A ona to bere. To ujištění pohledem je tak naléhavé – a psovi většinou stačí jen naznačit, že je to v pohodě.

 32. Zážitky pes dítě bych mohla vydávat knižně. Od Gastona, kterého musel mít Bimbo v náručí když jsem kojila Kubu a postupně se dostali na vztah hlídače a hlídaného přes Bohouška jistícího 22 dětí na puťáku na Ohři a Bobánka spícího s Kačkou v posteli až k Majduli, která děti miluje a prakticky ( a fyzicky ) doslova žere. Byť má pouhých 50 kg je naprosto neudržitelná když vidí dítě. Vnučky už si zaplaťbůh zvykly na rozdíl stařeček Mimi a akční hrdinka, takže jakás takás spolupráce a hry společné se začínají vyvíjet. Posledně u nás poprvé spaly obě a problém spaní vyřešila Majda po svém. Takže v manželské posteli byla starší holčička normálně narovnaná, potom změť Majdy a mladší holčičky a pro mne mnoho místa nezbyla.Bimbo se uchýlil ke Kačce do pokoje a počítám že byl jediný kdo se vyspal.
  Když jsme přivezli Bohouška z útulku, dostali jsme trochu strach jak bude vypadat soužití s dětmi. Hned druhý den měla Kačka – tehdy čtyřletá – děsnou modřinu na čele. Od Bohouškova ocasu.

 33. A k dětem konkrétně – řekla bych, že je nutno dávat pozor hlavně v momentě, kdy začne pes to lidské štěně vychovávat. Ony děti jsou přece jen takové rozbitnější.
  Naše Arinka byla nejhodnější pejsek na světě a o aplégra oddaně pečovala, ale když pubertální dcera našich známých jednou už příliš vyváděla, tak po ní Arina prostě vystartovala a chytla ji za nohu. Nestiskla, bylo to jen varování, že hysterčit se nebude …. a bylo to velmi účinné 😀
  Ovšem v případě malého dítka by to mohlo být horší.

 34. Měla jsem dogu Estinku a kluci: novorozeně a 20 měsíců. Vozila jsem je oba v kočárku. Na vesnici dojet nakoupit jinak ani nešlo (nejezdilo se kupovat do „řetězců“). Nikdy jim neublížila a kočár hlídala (chodila všude spolu) k tomu se nesměl nikdo přiblížit natož dělat nějaké cukrbliky do kočáru. Sedla ke kočáru a ozývalo se jen temné, varovné dunění z ní.Bylo úžasné se dívat co si kluci k ní mohli dovolit. Posloužila k perfektní výchově hned od mala, že tohle se pejskovi, zviřeti nedělá atd., že se musí dát nažrat zviřeti a postarat se o něj.Bez romatických představ např.když se říká o psech: „To je holka? „. M.

 35. On pes nejni blbej (povětšinou) a umí si věci přebrat.
  Si vzpomínám, jak jsme byli s Blesanem na Moravě a bydleli u jednoho sklípku v nástavbě, která ještě nebyla úplně hotová, takže u venkovního schodiště chybělo zábradlí.
  Blesan byl tehdy na vrcholu puberty a blbnul, jen to hučelo. S poslušností to taky nebylo valné, takže jsem ho v cizím prostředí nechtěla pouštět na volno, ale z těch 4metrových schodů jsem zrovna dobrý pocit neměla.
  „Ty blbče“, lála jsem mu preventivně, „jestli cukneš, tak spadnu 4 metry a zabiju se ti!“
  Blesan pomalu sestoupil 3 schody a ohlédnul se přes rameno – „Panička nepadá, je to dobrý!“ Opatrně mne svedl ze schodů, celou procházku na mne dával bedlivý pozor a byl úplně vzorný pes! 😀

 36. Paráda, Xerxová. (inlove) (y) Velký (clap) za článek i za to, jak jste to zvládli. (nod)
  Moje zkušenost mi říká, že kolem tří let se dítě začne cítit nadřazeně nad psem – začne mu dávat povely (uhni, sedni, přines). A to je ta chvíle, kdy člověk musí být nejvíc ve střehu. Protože dítě si vůbec neuvědomuje, jakou sílu v sobě domácí mazlíček skrývá a že to je stále zvíře, které v ohrožení může začít jako zvíře jednat. A nejvíc ve střehu je asi třeba být s dětmi cizími, které jsou jen na návštěvě. To už nejsou členové domácí smečky.
  Tvůj článek by měl být návodem pro všechny rodiny s dětmi, že se to dá zvládnout bez hysterie a v klidu i s méně vyrovnaným psem. (y)
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Vilík už ji venku volá „čekééééj“, „pamalu, pomalu“, ale i jí říká „opatuně, ať nespadnéééš. Dááávej si pozóóóu“ – přesně kdy bych jí to říkala já (chuckle)
   Nejvíc ho láká, když leží… Pochopitelně…

   1. No jasně, protože pak je o kus větší než ona.
    A stejně je to úžasné pozorovat dítě a psa, jak se spolu učí domlouvat.

 37. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Ještě dodám, že jediné, co se opravdu musí hlídat je nadšené Betí vrtichvostění. Létající ocas je totiž přesně v úrovni dětského obličeje… A fakt to je síla úderu značná. Taky to je zatím jediný důvod slziček z důvodů psice.

 38. Tedy, Xerxová – „Tady všude je Betuška. Vilík nemá postýlku“,mě zcela odrovnalo (rofl) (rofl) (rofl)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN