ROZHLEDNÍK: Zdraví v podzimní kuchyni

Několik rad nejen pro podzimní a zimní nachlazení a jiné podobné patálie, čili brambory, koření, zelí – to je léčení celý. Doufám, že mi Vave promine, že jsem si vypůjčila a parafrázovala její vtipný nadpis ze starého Zvířetníku.

 

Léčení bramborové

 

Syrové brambory:

1. léčí potíže se žaludkem, trávením (velké překyselení organismu, pálení žáhy apod.), a taky se slinivkou.

Vezmeme velkou syrovou bramboru, oloupeme ji, a jemně nastrouháme do mísy. Přendáme na cedník, kde drť po chvíli odkapání ještě vymačkáme, abychom dostali co nejvíce vody. Tuhle tekutinu ihned začerstva vypijeme. „Šťávu“ lze bez obav pít i několikrát denně a nepřetržitě po celou dobu trvání potíží.

 

2. léčení počínající, ale i už rozjeté bolesti hlavy a horečky:

Vezmeme větší syrovou bramboru, omyjeme ji a nakrájíme na cca 1 cm silná kolečka. Kolečka rozložíme na čelo nemocného a tam je upevníme obvazem. Tento obklad lze bez problémů, neomezeně i několikrát za hodinu i den měnit až do zmenšení nebo vymizení potíží.

 

3. léčí a zklidňují i kožní problémy:

Vezmeme jakýkoliv větší pytel (třeba od cibule), vložíme ho do zašpuntované vany a do něj nandáme cca 5 kg oloupaných syrových, ale na větší kusy nakrájených brambor, k nimž přidáme ještě 2 kg ovesných otrub. Obsah pytle zalijeme 10 litry vroucí vody a necháme vše hodinu louhovat. Po hodině obsah vany (pytel ani během koupele nevyjímáme!) doplníme přiměřeně teplou vodou tak, aby koupel byla mírně teplá a nemocnému příjemná. Ve vzniklé léčivé lázni setrváme nejvýš 15 minut.

Po této ozdravné koupeli pokožku již neomýváme, abychom nesmyli škroby a účinné látky.

 

4. dočasně zmírní horkost končetiny při zánětu nebo otoky po úrazu

Syrovou bramboru oloupeme a hrubě nastrouháme, rozdrtíme nebo rozsekáme. Vzniklou hmotu vložíme do gázy nebo do plátna, problematické místo obkladem překryjeme a na povrchu upevníme elastickým obinadlem, aby se obklad neposouval a nepadal.

 

Ve slupce vařené brambory

 

1. léčí akutní bolest zad (ischias)

1 – 2 kg brambor uvaříme ve slupce a ještě horké je zabalíme do froté osušky. Nemocného uložíme na břicho, na bolavá záda položíme obklad a dobře ho přikryjeme teplou pokrývkou. Vařené brambory intenzivně zahřívají dosti dlouhou dobu a dobře, proto zmírní právě nejakutnější bolest. Krom toho z takto použitých brambor lze bez problémů druhý den vyrobit i knedle, takže nazmar nepřijdou 🙂

 

2. pomáhají při zánětu průdušek nebo tzv. „ štěkavém“ a úporném kašli a při bolestech v krku

5 středních brambor omyjeme a uvaříme je ve slupce doměkka. Vařené brambory necháme velice mírně zchladnout, jen aby obklad nebyl vroucí. Potom brambory rozmačkáme na kaši, do které ještě můžeme nastrouhat velkou oloupanou cibuli nebo pár oloupaných stroužků česneku. Kaši naneseme nemocnému na střed zad (nad oblast pasu!) přibližně do oblasti, kde se nacházejí plíce. Obklad překryjeme kouskem potravinové fólie, nemocného přikryjeme teplou dekou a necháme bramborový obklad zchladnout. Již zcela vychladlou kaši odstraníme a místo obkladu omyjeme a osušíme.

 

3. léčí bolest v krku

Výše popsanou bramborovou kaši, ale bez cibule a česneku, naneseme přímo na krk, překryjeme fólií a a celý krk zabalíme do teplé šály.

Pozor: Bramborová kaše nesmí být příliš horká, aby pokožku krku nespálila, studená však neúčinkuje. Vychladlou kaši odstraníme, pokožku omyjeme a osušíme.

 

Hlávkové zelí za syrova

 

1. působí velice dobře na podrážděnou a zanícenou slinivku i žaludek

Z celé zelné hlávky odstraníme svrchní listy, pak z ní oddělíme několik kusů neovadlých a ani neoschlých listů, Listy nakrájíme na nudličky a vložíme je do mísy, kde je rukou mačkáme tak dlouho, až začnou pouštět šťávu. Pokud máme jakýkoliv lis, můžeme listy prolisovat i vcelku. Takto vzniklou šťávu začerstva pijeme. Šťávu lze pít neomezeně, několikrát denně, v jakémkoli množství a třeba po celou dobu léčení.

 

2. působí dobře a chladivě na otoky a horké zanícené klouby

Opět si připravíme vnitřní, neovadlé a neoschlé listy ze syrové hlávky zelí. Listy rozložíme na prkénko, kde je paličkou na maso nebo pěstí rozbijeme tak, aby změkly a proděravěl se.. Změklé listy přiložíme na problematické místo, překryjeme kouskem potravinové fólie a opět vše upevníme elastickým obinadlem. Zelný obklad by měl být přiložen na minimálně 40 minut, aby fungoval.

Pokud však máme v místě zánět, takže je místo horké a zarudlé, zkusíme na listy položit ještě hodně vychlazený gelový obklad, protože akutní zánět zánět se totiž teplem zhoršuje. Všechny vrstvy upevníme elastickým obinadlem. Obklad lze kdykoli a podle potřeby i častěji měnit.

 

Inhalace a další způsoby 1. pomoci při rýmě, zastydlých dutinách pro uvolnění ucpaného nosu

 

Účinné vyhnání bacilů a protažení nosu křenem – pouze pro otrlé marody:

Vezmeme kus kořene křenu, který oloupeme a nastrouháme najemno. Křenovou drť smícháme s několika lžičkami medu a ihned konzumujeme. Upozorňuji, že účinek je rychlý, ale nemocný přitom slzí jak krokodýl.

 

Solný roztok jako 1. pomoc pro rychlé uvolnění nosu, když zrovna nemáme doma nic jiného k dispozici:

K ruce si připravíme šátek, čepici nebo čelenku, prostěradlo nebo velkou osušku a potom i větší hrnec. Do hrnce nalijeme cca 2 litry vody, do níž přidáme 2 vrchovaté polévkové lžíce obyčejné kuchyňské soli. Pokud však máme sůl mořskou, je inhalace účinnější. Solný roztok postavíme na zdroj tepla, nachystanou osušku si přehodíme přes hlavu i ramena a takto zahaleni se nakloníme nad zahřívaný solný roztok. Uvolněné páry vdechujeme nosem a zároveň i otevřenými ústy po co nejdelší dobu, po kterou v improvizovaném inhalačním „stanu „vydržíme. Ihned po skončení inhalace si narazíme přichystanou pokrývku hlavy a několik následujících hodin se pokud možno pohybujeme jen v teple domova.

 

Majoránko – bazalkovo – bramborová inhalace

Na plotnu dáme do většího množství osolené vody vařit oloupané brambory. Do vody k vařícím se bramborám přihodíme neplnou pol. lžíci sušené nebo čerstvé majoránky, několik listů čerstvé nebo taky lžíci sušené bazalky, kousek tymiánu a taky několik hřebíčkových koření.

Postup při inhalaci je zcela totožný jako u inhalace solné.

 

Sirup ze syrové červené řepy proti kašli

Nejprve ohřejeme troubu na 200°C, pak vezmeme 1 velkou syrovou bulvu červené řepy, shora z bulvy odkrojíme cca třetinu a vydlabeme vnitřek tak, aby se vytvořilo místo pro nasypání cukru. Vydlabanou hmotu nahradíme cukrem (krystal nebo písek) a takto upravenou bulvu pečeme v ohřáté troubě asi 20 minut. Zahřátím a rozpuštěním cukru v řepné šťávě vznikne v dutině bulvy sirup, který po zchlazení mohou proti kašli užívat už i malé děti.

 

 

Protože vím, že podzimní počasí je pro řádění virů jak stvořené, navrhla jsem jen několik primitivních zásahů pro první pomoc. Pamatovala jsem tím hlavně na ty, kdož se ocitnou s nachlazením sami doma a nemají nikoho, kdo by jim někam do lékárny mohl doběhnout.

Použité prostředky má v kuchyni skoro každá domácnost, takže lze mé rady použít doslova v každé nouzové situaci a kapsu nám to neutrhne.

Na závěr popřeju všem čtenářům Zvířetníku jen stálé zdraví, aby nemuseli mé rady nikdy použít.

 

LenkaS

Aktualizováno: 30.10.2012 — 18:44

117 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. No a jestli je co věřit Krkonošským pohádkám, tak proti škrábání v krku prorostlou slaninu s česnekem (nejspíš vnitřně 😛 ).

 2. Zkusil jsem vsechno. Barak smrdi podivnou smesi bazalky, krenu a syrovych brambor.Kejcham jeste vic, na zaclonach jsou fleky od cervene repy.Ze ja vul jsem tak duverivej!!!!

  1. Chááááá – poznávám te, cizince. Tri rádky a vím, ze WWWcko je zpet – budiz chvála Lenciným receptom (clap) (clap)

  2. www,ty jsi tedy fakt číslo provokatérský,ale jsem ráda, že jsi se zas po dlouhém mlčení zjevil jak duch.Na mne, mé dcery i manžela to zabírá. Nějak jsi ale nezaznamenal, že tohle je pouze první, nikoli poslední pomoc.A nikdo netvrdí, že účinek se dostaví okamžitě a hned po jediném pokusu. N rýmu a protažení ucpaných dutin sůl a křen fungují spolehlivě. A na tom tedy trvám, jelikož mívám zabetonované dutiny hodně často( stačí zapomenout si při slabém větříku čelenku a je průs..)a dokonce už jsou chronické . Jinak zdravím a mávám.

   1. Lenko, co doporučuješ na nabourané hlasivky? V lékárnách nemají nic a doktor mi kromě hlaosvého klidu taky nic neřekne- jenže mě hlasivky živí a chraptět začnu v zimě při každém nachlazení.

    1. Hlasový klid … to je rada pro kantora (think) (inlove)
     Nevím jestli to zabere přímo na hlasivky, ale na chrapot při mluvení je třeba vincentka s horkým mlékem a medem (v nouzi i čistá, aspoň odstátá), cibule s medem, jestli se nebojíš salmonelózy, pak žloutek s cukrem. Snad se nepletu, už mě to dlouho nechytlo (ťuk ťuk).

     Jo a snad ještě na žáky neřvat 😉 .

    2. Matyldo, bohužel jsem dorazila pozdě, ale vincentku nejen pít, ale i inhalovat doporučuju vřele. Ovšem potěším tě vlastní zkušeností ještě z doby před rokem 1995.Zkrátka to chce nenastydnout, jinak to je v háji s hlasem. Měla jsem první třídu, holky donesly ze školy rýmu a už to jelo. Pracovní neschpnost tehdy trvala skoro celé dva měsíce, bo se mi nachlazení sklouzlo právě na hlasivky.Jezdila jsem na inhalace a masáže, provozovala nejrůznější hlasová cvičeníčka.Docela legrace však je, že tehdy jsem se z toho všeho dostávala dlouho, protože jswm si nevzpomněla. Pak jsem se vrátila do dětství, kdy mne moje nemilovaná úča zpěvu učila dejchat, správně používat hlasivky a hlavně neřvat. Začala jsem pomalinku zkoušet brumendo a místo mluvení jsem všechnu komunikaci doma obstarávala různě silným brumendem, doplněnýmm gesty a pantomimou.
     .Vincentku doporučuji! Popíjej během dne i teplou nebo vlažnou a hlavně nenechej sliznice vyschnout. Na prevenci vysychání sliznic bohatě postačí vincentka v rozprašovači nebo zas rozprašovač s mořskou vodou. Vincentku lze stříknout nejen do hrdla, ale nezapomeň ani na sliznice nosu.Teplou šálou zabalený krk a pořádná čepice( nejen čelenka) by to měly pojistit.A při opohybu venku dýchej přes kapesník, šálku nebo šátek.Vdechování studeného vzduchu nastydlým hlasivkám opravdu neprospívá.

     1. Období šálů už mám a jak je víc zima, nosím šálu skoro až na nose 🙂 Takže se vlastně chráním, aniž bych si to zdůvodnila- prostě mi to tak dělá dobře. Vincentku znám, na katastrofu používám horkou slivovici s medem a citrónem- a na žáky neřvu, prosím, učím dospělé a ti mě většinou poslouchají dobrovolně 🙂 Ovšem na druhou stranu zase klidně přijdou do jazykovky nemocní, protože to přece mají zaplacené- a když prskají hodinu a půl, tak se těm bacilům prostě neubráním.

  3. No, jestli zkusil opravdu všechno najednou, tak není divu, že je mrtvej a z bytu kůlnička na dříví… 😀

 3. Vahala jsem cely vikend, jestli mam tohle pripsat k lecitelskym radam od LenkyS. Ale nakonec, proc ne. Muj tata byl vysoce uznavany apatykar a farmokolog. Bokem ho ale strasne moc zajimaly bylinky a jine prirodni veci a jejich lecive ucinky. V tomto oboru jeho nejvetsi uspech byl, ze naprosto legalne ve fakultni lekarne vyrabel tinkturu cannabis. Trava byla zakoupena ministerstvem zdravotnictvi v Turecku a bylo to hlidany. A tata to maceroval, pridaval tanin a neco salveje, sedelo to v alkoholu a aplikovali to ve spitalu na nehojici se rany – jako napr. bercove vredy u cukrovkaru. Lidem, co byli tak na hranici amputace, se ty vredy zavrely. Ja jsem si privezla v 90. letech pul litru te tinktury – tehdy to jeste slo, dnes bych se bala. A kolik ran to tady zahojilo, zejmena Chetovi, jako pavouci ci mravencni kousnuti nebo kdyz si zatloukl hrebik do palce misto do dreva. Doktori hned, ze budou pichat steroidy, ze strhnou nehet. A tatinkova tinktura vzdycky zabrala. Dnes uz to tam nedelaji, protoze tata to nejak nedostal do lekopisu a apatyky nemuzou vyrabet veci co nejsou v lekopisu aspon podle toho, co vim.

  1. Milá Hanko (inlove) , to je moc zajímavé, škoda, že takové věci zapadnou. nepamatuješ si toho za tatínka víc?

   Jinak moje mamina taky byla biolog kombinovaný s farmaceutem, se zájmem o bylinky, a uměla toho strašně moc. Já jsem jen diletant, co se snaží si pamatovat osvědčené postupy. Ona to chápala i chemicky (inlove)

  2. Hani, přesné váhové složení receptu znáš nebo ne?Jsem diabetik závislý na injekčním inzulinu 4x denně, mám špatné cévy v nohách a polyneuropatii, takže každý si domyslí, co by mohlo nastat po drobbném poranění.Jiří má na noze často se obnovující růži a ještě má na nich už pomalu chronickou plíseň.Letos jsem dělala tinkturu z celé rostliny echinacea rurpurea( i s kořenem, listy a s květy) a z okvětních plátků oranžového měsíčku lékařského. Používáme tinkturu s jiřím oba, ale jen krátkou dobu, takže nemohu zatím učinit závěry o jejích účincích .Šlvěje mám na své pidizahradě tolik, že se z ní stal obtížný plevel.Konopí tu lidi pěstují tajně , ve sklenících a třeba jen po 1,2 rostlinách. Prý to mají kvůli odpuzování nejrůznějších skleníkových škůdců a taky si z toho dělají masti pro vlastní súpotřebu, líh vlékárně seženu a po ostatních ingrediencích se poptám.Nechci s tím kupčit, jen bych ráda měla jistotu, že třeba kvli malému otlaku nebo rance na noze nepřijdu o nohu.

 4. podzimní pražská výstava psů před 6 lety (inlove) Poprvé vidím živé Zvířetníky… Li vystavovala Darlenku, přišla Veram a Zana a Lucíšek a Štětinka a Lucka s Péťou a slimáčky…
  Beta byla maličká a rozjížděla se jí na hladké podlaze haly tlapátka. Nějak rychle ten čas běží (o)

 5. Včera jsem byla s Nastěnkou v Praze na výstavě, byla sice výborná 2 ale stříhala jsem úplně sama celou psinu, takže mám z toho výsledku ohromnou radost, posudek moc hezký, srst výborné kvality – takže má péče je vidět…

  a příště třeba to dopadne líp, kamarádka spolucestující s fenkou portíka dostala Boba tak jsme čekaly( y je správě pač jsme byly samé baby : ) na finále….cesta domů sice náročná ale v pohodě

  palečky (y) držíme Rputi i Kazanovi a všem potřebným

 6. Máme návštěvu, nestihla jsem přečíst všechny diskusní příspěvky, ale moc a moc vítám Dede a moje palce jsou k dispozici, aby noha splaskla a zase byl Kazan OK. Těším se na vyprávění ze stopování!!!
  Mám, velkou radost z Betky a jejího pobíhání po horách, jak je vidět, plašila jsem se zbytečně, neduh je zažehnán a Betka se smečkou si opět užívá výletění (y) !
  Jak odejde návštěva:“Tak se vrátím“!

 7. Lenka,starostlivo som si Tvoje rady odložila-ja neznášam lieky/!!/aj keď som lekárka,nebola by som dobrý obvoďák.Na každej adrese ponúkam takéto alternatívne liečenie-obzvlášť teraz nie spraye,kortikoidy,ale naparovanie soľou a tak.No lenže ľud pospolitý chce injekciu a najlepšie aspoň dve.
  je mi ľúto nôh ľudí/Rpuť/ ale hlavne zvierat.Kazan je prvé zviera,čo som tu aspoň virtuálne poznala,tak držím všetky palce,nech sa „spraví.A IO seš jednička-chystám dlhý mail./chystám ,chystám a furt nepíšem/

  1. Verenko, v nasi (ceske) rodine na ty leky taky moc nejsme. Snad to bude tim, ze tam jsou generace apatykaru tu a tam prohozeny doktorem. Na nasu mamu jdou dodneska mrakoty, kdyz v autobuse preslechne takove hovory typu: byla jsem u obvodacky a chtela jsem, aby mne napsala ten lek co bere sousedka, ktery to dela dobre. A ona mi to nenapsala. Nebo: Co pani berete na to srdicko? Aha, tak to si necham taky napsat. V nasi priolomoucke vesnici mame moc dobrou obvodacku, ktera kdysi pracovala v univerzitnim spitale, ale pak si zaridila praxi s dcerou, a ta takove to „napiste mi, co bere sousedka“ nebere. Ale hada se s nasi mamou, kdyz ji obcas chce poslat na nejake odborne vysetreni, coz mama odmita s tvrdohlavosti maleho ditete. Protoze mame je ted fcil dobre a kdyby sla k odbornikum, tak by na ni treba neco nasli a uz by ji nebylo dobre. (whew) Na druhou stranu, s timhle pristupem se doziva 85 let a na ta leta je mentalne i fyzicky ciperka.

  2. VERENKO, DÍKY.Uznání a snd i souhlas od lékařky je prima a potěší každého.A když hovoříš o léčení přírodním, zkus svým potencionálním pacientům doporučit, aby už od poloviny srpna kloktali právě solným roztokem. Stačí obyčejná 1,5 litrové petláhev a 2 vrchovaté lžíce soli, nejraději mořské. Sůl se v láhvi rozpustí a denně se pak kloktá. POZOR VŠAK NA TO, ABY NIKDO KLOKTANÝ ROZTOK NEPOLYKAL!! Kdo KLOKTÁ opravdu včas a ještě před příchodem podzimních plískanic, zpravidla mnoho problémů s nejrůznějšími infekty dýchacích cest neřeší, jelikož na sliznici v krku( případně i v nose) se vytvoří ochranný povlak a nákaza jím nějak moc neprolze.Ale je nutno začít včas a kloktat solným roztokem fakticky poctivě a denně.No, právě že prevence doslova za babku je některým pacientům patrně hodně podezřelá, že?Ale ještě lepší je to, když někdo umí tím solným roztokem vypláchniout nejen krk, ale taky i nos. To pak je fakt sichr.

  1. Paráda, milá Blážo – blahopřeju! (inlove) A malý Bláža ti nějak přerostl přes hlavu (chuckle)

 8. Betí pravidelné týdení hlášení vyšlo:
  http://drporkert.com/dogy/images/beta/1112/index.html

  Fotky z Poledníku jsou kamennobukové – listopadově ponuré, ale skoro na každé je i létající doga chechtající se a plácající ušmama (chuckle) Byla opravdu děsně akční a průzkumná. Dneska jsem čekala, s jakou bude vstávat (tmi) Ale vykulila se z peřin v pořádku a vyřvala si (doslova) cestu do lesa. Takže jsme obešli Pilzberg – ale jen na hoďku

  1. Kabátek Betce náramně sekne! Nevím proč, ale připomíná mi v něm Sherlocka Holmese 🙂

   1. však jsem ten veleobří kus kabátce vlekla včera v ruksaku s sebou na výlet (chuckle) Kdyby snad začalo mžít a nebo foukalo… A z chudinky rekonvalescentky byla vždy vidět jen letící šmouha (chuckle) , ta rozhodně peostydnout nemohla. Nehonila zvěř, byla vždy na dohled, ale neustále lítala mimo cesty.
    Tak trošku blbnu a víc jí pozoruju – je pravda, že je Beta už naše nejstarší doga… a že dogy stárnou brzičko…

  2. Krásný fotky z Poledníku! Dokud je spadaný listí ještě zlatý, tak mi to pochmurný nepřijde. Beta vypadá jak na péro (clap) .
   Jo a ta Fanynka, to je ale kus baby (inlove) .

   1. Fáně včera byly tři měsíce. Roste jak z vody – no z vody… žere jak kyselina a umí se přepít tak, že se pak zebleje jak Amina (chuckle) Však v albu taky oblečení vystřídala… Vilík tam má taky striptýz, neb ten se převléká do slipků a tepláků po příjezdu. V autě pro jistotu má plínu, neb je čuně.

 9. Držím palce Rputince (inlove) i Kazanovi (inlove) , ať jim nohy brzo splasknou a nebolí je. (y)

  Lenko S (inlove) , to jsou moc zajímavé rady. Kopíruju a ukládám je a děkuju. (f)

 10. Dobré ráno všem (inlove) Děkuju, milá Lenko, za tyhle rady – umění poskytnout první pomoc s tím, co má člověk po ruce je k nezaplacení a člověk se pořád učí (h)

  Jinak hlásám, že jsme včera dojeli, na soustředění se nám dařilo i nedařilo a díky Berryiným problémům na stopě ve větrné vesnici jsem pochopila, co dělám špatně – bylo až neuvěřitelné vidět, jaký rozdíl v chování psa na kratší stopovačce (šli jsme po kraji silnice) dělá to, jestli za ní ve chvíli jejího váhání jdu nebo stojím otočena čelem, či zvolním a otočím se k ní bokem. Kdybych to nezažila na vlastní kůži a psa, tak neuvěřím 🙂
  Kazan si výlet užíval, bungalov v kempu byl přízemní, vytápěný, a kolem byla rovina, měkké pěšinky, zajímavý les, voda a možnost potkávat jiné psy. Ovšem, když jsme dojeli domů, zjistila jsem, že mu zase otekla levá přední – od tlapky po loket (Rputi zlatá, nejsi v tom sama! (h) )
  Takže hned k veterináři. Otok se objevil rychle, tlapa je teplejší, ovšem rozhodně pes neměl žádný úraz a na noze není otevřená rána, jako když se mu to na té samé noze stalo zhruba před rokem. Kazan se dost zhoršil (prakticky naráz) a občas kvíkal, asi měl bolesti. Dostal tedy rekordních 5 injekcí naráz (atb, protizánětlivou, béčko + do každé kyčle obstřik) a čekáme, co to udělá. Dnes je veselejší, pokud má bolesti, tak menší a dokáže je přehlédnout. Jí normálně, normálně vylučuje, tlapa zatím neoplaskla.
  Měla jsem chabou teorii, jestli si tlapu nepřiškrtil v autě – má cestovní postroj a úvazek a přece jen s bolavýma nohama se na tříhodinové cestě moc nehýbal. Vetovi se to nezdá, hledá někde zánět, ale na tlapě není nic, dokonce ani nemá zvlášť bolestivé místo. Prostě je „jen“ oteklá. Tak nevím.
  Kdyby náhodou někomu zbyl paleček, tak ho uvítáme 🙂

  1. „bylo až neuvěřitelné vidět, jaký rozdíl…“

   Dede, viď že o tom napíšeš článeček, sim sim!!!!

   nejdřív jsem měla velikou radost, že Kazan byl s vámi – ale v závěru tvého příspěvku jsem posmutněla … jasně že pro něj palečky mám, ať se to co nejdřív spraví!!!!! (h) (y) (h) (y) (h)

  2. achjo… takže mu zbyla jediná „zdravá“ noha 🙁 Snad léky zaberou a zase bude líp (inlove) .
   Hele a co krevní rozbor ?? Nemůžou začít stávkovat ledviny ?? Přeci jen té chemie do sebe dostává hodně a tahle noha má k otokům sklony…

   Držím palce mocmoc

  3. Chudák Kazan, držím mu palečky, aby bylo líp. Borůvka má zase na oku tu bouličku, zdá se nebolestivá (na okraji spodního víčka asi uprostřed)a ani já ani vet jsme tam minulý týden nenašli nic zapíchnutého. Přesto tam má stroupek a minulý týden tam byla vidět dírka, přitom něco jako ječné zrno vidět nebylo. Prý by to mohl být zánět nějaké žlázky u oka. Jenže možná tím, že dostala očkování proti psincovému kašli, se to zase probralo zpátky. Psina je veselá, žravá a jediný smutek, který projevovala, byl včera navečer, když jsme šla s Mušketýrem uklízet garáž a neměl jí kdo házet aportky…

  4. Milá Dede, Kazanovi držíme, co můžeme! (y) Chudák, ten podzim by měl nebejt, starším kloubům nesvědčí.
   Nám se teď problémy taky nevyhnuly, Xení tlapky vždy touhle dobou trpí na záněty meziprstí a letos ji to postihlo hodně ošklivě. Navíc malá mangustička Ája málem nepřežila výměnu zoubků – oteklé dásně, zoubky ne a ne prolézt a Ája úplně přestala jíst. Týden jsem ji krmila stříkačkou, úplně strašně zhubla a vypadalo to špatně. Teď už je snad z nejhoršího venku, zuby už jsou venku všechny a Ája začíná baštit a dokonce i trochu přibírat. Díky tomu už absolutně nestíhám zvířetnicky diskutovat, pořád skáču kolem nějakého maroda.

   1. Tedy Lucko, aby někdo málem umřel na nové zuby, to by jeden neřekl. tak ať je už líp! A nejen mangustě – i Xeně. U toho meziprstí – kontrolovali jste, jestli v tom nemá prsty demodex? Prý je to jeden z jeho projevů. Kdyby byl, musíte léčit i antiparazitiky. Držím palce, ať jsou obě holky brzy fit (inlove)

    1. Držím palce Kazanovi, Xeně i ostatním marodům. Tohle počasí není nic moc.

     Ty zuby – nikdy bych nevěřila, že to může být tak velký problém. Chdák mangustička. Asi tak před rokem mě ale docela vylekala Amálka – najednou měla dásně celé rudé, skoro tak jako Micánek v době, kdy měl těžkou stomatitidu. Také hůře žrala. No, došlo mi to, tak jsem ji jen hlídala. Po těch letech se starými zvířaty jeden úplně zapomněl na přezubení. Mimochodem jeden mléčný zoubek jsme jí s mámou vyrazily při odčervování. Trochu více sebou cukla a zoubek už byl v tlamce asi pořádně vratký. Zoubky ale hlídám stále, ale kromě velkých granulí nevím, jak jim pomoci k čistotě. Používat kartáček Amálku asi nenaučím.

  5. Děkuji všem diskutujícím za komentáře a omlouvám se, že jsem TUdnes až takhle pozdě. Byli jsme v lese, našli jsme pár hub a taky jsme zjistili, že náš Hokinek už fakt nemůže lítat a běhat po lese tak, jak to děl a rád dříve. Z kraje lesa až do auta ho můj Jiří musel donést, nyní náš psínior spí jak zabitý v pelíšku.
   PRO DEDE: Nemohl Kazana kousnout nějaký hmyzák?v JEHO HUŇATÉ HŘÍVĚ BY KOUSANEC VIDĚT NEBYL, ALE PASEKU NADĚLAT MOHL. KTERÝ Z TVÝCH NAZGŮLŮ BYL NEBO JE ALERGIK, TO SI UŽ NEVZPOMÍNÁM.m MOŽNÉ TO ALE JE, JELIKOŽ VČERA BYLO DOCELA TEPLO A VY JSTE SE TOULALI LOUKAMI A LESEM, TAKŽE HMYZÁCI MĚLI PŘÍLEŽITOSTÍ JISTĚ BEZPOČET. HLAVNĚ JE SICE TEPLO, ALE TAKY DOCELA VLHKO. ASPOŇ U NÁS V BĚLÉ A OKOLÍ.

   1. Milá Lenko, alergii měl Daník, ale kdyby to mohla být možnost, byla bych radši, než kdyby to byly ty ledviny… Ale ono tam moc teplo nebylo, tak fakt nevím

  6. Ale to víš, že máme (y) (y) (y) (y) … hlavně že si to užil, staroušek, a vy s Beruškou taky (h) .

 11. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Je po dešti, šest stupňů, šedé nebe. Prostě listopad (wave)

 12. Přeji všem hezkou neděli, k nám se vrátilo pomalu léta, dneska bylo +28 !!!!
  Jeli jsme odpoledne s Trixie na procházku. Po hodině, chtěl manžel nastartovat – a nic, baterie mrtvá . A nikde nikdo, kdo by narychlo pomohl nahodit. Byli jsme v trochu odlehlém místě a jediné auto v okolí. Mohli jsme zavolat kamarádovi, ale máme tuhle službu v pojištění, tak jí manžel zavolal. Ta pak zkontaktovala někoho u nás, během půl hodinky přijeli a baterii bez problému nahodili. Ta se ještě novotou téměř „leskla“, měla i nové kontakty, tak nevíme, co se stalo, ale snad už se to opakovat nebude. Choť zajel ještě večer do obchodu, kde jí koupil, tam jí nějak zkontrolovali, nic nenašli, ale slíbili, že jí případně vymění. ALE píšu to proto, že když manžel z mobilu volal svoji pojišťovnu (v Texasu), tak po získání nutných informací se ho prý paní zeptala, jestli nemá námitky, aby použila naše číslo mobilu na „satelitní zaměření“ kde přesně jsme, aby nás servisní služba nemusela dlouho hledat. Možná to by bylo pro všechny ruchlejší řešení, než s navigátorem. Ono se tady v poslední době mluvilo právě o tom, že se přes mobil mohou lidí „šmírovat“, dá se zacílit, kde se právě nacházejí a je to omezování svobody. Určitě je na tom něco pravdy, ale na druhé straně jsou zase případy jako byl dneska ten náš.

  Ioannino – veliká gratulace, jsi prostě nadaná spisovatelka. Tak ať se ti i nadále daří.

 13. A eftě se trošku pochlubím – včera to zapadlo ve spamový smršti a dneska to tam už určitě nikdo nenajde – zkrátka: třetí povídka v soutěži, třetí umístění ve sborníku. Přesný výsledky zase tutlaj, ale hůř než devátá nejsem.
  To je ostatně důvod, proč toho 17. jedu do Prahy. Na vyhlášení. 🙂
  Díky Zaně za skvělý vrtání v průběhu tvorby inkriminovanýho kousku! (Jako vždy.)

  1. hezky se to čte (nod) , jak jsi šikovná.
   Ono s tím častějším komentováním je to o strach. Dřív člověk namastil spoustu odpovědí za sebou a teď si dává „povinné“ pauzy a tím často raději „mlčí“ než by se vracel po čtvrthodinách reagovat (chuckle)

  2. io, to je krásný úspěch, gratuluju!!!!!!!! (clap)

   hm, jedeš do Prahy – nemohlo by se „zapražit“?? třeba já bych tě ráda poznala (a pozdravila) i osobně, a na brnění se bohužel nedostanu 🙁

 14. Došla jsem sem až teď, i když jsem bramborový léky obdivovala už včera v noci, kdy nešlo obdivovat nahlas. (Dík za prošťouchnutí diskuse!) Lenko, opisuju a ukládám, tyhle babský recepty mám moc ráda.
  Ještě radši mám léčbu prevencí, totiž dietou v původním významu slova – vyladěním toho, co člověk jí, a nemusí jít nutně o extra drahý věci, naopak; jak to koření; kolik a jak se pohybuje; kolik a jak spí; kolik a jakých radostí si přes den připraví. Asklépios by měl radost.
  Léčení příznaků je spíš Hippokratova škola. Však taky v tom raným novověku převážila a od té doby se jí u nás daří.
  (Středověký klášterní lékařství bylo spíš asklépiovský.)
  Ehm, koukám, že bych měla vypnout filologickej mód… a ce s tím, když zrovna přemejšlím, o který starý lékařský knize budu psát seminárku? (blush)

  1. Magistraliter z 30.let by ti nestačily? (h) Půjčíme …

   Jsi holka moc šikovná, chválím (inlove) .

 15. Milá Lenko, výborné babské recepty. Já mám dva – na kasel a na nachlazené prudusky.
  KASEL – nakrájet cibuli, dát do sklenicky a pár lzicek medu. Pockat, az cibule pustí stávu a tu po lzickách uzívat. A pokud má nekdo cernou redkev, tak je jeste lepsí nez cibule. Opravdu to pomáhá.
  NACHLAZENÉ PRUDUSKY – nastrouhat syrový brambor, smíchat s olejem, plozit na papír, nahrát (hácek nad er) na radiátoru, priplácnout na prsa (tou patlaninou), prikrýt nahrátým rucníkem a VYDRZET – jako decko jsem to nenávidela, ale mamka na to doted nedá dopustit.

  1. Ygo cibule s medem, případě odvar kombinace majoránka+cibule jsou do dnešního dne moje noční můry. Cibuli mám ráda, med také ale dohromady néééé

   Můj tatínek používá při úporném kašli česnek s citronovou šŤÁvou. Také výborně zabírá

   1. já to znám v kombinaci cibule + cukr (nevím, možná ve sladkém ta cibule pustí víc šťaávy?) a taky je to účinný (a taky hnusný, hehe) … ale jelikož med sám o sobě působí, tak tohle bude určitě ještě lepší (y)

    1. Taky to snese lžičenku slivovice 😛 , to se pak teprv kašle (wait) … na všechno (chuckle) .
     Ale vážně, se slivovicí to zabírá ještě líp.

     A také není marné nastrouhat do medu čerstvý zázvor … ale to je pak síla ;( 😀 , musí se s tím opatrně .

 16. ZKOUŠÍM, ZDA PROJDU. UŽ ZAS SE MI TŘIKRÁT OBJEVILY ZE VČEREJŠKA ZNÁMÉ HLÁŠKY O SPAMU APOD A KOMENTÁŘE BYLY V PR…, VLASTNĚ PRACHU.
  JJ. HLÁSÍM, ŽE JSME V POHODĚ VŠICHNI, JEN STAŘÍKOVI HOKIMU SE NECHCE CHODIT VEN.ALE PO POLEDNI TU BYLO PŘEKRÁSNĚ. VŠUDE ROSTOU HOUBY JAK DIVÝ, NA NAŠEM PANELÁKOVÉM SÍDLIŠTI NACHÁZÍM PRAVÉ RYZCE,ŽAMPIÓNY, ROSTOU TU I PÝCHAVKY A ZCELA NOVĚ SE OBJEVILY I HAVELKY.TO JISTĚ ZÍRÁTE, ŽE MNĚ STAČÍ OBEJÍT KOUSEK NAŠEHO ZALESNĚNÉ A ZATRAVNĚNÉHO SÍDLIŠTĚ A MÁM DOCELA PRIMA SMĚSKU NA BRAMBORAČKU I HOUBOVKU.a TO SE NEMUSÍM PAJDAT DALEKO DO LESA. JDU VENČIT A ÚLOVEK JE POKAŽDÉ. A JEŠTĚ TU ROSTOU MRAKY DALŠÍCH HUB, KTERÉ ALE NEZNÁM, TUDÍŽ NESBÍRÁM. PODOTÝKÁM, ŽE ROSTOU NA A KOLEM PAŘEZU, CO ZBYL PO TÉ NÁDHERNÉ, ZDRAVÉ A PŘESTO KVŮLI TELEVIZI PORAŽENÉ JEDLI. VÁCLAVKY TO ALE NEJSOU, TY ZNÁM DOBŘE.POČÍTÁM, ŽE I KOUSEK ZA BĚLOU BY MOHLY BÝT OPĚT TY OBROVSKÉ PÝCHAVKY JAK BALÓNY. JÁ O NĚ NESTOJÍM, TUDÍŽ JE NEHLEDÁM.ZDEJŠÍ LIDI SBÍRAJ POUZE HŘIBOVITÉ HOUBY A TO JEŠTĚ NEZNAJÍ SKORO NIC ,TUDÍŽ MÁME S JIŘÍM HUB DOSTATEK.JÁ HOUBY MOC NEMUSÍM, ALE JIŘÍ BY SE TŘEBA RYZCŮ UJEDL DO BEZVĚDOMÍ.

 17. Lenko,
  díky za rady, zrovinka jsme kluky dostali z nachlazení (přitáhl to domů tatínek, je to odvrácená strana výhody míti lékárníka v domě 🙁 ). Budou se určitě ještě hodit mockrát.

  Doufám, že u vás doma je aspoň trošku pohody, moc ti to přeji (h) .

  Rputí, nevím, netuším, naženu sem ještě chlapa, aby to zkusil nějak odhadnout. Nemáš taky problémy s plícemi? Drž se a uzdrav se. (y)

 18. uffff – zdraví dneska podporoval u nás pohyb. Dopoledne kopečky bukové, hned nato hrabání celé zahrady a pak nájezníci (chuckle)
  Mám nějak dost – jdu si ulovit meducííínku – dobré bílé

 19. Lenko, díky za ty rady, ráda je využiji, věřím na přírodu. Máme tady u nás ve vísce babský kroužek a podstupujeme různé přírodní kůry ale vše po dohodě s lékařem. Zatím se nám starším daří udržet v chodu.

  Tak a ještě pro Rputinku, nebylo by od věci udělat ten stěr z pupínků, mohla by to být i dajaká pótfora plísňová ale taky pozůstatek z předchozíchc kousnutí nějakou tou broučí mrškou.
  A ještě jeden poznatek,moje známá se takhle opupínkovala a mírně otekla po styku s odchyceným bezprizorním kotětem. Ale brzo to po léčbě odeznělo i kotě bylo zachráněno. (h)

 20. Rputi, já bych se asi ještě zkusila obrátit na prověřeného šamana, znáš někoho?

 21. Lidičky, omlouvám se. Zcela jsem zapomněla, že dned vyjde moje bramborový léčení. Bylo asi od 10 hodin nádherně, slunečno a teplíčko , i když předtím se počasí na změnu vůbec b netvářilo. r Ráno dokonce hodně pršelo, což se mi později právě na to mučování kartónovými krabicemi velice hodilo,takže jsem na nějaký Zvířetní vůbec nevzpomněla, bo jsem mulčovala záhony na zahrádce ,a taky jsem ještě pilně tvořila růžičky z javorových listů, dokud ještě všechny listy javoru nezaschly tak, aby n se začaly při ohýbání se lámat.Růžiček jsem vytvořila celý pugét, takže se těším,že buď kytici někomu věnuju nebo si ji nechám na zimu, až budu dělat vánoční vazbu.
  JEŠTĚ PRO RPUŤ. 4etla jsem bohužel až před chvílí nejsem doktor, ale podle vlastních zkušeností( měla jsem nohy opravdu jak slonice a několik let , než přišel kardilolog na příčinu a poslal mne právě na cévní vyšetření . Tam mi udělali sono a lékařka mi hnedle napsala doporučwení na lymfodrenážní masáže a taky jakousi tlakovou lymfodrenáž, která následovana tu ruční. JEZDILA JSEM SICE KAŽDÝ VŠEd NÍ DEN A 10 PO SOBĚ NA TYHLE RUčNÍ MASÁŽE Z Bělé do PLZNĚ, ALE zaqbraly skvěle.pokud budeš však hledat lymfodrenáže, hledej jen toho, kdo je dělá a opravdu umí dělat ručně. Ta hladivá masáž denně je prima, ale než začneš hožky hladit od prstů směrem nahoru, je před tím třeba uvolnit tž řísla. dělá se to tak, že se třísla promačkávají a to tedy dost fest. Pak se r teprve maj síruje. Neznám přesně ten správný bod na uvolnění třísel, jen se pamatuju, že masérka mi vždy sáhala těsně tam, kde se v tříslech nacházely gumičky nohavic spodních kalhotek.Pokud se ti samotné podaří udělat to uvolnění a hladivou masáž nohou správně, budeš mít do půl hodinky po skončení maasáže veklice silné a někiolikanásobné nutkání na močení. To je ten nejlepší signál toho, že se lymfa uvolnila.Pokud budeš masírovat nožky sama, zkus si aspoň nechat ukázat to místo, kde se uvolnění v tříslech provádí. Mně začaly mírně otékat hohy až nyí, po cca 2 letech od naordinovaných ručních lymfodrenáží, a to mám cukrovku( píchám inzulín4x za den, nemocné srdce , mírně zvýšený a diuretiky léčený TK a vrozený sklon ke trombózám.V poslední době se snažím sama. uvolním třísla a pak hladím a hladím. A poté lítám často čůrat . Ale opravdu pohledej nějakou dobrou masérku či maséra s atestací na ruční lymfodrenáže. ne každý tohle umí fakt kvalitně a dobře.

 22. Lenko, jsi skvělá „babka kořenářka“ a tyhle recepty ukládám, jeden neví, kdy se mohou hodit, že?

  Jako Zana, inhalování jsem měla ráda ze stejného důvodu jako ona – u nás se používal pouze heřmánek a to tehdy, když jsme měli ucpaný nos od rýmy nebo byli celkově nachlazení. Kdysi dávno jsem tuhle léčbu aplikovala i na chotě, neprotestoval jelikož to pomohlo, ale od té doby nějak nebyla nutnost opakovat.

  Rputi – to je mi líto s tvou nohou. Jestli máš důležité orgány v pořádku, tak mě pak ještě napadlo poškožení cévy v noze, které brání správné prostupnosti krve (a noha oteče). Nedá se to nějak zkontrolovat? To může bohužel způsobit i nikotin (a myslím, že jsi kuřačka, ne?). Další možnost mohou být některé prášky na regulaci krevního tlaku (calcium blockers), které mohou způsobit vápenatění cév (snad je to tak česky?). Zvyšený vápník v krvi měla moje maminka a musela si na to dávat pozor. A pokud náhodou bereš nějaké přípravky s estrogenem, tak to by také mohl být důvod je vynechat. Jinak držím palce, aby otok co nejrychleji opadl. A což zkusit právě uvedený Lenčin recept – obalit nohu do nastrouhaných brambor 🙂

  1. Hani, Maričko, Zano a jiní inhalující, hlásím, že osobně heřmánek v čemkoliv „naordinuju“ jen velmi nerada a jen osobě, kterou po všech stranách a zejména té zdravotní, jen velmi dobře znám. Heřmánek je dost velký prevít a dovede bohužel vyvolat i nečekanou a bouřlivou alergickou reakci.Sůl však nikomu ,nikdy a pouze v inhalaci, neublížila.A ještě je nejlepší inhalovat raději sůl mořskou, pokud ji doma stále máte stejně jako já.

 23. Lenko, pripomnela jsi mi muru meho detstvi. (chuckle) Naparovani dutin nad hrncem plnym velmi horke slane vody s rucnikem coby stan nad hlavou a hrncem. V rodine, kde v jednom byte byli tri apatykari. Smarja,ja to nenavidela. Ale pomaha to, to jo. Pred lety jsem tuhle proceduru vnutila Chetovi, kdyz mel zabetonovany dutiny. Joj, joj, co jeden velkej muzskej muze ze sebe vydat za zvuky, kdyz trpi pod rucnikovym stanem. (rofl)

  1. Vidíš, Hanko, já to milovala 😀 . Teda ne nutně to napařování, ale u nás se to zásadně dělalo heřmánkem, takže jsem sledovala, jak ve vodě jednotlivé hlavičky krouží (případně do nich foukala, aby kroužily podle mých představ). A babička mi k tomu četla (inlove) . Konkrétně si pamatuju, že četla Heidi – a já si to promítala do toho heřmánku (f) .

 24. dneska jsme vyrazili opět po čase nahoru do Jizerek. Cílem byl Poledník (dokopce a dokopce a dokopce) Sníh z minulého týdne už je jen místy, ale jeho nadílka dokonale odlistila místní velkolepé bučiny. Takže pod nohama závěje zlatého listí, které zcela ukrývají kaluže, kluzké kořeny, spáry mezi balvany… prostě dobrodružná cesta plná překvapení. Beta si to užívala – lítala celé tři hodiny, skákala po skalkách jak kamzík (my šli slušně po cestě…), energie jí kupodivu vystačila i na zpáteční cestu. Tak nějak jsem se bála, že jí dojde energie dřív… Moc hezky bylo – a nikde ani živáčka.

  1. Xerxová, vím, že krotit Betí energii je obtížné, ale přece jenom trochu „normální“ horské vycházky by pro ni nebylo??? Obávám se o její pohybovou aparaturu, aby zase nebolela (wave) .

   1. Není nic horšího než čerstvý rekonvalescent (chuckle) … dneska jsme vzali kluky po týdnu klidu při nachlazení na procházku a taky jsem na ně musela za chvíli začít halekat, ať brrrrrzzzzzzdddddddííííííííííííííííííííííí … Betu asi taky chytil rekonvalescenční rapl 😀 .

   2. my jsme šli stále po cestě – terénky jsme zavrhli a proti svým zvyklostem se dokonce slušně po značené cestě i vraceli zpátky (normálně bychom seběhli terénem mimo cestu a návrat by byl jinudy)
    Betuše opravdu byla jak urvaná z řetězu a řádila si sama od sebe. Nemá cenu ji ale brzdit. Doma se pak vybíjí skákáním na plot, trysky a smyky po zahradě a pokud ji zavřu doma, tak vraždí velepolštáře, shrnuje koberce, přenáší pelíšky a honí si ocásek jak debílek… a to je myslím ještě horší, než pohyb po přírodním podloží. Ona je opravdu nenormální doga… (fubar)

 25. MILÁ LENKO, DĚKUJI ZA DALŠÍ RADY. JSI MOJE ČARODĚJKA, BABIČKA KOŘENÁŘKA A JÁ TĚ VYNÁŠÍM DO NEBES. (inlove) (h)

  1. VELKÁ KOČKO, NEPŘEHÁNĚJ. tO MOJE BABIČKA ZAÚŘADOVALA A VRAZILA MI DO RUKY SVŮJ TEXTÍK. MOJE ZLATÁ BABIČKA UŽ JE SICE PŘES 40 LET ZA DUHOU, AVŠAK JEJÍ BYLINKÁŘSKÉ, KOŘENÁŘSKÉ A LÉČITELSKÉZNALOSTI VYUŽÍVÁM DODNES. A PRAVDA JE I TO S LÉČENÍM ZÁNĚTU STŘEDOUŠÍ. jDE TO HLAVNĚ HNEDLE ZKRAJE, KDYŽ DĚCKO ZAČNE NAŘÍKAT NA BOLAVÉ OUŠKO. POZDĚJI UŽ TO SPOLEHLIVĚ NEFUNGUJE,JELIKOŽ ROZJETÝ ZÁNĚT STŘEDOUŠÍ JE TŘEBA ZLIKVIDOVAT ANTIBIOTIKY.ALE PRO NEŠŤASTNÍKY S ČASTÝMI ZÁNĚTY STŘEDNÍHO UCHA JEŠTĚ JEDNA JEDNODUCHÁ A OPRAVDU FUNKČNÍ RADA. OPATŘIT SI U NĚKTERÉHO SKALNIČKÁŘE NETŘESK STŘEŠNÍ.STAČÍ Z JEHO ČRSTVÉHO LISTU VYMAČKAT ŠŤÁVU PŘÍMO DO UCHA.

 26. Ještě: koukněte prosím na HADY
  – jednak je tam nový vyúčtování (říjen),
  – druhak fórum o problémech s registrací,
  – pozvánka na Mikulášskou a tak vůbec (flex) .

   1. Velká kočko, to nevidíš ani Mikulášskou či otázky registrace???? to je divné

    a jsi přihlášená? v tom případě by ti měly blikat červené zvonečky – ovšem jenom poprvé, neb to jsou nové příspěvky od POSLEDNÍ návštěvy… když odejdeš, tak po novém příchodu (pokud mezitím něco nepřibylo) už to červené není

    1. Milá Bedo omlouvám se, dnes jsem to objevila ale včera mi to nějak nefungovalo. (wasntme) To „to“ znamená moji hlavu. (chuckle)

 27. Ahojte všichni, vypadá to, že fungujeme 🙂
  Lenko, díky, zakládám pro čas, kdy bude zle.
  Rputi, bohužel mě nic nenapadá, ale možná by kožní doktor nebyl od věci. (y)

 28. Milá Lenko S.,se zájmem sem si přečetla rady a musím přiznat,že je to tak jednoduché,ale zároveň asi i funkční,že opět se mi potvrzuje,že nejlepší je co najdeme kolem sebe a je v celku zadara..Děkuju a zdravím tě!
  Rputi,neznám odpověď na tvůj popis událostí,ale jestli na něco příjdou,kdokoli,zajímá mě to,prosím pak o info..Nohy mám oteklé rovněž,ale ne tak dramaticky..Palce držím!

 29. Babo raď!
  Tedy vlastně se chci zeptat, jestli se třeba něco takového nestalo někomu z vás? Lítám už 14 dní po doktorech a pořád nemohou nic najít.
  Před 14 dny mi otekla dole kolem nártů a kotníku pravá noha. Otok dost rychle postupoval nahoru, takže, když jsem v pátek měla nohu oteklou až ke koleni, vyrazila jsem na středisko. Pandr mě okamžitě expedoval do špitálu s podezřením na trombozu. Není tromboza. Ultrazvuk pravil, že mám cévy naprosto čisté. Krevní vyšetření vyloučilo infekci. Srdce taky v pořádku.
  V neděli už jsem měla nohu oteklou až do půli stehna. Jak jsem se tak pídila na netu po nějaké informaci, usoudila jsem, že by nebylo marné magnesium a jelikož jsem měla doma Dologran, jala jsem se ho požírat. Trochu pomohlo, postup otoku se zastavil a obecně to trochu splasklo. Pídr ve špitále pravila, že Mg posílilo cévy, ale na úplné odstranění to nestačí. V úterý jsem byla na ultrazvuku břicha, nikde nic, ledviny taky v pořádku. Ve středu jdu ještě na CT, ale pochybuju, že by něco objevili.
  Navíc, když mi ta noha začala otékat, vyrazili se na ní potničky a po jejich vymizení se tam udělala silná vrstva ztvrdlé kůže, která se hromadí v záhybu opuchliny. Dle rady pídr neoškrabuji a mažu krémem, ale změna žádná a proč zač se taky neví ….
  :S

  1. Já v tom vidím ledviny, ale ty píšeš že jsou ok… Co nějaký „obecný“ přípravek typu Wobenzym nebo Drags Imun? Obojí podporuje imunitu a tak nějak všeobecně pomáhá tělu.
   Pro jistotu – žádné nové boty? Vyzkoušeno že i malá změna došlapu dokáže udělat neskutečnou paseku – právě otok holení, kotníku,…

   1. U kožaře jsem nebyla a moc se mi nechce, neb mám s nima špatné zkušenosti. Jak je znám, tak mi dá nějakou vodičku a 4 mastičky a za tejden mi noha upadne a problém bude vyřešen! 😀

    Nový boty to taky nejsou.

  2. Koupit hlavu celeru, tři malé červené řepy, šest mrkví a zasyrova to všem během tří dnů ve třech porcích sníst – nastrouhané a ochucené nanejvýš citronem. Na těch pár dní přestat solit, vynechat cukr, mléčné výrobky, maso, pokud možno kafe a nikotin. Pít hodně vody (aspoň 2-3 l)ochucené pouze citronem (živým). Při mytí nohy provádět pouze tahy od prstů k tříslům a několikrát denně nohu stejným směrem hladit, a to pouze špičkami prstů, jako bys laskala hlavičku koťátka. Výborně se hodí LenčinaS rada se šťávou ze syrových brambor – pít tak třikrát denně (stačí vždy z jedné brambory) na lačno.
   Tyhle rady mají za cíl doplnit organický draslík, sodík, ulevit lymfě (vynecháním bílkovin) a popohnat ji, a to vše pomůže odkyselit a odvést nahromaděnou vodu. Nohu klást na vyvýšené místo a často ji pomalu protáčet v kotníku, kolenu a kyčli (opět pohání lymfu).
   Může tam být také nějaký zánět, ale i tak by tomu tenhle postup měl ulevit.
   Wobenzym můžu také doporučit, je bohužel příšerně drahý, ale stačí vzít si pro začátek to nejmenší balení a během tří dnů ho vždy po třech velkých dávkách denně spotřebovat. Nemá cenu ho brát po jedné tabletě, to je k ničemu. Účinek poznáš už druhý, nejpozději ten třetí den.
   Všechny rady mám osobně vyzkoušené, a to nejen na sobě.

   Kdyby to bylo srdce nebo ledviny, byl by otok zřejmě symetrický, tj. na obou končetinách.

   Držím palce.

    1. RPUTI, BACHA!! POKUD BEREŠ COKOLI NA ŘEDĚNÍ KLRVE, TENTO SALÁTEK VE VĚTŠÍM MNOŽSTVÍ NEŽLI MALIČKÉM RADĚJI NEE.JE V NĚM MOC KÁČEK, KTERÁ SE DOSLOVA PEROU S WARFARINEM A JEHO ÚČINEK SNIŽUJÍ.UŽ JSEM TI TAKY NĚKDE RADILA DOBROU MASÉRKU A RUČNÍ LYMFODRENÁŽE.MNĚ TEHDY POMOHLY MOC , ALE BYLO MI JASNĚ ŘEČENO, ŽE JE NUTNO, O ABY SE PROVÁDĚLY DENNĚ A NĚKOLIK DNÍ ZA SEBOU NEPŘERUŠOVANĚ, ABY ÚČINKOVALY.

     1. LENKOS, S TĚMI KÁČKY (POKUD JSI MYSLELA VITAMÍN K) TO V TÉTO ZELENINĚ NENÍ NIJAK HROZNÉ, PŘI ANGIKOAGULAČNÍ DIETĚ NENÍ VYLOUČENÁ. NAVÍC TO MNOŽSTVÍ NENÍ OPRAVDU NIJAK VELKÉ. NEVIDĚLA BYCH TO TEDY NIJAK KRITICKY, I KDYBY RPUŤ WARFARIN BRALA.

  3. No vypadá to fakt divně (babo raď). Jednostranný otok je nejčastěji trombóza nebo růže. Stran tý růže by možná z těch kožních změn nebylo od věci nějaký kultivační vyšetření (z výtěru nějakýho puchýřku…), nevim, v krvi by nějaký známky zánětu být patrny měly. Vzácně to bejt v krvi vidět nemusí – třeba když má někdo cukrovku nebo třeba kortikoidy pro nějaký jiný onemocnění (inhalační kortikoidy na astma by to zastřít neměly). Nějak si nevybavuju, jestli nemáš chronicky cukrovku, kdyby náhodou jo, tak se zuby nehty (přesně podle doktorů) dodržovat dietu nebo dávkování inzulínu stran co nejlepšího udržení hladiny cukru v krvi – to je absolutně nejdůležitější věc ze všeho, ať už je příčina toho otoku jakákoliv…
   Držím palce (y)

    1. To je dobře, cukrovka a cokoli na nohách je černá můra.
     Už mě nic nenapadá 🙁 tak aspoň držím palce (h)

  4. Milá Rputi, držím ti palce ať se zjistí příčina a tím pádem i léčení až k úplnému vyléčení. (y) (y)

   Ale s obdivem čtu co všechno jsi absolvovala za vyšetření během 14 dnů. Tak bys tady nedopadla. Když už by tě poslali na vyšetření čekala bys na ně měsíce. Vypadá to že to české zdravotnictví je na úplně jiné výši než švédské. Asi před dvěma lety mi otekly nohy a bez jakéhokoliv vyšetření jsem po akutní návštěvě lékaře (akutně se málokdy dostanete k tomu svému lékaři) dostala léky na vyhnání vody z těla. Ale to já nezvládám, to potom nemohu opustit dům a pes na procházky musí. Na poslední můj dotaz mi měly pomoci punčochy, tedy podkolenky ráno natažené, nevím jak se česky jmenují. Při tom mám nohy oteklé až nahoru a zdá se mi že jsem oteklá až do pasu. Dostala jsem čas u lékaře 6. prosince. Jsem moc zvědavá jestli mě moje nová lékařka na nějaké vyšetření vůbec pošle. Můj pan doktor, kterého jsem měla snad 30 let, odešel před rokem do pense. Ten mě sice na různá potřebná vyšetření posílal ale tady všechno nekonečně trvá.
   Jako starší osoba mám všelijaké potíže, ale když dostanete čas u lékaře můžete přednést jenom jeden problém, na víc totiž není čas. Jako by k lékaři šla ruka nebo žaludek a ne celá já s tělem i duší. Nenávidím tenhle postoj zdravotnictví k nám. (envy)

  5. Rputinko, a co problémy s lymfou???? to už někdo zkoumal?

   my jsme to doma jednou měly, teda tehdy se známou příčinou – bylo to po píchnutí „muchničky“ nebo jak se ta potfora jmenuje… ale proste výsledkem byla oteklá hnáta a zavládl po nějaké době obecný konsensus, že je fakt problém s odtokem (nebo prouděním či co já vím) lymfy

   na netu se najde tuším i pod „sloní nohou“ popř. hledej lymfedém, selhání lymfatického systému

   mimochodem, problémy už nikdy ZCELA nezmizely, takže bych ti to nepřála!!!!

   1. P.S.
    jo, taky ještě hledej flegmona – mně tady odkazy nechtějí prolézt (budu ráda, když projde tento příspěvek)

    1. Teda Rputi, ty si umíš pořídit věci… už se tě nějakou dobu chci zeptat, jak se daří Žolíkovi? Dneska jsme si na něj zase vzpomněla, když jsme psicím vystříhávala chlupy mezi polštářky na nohách… 🙂

     1. Rputinko, ja mam pribliznou predstavu, kde bydlis; ale nebylo by na miste zajet do nejakeho vetsiho spitalu, kde jsou doktori s vetsim rozhledem a zkusenosti? Tohle bych nenechavala na „no uvidime, co se stane“. Nasi mame taky obcas otece noha – nekdy tak, ze dost. Pomuze diuretikum, i kdyz nema problemy se srdickem, ledvinama, cukrovkou. Ale kdyz ji na to nasadi diuretikum, tak je to pod dohledem doktora a univerzitni spital ma za rohem. Tak se drz, devce a mazej k nejakejm odbornikum. (h)

      1. Hanko, no jo, ale když jsou všechna vyšetření negativní, co si má doktor počít? A Furon mi dát nechtěj, že by mi to rozhodilo všechny minerály a bylo by to ještě horší.

     2. Žolík je bezva, já snad něco spáchám, ale teĎ jaksi nebyly myšlenky a čas. Teď mám výhodu, že ho můžu pustit na zahradu , takže ani nemusím stříhat. S tou hnátou toho holt moc nenachodím.

  6. Zdravím.
   K tomu problému,když nic nenašli páni dr.co přemýšlet o lymfatickém problému.Asi se přerušil tok lymfy.Chtělo by to nohu nahoru a masírovat od špiček prstů až ke kyčly.

   1. Tady dělají specializované rehabilitační sestry lymfatickou masáž. Potřebují to často ženy po operaci prsu a žláz v podpaždí. Ale i tak se může kterákoliv lymfa ucpat a masáží se ta pasáž zase uvolní.

  7. Byv svojí ženou vyzván, ať něco jako odborník poradím, pokusím se tedy o toto. Diagnostikovat takto na dálku si netroufám, nicméně se mohu připojit k radě zkusit ten Wobenzym a doplňuji, že dostatečnou kvalitu bude mít i relativně lacinější Apo-Curenzym. I ty lymfatické masáže by nemusely být marné, přes toto se však necítím býti znalcem. A nekamenujte mne prosím, pokud to nebude mít efekt, lidské tělo je obecně tak nevyzpytatelné, že někdy je prostě nutno experimentovat. Připojuji se k přání brzkého uzdravení.

  8. Rputinko, netuším, co tě trápí, ale moc držím palce, aby se ti to co nejdřív spravilo (h) (sun) (f)

 30. k těm vařenejm bramborám, když se rozšťouchaj a trochu osolej, tak si nad tu páru z nich dejte nastydlé,bolavé ucho….taky to povolí…i začínající zánět středního ucha to prý umí zahnat…mám to od Ukrajinských přátel…..

 31. Krásné dobré ránko všem. (wave) (h) Mám radost, že Zvířetník už funguje (party) (dance) 🙂 , bohužel článek si musím nechat na večer, za chvíli odjíždíme na celý den do Varů, podívat se na čerstvou neteřinku. 🙂
  Přeju všem krásný den! (h)

 32. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  tak co, dneska fungujeme??? (wasntme)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN