105×148: Řidič, nebo vodič?

Onehdy jsem musela něco zajistit, a tak jsem celý den jezdila po Praze. Samozřejmě se mi povedlo zabloudit i přes zapnutou navigaci, a jak jsem se tak motala městem mezi auty, která mě občas ochotně pustila do jiného pruhu a občas taky ne, napadlo mě, že bych byla radši, aby se u nás řidičům říkalo vodiči, stejně jako na Slovensku.

 

 

 

Já v tom cítím podstatný rozdíl. Když někoho nebo něco vedu, tak přece musím být v tom, musím znát a být si vědom veškeré síly i slabosti toho, co chci někam usměrnit. Musím koukat i na všechny vnější věci, které mohou mít vliv na výsledek mého snažení. A musím být pokorný před silou toho, s čím zacházím.

Vést spřežení, hospodářství, podnik – toto spojení mi evokuje dávné časy, kdy měl člověk respekt ke všem přirozeným rytmům, kdy je ctil a dokázal se jim i podřídit.

Vnímám silně rozdíl mezi tím, když je někdo hospodář a někdo řídící pracovník. Bohužel ten druhý z porovnání vychází hůře.

A ještě hůř mi ze srovnání vychází manažer, ačkoli podle slovníku by měl manažer nejvíc ze všeho připomínat osvíceného hospodáře. Jenže manažeři (a zdaleka ne jen v českém pojetí) často pracují tak, aby akcionářům či svým nadřízeným ukázali, jak jsou dobří, když přinášejí (momentální) úspory v lidských i ostatních zdrojích. Bez ohledu na to, co bude za pár let; ostatně, to profesionální manager bude dávno v jiné firmě. (Někdy možno přeložit jako: .. bude dávno likvidovat jinou firmu.)

Dobře vést lidi a dobře hospodařit, to znamená myslet na zítřek i na pozítří. Možná by nebylo od věci si to občas připomenout v záplavě zastírajících slov a všespasitelných teorií. Protože když si budeme o budoucnosti cokoli nalhávat, přijdeme o ni.

 

P.S. pro Io: Je to sto pátá sto pětka, ale ať jsem dělala, co jsem dělala, žádné oslnivé ani slavnostní téma mě nenapadlo. Ačkoli, možná bych se mohla tvářit, že jsem ji napsala u příležitosti našeho státního svátku.

 

 

 

 

Aktualizováno: 30.10.2012 — 18:37

89 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. A vidim to, ale odkaz na to neni na prave strane a pocet komentaru i ppo navratu na domovskou stranku je furt stejny, jako by se nepocitaly.

 2. Pardon, ted jsem to zas videla, nebylo tam to http\, ale neco jako Warning a pak slova jak defensio a spam. A taky odkaz na jednotlive radky a co je s tim spatne.Ale zase se to ulozilo. (think)

 3. To je divny. Tak jsem napsala delsi komentar nahore pod Vave o velikem manazerskem a jinem prusvihu v JK, jeste to tam sedi, ale odkaz na to neni videt na prave strane – i kdyz casove by to tam jeste melo byt. Pakjsem jeste v praci pripsala kratky komentar pod Jenny, sporadane se tam vlozil ale kdyz jsem prijela domu tak tam neni. Ted uz si nepamatuju, jestli to bylo kdyz jsem vkladala ten dlouhy nebo odpovidala LENCE S, ale proste pri jednom se mi na monitoru ukazala cela rada radek s cernyma, stejnyma pismenkama. Jako to http a cosi – asi jako cesticka k ulozeni. Ale ulozilo se – 2x. (chuckle) Ja si nestezuju, jen poznamenavam, aby Dede a jeji muzstvo vedeli. (inlove)

 4. Že se na toho Krakonoše nevy………
  Nemá cenu s ním polemizovat.
  Ignorace! Sem nepatří, akorát tu prudí.

 5. Já to teda zkusím znovu. 🙂

  Za prvé blahopřeju ke kvadratické stopětce. (sun)

  Za druhé: rozlišuju manažery a nenažery. Ti první jsou ti, kteří dělají svou práci dobře a způsobují, že všechno funguje, jak má, a pokud něco nefunguje, zfunkční to. Takoví opraváři nehmotnejch věcí.
  Ty druhý dostatečně charakterizuje jejich přezdívka.
  A nějakej praktickej příklad. Typickým člověkem ze skupiny č. 1 je moje makléřka. Ta zlatá ženská je schopná udělat a udržet pořádek v mým chaosu a dokonce odchaosit i mě! Ta si svoje peníze nejen zaslouží, ale řekla bych, že zrovna s tak chaotickým chaotikem, jako některé nejmenované io, jsou to i velmi perně vydělané kačulky.
  Další praktickej příklad. Chodím a okukuju a do sešítku sepisuju věci jako dlažbu a tak. I byla jsem v OBI. Poprvé jsem se vrátila hned ode dveří, protože mě nechtěli pustit dovnitř s batohem, prý jim tam chodí zloději. Podruhé jsem byla nucena obejít ty kilometry a kilometry s Penny v náručí. (V jiných kšeftech tohoto typu se mnou bez problémů směla – a na dveřích OBI žádný škrtnutý pes nebyl.)
  A dneska se mi přihodilo, že jsem si zašla do Bauhausu a náhodou se tam přitrefila právě ten den, kdy se konalo slavnostní otevření. Celý kšeft plný mimořádně ochotných a dobře naladěných (!) prodavačů, co dokázali se mnou a mým sešítkem dlouhé čtvrthodiny diskutovat materiály a barvy a dokonce přenášet prkna, abych viděla bukový dřevo vedle dlaždic. Vyskočit s metrem na štafle, aby mi změřili koupelnovou skříňku. Otáčet balíky prken, aby mi ukázali, jak to s těma podlahovýma prknama kategoie a, b, c, I, II, III je a nač si mám dát pozor. A pak mě nasměrovali k bufetu s guláškem zdarma. (Byl výbornej.)
  Proč?
  Protože když ten kšeft stavěli, udělali to podle zákona, ale podle té nejjednodušší a nejlevnější varianty, co zákon nabízel (pochopitelně). A místním se to jaksi znelíbilo, takže soud a kšeft rok stál a nesměl otevřít. Soud bauhausáci vyhráli, protože i blbý zákon je zákon a oni ho neporušili. (Není jejich problém, že tam někdo tu kličku dal, a popravdě, zrovna jejich kšeft zrovna na tom místě fakt nikomu vadit nemůže, to spíš vadí jiný stavby, kterým byl ten nesmyslnej zámkn šitej na tělo.)
  Ale… manažer si pamatoval, že místním vadil.
  Takže uspořádal merendu. Velkorysou. S cimbálkou, jídlem, všema zaměstnancema nahnanejma do uliček, zákuskama, nejspíš i nějakou tou nezbytnou řečí. Aby ty sousedský vztahy napravil.
  Takže až akce Domek dospěje do správnýho stadia, kam půjde io pro dlažbu?
  K manažerovi. Na nenažera udělá akorát dlouhej nos.
  Tak. 🙂

 6. Vave, od rána přemýšlím, co napsat. Jelikož mám doma manažera, který vybabral z dluhů firmu zaměstnávající postižené, řekla bych, že všichni úplně blbí a zločinní nejsou. A je pravda, že jako dceřinka jiné firmy se i tam snaží hledět do budoucna- mimo jiné poté, co si kdysi silně natloukli kokos. Pokud mohu soudit, tak manažer by neměl mít méně jak 35 let, kvůli zkušenostem a schopnostem jednat s lidmi. Jenže to už třeba není tak mladý a flexibilní, ovšem je o to schopnější. Záleží na tom, co majitel firmy chce.

 7. Tohle je k vzteku, teď jsem tu Vave napsala takovej příspěvek o manažerech a nenažerech – a sežral mi ho kdo?
  Ne antispam. Blbý připojení v knihovně!!! (punch)

 8. Děkuju vám všem za příspěvky. (f) Jsem ráda, že hned na začátku EvaŽ upozornila na to, že by se nemělo paušalizovat. Já jsem to tam taky psala, že manažeři ČASTO, tedy ne vždycky. 🙂

  Je a není to hra se slovíčky, ale to všechno proto, aby se člověk kouknul kolem sebe, jak to vlastně vypadá v jeho nejbližším okolí. Tak je ostatně míněna většina ze sto pěti sto pětek. 🙂

  Děkuju vám za dlouhodobou přízeň (h) a Xerxové slibuju, že na příště to zkusím zase odlehčit. 🙂

  1. Gratuluju ke kulatemu vyroci stopetky. (inlove)
   Jinak se chci podelit o jedno manazerske mega selhani, jez zasahlo celou Jizni Karolinu. Hackeri se vloupali do pocitacoveho systemu celostatniho financniho uradu (tam vsichni platime statni dane). A dostali se k Social Security cislum (obdoba rodneho cisla) 3,6 milionu obcanu. Podotykam, ze stat ma 4,7 milionu obyvatel. Dostali se k informacim az do r. 1998. Rovnez si pomohli ke 337000 cislum kreditnich a platebnich karet – pokud nekdo platil doplatek touto cestou. Za necely tyden vyslo najevo, ze se rovnez dostali asi k 600000 podnikatelskych podani. Co ti nasi mamlasove pry nevi je jestli hackeri , udajne z Ruska, maji take cisla nasich bankovnich uctu. Mamlasove z financniho uradu nemeli ta cisla zakodovana (encrypted). Prej by to bylo moc drahy a pry to neni standartni praxe. (devil) Dalsi neuveritelna vec je,ze i kdyz hackeri se uz v tom stourali a rozhlizeli kolem koncem srpna, pak jeste jednou v zari, urad na to prisel az 10. rijna. Pak panikarili, az 16. rijna jim odbornici potvrdili, ze cela data baze je zkompromitovana, ale guvernerka a uredni papalasi uznali za vhodne oznamit to obyvatelstvu az v patek 26. rijna odpoledne. Tak nam erar plati jakesi ochrany proti financnim podvodum, a ochranu uveryschopnosti. To jako kdyby si nekdo pod mym cislem zalozil treba novou kreditni kartu a vesele utracel. Jizni Karolina je stat barvity. Krasny, zajimavy, ale co se nekterych veci tyce… nechvalne prosluly. Nekdy si rikam, ze zdejsi politici by mohli mit vymenny program s ceskyma politikama, a to by pak byl teprve mazec. 😀

 9. Milá Vave, díky za stopátou :O stopětku!
  Hi, hi, téma supermanažeři. Měla jsem s nimi bohužel co do činění již před deseti lety a není o co stát. Na dva už jsou podaná trestní oznámení za rozkrádání a přetřásá se to v Jihomoravské TV 🙁 !
  Už to vkládám alespoň po páté, dokonce už to chvíli „viselo“ a potom šup, spamová obluda tenhle diskusní příspěvek schramstla.

 10. Vave, k tématu se raději nevyjařuju, bo to už udělali lépe jiní. MÁM TADY VŠAK JEDNO HODNĚ POSPÍCHAJÍCÍ OT- SOS Z ÚPLNĚ JINÉHO RANKU. KDO PORADÍ-EVAŽ NEBO LUCKA VESELÁ TO NEVÍM. ZNÁMÁ MÁ MLADOU,8 MĚSÍČNÍ LABROUŠKU. BOHUŽEL JE FENKA POŘÍZENA BEZ PRŮKAZU PŮVODU,TAKŽE UŽ SE NEDÁ NIC DĚLAT. PSÍ SLEČINKA JE DĚSNÝ VODOMIL, ALE PO NĚKOLIKÁTÉ KOUPELI UŽ ZJARA SE U NÍ OBJEVILY STRAŠNĚ INTENZIVNÍ VLEKLÉ A BOHUŽEL ZATÍM NĚJAK NEVYŘEŠITELNÉ ZÁNĚTY V UŠÍCH.ZKUSILA JSEM MAJITELCE LABROUŠKY VĚNOVAT TŘEZALKOVÝ, VLASTNORUČNĚ VYRÁBĚNÝ, OLEJÍČEK.TEN VŠAK ZABRAL JEN NA MA KRÁTKOU DOBU ASI TAK TÝDEN, DVA. STAČILO, ŽE FENKA ZAS VLÍTLA DO VODY A PRŮS… SE VRÁTIL.DNES JSEM TU FENKU VIDĚLA A CHTĚLO SE MI BREČET. VNĚJŠÍ BOLTCE UŠÍ MÁ ÚPLNĚ DOKRVAVA ROZEDŘENÉ ,UVNITŘ ZVUKOVODU JSOU TAKOVÉ HNUSNĚ ČERVENÉ SKVRNY. MAJITELKA PILNĚ DOCHÁZÍ S FENKOU K VETOVI.TEN JÍ DÁVÁ STÁLE JINÉ KAPIČKY A MAZÁNÍ, ONA POCTIVĚ DODRŽUJE VŠECHNY POKYNY, KAPE, MAŽE… ALE VÝSLEDEK JE STÁLE NULA. FENKA DOSLOVA PLÁČE BOLESTÍ, KDYŽ SE JÍ NA OUŠKO JEN SÁHNE. NETUŠÍTE NĚKDO, OČ BY MOHLO JÍT? KDYŽ SE ZNÁMÁ VETA PTALA NA TŘEZALKOVÝ OLEJ, ŘEKL, ŽE TÍM FENCE UBÍŽIT NEMŮŽE. MNĚ SPADL KÁMEN ZE SRDCE, ŽE OLEJ NEUBLIŽUJE, KDYŽ NEPOMÁHÁ . TŘEZALKA SICE ZABRALA, ALE JEN DO DALŠÍ KOUPELE.nYNÍ JE CHUDINKA PSÍ ZCELA BEZ SEBE. I VENKU STŘÍDAVĚ BĚHALA A DRBALA SI OUŠKA. TEPRVE PO DLOUHÉ DOBĚ UDĚLAL VČERA VETERINÁŘ STĚRY,ABY SE VIDĚLO. MNE TO NAPDALO TAKY, ALE AŽ DNESKA, KDYŽ JSEM TO UBOHÉ ZVÍŘE VIDĚLA A PATALA JSEM SE, JAK DOPADLI U VETA.JE MI TÉ MALÉ FENEČKY MOC LÍTO.MAJITELKA JI POŘÍDILA PRO SEBE, JELIKOŽ JE TAKY V INVALIDCEA A NA FENKU MÁ DOST ČASU. CHODÍ S NÍ I PĚTKRÁT DENNĚ A NA HODNĚ DLOUHÉ ŠTREKY, ABY SE MALÁ DOST VYBĚHALA.PSÍK JE TO MOC PĚKNÝ A JINAK ZDRAVÝ.MAJITRELKA ALE UŽ NEVÍ, KAM SE OBRÁTIT O POMOC. NIC JSEM NESLIBOVALA, PTÁM SE ZE ZÁJMU O TO ZVÍŘÁTKO. DÍK VŠEM, KDO SE OZVOU SEM NEBO NA MŮJ EMÍLEK. PRO TY, KDO BY ZAS CHTĚLI PROTESTOVAT ÚPROTI MÉMU PSANÍ. JE TO SCHVÁLNĚ, ABY NEBYLO IGNOROVÁNO MOJE SOS.

  1. Leni, muj kolega mel retrivra, ktery mel temer ty same priznaky. Rada tehle usnich veci je alergie. Tady je jich hodne – vlhke podnebi podporuje nezdravo v usich. Bezne se to tady leci Benadrylem, coz je antihistamin. Narozdil od lidi, psi po tom nejsou ospali. Kazdopadne bych miznost alergie probrala s vetem.

   1. HANI, MOC DĚKUJU.MYSLÍM, ŽE COSI PODOBNÉHO FENKA BERE. MAJITELKU JSEM POŘÁDNĚ NESLYŠELA. PANÍ MÁ NĚCO SE ŠTÍTNOU ŽLÁZOU A POSTIHLO TO TO TAKY HLASIVKY. TUŽKU JSME NEMĚLY ANI JEDNA A PSINA TÁHLA JAK SPŘEŽENÍ,TAKŽE NEBYLO MOŽNO MLUVIT VÍC. TA FENEČKA JE ALERGICKÁ UŽ OD NAROZENÍ A MAJITELKA TO VÍ A DIETNĚ JI STRAVUJE, FENA MÁ ZVLÁŠTNÍ DIETU. ALE ZKUS TRVALE VODIT TAKOVÉHO DIVOCHA A VODOMILA NA ŠŇŮŘE, I KDYBY BYLA SEBEDELŠÍ. TA PSINA JUE MLADÁ A JE OPRAVDU VELICE AKČNÍ.POKUD SE NEJMÉNĚ 3X DENNĚ A DLOUZE NEVYLÍTÁ V POLÍCH, VYDRŽET S NÍ DOMA NEJDE.BOHATĚ STAČÍ NYNĚJŠÍ OMEZENÍ A UŽ JE TO U NICH DOMA NA MAŠLI.

  2. Leni, muj kolega mel retrivra, ktery mel temer ty same priznaky. Rada tehle usnich veci je alergie. Tady je jich hodne – vlhke podnebi podporuje nezdravo v usich. Bezne se to tady leci Benadrylem, coz je antihistamin. Narozdil od lidi, psi po tom nejsou ospali. Kazdopadne bych moznost alergie probrala s vetem.

   1. K trezalkovému oleji – ten velmi pomáhá Brooke na ouska. Ne na vnitrní zánety, ale na „strapate boltce“ – ona je vloni mela opravdu hrozné – konce zbytnelé, strupaté a bolelo jí to na dotek – oni tito krátkosrsti psi bez podsady na tuto nemoc dost trpí. Trezalka zaposobila jako zázrak – doslova po nekolika málo aplikacích má zase usi jako samet. Celé léto nebylo treba zásahu – az ted, jak zacalo být sychravo, tak dostla „preventivní mázanec“ – zatím se drzí.

    Dost se stotoznuji s Hanou – myslím si, ze se jedná o alergii – doufám, ze steru se zjistí, o co se jedná a zacne úcinná lécba. No – a mozná by nebylo naskodu zmenit veterináre. Jinak nevím – zaplat pambu, nase psiny na usi trpí minimálne – akorát vloni na zacátku zimy si taky uhnaly zánet – zato vsichni tri vcetne kocoura, ale do deseti dnu zas meli ouska jako alabastry.

    1. YGo, děkuju taky Tobě.Změnu veta jsem známé doproučila už před delší dobou, ale nechtěla.Snad už konečně došla ke stejnému názoru. Taky jsem se podivovala, že psina trpěla záněty tak dlouho a stěr byl dělán teprve začátkem týdne.Fakt je psina alergická už od štěníka.nepa, matuju si, nač je to.Snad se vše vyjasní brzy. Š koda, aby zvíře trpělo tak dlouho. a už jsem byla úspěšná. Asi jsem něco v adrese Lucky psala blbě,takže se maily vracely zpět. Dneska odpověď od Lucky- zvířetnické dvorní veterinářky -dorazila a já vše zítrapředám.Lucka připomněla kontrolu análních žlázek a taky neoblíbený límec. Snad už se něco pohne a zvířátko trpt přestane.

  3. Může jít o nadprodukci ušního mazu, následkem toho dráždění a záněty. ětšinou se do toho nakonec dají kvasinky a svědí to.
   Ginny na to trpí také i když ne v takové míře. Tohle není dědičná choroba.
   Zkoušela jsem všechno možné. Při hodně ošklivém zánětu je asi nejlepší Surolan (kombinace antibiotika, antimykotika a kortikoidu.)
   Jinak hlavní je čisit, čistit, čistit. Nějakým vhodným nedráždivým prostředkem na čistění uší u psů (mám zkušenosti s Otifree – jedna lahev za cca 300.- mi vydrží cca rok na 2 feny. Olej s extraktem z bylin bych do akutního radši nedávala, neumím posoudit, co účinná látka udělá. Lze čistit i čistým jedlým rostlinným olejem. Ale pozor. Nikdy ne na štětičku k čištění uší! Vždy jen na něco jako odličovací tampón, papírový kapesník, čistý plátěný hadřík a lehce prstem projet záhyby zvukovodu. Do hloubky se právě dostane jen ta tekutina a vyplaví svinstvo.
   Začátky podráždění řeším jednorázovým potřením kortikoidovou lotio (emulzí) – kápnout do ucha a vmasírovat. Je to totiž začarovaný kruh. Produkce mazu dráždí ucho, a podráždění zvyšuje produkci ušního mazu. Takže se kortikoidu nebojte, sníží podráždění. Dávám ho jen párkrát ročně a to jeden až tři dny.
   Celkově léky proti alergii (antihistaminika) moc nefungují. Neublíží, ale nejsou moc účinné.
   Momentálně bude léčba svízelná, vždy je lepší, když se to chytne a řeší dřív. S věkem psa se to často zlepšuje.

  4. MÁ BLADHAUNDICE MÁ ALERGII NA VĚTŠINU UŠNÍCH LÉKŮ, ALE „CEVADERM“ MŮŽE, A POMÁHÁ JÍ ÚČINNĚ A RYCHLE.

 11. Vave, díky za stopátou :O stopětku. Bezva téma. Hi, hi, s těmi super managery jsi trefila hřebík na hlavičku. Bohužel jsem měla s nimi co dělat už před 10-ti lety a až tak moc velká sranda s nimi to není 🙁 . Na dva už v poslední době bylo podáno trestní oznámení za rozkrádání a běží to i v místní Jihomoravské TV 🙁 .

 12. Abych nebyl roztahaný po diskuzi reaguji souhrnně.
  Krakonoši k výsledkům voleb. Viz citace z Knihy knih.
  Podle plodů poznáte je. Střezte se lživých proroků, kteří k vám přicházejí v rouchu ovčím, ale uvnitř jsou draví vlci. Po jejich ovoci je poznáte… Mt 7,15-23
  Takže bych byl opatrný s hodnocením dne před večerem. Plodů stalinistického bolševika, který měl za zadelí asijské hordy jsme si užili do sytosti. Plody práce bolševizujících modrých svazáků ochutnáváme nyní. On jak se někde vyskytne fanatik s jedinou možnou pravdou, je úplně jedno pod jakou fanglí pochoduje. Takže opatrně. Fakt a zároveň naděje je v tom, že současní komanči asijské hordy za zadkem nemají.

  1. Nějak mi uniká, co má dnešní KSČM společného se stalinistickým bolševikem. To ODS, to je jiná! 85% jejích členů jsou ten nejodpornější lidský odpad z bývalé KSČ. A že současný systém, jakým ČR ,,funguje“ je nadále neudržitelný už je jasný snad každému, kromě skalních pravičáků, kteří, naštěstí, úspěšně vymírají. Jak jsem předlistopadové bolševiky nemusel, a že jsem je nemusel fest, je pro mne dnes KSČM jediná volitelná strana. Dovedu si představit, že bychom fungovali podle modelu typu Švýcarsko/Švédsko/ Island, jenže s jakoukoli pravicovou skvadrou je to naprosto nereálné, bohužel.

  2. V podstatě souhlas. Jde jen o to, že, pokud nemáte totální sklerózu, měli byste si uvědomit, kde jsou dnes nalezlí ti, kteří udělali ze socialismu částečně nestravitelný produkt! Ano, jsou hlavně v ODS; převlékli kabáty a škodí dál a tolik, že stát je na okraji krachu! (Příští rok se opět zvýší doplatky na léky, ústava, která hovoří zcela jasně o tom, že veškerá zdravotní péče musí být hrazena ze zdravotního pojištění těmto darebákům zřejmě nic neříká.)
   Je zajímavé, že v bývalé NDR, která na tom byla kdysi skoro hůř, než my, je to dnes o něčem úplně jiném a mnohem lepším, (platy, důchody, ceny). Takže ať mi někdo zkusí srozumitelně a hlavně bez lhaní a překrucování faktů vysvětlit, proč to tak je! Jak je možné, že Němci mohou mít poloviční ceny, když mají až pětkrát vyšší platy, kvalita prodávaného zboží je nesrovnatelná a žádné deformy Made in Kradousek jim nehrozí?

 13. Zlatá slova! Bohužel dnes silně out. Do r. 1989 se v republice, tehdy ještě československé, hospodařilo a to tak, že všichni měli práci, sociální jistoty a státní rozpočet byl nejen vyrovnaný, ale dokonce plusový! (92 miliard na rezervním důchodovém fondu). A startovalo se v republice, zničené po válce! Za poloviční dobu stačily ,,demokratické“ (čti zlodějské) vlády stát uvést do stavu, podobného tomu, jaký tu byl začátkem 50. let. Jeden příklad za všechny: V Libni byla fabrika, jménem ČKD, vyrábějící, mimo jiné, velmi kvalitní a blbuvzdorné lokomotivy. Fabrika byla uměle zadlužena, know how ukradeno, provozy zbourány, přičemž o práci přišly stovky lidí a místo ní dnes stojí nesmysl, jménem Sazka aréna, která nás všechny stojí každý den milion. A to je jen jeden případ z mnoha set! A teď ať mi někdo řekne, jak může takto zdevastovaný stát prosperovat.

  1. Tohle je demagogie. Nemíním omlouvat dnešní zlodějny, zkorumpovanost a neschopnost – bez toho bychom mohli být mnohem dál, ale naše hospodářství po válce nebylo zničené. Naopak do poslední chvíle skvěle sloužilo náckům a těch pár bombardování (máma to ve Vysočanech zažila na vlastní kůži) naprosto nelze srovnávat s tím, co se dělo třeba v Německu. Pokud bychom dnešní stav hospodářství měli srovnávat podle zničeného hospodářství po válce, tak kde jsou dnes Němci, kteří měli totálně rozmlácenou (bohužel zaslouženě) celou infrastrukturu a ještě celá města a kde jsme my po 40letém devastujícím hospodaření totalitního státu závislého na rozkazech „Velkého bratra“? Z toho pohledu by zničené hospodářství mělo být výhodou, ne?
   Samozřejmě je to složitější otázka – viz přijetí a nepřijetí Marshalova plánu, železná opona, 40letá izolace od civilizace a napojení na primitivní režim…. ale o tom se píšou knihy na stovky stran.

   Ale nic, to bych psala jen a jen dál.

    1. Zkuste si vzpomenout, jak na tom byl státní rozpočet koncem r. 1989! Byl vyrovnaný a na rezervních důchodových fondech bylo 92 miliard! Dnes jsme v bilionovém minusu, šance na zvrat absolutně není a důchodový účet je v minusu také! Ať byl socík jaký byl, hospodařit uměl mnohem lépe, než současní ,,odborníci“ A plkat cosi o rudém nebezpečí je silně mimo mísu; KSČ z 50. let není současná KSČM! A, jak jistě víte, na severní Moravě vládnou v kraji komunisté už od minulých voleb a zřejmě slušně, když byli zvoleni znovu.

   1. Kolik že to zůstalo komančům za nehty díky konfiskacím 45-48 a měnou v 53? To se to investovalo z cizího! Jenže to minimálně 30 % voličů nechce vidět…

   2. Lípnu se pod apinu.
    Ale ještě dodám, krakonoši!
    Takhle idealizovaná léta minulého režimu na mne neplatí.

    Takže neblábul tady takové nesmysly a nenas*írej obyčejné slušné lidi a pokud nemíníš přestat, tak vypadni na jiné fórum a nepleť se mezi Zvířetníky!

   1. Takže Krakonoš souhlasí s tím, že mému dědovi sebrali obchod. Píšu si, Krakonoši. A pamatuju. No jo, takový je život…

    1. Aby mohli sebrat obchod sebrali nejdříve tatínka. Vzpomínání na trápenou rodinu a všechny další trápené a ponižované, na potlačení duchovních sil i dovedností….no jo, jsou Dušičky. Krakonoš se vždycky trefí.

     1. Sakra – a co osmapadesátý a kolektivizace?! Kurna (abych to nerekla sproste) Krakonosi, myslís ze dve krávy a tri hektary (vcetne luk) pro jednu rodinu byla rozezranost? Di do háje zelenýho, naseho starecka ti tvý zlatí komousi oskubali jak na penezích, tak na dusi. To se jim to delal rezervní dochodový fond, kdyz ho sproste ukradli a vlastním lidem. Hajzli jedni zas … zpropadení (punch)

    2. Mému dědovi zase sbrali barák a dali mu 180 Kč důchodu měsíčně. Jenže to byli KSČ, dnes ODS, ne KSČM!

     1. Ja normalne Krakonose nekomentuju, ale uz si nemozu pomoct. Tak ona KSC jeho dedeckovi sebrala dum a duchod,ale stejne za nich bylo mooc dobre. (fubar) A pak vstali novi bojovnici a Grebenicek mladsi prohledl chyby Grebenicka starsiho, distancoval se, pridal „M“ do nazvu a hned je to v olrajtu, ze ano, pratele. 😀 A tak mne napada – nevymyslel si nekdo zdejsiho Krakonose?????? :^)

     2. Krakonoši, jste si jistý, že jste na správném serveru? Podle ohlasů na vaše posty asi ne. Ale protože jsem dobře vychovaná dáma, tak vám rozhodně nebudu doporučovat, na jakou adresu byste se měl odebrat.

     3. Tak to mi spadl kámen ze srdce, že dneska už se ta svoloč nejmenuje KSČ, ale KSČM! Krakonoši, jste komický člověk. Na jedné straně létáte jak sokol nakupat ke kapitalistům, na druhou stranu velebíte komunisty. Zajímavá kombinace.

    3. Mému dědovi zase sebrali barák a dali mu 180 Kč důchodu měsíčně. Jenže to byli KSČ, dnes ODS, ne KSČM!

  2. Když do baráku čtyřicet let nevrazim ani korunu, tak taky budu mít na účtu pěkný zůstateček a děti, které po mě tu ruinu zdědí se zadluží až po uši aby jim to nespadlo na hlavu.
   Německo bylo po válce v podstatně horším stavu, ovšem tehdy mu ještě nikdo nenařizoval co a kolik má a nemá vyrábět a za kolik to bude vyvážet a vyhlo se i ideologicky motivovaným experimentům s rychlokvašenými dělnickými kádry ve vedoucích funkcích.

  3. Kdo měl po r.89 nejlepší a nekvalitnější informace o privatizaci: komunisti
   Kdo první zprivatizoval všechen majetek KSČ a SSM : komunisti
   Kdo první převlékl kabáty : komunisti
   Kdo měl nejvíc peněz v bance : vysoce postavení i níže postavení komunisti ( ti vedoucí kádři)
   Kdo se tvářil, že přes noc prozřel a vlepil se do polistopadové vlády : komunisti
   Komu první půjčovly ředitelky bank jakožto nomenklaturní kádry KVKSČ : komunistům za bonboniéry a šampáňo
   Kdo měl za totáče největší známosti s veksláky za bony:
   komunisti, to se jim to tuzexech nakupovalo
   Asi bych mohla pokračovat do rána, jen se podívejte kdo tam sedí dnes a kdo zvažoval kandidaturu na hlavu státu,a co jiného byli kluci z prognosťáku,co byli tři kroky před právníky a kolik nás stáli ty jejich privatizace a kdopak to to mluvil: komunisti
   Dnes se mi to nelíbí, co se děje ale to je důsledek toho, že jim všechno prošlo.

 14. Velké OT !
  Všichni tady kteří milujete gorily a ty pražské tuplem. KAMBA JE TĚHOTNÁ ! Pachatelem je RICHARD ( kdo taky jiný) termín porodu leden až únor…jo, jo holka gorilí je už v pokročilém stupni těhotenství. Všichni mají velký strach jak to tentokrát dopadne. Bude připravený operační sál hned vedle v zázemí verinární i humánní lékaři… Celé to bude jedno velké dobrodrůžo, ale ta podstata a to, aby Kamba i gorilátko vše ve zdraví zvládli je nejdůležitější. Hodně štěstí KAMBUŠ !

  1. četla jsem to na Iděsu před chvílí. Musím říci, že mám velmi smíšené pocity. Na jednu stranu je to velká naděje a Kamba by si malé zdravé gorilátko moc a moc zasloužila a určitě jako zkušená teta by o ně zvládla pečovat, ale těch rizik je možná až příliš mnoho. Přece jen, věk je na gorilu hodně vysoký, měla zdravotní problémy. Kdo ví, v jakém stavu je její srdíčko. Tohle je přece jen něco jiného než u Kijivu nabo u mladé Moji. No, musíme držet palce a doufat, že to dobře dopadne.

  2. taky jsem to před chvílí četla!!!! (h)

   ano, píšou že se mísí strach s nadějí… moc držím Kambušce palce!!!!!!!!!!!!!! (y) (y) (y) (y)

  3. Já teď dojela dom a hledím na tu zprávu – mno – trochu zděšeně a trochu dojatě. Kambuško, Kambuško, to teda budou nervy!

 15. OT – Mikulasske venceni (dog) (pajdon Vavisku)

  Mili Zviretnici, u prilezitosti aukce a vzpominani na predavani vydrazenych veci v lonskych letech me napadlo, ze uz je vlastne cas planovani Mikulasskeho venceni, jestli ma nejake byt.
  Nez budu zakladat tema na Hadech, rada bych vedela, jestli mate o letosni opakovani tehle snad uz sestilete tradice zajem? Opet by slo o plus minus zacatek prosince nebo tesne konec listopadu (taky zasnete, ze UZ je listopad??), sobota nebo nedele, termin by se hlasoval, proste klasika (nod)

  1. Určitě ano. Sobota je lepší než neděle – určitě pro moravskou sekci. Já bych byla spíš pro ten listopad – 25.11. Ono už moc dní na výběr není.
   A děkuju, že se s tímto tématem ozýváš. (f) (h)

  2. Děkuju za důležité OT, milá Boxíková. (h)
   Nicméně při pohledu do kalendáře se silně (whew) : v sobotu 24.11. nemůžu, neb mám jinou akci, o týden dřív mám chlapečky, …. ufff, to bude velmi zapeklité! 8-|

    1. Bedulko (inlove) , je to moc dlouhá trasa pro Matýska a hospoda je moc dlouhá na oba. (tmi) (whew) (rofl)

     1. hm hm hm a 01/12 by nesel? je to hned ten dalsi vikend… A Matysek by to nedal? Vzpominam na prcky od Karakal a od Tyny (mozna jeste i dalsi), krasne tam zapadli (nod)

      1. Matýskovi nejsou ještě ani tři, neujde to a my ho neuneseme. (shake) Ale 1. prasince pro mě dobrý. 🙂

  3. Ano, ano, Mikulášské venčení by mělo být, pro mne je to pevně svázané se vzpomínkou na Li. Vyhovují mi oba termíny, později už nemůžu a vlastně dřív, 17. už taky něco mám, ale záleží na většině.

   Vave, díky za stopětku, velice se přikláním k příspěvku EvyŽ, jen bych tu ne tak výstižně opakovala, co ona pěkně sesumírovala. Kambě držím palce!

  4. tak hospudka muze taky oba terminy, 1. prosince zatim vypada nejnadejneji 🙂
   Pan provozni byl opet moc mily, smal se a rikal „joooo, ti nasi pejskari, vy jste tu uz taky tradici, prosim vas kam chodite na ty krasny decky?“ 😀 patchwork evidentne zaujal i z prizemi…

   1. 🙂 Co jen budeme dělat, když letos dečky nejsou a polštářky už nejspíš tou dobou budou v hospici? 8-| Že bychom každá dotáhla nějakou svou deku? (wasntme)

     1. Já jsem pro, Ri. 🙂 Uvidíme, kolik bude piškbab, podle toho domluvíme počet, co říkáte? 🙂

 16. Milá Vave, gratuluji stvořitelce stopáté stopětky,úžasná témata a dané možnosti se zamyslet nad sebou.
  Hmhm, některým manažerům se to manažeruje za státní ve státním. Tak třeba ČEZ, zvedne poplatky za el. a hned má hlavní manažer výsledky. Nebo co takový polykač našich poplatků – ČTV. No nic. Nesmírně si vážím těch co se vypracovali od začátku sami a svými výsledky nás obdařili výkonými podniky, které po státu a daňových polatnících nic nechtějí.
  Tak třeba jen málo namátkou. Paní ing.,co byla odejitá z chemického průmyslu a nyní má zavedenou firmu RYOR, nebo třeba ti hoši co patlali v garáži džusy Toma a firma se vypracovala až tak, že mohla být velmi úspěšně prodána.
  Takových bude jistě spousty ale nejsou bohužel vidět. Oni totiž nemají čas řečnit, oni musí pracovat.

 17. Vave,pekné.A som dnes v službe na op.stredisku a dnes i na Slovensku su za volantom len „řidiči“,same dopravne nehody riešime.Fúka silný vietor,prší,ocelové nebo padá k zemi.Čas vskutku dušičkový.

 18. Všechny Vás pozdravuje Dede. Zapomněla napsat, že bude do soboty v Německu s Berrýškou (a taky spolucestujícím Kazanem) cvičit stopování. Mám je za humny, tak volali z průjezdu kolem…

  Takže možná bude víc potíží se spamy, neboť ona nemůže na web a bude to pouze na FF.

 19. Dnes je u nás štátny sviatok. Asi preto, že na dušičky sa chodí zapaľovať sviečky na cintorín dnes.
  S tými manažérmi naprosto súhlasím. Kedysi ľudia podnikali preto, že to bolo ich celoživotné dielo. Vybudovať firmu, presláviť ju svojimi dobrými výrobkami a MENOM. Ale dnes chcú novodobí podnikatelia iba rýchlo zarobiť peniaze a potom zmiznúť niekam do ( nielen ) daňového raja.

 20. Moc pěkné (h) , Vave, v jednom máš pravdu, nějak se nám občas nedostává pokory a zdravého rozumu (vídávám to i na sobě, ale tu a tam se vzpamatuji včas). No a hospodář nebo manažer … co je po jméně, když je to moudrá hlava na správném místě (h) .

  P.S.: gratuluji k jubilejní stopětce, přejmenuje se teď rubrika na 3D, čili 105x105x148?

 21. Vnesu po ránu trochu polemiky. Se slovy se snadno a krásně hraje a dá se vytáhnout jeden smusl a druhé potlačit. Pak může být manažer likvidátor a hospodář ten dobrý, osvícený.
  Ale…
  Kolik hospodářů přivedlo grunt k úpadku (propilo, prohrálo v kartách nebo jen zhuntovalo)? Hodně. Jiným vzkvétalo hospodářství pod rukama. Vůdce? Byli opět různí (včetně jednoh fuhrera). A totéž platí i o manažerech. Jsou bezpochyby manažeři likvidační (neschopní nebo naopak všeho schopní), ale i manažeři, před kterými smekám (a pár takových opravdu znám). Manažer je hanlivá nálepka, zevšeobecnění, presumpce viny. To slovo nemám ráda. Ale to neznamená, že všichni manažeři jsou vinni (neschopností nebo zlou vůlí)
  A bojím se nálepek. Bojím se zevšeobecnění. Podívejte, jak díky zevšeobecněním dopadly volby.
  Proto napůl nesouhlasím (a samozřejmě napůl souhlasím – s tou půlou neschopných manažerů). Paušalizace může být past.

  1. Evi (inlove) , děkuju. (f)
   Máš pravdu, sto pětky jsou někdy hrou se slovy, někdy je to i trochu provokace k diskusi. Jsem za ni vděčná. 🙂

   1. Dík. Bojím se toho, že každý, komu se daří je považován za málem zločince. Přitom se nerozlišuje poctivý a nepoctivý. Lidská závist je hrozná.
    Tebe, Vave, ze závisti nepodezírám. Jen sis zahrála se slovy a dalo by se z toho vyvodit více, než jsi původně myslela. Jsem ráda, že chápeš, že to není kritika tebe, jen jiný pohled na stejná slova (inlove)

    Jo a gratuluji všem oslavencům. Proč mi to žere speciálně gratulace ?!

    1. Víš, Evi, já jsem hrozně moc doufala, že mě usvědčíte z toho, že to tak není. A jsem moc ráda, že se tady tak děje. 🙂
     Je mnoho výborných hospodářů-vedoucích-managerů. Jen se nějak víc ví o těch špatných. 8-|

  2. Volby dopadly, konečně, dobře. A já doufám, že ty příští budou předčasné a dopadnou ještě líp. Ono už totiž pomalu není co ukrást, pardon, zprivatizovat a v momentě, kdy nebude co prodávat, tedy krást, nebude tento systém schopen přežít.

   1. To mi hlava nebere – komunisti vždycky žili z nakradeného. Když nebude co ukrást, z čeho budou žít? Z čeho nás zachrání? Z toho, co nám ukradnou?
    Děkuju, takovou záchranu nechci.

    1. To je jednoduché – komanči (pod záminkou nápravy škod) seberou všem všechno (jak už jednou dokázali 48 a hlavně 53) a mají zase z čeho jet.

    2. Ale Vave, zrovna po dnešní 105tce nepoznáš hraní se slovíčky? Komunisti nekradou, oni znárodňují…

  3. Ano, i hospodáři byli dobří a špatní. Špatní, třeba jako děd mého praděda (teda to už je 5 generací ode mě :O ), který propil statek a dostal svou rodinu na celé generace do chudoby, kdy děti, co sotva odrostly musely chodit do služby, jak jsem to před časem psala v povídání o strýci Staninovi, který zahynul v ponorce za té Velké války. Umí si dnes někdo z vás představit, jak posílá 14letého potomka do světa, ve kterém se už musí navždy uživit sám? A to jen proto, že doma už ho živit nemohou a může být chytrý, jak chce, ale studovat stejně nepůjde, protože na to není?

   1. Dovedu, ale radši to nedělám, protože jen z toho pomyšlení je mi zle ;( . Takhle dopadla moje babička a její sourozenci. Ona byla nejstarší holka v rodině, a tak, když se vdala a zabydlela, její byt sloužil jako přestupní stanice skoro všem jejím mladším sourozencům: do práce, do služby, do manželství …. a jak byli všichni rádi, že ji mají (h) .
    A stran hospodářů: až jednou budu mít náladu, přemýšlím, že napíši článek o svém dědečkovi a jeho celoživotní Snaze. Akorát nevím, jestli to mám udělat, protože se v diskuzi hodně lidí strašně pohádá …. asi to proberu s Dede.

   2. Nemajíc potomků, neumím si představit, jak posílám čtrnáctileté dítě do služby, ale VÍM, jaké to bylo, když moje maminka a její sestry v polovině třicátých let v tomto věku odcházely do služby. Moje babička ovdověla, když jejím dětem byly čtyři, šest, třináct a šestnáct let, a tak jediným vzděláním, které jim mohla dopřát, byla vesnická dvojtřídka. A sotva maminka a její sestry dospěly, přišla válka…

    1. Zavzpomínám na generaci ob jedno – prababiččiny tři synové a (nejmladší) dcera. Pradědeček umřel, když byly babičce tři, nehoda v lese. Prababička se se 4 dětmi přestěhovala zpátky do Brna, protože z domku, kde s manželem bydlela, musela odejít, ten patřil k manželovu zaměstnání. No a s tou půlkou vinohradu a záhumenkem… dokázala dát všem třem synům vysokou školu a babičce aspoň tu Vesnu, když holky na univerzitu ještě nesměly.
     Za tu cenu, že jeden ze sourozenců vždycky pracoval, aby jeden mohl studovat. (Druhej nejstarší syn prý kopal na blízkým hřbitově hroby.) A nejmladší syn strávil několik let v sirotčinci, aby měl víc jídla než doma.
     Je fakt, že zrovna tenhle strejda si tím zřejmě vybral smůlu na celej život dopředu, protože pak měl (jako jedinej) naprosto bezproblémovou a pohodovou rodinu a umřel na zahrádce uprostřed svých kytiček, klidně a v pohodě na zástavu srdce.
     Když je zle, vzpomenu si, že prababička se taky nevzdala – a její děti slovo „rezignace“ taky neměly ve slovníku. (h)

 22. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  To je zase téma po ránu… (wasntme) Příště prosím něco lehčího na přemýšlení… (chuckle)

  Stále funí vichr…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN