PSI: Archeolog Maxmilián

V Klokánii nám vypuklo jaro, jak se na zdejší zemi sluší a patří. Brzy zrána, když je vzduch ještě před východem slunka po prošlé noci vlahý, tak omamně voní. Vpředu před domečkem kvetoucím jasmínem, který s tím správným evropským nic společného nemá, ale voní přesto o sto šest. Vzadu za domečkem v zahradě kvetoucím citrusem, který je už náležitě starý, ale květy každý rok obsypaný aby později byl obsypaný citrony po celý rok.

 

Teploty jsou už také přívětivé a není nutno v domečku přitápět, nebo se halit do teplého oblečení. Třeba dnes, 28. září. Ještě za ranního šera bylo 18°C, aby teď, po obědě, když sedím na balkoně a buším do klábosnice noťasu, fučí suchý vítr od západu z vnitrozemských pouští a je 31°C. Relativní vlhkost horkého vzduchu je pod 10% a to se i lidská pokožka dovede proměnit v hadí kůži. Prostě příjemné jarní povětří. Zafunět tak jako dnes někdy v létě kolem Vánoc, tak by bylo hned 45°C a možná i ohňostroj ve formě hořícího buše.

Ranní procházky bušem, když vychází pecen, jsou také příjemné. Ferdinand sice jde jen někdy, asi podle konstelace hvězd, nebo zda mu jeho stařecké tělo právě dovolí. I když ho podezřívám, že si myslí, že už by zase mohl lítat luftem bodavý hmyz. A z tohoto má Ferďas vítr. Jednou, asi před devíti lety ho něco píchlo do prdelky a od té doby není s hmyzem kamarád.

 

 

Tělo mu však a zatím dobře slouží a někdy lítá bušem jako dělová koule, že mu Max nestačí. Hlava mu zatím slouží také, ale typicky na starého psa. „11 let je 11 let a já vím svoje.“ Je jeho heslo skoro každého dne. Zato Maxmilián, ten se vehementně dožaduje své procházky každé ráno. Tedy pokud zrovna neprší anebo není mokro. Je to pes pouštní a mokro nemá rád. Ostatně Ferdinand také ne.

Max bezpečně pozná, kdy se chystám jít ven, běhá ze schodů do schodů a když se dole v chodbě obouvám, tak si způsobně sedne vedle mě a nastaví hlavu, abych mu dal obojek. Pak popojde k hlavním dveřím a zase si sedne a čeká, až otevřu. Napřed mu ale řeknu, že když bude moc nedočkavý a potáhne, že nikam nepůjde a on pak jde způsobně vedle mě. Inteligent jeden Habsburská! On tak vlastně pečuje o moje zdraví, protože bez jeho „přemlouvání“ bych mnohdy na procházku nešel, tělo občas odmítá spolupracovat.

Po ulicích jde Max způsobně na vodítku, přesně podle předpisu, občas si přečte zprávy na nějakém sloupu nebo plotu a také zanechá svoji tekutou navštívenku. Za necelých 10 minut jsme v buši. Hned na kraji si zase ukázněně sedne, je zbaven vodítka s obojkem a stává se z něj pes volně ložený. Chodíme každý den jinam, aby to nebylo fádní, a čokl to náležitě oceňuje.

Jako včera. To jsme zašli do buše nedaleko za místními obchody, odkud je pěkná vyhlídka na západ, výše do hor. Asi před dvěma týdny zde provedli místní dobrovolní hasiči preventivní jarní vypálení buše. Tady se tomu říká „spring burn off“ nebo také „back burning“. To kontrolovaně vypálí jen to, co je na zemi a keře, které představují spoustu paliva, když náhodou vypukne nechtěný požár buše. Než nastanou horké letní dny, tak se hasiči snaží snížit riziko požáru a o víkendech, když je k tomu vhodné počasí, vypalují části buše k tomu předem určené.

http://en.wikipedia.org/wiki/Controlled_burn

http://www.cfa.vic.gov.au/firesafety/farming/burning-off.htm

http://www.asthmafoundation.org.au/NSW/Sydney_burn-off_alert.aspx

Celá akce je předem nahlášená obyvatelstvu a těm, kterým by to mohlo způsobit problémy, jako astmatikům, vyhlásí poplach.

Takže nyní je buš sice černý, ale čistý a psisko může nabrat tu správnou rychlost a Max toho patřičně využívá. A jak tak jdeme nedaleko okraje pískovcových útesů, tak Max zamířil až k okraji. Normálně to je tady zarostlé keři a tak využívá situace k poznání dalších míst.

Protože ho v tom nechci nechat samotného, tak ho následuju. Čumím pod nohy, abych snad o něco nezapackal a pak neplachtil s útesu do údolí a jak tak pod ty nohy zírám, tak nevěřím vlastním očím. Zastavuju, dívám se podruhé, pak i potřetí a vidím furt to samé, čemu se mě ale vůbec nechce věřit. Podotýkám, že v tuto ranní dobu nepiju, ani nekloktám ohnivou vodu. Snad jen výjimečně a preventivně když mě začne škrábat v krku, pak to je dobrá domácí slivovice.

 

 

 

Max mě zavedl na útes, kde jsou ve skále vyryty historické petroglyfy. Dvě iniciály jmen, J.T. a K.N. a rok 1812. Nad iniciálami je vyryta ještě šipka ukazující na severozápad do hor. Pokud to je autentické, tak to vzniklo ještě rok před tím, než se bílým osadníkům podařilo přejít Modré hory z východu na západ a přesně před 200 lety. Tedy na Klokánii to je, panstvo, pravěk. Chodím tady tímto bušem už 40 let po pěšině asi 5 metrů od místa nálezu a díky našemu Maxovi, co má zcela evidentně archeologické sklony, jsem nyní k tomuto místu došel.

Později jsme se sem i s Mílou vrátili i s foťákem, tuto epochální událost zdokumentovat. Dohady, kdo to byl, mohou být jakékoliv, ale v té době, na úpatí Modrých hor, kde jsou pláně kolem řeky Nepean byla krajina bílým mužem pojmenována Emu Plains asi proto, že se zde tehdy proháněla hejna pštrosů emu, byl okraj tehdejší civilizace a ti co v těchto místech žili v potu tváře dřeli aby se uživili.

Snad jen ti bohatí měli chuť a náladu zkoumat jak to vypadá v horách. Místo nálezu je jen 1600 metrů od cesty, co byla o rok poději vytyčena přes Modré hory pány Blaxland, Lawson and Wentworth v roce 1813 a která se dnes jmenuje Old Bathurst Road, která byla postavena v následujícím roce. Od roku 1790 do roku 1813 se odehrálo 22 pokusů překročit Modré hory.

V již v roce 1814, vynikající inženýr, William Cox, dal dohromady tým třiceti trestanců a osmi dozorců za účelem vybudovat silnici divočinou přes Modré hory. S vytyčováním cesty mu pomáhali dva domorodci, kteří znali historické domorodé chodníky a tak nová silnice vyrostla v přívětivém terénu, přibližně tam kudy v roce 1813 poprvé přešli Modré hory páni Blaxland, Lawson and Wentworth.

Stavba započala 18. července 1814 v Emu Plains, na úpatí příkrého valu a za čtyři měsíce tento tým dokončil silnici do osady Mount York, dlouhou 47 mil, tedy více jak 75 km. Z této osady, více jak 1000 metrů vysoko nad mořskou hladinou, pak silnice spadala serpentinami na pláně za horami.

Za další dva měsíce pan Cox se svým týmem vybudoval zbytek spojovací silnice až do nynějšího oblastního města Bathurstu o celkové délce 162 km. Pan Cox nebyl jen vynikající inženýr ale i organizátor a psycholog. Práce šla týmu od ruku jednoduše proto, že trestanci měli po úspěšném splnění úkolu slíbenou svobodu. Takže měli řádnou motivaci. Zkuste dnes někde s třiceti, skutečně pracujícími chlapy a bez jakékoliv mechanizace postavit za půl roku naprostou divočinou 162 km silnice.

Ještě jsem zapátral u místní „historical society“, co o tom Maxovu nálezu ví nebo neví. No, nevěděli nic. Dostavili se na místo, ofotili, co se dalo a slíbili porovnat vyryté iniciály se známými jmény těch, kteří se tehdy pokoušeli hory přejít. Od roku 1790 do roku 1813 bylo těch pokusů více jak 25.

Hloubka rytiny, okolní skalní erose a všeobecná omšelost napovídají, že jde o pravou práci a ne o nějakou srandičku, i když v pískovci se doba erose určuje dosti obtížně, díky jeho proměnlivé hustotě a tvrdosti. Tak se necháme překvapit. Dávají si ale nějak na čas.

 

Fotky jsou zde: http://hillbilly.rajce.idnes.cz/2012_10_26_Max_archeolog

 

 

 

Aktualizováno: 30.10.2012 — 09:12

24 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Tak!!

  Když jsem začala číst, vypadala jsem nejdřív takhle 🙂 a hlavou mi běželo „Jéé, to se tak hezky čte, jak to pěkně s tím Maxem klaplo, jak je to už o něčem jiném!“, když jsem došla dál až k nálezu nápisu ve skále, vypadala jsem už ovšem takhle :O . Věřím, že to musí být slušné překvápko (y) a jsem zvědavá, jestli se podaří vypátrat i něco dál.

  dík za zajímavý, překvapivý počtení

 2. Teda,to je fantastické!!!
  Obom blahoželám a tak teraz v noci rozmýšľam,kto Ti dvaja boli,čo všetko prežili,odkiaľ boli,kam smerovali…
  Možno budeme mať i pokračovanie

 3. Obdiv! Nikoli jen pro Váš objev. Vy umíte, milý Georgi, vidět věci, jichž by si jiný nevšiml, a napsat o výletech a setkáních pěkná a zajímavá vyprávění. Ať Vám tyto nevšední schopnosti dlouho vydrží!

 4. Tak jsem si konečně v klidu přečetla co nalezl Max (spolu s páníčkem). To je úžasné a doufám Jirko, že dáš odkaz, až budeš poskytovat rozhovor pro místní (či celoaustralskou) TV.

  Tady se též provádi „controlled burn“, nejvíce ho ale vídáme na Floridě. Tady se pálí především k zachování zdravého ecosystému (jak je i popsáné v prvním odkaze). Vzhledem k vysoké vlhkosti vzuchu a subtropickým podmínkám zem zaroste hustou a vysokou spletí zeleně. Tím omezí jak přístup světla, tak vzduchu, zem se dusí a spousta „přízemní zvěře a plazů“ na ní nenachází dostatek obživy. Dříve se o tuhle přírodní obdobu postaraly samovolné lesní požáry, ale moderní doba lesy „dělí“ kvůli novým výstavbám a tak je třeba po určité době bez požárů založit ty umělé, aby se příroda omladila a podpořil se růst žádoucího porostu. Několikrát jsme z auta viděli, jak zaměstnanci chodí lesem s plamenomety a suchý porost vzplane téměř okamžitě. Plameny postupují velice rychle, takže např. kůra borovic sice zčerná tak do výše dvou metrů, ale je ožehnutá asi jen mělce, protože strom roste dál a černá spálená zem se po čase zase znovu zazelená. Zvěř stačí utéci do jiné části a spousta hadů, veverek, zajíců a jiné menší zvěře se prý po dobu požáru bezpečně ukryje do hlubokých a dlouhých nor, které si zde na Jihu hloubí velká, suchozemská želva „Gopher“. Ovšem, když vidím (zdá se že každoročně) ty děsné požáry v Kalifornii, tak jsem přesvědčená, že spousta zvěře v nich musí zahynout, vždyť pak už není kam utíkat do bezpečí. Takže nakonec tohle kontrolované vypalování se mi zdá mnohem lepší (když už opravdu musí být).

  Děkuji za starost ohledně bouře – nás to naštěstí nezasáhlo, my jsme „ukrytí“ dole v mexickém zálivu. Tahle hrůza se přihnala od Atlantiku, tedy východní pobřeží USA a je mi tamních postižených moc líto. Podle zpráv a fotek je to děs. Ztráta lidských životů, záplavy, požáry a ta třeba jen ta spousta aut co v ulicích smetla voda. Miliony lidí budou asi dlouho bez elektřiny a vody.

 5. Si tak řikám, že vyrejt to do toho kamene, muselo dát dost práce, tak to asi nějakej význam mít muselo. Zajímavé čtení, jsem zvědavá, jestli z toho bude něco dál.
  Pozdravy oběma Habsburkům, ať vám dál dělají jen radost a ne starosti (y)

 6. Archeologický Maxův nález zavdal jistě mnoha čtenářům důvod k přemýšlení a fantazii se meze nekladou. Kolik příběhů v tom nápise je asi skryto ?
  Ať žijí objevitelé ! (clap) (wave)

 7. Milý Jiří, vaše nová domovina může být i díky vašemu objevu nadále a právem nazývána „terra australis incognita“, resp. díky vám poznána zase o trochu víc (y) (y) (y)

 8. Tak tohle je nádhera. Kdoví, kdo ti JT a KN byli. Jsem zvědavá, zda se něco zjistí. Možná chlapíci, kteří šli ověřovat, zdy tu cestu je možné někudy vést? Kdo ví, zda se jim podařilo se vrátit do civilizace nebo, zda je toto poslední stopa po jejich pozemské pouti a jejich kosti jsou dodnes někde rozesety na pláni nebo v Modrých horách. Zajímavé, zajímavé.

 9. Milý Jirko – tak tomu říkám objev! Maxovi třikrát hurá a hobla (chuckle) za to, že nápis našel a tobě třikrát hobla a hurá (rofl) za to, že jsi nebyl líný se jít podívat, kudy chodí Maxík, znovu se tam vrátit i s Mílou (moc pozdravuju) a foťákem a nám takto ukázat další střípek z historie Austrálie (whew) .

  Já si myslím, že to byla značka předvoje nějaké výpravy (snad lovecké), která říkala, kudy tudy k Bavorovu (nod) .

  Jsem opravdu zvědavá, jestli pánové a dámy ze slovutné „historical society“ přijdou na to, kdo byli J.T. a K.N.; bylo by famózní, kdyby navíc zjistili, proč tudy kdysi kráčeli – třebas Jan Toman a Karel Novák se šli podívat, zda-li tudy teče řeka … no a proč ne, v devatenáctém století tam už určitě nějací Češi byli …

  1. YGOOOO! (inlove) (y) (chuckle) Ty jsi ale číslo. 🙂

   Georgi (inlove) , to je báječný objev, jsem moc zvědavá, jestli se někdy zjistí, kdo vlastně tento vzkaz zanechal.

   Přeju všem krásný den. (h)

 10. Ať žije Maxmilián Indiana Jones!
  Jsem zvědavá na pokračování. Blahopřeji k takovému úlovku.

 11. Jiří, tak to je bomba! Jsem velmi zvědavá, na co odporníci přijdou. Už nyní přemýšlím, kdo to asi byl. Že by dva zamilovaní, kteří utekli coby Júlinka s Romee, to asi nee. V tu dobu se v takových podmínkách žádná romantika nedržela. Snad dva uprchlí trestanci? Dali znamení někomu, kdo je měl následovat? Ale to by potom upozornili i své pronásledovatele! No fakticky, je to napínavá stará záhada! Díky, že jsi se snámi podělil o Maxův nález. Podrbej ho za mne za ušiskama, ten jeho kukuč je kouzelný. JO, a jsem moc a moc ráda, že to sním takhle dobře dopadlo, že se „srovnal“ a Ty máš teď parťáka na rehabilitaci.

 12. K tomu vypalování: Prevence je důležitá. Když se zanedbá, nebo neprovozuje vůbec, stačí pár cm sněhu a vlaky nejezdí, silnice jsou neprůjezdné a elektřina nejde, jako nedávno u nás, ale hlavně, že na zimu jsme, jako obvykle připraveni! Nevím, jak vy, ale já bych si přípravu na zimu představoval tak, že, počínaje červencem, bych zlikvidoval všechno, co by mohlo pádem ohrozit silnici, železniční trať, nebo elektrické vedení. Jenže v létě na to nikdy nejsou peníze, když se pak na rozhraní podzimu a zimy řeší havárie, vyjde to mnohem dráž a peníze být musí. Jenže nač to dělat jednoduše, (a levně), když to jde draze a složitě? (doh)

 13. Moc gratuluji, Georgi. Hlavně k tomu, že jsi to vyhodnotil jako objev, a ne jako recesní vtípek nějakých pubošů, co při kempování v buši neměli co dělat 😀 . Moc vám to bude s Maxem slušet v učebnicích australské historie, zvlášť když oba nasadíte ten Maxův důstojný výraz (inlove) .

  1. U nás se podobné věci ryly do kůry stromů, ne všude je relativně měkký pískovec. Dnes jsou rytci in, přesedlali na spreje. Jenže ty barevné čmáranice, naštěstí, nevydrží tak dlouho, aby získaly nějakou historickou cenu.

 14. Jiří, no to je ohromující, dovedeš si představit, jak Ti to přávidí historik z profese? To je odměna za to, jak krásně o Klokánii píšeš, co toho o ní víš a jak statečně tam žijete. (wave)

 15. také moc gratuluju Georgi.

  Mě se moc líbí fotka Maxe, tváří se tam jako opravdický profésor archeologie.

  Míša

 16. Gratuluji k nálezu. Ono nestačí něco takového najít. Ještě je potřeba vědět, že to je něco zajímavého. Člověk bez znalosti historie by to přešel bez zájmu. Takže je prima, že jste to našel zrovna vy.

 17. Týý jo, to je teda věc. Musím to napsat takhle, protože to mě napadlo hned uprostřed čtení, aniž bych viděla Hanky komentář.
  J.T.a K.N. se jistě dívají z obláčku a říkají si: „To to trvalo.“

 18. Tyyy jo, Georgi, to je vec ! (clap) (y) No a kdo jinej by to mel najit, nez takovy zapaleny a otrly milovnik buse s Habsburkem po boku. (clap) Gratuluju moc a moc.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN