BTW: Bystrozření

„Měla jsi tady odpoledne Markétu, v obýváku jste jedly křupky a lízaly Vitacit. Nic proti tomu, kdybys aspoň vyluxovala a uklidila to nádobí, jak jsem ti ráno řekla.“ Jako školačka čerstvě osvobozená od školní družiny, vydatně si užívající samostatná odpoledne, kdy byli rodiče ještě v práci, jsem nemohla pochopit, jak to všechno mamka mohla vědět.

 

Přišla z práce a stačil jí jediný pohled, aby odhalila většinu prohřešků, kterými jsem oslavovala čerstvě nabytou svobodu. Moji nevinnou dušičku tehdy nenapadalo, že kdybych pečlivěji uklízela, mohla bych bystrozrak své matky, vydatně podpořený hlubokými znalostmi rodinné smečky, přece jen maličko zamlžit. Tak jsem radši honem dělala, co jsem měla, a lajdala a mlsala až poté.

Jako matka a hospodyně jsem brzy pochopila, jak snadno se dá číst na prériích vlastní domácnosti. Tam, kde si bystrý Apač všímal náznaku stopy v prachu či rozmačkaných stébel trávy, já poznám vše podstatné podle toho, jak je uklizené (či neuklizené) nádobí, stavu podlah, koše s prádlem či polohy bot v předsíni. Většina těchto poznatků jen nenápadně proudí zadními vrátky mého mozku, ale jakmile je potřebuju, jsou plně v pohotovosti.

Moc hezký případ bystrozření se ale stal tento týden. Můj otec a pár jeho přátel se vydali na výlet. Najít nějaké houby, popovídat si, a vlakem zase domů. Bolavá noha však donutila mého otce a jeho pudlíka Berta vyhledat nádraží a odjet dřívějším vlakem. Když chtěl kamarádům zavolat, že je vše OK a vlak stihnul, tak zjistil, že ani jeden z nich u sebe neměl funkční mobil.

Druhý den si telefonovali a otec můj rodný žertem vyčítal svému příteli: „Kdybych někde bídně zahynul, tak to ani nevíte!“ Ovšem kamarád se nedal a smečoval zpět: „Samozřejmě, že jsme věděli, žes z toho nádraží odjel. U lavičky jsme našli hromádku větviček a listí, které jsi vytahal Bertíkovi z kožichu!“

 

 

Aktualizováno: 28.10.2012 — 20:02

75 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Děkuju všem za milé komentáře (inlove)
  Konečně nakukuju (inlove) – s pozdější hodinou nejspíš odpadají uživatelé a já si načtu i stránky (na rajče to bohužel nestačí 🙁 )
  Pořád držím palce všem, kdo stojí v cestě rozdováděnému hurikánu Sandy, stejně jako marodům (h) HankoW a Velká Kočko, ať vás nohy nebolí 🙂
  Karolíno, moc myslím na Ríšu, abyste to zase dokázali zvrátit do dlouhodobějšího zlepšení (h)
  Kaštánku, všechno nejlepší, ať se ti daří, na co sáhneš (inlove) (party) (f) (sun)

 2. …….. U lavičky jsme našli hromádku větviček a listí, které jsi vytahal Bertíkovi z kožichu!“……….
  🙂 to je hezký!!

  Prima povídání Dede. A máš pravdu, matky umí být bystrozřivé. Dokonce i do telefonu. Pamatuju si, jak mi jednou při nákupu nevydrželo jedno vajíčko a spustilo pak následně další mnohem větší katastrofu, kterážto skončila rozbitím všech domů donesených vajec. Když jsem mámě do telefonu vyprávěla, jak se mi cestou z nákupu rozbilo vajíčko…. a……. máma doplnila:… „A pak se Ti rozbily všechny, viď?“……. “ Uhmmm! A… a jak to víš?“ „No vím!“ „Vyndavalas ten nákup a vyndala celý ten pytlík (tehdy nebyly obaly, vajíčka se dávaly do pytlíku) jen tak, viĎ? A ono ti to všechno spadlo na zem, viď?“ 😀 nechápala jsem, co by malé robě, jak to tak přesně může máma vědět, když tam nebyla??? 😀

 3. Moc pěkné povídání, Dede (h) .

  Jakožto kantorka jsem se v bystrozření začala školit a teď jako mamka lvíčat-dvíčat kultivuji do rozkvětu 8) . Někdy se sama překvapuji, co všechno dokážu (blush) . Kluky už celkem nepřekvapuje, že vidím skrz zeď, ale začínám je dorážet větami typu: „Jestli opravdu uděláš to, na co myslíš, bude zle.“ A je jasno: potomek sklapne, protože to opravdu chtěl udělat, a já jsem ráda, že si ušetřím horší kádrování, které by následovalo, kdyby to udělal. A spokojenost.

  Ovšem tuhle to těžko rozdýchával manžel, když mi volal a já to zvedla se slovy „Ahoj tatínku, kdes píchl?“ A celá jeho připravená řeč :“jak na tom kole opatrně jel a stejně píchl a …“ šla do kopru (rofl) … blbě se mu hledala nit, na kterou by navázal 8) .

  Na druhou stranu mi předvedl perfektní bystrozření stran mých úmyslů kolega, a to tak, že jsem až polkla. Není nad to se s někým hodně dobře znát … občas to ušetří hodně času (wave) … jen pozor na to vševědoucí „já jsem to říkal(a) “ (nod)

 4. tak mě tak napadlo, že Dede měla s tím Novým Jorkem dost kliku (wasntme) Že jí to tentokrát vyšlo taktak… Teď by taky nedoletěla.
  Držím palce, ať to tam všude napáchá co nejmenší škody (inlove)

     1. Hele Ygo, nemusíte na mě hodit všechno, že ne? (wasntme) Konec konců, ten hurikán přišel až tři týdny poté, co jsem tam byla já! (whew)

      1. No jo, Dede, ale kdyz ty jsi tam byla, tak se hurikan uz varil v Atlantiku u africke strany. (wave)

       1. No jo, ale já jsem tam, prosím, pod ním netopila ani ho nemíchala, aby se roztočil (wasntme) 😀

 5. Já to vezmu trochu z jiné strany – moc mne netěší že mám takový přehled o domácnosti, že si bohužel všimnu, že mám Bimbouše a děti přečtené, že mne překvapí Majda a minimálně Pinďa. Že vystupuji po 17ti letech v branži jako Sybila, to mne tedy příliš netěší. Raději bych byla spíše ten peskovaný a kontrolovaný než peskující a kontrolující.Čím více vidím, tím více si uvědomuji leta, která uběhla od časů té holčičky, která se divila jak to maminka dělá.

  1. Taky bych řekla, že cítím obě stránky toho „bystrozření“. A někdy, když v duchu počítám do pěti, abych nepronesla větu „vždyť jsem Ti to říkala, že to takhle dopadne“, to se opravdu moc dobře necítím. Jinak ale musím říct, že věci typu „detektivka“ mě moc bavěj a vzhledem k tomu, že je o tom skoro celá medicina 🙂 , tak aspoň dělám, co mě baví.
   (wave)
   PS zase nestihnu dražit, ale aspoň jsem koukala, co tam je za krásy, krásovatý – nádhera (bow)

 6. Funguje i na tréninku. 😀
  Dokonce mí drazí a milovaní po dlouhých měsících frustrací vymysleli teorii, že když se mistr otočí a koutkem oka koukne, hned se něco začne kazit. (Extrapolováno z „pozorovaná voda nevaří“.)
  Já za to nemůžu, já prostě jenom vnímám, kde kdo na začátku pohybu stál, jakej pohyb že to chtěl dělat, a vím, v jakým úhlu a do jaký vzdálenosti je to správně, takže i když jsem po celý trvání pohybu zády, tak vím, že když skončil o kusanec jinde a na úplně divný straně, bylo něco nutně špatně, a pak podle toho, kde skončil a jaký chyby obvykle dělá, dovedu dost přesně odhalit, co se mi za zády dělo. Načež zahlásím, například, „zase chodíš dřív než sekáš“. (devil)

 7. Dede, hezké počteníčko. Taky jsem se kdysi divila jak mne vždy máti vyhmátla a já potom následně další generaci a teď zase vnučku.

  Taky mne zaujalo téma důchodce, zejména prosím muž a jeho mobil. Z denní skutečnosti mám výsledky. Buď ho,tedy mobil, nemá u sebe,zapomněl ho, v druhé bundě, v tašce,atp.když ho má u sebe, tak ho málokdy slyší , páč většinou dobře ví kdo mu volá a co chce, když mu se nechce. V půli hovorů většinou dojde baterka, páč není nabito, že áno, pak se nabíjí a nelze tedy vynést z místnosti, když On je zrovna venku se psem,atp. A když nejvíc se potřebujete dovolat, dojde mu kredit, přece není jeho povinnost se o to starat,nééé.
  Když už se konečně dovoláte, máte většinou už vše sama zařízeno. Pak místo obdivu sklízíte pohoršení nad vaší neschopnosti vyřešit problém sama a přece není možnýýý, že aby ses mně nedovolala. (chuckle) (rofl)
  To se ovšem netýká zde přítomných. (chuckle) (wave)

  1. To píšeš o mém otci? 😀 😀 . To jsou hovory – volala jsem ti – jó, a kdy? – včera, na co máš mobil, když ho nenosíš? – no já ho mám v kuchini na okně (headbang)

 8. Kdyz jsem vyrustala, tak jsem vlastne nikdy nemela „svobodna“ odpoledne. Byli jsme v jednom byte nasi,bracha, babicka s dedeckem a teta Marinka a tak temer nepamatuju, ze bych byla kdykoliv v byte sama. I jsem si blahove prala, kdybych nekdy obcas mohla byt sama. Prednosta v invalidnim duvodu je taky furt doma. A kdyz se obcas presune ke tchyni a mam domecek pro sebe, tak si velmi nahlas poustim opery nebo starej roc’n’roll. (chuckle)

  1. Jj, taky jsem vlastně nikdy nebyla a nejsem sama. Když se mi to výjimečně povede, děsně si užívám. Je mi jasný, že to setrvale taky nemusí být ideální, ale takhle trochu střídat by se mohlo, že jo 😉

   1. Ono to není špatný, akorát je pak člověk naučenej počítat stylem „stačí / nestačí na tohle moje vlastní síly?“, takže je z pohledu normálních lidí odporně samostatnej.
    Ale průšvihy se stejně dějou v sobotu večer, když je celá rodina na druhým konci světa, takže…

   1. Milí moji, jste úžasní a báječní, že jste si vůbec vzpoměli a Jováskům děkuju za kytičku. Dyt já už sem zavítám jen svátečně, tedy, zavítám, ale dočítám staré články, komentáře stihnu jak kdy a dnes je to vyjímka, že jsem u aktuálního článku, neboť děti spí a manžel dostal na odpoledne volno, tudíž si teď dělám pauzu, cpu se dortem a vůbec si užívám, že po ně nikdo nic nechce, nikdo se na mě nevěší, nikdo mě nevyhání od pc, že se chce koukat na krtka a tak podobně. Takže mávám zpoza buku a Karolínce zpoza rohu (wave)

    1. Kaštánku,jeden príspevok mi zmizol,že som bola rýchla/ja a rýchla,chce sa mi smiať/Tak znovu:prajem Ti aby chvíľ,ktoré máš len pre seba ,bolo veľmi veľa.K tomu zdravie, šťastie ….
     /to som zvedavá,čo mi tí číňankovia z netu oznámia./

    2. Kaštánku, všechno nej, hodně radostí v tom kolotoči, hodně zdraví a pár hodin času 😉 (inlove) (rose1) (rose1) !

    3. To je nádherná oslava, Kaštánku, takové pohodlí taky umím ocenit (h) . Takže Ti přeji spoustu krásných pohodových odpolední, zdraví a spokojenosti a co si ještě přeješ, ať se Ti splní (rose1) .

    4. Kaštánku,všechno nejlepší,pohodu a zdravíčko vinšuji za celou naši smečku. (inlove) (d) (rose1) (wave)

  1. Všecko nejlepší, ať ti sníh dělá radost a ať z něj speciálně kvůli tobě není hned břečka, když už padá, a vůbec ať máš kolem sebe celej den a celej rok tolik krásy, kolik jenom uneseš. (heidy)

   1. Milá Kaštánku, všechno nejlepčejší (^) (d) (dance) (music) (sun) (rose1) (rose1) (rose1) a ještě splnění tří tajných přání 😉

  2. Kaštánku náš (h) 🙂 , přeju Ti všechno nejlepší k narozeninám, abyste byli všichni zdraví a v pohodě a abys měla krásné sny a aby se Ti občas také plnily. (nod)
   (f) (sun) (^) (d) (music) (f) (sun) (h)

 9. Také nejsem ve výčtu, takže se domnívám, že Dede je definitivně „odstřižená“ od netu povětrnostními podmínkami.

  1. Taky nejsem ve výčtu, a to jsem spíchla mailík v neděli „horkou jehlou“. 8)
   Dede má ale frekventovanou adresu! 😛

 10. moc pěkné Dede. Takovouhle rekognoskaci bytu dělám po příchodu ze školy, abych věděla, co Sisska prováděla.
  Jo a já mezi vyjmenovanými nejsem, taky jsem posílala mailíka včera navečer.

  1. Myško, to jsem ráda, že jsi tu.
   Za 2 týdny doveze Bedy dcera Kačka do Pelhřimova ty pesany pro Myšata. Snad se budou líbit a děti si jich užijí. Měla jsem toho teď v poslední době dost na vyřizování, takže dřív jsem to nestihla.

   1. Jé, Karolíno, moc děkuju. Já už se sem málokdy dostanu, tak úplně ztrácím přehled, co se kde děje. Zaměstnávají mě bohatě Myšátka i Sisska. Těším se a myslím, že jim pesany nechám pod vánoční stromeček. Ještě jednou moc děkuju. (wave)

  2. Když Hluchej Pejsek při otevírání dveří chrápe spánkem nevinných v posteli (kam nesmí, ale co už), můžu být klidná, protože neměla za mojí nepřítomnosti žádnej Geniální Nápad, například shodit na sebe vál s chladnoucím chlebem (co zjistila, že do domácího chleba přicházejí opravdový kvasnice, může se zbláznit, jak se k němu snaží dostat), ani jí nebylo špatně a nenajdu pod stolem nablinkáno (protestuje tak proti jakýkoli nespravedlnosti počínaje mou nepřítomností doma a konče tí, že se mění počasí – sežere nějakou kytku a jde se demonstračně poblinkat).
   Naopak když mě Hluchej Pejsek nadšeně a natěšeně vítá hned u dveří a prý že musíme okamžitě ven, znamená to, že někde něco vyvedla a nechce, abych na to přišla (příliš brzo). Nejmenší z toho je, že si stáhne moje domácí šaty nebo šálu, dovleče je ke dveřím (kdo že to považoval za skvělej nápad učit ji tahat rozměrný věci, třeba polštáře?) a spí na nich. Nejhorší byl v poslední době ten shozenej vál. Ne že by tolik šlo o ten okousanej chleba (i když, ona měla ten týden co žrát, ale já už moc ne), ale na tom vále byl i nůž na chleba.
   Holt nejen můj andělíček strážníček má křídla celý ošoupaný. (angel) Chudáci ti tam nahoře, ti mají nás dvě fakt za trest. 😀

   1. To píšeš o Pennuše nebo o mých dětech (rofl) ? Jak vidno, Pánbůh tě trénuje pro věci příští … první, co se naučíš s dětmi uklízet, budou právě nože (chuckle) .

 11. Dedééé, tak ten závěr je jako výborný chtip!! Díky za veselé vykročení do dalšího týdne!

 12. také vždy říkám svému dospělému synovi, poznám na Tobě vše, neboť jsem Tě porodila a vychovala.
  Neříkám, že vše v tvé výchově se mi povedlo, ale přečteného tě mám.
  A buzerovat tě někdo musí. Od toho jsou maminky.
  A to si piš, že to zvládnu i v 90-sáti.
  A ruce mi budeš líbat.

  A na to mi s úsměvem na tváři, syn ty ruce políbí.

  Míša

 13. OT – ALEX!!!!!!!

  to se to musím dozvědět z mailu? 😉 vůbec jsi se nepochlubila!! kde se vzalo, jak se vzalo?????? (inlove) … jsem moc ráda, je kouzelné a přeju vám fůru šťstných společných let (h) (h) (h) (h) (h) (h)

 14. Situace, kdy mé děti na mě přemýšlivě hledí a bádají nad tím, jak to sakra vím, ty mě baví 🙂 Ovšem o to větší mají radost, když se náhodou spletu (a někdy se po čase dozvím, že jsme se nespletla, ale v tu chvíli to prostě nemohli přiznat)- jó, dětičky jsou radost…

 15. OT-oimlouvám se všem, kdo poslali maily – Matylda, Xerxová, Ivana, LenkaS, EvaŽ a Io(snad jsem vyjmenovala všechny) – došlo mi vše a moc děkuju (inlove) Potíž je v tom, že jsem průběžně odpovídala, ale můj nespolehlivý net asi nastydnul, či co a tak jsem pak zjistila, že se nic neodeslalo. Chvíli jsem bojovala (restartovala kde co) a pak šla spát (devil) . Zvířetník jsem naštěstí měla hotový dřív, než to úplně zdechlo. Bohužel na naší idylické vsi mohu mít jen toho jediného poskytovatele internetu (moc tu nefungují ani mobilní operátoři), takže mi nezbývá než skřípat zubama a doufat, že se k nám nějaký signál dopracuje.
  Takže dlužné odpovědi snad dopoledne odejdou 🙂

 16. Ono je taky dobré občas houknout: „Okamžitě toho nechte!“ S úspěchem se to dá v určitém věku dětí použít, zejména když potomstvo náhle ztichne, zvláště pak když jsme na návštěvě u rodiny s dětmi, nebo je návštěva s dětmi u nás. Tam se snad ani splést nedá. (chuckle)
  Bezva článek (y) , milá Dede (inlove) , půjdu do pindělku s úsměvem. 🙂
  Přeju všem krásný den. (h)

  1. Ech „Okamžitě toho nechte!“ – to platí nejenom na dítka, ale s úspěchem používám i na smečku – to by jeden nevěřil, jak takový řev „poza rohu“ má blahodárný účinek na uklidnění příliš rozjívených psích holek a kočičího kluka – ovšem psí oči pak po mne hází všichni, i Jenda (chuckle) .

  2. Pokud se ozývaly děsuplné skřeky, bývalo vše v pořádku. Horší bylo, když se „od vedle“ rozhostilo náhlé hrobové ticho. 🙁

   1. Cha chá, pravdu díš. Byla jsem s klukama (1,5 roku a 3,5 roku) u rodičů, já si povídala s našima a děti jako by se vypařily, všude klid a mír. V tu ránu, kdy jsem si to uvědomila, mi naskočila husí kůže, neboť naši nemají tak úlně dětívzdorný byt. Vylítla jsem jak na péru, naši aniž by tušili co se děje za mnou a výsledek byl vtipný. Haranti seděli u mámy na posteli, patlali po sobě její drahý krém, přičemž z kelímku i užírali… A ani srágoru druhý den neměli 😀

    1. ad „… ani srágoru neměli“ – to je důkaz, že maminka používá fakt kvalitní krém (chuckle)

 17. Abych nezapomněla – všem „holkám amerikánskejm“ a samozřejmě i ostatním lidem tam držím strašně moc palce na ten čurbes, co tam má přijít!

  1. Držím taky palce, tentokrát to vypadá výživně. Tak ať to přežijete se štěstím, stejně jako odstatní ohrožení lidé (h) (y) (sun) (rain) (sun)

  2. Dik. Tahle boure nebude ani tak moc o vetru, ale spis o vode. Kategorie 1 je celkem jeste v pohode, ale bude uplnek a tudiz vysoky priliv. A New York City ma velmi clenite pobrezi….

   1. Jeste jsem chtela rict, ze jsem si na IDnesu precetla komentare k clanku o hurikanu a jen jsem zirala nad nekterymi myslenkovymi pochody. 🙁 Chichi, chacha, dobre jim tak…. 😡

    1. Hani, prosím Tě komentáře na novinkách nečti, tam chodí ten největší frustrovaný odpad. Ti co mají k něčemu co říct tam nejsou anebo vždy brzy odejdou. (inlove) (wave)

    2. Hanko, podívala jsem se na to – je to víceméně stejné, jako vždycky. Ti lidé si vylévají své osobní frustrace a snaží se být za každou cenu „vtipní“, ale kolikrát se mezi plevami najdou i opravdové perly, u některých článků ty diskuze jsou i zajímavé a leckdy i odborné. Ale třeba články o kosmonautice čtou většinou ti, které to zajímá, ne frustrovaný občan. Téma se slušnou diskuzí se ale prakticky nikdy netýká politiky nebo Romů, to je vyloženě žumpa. Pokud jde o problémy jinch států, pořád se to tu poměřuje podle našich měřítek, což mi zvláště při porovnání s USA přijde dost tragikomické. Holt jsme malý český rybníček… No,on Iděs teď také diskuze uzavře – budou také na jméno, čili se tam budou zviditelňovat jen ti, kteří se zviditelňují za každou cenu a zveřejnění jména jim ani trochu nevadí.

     1. Ano. Místo, abychom se pokusili problémy více než 80% občanů s tímto prohnilým systémem řešit, zavedeme raději cenzuru! Jen mám takový dojem, že už to tu kdysi bylo, i když ne v tak hrůzyplné podobě. Jenže když ono se neumí, tak nic jiného, než cenzura nezbývá. Potom přijdou volby a všichni se diví a diví a diví… 😀

      1. To co zapleveluje diskuze nenávistí a závistí není 80% byvatelstva, ale furt ti samí Krakonošové. Stačilo by uříznout od netu tak stovku lidí a ty diskuze by vypadaly úplně jinak.

 18. Jj – když jsem na aplégra volala do prvního patra, ať si kouká obout boty, tak taky nemohla pochopit, jak vidím skrz strop. 😀

 19. hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)
  Mají to ta dítka s námi těžké (chuckle) Letité zkušenosti a slušný pozorovací talent dokáží zázraky

  Dede, včera odpoledne ti šly domluvené e-mailíky. Nedorazilo potvrzení příjmu… (wave)

 20. Chvíle, kdy mě mé vlastní potomstvo považuje za jasnovidce, jsou k nezaplacení. Ještě lepší je sledovat myšlenkové pochody, které se ve tváři aplégrů zrcadlí. „Jak se to domákla? Jela kolem tý cukrárny autem a viděla nás? Mám od zmrzliny zakydanou mikinu? Ježiš, v kapse byla účtenka, že by tu mikinu dala do pračky? Někdo to vyslepičil?“ (rofl)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN