ČLOVĚČINY: Komerční Vánoce

Když jsme se před lety na podzim přestěhovali do nového bytu, řekl před Vánoci můj tehdy asi sedmnáctiletý syn: „Hele mami, taky bychom jednou mohli ty tvoje duchovní Vánoce pozměnit a udělat si normální. Že bys nadělala horu řízků a půl metráku bramborovýho salátu a žrali bysme a koukali na TV.“ No, konečně, proč ne.

 

„Víš, představoval bych si to tak, že bys o Štědrý den obalovala ty řízky a tak, já bych ti k tomu král na klavír koledy, povídali bychom si… „To mám ale hodnýho chlapečka“ libovala jsem si. Všechno jsem pečlivě nakoupila, přičinlivě připravila a těšila se.

Ráno na den Štědrý zvoní telefon – „debil, debil, kretén je to!“ pravilo sluchátko a bylo mi jasný, že je to má kamarádka Soňa a hovoří o svém manželovi, který jí dozajista hned po ránu připravil nějaké příjemné vánoční překvapení. „Pojď na panáka“, pokračovala. „Dneska ne, s Jakubem jsme se… Nojo, aha, jo, tak ne, zatím…“ Šla jsem budit dítě. Láskyplně, mateřsky, vánočně. „.Cááá? Cá je?“, opáčil puboš. „Vánoce, vstávej.“

Opravdu se chudinka malej špatně vyspinuškal, protivnej byl jak rybí tuk, vypukla jedna z našich řídkých leč výživných hádek, zakončená práskáním dveřma a dusotem se schodů s informací – přijdu nevím kdy.

Velmi, velmi jsem želela, že nebydlíme v domě s pavlačí. Představa jak za ním metám na dvůr všechny ty řízky a pytlík strouhanky a jak uhýbá před závěrečnou mísou brsalátu byla omamná. Ještě chvíli jsem se kochala a pak odkráčela k telefonu. „Tak pojď.“

Na Štědrý den dopo byla tehdá na Žižkově otevřena jediná hospoda, zhruba deváté cenové skupiny, takový už nejsou. Sedělo tam asi pět protivnejch dědků, takovej ten typ, co je nikdo nechce ani na Vánoce.

Vpluly jsme dovnitř, Soňa v impozantním klobouku jako vždy a já jsem zvučně objednala: „Dvě vodky, prosím.“ Brblání v rohu zesílilo. Koply jsme to do sebe. „Štědrej den! Štědrej den a ženský v hospodě chlastaj kořalku. U plotny máte bejt!“ zavřeštěl nejstatečnější z dědků. „Ještě jednou to samé“ zavrkala Soňa na číšníka. Jeden dědek začal rozčilením modrat.

Strávily jsme v hospodě příjemné a smysluplné vánoční dopoledne, vyplněné především debatou o zvycích, návycích a zlozvycích živočišného druhu zvaného muž.

Domů jsem přikráčela rozmile naladěna, obalili a usmažili jsme s Jakubem tu hromadu řízků a uvařili rybí polívku (hádka zapomenuta) a posléze odkráčeli ke stromečku. Jakub zapálil svíčky a prskavky, a zatímco jsem při pohledu na světýlka každoročně jihla, stromek vzplanul. Prostě vzplanul, klasika.

„Tam ne tam ne, chytnou mi záclony,“ vykřikovala jsem pomateně, když s tou fakulí utíkal k oknu a snažila se procpat do koupelny pro vodu. Překáželi jsme si a jak tak s tím planoucím smrčkem pobíhal dokola, tento přehořel a zhroutil se na jediný slušný koberec (perské to dědictví po rodičích).

Promočené dárky jsme si tudíž předávali v atmosféře a odéru uhašeného doutnajícího mokrého psa. V jednom z pečlivě zabalených balíčků byl dárek od mého přítele, replika syrského papyru. Tam kde měl Tutenchamon hlavu, byla prohořelá díra.

Tak skončil den první.

 

Den druhý, na Hod Boží, to v bytě už tak moc nesmrdělo, škody byly zahlazeny a na večer jsme usedli se zbytky řízků před TV. „Už jsem ten film viděl, to se ti bude líbit, mami“, pravil syn a zapnul televizor. Na obrazovce naskočil titulek – ZAPOMENUTÉ SVĚTLO, hrají – Bolek Polívka… a televize oslnivě vybuchla.

Tentokrát nehořelo, jen to vyrazilo pojistky v celém činžáku, zato já dostala neutuchající hysterickej záchvat smíchu (zapomenuté světlo!!!), až to vypadalo, že Jakub bude muset polejvat tentokrát mě.

Na Štěpána, den třetí jsem měla nazvané hosty k obědu. Niňala jsem se s ním od rána, meníčko sestávající z jehněčích kotletek, hrášok, smažený brambůrky, kompůtky, předkrmečky, zákrmečky, polívečka, no neměla jsem z toho nic. Místo abych se radovala, jak hostům chutná, nemohla jsem ani jíst, protože jsem se zatajeným dechem neustále sledovala, kdo se začne třeba dusit hráškem nebo se v náhlém záchvatu šílenství probodne vidličkou.

Ne, překvapivě neprobodl, nezadusil, ani nikdo nic z ničeho nesrazil, ale fakt jsem si na závěr dne třetího oddychla jinak pro mě nepřípustnou větou – zaplaťpánbu, že mám ty Vánoce za sebou.

Takže, co to bylo? Počáteční nevrlost zde již domestikovaného domácího skřítka na nové obyvatele bytu? Nebo jasný pokyn – řízky jo, brsalát taky, TV možná, ale VÁNOCE jsou přece jiná zvěst. Třeba ta – A vyšla hvězda a vzduch se chvěl…

 

 

 

Aktualizováno: 12.10.2012 — 19:37

119 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. – A vyšla hvězda a vzduch se chvěl……

  ehm, jsem tak v duchu celého příběhu četla… – A vyšla hvězda a… VÝBUCH se chvěl (rofl) (rofl) (rofl)

  prostě Vááánoce, Vááánoce přicházejííí, chvějme se přátelééé, protože Váánoce Váánoce přicházejí, ščastné a hořlavééééé (rofl) (rofl)

  Abyt prostě nikdy nezklame. (y)

   1. a už je lípějc? Já jsem tentokrát scípání vychytala s tetičkou Echinaceovou (y) (y) , to jest skvělá věcička a vysoce funkční. tak funkční, že do ní šel i mužik. Vřele doporučuju pro tohle období, začít s ní hned a v případě, že zákeřně přepadne choroba, lehce zvýšit dávkování na dva dny a je vystaráno.

    1. Moc lípějc nejni, zaháněla jsem to řešetlákem rakytníkovým nebo rakytníkem řešetlákovým, asi přesedlám na tu tetu. Dík.

     1. Echinaceu zkus. Tinkturu. Nám se osvědčila od Serafinu – je dělaná z živých kytek, ne sušencýh. Píšou 8 kapek 3x denně, já to na radu paní v krámku kapek předimenzovala a dávala 10-12. A musím říct, že to fakt zabralo oběma. Neměla jsem ani takový ten křípkový pocit, že člověk na zádech táhne pytel s pískem (mokrým), ani jse do postele nemusela. Ani se vitrijól v průduškách nedostavil. Pohodička. Rozhodně tím nic nezkazíš, naopak nahodíš imunitu.

 2. Hezký večer, všem marodům přeju brzké uzdravení, a v nadcházejícím týdnu jen samé (sun)

  v neděli jsme přihlášení na zkoušku tak se celý týden budem připravovat….třeba to dopadne aspoň „dobře“, Frogášek má tuto za „velmi dobře“ tak jsem zvědavá na Tydýtko moje kudrnaté

 3. Ach jo, tolik psu zde potrebuje podrzet palce. Kazan, Betka, Danik, Klerka, Garuska… a mam pocit, ze jsem jeste nekoho vynechala, za coz se omlouvam. Jo, a Risa od Karoliny. (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y) (y)

  1. Hani děkujeme. (h)
   Ríša vypadá dobře. Asi to bylo to jejich kocourování. Očičko má zase velké a čisté, čumáček se zhojil. Bylo to škrábnutí a zřejmě hlubší, proto ho to bolelo a zalézal a odpočíval. Tak mě to docela vyděsilo. Přeci jen u té jeho diagnózy jeden nikdy neví.
   Dneska jsou celý den „ohnípaní“, prospali celou neděli v MÉ posteli.
   V příštím životě bych chtěla být kocourem u sebe. (rofl)
   Ale to se mi asi nepovede.

 4. Milá Dede, jak je Kazanovi ? Mám starost. Ach to počasí předdušičkové, to nedělá starším dobře.
  Posílám pohlazení. (h)

  1. Zatím žádné zlepšení, milá Jenny. Ale na zítra jsem domluvená na další obstřik, tak snad se to zlepší. Kazan to zatím moc neřeší, jen touží být pořád se mnou. Potíž je, když musím jít někam bez něho, skutečně ho musíme zamykat. (angel)

   1. Tak já hlásím, že se Fleur udělalo dobře a už baští. Ale omarodila Ellie – stejně jako Xerxovic Běta nemůže na přední nohy. Prohmatala jsem tlapky, pohýbala klouby a nic jí nebolí. Ale špatně vstává a kulhá celým psem, připadá mi, že se jí ty přední nohy podlamují. No, jsem zvědavá, co nám zítra řekne vet. Bože, a to má jen čtyři roky ;(

    1. koukám, že zítra zaplníme veteriny úplně všude…
     Přeju choďandě, aby jí léky zabraly stejně rychle jako Betě. A doufám, že to ani u jedné nebude mít žádný průšvihový důvod.
     Já mám dneska zdravého psa. A nevím proč, ale od rána je nesmírně veselá a dravá a kousavá a uřvaná… nejen že poprvé začala lovit Viléma – něžně a děsně u toho vrtichvostí a směje se celým psem – letí na něj, těsně před ním zabrzdí a pak do něj už v klidu stojící čumákem šťouchne a povalí ho na prdelku… ale loví hlavně mě a páníka. Za dnešek mám několik modřin – prostě je rozjetá jak traktor (devil)
     Uvidíme, jak zítra. Lék je pomalu vstřebavatelný, měl by fungovat 14 dní hodně a pak dalších 14 dní trošku… Takže nadopovaná je. Ale zabralo to dokonale…

  1. Myslíš,že nebudou při chování tohoto užitečného zvířete, potřebovat motostřeleckou rotu majora Ticháčka?x 😀

 5. Já bych si docela přála mít jedno nekomerční vánoce, ale ono to nějak nikdy v naší famílii nevyjde. Kdysi jsme alespoň zpívali koledy, ale mé neteřinky to už nějak nezajímá. Takže největší plus je setkání celé rodiny, což ovšem vůbec není špatné.
  Jinak stromek prostě musí být pravý, nějak se s umělinou nemůžu srovnat. Ta vůně čerstvého stromku je jen jedna. Vím, stojí to každý rok více a více peněz a ke všemu dnes už ty komerčně pěstované stromky jsou opravdu krásné. To není jako kdysi, když to prodávali z prořezávání. A koneckonců tohle je obnovitelný zdroj, na rozdíl od plastů.

  JInak přeji všem marodům – momentálně hlavně Betka, Kazan i Ríša, aby se jim vedlo lépe a aby byli co možná v pohodě. Držím palečky (y) (y) (y) (y)

  Jo a včera „Velká“ fakt dobrá i mimo klasický termín. Většina koní parádně připravená, skákali krásně, doufám, že nebylo moc úrazů koní, jezdcům přeji uzdravení. A vítězce Orfee de Blins a celému týmu okolo velkou gratulaci. A samozřejmě hlubokosklon před Váňou, to třetí místo o té zlomenině a asi i nějakých problémech Tiumena ocení asi až časem. Holt lepší vyhrál. To těsně po doběhu nejde.

 6. Jsem ráda, že marod Betka se spravila, na Kazana pořád myslím a věřím, že druhý a možná následný i třetí obstřik pomůže.
  Milgamma je i v injekčních formě a někdy k základnímu B1 může obsahovat B6 nebo B12. Domluv se s lékařem. J8 ji tenkrát dostávala v injekcích. Ale pozor zázrak se nekoná okamžitě, až s časovým odstupem.

 7. Dobré počínající dopoledne všem, hlavně marodům.
  Čumáček máme zase zacelený jen s malým stroupkem, zřejmě to byl následek „kocourování“. Mžurku má sice zvětšenou, ale jinak slzíme stejně, kápli jsme očičko, vyčistili a Ríša od rána loudí, hovoří, s chutí se nadlábl 2x, aby dohonil ztrátu několika gramů ze včerejška, dozoruje při úklidu a rovnání vypraných věcí, tudíž se neskutečně plete pod nohy a když má Melíšek mazlivou, tak mi strká hlavičku pod ruku, abych náhodou nezapomněla, že ho mám. Tak snad vše v pořádku.

 8. Ahoj vespolek, v Praze taky zataženo, ale na západním obzoru už se to protrhává.
  Přeju všem marodům, ať je líp (h) (y) !

 9. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Betě prášek zabral… spala celou noc a až na občasné záškuby kůže na lopatce se tváří zdravě. Ráno jsme šoupli Fáňu do kočáru a s Betkou a Vilíkem obešli celý lesopark. Beta se pohonila s kámošem (nedala si to rozmluvit), oproti včerejšku zase postup k normálu. Pak kolotoč a klouzačka… a konečně jsme doma

 10. Pěknou neděli všem, obzvláště psím seniorům, ať je jim lépe a lépe. Naše Gí si už taky ulevuje, do vany ji musíme zvedat, i když ven si ještě vyskočí.Na sedačku leze čím dál tím míň a stále častěji spí v pelíšku na zemi.Holt taky jí už bude 12. (wasntme)

 11. Dobré ráno, u nás zatažené, je to zvednutá „mha přede mnou mha za mnou“, říkám tomu „brněnské dekl“ 😉 !
  Jak jsem tak vstávala, najednou auvajs! píchlo mě v levé půlce a jde to až do paty – ischias jako když vyšije. Tak jsem si vzpoměla hned NA BETKU A NA KAZANA??? Jak prožili noc????

  1. Dobré ráno, Kazan spal dobře, ale chůze se moc nezlepšila, pořád se více méně vleče. Ale na zahradu došel, vykonal, co potřeboval, tak uvidíme. Zavolám vetovi, jestli můžeme přijet na další obstřik. Jinak Kazan vypadá v pohodě, má chuť k jídlu, všechno… jen ty zadní nohy prostě nechoděj.
   Pro Marsku: dávám B komplex, o B12 si řeknu, děkuju 🙂

   1. B 12 tbl. se dají koupit v lékárně bez předpisu. Já je taky občas beru na bolavé klouby. Nedávala jsem je Donovi pořád ale vždycky jen pár dní as zase přestávka. Na Kazánka pořád myslím, takový nádherný a pěkně vybarvený a s krásným čumáčkem choďáček je málokdy vidět. Donovi jsem dávala i slabou deku přes zadní část na noc. Oni pejskové mají péči rádi. I nepromokavou ,,flísku“ ale to až poslední rok, to už tak dobře na zimu neobrostl. Ale to není ještě o Kazánkovi, Don byl už potom taková kostřička i když se o jídlo nedal ošidit. Hledám ještě fotku v kabátku. Komentáře odesílám prý rychle za sebou.

    1. Béčko jsem nasadila hned, když se mi nelíbily záškuby na kůži na lopatce. (asi před 14 dny) Nyní jsme v békomplexu přešli na Milgammu – přeci jen je tam těch různých Béček víc…
     Betě zabraly prášky až moc… potřebovala by se chovat trošku klidněji…

 12. Přeji hezkou neděli všem zvířátkům i jejich páníčkům. Ani to tady nemohu lítostí číst ;( . Tenhle rok byl pro pejsky nějaký nepříznivý. Nechci tady být za radila, tolik zkušeností nemám. To je jen má zkušenost. My jsme dost problémů vyřešili tabletkou B 12 nebo B komplexem. To se vždycky Doník zase dal hodně do kupy. Žádné jiné léky na pohyb. ústrojí nebral, jen asi 4x za život atb. Ale té B 12 věřím i u sebe.

 13. Dobré ránko! Doufám, že všem lidským i psím marodům bude dnes už lépe a že si všichni užijeme sluníčkovou neděli. (sun)
  Přeju všem krásný den. (h)

 14. Hlavní zvěst je, že slunce konečně přestane utíkat, začne se pomalu vracet a časem, časem možná bude zase teplo, všechno kolem se zazelená a život půjde dál.

  Jinak teda … to nebyl den blbec, to byly vánoce blbec 🙂

  1. Zrovna tenhle fakt jsi nemusel tak zdůrazňovat, bléé, druhá půla října a hlavně listopad jsou pro mě dost neradostný měsíce (think) .

   1. Mi to povídej. Máme v kanclu už teď ďesnou kosu. Architekt to navrhl jak letní sídlo, obrovská okna, prťavé topení, jen doufá, že nám zas nezamrznou trubky až začne mrznout.

    1. Jak tě potěšit? Třeba příkladem z teplé, slunné Itálie. Vedro v kuchyni 18 C, příjemných 15 C v obýváku a tak 10 C v ložnici. K tomu je třeba to zostřit zvýšenou vlhkostí prostředí, takže ti zima leze až do morku kostí. (chuckle) Do hlavy néé, já to zažila na vlastní zimomřivost

    2. Chce to výkonnější kotel, (nobo ještě jeden) a silnější oběhové čerpadlo. A když to nepomůže, tak přidat radiátory, nebo je vyměnit za výkonnější.

     1. To se v cizim baraku ve kterem mame pronajaty jeden puvodnim povolanim nesmyslne velky byt coby kancelar dela dost blbe.

  2. Tohle je při momentálně utíkajícím sluníčku a očekávání tmy docela masochistická poznámečka. 😉

 15. Dnes si dovolím souhrnně:
  Laskavá Abyt: opět krásné čtení – jsi vskutku mistr pera… tedy klávesnice (clap)
  RenataE a případné ostatní zabukové Renaty: všechno nejlepší nejen dnes, ale i dále (rose1)
  Betko, Kazane, Ríšánku, Klérko, Garuško, Daníku i vy ostatní (dog) a (cat) senioři a marodi, držte se, potřebujeme vás (h)

  1. Teď jsem zjistila,že se mé přání (psané večer) někam ztratilo – tak ještě jednou všechno nej, hodně zdraví a pohody (rose1) (sun)

 16. Kazánkovi držíme palce a Betušce také.
  Snad se to vše v dobré obrátí.
  Ríša má dneska očičko také horší. Nevím, jestli ho při „kocourování“ Melíšek trochu neškrábl. Ale čumáček měl krvavý a je celý takový posmutnělý. Ani moc nejedl, přitom mistička byla u něj vždy prázdná a „dojížděl“ ještě po Melíškovi i Zrzínkovi. Tak uvidíme zítra.
  Jinak mi dneska kamarádka volala, že se jí přitoulalo na zahradu krásné koťátko. Nějaký hajzl mu kolem krku zatáhl takovou tu plastovou pásku, kterou se upevňují různé kablíky, trubky apod., prostě se to zatáhne za ty drážky a ono to pak těmi zoubky drží. Sotva dýchalo. Tak to její přítel přestřihl, kotě osvobodili, dali mu najíst a napít, pomazlili, ale doma ho mít nemůžou, protože mají psici, která kočičky vysloveně nesnáší. Není pro ni problém kočku i zakousnout. Vzali si ji z útulku a prostě už taková byla. Odnaučit to nelze.
  Inu, přítel se rozhodl, že i přes požitý alkohol odveze koťátko do útulku. Tak snad to s ním dobře dopadne. Tedy s tím kotětem, on se vrátil bez problémů.

 17. Milá Abyt, postrádám tvůj pohled na katastrofy různých velikostí, nemám už tu trpělivost jako za mlada a nadhled jsem nějak cestou ztratila nevím kdy a jak. Proto mi dělá moc dobře číst tvoje články, oblouk mých rtů se promění zdvižením koutků a bránice se rozechvěje. Vzdávám ti za to díky! 🙂 😀 (rofl)

  Blížící vánoce se mi připomněly nočními mrazíky a jinovatkou.
  Kaštany už děti i já dávno posbíraly, spadané listí šustí pod nohama ale ještě jsou na stromech spousty které se budou brzy snášet k zemi. Příroda je před usnutím a já bych taky nejraději tu zimu prospala. Letošní studené léto nám žádné síly nepředalo a bude těžké se s touhle zimou porovnat. 🙁

  Zvířetnickým pejskům přeji uzdravení. Modelka Betka musí přece dále modelovat a učit Vilíka a brzy i Fanynku co život obnáší. A krasavec Kazan má momentálně úkol chránit Berry. 😉 🙂
  Všem psím stařenkám a stařečkům přeji pokojné a šťastné stáří i když je opouští zrak či bolí klouby. Jak já jim rozumím. Je to stejné pro čtyřnožce jako pro dvounožce. (nod)
  Ale už se chystá příchod nových tlapiček a zvědavých čumáčků. Ať je všechno jak má být. (inlove) (inlove)

 18. Skončila jsem v propadlišti spamů a ne ane se protrlačit. Takže ještě jednou
  Díky všem za přání, za Klérku. Ta si zblajzla svoji večerní dávku namočených granulek ve vývaru z hovězích kostí a spokojeně odfukuje a spí. Také ji dala zabrat vycházka.
  Xerxová- jsem moc ráda, že se to lepší, věřím, že neduh dá na nějakou dobu pokoj. Klérce se ty problémy také objevily po roce. Je príma, že Betka už nechodí a už si i lehe a spí a sní. On každý pes projevuje bolest jinak. Klérka se třese, někdy také chodí, s takovým tím pohledem obráceným do sebe.
  Takže vám oběma holky, přeji klidnou noc a vyspěte se.
  Myslím na Kazana a Dede, mluvily jsme včera spolu, snad se to už také zlepšilo. Ono to náhlé ochlazení je asi pro ty naše artritiky dost problematické. Ať je pes hladkosrstý, nebo huňatý.
  Také Pitrýskova Garuška přestala průjmovat a stav se zlepšil (y) . Držím dál naší 16-ti leté kamarádce palce.

  1. Milá Alex, že Klérce třesu packou a slavnostně drbu za ušima (inlove) ať vám to ještě nějaký čas vydrží (h)

   Kazan je zase horší, nedal si říct, utíkal na sluníčko a teď zase sotva leze, hrůza pohledět. Doufám, že se z toho vyspí. Byla jsem totiž v podvečer v lese s Berry a on utekl klukům z Domu a čekal na nás na studeném zápraží, trouba jeden. Budu ho muset doma zamykat – sice sotva leze, ale dveře si stále dokáže otevřít (a už se s tím ani netají, prevít (angel) )

   1. To mne mrzí, vím, člověk si potom dává všechno za vinu. No, klíček to bude muset jistit. Máme u sousedů od naproti takovou irskou setřici. Ta otvírá i když jenom někdo zazvoní a nemají zamčeno na klíček. Prostě zmáčkneš zvonek u dveří, zevnitř se ozve štrachání a místo paničky ti otevře pes. Stojí ve dveřích, vrtí ocasem a zve dál!

    1. Hihihi, to je dobrá paní domácí.
     Náš Daník se chudáček taky horší, má už 11 roků, ve skoro sedmi letech k nám přišel, vypadal velmi mladě i vet. mu napřed odhadoval míň. Taky je po mozkové příhodě,má povislou jednu stranu horního čelistního svalu. Taky pořád pozoruje Áju a ťapká za ní nebo jí uhýbá ale je tak radostný, že může s Ájou ven, nemám to srdce ho nechat doma a tak dokud to jen trochu půjde…
     Naštěstí ho ještě unesu,když je hůř tak poponáším.
     Tož tak je to i s námi.
     Kdo nepamatuje, tak je to tady :
     neviditelnypes.lidovky.cz/portret-danik-0d6-/p_zviretnik.asp?…

 19. Betí týdeníček vyšel:
  http://drporkert.com/dogy/images/beta/1012/index.html

  Betka celé odpoledne dospává tu probdělou noc. Už dokonce na kanapátku (nod)
  Jen já nedospávám (pochopitelně jsem s ní ponocovala a hlídala ji) – natáhla jsem se s Vilíkem poo, a přesně když usnul – probudila se nečekaně brzy Fáňa. A rodičovstvo si užívalo procházku bezdětnou… a nebylo doma. A tak jsme s polovičkou na střídačku chovali – neboť sváču jsme neměli (chuckle) a i když hlad nebyl veliký, na odložení do košíku to nebylo

  1. Napadlo mne, Xerxová, dáváte Betce přes záda aspoň takovou tu deku? Když je v tom vašem republikovém nočníku pořád tak vlhko a furt lítáte po sychravých lesích. Já už ji Klérce dávám i když třeba jenom mrholí. Je to vlastně trochu zateplená nepromokavá pláštěnka. Je v černé barvě, takže jaksi splývá s pepřenou Klérčinou barvou srsti. Napřed v ní nechtěla udělat ani krok, na zadní stehna se dávají gumky,To ona nerada, ale už si zvykla, pochopila, že nenamokne.
   Jo, a dostih Velké byl přenáramně hezký. Všichni koně bezvadně skákali, je vidět, že kvalifikační dostihy zájemce prosejí, vyrostli už trenéři, veterináři také nepustí na start nemocného koně. Prostě paráda. Nezapomenu na dávné časy, kdy z Velké bývala jatka. Brrr.
   Jenom mně nesmírně naštvali s tou sobotou. Dyť tradice je tradice!

  2. Cheche, jsi mi připomněla pradávnou hodinu Rj. Četli jsme při ní nějaký importovaný časopis ve kterém byla aktualita z dálného východu. Muž zůstal sám s novorozencem a silou vůle se rozkojil. Byla to málokdy užívaná slova, ale zpráva byla tak převratná, že jsme na třídním srazu po padesáti letech zjistili, že si ji pamatuje každý, kdo ten den byl ve třídě (rofl)

   1. u nás by se mohla rozkojit ledatak Betka… Faleška skončila před nedávnem, ještě se struky úplně nezatáhly (chuckle)
    JInak ťuk ťuk – Beta ožila (až mě štve svoji aktivitou), už umí vylézt na pelíšek… Dede měla pravdu – že lék Betky (a Kazana) zabere až druhý den…

    1. Nó vidíš, tak je to dobrý,Betynka bude v pohodě, hned je jednomu líp. Posílám pohlazení. (y) (h)

    2. Moc vám to přeju (inlove) a snažím se taky doufat, že z toho Kazan vyspí, protože teď nechodí (bojim, bojim)

      1. Chjo, Kazan. Poslední dobou je těch marodů nějak moc. Budu myslet na všechny, ale na Kazana asi nejvíc. (sun)

 20. Dobrý večer!
  Milá Abyt,díky za humorný popis vánočních problémů (clap) !
  Klérce gratuluju a doufám,že i nadále bude mít chuť do života (inlove) .Kazanovi a Betce držím palce,aby se zdravíčko vylepšilo (y) (y) (y)!
  P.S.:Ferdovi bylo v srpnu 13,zatím je v pohodě,ale včera mu vypadl zub.

 21. Abyto milá – vražedná 😀 U pozdrního oběda jsem hejkala jako úň. Jen jsem to psaní pro tebe radši nechala až na teď, když jsem přála Renatám :* Tak takhle bouřžlivé vánoční svátky jsou zábavné jen jako čtení. Když si vzpomínám na kalamitky těchto svátků, mám v zásobě jednu výživnou. Kamarád „dobrák“ nám přinesl 3 bažanty, jako dárek na Štědrý den. Pánové mi dohodli, že večer to bude ozvláštnění svátečního stolu. Vzhledem k tomu, že jsem byla jen měsíc před porodem, tak jsem neriskovala škubání peří na zahrádce. I bojovala jsem v kuchyni. V uklizené kuchyni. Nebudu vás napínat. Tři jsem nedoškubala, protože mi chlapci při hledání tekutých zásob, průvanem vyrobili z bytu měkce vystlané hnízdečko. (tmi)

  1. Zdeni, no však, dyť jsi měla přece před porodem. A jako správná samička, musíš vystlat hnízdečko… neee do hlavičky néééé.

 22. Jak jinak by mohla dopadnout tvrdá komerce vánoční u naší Abyt. To sám vánoční skřet způsobil tu hořící kalamajku(jak říkala naše bábi).Zase jsi zvítězila a nakročila tak vstříc tomuto poetickému období, huhu, bubu, už se blíží. (bat)
  Vyhnoutti se marketům v zimě, znamená nedostati z koled žaludeční vřed. (rofl)

 23. k Betcen- dopoledne jsme byli na krátké klidové procházce (na autem, aby nemusela nastupovat). Chová se normálně – s kámošem ovčákem se chtěla honit a blbnout. Co jí vadí, je ze sedu si lehnout (prostě přední nohy nefungují, jak by měly – na kanape je taky nezvedne)- ale i dopoledne i teď odpoledne se natáhla na koberec a dokonce i „padla“ na bok a konečně pořádně spala (i si zaběhala ze spaní)
  Je výrazně líp než večer a v noci… Myslím, že je to silnější „záchvat“ toho, co proběhlo poprvé před 14 měsíci… Kdyby se to zase chtělo na 14 měsíců bez následků odmčet, tak bych se nezlobila… (inlove)
  Vilík ji obchází a hlásí „Betuška hajááá, bolííí“ Fáně je to jedno (chuckle)

 24. Abyt, jako vždy báječné povídání. Tvoje historky by zasloužily opatřit ilustracemi a vydat. Jsou to úžasná antidepresíva. Díky za ně.

  RenatoE vše nejlepší, pěkně si svátek užij! (f)
  Usilovně držíme s Arinou palce Kazanovi a Betce – ať je brzy lépe a pak ať to zlepšení dlouho vydrží.
  Klérce přejeme mnoho dalších spokojených dnů a Fleur ať všechno dobře dopadne a vůbec se všichni mějte krásně.

 25. Abyt, to je krásné čtení. 😀

  Všechno nejlepší, milá Renáto.
  A držím palce Betušce i Kazanovi.

 26. Abyt, promiň jedno OT:
  Dnes, 13. 10. se naše Klérka dožívá 15-ti let! (sun) Je to naše sluníčko, některý den je pro ni dobrý, některý horší, ale zatím nás uvítá, když odněkud přijdeme, sice už ne tak bouřlivě, protože jí to nedovolí nožky, které na korku a na dlažbě tááák kloužou (doh) . Navíc už došlo k tomu, čeho jsem se kvůli ní tak bála – oslepla. Takže, hluchá, slepá, ale chodíme ven, převzala jsem úlohu vodiče a pomalinku a opatrně kráčíme ty stejné okruhy, které jí jsou známé. Doma se opatrně proplétá mezi křesly a židlemi, nic nestavíme jinak (stále je u nás pořádek (chuckle) ). Nerada se potkává na vycházkách s pejsky, není si jimi jistá. Zatím, když jsme doma, tak se chodí venčit na zahradu, když se někde dlouho zdržíme, někdy nalezneme bobana, ale to se nedá nic dělat. Tož tak!

  1. To je úctyhodný a nádherný věk pro krásnou pejsku jako je Klérka (h) Má kolem sebe skvělou smečku, tak ještě hodně slunečních dní přeju, čumáček slouží a to je u pejska nejdůležitější 🙂 .

  2. gratuluju (inlove) k úžasnému věku vždy dokonale upravené kníračí dámy (nod)
   Na patnáct let doga dosáhnout nemůže. Ale třeba deset…

  3. Milé kamarádky Alex a Klérko! Přeji Vám ještě hodně týdnů společně prožitých. Troufám si tvrdit, že spolu s Laděnkou, Io jejích staroušky jsme Vám nejblíž a nejvíce Vás chápeme.
   Držte se a držíme palce.
   (sun) (sun) (sun) (sun) (sun)

  4. Milá Alex,přeji Ti ještě moc a moc krásných chvilek s Klérinkou. Dej i za mne pohlazení a něžné pomazlení. (inlove)

  1. Přeji všem Renatám všechno nejlepší k jmeninám. Taky vinšuji krásný dnešní večer. (h) (d) (inlove)

 27. Abytko, senzační Vánoce!!! Já jsem v nedávných letech párkrát prožila také netradiční Vánoce, ale to zase až tak k smíchu nebylo ;( . Takže ten hořící stromeček a ZAPOMENUTÉ SVĚTLO s televizí, mne dostalo do kolen 😀

 28. Milá Abyt, článek jsem četla už třikrát a pořád se řehtám jak kobyla v Chuchli. Jen mě v tom podzimním kalupu zarazilo, že fakt už budou!? Každopádně se na ně těším!

  1. teda mně to přijde krapet nepatřičné – vzhledem k tomu, že přesně před týdnem v sobotu jsem byla venku v tričku a kraťasech (think)

 29. Milá Abyto Brutální První a Jedinečná (inlove) , Tebe by měli předepisovat dochtoři ducha i těla na všechny bolesti a choroby. (y) (h) (y)
  Báječné čtení, i když mě trochu děsí připomínka blížících se Vánoc. (whew) Jen se musím zeptat – a co domácí skřítek? Stačila mu ta první řízková úlitba, nebo vám zpestřoval soužití i v dalších letech? 8-| 🙂

  Yerxová, myslím na Betku, aby se jí brzo udělalo líp. (y) (h)

  Přeju všem krásný den. (h)

 30. Vánoce neslavíme. Proč je mít jen jeden den v roce, když si je můžeme udělit kdykoli se nám zachce? Takže: plastový stromeček, (slouží věrně od r. 1990), LED svíčičky (nulové riziko požáru), místo blbin v TV DVD přehrávač a to, na co se oba chceme dívat, Kapra ani náhodou, kdo se má v těch kostičkách přehrabovat? Lososí stejk je mnohem lepší a k tomu naše specialita – vánoční mušle, (recept je na Mlsotníku) místo dárků pomazlení, (na dárky je čas kdykoli jindy), a pak už jen klídek a pohoda. Nějaké předvánoční lítání po obchodech absolutně nebereme a na nehorázné ceny na předvánočních trzích už vůbec nejsme zvědaví.

  1. Plastovej stromek máme taky, nějak je mi líto těch nádhernejch superstromků, co se prodávaj (chápu, že fakt, že si je nekoupím, jim už moc nepomůže, ale stejně…). Umělý (elektrický) svíčky ne. Když si na stromek netroufnu dát opravdovský, tak halt nesvíčkuju.
   Ale ta atmosféra vánočních trhů (myslím venkovních se svařákem 😉 , ta je príma.

  2. „Proč je mít jen jeden den v roce, když si je můžeme udělit kdykoli se nám zachce?“ – protože by pak už nebyly zvláštní… a člověk si prostě stanovuje nějaké, něčím „zvláštní“ dny a příležitosti… přijde mi to přirozené a nemám problém s tím, přijmout ten fakt, že zrovna TEĎ je to zvláštní, odněkud zvenčí… to, JAK s tím naložím, už je potom samozřejmě na mě

   plus teda zvláštní postavení pro mě mají vánoce tam, kde jsou (malé) děti

   ale nemusíš se mnou samozřejmě souhlasit 🙂

   1. Není mi zcela jasné, co myslíš tím ,,zvláštní“ Ať přemýšlím, jak chci, vidím jen to, co jsem zažíval jako malý doma. Od rána frmol, vaření, uklízení, zmatek, pak opulentní večeře (a těžko od žaludku), občas zpestřená nějakou tou kostičkou v krku, pak cink cink zvoneček, rozbalení něčeho úplně jiného, než po čem jsem toužil a spát. další dva dny dojídání zbytků, povinné návštěvy a pak pracné uklízení jehličí, zabodaného v kobercích. Děkuji, nechci. My na vánoce děláme to, co každý den. Vstáváme když máme chuť, (budík byste v naší domácnosti hledali marně), Jídlo si dáme také když máme hlad a ne v půlhodinové pauze, milostivě povolené zaměstnavatelem a když nás popadne toulavá a je hezky, tak hupneme do auta a hurá někam na výlet; kam o tom se občas rozhodujeme až cestou. Prostě spokojený život Havajských domorodců. Nevidím nejmenší důvod, proč bych si měl dopřávat ,,vánoce“ jen jednou za rok. (rofl)

    1. No, jenže já makám a mám dvě děti na středních školách. Takže o tomhle si můžu nechat jen zdát.
     Ale Vánoce jsme si zavedli jako tradici. Těší se na to všichni. Úklid nehrotím, zato si každou adventní neděli zapálíme další svíčku na věnci a pustíme hudbu. Pečeme cukroví, pro mě jen proto, aby to vonělo, pro odrostlé děti proto, že ho mají rádi. Shon nesnáším. Večeře je tradiční, ale jen tolik, kolik kdo chce. Na večeři zvu i rodiče a mou babičku (88). Těší se na to všichni a věřil bys, že i ti puberťáci a zrovna oni veškeré naší rodinou vytvořené tradice tvrdě vyžadují? My máme Vánoce prostě rádi, je to čas naší pospolitosti, jindy si třeba nenajdeme čas si spolu sednout k muzice nebo oblíbené pohádce. Chodím pozdě z práce a děcka do noci sedí u počítače nebo dělají úkoly. Ale při adventu si vždycky čas uděláme.
     No a pokud jde o jehličí v koberci- už nemám koberce. Měla jsem a už nechci. Pokud možno nikdy.

     1. Také jsem kdysi pracoval, bylo to krásné, veselé a i nějaké ty penízky se občas vydělaly. (rofl) Občas se mi o tom zdává. Ale všechno má svůj čas. Je čas setí, (škola), čas sklizně, (produktivní život) a čas odpočinku po splnění zákonné pracovní povinnosti. Bohužel ta poslední životní kapitola je v zemích Českých většinou chmurná. To, že lidé v důchodovém věku si musejí přivydělávat, aby vůbec uhájili holý život, je zločin proti lidskosti.

  3. Vánoce jsu pro mě zvláštní čas, plný těšení, vůní a ano, i těch dárků. Nemusí jich být moc ani drahé. Je to pro mě čas tradičně spojený s krásnými chvilkami a každý rok si je ráda zopakuju. Tak nějak do téhle části roku patří. Co jiného taky dělat v době, kdy je zima a do jara daleko? Naši předkové to dobře vymysleli. Nenašla jsme důvod, proč je přesunout jinam. Jo a ty dárky kupuju dřív, předvánoční šílení v obchodech nemám ráda.

  4. My jednou z hecu dělali vánoce na chalupě 24.července. Klasický ozdobený stromeček, smažený kapr, brsalát, cukroví, dárky, koledy, všichni jsme po zahradě chodili svátečně oblečení a projíždějící řidiči málem bourali do našeho jasanu.
   Docela sranda, ale vánoce jsou pro mne vánoce a patří do doby, ve které mají být, tudíž 24. prosince.
   Dárky nakupuju s předstihem a jen drobnosti. Kapra nejíme ani jeden, tuňákový či lososový steak má přednost.
   Brsalát ovšem chybět nesmí.¨
   Cukroví nepeču.
   Stromek máme také umělý, ale byt musí být krásně nazdobený a voňavý.

 31. Já zažila kuchyň, tedy vlastně celý byt, po vybuchlém papiňáku, ve kterém vařila maminka mé kamarádky polévku. Ventilek se ucpal nějakým lístečkem ze zeleniny a týden měli co dělat.

  1. Co to bylo za šmejd? Každý slušný papiňák má kromě ventilku ještě havarijní pojistku!

 32. Mojí kamarádce v žižkovském bytě bouchla plynová trouba. A to tak, že její manžel a maminka (jak byli zvyklí z války) zajeli pod stůl, kamarádka, která stála v epicentru výbuchu měla pouze ohořelé obočí. Jinak to vysklilo okna v celém domě a naprosti v papírnictví popraskaly všechny lahvičky s inkoustem. Tato historka je stará nějakých 45 let. Takže ty výbuchy nebudou jen bytem, ona celá ta čtvrť i díky sklatbě obyvatelstva byla výbušná 😀

 33. (rose1) (rose1) (d) Renaty, všechno nej, užijte si svátku líp než Abyt vánoce. 😀 (dance)

 34. Obvykle nekoukám, kdo je autorem článku, a bavím se hádáním. Tak tady to šlo rychle – na konci prvního odstavce mi bylo jasný, že bych i ten skoro vypitej hrnek čaje měla dát raději trochu dál 😀 .
  Ježkovovoko, Abyt, chceš tím naznačit, že UŽ ZASE budou?????

  1. Jo, budou. Ale naštěstí jen chvíli. Takže:
   Mě se taky klíží zraky, bylo toho trochu moc
   Máme na rok na klid nárok zas až do Vánoc!
   Pamatujete?

 35. Abytko, kouzelné! Jsem přesvědčená, že to byl Genius loci toho bytu, který na tebe ještě nebyl zvyklý a nemohl se s tím srovnat 😀

 36. Řehtám se tu od první věty, ale hlavně si říkám: „jéje, on se ten čas nezadržitelně blíží!!!“

 37. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Abyt je prostě Abyt… (inlove)

  Betka nic moc – venku chodí normálně, ale schody nee a nemůže vylézt na postel (do auta – prostě nezvedne ani jednu přední nahoru). Spí na zemi a vždy jen chviličku – celou noc prochodila… 🙁

  1. … už to zase žere příspěvky, potvora.
   Betynce držím palce ze všech sil (y) (h) (y) (h) (y) ! Fakt víc starostí, než zasloužíte…

  2. Držíme tlapky, ať je jí líp. No, on i dbounožec kolikrát nespí, když ho berou záda.
   Já jsem trochu vydivočená z Fleur – termín má 23.10., ale od včerejška nechce moc žrát, spíš vůbec, jediné co jí jede je tvrdý chleba a rohlík. Na porod je to ještě moc brzy (54.den), to by prcci nepřežili. Ale je jak sud, možná jí jen tlačí břicho. Prý čtyři štěňátka 😉 , loni jich bylo osm a to nebyla ani v den porodu tak tlustá :^) . Nabrala už šest kilo, i vet říkal, ať se modlím, aby jich bylo hodně…

    1. Taky jsem zvědavá. Na jednu stranu se těším,na druhou mám trochu strach z toho, že jich bude hodně a já budu muset dělat štěňátkům náhradní mlékárnu. Taky zatím nemám nic zadané, občas někdo napíše, já odpovím a ti lidi nemají ani tu slušnost napsat – děkujeme, je to pro nás moc peněz, rozmyslíme se….Je to tak pokaždé a pokaždé jsem z toho rozladěná.

  3. Xerxová, držím, držím a věřím, že bude líp. Od včerejšího večera na vás usilovně myslím (h) .

  4. Xerxová, držím palce a moc na vás myslím. Betka má skvělou kondici, měla by to dobře zvládnout. Jo a podle Kazana mám dojem, že účinek Trocoxilu nabíhá trochu pomaleji, není okamžitý, jako třeba u Rimadylu.

   Kazaní hlásání: dnes už začal chodit – sice vrávoravě, ale s chutí. Jak svítí sluníčko, tak mám potíž ho dostat domů, chtěl by být venku. Ale to má velmi omezené, záda nesmějí prochladnout. Změna proti obvyklému chování je v tom, že chce být pořád se mnou, tak se z něj na stará kolena stal můj ocásek (inlove)

 38. Abyt jako vždy nezklamala 😀
  Dneska je Renaty. Milá RenatoE a další Renaty, všechno nejlepší k svátku a kytku (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) k tomu

  1. Renato, všecko nej (rose1) (d) (rose1) (d) (rose1) ! Přeju pořádnej kus štěstí, hodně zdraví a nějakou tu radost… no a když tak jsme u toho duchovna, tak taky nějaký peníze, že jo (y) (inlove) .

   1. Líp než Zana bych to neřekla, tak se s dovolením přilípnu.
    Užij si jmeniny, Renátko. (h) (f) (h) (a mrkni do mailu)

  2. Všechno nejlepší, milá RenatoE – ať se ti daří všechno, co chceš i musíš udělat (h) Taky lásku, radost a dobrodružství (inlove) (^) (dance)

  3. Milá RenatoE a ostatní Renaty, všechno nejlepší k svátku!!! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN