PSI: Jak se má koza Róza?

Půlroční poděs provádí pitomosti permanentně. Prudí, poletuje, poničí památeční porcelán, podlahu. Prokouše paničce prádlo, podprsenky, ponožky, pantoflíčky…

 

 

 

Proteče pod plotem. Prožere prémie. Přitom proklatě půvabně polehává po polštářích. Provinile pokukuje. Psí pohled předvádí parádně. Panička podléhá. Podává piškoty, polívku, předražené pochoutky. Přesto příšera potrhle poskakuje po pokoji, pohazuje pidikousky polínek, překáží průchodu, prolézá přes překážky. Povaluje se po posteli. Povely plynou prázdnou palicí pomalu, pomaloučku. Promlčené…

 

 

Tak takhle se má naše půlroční čubička. Roste před očima. Už je stejně vysoká jako Bára, ale hřbet má na šířku poloviční. Zhusta toho využívá. Nacvičila si plazení bokem pod plotem a zkouší se takto propasírovat k sousedovic blonďákovi. Houdini hadr. Nicméně jsem bdělá a ostražitá a neváhám drapnout poběhlici za ocas a zpod plotu vytáhnout.

Nepřestáváme cvičit přivolání a jsem-li rychlá (zavolám dřív, než se rozběhne), nebo mám-li v kapse piškoty, bývám úspěšná. Vedle přivolání umí Róza zatím jen sednout, poprosit a chvilku vydrží čekat. Uznává některá tabu, například jídlo na stole. Velmi dobře zná „uhni“, ale neuhýbá. S oblibou lehává za dveřmi, takže se otevření dveří stává silovou disciplínou.

V překážení je mistr nad mistry. V pletení se pod nohama též exceluje. Ale jinak je báječná. Veselá, vždy výborně naladěná, snaží se vyhovět, začíná hlídat a hlásit kolemjdoucí. Je daleko temperamentnější, než byla Bára, takže nám (a Báře taky) dává zabrat, ale ono to půjde. Má ještě čas. Dobrá vůle je na obou stranách a to by bylo…

 

 

 

 

Aktualizováno: 2.10.2012 — 17:48

41 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. No jo, Bubu, ale nenudis se a bara ma pres den kamosku. Krasne se to cetlo a usmivala jsem se. (sun)

 2. Bubu děkuju za zlepšení nálady 🙂 přeju Vám všem spoustu krásných a veselých dnů

  dnes jsem byla u zubaře, pomalu mi otéká tlamka, zub bolí jak 100 čertů, jsem unavená z práce, z bolesti a vůbec…ach jo to mám za dobrý skutek, právě u zubaře jsem pustila paní, která spěchala do práce….

 3. Pěkné počteníčko po příjezdu po pracovní poradě. Prima pejska, plnící paniččina přání prozatím poněkud pomalu. Po přechodu puberty poslušnost povyroste (inlove)

  Závidím ti Rozu i Báru, bez psa je sice klidněji, ale kdo o to stojí???

 4. Sakra, omlouvám se, OT, zas mi to něco sežralo… Pokud se tu vyskytne Petra Ešusova, prosím o vystřelení informace do psího světa, děkujuu, Bára

 5. Nad domem na hlavní silnici (těsně nad Berounem směr Kladno) jsem po opakovaném troubení různých aut (a přepočítání vlastního zvířectva) načapala mileneckou dvojici, ovšem uprostřed asfaltu. Fenka snad shih-tsu, béžovobílá, velmi na krátko ostříhaná, už úplně promáčená od slin, bez obojku a poněkud netykavá k cizím lidem a pes, tuším že kavkaz, mladý, černohnědý, moc pěkný, se solidním kovovým stahovákem a touhou planoucí. Byla by to komedie, nebýt troubících kamionů, vynořujících se ze zatáčky. Moji dva středoasiati na ně hleděli „mlsně“ a tentokrát jsem, volného kotce nemaje, musela volit oficiální cestu, což u nás v praxi znamená, že majitel své psy musí vyreklamovat z útulku v Rakovníku. Podařilo se mi do trička ulovit tu malou, zmámený bloud se nechal vést spolu s ní, do auta. Předala jsem je MP Beroun do kotce v technických službách, malou jsme s nimi ještě stihli načíst, má čip, ale neregistrovaný na národním registru a asijské výroby (místo country kodu má 900), před přečtením druhého psa klekla baterka čtečky (kterou už zázrakem berounská policie má), prý ho načtou později. Nemám fotky, ale fotila policie, takže by se měly ocitnout na stránkách města. Pokud někoho z těch dvou někdo postrádá, najde je zřejmě v kotci MP v Berouně nebo už v Útulku Březinových v Rakovníku. Sorry, už jsem je neměla kam zavřít, už tak jsme kvůli nim prošvihli vyšetření kyčlí.

 6. Pejska přátelská, prosím podrbat po paličce, podat párek, pohladit,pochopitelně pusu plus pac podat. (rofl)

  Rozička je zlatá a Barunka má velmi přátelský výraz, jako kdyby se dobře bavila. Hezkýýý, celý písání. Dík! (wave)

  Nestíhám, dočítám a taky mi to požírá komentáře. (bat)

 7. To se mi ulevilo !! 😀 Náš Darek je totiž úplně stejný praštěný štěndo, jen asi o měsíc mladší, dneska slaví půl roku 🙂 Pořád vzpomínám na Majka a došla jsem k tomu, že byl asi stejný, jen v hlavě ho máme jako důstojnýho psího profesora (h) . Já vím, že mám neomluvitelný resty, slíbila jsem povídání a zatím nic, hluboce se kaju (blush) , ale už na tom pracuju. Jinak je Darek zdravej, má cca 30 kg, chodíme na cvičák, umí sedni, lehni, štěkej a na chvilku zůstaň – ale musí být vhodná konstelace hvězd 😀 Aport přinese, ale nedá. Měl se jmenovar Drak, to by mu sedlo jak přišitý. Zdravíme kámošku Rózu (wave)

  1. Nojo, Róze bylo 4. října 7 měsíců. 30 kilo nemá, je hubená jako koza a to žere jak ruský ótéčko. Jenže lítá jak pometlo.
   Za aportem Róza běhá, jenže Bára je maniak, tak to budeme muset cvičit bez Barunky.

  2. Milá alimo, jsem moc ráda, že Tě zase „vidím“ na netu a Darka (má jméno jako náš kocour (chuckle) ) Ti přávidím. Užívej si s ním štěněcí léta ! A prosím, napiš něco o Darkovi.

 8. Jejda, Rózička je úžasná, celá Arinka za mlada, teď se mi po tom bláznění docela stýská. Ne že by byla rozumná, to u strakáčů moc nejde, ale už není takový poděs. Navíc by teď měla mít falešku, takže je mazlivá a „šetří se“.
  OT komplikuje se mi život, kromě jiného se stěhujeme a zároveň ještě likvidujme věci po tchýni. Mám asi 4 krabice od banánů plné starého povlečení, prostěradel a kusů látek, ručníků a pod. Myslíte, že by to užil nějaký útulek? Můžete poradit? V Praze a nejbližším okolí můžeme dovézt, ale spěchá to. Současné bydlení musíme co nejrychleji vyklidit, do nového se to nevejde ani přechodně. Jinak bych to musela dát na sběrný dvůr, to mi přijde škoda, díky za radu.

  1. Já tohle hrnu do kočičích útulků a Beda by určitě věděla, dej jí zprávu třeba přes Hady

 9. Jéj-prvé odstavce sú len na p.A Rozička-Róza je číslo.keby bola Zorka,bola by nežnučký mazlíček.

  1. Jo, jo, jo, taky jsem koukala! Perfektní paráda, počteníčko, pošušňáníčko. 🙂
   Je to jasný. Jak člověk pojmenuje zvíře Róza, zadělal si na průšvih. 😀
   Ta fotka s tím uzlem ve dvou tlamách je bezvadná.

 10. Naše zlatíčko, Rózička, dává pozdravovat. Fakt se s ní nenudíme.
  Včerejší příhoda:
  Bára hárá (první týden). Doma nosí kaťata, protože se mi nechce věčně utírat kapky. Včera ráno jsem vypustila čuby na zahradu a odjela do práce. Tam mne čekal Bubákův mail:
  Myslím, že jsi zapoměla sundat Barušce kalhotky. Chudák musí čurat přes kalhotky. Ale co nastane, až bude dělat hromádku?
  Blbka sklerotická jsem. Ovšem gaťky byly černé puntíkované, takže s černou Bárou dost splývaly. Zavolala jsem sousedce, ale taky už byla v práci. Už jsem se chystala jet na otočku domů, ale ještě jsem se podívala na kamery a Rózička je kámoška. Báře ty gatě svlíkla, lehce načochnila a pak zahrabala pod jabloní.

  Dnes ráno jsem se třikrát ohlédla, jestli jsem Báru svlékla.

  1. A jejda! Gaťátka mít natažená celý den (skoro). Ještě, že ta mrňa mrňavá je tak mazaná. Představ si, že by to byla nějaká flegma, tak by nechala kamošku klidně po…. No uznej, jak je to primovní mít doma takového poplacha.
   Stejně Tě obdivuji, nechat háravku na zahradě samotnou. To máte kolem zeď jako v Terezíně?

   Hlásím, že vnučka s přítelem mají také labrouška Nera. Jejich Monty, bohužel odešel za Duhový most a tak se ujali nějakého štěníska, co se doma neměl dobře a páníci se ho potřebovali zbavit. Ještě jsem ho neviděla. Až uvidím, nafotím a podělím se.

   1. Kdyby se Rózka nepostarala, jela bych dom, v kaťatech bych ji celý den nenechala.
    Zatím je Bára v bezpečí. Zahrada je psotěsná ve směru ven. Bára ani Róza neutečou. Ve směru dovnitř sice psotěsná není, ale prozatím je Bára v rozpoložení „seš fešák, budu o tobě uvažovat, fakt se ti tak líbím…? ale seš ňákej moooc hrrr, brzdi, kámo, brzdi, jsem snad nějaká taková?! VRRRRR, padej, chlípníku!“ Jakmile se to začne lámat, bude hlídat jenom mladá a Bára bude doma.

 11. Panečku! Pořádný povídání!! (clap) 🙂
  Koza Róza je komik a ohledně motání se by mohla s Ešátorem tvořit velmi funkční dvojici 😀 😀 . Stejně jako to lehávání za dveřmi. Pokaždé když jdeme domů – posilujeme :D. Tak ať POHODOVĚ PROPLUJETE PUBERTOU (abych tak zůstala v rámci povídání stylová 🙂 )

 12. Krása převeliká! Se mi trochu ulevilo, že v tom nejsme sami. Náš o pár měsíců starší golden je to samé ve žlutém. Včera už jsem po něm skočila, chytila za kožich a těmi třiceti kily cloumala. Taky jsem řvala. Pak jsem se styděla, ale nemám dojem, že by se styděl taky on. Naopak – vytratil se na zahradu, kde vyhrabal díru v nově založeném trávníku. Můj skok do dálky ho velmi obveselil, chytil ho rapl a po tom trávníku ještě vší silou trapoval. Tak jsem to vzdala a doufám, že mě v nejbližší době neraní mrtvice. Kdybych se na déle odmlčela, tak…

   1. Milá JanoBa! Že on měl chlapec dojem, že zakládáte golfové hřiště a chtěl přispět svou hřivnou?!

    Tak takhle ne! To by jsi jeho chuť do práce notně pošramotila!!! (chuckle) (chuckle) (chuckle)

 13. Půvabná p-aliterace :-))

  Rozhodně jsou fotogenické, a té radosti ze života k tomu… Blahopřeji všem zúčastněným.

  Jinak hlásím, že všechno pozorně čtu a komentáře činím aspoň v duchu. Dnes už mi jeden prošel, tak zkusím další, antispam se zřejmě dívá chvilku jinam…

 14. Báječné, Bubu! (inlove) Hubu mám od ucha k uchu, Tvoje Róza je okouzlující pejska. A že je trošku temperamentní? Inu, je to přece Rózinka! (wasntme) (h)
  Přeju všem krásný den. (h)

 15. Skvělý souhrnný soupis situací se sličnou sympaťandou.
  Holčinám to spolu moc sluší a dovedu si představit, jak se doplňují ve vymýšlení, co dělat, aby paničce nekrněl postřeh.

 16. Tak dneska si může pejska připsat dobrý skutek hned po ránu, rozsvítila mi den, teda přes paničku, článek je neodolatelný! (toivo)

 17. Príma počtení pro príma partičku! (h)

  Víc už toho nezvládnu. Ale je krásná a určitě si s ní užijete ještě mnoho zážitků.
  Švagrová má také takové „potrhdílo“ doma, hnědou labradorku Corinu, která nahradila předchozí Niky, ta teď její kousky sleduje zpoza Duhy.

 18. Pubu 😛 , perfektní popis puberťačky, pořádně potrhlé!
  To Tvoje zbožné přání na konci odstavce Ti z celého srdce přeji, ale EvaŽ má naprostou pravdu. Zaměstnat rozoumek, jinak o něj přijdete vy, dvounožci. Ze všech labroušů, které znám, tak jenom dva by se hodili jako asistenční, jinak jsou to veselá potrhdíla, hromydopolice! Samíček, i když má z výcviku zkoušky a skákal agility (aby si vybil energii) ve svých dvanácti stále lítá jako na setrvačník (chuckle) .

 19. Parádní poudání popisující půvabnou psí princeznu. Psice je překrásná, patrně proto, protože poletuje po přelaskavém, povzbuzujícím prostředí. Ufff…

 20. Já to na P nezvládnu. Mám radost, jak Rózička roste. Koukám, že opravdu podědila kus temperamentu po tátovi. Budeš jí muset zaměstnat nejen tělo, ale i hlavu, aby neměla čas myslet na blbiny (i když ona si čas vždycky najde 😉 ) Je skvělá. Jen si užívejte. (A ani to není myšleno ironicky)

  1. Snažíme se zaměstnávat, vychováváme, mazlíme, blbneme, ono se to poddá. Je to prostě velmi temperamentní čuba. Zřejmě po tatínkovi. Máma Agi je kliďas. Všechny 3 čuby z toho vrhu jsou prý dost divoké.

   1. To víš, že se to poddá. Jde o to, kolik energie tomu věnujete. Je zajímavé, že pes, který opravdu dělá (jedno jaký druh psí práce) je daleko klidnější. Pro canisterapii jsou překvapivě vhodnější temperamentní psi, ale pro odreagování psa! se s nimi dělá nějaký náročnější výcvik (agility, lovecké zkoušky, prostě cokoliv). Kdo si hraje, nezlobí.
    Jen počkej, až zjistíš, jaké má Róza vlohy. Abys neskončila jako my a nedělala ze sebe šaška psovi pro radost 😀

 21. Panička praštěné psice podala parádní popis 🙂
  No, je vidět, že se s akční kozou Rózou nenudíte, dbá na to, aby u vás nedošlo k chátrání mentálních funkcí. Je prostě nesmírně šikovná 🙂 Co byste si bez ní počali? Ona se časem trochu zklidní- trochu a tak ve dvou letech 😛 Kdysi jsem si bláhově myslela, jak mám klidné psice- a Světluška vymakala loudění a předvádění nadšení tak, že vyskakuje do vzduchu jako gumový kamzík a ještě u toho zvládne udělat otočku.
  Konec konců, máš jednu psici klidnou, tak zázrak přece chtít nemůžeš (chuckle)

  1. Nojo, zhýčkaná rozumnou kliďaskou Bárou jsem očekávala podobné štěně. Ó já bláhová! Ale i Róza si dá říct. Včera jsme zase potkali toho o měsíc mladšího cane corso. Vypustili jsme je na louce a to byl mazec. Takové psí šmouhy. A jak krásně pak Róza poslouchala!

 22. Překrásně půvabně popsané psí prožívání puberty.

  Zvířecí prosebné oči, na tohle téma bych mohla vyprávět.
  Honáskovým prosebným a Hepinčiným káravým očím nelze odolat.

  Míša

 23. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Parádní představení psí puberťačky. Piš pravidelně, potěšíš (chuckle)
  Pozdravuj párek psic (wave)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN