ČLOVĚČINY: Čas letí jako bláznivý

Je to už rok, co bydlíme v Portlandu. Pomalu jsem si zvykla, objevila spoustu zajímavých míst přímo ve městě i jeho okolí.

 

Portland – město růží, první zmínky o městě jsou z roku 1845. V roce 1851 měl 800 obyvatel, parní pilu, hotel a noviny Weekly Oregonien. V roce 1879 počet obyvatel stoupl na 17 500. V současné době má Portland 583 800 obyvatel.

Na americké poměry není Portland velké město. Má ale velmi propracovaný systém veřejné dopravy. Velmi často používám tramvajovou rychlodráhu Max, která obstarává dopravu z předměstí. Centrum města brázdí klasické tramvaje. Obojí značky Škoda. Je také pamatováno na cyklisty, takže centrum města je protkáno sítí cyklostezek, autobusy i tramvaje bez problémů přepraví kolo, takže stačí dojet k zastávce, kousek popojet a pak dál na kole.

 

 

Portland je město, kde se stále něco děje. Tradičně v létě na přelomu července a srpna bývá Portland Beer Festival. Je to třídenní mejdan plný piva všech možných a nemožných příchutí. Pro cyklisty se pořádá Portland Sunday Parkways. Cílem akce je seznámit lidi s různými částmi Portlandu, uzavřou se ulice a všichni aktivní i neaktivní cyklisté se projíždí na kole v místech, kam se jinak nedostanou. Více informací najdete zde http://www.portlandoregon.gov/transportation/58929

A jak si žijeme? V červnu jsme se přestěhovali do města Hillsboro (hned vedle Portlandu). S novým bydlením jsme moc spokojení, manžel má kratší cestu do práce. Junior díky přestěhování musel změnit školu, ohudroval to, ale teď vypadá spokojeně.

Loni v září začal cvičit karate, v lednu se k němu přidal manžel a minulý týden udělali zkoušky na oranžový pásek. Celý oddíl vede výborný trenér Guido. Má užasnou trpělivost a paměť. Dokáže rozeznat a pojmenovat všechny děti, které chodí do oddílu,i když ty nepostojí chvilku na jednom místě. .http://kavalirbobes.rajce.idnes.cz/orenge_belt_testint/.

 

 

V létě měli kluci karate soustředění na pobřeží oceánu http://www.oregonstateparks.org/park_186.php Soustředění bylo celý víkend, moc jsme si ho všichni užili, kluci cvičení, já, Juniorka a Kubík procházky po pláži.

Já jsem začala pracovat jako dobrovolník v Oregon Human Society. Je to velký útulek pro opuštěná zvířata. Společnost byla založená v roce 1868 – www.oregonhumane.org

Útulek je rozdělený na 3 části – kočičí, psí a pro malá zvířata (králíci, fretky, papoušci). Já působím v kočičí části. Práce se mi moc líbí a jen důslednost manžela zabránila tomu, abych si aspoň 3-4 kočky přinesla domů. Každý dobrovolník prochází důkladným školením a celý útulek je vedený velmi profesionálně.

A ještě jsem se nezmínila o kavalířích klucích. Kubík dospívá a prospívá. Všem se moc líbí a pozornost druhých si náležitě užívá. Naučil se přinášet míček, takže házíme pořád dokola. Bobeš měl v lednu mozkovou příhodu, po které mu zůstala hlava lehce na stranu. Ale zdá se, že Cushingův syndrom se podařilo zkrotit. Velký dík tímto pro moji maminku, která Bobeše opečovává.

 

 

Tady jsou další fotky:

http://kavalirbobes.rajce.idnes.cz/sunday_parkway/

http://kavalirbobes.rajce.idnes.cz/kavaliri_kluci/

http://kavalirbobes.rajce.idnes.cz/Portland/

 

 

Aktualizováno: 1.10.2012 — 21:15

54 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Fsem Frantum a Frantiskum vsechno nejlepsi k svatku. Mne se jmeno Frantisek ci Frantiska strasne libi. Zni to tak jemne, ve srovnani s Francis, Frank, atd.

  A doufam, ze Boruvka si k narozeninam vymohla neco moc dobreho na chut.

  1. No, díky Světluší angíně, kdy prťa není schopna polknout granule, se už druhý den cpe masem s nudlemi(nechci dávat psicím různé krmení). Podle Borůvčina názoru je to přiměřená oslava 🙂

  2. Sv. Frantisek ucil, ze zviratka jsou nasi bratri, v jeho dobe to bylo neco nevidaneho a ja ho mam za to moc rada. Vsem Frantiskuma take Boruvce vse nej. Epulko, stale mne mrzi, ze jsme se nesetkaly, ale preju i nadale krasny zivot v Portlandu.

   stale sedime na krabicich, teda Mikes po nich hopsa ]:)

 2. Epulko, jsem ráda, že to u vás vypadá takhle fajn (a čekám na další podrobnosti 😉 ).
  Jinak – vyúčtování za září je na Hadech.

 3. Tak si představte, že si Světluška pořídila psí angínu- má velký mandle a rudej krk. Včera byla špatná, dneska už je lepší, ale i tak jsme radši naklusala s ní k vetovi. Je pravděpodobné, že tu infekci pobrala na psí výstavě. No jo, no. Borůvka je v pohodě. Což neznamená, že to od ní nemůže chytit.

  1. vidíš to a na výstavě by mělo být zvířátko zdravé!!! já jsem ze sebe sundala a zbila blechu!!! jak jsem česala Nastěnku před nástupem tak po ní hup hup a na mě šup blecha a Pája nelenila blechu chytila a zahubila….venku se Nany kamarádila s krásným vlkodávičem….tož asik od něho si ju půjčila….

   Borůvce přejeme ještě minimálně 3x tolik a Světlušce brzké uzdravení

   zítra si na mě vzpomeňte, jedeme se opět vystavovat, na mysliveckou, loveckých plemen 🙂 budeme za exota načesaného 🙂

 4. Děkuji za milé komentáře. Právě vstáváme, snídáme a já s Juniorem se chystáme do školy. Všechno nejlepší všem Františkům a Borůvce.

  1. Bylo to moc hezké počtení a také se přimlouvám za to, aby ses více rozepsala o kočičím útulku.
   Tedy zvířecím útulku, nejsou tam jen kočičky, ale i ostatní zajímavá zvířátka.
   Určitě to bude moc zajímavé čtení.
   Momentálně uvažuju, že Melíška šoupnu do nějakého útulku na pár dnů, aby si uvědomil, co doma má. Hovínka jsou mimo záchůdek zcela pravidelně a už mě s tím trápí. Nemá důvod. Záchůdky vyčištěné, stelivo se mění pravidelně, mazlíme se, při přivítání domů je vždy první, první dostává mlsánky a první je hlazen a ujišťován, že je první. V noci spinká přitulen na peřině, z níž mi ukradne podstatnou část, takže mi táhne na záda, hrajeme si……. Tak co mu sakra vadí???

   1. Karolino, jestli byl celou tu dobu naucenej a nerozhodily ho ani nove kocici prirustky, tak je mozne, ze se mu neco prehodilo v hlavicce. Obcas to muze byt problem se stitnou zlazou. Problem s tim je, ze jak jednou das zvire na prasky na stitnou zlazu, tak na nich patrne asi bude muset zustat po cely zivot. Protoze jinak prece zadnou zasadni zivotni zmenu nema. Asi bych dala Meliska vysetrit.

 5. Mám radost z toho, že Bobešovi je líp. (y) (h) Taková dobrá zpráva se skvěle hodí ku svátku svatého Františka. (nod)
  Epulko (inlove) , nemůžu věřit, že už jste tam rok. Mám radost, že Junior si zvykl a dokonce se mu po staré škole stýskalo, a že jste si všichni našli nového koníčka, v Tvém případě (jak jinak? mňoukavého. 🙂
  Děkuju za reportáž a doufám, že bude rychle následovat druhá, útulková. (nod)
  Přeju všem krásný den! (h) A všem oslavencům všechno nejlepší, hlavně Borůvce a přednostovi, kteří dnes slaví narozeniny. (^)

  OT – dnes večer běží na Seznamu přenos z představení České nebe. http://www.seznam.cz/dnes-vecer

  1. Cimrmanů není nikdy dost, i když nechápu,proč s tím Seznam dělá takovou slávu,už je to i na DVD a v TV to už běželo, navíc na youtube se to dá taky shlédnout celé…. 😉

   1. Akorát že to dnes bude přímý přenos?! V Břeclavi to jde i v kině.

    A zítra jdu do biáku na Váňu – se těším.

    1. Právě, to je na tom to nejkrásnější, že tento přímý přenos běží na Seznamu a ve spoustě kin po celé republice. Kdo jiný by tohle dokázal, než právě Cimrmani? (y) (h) (clap)

     1. Toto narozeninové představení bude přenášeno i do ciziny a jak v divadle, tak v kinech bude o přestávce přípitek sektem (d) (dance) Lístky už většinou nejsou a všichni se moc těší 🙂
      My na Seznamu ty bublinky nedostaneme, ale koukat se budu (sun)

 6. Zdravím,
  v Portlandu jsem strávila toto léto necelý týden, město jsem prochodila a projela a musím říci, že je moc příjemné. Souhlasím s hodnocením městské dopravy…

  Dovedu si představil i dlouhodobý pobyt ve městě růží.
  Krásná je stará čtvrť s čínskou částí, čínskou zahradou, japonská zahrada je také úžasná a o přehlídce růží ani nemluvím…

  Atmosféra největšího knihkupectví ve městě je také zajímavá.

  Je to pěkné a příjemné město.

 7. dnes je prosím MEZINÁRODNÍ DEN ZVÍŘAT!!!!

  zakládám frontu gratulantů a přeju všem zvířátkům nejvíc asi zdraví, bezpečí, láskyplný domov, vždy plné misky a ruce co hladí (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h) (h)

  7 + 4 není 13????

  1. No jo, dneska je sv. Františka. Připojuju se – drazí naši, hlavně zdraví a ochrannou náruč vždy, když ji potřebujete (cat) (dog) (bat) (heidy) (bug) (je tu málo zvířátek).

  2. Jo zvířat, taky náš chlapec má jeden ze svých svátků. Ale on je taky takový malý zvířo (bat) , takže to je zcela v pořádku.

  3. Zvířátkům – pejskům, kočičkám a ostatním chlupáčům i opeřencům, přeju plnou misku a prima smečku. (inlove)

  4. Františkům, Borůvkovitým a vůbec všem, co jim to patří všeho nejlepšího přeju! (f)

  5. Taky se připojuji k přání všeho nejlepšího. Ať žijí zvířata ! Máme Vás totiž tuze rádi/ rády !

  6. Všechna zvířátka světa, oslavujeme vás! (inlove) Přeji vám aby vám lidé neničili životní prostředí a tím vás nehubili. Ať si všichni lidé konečně uvědomí že když tu nebudete vy nemá ani člověk šanci na přežití.
   Hladím ta moje zlatíčka (cat) (cat) (dog) a je to jako bych hladila všechno živé na celém světě. (inlove)

 8. Epulko, jsem ráda že se vám za tou louží vede dobře a díky za reportáž (clap)

  a mě speciálně jsi moc potěšila tím, že ses zapojila do práce pro zvířecí útulek (h) – a ještě k tomu u kočiček!!!! (inlove) … stejně jako Yga bych si přála podrobnější reportáž – když se tohoto dění účastním zde, ať mám možnost porovnat podmínky (i když nějaké informace mám, ale tady by to bylo přímo od někoho, kdo v nich pracuje)

  prosím prosím, napiš něco víc!!!!!

 9. Z deníku chovatele, autor mně neznámý:
  Pokud si myslíte, že váš pes neumí počítat, zkuste si dát do kapsy tři piškoty a dejte mu jen dva.

 10. Milá Epulko,
  konečně referát z poza louže – i když teda hodně stručný. Teď by to chtělo jednotlivá témata rozvést – hlavně by mne zajímalo to judo a ten útulek a kavalíří kluci a vůbec všecko. Zatím jsem si prohlídla jenom fotky ze zkoušky juda (je vidět, že kluci mu propadli – teda ne, že propadli (shake) , ale že jsou pro něj zaujatí (nod) ), tak teď se vrhunu na zbytek.

  Tak Portlad je město růží? Hmm – a já myslela že cimentu (chuckle) – ale možná, že ty růže jsou betonové?

   1. Něco na tom bude (wait) , však ne nadarmo legendární Kaťáci zpívali „… Kdo ví, kdo ví, snad jenom ty růže betonový …“ 😉

 11. Zdá se, že jste si na život za louží dobře zvykli 🙂 Kubík vypadá jako náramný frajer, Bobešovi držím palce, ať všechno pořád zvládá.
  A ještě jednu otázku- jaký styl karate tví chlapci dělají? Protože třeba v Evropě styl Shotokan (co dělá Kuba a dělala jsem já) oranžový pásek nemá, zato se zkouškou musí vybojovat už bílý.

  1. Moji kluci provozují Shotokan styl. Aby byli cvičenci motivováni dělají se zkoušky: žlutý, oranžový, modrý, zelený (3 stupně), hnědý pásek a dále 8)

   1. Á, tak Evropa to má u Shotokanu jinak- bílý, žlutý, zelený, dva fialové a tři hnědé, pak už jsou jen mistrovské černé. Ptala jsem se proto, že postavení rukou a nohou mi připadalo známé 🙂 Jiné styly mají páskování i postavení rukou a nohou jinak, jiné kata a tak. Tak že tvým chlapcům fandím, mně karate chybí tak brutálně, až to hezké není. Při svém zaměstnání nestíhám tréninky navečer, neznám karate, kde by se cvičilo dopoledne. A zumby a jiné babské cvičení si mohou všichni nacpat kam chtějí, neumím hopkat v davu ženských a tvářit se nadšeně, ty baby mi lezou na nervy (mluví o dietách, makeupu a nemocech dětí. Kdyby mluvily o výcviku psů, skousla bych MOŽNÁ i aerobic).

    1. Matyldo, já se také nějak neumím zapojit do skupinového, rytmického hopsání (i když pohybově by to šlo, dlouhá léta jsem tancovala) . Cvičím jógu a pilates. A máme tady skupinku cvičící pilates, kde jsme dvě ženy a zbytek jsou muži

     1. Epulko, UPŘÍMNOU ZÁVIST. Takové cvičení bych taky brala. Ale zase mám u nás na vsi vynikající masérku, která se mě snaží zbavit mých potíží. To je taky skoro rarita 🙂

      1. Taky epulce přávidím. Já jsem kdysi chodila na cvičení, sestávající převážně ze strečingu a na lekci jsme byly dvě (já a sousedka) a instruktorka-fyzioterapeutka. Po roce firma zkrachovala 🙂

 12. Milá Epulko,
  mávám za Velkou louži (wave) . To je fajn, že se vám vede dobře, moc vám to přeji. Zlatíčka kavalíří jsou k zulíbání :* .
  Ať Vám to i nadále vydrží (y) .

  P.S. Kdyby se u vás stavovala Dede,
  doufám, že jste nezapomněli vítat chlebem a solí (pi) … (ouha, chleba tu není) … a po moravsku slivovicí 🙂 .

 13. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Rychle to utíká… Za chvilku budete mít rok a půl za sebou. Zajímavé pohledy na život na druhé straně Louže (wave)

 14. To je divny, mela jsem zde dalsi komentar, byl videt, a naraz je v cudu. Tak to zkusim jeste jednou: Epulka ma ve fotoalbu z Portlandu takove velike betonove nadoby, ktere se napadne podobaji tem nedavnym na chodnicich na Smichove. Ale jsou v nich nebo kolem sochy lachtanu, rybaricich medvedu, a tak. Tak mne napadlo, ze by do tech smichovskych mohli treba prihodit sosky ruznych ceskych politiku – bez ohledu na stranu. Padni komu padni. To by mohlo bejt zabavny. (chuckle)

    1. ZTRATILA JSEM SE – TAK ZNOVU

     A tak to já jsem zásadně proti – ukažte mi jediného politika, který by se roztomilostí blížil lachtanovi (možná tak ještě váhou) … když oplácat betonem, tak jediná nádrž, jež se mi jeví pro ně vhodná, je Orlík

       1. A jéje, to jsme zpátky u svatého Františka … (h) (angel) … že on by byl nejen patronem nejmladších skautů?

 15. OT pro aukční tvůrce kromě epulky – podívejte se, prosím, do mailu, posílala jsem velmi důležitou zprávu (e)
  Pokud někdo mail nedostal, ozvěte se mi, prosím.

 16. Je to pravda Hanko, že Portland a jeho okolí je moc příjemné místo na bydlení. A upršené město to je, ale jen na jaře, podzim a v zimě. Nyní jsme už 3 měsíce bez (rain) , stále příjemně teplo a (sun)

 17. Mila Epulko, tak jsem se z fotek presvedcila, ze Portland ma opravnene povest uprseneho mesta. A co ti tam zavidim, je fungujici mestska doprava. V nasem meste to neni, a asi ani neni mozne – je to strasne roztahane. Tu a tam jezdi autobusy s dobre utajenym jizdnim radem a nejezdi vsude. A vseobecne to vypada jako velmi prijemne misto k bydleni. Vlastne mas pri ruce ocean i hory.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN