ČLOVĚČINY: Hlemýžď

Vlna srpnových veder dosáhla až na kopec nad Dalmatinovem. Večerní bouřka, která přišla od německých sousedů, nabídla velkolepý ohňostroj, mohutné hřmění, slušnou vichřici a s tím spojené protipožární cvičení s názvem „Jak snadno a rychle uhasit táborák“. Doplňková sportovní disciplína spočívala v umění ugrilovat vepřové kotlety pod deštníkem, pravidelně se obracejícím naruby.

 

Tropické dny jsme naplnili horečnou aktivitou. Za běžného naddalmatinského počasí bych sice aktivitu označila za podprůměrnou, ale v těch tropech to byl přímo kvapík. Posuďte sami.

Pravděpodobně úspěšné jednání u dodavatele elektřiny – dodnes nevíme, zda elektrozávody opravdu pochopily, o co jsme žádali. Úspěšné jednání na obecním úřadu – zcela jistě víme, že pochopili, že jsme zaplatili za odvoz komunálního odpadu na další rok.

Úspěšná infiltrace na pozemek Policie České republiky – PČR vlastní krásný rybník u Dalmatinova a na rozdíl od let minulých vstup pro veřejnost omezuje již pouze poznámkou „koupání na vlastní nebezpečí“.  Ještě předloni jsme museli přelézt plot, nehledě na to, že jsme zcela protiprávně zaparkovali na policejním parkovišti.

 

 

Sejmutí sádrové dlahy z Hřívnatcovy zlomené tlapky (Hřívnatec roní krokodýlí slzy, protože již oficiálně může sekat trávu). Nález tří hub – všichni zdatní houbařští sousedé tvrdí, že nerostou! My jsme za hodinu v pěti lidech našli celé tři kusy, a všechny rostly přímo na cestě.

To všechno byly aktivity, o které jsme se přičinili. Ale co ten hlemýžď? Hráli jsme večer pexeso a najednou byl uprostřed světnice hlemýžď. Kde se tu vzal? Nebyla za ním vidět žádná cestička – a to věřte, že na naší podlaze by vidět byla. Informovala jsem o tomto úkazu svou matku a odpovědí mi byla SMS: „Hlemýždi se líhnou 1x za rok, srpen až září.“ Asi se nám tu náhle vylíhl.

 

 

Chvíli jsme hlemýždě pozorovali, jak se šine směrem ke krbu – to už za ním cestička vidět byla. Nabídla jsem mu list hlávkového salátu. Hlemýžď se za slyšitelného chroupání prochroupal až ke středu listu, tam se zasněně uvelebil a zřejmě usnul. Na salátovém lůžku jsme ho opatrně přemístili na zahradu, kde ještě několik hodin snil své sny o nekonečném salátovém moři. Potom svou postýlku sežral a předpokládám, že hledá cestu zpátky do ráje, kde se postele snášejí z nebe.

Opravdu nechápu, jak se hlemýžď nepozorovaně ocitl ve světnici, notabene na trase, kterou nikoliv hlemýždí rychlostí neustále prochází pět lidí směrem do kuchyně, do ložnic, na záchod, do koupelny, na zahradu. Nějaké návrhy?

 

 

Speciální otázka pro jakkela, zanu a další fotografy. Fotila jsem hlemýždě Canonem EOS 300 digital v režimu automat (zelený obdélníček, nic jiného nepoužívám). Foťák pokaždé sám od sebe použil funkci eliminace červených očí, nebo jak se to jmenuje, ačkoliv v záběru byl pouze hlemýžď. Fakt je, že hlemýžď měl oči na stopkách a na fotkách jeho oči opravdu nejsou červené. Jak ten foťák identifikuje, že fotí hlemýždí oči?

 

 

Aktualizováno: 1.10.2012 — 21:08

41 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Nejspíš máte v menu pro blesk tuto funkci defaultně přednastavenou, což není žádné neštěstí, protože pokud oči nefotíte, tak to nevadí a pokud je fotíte, je dobře, že to ten předblesk hodí. Na výdrž baterie to nijak tragický vliv nemá. Nechal bych to být, já mám foťák nastaven stejně a no problem. 😀

 2. Hmm, jak se u vás zjevil hlemýžď, to netuším. Ale máš fotku pro kalendáž v „kabeli“ Je to zvíře v pohybu? Je to zvíře v pohybu. AJETO (sun)
  Netuším, jestli to nenapadlo ještě někoho, protože diskuzi ještě nemám přečtenou.

 3. OT hlásání: Oznamuju, že se zítra na popáté pokusím letět do Ameriky 😛 a pokud se mi to povede (sopka zatím nesoptí, u Delty zatím nestávkují… 🙂 ), budu pryč do příštího čtvrtku včetně.
  Zvířetník je hotový až do pátku (co kdyby, že jo 8) ) a pokud bude něco urgentního, obracejte se na Andyho. Berte prosím v úvahu, že je v práci, reagovat bude nejspíš až v podvečer.
  Tak tu buďte hodní, čekají vás hezké články a no a v diskuzi bude taková zábava, jakou si uděláte (inlove) Zkusím občas nahlédnout, ale slíbit to nemůžu. Kdo máte napsaný nějaký článek, prosím, pošlete ho až po mém návratu, ať ho bezpečně najdu 🙂 Děkuju

  1. tak budu držet palce, ať to konečně vyjde a tvoje americké prokletí zmizí (wave)
   Šťastný let

  2. Juuu – Dede, ty mi pripomínás mého vyvdaného svagra. Ten zase, kam nastoupil do zamestnání, ta firma do roka a dne zkrachovala (trosku mi pripomínal Kozinu) – myslím taky, ze byly ctyri. No a na popáté pracuje na cistice odpadních vod uz dva roky a zatím se Jihomoravské vodovody a kanalizace drzí (chuckle) (chuckle) (chuckle) .

   Takze je predpoklad, ze u tebe to taky na popáté vyjde – nebude padat popel, nebude náledí, nebude potopa, nebude stávka … bude jenom pohoda a klidný let a príjemný personál a v Amerike bude slavobrána „Bud nám vítána nezdolná Dede – celé Spojené státy jsou stastny, zes k nám konecne dorazila“ (clap) (clap) (clap)

   Moc se tesím na fotky a povídání o Amerike, kterou uvidím tvýma ocima.

   Stastný let, hladké pristání a radostný návrat (hug) .

  3. Milá Dede (inlove) , je Ti jasné, že od zítřejšího rána budou všichni Zvířetníci pilně sledovat veškerá světová zpravodajství, aby zjistili, jaké přírodní katastrofy jsi kde vyvolala. (wasntme) (chuckle)

   Ale vážně: užijte si krásnou dovolenou (wave) a hodně foťte a pilně zapisujte zážitky, abychom si cestu za Velkou louži taky mohli vychutnat. (h)

  4. Šťastnou cestu tam i zpět milá Dede. (y) (wave)
   Pozdravuj zemi kde žije má sestra. 🙂

 4. Renato, moc jsem sem pobavila (clap) , fakt jsi mi udělala radost (clap) .
  Jinak bych řekla, abys byla ráda, že ti to foťák takhle dobře vyřešil – víš, jak blbě by vypadal šnek s červenýma očima?
  Čímž chci říct, že nevím 😀 .

 5. mám klidnou rasu psa (nod) mám starší dozí dámu (nod) je to šlechtěná dekorace důstojnost sama … (devil) tak proč ta bestyje jedna černobílá vykuchá polštářek ze sedačky a rozloží ho na malé svítivě ORANŽOVÉ kousíčky molitanu ??? (devil) A řádí u toho tak, že sroluje koberec (rofl) (rofl)
  Právě jsem to posbírala, nacpala zpátky (nechápu, jak to mohla malou prokousnutou dírečkou takto vykuchat) a zašila. Prst jsem si propíchla jen asi dvacetkrát…
  Po celou dobu opravy mě přesvědčovala, že bychom se o to mohly tahat… takže jsem myslela, že ji přišiju k tomu polštáři taky…

  1. Jakey byl mistr ve vypreparovani naplne dek a odlozenych kusu sedacek zcela malinkymi otvory. Posledni dobou uz to nedela, tak zvazuju, ze mu koupim peknou ducatou postylku. Asi to bude chyba, ale proc ne. Jen tak dotaz – byl polstar novy??

   1. nebyl nový – více než šest let s ním má zakázáno bojovat (wait) … Přesto to občas zkusí a dostane facku (punch) Hraček (a srovnatelně velkých) tam měla dost. I proto jsem byla v klidu – i když jsem ten dusot slyšela (chuckle)

 6. záhadu šneka nerozluštím 8)
  Aparát EOS D300 jsem měl taky, funkce redukce červených očí se zapíná v menu a foťák ji použije při každém použití interního blesku bez ohledu na to, zda se fotí oči 😀 Dá se to v menu zase vypnout. Některé novější aparáty, zejména kompakty, které mají funkci detekci obličeje toto zapínají až pokud detekují obličej. Já jsem ale příznivcem možnosti sám si určit, zda tuto funkci chci, či ne.

 7. OT – mám prosbu. Včera se mi vrátila kočička, co jsem jí našla před čtyřmi lety nový domov. Důvod? Majitelka bude rekonstruovat byt a bude mít na kočičku málo času….. A tak zkouším štěstí? Nechtěl by někdo šestiletou mourovatou zdravou a přítulnou kočičku? Je zvyklá na dítě, je mazlivá a nyní dost nešťastná. Díky o omlouvám se, že tím obtěžuji.

  1. ježiš, to je zas jednou „inteligentní“ důvod, jak se ZBAVIT zvířete :@ :@ :@ :@ :@

   a co po rekonstrukci? jak dlouho hodlá rekonstruovat??? jako dočasné opatření bych to ještě pochopila

   1. To není dočasné řešení, paní se s ní ani nerozloučila, předala pár věcí s tím, že za ně nechce zaplatit, a odjela. Kočka se jí nehodí do života…. a já tu drbu a hladím nešťastnou číču, co mňouká a hledá a nechápe.

    1. Chjo, kdybych já neměla tak žárlivou Mínu. Ale moje kčka (13,5) se s novým přírůstkem nesrovná. Ještě ztuha akceptuje Mouryna. Zkoušela jsem to měsíce, ale NE. To by radši při svém stáří opustila domov a šla bydlet na zahradu. Prostě palice paličatá. 🙁

    2. Toto nedovedu pochopit – čtyři roky mají číču v bytě, takže je na ně fixovaná a pak ji odloží jako nějakou nepotřebnou věc.

     1. Lidi jsou různé, ba i blbé, jak říká klasik. Když jsme si loni přivezli Čertíka domů, nemluvil s námi přes čtyři týdny a majitelka útulku už byla rozhodnutá, že si ho vezme zpět a nabídne nám jiného kocourka, nebo kočičku. Vydrželi jsme a dnes mám doma supermazla, navíc velice chytrého, komunikativního a občas i podnikavého; nejraději asistuje při výrobě cigaret, protože ho velice fascinuje dutinka, vylézající za vrčení motorku z černého (to je velmi důležité, protože co je černé, je pro něj velice in), přístroje. Týden, kdy jsme byli na Slovensku, strávil v kočičím hotýlku pod Vlachovku, kde už to od jara zná, takže se okamžitě ,,ubytoval“ a zkontroloval a vymetl misky všem ostatním kočičkám. Kde jsou ty časy, kdy byl v útulku za otloukánka a bál se vylézt zpod deky, i když od té doby jemně povyrostl a přibral dvě kila! (Hajzlík mrňavej!) (rofl)

 8. Skoro záhada zamčeného pokoje… Třeba nějaký poťouchlý soused vstřelil šneka do světnice prakem a teď se po straně šklebí, jak vás dostal. Ovšem matčina odpověď mě rozesmála nahlas.
  No nic… já si jen vzpomněla na kolegovo rčení „cvrnkat šneka do růžku“. Co myslíte, že to znamená?

 9. Souhlasím s teorií Xerxové, že šnek z něčeho spadl. Ovšem korekce červených očí je mi stále záhadou 🙂

 10. Jestli on to nebyl převlečený skokan, který do světnice nejprve skočil a pak se převexloval na šneka (chuckle) (chuckle) ?!

  Jo a OTéčko – pokračování naší dovolené, tentokrát krajina v okolí Obrovacu. Přiznávám, že mi trošku vyrazila dech – touto cestou jsme jeli poprve, navíc jsme byli odpočatí a nikam jsme nespěchali, takže jsme si ji vychutnali – a to doslova, neboť jsme se přejedli výbornými fíky, vlastnoručně natrhanými.

  http://yga.rajce.net/2012_Cesta_do_Sparadici

 11. Jestli on ten hlemejžď nebyl upír a foťák to odhalil. Jak jinak by se nepozorovaně dostal do místnosti. 8) (bat)

  Renato, moc hezky napsáno, krásně si tam žijete, hned mám lepší náladu a pěkně načatý den.
  Jinak se připojuji k mantře Xerxové.Pro dnešek se loučím,mám fofřík. (wave)

 12. Kde se vzal, tu se vzal … vysvětlení od Xerxové vypadá velmi logicky. Že by ho měl někdo na botě … hmmm, to by si asi všiml. POkud mě během dne lapne tvůrčí inspirace, zkusím vymyslet lepší teorii.

  Foťák, který nastavuje na šneka korekci červených očí, nemá chybu. (rofl) Poslyš, Renato, udělej pokus. Vezmi bílý talířek, ukroj dva plátky rajčete, kousek chleba, nějakou pažitku a naaranžuj na talířek xichtík. Jestlipak taky foťák spustí při ostření korekci efektu rajčatově červených očí … (wasntme) .

  Moc hezký článek pro začátek dne, a pokud se noční zvířátka právě ukládají ke spánku, přeji ti hezké sny. (wave)

 13. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Před velkou bouřkou často slimáci a hlemýždi lezou na zdi a schody… a vystupují na vyvýšená místa. Nepřinesli jste před bouřkou domů třeba dřevěnou stoličku?? Nebo něco od ohniště (stolek, koš na dříví??)
  Ze spodu jste mohli mít nalepeného podnájemníka

 14. Já bych řekla, že ten foťák identifikoval celého vlhkého hlemejždě coby oči, proto není na fotkách hlemejžď červený. (wasntme)
  Ovšem záhadu, jak se ocitl uprostřed místnosti, tu asi nikdo nerozlouskne. O stopě páně Čapka (tedy ne o jeho stopě, ale o jeho Stopě) se taky dodnes neví nic, a co lidí už se nad ní zamýšlelo. 8-|
  Renato (inlove) , moc se mi libí, jak popolitě si užíváte chalupu nad Dalmatinovem. A taky se mi líbí, jak o tom píšeš. (y)
  Přeju všem krásný den! (h)

  1. Ano milá Vave, taky mne napadla záhada stop v povídce pana Čapka když jsem četla o nenadálém hlemýždím zjevení. (chuckle)

 15. Dle velikosti možno soudit, že tenhle hlemýžď se u vás nevylíhl. Takže byl zřejmě přehlídnut a nedopatřením donesen dovnitř.
  (sun)

 16. Renato, moc pěkná momentka z letního Dalmatinova, i když tentokrát bych tvoje letní aktivity nezařadila mezi odpočinkové 🙂 Ale ze všem tvých předešlých reportáží (Velikonočních atd), na mě vždycky dýchne rodinná spokojenost a pohoda – prostě místo, které tvým dětem poskytuje fantastické dětství, na nějž budou nejen celý život vzpomínat, ale právě tyhle zážitky ho budou i silně ovlivňovat. Jsi bezvadná maminka. A japa si Hřívnatec zlomil pacinku?

  Rozluštění hlemýždí záhady neposkytnu. Kdybys podrobila všechny zůčastněné „výslechu“, jsi si jistá, že by se někdo nepřiznal, že hlemýždě do místnosti přinesl v kapse? Nebo se on nepozorován přisál na něčí kus oděvu a pak vysílením odpadl právě na podlahu.

  Jirko, krásné včerejší povídání(u nás stále úterý)i foky, stejně jako krásná fotoalba od Neli a YGy.

  HankoW, ráda jsem si přečetla, že vše dobře dopadlo.

  1. Hřívnatec si zlomil pacinku při hokeji. To je taky nápad, hrát hokej v létě (rofl) Nic komplikovaného – až na logistiku ošetření. Úraz nastal v pátek ve tři odpoledne na pražském stadiónu, který těsně sousedí s poliklinikou. Tam už ho neuměli zrentgenovat. Otec mimo Prahu, matka nad Dalmatinovem. Usoudili jsme, že samostatný výlet adolescenta do Motola je nejistá mise, a tak Hřívnatec nasedl do vlaku, jak bylo plánováno a odjel na chalupu. Posléze jsem ho transportovala na úrazovku v Ústí a péči místního špitálu si nemohu vynachválit.
   Že by někdo hlemýždě nepozorovaně přinesl, to vylučuji. To překvapení, když jsme ho objevili, by nesehrál ani Laurence Olivier.

    1. Naštěstí byla zlomenina jen vlasová, takže ho to moc nebolelo a na cestu mu stačil závěs ze šátku. Jinak bych ho samozřejmě jela do Prahy zachraňovat 🙂

     1. To si nedavno muj nejmladsi synovec v Olomouci taky zlomil ruku. Je to hoch silak posilujici v posilovne. Ale, na chate se s nekym chlapil – kdo komu pretahne ruku na stole. A rup, uz to bylo. A ma po posilovani. Tak posiluje mozek na prijimacky na prava. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN