ČLOVĚČINY: Pro sedmou, osmou generaci

„Zaber, táto! Udělej pořádný základ a díru rozšiř, ať ti můžu pomoct!“ „Kolikrát ti mám říkat, mámo, že díra nemusí být příliš široká, stačí, když je dost hluboká. A prosím tě, šetři se. Za týden máš termín a už bys neměla dělat žádnou těžkou práci. „

 

 

 

„Ale já ti CHCI pomáhat.“

„Tak dobře, přines ořech.“

„Pojď, oříšku, načechrám ti postýlku, uložím tě jako do peří, jako do mechu, jako na kožíšek…“

„Mamino, mamino, ty se teda nemůžeš dočkat! Počkej, nedři se, zahrnu ho sám.“

Zahrnul ořech hlínou, udupal ji a unaveně se posadil.

„Počkej, trochu si vydechnu a udělám další díru.“

Přisedla si a přitiskla se k němu.

„Odpočiň si, miláčku. Musíme jich zasadit ještě hodně, tak naber sílu.“

„Seděl jsem tuhle v parku na lavičce a koukal na malou holčičku, co tam byla s maminkou. Krmila sýkorky oříšky, a když přišla veverka, zakázala jí ta ženská veverce ořech dát. Prý ho stejně zahrabe do země a zapomene, kam ho dala.“

„Lidé jsou hloupí. Starají se sotva tak o své děti a dál už nevidí.“

„To máš pravdu, mámo.“

Hekl, zvedl se zase na nohy a začal hloubit další díru. Náhle přestal a zasněně se zahleděl před sebe.

„Víš, mámo…, spočítal jsem, že tuhle alej sázíme tak pro sedmou, osmou generaci…“

Aktualizováno: 27.9.2012 — 10:52

53 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Krásná povídka – a mlžit jsi fakt vydržela dlouho, taky jsem ze začátku myslela, že to jsou lidičkové. 🙂 (heidy)
  Pokud jde o stromy, v Zakázaným území mám svou břízu. Ale maťyčka stromy spíš kácí (nevysadila tuším žádnej… ne, sorry, nasázela si okrasný dřeviny, co jí koupili k narozeninám) a jinou půdu než v Zakázaným území jsem k dispozici nikdy neměla. Teď možná budu mít, tak se vyřádím! Nejdřív tam přijde bříza. Kde je bříza, tam neuhodí.

 2. Jejda, a ztratila se zabavna (castecne) historka, jak jsme museli zalevat lipy na Uhelnaku v Praze.

 3. Taky mam nejake stromy, co jsem zasadila – rozesete po dvou kontinentech. Ale na co s usmevem na tvari vzpominam, je par lip na Uhelnem trhu v Praze. V ustavu, kde jsem pracovala, nam prazske vedeni mladeznicke organizace ulozilo starat se o nekolik lip. Teda my je nezasadili – to mesto, ale my jsme tam museli chodit a zalivat je. Problem byla voda. Jedina pristupna byla na verejnych zachodcich na Uhelnaku, ale jednak se tam muselo hajzlbabce neco platit a jednak nas nechteli nechat napoustet konve vody. Coz mne dohnalo k absurdni korespondenci s reditelstvim mestskych zachodu v Praze (nebo jak se to jmenovalo). Joj, to byla sranda za totace. (rofl)

 4. Moc pekny, JJ. Mam rada aleje vysazene kolem ceskych malych silnicek. Kdyz si to clovek supajdi jednou silnici a na blizkem kopci vidi dalsi radu stromu, tak je to sichr, ze je tam taky silnice. Je ta krajina pak takova kudrnatejsi. 🙂 V Jizni Karoline mam rada venkovske silnice, kde duby z obou stran se potkavaji, takze vytvari zeleny tunel. Jedna takova popularni uzka silnice vede z Charlestonu na Kiawah Island – naprosto premodelovany ostrov. :@ Puvodne ostrov v originalni subtropicke verzi. Posleze vykacen za ucelem vybudovani mnoha golfovych hrist a znovu osazen podle designu lidi, kteri si mysli, ze TAK by mel vypadat subtropicky ostrov. A ta uzka silnicka na ostrov ma krasne stalete duby, ktere se spinaji uprostred jak ruce k nebi. Tak nejaka okresni rada to chtela vykacet, aby se k tem golfovym hristim lip jezdilo. Ale dost lidi se nastvalo a zacala pred mnoha lety zachranna akce za ty duby. Kdyz jsem to naposledy sledovala, tak duby jeste staly.
  Tady jsou ty stromy, co chteli vykacet. http://www.youtube.com/watch?v=Vo7VQkmsSPg

 5. Tak neviem či mám chybu v počítači,ale posledný príspevok je z 15.46 a ďalej nič.Ale nicového nic.A tak čakám na fotky z Brnenia.

 6. Jejda, to je ale milý čtení 🙂 díky.

  A připomnělo mi to naše expresní sázení stromků, které v počátcích našeho chalupaření přivezl před odjezdem domů náš soused. Bylo jich tehdy dvacet nebo dvacet dva. Stihli jsme to všechno včetně toho nanosit na louku pro každý stromek v kýblích dostatek vláhy. Bylo to zjara. Když jsme skončili, byli jsme oba totál mrtví. A když jsme po týdnu přijeli tak…… srnky a zajíci za ten týden zlikvidovali všechny stromky do jednoho :@ . Kdyby neměli louku plnou trávy, tak mně to vadit nebude, tohle byla stromková genocida 🙁

  a háskej a předouhej víkend všem.

 7. Moc hezká miniatura, milá JJ. (inlove) Minulý týden jsme byli s chlapečky v Loučení, zrovna jsem si říkala, kolik je je tím směrem nově vysázených alejí. (y)
  Já mám na svědomí spíš stromy popílené, než ty vysazené. Ale když holt někdo při vysazování nemyslí (fubar) , musí to jiný napravit. To je případ těch mohutných stromů na sídlišti, např. smrků ztepilých, které nadšenci na nových sídlištích natahali z lesa a nasázeli je pod okna.
  Vzhledem ke svým možnostem vysazuju alespoň keře, malé stromky a trvalky. (nod)

 8. Naštěstí u nás v Ratenicích je pár bláznů, včelařů, kteří si říkají Ratenická včela. Ti chlapi dokážou zbláznit celou ves a tak nevím kde sehnali dotaci , EU je přeci jen k něčemu, nakoupili stromky a svolali lidi , ti kupodivu dorazili s rýči, palicemi a ostatním nářadím a tak jsme vysázeli ovocné aleje kolem všech polních cest v okolí vsi. Hasiči dorazili s cisternou a všechno to pěkně zalili a ono se to ujalo a tak se těšíme že za nějakých 10 – 15 let budou kolem cest stromky s ovocem. Dokonce i moruše a kdo jedl morušový kompot, jen tak jako terč v jablkovém tak ví, co je dobrota.

  1. To je hezký!! Člověk je překvapený, že se ještě dneska takovéhle akce konají. A moruše miluju, chodím na ně při našich psích couračkách. Mňam,

  1. Díky, Verenko (h) . Měj se krásně, budeš chybět, zatím to vypadá, že mě by to vyjít mohlo (neříkám ale hop, dokud mi definitivně nepřeskočí (chuckle) ).

   Šifruji ráda, záměny písmenek za sousedícím jsou poměrné snadné šifry, rozluštila jsem (think) (chuckle) .

 9. JJ milunka poviedka,úamwvná a nežná.Budťe na tom Brnení pravé Moravanky-je po prohibícii.Je mi ľúto,že tam nebudem,však „příšte“A večer už dodajte prvé fotečky.Cez víkend Vam napíšem maily.
  Mám fofry v práci i na zahradke,nestíham všetko čítať.Všetkým,čo mali sviatok/narodeniny,meniny a iné výročia zreteľa hodné/blahoželám a všetko naj,.naj…

 10. Víte jak sází stromky policajti ? Maj tam políra a ten volá v pravidelných intervalech : Chlapi! Zeleným navrch ! (f)

  Někde na Potštátě za Hranicemi je po mně hodně smrků, dobrá školní brigáda na průmce i s romantikou. Hodně let kupujeme na Vánoce rostlé malé smrčky a pak sázíme,taky hodně listnáčů a zejména jeřabiny , ty velmi oblibuji. (h)
  Taky provětrám veverku, páč se mi to líbí. (heidy) (chuckle)

 11. V poslední době jsem zjistila nárůst jablečných veverek, nezahrabávají ale sklízí a pytlují. Úroda jablíček je obrovská, i my už máme založeno v bečičkách spolu s nespotřebovaným burčákem po rybářských závodech. Kdo nebyl líný, utržil i sklidil a založil. Taky v silničních álejích bylo víc veverek jako jablek. Některé byly hodně,hodně hladové a ku podivu i pracovité. (chuckle)
  Veverky, ty pravé oříškové mají u rybníka vysázené lískáče a my už čtvrtou oplocenku s krásnými smíšenými listnáči, je tam moc hezky nejen veverkám.
  Dnes si užijte Brnění, nepolijte se vínem :),budu na Vás myslet. Taky něco nechte Penny, jó ! (dog)
  Milá JJ, moc hezky a poeticky napsáno, díííky.

  1. Neboj, nikdo nikoho polívat nebude, nejsem tam já 😉 Krásné Brnění a nezapomeňte FOTIT!!!
   Moc hezky napsané. Chjo, jenom se to teď nenosí. Pokud není okamžitý efekt, tak je něco špatně.

  2. Hi, hi, jenny, u nás kolem silnic je také spousta jablečných veverek. Ve výkupech za jablka platí. To budou zdravé, přímo olověné jablečné mošty (chuckle) , ve velkovýrobách.

   1. Alex, to nebude tak zlé – vždyť většina už jezdí na bezolovnatý benzín (chuckle) (chuckle) .

    Jinak na Brnění se už moc těším, doufám, že se nás pár skalních sejde (ostatní budou mít velké Áčko (wait) ).

    1. Omlouvám se, ale nejspíš nedorazím, dozvěděla jsem se to teprve včera a neměla čas přeorganizovat si „rozvrh“. Navíc vláčím dvě těžké tašky zeleniny a masa (o víkendu zas po čase přijede synek), zkazilo by se mi to. Tak se na mě děvčátka prosím nezlobte, příště to napravím.

   1. Tak, tak, jak je vidět, tak ve vícero kulturách má syn větší váhu (nejenom tu porodní) 😛 .

    1. V prvobytně pospolné společnosti byl prý matriarchát, takže ono to tam zase spěje,ta prvobytně posp.už bude co nevidět a matriarchát bude nezbytnost. (rofl)

     1. Čert ví jak to tim matriarchátem bylo. Já mam pocit, že oni se tehdá chlapi s ženskejma potkávali tak maximálně na noc a když zrovna něco ulovili a přitáhli to dom. Takže v táboře vládl matriarchát, na lovu patriarchát a když se to náhodou potkalo, tak se to v nejlepším případě rozumně obešlo aby byl doma klid a ničí ego nebylo pocucháno.

      1. Máš pravdu, Jendo (inlove) , po tisíciletí byl ženský a mužský svět od sebe vlastně oddělen, ženy žily ve skupinách a muži také; v mnohých kulturách je to tak dodnes. To až moderní doba, resp. život lidí v páru a maximálně dvougenerační rodině „nutí“ muže a ženu žít a spolupracovat úplně jinak, než tomu bylo od pradávna. Zatím se tak úplně neosvědčil žádný model, myslím. Kdo ví, do jaké podoby se to vyvine; stoupající počet single zatím naznačuje patovou situaci.

       1. Myslím, že za ty singles může spíš kombinace anikoncepce (málo sňatků z důvodu těhotenství a možnost si užít bez nebezpečí otěhotnění) a neustálého prodlužování školní docházky. Než muž začne konečně vydělávat, aby si mohl jakžtakž dovolit živit rodinu, tak už s ním hormony zdaleka tolik necloumaj, je zvyklý žít někde na koleji nebo tak něčem a nějak se postarat sám a víc si vybírá.
        Záplava profesionálně nalíčených, načesaných a dofotošopených krásek v televizi a časopisech (jak kdosi prohlásil „Even those women do not look like those women!“) tomu taky moc nepomáhá. Přecejen je to něco jiného než když byla nejhezčí Mařka ze vsi … v konkurenci dalších dvacet děvčat přibližně stejného věku a jinak chasník znal tak panenku Márii na obrázku v kostele.

        1. Jasně, těch důvodů bude víc, Jendo. A nechuť nést odpovědnost a nechuť se přizpůsobit jsou jedním (vlastně dvojím 🙂 ) z nich.

 12. Zdravím všechny zvířetníky,
  Dede, díky za uveřejnění (inlove) . Tak konečně jsem taky napsala něco (trochu) o zvířatech, když je to na Zvířetník. Aspoň bude příležitost vyvětrat smajlík s (heidy) .

  Mimochodem, když je řeč o těch alejí, kdopak z nás už zasadil strom a jaký ?

  Já mám na svědomí dva ořešáky královské z oříšků, zrovna letos po těch 15-16 letech začínají plodit (a s kým se dělím o sklizeň? Můžete hádat … (think) (heidy) ) a spousty jabloní a meruněk a hrušek, ze kterých by byl už slušný sad, kdyby … kdyby týden po zasazení po nich nezbyla jen prázdná jáma :@ … Stromky za kluky ještě nemáme, jsme ostudy, to se musí napravit (inlove) .

  No a taky javor klen ve Wilsonově lese, kde manželova spolužačka pořádala ekologický happening za účelem zalesnění sjezdovky. Tam mě skoro přetáhli rýčem, protože jsem jim začala do techniky sázení poměrně dost kecat. Nejvíc je nazvedlo to, že by ten javor bylo záhodno před definitivním usazením v jámě vybalit z toho jutového pytle, co v něm má zamotané kořeny |-( … oni tomu nejspíš ekologové rozumí líp, ale prosadila jsem si to (rofl) .

  Hezký den všem (sun) a těším se na večer (h) .

  1. Hi, hi, JJ, já mám na svědomí už před třiceti lety asi 15 borovic, a 5 jakýchsi vzácných topolů a 1 jakousi zvláštní jedli a jeden smrk východní. Vše ve jménu okrasy veřejných prostor. Bohužel borovice začínají brát za své. Moc prosychají a padají jako nikdy před tím, ta jedle se zatím drží a smrk také. Ale pokud nebude už třetí zimu sníh tak půjdou brzy do pryč ;( .

  2. Hezky napsané, milá JJ. Se tu culím jako pako.

   Taky u mám pár stromků na kontě. Nějaké ty jabloně, třešně, višně, blumy, švestky u nás v sadu. Pak taky hýčkáme hradbu „roští“ (konec sadu tvoří nízká skládaná zídka prorostlá stromy a keři. Jsou tam 2 ptáčnice, co bráním vlastním tělem, zaprvé si mám kde uříznout „barborky“, zadruhé je z nich výborná pikantní zavařenina a zatřetí si špačci a jiní fťáci nacpou pupky. A pak nějaké lísky, bezinky a jeden jasan. Skorosoused si ukousnul z vlastního pole a nasázel podél cesty ořechy. Asi 30 stromů. Krásné. A už plodí.

  3. Já začala se sázením docela brzy. V 16 jsem byla sázet stromky v Beskydech. Asi bych se tam teď ani nevyškrábala. Teď už tak maximálně stromkové angrešty (blush) a jednou za 3 – 4 roky vysazuji vánoční strom. Prostě si koupím stromek v květináči, který mám na studni a na Vánoce ho klimatizuji a zdobím v pokoji. Když se mu to za několik roků přestane v květináči líbit, tak ho někde vysadím. Tento je na studni a čeká na Vánoce (*)
   http://zdenabp.rajce.idnes.cz/Vanoce_2010/#P1100448.jpg

  4. Milá JJ,za mnou už je hodně veliká řádka stromů v lese na kopcích kolem Deštné v Orlických horách, ale stejně jako Zdena bez psa bych tam dnes ani nedolezla. Byl to krpál veliký a my tehdy lítali jak čiperky nahoru i dolů a nic nám nepřipadalo nemožný.V poslední době jsem sázela hlavně na zahrádce. Sice víc stromky angreštu a rybízů, ale taky jeden velký strom,jelikož jsem se před cca 2 lety ulakotila a pořídila si vlastní strom meruňky. Letos sice ještě zatím neměl ani kvítek, ale já doufám, že něco bude rok příští.Mladší dcerka i manžel stále tvrděj, že jsem takový zahradnický pokusník, ale mne to baví a vím, že stromky ani keře nestrádají.Snad se jednou nějaké i menší úrody dočkáme.Letos se mi za péči odvděčily angrešty, bo stromky byly plody tak obalené, ý že jsem je musela natřikrát vyvazovat, aby se pod tou tíhou korunky nezlámaly.

 13. taky přispěju: A táto,támhle áme tůje,aby nám sem lidi nečuměli. Ne mámo,tam dáme lísky, už jsme je koupil.Ale táto,na co lísky, veverky nám nic nenechají. No právě mámo,pro veverky.
  zatoužila jsem toho tátu obejmout (hug) (heidy)

 14. Mně se ta veverčí debata líbila- prima krátká povídka na čtvrteční ráno 🙂
  Jezdívám někdy přes Slavkov u Brna, kde je alej vzrostlých kaštanů. Bývala krásná, když jsem byla dítě. Teď prosychá už koncem léta a většinu roku je tudíž opelichaná. Škoda…. Mně se líbí aleje jabloní kolem silnic. Nikdo ta jablka asi netrhá, ale i tak jsou hezké 🙂

  1. Ahoj Matyldo,
   že netrhá? Tak letos bude (wasntme) . Taky projíždím jednou takovou alejí, kde není nikdy nikdo, ale letos – lidi sbírali padanky a cpali je do pytlů … holt když je ta prohibice, vypálí se jabkovice (rofl) .

   1. Prohibice prý dneska končí, ale jablkovice bude i u nás- aspoň doufám, že to vykvasí dobře, protože meruňky ani švestky se neurodily….

    1. Prohibice končí, protože státní rozpočet by její pokračování nevydržel. Je smutné, že pár dní výpadku příjmů z chlastu dokáže dostat kdysi prosperující stát do kolen. Jenže otrávený líh nikdo, až na pár bezvýznamných výjimek, nezlikvidoval, takže se zfalšují rodné listy, nalepí nové kolky a lidé začnou umírat znovu. Jenže na to, aby se tu už konečně udělal jakž takž pořádek tato vláda debilů nemá. (Prý: musíme podporovat podnikání a neviditelná ruka trhu vše vyřeší!!!) Pokud má být tím řešením demontáž posledních zbytků sociálního státu a státní bankrot, tak jdeme opravdu tím nejsprávnějším směrem a v cíli budeme už velmi brzy.

     1. Milý Krakonoši, dám Vám zdarma dobrou radu,nechlastejte, uškodíte státu a navíc budete zdravý, čímž nejvíc poškodíte stát neb ve Vašem zájmu budete dlouho pobírat důchod. Takže je všechny hrozně naštvete a budete vlastně novodobý disident. (angel) (chuckle)
      Přeji hezký den. (sun)

     2. Vláda debilů? Cítíte-li se být debilem, je to Vaše věc, ale zde přítomné dámy do toho laskavě netahejte 😐 .

  2. Vedle té kaštanové aleje ve Slavkově jsme mívali tréningovou cvalovku. Kaštany nám ji stínili, takže koně se tak nepotili. Ale to ještě neexistovala klíněnka jírovcová (envy) .

 15. Milá JJ – to je krásná povídka.

  Teda původně jsem myslela, že je to povídání o vás, jak jste sadili ořechy pro kluky (až mne zarazilo, že jich musíte vysadit ještě hodně … (chuckle) ).

  Tuhle se mi jedna sebevražedkyně veverucha vrhla pod auto – samosebou že jsem zazmatkovala a dupla na brzdu, aniž bych se podívala, jestli za mnou někdo nejede. Ještě štěstí, že jsem byla v tu dobu na silnici sama, tudíž bylo zvířo zachráněno (a byla to krásná ryzečka, té by bylo obvzlášť škoda) bez poškození vozidla (nod)

  1. Tak to mě těší, že jsem vydržela mlžit dlouho. (inlove)
   Téma mě napadlo, když jsem pozorovala jednu takovou zákopnici (heidy) , jak nosí ořechy a cílevědomě zahrabává, důkladně a každý jinam … fakt to vypadalo jako projekt na novou alej (chuckle) .

 16. Ještě tak kdyby se při vysazování stromů vždycky přemýšlelo na těch sedm generací dopředu….Stavba silnice za dotace musela být i se stromy zkolaudovaná do 31.prosince. Na ty stromy přišla řada až úúúúplně nakonec….Sídliště domů už tak nahňahňaných k sobě a mezi nimi důstojné smrky, dnes již čtyřiceti až padesátileté……Umírající lípy sotva dospělé protože je někdo posadil na okraj silnice a občas se to pobleje směsí…..I u nás jsou krásné nové aleje a teprve budou krásné – za těch pár generací.

 17. To je hezké 🙂
  My bydlíme v kraji rybníků a stromořadí dubů na hrázích. I tam už zub času některé duby zlámal, ale vysazují se nové. Mám ráda staré stromy, ale ty nové, pro další generace jsou naděje, že ještě není tak zle, že stromy budou mít čas vyrůst…

 18. hezký čtvrtek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Aleje… (inlove) Ty staré, i ty nové… Po celých Jizerkách jsou vysázené podle hlavních cest mladé stromky. Většinou ptáky tak oblíbené jeřabiny, jinde budoucí obři – kleny.
  O párset kilometrů dál se zase na okraje lesa vysazují plané třešně – ptáčnice. Pro ptáky, i proto, že to prapradědeček vždycky dělal (inlove)

  Miluju prastaré aleje – důstojné lípy, jírovce, doby na hrázích. Ale ty mladičké, často ještě v plastu ukryté stromečky podle cest mi dělají radost (nod)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN