ROZHLEDNÍK: Vzdušná cesta kostelních věží

Jednoho zářijového dopoledne jsme s Jiřím jeli okolo Vranova a u severní věže, která je už rok bez měděného baňatého zakončení, vyčuhoval ze zeleně stromů jeřáb. „Něco se děje, zajeď, prosím, ke kostelu“, požádala jsem Jiřího. A také ano. Nová, úplně nová měděná báň, uzavřená zatím v ohradě u parkoviště, ve které se skrývala celý rok, byla zdobena na samém vršku, litinovým křížkem. No, křížkem, litinový těžký kříž, na který bylo potřeba jeřáb.

 

To se přihodilo takhle: minulý rok proběhla médii zpráva, že při nějaké technické kontrole se zjistilo, že krovy, i měděná krytina, které už jsou na věži 350 let, jsou těžce poškozené. Takže byla povolána speciální firma na těžká břemena z Ostravy, se speciálním jeřábem, jediným v naší republice, který se vejde všude do úzkých prostorů (má několik náprav, které se nezávisle na sobě otáčejí) a má těžká protizávaží, takže pracuje skoro kolmo (unese až 30 tun, takže tyhle obrovské věže byly pro něj hračkou 🙂 ), tak tahle firma ve vší tichosti severní, více poničenou věž sundala.

 

 

Nevěděli, co taková vetchá šestnácti tunová stařenka, upoutaná na lanech ve vzduchu udělá, takže publicita nebyla téměř žádná, aby nedošlo k úrazu někoho na zemi. Když byla na zemi a podrobně se prohlédly škody, které zanechal zub času, zjistilo se, že ne oprava, ale celá nová měděná věž! Replika se vším všudy!

Začaly se shánět peníze, něco stát, něco farnost, něco věřící a já nevím, kde všude a nakonec po roce piplavé práce (např. se musely vyrobit nové plány, podle nerozpadlých originálních předloh), podle nich byly postaveny krovy a pokryté měděnými pláty. A ty jsou tak krásně vyklepané do různých ohybů, vypouklin, vln, no prostě mistrovská práce! Když jsem ji viděla na zemi, tak vypadala jako velký dům, zatím co její sestra, která byla ještě na svém místě nahoře na věži jako malilinká vížka 🙂

 

 

Takže tenhle nový drobeček, se v pátek, den před mariánskou Vranovskou poutí, vydal na cestu vzduchem na své původní místo. Jsem ráda, že jsem mohla být u toho a zfotodokumentovat celou akci, od rána až do večera, protože, kdy se zase najde taková příležitost vidět něco takového? Za dalších 350 let!

Byl to pracovní koncert pro několik firem a jejich lidi. Obdivovala jsem jemnou práci muže, který ovládal jeřáb, (i ty, kteří mu asistovali a obsluhovali veškerou těžkou techniku), mladé muže z výškových prací, kteří ve výšce upevňovali nebo odstraňovali železné traverzy, upínaly na tyto nosníky speciální těžká lana. V některých okamžicích se pohybovali těsně pod zavěšenou těžkou věží a manipulovali s ní pomocí lan. V tom momentě měli nad sebou vznášejících se 16 tun dřeva a mědi.

 

 

Obdivovala jsem se zručnosti dokumentaristy, který pro jeřábovou firmu natáčel videozáznam pomocí modelu šestiramenného vrtulníku, osazenému kamerou (já mu důvěrně říkám ufounek). Ten kolem neúnavně kroužil a bzučel jako roj včel. Slečna redaktorka z ČT si pilně psala poznámky a kameraman se s těžkou kamerou vláčel sem a tam. Dost lidí, jak místních, tak jedoucích okolo, se zatajeným dechem sledovalo tichou vzdušnou pouť krásného, jako zlatého, “drobečka“.

Takže, dopoledne byla nasazena nová věž. V její báni jsou uloženy seznamy sponzorů, kteří se podíleli na investici. Jsou mezi nimi i jména některých našich Zvířetníků. Ve staré báni se žádné odkazy nenašly, snad budou v báni jižní věže.

 

 

Po poledni se jeřáb přesunul na jiné místo (zasunul se do esovité uličky nového klášterního konventu) těžké traverzy, jakési speciálně vyrobené ližiny (každá400 kg, ptala jsem se chlapců horolezců 🙂 ) se z nové věže musely sundat a nasunout do jižní, staré věže. Práce jako na kostele 🙂 !

Kolem odpolední čtvrté, se stará věž, která prý není tak poškozená (nu to se uvidí, až ji prohlédnou na zemi), připoutala silnými úvazy. Fotit u kostela se moc nedalo, sluníčko pálilo přímo do objektivu. Rychle jsem se přesunula přes údolí na protější svah k Nekonečnu a tam jsem měla celé divadlo pěkně nasvícené. Teprve před půl šestou se napnula lana, přes údolí tu a tam vítr zanesl zvuk naplno běžícího motoru jeřábu a pojednou se začala rozšiřovat škvíra mezi zdivem a hranou věže.

 

 

Věž se odpoutala od zděného základu, škvíra mohutněla a mohutněla, až byly vidět stromy v pozadí, dala se do pohybu a už bylo jasné, že putuje vzduchem. Vzdálenost a úhel pohledu trochu zkreslovali, ale jakmile se ocitla „vedle“ nové věže z druhé strany a začala klesat, rychle jsem se přesunula zpět ke kostelu. Právě včas, věž dosedla na připravený podstavec. Dobrá práce, bod pro sehranou partu lidí a skvělou techniku.

Ještě jsem si chvíli počkala, až místo staré věže vynese jeřáb na zděnou věž jakousi provizorní stříšku, pokličku, která bude chránit stavbu po dobu, než se vrátí nahoru opravená báň. Jak v televizi ve zprávách řekl zástupce farnosti, doba opravy druhé věže se bude odvíjet od sehnání dalších peněz. Tak doufejme, že budou sehnány brzy, aby vranovský kostel měl zase obě věže pospolu. Takhle mi připadá trošku nesouměrný, jako člověk, bez jedné ruky.

 

 

Fotografie a videa jsou zde: http://dig.rajce.net/Vranov_usazeni_severni_veze

 

 

Aktualizováno: 21.9.2012 — 15:21

73 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. S tím panem fotografem co má ufounka jsem se setkala v Dolních Kounicích, když jsme tam jako US Parnas vystavovali v kláštěře Dolní Kounice. Taky tam jako host vystavoval nádherné až grafické fotografie,(bíločerné krávy na pastvě, vinice z nadhledu, holé se sněhem, jen bílá a černá a nic než vinnou révu nebylo vidět, no paráda. Jméno napíšu, ale musím ho vyhledat v seznamu vystavujícíh. Po vernisáži, kdy už tam zůstalo jen pár vystavujícich vytáhl ten zázrak z obalu, položil pár metrů od nás na dlažbu v 1 patře atria a arkádou „Ufoner“ vzlétl a kroužil nad rajským dvorem, tak aby na něj měl dohled, ovládal ho krabičkou a vyprávěl, jak si ufonka sestrojil a co umí. Přesto, že pršelo tak to byl fantastický veřer. Jak budu mít čas, najít materiály z Dolních Kounic tak Ti napíšu. Mám tam asi i fotku části stěny, kde má ty úžasné fotky.
  Jana Urb

 2. Milá Alex – četla jsem tvůj článek už v sobotu (a fotky zhlédla už dříve) a moc se mi líbí tvůj reportérský styl. Díky za zprostředkování cesty věží. Nikdy by mne nenapadlo, že se věžní střechy opravují tak, že se vlastně sundají jako čepice. Zas jsem o něco moudřejší (nod) .

  Jak říká Baty, máme mezi námi reportérská esa (clap)

 3. Milá Alex, to tedy musel být zážitek – vidět lítat kostelní věže vzduchem! 🙂 Je fajn, že jsi vytrvala a všechno popsala a pečlivě zdokumentovala.
  Vranovský kostel je krásný, nedalo mi to a prošla jsem si trochu jeho stránky. Doporučím neteři, která bydlí v Brně!

 4. Zvířetník je hodně nóbl deník, protože takové reportérské hvězdy, co máme tady, aby v ostatních pohledal.

 5. Tak jsem prosvihla blahoprat Zdene b.s a Emtesce.A pujcim si Verenky mantru, protoze bych to nemohla rict lip: všetko,všetko šťastie sveta a k tomu ešte kúsok neba. (h)

 6. MIla Alex, nadherna reportaz, krasne fotky. A vzdycky mne potesi, kdyz vidim lidi, co neco opravdu umi (ten fortel), maji radost z toho co delaji a kdyz jeste navrch k tomu maji udelatka… radost. (sun) Chet velmi peclive studoval ten jerab a mava ti za vodu.

  1. Jedná se o Demag AC250-1 , je to opravdu chlapík, viz parametry
   Maximální nosnost: 250 tun na vyložení 3m
   Teleskopický výložník: 14,5m – 80m !!!
   Špičkový výložník: 10,4m – 20m
   takže si dosáhne až na 100 m výšky.
   Ale přesto to není to nej, co se tady dá vidět a koupit .
   Fa Liebherr nabízí model LTM 11200 s těmito parametry
   max. lifting capacity 1,200 t
   At radius 2.5 m
   max. lifting height 188 m
   max. radius 136 m
   A to je opravdu velké hovado. Pokud vím, tak jeden má fa. Švestka.

   1. Tak jsem to věděl špatně, Švestka má „pouze“ LTM 1400 , čili „jen“ 400 tunový teleskop s výškou zdvihu 122 m. (2x petřínská rozhledna).

 7. Vrátila jsem se z klidného výletu z brněnské přehrady. Bylo tam krásně, ne moc lidí, čistá voda, slunce sice svítilo, ale je dost chladno. Dokonce tam plavala semo tamo jedna plavkyně brrrr. Asi otužilkyně.

  1. Nějaká následovnice mojí nebožky tchýně a její party. Od května do začátku října, den co den, pokud nebyly jiné společenské povinnosti, co já pamatuju, od čtyřiašedesáti až přes devadesátku v kolektivu dívčin ještě o pár let starších. Měly doupě u schodků na elektrárenském konci hráze, udělaly svoje penzum temp a potom po těch příšerných schodech dolů a kolem vody na tramvaj. V šestaosmdesáti si máti stěžovala, že už je stará, že na schodech upadla. Ovšem v apartních nazouvacících dřeváčcích s aspoň osmicentimetrovým podpatkem, v úzkých letních šatečkách.

 8. Jsem včera jaksi nedočetla vše a tak blahopřeji všem včerejším a ev. i dnešním oslavenkyním. Přeji všechno nejnejnej a hodně zdravíčka,štěstí a lásky. (h) (handshake) (inlove)

  1. U nás se už vyšívá ale jsme pomalejší,vyšívačky musí taky sklidit zahrady tak jim to ještě chvíli potrvá. (wave)

 9. hezkou neděli všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Všem fotícím spolupražičům dík za fotodokumentaci. Baruška je jasná (*) , Barnabášek peciválek má prostě fotek výrazně míň (chuckle)

  Je tu krásně – oproti včerejšku výrazně méně vody z nebe

 10. Díky Alex, je to moc hezká reportáž. Jen mě napadá, jak to dělali stavitelé. Vzhledem k jejich technickým možnostem to muselo být neuvěřitelně náročné a stavební postupy si nedokážu představit.

 11. Máme chlapečky a tak se až teď dostávám k počítači.
  Milá Emtesko (h) a Zdeno b.p. (h) , přeju vám všechno nejlepší k narozeninám, hlavně dobré zdraví, to ostatní se se nějak poshání. (nod)

  Fotoreportáže u Pražení jsou senzační, mě mrzelo moc, že nemám s sebou foťák. (fubar) A hádejte, co jsem zapomněla dneska doma? (tmi) Takže z výletu do bludišť v Loučeni taky žádné fotky nebudou, chjo. (blush)

  Milá Alex (h) , tahle reportáž mě vzala u srdce. Je to oslava lidského umu i svědectví o tom, že jsou místa a lidé, kterým není lhostejný odkaz předků. Ani ten duchovní, ani ten hmotný. Děkuji Ti za reportáž, musel to být opravdový svátek. (y)

 12. Vsechny zdravim, clanek perfektni. To je tak byt v pravy cas na pravem miste. Ja jsem mela tu cest potkat na Prazeni nektere zviretniky/ce a opicky!!! a Jesii a Louka 🙂 no a vsechny. Sisinka me prijala velmi laskave a me bylo proste dobre (inlove) Diky a tesim se na dalsi nase setkani.

 13. Dokonalá reportáž, milá Alex. Byla jsi v pravou chvíli na pravém místě.
  Je obdivuhodné, co lidi dokážou (clap) (clap)

 14. Tedy z fotek jsem měla pocit ,že se Pražení koná na Planetě opic (wasntme) ovšem pak jsem oběvila pséky a nakonec i lidi. Uf uf 😀 😀 😀

 15. Alex, perfektní reportáž! Umíš být ve správný čas na správném místě a ještě dokážeš skvěle popsat a zfotodokumentovat. Díky, tuze zajímavé (y) 🙂

  Milé dnešní oslavenkyně, Zdeno b. p. a Emtesko, všechno nejlepší! Ať vám slunce svítí a mráčků je málo! (f) (sun) (f)

  Pár obrázků ze včerejška tady http://louk.rajce.idnes.cz/Prazeni_vopici_-_podzim_2012
  Setkání bylo moc příjemné (h) . A jsem ráda, že mezi nás přišla i Domi (inlove) . Akorát v tu chvíli obzvlášť schází Veram, která by takovou vzácnou příležitost nenechala bez nápaditého loga na jmenovkách…

  Příjemnou, i když deštivou, sobotu všem!

 16. Milé oslavenkyne:všetko,všetko šťastie sveta a k tomu ešte kúsok neba.Veľa zdravia,pohody a splnenie všetkých tajných želaní.A pre nás,aby ste tu boli /na zviretniku/ ešte dlhé roky.
  Alex, článok je skvostný,jedinečné fotky.Vďaka.

 17. Milá Alex,tvůj popis je napínavější než detektivka. Fotografická dokumentace je skvostná. Moc se mi na záběru 19 líbila trojstupňová kostelní střecha a o několik obrázků dále rádiovka pro plešatou věž. Piš ještě, ještě, ještě.

 18. Taková nečekaná a neobvyklá reportáž milá Alex. Doklad o tom co všechno člověk dokáže s pomocí strojů které si pro svou práci vytvořil.

  OT Lidičky, lidičky jak já vám trpím. Levá ruka je nepoužitelná pro strašnou bolest. Když to včera večer začalo to první co mne napadlo byl srdeční infarkt. Ale je to zřejmě zánět svalů či svalových úponků v zápěstí a strašná bolest jde do prstů a nahoru k lokti. Jsem naprosto bezmocná. Když jsem si zlomila ruku mohla jsem prsty používat ale to teď nemohu. Tohle složitě vyťukávám pravou rukou. Tomu se asi budu v následujících dnech vyhýbat, omlouvám se.

  1. Velká kočko, moc a moc lituji, ale to je asi tak všechno jak Ti pomoci. Vím co jsou to bolesti, když člověka ochromí. Myslím na Tebe a doufám, že zítra bude líp (y) (sun) (f) !

  2. Drž se, Velká kočko.
   Manžel říká, že by pomohly masti s analgetickými účinky (Voltaren, Flector gel,…), já bych navrhovala vzít kostivalovou mast, případně: nahřát sádlo tak, jak to sneseš, namíchat do toho kostivalovou mast nebo drobně nasekanou kostivalovou nať, zamíchat, zatepla natřít na bolavá místa, omotat plenou nebo hadrem nějakým, přes to igelit, a držet ruku v teple. Asi by to chtělo doktora, jestli v tom není ještě nějaký další zádrhel.
   Je mi líto, lepší radu nemám, drž se (h) (h) (h) .

 19. Milá Zdeno bez psa (inlove) (při významných příležitostech se hodí oslovovat celým jménem 😉 ), milá Emtesko (inlove) – hodn zdraví, lásky a spokojenosti, dobře to oslavte!
  (rose1) (^) (rose1) (d)

 20. Alex, fantastický článek! Pochvala před nastoupenou jednotkou za to, žes byla ve správný čas na správném místě a nelenila jsi tam i s dobře využívaným foťákem zůstat až do konce (inlove)
  Užila jsem si každou fotku – mám ráda velké stroje a obdivuju jejich mistrovské užívání, ostatně jako profesionalitu obecně. Děkuju, žes tam byla a že sis to nenechala pro sebe 🙂

  1. K téhle chvále se připojuji. Takové úžasné věci se nám dějí za humny a Alex je u toho … sqělá reportáž. (h) (h) (h)

 21. Práce na kostelech mě vždycky fascinovaly, i když já viděla „pouze“ různá natírání. Nějak mě fascinují víc než práce na výškových budovách, které bývají sice vyšší, ale ne tak… fascinující 🙂
  Parádní reportáž, Egone (y)

 22. Moc zajímavé povídání, to je dobře, žes byla u toho a fotila, díky.
  Zdeně přeju mnoho zdraví, spokojenosti a vůbec všechno nej a To samé i Emtesce.
  Včerejší pražení bylo komorní a moc příjemné, opičky roztomilé a Jessie moc hodná a Sisinka taky. Evě moc slušelo zvířetníkovské tričko, jen jsem nějak zapomněla ji vyfotit, pár nepovedených fotek je zde. http://asteris.rajce.idnes.cz/Podzimni_Prazeni_2012
  Nejdřív jsem nechtěla opičky děsit bleskem, potom už jsem se osmělila, opičkám to nevadilo. 🙂 Snad zase nespadnu do spamu.

  1. Asteris, díky za fotky, opičky jsou báječné, zasmáli jsme se s pánečkem a jsem ráda, že už všichni vidíme i Jessinku od Louk. Viděla jsem její ještě útulkové foto, ale mohu říct, že už vypadá báječně. Jak je vidět, tak Louk socializuje o sto šest 🙂 a to je fajn (y) !

  2. Opravdu, opičky! Já myslela, že tam byla batolátka batolecí.
   Jsou to kouzelná zvířátka. Kdybych doma neměla přezvířátkováno,hned bych nějakou chtěla. Je vidět, že jste se měly fajn. Co také očekávat od Pražení?

   1. Pitrýsku, Lucka V. by ti takový nápad určitě vymluvila. Prý to rozhodně nejsou domácí mazlíčkové. Až nastane čas soběstačnosti, budeme všichni držet palce, aby se povedlo jejich zařazení do houfu. Jsou to tak úžasní tvorečkové, že jsme sice spolu mluvili, ale stejně jsme všichni koukali jen na ně. Naštěstí odešli dřív a my se mohli seznámit s vlídnou psí princeznou od Louk a pořádně pozdravit s důstojnou Sisinkou Evy H.

    1. Zdeni, je mi jasné, že s takovými zviřátky to nebude docela jednoduché na domácí mazlíčkování. To už by přece bylo v domečcích překosmánkováno.

  3. Asteris, já jsem ve spamech skončila. Takže ještě jednou. Díky za fotoreportáž, opičky jsou roztomilé, bavili jsme se u fotek s pánečkem. Je fajn, že už byla představena i Jessinka od Louk. Viděla jsem jenom útulkovou fotku, ale náramně se od té doby spravila, Louk se činí (y) !

 23. Báječná reportáž, to bych taky chtěla vidět na vlastní oko. U žabek každou chvíli spadne pár kapoek, ale jen tak otravně, pořádný déšť to není. Zvěř chrupe a já abych se šla věnovat domácím činnostem- chjo…

 24. Alex, díky za reportáž. Je úžasný, když se člověku poštěstí potkat něco podobnýho – přece jenom lidstvo jako celek na tom není tak špatně, že jo (inlove) .
  A je vidět výbornej foťák (o ruce nemluvě (y) ).

 25. Alex, bezvadně napsáno. Díky Tobě, (bow) která jsi nás zavedla k vranovskému kostelu i Nekonečnu, jsem si to dovedla o to živěji představit.
  A teď už musím do města, neb jsme na chatě slupli všechny potřebné potraviny a dnes bude pečené kuřátko.
  To bude radosti v naší střechou! (dance)

 26. Alex, jistě mi promineš, že dřív, než přečtu článek budu vinšovat. Jak jsem zjistila, moje záznamy nejsou 100% spolehlivé, ale dnes se tam skví dvě nadmíru milá jména.

  I kdyš dnes lehce (rain) přeji jim, aby jim dnes jasně (sun) . A vinšovat budu podle abecedy, aby se neurazily.
  (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  Málé Emtesko a Zdenkob.p., přeji Vám všechno dobré, ba nejlepší. Nejen štěstí plný kyblík, ale i to zdraví, co si ho člověk váží, až ho ztratí. Přeji Vám lásku všech lidí, co je máte kolem sebe. Prostě, aby se Vám dařilo překonat všechny trable, co Vám život nasype pod nohy.

  (d) (^) (d) (^) (d)

  1. Všechno nejlepší, děvčata! Ať vám slouží zdraví a se štěstím v zádech zdoláte cokoliv, co by na vás číhalo. A hodně radosti a smíchu – aspoň kousíček každý den (inlove) (h) (party) (^) (d) (f) (f) (f) (f) (dance)

   1. Obě oslavenkyně- přeji vám všechno nej nej nej, hodně zdraví, štěstí a splnění tří tajných přání. (f) (sun) (^) (d) (h)

   1. Milá Emtesko a milá Zdeno b.p., přeji vám vše nejlepší.
    (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

 27. Dobré ráno všem. Moc se nevyskytuju, protože začala škola a letos to je hodně náročné a císařovna mi taky dává docela zabrat. Někdy je na zabití a někdy k zulíbání. Prostě bláznivý štěně. Však já poreferuju o dětech i psovi.
  Alex marně jsem hledala tvůj mail. Ještě platí, že se můžu obrátit o radu?

 28. hezkou sobotu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Zajímavý článek a dokonalá fotodokumentace (nod)

  Prší, rozednívá se – pravý čas vyrazit do lesa (chuckle)

  1. Také dobré ráno. U nás tma jak v ranci, spadlo pár kapek, já říkám propagačních. Moje o pár let starší kamarádka, dáma, říká takovému „dešti“, nasíráček!

   1. venku jsme byli hodinu a půl – celou dobu lilo… Jen jsme dorazili domů, pršet přestalo (chuckle)

    Beta si užívá zahájení topné sezóny – nahodili jsme kotel

 29. Milá Alex, to je úúúžasnýýý článek a fotodokumentace. Hlasitě tleskám. (clap)
  A obdivuji vaši trpělivost tam zůstat celou dobu (abychom my si to mohli též prožít) i když věřím, že to musela být fascinující podívaná. O to více oceňuji každou fotku – musíš mít skvělý zoom na foťáku. Na fotece, jak dělníci stojí u té provizorní stříšky pro druhou věž, tak tam je dobře vidět, jaký je to „drobeček“. Ufounek je neuvěřitelný, který mužský by netoužil takovouhle hračičkou manipulovat. A už když jsem začala číst, říkala jsem si, zda se zmíníš o tom, co za tajemnstí stará věž skrývala – takže nic, třeba až v té druhé. Dneska tyhle věžní práce zvládne těžká technika, ale kolik dnů či měsíců to trvalo před těmi 350 lety? Jak to dělali a kolik lidských životů to stálo? Asi po částech vše vynosili přes různá lešení a montovali až nahoře ??? Nebo dokázali už tehdy sestavit nějaký hever, který vyzdvihl celou hotovou báň??? A to jsou tyhle dvě vranovské věžičky opravdu nicky oproti jiných báním katedrál a kostelů. Vlastně si teď uvědomuji, jak málo o tom vím.

  My tu měli návštěvu, dva dny před jejich odjezdem manžela napadl nějaký bacil, podařilo se mu chrapot omluvit tím, že celé dny mlel pantem, aby hosty nevylekal. Než jsme ale dojeli domů z letiště, byl choť už zralý na postel a do rána jsem to od něho chytla i já. Tak mám teď nos jak bambuli, pod ním šmirgl a vůbec je mi mizerně. Asi i proto, že už ani nepamatuji, kdy jsem naposledy stonala. Ale pokud to nebude horší, tak už se to bude jen lepšit, horečku nemám. Naštěstí, když naši přátelé druhý den volali z Anglie, že v pořádku doletěli, na nemoc si nestěžovali.

  A Louk má Jessie – prosím alespoň o fotečku. (h) (dog) (h)

  Smutnila jsem na zvířečími ztrátami ;( , dostal mě Ptakopysk s jeho Šípovými Růženci 🙂 , hezké byly i ostatní články stejně jako lákavé rychlovky od Karolíny. A časem snad doženu zanedbanou diskuzi.

  A jdu si udělat z koupelny saunu, abych toho mizeru vypudila rychleji.

  1. Maričko, byla jsem samé ucho, když jsem tam tak vlála prostorem. Oni před těmi třemi sty lety CELÉ věže montovali až na vrchu. Klasicky. Napřed dřevěné krásně tvarované krovy a pak je pokryli mědí. Těch schodů, co museli řemeslníci vyšlapat mnohokrát za den! I s materiálem. A ještě vytepat takovou nádheru (y) (h) ! Když si vzpomenu, jak nám před pár lety sfušovali klempíři, okraj terasy, dva metry nad zemí, tak mi ještě teď naskakují pupínky (envy) .

  1. Zkusím podruhé a jdu odtud. Buď to neprojde vůbec, nebo to pak bude 2x a to se omlouvám..

   Epulko, asi se naše komentáře srazily – můj se neukázal, tak jsem tu raději ještě chvilku počkala, zda to budu muset dát znova. No naskočil, ale „předběhl ho“ ten tvůj s odkazem na váš úžasný výlet. Tedy já bych asi také chvilku mrkala, jestli se mi ten pohled na tu spoustu lachtanů nezdá. My je občas vídali v Mass (hlavně na ostrově Nantucket), ale byli poměrně daleko – takhle zblízka to musel být zážitek.

   A též ráda slyším, že Bobeš je OK.

  2. Epulko, díky za fotky lachtaního vegetu. Vysvětlivka: Veget – ne od slova vegetarián, ale Epulka rozumí, v brněnském hantecu – odpočinek, nic nedělání (wait) .
   Znám fotky lachtaních společenství někde v divočině, ale takhle v civilizaci a v přístavu, okolo lodě (chuckle) , to jsem ještě neviděla.

 30. Skvělý článek, a to fotoalbum (y) Práce jeřábníků mě odjakživa fascinovala, jestlipak by se i dneska mohla stát ženská jeřábnicí?

  1. Renato, pevně věřím, že ano!!! Když jsme měli v naší, dnes už ne v naší, námořní flotile kapitánku…..????

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN