PSI: Reny

Za poslední dobu jsem tu zaznamenala několik odchodů pejsků za Duhový most a bylo mi u toho zároveň moc smutno s vědomím, že to může kdykoli v brzké době potkat i nás, na druhé straně jsem si uvědomovala to štěstí, že je Reny stále s námi a byla vděčná za každý den s ním. Toto štěstí však skončilo v pondělí 3. 9. 2012, kdy jsme ho vyprovodili na jeho poslední cestu… Nemusím popisovat, jak těžké a smutné to bylo rozhodnutí.

 

Ráda bych se touto cestou za Renyho se Zvířetníky rozloučila. Napsal toho o sobě dost, i já o něm, ale přesto bych ráda vyjádřila, co pro nás znamenal. A co už se nikdy nevrátí. Často jsme v rodině žertovali, že to byla nejlepší koupě v našem životě. Tedy rodičů, samozřejmě. A přitom to mohlo být úplně jinak.

Když jsme se rozhodli, že si chceme pořídit druhého kavalíra do rodiny, s výstavními předpoklady a krátkým čumáčkem, vyhlédli jsme si na jedné výstavě psů paní chovatelku, jejíž fenka se nám líbila a která ji plánovala zrovna připustit. A čekali, zda se narodí TR pejsek. Podařilo se, v příslušný den se pro něj rodiče vypravili s pelíškem… a vrátili se s prázdnou. Paní chovatelka jim z nepochopitelných důvodů až na místě oznámila, že pejska den předtím prodala kamarádce.

 

 

Nezbývalo než začít shánět jiné štěně. Bylo před letními prázdninami, což byla ideální doba pro začlenění nového člena rodiny do smečky. Jak to tak bývá, jako naschvál nikde žádný volný hezký trikolorní pejsek nebyl a tak až ke konci léta, kdy rodiče museli prakticky přemluvit známou slovenskou chovatelku, aby nám štěně prodala, přivezli Renyho. Totiž Brenyho, jak jsme se původně usnesli na základě odvozeniny z jeho jména Branbury.

Bylo to takové strakaté nic, strašně roztomilé, ale hodně černé, s úzkou bílou pěšinkou, u které nebylo jisté, jestli zůstane a na kavalíra s až netypicky kulatou hlavičkou. Naše výstavní naděje, která se u nás okamžitě cítila jako doma, vrhla se hned na Briánkovy hračky a nastěhovala se v noci k rodičům do postele, protože měla rýmu a potřebovala se vyhřát. Byl tak mrňavý, že nám mohl skoro sedět na dlani a museli jsme zahradit zábradlí kolem schodů, aby jimi nepropadl. Zato my jsme propadli jemu.

 

 

Od první chvíle bylo vidět, že to je jiný kalibr než mírný důstojný Briánek. Veselý rošťák, který si nikdy nedělal žádné starosti a pokládal za automatické, že my jsme tu proto, abychom se o něj starali, řádně ho krmili a hlavně mu opatřili dostatek zábavy. Za což ale nepovažoval výlety do přírody, ani návštěvy příbuzenstva a jiné společenské akce a zejména ne výstavy psů, ačkoli se mu na nich docela dařilo. Marně jsme mu opakovali, že je společenský a výstavní pes. Vyhrožování reklamací byla z naší strany vyloženě formalita, jelikož smlouvu na jeho koupi jsme stejně neměli.

I když se o kavalírech často říká, že jsou to psi vítací, Reny měl vždy největší radost, když mohl návštěvu z domu vyprovodit. O navazování přátelství se svými ať už lidskými nebo psími obdivovateli také nestál. Zdvořilé zavrtění ocásku považoval za dostatečné vyjádření příslušnosti k přátelské kavalíří rase, hlavně ale nesahat.

Nejšťastnější byl doma, ve známém prostředí. Měl rád jakékoli hry a činnosti, související s rychlým postřehem. Miloval, když jsme mu venku v zimě vyhazovali do vzduchu sníh a on ho chytal, v létě zase stál po kolena ve vodě a skákal po kapičkách vody, které jsme mu museli cákat správným směrem těsně nad ucho. Miloval hru na schovávanou, která spočívala v tom, že zatímco hulákal v předsíni za dveřmi, já rozházela po zemi granule a on je pak radostně „hledal“.

 

 

Byl nadšený, když jsem s ním začala cvičit agility. Během týdne na psím táboře ve třech letech se naučil všechny překážky a vyhrál svou první cenu na závěrečných závodech. Vždycky mě mrzelo, že se agility nemůžeme věnovat více, protože to bylo to pravé vyžití pro Renyho. Tak jsme doma alespoň nacvičovali různé kousky, které byl ochoten třeba i za granuli kdykoli předvést. Jen plížení se nikdy nenaučil, na to byl příliš netrpělivý.

Jeho největší životní láskou ale byly piškoty. A vůbec jídlo. Měl v hlavičce přesný seznam, na co a za co má kdy nárok a neexistovalo vynechat. Metoda postupného vynechávání odměn u nás naprosto selhala a tak jak byly nastaveny jednou, byly nastaveny provždy.

Moc dobře věděl, že mojí slabinou je přinášení míčku. A tak kdykoli už nevěděl, jak jinak by z nás vymámil další ňaminku, šel a přinesl míček. Vydal ho samozřejmě pouze pěkně z ruky do tlamičky. Někdy se mu ale nechtělo ani to a tak si jen významně stoupl ke košíčku s hračkami a s roztomile výhružným výrazem sděloval: Jestli mi okamžitě nedáte ten piškot, půjdu a ten míček fakt přinesu a stejně mi ho budete muset dát! Nešlo odolat.

 

 

Kdykoli ho v životě potkaly nějaké problémy – ať už výjimečně zdravotní nebo když se dostal do nejrůznějších nebezpečných situací, kdy mu hrozila smrt utonutím, zajetím autem nebo zakousnutím – vždycky nás rozesmál tím, jak nepokrytě se vzápětí radoval, že vyvázl. A my jsme si jen otírali kapky potu z čela a uklidňovali se panákem, že jsme toho rozeného sebevraha zase zachránili.

Před plíživou ztrátou koordinace a citu v tlapkách, která započala zhruba před 2 lety, jsme ho ale ani my, ani doktoři, zachránit nedokázali. Když prodělal během mé dovolené druhý jakýsi záchvat, po kterém už nebyl schopen ujít více než tři kroky a postát chvilku u mističky, aby se napil, byl čas vyrazit….tam, kde bude moci zase radostně skákat přes překážky, za třpytivými kapkami vody a sněhovými vločkami a kde ho čekají plné mističky piškotů. Tam, za Duhový most, kam bych za ním jednou chtěla přijít.

 

Na shledanou, Reníčku.

 

 

 

Aktualizováno: 17.9.2012 — 20:33

61 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Jsem zase tady, byl ajsem týden pryč a tak si pročítám….oči jsou horkoslaně zalitý a já jen šeptám..pozdravuj Šarika, Báru a Frena..a řekni jim…ať na mě počkaj…

 2. Renie – stejně jako Domi, jsem se zpožděním otevřela hned jako první článek o Renym a těšila se na povídání o něm. Je mi moc líto, že už nastal jeho čas. Mám sice takový jako mokrý oči, ale když jsem si přečetla,jak jsi napsala, že on by byl první, kdo by nad tím mávnul tlapkou a řítil by se dál prostorem, vytáhlo mi to koutky úst trochu nahoru. Myslím na vás.

 3. Mily Reny…videla jsem fotku u clanku (az ted jsem se dostala trochu ke cteni) a tesila se na povidani a ono je to rozlouceni…stastnou cestu Reny (h), at te tlapky neboli, piskotky chutnaji a kapicky i vlocky pekne padaji do tlamky.

  A taky koukam na Mikyska…deset let neni jeste moc na kocku, ze ne? Achich

 4. Děkuji všem za milá slova a vzpomínku na Renyho. Chybí nám moc, ale on by byl první, kdo by nad smutkem mávl tlapkou a zvesela hleděl do budoucna a tak se o to alespoň budu snažit.

 5. Renyho povidani jsem vzdycky rada cetla a obdivovala jeho narozeninove dorty a mejdany. Dovedu si predstavit, jak vam chybi. (rose2) Moc mne to mrzi.

 6. OT – Pražení

  Ráno se mi to nějak nedařilo odeslat, tak až teď připomínám, že tento pátek se koná PPP, aneb Pravidelné podzimní Pražení. Mrkněte na Nastěnku, je tam link na Hady.

 7. Máme všichni ten čas odměřený.
  Tak tříbarevný krasavec Reny už se prohání bez jakýchkoli zábran jinde. Ale ty milá Renie zápasíš s tou ztrátou. Pomysli na to že jemu je teď hej a vzpomínej na všechno co jste spolu prožili s radostí. Zažila jsem takové ztráty už mockrát, člověk se naučí s tou bolestí žít. A až se naplní čas vstoupí do tvého života nová láska. (dog) (inlove) CD má přehled a ví kdy přišel ten čas. 😉

 8. Už v poledne jsem odeslala pohlazení a (hug) pro Renie po dušičce. A ztratilo se mi. Pro slzičky jsem neviděla a tak jsem asi špatně odeslala. Vím, že je to přetěžké rozhodnutí jestli UŽ a nebo ještě NE. A pokud spolu žijeme tak dlouho jako ti naši zvířetničtí s námi, většinou pochopíme.
  Renie přeji Ti aby trochu přebolelo. Stejně si budeš pořád připomínat, že tohle dělal tak a tohle takto i když bys měla možnost mít dalšího (dog) jako my Luxíka.

 9. Omlouvám se to měla být náruč růží, nevím proč se mi to nepovedlo. (wasntme)

  1. Chyběly mezery mezi smajlíky… už jsem to opravila 🙂 Pamatuj – před smajlíkem za smajlíkem nikdo (nic) nesmí stát, nebo nebude hrát 😛 Jinými slovy, když dáváš stejné smajlíky za sebou, nezapomeň mezi nimi klepnout mezerníkem (wave)

   1. Milá Dede, to o mezerách mezi smajlíky moc dobře vím a vždycky mezery dělám, někdy pro jistotu i dvě. Ale teď vidím že mám zpomalenou funkci tlačítek když mačkám opakovaně jedno tlačítko, to se stává když mi kočenky překráčí přes klávesnici. To byl zřejmě důvod proč mezery nefungovaly. Jestli si vzpomenu jak to napravit tak to napravím.
    Ale nastal ještě jeden zádrhel a to že se omluva objevila na nepravém místě. Při tom mi naskočila spousta jakýchsi pro mne nesrozumitelných sdělení. :O Na co ty moje holky zase šláply mi není jasné. (think) Uvidím jestli se mi správná funkce vrátí.
    Kvůli těm bílým tlapičkám mne čekají u počítače různá překvapení, připadám si pak jako počítačová nešika. No co si budeme povídat, asi plným právem tlapičky netlapičky. (chuckle)

    1. Nesrozumitelná sdělení dělá počítadlo dneska i mně. Tipuju, že je to práce antispamu. Jen je mi záhadou, že ač mě požvýká, přesto mě vyplivne, zatímco některé jiné kousky mi požvýká a spolkne. 🙂

    2. Velká kočko, za ty divné hlášky tlapičky nemůžou – sama nevím, co to znamená (whew) Nám se zase v redakčním systému nově objevuje hláška, že existují spamové komentáře mimo kontrolu našeho antispamu, ale nenašla jsem způsob, jak se k nim dostat nebo vůbec zjistit, o co jde. Až bude mít Andy volněji, tak na to koukne, ale štve mě to velice velmi (devil)
     Kdyby tu byl někdo znalý této problematiky a měl nějaký názor nebo nápad, tak prosím sem s ním (nod) Ani jeden z nás není IT profesionál, tak to jde někdy ztuha 🙂

     1. Dobře milá Dede, nebudu tlapičkám nic vyčítat, nechci být nespravedlivá. 😉 A přeji ti ať tebe i nás spam zlobí co nejméně ale nejraději vůbec ne. (y) 🙂

 10. Reníčkov odchod ma mrzí, posielam pohladenie a dúfam, že tá najhoršia bolesť rýchlo prejde a ostanú len krásne spomienky…

 11. Neumím psát soucitný komentáře, umím jenom ;( ;( ;(
  Pozdravuj tam Rikinku. Ty budeš chytat sníh a ona na stejným svahu lovit čepice sáňkujících děcek.

 12. Měla jsem tolik ráda Reniho povídání. No mám takovou představu, že teď Renie v kanceláři CD netrpělivě prohledává katalog a říká, toho, ne, toho ne, toho taky ne… říkal jsem Vám, že potřebuji někoho úplně jako já, nebo se tam dole docela zjančej. A musí to být fofrem, jak dlouho mají ještě čekat !

 13. Já si to psí – Za duhou představuju jako louku plnou pampelišek, obloženou piškotkama a aportkama, plnou vesele řádících pejsků. Tak si to tam užívej Reny.
  A Renie (hug) .

 14. OT – Tatu

  http://
  hobby.idnes.cz/tano-gorily-stuttgart-samec-richard-bikira-fkj-/gorily-v-zoo.aspx?c=A120917_201709_gorily-v-zoo_mce

 15. Reny, měj se hezky za duhou a pozdravuj všechny naše chlupaté lásky, které tam na nás (doufám) čekají! (h) (h) (h) (h) (h)

 16. achjo, to je smutné – ale napsala jsi Renymu krásné rozloučení, je vidět že u vás žil život plný lásky… hladím po tlapce (u) (u) (u) (u)

 17. Ach Renie, bolavá ale krásná vzpomínka. Neboj, bude zase dobře.
  V prosinci se vydal na svou první túru beze mne můj golden. V lednu jsem jednu neděli oznámila svému nevěřícímu muži, že to byl náš poslední pes. Nelžu, ale v pondělí večer se u nás poprvé vyčůralo nové štěně.
  Není to návod, to v žádném případě, jenom, že v té tmě tmoucí se vždycky objeví světýlko.
  Ačkoliv, toho nového šílence nazývat světýlkem je poněkud nadnesené!

  1. (rose1) Milá Matyldo, hodně zdraví, spokojenou celou rodinnou smečku a chytré studenty (rose1) !

  2. Všechno nejlepší, milá Matyldo, ať máš zdraví, štěstí a stále aktivní smečku a vždycky si najdeš čas na šití (inlove) (party) (^) (f) (f) (f)

  3. Milá Matyldo všechno nejlepší. Přeji ti hodně zdraví a radost ze vždycky vyrovnané smečky. 😉 Mnoho štěstí!!! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

  4. Matyldě třikrát hip hip hurá a všechno nejlepší !!!
   Štěstí zdraví dlouhá léta, ať rodina, živnost vzkvétá … zkrátka ať se ti splní vše, co si přeješ. (f) (h) (^) (d) (sun) atd.

  5. Matylda má narozeniny, my máme prání jediný … hodne stestí, zdraví, spokojenosti a pár dobrých prátel kolem sebe. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)

 18. Renie, ani nevíš, jak s Tebou soucítím. Klérka se nám mění před očima, díky už absolutní ztrátě sluchu a dnes už i díky chabým zbytkům zraku. Dnes v noci, v absolutním tichu a tmě, kdy jsem tápala okolo sebe (schválně jsem si nerozsvítila) jsem pochopila, jak jí je a proč už nechce jezdit na prochajdy do cizího prostředí. Tak chodíme po známých cestičkách k lesu a zpět. Už se nám to vycházkové prostředí úží……
  Pokud to u vás situace jenom trochu dovolí, doporučuji jenom jedno a jistě víš asi co (dog) !

  1. Reny sice nebyl úplně hluchý a ani slepý, ale také měl své důvody, proč už pak nechtěl chodit ven. Držím palce, ať s Klérkou máte ještě spoustu krásných společně prožitých chvilek. Každá stojí za to.
   Vím, že nejlepším lékem je nový pejsek, tím byl kdysi Briánek. Ale v naší současné situaci to není možné. Budeme teď delší dobu bezpsí, ani si to nedovedu moc představit.

  2. Milá Alex, problém stáří a hodnotného stáří je stejný jak u lidí, tak u pejsků a kočiček. Oni oproti nám mají nás, abychom je nenechali trpět bolestí. Pokud má ze svých procházek Klérka stále radost, jsou to její procházky, holt 2x denně stejný okruh. Mám to za sebou 2 roky den co den a i tak jsem viděla, jak se těší na i z procházky.Majda to naopak bere jako samozřejmost, Mimi mělo 2x denně svátek. Radujte se se svými miláčky z krásného stáří a nenechte je zažít stáří bolestné plné utrpení

   1. Holka zlatá, ono to je setsakra těžké rozhodnutí, když vidíš, že pejsek sám nemůže vstát a když mu pomůžeš tak má zájem o všechno kolem, ještě ujde i pár desítek metrů a vidíš i to jak se ti před očima ztrácí, jak je z něho věchýtek ;( , no brečím od té doby co jsem si článek přečetla.

 19. Achjo…
  Ale Renie měl dlouhý a šťastný život a na konci jste byli s ním, co víc bychom si mohli přát.

 20. Renie, hladím po tlapce.
  Krásné rozloučení s krásným pejskem.
  Reny, pozdravuj Rony …. a ostatní … (rose2)

 21. Ach Reny – když jsem při posledním narozeninovém hlásání psala, že doufám, že napíšeš dřív jak za rok netušila jsem, že to bude při tak smutné příležitosti.

  Prožil jsi dobrý život v dobré smečce a to se počítá. Tak se měj za Duhovým mostem …

  Renie (hug) (hug) (hug) – a pokud bude mít CD pro vás někde nachystaného dalšího chlupáčka, nepropásni ho … bude to úplně někdo jiný, ale přesto stejný – milovaný (h)

 22. Ty smutné článečky na rozloučenou s kamarády nejvěrnějšími se v posledku nějak množí. Pomni člověče, že čas se krátí.
  Reniho je mi líto. O to víc je mi smutno,když se podívám na Garuščina zamžená očička a váhavou chůzi na procházce. Její šestnáctiny jsou nadosah a Týnečka měla (v sobotu) dvanáct.
  Bojím se bojím, že brzy budeme na řadě…

  Renie, byl jsi krásný a milý pejsek. Hodně lidí na tebe bude vzpomínat.

 23. Nádherný psék a krásné vzpomínky – co víc si může člověk i pes přát! 🙂

  A jasně, že někde už čeká psí dušička. Třeba tady
  http://www.facebook.com/
  pages/NAD%C4%9AJE-KAVAL%C3%8DRA-Charlie/244060005667215

 24. Je to smutné, ale Reny prožil krásný život a i při konci jste stáli při něm. A že nebyl chováním úplně typický kavalír- a který kavalír je?
  Snad na vás už někde čeká prtě s krátkým čenichem a dlouhýma ušima… (h)

 25. Renie měl výjimečně dlouhý a krásný život, jak se na výjimečného pejska sluší. Tohle moc bolí, ale nejlepší je si pořídit dalšího pejska. Ne jako náhradu – jako nebyl Renie Brian, ani další pejsek nebude Renie. Věřím na to, že pejsci tvoří živý řetěz, který nás provází životem. Další článek řetězu už někde je, nebo se chystá i když momentálně smutníte a nevěříte tomu.
  Renoušku, už tě nic nebolí. Pozdravuj tam Nicka a Korinu a Beky a spoutu dalších, na které vzpomínají zase jiní zvířetníci.

 26. Milá Renie, odchod každého známého zvířátka mě dojme (u) , ale Tvé vzpomínání na Renyho mě zasáhlo neobyčejně silně. Sedím tu a utírám slzy, v duchu Tě objímám a marně přemýšlím, co Ti mám napsat.
  Snad jen, že Reny měl báječný život. Byl to městský a domácí pejsek a vy jste to respektovali. Nezapomenutelné jsou oslavy jeho narozenin, na každé fotce se tváří tak důležitě a šťastně, že má tááák veliký (^). 🙂 Reny se během let stal i naším kamarádem, tak ho snad můžu poprosit: Reny, pozdravuj tam Píďu, prosím. Budete si rozumět, má ouška jako ty, taky má ráda chodníčky a piškotky. A počkejte tam pěkně na nás. (h)

 27. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Smutné, ale moc hezké povídání (nod) Tak už další narozeninové fotky se šťastným kavalírkem v pravidelných hlášeních nebudou. Ale myslím, že se někde nějaká ta trikolórní chlupatá kulička narodila a čeká… (inlove)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN