Léto končí, ale je stále doba hojné úrody čerstvé zeleniny a sklizně ovoce. Co nového s tím vymyslet? Tak třeba květákový nákyp, pečené papriky s balkánským sýrem… a další mlsoty 🙂
Květákový nákyp
1 malý květák, 1 malou cuketu, max. 1/2 kg mletého masa
1 velký bílý smetanový jogurt, 2 vejce, 1 vrchovatá lžíce polohrubé mouky, prášek do pečiva
podpůrné: cibule, česnek, sůl, pepř, muškát. květ, strouhanka.
Na pánvi zpěňte cibuli a česnek, přidejte mleté maso a opékejte, pak osolte, opepřete. Je lepší nechat hrudky masa vcelku. Stačí 1/4 hodiny. Pustilo-lo maso moc tuku či šťávy, zasypte 2 lžícemi strouhanky, promíchejte, odstavte. Nechte vychladnout.
Květák rozeberte, povařte cca 3 min. v osolené vodě, nechte okapat. Cuketu nakrájejte na proužky nebo půlkolečka.
Velký smetanový jogurt smíchejte s vejci, polohrubou moukou, muškát. květem a malou lžičkou prášku do pečiva.
Teď všechny připravené hmoty lehce smíchejte pospolu, usaďte v zapékací nádobě a nechte v troubě necelou hodinu na 170-180 stupňů.
Pojídá se nateplo i na studeno.
Pečené papriky s balkánským sýrem
Vzrůstem malé zelené či červené papriky + vejce + měkký tvaroh + balkánský sýr + anglická slanina.
Sůl netřeba, balkán je slaný. Pepř, muškát nebo ajvar (paprikolilková pasta) nebo adžika (koření)
Paprikám vyřízněte štopky a vyberte semínka. Pokud jsou papriky NE-špičaté, je to nejlepší.
Angl. slaninu vyšvařte na pánvi. Smíchejte vejce + měkký tvaroh a vidličkou podrcený balkánský sýr. Přimíchejte tu vyškvařenou slaninu,
Podle chuti lze přidat: česnek nebo adžiku nebo ajvar (paprikovolilková pasta).
Naplňte papriky a pečte je nastojato v pekáči na pečicím papíře, Před vložením do trouby lehce pokropte olejem – máte-li olejový rozprašovač, je to ideální.
Podlévat netřeba, papriky si vodu pustí. Peče se skoro hodinu, aspoň na 180 stupňů.
Pojídá se nateplo i nastudeno.
Květák a houby
Dušené houby, nejlépe na cibulce + anglická slanina + povařený, na růžičky rozebraný květák a strouhaný sýr.
Do zapékací misky vložte vyškvařené kostky angl. slaniny. Na to rozprostřete dušené houby a na ně rozložte růžičky povařeného květáku. Celek pokropte vyškvařeným tukem , co zbyl na pánvi po kostičkách slaniny, a posypte tvrdým sýrem. Tohle celé dejte buď zapéci do rozpálené trouby anebo to zcela obyčejně zapečte v mikrovlnce.
Je to nečekaně chuťově vyvážené, syté a moc dobré.
Švestkový koláč jogurtový
Vyloupané švestky, bílý jogurt, polohrubá mouka, vejce, cukr, prášek do pečiva
Podpůrně: máslo či jiný tuk
Těsto: kolik jogurtu, tolik polohrubé mouky a tolik cukru – lze lehce ubrat. Podle velikosti jogurtu odhadněte, zda jedno nebo dvě vejce. Prášek do pečiva. Smíchat. Pokud se vám těsto jeví jako MOC řídké, přisypte TROCHU polohrubé mouky. Ovšem výsledné těsto má být velmi mazlavé a spíše řidší konzistence.
To rozestřít na pečicí papír na plech, na to švestky a nahoru (pro mlsaly) nakrájet trošku másla a to máslo pocukrovat…
Peče se klasicky 170 – 180 stupňů necelou půlhodinku.
Ještě něco pro špekomilce – zapečené brambory s rajčaty. Omyjeme brambory a i se slupkou nakrájíme na cca 5 mm plátky. Slaninu nakrájíme na kostičky a vyškvaříme do křupava, dáme okapat na drátěný cedník, sádlo nevyléváme. Na teflonové pánvi v sádle ze slaniny postupně osmažíme plátky brambor do sklovita. Pokud nechceme přidávat další tuk, tak necháme opět okapat na cedníku a tuk použijeme na další várku. Osmažené brambory naskládáme na plech, posypeme kostičkami ze slaniny, přidáme nahrubo nasekaný česnek, rajčata na plátky nebo na osminky, osolíme, opepříme a okořeníme oreganem. Navrch zasypeme sýrem, lépe je dát tenké plátky. Zapečeme v troubě na 160-180 stupňů asi hodinu. Dobrá rada – pokud se někomu nechce smažit s brambory, je možno použít i brambory napůl uvařene, ale není to úplně ono, v případě úplné lenosti a použití syrových brambor nedosáhneme dobrého výsledku, brambory i po dlouhém pečení zůstávají díky kyselinám z rajčat tuhé. Množství brambor volíme podle počtu strávníků, ale protože je to jídlo prudce jedlé, je lépe počítat s množstvím značně větším. Rajčat dáváme tolik, aby se zakryly brambory, slaninu podle chuti, česneku hojně.
Mňam…jen kdyby mi to někdo uklohnil (pi) 🙂
Strašně trpím při warfarinový dietě (zakázaná prakticky veškerá zelenina). Snad se toho už při příští kontrole zbavím – zatím jen slintám, když tohle čtu.
Zano, není to pravda, že pokud bereš Warfarin, je prakticky zakázaná téměř veškerá zelenina. Je pravda, že některá obsahuje příliš mnoho K vitamínu a pokud bys ji jedla větší množství, mohlo by to snížit účinek Warfarinu.
Vyškrtnutí většiny zeleniny (hlavně zelenolisté) z jídelníčku může navodit nedostatek vitamínu K a způsobit tak nové zdravotní problémy.
Jen tak mimochodem, sojový a řepkový olej mají vysoký obsah vitamínu K.
Nedoporučuje se pít alkohol, protože jak alcohol tak Warfarin jsou zpracovány v játrech, a podle toho, co mi říkala moje paní doktorka, nelze tudíž dopředu odhadnout, jak na tu kombinaci tělo bude reagovat.
Anglicky umíš, tak tady je pár užitečných odkazů na téma Warfarin a dieta:
http://www.anticoagulation.com.au/AboutWarfarin/HealthyLifestyle/Diet/tabid/116/Default.aspx
http://www.nps.org.au/medicines/warfarin/living_with_warfarin/how_diet_and_lifestyle_can_affect_warfarin
http://www.drgourmet.com/md/relativewarfarinlist.pdf
Úplně tě chápu. S kamarádkou, která si pořídila stejnou Dg. jsme taky vymýšlely jídelníček. A to je chuděra vlastně téměř vegetariánka. Ale neboj, bude líp (sun)
Zano, ty máš warfarinovou dietu jen chvíli, avšak já jsem po infarktu z roku 2000 a následném zjištění genetického sklonu k trombotickým stavům, odsouzená užívat to svinstvo doživotně, pokud chci ještě nějakou dobu na tomto světě pobývat. Ale věz, že pokud jíš stále stejně malé množství rozmanité zeleniny každý den a zeleninou se doslova necpeš nárazově, může si i warfarizovaný organismus po nějaké době zvyknout. Jen doporučuju, aby ses aspoň 10 dní před bezprostřední před kontrolou INR týden držela s množství hlavně rajčat a listové zeleniny zpátky. Tohle mi doporučuje můj kardiolog, který ví, o čem vlastně hovoří. A to podotýkám, že jsem těžký diabetik, u něhož by denní množství zeleniny mělo převažovat nad ostatní stravou. A ještě jedno hodně důležité varování pro všechny warfarinizované nešťastníky. Podle nejnovějších a lékařsky ověřených výzkumů by se ten, kdo užívat Warfarin musí, měl vyvarovat jíst GREPY,které způsobují několiklanásobné zvýšení účinků Warfarinu, takže se krev velmi výrazně naředí. Můj kardiolog mi v minulosti sice několik let grepy vřele doporučoval . Je to však cca rok, co svoje doporučení změnil ve varování před nimi.Jím zeleninu denně a střídmě, avšak rajčat a čerstvého salátku se dokážu doslova přežrat.Tvoji dočasnost užívání warfarinu ti nepokrytě závidím.
Tak jo, zviretnici, tak vam napisu clanek, jak jsem se ze stavu, kdy jsem asi mesic nemohla snist nic, dostala do stavu, kdy muzu skoro vsecko, v rozumnem mnozstvi a obcas upravene. Jo, a bylo to vyborne na zhubnuti. A bude v tom – posleze – i ta slanina. V mnozstvi mensim nez malem. (chuckle)
Už se těším (clap)
(call) POZOR, POZOR, HLÁSÁNÍ!!! (call)
😡 Dnes má svátek Radanova a Posssum. Přejeme jim všechno nej, nej a posíláme kytičku. 😡
(f) http://jovo.rajce.idnes.cz/Pranicka_15_2012#Radkysv_2012.jpg (f)
Všechno nejlepší! (f) (sun)
Taky přeji všechno nejlepší (h) (^) (d) (rose1) (rose1) (sun) (dance)
(h) I já se připojuji a přeji děvčatům všechno nej, hodně radosti, zdraví atd (rose1) (rose1) (rose1)
Všechno nejlepší! (f) (f) (rose1) (rose1) (^) (^)
Milá Radko a possum, přijměte, prosím, ode mě opožděnou gratulaci a malou (f) . Přeju vám k svátku všechno nejlepší. (sun) (^) (music)
(rose1) (rose1) (rose1)
Sice se zpožděním, ale přece!!
Všechno nej! (f) (f)
Moc děkuju všem za přáníčka a Jováskům navíc za kytičku, která je tradičně krásná.
Pekný deň všetkým,Vratila som sa z dovolenky,odpočinutá,opalená a s prepáčením rozožratá a prežratá.Myslela som,že od zajtra jem len vodu s vodou.A tu také maškrtky!!!Takže mením svoje rozhodnutie ráno po službe nakúpim a obed budú papriky/ale aká príloha,-len chlebík?/a ten koláčik slivkový ako bodka po obede.A tá slanina všade tam,kde je písaná aj patrí!-do chrumkava opečená..no balada.
Mňam! (y) 😛 Syrové papriky (některé) mi občas dělají problém, ale správně orestovanou, ukrilovanou či opečenou papriku můžu vždycky. 🙂 Když je k tomu červená cibule a kousek česneku, může být i žampion, je to příloha znamenitá.
S tím balkánem to musím zkusit. Děkuju za tip, Zdeni. (inlove)
Zajímavé je, že mám ráda květák, houby i slaninu, ale nějak si tu společnou kombinaci neumím představit. Květák ráda vařený, obalený, případně na mozeček – a dost. Jednou jsem dostala recept na květák s rajčaty a kdovíčím, prý je to skvělé, ale nám to nechutnalo nikomu, nešly mi dohromady ani ty vůně při vaření.
Dotaz: mám pisklu fazolek, jak z nich nejlépe udělat dobrou přílohu? A kčemu ji nejlépe servírovat? Aneb – co z toho mám uvařit k obědu? 🙂 Děkuju za rady. (f)
Už jsem zase na příjmu, neměla jsem delší dobu připojení na internet.
Takže pilně dočítám.
Fazolky dělám tak, že si orestuju cibulku, na ní přidám najemno nakrájené žampiony, kapii a dobrou pálivou klobásku. Nechám proběhnout chvílku, aby klobáska pustila šťávu a vůni a pak přidám fazolky. Chvíli podusím, je-li zapotřebí, doliju trochu vývaru a buď přidám na kostičky nakrájené vařené brambory přímo do jídla nebo je použiju jako přílohu. Je to moc dobré.
Koření dle vlastní fantazie.
Ahoooooj a ňááááám fazolky, zkusím! (wave)
Vavis,ja fazolku v konzerve moc nemusim, ale jde z toho udelat relativne dobry salat. Uz bych ty konzervovane fazole dal nevarila. Pekne proplachnout, prihodit treba nejake cervene – proplachnute – fazole z konzervy, pripadne i cizrnu z konzervy. Neco cervene cibule, neco petrzelky, i kopr by sel, olivovy olej a citron.
Děkuju vám za fazolkové recepty, děvčátka (f) , asi si hodím korunou, co udělám. 🙂
Karolínko (inlove) , moc ráda Tě tu vidím (hug) , už jsem měla obavy, co se děje, že ses tak dlouho neukázala. (nod)
Hani (inlove) , šup sem s receptem na hubnutí, prosím. 🙂
Koláč upečen a ještě za tepla téměř celý doslova sežrán 😛 😛 😛 . poslední kousek jsem tak tak zachránila pro Sarin, která přijde k obědu . Recept ukládám k dalšímu použití.
Díky moc
I vy dietníci jedni! Bez slaniny? ;(
Samozřejmě to jde a samozřejmě je to zdravější.
Ale upozorňuji, že ten zapečenej květák s houbama BEZ SLANINY není vono!! (chuckle) Možná šunka… :^)
A do plněnějch paprik s balkánem původní autorka receptu, kamarádka D., dávala na kostičky krájenej kabanos, ale bylo to dost slaný a mastný. A čubrica samozřejě taky, to je dobrá varianta. Jenže já jí doma nemám a tak tam dávám jen trošku česneku, pro vůni. A tu slaninu tedy vynechte, nó…
Jo a znáte ZELENĚ FAZOLKY NA SLANINĚ A ČESNEKU? Tam prostě nějaký tuk dám musíte, na něm dusíte překrájené fazolky a po vydušení a změknutí (cca 1/4 hod., 20 min.) přidám utřený česnek a šup na talíř!! (rofl)
Tyhle fazolky na slanině jsem měla včera- česnek byl na topinkách, co jsme k nim přikusovala.
Správně! Když je jídlo bezmasé, musít tam přijít aspoň slanina! 😛
No, proti gustu žádný dišputát, ale zkuste to jednou i bez ní a budete se divit, ona totiž úplně zabije takovou tu přirozenou chuť toho kterého jídla. I ty fazolky jsou lepší bez ní, opravdu. Protože je dcéra dlouholetá vegetariánka, naučila jsem se tyhle „chuťové berličky“, na které jsme všichni léta zvyklí, nepoužívat a fakt se to nedá srovnat. Ale nikomu nic neutím, ať každý jí to, co má rád.
Pardon, vypadlo písmenko – nenutím.
A P.S. pro Zdenu – asi čte kamarádka pilně Mlsotník, už jsem to sem dávala víckrát, nebo Labužníka (dtto) – vždy jen do diskuse, ne jako samostatný recept. A fakt jsem to vymyslela „vlastnoručně“, vlastně z nouze. Původní recept od mé vlastnice (má za manžela Bulhara) používá pouze balkánský sýr. Jednou jsem měla hodně paprik, ale málo balkánu a v ledničce tvaroh, tak jsem to zkusila nastavit.
aido, ja casto varim tak, ze se postavim pred spajz a zkontroluju obsah lednice a neco hodim dohromady. Pravda, jsem sectela a znala ruznych postupu, pristupu a regionalnich kuchyni. A tak ukuchtim neco, co vim, ze neni podle nejakeho konkretniho receptu, zcela z me hlavy a momentalni inspirace, ale pak si nekde prectu, ze nekdo mel ten samy moment v case jako ja. Co tim chci rict je, ze dva/tri/x lidi muzou mit tu samou prvotni ideu. Ja treba „prirozene“ jsem zacala michat mekky tvaroh s balkanskym syrem coby nahrazku brynzy. Coz je rozdil od toho, kdyz doslova opisu nekoho recept a vydam ho za vlastni. Na druhou stranu, napsala jsem ve forme clanku treba recept na New Orleans klasiku cervene fazole s ryzi s uznanim zdroje kucharske knihy. Protoze na tom uz moc nevylepsim – tak se to dela a treba ceskomoravskemu obyvatelstvu to neni znamo. Takze ono je to slozitejsi, nez se na prvni pohled zda.
KDEPAK!
Kamarádka o existenci Zvířetníku matně tuší, ale nečte ho. Špatně vidí. Malá písmena na Zvířetních článcích a pak v diskusi už vůbec nerozezná.
A tyhle papriky dělá jako rodinný recept, kamarádce je přes 60, takže to opravdu bude historie…
Když si vezmete, co Bulharů tu žilo v emigraci a studovalo mezi válkami, za války i po válce, a ženilo se, že tu měli obrovská zelinářství, na kterých dřeli „jako Bulhaři“ – za války třeba mezi Královým Polem a centrem Brna v prostoru za Šelepkou až k Zahradníkově,ještě v šedesátých a sedmdesátých letech sedávala jejich seniorská mužská komunita pod slunečníky před cukrárnou Nitra (Toman) na Náměstí Svobody – tak se v republice prostě ty balkánské recepty nějak zachytit musely a ve vlnách se vracejí.
No jo, aido, jenze v nekterych jidlech je ta slanina prirozena chut, protoze pan buh nam dal i to prasatko. Vzhledem ke slinivkove zalezitosti, ktera mne postihla pred dvema roky jsem vyrazne zmenila, co se doma vari a ji. Nasla jsem si kombinace prisad (i diky tobe), vymyslela jiny zpusob vareni a v podstate jsem se sama vylecila. Dnes muzu skoro vsecko, i kdyz nejak muj system nemusi moc masa. Takze ryby jsou na tydennim jidelnicku, kure skoro vubec nemusim, hovezi taktez (i kdyz tu a tam svickovou nebo dobry steak si dam). Skutecne nemam chut na smazene veci, a jen samotna predstava smazeneho syra mi nedela dobre. Ale podle toho, co mi telo rika, veprove – to ano. Kupuju hlavne panenku a jen to na par minut orestuju. A ta slanina mi taky vubec nevadi a jeste navrch chutna. Takze kdyz jinak bezmase jidlo ochutim slaninou, tak to ma tu zauzenou chut, dostanu neco tuku, aby se ti vitaminy zazily, ale z hlediska mnozstvi je to v podstate zanedbatelne – aspon pro mne.
MIlá Aido,
já musím se slaninou taky šetřit, kluci se nemůžou pravidelně cpát něčím tak slaným (ale občas rádi olíznou).
O švestkovém koláči netřeba diskutovat 8) , do květáku s houbami mi to taky nepřijde nejlepší (tam bych možná mládencům zamíchala vajíčko, aby to měli sytější, to by to nemuselo chuťově přebít), u pečených paprik přemýšlím, jak by se to chovalo se šunkou nebo s drobněji nakrájeným stehenním kuřecím řízkem … holt mládenci rostou a po čistě zeleninovém jídle za dvě hoďky sténají hlady (chuckle) .
Na zelené fazolky mám jednoduchý a dokonce i vegetariánský recept. Uvařit v troše vody s bobkovým listem a novým kořením, nalít studenou vodu a mléko (poměr dle libosti), rozmíchat v tom jíšku, zavařit, dochutit solí, cukrem, octem a případně vlít smetanu. Brambor nebo knedlík k tomu a třeba ještě vařené vajíčko nebo volské oko. Trochu tuku pro vitamíny v tom je a snad je to i zdravé (think) … (inlove)
Tak takhle dělám fazolky taky, jen je zahušťuji „amerikou“ (trocha studené vody, nebo mléka a hl. mouka). Jako příloha brambor 🙂
Fazole se záklechtkou, to né!
Očištěné fazole lehce povařit v osolené vodě. Do salátové mísy dát olej, trochu třeného česneku, na jemno nakrájenou cibuli, pár lžic obyčejné hořčice, čerstvě mletý pepř; vše promíchat, pak přidat scezené fazole. Ozdobit sekanou petrželí.
Lze jíst zatepla i za studena jako přílohu nebo samostatné jídlo.
Zeleninu? jedině filtrovanou přes prase. A salát a mrkev je pro králíky, teprve ten králík, zejména na česneku, je pro mne.
(tmi) … taky jeden na vrcholu potravní pyramidy …. 😛
Taky rada slaninu. Lec v ramci zdravejsi vyzivy ji vyprazim, pak vetsinu tuku sleju, a skoncim s kruplavymi a velkeho mozstvi tuku zbavenymi platky nebo kostickami, ktere jidlo dobre ochuti. Ovsem na druhou stranu, kdyz jsem v CR, tak rodina vi, ze musi opatrit dobry spek – vysoky, stavnaty a dobre zauzeny. A to si pak ukrajuju tenounke platky, ktere se rozpusti v puse a k tomu dobry chleba s kruplavou kurkou – raj na zemi. (inlove) Vzhledem k tomu, ze to provozuju sporadicky, tak si nedelam vycitky.
Stará osvědčená lidová moudrost praví, že k tomu ráji na zemi chybí ještě domácí slivovička nebo jiný skvělý digestiv (chuckle) . Mimochodem: dorazíte v dohledné době za Velkou louži? (h)
Není nad metylalkohol made in domádo. U nás se tyhle sajrajty nepijí.
Jdu do plněných paprik, suroviny mám. Ostatní recepty ukládám, recept na koláč radši někam, kde nebude moc na očích a švestky mezitím opadají. Ráda bych pár kiliček ještě zhubla, ne naopak.
A mám za sebou velmi zvláštní noc, lovila jsem doma žábu. Vzbudilo mě uprostřed noci takové zvláštní dusání, vylítla jsem z postele, protože jsem si myslela, že se slepý Šardík někam zamotal. Rozsvítím, nikde nic, pejsek i kočky spí, ticho. Znovu jsem si lehla, nechala svítit lampičku a četla si. Když už jsem chtěla zhasnout, znovu se ozvalo dus, dus, a na kraj postele mi skočila žába, skokan velkej jak hrom. Normálně se jich nebojím, ale lekla jsem se hrozně a zaječela snad na celou ves. Skokan se lekl asi taky, takže seskočil a oddusal za skříň, než jsem stačila nějak zareagovat. Skříň je těžká, řekla jsem si tedy, že tam snad zůstane a pokoušela se znovu usnout. V nejlepším se ovšem ozvalo dus dus znovu, takže jsem opět vstala, rozsvítila všude a začala stěhovat nábytek. Chytila jsem toho zmetka asi až po půl hodině a vynesla ho konečně na dvůr, i když jsem měla sto chutí mu zakroutit krkem. A ještě mi přišlo, že se na mě dívá vyčítavě, co ho strkám do takové zimy. Je to vůbec možný?
Aleno, co takhle políbit! Měla jsi to zkusit – představ si noc plnou vášně!
Hi, hi a ještě k tomu království!
Mně stačila ta noc taková, jaká byla. A vůbec, to se to žertuje, chtěla bych vás vidět. Jsem ráda, že mě nekleplo,lekla jsem se strašlivě.
Ali! (inlove) (whew)
Udělala jsi ale dobře, že jsi žábu ne :* , kdo ví, v co by se mohla změnit! Dnes už ani ty pohádky nejsou, co bývaly. (chuckle)
Chtěl bych vidět jak kroutíš žábě krkem … 😉
To ji taky zachránilo.
Aleno…..!!!! Honit zabaka v noci. (chuckle) I kdyz nekolik let jsme meli kolem terasy rezidencniho ropusaka. Navecer skutecne hulakal. Kupodivu ho kocky neuzbedusily. Ze to byl ten samej vime podle toho, ze mel krapet znetvorenou zadni nohu. Na zimu se zahrabal do zeme, Sedaval pod kameliemi, kde je tmavo a vlhko a navecer hulakal z plna hrdla. Mela jsem ho rada, ale do baraku bych ho nezvala.
Sekret, vylučovaný ropušími bradavicemi je silně jedovatý. Kočky jsou chytré a poznají to. Lidé teprve tehdy, až onemocní a ještě jen někteří.
„Polib mě a něco dostaneš!“ „A co to bude?“ „Ekzém!“
Na pohádky pozor, neskutečně kecají! (rofl)
Já měla včera taky rozcvičku, naštěstí až ráno. Jdu do jídelny a něco mi proletí pod nohama. A ona to myš. Když se zastavila, zjistila jsem, že to není Mus musculus (myš svalnatá 😀 ), ale myšice (Apodemus nevímjaká … tak dlouho nestála (chuckle) ). Tak jsem se rozhodla nikoho nevolat, aby nepadl návrh ubezdušit, a vyhnat ji z baráku sama. Systematicky jsem pozavírala dveře, které nevedly ven, utvořila (jednočlennou) rojnici a zkusila zahnat zvíře ke dveřím. Kdo nezkusil, neví, o co přichází. Když už byla mezi dveřmi, objevila se paní uklízečka. A ta potvora ušatá okatá v tu chvíli udělala čtvrtmetrové hop a byla venku.
Holt kdo budí respekt: ženská se smetákem nebo učitelka? (chuckle)
😀 Jste šikovné (flex) 🙂 Já se tu svěřím s hříchy mého miláčka Mouryna. Poslední dobou, jak přebírá vládu v domácnosti, Míně už je 13,5 tak si Mouryn myslí, že je na čase jí to kralování uzmout. A na důkaz, jak je nepřekonatelný lovec, mi už přinesl 3 ks křečka polního. Moula se ani nezastyděl, když jsem mu vysvětlovala, že jsou chránění a že bude mít na krku trestný čin. V Polabí je to zvíře už roky nevídané a tento macek měl nejmíň 23 cm.
http://zdenabp.rajce.idnes.cz/Leto_2012/#ulovek_280712_005.jpg
:O On dostal křečka?! :O
Tak to JE nepřekonatelný lovec, ubezdušit tak velké, nasířené, prskající, škrábající, kousající a parádně vzteklé zvíře :O BOREC!
No, jsem moc ráda, že se můj recept na papriky plněné balkánským sýrem a tvarohem tak ujal, tady na Mlsotníku je už snad minimálně potřetí? 😉 Každopádně bych tam určitě nedávala tu slaninu, nehodí se tam, a místo adžiky použila buď saturejku, nebo čubricu, ta tam patří. Sekanou petrželkou se taky nic nezkazí. Teď v sezóně paprik tohle jídlo dělávám velice často, klidně i jednou za týden, rodina se ho dožaduje. Kdo je opravdu rozmlsaný („prožraný“), může zkusit ty papriky podlít smetanou na vaření (11%), je to dobré, jinak stačí trocha vody.
P.S. Přimlouvám za vynechání slaniny ve všech receptech, není tam nutná. Jo, je to dobré, voňavé, ale pak možná skončíte jako naše babi (=tchýně), ta taky měla slaninu, uzeniny a maso celý život moc ráda, a jak dopadla…
Celý život jedla to co měla ráda … kdo to teď může říct?
Když jsme jí to říkali, byli jsme za blbé. Nejdřív si pořídila silnou nadváhu a cukrovku a teď jezdí na Žluťák – stačí? 🙁
No, já bych řekla všeho s mírou. Ono, trochu tuku také potřebujeme, když už ne jako zásobárnu energie, tak se nám bez přiměřeného množství tuku v krvi v těle nerozpustí některé docela důležité vitamíny. Typické jsou třeba A, D, E, K (mnemotechnická zkratka mediků – ZADEK, který je pěkně plný tuku, bez Z) Takže, pokud tu nemáte zrovna 120 kilo a nebo zdravotní problémy, pro které je třeba držet nějakou dietu, tak bych se trochy slaniny nebála. Naopak je to přece dobrůtka. A dobrá slanina je možná lepší než nějaké kupované tuky záhadného původu, třeba ztužené s éčky a podobné radosti.
Samozřejmě, tchýně to evidentně přehnala a asi se vyživila až moc.
Taky to tak vidím. Třebas tuhle jsem si dala v hospodě hrachovou polívku a na ní byly dva tenké plátky vysmažené slaniny – a z obyčejné polívky se stala špičková záležitost.
Takže jednou za čas si člověk ten pajšl promastit může.
Může, ale ne každý den a ne ve velkém množství. A rozhodně jsou o moc zdravější tuky rostlinné než živočišné.
Včera jsem poblíž Sušice našel deset obrovských mladých a pevných bedel, takže dnes byly k večeři bedlové řízky, hezky v trojobalu a na sádle smažené. Dokonce i Čertík, ač zapřisáhlý antivegetarián a držtička silně zmlsaná, si dal kousek. (jaký kocourek, takový i páneček). 😀
Taky plněné papriky miluju. A jelikož jsem maniak pěstitel, tak si pod papriky nakrájím červená a žlutá rajčata s trochou česneku a nějakou natí. Já ví, řeknete, že se to do tohoto receptu nehodí, ale pro mne není rajčat nikdy dost. 😛
Ale jo, zrovna do tohohle receptu se hodí.
Rajčata mám taky moc ráda. Bohužel nemám, kde je pěstovat, tak jsem odkázaná na trhy. Ale zrovna teď prodávají na tom mém oblíbeném (v Kéniku) mí oblíbení pěstitelé z Pasohlávek moc dobrá rajčata San Marzano (nikdo je nekupuje, protože vypadají divně) jen za dvacku za kilo, tak jim na ně pilně chodím a cpu skoro do všeho.
Hmm, San Marzano jsou na můj vkus vhodná spíš k sušení. Mám radši šťavnatá rajčata. (sun)
Ideální jsou hlavně na omáčky (taky je z nich pilně dělám) a jiné vaření, na přímou konzumaci asi ne, sušení jsem nezkoušela (nemám sušičku). Ale už je asi po nich – právě jsem se vrátila z trhu a měli jich tam jen pár, takové chudinky, tak jsem je nekoupila.
No, mám tu od včerejška květák a přemýšlím, co s ním, tohle by třeba šlo- klasicky smaženej se mi dělat nechtěl.
Mě honila na začátku týdne mlsná – upekla jsem červené papriky (vlastní, ze skleníku)v troubě, až hnědly a nafukovaly se, dala do mísy, přetáhla fólii a nechala chladnout. Pak jsem je oloupala. Mezitím jsem si nastrouhala cukety na půlcentimetrové plátky, nasolila a nechala pustit přebytečnou vodu. Pak jsem je osušila a opekla na teflonce na olivovém oleji. Do plastové misky s víkem jsem skládala vrstvy papriky a cukety, sypala nasekaným česnekem, každou vrstvu postříkala vinným octem (rozprašovačem), lehce posolila hrubou solí. Nakonec jsem vše zalila olivovým olejem a přidala ještě trochu, asi PL vinného octa. Po dvou dnech zaležení v lednici je to úžasné, jen ty kalorie….
Kalorií tam zas tak moc nebude, dobré to ale bude určitě. Možná by se dala přidat i trocha sekané petrželky?
V zelenině nee, ale ten olej se z toho nedá sundat, jedině okapat a kdo by na to čekal a navíc je dobrý 😛
No, já vím, taky to dělávám (teda ty pečené a naložené papriky samotné, cuketu mě nenapdalo použít, tu dělávám samotnou), ale jsou i horší věci na světě než olol, ne?
A kde je to mafo? 😉
Mafo néni, ceš šaj?
(h) Tohle se dělá, lidem na lačno? 😛 (h)
Vypadá to úžasně, určitě něco vyzkouším, podle toho, co mi doma přijde pod ruku, až dojedu (co si člověk nenakoupí, o tom neví 🙂 ).
Hezký den všem (sun) .
hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)
Syrovou zeleninu a ovoce můžu ve velkým, s vařením „zeleně“ mám určitý problém…
Od večera hrozně fouká, vichřice vichří občas spojená s deštěm. A to potřebuju uklidit a zabalit, neboť na noc chceme jet domů. A potřebovala bych zbytek osazenstva vyhodit na vzduch. Ale Vilík by asi uletěl… (chuckle)
A co takhle ukotvit vypůjčenou kotvičkou?
Ten švestkovej koláč zní zajímavě – uuuuuž ho mám schovanej!
tak si tam ještě připiš, že když ho posypeš mletým mákem smíchaným s moučkovým cukrem, že taky nic nezkazíš 🙂
Já bysem teda ten mák uvařila jako nádivku, na to dala ty švestky a nahoru žmolenku, ale to už je hoooooooodně zhýralé.
Já teď musím s vařením velmi opatrně, Kačka drží 28 denní detoxikační kůru a pomalu ke každému jídlu má vařenou červenou řepu, kterou z duše nenávidí.
Zkuste pečenou v alobalu, kaloricky i jinak to vyjde na stejno, chuť je tisíckrát lepší.
Tak uz jsem si vybrala. Zitra budeme mit plnene papriky s balkanskym syrem. 🙂 Topim se v paprikach.
To je tak. Zachtelo se mi navarit velke mnozstvi leca na zamrazeni (nezavaruju). I vyslala jsem prednostu ke spratelene zelinarce Mexicance, ktera vede bezva stanek u jedne benzinky, a ma krasnou zeleninu a ovoce za velmi lidove ceny. A rekla jsem mu, kolik si u ni ma objednat. Bylo mu nazorne ukazano na osatce. No, prednosta v obavach, ze bychom mohli neco postradat, nakoupil tak 3x tolik,kolik jsem mu ukazala, a radostne mi tu urodu predvedl vcera vecer ve velkych kartonech zabirajicich cely jidelni stul. Jeden karton mel snad 40 paprik – a to jsem si objednala dva druhy – takove ty supermarketove velike kulate stavnate s malo chuti a pak jeste poblano papriky. Coz jsou nadherne spicate tmavozelene mexicke papriky s chuti pikantni. Takze dalsich 40 poblano. Hora rajcat. Veliky kos cibule. Jsem mu vcera vecer ukazala, jak delam leco -pomalu, v opravdu velkem spagetovem hrnci. A tak prednosta je uz na treti varce – nakoupil jsi to, tak to uvar. A mame tolik, ze snad do dalsiho podzimu muzeme mit leco kazdy tyden. tak zitra beru cast zemedelskych prebytku do prace, at si to holky rozeberou. Akorat jsem jeste uvazovala, ze bych zamrazila plnene papriky, ktere delam po rumunskem zpusobu – s uzenym masem, ryzi, cesnekem a nepatrne rajcat. Toz tak.
Hanko, nechtěla bys mi Cheta na chvíli poslat? My co jsme letos z přebytků dostali, to už jsme snědli, poslední papriky večer. Já bych si tak ráda něco nastrkala do mrazáku 🙂
OT – Hani, pokud ještě nahlédneš, psala jsem Ti mail