ROZCESTNÍK: Není Haná jako Haná

Ráda bych vás seznámila s koutkem naší země, na Jižní Moravě, ale jehož severní cípek už zasahuje do Východočeského kraje. Rozkládá se směrem na sever od města Boskovice a má kouzelné jméno. Říká se mu Malá Haná.

 

 

Do Malé Hané jsme přijeli jednoho horkého srpnového odpoledne z města Letovice. Jako malá jsem městečkem v údolí Svitavy, projížděla s rodiči dost často, protože jedna z babiček bydlela v České Třebové. Na vysokém kopci se vypínal zámek, kolem kterého tenkrát vedla státní silnice. Letovický zámek byl už tehdy vlastně ruina. Dnes, kdy má svého soukromého majitele je to pečlivě opravovaný objekt a vypadá velmi nadějně.

Naše první zastávka s pánečkem a Klérkou byla právě na Letovickém zámku, kde jinde, než na obědě v zámecké restauraci 🙂 Ta je v bývalých zámeckých konírnách a opravená s velkým citem. K tomu příjemná obsluha, Klérka dostala automaticky misku s vodou… dál už nemusím nic dodávat, že? Mohli jsme si i s Klérkou prohlédnout zámek, pejskové mají totiž přístup. Ale Klérka už je stará a my měli před sebou hlavní odpolední návštěvu, bývalého sanatoria u města Jevíčko, na Malé Hané.

 

Zámek Letovice

 

Silnicí kroutící se v zalesněných kopcích, přes Velké Opatovice jsme dojeli do Jevíčka. Jevíčko je krásné starobylé město, jemuž dal statut královské město už Přemysl Otakar II. Leží totiž na bývalé, důležité obchodní stezce spojující Olomouc s Prahou. Je přirozeným centrem Malé Hané.

Malá Haná je Haná je geologická sníženina, která se táhne od města Boskovice,25 kmseverně k městečku Trnávka. Místy je široká 3 km, někde i5 km. Přirozeně odděluje Drahanskou vysočinu na východě od Českomoravské Vysočiny na západě. Na severu ji ohraničují kopce Podorlické vysočiny. Je to vlastně takové krásné, dlouhé, táhlé údolí, ohraničené bohatě zalesněnými kopci. Úrodná půda a mikroklima umožňuje věnovat se zemědělství. Celým údolím se táhne od severu k jihu silnice, tu a tam se křížící s vlakovou tratí.

Nedaleko Jevíčka stojí od počátku 20. století sanatorium a to byl cíl našeho výletu. V tomhle sanatoriu se totiž rehabilitovala jedna naše přítelkyně po poměrně těžkém úrazu pánve. Tak jsme ji byli navštívit. Po šílených peripetií naštěstí skončila v brněnské Úrazovce a ta jako jedno z mnoha trauma center na Moravě, využívá služeb rehabilitačního ústavu v sanatoriu. O tomhle léčebném zařízení jsem věděla, ale že objevím architektonickou lahůdku, posazenou v lesnatých kopcích, to jsem zase až tak netušila 🙂

 

Sanatorium Jevíčko

 

Takže něco z historie. Konec 19. století byl svými objevy RTG a objevem původce tuberkulózy začátkem tvrdého boje mezi medicínou a touhle pro tehdejší lidi fatální nemocí. (Něco o ní vím, můj tatínek měl TBC, v době těsně poválečné, kdy už nastupovaly léky jako sulfonamidy, končící razantním, heroickým antibiotikem. Kdyby těchhle nastupujících léků nebylo, domnívám se, že bych nepsala toto povídání, neboť tatínek by nemoc, která je pro dnešní generace něčím naprosto neznámým, nepřežil. Já sama jsem musela do svých sedmnácti let chodit každý rok na tuberkulinové zkoušky).

Takže jedním z rozhodnutí medicíny 19. století v Evropě, bylo zakládání sanatorií a to zvláště v horských oblastech s příznivým klimatem pro potření téhle zabijácké nemoci. Známe všichni, z různých románů od Remarqua, paní Macdonaldové a spol. Naprostý klid, pacienti leželi na krytých terasách celé dny a dýchali čistý osvěžující vzduch a dávali plicím šanci se zvetit a uzdravit.

Jevíčské sanatorium se začalo stavět ještě za Rakousko-Uherska v roce 1914, ale protože vypukla první světová, tak stavba byla pozastavena. Jenomže počty raněných vojáků stoupaly a bylo potřeba je někde léčit a doléčit, bylo rozhodnuto část sanatoria urychleně dokončit pro potřebu válečné mašinérie. Teprve v roce 1918 začalo sanatorium sloužit svému původnímu účelu – léčba žen nemocných tuberkulózou.

Byla dostavěna hlavní budova s lehárnami, ale kapacita nestačila, takže se dostavovali další pavilony v nádherném prostředí lesů, pavilon pro lehčeji nemocné, kostelík, pavilon pro zaměstnance atd. Všichni architekti podílející se na těchto dostavbách ctili původní záměr prvního architekta, ing. Flora a postupovali ve stejném kontruktivistickém duchu.

 

Sanatorium Jevíčko

 

V padesátých letech se zařízení modernizovalo, upravily se operační sály, zázemí pro zaměstnance. Jednotlivé pavilony se nacházejí v přírodním lesoparku, který nese prvky arboreta. Je vidět na přiloženém albu Rajčete.

V dnešní době se v sanatoriu, nesoucím jméno Odborný léčebný ústav, zabývají plicní, ale také jako jediní v republice i mimoplicní tuberkulózou, nespecifickými plicními onemocněními a léčebnou rehabilitací. Mimochodem k té rehabilitaci – dělají to s vynikajícími výsledky. Znám několik lidí, kteří od vzniku rehabilitační části v roce 1995 prošli nechtěně touto léčebnou, vrátili se zpět do pohyblivého života a jsou velmi, velmi spokojení.

Stejně jako kamarádka, kterou jsme byli navštívit. Dnes už je doma, pilně rehabilituje dál a já pevně věřím, že brzy zase bude pádit po našich luzích a hájích s pesanem po boku 🙂

 

Další fotky najdete zde: http://dig.rajce.idnes.cz/Letovice,_Jevicko,_Mala_Hana

 

Dodatek: dnes už kamarádka chodí bez berlí!!!

 

 

 

Aktualizováno: 11.9.2012 — 18:36

61 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Díky, milá Alex za výlet do míst, kde to neznám ani maličko. Hezky jsem si zacestovala. (sun)

 2. Milé spoluMarie, chtěla bych poděkovat Jováskovým za kytičku a všem ostatním za moc milá přáníčka.

 3. Všechno nejlepší k svátku milé Marie!!! (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)
  Moje tchyně se jmenovala Marie, měla bych ji pořádně oslavit. Tolik se nám starala o malého Jindříška. (inlove)

 4. No jestli tam smějí pejsci, tak to tam se staruškou musíme!
  Délka prohlídky neodradí ani mě (čím víc, tím líp), ani starušku. Staruška má trénink. Teď už něco přes měsíc se mnou chodí každý ráno nosit noviny. Šlapem to tak dvě, dvě a půl hoďky, čili kolem 10 kilometrů, a schodů je nepočítaně, v každým vchodě nějakej ten schod až půl patra. 🙂 První dva tejdny jsem slýchala skuhrání: „Podívej, jakej jsem chudák pejsek, nožičky mám ušlapaný u samejch ramen!“ – ale teď naopak: „Vstávej, jsou čtyři! Vstávej, dělej, potřebuju občurat revír a vyžmundrat piškot z tamtoho a támhletoho vrátnýho, tak nechrápej, vstávej, jde se do práce!“
  A omládla o dva roky nejmíň.

  O Jevíčku básnili lidi v Úrazovce, kde nám dělali nový kolena. Mně naštěstí nedělali kovový ani plastový, takže jsem na Jevíčko neměla nárok, ale jiný lidi se tam vysloveně těšili a dokonce, když bylo potřeba nějakýho toho banánu na holi, když ta úplně první rehabilitace bolela jak čert, tak rehabilitační sestra říkala: „Musíte chodit, aspoň trochu, jinak vás nepošleme do Jevíčka! Půjdete někam jinam, kde to není vůbec tak hezký!“
  No a lidi skákali z postelí o holi, jen aby mohli do toho nádhernýho zámečku. 🙂
  I kdyby si to na nás jen tak vymejšlela, stejně to fungovalo a to je hlavní. 🙂

  1. K Pennušce: Náš vet, který nám bohužel vloni umřel, nám celé roky říkal, že je třeba u starých psů neslevovat z denního režimu (pokud nejsou vážně nemocní), protože jen tak je možné je udržet ve výborné kondici. No a Polča je toho názorným příkladem. Taky mě každé ráno v půl páté budí stylem „vstávat a cvičit“ (chuckle) a opravdu je schopna tu svou pravidelnou hodinu běhání několikrát za den absolvovat, aniž se po návratu domů tváří, že je K.O. (h) Takže – ať to Pennušce s Tebou krásně běhá dalších iks let (y) (y) (y)

 5. Moc hezký výlet,zvlášť v dnešním celodeštivém dni, díky Alex.

  A všem MARIÍM, MAŘENKÁM I MARUŠKÁM PŘEJU VŠECHNO NEJ (^) (rose1)

 6. Všem Maruškám i Mařenkám všechno nejlepší! (h) (rose1)
  A opožděná gratulace i k protinožcům, mate to tam fajne, chlopi! (y)

 7. Už dvakrát mi poťouchlík sežral příspěvky.
  Psala jsem k panu Brzobohatému a přání Mariím.

 8. Jé.. Jevíčko! Jedna z perliček na mé dálkoplazové šňůrečce. Moje škoda, že jsem je jen prošla. Asi bych se tam měla vrátit. Měla jsem, tenkrát, už skoro 40km v nohách a tak jsem se už nerozhlížela a mazala k cíli. Ovšem tehdy, před třiceti lety, tam tak krásně překrásně nebylo.
  Díky Alex za krásnou připomínku.

  1. Neli, prekrasne fotky – jak obvykle. Akorat jednu chvili mne tam matla velika koule v pozadi. Myslela jsem, ze je to nejaka stavba – a hele, on to byl balon. 🙂

 9. Ještě jsem nestačila článek přečíst, milá Alex (inlove) , pořád nám vypadává internet.

  Chci teď hlavně popřát všem našim MaRi, Marskám, Mariím, Mařenkám a Maruškám všechno nejlepší k svátku.
  h) (f) (sun) (h) (^)

  1. Četla jsem tu zprávu před chvilkou. Velká škoda ogara. Mnohá z nás měla vystřiženou fotku z novin pod polštářem.

 10. OT – MOJA je březí! n:)
  „Jsem rád, že došlo k naplnění toho, proč jsme Moju do Španělska odvezli – že dostává šanci mít potomstvo,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Zpráva o její březosti, kterou jsme netrpělivě očekávali, je vynikající, ale do porodu zbývá ještě dlouhá doba – Moja by měla rodit v březnu. Držme jí tedy palce!“

    1. Už jsem se chtěla zeptat, zda do toho Chelewa znova praštila, ale asi je ještě moc brzy.
     Zato Kijivu bude současně maminkou i babičkou. Doufejme, že to dobře dopadne.

 11. Všem zdejším Maruškám k svátku všechno nej nej nej! Marsce, MaRi a dalším! (h) (f) (sun)

  1. Všem Maruškám, Marjánkám, Majkám a Maryčkám všechno nej (rose1) (rose1) (rose1) (d)

  2. Všem Mařenkám všecko nej! (f) (rain) (f) (sun) (f)
   Ať nám kvetou za každýho počasí!

  3. Taky se přidávám. Všechno nejlepší milé Marie, Marušky, Maričky a Marsky (f) (f) (f) (sun) (h) (d) (^) (dance)

   1. Pridavam se s pranim vseho nejlepsiho vsem Mariim ve vsemoznych formach toho pekneho jmena. (f) (f) (f) (f) (d) Jak je ta cestina hrava.

  4. Milé Marie – měly jste štěstí, že jste u křtu dostaly tak krásné jméno! Nu, tak si dneska připijeme na Marušky (mami!), Mařenky, Máničky (ahoj sestřičko Máňo (chuckle) ), Marjánky, Majky – Maričky, Marsky a MaRi. Krásný sváteční den a splňte si jedno tajné přáníčko (rose1) (rose1) (rose1)

 12. Jé, Alex, kolem Letovic jsem jezdila 9 let a sledovala z povzdálí ty proměny ruiny v původní zámek.Vypadá to krásně, i když bych si moc přála, aby v konírnách místo akvárií, obrazáren a restaurací zase znělo ržání koní, klapot kopyt po dřevěných špalcích a ve vzduchu vůně, na kterou se nedá zapomenout. (sun)

  1. Jak tě chápu! 🙂 Ale koně v historických stájích by majitele nedokázali živit, spíš by generovali nové náklady. Ale představa je to krásná…
   Ostatně viděli jsme, že aspoň na ukázku to někde jde – a to na zámku v Děčíně, kde během léta v historických stájích dva koně ustájené měli. Sloužili pro vystoupení herců v rámci prohlídek zámku a bylo to strašně fajn, všechno (inlove)

 13. Alex – tvoje fotky nemají chybu, ráda se jimi probírám. Letovice znám pouze dušičkové (viz moje loňské fotky http://yga.rajce.idnes.cz/2011_Letovice_8._12./#02_001.jpg ) a Jevíčko vůbec. Tak s tvou pomocí poznávám další krásný moravský koutek. Jsi náš krajánek-specialista na moravskou zemi „za Brnem“ (clap) .

  A jsem ráda, že berle už letěly do kouta a že si D. užívá vycházek s Ch. (clap) (clap) (clap)

 14. Alex, díky moc za velmi poutavý rozcestníček a ještě hezčí fotky (y) Přes Letovice jezdím roky na chalupu, takže moc dobře pamatuju zimy z dob svých studií, kdy nás řidič brněnského autobusu vysadil v polovině kopce pod zámkem kvůli náledí – ti hodnější nám stopovali malá auta, která to nakonec přece jen projela, protože na posyp se čekávalo i několik hodin!!! A taky už jsem před pár lety na nově a stále opravovaném letovickém zámku byla (i s Polčou, kterou jsme ale už tehdy po schodištích raději nosili). Ten zámek má neuvěřitelně rozlehlé interiéry, takže jsme tam strávili skoro dvě hodiny, ačkoliv jsme si to procházeli sami bez průvodce.
  O skvělé pověsti Jevíčka coby rehabilitačního zařízení vím od sousedů z naší vísky (clap) a pevně věřím,že moje „rodička“, která se ve svých skoro osmdesáti chystá na totálku kyčelního kloubu do Litomyšle, bude rehabilitovat právě tam (y) Těším se na další rozcestníček (f)

  1. Jestli půjde do Úrazovky, tak určitě. Má tam s nimi smlouvu. Náš kamarád tam byl už dvakrát po obou totálkách. Ta rehabka je tam fakticky skvělá. Za tři měsíce po operaci a to mu bylo tenkrát přes sedmdesát, už poskakoval po zahradě. Vždy byl v Jevíčku 14 dní a postavili ho na nohy s francouzskýma berlema.

  2. Jezdili jsme přes Letovice do Brna za tetou a tatínek měl vždycky nervy aby se stařičká Tatra do toho strmého kopce vyškrábala. A ještě s tím nákladem. Vzadu seděly čtyři děti a pes. 😉

 15. Milá Alex (inlove) , tenhle kout naší země vůbec neznám a jsem moc ráda, že jsem s tebou mohla nahlédnout. Fotky jsou krásné a navíc je dobře, že sanatorium stále slouží svému účelu.
  Zdravím tvoji přítelkyni a je strašně fajn, že už zase chodí! (h)

  1. V Brnisku je pořád ještě dvacet stupňů a kolem sedmé ráno tu skáplo asi sedm kapek vody – od té doby se to jen lehce mrančí – prosíme foukat mraky s deštěm směrem k nám 😉

 16. No to mám radost! (z toho dodatku)
  Děkuju, zase kousek místa, kam to mám kousek. Je tam moc hezky.

 17. Tak jsme se, díky Alex, seznámili zase s dalším krásným koutem naší země. Alex, umíš to všechno krásně popsat a vyfotit. Tu úzkou silničku kolem zámku v Letovicích, tu pamatuju taky. Jó, pravěk a starověk!

 18. Jé Jevíčko – tam je krásně. V sanatoriu jsme navštěvovali před pár lety tetičku, zahrada se tehdy průběžně upravovala. Byl konec léta a výhled z pokoje (horní patro) do dáli – na zeleno-červeno-zlatý les byl prostě krásný 🙂 . Navíc si mohla tetička připadat jak princezna ve věži neboť nikdo kromě ptáků (a letadel) jí do okna nemohl vidět. Škoda jen je, že boskovičtí pacienti se tam téměř nedostanou (jiný okres) (headbang) .

 19. O Jevíčku psal moc hezky Josef Jedlička ve své knížce Krev není voda, pocházel odtud jeho tatínek. Vybavuju si pasáž o jeho dědečkovi, který zemřel v devadesáti letech. Jednou ráno prý vstal a řekl: „Meslim, že dneska omřo.“ Došel si na mši k přijímání,pak posnídal kus špeku se štamprličkou slivovice, oholil se, lehl si do postele a za hodinu opravdu umřel.
  Já pocházím tedy z „velké“ Hané, ale jak jsem odtamtud poměrně brzy odešla do světa, tak ten kraj moc neznám a dost mě to teď mrzí.

 20. Hezký Rozcestník, já přes Letovice obvykle jen projíždím cestou k Bubu, tak bych se někdy měla zastavit 🙂 Na fotkách je ta modrá obloha tak modrá, až je to skoro neuvěřitelné- někdy se zadaří. A je prima, že lázeňské areály mají parky, jen v tom luhačovickém mi vadí, že tam nesmějí pejsci.

  1. Jo, tuhle cestu znám a kdyby tam člověk nemusel setsakra dávat pozor, tak by se i kochal, jak je tam pěkně.

  2. Matyldo, tady pejskové mohou takřka všude. Vždy je to o liodech, o vedení. Faktem také ale je, že tohle je léčebný ústav, ne lázně, kam se jezdí i jenom tak na víkend. Tady jsou lidé dlouhodobě a tak asi i proto mohou za nimi jejich čtyřnozí kamarádi.

 21. Děkuji Alex za typ a omlouváme se za OT – psala jesm Renatě na hadech kvůli aukci 2012, ale žádná odezva. Nemá někdo možnost jí dát vědět aby se mi ozvala na inusanka zavináč seznam tečka cz??? Děkuji předem

  1. Renata měla pokud vím nějaký důležitý pohovor, drželi jsme palce (doufám, že úspěšně (inlove) ) Možná prostě momentálně nemá čas…

 22. hezkou středu všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  Dítko ještě dospává 😉 , Betka posnídala, zkontrolovaly jsme místní zajíce na vřesovišti (chodíme ráno spolu na východ (sun) ) a už zase spinká… Takže si můžu dokonce i přečíst článek.
  Hezký, jako všechny Alexiny rozcestníky. Poslední věta mi udělala radost (inlove)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN