ČLOVĚČINY: Rodinné oslavy v srpnu 2012

V srpnu mají v naší famílii narozeniny dva chlapi. Tedy ten starší se už mezi chlapy jaksi nepočítá, spíš mezi vetché starce, tedy chlapy bývalé, a ten mladší je pro změnu zase chlap čekatel. Ještě mu to vezme aspoň deset let, než se dočká.

 

 

Narozky slaví děda a vnuk zpravidla dohromady a tak poskytnou ženským v rodině důvod k chystání, vyvařování a pečení. Tedy hlavně té nejstarší v klanu, protože tato oslava obvykle probíhá u nás doma. V tuto dobu zde končí zima a počasí bývá přívětivé, předjarní, a teploty za zpravidla slunných dnů kolem dvaceti stupňů Celsia. Na sluníčku už dovede být docela teplo.

Den D byl vybrán tak, aby se mohli všichni zúčastnit. Tak v neděli, 19. srpna ráno byl dědek s Habsburky na delší procházce v buši, aby, až dojedou ostatní, nebyli samou radostí tak divocí. Max dovede samou radostí kropit svoje okolí a tato jeho vlastnost moc v oblibě není.

Potom ještě dědek zajel dolů pod kopec, do osady Emu Plains, pro objednanou dortu, kterou si sám vybral. Fynnovi byla dorta upečena doma babičkou podle jeho přání, čokoládová bez náplně.

 

 

V 10 hodin dopoledne to vypuklo. Dojela rodinka našeho mladšího syna Martina, tedy jeho žena Edita a děti. Pětiletá Jana a oslavenec Fynn. Okamžitě nastává frmol v domečku. Habsburci jsou zatím v izolaci na balkoně. Děti a vnoučata se po uvítání zklidňují, vítají se i s Habsburky a pak vnoučata zasedají a věnují se svým elektronickým udělátkům. Generace informační revoluce. Edita pomáhá Míle v kuchyni a my s Martinem řešíme vážnou otázku, jak se nejlépe uvaří nejchutnější pivo. Potom se Martin uchyluje do dílny v garáži, kde si něco potřebuje udělat na motorku na frézce.

Zanedlouho přistává před domečkem kompletní rodinka naší schovanky Blanky. Malý Míša zapadá mezi Janu a Fynna a ženský si navzájem překáží v kuchyni. Začíná se řešit velice důležitá otázka. Kde si nás 12, ano je nás už jak apoštolů, sedne ke stolu. Na balkonu na jižní a stinné straně, nebo severní ozářené sluníčkem. Jsou zde lidi, kteří mají raději chlad a jiní, kteří milují trochu tepla. Po vážné a důležité debatě na dané téma padl společný souhlas na přední balkon do ulice, ozářený předjarním sluníčkem. Venku pofukuje docela čerstvý větřík a na stinném balkonu by mohla být některým jedincům zima.

Takže velký stůl je prostřen pod sluncem. Pak se pro ty, co sluníčko moc nemusí rozroluje plátěná markýza a zanedlouho dojíždí i poslední, rodinka našeho staršího syna Petra s Kirsty a jejich pětiměsíčním Tomáškem. Ženské začínají nosit na stůl, chlapi otevírají flašky s vínem a chystáme se hodovat. Slunkomilové si sedají zády ke slunci a eskymácká část rodiny do stínu markýzy. Oslavenec dědek a Míla sedí v čele stolu.

 

 

Nalévá se jiskřivé australské víno, bílé i červené, jak si kdo přeje a připíjí se oslavencům na zdraví. Na talířích se objevuje kuře pod peřinou a bramborové saláty různých druhů si každý bere z nádob na stole podle chuti a libosti. Zanedlouho se hovor ztišuje a ozývá se spokojené mlaskání a pochvalné mručení. Víno teče proudem a dokonce se i rozlévá po ubrusu, když je náhodně převržena sklenka bílého. Ale to jaksi patří k věci, že ano. Drobotina také s chutí pořádá co má na talířích a spokojenost vládne krajinou.

K obveselení společnosti nastává i krmení mrňavého Tomáška, které Petr s Kirsty bravurně spojenými silami zvládají. Jsou podezříváni, že to tajně trénovali. Dokonce i Tomášek kooperoval. Tedy aspoň na začátku. Ke konci si trochu procvičil hlasivky. Ale chutná mu, sní, co se mu nabídne a podle toho i přibývá. Na velikosti i na váze. Takový malý Neotesánek. Nebo Otesánek? To nechám na vás.

Oslavenec dědek se to všecko snaží zaznamenat na digi fotky, ale jaksi nestíhá a tak mu pomáhá schovanka Blanka, která mu odebírá foťák a fotí ona. Pomalu přichází na řadu zlatý hřeb odpoledne. Napřed dostává ke svým osmým narozeninám dortu a dárky Fynn a pak je na řadě dědek. Mimo dorty a přípitku dostává ode všech jen samé peníze.

 

 

To aby snad technologicky nezastaral a pořídil si osobní elektronický pad, čili blok. Vnoučata bravurně prohání iPad od firmy Apple a dědek si má vybrat ze záplavy nabídky na trhu co mu bude nejlépe vyhovovat k jeho potřebě. Tedy hlavně psaní, práce s fotkami a brouzdání po internetu, včetně elektronické pošty.

Nálada za stolem se neustále lepší, už naléváme z šesté flašky víno a zábava je bujará. Schovanka Blanka a dědek – oslavenec dostali jaksi větší nátisk, vínečko v nich mizí jako v černé díře a tak si vzájemně kápli do noty. A to do té míry, že je převržena sklenka s vínem, dnes už číslo dvě, a tentokrát s vínem červeným a nejen na ubrus ale i na oblečení dotyčné osoby. Vše se řeší okamžitě a s úsměvem, jak se sluší a patří na veselou a slušnou společnost. Jen dotyčná osoba odjíždí později domů ve vypůjčených částech oděvu.

Po páté hodině odpolední se slunce kloní k západu, ochlazuje se a spokojená a mírně společensky znavená společnost se rozjíždí do svých domovů. Dokonce i Habsburci se zklidnili a teď už jen odpočívají a leží na koberci jako dekorace. Třeba se za rok zase tak zdárně sejdeme.

 

Fotky najdete zde: http://hillbilly.rajce.idnes.cz/2012_08_19_Rodinne_oslavy_u_nas_doma

 

 

Aktualizováno: 10.9.2012 — 17:54

31 komentářů

PŘIDAT KOMENTÁŘ
 1. Opožděně přeju i já štěstí, zdraví, dlouhá léta. A připojuju se k díkům za perfektní články. (rose1)

 2. Ta oslava vypadá náramně. 🙂 Jiří, díky za hlásání a fotodokumentaci. Dodatečně posílám oběma oslavencům velikou gratulaci. (inlove) (handshake) (f) (f) A Míla je jednička mezi pořadateli oslav (sun)

 3. popřát aktuálním oslavencům stíhám každé ráno – takže jsem naštěstí nic neprošvihla.
  Krásně se to čte, jste fajnová rodina (inlove)

  Legoland byl parádní – je tam dost atrakcí i pro prťavce. Navíc tam bylo poměrně málo lidí, takže fronty na mašinky a autíčka a vozítka a lodičky… nebyly. Vilík nadšen, my taky, jen Beta to měla tak trochu za trest. Ale psů tam bylo hodně (neplatí se za ně, jedinou podmínkou je vodítko). U vstupu nám dokonce aktivně otevřeli široký vstup pro kočárky nebo vozíky, aby nemusela turniketem.

  Jo a překvapilo mě, kolik tam blblo dospěláků bez dítek. Prostě atrakce pro děti od dvou do devadesáti (chuckle)

  Na odchodu začalo poprchávat, než jsme došli na parkoviště – tak 200 metrů, tak přišel přívalák a nezůstala na nás nit suchá. Opravdu ani spodní prádlo… Vilíka jsem v autě převlíkla (naštěstí nosím celou sadu náhradního strojení), od té doby je zase hezky…

  Fotky se průběžně webí do Vilíkova alba. Cestovací krajinné a Betí asi až po návratu. Nestíháme (chuckle)

  1. V Legolandu jsme byli snad v devadesátým, prostě hned po pádu totáče, synek byl taky mrňavej. Děsně se mu to líbilo – a nám taky (clap) .
   Ehm, to byly ty bohatýrský časy, jeli jsme autobusem na otočku (= bez přespání).

   1. vřískal (chuckle) Stejně zlá babička sprchovala… ale jen vypnu sprchu, už se směje (rofl)

 4. Milý dědo Georgi a vnoučku Fynne, všechno nejlepší k vašim narozeninám. (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1) (rose1)
  Vnouček Fynn na vnoučka vypadá, ale Georgi, Georgi musíš se snažit vypadat víc jako dědeček. Copak dědečkové brouzdají beze stopy únavy celé dny po buši? A vypadají jako vypadáš ty? Jeden by si mohl myslet že ty jsi Fynnův otec. (handshake)
  Ať ti ta fysička slouží nekonečně dlouho! (y) (y) (inlove)

 5. Přidám se skromně ke gratulantům, zejména s obdivem, jak oslavenec ve stadiu středně pokročilého mládí stále zůstává duší doma, ve své rodné vlasti a vede k tomu i rodinné příslušníky ve stadiu ranného a pozdně ranného mládí. Tož tak !

 6. Milí Švehlíci (h) , přeju vám všechno nejlepší k narozeninám. (f) (^) (d) (music) (f) (beer) (h) (sun)
  A Tobě, milý Georgi (inlove) , moc děkuju za Tvé dlouholeté bezvadné psaní.

 7. Milý Jiří, dodatečně všechno dobré k narozeninám!! Tohle povídání se moc pěkně čte a mě tak trochu přimělo k zamyšlení nad tím, jak jsem vlastně dodatečně opravdu vděčná svým tchánům za to, že takovéto oslavy vč. hodů, posvícení, velikonoc atd. atd. celý život připravovali pro celou svou více a více se rozvětvující rodinu. A i když jsme zpočátku se švagrovkami občas žehrávaly, že už nám chybí jen si navléknout číšnické stejnokroje nebo že máme ruce neustále ve dřezu s nádobím (tehdy ještě myčky nebyly), tak dnes děláme to samé co bábi s dědou a jsme moc a moc rády, že se celá dnes už dvaadvacetičlenná famílie (se psy je nás dokonce třicet) na tyhle akce těší a ani ti mladší nevymýšlí žádné výmluvy, aby mohli absentýrovat (inlove) Asi je to i v životě jak s tím pořekadlem o hrnci, který čím se zpočátku navře, tak…..

 8. Jiří, ještě jednou oběma Svehlum hodně zdraví, tobě obzvlášť, končetiny ať slouží, Fynnovi úspěchy mezi kamarády/-dkami. Pozdravuj Mílu, že přípravu tak bravurně zvládla!!

 9. Georgi ! Milý Jiří ! Parádní oslava, krásný děti i ňoučata a zlatá stříbrná Míla ! Je radost Vás takhle na dálku pozorovat a potichu Vás podporovat… aby zdraví drželo, hory i s počasím byly milosrdný a fungoval internet. Páč co bychom si počali bez Vašich parádních reportů ! Srdečně zdravím na druhou půlku všechny, Habsburky nevyjímaje.

 10. Milý Georgi, taky pořádáme podobné oslavy narozenin, nejšílenější je asi červencová- troje narozeniny a dva svátky během týdne. Oslavenci si navzájem popřejí, předají si dárky, pak jim popřejeme my a veselíme se. Přítomno bývá minimálně 11 lidí a 3 psi, takže nás taky není zrovna málo 🙂 Tak všechno nejlepší do dalších let! (h) (^) (d)

 11. Pěkná oslava, pokochala jsem se. Oslavenec zavalen Habsburkem se mi moc líbí. Zmocnilo se mě nutkání připravit bramborový salát s řízkem, možná dokonce i tím zapeřinovaným kuřetem.

  Hodně zdraví přeji, jak malému, tak velkému oslavenci.

 12. Milý Jiří, dodatečně všechno nejlepší k narozeninám Tobě i Fynnovi (rose1) Rodinná sešlost musela být úžasná a moc Ti přeji,aby vám ta pospolitost vydržela. (rofl)
  Zdraví Mila T.

 13. Milý Jirko – krásná oslava (fotky se vydařily). A narok budete mít o židličku víc, to už bude Tomášek stolovat s ostatními.

  Moc vám to na té terase slušelo a bylo vidět, jak jste všichni pospolu rádi. Jo – a ty vypadáš spíš jako brácha svých synů (clap) .

  A schovance Blance vyřiď, že to červené Míšovo tričko mne vždycky dojme (a navíc mu sluší).

 14. Milý Georgi,
  dodatečně Vám i vašemu vnukovi Fynnovi všechno nejlepší k narozeninám. Hlavně to zdraví a štěstí a spokojenost.
  Máte krásnou rodinu a milá vnoučátka.
  Malý Tomášek je celá maminka.

  I já mám tyhle rodiné oslavy moc ráda.
  Snažím se je u nás v rodině dodržovat.
  Teď o víkendu budeme slavit vnoučka Samíka 2. narozeniny.
  I v naší rodině máme tradici společného slavení.
  Můj syn se narodil 20.3 a já 28.3. tak to slavíme léta dohromady.

  Jo, jo rodina má držet při sobě.
  Protože nejkrásnější na světě nejsou věci ale zážitky.
  Ty vám nikdo nevezme.
  (h)
  Míša

  1. Moje dcera a já jsme narodily taky 20.3. a 28.3., takže taky slavíme spolu. Ještě přibíráme babičku, ta je 12.3.

    1. A 28.3. tuším Karolína?
     Ono březnových je tady na Zvířetníku hodně, to z toho viruálního slavení za půl roku hned tak nevyjdem… 😉

     1. Aido, v naší famílii je taky nejvíc oslavenců březňáků – když počítám i s tchýní, která už bohužel není mezi námi, tak je jich celkem 7 – i s labrouškou Vikčou, která má narozky ve stejný den jako můj synátor (chuckle)

  2. Aido nebudete tomu věřit, ale můj muž je také narozen 12.3.
   Ale s tím to slavíme samostatně.
   Míša

   1. Tak to je opravdu dobrá náhoda, tři stejná data. Tak za půl roku si virtuálně připijeme na zdraví, ne?

 15. hezké úterý všem Zvířetníkům a zvířátkům 🙂 těm, co dneska něco slaví, přeji vše nej nej (f) A těm, co potřebují pofoukat bolístka na těle či na duši, držím palečky, ať je brzy líp (h)

  DOČTU SNAD VEČER, TEĎ se chystáme za LEGEM do Billundu. Docela mile překvapilo, že jako místní ubytovaní máme 20 % slevy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


Náš Zvířetník - DeDeník © 2014 VYTVOŘENÍ NOVÉHO UŽIVATELE - PŘIHLÁŠENÍ SE NA STRÁNKY - ADMIN